Po chudých letech Slovensko masivně modernizuje armádu

Foto: Slovenští vojáci získají nejnovější švédské pancéřovky Carl-Gustav M4; větší foto / SAAB
Slovenští vojáci získají nejnovější švédské pancéřovky Carl-Gustav M4 / SAAB 

Ozbrojené sily Slovenské republiky (OSSR) v posledních měsících oznámily několik významných modernizačních projektů. Poslední novinkou je nákup moderních pancéřovek Carl Gustaf M4. Modernizace slovenské armády jde v ruku v ruce s postupným navyšováním rozpočtu Ministerstva obrany Slovenské republiky.

Od panceřovek po stíhací letadla

Stíhací letadla, transportní letadla C-27J Spartan a L-410, víceúčelové vrtulníky UH-60M Black Hawk, nové 3D přehledové radary, bojová vozidla pěchoty Scipio, obrněná vozidla Iveco LMV, nákladní a terénní automobily, útočné pušky CZ 805 BREN, vybavení pro speciální síly, pancéřovky Carl Gustav M4 − výčet některých nejdůležitějších a "nejzajímavějších" modernizačních projektů OSSR.

Jedním z nejnákladnějších slovenských zbrojních programů se v následujících letech stane pořízení nových víceúčelových stíhacích letadel, s největší pravděpodobností švédských JAS-39 Gripen. Podobně jako Česká republika nebo Maďarsko plánuje Slovensko pořídit letadla formou leasingu.

„Prevádzkovanie letky stíhacích nadzvukových lietadiel je veľmi drahá záležitosť. Od začiatku volebného obdobia prebiehali hĺbkové analýzy výmeny starých MiG-29 na nové moderné stroje tak, aby to bolo pre našu republiku finančne únosné. Po skúsenostiach v Českej republike a Maďarsku sme začali aj my rokovať so švédskymi partnermi o prenájme lietadiel Gripen," uvedl pro měsíčník Obrana Milan Čelko, národní ředitel pro vyzbrojováni na Ministerstvu obrany Slovenské republiky.

Foto: JAS-39 Gripen / SAAB  JAS-39 Gripen / SAAB

Slovenská strana deklaruje roční operační potřebu 1200 letových hodin, což podle švédské strany dokáže zajistit 10 stíhaček JAS-39 Gripen.

Nákup nových stíhacích letadel je více než aktuální. Slovensko udržuje současnou letku stíhaček MiG-29 jen obtížně v provozu. Kromě rozpočtových problémů situaci zásadně komplikuje embargo na dovoz ruských vojenských dílů nutných k servisu a opravám letadel MiG-29.

Technická životnost slovenských MiGů-29 končí v roce 2021, ale jen do příštího roku má Slovensko smluvně zajištěno s Ruskem dohodu pro poskytování servisu a náhradních dílů pro letadla.

Foto: C-27J Spartan / Ministry of National Defence Republic of Lithuania C-27J Spartan / Ministry of National Defence Republic of Lithuania

V roce 2014 Slovensko u italského výrobce objednalo dvě střední dopravní letadla C-27J Spartan. První letadlo přistane u našich východních sousedů v druhé polovině roku 2017, druhé v roce 2018. Letadla dokáží přepravit až 11 500 kg nákladu nebo 60 vojáků. Dolet s 6000 kg nákladu je 4260 km.

Letadla lze kromě transportních úkolů použít pro výsadkové operace, zdravotnickou evakuaci, humanitární operace, pátrací a záchranné operace nebo pro boj s požáry. Větší Spartany pak doplňují menší české L-410 představené na Letecké základně Kuchyňa v roce 2013.

Rozhodujícím modernizačním programem je nákup devíti víceúčelových amerických vrtulníků UH-60 Black Hawk. První vrtulníky Slovensko obdrží v příštím roce. Slovensko se stane první zemí Visegrádské skupiny, která začne obměňovat ruské vrtulníky Mi-17.

UH-60 Black Hawk / Sikorsky

„Nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk sú dobrou voľbou. Je to jeden z najmodernejších modelov používaných v rámci NATO. Vrtuľníky vytvárajú predpoklad na dosiahnutie požadovaných spôsobilostí na pôsobenie v medzinárodnom prostredí v rámci NATO, EÚ aj OSN," uvedl k nákup vrtulníků brigádní generál Miroslav Korba.

Brigádní generál Korba zdůraznil víceúčelovost vrtulníků Black Hawk. Americké stroje kromě přeprav osob a materiálu lze využít k výsadkovým operacím, zdravotnické evakuace, hašení požárů nebo zpravodajským a průzkumným úkolům, například v rámci ochrany hranic.

Společně s modernizací "svalů" Slovensko modernizuje i své "oči". Podobně jako Česká republika nebo Polsko plánuje výměnu letitých sovětských radarů P 37 za nové radary středního dosahu kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar).

Vojenské radary jsou klíčové k zajištění přehledu o vzdušné situaci. Radary pomáhají zabezpečit plynulý tok letového provozu, poskytovat asistenci letadlům v tísni a zároveň chránit životy i majetky občanů na zemi před případnou vojenskou či teroristickou hrozbou. V případě nutnosti zajišťují navedení pohotovostních letadel k cíli, ať už k nekomunikujícímu civilnímu letadlu nebo teroristické/vojenské hrozbě.

Bojové vozidlo pěchoty Scipio. / Archiv autora 

Kromě prioritní modernizace vzdušných sil procházejí také postupnou modernizací pozemní síly. Nejzásadnější modernizací pozemních sil je nákup 31 bojových vozidel pěchoty Scipio. Slovensko plánuje v současné době nakoupit 66 vozidel Scipio, i když celková potřeba se uvádí až 100 vozidel.

Základ vozidla Scipio tvoří polská kolová platforma Rosomak (8x8) a dálkově ovládaná bojová věž TURRA 30 od slovenské společnosti EVPÚ. TURRA 30 využívá původní 30mm sovětský kanon 2A42, známý z vozidel BVP-2 (volitelně americký Mk 44 Bushmaster II), a spřažený kulomet. Věž lze vybavit i protitankovými nebo protiletadlovými řízenými střelami. V úvahu připadají izraelské SPIKE nebo ruské KONKURS.

OSSR rovněž postupně obměňují svůj vozový park. V současné době slovenská armáda získala 40 terénních automobilů Land Rover. Slovensku se tak podařilo vyměnit více než polovinu letitých sovětských vozidel UAZ.

AKTIS 4x4.1R / Tanax Trucks

Slovenská armáda získala 180 středních nákladních vozidel AKTIS 4x4.1R, které postupně nahrazují letité nákladní vozidla V3S. Slovensko prozatím nahradilo 50 % vozového parku V3S. Jedná se však o stále pomalé tempo obměny. Při současném tempu obměny poslední V3S doslouží ve slovenské armádě až v roce 2030.

Kromě vozidel AKTIS slovenská armáda získala také menší počet nákladních automobilů Tatra 815 8x8 a MAN HX 32.440 8x8. Oba typy slouží především jako nosiče kontejnerů.

Jak uvádí Vladimír Bednár na svém blogu, problémem se však ukazuje velká typová roztříštěnost mezi nákladními vozidly. Slovenský prapor protiletadlové raketové brigády s 600 muži používá hned pět typů nákladních vozidel - V3S, MAZ-543 (pro systém S-300), původní Tatry T 815, AKTIS, nové Tatry T-815-7 a MAN HX.

V oblasti ručních palných zbraní dochází také k postupné modernizaci. Slovensko v minulém roce nakoupilo 700 útočných pušek CZ 805 BREN a s největší pravděpodobností na tento typ přezbrojí postupně celou armádu.

Nejnověji pak slovenští vojáci získají moderní pancéřovky Cal Gustav M4 vyznačující se extrémně nízkou hmotností.

Foto: PřísluÅ¡ník 5. pluku speciálního určení ze Žiliny. / OSSR Příslušník 5. pluku speciálního určení ze Žiliny. / OSSR

Rostoucí podíl výdajů na modernizaci

Vzhledem k odlišnému bezpečnostnímu paradigmatu v Evropě plánuje Slovensko, jako další země v regionu, postupné navyšování výdajů na obranu země. Do roku 2020 Slovensko vydá na obranu země 1,6 % HDP, což činní nárůst výdajů o 50 % oproti současnému stavu. V tomto roce Slovensko vyčlenilo na obranu necelých 1,1 % HDP.

Klíčový je rostoucí poměr prostředků slovenského ministerstva obrany určený pro modernizační projekty. V roce 2011 ministerstvo obrany uvolnilo na modernizaci pouze 7 % z celkového rozpočtu, v tomto roce to je 18,5 %. V příštím roce pak půjde na modernizaci téměř pětina slovenského obraného rozpočtu.

„Myslím, že sa máme čím pochváliť, naštartovali sme procesy tak, ako sa to od nás očakávalo. Samozrejme, vieme aj o slabinách, avšak nie všetko sa dá odstrániť za tri roky," komentoval Martin Glváč, slovenský ministr obrany navyšování rozpočtu po setkání se zástupcem generálního tajemníka NATO Alexandrem Vershbowem.

