Plynovod EastMed ve východním Středomoří: Propásla Evropa svou šanci nenechat se vydírat?

Plynovod EastMed ve východním Středomoří: Propásla Evropa svou šanci nenechat se vydírat?
Plánovaná trasa plynovodu EastMed / ENTSOG (Zvětšit)

Plynovod EastMed se měl stát řešením pro přílišnou závislost Evropy na ruském plynu. Na jeho výstavbě se v roce 2020 dohodl Izrael společně s Kyprem a Řeckem. Do věci se ovšem později vložily Spojené státy, které z ekologických, hospodářských a politických důvodů stavbu plynovodu přestaly podporovat. EastMed si přesto uchoval status unijního „projektu společného zájmu“, na jehož realizaci zúčastněné státy shánějí miliardy amerických dolarů.

Zastavení většiny dodávek ruského plynu do Evropské unie způsobilo velký výpadek, jejž členské státy řeší nákupem LNG (zkapalněného plynu) a posílením spolupráce se stávajícími dodavateli. Klíčovými alternativními zdroji pro střední a západní Evropu se po vypuknutí ukrajinsko-ruské války staly naleziště v Norsku a severní Africe, zatímco Ázerbájdžán dodává více plynu zákazníkům v Itálii a jihovýchodní Evropě. Tyto dodávky ovšem naráží na omezenou přepravní kapacitu plynovodů nebo jen malou schopnost zvýšit objem těžby. V následujících letech tak pravděpodobně zůstanou na současné úrovni a zbytek poptávky bude muset vykrýt dovoz LNG.

Jak uvádí think tank Geopolitical Intelligence Services, z přerušení toku ruského plynu na evropský trh nejvýznamněji profitovaly Spojené státy. Téměř 70 % amerického vývozu LNG v roce 2022 směřovalo do Evropy, což představovalo znatelný nárůst ze 32 % v roce 2021. Loni USA zajišťovaly téměř polovinu celkového dovozu LNG do EU, čímž převýšily dodávky zkapalněného plynu z Afriky, Blízkého východu a Ruska dohromady. Paradoxně dodávky LNG z Ruska do EU v roce 2022 rovněž vzrostly, a to o téměř 30 % oproti úrovni z roku 2021, než v roce 2023 mírně poklesly.

Plynovod EastMed (Eastern Mediterranean pipeline) se zdál být optimálním dlouhodobým řešením, jež by vedlo k propojení izraelských a kyperských nalezišť zemního plynu ve východním Středomoří s Evropou. Projekt však čelí velkým výzvám v podobě politických priorit, finančních překážek, geopolitického napětí a také existujících dodávek zkapalněného zemního plynu z USA a Kataru. „Kdo v Evropě bude ochoten podepsat dvacetiletou smlouvu na dodávky plynu,“ řekl Robin Mills, výkonný ředitel poradenské společnosti Qamar Energy. „Ta poběží až do roku 2044, po kterém přijde cílové datum [rok 2050] pro dosažení uhlíkové neutrality. Tato skutečnost velmi ztěžuje financování.

Bílý dům v roce 2022 oznámil zastavení podpory projektu EastMed. V dokumentu zaslaném řecké vládě své rozhodnutí zdůvodnil ekologickými dopady, nedostatečnou ekonomickou životaschopností a zvyšováním regionálního napětí. Zejména Turecko se cítilo být nezapojením do projektu znevýhodněné ve prospěch svého regionálního rivala Řecka a stažení americké pomoci Ankara vnímala jako diplomatické vítězství. „Plynovod EastMed... je po stažení podpory USA prakticky mrtvý,“ zhodnotil situaci předloni časopis Politico.

Další riziko přináší konflikt v Gaze a eskalace napětí v Libanonu, protože Izrael se má spolu s Kyprem stát hlavním dodavatelem plynu do plynovodu EastMed. Židovský stát v současné době těží plyn z plynových polí Kariš, Leviatan a Tamar u svého pobřeží. Průzkum dalších nalezišť je ale nyní odložen. Izraelská pole dohromady produkují přibližně 29 miliard ročm3 ně, přičemž v loňském roce z nich téměř 12 miliard m3 putovalo do Egypta (podmořský plynovod Al-Ariš – Aškelon) a Jordánska.

