Plukovník ruských tajných služeb možná připravoval převrat

Ruský pochod
Foto: Vladimír Kvačkov (v uniformě) v čele ruských nacionalistů při každoročním Ruském pochodu / Wikipedia

Moskevský městský soud v těchto dnech projednává případ penzionovaného plukovníka ruské rozvědky (GRU) Vladimíra Kvačkova. Ten měl podle textu obvinění připravovat protivládní ozbrojené povstání. Informovala o tom ruská tisková agentura RIA.

Prokuratura Kvačkova viní z  podílu na teroristické činnosti a přípravy ozbrojeného převratu, zaměřeného na svržení stávajícího ústavního zřízení. Jádro povstalců měli tvořit členové jím vedeného Všeruského společenského hnutí „Národní domobrana Minina a Požárského.“ Pokud bude usvědčen, hrozí mu podle ruských zákonů až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Kvačkovova obhajoba tvrdí, že jde o nepodložené obvinění. Sám Kvačkov se chce hájit tím, že nemohl plánovat svržení ústavního zřízení, neboť současná moskevská vláda je protiústavní a ve skutečnosti se jedná o despotický tyranský režim. Vyplývá to z prohlášení, které před začátkem soudního procesu zveřejnil.

Jak v tomto prohlášení dále uvádí s odvoláním na Listinu základních práv svobod, ozbrojené povstání je mezinárodně uznávanou legální formou boje proti despotickým režimům. Svůj odpor proti režimu odůvodňuje Kvačkov také tím, že je Kreml v současné době plný Židů a že současní vládci země pustili do Ruska 30 milionů cizinců, kteří zničili ruské národní hodnoty a zemi fakticky okupují.

Vladimír Kvačkov

Foto: Plukovník v záloze Vladimír Kvačkov / AP

Kvačkovovo trestní stíhání pro přípravu státního převratu začalo 23. prosince 2010, jen den poté, co ho soud zbavil obvinění, že se v roce 2005 spolupodílel na pokusu o atentát na někdejšího předního politika Anatolije Čubajse. Ten měl po pádu komunistického režimu v Sovětském svazu v srpnu 1991 v ruské vládě, jejímž členem byl do listopadu 1997, na starosti privatizaci a byl také ministrem financí.

Během domovní prohlídky se v Kvačkovově bytě našly kompaktní disky s textem, nazvaným „Smrt okupantům a zrádcům,“ spolu s extremistickými nacionalistickými publikacemi a letáky. A vedle dvou bez povolení držených pistolí také několik vysílaček, rušiček radiového signálu a dalšího nespecifikovaného technického vybavení vojenského charakteru.

Kvačkov stojí, jako náčelník štábu této organizace, v čele xenofobního, ultranacionalistického a antisemitského Všeruského společenského hnutí „Národní domobrana Minina a Požárského.“ To je pojmenováno po ruských národních hrdinech knížeti Dmitriji Požárském a Kozmovi Mininovi, kteří vedli začátkem 17. století osvobozenecký boj ruského lidu proti polsko-litevské a švédské okupaci.

Zdroj: RIA , pbrus

Nahlásit chybu v článku


Související články

Sýrie – ruský úhel pohledu

Konflikty z bezprostřední doby (Libye, Sýrie) opět rozdělily státy světa do dvou skupin. Existují ...

USA v šoku – u jejích břehů se nepozorovaně pohybovala ruská ponorka

Amerika je šokovaná. U jejích břehů se několik týdnů na přelomu června a července bez povšimnutí ...

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ...

Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  08:57 03.12.2012

  Oprava: Samozřejmě jsem myslel "oportunistickou kliku STB", nikoliv BISky. A "lidi" rozumní nejsou, ani nebudou. Člověk sám, nebo velmi malá skupinka lidí být rozumná může.

  Oprava: Samozřejmě jsem myslel "oportunistickou kliku STB", nikoliv BISky. A "lidi" rozumní nejsou, ani nebudou. Člověk sám, nebo velmi malá skupinka lidí být rozumná může.

 • Ultramarinus
  12:09 29.11.2012

  Václav: Chyby tu jsou a VELKÉ. V armádě JE HODNĚ schopných lidí, kteří jsou vlastenci, ale ozbrojené povstání prostě NENÍ řešení, které by v ČR mělo proběhnout. I blbá "sametová ...Zobrazit celý příspěvek

  Václav:
  Chyby tu jsou a VELKÉ. V armádě JE HODNĚ schopných lidí, kteří jsou vlastenci, ale ozbrojené povstání prostě NENÍ řešení, které by v ČR mělo proběhnout. I blbá "sametová revoluce", kdy vláda MĚLA pravomoc lidi na ulicích nechat zabíjet nakonec něják proběhla a proběhla jakš-takš rozumně. Jsem asi idealista, ale věřím, že demokracie má (i v české podobě) nejen nevýhody, ale i výhody. Kdyby se těch 70% peciválů co nejde k volbám zvedlo a ještě by měli koho volit, ke změnám by došlo a vůbec by nebylo POTŘEBA řešit něco prostřednictvím zbraní.

