Pobaltí plánuje společný nákup raketometů MLRS

Pobaltí plánuje společný nákup raketometů MLRS
Raketomet MLRS americké 41. dělostřelecké brigády / Foto: 7th Army Training Command, Public domain (Zvětšit)

Ministři obrany Lotyšska, Litvy a Estonska se před pár dny setkali v litevském městě Šiauliai. Ministři kromě jiného probrali možnost společného nákupu vojenského vybavení, zejména raketometů a komplexů protivzdušné obrany (PVO).

Všechny tři země v posledních letech výrazně investovaly do samohybného dělostřelectva, ale raketové systémy pobaltským státům zatím chybí. Právě raketomety ale hrají klíčovou roli v jakýchkoliv scénářích obrany Pobaltí před potenciálním pozemním útokem ze strany Ruska.

Estonsko již převzalo první jihokorejské samohybné houfnice K9 z celkově 24 objednaných. Litva provozuje 18 starších německých samohybných houfnic PzH 2000 a Lotyšsko získá 53 ex-rakouských samohybných houfnic M109A5Ö.

V případě nákupu raketometů se v podstatě nabízí jen americké systémy – pásové M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) nebo kolové M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Včera estonský ministr obrany Kalle Laanet skutečně mluvil o pravděpodobném společném nákupu raketometů MLRS.

„Již dříve jsem zdůraznil, že spolupráce v oblasti rozvoje schopností mezi Estonskem, Lotyšskem a Litvou má velký potenciál a nesmírně důležitou roli při posilování bezpečnosti v regionu. Rozvoj strategicky důležitých schopností je náročný na zdroje, proto musíme pečlivě přemýšlet o tom, jak zajistit co nejefektivnější realizaci při omezených zdrojích. Proto jsme se dnes rozhodli zahájit podrobnější analýzu a přípravné práce pro společný nákup MLRS,“ uvedl Laanet.


Americké raketomety MLRS v Estonsku / Video: DVIDS

Všichni tři ministři obrany ve společném komuniké také zdůraznili, s ohledem na současnou bezpečnostní situaci, význam udržitelného rozvoje obranných schopností, zajištění vojenského odstrašení, význam transatlantických vztahů a nutnost stálé přítomnosti sil NATO v Pobaltí.

V případě zvolení pásového MLRS lze nakoupit starší, repasované a případně modernizované raketomety z přebytků americké armády. V druhém případě je nutné počítat s nově vyrobenými raketomety HIMARS. Všechny tři země ale jistě budou v obou případech usilovat o získání finanční podpory ze strany Spojených států a NATO.

Společný nákup raketometů a drahé munice sníží akviziční i provozní náklady. Kromě toho se dramaticky zvýší úroveň vojenského odstrašení všech tři států, protože raketomety mohou velmi rychle zahájit bodovou nebo plošnou palbu na vzdálenost desítky, výhledově i stovky kilometrů – pokud se v budoucnu nakoupí střely PrSM (Precision Strike Missile).

Dosud v Pobaltí své raketomety dočasně rozmístily Spojené státy a Velká Británie. Americký MLRS se v Estonsku objevil již v záři minulého roku a bylo to vůbec poprvé, co byl nasazen mimo svou domovskou německou základnu. V roce 2018 v Německu obnovená americká 41. dělostřelecká brigáda (41st Field Artillery Brigade) provozuje 16 MLRS a 18 HIMARS. Raketomety HIMARS pořizuje také Polsko (20 ks) a Rumunsko (54 ks). Mimochodem americké, polské a rumunské raketomety postačí pro vyzbrojení tří raketových brigád – jde tedy o výrazné posílení palebné síly Aliance.


41. dělostřelecká brigáda v Estonsku / Video: DVIDS

Zejména raketomety HIMARS nabízejí unikátní vojenské schopnosti. Jsou přepravitelné letouny C-130 Hercules a deset až 15 minut po přistání letadla na polním letišti umí raketomety zahájit palbu. Poté je mohou C-130 opět přepravit na jinou pozici.

Ministři jako klíčovou schopnost všech zemí označili také protileteckou a protiraketovou obranu. Výkonné raketové systémy PVO si pořídila zatím jen Litva – litevské ministerstvo obrany objednalo u norské společnosti Kongsberg dvě baterie komplexu NASAMS na podzim roku 2017 za 110 milionů euro (2,8 miliardy Kč). Estonsko k ochraně svého vzdušného prostoru může nasadit jen kanony ZU-23-2 a infračervené střely velmi krátkého dosahu Mistral, Lotyšsko pak pouze komplety velmi krátkého dosahu RBS-70.

Ochranu vzdušného prostoru pobaltských států od roku 2004 zajišťují především alianční letouny v rámci mise Baltic Air Policing. Nyní je vzdušný prostor Pobaltí chráněn německými Eurofightery a italskými letouny páté generace F-35A Lightning II – jde o první operační misi F-35 ve střední a východní Evropě.

Baltic Air Policing však slouží k ochraně vzdušného prostoru v době míru nebo krize. Není to ale nástroj pro řešení PVO Pobaltí v případě války – o to se musí postarat samotné pobaltské státy.


Kombinace letounů C-130 a raketometů HIAMRS nabízí unikátní vojenské schopnosti

V případě raketometů i moderních kompletů PVO je však nutné si uvědomit, že bez dostatečných zásob munice jsou všechny tyto moderní systémy naprosto k ničemu.

V nedávném palestinsko-izraelském konfliktu teroristická organizace Hamás proti izraelským civilním cílům vypálila přes 1600 raket, přičemž 400 raket nedoletělo ani do Izraele. Přesné počty odpálených střel Tamir systému Iron Dome nejsou známy, ale šlo jistě o stovky střel. Pokud Iron Dome vyslal 500 střel, při odhadované jednotkové výrobní ceně 50 000 až 100 000 dolarů, Izrael na sestřelení palestinských raket vynaložil 25 až 50 milionů dolarů, tedy 500 milionů až jednu miliardu korun. A to se bavíme pouze o několika dnech bojů. Střely Tamir si přitom Izrael vyrábí sám a dokáže je tedy relativně rychle doplnit.

Přesné ceny střel kompletů NASAMS nebo střel (zejména naváděných) raketometů MLRS / HIMARS nejsou známy, ale půjde nepochybně o vyšší stovky tisíc dolarů za jednu střelu. V případě Lotyšska, Litva a Estonska (resp. v případě jakékoliv evropské země) pak platí – co nebude skladem, nepůjde během války použít. V případě vedení pozemní války je pak nutné si uvědomit, že jakýkoliv útok nebo obrana končí v ten samý moment, kdy dojde zásoba dělostřelecké nebo raketové munice.

