Podepsáno. Polsko za stealth F-35A Lightning II zaplatí 4,6 miliardy dolarů
- 3. 2. 2020
- 206 komentářů
- Jan Grohmann
Dne 31. prosince polský ministr obrany Mariusz Blaszczak podepsal smlouvu na nákup 32 víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel F-35A Lightning II. Jednotková cena polských F-35A (včetně motoru) je 87,3 milionu dolarů.
K podpisu smlouvy došlo v hangáru 4. Školního leteckého křídla sídlícího ve městě Deblin. Na jaře 2003 byl na témže letišti podepsán kontrakt na dodávku 48 stíhaček F-16C/D Fighting Falcon.
Význam smlouvy podrhoval svou přítomností polský prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki a americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacher. Za Lockheed Martin byl přítomen viceprezident společnosti Lockheed Martin a šéf programu F-35 Greg Ulmer.
Smlouva pokrývá především dodávku 32 letadel F-35A a 33 motorů F135. Součástí smlouvy je také pozemní provozní vybavení nebo výstroj pilotů. Kvůli provozu F-35 vznikne nové školící středisko a počítá se s nákupem osmi simulátorů (Full Mission Simulator). Jeden simulátor pojme až čtyři piloty, kteří při výcviku mohou komunikovat s piloty letícími ve skutečných F-35.
Smlouva obsahuje také plnou logistickou podporu letadel v rámci GSS (Global Support Solution) do roku 2030 a také výcvik 24 polských pilotů a 90 členů pozemní obsluhy. Minimálně část z nich bude vyškoleno na úroveň instruktora, takže mohou pokračovat se školením nových pilotů a technického personálu v Polsku.
Očekává se dodávka čtyři až šesti polských F-35A každý rok, přičemž první letouny Polsko převezme v roce 2024. Tyto letouny ale zůstanou kvůli počátečními výcviku polských pilotů ve Spojených státech (pravděpodobně na základně Luke Air Force Base v Arizoně). Ostatně jde o běžnou praxi.
S přeletem do Polska se počítá v roce 2025 nebo začátkem roku 2026. Půjde pravděpodobně o letouny vyrobené v rámci 16 výrobní série a vybavené letovým softwarem Block 4. Tato právě testovaná softwarová verze má odstranit současné softwarové chyby F-35 a také výrazně rozšířit schopnosti letounů v oblasti zbraní, radiolokátoru, prostředků elektronického boje, senzorů, komunikace atd. Letouny F-35A verze Blok 4 navíc dostanou upravenou vnitřní zbraňovou šachtu pro šest střel vzduch-vzduch středního doletu AMRAAM.
Dosažení počátečních operačních schopností (IOC) první polské letky F-35A se očekává v roce 2028, druhé v roce 2030. F-35A v polském letectvu nahradí sovětské frontové stíhačky MiG-29 a stíhací bombardéry Su-22M4.
Slavnostní podpis nákupu F-35
Jak bylo uvedeno v úvodu, Polsko za 32 F-35A zaplatí 4,6 miliardy dolarů (104,5 miliardy Kč), přičemž samotné letouny spolknou 2,6 miliardy dolarů. Další dvě miliardy dolarů tedy stojí „věci okolo“.
Co se týče celkových provozních výdajů za celou dobu životnosti (30 let), obecně se uvádí, že nákup letadel představuje zhruba 30 % z celkové sumy a vše ostatní, včetně provozních nákladů, modernizace, údržby, výcviku, atd. tvoří 70 % ceny. Celkově tedy Polsko za nákup a provoz 32 F-35A po dobu 30 let, minimálně do roku 2060, zaplatí téměř 11 miliard dolarů, tedy 250 miliard Kč. Rozpočítáno na roky 2020 až 2060 (40 let), Polsko za projekt F-35 bude průměrně ročně platit 275 milionů dolarů, tedy 6,25 miliardy Kč.
Stojí za pozornost, že s nákupem F-35A se vážou další investice. Polské ministerstvo obrany musí investovat do provozní infrastruktury 700 milionů až 1,8 miliardy zlotých (4,1 miliardy až 10,6 miliardy Kč). Rozptyl ceny je dán zatím neznámou volbou domovské základny F-35. Nutné je také počítat s nákupem zbraní ve stovkách milionů dolarů.
Polsko nákupem F-35A získá přístup k nejnovějším leteckým technologiím a také působivý bojový potenciál. Za pozornost stojí zejména napojení polských F-35A do nakupovaného systému řízení a velení ochrany vzdušného prostoru IBCS (Integrated Air and Missile Battle Command System), které Polsko nakoupilo společně se systémy Patriot. První IBCS a systémy protiletecké a protiraketové obrany PAC-3 MSE dostane Polsko v roce 2022.
IBCS je revoluční velitelský systém, který dokáže koordinovat práci nejrůznějších pozemních, námořních, leteckých či vesmírných systémů, fúzovat data z celé plejády různorodých senzorů, vytvářet jednotný digitální obraz bojiště a bojové scény a koordinovaně „real-time“ řídit útočné a obranné akce.
Polské F-35
Možný je například následující scénář ‒ F-35A zachytí odpal balistické rakety, předá informace do IBCS, ta pomocí radiolokátorů přesně změří trasu střely a aktivuje protiraketový systémy Patriot. Zároveň přitom vypočítá místo odpalu a může na toto místo navést palubu F-35A (resp. ty dokáží určit místo odpalu samostatně) nebo z raketometů HIMARS. Jedná se o potenciální schopnost celého systému (F-35 + Patriot + IBCS + ...), jak se ale potenciál promění do skutečných bojových schopností, není známo.
Každopádně polské letectvo díky současným 48 stíhačkám F-16C/D (tři letky) a 32 F-35A Lightning II (dvě letky) se stane jedním z nejsilnějších v Evropě. Navíc Polsko zvažuje dokoupení další letky (16 letadel) F-16. Celkově by tak Polsko mohlo kolem roku 2030 provozovat 96 moderních víceúčelových taktických bojových letadel. Polsko také může nasadit, zejména v rámci boje vzduch-země, také 16 podzvukových cvičně-bojových letadel M-346 Master.
Nicméně vývoj F-35 ještě není u konce. Oddělení amerického ministerstva obrany pro testování a hodnocení DOT&E (Director, Operational Test and Evaluation) v pravidelné roční zprávě oznámilo, že F-35 stále trápí 876 softwarových a hardwarových chyb. Mezi nimi je také 13 chyb nejvyšší kategorie, které přímo ohrožují bezpečnost letadla a zdraví pilota.
Softwarové chyby půjde zřejmě časem všechny vychytat, ale více úsilí si žádají hardwarové úpravy. V poslední době byla medializována nepřesnost integrovaného 25mm automatického kanonu u verze F-35A (letouny F-35B a F-35C kanon nemají). Za problémem je špatné uchycení zbraně a s tím spojená nesouosost. Kontroly také odhalily trhliny pláště kolem ústí kanonu vznikající při střelbě.
Související články
Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko
Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...
- 05.06.2017
- 157 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko urychluje nákup 32 víceúčelových letadel F-35A Lightning II
Polské ministerstvo obrany již zaslalo žádost o informace (Letter of Request) americké vládě ve věci ...
- 29.05.2019
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů
Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...
- 12.09.2019
- 171 komentářů
- Jan Grohmann
Američané nabízejí ČR letouny F-35A Lightning II. Kolik to bude stát?
V roce 2027, resp. v roce 2029 (v případě využití opce), končí pronájem 14 švédských stíhaček ...
- 17.12.2019
- 414 komentářů
- Jan Grohmann
Poliaci možno prikúpia ďalšie F-35:
https://twitter.com/i/web/stat...Poliaci možno prikúpia ďalšie F-35:
https://twitter.com/i/web/stat...Jsem zvědav, jak budou Poláci (potažmo USA) řešit polské F-35 a problém s blízkostí Kaliningradu, jelikož budou F-35 velice dobrý testovací cíl na velkých výškách nad půlkou ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem zvědav, jak budou Poláci (potažmo USA) řešit polské F-35 a problém s blízkostí Kaliningradu, jelikož budou F-35 velice dobrý testovací cíl na velkých výškách nad půlkou Polska. Bude to velice vhodný objekt pro detailní zkoumání ruskou PVO a moderními přehledovými radary dalekého dosahu pracující v VHF/UHF pásmu, včetně nových malých (i mikro) zahorizontálních radarů (jako Surok a podobných kategorií), které také pracující v VHF pásmu.
F-35 sice nosí tři kusy demontovatelných odražečů "mršících" jeho RCS v době míru, ale ty jsou vzhledem k své velikosti účinné jen na kratších vlnách od X, Ku pásma až maximálně k L pásmu) v VHF a UHF pásmu budou mít RCS stejné ať mají ty odražeče, nebo ne.Skrýt celý příspěvekIMHO nijak. Na UHF ještě přecijenom nějak ty koutové odrážeče asi fungovat budu - byť ne tak dobře jako na vyšší frekvence - a naopak pro VHF pásmo jsou tak dlouhé vlny, že tam to ...Zobrazit celý příspěvek
IMHO nijak. Na UHF ještě přecijenom nějak ty koutové odrážeče asi fungovat budu - byť ne tak dobře jako na vyšší frekvence - a naopak pro VHF pásmo jsou tak dlouhé vlny, že tam to letadlo bude vidět jako "zářící koule". A data o zářící kouli rusové už dávno mají.
Jediné, co z toho mohou vyzískat jsou nějaké data o účinnosti RAM, ale ty jsou stejně frekvenčně závislé, takže zas to není nic, co by nějak mohlo pomoci zvýšit detekční vzdálenost F-35 na vyšších frekvencích.Skrýt celý příspěvekNo na UHF ty odražeče na F-35 fungovat moc nebudou, protože délka vlny je to 0,3 až 1 m, mají délku jen 40cm a výšku 10cm. A stejně většina těch nových radarů dalekého dosahu (i ...Zobrazit celý příspěvek
No na UHF ty odražeče na F-35 fungovat moc nebudou, protože délka vlny je to 0,3 až 1 m, mají délku jen 40cm a výšku 10cm. A stejně většina těch nových radarů dalekého dosahu (i zahorizontálních) nepracuje v UHF ale ve VHF nebo dokonce HF. Bude to docela zajímavý testovací polygon nad Polskem právě pro tento segment přehledových radarů dalekého dosahu, kdy je na tom budou schopni Rusové dobře "vyladit". Polské F-35 budou po dlouhou dobu, reálně jediné západní stealth letouny na které reálně "dosáhnou" ve stejný čas jak s VHF přehledovými radary, tak ale i s klasickými přehledovými radary pracujícími v S, L, X ještě ze svého území, což skýtá velice lákavou příležitost s Kalinigradem, využit běžný provoz polských F-35 pro vylepšení nejen přehledových radarů pracujících ve VHF a HF pásmu.Skrýt celý příspěvek
RAM vs UHF pásmo, na tom asi nemusí nic moc ladit. Jeho přesnost je daná a zlepšit nijak moc nejde. Jediné čím může UHF přispět do mlýna je zapojení do systému. Oni zase v USA ...Zobrazit celý příspěvek
RAM vs UHF pásmo, na tom asi nemusí nic moc ladit. Jeho přesnost je daná a zlepšit nijak moc nejde. Jediné čím může UHF přispět do mlýna je zapojení do systému. Oni zase v USA nejsou tupí, aby Rusům poskytli trenažér. Nechtějí poskytnout možnost ladění detekce na kratších vlnách, které budou pro zničení letounu rozhodující.Skrýt celý příspěvek
No tupí v USA rozhodně nejsou, ale zrovna pro stealth letouny je už vážný problém to, že o nich vůbec víte na velkou vzdálenost dopředu a můžete je sledovat s přesností určení ...Zobrazit celý příspěvek
No tupí v USA rozhodně nejsou, ale zrovna pro stealth letouny je už vážný problém to, že o nich vůbec víte na velkou vzdálenost dopředu a můžete je sledovat s přesností určení polohy 10 až 20km přes moderní OTH radary dalekého dosahu. Jestli něco dělá stealth stealth, je to, že absolutně o něm nic netušíte, otázka jeho zničení je až sekundární, primární je, že s takovými informacemi můžete v předstihu připravit plány na jejich zachycení a tedy podstatně více vám roste pravděpodobnost toho, že nedosáhnou naplnění své mise.Skrýt celý příspěvek
"No tupí v USA rozhodně nejsou" Nebo najedou zjistíte, že svoje prostředky vysíláte proti hromadě "dronů" co jen měli vaše síly vylákat, aby byli eliminovány. Co by za takové ...Zobrazit celý příspěvek
"No tupí v USA rozhodně nejsou"
Nebo najedou zjistíte, že svoje prostředky vysíláte proti hromadě "dronů" co jen měli vaše síly vylákat, aby byli eliminovány. Co by za takové "drony" co by vylákali RAF do vzduchu Nacisti dali.Skrýt celý příspěvekomacka: - V případě potřeby je rušení OTH radarů velmi jednoduchý úkol, i kdyby měli tak "automatickou úspěšnost", jak předpokládáš - A to nemluvím o jejich velmi silné ...Zobrazit celý příspěvek
omacka:
- V případě potřeby je rušení OTH radarů velmi jednoduchý úkol, i kdyby měli tak "automatickou úspěšnost", jak předpokládáš
- A to nemluvím o jejich velmi silné zranitelnosti.Skrýt celý příspěvek
Tak Rusové mají vlastní pokročilou PVO v Sýrii, tak můžou stejně dobře sosat data z Izraelských F-35 jako v budoucnu z těch Polských.
