Po potlačení nepokojů zůstává situace v Kazachstánu napjatá

Po potlačení nepokojů zůstává situace v Kazachstánu napjatá
Arménský voják v Alma-Atě / Mil.ru (Zvětšit)

Dříve než vypukl ve středoasijském Kazachstánu krvavý konflikt, si pravděpodobně v souvislosti s touto zemí většina našich lidí vybavila zemi stepí a kosmodrom Bajkonur. Z něho do vesmíru startoval v roce 1961 Jurij Gagarin a později i další kosmonauti včetně Čecha Vladimíra Remka. Jedním z nejznámějších Kazachů u nás je smyšlená postava novináře Borata ze stejnojmenného filmu, který se u nás promítal zhruba před deseti lety. Někdo se může třeba mylně domnívat, že Kazachstán je součástí Ruska.

Pravda to sice není, ale z přibližně 18 milionů obyvatel této rozlehlé středoasijské republiky tvoří téměř polovinu obyvatelstva Rusové, kteří především zastávají významnější pozice ve společenské hierarchii. Do Kazachstánu v různých dobách posílali vládcové Ruské říše nepohodlné lidi či osobnosti vyloženě nepřátelsky orientované. Za diktátora Josifa Stalina se kromě sovětských občanů v Kazachstánu ocitli také například odbojní Poláci, ale i Češi a Slováci. K nevýznamnějším prominentům patřil za komunistického teroru také světoznámý ruský spisovatel Alexandr Isajevič Solženicyn.

Tento původním povoláním učitel fyziky, který ve druhé světové válce bojoval jako důstojník Rudé armády, byl za otevřenou kritiku stalinistického režimu v roce 1945 poslán na nucené práce. Před tvrdou perzekucí ho nezachránilo ani válečné vyznamenání a za slovní kritiku Stalina pak důvěrně poznal prostředí koncentračních táborů. Po absolvování osmiletého trestu nucených prací prožil ve vyhnanství v Kazachstánu období let 1953 až 1956.

Koncentrace moci a majetku

Rozsáhlé protesty, které v poslední době zasáhly Kazachstán, jsou podle odborníků jakýmsi mixem sociálně ekonomických problémů, s nimiž se země dlouhodobě potýká, ale i korozí vládního režimu. To vše se odehrává na pozadí odchodu prvního prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který se v roce 2019 vzdal moci. Za svého zákonitého nástupce přitom jmenoval Kasym-Žomarta Tokajeva. V nedávných dnech opustil bývalý prezident Nazarbajev i s celou rodinou vlast. Předání moci mělo zajistit kontinuitu vládního autoritářského režimu. Část kazašské společnosti s ní ale nesouhlasila. Hlavní příčinou frustrace z Nazarbajevova režimu je koncentrace moci a především bohatství, které si rodinný klan prvního prezidenta přivlastnil. Někteří experti poukazují na to, že sociální pnutí v Kazachstánu vzniká také kvůli repatriantům ze zahraničí, takzvaným oralmanům. Tito navrátilci mají problém s integrací do kazašské společnosti. Oralmani jsou v Kazachstánu obviňování z toho, že stávka zaměstnanců ropných firem v Žanaozenu v polovině prosince 2011 vyústila v masakr. Policie tam připravila o život několik desítek protestujících demonstrantů.

Rusko nakonec pomohlo režimu prezidenta Tokajeva vysláním svých výsadkářů do Kazachstánu jako součásti mírových sil vojenské aliance bývalých sovětských republik. Podle oficiálních prohlášení měli příslušníci ruské armády a také například Běloruska a Arménie přispět k uklidnění situace ve středoasijské zemi zmítané nepokoji. Podle informací ruských médií tvořilo kontingent přibližně 5000 vojáků. Primárním úkolem těchto „mírových sil“ v Kazachstánu měla být ochrana státních a vojenských objektů. Rusku jde ale o vlastní mocenské zájmy. Po násilném potlačení protestů, během kterých nynější prezident Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojákům střílet do demonstrantů bez varování, zůstává ale situace v Kazachstánu i nadále napjatá.

Co bylo skutečným spouštěčem nejnovějšího výbuchu nespokojenosti obyvatel? A proč je Kazachstán pro Rusko klíčový? Odpovědi na tyto otázky hledal spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku novinář Jiří Just. Před několika dny uvedl v pořadu 360°, že situaci v Kazachstánu plnou protestů a krvavých střetů demonstrantů s pořádkovými silami ve velkém využívá organizovaný zločin. Just dále konstatoval, že právě kvůli zapojení kriminálních živlů je současný stav v největším kazašském městě Almaty tak napjatý. „Jde o konflikt mezi vládou a opozicí, do které se zapojily různé kriminální živly. Proto je to tak vyhrocené. Ale rozhodně nejde o občanskou válku,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Protesty probíhají i v dalších městech Kazachstánu, ale většinou na relativně pokojné úrovni, kdy místní opozice buď jedná s radnicí o předání moci, či alespoň o tom, aby demonstranti nebyli potíráni silou.

Na území celého Kazachstánu byl vyhlášen výjimečný stav. Situace je momentálně taková, že internet funguje omezeně a bankomaty, které přežily noční rabování, vydávají jen omezenou hotovost. Problémy jsou rovněž s mobilním spojením. „Neměla jsem žádné spojení s kolegy a rodinou. Všichni jsme ze situace nervózní,“ sdělila v nedávných dnech televizní stanici CNN Prima NEWS kazašská novinářka působící v Moskvě.

Ivan David za nepokoji vidí džihádisty

Poslanec Evropského parlamentu a proruský aktivista Ivan David se podle vlastních slov snažil získat informace o vývoji v Kazachstánu. Podle jeho vyjádření nyní, kdy je pokus o násilný převrat z větší části potlačen a bezpečnostní síly honí po celé rozlehlé zemi zbytky povstalců, přechází média z režimu přinášení zpráv z „bojiště“ do režimu propagandy proti Rusku. Jak tvrdí David, to je přesně ten správný čas na rekapitulaci vývoje událostí v Kazachstánu během pouličních nepokojů i na zkoumání procesů, které zemi do této situace přivedly.

Podle názoru profesora Oskara Krejčího, experta na postsovětský prostor, který bedlivě sleduje řadu místních zpravodajských kanálů a s nímž europoslanec David vývoj v Kazachstánu konzultoval, jsme během několika dní viděli vyvrcholení více než dvouletých příprav na změnu režimu v zemi. Pokusu o převrat se podle něj účastnila i část vládní garnitury, která po celou dobu tolerovala, aby do země přicházely zahraniční nevládní neziskové organizace od americké vládní agentury USAID až po skupiny džihádistů z Islámského státu (ISIL), které do Kazachstánu ze Sýrie pašovala turecká tajná služba MIT. Tito údajně umírnění prozápadní „uřezávači hlav“, jak veterány ISIL v Sýrii nazývala západní média, budovali v horách výcvikové tábory. Během dvou let jimi prošlo přes 20 tisíc militantů, kteří se od 4. ledna 2022 zapojili do protestů proti zdražování plynu a přeměnili je na krátkodobou občanskou válku. Podle ruského novináře Maxima Sokolova z RIA Novosti kazašská tajná služba (KNB) celou dobu monitorovala příchod džihádistů z ISIL i „cvrkot“ v jejich výcvikových táborech v kazašských horách. Podle oficiální verze o tom však šéf tajné služby Karim Masimov „jaksi opomněl“ informovat prezidenta Kasima Tokajeva. Čilý pohyb vousatých veteránů ze syrské války v Kazachstánu však bedlivě sledovala i ruská vojenská rozvědka GRU. Když Rusové viděli chaos, s nímž kazašská vláda reaguje na rostoucí pouliční násilí, a zjistili, že oficiální vedení země nemá informace o jeho původcích, vojenský přidělenec se o část ruských poznatků s kazašskou vládou podělil. Podle Davida pak následovalo zatčení šéfa tajné služby i jeho náměstka Samata Abiše, kteří byli obviněni z velezrady.

Solženicyn by pro rebely velké pochopení asi neměl

Prominentní sovětský vyhnanec v Kazachstánu z doby Sovětského svazu a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1970 Alexandr Isajevič Solženicyn prožil značnou část svého života ve švýcarském a později v americkém exilu. Po svém velkolepém návratu do rodného Ruska v roce 1994 až do své smrti již žil většinou v Moskvě. Mezinárodně uznávaný literát a bojovník proti komunismu zemřel ve věku nedožitých devadesáti let počátkem srpna 2008. Nynějších krvavých nepokojů v Kazachstánu se tak nedožil.

Solženicyn, jeden z největších ruských spisovatelů a myslitel, se po návratu ze západoevropského a amerického exilu začal výrazněji hlásit ke „starým ruským hodnotám“, tedy rovněž k ruskému pravoslaví a nacionalismu. S největší pravděpodobností se tedy dá předpokládat, že by v souvislosti s krvavým konfliktem v Kazachstánu, v zemi, kde nedobrovolně prožil několik let, hlasitě podpořil křesťanské Rusko, jeho armádu a také ruského spojence nynějšího prezidenta Kasym-Žomart Tokajeva. I když naše úvahy jsou v tomto ohledu pouze teoretické, Solženicyn, autor světově proslulé novely Jeden den Ivana Děnisoviče, sžíravého dokumentu Soustroví gulag, románu Rakovina a dalších vynikajících děl, který byl sám po většinu svého života hlasitým kritikem nespravedlnosti, by pro kazašské rebely velké pochopení asi neměl. Nejspíše by mu ani příliš nevadilo, že v Kazachstánu bohatém na nerostné suroviny a s obyvatelstvem, které se z minimálně 70 procent hlásí k islámu, nyní železnou rukou s pomocí Putinova Ruska vládne bývalý diplomat znalý cizích jazyků Kasym-Žomart Tokajev. Příčiny nepokojů nemohou být však v tomto případě ryze náboženské. Jsou nepochybně složitější a hlubší než jen příslušnost většiny Kazachstánců k islámu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Radikální islám v postsovětské Střední Asii

Letošní druhý nejvýznamnější křesťanský svátek, kdy si věřící křesťané, ale i miliony nevěřících na ...

Konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem a jeho regionální rozměry

Na přelomu dubna a května proběhla ve Střední Asii šarvátka, kterou média téměř nezaznamenala. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • martinko68
  13:54 24.01.2022

  Někdy se domnívám že Putin připravuje takového soft pohrobka SSSR , koneckonců se netají tím zármutkem na zrušení SSSR . Je možné že má rozpracovaný plán nastavit proruské vlády v ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdy se domnívám že Putin připravuje takového soft pohrobka SSSR , koneckonců se netají tím zármutkem na zrušení SSSR . Je možné že má rozpracovaný plán nastavit proruské vlády v bývalých zemí svazu a vytvořit nějaké vlnější soustátí , mu to hatí ta Gruzie a Ukrajina . V Pobaltí je to jasné , tam si zatím kvůli NATO tak uplně netroufne vyvolat nejakou rebéli a min. Estonsko a Litva přesně ví co nechtějí , u toho Lotyšska trochu váhám. Jinak v Kazachstánu zcela boj dvou postkomunistických klanů místní oligarchie.Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  05:20 23.01.2022

  V Almati som bol a na to, aby tam vypukli také nepokoje tam základ bol živený dávno. Mladý Kazaši sa vidia v islamskom svete, hlavne v Saudskej Arábi a Abu dhabi. Dobre vedia, ako ...Zobrazit celý příspěvek

  V Almati som bol a na to, aby tam vypukli také nepokoje tam základ bol živený dávno. Mladý Kazaši sa vidia v islamskom svete, hlavne v Saudskej Arábi a Abu dhabi. Dobre vedia, ako sa majú iné štáty s cca rovnakým nerastnym bohatstvom.
  A kto bol v Kazachstane vie, že štandardnemu Kazachovi, veľmi rýchlo dôjde trpezlivosť, ak mu nie je po vôli.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:09 22.01.2022