Zdroj: err.eeDefence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...

Letouny F-35 pomocí raketometů HIMARS zničí ruské systémy S-400

Americká armáda (US Army) pomocí výcvikové kampaně Project Convergence začleňuje prvky umělé ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • SYN_
  02:56 31.05.2021

  Hmhm, tak nějak jsem žil v domění že u raketometů není až takový problém postavit vozidlo s rámem pro kontejnery a sřp dostatečně dobrý na to aby dokázal odpalovat alespoň: 122mm ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmhm, tak nějak jsem žil v domění že u raketometů není až takový problém postavit vozidlo s rámem pro kontejnery a sřp dostatečně dobrý na to aby dokázal odpalovat alespoň: 122mm rakety rodiny Grad/RM70 + izraelské varianty včetně řízených, k tomu 160mm LAR, plus asi i nějaké další ale to už by asi byla složitější SW otázka integrace... v této rodině jsou k dispozici rakety s dostřelem 40-50km což je docela slušné, plus salva raketometů by měla být schopná na cíl poslat masivnější dávku v kratší době než klasické dělostřelectvo (a víceméně lépe řešit problém zmiňovaný u houfnic "nemůžete si vystřílet zásobu a jen tak odjet, střílet se musí dokud není splněna úloha").
  Takže mít odpalovací vozidla by nemělo být nijak extra drahé (podvozky si vyrobíme v pohodě, zbytek klidně koupit licenci nebo hotové), důležité by se mi jevilo alespoň nejzákladnější neřízenou HE munici vyrábět sami (aby bylo možno mj. bez problémů cvičit) a po zbytku se porozhlédnout kde se dá levně přikoupit menší množství speciálnější munice včetně precision... s tím že munice se dá dokupovat jak se kde naskytne dobrá šance a jak budou peníze...Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  11:39 28.05.2021

  koukám že se diskuze pěkně rozjela, pro tenhle raketomet (už je hezkých pár let ve výzbroji) existuje velké množství různé munice a zásoby mohou doplnit spojenci, některé druhy už ...Zobrazit celý příspěvek

  koukám že se diskuze pěkně rozjela, pro tenhle raketomet (už je hezkých pár let ve výzbroji) existuje velké množství různé munice a zásoby mohou doplnit spojenci, některé druhy už jsou zakázané (kazetová) a některé jsou taktické jaderné, podobně jako pro sovětský těžký pásový raketomet, je to mocná zbraň, ale tady spíš působí jako prostředek odstrašení od útoku (nechte naše města na pokoji nebo vám to vrátíme)Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  22:11 27.05.2021

  V dnešní době, kdy jsou k dispozici prostředky průzkumu schopné přenášet informace v reálném čase mě napadá následující úvaha. Je k dispozice munice s koncovým navedením (drony, ...Zobrazit celý příspěvek

  V dnešní době, kdy jsou k dispozici prostředky průzkumu schopné přenášet informace v reálném čase mě napadá následující úvaha. Je k dispozice munice s koncovým navedením (drony, rakety, dělostřelecká munice...) umožňující ničit i pohyblivé cíle, popř. doba od zjištění po identifikaci, zaměření a zničení i při použití neřízené munice je velmi krátká. V praxi to znamená jediné - palebná síla zcela převážila nad mobilitou a ochranou. Je to to samé, kdy v 1. světové válce nebývale vzrostla palebná síla armád zavedením kulometů. Tuto nebyla schopna pěchota překonat a efektivně se to podařilo až se zavedením tanků. V praxi by to pak znamenalo, že AČR by byla schopna efektivně bránit území ČR pokud by měla zavedeny primárně výše uvedené prostředky a byla schopna zdecimovat síly protivníka ještě před vlastním vstupem na území ČR. Není nutno mít masivní tanková vojska či velmi početnou armádu.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:14 28.05.2021

   Ano a ne. V podstatě máte pravdu a představte si to, AČR se buduje podle představ, které popisujete. Ano sice pofiderním způsobem a ne dokonalým způsobem, ale buduje. Proto se jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano a ne.
   V podstatě máte pravdu a představte si to, AČR se buduje podle představ, které popisujete. Ano sice pofiderním způsobem a ne dokonalým způsobem, ale buduje. Proto se jako první řešila a modernizovala 4. brigáda rychlého nasazení, bohužel se nedořešila :-( Proto se také řeší vrtulníky a houfnice na kolovém podvozku stejně tak se nyní řeší výsadkový pluk. A celkově organizační rozdělení AČR dává možnosti rychlejší reakce. Jsou to mobilnější jednotky, které AČR dovolují rychlejší mobilizaci a rychlejší přesun jednotek ke spojencům. A tady je právě ve vaši úvaze menší chyba. Palebná síla nepřevažuje nad mobilitou. Naopak tyhle dva aspekty se doplňují a jsou na sobě závislé. Protože je potřeba tu palebnou sílu co nejrychleji a v co nejkratší době dostat na místo určení.
   Každopádně ona ta hrubá síla je i tak stále potřeba, protože lehčí mobilnější jednotky jsou schopny protivníka zastavit, ale už ne porazit. Na ofenzivní operace potřebujete těší jednotky s větší palebnou silou a velkou mobilitou. Takže 7. brigádu. A ony ty 1 až 2 tankové prapor opravdu nejsou moc :-)Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   12:28 28.05.2021

   Xstandis Aj áno aj nie.. Áno existujú prostriedky, ktoré prenášajú informácie v reálnom čase, dokonca aj výkonné senzory, ktoré tie informácie vytvárajú.. Ešte však neexistujú ...Zobrazit celý příspěvek

   Xstandis

   Aj áno aj nie..

   Áno existujú prostriedky, ktoré prenášajú informácie v reálnom čase, dokonca aj výkonné senzory, ktoré tie informácie vytvárajú..

   Ešte však neexistujú prostriedky triedenia informácií vo veľkom rozsahu z rôznych druhov senzorov, ktoré boli vyvýjané prevažne na uzatvorené platformy, a aj tých málo, čo majú otvorenú platformu - koľko z nich je v skutočnosti otvorenou - tých napočítame na 1 ruke..