"Ako ďalej uviedol, výdavky na obranu nie sú síce vo výške 2 % HDP, avšak vzhľadom na priaznivý hospodársky vývoj sa zvyšujú aj výdavky na obranu. „Okrem toho máme prísľub od ministra fi nancií, že na niektoré projekty dostaneme peniaze aj navyše, ako to je napríklad pri nákupe vrtuľníkov Black Hawk," dodal Glavač s poukazem na skutečnost, že nákup slovenských vrtulníků Black Hawk bude financován nad rámec rozpočtu ministerstva obrany.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU

Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a ...

Slovak Challenge 2015 na Lešti

Vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť prebehlo v dňoch 15. až 18. júna taktické cvičenie ...

Oficiálně: Slovensko nakoupí bojová vozidla pěchoty Scipio

Slovensko nakoupí slovensko-polská bojová vozidla pěchoty Scipio. V první fázi půjde o 31 vozidel za ...

Slovenská samohybná houfnice DIANA

Slovenská firma KONŠTRUKTA Defence představila na polské vojenské výstavě MSPO 2015 novou samohybnou ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  09:12 21.09.2023

  Padá téza o zjednocovaní výzbroje s AČR - preferovaný je Barak MX (a ako MANPAD "holý" Piorun)
  https://www.mfsr.sk/files/arch...

  Padá téza o zjednocovaní výzbroje s AČR - preferovaný je Barak MX (a ako MANPAD "holý" Piorun)
  https://www.mfsr.sk/files/arch...

  • Scotty
   12:04 21.09.2023

   Nikdo neříká že si BARAK ER později také nekoupíme. V dokumentu také není uvedené který z Baraků vlastně kupujete. Ovšem předpokládám že vzhledem k ceně to ER nebude, takže nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo neříká že si BARAK ER později také nekoupíme. V dokumentu také není uvedené který z Baraků vlastně kupujete. Ovšem předpokládám že vzhledem k ceně to ER nebude, takže nejspíš LR.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    12:08 21.09.2023

    Jenže Slováci budou brát pravděpodobně MR, který už u nás díky Spyderu nemá absolutně smysl, stejně jako LR. U nás už bude dávat smysl jen ER, či ještě lépe, David Sling nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže Slováci budou brát pravděpodobně MR, který už u nás díky Spyderu nemá absolutně smysl, stejně jako LR. U nás už bude dávat smysl jen ER, či ještě lépe, David Sling nebo Patriot PAAC-3/4Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:34 21.09.2023

     MR není systém středního dosahu.

     MR není systém středního dosahu.

     • PavolR
      13:18 21.09.2023

      MR v názve znamená "medium range" a dostrel je 35 km.

      MR v názve znamená "medium range" a dostrel je 35 km.

     • PavolR
      13:32 21.09.2023

      Každopádne interceptory MRAD s dosahom 35 km a LRAD s dosahom 70 km sú veľkostne totožné (líšia sa vnútornou časťou), čiže ich možno odpaľovať z totožnej platformy - preto značenie ...Zobrazit celý příspěvek

      Každopádne interceptory MRAD s dosahom 35 km a LRAD s dosahom 70 km sú veľkostne totožné (líšia sa vnútornou časťou), čiže ich možno odpaľovať z totožnej platformy - preto značenie MX:

      https://cdn-defesaaereanaval.n...

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:10 21.09.2023

      Výrobce to popisuje jako Short-Medium Range. Všem to je jen marketing. Je to obyčejný SHORAD.
      Pokud poptáváte systém středního dosahu je to pouze verze MR nebo ER.

      Výrobce to popisuje jako Short-Medium Range. Všem to je jen marketing. Je to obyčejný SHORAD.
      Pokud poptáváte systém středního dosahu je to pouze verze MR nebo ER.

     • Hevonen
      21:11 21.09.2023

      Pavol:
      Bzdy to bude systém Barak MX. Aj ďalšie batérie.
      Následne je to len o zakúpených inyerceptoroch. MR, LR a ER - 35, 70 a 150km

      Pavol:
      Bzdy to bude systém Barak MX. Aj ďalšie batérie.
      Následne je to len o zakúpených inyerceptoroch. MR, LR a ER - 35, 70 a 150km

  • MatejR
   14:39 21.09.2023

   Na MoD (ani na jednom) to v skutočnosti to nikdy nebolo real issue afaik tbh, aspoň čo sa týka IAMD. Vlastne ani nechápem prečo by vôbec malo, existujú rôzne požiadavky na ...Zobrazit celý příspěvek

   Na MoD (ani na jednom) to v skutočnosti to nikdy nebolo real issue afaik tbh, aspoň čo sa týka IAMD. Vlastne ani nechápem prečo by vôbec malo, existujú rôzne požiadavky na operovanie systémov a hlavne rôzne finančné požiadavky a národné systémy sú v dnes požadovanej miere zjednotené cez NATINAMDS. V skutočnosti, čo je ale "issue" je stav ESSI, ktoré sa podobnými rozhodnutiami (a nielen tým slovenským) trochu rozpadá, resp sa neukazuje ako dostatočne flexibilné s koherentnou politickou vôľou presadzovať spoločné obstarávanie. BARAK MX je pre SVK ideálny vzhľadom k tomu, že je škálovateľný, v budúcnosti chce armáda LRSAM, riešenie ďalšieho systému je politicky ťažko predstaviteľné.

   @Scotty - Pochybujem, že ČR kúpi BARAK (môžem sa mýliť), skôr pôjdete cestou David Sling, ktorý v budúcnosti bude plne integrovaný efektor pre IBCS (low cost PAC-3). Alebo teoreticky vyvíjaná CAMM-ER (takisto to bude efektor v rámci IBCS) ak sa nerozhodnete kúpiť priamo Patriot.

   Kde je však skutočný priestor na "zjednocovanie" tak to nie sú efektory, ale detekčné systémy a najmä C2, tam je predpoklad budúcej spolupráce (JADO is where we all headed:)Skrýt celý příspěvek

   • MatejR
    14:43 21.09.2023

    *errata CAMM-MR samozrejme :)

    *errata CAMM-MR samozrejme :)

   • Scotty
    15:15 21.09.2023

    O možné budoucím nákupu Baraku se uvažovalo už před několika lety. Velice pochybuji že se koupí DS nebo nějaké evropské řešení. Nákupu Patriotu bych také velké šance nedával.

    O možné budoucím nákupu Baraku se uvažovalo už před několika lety. Velice pochybuji že se koupí DS nebo nějaké evropské řešení. Nákupu Patriotu bych také velké šance nedával.

    • MatejR
     17:42 21.09.2023

     Hmm, zaujímavé, českú situáciu interne nepoznám, to je pravda.Moja úvaha nasledovala logiku toho, že tieto nákupy sú často dizjnované nezastropovaním, ak pre to existujú interné ...Zobrazit celý příspěvek

     Hmm, zaujímavé, českú situáciu interne nepoznám, to je pravda.Moja úvaha nasledovala logiku toho, že tieto nákupy sú často dizjnované nezastropovaním, ak pre to existujú interné požiadavky. Čo je príklad napr UH-1Y Venom, kde všetci vedeli, že medium-size utility je len na papieri a intenciálne sa ponecháva gap.
     BARAK MX by síce nebol úplným krokom späť pre ČR, ale myslel som, že koncepcia je usilovať o efektor, ktorý bude optimalizovaný pre použitie v IBCS architektúre v dlhodobom horizonte (alebo cost/effective version - len využívať jednotlivé komponenty LTAMDS). BARAK výhľadovo zrejme dostane možnosť integrácie, ale afaik, DS je pre to vhodnejší. Ak však v budúcnosti počítate len s LTADMS napr. tak je to asi jedno. Každopádne veľa šťastia s výberom:)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:11 21.09.2023

      /ale myslel som, že koncepcia je usilovať o efektor, ktorý bude optimalizovaný pre použitie v IBCS architektúre v dlhodobom horizonte/ O tom že by jsme o něco takového usilovali ...Zobrazit celý příspěvek

      /ale myslel som, že koncepcia je usilovať o efektor, ktorý bude optimalizovaný pre použitie v IBCS architektúre v dlhodobom horizonte/
      O tom že by jsme o něco takového usilovali nic nevím.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   20:31 21.09.2023

   Piorun má výhodu v podobnosti s kompletmi 9K38 Igla, ktoré má dnes Slovensko vo výzbroji. Ku tomu by sa hodila jedna batéria mobilných systémov, ako sme kedysi mali Strela-10.

   Piorun má výhodu v podobnosti s kompletmi 9K38 Igla, ktoré má dnes Slovensko vo výzbroji. Ku tomu by sa hodila jedna batéria mobilných systémov, ako sme kedysi mali Strela-10.

   • Hevonen
    21:07 21.09.2023

    V ďalších fazach, budú aj mobilné systémy.

    V ďalších fazach, budú aj mobilné systémy.

  • Raven98
   10:05 22.09.2023

   Čakal som nejakú snahu kúpiť NASAMS a zdielať AMRAAM s F-16, ak je to možné. Je bežný Air-to-Air Amraam použiteľný v NASAMS?

   Čakal som nejakú snahu kúpiť NASAMS a zdielať AMRAAM s F-16, ak je to možné. Je bežný Air-to-Air Amraam použiteľný v NASAMS?