Tak Rusové mají vlastní pokročilou PVO v Sýrii, tak můžou stejně dobře sosat data z Izraelských F-35 jako v budoucnu z těch Polských.
Vztah medzi Rusmi a Izraelom je celkom špecificky. Nazvat ho priatelskym by som ho nezval, ale velmi je to blizko. Dost pochybujem, že by Rusi dali niekedy Arabom poznatky o tom, ...Zobrazit celý příspěvek
Vztah medzi Rusmi a Izraelom je celkom špecificky. Nazvat ho priatelskym by som ho nezval, ale velmi je to blizko. Dost pochybujem, že by Rusi dali niekedy Arabom poznatky o tom, ako sundat izraelsku F-35 pomocou S-400. Predsa si nedaju zabit vlastnych krajanov a niekolkych oligarchov. Minimalne to bude platit do situacie ked niekto v Izraeli zblbne a na Rusov v Syrii zautoči.Skrýt celý příspěvek
Získat data, a podělit se o ně z někým, případně přiznat, že je vůbec mám jsou zcela různé věci. Krom toho nemuseli by jim napřed dát tu S-400, případně k ní pustit místní obsluhu, ...Zobrazit celý příspěvek
Získat data, a podělit se o ně z někým, případně přiznat, že je vůbec mám jsou zcela různé věci. Krom toho nemuseli by jim napřed dát tu S-400, případně k ní pustit místní obsluhu, a ne jen Ruské občany na formální dovolené?Skrýt celý příspěvek
Mohu se zeptat, co je myšleno formulací "Jednotková cena polských F35 (VČETNĚ MOTORU) je 87,3 milionu dolarů"? Mám tomu rozumět, že jsou státy, které si F35 pořizují " BEZ ...Zobrazit celý příspěvek
Mohu se zeptat, co je myšleno formulací "Jednotková cena polských F35 (VČETNĚ MOTORU) je 87,3 milionu dolarů"?
Mám tomu rozumět, že jsou státy, které si F35 pořizují " BEZ MOTORU"? A tak je jenom nachávají stát na stojánkách letišť? A jaká je tedy "Jednotková cena F35 " BEZ MOTORU"? Možná bychom výrazně ušetřili ...Skrýt celý příspěvekmotor rozepisuji zvlast, u nekterych letadel ci vrtulniku si muzes vybrat typ/vyrobce, napr. F16 Block 70 se od Block 72 lisi prave motorem.
motor rozepisuji zvlast, u nekterych letadel ci vrtulniku si muzes vybrat typ/vyrobce, napr. F16 Block 70 se od Block 72 lisi prave motorem.
Ano, lze můžeme si tam pak osadit natahovací gumičku. Motor dodává jiný výrobce než drak. Výsledná cena je dané tedy cenou draku +motoru. Cena motoru je značná. Jeho vývoj, a ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, lze můžeme si tam pak osadit natahovací gumičku.
Motor dodává jiný výrobce než drak. Výsledná cena je dané tedy cenou draku +motoru.
Cena motoru je značná. Jeho vývoj, a výroba probíhá samostatně.Skrýt celý příspěvekBěžně se to rozepisuje, už proto, že zpravidla se kupuje více motorů, než stíhaček.
Běžně se to rozepisuje, už proto, že zpravidla se kupuje více motorů, než stíhaček.
Jasně, ale tady je to F35, včetně motoru. Ani slovo o tom, že by motorů bylo třeba 1.500?
Prostě blbost ...letadlo je vždy s motorem, nebo ne?!Jasně, ale tady je to F35, včetně motoru. Ani slovo o tom, že by motorů bylo třeba 1.500?
Prostě blbost ...letadlo je vždy s motorem, nebo ne?!
Polsko ide greckou cestou. Rovnako masivne zbroji a rovnako ma zavedene rozsiahle socialne programy ake nemaju obdobu. Je otazka casu kedy bude musiet utnut nieco z toho pokial ...Zobrazit celý příspěvek
Polsko ide greckou cestou. Rovnako masivne zbroji a rovnako ma zavedene rozsiahle socialne programy ake nemaju obdobu. Je otazka casu kedy bude musiet utnut nieco z toho pokial nebudu chciet skoncit ako greci.Skrýt celý příspěvek
Narozdíl od Řecka mají v Polsku relativně svobodnou tržní ekonomiku a zdravé veřejné finance, takže bych se o ně zas tak nebál. V Řecku bylo něco mezi komunismem a středověkém. ...Zobrazit celý příspěvek
Narozdíl od Řecka mají v Polsku relativně svobodnou tržní ekonomiku a zdravé veřejné finance, takže bych se o ně zas tak nebál. V Řecku bylo něco mezi komunismem a středověkém. Například uzavřené cechy.Skrýt celý příspěvek
zbrojí doporučených 2%HDP (max. pár desetin navíc), takže už z principu nemohou zbrojit masivně. To spíš většina ostatních států zbrojí podlimitně, kdybychom stabilně dávali 2%HDP, ...Zobrazit celý příspěvek
zbrojí doporučených 2%HDP (max. pár desetin navíc), takže už z principu nemohou zbrojit masivně. To spíš většina ostatních států zbrojí podlimitně, kdybychom stabilně dávali 2%HDP, také by se zdálo, že masivně zbrojíme.Skrýt celý příspěvek
Nevsiml jsem si ze by se Polsko zadluzovalo jako kdysi Recko, takze Polsko nemuze jit Reckou cestou. Co ale pravda je ze podobne zbrojeni odcerpava finance z rozpoctu, ktere budou ...Zobrazit celý příspěvek
Nevsiml jsem si ze by se Polsko zadluzovalo jako kdysi Recko, takze Polsko nemuze jit Reckou cestou. Co ale pravda je ze podobne zbrojeni odcerpava finance z rozpoctu, ktere budou chybet jinde (v Polskem pripade treba ve zdravotnictvi). To je vnitrni dluh co neni videt ale Polsko dozene (pak dozene Slovensko a jako posledni z vychodniho bloku dozene i CR).Skrýt celý příspěvek
Řecko na žádné zbrojení nedoplatilo. Sežraly ho sociální nesmysly a přirozené poflakování a vysoká nezaměstnanost + závislost na turismu. Polsko rozhodně nemá rozsáhlé sociální ...Zobrazit celý příspěvek
Řecko na žádné zbrojení nedoplatilo. Sežraly ho sociální nesmysly a přirozené poflakování a vysoká nezaměstnanost + závislost na turismu. Polsko rozhodně nemá rozsáhlé sociální programy, nevím kde jsi takové absurditě přišel. Jo, to leda Kaczynski slibuje, ale skutek utek. Navíc Polsku se obrátilo saldo správným směrem a dnes je to nejrychleji rostoucí exportní země na světě v %.Skrýt celý příspěvek
To je asi nějaká nová uondávací strategie - vypouštět několik článků o F-35 týdně a snižovat u toho postupně unaveným čtenářům ceny provozu. Když ptáčka lapají, pěkně mu ...Zobrazit celý příspěvek
To je asi nějaká nová uondávací strategie - vypouštět několik článků o F-35 týdně a snižovat u toho postupně unaveným čtenářům ceny provozu.
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají...a u Američanů to platí trojnásob.
Takže nejnovější úvahy AN: "Co se týče celkových provozních výdajů za celou dobu životnosti (30 let), obecně se uvádí, že nákup letadel představuje zhruba 30 % z celkové sumy a vše ostatní, včetně provozních nákladů, modernizace, údržby, výcviku, atd. tvoří 70 % ceny."
Fakt jste se odborně posunuli.
Házení procentním odhadem namísto čerpání z dostupných materiálů. Kolik vám Šedivákův gang nasypal?
Kolem Vánoc:
....Belgie nakonec získala 34 letounů za 4,4 miliardy dolarů. Belgická vláda odhadla provozní náklady své flotily F-35A po dobu 40 let na 12,4 miliardy euro, tedy 13,84 miliardy dolarů. Na podobnou částku se dostane jistě i Polsko.
V roce 2016 Dánsko objednalo 27 letounů F-35A za 3,1 miliardy dolarů. Dánská vláda odhadla náklady na 30 roků dlouhý životní cyklus F-35A na deset miliard dolarů. V dánském mediálním prostoru ale padaly i další částky, v roce 2016 tehdejší dánský ministr obrany Peter Christensen uvedl částku 8,6 miliardy dolarů, ale dánské rádio Radio24syv přišlo s částkou 15 miliard dolarů.
Dlužno dodat, že všechny částky jsou beze zbraní. Problém také je, že prakticky nic nevíme o podmínkách dodávek F-35A do zmíněné trojice zemí. Například jen provozní zázemí, tedy úroveň toho, v jakém rozsahu lze vlastními silami zajišťovat provoz F-35, může celkovou akviziční cenu astronomicky zvýšit. Nemluvě o náhradních dílech (jeden motor pro F-35 stojí 13 milionů dolarů), službách, podpoře atd.
Lze ale s klidem říct, že nákup 24 českých stíhaček F-35A bude stát kolem tři miliard dolarů, tedy 68,5 miliardy Kč v dnešních cenách a jejich provoz (letové náklady, servis, výcvik, opravy, modernizace, technická podpora atd.) během 30 let příjde české daňové poplatníky na dalších zhruba 10 miliard dolarů, tedy 228 miliard Kč (vycházíme z dánských odhadů). Jednotková cena F-35A je přitom 80 milionů dolarů.
Pokud tedy vše rozdělíme na 30 let, tak nákup a provoz 24 F-35A přijde Českou republiku ročně průměrně na ~10 miliard Kč. Nyní ČR přitom za pronájem 14 Gripenů platí 1,7 miliardy Kč ročně.
----------
A už nám tu Jiroši blouzní, že F-35 nevyjde násobně dráž.
I kdyby Gripeny stály cca 2 miliardy/14kusů, tedy necelé 4 miliardy za 24 kusů (ještě zdražuji ceny pronájmu), vyjde F-35 min. 8 mld (extrémně optimistický, spíše lživý odhad) - 10 mld (střízlivější) - 12-15 miliard (tam někde bude realita, když to bude šlapat...)Skrýt celý příspěvekPoměrně dlouhý příspěvek na to, že jste chtěl pouze říct, "nemám rád F-35". Proč pořád porovnávate cenu za nájem Gripenu= nepatří mi nic s nákupem komplexního systému nového ...Zobrazit celý příspěvek
Poměrně dlouhý příspěvek na to, že jste chtěl pouze říct, "nemám rád F-35". Proč pořád porovnávate cenu za nájem Gripenu= nepatří mi nic s nákupem komplexního systému nového letadla? Česká Republika je schopna tyto finance vyprodukovat a je na nás, kam je vložíme.Skrýt celý příspěvek
Luky - použijem na tvoj príspevok baseballovú terminológiu Problém je ten, že miešaš jablká s hruškami.. 1. Belgická vláda odhadla na 40 rokov "provozné" a modernizačné náklady ...Zobrazit celý příspěvek
Luky - použijem na tvoj príspevok baseballovú terminológiu
Problém je ten, že miešaš jablká s hruškami..
1.
Belgická vláda odhadla na 40 rokov "provozné" a modernizačné náklady na 13,84 mld dolarov
Sú v tom aj platy všetkých príslušníkov belgickej armády, kt. na projekte budú spolupracovať..
Asi plat Poliaka v Poľsku bude menší od toho Dánskeho/Belgické však?
Tak isto sa nám snažíš vystrašiť aj pri Dánsku.
Že okrem čiastok čo uvádzajú štáty sa bude platiť niečo na navyše.
To je lož.
Prvý strike
V tom Dánskom prípade, kee ho mám naštudovaný a ich vláda zverejnila serióznu štúdiu je v tej cene aj zbraňové vybavenie a všetky updaty, kt. prídu.. Aj keď to Belgičania nezverejnili tak dopodrobna, vychádzali z niečoho podobného..
2.
Vieš mi vysvetliť ako je možné ak Dáni odhadnú 10 mld dolárov na 30 rokov pri 27 F-35 tak tebe výjde to isté číslo pri 24 imaginárnych Českých F-35A?
A čo to, že Dánsko má nakúpené stíhačky z prvých LOT-ov, kde sú náklady na prestavbu na block 4 a údržbu oveľa vyššie ako teraz (letovka flotily je cca 45 tis ale letovka posledného lotu je cca 33 tis) To nemá vplyv podľa teba na tých 30 rokov? Lebo Dáni dostali kompenzáciu vo forme zapojenia ich priemyslu do projektu..
Druhý strike
3.
A čo tak sa pozrieť na letové hodiny
https://rigsrevisionen.dk/medi...
Poprosím ťa na strane 20 máš napísané plánované hodiny - 250 hodín na lietadlo v časoch bez zapojenia sa do medzinárodného airpolicing-u alebo misií..
To by znamenalo ak to premietneš na Češské gripeny - 250X 14 = 3500 hodín ročný nálet flotily
Ale keďže aj Česká aj Dánska vláda robia medzinárodné misie.. dostávame sa ku číslu cca 4000+ hodín teda cca dvojnásobku náletu Gripenu..
A ako vieme medzi nárastom náletu a nákladmi nie je krivka priamej úmery ale exponenciálna krivka.. Gripeny s takýmto náletom budú stať koľko? 3-4 násobne viac?
Dáni tvrdia, že 30 rokov ich bude stát 8,58 mld dolárov (377 mil je vankúš na prípadné predražovania) a je to zrevidované ich kontrolným úradom.. nie len dánskym rádiom..