   Pre predstavu - čo zbraňový systém to unikát, a žiaden z nich nemá výpočtovú rezervu pojať veľké množstvo dát - napríklad taká húfnice v blízkosti Kaliningradu ak by si jej poslal data s fregata, krížnikov, ponoriek, niekoľkých dronov, lietadiel, pvo, raketometov a visorov vojakov naokolo naraz tak nastane modrá obrazovka na ich PC..

   Zahltíš ju informáciami, z 10 aj 20 rôznych zdrojov - už len taká sranda, že niektoré používajú interne americkú "metrickú" sústavu a iné európsku by ti narobilo paseku (kvôli takejto blbosti napríklad nepristála ESA sonda na Marse, ty zase netrafíš cieľ, cieľ ťa však zaznamená a navedie paľbu na teba)..

   Preto sa budujú hlavne v USA vojenské cloudy, kde sa pošle všetko, tam to spracujú a každému systému pošlú info vo vlastnom "jazyku"..

   Toto však bude v USA fungovať tak o 10-20 rokov (myslím, že sa na to budú môcť spoľahnúť)

   V ČR?

   Tak 2050 ak začnete včera..
   U nás podobne..Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  21:16 27.05.2021

  Používají hlavu, na rozdíl od nás. U nás také kriticky chybí PVO a o síle kterou dávají raketomety ani raději nemluvím. My se stále chystáme jen na nějaké konflikty nízké ...Zobrazit celý příspěvek

  Používají hlavu, na rozdíl od nás. U nás také kriticky chybí PVO a o síle kterou dávají raketomety ani raději nemluvím.
  My se stále chystáme jen na nějaké konflikty nízké intenzity, nebo to tak jen vypadá?
  Hodláme koupit bevka ale co ta budou platná proti pozemní, obrněné síle a leteckým úderům?
  Motostřelci jsou přeci primárně určeni k podpoře, nemohou sami bojovat proti tankům.
  Jsme malé území a navíc členité, nástupní koridor případného útočníka a jeho obrněných sil by nebyl moc široký, bylo by prima ho moci pokrýt mohutnou palbou raketometů, ne?
  Dnes prostě nemáme na účinnou obranu dostatečnou palebnou sílu. Tanky jsou jen na papíru, PVO prakticky nula a to v sestavě musí nutně fatálně chybět. Dokud nebude zastoupena poměrně celá škála vojsk, bylo by to krátké válčení. Bohužel.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   22:08 27.05.2021

   Členité území? Co tím myslíte? Hádejte proč výcvikové prostory jsou v Doupovských horách a Boletice na Šumavě. Opravdu si myslíte, že nepřítel ( Rusko ) se svojí technikou a ...Zobrazit celý příspěvek

   Členité území? Co tím myslíte? Hádejte proč výcvikové prostory jsou v Doupovských horách a Boletice na Šumavě. Opravdu si myslíte, že nepřítel ( Rusko ) se svojí technikou a zkušenostmi bude mít problém se středoevropským terénem? Proč myslíte, že právě Rusko, jde cestou pásových vozidel a preferuje lehkou váhu před pancířem.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    23:04 27.05.2021

    Pokud vím, tak středoevropská doktrína Ruska je stále ještě založena na tankových svazech.

    Pokud vím, tak středoevropská doktrína Ruska je stále ještě založena na tankových svazech.

    • Eagle
     11:18 28.05.2021

     To souhlasí. Ale proč myslíte že Rusko jde cestou středních tanků a bvp které se s váhou těžko dají srovnat se západními typy?

     To souhlasí. Ale proč myslíte že Rusko jde cestou středních tanků a bvp které se s váhou těžko dají srovnat se západními typy?

     • Nesher
      13:34 28.05.2021

      Protože nemají peníze a know-how aby dokončili vývoj platformy T14/15 (které jsou podstatně těžší než současné ruské systémy)?

      Protože nemají peníze a know-how aby dokončili vývoj platformy T14/15 (které jsou podstatně těžší než současné ruské systémy)?

     • Torong
      15:45 28.05.2021

      Přesně jak píše Nesher. Výzbroj Ruské armády je přežitek z doby kdy Ruská doktrína předpokládala bleskový útokna západní Evropu, kterou se měla přehnat b~hem pár dní. Proto lehké a ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jak píše Nesher. Výzbroj Ruské armády je přežitek z doby kdy Ruská doktrína předpokládala bleskový útokna západní Evropu, kterou se měla přehnat b~hem pár dní. Proto lehké a rychké tanky a BVP se silnou výzbrojí, ale slabým pancířem. Sem zapadá i onen známý nedostatek T72 malá rychlost vzad. Rusové v té době vůbec neuvažovali obranné boje. Proto také mohutné výsadkové vojsko a Mi 24 jako "létající bvp"
      Nové typy - T14, T15... Znamená naopak příklon k západní škole.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:41 28.05.2021

      Rusko recykluje staré zbraně kvůli financím a pravděpodobně dávají přednost kvantitě a rychlosti výroby a nezáleží jim tolik na životech osádek. To jak Rusko spěchá s vyzbrojením ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko recykluje staré zbraně kvůli financím a pravděpodobně dávají přednost kvantitě a rychlosti výroby a nezáleží jim tolik na životech osádek. To jak Rusko spěchá s vyzbrojením armády by nás mělo varovat. U nás se plánuje přezbrojení 7.mb na 2026 nejdříve, tedy celých 12let po okupaci Krymu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:52 28.05.2021

      Tou cestou jdou především proto že nejsou ekonomicky schopní přejít na moderní techniku. Pře pár lety se zdálo že jediná budoucnost je v platformě MBT T-14 a těžkého BVP T-15. Jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Tou cestou jdou především proto že nejsou ekonomicky schopní přejít na moderní techniku. Pře pár lety se zdálo že jediná budoucnost je v platformě MBT T-14 a těžkého BVP T-15. Jsem si celkem jist že by ruské armádní špičky platformu T-72/90 a BVP-1/2/3 rádi opustily, ale jaksi na to nemají peníze a nejspíš ani průmyslovou kapacitu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:24 29.05.2021

      V prvom rade by museli plne profesionalizovať armádu. Dať brancovi pokročilé moderné technológie je mrhanie zdrojmi lebo nemá ako ďalej rozvíjať zručnosti a za tých pár mesiacov ...Zobrazit celý příspěvek

      V prvom rade by museli plne profesionalizovať armádu. Dať brancovi pokročilé moderné technológie je mrhanie zdrojmi lebo nemá ako ďalej rozvíjať zručnosti a za tých pár mesiacov nedokáže využiť potenciál tej zbrane. A živiť miliónovú profi armádu je v Rusku nad rámec ich finančných možností. Proste branec dostane T-72 alebo BVP-1/2, naučí sa s tým jazdiť a majú splnený plán. Veď preto aj Rusko má tak rado nabíjacie automaty.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:38 27.05.2021

  Rakiety dla państw bałtycki należy interpretować nie tylko czysto "wojskowo" ale i politycznie... Dla rosyjskich wojskowych "to czerwona płachta na byka" Bo bateria rakiet może ...Zobrazit celý příspěvek

  Rakiety dla państw bałtycki należy interpretować nie tylko czysto "wojskowo" ale i politycznie...