  ...jsem hrozně zvědavý, jestli až amíci dorazí na Slovensko, tak protesty amíkobijců budou tak mohutné, jako u nás u prvního konvoje. Protože podle diskuzí se vždy zdá, že půlka ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jsem hrozně zvědavý, jestli až amíci dorazí na Slovensko, tak protesty amíkobijců budou tak mohutné, jako u nás u prvního konvoje.
  Protože podle diskuzí se vždy zdá, že půlka populace má doma na zdi Putina vedle Lukašenka, ale když dojde na reálné prokázání plamenného přesvědčení těch tisíců komsomolců, tak to začíná váznout...
  ...ale třeba se pletu a na protesty proti američanům a NATO dorazí třeba i DVA (Zorko a Rabo) a ne jen jeden ZaVadný jak u nás...Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:25 22.01.2022

   zde bych byl opatrný. Podle některých amerických sociologických průzkumů jsou Slováci trošku jinak nasměrovaní, než my. ...Zobrazit celý příspěvek

   zde bych byl opatrný. Podle některých amerických sociologických průzkumů jsou Slováci trošku jinak nasměrovaní, než my.
   www.globsec.org/wp-content/upl... Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:18 22.01.2022

    V prvom rade nepoužívajú mozog a nechávajú sa nachytať na dezinformačné médiá typu Zjem aj vlek, Ohavné správy a podobné spolky, ktoré ich nielenže ohlupujú, ale aj na nich ...Zobrazit celý příspěvek

    V prvom rade nepoužívajú mozog a nechávajú sa nachytať na dezinformačné médiá typu Zjem aj vlek, Ohavné správy a podobné spolky, ktoré ich nielenže ohlupujú, ale aj na nich zarábajú - viď reklamného mága Tibike Rostáša...Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   20:49 22.01.2022

   Chmelár, Harabin, Kotleba sú iste nažhavení na plamenné rečnenie na tribúnach. Avšak ja si myslím, že sa malo o tej zmluve viac debatovať a pýtať sa najprv právnikov ...Zobrazit celý příspěvek

   Chmelár, Harabin, Kotleba sú iste nažhavení na plamenné rečnenie na tribúnach. Avšak ja si myslím, že sa malo o tej zmluve viac debatovať a pýtať sa najprv právnikov medzinárodného práva a ústavného súdu. Naď a Korčok nemôžu len tak zhodiť zo stola námietky. Ak je u nás silný odpor napríklad proti možnému rozmiestneniu jadrových zbraní v budúcnosti, tak to treba dať do zmluvy hneď. Salámovú metodu politikov poznáme dobre.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:22 22.01.2022

    Mali to vysvetliť, že na to, aby sme tu mali jadrové zbrane, muselo by mať Slovensko špeciálnu zmluvu. Dnes v rozhlase poslanec Šeliga nejakému podpredsedovi Zderu-SD na toto ...Zobrazit celý příspěvek

    Mali to vysvetliť, že na to, aby sme tu mali jadrové zbrane, muselo by mať Slovensko špeciálnu zmluvu. Dnes v rozhlase poslanec Šeliga nejakému podpredsedovi Zderu-SD na toto odpovedal, že Slovensko je zaviazané zmluvou nešírenia jadrových zbraní a teda porušovať ju nebude.
    Na druhej strane pochybujem, že objekty ktoré sa u nás stavajú, budú prispôsobené na jadrové bomby, ako boli sklady akcie Javor.... Iba populisti sa snažia získať % u občanov trpiacich štokholmským syndrómom od "bratského slovanského národa"...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    22:11 22.01.2022

    bohuzel zaperlil i Sulik s Krymem a odmitanim sankci Rusku. Ostuda.

    bohuzel zaperlil i Sulik s Krymem a odmitanim sankci Rusku. Ostuda.

    • HEKTOR
     22:38 22.01.2022

     Jura99 - no sulík by si zjavte v tejto téme rozumel s vaším pánom prezidentom...

     Jura99 - no sulík by si zjavte v tejto téme rozumel s vaším pánom prezidentom...

     • Jura99
      07:11 23.01.2022

      o Zemanovi se to vi dlouho, ale Sulika jsem mel za prozapadniho. Asi bychom se divili, kdo vsechno napric EU je na vyplatni listine.

      o Zemanovi se to vi dlouho, ale Sulika jsem mel za prozapadniho. Asi bychom se divili, kdo vsechno napric EU je na vyplatni listine.

     • GlobeElement
      13:28 23.01.2022

      Náš prezident je starý dementní komunista, u něj člověk podobné názory tak nějak očekává.

      Náš prezident je starý dementní komunista, u něj člověk podobné názory tak nějak očekává.

     • HEKTOR
      19:19 23.01.2022

      Jura99 - sulík ako polovičný nemec len robí to čo nemecko...uprednostnil proste biznis...

      Jura99 - sulík ako polovičný nemec len robí to čo nemecko...uprednostnil proste biznis...

   • peter792
    13:14 24.01.2022

    ja neviem kto sa este k tej zmluve nevyjadril? Zahradkarsky zvaz? klub chovatelov exotickeho vtactva? nic proti nim..pripada mi to ako ked u susedov vedla chceli postavit sochu ...Zobrazit celý příspěvek

    ja neviem kto sa este k tej zmluve nevyjadril? Zahradkarsky zvaz? klub chovatelov exotickeho vtactva? nic proti nim..pripada mi to ako ked u susedov vedla chceli postavit sochu Jarovi Cimmeramnovi a pytali sa strazcu parkoviska, ten sice suhlasil ale odporucil sa opytat aj kolegu co je na nocnej smene... :-DSkrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     12:42 25.01.2022

     Nerob z toho frašku. Píšem o právnikoch medzinárodného práva a ústavného súdu.

     Nerob z toho frašku. Píšem o právnikoch medzinárodného práva a ústavného súdu.

  • Falko
   05:13 23.01.2022

   Hlupákov je u nás na Slovensku dosť, to je pravda.Ako všade na svete. Na juhu by veľa ľudí chcelo byť v Maďarsku a väčšina vidieku sa vidí v Rusku. Títo ľudia si poväčšine ...Zobrazit celý příspěvek

   Hlupákov je u nás na Slovensku dosť, to je pravda.Ako všade na svete. Na juhu by veľa ľudí chcelo byť v Maďarsku a väčšina vidieku sa vidí v Rusku. Títo ľudia si poväčšine neuvedomujú o koľko sa majú na SK lepšie oproti uvedeným štátom. Je to smutné, napísali ste sčasti pravdu. No nemyslím si, že u Vás to je lepšie .U Vás je možno viac racia, no prebija ho tá neoprávnená nadutosť a pocit , že všetko viete a ste nad vecou. Pokrytectvo vládne vašej krajine viac, ako u nás..... Stačí si pozrieť,koho máte za prezidenta. Pri ňom sa nemusí hanbiť, ani náš minister financií a poloblázon v jednom . A donedávna ste mali za premiéra oligarchickeho Slováka Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:14 23.01.2022

    oligarchicky Slovak byl celkem v pohode, zvedl zivotni uroven, nezvysil statni dluh a byl prozapadni. Na to ze si kazdej o nej oprel kolo, dobry vykon.

    oligarchicky Slovak byl celkem v pohode, zvedl zivotni uroven, nezvysil statni dluh a byl prozapadni. Na to ze si kazdej o nej oprel kolo, dobry vykon.

    • padre
     12:39 23.01.2022

     Si nevzpomínám ,co by bylo na oligarchovi v pohodě…zvýšení platů na dluh,likvidace rezerv,neschopnost a katastrofální řízení v období pandemie,raketově rostoucí zadlužení ...Zobrazit celý příspěvek

     Si nevzpomínám ,co by bylo na oligarchovi v pohodě…zvýšení platů na dluh,likvidace rezerv,neschopnost a katastrofální řízení v období pandemie,raketově rostoucí zadlužení státu,zoufalá zemědělská politika. O průserech s dotacemi ani nemluvě.Tak nějak mě nenapadá ,co bych na něm měl obdivovat.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:30 23.01.2022

     Nezvýšil státní dluh? Na které planetě žiješ? Nebo spíše - v jaké galaxii? Deficit 400 miliard, za to bychom postavili raketu na Mars.

     Nezvýšil státní dluh? Na které planetě žiješ? Nebo spíše - v jaké galaxii? Deficit 400 miliard, za to bychom postavili raketu na Mars.

     • Jura99
      14:22 23.01.2022

      Podlehl jsi celkem demagogické předvolební argumentaci, přitom stačí pohled na oficiální graf vývoje státního dluhu. Do roku 2012 šel dluh pravidelně vzhůru, nominálně o cca 20% ...Zobrazit celý příspěvek

      Podlehl jsi celkem demagogické předvolební argumentaci, přitom stačí pohled na oficiální graf vývoje státního dluhu. Do roku 2012 šel dluh pravidelně vzhůru, nominálně o cca 20% ročně. Mezi lety 2012 a 2019 se zadlužování zastavilo a mírně klesalo (roku 2019 byl dluh o 40mld. menší než v 2012). Během kovidu (2020) se otevřelo stavidlo, což ovšem bezmála v každé zasažené zemi a dluh přidal 400mld. Nominálně je tedy vyšší než v roce 2012, ovšem v poměru k HDP je stále nižší, než tenkrát. Sečteno a podtrženo, dluh ČR je v poměru k HDP menší než v 2012 a není naprosto žádnou katastrofou, jak je nám líčeno, rozhodující je především jeho poměr k HDP, což jinými slovy znamená, jak nás ten dluh bolí v poměru k příjmům. Asi bude půjčka 1mil. bolet jinak člověka s minimální mzdou a jinak ředitele podniku a mnohonásobkem. Sobotka a Babiš zvládli jako jediné polistopadové vlády delší období nezvyšovat dluh, do kovidu ani nominálně. Katastrofou je naopak "lečba" krize šetřením, to se bohužel stalo po roce 2008 a zpomalilo nás to na deset let. Jako nevolič si mohu dovolit kritizovat i chválit napříč spektrem. Uráželo by ale moji inteligenci skočit na hloupé výroky o státním dluhu nebo třeba o Babišových mrtvých. Nebo nyní už lidé neumírají na covid?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      17:03 23.01.2022

      Jura99….nejsem si jist ,zda jste se vy sám nestal šťavnatou obětí marketingu pana Prchala a jeho agentury…:-)

      Jura99….nejsem si jist ,zda jste se vy sám nestal šťavnatou obětí marketingu pana Prchala a jeho agentury…:-)

     • Jura99
      17:08 23.01.2022

      padre: spíš mi ještě slouží zrak a umím základně přečíst graf https://ct24.ceskatelevize.cz/... klidně se nechte ...Zobrazit celý příspěvek

      padre: spíš mi ještě slouží zrak a umím základně přečíst graf https://ct24.ceskatelevize.cz/...
      klidně se nechte oblbovat, mám rád ve věcech jasno a nebudu si nalhávat něco, co není pravda, jen proto, že dotyčného nemám mít rád.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      17:19 23.01.2022

      Jenomže ty evidentně nerozumíš účetnictví (jako Schillerová, to je taky účetní a ne ekonom). Když stát prodá dluhopisy, v účetnictví se to projeví jako příjem. Ve skutečnosti je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže ty evidentně nerozumíš účetnictví (jako Schillerová, to je taky účetní a ne ekonom). Když stát prodá dluhopisy, v účetnictví se to projeví jako příjem. Ve skutečnosti je to ovšem dluh. Když stát utratí peníze, určené na prosinec už v červenci, účetně to žádný dluh není, protože prosincové účty se budou platit až za půl roku.

      Podívej se na saldo státního rozpočtu za poslední dva roky, ty demagogická předvolební agitace. Ani jednou jedinkrát nebyl alespoň na nule, neustále je v mínusu. Co to znamená? Že úplně každý měsíc se vydá více, než jaké jsou příjmy.

      https://www.mfcr.cz/cs/aktualn...