Dánske rádio je fakt zdroj ako prasa :D Je to síce vládny odhad, ale odobrený NKU..
Tak si oprav 8,58 striezlivý odhad a 10 realita..
Strike out
Zase pletieš jablka s hruškami, naťahuješ čísla do výšin.. používaš čísla ako sa ti hodí
Porovnávaš Belgičanov a Dánov s náletmi 210 a 250 hodín a Gripenmi s polovičným náletom..
A neberieš platy Poliakov do úvahy.. veď oni budú mať aj vlastných inštruktorov poľských..
Nielen technikov a letcov.. To je obrovská úspora fin. prostriedkov
A v prenájme Gripenu nemáš platy českých letcov a technikov - či tí sú grátis a chodia do práce z lásky k lietaniu?? Napríklad pri F-16 tvoria práve oni cca 50% nákladov na letovú hodinu v USA.. Keďže má Gripen lacnejšiu hodinu, tak logicky po zavedený do USA by platy tvorili viac, 60% - 70% (podľa dosadenej ceny letovky) ??Skrýt celý příspěvek@darkstyle
jasně golfisto....a jídlo nebude zdražovat a kongres dává své slovo, že bude Aero propagovat@darkstyle
jasně golfisto....a jídlo nebude zdražovat a kongres dává své slovo, že bude Aero propagovatNejvětším provozovatelem krom CR je dnes Draken.
Největším provozovatelem krom CR je dnes Draken.
@jirosi To nemá nic společnýho se zárukami, které kongres dal. A teď ještě k míchání hrušek. Ta samá skupinka, co je hrozně kritická k pronájmu Gripenů a adoruje nákup F-35, ...Zobrazit celý příspěvek
@jirosi
To nemá nic společnýho se zárukami, které kongres dal.
A teď ještě k míchání hrušek.
Ta samá skupinka, co je hrozně kritická k pronájmu Gripenů a adoruje nákup F-35, nesmyslně operuje s tím, že cca 4 miliardy ročně na provoz 24 koupených Gripenů je hrozně málo a je to bez paliva a platu pilotů....
Takže stále sugerujete, že pronájem je násobně předražený, ale když vezmu cenu pronájmu (kde je kromě ceny letadel i údržba a "předražení") a přičtu k ní ještě miliardu, basketbalista darkstyle blábolí o pilotech, létajících pro zábavu.
Tak už si to konečně srovnejte v hlavě.
"Předražená"(kolikrát tedy vlastně?) cena nájmu + miliarda....a já si prý vymýšlím - přitom u Gripenů alespoň něco doopravdy známe. Nepočítal jsem s žádnými 6000$ za hodinu * 60 000hodin za 30 let (9miliard miliard korun/30let/při 25$ za kačku), k tomu palivo a platy + letadlo za zbytkovou cenu. No to byste koukali, jaká by na 30 let vyšla levná cena.
Ale tak já jsem nikdy nemluvil. Taky jsem nikdy netvrdil, že je pronájem strašně nevýhodný.
@Darkstyle
nic ti nebrání rozcupovat "nesmyslný" nákup vašich F-16, když je F-35 tak levná a bude to čím dál lepšíSkrýt celý příspěvekAle psal.. "Fakt jste se odborně posunuli. Házení procentním odhadem namísto čerpání z dostupných materiálů. Kolik vám Šedivákův gang nasypal?" Zpochybňujete % aniž by jste si ...Zobrazit celý příspěvek
Ale psal..
"Fakt jste se odborně posunuli.
Házení procentním odhadem namísto čerpání z dostupných materiálů. Kolik vám Šedivákův gang nasypal?"
Zpochybňujete % aniž by jste si spočítal, jak moc se liší ty procenta u jednotlivých objednávek od odhadu.
"Ta samá skupinka, co je hrozně kritická k pronájmu Gripenů a adoruje nákup F-35,"
Ve skutečnosti ta skupinka pouze upozorňuje na rozdíl mezi cenou letové hodin (5000uds), proti rozpočítání ceny pronájmu na letovou hodinu.
Během pronájmu není zaručeno nabytí letoun, takže ho těžko můžeme odpočítávat.
"Ale tak já jsem nikdy nemluvil. Taky jsem nikdy netvrdil, že je pronájem strašně nevýhodný."
"A už nám tu Jiroši blouzní, že F-35 nevyjde násobně dráž."
Je slušné svoje závěry podložit. Zatím se tu vždy srovnává drahý provoz F-35 35-45k/h vs levný u Jas-39 5k/h.. tedy 7-9x, .... doplní se slovy F-35 je násobně dražší.
Ale evidentně v realitě je problém dosáhnout i jen 3x násobku.Skrýt celý příspěvekadd 2) Proč upozorňujem na ten rozpor, protože levnost dalšího provozu Jas-39 se tu odvozuje právě z té ceny hodiny. Jako celkové náklady...
add 2) Proč upozorňujem na ten rozpor, protože levnost dalšího provozu Jas-39 se tu odvozuje právě z té ceny hodiny. Jako celkové náklady...
Luki Ty si upravuješ čísla ako sa ti hodí.. Nemáš potuchu, že to f-35 stojí tie miliardy keď budeš lietať 250 hodín ročne len na domácom území.. Ja nemusím nič rozporovať, to ty ...Zobrazit celý příspěvek
Luki
Ty si upravuješ čísla ako sa ti hodí..
Nemáš potuchu, že to f-35 stojí tie miliardy keď budeš lietať 250 hodín ročne len na domácom území..
Ja nemusím nič rozporovať, to ty si začal porovnávať 2 stroje nie ja.. a keď to už ideš urobiť skús to spraviť čo najviac objektívne..
Či teraz kúpiť f-35 pre Slovensko?
Určite nie.. nemáme žiadne skúsenosti s prevádzkou západných strojov..
Prechádzať z mig-29 na f-35 mi príde nonsens..
F-16 block 70 je lacnejšia aj ako nákup aj výcvik aj letovú hodinu..
Zato unesie menej paliva a tým pádom nemá taký dolet, nemá reb, nemá situation awerness, nie je stealth..
Ale nám ako malému štátu stačí dolet u f-16.. Poľsko je predsa len väčšie..
Ťažko povedať čo je lepšie, asi predsa len f-16 čo sme aj kúpili..
Aj poliaci najprv začali s f-16, aj všetci čo kupujú f-35 mali predtým f-16..
Keď budeme o 30 rokov kupovať f-35 bude mať block 6 alebo 7, nižšiu letovku vďaka odladenosti a novým motorom a my skúsenosti s vlastnením stroja..
A 2 násobný HDP..Skrýt celý příspěvek
Belgie 34 ks: 4,4 / (4,4+13,84) ´cca 24% Dánsko 27 ks: 3,1 / (3,1+10) cca 24% Polsko 32 ks: 4,6 / (4,6+11) cca 29% To, že se kupují jiné trance má asi taky svůj vliv, stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek
Belgie 34 ks: 4,4 / (4,4+13,84) ´cca 24%
Dánsko 27 ks: 3,1 / (3,1+10) cca 24%
Polsko 32 ks: 4,6 / (4,6+11) cca 29%
To, že se kupují jiné trance má asi taky svůj vliv, stejně jako započítání známe ceny za letovou hodinu co jde dolů.
19,65 mld / 1. pronájem 10.let +16,4 mld / 2. pronájem 12. let = 1,63 mld / rok. To jen za to, že ty letadla stojí u nás na letišti a dostanou náhradní díly. V tom není palivo, pilot, technici, munice, atd. To vše, ale je v predikci ceny F-35.
24ks + spárky = 1,65*2*40 = cca 132 mld, jen za letadla+díly vs 296,5 mld za F-35 a vše okolo.
Tzn. 1 : 2,24 a to je nejoptimističtější cena pro Gripen co jde...Skrýt celý příspěvek
F35 je stealth+integrator informácií z bojiska. Dá sa ale predpokladat že na 100% bude fungovať len v plne integrovanom systéme senzorov vo vzduchu, na zemi, na vode. Len ako ...Zobrazit celý příspěvek
F35 je stealth+integrator informácií z bojiska. Dá sa ale predpokladat že na 100% bude fungovať len v plne integrovanom systéme senzorov vo vzduchu, na zemi, na vode. Len ako samotné lietadlo, jeho výhoda nemusí byť podstatná, jedine pri útokoch na S400 a pod, na čo boli primárne konštruované. Inak, Jassm dá sa podvesit do bombovnice? Pochybujem.
Ako na to ide konkurencia
https://nationalinterest.org/b...
Menej "stealth" nahrádzajú EW suite. Aj keď pravda, že Rafale je lietadlo primárne určené na prieniky v nízkej výške.
Gripen pôsobí, že je optimalizovaný ny boj proti vzdušným cieľom.
https://www.edrmagazine.eu/out...
Co sa týka Ef2000, v nemecku sa na to pozerajú takto:
https://www.defensenews.com/in... Skrýt celý příspěvekPořádná armáda něco stojí, musí se někde šetřit, nebo "jet" po staru. ...Zobrazit celý příspěvek
Pořádná armáda něco stojí, musí se někde šetřit, nebo "jet" po staru. http://zdechovsky.eu/novinky/e... Skrýt celý příspěvek
Inac jednotkova cena za tento tryskac vyzera zaujimavo, ale. Ale ked citate, ze realne Americanom lieta podla GAO nieco medzi 40 az 60% tychto lietadiel a tie co nelietaju maju ...Zobrazit celý příspěvek
Inac jednotkova cena za tento tryskac vyzera zaujimavo, ale. Ale ked citate, ze realne Americanom lieta podla GAO nieco medzi 40 az 60% tychto lietadiel a tie co nelietaju maju problemy alebo su v zlozitej udrzbe, tak si Poliaci kupili za tie peniaze realne len 16 lietajucich lietadiel.Skrýt celý příspěvek
Někdy minulý týden jste pod článkem o K2 napsal "Ked som bol v Praslaviciach v roku 1981 na ZVS...". Nemohu se zbavit dojmu, že chlap orientačně před 60tkou by nemusel plácat tak ...Zobrazit celý příspěvek
Někdy minulý týden jste pod článkem o K2 napsal "Ked som bol v Praslaviciach v roku 1981 na ZVS...". Nemohu se zbavit dojmu, že chlap orientačně před 60tkou by nemusel plácat tak povrchní a zjednodušující komentáře. (...ovšem pokud to info z Moravy bylo pravé?!)Skrýt celý příspěvek
Vy mate nejaky dokaz, ze Americanom lietaju vsetky F-35?
Vy mate nejaky dokaz, ze Americanom lietaju vsetky F-35?
Těžko říct, jestli to je vada stroje, pokud jich je část mimo provoz. V Praze se také velice vlečou opravy tramvají 15T, po nehodách stojí ve vozovně třeba rok, ale není to vada ...Zobrazit celý příspěvek
Těžko říct, jestli to je vada stroje, pokud jich je část mimo provoz. V Praze se také velice vlečou opravy tramvají 15T, po nehodách stojí ve vozovně třeba rok, ale není to vada tramvaje, spíš vada sevisní kapacity a postupů.Skrýt celý příspěvek
Jura asi ste už niekedy kupoval auto. Keby vam predajca povedal, že kupte si dve identicke auta a jedno z nich vam iste pojde, spokojil by ste sa s takou odpovedou, aku ste tu ...Zobrazit celý příspěvek
Jura asi ste už niekedy kupoval auto. Keby vam predajca povedal, že kupte si dve identicke auta a jedno z nich vam iste pojde, spokojil by ste sa s takou odpovedou, aku ste tu napisal?Skrýt celý příspěvek
palo: je to trochu jinak. Prodejce vám řekne, kupte si raději auta dvě, protože nevypadáte na člověka, který umí efektivně zorganizovat servis a kromě toho jsme těch aut prodali ...Zobrazit celý příspěvek
palo: je to trochu jinak. Prodejce vám řekne, kupte si raději auta dvě, protože nevypadáte na člověka, který umí efektivně zorganizovat servis a kromě toho jsme těch aut prodali takové množství, že můžete očekávat nedostatek kapacity servisu a dílů. Nic z toho ale necharakterizuje samotné auto, jestli je dobré, špatné, poruchové.Skrýt celý příspěvek
Jura to ani nemožeš mysliet važne. Na ktoreho pana Boha je ti najlepšia stihačka na svete, ked k nej vyrobca "pribali" tento tvoj argument? Pozri je dobre kalkulovat aj zo zlymi ...Zobrazit celý příspěvek
Jura to ani nemožeš mysliet važne. Na ktoreho pana Boha je ti najlepšia stihačka na svete, ked k nej vyrobca "pribali" tento tvoj argument? Pozri je dobre kalkulovat aj zo zlymi suvislostiami, lebo spoliehanie sa štastnu nahodu do vojny nepatri. Tu su same pozdravne zdravice polskemu ludu a jeho armade, ale nie každy spieva s davom. Počitaj si https://nationalinterest.org/b... Skrýt celý příspěvek
Kvalita tak složitého letadla, jako je F-35, se určuje jen podle množství nasaditelných strojů? Pak hurá do KLDR. Kolik plánují všechny složky provozovat "35-tek"? Z toho množství ...Zobrazit celý příspěvek
Kvalita tak složitého letadla, jako je F-35, se určuje jen podle množství nasaditelných strojů? Pak hurá do KLDR. Kolik plánují všechny složky provozovat "35-tek"? Z toho množství i 40% bude převyšovat všechny možné protivníky. Navíc nemají jen tento typ a Vaše údaje z GAO jsou "mírně" upravené.Skrýt celý příspěvek
Kvalita každe zbrane sa určuje podla jej učinku v ozbrojenom konflikte, ale ked polovica tryskačov nie je schopnych letu už v mierovych časoch tak ako to bude vyzerat vo vojne? ...Zobrazit celý příspěvek
Kvalita každe zbrane sa určuje podla jej učinku v ozbrojenom konflikte, ale ked polovica tryskačov nie je schopnych letu už v mierovych časoch tak ako to bude vyzerat vo vojne? Nejsou upravene, je to polsky udaj vid link vyššie a česky udaj: itacia: Od května 2018 do listopadu 2018 pouze průměrně 52 procent letounů F-35 bylo schopno v jeden čas vykonat alespoň jednu misi, cílový stav je přitom
75 procent. Procentní vyjádření jednoduše popisuje průměrný počet letounů, které se mohly v jakýkoliv okamžik v tomto období „vydat do boje“.