  Dla rosyjskich wojskowych "to czerwona płachta na byka"
  Bo bateria rakiet może np. zaatakować maszyny w Pskowie, albo wojskowe instalacje na wyspach w Zatoce Fińskiej.

  Myślicie że to przypadek ze w ciągu ostatnich 2 lat wysłaliśmy do Estonii baterie NSM?

  To jest taka "sygnalizacja" dyplomatyczno-wojskowa...
  Myślę że ostatecznie doczekamy się kilku używanych M270 w państwach bałtyckichSkrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  18:57 27.05.2021

  On ten zájem o US raketomety svoji logiku má, pokud dojde k takovému zhoršení bezpečnostní reality, mohou Američané či Němci poměrně rychle zazásobit pobaltské raketomety, protože ...Zobrazit celý příspěvek

  On ten zájem o US raketomety svoji logiku má, pokud dojde k takovému zhoršení bezpečnostní reality, mohou Američané či Němci poměrně rychle zazásobit pobaltské raketomety, protože čím větší ztráty útočník utrpí, tím lehčí ho bude možné zastavit v dalším postupu. Pak by se vyplatilo vystřílet na Rusa německé nebo americké rakety pomocí raketometů pobaltských států.
  Spoléhat na dodávky raket z tak nestabilní země zako je Ukrajina, je dost riskantní. Přerušit dopravní spojení mezi Ukrajinou a pobaltím, je pro Rusko poměrně snadné. Nehledě ,že není jisté ,jak se Ukrajina v připadě konfliktu zachová. Nezapomínal bych , že je zcela závislá na dodvkách plynu a ropy z Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:15 27.05.2021

   PetrTechnik - no neviem,aby (podľa momentálnych vzťahov nemecko/rusko) z nemecka v prípade toho zhoršenia neprišli miesto munície len telegramy ako stoja na ich strane a majú ...Zobrazit celý příspěvek

   PetrTechnik - no neviem,aby (podľa momentálnych vzťahov nemecko/rusko) z nemecka v prípade toho zhoršenia neprišli miesto munície len telegramy ako stoja na ich strane a majú nemeckú morálnu podporu...Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    20:21 27.05.2021

    Vztahy se mění jako jarní počasí.

    Vztahy se mění jako jarní počasí.

  • Jura99
   19:44 27.05.2021

   Nepritel a tim mene Rusko neda zadny cas na nakup nebo dokonce vyrobu zbrani a munice. Munice musi byt skladem, idealne na mesice boju.

   Nepritel a tim mene Rusko neda zadny cas na nakup nebo dokonce vyrobu zbrani a munice. Munice musi byt skladem, idealne na mesice boju.

   • HEKTOR
    20:02 27.05.2021

    Jura99 - to máte pravdu...ale mám dojem že európske armády momentálne nakupujú ako súkromné firmy...na sklade nič-aby sa v tom "nedržal" kapitál a nakúpime len to čo si zákazník ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - to máte pravdu...ale mám dojem že európske armády momentálne nakupujú ako súkromné firmy...na sklade nič-aby sa v tom "nedržal" kapitál a nakúpime len to čo si zákazník aktuálne objedná...Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    20:25 27.05.2021

    To si jako myslíte ,že boje Rusko vs. Pobaltí budou trvat měsíce? Tady jde o to ,aby pobaltské armády způsobily ruské co největší ztráty, než budou samy zničeny. A to měsíce trvat ...Zobrazit celý příspěvek

    To si jako myslíte ,že boje Rusko vs. Pobaltí budou trvat měsíce? Tady jde o to ,aby pobaltské armády způsobily ruské co největší ztráty, než budou samy zničeny. A to měsíce trvat nebude.Zafungují pouze jako první nárazník, pak je na řadě Polsko.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     13:42 28.05.2021

     Spíše než přejdou na guerillový způsob boje, byť samozřejmě i sebe odhodlanější partyzáni se bez pomoci z venku musí časem vyčerpat a prohrát. Což mimochodem velmi dobře ukazuje ...Zobrazit celý příspěvek

     Spíše než přejdou na guerillový způsob boje, byť samozřejmě i sebe odhodlanější partyzáni se bez pomoci z venku musí časem vyčerpat a prohrát. Což mimochodem velmi dobře ukazuje osud baltských vlastenců (partyzánů) po druhé ruské okupaci po roce 1944. Do půlky 50. let je Rusové zničili.Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
   22:29 28.05.2021

   Zavislost kohokolvek od ruskeho plynu sa dost precenuje. To ze niekto berie od nich xx% plynu neznamena, ze ho nemoze brat odinakial. A co sa ropy tyka, tak to uz je cisty mytus.

   Zavislost kohokolvek od ruskeho plynu sa dost precenuje. To ze niekto berie od nich xx% plynu neznamena, ze ho nemoze brat odinakial. A co sa ropy tyka, tak to uz je cisty mytus.

 • Jura99
  18:12 27.05.2021

  Rozumím snaze být kompatibilní s USA a chválím ji, ale vzhledem k ceně raket a potřebě zasypat protivníka stovkami až tisícovkami kusů, určitě bych se přikláněl ke spolupráci s ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozumím snaze být kompatibilní s USA a chválím ji, ale vzhledem k ceně raket a potřebě zasypat protivníka stovkami až tisícovkami kusů, určitě bych se přikláněl ke spolupráci s Ukrajinou, která má modernizované verze starších sovětských raketometů (např. Uragan, Točka, Smerč) a cena bude jistě řádově menší a to i za raketu s přesným navedením na cíl.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:49 27.05.2021

   Toto není kompatibilita pouze s USA, ale většinou států NATO. Což je mnohem lepší řešení než získávat závislost na nestabilní Ukrajině. (možná by to stálo za zvážení, pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto není kompatibilita pouze s USA, ale většinou států NATO. Což je mnohem lepší řešení než získávat závislost na nestabilní Ukrajině. (možná by to stálo za zvážení, pokud by měly pobaltské státy co modernizovat, ale oni aktuálně nemají nic, to je lepší mít systémy kompatibilní s NATO)Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:25 27.05.2021

   Logiku by to dávalo len čo ak sa Ukrajina zrúti a padne do ruských pazúrov? Ako budú robiť servis?