   • Hevonen
    14:07 22.09.2023

    Nie.
    Výhodnejšie je mať jeden systém v rámci PVO. NASAMS nikdy nebude systém dlhého dosahu.

    Nie.
    Výhodnejšie je mať jeden systém v rámci PVO. NASAMS nikdy nebude systém dlhého dosahu.

 • Harvest
  10:24 07.09.2023

  Podla zdrojov Polskeho radia, by sa malo jednat o Poľský systém Pilica+


  https://twitter.com/sjanus_pl/...

  Podla zdrojov Polskeho radia, by sa malo jednat o Poľský systém Pilica+


  https://twitter.com/sjanus_pl/...

  • Sgt Murphy
   16:36 07.09.2023

   Poľské projekty v oblasti protivzušnej obrany sú v európskej časti NATO najambicióznejšie, Poľsko má v úmysle vybudovať modernú, vrstvenú PVO (projekty Poprad, Pilica+, Narew, ...Zobrazit celý příspěvek

   Poľské projekty v oblasti protivzušnej obrany sú v európskej časti NATO najambicióznejšie, Poľsko má v úmysle vybudovať modernú, vrstvenú PVO (projekty Poprad, Pilica+, Narew, Wisla). Myslím že sa od nich máme čo inšpirovať poprípade priamo participovať na projektoch, napr. Pilica+ bude s 22 batériami, ktoré objednalo Poľsko za 2,2 miliardy € najrozšírenejší systém VSHORAD/SHORAD. Zároveň tento projekt priamo odráža poznatky z konfliktu na Ukrajine a tiež reflektuje požiadavky Ozbrojených síl SR popísané v projekte nákupu nových GBAD. Zároveň sú to jedny z najmodernejších a najperspektívnejších systémov na trhu. Rakety CAMM (dosah 25 km) sú od 2022 vo výzbroji Poľska tak Spojeného Kráľovstva, vo vývoji sú rakety CAMM-ER (dosah 45 km) po skúškach onedlho vo výzbroji Talianska, CAMM-MR (dosah 100 km) sú vo vývoji spolu s Poľskom. Raketové komplety Piorun sú prakticky parametrami v kategórii MANPAD najlepšie na trhu, vo vývoji je aj nová generácia Piorun 2/NG s väčším dosahom.Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   09:00 08.09.2023

   Tato informácia nebude pravdivá :)

   Tato informácia nebude pravdivá :)

 • anmima
  14:12 06.09.2023

  Ministerstvo obrany navrhuje nakúpiť systémy protivzdušnej obrany so stredným dosahom od Izraela a s krátkym od Poľska.

  https://e.dennikn.sk/minuta/35...

  Ministerstvo obrany navrhuje nakúpiť systémy protivzdušnej obrany so stredným dosahom od Izraela a s krátkym od Poľska.

  https://e.dennikn.sk/minuta/35...

  • Danik
   17:56 06.09.2023

   Takže Piorun a Spyder. Asi.

   Takže Piorun a Spyder. Asi.

   • JCabuk
    18:59 06.09.2023

    Buď Spyder alebo Barak

    Buď Spyder alebo Barak

    • PavolR
     21:08 06.09.2023

     Kolumbíjci kúpili dva systémy Barak MX za 131M USD a Filipínci tri batérie Spyder-MR za 141M USD. My sme, po odčítaní Piorunov, dostali ponuku na jeden systém za cca 175M Eur...

     Kolumbíjci kúpili dva systémy Barak MX za 131M USD a Filipínci tri batérie Spyder-MR za 141M USD. My sme, po odčítaní Piorunov, dostali ponuku na jeden systém za cca 175M Eur...

   • Sgt Murphy
    19:29 06.09.2023

    Strácam sa v tom čo sa považujú za PVO systémy veľmi krátkeho, krátkeho dosahu a stredného dosahu, či tomu rozumie aj naše MO SR a či ideme stavať funkčné PVO alebo cenovo ...Zobrazit celý příspěvek

    Strácam sa v tom čo sa považujú za PVO systémy veľmi krátkeho, krátkeho dosahu a stredného dosahu, či tomu rozumie aj naše MO SR a či ideme stavať funkčné PVO alebo cenovo najdostupnejšie PVO.

    Poľské Piorun sú kategórie veľmi krátkeho dosahu (VSHORAD), nie krátkeho dosahu (SHORAD). Poliaci ich majú na vozidlách 4x4 mobilného PVO VSHORAD systému SPZR Poprad a na PVO VSHORAD systéme ZUR 23-2SP Jodek-SP pozostávajúceho z 23 mm automatického dvojhlavňového kanóna a rakiet Piorun. Druhé menované tvoria so SHORAD systémami MBDA CAMM-ER vrstvenú PVO PILICA+. SHORAD systémy MBDA CAMM si Poľsko bude vyrábať u seba doma. PVO stredného dosahu kupuje Poľsko systémy Patriot.

    Izraelské PVO systémy sa nabádajú SPYDER-SR (krátky dosah) s radarmi EL/M-2106 a SPYDER-MR (stredný dosah) s už objednanými radarmi EL/M-2084 MMR.

    Ďalšie systémy sú IRIS-T SLS (krátky dosah) a SLM (stredný dosah), poprípade NASAMS s raketami AIM-9X (krátky dosah) alebo AIM-120 AMRAAM-ER (stredný dosah). Oba budú mať zrejme v najbližších rokoch dosť "nažhavenú" linku vďaka Ukrajine a otázna je teda jej vyťaženosť pre ďalšie objednávky.

    Z Poľska sa mi tak nabádajú teda v roli VSHORAD Piorun na podvozku JLTV (podobne ako na JLTV hodil SAAB rakety RBS-70 NG
    https://www.saab.com/newsroom/...
    v roli SHORAD systémy MBDA CAMM-ER integrovať na podvozok Tatra a stredný dosah riešiť cez SPYDER-MR tiež na podvozku Tatra, aj keď tu ideme do rizika vôle či nevôle Izraelu dodávať nám vojenský materiál v prípade vojenského konfliktu.

    Ďalšou z možností riešenia rakiet stredného dosahu môžu byť Poľskom a Spojeným kráľovstvom vyvíjané strely CAMM-MR.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     19:45 06.09.2023

     Ja to beriem tak, že teraz proste nahradia S-300 a Igly a niekedy v budúcnosti príde na rad obmena Kubov.
     Praktický dosah sa nemení iba použitou strelou, ale aj typom cieľa.

     Ja to beriem tak, že teraz proste nahradia S-300 a Igly a niekedy v budúcnosti príde na rad obmena Kubov.
     Praktický dosah sa nemení iba použitou strelou, ale aj typom cieľa.

     • Ján Paliga
      22:55 06.09.2023

      Igly, ak sa nemýlim, boli dodané niekedy okolo roku 1995-1996, takže už je najvyšší čas ich nahradiť. A Pioruny sú najlepšia voľba, keďže ich obsluha bude veľmi podobná našim ...Zobrazit celý příspěvek

      Igly, ak sa nemýlim, boli dodané niekedy okolo roku 1995-1996, takže už je najvyšší čas ich nahradiť. A Pioruny sú najlepšia voľba, keďže ich obsluha bude veľmi podobná našim 9K38... Technicky sú Pioruny na vyššej úrovni, čo je +. teraz ešte zakúpiť niečo mobilné s dosahom cca 10 km ako náhradu za dávno vyradené Strela-10M/M3 a náhradu za Kuby...Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      09:28 07.09.2023

      Skoda ze nemame pristup k nejakym praktickym skusenostiam z UA s roznymi MANPADS a ich ucinosti pri aktivnych protiopatreniach. Viem si predstavit ze rolu pri vybere zohrava aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Skoda ze nemame pristup k nejakym praktickym skusenostiam z UA s roznymi MANPADS a ich ucinosti pri aktivnych protiopatreniach. Viem si predstavit ze rolu pri vybere zohrava aj doba dodania, Stinger je zrejme vybookovany nadlho dopredu. Myslim ze na UA sa podarilo ukoristit aj rusku Verbu, to mohol byt tiez celkom zaujimavy zdroj na studium.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:20 07.09.2023

      to wirbelwind
      Polský Piorun se údajně velice osvědčil a Poláci dostali objednávky i ze západních států.

      to wirbelwind
      Polský Piorun se údajně velice osvědčil a Poláci dostali objednávky i ze západních států.

     • Hevonen
      08:59 08.09.2023

      Wirbelwind:
      OS tieto informácie majú a výber Piorunu nie je náhodný.
      Ani ďalšie zbližovanie s poľským zbrojným priemyslom.
      Mimochodom Strely sa kedysi montovali v Dubnici.

      Wirbelwind:
      OS tieto informácie majú a výber Piorunu nie je náhodný.
      Ani ďalšie zbližovanie s poľským zbrojným priemyslom.
      Mimochodom Strely sa kedysi montovali v Dubnici.

    • PavolR
     19:50 06.09.2023

     Inak, tu je rozpísané, zhruba ktoré systémy si predstavujú v ktorej kategórii:
     https://postimg.cc/WtMKJh9Y...

     Inak, tu je rozpísané, zhruba ktoré systémy si predstavujú v ktorej kategórii:
     https://postimg.cc/WtMKJh9Y...