Ve stejném období pouze průměrně 27 procent letounů bylo schopno splnit jakoukoliv přidělenou bojovou misi.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/v... Skrýt celý příspěvekJirosi, ale ved Poliaci nekupuju Migy. Ak by si chcel nasaditelnost ruskych strojov v ruskom letectve, tak tu nema zmysel napisat akekolvek čislo, či už by bolo pravdou alebo bolo ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, ale ved Poliaci nekupuju Migy. Ak by si chcel nasaditelnost ruskych strojov v ruskom letectve, tak tu nema zmysel napisat akekolvek čislo, či už by bolo pravdou alebo bolo zhola vymyslene. O tych veciach sa tu vedu ideologicke reči a opät by sme boli pri Kryme.Skrýt celý příspěvek
Polsko nakupuje F-35, aby nahradilo Mig-29/Su-22.
Migi nekupují, ale ty tu píšeš o nízké nasaditelnosti. Pak uveď jak jen na tom konkurence na stejné úrovni.Polsko nakupuje F-35, aby nahradilo Mig-29/Su-22.
Migi nekupují, ale ty tu píšeš o nízké nasaditelnosti. Pak uveď jak jen na tom konkurence na stejné úrovni.Ked inač nedaš, Jiroši. Z fungovania ruskej leteckej floty použivanej v Syrii to vyzera, že im tam lietalo a lieta temer všetko. Nikde nebola zverejnena fotka ako laduju ...Zobrazit celý příspěvek
Ked inač nedaš, Jiroši. Z fungovania ruskej leteckej floty použivanej v Syrii to vyzera, že im tam lietalo a lieta temer všetko. Nikde nebola zverejnena fotka ako laduju nespolahlive Sučka do Ruslanov, aby ich dostali domov.Skrýt celý příspěvek
Rusko 5.gen stroje v Sýrii, jedno tam, podruhé zpátky... Ale to jsou jen vaše dojmy, chtěl sem čísla jako pro USA. Zajímavé měřítko srovnání: - USA % 100% nasaditelné stroje z ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko 5.gen stroje v Sýrii, jedno tam, podruhé zpátky...
Ale to jsou jen vaše dojmy, chtěl sem čísla jako pro USA.
Zajímavé měřítko srovnání:
- USA % 100% nasaditelné stroje z celé flotily
- Rusko stačí, aby po vlastní ose odletěli... doba odstávky před tím neznámá.Skrýt celý příspěvek
Ono Tě to hodně štve, že Polsko bude mít silnou armádu, postavenou na západních strojích. Co?
Ono Tě to hodně štve, že Polsko bude mít silnou armádu, postavenou na západních strojích. Co?
Mna nestve polska armada, mna desi polska natura.
Mna nestve polska armada, mna desi polska natura.
Ta asi není úplně sympatická kdekomu, ale ruská je řádově nebezpečnější, Polsko horko těžko jednou možná dosáhne na vlastní soběstatčnost v obraně, ale velmi nepravděpodobně by ...Zobrazit celý příspěvek
Ta asi není úplně sympatická kdekomu, ale ruská je řádově nebezpečnější, Polsko horko těžko jednou možná dosáhne na vlastní soběstatčnost v obraně, ale velmi nepravděpodobně by mělo sílu a ambici machrovat na sousedy.Skrýt celý příspěvek
Pracovne jsem mel tu cest jak s polaky, tak rusaky. Chlastaji oba narody, ale oproti rusakum jsou polaci alespon pracovitejsi a cestnejsi. Rusak si porad mysli, ze mu patri a musi ...Zobrazit celý příspěvek
Pracovne jsem mel tu cest jak s polaky, tak rusaky. Chlastaji oba narody, ale oproti rusakum jsou polaci alespon pracovitejsi a cestnejsi. Rusak si porad mysli, ze mu patri a musi pro nej otrocit pulka sveta jako pred rokem 89. A za vsechny neuspechy rusaku vzdy muzou ti ostatni okolo. Nikdy si neprizna, ze zklamal sam a ze je chyba v nem. Vse jsou to jen intriky ostatnich.Skrýt celý příspěvek
https://defence-blog.com/news/... F-35 sa predáva ako teplé párky. Výrobca sa snaží maximalizovať ...Zobrazit celý příspěvek
https://defence-blog.com/news/...
F-35 sa predáva ako teplé párky. Výrobca sa snaží maximalizovať výrobu.Skrýt celý příspěvekNechápu že se pořád porovnávají náklady na provoz gripenu a F35. Bylo by s podivem kdyby provoz pronajaté techniky byl levnější. Vždy když si něco pronajímám má větší náklady na ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu že se pořád porovnávají náklady na provoz gripenu a F35. Bylo by s podivem kdyby provoz pronajaté techniky byl levnější. Vždy když si něco pronajímám má větší náklady na provoz než když to vlastním. Takový Bentley Continental stojí na den 12 tisíc v porovnání se stíhačkou u které není smlouva o pronájmu vázaná konečným odkupem musí být prostě napálena.Skrýt celý příspěvek
Dokud budou existovat lidé co věří tomu, že Jas-39 je násobně levnější než F-35, pak se tomu prostě vyhnout nejde.
Přitom ten rozdíl není ani 2x (1,88).Dokud budou existovat lidé co věří tomu, že Jas-39 je násobně levnější než F-35, pak se tomu prostě vyhnout nejde.
Přitom ten rozdíl není ani 2x (1,88).tvoje údaje nerozporuji ale myslím že není fér tyto parametry porovnávat. Pokud by někdo porovnával náklady švédských letounů pak by to dávalo smysl. Nejsem znalec poměrů kdy se ...Zobrazit celý příspěvek
tvoje údaje nerozporuji ale myslím že není fér tyto parametry porovnávat. Pokud by někdo porovnával náklady švédských letounů pak by to dávalo smysl. Nejsem znalec poměrů kdy se Gripeny pronajímaly ale zřejmě nebyla jiná možnost a byť se to teď může zdát jako špatné rozhodnutí, je třeba si uvědomit že pronájem je VŽDY dražší a nelze tedy srovnávat s letounem ve vlastnictví.Skrýt celý příspěvek
Pronájem je vždy dražší než koupě. Ale už 2x jsme si vybrali tuhle nevýhodnou variantu. Porovnával sem jen co platíme vs co budou náklady na letouny v PL. Tohle je určitě lepší ...Zobrazit celý příspěvek
Pronájem je vždy dražší než koupě. Ale už 2x jsme si vybrali tuhle nevýhodnou variantu.
Porovnával sem jen co platíme vs co budou náklady na letouny v PL.
Tohle je určitě lepší srovnání než USAF vs Studie Saabu, ze kterou se tu běžně operuje jako z faktem.Skrýt celý příspěvek"Pokud by někdo porovnával náklady švédských letounů pak by to dávalo smysl"
Čistě technicky sem to udělal, ty letouny vlastní Švédsko. Za výrobní cenu nelétá nikdo."Pokud by někdo porovnával náklady švédských letounů pak by to dávalo smysl"
Čistě technicky sem to udělal, ty letouny vlastní Švédsko. Za výrobní cenu nelétá nikdo.
U takto dlouhodobého leasingu to nemá vycházet nějak extra dráž - koneckonců kdyby to tak bylo, tak firmy nemají auta na operativní leasing, že... Takže nějaké (malé) desítky ...Zobrazit celý příspěvek
U takto dlouhodobého leasingu to nemá vycházet nějak extra dráž - koneckonců kdyby to tak bylo, tak firmy nemají auta na operativní leasing, že... Takže nějaké (malé) desítky procent má smysl připočítat, ale ten poměr je tak diametrální, že to prostě okecat nejde.
"Nejsem znalec poměrů kdy se Gripeny pronajímaly ale zřejmě nebyla jiná možnost "
Přinejmenším při prvním výběru to byla masivní korupce, to mám potvrzeno z několika nezávislých zdrojů, kterým pokládám za velmi věrohodné. Při druhém nevím, jestli SAAB mazal, ale ať už jo nebo ne, tak se to především nechalo dojít tak daleko, že pak už asi jiná možnost nebyla (což pravděpodobně zařídili ještě ty předchozí úplatky).Skrýt celý příspěvek
Przepraszam za offtop , wiadomość z „ Gazeta Wyborcza” . Dzisiaj podczas wizyty francuskiej delegacji z prezydentem Macron na czele, wyrażono zgodę na przystąpienie Polski do ...Zobrazit celý příspěvek
Przepraszam za offtop , wiadomość z „ Gazeta Wyborcza” . Dzisiaj podczas wizyty francuskiej delegacji z prezydentem Macron na czele, wyrażono zgodę na przystąpienie Polski do konsorcjum programu czołgu IV generacji MGCS ( Niemcy są chętni od dłuższego czasu) . Ciekaw jestem czy to się potwierdzi w innych źródłach i pytanie co z tego realnie wyniknie i co w zamian ??Skrýt celý příspěvek
Tak to je zaujímavá správa... tiež som zvedaví čo je na tom pravdy. Pre projekt tanku MGCS by to bolo veľmi zaujímavé a silné spojenie pre budúci eurotank. Uvidíme. Čo na to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to je zaujímavá správa... tiež som zvedaví čo je na tom pravdy. Pre projekt tanku MGCS by to bolo veľmi zaujímavé a silné spojenie pre budúci eurotank. Uvidíme. Čo na to povedia Taliani? :)Skrýt celý příspěvek
Poláci vždy toužili být v Evropě uznávaným státem , minimálně posledních 100let. Hospodářsky na to asi nemají, tak se snaží dohnat to vojenskou silou, proto ten ambiciózní zbrojní ...Zobrazit celý příspěvek
Poláci vždy toužili být v Evropě uznávaným státem , minimálně posledních 100let. Hospodářsky na to asi nemají, tak se snaží dohnat to vojenskou silou, proto ten ambiciózní zbrojní program. Samozřejmě v tom nemalou roli hraje i Rusko. Bude zajímavé sledovat , kam až jejich sebevědomí je dovede.Skrýt celý příspěvek
V EU si dokázali prosadit celkem dost, třeba proti CR.
V EU si dokázali prosadit celkem dost, třeba proti CR.
Zajímala by mě jejich energetická politika, viz. využívání uhlí. ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímala by mě jejich energetická politika, viz. využívání uhlí. http://zdechovsky.eu/novinky/e... Skrýt celý příspěvek
To je tedy opravdu argument. Zejména pokud za nás v EU vyjednával poloviční blázen a kariérní komunista.
To je tedy opravdu argument. Zejména pokud za nás v EU vyjednával poloviční blázen a kariérní komunista.
Asi nejdůležitější věc vidím v tom, že opravdu něco nového a perspektivního kupují. Kdo investuje do vlastní armády minimalizuje pravděpodobnost toho, že někdy bude muset platit ...Zobrazit celý příspěvek
Asi nejdůležitější věc vidím v tom, že opravdu něco nového a perspektivního kupují.
Kdo investuje do vlastní armády minimalizuje pravděpodobnost toho, že někdy bude muset platit cizí armády na svém území.
Cca 70 supersoniků už lze nazývat letectvem.Skrýt celý příspěvek12+2 ks Jas-39 cca 1,5 mld Kč / rok (0,101 mld / ks)
32 ks F-35 cca 6,25 mld Kč / rok (0,19 mld / ks)
Fakt mě zajímá jakou cena a hlavně za co představí Saab.12+2 ks Jas-39 cca 1,5 mld Kč / rok (0,101 mld / ks)
32 ks F-35 cca 6,25 mld Kč / rok (0,19 mld / ks)
Fakt mě zajímá jakou cena a hlavně za co představí Saab.ale ta cena za gripen je pronájem letových hodin, tj. v nájmu je rozpuštěná i poměrná část pořizovací ceny stroje. Cena za provoz F-35A je pouze cena za provoz strojů, neobsahuje ...Zobrazit celý příspěvek
ale ta cena za gripen je pronájem letových hodin, tj. v nájmu je rozpuštěná i poměrná část pořizovací ceny stroje. Cena za provoz F-35A je pouze cena za provoz strojů, neobsahuje cenu jejich pořízení. Tak či onak souhlasím s myšlenkou, že cena 6,5mld. za provoz 32ks F-35A je pro AČR finacovatelná.Skrýt celý příspěvek
"Celkově tedy Polsko za nákup a provoz 32 F-35A po dobu 30 let, minimálně do roku 2060, zaplatí téměř 11 miliard dolarů, tedy 250 miliard Kč. Rozpočítáno na roky 2020 až 2060 (40 ...Zobrazit celý příspěvek
"Celkově tedy Polsko za nákup a provoz 32 F-35A po dobu 30 let, minimálně do roku 2060, zaplatí téměř 11 miliard dolarů, tedy 250 miliard Kč. Rozpočítáno na roky 2020 až 2060 (40 let), Polsko za projekt F-35 bude průměrně ročně platit 275 milionů dolarů, tedy 6,25 miliardy Kč."