   Logiku by to dávalo len čo ak sa Ukrajina zrúti a padne do ruských pazúrov? Ako budú robiť servis?

 • flanker.jirka
  17:59 27.05.2021

  I bohaté Finsko rádo pořídilo použité raketomety RM 70, pobaltské státy jdou do věžových pásových houfnic. Jen AČR se bude dále tvářit, že vše je "v pohodě." :-) Ideální ...Zobrazit celý příspěvek

  I bohaté Finsko rádo pořídilo použité raketomety RM 70, pobaltské státy jdou do věžových pásových houfnic.
  Jen AČR se bude dále tvářit, že vše je "v pohodě." :-)

  Ideální příležitost si oddíl MLRS pořídit spolu s nimi, ...Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:31 28.05.2021

   AČR se netváří, že vše je v pořádku. O znovu zavedení salvových raketometů se už uvažuje. Jen prostě k tomu nejsou zdroje aby se to pořídilo v krátké době. AČR má nyní k dispozici ...Zobrazit celý příspěvek

   AČR se netváří, že vše je v pořádku. O znovu zavedení salvových raketometů se už uvažuje. Jen prostě k tomu nejsou zdroje aby se to pořídilo v krátké době.
   AČR má nyní k dispozici cca 75. miliard, z toho cca 50 miliard jde na samotný provoz. Na nákup máte cca 25 - 30 miliard. A v budoucnu to nebude lepší, protože provozní náklady na AČR porostou, takže AČR bude stále mít k dispozici cca 25 - 30 miliard. Co si myslíte, že za tohle nakoupíte?
   Jen namátkou: BVP: 50 miliard, PVO: 10 miliard, houfnice: 6 miliard, balistická ochrana vojáků: kolik? cca 2 miliardy? Vrtulníky: cca 17 miliard, MBT: odhadem 4 miliardy, nadzvuky: odhadem 30 - 40 miliard, ideální nákup 50 - 100 miliard.
   A tohle je jen špička ledovce a polovinu těchto nákupů řeší AČR formou nejlevnějších nákupů popřípadě nákupem omezených počtů. A to nemluvím o radarech, systému velení, průzkumu, REB, samohybné minomety, munice, palivo, logistika atd. atd. To je hned dalších pár desítek až stovek miliard.
   Takže pokud chcete aby AČR mohla nakupovat rychle, ve větších počtech a podle naivních představ některých lidí, tak volete vládu, která skokově navýší armádní rozpočet tak aby AČR na nákupy zbylo 50 ideálně 100 miliard a takhle aby se rozpočet udržoval dlouhodobě. Až bude mít AČR rozpočet, kdy bude moct na nákupy vyčlenit 50 - 100 miliard ročně, tak můžeme začít snít o rychlých nákupech ve velkém počtu.Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    09:23 28.05.2021

    Tak ono nejde jen peníze.Dělostřelecký pluk v Jincích dlouhodobě trpěl velkým nedostatkem lidí,takže není moc reálné postavit ještě další oddíl raketometů,když to nebude mít kdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ono nejde jen peníze.Dělostřelecký pluk v Jincích dlouhodobě trpěl velkým nedostatkem lidí,takže není moc reálné postavit ještě další oddíl raketometů,když to nebude mít kdo obsluhovat.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     09:42 28.05.2021

     Ano taky. Nejde jen o finance. Ale ty finance hrají důležitou roli. Když nebudete mít vojáky čím platit tak... dále když nebudete mít na moderní armádu a moderní techniku, tak pro ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano taky. Nejde jen o finance. Ale ty finance hrají důležitou roli.
     Když nebudete mít vojáky čím platit tak... dále když nebudete mít na moderní armádu a moderní techniku, tak pro mladé armáda nebude moc přitažlivá, protože mladý člověk jednoduše nebude chtít sloužit v armádě, která se zasekla v 80. letech atd. atd.
     Jsou to prostě spojené nádoby.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:36 28.05.2021

     Matesaax Divíte se, kdo chce jít sloužit do lesa, kde lišky dávají dobrou noc. Kolik lidí tam půjde dobrovolně stěhovat své rodiny? Jen to dokresluje komedii pod zkratkou AČR, ...Zobrazit celý příspěvek

     Matesaax
     Divíte se, kdo chce jít sloužit do lesa, kde lišky dávají dobrou noc. Kolik lidí tam půjde dobrovolně stěhovat své rodiny? Jen to dokresluje komedii pod zkratkou AČR, zruší dělostřelce v Pardubicích, protože v Jincích mají střelnici a pak jim tu střelnici zruší a udělají z toho CHKO :-)Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      19:48 28.05.2021

      Náhodou Jince jsou docela fajn městečko, na Příbram je to kousek a do Hořovic taky. Co se týká bývalého VVP Brdy měl zůstat tak jak byl. Stejně je jen otázka času , kdy na Brdech ...Zobrazit celý příspěvek

      Náhodou Jince jsou docela fajn městečko, na Příbram je to kousek a do Hořovic taky. Co se týká bývalého VVP Brdy měl zůstat tak jak byl. Stejně je jen otázka času , kdy na Brdech vznikne první hotel. Ve VVP by Brdy- Malá Šumava zůstala zachovaná.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:15 29.05.2021

      PetrTechnik Jince jsou město? Tak to se tamnímu obyvatelstvu omlouvám :-) představy o tom co je město mám jiné. Jestli je výhrou mit to "kousek" do Příbrami a Hořovic to moc na ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      Jince jsou město? Tak to se tamnímu obyvatelstvu omlouvám :-) představy o tom co je město mám jiné. Jestli je výhrou mit to "kousek" do Příbrami a Hořovic to moc na město nevypadá. Pardubice to zkrátka nejsou.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:34 28.05.2021