  • Harvest
   20:57 06.09.2023

   Táto vláda už nekúpi nič, rozhodovať o tom bude budúca a tam bohvie ake priority budú mat.

   Táto vláda už nekúpi nič, rozhodovať o tom bude budúca a tam bohvie ake priority budú mat.

   • Ján Paliga
    22:55 06.09.2023

    Istoty - dane a smrť... :-D

    Istoty - dane a smrť... :-D

  • mikojan29
   09:34 07.09.2023

   Barak a Piorun.

   Barak a Piorun.

 • Miro
  20:54 03.09.2023

  https://defence-industry.eu/gt...

  Od júla už beží sériová výroba nového kanónu gts 30/N.

  https://defence-industry.eu/gt...

  Od júla už beží sériová výroba nového kanónu gts 30/N.

  • Jan Grohmann
   10:30 04.09.2023

   Jak to je s hlavněmi? Lze zjistit, kde se dělají polotovary a kde se vyrábí hlavně? Je to od A do Z na Slovensku?

   Jak to je s hlavněmi? Lze zjistit, kde se dělají polotovary a kde se vyrábí hlavně? Je to od A do Z na Slovensku?

   • Miro
    11:11 04.09.2023

    Jediné čo som ešte dohľadal, že muníciu si vieme vyrobiť komplet samy čo je tiež veľké pozitívum. Či vyrábame aj hlavne netuším (dúfam, že áno).

    Jediné čo som ešte dohľadal, že muníciu si vieme vyrobiť komplet samy čo je tiež veľké pozitívum. Či vyrábame aj hlavne netuším (dúfam, že áno).

   • Martinos
    14:21 04.09.2023

    Hlavne sa vyrábajú v Dubnici (frézovanie- vŕtanie), polotovary (výkovky) neviem.

    Hlavne sa vyrábajú v Dubnici (frézovanie- vŕtanie), polotovary (výkovky) neviem.

   • Hevonen
    19:02 04.09.2023

    Hlavnovina sa na Slovensku nevyrába. Zatiaľ. Nova je aj chromovacia linka, keďže doterajší dodávateľ v Čechách nedokázal zabezpečiť požadovanú kvalitu, ZŤS si teda objednala ...Zobrazit celý příspěvek

    Hlavnovina sa na Slovensku nevyrába. Zatiaľ.

    Nova je aj chromovacia linka, keďže doterajší dodávateľ v Čechách nedokázal zabezpečiť požadovanú kvalitu, ZŤS si teda objednala chromovaciu linku.

    Celá vyroba prebieha v Dubnici, vrátane munície, ktorá nie je montážou z dovezených dielov.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    14:09 05.09.2023

    Po zaniku ZTS Metalurg sa vykovky vozia zo Slovinska. Podla info ktore mam, sa vsak aj za socializmu samotna ocel vozila zo ZSSR, konkretne UA.

    Po zaniku ZTS Metalurg sa vykovky vozia zo Slovinska. Podla info ktore mam, sa vsak aj za socializmu samotna ocel vozila zo ZSSR, konkretne UA.

    • Hevonen
     14:50 05.09.2023

     Metalurg nedokazal zabezpečovat kvalitnú oceľ na hlavne.
     Vyrabal zelezo pre specialnu vyrobu a civilnú vyrobu. V ZŤSke sa vyrabali mosty, stavebne stroje, rušne...

     Metalurg nedokazal zabezpečovat kvalitnú oceľ na hlavne.
     Vyrabal zelezo pre specialnu vyrobu a civilnú vyrobu. V ZŤSke sa vyrabali mosty, stavebne stroje, rušne...

    • Hevonen
     14:52 05.09.2023

     To od koho sa beru vykovky nie je dôležité. Dnes je to jedna firma, "zajtra" to celkom určite bude ina firma.

     To od koho sa beru vykovky nie je dôležité. Dnes je to jedna firma, "zajtra" to celkom určite bude ina firma.

 • PavolR
  20:40 16.03.2023

  Doteraz asi najviac informácií o kompenzácii za Migy pustil včera Krupa v TA3 (17.00-17:55): https://www.ta3.com/relacia/27... Čiže: - ...Zobrazit celý příspěvek

  Doteraz asi najviac informácií o kompenzácii za Migy pustil včera Krupa v TA3 (17.00-17:55):
  https://www.ta3.com/relacia/27...

  Čiže:
  - pôjde o úplne nové systémy
  - spôsobilosť, ktorú nemáme
  - v "prepočte" celkovo v hodnote jednej miliardy, len sa má ešte niečo odpočítavať.
  - na základe zmienky o prepočte nejde o ponuku krajiny eurozóny (najskôr USA)

  Takže sa môže začať tipovať, no najpravdepodobnejšie by mohlo ísť o PVO alebo drony (podľa mňa skôr prvé a tipoval by som David Sling, vyrábaný Raytheonom a kompatibilný s našimi objednanými radarmi).Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  19:55 29.11.2022

  Podpis CV-90 už čoskoro...

  Podpis CV-90 už čoskoro...

 • anmima
  14:03 15.11.2022

  Ministerstvo obrany Slovenskej republiky · ŽIVOT A ZDRAVIE NAŠICH VOJAKOV JE PRE NÁS NA PRVOM MIESTE Kvalitná balistická ochrana je jedným z často rozhodujúcich faktorov ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

  ·
  ŽIVOT A ZDRAVIE NAŠICH VOJAKOV JE PRE NÁS NA PRVOM MIESTE
  Kvalitná balistická ochrana je jedným z často rozhodujúcich faktorov prežitia vojaka na bojisku. Nemohli sme tak akceptovať, že v rámci našich ozbrojených síl bola kvalitná balistická ochrana nedostatkom - prevažné množstvo z používaných viest totiž bolo obstaraných ešte pred 20 rokmi.
  Je preto výbornou správou, že pre potreby Ozbrojených síl SR bolo dodaných 3 986 kompletov taktických bojových viest (XP-1814) vrátane výbavy v podobe chráničov krku, rúk a triesel, čo výrazne zvýši úroveň ochrany vojakov pozemných síl pri plnení bojových úloh.
  Komplety taktických bojových viest v hodnote 4,6 mil. eur boli obstarané prostredníctvom agentúry NATO pre podporu a obstarávanie (NATO Support and Procurement Agency - NSPA), ktorá je zárukou transparentnosti procesov a dodržiavania pravidiel medzinárodnej hospodárskej súťaže.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   15:14 15.11.2022

   Naď prekvapuje ale tak akosi nemylo. O aký model (modely) ide? Pre aké jednotky sú určené? (nie je to nejaký vysoký počet), v akej konfigurácii (sumky atď.). Komunikácia s ...Zobrazit celý příspěvek

   Naď prekvapuje ale tak akosi nemylo. O aký model (modely) ide? Pre aké jednotky sú určené? (nie je to nejaký vysoký počet), v akej konfigurácii (sumky atď.). Komunikácia s verejnosťou asi nie je priorita ozbrojených síl pozerám.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     20:54 15.11.2022

     Ja viem čo je to za vestu a ako správe vidíš v popise, je to vesta určená primárne pre policajné zložky. Naša armáda je polícia? Takže prieskumák alebo výsadkár sa bude trepať s ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja viem čo je to za vestu a ako správe vidíš v popise, je to vesta určená primárne pre policajné zložky. Naša armáda je polícia? Takže prieskumák alebo výsadkár sa bude trepať s týmto hovädom? Asi nie. A ostatný bigoši budú radi že majú to čo majú. Vesty podobného typu (IOTV) sa v armádach na západe zavádzali pred 15 rokmi a aktuálne sú vyraďované za ľahšie modely (napríklad SPCS alebo najnovšie MVS). Nahovno sa to oblieka, nahovno sa to vyzlieka, v krízovej situácii keď ošetruješ zraneného vojaka a potrebuješ dať vestu dole má to nahovno rozopínanie, nemá to žiadne rýchlorozopínanie (Quick Release Tubes), je to bohovo ťažké keď sa s tým trepeš celý deň na sebe ešte s ostatnou výstrojov, obmedzuje to v pohybe, je v tom horúco. Je to určené pre úzke spektrum použití pri CQB napríklad je to fajn vesta pre SWAT policajné tímy či pri DA operácii akcii špeciálnych síl v zastavanom prostredí, pretože poskytuje vysoké % krytia tela avšak na úkor ostatného a pre vojaka v poli je primárna mobilita nie najvyššia ochrana.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:14 15.11.2022

      To má ale komunikovať ministerstvo obrany, od koho kupuje a prečo to kupuje. Stále sú to peniaze daňových poplatníkov a nie z Naďovho vrecka. Mimo to aj samotný Mehler má v ...Zobrazit celý příspěvek

      To má ale komunikovať ministerstvo obrany, od koho kupuje a prečo to kupuje. Stále sú to peniaze daňových poplatníkov a nie z Naďovho vrecka. Mimo to aj samotný Mehler má v produkcii podstatne lepšiu vojenský vestu keď už sa bavíme o ťažkej balistickej ochrane, model S1 a na trhu sú podstatne lepšie vesty / nosiče balistických plátov pre priamo určené armádu, nie políciu, než táto ktorej sa ide kúpiť takmer 4 tis. ks.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      10:15 29.11.2022