Cena je za nákup+provoz.
U Gripenu se jedná o aktuální 2. pronájem v 1. pronájmu byla vyšší!Skrýt celý příspěvekOK, pardon, to jsem přehlídl, beru zpět.
Saab by ty céčkové gripeny musel dát zdarma, aby se o nich dalo uvažovat (platili bychom provoz, pořízení nula).OK, pardon, to jsem přehlídl, beru zpět.
Saab by ty céčkové gripeny musel dát zdarma, aby se o nich dalo uvažovat (platili bychom provoz, pořízení nula).
Pred par mesiacmi dvala telka taky pekny dokument o sučasnom Irsku. Medzi inym tam spomenuli, že ešte donedavna bola irština po anglickom jazyku, druhym najviac použivanym jazykom. ...Zobrazit celý příspěvek
Pred par mesiacmi dvala telka taky pekny dokument o sučasnom Irsku. Medzi inym tam spomenuli, že ešte donedavna bola irština po anglickom jazyku, druhym najviac použivanym jazykom. Ale nedavno sa to zmenilo a povodny jazyk Irov vytlačala z druheho miesta polština. Polsky inštalater desi Zapadoeuropanov viac ako rusky kozak, čoho dôkazom je Brexit.
Prečo to píšem? Je na polskej vlade a ludi, ktori jej dali vo volbach hlas, aby stanovili strategiu buducnosti Polska a vyzera to tak že dnešni katolicko-nacionalisticky vladcovia a ich fanúšikovia sa rozhodli nakupit šabličky a pozerat na mapu Strednej a vychodnej Europy cez roman Henryka Sienkiewicza Ohnom a mečom. Stava sa to a bohužial v ramci "Oslav Trianonu" budeme svedkami spomienkoveho velikažstva aj z opačnej strany našich hranic.
Lenže Europa stoji pred problemami, ktore sa nebudu dat riešit pomocou F-35, nech už tie tryskače dokažu alebo nedokažu čokolvek. Konkurencia Činy, starnutie populácie, ekologicky terorizmus aktivistov, idiocia v Brusely a bezpečnostny problem s cudzorodou populaciou vytvoria jasnu a hlboku krizu. Polsko sa tymto problemom okrem problemu s islamskymi pristahovalcami nevyhne. V krize sa zastavi dojenie europskeho rozpočtu a Polsko pre stratu mladej generacie a relativnu zaostalost voci Zapadu bude mat važne ekonomicke a spoločenske problémy. Otazkou je ako ich bude riešit. Asi nemusim velmi typovat, čo ich napadne, kde už veria zazračnym americkym zbraniam a spoliehaju sa na kupene americke priatelstvo.Skrýt celý příspěvek... oni by nenakupovali, lenže zbrojenie sa začalo ako následok okupácie ukrajinského Krymu... to je prapríčina dnešného stavu v Európe...
...zaujímavé, že to nevidíš....... oni by nenakupovali, lenže zbrojenie sa začalo ako následok okupácie ukrajinského Krymu... to je prapríčina dnešného stavu v Európe...
...zaujímavé, že to nevidíš....Ako politicke prehlasenie NATO-aktivistov to sedi, ako realita je to hlupost. Krym a bez ohladu na to či ho obsadili Rusi s medzinarodnym pravom je vyznamna zakladna pre ovladnutie ...Zobrazit celý příspěvek
Ako politicke prehlasenie NATO-aktivistov to sedi, ako realita je to hlupost. Krym a bez ohladu na to či ho obsadili Rusi s medzinarodnym pravom je vyznamna zakladna pre ovladnutie Čierneho mora. Ani nahodou nevytvaraju Čiernomorska flotila a jednotky na Kryme nejaku hrozbu pre Polsko. Okrem toho Rusko v Sevastopole flotilu malo aj predtym. Je klamstvom tvrdit, že by pripojenie obyvatelov krymu k Rusku zlepšilo šancu Ruska pri utoku na Varšavu.Skrýt celý příspěvek
Netvar sa ze si nepochopil prispevok, molodec. Okupaciou Krymu Rusi ukazali, ze pre nich medzinarodne hranice a zmluvy nic neznamenaju. Ak by mohli, tak napr. pobaltie anektuju ...Zobrazit celý příspěvek
Netvar sa ze si nepochopil prispevok, molodec. Okupaciou Krymu Rusi ukazali, ze pre nich medzinarodne hranice a zmluvy nic neznamenaju. Ak by mohli, tak napr. pobaltie anektuju hned a s radostou, dalsia vec co im v tom bude branit budu polske F-35 ;-)Skrýt celý příspěvek
No tak mi přijde, že mezinárodní právo má "na háku" mnohem více států, než jen Rusko. A mnoho z nich jsou dokonce naši spojenci. Ale je fakt, že vlastní silná armáda je základ ...Zobrazit celý příspěvek
No tak mi přijde, že mezinárodní právo má "na háku" mnohem více států, než jen Rusko. A mnoho z nich jsou dokonce naši spojenci.
Ale je fakt, že vlastní silná armáda je základ existence každého státu, tedy nejen Polska, ale i ČR a Slovenska. Spoléhat na to, že tady bude za příštích 15-20 let EU či NATO je bláhovost a na F35 je krásně vidět, že uvést do výzbroje novou techniku je na desetiletku. 2020 podpis smlouvy, 2024-2025 první výcvik v USA a plné operační schopnosti v roce 2030. To už se může v Evropě slušně mydlit, nemyslíte?Skrýt celý příspěvekJiroši- no právě, čekat na co? Až nás převálcují? V 38 jsme měli mohutné letectvo.... dvouplošníků proti Bf 109, dnes nemáme obrazně ani ty dvouplošníky. Pozemáci mají ...Zobrazit celý příspěvek
Jiroši- no právě, čekat na co? Až nás převálcují? V 38 jsme měli mohutné letectvo.... dvouplošníků proti Bf 109, dnes nemáme obrazně ani ty dvouplošníky. Pozemáci mají techniku 40 let starou, a těch pár kousků ve vzduchu?
I v té EU bude platit, že silný stát bude vést sebevědomější politiku, zatímco slabý bude jen do počtu. Vlastně už nyní to tak je.Skrýt celý příspěvekObsadenie Pobaltia nema pre Rusov žiadny zmysel. Sovietsky zväz s jeho širenim komunistickej ideologie je mrtvy. Ruska politika je zamerana na dobro Rusov a a starost o Baltov ...Zobrazit celý příspěvek
Obsadenie Pobaltia nema pre Rusov žiadny zmysel. Sovietsky zväz s jeho širenim komunistickej ideologie je mrtvy. Ruska politika je zamerana na dobro Rusov a a starost o Baltov medzi medzi dnešne ruske priority rozhodne nepatri vid. vystavbu pristavov a tras energetickych potrubi, ktore Balicke štaty obchadza. Okrem toho nejaky "baltsky sentiment" si Rusi sprotivili tym, že si prestali nahovarat, že Litevci, Lotyši a Estonci boli nejaki ruski spojenci cez vojnu. Faktom je že boli to spojenci Nemecka a niektori aj hnusni nackovia.Skrýt celý příspěvek
Obsazení Krymu také žádný smysl nemělo. To se ještě jednalo o extrémně levnou válku, přitom je to jen další černá díra na statní peníze. To ani nemusíme započítávat sankce, ...Zobrazit celý příspěvek
Obsazení Krymu také žádný smysl nemělo.
To se ještě jednalo o extrémně levnou válku, přitom je to jen další černá díra na statní peníze. To ani nemusíme započítávat sankce, případně investice na náhradu dílů z Ukrajiny :))Skrýt celý příspěvekFakt musíme klesnout k argumentaci událostí starou 150. let?
Nebo podle vás i další státy mají nárok na území kterému historicky vládly?Fakt musíme klesnout k argumentaci událostí starou 150. let?
Nebo podle vás i další státy mají nárok na území kterému historicky vládly?Paľo: Argumentácia s tým, že Krym bol vždy ruský je scestná. A vôbec, aký časový úsek oprávňuje niekoho na určité územie? Na území dnešného Slovenska žili Germámi kým tu prišli ...Zobrazit celý příspěvek
Paľo: Argumentácia s tým, že Krym bol vždy ruský je scestná. A vôbec, aký časový úsek oprávňuje niekoho na určité územie? Na území dnešného Slovenska žili Germámi kým tu prišli Slovania. Je teda namieste aby sme túto krajinu odovzdali Nemecku? Európska časť Ruska patrila Poľsku aj Ukrajine (Kyjevskej Rusi). Považuješ za správne pričleniť Moskvu k Poľsku?Skrýt celý příspěvek
Palo Satko: Kdy byl v Rusku plebiscit o tom zda chtějí poslat vojáky obsadit Krym, případně kolik % obyvatel bylo pro z kolik? O území Ukrajiny mohou rozhodovat jen občane ...Zobrazit celý příspěvek
Palo Satko: Kdy byl v Rusku plebiscit o tom zda chtějí poslat vojáky obsadit Krym, případně kolik % obyvatel bylo pro z kolik?
O území Ukrajiny mohou rozhodovat jen občane Ukrajiny, všech 44 m.
Ne, 1,9m Krymčanů.Skrýt celý příspěvekJirosi vo Viedni este stale cakaju, kedy vypisu referendum na rozpad C&K monarchie podla tvojich pravidiel. Myslim, ale ze ten Krym je definitivne porieseny. Problemom podla mna a ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi vo Viedni este stale cakaju, kedy vypisu referendum na rozpad C&K monarchie podla tvojich pravidiel. Myslim, ale ze ten Krym je definitivne porieseny. Problemom podla mna a to som napisal na zaciatku, co bude s Polskom, ked nebude vojna?Skrýt celý příspěvek
CK monarchie prohrála WW1. Na základě rozhodnutí vítězů byli vytvořeny nástupnické státy.
Připouštíš, že Rusko vedlo válku, a Ukrajina prohrála?CK monarchie prohrála WW1. Na základě rozhodnutí vítězů byli vytvořeny nástupnické státy.
Připouštíš, že Rusko vedlo válku, a Ukrajina prohrála?Jasně. Poláci, stejně jako Češi se musí soustředit na opravdovou hrozbu. Hrozbu ze Západu - Osu Ge +Fr. To je náš odvěký soupeř a uzurpátor. Post nacistické Německo a post ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně. Poláci, stejně jako Češi se musí soustředit na opravdovou hrozbu. Hrozbu ze Západu - Osu Ge +Fr. To je náš odvěký soupeř a uzurpátor. Post nacistické Německo a post kolonialiastická Francie.Skrýt celý příspěvek
@ Palo Satko "Jirosi ludovym feferendom sa odstanil zlocin komunistu Chrusceva." Zaujímavé, že administratívne pričlenenie Krymu ku Ukrajine schválilo Politbyro, nie Chruščov, ...Zobrazit celý příspěvek
@ Palo Satko
"Jirosi ludovym feferendom sa odstanil zlocin komunistu Chrusceva."
Zaujímavé, že administratívne pričlenenie Krymu ku Ukrajine schválilo Politbyro, nie Chruščov, etnický Rus. Pričlenenie bolo z praktických dôvodov - fyzické spojenie poloostrova s pevninou.... :-D
"Jura, a nebolo to skôr tak, že sa všetci spoliehali, že Rusko "nema gule"? "
Máš pocit, že Európa túži prísť o svoj blahobyt vyvolaním nejakej vojny? Bola to RF, ktorá napadla svoj bratský štát Ukrajinu, napriek ich vzájomným dohodám o uznaní územnej celistvosti ..... Žiadnu Európu do toho neťahaj, Európa v tom čase znižovala stavy svojich vojsk.....Skrýt celý příspěvekmudry. udrzbar prosím ta nepíš blbosti aké medzinárodné hranice tie ktoke si Ukrajina s Ruskom mala výrokovat ako nastupnicke štáty po rozpade ZSSR.
mudry. udrzbar prosím ta nepíš blbosti aké medzinárodné hranice tie ktoke si Ukrajina s Ruskom mala výrokovat ako nastupnicke štáty po rozpade ZSSR.
Rusko podpísalo Budapeštianskú deklaráciu v ktorej sa zaväzuje rešpektovať ukrajinskú suverenitu v jej vtedajších hraniciach výmenou za to, že sa Ukrajina vzdá jadrových zbraní.
Rusko podpísalo Budapeštianskú deklaráciu v ktorej sa zaväzuje rešpektovať ukrajinskú suverenitu v jej vtedajších hraniciach výmenou za to, že sa Ukrajina vzdá jadrových zbraní.