      Státní rozpočet ČR bývá v mínusu často, ale nikdy, nikdy ne o 400 miliard Kč. To je asi tak desetinásobek obvyklé sekery.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:10 23.01.2022

      GlobeElement: tak určitěěěě, v periodě 7let (2012-2019) se nikdy ve státním dluhu ten tvůj časový střih v dluhopisech asi nesrovná, že ? Možná jsi vymyslel účetní zázrak, vydávat ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: tak určitěěěě, v periodě 7let (2012-2019) se nikdy ve státním dluhu ten tvůj časový střih v dluhopisech asi nesrovná, že ? Možná jsi vymyslel účetní zázrak, vydávat dluhopisy a nezvyšovat státní dluh, nech si to patentovat.
      Nikdo nepopírá deficit 400mld. za 2021. Jelikož ekonomika část roku stála, platily se štědré kompenzace, šly prachy do zdravotnictví, máš pocit, že by měl být snad za období covidu přebytek ? Znovu opakuju, že státní dluh v poměru HDP je stejný, resp. o něco menší než před 10lety a to je pro mě skvělý výsledek. Nejsem fanda Babiše, jsem za změnu rád, i když jsem nevolič, ale nenechám se oblbovat ani od lidí, se kterýma sympatizuju.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:12 23.01.2022

      Juro nic ve zlém,ale ještě jednou se pořádně podívejte na ta čísla, ujasněte si co jsou termíny konjunktura a krize a pak se zamyslete ,jestli jste opravdu jen nenaletěl na ...Zobrazit celý příspěvek

      Juro nic ve zlém,ale ještě jednou se pořádně podívejte na ta čísla, ujasněte si co jsou termíny konjunktura a krize a pak se zamyslete ,jestli jste opravdu jen nenaletěl na reklamní leták pana velkouzenáře..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:47 23.01.2022

      padre: čt24 patri velkouzenarovi? to jsem nevedel.

      padre: čt24 patri velkouzenarovi? to jsem nevedel.

     • padre
      20:17 23.01.2022

      Nevím o tom ,že bych někde uváděl ,že ČT24 patří panu velkouzenářovi…:-)))

      Nevím o tom ,že bych někde uváděl ,že ČT24 patří panu velkouzenářovi…:-)))

     • GlobeElement
      08:29 24.01.2022

      Já si to nemusím nechat patentovat. Ono to tak je, už dávno je to tak patentované. V ekonomice státu se rozlišují dvě položky, Deficit rozpočtu, to je rozdíl mezi příjmy a výdaji ...Zobrazit celý příspěvek

      Já si to nemusím nechat patentovat. Ono to tak je, už dávno je to tak patentované.

      V ekonomice státu se rozlišují dvě položky, Deficit rozpočtu, to je rozdíl mezi příjmy a výdaji a státní dluh.

      Pokud má stát větší výdaje, než příjmy a financuje to půjčkou od centrální emisní banky (u nás ČNB). Tato půjčka se NEZAPOČÍTÁVÁ do státního dluhu. Ale když to stát platí z dluhopisů nebo půjček od jiných subjektů (například komerčních bank, emisí dluhopisů) započítává se to do státního dluhu, ale zase se to NEZAPOČÍTÁVÁ do deficitu, účetně je to příjem.

      Abys zjistil, jaké má stát závazky, musíš sečíst deficit a dluh.

      Není tedy vyloučeno, že stát hospodaří s přebytkem, ale stejně má dluh. A naopak, žádný dluh nevykazuje, ale hospodaří s deficitem. To v případě, že deficit financuje centrální banka.

      A právě financování centrální bankou způsobuje inflaci, protože vlastně zvyšuje objem peněz v ekonomice - ale ty nejsou kryty žádnou hodnotou.

      Vypadá to, že si tě slovenský velkostatkář namazal na chleba.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:25 24.01.2022

      GlobeElement: nemel nesmysly, ČNB nesmi nakupovat dluhopisy primo od statu a vytahnout z ni penize se politikum zatim nedari. Graf zadluzeni je autenticky, pokud se ti nelibi, ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: nemel nesmysly, ČNB nesmi nakupovat dluhopisy primo od statu a vytahnout z ni penize se politikum zatim nedari. Graf zadluzeni je autenticky, pokud se ti nelibi, reklamuj jej u zdroje, ČT24. Je vylouceno, aby se v delsi casove periode neco schovalo, zkratka se smir s tim, ze dluh v 2012-19 klesal.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:04 24.01.2022

      Jura99 - tak teď jsi napsal přímo ukázkovou blbost. Stát si od centrální banky půjčuje běžně. Jen se to nejmenuje dluh, jmenuje se to financování deficitu. Položím ti jednoduchou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - tak teď jsi napsal přímo ukázkovou blbost. Stát si od centrální banky půjčuje běžně. Jen se to nejmenuje dluh, jmenuje se to financování deficitu.

      Položím ti jednoduchou otázku. ČR měla loni deficit rozpočtu (rozdíl mezi příjmy a výdaji) 400 mld Kč. Odkud myslíš, že to zaplatila? Zaplatil to Babiš? . Tak kde se ty peníze vzaly?

      Je to jednoduché, je to úvěr od ČNB. A tento úvěr nebude nikdy splacen, ČNB namísto toho vydá nekryté peníze ve stejné výši.

      A mimochodem, ČNB státní dluhopisy nakupovat může. prosadila to tvá státní účetní Schillerová.

      https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:33 24.01.2022

      GlobeElement: to mě podrž, tvrdíš naprostou blbost a ještě druhého osočuješ z údajné "ukázkové blbosti" :DD. Pokud má stát rozpočtový schodek, financuje jej emisí státních cenných ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: to mě podrž, tvrdíš naprostou blbost a ještě druhého osočuješ z údajné "ukázkové blbosti" :DD.
      Pokud má stát rozpočtový schodek, financuje jej emisí státních cenných papírů na finančních trzích, pomocí pokladničních poukázek nebo státních dluhopisů. Stát nemá (zákon to nedovoluje) přímý vztah s ČNB, aby ta kupovala napřímo státní dluhopisy na primárním trhu. Ta novela, jejíž odkaz jsi dal, pouze kosmeticky upravuje, že ČNB smí nakupovat dluhopisy s delší splatností než 1rok, ale i nadále na sekundárním trhu.
      To ale v našem sporu stejně celkem nehraje roli, věc se má zkrátka tak, že stát financuje schodek cenným papírem a jestli jej koupí Pepa nebo Pavel nebo ČNB, stále je to cenný papír, který je započítaný do dluhu. ČNB zkrátka nevydává nějaké peníze bokem, které by se ve statistice dluhu neprojevily, jak jsi v dřívějších příspěvcích naznačoval.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:34 24.01.2022

      Zde je zpráva ČNB. Uvádí se v něm, že v roce 2020 vydala státní dluhopisy za nějakých 600 miliard ...Zobrazit celý příspěvek

      Zde je zpráva ČNB. Uvádí se v něm, že v roce 2020 vydala státní dluhopisy za nějakých 600 miliard Kč.

      https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cn...

      Ale podle tebe dluh státu klesal. Můžeš mi prozradit, jakým kouzlem může klesnout dluh, když si půjčím 600 miliard a celkové zadlužení stoupne na 2,5 bilionu Kč?

      Státní dluh stoupal po celé funkční období Babišovy vlády. Podle statistiky ČNB se vyvíjel takto:

      2018: 1 682 420
      2019: 1 717 605
      2020: 2 121 529 (vše v milionech Kč)
      Letošní data ve statistice ještě oficiálně nejsou, ale v médiích je 2,5 bilionu Kč.

      Ono je to totiž složitější, než výpis z účtu. Stát má svou centrální banku a díky tomu může provádět různá kouzla, aby oblbnul lidi, kteří tomu nerozumí.

      Tady se můžeš všemi těmi daty pokochat. Zejména se podívej na položku "výpůjční požadavky vládních institucí".Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:05 24.01.2022

      nechce se mi tu plevelit diskusi tematem OT navic konverzaci se slepym a hluchym. Emise dluhopisu 600mld. jeste automaticky neznamena vznik noveho dluhu. Cast vydanych dluhopisu ...Zobrazit celý příspěvek

      nechce se mi tu plevelit diskusi tematem OT navic konverzaci se slepym a hluchym. Emise dluhopisu 600mld. jeste automaticky neznamena vznik noveho dluhu. Cast vydanych dluhopisu muze refinancovat casove omezene dluhopisy z minulych let. Jinak bavime se o obdobi do kovidu, tj. do 2019. Tam jednoznacne statni dluh klesal. Obdobi kovidu je kapitola sama pro sebe a neslo jim projit s prebytkem. Deficit byt musel, muzeme se pouze prit o jeho vysi.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:44 24.01.2022

      Ne, státní dluh neklesal. Státní dluh od roku 2018 stoupá. Jenomže, jak jsem napsal, je rozdíl mezi dluhem a deficitem. Deficit znamená větší výdaje než příjmy, a ty větší výdaje ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, státní dluh neklesal. Státní dluh od roku 2018 stoupá.

      Jenomže, jak jsem napsal, je rozdíl mezi dluhem a deficitem. Deficit znamená větší výdaje než příjmy, a ty větší výdaje platím z peněz určených na budoucí výdaje, které mají být placeny z budoucích příjmů - takže před sebou valím dluhovou kouli, která se ale dluh nejmenuje. Dluh se to jmenuje až ve chvíli, kdy chci ten deficit vyřešit a například vydám dluhopisy, prodám je a ty dopředu vydané nekryté výdaje tím zalepím.

      Kdybys nebyl slepý a hluchý ty, přiznal by sis, že jednoduše není možné mít větší výdaje než příjmy a přitom nemít dluh. To nelze. Z něčeho se ten rozdíl mezi příjmy a výdaji zaplatiti musí.

      Ale nemusí se zaplatit hned. To jsou ta kouzla státních financí.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:48 24.01.2022

      A ještě douška nakonec - jelikož prodej dluhopisů se v kase projevuje jako příjem, stát, který financuje své výdaje prodejem dluhopisů NEMÁ deficit státního rozpočtu. Protože do ...Zobrazit celý příspěvek

      A ještě douška nakonec - jelikož prodej dluhopisů se v kase projevuje jako příjem, stát, který financuje své výdaje prodejem dluhopisů NEMÁ deficit státního rozpočtu. Protože do kolonky příjmy kromě daní, poplatků a tak započte i peníze získané prodejem dluhopisů.

      Ale má dluh.

      Proto je nutné, pokud chceš zjistit míru zadlužení sečíst dluh a deficit. Dluh jsou již vydané dluhopisy, deficit jsou dluhopisy, které se teprve vydávat budou (pokud tedy stát neudělá něco jiného, například zvedne daně).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:21 25.01.2022

      Elemente, máš v tom galimatyáš. Dluh vzniká tím, že se prostě utratilo víc, než do kapsy přišlo. A emise dluhopisů pouze ten dluh financuje (z cizích zdrojů), pochopitelně, že ten ...Zobrazit celý příspěvek

      Elemente, máš v tom galimatyáš. Dluh vzniká tím, že se prostě utratilo víc, než do kapsy přišlo. A emise dluhopisů pouze ten dluh financuje (z cizích zdrojů), pochopitelně, že ten dluh ta emise dluhopisů nezdvojnásobuje, pouze dluh financuje. Ale částka emitovaných dluhopisů se obvykle nekryje s částkou schodku, bývá tam mj. refinancování starých dluhopisů atp., je možné, že to tě zmátlo a přivedlo k nesprávné myšlence, že ČNB dává státu nějaké peníze bokem "mimo systém".Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:16 25.01.2022

      Asi by to chtělo do té vaší účetní diskuse doplnit ještě pár detailů. Když se prodej dluhopisů v kase projeví jako příjem, jak se projeví jejich splaceni? A dluh roste nebo klesá ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi by to chtělo do té vaší účetní diskuse doplnit ještě pár detailů. Když se prodej dluhopisů v kase projeví jako příjem, jak se projeví jejich splaceni? A dluh roste nebo klesá nominálně, k HDP nebo o co se vlastně hádáte?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:51 25.01.2022

      danny: začal jsem tvrzením, že od roku 2012 až do kovidu nebyl zvětšován dluh ČR nominálně a tím pochopitelně ani k HDP. To se mi tu jaksi nevěří, i když jsem postnul graf z čt24. ...Zobrazit celý příspěvek

      danny: začal jsem tvrzením, že od roku 2012 až do kovidu nebyl zvětšován dluh ČR nominálně a tím pochopitelně ani k HDP. To se mi tu jaksi nevěří, i když jsem postnul graf z čt24. Dále tvrdím, že dluh od kovidu nominálně narostl, ale k HDP je stále o něco menší než v 2012, což je velmi dobrá zpráva. To se mi taky nevěří a blábolí se tu o nějakých penězích z ČNB, které se nepočítají atp. Pánové naskočili na předvolební bláboly a drží se jich jak h. košile.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:00 25.01.2022

      Nemám. Deficit, schodek, je způsobem většími výdaji, než jsou příjmy. velmi zjednodušeně si to můžeš představit jako platbu za elektřinu, zálohy platíš 2000 Kč měsíčně, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemám. Deficit, schodek, je způsobem většími výdaji, než jsou příjmy. velmi zjednodušeně si to můžeš představit jako platbu za elektřinu, zálohy platíš 2000 Kč měsíčně, ale spotřebuješ 3000 Kč měsíčně. Formálně to není dluh, je to schodek.
      Dluhem se to nazve až když ti pošlou účet.