    Klimesov Financí je dost, jen se musí účelně vynaložit. Podívejte se jak s obdobnými penězi naloí třeba Finsko. Stačilo ponechat RM 70 ve výzbroji, maximálně modernizace, nic víc. ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov
    Financí je dost, jen se musí účelně vynaložit. Podívejte se jak s obdobnými penězi naloí třeba Finsko.
    Stačilo ponechat RM 70 ve výzbroji, maximálně modernizace, nic víc. Existují pro neřízené rakety s delším dostřelem a Izrael pro ně vyrábí střely s GPS navedením s dostřelem přes 40 km. Požadavek na působení dělostřelectva na uvedenou vzdálenost mohl být dávno splněn.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     19:27 28.05.2021

     flanker.jirka Rakiety 122 na GPS mają kiepską relacje koszt/efekt. (Po prostu rakieta ma zbyt lekką głowcie bojową - ok. 18 kg) Jak ktoś potrzebuje "precyzyjnej amunicji" 122m to ...Zobrazit celý příspěvek

     flanker.jirka Rakiety 122 na GPS mają kiepską relacje koszt/efekt. (Po prostu rakieta ma zbyt lekką głowcie bojową - ok. 18 kg)
     Jak ktoś potrzebuje "precyzyjnej amunicji" 122m to można zbudować rakietę naprowadzając na odbita wiązkę lasera. (Tanią i precyzyjną)

     Niemniej lepiej po prostu zmodernizować wyrzutnie (system kierowania ogniem, nawigacja, łączność ) i używać klasycznej amunicji (Cargo i HE) do celów "powierzchniowych"Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:56 27.05.2021

  Jak říkám, DITU a ušetřený člen osádky může dostat 122mm Vampir........, pro začátek.

  Jak říkám, DITU a ušetřený člen osádky může dostat 122mm Vampir........, pro začátek.

  • Miroslav
   17:02 27.05.2021

   A čo tak návrat do reality?

   A čo tak návrat do reality?

   • faraonamumu
    17:10 27.05.2021

    Realita je asi Zuzana 2 :DD Nebo veleslavný Modular :DD

    Realita je asi Zuzana 2 :DD Nebo veleslavný Modular :DD

    • Miroslav
     17:15 27.05.2021

     My obe systémy aspoň vieme vyrobiť. Vy jeden ani nevyrábate a ten druhý len repasuje súkromná firma. Mať tak vašu sebadôveru... A nezabudni si sám sebe rafnúť plusku dilino

     My obe systémy aspoň vieme vyrobiť. Vy jeden ani nevyrábate a ten druhý len repasuje súkromná firma. Mať tak vašu sebadôveru... A nezabudni si sám sebe rafnúť plusku dilino

     • Nesher
      17:57 27.05.2021

      Vyrobit snad, prodat ne :-)

      Vyrobit snad, prodat ne :-)

     • Jura99
      18:13 27.05.2021

      Ale Miro, nedělej že si ty plusky nerafeš :-).

      Ale Miro, nedělej že si ty plusky nerafeš :-).

     • faraonamumu
      18:25 27.05.2021

      Všichni přece ví, že o Zuzku je takový zájem, že se na Slovensku doteď nerozhodli, kterému zahraničnímu zájemci ji prodají jako prvnímu :) Ano je pěkné, že je umíte smontovat v ...Zobrazit celý příspěvek

      Všichni přece ví, že o Zuzku je takový zájem, že se na Slovensku doteď nerozhodli, kterému zahraničnímu zájemci ji prodají jako prvnímu :) Ano je pěkné, že je umíte smontovat v rámci kusové výroby, kde velká část dílů je ze zahraničí - např. podvozek podle Vás od podřadného českého výrobce atd...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:52 27.05.2021

      Jasné. Mne pri refreshe pri všetkých príspevkoch naskočí mínus, nikomu inému nič a to už viem, že si sa prihlásil ty alebo Jura a hneď na to začínaš písať komentáre. Si myslíš, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasné. Mne pri refreshe pri všetkých príspevkoch naskočí mínus, nikomu inému nič a to už viem, že si sa prihlásil ty alebo Jura a hneď na to začínaš písať komentáre. Si myslíš, že som idiot a to nevidím?

      Ja som o Zuzke nepísal nič. To ty ideš predávať niečo, čo ani vôbec nemáte a ani nevyrábate. A to ani v kusovej výrobe. A teraz nezabudni povedať, že ja vyvolávam hádky.Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      01:08 28.05.2021

      Miroslav My obe systémy aspoň vieme vyrobiť. Vy jeden ani nevyrábate a ten druhý len repasuje súkromná firma. Mať tak vašu sebadôveru... A nezabudni si sám sebe rafnúť plusku ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      My obe systémy aspoň vieme vyrobiť. Vy jeden ani nevyrábate a ten druhý len repasuje súkromná firma. Mať tak vašu sebadôveru... A nezabudni si sám sebe rafnúť plusku dilino

      Vážně? Včetně podvozku?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      07:58 28.05.2021

      Storno: Nie, podvozky na tieto systémy nevyrábame. Ostatne, to ani nebolo pôvodnou myšlienkou komentáru. Ale keď sa už takto pýtaš... Kúpiť podvozok, to je asi to najmenej na tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Storno: Nie, podvozky na tieto systémy nevyrábame. Ostatne, to ani nebolo pôvodnou myšlienkou komentáru. Ale keď sa už takto pýtaš... Kúpiť podvozok, to je asi to najmenej na tom všetkom. Vy tú Ditu ešte ani nemáte. Teda máte niečo medzi maketou a prototypom a to najdôležitejšie - delo neviete vôbec. Napriek tomu sa niektorí českí diskutéri majú tú drzosť sa vysmievať. To teda nechápem...Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      09:27 28.05.2021

      No tak pokud bereš jako nákup podvozku na samohybném prostředku jako to nejmenší, tak by bylo asi dobré a fér k tomu, co se v ČR vyrábí připočíst i Pandur a Titus že? Což jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak pokud bereš jako nákup podvozku na samohybném prostředku jako to nejmenší, tak by bylo asi dobré a fér k tomu, co se v ČR vyrábí připočíst i Pandur a Titus že? Což jsou vozidla daleko za tím co se bastlí tam u vás ;) To bude ovšem pro tvého kolegu Hektora a jeho výčet nepřijemná rána... ;)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:35 28.05.2021