Navzdory těmto komplikacím se vývoj plynovodu nezastavil, domnívá se kyperský ministr energetiky George Papanastasiou. „Projekt se skutečně nezasekl, stále jde o projekt společného zájmu podporovaný Evropskou komisí,“ objasnil George Papanastasiou pro americký deník The National. „EU nicméně spíše směřuje k rozvoji obnovitelných zdrojů a technologií kolem nich. Potřeba rozsáhlé investice do stavby plynovodu investory odrazuje, přestože se jedná o projekt společného zájmu.

Společníci izraelského plynového pole Leviatan letos odhalili plány investovat až 500 milionů dolarů do rozšíření jeho kapacity. Izrael také schválil dalších 118 m3 zemního plynu na vývoz, což je více než předchozí limit 105 miliard m3. Avšak práce na rozšíření Leviatanu musely být kvůli stupňujícím se bezpečnostním obavám pozastaveny. „Rozvoj mořských nalezišť plynu ve východním Středomoří je nyní strategickým rizikem pro izraelskou vládu. Ta se navíc snaží využít zásoby k zajištění domácích dodávek,“ uvedl Francesco Sassi, výzkumník z italské analytické a poradenské společnosti Ricerche Industriali Energetiche v italské Bologni. „Investice do ambiciózních projektů, jako je plynovod EastMed, teď rozhodně nejsou tou nejlepší obchodní příležitostí.

Kypr, který od roku 2007 uděluje licence na průzkum podmořských plynových polí, by mohl první plyn ze svých nalezišť ve východním Středomoří vytěžit počátkem roku 2027. Pokud do té doby nedojde k výstavbě plynovodu EastMed, podle kyperského ministra energetiky se „realistickým cílem“ pro získaný plyn stane Egypt. Plynové pole Afrodita pod kontrolou Nikósie se totiž nachází v blízkosti izraelských nalezišť, která jsou s územím židovského státu spojená plynovodem. Skrze plynovod Al-Ariš – Aškelon se kyperský plyn následně snadno dostane do Egypta. Tam bude buď sloužit k uspokojení místní poptávky, nebo k jeho zkapalnění a následnému vývozu.

Výzkumná společnost Zero Carbon Analytics předpokládá, že z dosud nevyužívaných plynových polí Kypr do roku 2040 postupně vytěží 142 miliard m3 plynu. Nové projekty plánuje též Norsko, ze kterých svým zákazníkům v následujících desetiletích dodá 305 miliard m3 plynu. Ázerbájdžán (napojený na turecký plynovod TANAP) se do roku 2040 chystá vytěžit až 190 miliard m3 a Alžírsko (dodávající přes MEDGAZ do Španělska a TRANSMED do Itálie) 111 miliard m3.

Jestliže přijde výstavba plynovodu EastMed investorům do energetických surovin příliš drahá, téměř jistě nedojde k realizaci projektů spojujících africká naleziště s evropským územím. Nigerijská vláda například doufá v realizaci výstavby 5600 km dlouhého podmořského plynovodu do Maroka a Španělska, který by rozšířil existující WAGP (West African Gas Pipeline). Jeho cena se má vyšplhat na astronomických 25 miliard dolarů s kapacitou 30 miliard m3 ročně a termínem dokončení v roce 2046. V té době však Evropané velmi pravděpodobně nebudou poptávat tak velké množství plynu a tento project NMGP (Nigeria-Morocco Gas Pipeline) se nikdy nedočká uskutečnění. Stejný osud zřejmě potká transsaharský TSGP (Trans-Saharan gas pipeline), známý také jako NIGAL (Nigérie - Alžírsko), v hodnotě 13 miliard dolarů.