      Stát má tento schodek a dluhem se to stane, až když přijde na placení.

      Když stát vydá a prodá dluhopisy, v účetnictví se to projeví jako příjem. Jako kdyby prodal zlaté cihly, třeba. Zároveň se to eviduje jako pasiva, jednou se budou muset zaplatit, tedy je to dluh. Ale - sníží tím schodek. Až ty dluhopisy bude splácet, bude to výdaj.

      Co Jura nechápe je pojem deficit. Pořád si myslí, že aby stát měl deficit, musí mít dluh. Jako když si chci koupit auto a nemám na něj, musím si vzít půjčku v bance. Koupil jsem auto, mám dluh.
      Ale nemám deficit! Deficit bych měl, kdybych si objednal auto, odjel v něm a nezaplatil ho. Nevzal bych si tu půjčku v bance. Mám v bance dluh? Ne, nemám. Ale mám deficit. Nemám na zaplacení faktury.

      Stát tohle dělá s ČNB, ve které má svoje účty. Naposílá do ČNB účty, na které není dost peněz k zaplacení. Jako kdybych poslal do banky příkaz k úhradě na zaplacení toho auta, ale neměl na účtu peníze.. Pokud to banka uhradí, což může, pokud mám revolvingový účet, pošle mi vyrozumění, že můj účet vykazuje schodek. A bude chtít, abych ten schodek vyrovnal.

      No a v tu chvíli si můžu vzít půjčku (stát vydá dluhopisy) a ten schodek uhradím z peněz, které mi banka půjčí.

      Proto píšu, už poněkolikáté, že musím sečíst deficit a dluh, abych zjistil zadlužení státu. Protože když započtu jen ten dluh, nezohledním to odvezené, ale nezaplacené auto.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:41 25.01.2022

      ach bože, to jsem fakt nechtěl další spirálu Elementových teorií. Proboha rozdíl mezi zaplacenou zálohou na elektřinu a konečnou fakturou není dluh, je to pouze rozdíl k úhradě. ...Zobrazit celý příspěvek

      ach bože, to jsem fakt nechtěl další spirálu Elementových teorií. Proboha rozdíl mezi zaplacenou zálohou na elektřinu a konečnou fakturou není dluh, je to pouze rozdíl k úhradě. Nechceš tvrdit, že v periodě sedmi let, 2012-2019, se ukrývá nějaká státem nesplacená, dramatická částka skrytého dluhu v ČNB, na revolvingu ? Jestli ano, dej sem odkaz. Jestli jej nemáš, už prosím neprodukuj další nesmysly.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:25 25.01.2022

      No jistě ,tak si to shrňme.Pan velkouzenář projedl nejen peníze které do rozpočtu dostal navíc díky konjunktuře ,ale i prachy které si musel půjčit.A někteří jeho nohsledi jsou tak ...Zobrazit celý příspěvek

      No jistě ,tak si to shrňme.Pan velkouzenář projedl nejen peníze které do rozpočtu dostal navíc díky konjunktuře ,ale i prachy které si musel půjčit.A někteří jeho nohsledi jsou tak omámení jeho majestátem ,že by mu snad darovali i svoji ledvinu.Reklamka odvedla dobrou práci….Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:45 26.01.2022

      Jura - ano, je tam ten dluh do budoucna, který se jmenuje deficit. Pepa má čistý plat 30 000 Kč Ale měsíční výdaje 35 000 Kč. To je měsíční deficit 5000 Kč. Pepa požádá ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura - ano, je tam ten dluh do budoucna, který se jmenuje deficit.

      Pepa má čistý plat 30 000 Kč
      Ale měsíční výdaje 35 000 Kč.
      To je měsíční deficit 5000 Kč.
      Pepa požádá zaměstnavatele o předčasné vyplacení zálohy na příští měsíc. Jeho účetnictví bude vypadat takto:

      Leden:
      Plat 30 000 Kč
      Záloha 5000 Kč
      celkem 35000 Kč
      Výdaje 35 000 Kč
      Dluh: 0 Kč.

      Únor:
      Plat: 25 000 Kč (5000 Kč dostal už v lednu)
      Záloha: 10 000 Kč
      Celkem: 35 000 Kč
      Výdaje: 35 000 Kč
      Dluh: 0 Kč

      Březen:
      Plat: 20 000 Kč (10 000 Kč dostal už v únoru)
      Záloha: 15 000 Kč
      Celkem: 35 000 Kč
      Výdaje: 35 000 Kč
      Dluh: 0 Kč

      Je Pepa dobrý hospodář? Ne, není. Žene se do bankrotu.

      A nebo to může udělat jinak:

      Leden:
      Plat: 30 000 Kč
      Půjčka z banky: 5000 Kč
      Záloha: 0 Kč
      Celkem: 35 000 Kč
      Výdaje: 35 000 Kč
      Deficit: 0 Kč (ta půjčka se počítá jako příjem)
      Dluh: 5000 Kč

      Je to lepší?

      Ne, je to vlastně úplně stejná situace, jednou utrácím budoucí příjmy rovnou a v druhém případě to odsouvám prostřednictvím půjčky, ale taky mne to v budoucnu dožene.

      A přesto tohle se stalo v hospodaření státu. ČR dlouhodobě utrácí více, než kolik má příjmy, proto má deficit státního rozpočtu:

      https://www.kurzy.cz/stat/defi...

      Je úplně jedno, jestli rozdíl mezi příjmy a výdaji hradí z prodeje dluhopisů (tím zvýší příjem, ale vytvoří dluh), nebo utrácením budoucích příjmů (tím nevytvoří dluh, ale v budoucnu nebude mít na výdaje, takže to vlastně je taky dluh).

      Ale já si myslím, že to ve skutečnosti chápeš, jenom to nechceš přiznat, protože bys musel uznat, že to Babiš a jeho kohorta vedli zu grunt.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:45 26.01.2022

      padre,GlobeElement: pánové přesně kvůli takovým hloupým blábolům jsem nešel k volbám, přestože jinak volím pravici, a nyní se celkem bavím, jak frajeři mění rétoriku. Najednou je ...Zobrazit celý příspěvek

      padre,GlobeElement: pánové přesně kvůli takovým hloupým blábolům jsem nešel k volbám, přestože jinak volím pravici, a nyní se celkem bavím, jak frajeři mění rétoriku. Najednou je inflace importovaná ze zahraničí, najednou se deficit rozpočtu až tak moc snížit nedá atp. I tak jsem ale rád, že je u vesla změna.
      padre: projedl peníze z konjunktury ? Zadlužení kleslo či stagnovalo a současně se mraky peněz pustilo mezi lidi, mj. vzrostly nebývale mzdy. Když zůstaneme u armády, rozpočet před 10lety byl kolem 40-50mld, dnes je bezmála dvojnásobný. Takže ta konjuktura se využila zřejmě dobře.
      GlobeElement: chtěl jsem odkaz, kde visí ta údajná hromada peněz skrytého dluhu někde na revolvingu, či zálohách či jak tomu chceš říkat. Bohužel mě místo toho zásobuješ dalšími nesmysly, už se na to vykašli prosím, pokud nemáš ten odkaz.Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
   15:02 23.01.2022

   to má být pokus o flame? To že někdo nemusí všechny západní manýry znamená že má "doma na zdi Putina"? Hodně zjednodušený náhled na svět. Jsou dva póly - Slovensko co se dřív ...Zobrazit celý příspěvek

   to má být pokus o flame? To že někdo nemusí všechny západní manýry znamená že má "doma na zdi Putina"? Hodně zjednodušený náhled na svět.
   Jsou dva póly - Slovensko co se dřív podvolilo a i poslalo vojáky na východ a pak Španělsko kde ač fašistický vůdce tak se války vystříhal byť byl jedné straně dost zavázán. Slováky si nakonec vzali pod křídla Češi, jinak by skončili poprávu jako poražený stát. Není to dávná minulost a při podepisování podobných smluv by měli myslet na důsledky. Tehdy také měla jedna strana skvěle našlápnuto k vítězství. Chápal bych nějak kdyby od té doby uplynulo půl tisíciletí že už paměť jaksi vybledla, ale ne po nějakých 70 letech.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    19:22 23.01.2022

    Oliver - tak teda za slovákov ďakujeme za záchranu...

    Oliver - tak teda za slovákov ďakujeme za záchranu...

   • padre
    19:38 23.01.2022

    Snad nechcete říci ,že se Hitler Slovenska ptal ,jestli s nim chtějí podepsat nějakou smlouvu?:-)) Nebo že by se Stalin v letech 1939-40 ptal Litvy,Lotyšska,Estonska či Polska zda ...Zobrazit celý příspěvek

    Snad nechcete říci ,že se Hitler Slovenska ptal ,jestli s nim chtějí podepsat nějakou smlouvu?:-)) Nebo že by se Stalin v letech 1939-40 ptal Litvy,Lotyšska,Estonska či Polska zda s nim chtějí uzavřít smlouvu.:-)) To Putin,ten smlouvu uzavře,ale stejně ji nedodrží.Skrýt celý příspěvek

    • Oliver
     21:22 23.01.2022

     to je dost ponurý náhled, prostě se podrobit silnějšímu, to tím myslíte? Jenže tehdy Německo také vypadalo neporazitelně. Nabádám jen k opatrnosti a konečná volba strany znamená ...Zobrazit celý příspěvek

     to je dost ponurý náhled, prostě se podrobit silnějšímu, to tím myslíte? Jenže tehdy Německo také vypadalo neporazitelně. Nabádám jen k opatrnosti a konečná volba strany znamená nést si důsledky ať je už konec jakýkoliv. Proto měl španělský caudillo víc rozumu než Musolini a další diktátoři co se nechali zlákat nabídkou kořisti a vítězství.Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  12:27 22.01.2022

  Pane autore článku, koupit letenku a vzhůru do oné země, alespoň na měsíc do nějaké vesničky, místo překládání jiných ideologů... Nepište o zemi, kterou jednoznačně neznáte a nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane autore článku, koupit letenku a vzhůru do oné země, alespoň na měsíc do nějaké vesničky, místo překládání jiných ideologů... Nepište o zemi, kterou jednoznačně neznáte a nikdy jste tam osobně evidentně nikdy nebyl...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:44 22.01.2022

   Většina komentátorů píše o zemích, kde nikdy nebyli, v tom nevidím problém.

   Většina komentátorů píše o zemích, kde nikdy nebyli, v tom nevidím problém.

 • 3180
  12:19 22.01.2022

  Nezlobte se, ale takovou ideologickou masírku jako tento článek zvládali snad jen komunisti... Kdo jsou strany onoho konfliktu? Kdo jej vyvolal? Z jakého důvodu? Proč je krvavý? ...Zobrazit celý příspěvek

  Nezlobte se, ale takovou ideologickou masírku jako tento článek zvládali snad jen komunisti... Kdo jsou strany onoho konfliktu? Kdo jej vyvolal? Z jakého důvodu? Proč je krvavý? Kde je příčina... Promiňte, ale všechno házet na ruského mužika je poněkud nepochopení etnické, náboženské a společenské situace v Kazachstánu... Pane Feryno, byl jste vůbec někdy v této zemi déle než jeden den? Kdo tam v poslední době byl, ať po mně klidně hodí kamenem...Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   10:25 23.01.2022

   Zajímalo by mě, proč lidé obhajující komunismus, vždycky své oponenty obviňují z komunistických manýrů...