Jde spíš o to, že do roku 2014 všichni věřili, že postsovětské Rusko nemá dobyvačné ambice, Krym nás vyvedl z omylu. Když to udělali s Krymem, proč by to neudělali třeba s Pobaltím ...Zobrazit celý příspěvek
Jde spíš o to, že do roku 2014 všichni věřili, že postsovětské Rusko nemá dobyvačné ambice, Krym nás vyvedl z omylu. Když to udělali s Krymem, proč by to neudělali třeba s Pobaltím ? Připohledu na mapu má Krym strategický význam nejen jako námořní základna, ale zkracuje Rusům jižní cestu na Rumunsko a spol.Skrýt celý příspěvek
Jura, a nebolo to skôr tak, že sa všetci spoliehali, že Rusko "nema gule"? Ale čo sa vlastne na Kryme stalo take, že by tomu F-35 keby boli v Polsku zabranili? Zlakli by sa ich ...Zobrazit celý příspěvek
Jura, a nebolo to skôr tak, že sa všetci spoliehali, že Rusko "nema gule"? Ale čo sa vlastne na Kryme stalo take, že by tomu F-35 keby boli v Polsku zabranili? Zlakli by sa ich Krymčania a nešli by k urnam?Skrýt celý příspěvek
Presne tak. Nebyt pobalti v nato, tak uz to tam dnes vypada minimalne podobne jako na vychodni ukrajine. Nastesti rusko slabne a dovoli si jen na jeste slabsi a osamocene. Kremlu ...Zobrazit celý příspěvek
Presne tak. Nebyt pobalti v nato, tak uz to tam dnes vypada minimalne podobne jako na vychodni ukrajine. Nastesti rusko slabne a dovoli si jen na jeste slabsi a osamocene. Kremlu se to ale vrati za deset patnact let az bude osamoceno celit obrovskemu tlaku pekingu. Jak ekonomickemu, tak asi i vojenskemu.Skrýt celý příspěvek
palo: polské F-35 by nebránily Krym, to asi není divné. Ale budou bránit tomu, aby Rusa nenapadlo obnovit carskou říši, která svého času, jak známo, zahrnovala i Varšavu. Rusofilii ...Zobrazit celý příspěvek
palo: polské F-35 by nebránily Krym, to asi není divné. Ale budou bránit tomu, aby Rusa nenapadlo obnovit carskou říši, která svého času, jak známo, zahrnovala i Varšavu.
Rusofilii nerozumím, je to stejné jako se dobrovolně nakazit leprou.Skrýt celý příspěvekEnglbert: Kde dnes Rusko nedělá jak Čína píská? -Postavili jim plynovod za svoje, bez zajištěného odběru. -Prodali jim lesy na Sibiři. -Uzemní spor opět ve prospěch Číny -Vojenské ...Zobrazit celý příspěvek
Englbert: Kde dnes Rusko nedělá jak Čína píská?
-Postavili jim plynovod za svoje, bez zajištěného odběru.
-Prodali jim lesy na Sibiři.
-Uzemní spor opět ve prospěch Číny
-Vojenské technologie jim prodávají a oni je rovnou kopírují.
-... Čína snimiydávno nejedná jako z partnerem.Skrýt celý příspěvekJako že Polské F35 zabrání, aby si je opětovně nerozdělili, jako už tolikrát Germáni (Prusové)? Co to tu melete jenom o Carském Rusku?! Jako kdyby Germáni mnohokrát nežrali ...Zobrazit celý příspěvek
Jako že Polské F35 zabrání, aby si je opětovně nerozdělili, jako už tolikrát Germáni (Prusové)?
Co to tu melete jenom o Carském Rusku?! Jako kdyby Germáni mnohokrát nežrali Polsko! Ne? Naposledy před 80 lety ... A to nebylo poprvé!Skrýt celý příspěvekto jirosi Kosovo není na pořadu dne, chápu že nic jiného vytáhnout nemůžete ale kosovo je uzavřená kapitola. Prezentujte svoje názory na Krym, proč kosovo bylo možné a Krym ...Zobrazit celý příspěvek
to jirosi
Kosovo není na pořadu dne, chápu že nic jiného vytáhnout nemůžete ale kosovo je uzavřená kapitola. Prezentujte svoje názory na Krym, proč kosovo bylo možné a Krym nikoliv.Skrýt celý příspěvek
Opravdu musíš až tak Trollit? Problém Krymu vůbec není v tom, že by Rusko získalo předmostí k invazi do Evropy. Poláci zbrojí proti Ruské invazi, to je totiž to co se na Krymu ...Zobrazit celý příspěvek
Opravdu musíš až tak Trollit?
Problém Krymu vůbec není v tom, že by Rusko získalo předmostí k invazi do Evropy.
Poláci zbrojí proti Ruské invazi, to je totiž to co se na Krymu stalo. Ruské jednotky na něm provedli invazi proti Ukrajině. To, že ji provedli za pomoci jednotky co měli na Krymu umístěné v rámci dohody, nehraje roli.Skrýt celý příspěvekJiroši, každy nemusi pisat "modrym perom". Mam iny nazor a mam na ten nazor informovany dovod. tvoj alebo môj pohlad na Krym je uplne irelevantny. Dokonca aj Ukrajinsky. Rozhodli ...Zobrazit celý příspěvek
Jiroši, každy nemusi pisat "modrym perom". Mam iny nazor a mam na ten nazor informovany dovod. tvoj alebo môj pohlad na Krym je uplne irelevantny. Dokonca aj Ukrajinsky. Rozhodli tak občania Krymu, čo s tym narobiš? Československo rozdeli ti dvaja parchanti a ani sa teba a mna nepytali, to bolo lepšie?Skrýt celý příspěvek
palo satko: řekl bych, že referendum o nezávislosti by měl organizovat dosavadní státní útvar za dohledu mezinárodních organizací. Pokud nejprve agresor anektuje území a pak na něm ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko: řekl bych, že referendum o nezávislosti by měl organizovat dosavadní státní útvar za dohledu mezinárodních organizací. Pokud nejprve agresor anektuje území a pak na něm provede referendum, o výsledku asi nemůže být pochyb.Skrýt celý příspěvek
Palo Satko: O invazi se rozhodlo v Moskvě, nikoliv na Krymu. Nebo jak si vysvětlujete, že tam vojáci vymáhali právo dříve než došlo k tomu plebiscitu? Vy tu totiž neprezentuje ...Zobrazit celý příspěvek
Palo Satko: O invazi se rozhodlo v Moskvě, nikoliv na Krymu. Nebo jak si vysvětlujete, že tam vojáci vymáhali právo dříve než došlo k tomu plebiscitu?
Vy tu totiž neprezentuje názor, ale Ruskou propagandu.
Vy asi nechápete princip voleb, že?
V CR i SR státech federace vyhráli strany z programem rozdělení. Ti dva si jen dohodly jak se to stane. Což, bylo ve výsledku ukázkovým způsobem.Skrýt celý příspěvekNení náhodou "Nácek" ten kdo pod záštitou nároku na území sousedního státu (historického) mu hrozí, nebo rovnou provede jeho zábor silou? Takový příklad z historie Alsasko, ...Zobrazit celý příspěvek
Není náhodou "Nácek" ten kdo pod záštitou nároku na území sousedního státu (historického) mu hrozí, nebo rovnou provede jeho zábor silou?
Takový příklad z historie Alsasko, Porýní, Rakousko, Sudety, Polsko....., Rusko ...
K jakému jednání má blže vyslání vojáku na Krym, a jeho ukradení Ukrajině...Skrýt celý příspěvek"Mandát pro jednání mu daly právě tyto volby. V Česku zvítězila Občanská demokratická strana (ODS) s heslem Společný stát, nebo rozdělení, na Slovensku Hnutí za demokratické ...Zobrazit celý příspěvek
"Mandát pro jednání mu daly právě tyto volby. V Česku zvítězila Občanská demokratická strana (ODS) s heslem Společný stát, nebo rozdělení, na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) s požadavkem „konfederace, nebo rozdělení“.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/do... Skrýt celý příspěvekJirosi jen se zeptám, 1.8 milionů obyvatel Krymu nemá stejné právo na sebeurčení jako 1.5 milionů obyvatel Kosova? Chápu že obsazením Krymu armádou není to pravé ořechové, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi jen se zeptám, 1.8 milionů obyvatel Krymu nemá stejné právo na sebeurčení jako 1.5 milionů obyvatel Kosova?
Chápu že obsazením Krymu armádou není to pravé ořechové, ale otázkou je zda to byla jediná možnost jak vyslyšet volbu lidu, nebo myslíš že by Ukraina dopustila referendum? Proč národy OSN nepostupovaly stejně jako u Kosova? Proč referendum označili jako neplatné? Proč, pokud byly náznaky ovlivnění referenda ruskem, nebylo valným shromážděním OSN vytvořena mezinárodní komise pro kontrolu referenda, věřím že rusko by na opakující se referendum pod dohledem OSN přistoupilo. Myslím že odpověď je že USA se absolutně nehodilo připojení Krymu k rusku, moc dobře ví jak je pro rusko důležité. Popravdě osobně to beru jako napravení křivdy vytvořené Chruščevem, tenkrát se nikdo neptal obyvatelů Krymu zda chtějí být novodobými ukrajinci.Skrýt celý příspěvekTechnik: A kdy se uskutecni referendum na sachalinu a kurilach o pripojeni k japonsku ci v karelii o jejim navraceni finsku? Nemaji na to stejne pravo jako obyvatele kosova ci ...Zobrazit celý příspěvek
Technik:
A kdy se uskutecni referendum na sachalinu a kurilach o pripojeni k japonsku ci v karelii o jejim navraceni finsku? Nemaji na to stejne pravo jako obyvatele kosova ci krymu?Skrýt celý příspěvekTechnik: Na Ukrajině v té době neprobíhala válka. Tu tam přinesli až jednotky Ruské federace. V to je ten malí rozdíl. Pokud jste na ně zapomněl tohle jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Technik: Na Ukrajině v té době neprobíhala válka. Tu tam přinesli až jednotky Ruské federace. V to je ten malí rozdíl.
Pokud jste na ně zapomněl tohle jsou oni.
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvektechnik: "Jirosi jen se zeptám, 1.8 milionů obyvatel Krymu nemá stejné právo na sebeurčení jako 1.5 milionů obyvatel Kosova?" 1) Nemá. Protože právo na sebeurčení se totiž netýká ...Zobrazit celý příspěvek
technik:
"Jirosi jen se zeptám, 1.8 milionů obyvatel Krymu nemá stejné právo na sebeurčení jako 1.5 milionů obyvatel Kosova?"
1) Nemá. Protože právo na sebeurčení se totiž netýká libovolné skupiny obyvatel, pouze národa. Krymané nejsou národ (jestli je někdo na Krymu národ, tak Tataři), Kosované (spíše - některá kritéria jsou trochu na hraně) ano:
- mají vlastní národní identitu (již dlouhá léta před osamostatněním měli instituce jako národní divadlo apod.
- jazykově mají svébytný albánský dialekt, který je na pomezí samostatného jazyka a dialektu (ovšem samostatný jazyk pro definici národa třeba není, viz např. Rakušani)
- a narozdíl od Krymu toužili po národním státě - což je to, co jim zaručuje právo na sebeurčení. Krymané po národním státě nikdy netoužily, samostatnost byla evidentní zástěrka pro připojení k RF.
2) A i kdyby Krym právo na sebeurčení měl, tak to právo stojí oproti právu na suverenitu Ukrajiny. Právo na suverenitu Ukrajiny nad Krymem přitom nebylo ničím oslabeno. Zatímco právo Jugoslávie na suverenitu nad Kosovem podstatně oslabeno bylo, a to tím, že Jugoslávská armáda tam páchala masivní válečné zločiny a vyhnala více než 50% obyvatel z domova.
Každý jeden z těchto faktorů stačí k tomu, aby nešlo z práva na suverenitu Kosova vyvozovat právo na suverenitu Krymu.Skrýt celý příspěvektechnik: pokud se nepletu, nemá precedent referendum za připojení k cizímu státu. Vždy se jedná o referendum za osamostatnění, tj. vznik nového státu.
technik: pokud se nepletu, nemá precedent referendum za připojení k cizímu státu. Vždy se jedná o referendum za osamostatnění, tj. vznik nového státu.
Logiku jsi úplně mimo a vykládáš si mezinárodní právo jak se ti líbí. Národ je: Národ je skupina lidí, která se liší od jiných lidských pospolitostí prostorovou uzavřeností ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku jsi úplně mimo a vykládáš si mezinárodní právo jak se ti líbí.
Národ je:
Národ je skupina lidí, která se liší od jiných lidských pospolitostí prostorovou uzavřeností obývaného území, společným původem, řečí, kulturní tradicí, dějinami, zvláštní psychologií a společenským
vědomím a má schopnost a vůli vést trvalou, samostatnou existenci, o jejíž formě sama rozhoduje a která se projevuje v připravenosti jejích příslušníků přinést pro ni oběti.
Všimni si že tvoje hloupé tvrzení o samostantnosti je rozporováno s definici sebeurčení protože se tam jasně píše že" samostanou existenci, o jejíž FORMĚ sama rozhoduje" to znamená že národ jenž využívá práva na sebeurčení může zvolit formu zřízení státnosti to jest i připojení k jinému státu, takže lžeš.
Další tvůj argument právo na sebeurčení stojí před právem suverenity Ukrainy. Takže v roce 1954 kdy násilně byl Krym odtržen od Ruska a včleněn do Ukrainy došlo k porušení suverenity Ukrainy tím že ji byla vnucena krajina s cizím obyvatelstvem. (chápu že podle tebe to porušení suverenity není, nehodí se ti to do tvé pohádky) Takže osamostatněním Krymu vlastně byla narovnána křivda spáchaná v roce 1954 na Ukraině. Taktéž z budapešťské memorandum je v rozporu s referendem který proběhl na Krymu v roce 1991, kde se obyvatelstvo jasně vyjádřilo k připojení k rusku.
A protože si obdivovatel USA budu ti citovat z americké deklarace nezávislosti.