      Ja Pandura a Titus nijak nespochybňujem. Je to váš výrobok a ak sa vám ho podarí umiestniť do Pobaltia, tak len pogratulujem. Ale prečo niekto plánuje predávať do Pobaltia niečo, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja Pandura a Titus nijak nespochybňujem. Je to váš výrobok a ak sa vám ho podarí umiestniť do Pobaltia, tak len pogratulujem. Ale prečo niekto plánuje predávať do Pobaltia niečo, čo nemá? Tomu teda nerozumiem. Aj naše šance ako výrobcu na umiestnenie Z2 alebo Modularu sú v rovine veľmi teoretickej. Vy ani jeden z týchto systémov nemáte a už riešite ako to tam budete vyvážať. Myslím, že hľadáš problém tam, kde nie je...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:36 28.05.2021

      Miroslav: pletu se, pokud si o Modularu myslím, že to je nepříliš zvláštní umístění raketometného kontejneru cizího výrobce na podvozek cizího výrobce ? Nejde mi do hlavy, co je na ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: pletu se, pokud si o Modularu myslím, že to je nepříliš zvláštní umístění raketometného kontejneru cizího výrobce na podvozek cizího výrobce ? Nejde mi do hlavy, co je na Modularu originálního, zajímavého a někým jiným nevyrobitelného. O Z2 už tu byly popsány gigabajty, bohužel tam je u Z2 jen malá aktualizace socialistického projektu Ondava z osmdesátých let a neúspěšná prodejní strategie. Proti tomu EA má prodejní strategii poměrně úspěšnou a v demonstrátoru představil o dost slibnější vylepšení toho starého vzoru. Má tam také úspěšné bojové nasazení a to je v obchodu dost důležité (viz. Bayraktar). Jestli někdo umí nebo neumí vyrábět dělo asi není ta správná otázka. Spíš jestli si vlastní výroba na sebe vydělá či ne a to bych ponechal zcela na ně.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:42 28.05.2021

      Tebe strašne chýba hádať sa, že? Ináč by si dookola neotváral túto tému. Tvoj zásadný problém je, že si absolútne nekritický a selektívny. Dita je v podstate maketa a ty už vieš ...Zobrazit celý příspěvek

      Tebe strašne chýba hádať sa, že? Ináč by si dookola neotváral túto tému.

      Tvoj zásadný problém je, že si absolútne nekritický a selektívny. Dita je v podstate maketa a ty už vieš kde všade ju umiestnia a aj to, čo dokáže. Zaujímavé, že teraz ti vôbec nevadí, že nie je sériovo vyrábaná. Inokedy a hlavne u iných ti to vadilo vždy. Ale to je už taká tvoja povaha, mať hovno a tváriť sa, že je to lekvár.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   18:50 27.05.2021

   a je to tu.... ideme si "porovnávať" zuza2 vs dita ..... vampir vs modular .... a jasné ...hneď preberme aj kto toho viac predal ... aligátor/božena/zuza2 vs alca/bren ...Zobrazit celý příspěvek

   a je to tu....

   ideme si "porovnávať" zuza2 vs dita ..... vampir vs modular ....

   a jasné ...hneď preberme aj kto toho viac predal ... aligátor/božena/zuza2 vs alca/bren ....

   hmmmmmmm......Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    19:02 27.05.2021

    A teraz to príde. Budeš obvinený z nacionalizmu

    A teraz to príde. Budeš obvinený z nacionalizmu

    • HEKTOR
     19:17 27.05.2021

     ako troll s tým musím rátať a aj žiť...

     ako troll s tým musím rátať a aj žiť...

   • Nesher
    19:30 27.05.2021

    Tak schválně: Z2 - 25 kusů, pouze domácí armádě Aligátor - několik desítek kusů, kromě OSSR ještě několik málo kusů pro Indonésii (ale tam to šlo via CSG) Božena - několik desítek ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak schválně:
    Z2 - 25 kusů, pouze domácí armádě
    Aligátor - několik desítek kusů, kromě OSSR ještě několik málo kusů pro Indonésii (ale tam to šlo via CSG)
    Božena - několik desítek kusů, mj. i do AČR
    Alca - 72 kusů
    Bren 1/2 - několik stovek tisíc, kromě AČR min. 3 další armády ( včetně OSSR) a např. i protiteroristická jednotka francouzského četnictva.
    Tedy s výjimkou Bren nic moc.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     19:37 27.05.2021

     A prečo to vôbec rozoberáme? Aby sme sa mali o čom hádať? Zbrojný priemysel je špecifický a neriadi sa striktne trhovou logikou.

     A prečo to vôbec rozoberáme? Aby sme sa mali o čom hádať? Zbrojný priemysel je špecifický a neriadi sa striktne trhovou logikou.

     • Nesher
      13:44 28.05.2021

      Protože se Hektor zeptal?

      Protože se Hektor zeptal?

 • Miroslav
  16:53 27.05.2021

  Povedzme si úprimne, že v prípade ruského útoku by to bola jednoznačná záležitosť, ale to neznamená, že sa treba protivníkovi odovzdať. Prípadný ruský útok by zrejme začal leteckým ...Zobrazit celý příspěvek

  Povedzme si úprimne, že v prípade ruského útoku by to bola jednoznačná záležitosť, ale to neznamená, že sa treba protivníkovi odovzdať. Prípadný ruský útok by zrejme začal leteckým útokom a následne by útočili pozemné obrnené jednotky. V takom prípade je orientácia na PVO a delostrelectvo (salvové raketomety) absolútne kľúčová schopnosť Pobaltských štátov. Tieto spôsobilosti by ruský útok nezastavili, avšak len za cenu vysokých strát na ruskej straneSkrýt celý příspěvek

  • Mortles
   17:28 27.05.2021

   Ono stejně v takové situaci by hlavně šlo o to, aby byli schopni zdržovat nepřítele dost dlouho na to, aby se tam zvládly dostat jednotky spojenců, nic víc, takže cokoli, co dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono stejně v takové situaci by hlavně šlo o to, aby byli schopni zdržovat nepřítele dost dlouho na to, aby se tam zvládly dostat jednotky spojenců, nic víc, takže cokoli, co dokáže získat drahocenný čas může být rozhodujícím prvkem. Nejlepší šanci na úspěch by měl náhlý překvapivý úder zakrytý zpravodajskou mystifikací z Ruské strany, pokud by ale zpravodajci NATO o takovém kroku věděli řekněme 14 dní předem, tak by to pro Rusy byla velká nevýhoda, takže takový střet by se možná rozhodoval také na poli informačním. Jenom můj dojem.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:30 27.05.2021

    To určite. Ale zase dnes prípravu na taký útok neutajíš. Tam si nejaký prekvapivý útok predstaviť neviem

    To určite. Ale zase dnes prípravu na taký útok neutajíš. Tam si nejaký prekvapivý útok predstaviť neviem

    • Mortles
     17:44 27.05.2021

     Tak v tom případě se cítím výrazně klidněji :D Viz nedávné video Blinkov's battlegrounds.