   Zajímalo by mě, proč lidé obhajující komunismus, vždycky své oponenty obviňují z komunistických manýrů...

 • Christian
  20:34 21.01.2022

  Pane/paní Krakonoš, držím se za nos, že jsem vycházel ze zdroje, který uvádí 38% Rusů vůči 40% Kazachů. Mluvil jsem i s člověkem, který v Kazachstánu docela nedávno žil a o ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane/paní Krakonoš,
  držím se za nos, že jsem vycházel ze zdroje, který uvádí 38% Rusů vůči 40% Kazachů. Mluvil jsem i s člověkem, který v Kazachstánu docela nedávno žil a o podílu Rusů mluvil podobně. Veškeré zdroje se v tomto ohledu liší. Zároveň byste i vy mohl uznat, že pro rozbor současné situace v Kazachstánu přesná procenta nehrají až takovou roli. Zvláště, když je obtížné je přesně zjistit.
  S pozdravem
  Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

  • Krakonoš
   21:38 21.01.2022

   Tvrdil jste, že se o Kazachstán dlouhodobě zajímáte, tak bych od vás očekával, že máte kvalitnější informace o jeho demografickém složení a názory vašeho kámoše asi z Lidlu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Tvrdil jste, že se o Kazachstán dlouhodobě zajímáte, tak bych od vás očekával, že máte kvalitnější informace o jeho demografickém složení a názory vašeho kámoše asi z Lidlu jsou irelevantní.

   No nic, tak si trucujte.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   07:35 22.01.2022

   Zodpovědnost za práci se zdroji je na novináři. Tahle stránka používá demografická data někdy z roku 2005. Tehdy měl Kazachstán kolem 15ti mil. obyvatel. A Ruská menšina byla ...Zobrazit celý příspěvek

   Zodpovědnost za práci se zdroji je na novináři. Tahle stránka používá demografická data někdy z roku 2005. Tehdy měl Kazachstán kolem 15ti mil. obyvatel. A Ruská menšina byla mnohem početnější. Rusové se dost rychle vracejí z asijských zemí, kam byly za SSSR vysíláni v rámci tehdejší osídlovací politiky, zpátky do Ruska. Z důvodů ekonomických i politických. (Což odborník na Kazachstán určitě dobře ví.)

   Je to poznat už z toho, že používá pro hlavní město název, který několik let neplatí. To sem fakt dáte takový link a tváříte se, že nesmysly v článku nejsou Vaše chyba, protože na netu se dají najít staré a chybné informace.Skrýt celý příspěvek

 • Christian
  16:00 21.01.2022

  Znovu odkaz na údaje o Kazachstánu:
  https://www.infoglobe.cz/kazac...
  K.Ch.

  Znovu odkaz na údaje o Kazachstánu:
  https://www.infoglobe.cz/kazac...
  K.Ch.

  • Jan Padesátýpátý
   16:49 21.01.2022

   viz CIA factbook níže

   viz CIA factbook níže

  • Krakonoš
   19:18 21.01.2022

   Pane Chalupo promiňte, ale už je to trapný. Je jasný, že jste počet ruského obyvatelstva přestřelil. Na místo toho, aby jste chybu uznal a opravil informaci v článku, tak jste si ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane Chalupo promiňte, ale už je to trapný. Je jasný, že jste počet ruského obyvatelstva přestřelil. Na místo toho, aby jste chybu uznal a opravil informaci v článku, tak jste si našel jeden jediný zdroj, který se s 38% blíží vycucané polovině. Chytněte se za nos. I ten mnohými vysmívaný Ovčáček se omluvil za to, že se ožral a nekroutil se jako had.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:06 21.01.2022

  Pár poznámek, které považuji za relevantní doplnění jak k článku, tak k diskusi. Etnických Rusů historicky usídlených je cca 20%. V Kazachstánu jsou za Rusy občas označováni i jiná ...Zobrazit celý příspěvek

  Pár poznámek, které považuji za relevantní doplnění jak k článku, tak k diskusi. Etnických Rusů historicky usídlených je cca 20%. V Kazachstánu jsou za Rusy občas označováni i jiná etnika, která se přistěhovala po vyhlášení nezávislosti, nejsou etnickými Kazachy a mluví rusky.
  Nazarbajev podporoval nacionalismus a jednou z emancipačních snah bylo prosazování kazašštiny jako národního jazyka. Ten se vyučuje na základních školách a převážně na venkově. U vyššího a odborného školství zůstává jako "úřední jazyk" ruština. Ta je taky nutností pro šanci na získání jakéhokoli slušně placeného zaměstnání, kariéru ve státní správě, práci pro zahraniční společnosti investující v Kazachstánu atd... Nazarbajevovi se tak vlastně povedlo vytlačit Kazachy na okraj společnosti.
  Nazarbajev a jeho nástupce vedli politiku více azimutů. Kromě Ruska navázali intenzivní vztahy se Západem, Čínou, Tureckem, to se okotilo v podobě rozsáhlých investic do těžby, průmyslu a infrastruktury. Kazachstán vůbec není tak zaostalý, jak bychom si mohli myslet. Co se týče HDP, my jsme 47, Kazachstán na 55 místě na světě. Maloobchodní ceny jsou zhruba na 50% našich /teď po nepokojích asi ještě níže. Spojení na velké vzdálenosti obstarávají luxusní rychlovlaky Talgo, Čína, Rusko, Turecko investují značné částky pro budování tranzitních koridorů (pro Čínu se jedná o klíčovou zemi v rámci projektu Pás a stezka).
  Takže co je klíčové. S rolí Ruska jako bezpečnostního garanta v oblasti jsou zcela v pohodě všichni výše jmenovaní hráči, kteří mají v Kazachstánu rozsáhlé investice. Pro mě asi největším překvapením byla pozitivní reakce Číny a Turecka. Zaujala mě příkladná souhra všech aktérů, kteří nabídli bezpečnostní pomoc režimu. Velmi rychlá reakce a minimálně z dostupných informací velmi dobře koordinovaná akce. Rychlost přesunu posil taky potvrzuje dobrou zpravodajskou práci, zahraniční jednotky byly zjevně připravenější, než domácí síly. Překvapilo mě i pečlivé vybalancování rozsahu pomoci, která se na místě zdržela jen po nezbytně dlouhou dobu, měla jasně vymezené kompetence, držela se v pozadí a nakonec po předání kontroly domácím silám stejně koordinovaně opustila Kazachstán.
  Seznamy zatčených vysokých představitelů ozbrojených sil a zpravodajské komunity silně podporují teorii o tom, že sociálního napětí využila neúspěšně Nazarbajevova klika k posílení svého vlivu. Následně se do zmatku připletla řada dalších aktérů (od islamistů přes různá kriminální uskupení) a každý se pokusil urvat, co se dá. Jestli ale z potlačení nepokojů vyleze Tokajev posílen je otázka.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:53 21.01.2022

   Kazachstán považují za ruský dvorek i USA. Proti Tokajevovi neřekly ani fň.

   Ani se nedivím - obrovská země mezi Ruskem a Čínou, to není místo, kde by se měly angažovat.

   Kazachstán považují za ruský dvorek i USA. Proti Tokajevovi neřekly ani fň.

   Ani se nedivím - obrovská země mezi Ruskem a Čínou, to není místo, kde by se měly angažovat.

  • Oliver
   03:16 22.01.2022

   ale pořád ta cca pětina nebo lehce víc když započítáme ostatní bílé tak možná i čtvrtina dělá hodně. Všude tam kde v středoasijských republikách je bílého/slovanského elementu ...Zobrazit celý příspěvek

   ale pořád ta cca pětina nebo lehce víc když započítáme ostatní bílé tak možná i čtvrtina dělá hodně. Všude tam kde v středoasijských republikách je bílého/slovanského elementu nejméně tak vznikla orientální despocie, hlavní příklad Turkmenistán. Jenže Rusko je musí podporovat jinak by se bez jejich voj. pomoci šířili islamisti a následně by to přišel zpacifikovat číňan.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:34 23.01.2022

    Taky mi to tak přijde. Rusové mají větší náklonnost k despociím, než my, ale menší, než asijské národy. takže z našeho pohledu je špatné mít ruskou menšinu u nás, ale je dobré, ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky mi to tak přijde. Rusové mají větší náklonnost k despociím, než my, ale menší, než asijské národy.

    takže z našeho pohledu je špatné mít ruskou menšinu u nás, ale je dobré, když je třeba v tom Kazachstánu. Tam jim určitě taky vadí, protože prosazují jiný stal života, než rodilý Kazach, ale z našeho pohledu západnější, než je ten kazašský.Skrýt celý příspěvek

 • Christian
  11:35 21.01.2022

  Dobrý den Na doporučení značky flanker.jirka jsem si prohlédl oficiální stránky pana prezidenta Kazachstánu a nestačil jsem se divit. V anglicky psané verzi se na tomto webu ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den
  Na doporučení značky flanker.jirka jsem si prohlédl oficiální stránky pana prezidenta Kazachstánu a nestačil jsem se divit. V anglicky psané verzi se na tomto webu uvádí, že v zemi žije 63 procent Kazachů a kolem 24 procent Rusů, zatímco v rusky psané verzi stejného webu je to přes 68 procent Kazachů a jen necelých 19 procent Rusů. Dost podstatné rozdíly na stejném webu.
  Zdroj, z něhož jsem kromě jiných čerpal já:
  Obecné informace (www.infoglobe.cz... ), uvádí, že populaci Kazachstánu tvoří ze 40 procent Kazaši a z 38 procent Rusové. Zbytek jsou pak jiné národnosti, např. Němci, Ukrajinci, Uzbekové, Bělorusové....
  Všechny diskutující srdečně zdraví
  Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:04 21.01.2022

   Děkuji za upozoronění, ruštinu sotva přečtu a možná si tak pamatuji že COPOK je 40 :-) Je to prosté, u anglické verze se údaje vztahují ke sčítání z roku 2009, u ruské verze k roku ...Zobrazit celý příspěvek

   Děkuji za upozoronění, ruštinu sotva přečtu a možná si tak pamatuji že COPOK je 40 :-)
   Je to prosté, u anglické verze se údaje vztahují ke sčítání z roku 2009, u ruské verze k roku 2020.
   "Численность населения Казахстана превышает 18,87 млн человек. Этническая структура общества на начало 2020 года выглядит следующим образом: казахи - 68,51%, русские - 18,85%, узбеки – 3,25%, уйгуры - 1,47%, украинцы - 1,42%, татары - 1,08%, немцы - 0,95%, другие - 4,47%."

   "The population of Kazakhstan exceeds 18 million people. The ethnic structure of the society, according to the national census of 2009, is as follows: Kazakhs - 63.07%, Russian - 23,7%, Uzbeks - 2.85%, Ukrainians - 2.08%, the Uighurs - 1.4%, Tatars - 1.28%, the Germans - 1.11% other - 4.51%."Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   16:49 21.01.2022

   :) Co to všichni používáte za pochybné zdroje? Jediný relevantní zdroj informací je CIA factbook: Ethnic groups Kazakh (Qazaq) 68%, Russian 19.3%, Uzbek 3.2%, Ukrainian 1.5%, ...Zobrazit celý příspěvek

   :) Co to všichni používáte za pochybné zdroje? Jediný relevantní zdroj informací je CIA factbook:

   Ethnic groups
   Kazakh (Qazaq) 68%, Russian 19.3%, Uzbek 3.2%, Ukrainian 1.5%, Uighur 1.5%, Tatar 1.1%, German 1%, other 4.4% (2019 est.)

   Religions
   Muslim 70.2%, Christian 26.2% (mainly Russian Orthodox), other 0.2%, atheist 2.8%, unspecified 0.5% (2009 est.)