      Rovnakú vestu v rovnakom zložení sa rozhodol kúpiť aj Bundeswehr v rámci projektu Zrejme tebou preferované ľahké vesty sa na Ukrajine v delostreleckej vojne ukázali ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Rovnakú vestu v rovnakom zložení sa rozhodol kúpiť aj Bundeswehr v rámci projektu

      Zrejme tebou preferované ľahké vesty sa na Ukrajine v delostreleckej vojne ukázali ako nedostatočné.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      10:55 29.11.2022

      Bundeswehr kupuje vesty MOBAST, čo je vesta na základe Mehler S1 s tým že je tam podstatne väčšia modularita, rýchlosť rozopínania pri navliekaní/vyzliekaní aj komfortom nosenia. ...Zobrazit celý příspěvek

      Bundeswehr kupuje vesty MOBAST, čo je vesta na základe Mehler S1 s tým že je tam podstatne väčšia modularita, rýchlosť rozopínania pri navliekaní/vyzliekaní aj komfortom nosenia. OS SR odprezentovali ako nové vesty model Combat One. Takže nie, my a Bundeswehr nekupujeme rovnaké vesty, aspoň nie podľa toho čo sa zatiaľ odprezentovalo.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:58 29.11.2022

      Len podotknem že balistická ochrana s doplnkami MOBAST nie je komerčná vesta ale je "ušitá" na mieru presne podľa požiadaviek vojakov Bundeswehru a nejaký ten rok sa testuje v ...Zobrazit celý příspěvek

      Len podotknem že balistická ochrana s doplnkami MOBAST nie je komerčná vesta ale je "ušitá" na mieru presne podľa požiadaviek vojakov Bundeswehru a nejaký ten rok sa testuje v niekoľkých prototypoch. Zatiaľ čo u nás sa vybral komerčný model navyše policajnej vesty a bez akéhokoľvek výberu a testovania u jednotiek, ktorým má byť vesta dodaná. Tu je obrázok vesty MOBAST aj s pár doplnkami od lindnerhof taktik, ktoré sú súčasťou dodávky viac než 300 tis. kusov balistických a taktických viest
      https://www.bundeswehr.de/reso... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:08 29.11.2022

      Hevonen modularita vesty spočíva práve v tom že s nej vieš vyskladať verziu ľahkú pre jednotky ktoré vyžadujú mobilitu aj ťažkú verziu s vyššou ochranou napríklad na boj v meste. ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen modularita vesty spočíva práve v tom že s nej vieš vyskladať verziu ľahkú pre jednotky ktoré vyžadujú mobilitu aj ťažkú verziu s vyššou ochranou napríklad na boj v meste. Ale ani vo vojne na Ukrajine ti nikto nebude v zákopoch celé dni nosiť vestu so všetkými ďalšími doplnkami (chrániče krku, ramien a slabín) a jednotky rýchleho nasadenia nosia aj tam ľahké nosiče plátov. Vidím že o tom máš prehľad minimálny a predpokladám že vestu si nemal na sebe v živote preto že inak by si netrepol takú hovadinu.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      22:51 30.11.2022

      @Sgt Murphy Velmi dobře popsáno. Hevonen se sice snaží tento nákup racionalizovat, ovšem v případě, že se bude skutečně jednat o zobrazenou vestu, je to marné. Daná vesta se ...Zobrazit celý příspěvek

      @Sgt Murphy

      Velmi dobře popsáno. Hevonen se sice snaží tento nákup racionalizovat, ovšem v případě, že se bude skutečně jednat o zobrazenou vestu, je to marné. Daná vesta se svými řešeními a designem je totiž již dávno předávno za zenitem. Kdyby jsme byli v roce 2010, můžeme říci ještě jakž takž (ale už tehdy byly podstatně lepší kusy, třeba CIRAS), ovšem nyní je to solidní provar, který jde proti všem trendům balistické ochrany v armádním prostředí (a nejen v něm). Stačí se podívat na nově zaváděné vesty pro Nizozemce, Poláky, Francouze, Němce a nebo konec konců i nové VOBU2018 pro AČR od Fénixu (který je jak jsi již jinde podotkl v OSSR používaný za vlastní peníze vojáků) vytvořené na míru potřebám vojáků a které reflektuje alespoň část současných trendů a řešení. Padá i argument s UA, jelikož nejde ani tak o lehké či střední vesty, ale o o řešení jejich upínaní, celkového řešení a modularity. Navíc sami vojáci ZSU, či příslušníci zahraničních legií, velmi rozšířeně používají nosiče plátů s možností vložení protistřepinových vložek, čí přímo balistickýchplátů jakožto modulární platformu, která zajišťuje dostatečnou možnost úprav dle potřeb vojáka a navíc dobrý poměr mezi ochranou a mobilitou.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:40 15.11.2022

    Odkedy je MO, tak zo stránky mil.sk zmizli funkcionári z úrovne prápor/pluk. Na českej stránke AČR tieto informácie zväčša nájdeš.

    Odkedy je MO, tak zo stránky mil.sk zmizli funkcionári z úrovne prápor/pluk. Na českej stránke AČR tieto informácie zväčša nájdeš.

  • mikojan29
   11:36 16.11.2022

   Len pre doplnenie, vesty budú s plátmi.

   Len pre doplnenie, vesty budú s plátmi.

   • Sgt Murphy
    13:26 16.11.2022

    Niekto snáď čakal že tie vesty budú bez plátov? To dúfam nie.

    Niekto snáď čakal že tie vesty budú bez plátov? To dúfam nie.

    • mikojan29
     19:06 29.11.2022

     No niektorí aj áno, preto som to napísal.

     No niektorí aj áno, preto som to napísal.

 • BobDylan
  22:27 10.10.2022

  Vyšiel dokument s početnými stavmi pre budúci rok/koniec budúceho roka. Papierovo je v pláne: 20 703 vojakov 4 500 civilných zamestnancov Najväčšia novinka je vznik nového ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyšiel dokument s početnými stavmi pre budúci rok/koniec budúceho roka.

  Papierovo je v pláne:
  20 703 vojakov
  4 500 civilných zamestnancov

  Najväčšia novinka je vznik nového 25. motorizovaného prápora v Trebišove (výsadkový ide do Jamníka), vďaka čomu bude mať (asi) 2. Brigáda 3 manévrové prápory. Trochu si zakonšpirujem a myslím, že práve u druhej brigády skončia Z2000 a neskôr možno aj ďalšie Evy/Zuzany.

  Zdroj: https://www.slov-lex.sk/legisl... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   07:22 11.10.2022

   Hlavne že minulý rok prepúšťali mnoho zamestnancov... :) Ten Jamník je v skutočnosti bývalé letisko Mokraď, kde kedysi mala komplex vojenská stredná škola a vojenská akadémia. ...Zobrazit celý příspěvek

   Hlavne že minulý rok prepúšťali mnoho zamestnancov... :)

   Ten Jamník je v skutočnosti bývalé letisko Mokraď, kde kedysi mala komplex vojenská stredná škola a vojenská akadémia.

   Bob, a neskončia tie Zuzany skôr u 5. delostreleckého pluku, ktorý vznikol v Rožňave z raketometneho oddielu a michalovskeho delostreleckého oddielu?Skrýt celý příspěvek

   • BobDylan
    12:13 11.10.2022

    Je pravda, že asi všetko delostrelectvo skončí v delostreleckom pluku. Čo nie je zlé, aj US Army pri súčasnej reforme presúva všetko delostrelectvo brigádnych tímov do ...Zobrazit celý příspěvek

    Je pravda, že asi všetko delostrelectvo skončí v delostreleckom pluku. Čo nie je zlé, aj US Army pri súčasnej reforme presúva všetko delostrelectvo brigádnych tímov do delostreleckej brigády na úrovni divízie. Skôr som to myslel tak, že ostali v aktívnej službe s ohľadom na rozvoj 2. Brigády. S tromi prápormi to už je plnohodnotná ľahká/stredná brigáda a vyžaduje teda aj „vlastné" delostrelectvo.Skrýt celý příspěvek

 • BobDylan
  18:26 07.09.2022

  Dnes štátnemu tajomníkovi spolu s niekoľkými vojakmi predstavilo CZUB svoje zbrane. Okrem toho sa prednedávnom kúpilo niekoľko kusov (2ks 11" a 2ks 14,5") útočných pušiek od Grand ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes štátnemu tajomníkovi spolu s niekoľkými vojakmi predstavilo CZUB svoje zbrane. Okrem toho sa prednedávnom kúpilo niekoľko kusov (2ks 11" a 2ks 14,5") útočných pušiek od Grand Power.Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   06:58 08.09.2022

   Od GP ? Tak to je posun...

   Od GP ? Tak to je posun...

   • mikojan29
    08:03 08.09.2022

    Je to pre CV Lešť.
    Mimochodom, tých prezentácií zbraní bude viac od rôznych výrobcov.
    Zdroj:
    https://www.facebook.com/maria...

    Je to pre CV Lešť.
    Mimochodom, tých prezentácií zbraní bude viac od rôznych výrobcov.
    Zdroj:
    https://www.facebook.com/maria...