  "na lidech" :D... I Sametová revoluce byla z nemalé části prací oportunistické kliky z BISky a tiché podpory tehdejších armádních kruhů... "lidi" spravedlnost ani změnu přinést neumí. "lidi" umí jenom dělat bordel na ulicích. Možná to tak nebylo před čtyřiceti lety, ale dneska už to tak JE.Skrýt celý příspěvek

 • Václav
  09:57 28.11.2012

  No ono je to už na státní převrat i u nás... Když člověk vidí co dělají politici a na ně navázané finanční struktury, jak se všude na všech úrovních krade tak mě s toho mrazí! Až ...Zobrazit celý příspěvek

  No ono je to už na státní převrat i u nás... Když člověk vidí co dělají politici a na ně navázané finanční struktury, jak se všude na všech úrovních krade tak mě s toho mrazí! Až lidem dojde, že je všechno rozkradené a stát jako takový přestává plnit svoji funkci tak bude zle, ale to už bude pozdě. Bohužel dnešní armáda ani jiné ozbrojené složky nemají potřebné a schopné patrioticky myslící lidi, kterí by převrat provedli! Takže to bude asi na lidech a poteče moc krve, protože neorganizovaný dav to je průser!Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  22:16 27.11.2012

  opat: Vždyť je to nácek co připravoval ozbrojenej převrat, aby mohl vyrazit z "matky rusy 30 milionů lidí, kteří mu nevoní a potlačit něco o čem vykřikuje, že je to "židovské ...Zobrazit celý příspěvek

  opat:
  Vždyť je to nácek co připravoval ozbrojenej převrat, aby mohl vyrazit z "matky rusy 30 milionů lidí, kteří mu nevoní a potlačit něco o čem vykřikuje, že je to "židovské spiknutí". Možná v něm někde vlastenectví je, ale je hluboko pohřbené buď pod blbostí, nebo ignorováním reality ze zjištných důvodů.

  Jsem si jistý, že "zákrut vysoké politiky" spočívající v reakci na připravovaný ozbrojený puč by odhadl i poloviční hlupák.

  Ctirad: Zase začínám mít po dlouhé době pocit, že jsme od nich příliš blízko.... :(Skrýt celý příspěvek

 • opat
  20:15 27.11.2012

  Vypadá to že je to čestný člověk a vlastenec. Takových není nikdy dost.

  Jen je možné že holt nechápe zákruty vysoké politiky.

  Vypadá to že je to čestný člověk a vlastenec. Takových není nikdy dost.

  Jen je možné že holt nechápe zákruty vysoké politiky.

 • ctirad.svitak
  12:16 27.11.2012

  to ultramarinus: v Rusku je to v současnosti s tímhle extremismem ještě daleko horší. Zcela oficiálně tam vycházejí antisemitské knížky, Gorbačov je označován za "židáka", jeden ...Zobrazit celý příspěvek

  to ultramarinus: v Rusku je to v současnosti s tímhle extremismem ještě daleko horší. Zcela oficiálně tam vycházejí antisemitské knížky, Gorbačov je označován za "židáka", jeden titul se třeba jmenuje: "Židák Gorbačov, historie zrady". Navíc tam dochází k "pozoruhodnému" prolínání pravoslavné církve a neostalinistů, s tichou podporou Kremlu. swpousta nacionálbolševiků tam má nezaléčený komnplex z rfozpadu Sovětského svazu, oficiálně vycházejí knížky, popírají Stalinovy zločiny, včetně Katyňského masakru, jsou veřejné pokusy rehabilitovat Stalina...jo a taky, nehledě na to, co jsem tady napsal tam žije spousta absolutně bezvadných lidí.
  Největší tragédií ruské opozice je, že když se ysejdou dva Rusové, založí hned tři politické strany, aby každý mohl být předsedou jedné z nich a oba společně pak řídit tu třetí...to je mnohem spíš než vtip realita a fungovalo to tam takto už na konci přestavby, když byl zrušen monopol komunistické strany a byla povolena politická pluralita. Například politické uskupení "Demokratické Rusko", které vyneslo Jelcina až na vrchol moci, nemělo jednogho předsedu ale pro jisrtotu hned deset "spolupředsedů".Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:43 27.11.2012

  Překvapuje mě, že v RUSKU může být tak velká skupina s tak debilními názory, aniž by je někdo pozavíral dřív, než začnou shromažďovat výzbroj.

  Překvapuje mě, že v RUSKU může být tak velká skupina s tak debilními názory, aniž by je někdo pozavíral dřív, než začnou shromažďovat výzbroj.

Načítám diskuzi...