   Languages
   Kazakh (official, Qazaq) 83.1% (understand spoken language) and trilingual (Kazakh, Russian, English) 22.3% (2017 est.); Russian (official, used in everyday business, designated the "language of interethnic communication") 94.4% (understand spoken language) (2009 est.)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:28 21.01.2022

    :-) níže jsem těch zdrojů dával více, však se podívejte. Všude to bylo přibližně stejné okolo 20%, nikde se o polovině populace nezmiňovali.

    :-) níže jsem těch zdrojů dával více, však se podívejte. Všude to bylo přibližně stejné okolo 20%, nikde se o polovině populace nezmiňovali.

 • Jura99
  09:51 21.01.2022

  Včera prošel na čt24 dole text, že ČR dodá UA dělostřeleckou munici. Bohužel nikde na webu o tom ani řádek. Vláda by u mě stoupla v ceně, pokud by to udělala.

  Včera prošel na čt24 dole text, že ČR dodá UA dělostřeleckou munici. Bohužel nikde na webu o tom ani řádek. Vláda by u mě stoupla v ceně, pokud by to udělala.

  • ruleta
   10:02 21.01.2022

   Ano, plánujeme. Tento týden jsem o tom vedla rozhovor s náčelníkem generálního štábu. Do Česka má přijet i vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, který přesně bude specifikovat, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, plánujeme. Tento týden jsem o tom vedla rozhovor s náčelníkem generálního štábu. Do Česka má přijet i vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, který přesně bude specifikovat, co by potřebovali. Jakmile budu přesně vědět, co by potřebovali a v jakém rozsahu, předložím vládě návrh.

   HN: A kdy by to mohlo být?

   Myslím, že v řádech týdnů.

   https://archiv.hn.cz/c1-670238... Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    10:20 21.01.2022

    1) Tech MBTLAW melo byt dodano 2000 ks (Počátkem týdne Británie zahájila letecké dodávky pancéřovek nové generace NLAW (také označovaných jako MBT LAW, bylo jich dosud dodáno přes ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Tech MBTLAW melo byt dodano 2000 ks (Počátkem týdne Británie zahájila letecké dodávky pancéřovek nové generace NLAW (také označovaných jako MBT LAW, bylo jich dosud dodáno přes 2 000 ks - pozn. KD) na Ukrajinu. Tým britských instruktorů také bude cvičit ukrajinské vojáky v zacházení s touto zbraní.)

    2)(Jak si všímá ruské dezinformační médium Sputnik, které zprávu kompetentně doplnilo snímky kulometných nábojů 7,62 x 51 mm NATO, české ministerstvo obrany zvažuje dodávky dělostřelecké munice Ukrajině. Záležitost příští týden projedná vláda. V českých skladech se nachází až 60 000 starších granátů ráže 152 mm, které jsou nekompatibilní se standardní 155 mm municí NATO a dříve nebo později je bude třeba nahradit, mj. i kvůli nevyhovujícímu dostřelu.

    3)Pobaltske staty dostaly zelenou dodat Javeliny na Ukrajinu. Momentalne Ukrajina jich ma 360 (podle Ukrajiny samotne 500) a cca 50 odpalovacich zarizeni (podle Ukrajiny 100).

    Co se tyce protitankovych zbrani, tak uz to vypada celkem slusne.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:05 21.01.2022

   Snad budeme rychlejší než agenti GRU.

   Snad budeme rychlejší než agenti GRU.

   • Jura99
    17:53 21.01.2022

    doufám, že to bude mít VP pod kontrolou a případnou škodnou odpráskne.

    doufám, že to bude mít VP pod kontrolou a případnou škodnou odpráskne.

  • toustr
   12:41 21.01.2022

   Já bych jim časem daroval i naše DANY, až je nahradí Caesar. Pochybuji, že se přesunou k aktivním zálohám, nebo se zakonzervují, tak ať jsou využity někým jiným. Aspoň je bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

   Já bych jim časem daroval i naše DANY, až je nahradí Caesar. Pochybuji, že se přesunou k aktivním zálohám, nebo se zakonzervují, tak ať jsou využity někým jiným. Aspoň je bude mít Rus hezky na očích. Co si ještě myslím, že Ukrajina potřebuje, je obyčejné vybavení vojáka... od sumek a popruhů po pořádné přilby, nebylo by od věci, kdyby jim toto některé země poskytly.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:49 21.01.2022

    daroval bych jim ty dany a klidně zasponzoroval modernizaci na M1. Práci by měl i náš domácí podnik. Jinak s těmi sumkami, přilbami opatrně, oni spoustu moderních věcí mají, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    daroval bych jim ty dany a klidně zasponzoroval modernizaci na M1. Práci by měl i náš domácí podnik. Jinak s těmi sumkami, přilbami opatrně, oni spoustu moderních věcí mají, aby nebyla ostuda, až se otevře letadlo a tam nějaký socialistický šrot jako "dárek".Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     21:33 21.01.2022

     Ukrajina pořizovala modely M2, osobně neznám rozdíly mezi M1 a M2, ale jim by to bylo stejně asi fuk, byli by rádi za cokoliv. A co se týče vybavení, rozhodně jsou úplně jinde než ...Zobrazit celý příspěvek

     Ukrajina pořizovala modely M2, osobně neznám rozdíly mezi M1 a M2, ale jim by to bylo stejně asi fuk, byli by rádi za cokoliv. A co se týče vybavení, rozhodně jsou úplně jinde než v r. 2014, ale stále to není nic ideálního. Nemyslel jsem nějaký šrot, spíš dát práci českým firmám, aby vyrobili XYZ sumek, popruhů a jiných věcí např. v obyčejné khaki barvě (ostatně tu si vybrali i výsadkáři, aby nemuseli čekat na schválení vz.95+je "kompatibilní" se všemi vzory). V případě mobilizace by každopádně brali vše.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      00:24 22.01.2022

      myslel jsem M2, muj omyl.

      myslel jsem M2, muj omyl.

 • liberal shark
  07:59 21.01.2022

  Zdá se mi to, nebo se události v Turecku, Bělorusku a Kazachstánu odehrávají podle podobného vzorce ? Že by místní (rádoby) diktátoři organizovali a provokovali ty nepokoje ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se mi to, nebo se události v Turecku, Bělorusku a Kazachstánu odehrávají podle podobného vzorce ? Že by místní (rádoby) diktátoři organizovali a provokovali ty nepokoje záměrně, aby mohli zlikvidovat opozici a upevnit svou osobní moc ?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:50 21.01.2022

   Vidím to podobně. Je jasné, že pokud je diktátor u moci 20let a podařilo se mu změnit už i zákony, aby jím mohl zůstat (případ diktátor Putin), tak si to ještě potřebuje vyřídit s ...Zobrazit celý příspěvek

   Vidím to podobně. Je jasné, že pokud je diktátor u moci 20let a podařilo se mu změnit už i zákony, aby jím mohl zůstat (případ diktátor Putin), tak si to ještě potřebuje vyřídit s opozicí a vyrobit vnějšího nepřítele, aby odvedl pozornost od toho, že zatímco diktátor sedá na zlaté prkýnko, tak běžný mužik stále na suchý záchod.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  07:28 21.01.2022

  Lidé jsou spotřební materiál pro Čínu nebo Rusko, ale ne pro západ. Takže tahle úvaha je od prvopočátku chybná. Kazachstán není žádná liberální země, kdyby se tam přesouvaly ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidé jsou spotřební materiál pro Čínu nebo Rusko, ale ne pro západ. Takže tahle úvaha je od prvopočátku chybná.

  Kazachstán není žádná liberální země, kdyby se tam přesouvaly tisíce ozbrojenců, musela by o tom vláda vědět a nejspíš to i tolerovat.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  04:13 21.01.2022

  situace je pro nás poměrně nepochopitelná. Pokud došlo k čemuž ifromovala nejen ruská bezpečnost ale i srbská tak mělo jít k rozvrácení další býv. sovětské republiky jako ukázka ...Zobrazit celý příspěvek

  situace je pro nás poměrně nepochopitelná. Pokud došlo k čemuž ifromovala nejen ruská bezpečnost ale i srbská tak mělo jít k rozvrácení další býv. sovětské republiky jako ukázka síly. Srbové měli informovat o transferu veteránů IS z Sýrie a Libye a to v nemalých počtech. Rusku by to určitě neposloužilo, stabilita středoasijských republik je pro ně důležitá. A navíc v době důležitých jednání s USA. Možná šlo i o zastrašovací akci pod rouškou nespokojenosti se zdražením plynu - jednoduše, nejste s námi jste proti nám. Tento pokus co probíhá v mnoha státech je velice nebezpečný, nová snaha o rozdělení na bloky nevěstí nic dobrého, je třeba tyto snahy rázně odmítnout, protože pak menší státy se stávají figurkami na geopolitické šachovnici. Nejde o to jestli proruský nebo proamerický, mohutnění jednoho či druhého bloku dláždí cestu k válce, protože jedna strana se může cítit málo poškoditelnou když má tolik "spotřebního materiálu"...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:29 21.01.2022

   Patřilo to sem: Lidé jsou spotřební materiál pro Čínu nebo Rusko, ale ne pro západ. Takže tahle úvaha je od prvopočátku chybná. Kazachstán není žádná liberální země, kdyby se tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Patřilo to sem:

   Lidé jsou spotřební materiál pro Čínu nebo Rusko, ale ne pro západ. Takže tahle úvaha je od prvopočátku chybná.

   Kazachstán není žádná liberální země, kdyby se tam přesouvaly tisíce ozbrojenců, musela by o tom vláda vědět a nejspíš to i tolerovat.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:22 21.01.2022

    Není to žádná demokracie, ale až do dubna 2020, tedy začátku problém s Covid měl Kazachstán bezvízový styk s více jak 50 zeměmi světa. ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to žádná demokracie, ale až do dubna 2020, tedy začátku problém s Covid měl Kazachstán bezvízový styk s více jak 50 zeměmi světa.
    https://www.mzv.cz/nur-sultan/...

    Hranice Kazachstánu také nebudou nijak neproniknutelné, rozlohu má jako celá západní Evropa a pouze 19 mil obyvatel.
    Ilegální migrace a pobyt jedinců zvyklých se takto pohybovat je rozhodně možná.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:52 21.01.2022

     Bezvízový neznamená bez hraničních kontrol. A v době kovidu, tedy už dva roky, do země nesměl nikdo bez předložení potvrzení o testu, tedy úplně všichni byli kontrolováni. A jedna ...Zobrazit celý příspěvek

     Bezvízový neznamená bez hraničních kontrol. A v době kovidu, tedy už dva roky, do země nesměl nikdo bez předložení potvrzení o testu, tedy úplně všichni byli kontrolováni.

     A jedna věc je do země vstoupit a druhá v ní být. Vzhledem k řídkému osídlení a velké rozloze se typickým dopravním prostředkem letadlo, to znamená, že se o pohybu každého člověka ví. Nevím, jak funguje třeba vlaková a autobusová doprava, ale v SSSR byly dálkové jízdenky na jméno (a v dalších zemích jsou také). Stát má skutečně kontrolu nad obyvatelstvem.

     Nenápadně by tam mohl působit jedinec, ale ne tisíce nadto ozbrojených lidí. Ještě by snad mohli být schovaní někde v horách. Ale ty nepokoje byly ve městech.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:06 21.01.2022

      pokud se tam pohrne nějaký pačuánský element, tak si určitě cestu přes hraniční přechod odpustí.

      pokud se tam pohrne nějaký pačuánský element, tak si určitě cestu přes hraniční přechod odpustí.

 • Jan Padesátýpátý
  21:52 20.01.2022

  Opravdu jsem nepochopil proč byly jako příklad externích názorů vybrány jenom názory Ivana Davida a Oskara Krejčího, dvou proruských aktivistů.

  Opravdu jsem nepochopil proč byly jako příklad externích názorů vybrány jenom názory Ivana Davida a Oskara Krejčího, dvou proruských aktivistů.