   • Hevonen
    10:23 08.09.2022

    Jedná sa o testovanie v CV Lesť, kde aktuálne je možné osahať si množstvo rôznych pušiek a zároveň sa intenzívne cvičí. Takže skvelá príležitosť na dlhodobý test ale aj prípadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedná sa o testovanie v CV Lesť, kde aktuálne je možné osahať si množstvo rôznych pušiek a zároveň sa intenzívne cvičí.
    Takže skvelá príležitosť na dlhodobý test ale aj prípadne upgrady pušiek od GP.Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     10:53 08.09.2022

     Dik za info. Ono vojskovymi skuskami presla aj K100 a bolo jej to prd platne. Ale to je tak ked sa majitel rozhodol ist do politiky - doplatil na to podnik. Snad aspon na svoje ...Zobrazit celý příspěvek

     Dik za info. Ono vojskovymi skuskami presla aj K100 a bolo jej to prd platne. Ale to je tak ked sa majitel rozhodol ist do politiky - doplatil na to podnik.
     Snad aspon na svoje zbrane dostane spatnu vazbu.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:27 08.09.2022

      P1/P11 by bola dobrou náhradou za vz. 82... S rámom Mk.6 ešte by boli aj dosť podobné v rozoberaní... :)

      P1/P11 by bola dobrou náhradou za vz. 82... S rámom Mk.6 ešte by boli aj dosť podobné v rozoberaní... :)

 • BobDylan
  19:56 02.05.2022

  Vyšla nová Obrana a je v nej pár zaujímavých vecí o ďalšej modernizácii tak sa ich tu pokúsim zhrnúť 1. BOV 8x8 Prvé kusy prídu 2023 na vojskové skúšky. 2024 príde trenažér a ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyšla nová Obrana a je v nej pár zaujímavých vecí o ďalšej modernizácii tak sa ich tu pokúsim zhrnúť

  1. BOV 8x8
  Prvé kusy prídu 2023 na vojskové skúšky. 2024 príde trenažér a výroba (prvej tranže ak som to správne pochopil) potrvá do 2028 resp. kratšie v závislosti od kapacít výrobcu. Podľa mňa je to príliš dlho. Takým tempom sa bude tých 500ks vyrábať ešte 30 rokov.

  2. BVP-M1
  V krátkosti, jeden nick tuto na AN a 6 facebookových účtov dneska asi buchne šampanské. Slovensko zmodernizuje 31 BPsVI a BVP-M na štandard BVP-M1. Mimochodom je tých vozidiel dokopy 35, takže 4 BPsVI asi budú tvoriť prieskumnú čatu. Anyways, modernizácia sa týka "inštalácie a napojenia na NATO systém C2 (command and control)".

  3. Tanky
  Národný riaditeľ pre vyzbrojovanie spomenul, že je v hre aj nákup BVP s tankovou vežou. Podľa neho by to bola "ľahšia verzia tanku" s hmotnosťou 50-55 ton. Ale to, že považuje 50-55 tonové "tanky" za ľahké (mimochodom Black Panther má 55 ton) nie je to najabsurdnejšie. Medzi výhody takéhoto riešenia zaradil okrem finančných a logistických aj (wait for it) NOSNOSŤ MOSTOV.

  Link na Obranu: https://www.mosr.sk/obrana-520... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:17 02.05.2022

   Tie mosty sú nezmyselná poziadavka. Celé Slovensko predsa vie, že na východe nič nie je, ani mosty ...

   A to ja jak východnar predsa musím vedieť ... :)

   Tie mosty sú nezmyselná poziadavka. Celé Slovensko predsa vie, že na východe nič nie je, ani mosty ...

   A to ja jak východnar predsa musím vedieť ... :)

 • PavolR
  14:21 21.05.2021

  Rezort obrany skúma možnosti obmeny vozového parku nákladných vozidiel ozbrojených síl: ...Zobrazit celý příspěvek

  Rezort obrany skúma možnosti obmeny vozového parku nákladných vozidiel ozbrojených síl: https://www.mosr.sk/49315-sk/r...

  Záujem o vstup do Ozbrojených síl SR dosahuje desaťročný rekord: https://www.mosr.sk/49302-sk/z... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   15:33 21.05.2021

   Píše sa na jednotnej podvozkovej platforme a záujem o autá MAN. Koľko máme už v armáde zavedených nákladných áut na podvozku MAN HX a koľko na podvozku Tatra Force? Pretože tieto ...Zobrazit celý příspěvek

   Píše sa na jednotnej podvozkovej platforme a záujem o autá MAN. Koľko máme už v armáde zavedených nákladných áut na podvozku MAN HX a koľko na podvozku Tatra Force? Pretože tieto vyjadrenia sa akosi vzájomne vylučujú ak sa do teraz kupovali Tatry ale chceme MANy a hovoríme o nejakej jednotnej platforme.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:03 21.05.2021

    Počty netuším, ale MAN HX 32.440 8x8 VV-ISO celkom iste zavedený máme od 2013: https://www.mosr.sk/data/att/1... a aj zavádzanie Aktisov znamenalo posun smerom k značke MAN.

    Počty netuším, ale MAN HX 32.440 8x8 VV-ISO celkom iste zavedený máme od 2013: https://www.mosr.sk/data/att/1... a aj zavádzanie Aktisov znamenalo posun smerom k značke MAN.

    • Sgt Murphy
     17:19 21.05.2021

     Pokiaľ viem 20 ks MAN HX bolo primárne kupovaných pre MOKYS. Tatra Force (815-7) bude zavedených niekoľko násobne viac.

     Pokiaľ viem 20 ks MAN HX bolo primárne kupovaných pre MOKYS. Tatra Force (815-7) bude zavedených niekoľko násobne viac.

     • Sgt Murphy
      17:20 21.05.2021

      O TANAX a Aktis radšej sa nevyjadrujem, to bol obchod jedného podvodníka pre druhého.

      O TANAX a Aktis radšej sa nevyjadrujem, to bol obchod jedného podvodníka pre druhého.

     • Ján Paliga
      21:27 21.05.2021

      A neskončili tie MANy v Nemšovej ako nosiče kontajnerov? Marí sa mi, že okolo toho bolo niekde v médiách nejaké haló, keď vraj mali problém s kontajnermi MOKYSu...

      A neskončili tie MANy v Nemšovej ako nosiče kontajnerov? Marí sa mi, že okolo toho bolo niekde v médiách nejaké haló, keď vraj mali problém s kontajnermi MOKYSu...

     • Scotty
      22:08 21.05.2021

      Podvozek Tatry 6x6 nevyhovoval nosností, kdežto podvozek Mann 8x8 nepřekvapivě ano. Docela by mě zajímalo proč nepožadovali 8x8 rovnou.

      Podvozek Tatry 6x6 nevyhovoval nosností, kdežto podvozek Mann 8x8 nepřekvapivě ano. Docela by mě zajímalo proč nepožadovali 8x8 rovnou.

     • Sgt Murphy
      22:40 21.05.2021

      Paliga áno skončili. Teraz jazdia aj na MAN aj na Tatre. Scotty samozrejme, ale hádaj kto vtedy dodal našej armáde MANy... no predsa TANAX. Domyslieť si vieme už každý. Od TANAXu ...Zobrazit celý příspěvek

      Paliga áno skončili. Teraz jazdia aj na MAN aj na Tatre.

      Scotty samozrejme, ale hádaj kto vtedy dodal našej armáde MANy... no predsa TANAX. Domyslieť si vieme už každý. Od TANAXu chodili autá do armády s peknou prirážkou, pamätám že AKTIS 4x4 bol v zmluvách drahší než Tatra 815-7 6x6 s pancierovou kabínou.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      16:57 03.05.2022

      To si pamätáš zle a v crz sú dôkazy.
      Stačí si ich vyhľadať.
      Ale ty si pamätáš aj to, ze za prvých 9 UH-60 sme dali viac ako 400 milionov dolárov... Občas strašne hoaxy tu šíriš...

      To si pamätáš zle a v crz sú dôkazy.
      Stačí si ich vyhľadať.
      Ale ty si pamätáš aj to, ze za prvých 9 UH-60 sme dali viac ako 400 milionov dolárov... Občas strašne hoaxy tu šíriš...

  • Ján Paliga
   21:29 21.05.2021

   "Záujem o vstup do Ozbrojených síl SR dosahuje desaťročný rekord: "

   To bude isto tou pandémiou.... Do pandémie sa naopak príliš ľudí nehrnulo.

   "Záujem o vstup do Ozbrojených síl SR dosahuje desaťročný rekord: "

   To bude isto tou pandémiou.... Do pandémie sa naopak príliš ľudí nehrnulo.

  • PavolR
   09:55 22.05.2021

   Tak ma napadlo, či ten možný nábeh na MANy nemôže súvisieť so spoločnou Stredoeurópskou mnohonárodnou NATO divíziou, keďže Chorváti aj Slovinci majú MANy a maďarské Ráby sú detto.

   Tak ma napadlo, či ten možný nábeh na MANy nemôže súvisieť so spoločnou Stredoeurópskou mnohonárodnou NATO divíziou, keďže Chorváti aj Slovinci majú MANy a maďarské Ráby sú detto.