Evropské unii proto nezbývá jiná možnost, než se spoléhat na dodávky LNG. Vedle výše uvedených Spojených států Evropané zkapalněný plyn kupují od Katařanů. Ti v loňském roce zajišťovali 5 % unijní poptávky a plánují navýšit produkci o 85 % v rámci rozsáhlého projektu North Field. Saad Sherida Al-Kaabi, generální ředitel společnosti QatarEnergy, k tomu uvedl: „Společnost QatarEnergy se chystá rozšířit své kapacity o další zdroje. Plyn má před sebou velkou budoucnost na nejméně 50 let dopředu, a kdykoli budeme moci technicky dosáhnout více, uděláme více. Vidíme, že Evropa bude plyn potřebovat ještě velmi, velmi dlouho.

Další dodavatele je nutné hledat v Africe. V Nigérii se budují dva nové terminály na vývoz LNG s celkovou kapacitou 10 miliard m3 ročně, přičemž oba mají zahájit provoz v roce 2027. Mosambik prodal svůj první LNG do Evropy v listopadu 2022 a nyní plánuje další dva terminály. Další LNG projekt Greater Tortue Ahmeyim se rozkládá na hranici mezi Senegalem a Mauritánií a jeho cílem je zahájit provoz koncem roku 2024. Společnosti Shell, Equinor a ExxonMobil chtějí navíc v Tanzanii vybudovat terminál na zkapalněný zemní plyn pro zákazníky v Asii a v Evropě. Terminál LNG v Konžské republice zase odeslal svůj první náklad v únoru 2024, přičemž do roku 2025 dosáhne své plné kapacity (3 miliony tun ročně).

Další vývoj mezinárodního obchodu se zemním plynem výrazně ovlivní návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu v USA. Přestože plynovod EastMed získal podporu první Trumpovy vlády, současný americký prezident Joe Biden vznesl vůči projektu obavy s ohledem na jeho ekonomickou proveditelnost a dopad na životní prostředí. Je otázkou, jestli se EU dočká americké podpory pro výstavbu nových nákladných plynovodů nebo jestli Američané upřednostní byznys se zkapalněným plynem. „Zda by Trump znovu podpořil EastMed si nejsem jistý, protože USA prodávají LNG do Evropy velmi rády. Chtěli by si tím vytvořit konkurenci?“ položil si řečnickou otázku Robin Mills.

Zdroje: The National, Zero Carbon Analytics, Geopolitical Intelligence Services, ENTSOG, Politico

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obří vrtné lodě a turecká plynová expanze ve Středozemním moři

Turecko si během posledních tří let pořídilo tři specializovaná plavidla na těžbu zemního plynu z ...

Africký plyn jako řešení evropské plynové krize

Již v roce 1981 se americký prezident Ronald Reagan neúspěšně pokoušel zablokovat stavbu ...

PREMIUM Komunikační kabely, ropovody, plynovody: Svět se připravuje na boj na mořském dně

Na konci loňského září série výbuchů vážně poškodila plynovody Nord Stream 1 a 2. Následující ...

PREMIUM Plynovod Síla Sibiře 2: Rusko prosí, Čína diktuje podmínky

Plynovod Síla Sibiře 2 je lakmusovým papírkem vztahů Rusko–Čína. Moskva neustále o tématu hovoří ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JerzyŔ
    21:35 25.11.2024

    Poděkuji tímto za článek, který mi aspoň trochu shrnul problematiku s věcného pohledu. Možnosti, množství, perspektivy, úskalí. Racionálně popsáno.

    Poděkuji tímto za článek, který mi aspoň trochu shrnul problematiku s věcného pohledu. Možnosti, množství, perspektivy, úskalí. Racionálně popsáno.

  • tomas.foldyna
    09:19 25.11.2024

    Poslední odstavec jako z příručky prodemokratického tisku. "Přestože plynovod EastMed získal podporu první Trumpovy vlády, současný americký prezident Joe Biden vznesl vůči ...Zobrazit celý příspěvek

    Poslední odstavec jako z příručky prodemokratického tisku.
    "Přestože plynovod EastMed získal podporu první Trumpovy vlády, současný americký prezident Joe Biden vznesl vůči projektu obavy....Zda by Trump znovu podpořil EastMed si nejsem jistý, protože USA prodávají LNG do Evropy velmi rády. Chtěli by si tím vytvořit konkurenci?“ položil si řečnickou otázku Robin Mills."