     Tak v tom případě se cítím výrazně klidněji :D Viz nedávné video Blinkov's battlegrounds.

  • Jura99
   18:15 27.05.2021

   To si Rusové mysleli už proti Finsku, že je přejedou a jak dopadli. Ve válce neplatí vždy rovnice s počtem jednotek a výzbroje.

   To si Rusové mysleli už proti Finsku, že je přejedou a jak dopadli. Ve válce neplatí vždy rovnice s počtem jednotek a výzbroje.

   • Miroslav
    19:02 27.05.2021

    Neplatí. Faktom však je, že tých Fínov nakoniec vyčerpali a tí kapitulovali. Aj keď za oveľa väčšiu cenu ako pôvodne rátali v Moskve. Rovnako tak v Čečensku kde nakoniec kobercovo ...Zobrazit celý příspěvek

    Neplatí. Faktom však je, že tých Fínov nakoniec vyčerpali a tí kapitulovali. Aj keď za oveľa väčšiu cenu ako pôvodne rátali v Moskve. Rovnako tak v Čečensku kde nakoniec kobercovo zrovnali Groznij so zemou keď to nešlo ináč.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    11:35 28.05.2021

    Zimní válku s Finskem bych s ničím neporovnával. SSSR měl tehdy velkou lidskou a materiální převahu,ale velení bylo v katastrofálním stavu po Stalinových čistkách. Navíc díky ...Zobrazit celý příspěvek

    Zimní válku s Finskem bych s ničím neporovnával. SSSR měl tehdy velkou lidskou a materiální převahu,ale velení bylo v katastrofálním stavu po Stalinových čistkách. Navíc díky specifickým přírodním podmínkám byla převaha dost eliminována.
    U Pobaltí toto není a Ruská armáda je také kvalitativně jinde oproti tehdejší Rudé armádě. Celé pobaltské tažení by dnes trvalo spíš do 2 týdnů. To by mělo NATO poskytnout dost času dostat posily k polským hranicím jak s Pobaltím, tak s Běloruskem.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  16:15 27.05.2021

  Chcel som si zaplatiť premium, Skúšal som 2 rôzne platby a zakaždým napísalo, že kredit na karte bol presiahnutý.. Veľmi divné.. Včera som platil cez 100 eur v zahraničnom ...Zobrazit celý příspěvek

  Chcel som si zaplatiť premium,

  Skúšal som 2 rôzne platby a zakaždým napísalo, že kredit na karte bol presiahnutý..

  Veľmi divné..
  Včera som platil cez 100 eur v zahraničnom e-shope a išlo to bez problémov..Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  16:13 27.05.2021

  Jak se dá klasifikovat raketový útok Hamásu v počtu 1600 raket? Jen jako rušivý se šířením paniky a nějakých civilních obětí s většími škodami a ztrátami na velmi hustě zalidněných ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak se dá klasifikovat raketový útok Hamásu v počtu 1600 raket? Jen jako rušivý se šířením paniky a nějakých civilních obětí s většími škodami a ztrátami na velmi hustě zalidněných území? V případě konfliktu 2 a více vyspělých protivníků by nejspíš byla jiná povaha cílů, asi hlavně těch vojenských. Jaké by byly počty raket? V případě salvových raketometů určitě vysoké, ale ty by nejspíš nebyly sestřelovány raketami ze systému Nasams atd.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  16:01 27.05.2021

  Kdyby se radši složili na letku stíhaček.

  Kdyby se radši složili na letku stíhaček.

  • faraonamumu
   16:04 27.05.2021

   Proč by to dělali, když se jim na to skládají ostatní členové NATO? :D

   Proč by to dělali, když se jim na to skládají ostatní členové NATO? :D

   • Miroslav
    16:14 27.05.2021

    Neviem o tom, že by to bolo zadarmo. Ročne za to platia 12 miliónov €

    Neviem o tom, že by to bolo zadarmo. Ročne za to platia 12 miliónov €

    • faraonamumu
     17:14 27.05.2021

     V porovnáním s cenou nákupu nadzvuku, servisu, vybudování zázemí, tréninku pilotů atd je to prakticky zadarmo...

     V porovnáním s cenou nákupu nadzvuku, servisu, vybudování zázemí, tréninku pilotů atd je to prakticky zadarmo...

     • Badysak
      17:23 27.05.2021

      Není to super, že naši piloti a mechanici trénují a nás to nic nestojí?

      Není to super, že naši piloti a mechanici trénují a nás to nic nestojí?

  • flanker.jirka
   17:55 27.05.2021

   Matesaax Ukrajina stíhačky má a stejně jsou rádi, že dali dohromady co nejvíce dělostřelectva a pozemních sil. Když bude třeba, mohou alianční stíhačky v pobaltí působit i z ...Zobrazit celý příspěvek

   Matesaax
   Ukrajina stíhačky má a stejně jsou rádi, že dali dohromady co nejvíce dělostřelectva a pozemních sil.
   Když bude třeba, mohou alianční stíhačky v pobaltí působit i z domovských základen, dělostřelectvo tak flexibilní není.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   17:56 27.05.2021

   Což by pro jejich obranyschopnost mělo zanedbatelný význam. Za to společné nákupy PVO systémů, raketometů s časem třeba i systémů pobřežní obrany by případnou invazi Severní Asii ...Zobrazit celý příspěvek

   Což by pro jejich obranyschopnost mělo zanedbatelný význam. Za to společné nákupy PVO systémů, raketometů s časem třeba i systémů pobřežní obrany by případnou invazi Severní Asii prodražily podstatně víc, než nějakých 10-12 stíhaček. Letectvo mohou rychle "dodat" spojenci, u pozemních sil to bude trvat déle.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:17 27.05.2021

   letka stíhaček je drahý špás, za tu cenu pořídí hromadu zbraní, které protivníka potrápí víc než stíhačky, které při troše drzosti protivník zničí prvním úderem ještě na letišti.

   letka stíhaček je drahý špás, za tu cenu pořídí hromadu zbraní, které protivníka potrápí víc než stíhačky, které při troše drzosti protivník zničí prvním úderem ještě na letišti.

Načítám diskuzi...