 • Flader
  16:17 20.04.2021

  Štátny tajomník M. Majer sa na Sliači zúčastnil na prezentácii cvičného podzvukového lietadla L-39 ...Zobrazit celý příspěvek

  Štátny tajomník M. Majer sa na Sliači zúčastnil na prezentácii cvičného podzvukového lietadla L-39 NG:

  https://www.mosr.sk/49118-sk/-... Skrýt celý příspěvek

 • Martinos
  21:42 15.04.2021

  K dnesku 15.4.2021 malo prist 5 kusov zuzan2 podla dodatku k zmluve. Kde su?

  K dnesku 15.4.2021 malo prist 5 kusov zuzan2 podla dodatku k zmluve. Kde su?

  • Ján Paliga
   22:21 15.04.2021

   V taviacej peci v US Steel? ;-

   V taviacej peci v US Steel? ;-

  • janusinko
   08:22 16.04.2021

   Niekde určite budú, keďže užívateľské skúšky už majú za sebou a podľa info aj strelby.
   https://kotadef.sk/novinky/uzi...

   Niekde určite budú, keďže užívateľské skúšky už majú za sebou a podľa info aj strelby.
   https://kotadef.sk/novinky/uzi...

 • PavolR
  23:27 13.04.2021

  Prieskum trhu ohľadom IFV pokračuje v Švédsku: ...Zobrazit celý příspěvek

  Prieskum trhu ohľadom IFV pokračuje v Švédsku: https://www.mosr.sk/49069-sk/s... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:09 15.04.2021

   A dnes na Záhorí ASCOD: https://www.mosr.sk/49081-sk/-...

   A dnes na Záhorí ASCOD: https://www.mosr.sk/49081-sk/-...

   • mikojan29
    21:08 15.04.2021

    Ktovie, čí príde CV90, alebo si ho "ošahali" len ľudia z MO SR a GŠ. Skôr by ma zaujímalo, či sa zúčastní aj Redback, ale asi sa budú sústrediť hlavne na Austráliu. Nevieme, či je ...Zobrazit celý příspěvek

    Ktovie, čí príde CV90, alebo si ho "ošahali" len ľudia z MO SR a GŠ.
    Skôr by ma zaujímalo, či sa zúčastní aj Redback, ale asi sa budú sústrediť hlavne na Austráliu. Nevieme, či je oň záujem z našej strany?!Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     23:07 15.04.2021

     Ktovie, zatiaľ ako keby kopírovali český tender - vyskúšali všetky stroje, ktoré sa na ňom ešte aktívne účastnia. Povedal by som, že CV90 tak skoro nepríde, ak vôbec.

     Ktovie, zatiaľ ako keby kopírovali český tender - vyskúšali všetky stroje, ktoré sa na ňom ešte aktívne účastnia. Povedal by som, že CV90 tak skoro nepríde, ak vôbec.

     • mikojan29
      23:39 16.04.2021

      No veď uvidíme, s čím prídu. Snáď ho nebudú kopírovať doslovne, to by bola tragikomédia.

      No veď uvidíme, s čím prídu. Snáď ho nebudú kopírovať doslovne, to by bola tragikomédia.

 • mikojan29
  23:18 13.04.2021

  Ak by to niekoho zaujímalo, tak tu je zopár nových informácií o VzS OSSR a ich plánoch do budúcnosti, zároveň aj akvizíciách pre VzS a PzS OSSR (začína to na str. 16 a končí na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak by to niekoho zaujímalo, tak tu je zopár nových informácií o VzS OSSR a ich plánoch do budúcnosti, zároveň aj akvizíciách pre VzS a PzS OSSR (začína to na str. 16 a končí na str. 23):

  https://www.mosr.sk/obrana-420... Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   19:14 14.04.2021

   Plany pekne, snad aj realizacia dopadne. Drzim palce. Spominaju tam aj 58ku, som zvedavy, co vyberu.

   Plany pekne, snad aj realizacia dopadne. Drzim palce. Spominaju tam aj 58ku, som zvedavy, co vyberu.

   • Sgt Murphy
    21:10 14.04.2021

    Chlapci tých modernizačných plánov na ministerstve sa vystriedalo od vzniku tejto republiky už toľko...

    Chlapci tých modernizačných plánov na ministerstve sa vystriedalo od vzniku tejto republiky už toľko...

    • faraonamumu
     21:33 14.04.2021

     Tyhle koncepce jsou fajn čtení pohádka na dobrou noc, ale málokdy vydrží dýl, než jedno volební období.

     Tyhle koncepce jsou fajn čtení pohádka na dobrou noc, ale málokdy vydrží dýl, než jedno volební období.

    • Clanek
     21:33 14.04.2021

     To sice jo, ale dalsi 2 BH, uprava pro specialy, vyzbroj pro BH, radary jsou uz na ceste. Uvidime co ten zbytek. Co me udelalo radost je zminka o dalsich dvou spartanech. Chapu ze ...Zobrazit celý příspěvek

     To sice jo, ale dalsi 2 BH, uprava pro specialy, vyzbroj pro BH, radary jsou uz na ceste. Uvidime co ten zbytek.
     Co me udelalo radost je zminka o dalsich dvou spartanech. Chapu ze to neni na poradu dne, ale stejne jsem rad ze to zaznelo.Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      23:17 14.04.2021

      Já se nesnažil znevažovat slovenské nákupy, ale poukázat na to, že jakýkoliv plán, ať už u ČR, nebo SR může být jen trhací kalednář, když se po nejen volbách dělají čistky na ...Zobrazit celý příspěvek

      Já se nesnažil znevažovat slovenské nákupy, ale poukázat na to, že jakýkoliv plán, ať už u ČR, nebo SR může být jen trhací kalednář, když se po nejen volbách dělají čistky na ministerstvech, nebo se vymýšlejí další nové koncepce, toť vše.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:56 15.04.2021

      Tie Spartany potešili aj mňa, aj nový hangár pre ne. Je tam toho dosť naplánovaného, ak vyjdú aspoň ťažké veci - BVP, tanky a ručné zbrane, urobia viac, ako ostatné vlády za ...Zobrazit celý příspěvek

      Tie Spartany potešili aj mňa, aj nový hangár pre ne.
      Je tam toho dosť naplánovaného, ak vyjdú aspoň ťažké veci - BVP, tanky a ručné zbrane, urobia viac, ako ostatné vlády za posledných 25 rokov. Ja im držím palce.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:09 25.03.2021

  Tak radary jsou podepsane, sup na dalsi veci. Co by slo udelat pekelne rychle a zase to posunulo OSSR dal by bylo proste vyuziti opci. V maximalni mire na BH, dokoupit tretiho ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak radary jsou podepsane, sup na dalsi veci.
  Co by slo udelat pekelne rychle a zase to posunulo OSSR dal by bylo proste vyuziti opci. V maximalni mire na BH, dokoupit tretiho Spartana (idealni by bylo mit 4 kusy, ale jestli se nepletu opce byla jen na 1) atd.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   15:11 25.03.2021

   PS: jinak zacinam mit pocit ze si OSSR vymenu rucnich zbrani nechaji snad vazne az uplne nakonec, jako takovou tresinku na dortu. Az uz bude nove uplne vsechno, pak tedy konecne ...Zobrazit celý příspěvek

   PS: jinak zacinam mit pocit ze si OSSR vymenu rucnich zbrani nechaji snad vazne az uplne nakonec, jako takovou tresinku na dortu. Az uz bude nove uplne vsechno, pak tedy konecne prijde cas i na vz.58. :)Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    15:24 25.03.2021

    Podľa ich zverejnených priorít by prezbrojovanie ručných zbraní malo začať 2022.

    Podľa ich zverejnených priorít by prezbrojovanie ručných zbraní malo začať 2022.

  • Hajo
   15:44 25.03.2021

   Čo sa týka UH60M využije sa opcia na nákup ďalších 2 kusov vrátane výzbroje a dozbrojenia 2 už skôr zakúpených kusov v rámci systému obstarávania FMS (Foreign Military Sales). ...Zobrazit celý příspěvek

   Čo sa týka UH60M využije sa opcia na nákup ďalších 2 kusov vrátane výzbroje a dozbrojenia 2 už skôr zakúpených kusov v rámci systému obstarávania FMS (Foreign Military Sales).
   https://slovensko.hnonline.sk/...

   S tým Spartanom C-27J by bolo ideálne mať 4 kusy. Zatiaľ som nepostrehol ohľadom ďalšieho nákupu žiadne nové informácie.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  14:23 25.03.2021
 • Hajo
  14:23 25.03.2021

  Bola podpísaná zmluva o dodávke 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu od izraelskej spoločnosti ELTA Systems Ltd. vrátane príslušenstva formou vláda - vláda, so ...Zobrazit celý příspěvek

  Bola podpísaná zmluva o dodávke 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu od izraelskej spoločnosti ELTA Systems Ltd. vrátane príslušenstva formou vláda - vláda, so zapojením slovenského obranného priemyslu.
  Ak vyjde aj obstaranie pásových BVP, tankov bude to skokové zlepšenie spôsobilostí OSSR. Dúfam, že sa adekvátne zvýšia aj počty profesionálnych vojakov.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  22:12 23.03.2021

  takže ak som dnes správne započul nášho ministra obrany,tak v roku 2025 by mali prísť nové tanky...a súťaž už prebieha... tak som veľmi zvedavý čo bude ak teda bude,nakoľko veľmi ...Zobrazit celý příspěvek

  takže ak som dnes správne započul nášho ministra obrany,tak v roku 2025 by mali prísť nové tanky...a súťaž už prebieha...
  tak som veľmi zvedavý čo bude ak teda bude,nakoľko veľmi nie je z čoho vyberať...a o nákupe nových tankov sa veľa nehovorilo...Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   22:34 23.03.2021

   No ak by to mali byť novovyrobené tanky, tak to by to bolo treba stihnúť aspoň do konca roka vybrať a podpísať. Nie je to síce nereálne, ale myslel som, že viac budú ponáhľať s ...Zobrazit celý příspěvek

   No ak by to mali byť novovyrobené tanky, tak to by to bolo treba stihnúť aspoň do konca roka vybrať a podpísať. Nie je to síce nereálne, ale myslel som, že viac budú ponáhľať s IFV.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   07:16 24.03.2021

   Kde to bolo povedané? Máš nejaký odkaz?