Když se v běhu lidských životů stane pro některý národ nezbytným
rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu, a
zaujmout mezi mocnostmi světa oddělené a rovnocenné postavení, k
jakému jej opravňují zákony přírody a boha přírody, pak prostá úcta k
názorům lidstva vyžaduje, aby vyhlásil příčiny, které jej vedou k
odtržení.
K opětovným lžím o zlých srbech a hodných albáncích se nemá cenu vyjadřovat. Chápu, že když USA obsadila Kubu pro ti její vůli, bylo to pro tebe legitimní ale obsazení Krymu tě pohoršilo. Vlastně nemá cenu ani na tyto fakty upozorňovat, opět se strhne kolečko chytání za slovíčka a překrucování faktů ve kterých si mistr.Skrýt celý příspěvekVíš Techniku, jako obvykle jsi naprosto mimo, ale koho to tady ještě překvapuje, že... Kosovo nevzniklo ani proto, že zrovna tam Američani strašně toužili mít základnu, ani proto, ...Zobrazit celý příspěvek
Víš Techniku, jako obvykle jsi naprosto mimo, ale koho to tady ještě překvapuje, že... Kosovo nevzniklo ani proto, že zrovna tam Američani strašně toužili mít základnu, ani proto, že se ten zlý západ snažil ponížit to ubohé a hodné Srbsko, které za nic nemohlo. Srbové v Kosovu zcela prokazatelně prováděli genocidu, která začala už někdy v polovině 80-tých let. Ano, Kosovci jsou silně problematické etnikum, ale likvidace intelektuálů a správních a kulturních institucí určitě není cesta k řešení. Alespoň ne v Evropě 20. století. Vznik UCK a radikalizace Kosovců byl vcelku logický důsledek Miloševičovy politiky.
Tak jak byla situace Miloševičem rozehraná měla pouze dvě možnosti. Buď kompletní etnická očista Kosova a tedy desítky tisíc mrtvých a uprchlíků nebo nekonečné násilí mezi Srby a Kosovci. Evropa proto zvolila to nejlepší, ze špatných řešení, tedy vytvoření nikým nechtěného státu. Nebo si dokážeš představit nějaký jiný model, jak by ta oblast dokázala fungovat bez násilí v rámci jednoho státu? I ta Americká základna je tam nikoli pro nasírání Srbů, ale kvůli držení Kosovců na uzdě. A zdá se, že to funguje. Takže jako obvykle z geopolitiky za 5.Skrýt celý příspěveka je to tady, když ne Logig tak Torong. Tak prosím tě kde píšu něco o Kosovu a americké základně? A opravdu americká základna tam je proto aby zadržela kosovce na uzdě? :-))) jo ...Zobrazit celý příspěvek
a je to tady, když ne Logig tak Torong.
Tak prosím tě kde píšu něco o Kosovu a americké základně? A opravdu americká základna tam je proto aby zadržela kosovce na uzdě? :-))) jo to je hodně fanny. No nic já ji osobně BONDSTEEL navštívil nesčetně krát a i delší dobu pobýval , najdeš tam velmi zajímavá místa zejména v severní části kde se bez tajné NATO prověrky nedostaneš a hádej proč? Zkus si něco nastudovat o té základně. Jinak základna byla budována ne proto aby držela na uzdě kosovce ale aby srbové neměli choutky si vyřizovat účty.
Tvoje tvrzení že v 80 letech srbové vraždily kosovce jasně napovídá že víš kulový o celé problematice, doporučuji si nastudovat, ať nepouštíš bludy.
Tvoji reakci neočekávám, místo vypisování dej linky které tvoje tvrzení podpoří, ušetříme si oba dost času neustálým dohadováním.
citace
Růst albánské populace spolu s neustále pokračující krizí měl za následek, že albánské rodiny s velkým počtem dětí se ocitly v chudobě, byl nedostatek bydlení. Proti Srbům začaly být podnikány ze strany Albánců první násilné činy, docházelo k vraždám Srbů, vypalování jejich domů. Bezpečnostní aparát byl k těmto projevům násilí bezmocný, o této činnosti bylo zakázáno mluvit ve sdělovacích prostředcích, aby to nenarušilo politiku "posilování Bratrství a jednoty mezi národy a národnostmi"
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek@ Technik Pred tvojou citáciou bol ešte tento text: "Zvýšená míra autonomie však nepřinesla spokojenost ani jedné straně. Srbové v tom viděli oslabování jejich vlivu v rámci ...Zobrazit celý příspěvek
@ Technik
Pred tvojou citáciou bol ešte tento text:
"Zvýšená míra autonomie však nepřinesla spokojenost ani jedné straně. Srbové v tom viděli oslabování jejich vlivu v rámci Jugoslávie a útlak od většinových Albánců, a Albánci se i nadále snažili o dosažení republikového postavení v rámci Jugoslávie. Početnější albánské obyvatelstvo však bylo v tomto směru iniciativnější. Z toho důvodu se konaly i mohutné demonstrace: první v roce 1968 a druhá po Titově smrti v roce 1981. Všechny projevy odporu ze strany většinových Albánců i menšinových Srbů však byly bezpečnostním aparátem Jugoslávie potlačeny.[5] Navíc albánská populace zažila v Albánii i v Kosovu na evropské poměry nebývalý vzrůst (3–4 %).[6] Počet Albánců se v letech 1948–1991 v Kosovu ztrojnásobil[zdroj?] a mnozí Srbové a Černohorci se začali cítit izolovaně poté, co mnoho vesnic bylo tvořeno Albánci a Slované zůstávali jen v počtu několika málo rodin.
!!!!
Ekonomická situace Kosova byla stále zoufalejší; jugoslávský tisk plnily zprávy o "speciálních opatřeních" pro rozvoj Kosova a neustálých jednáních celé řady odpovědných organizací, nevedly však ale k výsledku. Srbové tak Kosovo houfně opouštěli, neboť nebyli v oblasti schopni najít vhodnou práci (již od poloviny 60. let se stala Jugoslávie jednou z mála socialistických zemí, kterou trápila nezaměstnanost). To ještě více nahrávalo homogenizaci Kosova jako čistě albánské oblasti. !!!!"
Teraz plačú a pred tým utekali ozlomkrky z Kosova preč....
A odsek nasledujúci po tvojom.... aby sa to teda nevytrhávalo z kontextu...
"Tyto procesy vedly v roce 1986 k přijetí kontroverzního zákona, který Albáncům znemožňoval kupovat nemovitosti od Srbů a Černohorců. O rok později byl tento kurz zpracován v tzv. Jugoslávském programu opatření a aktivit k zastavení vysídlování slovanské populace z Kosova. Byly vyčleněny finance z tzv. "Fondu nerozvinutých" (původně určenému k hospodářské pomoci Kosovu, Makedonii, Černé Hoře a Bosně) k tomu, aby byli Srbové zvýhodňováni při přidělování pracovních míst a bytů a také ve mzdách. Tato opatření vyvolala značnou nevoli mezi Albánci. V té době však násilné činy Albánců proti Srbům dosahovaly takových rozměrů, že se stále více Srbů začalo stěhovat mimo kosovské území. V oblasti začala panovat anarchie, jugoslávská policie se bála zasahovat proti demonstracím Albánců, zasahovala pouze při demonstracích Srbů."
Tak ako rozpad Juhoslávie mal na svedomí hlavne Miloševič, tak aj problém Kosova je jeho dielo. Nikto príčetný s nim nechcel mať nič. Každý zdupkal....Skrýt celý příspěveksamozřejmě, jak už jsem psal asi před měsícem k jinému příspěvku, válka v kosovu a její historie nelze shrnout v jednom odstavci, je to konflikt trvající skoro sto let. A opět ...Zobrazit celý příspěvek
samozřejmě, jak už jsem psal asi před měsícem k jinému příspěvku, válka v kosovu a její historie nelze shrnout v jednom odstavci, je to konflikt trvající skoro sto let. A opět opakuji to co jsem zde psal, což si můžete dohledat, že pro mě jako pro člověka který tam strávil rok a půl na obou stranách jsou všichni stejní, jak srbové tak kosované ( ale lidsky, kultůrou, jazykem jsou mi bližší srbové), oba národy se nadělali dost prasáren, proto musím reagovat na nesmysl když někdo tvrdí že v 80 letech vraždily srbové muslimy, přitom to bylo naopak.
PS z kontextu nic nevytrhávám, na rozdíl od ostatních přiložím odkaz protože část která vyvrací něčí tvrzení může z něčeho vyplývat a pokud má diskutující tendenci si doplnit mezery může odkaz využít. Bohužel nemohu asi okopírovat celý text, takže nedochází k vytržení z kontextu, pokud uvedu zdroj.Skrýt celý příspěvekTakže válka v Kosovu trvá déle jako 100. let. Ale vy sám ji přirovnáváte ke Krymu kde žádná válka nebyla. Tedy krom té co tam přinesly Ruští vojáci. Už vám dochází nesmyslnost vaší ...Zobrazit celý příspěvek
Takže válka v Kosovu trvá déle jako 100. let. Ale vy sám ji přirovnáváte ke Krymu kde žádná válka nebyla. Tedy krom té co tam přinesly Ruští vojáci.
Už vám dochází nesmyslnost vaší argumentace?Skrýt celý příspěvekPřesně to sem čekal,překrucování. Kde píšu že válka byla sto let? Přečtěte si odkaz a dočtete se o sto let trvajícím konfliktu mezi kosovským etnikem a Srby. Prave pro tak dlouho ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně to sem čekal,překrucování. Kde píšu že válka byla sto let? Přečtěte si odkaz a dočtete se o sto let trvajícím konfliktu mezi kosovským etnikem a Srby. Prave pro tak dlouho trvající nenávist a konflikty nelze dělat závěry na základě udolasti po devadesátých let.
Ad 2 nikde nesrovnavam Kosovo a Krym, pouze poukazují na to že každý národ má právo na sebeurčení aniž by byly utlačovány válkou nebo jinak. Pokud zde někteří zastávají Ukrajinu že byla narušena její integrita tak já říkám že byla narušena její integrita i v roce 1954 a teď došlo k navrácení stavu před rokem 1954.
V Krymu proběhly dvě referenda a vždy 1.5 milionů obyvatel chtěla navrácení k Rusku. Vy jako demokrat zpochybnujete referendum? Kazdopadne pokud někomu docházejí argumenty tak jste to vy, měl by jste doložit vaše tvrzení, například že národ nemá bez války nárok na sebeurčení když neustále argumentujete Kosovem a že je to rozdíl který neopravňuje Krym ke krokům k oddělení.Skrýt celý příspěvek@ Technik "Přečtěte si odkaz a dočtete se o sto let trvajícím konfliktu mezi kosovským etnikem a Srby. Prave pro tak dlouho trvající nenávist a konflikty nelze dělat závěry na ...Zobrazit celý příspěvek
@ Technik
"Přečtěte si odkaz a dočtete se o sto let trvajícím konfliktu mezi kosovským etnikem a Srby. Prave pro tak dlouho trvající nenávist a konflikty nelze dělat závěry na základě udolasti po devadesátých let."
Srbi si svojou nenásytnosťou po území Kosova pred sto rokmi tento problém sami spôsobili.
"Ad 2 nikde nesrovnavam Kosovo a Krym, pouze poukazují na to že každý národ má právo na sebeurčení aniž by byly utlačovány válkou nebo jinak. Pokud zde někteří zastávají Ukrajinu že byla narušena její integrita tak já říkám že byla narušena její integrita i v roce 1954 a teď došlo k navrácení stavu před rokem 1954."
Sebaurčenie neznamená pripojiť sa ku druhému štátu. mali si vytvoriť vlastný, po dohode s Ukrajinou, nie pod hlavňami zelených mužíčkov.
Ktorý rok je teda ten správny, aby bola dosiahnutá spravdlivosť?
Nehovorí sa tomu revanšizmus? :-D Potom Sudety by mali patriˇť Nemecku, Zaolzie Poliakom ..... a tak by sa to dalo revanšisticky pokračovať ďalej.
"V Krymu proběhly dvě referenda a vždy 1.5 milionů obyvatel chtěla navrácení k Rusku. "
To je sebaurčenie? Spravovanie si vlastného územia vlastnými občanmi?
Nehovoriac o porušení medzinárodných dohôd medzi Ukrajinou a RF.
"Kazdopadne pokud někomu docházejí argumenty tak jste to vy, měl by jste doložit vaše tvrzení, například že národ nemá bez války nárok na sebeurčení když neustále argumentujete Kosovem a že je to rozdíl který neopravňuje Krym ke krokům k oddělení."
Nerobili sa Kosovskí Albánci príčinou všetkého zlého, čo sa robí v Srbsku? Podobne, ako sa Židia označovali ako príčina všetkého zlého nacistami .... A potom sa na základe takého vymývania mozgov začne teror.... A druhá strana sa následkom prvej radikalizuje tiež....Skrýt celý příspěvekTechnik: "Mezi roky 1459 a 1912 bylo dnešní Kosovo částí Osmanské říše." "Po konci první světové války v roce 1918 se Kosovo a Metohije staly součástí nově vzniklého království – ...Zobrazit celý příspěvek
Technik: "Mezi roky 1459 a 1912 bylo dnešní Kosovo částí Osmanské říše."
"Po konci první světové války v roce 1918 se Kosovo a Metohije staly součástí nově vzniklého království – ze začátku unitárního království Srbů, Chorvatů a Slovinců, později Království Jugoslávie"
"3. září 1945 schválilo Lidové shromáždění Jugoslávie (Narodna skupština) ústavní zákon, na základě něhož se v rámci Lidové republiky Srbsko zřizuje autonomní oblast Kosovo a Metohija. "
"V roce 1974 získalo Kosovo status prakticky rovnocenný k ostatním republikám a při obsazování postů přestaly být uplatňovány národnostní předpoklady."