    Sledujte myšlenkovou linii. Evropu nenávidící Trump to kdysi podpořil. Dobrý Evropu milující Biden vznesl námitky. No a teď se předvídá z křišťálové koule budoucnost aby se naznačilo, že ten zlý a nenávidící Evropu je Trump, který to určitě nepodpoří.Skrýt celý příspěvek

    • dalík
      09:42 25.11.2024

      Pane Foldyno, Vy už vidíte ty myšlenkové linie proti americkým demokratům všude. Přitom kdo z nás zná skutečné důvody amerického odmítnutí a proč vlastně potřebuje Evropa aby se ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Foldyno, Vy už vidíte ty myšlenkové linie proti americkým demokratům všude. Přitom kdo z nás zná skutečné důvody amerického odmítnutí a proč vlastně potřebuje Evropa aby se USA angažovalo ve stavbě onoho plynovodu?Skrýt celý příspěvek

      • tomas.foldyna
        16:44 25.11.2024

        Nevidím je všude, nečíhají na mně jako upíři ve tmě, žádné obavy :) Například republikáni udělali předvolebním roce množství taktických i strategických chyb, za které demokraté ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevidím je všude, nečíhají na mně jako upíři ve tmě, žádné obavy :) Například republikáni udělali předvolebním roce množství taktických i strategických chyb, za které demokraté rozhodně nemohou.
        A nejsou ani za množstvím ukrajinské nepřipraveností atd.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:45 25.11.2024

      Skôr ako na vzťahu k EU sa to bude lámať na vzťahu k Izraelu a jeho finančnému zabezpečeniu. Z amerického LNG koláča to toľko neodhryzne, ak budú ďalej znemožňovať platby Rusku.

      Skôr ako na vzťahu k EU sa to bude lámať na vzťahu k Izraelu a jeho finančnému zabezpečeniu. Z amerického LNG koláča to toľko neodhryzne, ak budú ďalej znemožňovať platby Rusku.

    • Jan Grohmann
      17:04 25.11.2024

      Myslím, že teď to je moc přecitlivělá reakce. Nemůžu si pomoc, ale ten poslední odstavec je podle mě neutrální. Vždyť to podstatné bylo sdělené - Biden to zatrhl, a Trump to ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že teď to je moc přecitlivělá reakce. Nemůžu si pomoc, ale ten poslední odstavec je podle mě neutrální. Vždyť to podstatné bylo sdělené - Biden to zatrhl, a Trump to povolil.

      A nevidím nic špatného na tom, když napíšeme, že to Trump může zatrhnout ... protože o peníze jde vždy a všude v první řadě a navíc když Trump a jeho blízcí jasně mluví o re-industrializaci USA. Jako fandím jim, ale je to na úkor celého světa, a taky Evropy. Nevidím v tom: A teď si musíme z principu kopnout do Trumpa.Skrýt celý příspěvek

      • Qakin
        00:22 26.11.2024

        Trump to povolil před napadením Ukrajiny. Ceny vzrostly za Bidena, po napadení Ukrajiny. Biden stopnul podporu, protože USA z toho profitovali. Pochybuju, že by to Trump znovu ...Zobrazit celý příspěvek

        Trump to povolil před napadením Ukrajiny. Ceny vzrostly za Bidena, po napadení Ukrajiny. Biden stopnul podporu, protože USA z toho profitovali. Pochybuju, že by to Trump znovu oživil na úkor USA...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:35 25.11.2024

    Plyn z Azerbajdžánu bude z časti "prepratý" ruský - otázka je, ako vyriešia platby po sankciách na ...Zobrazit celý příspěvek

    Plyn z Azerbajdžánu bude z časti "prepratý" ruský - otázka je, ako vyriešia platby po sankciách na Gazprombanku:
    https://www.politico.eu/articl... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...