   Kde to bolo povedané? Máš nejaký odkaz?

  • mikojan29
   07:58 24.03.2021

   Už som to našiel, je to veľmi ambiciózny plán, ale viacmenej sú na výber stroje od 2 výrobcov (Leopard vs K2 Black Panter), tak načo to naťahovať. Buď to bude jeden, alebo druhý.

   Už som to našiel, je to veľmi ambiciózny plán, ale viacmenej sú na výber stroje od 2 výrobcov (Leopard vs K2 Black Panter), tak načo to naťahovať. Buď to bude jeden, alebo druhý.

   • Jan Grohmann
    10:09 24.03.2021

    Tady asi není o čem přemýšlet - bude to Leopard. Gratuluji :)

    Tady asi není o čem přemýšlet - bude to Leopard. Gratuluji :)

    • PavolR
     11:34 24.03.2021

     No neviem, pokiaľ sa nezmenia stanovené termíny (začiatok dodávky v 2023), tak ich Nemci môžu mať problém splniť, lebo vtedy ešte iba začnú dodávky nových L2 do Maďarska...

     No neviem, pokiaľ sa nezmenia stanovené termíny (začiatok dodávky v 2023), tak ich Nemci môžu mať problém splniť, lebo vtedy ešte iba začnú dodávky nových L2 do Maďarska...

     • Clanek
      12:17 24.03.2021

      A myslite ze Korejci s rokem 2023 mit problem nebudou? Myslim ze oba mozni dodavatele budou mit problemy cca stejne a tak ten kdo se bude muset prispusobit bude nakonec zakaznik. A ...Zobrazit celý příspěvek

      A myslite ze Korejci s rokem 2023 mit problem nebudou? Myslim ze oba mozni dodavatele budou mit problemy cca stejne a tak ten kdo se bude muset prispusobit bude nakonec zakaznik. A za sebe napisu, ze 2023, nebo 24, nebo 25 je ve vysledku uplne jedno. Hlavne netlacit penize do "domaci vyskum" a "T-72, ktore stacia" a s Leo nebo K2 porizenym alespon v madarskych poctech clovek musi byt spokojen.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:20 24.03.2021

      tak L2 je osvědčené řešení, u K2 evropští zájemci spekulují nad "potřebnými" úpravami, např. přidání pojezdového kola, zvýšení hmotnosti atd. Takže nákupem L2A7 by OSSR nic ...Zobrazit celý příspěvek

      tak L2 je osvědčené řešení, u K2 evropští zájemci spekulují nad "potřebnými" úpravami, např. přidání pojezdového kola, zvýšení hmotnosti atd. Takže nákupem L2A7 by OSSR nic nezkazili, tím spíš v kombinaci s Lynx.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      15:42 24.03.2021

      Clanek: Technicky v 2023 dokončia sériu 50ks s domácim motorom, takže by mohli mať voľné kapacity.

      Jura99: To je hlavne dôsledok odstránenia hydropneumatiky, aby boli lacnejšie.

      Clanek: Technicky v 2023 dokončia sériu 50ks s domácim motorom, takže by mohli mať voľné kapacity.

      Jura99: To je hlavne dôsledok odstránenia hydropneumatiky, aby boli lacnejšie.

    • Scotty
     14:36 24.03.2021

     Jan Grohmann
     Ono to nebude tak rychlé. Než dojde řada na tanky tak tanky chtějí vysoutěžit ještě PBVP a KBVP.

     Jan Grohmann
     Ono to nebude tak rychlé. Než dojde řada na tanky tak tanky chtějí vysoutěžit ještě PBVP a KBVP.

    • HEKTOR
     17:51 24.03.2021

     Jan Grohmann - ako ešte by som počkal s gratuláciou,ale vďaka...osobne by som bral tiež leopard,aj keď ani K2 nie je zlý...len som prekvapený že sa riešia tanky,lebo to je to ...Zobrazit celý příspěvek

     Jan Grohmann - ako ešte by som počkal s gratuláciou,ale vďaka...osobne by som bral tiež leopard,aj keď ani K2 nie je zlý...len som prekvapený že sa riešia tanky,lebo to je to posledné čo sa asi malo modernizovať...a zrazu sa už vraj dávno veci riešia a už aj majú novo zakúpené tanky pomaly prísť...toto mi príde ako "maďarská" cesta,je ticho a zrazu sa tanky zjavia na slovensku...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:54 24.03.2021

   Ten rok 2025 bol ako termín príchodu nových tankov známy už za predošlej vlády, novinka je, že súťaž už prebieha. Táto správa v decembri tuším nejako unikla ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten rok 2025 bol ako termín príchodu nových tankov známy už za predošlej vlády, novinka je, že súťaž už prebieha.

   Táto správa v decembri tuším nejako unikla pozornosti:
   https://www.tvnoviny.sk/domace... Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    12:04 24.03.2021

    Ja som to postrehol, no nie je to v prioritách, takže si na to musíme počkať. Ale vidím, že reflektujú posledné poznatky z voj. konfliktov, čo je dobré.

    Ja som to postrehol, no nie je to v prioritách, takže si na to musíme počkať. Ale vidím, že reflektujú posledné poznatky z voj. konfliktov, čo je dobré.

  • PavolR
   10:01 24.03.2021

   ... ale teraz som si preletel Na telo ( https://www.tvnoviny.sk/na-tel... ) a v posledných troch minútach odznelo, že obstaranie prebehne v 2022 a prvé tanky prídu v 2023.

   ... ale teraz som si preletel Na telo ( https://www.tvnoviny.sk/na-tel... ) a v posledných troch minútach odznelo, že obstaranie prebehne v 2022 a prvé tanky prídu v 2023.

   • mikojan29
    11:45 24.03.2021

    Na túto info zo včera som odpovedal. Hovorí sa už o konkrétnych termínoch dodania, otázne je, či táto vláda vydrží.

    Na túto info zo včera som odpovedal. Hovorí sa už o konkrétnych termínoch dodania, otázne je, či táto vláda vydrží.

   • mikojan29
    11:47 24.03.2021

    Ešte som zabudol, môj favorit je K2 BP, ale ani s Leo2A7 nič nepokazia.
    Neviem, či K2 má mostné tanky, ktoré požadujeme?

    Ešte som zabudol, môj favorit je K2 BP, ale ani s Leo2A7 nič nepokazia.
    Neviem, či K2 má mostné tanky, ktoré požadujeme?

    • PavolR
     20:32 26.03.2021

     V prospekte o K2EU od Excalibur Army sú spomínané aj špeciálne verzie:
     http://www.palba.cz/album/albu...

     V prospekte o K2EU od Excalibur Army sú spomínané aj špeciálne verzie:
     http://www.palba.cz/album/albu...

     • mikojan29
      09:50 27.03.2021

      O to lepšie, myslím, že návšteva z Kóreje nebola len zdvorilostná, určite sa niečo deje. Uvidíme, či prídu len s K2-kou, alebo aj s Redbackom.

      O to lepšie, myslím, že návšteva z Kóreje nebola len zdvorilostná, určite sa niečo deje. Uvidíme, či prídu len s K2-kou, alebo aj s Redbackom.

     • mikojan29
      19:25 27.03.2021

      Nevedel som, že EA nejako zastupuje Hyundai Rotem, tí sú strčení tuším všade (EA).

      Nevedel som, že EA nejako zastupuje Hyundai Rotem, tí sú strčení tuším všade (EA).

  • Scotty
   14:39 24.03.2021

   HEKTOR
   Jen tak ze zajímavosti odkud berete to že soutěž už probíhá? Ten rozhovor jsem viděl a nic takového tam nepadlo.

   HEKTOR
   Jen tak ze zajímavosti odkud berete to že soutěž už probíhá? Ten rozhovor jsem viděl a nic takového tam nepadlo.

   • HEKTOR
    18:09 24.03.2021

    Scotty - máte pravdu,súťaž my mala "vraj" trvať 3-4-5 mesiacov,do konca roku 2022 a tanky by mali prísť nie v 25 ako som písal,ale koncom 23...započul som to pri práci a započul ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty - máte pravdu,súťaž my mala "vraj" trvať 3-4-5 mesiacov,do konca roku 2022 a tanky by mali prísť nie v 25 ako som písal,ale koncom 23...započul som to pri práci a započul som zle,že súťaž už prebieha...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6