 • dalík
  19:04 20.01.2022

  Článek je pochybné úrovně. Rusů není v Kazachstánu "skoro polovina", ale cca 20%. Ptát se pana Davida z SPD a známého rusofila na tamní dění je jednostranné. Prof. Krejčí, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek je pochybné úrovně. Rusů není v Kazachstánu "skoro polovina", ale cca 20%. Ptát se pana Davida z SPD a známého rusofila na tamní dění je jednostranné. Prof. Krejčí, je bývalý nomenklaturní kádr. Odvolávat se na to, co by tomu řekl Solženicyn je zbytečné. Nevím, co se v Kazachstánu přesně stalo, nemám informace. Je chybou Evropy, že se o tamní dění nestará. Vyhazujeme peníze za mnohé nesmysly a nemáme tam ani dopisovatele? Čína a Rusové se starají.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   21:15 20.01.2022

   Oskar Krejčí,poradce posledního komunistickeho premiéra Adamce…nevěrohodná figura. Bývalý psychiatr,tragický ministr zdravotnictví za ČSSD a nyní europoslanec za SPD ...Zobrazit celý příspěvek

   Oskar Krejčí,poradce posledního komunistickeho premiéra Adamce…nevěrohodná figura. Bývalý psychiatr,tragický ministr zdravotnictví za ČSSD a nyní europoslanec za SPD David…regulérní blázen.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  18:47 20.01.2022

  Uz rozumim, to je predpis na vypocet pocetnosti ruske mensiny v cizim state. Takhle nedavno Putinovi vyslo, ze vsichni Ukrajinci jsou Rusove.

  Uz rozumim, to je predpis na vypocet pocetnosti ruske mensiny v cizim state. Takhle nedavno Putinovi vyslo, ze vsichni Ukrajinci jsou Rusove.

  • Vrata
   18:47 20.01.2022

   Patri nize pod Miroslava

   Patri nize pod Miroslava

   • Miroslav
    18:59 20.01.2022

    Len vtedy keď sa to hodí. V 1945 vyhrali vojnu Rusi na čele s Rusom, ale v 1968 sem prišli Sovieti na príkaz Ukrajinca

    Len vtedy keď sa to hodí. V 1945 vyhrali vojnu Rusi na čele s Rusom, ale v 1968 sem prišli Sovieti na príkaz Ukrajinca

 • Vrata
  18:30 20.01.2022

  Tak jsem se podival na etnicke slozeni obyvatel Kazachstanu na WIKI a nasel jsem 21 procent Rusu na ceske a 19 procent na anglicke WIKI. Kde sebral autor 50 procent je ve hvezdach. Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem se podival na etnicke slozeni obyvatel Kazachstanu na WIKI a nasel jsem 21 procent Rusu na ceske a 19 procent na anglicke WIKI. Kde sebral autor 50 procent je ve hvezdach.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   18:38 20.01.2022

   21 + 19 + 10% rezerva = 50%

   21 + 19 + 10% rezerva = 50%

   • Vrata
    18:41 20.01.2022

    Jo tak, to je jina. Ruske pocty???

    Jo tak, to je jina. Ruske pocty???

    • Miroslav
     18:44 20.01.2022

     U nás sa tomu v 90-tych rokoch hovorilo "bulharský meter"

     U nás sa tomu v 90-tych rokoch hovorilo "bulharský meter"

  • Vrata
   18:40 20.01.2022

   Sorry za tento zbytecny prispevek. Neprecetl jsem si konec diskuse.

   Sorry za tento zbytecny prispevek. Neprecetl jsem si konec diskuse.

 • flanker.jirka
  18:16 20.01.2022

  A jeden "off topic" o kterém se snad později dozvíme později. Ve Švédsku řeší letání drony u jejich atomových elektráren.
  https://www.bbc.com/news/world...

  A jeden "off topic" o kterém se snad později dozvíme později. Ve Švédsku řeší letání drony u jejich atomových elektráren.
  https://www.bbc.com/news/world...

 • J.Kolousek@post.cz
  18:14 20.01.2022

  Infi:Tak mi to nedalo,a začal jsem zjitovat,jaká je průměrna mzda v Rusku:Průměrná mzda v Rusku se pohybuje okolo 50 tisíc rublů, tedy v přepočtu okolo 15 000 Kč. To je ale průměr, ...Zobrazit celý příspěvek

  Infi:Tak mi to nedalo,a začal jsem zjitovat,jaká je průměrna mzda v Rusku:Průměrná mzda v Rusku se pohybuje okolo 50 tisíc rublů, tedy v přepočtu okolo 15 000 Kč. To je ale průměr, na který většina lidí ani nedosáhne. Za uplynulý rok byl poslední oficiální údaj o mediánu tamních mezd 32 422 rublů. Z čehož vyplývá, že polovina Rusů bere méně než 9 800 Kč. To není úplně hodně, co myslíte? Nutno připomenout, že v Česku ve 2. čtvrtletí roku 2021 činila průměrná hrubá měsíční mzda 38 275 korun. To je velký rozdíl…Myslíte si,že v Kazachstánu je vyšší mzda??Takže nevím jak jste to s porovnáváním ceny LPG v ČR a v Kazachstánu myslel ??Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   18:53 20.01.2022

   A teraz nejaký chytrák príde a povie, že v Rusku je všetko lacné, čo teda nie je pravda. Nedávno som si zo zvedavosti stiahol akciový leták jedného ruského obchodného reťazca. ...Zobrazit celý příspěvek

   A teraz nejaký chytrák príde a povie, že v Rusku je všetko lacné, čo teda nie je pravda. Nedávno som si zo zvedavosti stiahol akciový leták jedného ruského obchodného reťazca. Povedal by som, že sú na úrovni cien v našom Lidli. Horšie je, keď si človek chce kúpiť napríklad zahraničné auto alebo elektroniku ktoré stoja všade na svete rovnakoSkrýt celý příspěvek

   • The88
    22:50 20.01.2022

    Tak auta jsou rozhodne v Rusku mnohem levnejsi, nez v EU. Vcetne zahranicnich. Samozrejme, je to take dany jinym standardy. Ale obecne jsou v Evrope auta draha, snad s vyjimkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak auta jsou rozhodne v Rusku mnohem levnejsi, nez v EU. Vcetne zahranicnich. Samozrejme, je to take dany jinym standardy. Ale obecne jsou v Evrope auta draha, snad s vyjimkou Singapuru vubec nejdrazsi. Elektronika je zase levnejsi v Asii. Svetove jsou ceny akorat u surovin, u produktu tolik ne.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     06:30 21.01.2022

     Takže Škoda Octavia ktorá u nás stojí v štandarde 22 000€ stojí v Rusku len 11 000? Pokiaľ to takto nie je (o čom mám vážne pochybnosti) tak priemerný Rus s priemerným platom má k ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže Škoda Octavia ktorá u nás stojí v štandarde 22 000€ stojí v Rusku len 11 000? Pokiaľ to takto nie je (o čom mám vážne pochybnosti) tak priemerný Rus s priemerným platom má k novej Octavii výrazne ďalej ako bežný Slovák / ČechSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:57 21.01.2022

      Nejlevnější auto v Rusku stojí 7800 USD, tedy asi 170 000 Kč. https://www.rbth.com/science-a... U nás je aktuálně nejlevnější auto za 240 000 ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejlevnější auto v Rusku stojí 7800 USD, tedy asi 170 000 Kč.

      https://www.rbth.com/science-a...

      U nás je aktuálně nejlevnější auto za 240 000 Kč.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:13 21.01.2022

      To je síce pekné, ale porovnávame 2 rovnaké produkty. Teda koľko musí na štandardnú Octaviu pracovať Čech, Slovák a koľko Rus?

      To je síce pekné, ale porovnávame 2 rovnaké produkty. Teda koľko musí na štandardnú Octaviu pracovať Čech, Slovák a koľko Rus?

     • GlobeElement
      09:38 21.01.2022

      Auto není úplně směrodatný produkt, zde se projevují daně, cla, ekodaně, ale hlavně pokud mohu koupit jiný produkt, který mi splní stejnou službu levněji, vezmu ho (alespoň tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Auto není úplně směrodatný produkt, zde se projevují daně, cla, ekodaně, ale hlavně pokud mohu koupit jiný produkt, který mi splní stejnou službu levněji, vezmu ho (alespoň tedy já).
      Takže proč byhc kupoval Octvaii, když můžu mít nějakou Ladu.

      Co je srovnatelné jsou kupříkladu potraviny. Ty jsou skutečně podobně drahé, jako u nás.

      https://magnit.ru/journals/mm/...

      Samozřejmě průmyslové zboží, jelikož se do Ruska dováží, je taky stejně drahé, jako v EU. Možná bude o něco levnější, než v ČR, ale to je i v Německu, holt větší trh znamená levnější lokalizaci.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:48 21.01.2022

      A v Indii majú ešte lacnejšie autá ktoré ťa tiež odvezú rovnako ako Audi A8

      A v Indii majú ešte lacnejšie autá ktoré ťa tiež odvezú rovnako ako Audi A8

     • GlobeElement
      11:22 21.01.2022

      Ano, takže dražší Audi neznamená nižší životní úroveň.

      Jenomže Indie vyrábí kde co, kdežto Rusko ne, proto je důleižté, kolik stojí prací prášek nebo lednička.

      Ano, takže dražší Audi neznamená nižší životní úroveň.

      Jenomže Indie vyrábí kde co, kdežto Rusko ne, proto je důleižté, kolik stojí prací prášek nebo lednička.

     • The88
      02:35 23.01.2022

      Ja jsem psal, ze jsou tam auta za polovic? Ferrari urcite bude v Rusku stat totez, co v USA. V prumeru jsou ale proste obecne levnejsi, nez v EU. Napriklad tam existuji levnejsi ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja jsem psal, ze jsou tam auta za polovic? Ferrari urcite bude v Rusku stat totez, co v USA. V prumeru jsou ale proste obecne levnejsi, nez v EU. Napriklad tam existuji levnejsi alternativy, jake v EU dostupne nejsou - kvuli emisnim normam, povinne vybave, flotilovym emisim atd.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    00:33 21.01.2022

    Kamarátova firma buduje po svete profesionálne údiarne. Pre veľké spoločnosti. Vždy sa v krajine zdržia pár týždňov. Posledná cesta bola s JAR do Austrálie a končili v Rusku. ...Zobrazit celý příspěvek

    Kamarátova firma buduje po svete profesionálne údiarne. Pre veľké spoločnosti. Vždy sa v krajine zdržia pár týždňov. Posledná cesta bola s JAR do Austrálie a končili v Rusku. Problém začal v Rusku, Rusi dali embargo na dovoz ich strojov. No už keď sme tam, tak poďme pozrieť kde sme to mali montovať. Postavené nové stroje made in Rusia. A čo na to povedal ? Ani sa im nedivím. Ruská firma dostala dotácie od štátu a už nám berú celé Rusko.
    A ten leták ? Ja už roky nakupujem u súkromníka a Lidl ma nezaujíma. A takto funguje Rusko. Viete čo je potrebné ? Ísť sa tam pozrieť a nie tu blúzniť o tom ako je tam.
    Keby bol v Rusku hlad a chudoba, tak sa to tu rieši a čo sa tu rieši ?Skrýt celý příspěvek

    • The88
     01:47 21.01.2022

     Je sice pravda, ze v mene rozvinutych zemich lide mene casto nakupuji v retezcich. Ale ze by to "u soukromnika" bylo vyrazne levnejsi, o tom pochybuji. Mozna ovoce a zelenina, ...Zobrazit celý příspěvek

     Je sice pravda, ze v mene rozvinutych zemich lide mene casto nakupuji v retezcich. Ale ze by to "u soukromnika" bylo vyrazne levnejsi, o tom pochybuji. Mozna ovoce a zelenina, dejme tomu, ze i mleko. Kazdopadne, chudoba v Rusku je. A hodne. Tak uroven latinske Ameriky. I kdyz treba Kaliningrad je docela OK, rekl bych ze vypada lepe, nez Bulharsko nebo Rumunsko.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     06:37 21.01.2022

     A Lidl je štátny reťazec? Ja som len porovnal ceny ruského obchodného reťazca s reťazcom ktorý funguje u nás. Rozdiely minimálne. Teda sa pýtam, že či sa má ruský človek s ...Zobrazit celý příspěvek

     A Lidl je štátny reťazec? Ja som len porovnal ceny ruského obchodného reťazca s reťazcom ktorý funguje u nás. Rozdiely minimálne. Teda sa pýtam, že či sa má ruský človek s polovičným platom lepšie ako človek tunajší.

     Zaujímavé, že iný troll tvrdil, že to treba chodiť nakupovať do veľkoskladov ak chceš v Rusku ušetriť. Ty zase chodíš do westernových krámov kde postarší pán v zástera má všetko po ruke. Od plechovky fazule po petrolejSkrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:24 21.01.2022

      Miroslav
      Pozor. rabo123 tam nechodí, ale kamarád jeho kamaráda tety svojí babičky z čtvrtého kolena od dědovy sestřenice. Nebo tak nějak se to vždy píše.

      Miroslav
      Pozor. rabo123 tam nechodí, ale kamarád jeho kamaráda tety svojí babičky z čtvrtého kolena od dědovy sestřenice. Nebo tak nějak se to vždy píše.

     • Marw
      09:01 21.01.2022

      Klimesov - otcovej starkej konov brat ;)

      Klimesov - otcovej starkej konov brat ;)

  • rabo123
   00:17 21.01.2022

   Pán Kalousek, problém nášho vnímania Ruska je, že je to hodnotené našimi číslami. Ak sa pozrieme na hodnoty na reálnu kúpnu schopnosť tak to číslo iné. V Rusku je zároveň dosť ...Zobrazit celý příspěvek

   Pán Kalousek, problém nášho vnímania Ruska je, že je to hodnotené našimi číslami. Ak sa pozrieme na hodnoty na reálnu kúpnu schopnosť tak to číslo iné. V Rusku je zároveň dosť podstatné, že u nich funguje v malo predaji tzv. ˇ"čierna ekonomika" to znamená len to, že štát drobných nenaháňa s registračnými pokladňami.
   Pre mňa je dosť podstatný ukazovateľ to, že v Rusku nie sú "stanové mestečká" a analfabetizmus je veľmi nízky.
   Ďalším a to dosť podstatným ukazovateľom je zadlženosť krajiny a to je veľmi nízke. O tom, že Ruskú ekonomiku neťahajú z "brindy" ostatné štáty, ako v EU / Taliansko, Španielsko, Grécko.../ tiež hovorí o niečom. Zároveň si štát buduje rezervy. Značné.
   Koľko poznáte Rusov, že odišli z krajiny za lepším platom do EU ? Len pre porovnanie s Poliakmi, Ukrajincami, Bulharmi....
   Rusko je po USA druhov krajinou s najväčším množstvom pracujúcich cudzincov.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    07:44 21.01.2022

    Jenomže ti cizinci jsou z postsovětských republik a dost z nich budou Rusové nebo lidé napojení na ruské podniky. Těžko říct, kolik zahraničních pracovníků je v EU, tady se spíš ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenomže ti cizinci jsou z postsovětských republik a dost z nich budou Rusové nebo lidé napojení na ruské podniky.

    Těžko říct, kolik zahraničních pracovníků je v EU, tady se spíš snažíme imigranty odrazovat.Skrýt celý příspěvek

    • The88
     02:37 23.01.2022

     Globe: Ty co prijazeji pracovat v EU skutecne odrazujeme. Amaterske gynekology, co prichazeji sosat davky, naopak vitame.

     Globe: Ty co prijazeji pracovat v EU skutecne odrazujeme. Amaterske gynekology, co prichazeji sosat davky, naopak vitame.

   • padre
    07:48 21.01.2022

    Je třeba se jet podívat do nějakého malého ruského městečka či vesnice ,nějaký čas tam žít ,aby jste poznali realitu a ta je dost zoufalá.Že například mezi Pitěrem a Moskvou jezdí ...Zobrazit celý příspěvek

    Je třeba se jet podívat do nějakého malého ruského městečka či vesnice ,nějaký čas tam žít ,aby jste poznali realitu a ta je dost zoufalá.Že například mezi Pitěrem a Moskvou jezdí supervlak Siemens ,to je výjimka potvrzující pravidlo.Všechny sofistikovanějsi stavby včetně obchodních center tam stavějí Turci.Rusku nejsou stanová městečka,protože v podstatě čtvrtina Ruska je stanové městečko,jenom jiného typu./nic ve zlém/.Z Ruska odešlo několik milionů občanů,v Izraeli,v USA jich jsou mraky.Jsou po celém světě.Ruskou ekonomiku z bryndy nikdo netahá ,protože je to marné.To můžete ty prachy zrovna házet do kanálu.Tam se nějaká finanční krize stejně v podstatě nepozná.Rezervy si tam nebuduje stát ale politici.Skrýt celý příspěvek

   • achi67
    11:40 21.01.2022

    U nás v ulici bydlí Franta, má pěknou vilu, bazén, tři auta a věčně je opálený od moře. Ale dluží padesát mega. Naproti Frantovi bydlí Pepa, v zahradní chatce na obecním pozemku. ...Zobrazit celý příspěvek

    U nás v ulici bydlí Franta, má pěknou vilu, bazén, tři auta a věčně je opálený od moře. Ale dluží padesát mega. Naproti Frantovi bydlí Pepa, v zahradní chatce na obecním pozemku. Prohrabavá popelnice a občas něco čórne. Dluží dvacku Vojtovi, který je na tom podobně... Z mého pohledu by bylo zajímavé pozvat zastánce významu nízkého zadlužení, aby Pepovi vysvětlil, že je na tom vlastně mnohem lépe než Franta. Tož asi tak :-DSkrýt celý příspěvek

    • padre
     13:02 21.01.2022

     Celkem dobrej příklad :-)… ten Franta s tou vilou ,když bude CHTÍT ,tak ten dluh splatí do měsíce ,kdežto tu dvacku od somráka Pepy Vojta neuvidí už nikdy… :-)))

     Celkem dobrej příklad :-)… ten Franta s tou vilou ,když bude CHTÍT ,tak ten dluh splatí do měsíce ,kdežto tu dvacku od somráka Pepy Vojta neuvidí už nikdy… :-)))

     • pjaro77
      21:02 22.01.2022

      To by som veľmi netvrdil, keďže to bolo prirovnanie k štátu. V praxi to býva tak, že splatí 50 mega a požičia si 70 mega. Potom 100 mega. Nakoniec má dlh tak vysoký, že mu ...Zobrazit celý příspěvek

      To by som veľmi netvrdil, keďže to bolo prirovnanie k štátu. V praxi to býva tak, že splatí 50 mega a požičia si 70 mega. Potom 100 mega. Nakoniec má dlh tak vysoký, že mu zdvihnú úroky a nastáva hľadanie niekoho, kto mu s dlhom pomôže. Potom sa objavia tvrdenia ako na finmagu od istého pana Fulda, že štát dlh vlastne splácať nemusí.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:40 23.01.2022

      Ten Franta ( i ten stát) má příjmy. Ten Pepa je nemá.

      Franta svůj dluh dokáže splatit, protože má z čeho, Pepa nikdy.

      Ten Franta ( i ten stát) má příjmy. Ten Pepa je nemá.

      Franta svůj dluh dokáže splatit, protože má z čeho, Pepa nikdy.

 • infi
  16:33 20.01.2022

  "Z průměrné hrubé české mzdy se v ČR dá koupit 2 114 litrů LPG. Z průměrné mzdy v Kazachstánu pak 6 250 litrů před zdražením (po chystaném zdražení, které se zrušilo, by to bylo 2 ...Zobrazit celý příspěvek

  "Z průměrné hrubé české mzdy se v ČR dá koupit 2 114 litrů LPG. Z průměrné mzdy v Kazachstánu pak 6 250 litrů před zdražením (po chystaném zdražení, které se zrušilo, by to bylo 2 500 litrů)."

  Na otazku jestli je tohle duvod k rabovani, vypalovani a ozbrojenym utokum si odpovi kazdy sam.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   17:24 20.01.2022

   Sorry za palec dolu. Byl to překlik, měl to bejt souhlas. Takhle stránka je totiž naštěstí tak pokročilá, že nejen že když je člověk automaticky přihlášen, tak se ukáže až na ...Zobrazit celý příspěvek

   Sorry za palec dolu. Byl to překlik, měl to bejt souhlas.

   Takhle stránka je totiž naštěstí tak pokročilá, že nejen že když je člověk automaticky přihlášen, tak se ukáže až na sruhý načtení (což jsem nikde jinde neviděl), ale nejde upravit palec (což všude jinde jde).
   To, že nejde upravit komentář, nad tim bych mávl rukou..Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   17:38 20.01.2022

   Lenže Kazachstan nie je ČR .... Tam sú extrémne vzdialenosti a každý rast nákladov paliva neznamená len priame náklady na rast cien paliva, ale okamžitý prudký rast cien všetkého ...Zobrazit celý příspěvek

   Lenže Kazachstan nie je ČR ....

   Tam sú extrémne vzdialenosti a každý rast nákladov paliva neznamená len priame náklady na rast cien paliva, ale okamžitý prudký rast cien všetkého .... lebo všetko sa musí dopravovať na tie veľké vzdialenosti ...

   Čiže to je typický príklad toho, že "zložité problémy majú vždy jednoduché ....ale nesprávne riešenia" ...Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    00:37 21.01.2022

    Dušan, že je to preto ,že tam ťažia USA a GB a tie boli ticho. Tak to je taká páka na nich, že hanba. Títo sráči hodili cez palubu celý Kazachstan a zas to ukľudnilo Rusko , ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan, že je to preto ,že tam ťažia USA a GB a tie boli ticho. Tak to je taká páka na nich, že hanba. Títo sráči hodili cez palubu celý Kazachstan a zas to ukľudnilo Rusko , ako Arméni a Azeri.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:45 21.01.2022

     Těží, ale neprodávají. Suroviny jsou majetkem státu, zahraniční společnost (ale i domácí) dostane jen licenci na těžbu.

     Těží, ale neprodávají. Suroviny jsou majetkem státu, zahraniční společnost (ale i domácí) dostane jen licenci na těžbu.

     • The88
      02:40 23.01.2022

      Jak to teda funguje, ze tezi, ale neprodavaji? Jako ze jim stat/mistni firma plati XX dolaru za vytezenej barel a obchoduje si to dal sam(a)?

      Jak to teda funguje, ze tezi, ale neprodavaji? Jako ze jim stat/mistni firma plati XX dolaru za vytezenej barel a obchoduje si to dal sam(a)?

     • GlobeElement
      13:57 23.01.2022

      Jde o to, že ta firma, které otevírá ložiska, není nutně ta samá, která suroviny těží. Velmi často, speciálně v Rusku (ale třeba i ve Venezuele) samotnou těžbu provádí jiná, státní ...Zobrazit celý příspěvek

      Jde o to, že ta firma, které otevírá ložiska, není nutně ta samá, která suroviny těží. Velmi často, speciálně v Rusku (ale třeba i ve Venezuele) samotnou těžbu provádí jiná, státní firma.

      Pokud se stát rozhodne, že svěří i prodej suroviny soukromé společnosti, tato platí jednak % z ceny za licenci, což může být i 80%, a také další % jako vývozní clo (to když chce stát, aby třeba ta ropa byla pro jeho obyvatele levnější).
      V Kazachstánu mají mix obojího, co se zdanění týče v roce 2021 to bylo takto (původně to byla tabulka, ale...)

      Mineral extraction tax For oil — 5% to 18%;
      for gas — 10%

      Excess profit tax 0% to 60%

      Alternative subsurface use tax 0% to 30%

      Rent tax on exports 0% to 32%

      Property tax 1.5%

      VAT 12%

      Plus mají další poplatky, které jsou odlišné podle lokality, nálady úředníka a tak.

      Představa, že těžební společnost prodá kupříkladu ropu a co utrží je její, je mylná. Většinu odevzdá státu, na jehož území se nacházejí ložiska.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:08 20.01.2022

   infi
   Sorry za pokus o vtip, ale cenově se přiblížili vytouženému západu :-) :-) :-)

   infi
   Sorry za pokus o vtip, ale cenově se přiblížili vytouženému západu :-) :-) :-)

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2