Jinými slovy od roku 1452 Srbsko nemělo kontrolu plnou kontrolu nad Kosovem.
Kosovo více jak 500. let zvyšovalo svoji samostatnost, nakonec dosáhlo samostatnosti na úrovni republik v roce 1974. To je rok kdy Srbové přišli o Kosovo.
Stejně jako vznikem federativní republiky CsFR(1969), vznikla Česká a Slovenská republika a zaniklo CsSR.
Ale váš silně citově zabarvený názor jste tu už několikrát prezentoval.Skrýt celý příspěvekSubjekty práva sebeurčení jsou všechny národy, a to jak svobodné, tak i dosud závislé. Jsou jimi dnes . především národy ·pod koloniálním panstvím, které bojují za svoji ...Zobrazit celý příspěvek
Subjekty práva sebeurčení jsou všechny národy, a to jak svobodné, tak i dosud závislé. Jsou jimi dnes . především národy ·pod koloniálním panstvím, které bojují za svoji nezávislost a svobodné rozhodování o svém politickém, hospodářském, sociálním a kulturním statutu. Zůstávají jimi i ty národy, které již svobodně rozhodly o svém způsobu života a zřízení ve svém nezávislém státu nebo v rámci mnohonárodního státu a které mohou v budoucnu podle svých představ .a vůle měnit svůj statut, společenské a hospodářské zřízení nebo politický režim.
Zásada sebeurčení platí pro všechny národy a žádné rozdíly ve velikosti, ..
významu, stupni hospodářského nebo kulturního rozvoje nemohou bránit národům v přístupu k právu sebeurčení a k jeho uskutečňování. Jakmile národ bojující za nezávislost projevil svou vůli k sebeurčení, stává se subjektem mezinárodního práva a je ~pod ochranou mezinárodního práva.
file:///C:/Users/Martin/AppData/Roaming/Microsoft/Windows/Network%20Shortcuts/564-Article%20Text-1147-1-10-20120714%20(1).pdf
charta OSN článek 55 sebeurčení národů s pozdějšími novelami, odkazů na internetu máte dost.
Deklarace nezávislosti USA, již zde jednou citované, pokud by si nebyl línej si přečíst celé vlákno. Ale velmi rád sem tu citaci opět dám.
"
Když se v běhu lidských životů stane pro některý národ nezbytným
rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu, a
zaujmout mezi mocnostmi světa oddělené a rovnocenné postavení, k
jakému jej opravňují zákony přírody a boha přírody, pak prostá úcta k
názorům lidstva vyžaduje, aby vyhlásil příčiny, které jej vedou k
odtržení."
Myslím že jsem vám dostatečně jasně doložil že národ má nárok na sebeurčení bez války. Na další vaše nesmyslné argumenty bez odkazů nemíním reagovat.
PS: když už nesmyslně reagujete že si Srbové dělali nárok na osmanské území, tak si prostudujte mapu osmanské říše jistě najdeš dostatek národů kteří byli nenasytní stejně jako srbové.Skrýt celý příspěvekTechnik: Nikdo tu nespohybńuje právo Rusů na vlastní stát. Ale stále budu opakovat ten stát existuje jmenuje se Rusko. Pokud v něm chtěli obyvatelé Krymu žít mohli se bez problémů ...Zobrazit celý příspěvek
Technik: Nikdo tu nespohybńuje právo Rusů na vlastní stát. Ale stále budu opakovat ten stát existuje jmenuje se Rusko. Pokud v něm chtěli obyvatelé Krymu žít mohli se bez problémů přestěhovat. Stejně jako to udělali tisíce jejich spoluobčanu z celé Ukrajiny.
"PS: když už nesmyslně reagujete že si Srbové dělali nárok na osmanské území, tak si prostudujte mapu osmanské říše jistě najdeš dostatek národů kteří byli nenasytní stejně jako srbové."
Srbové, ale neuzurpovali území Osmanské říší. Ta přestala existovat v roce 1922/23. Ale území Kosova co se během svého členství v Jugoslávii dočkalo samostatnosti na úrovní dalších republik. Třeba té Srbské.
"V roce 1974 získalo Kosovo status prakticky rovnocenný k ostatním republikám a při obsazování postů přestaly být uplatňovány národnostní předpoklady."
To je to co v tom vašem linku směle ignorujete, podle hesla co se nehodí se škrtne.Skrýt celý příspěvekCitace USA ústavy +1 https://www.novinky.cz/zahrani... V které částí ...Zobrazit celý příspěvek
Citace USA ústavy +1
https://www.novinky.cz/zahrani...
V které částí přípravy operace se mluví o snaze Krymského národa o samostatnot, o které tu tak krásně básníte?Skrýt celý příspěvekJirosi Takže popíráte 1 balkánskou válku v letech 1912-1913 kdy se srbové zmocnily velké části kosova? V roce 1913 se Albánci pokusili vyhlásit národní stát, nicméně Kosovo ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Takže popíráte 1 balkánskou válku v letech 1912-1913 kdy se srbové zmocnily velké části kosova?
V roce 1913 se Albánci pokusili vyhlásit národní stát, nicméně Kosovo neobhájili a tento stav potvrdily i vítězné mocnosti po konci první světové války. Kdo pak všechno byl vítězná mocnost? Prostudujte si to pořádně, opět je to vleklý spor více než sto let trvající, který nelze shrnout do věty srbové jsou zly, ubližovali albáncům.
Jirosi jste hlupák, váš odkaz dokazuje že o tématu nic nevíte. Nápíšu vám to v bodech
- 20. ledna 1991 referendum, účast 93,3% založení Krymské republiky
- 12. února 1991 Ukrajinský sovět schválil autonomní status Krym
- 11. září nejvyšší radou Krymu přijata deklarace nezávislosti na Ukrajině
- 26.2. 92.krymská rada zrušila autonomii a byl přijat název rep. Krym
- 6.6 1992 přijata ústava rep. Krym která umožňovala připojení k RF
- 15.5.92 na nátlak Ukrajiny zrušena a anulována dek. nezávislosti Krymu
- 19.5.92 zřízen úřad prezidenta
- 5.12.94 Budapešťské memorandum
- 17.3.95 ukrajina ruší úřad prezidenta, nátlaky nepokoje, násilí v ulicích
-28.6.96 přijat do ukrajinské ústavy čl. X kde stanoví ukrajinskému prezidentovi právo veta na všechny krymské zákony
Následovalo období klidu avšak odpor nadále doutnal a krymský parlament se snažil neustále prosazovat samostatnost, kterou přes právo veta nešlo prosadit.
-11.3.2014 opět na základě referenda prosazena samostatnost na ukrajině i přes bojkot krymských tatarů. Schválena nová deklarace odvolávájící se na nezávislost kosova.
Takže tohle vážený Jirosi jsou jasný fakta, který vypovídají o tom, jak dlouho skoro dva miliony lidí chtělo oddělení od Ukrajiny. Chápu opět se vám to nebude hodit do vaši pohádky o zlých ruských vojácích. Váš názor vám neberu, smutný je, že 90% zastánců Ukrajiny do roku 2014 ani netušilo že nějaký Krym existuje a že se jeho občané snažily prosadit samostatnost více než 25 let.Skrýt celý příspěvek@ Technik "Takže tohle vážený Jirosi jsou jasný fakta, který vypovídají o tom, jak dlouho skoro dva miliony lidí chtělo oddělení od Ukrajiny. " Zaujímavé, že Rusi z Krymu sa chcú ...Zobrazit celý příspěvek
@ Technik
"Takže tohle vážený Jirosi jsou jasný fakta, který vypovídají o tom, jak dlouho skoro dva miliony lidí chtělo oddělení od Ukrajiny. "
Zaujímavé, že Rusi z Krymu sa chcú pripojiť ku RF. To sa muselo stať podľa želania z Kremľa.... Keď Čečensko vyhlásilo svoju nezávislosť, Rusko to utopilo v krvi .... Tak, ako to malo vo zvyku už odjakživa....
Jeľcin z Kučmom si rozdelenie ZSSR dohodli na základe svojich pravidiel. RF tie pravidlá niekoľkokrát akceptovala. tak nech tie zmluvy aj dodržiava.
"je to vleklý spor více než sto let trvající, který nelze shrnout do věty srbové jsou zly, ubližovali albáncům."
Srbi poslali armádu aj na Slovincov, keď vyhlásili svoju nezávislosť.... Šovinistický boľševik Miloševič namiesto riešenia ekonomiky svojej krajiny iba chorobne túžil po moci.... Preto celá Juhoslávia dopadla tak, ako dopadla. Pre srbský šovinizmus a mocibažnosť....
A nejaké "posvätné územia".... Stálo to Srbsku za tie tisíce mŕtvych, ktoré spôsobili sebe aj druhým, čo? A ožobráčili sa.... Slovák kričí "Kosovo je Serbija", ale robotníka zo Srbska, ktorý si dovolil prísť na Slovensko, by najradšej kopancami zo Slovenska vyhnal .... ("migranta jedného...."). Aj takí sú Slováci .... Tí svojstojní a Slavianski....Skrýt celý příspěvekTechnik: "V roce 1913 se Albánci pokusili vyhlásit národní stát, nicméně Kosovo neobhájili a tento stav potvrdily i vítězné mocnosti po konci první světové války." Kosovo získalo ...Zobrazit celý příspěvek
Technik: "V roce 1913 se Albánci pokusili vyhlásit národní stát, nicméně Kosovo neobhájili a tento stav potvrdily i vítězné mocnosti po konci první světové války."
Kosovo získalo samostatnost už v Jugososlávi. Té Jugoslávii tvořené státy vzešlímy z té první Balkánské války.
Dnes snad je Kosovo součástí Albanie?
Tak o čem se tu snažíte točit.
Zatím co Krym byl přičleněn v předcházející době k Ukrajině.
Podle toho co píšete sám podstupoval svoje prvky Ukrajině.
"-11.3.2014 opět na základě referenda prosazena samostatnost na ukrajině i přes bojkot krymských tatarů. "
22.-23.2 Rozhodnutí o provedení invaze Ruské armády v Moskvě.
27.2.2014 Krym obsazen Ruskými vojáky.
27.2. - 11.3.2014 - Snaha o mezinárodní legitimizaci invaze.
11.3.2014 - Referendum o samostatnosti
16.3. 2014 - Referendum o připojení se k Rusku
9. 3. 2015 Putin veřejně přiznal, že to nebyla vůle lidu Krymu. Ale operace Ruské armády řízená z ním z Moskvy.
Fakt nechápu co vás na tom baví...Skrýt celý příspěvekNuže... pročetl jsem zdejší komentářová vlákna a stále přemýšlím proč se u článku o polském nákupu stíhacích letounů řeší už milionkrát probíraný Krym... když už jste tedy začali ...Zobrazit celý příspěvek
Nuže... pročetl jsem zdejší komentářová vlákna a stále přemýšlím proč se u článku o polském nákupu stíhacích letounů řeší už milionkrát probíraný Krym... když už jste tedy začali mám tu jednu reakci.
technik
Nutno uznat, že události Krymu 2014 jsou lehce sporné a do jisté míry mám i pochopení pro ty kdo zaujali stranu Ruska a jejich činů. Je však nutno napsat že:
1) Ukrajinský stát měl zaručenou územní celistvost a suverenitu i ze strany RF a obyvatelé Krymu nejsou národ avšak Ukrajinci a Rusové (část jsou i původní krymští Tataři, tedy kozáci) obývající poloostrov Krym. Obě národnosti mají svůj vlastní národní stát. Tedy argumentace národním sebeurčením ve chvíli kdy je toto území reálně obsazeno armádou sousedního státu, který argumentuje ochranou svého národa na cizím území a následně je tento kus země včleněn do již zmíněného sousedního státu mi přijde docela na hraně zdravého rozumu. Celý problém okolo Sudet 38 byl způsoben větší říší tedy Rakousko-Uherskem (SSSR) kdy na jistém území byla značná část Německy mluvícího obyvatelstva. Řekněme, že místo Mnichova 38 by Němci do sporného území vyslali pravidelnou armádu, která by obklíčila čs. posádky a pod jejich dozorem by poté bylo uskutečněno referendum o začlenění do Nacistického Německa. Berete tedy, že Němci by byli v právu a nechal byste je vzít si naše pohraničí?
2) Po světě existuje několik míst kdy na území jistého státu žije v jedné oblasti mnoho obyvatel původem cizího státu. Nevidím však, že by Chinatowny v USA vyhlašovali referendum o připojení k Číně. Pokud se člověk, který má potřebu být mezi svými a existuje jeho národní stát, může se tam jednoduše přestěhovat. Dále argumentace ve stylu, že Krym byl vždycky Ruský a tak ať si ho vezmou je pro mně osobně nesmyslný argument, který otevírá pandořinu skřínku na této planetě. Neexistuje moc států, které mezi sebou nemají nějaké křivdy minulosti nebo dříve nevlastnili území, které dnes patří někomu jinému. Otevírá to tedy prostor pro nespočet konfliktů, které zanechají jen další křivdy do budoucna.
3) Když tedy Rusové ten Krym tak hrozně chtěli (nutno přiznat ze strategických důvodů je to rozumný tah, páč Rusko nemá moc nezamrzajících přístupů k Moři a Sevastopol je významná základna), proč to neřešit jinou cestou? Myslím, že se i shodneme, že nadpoloviční většina obyvatel Krymu chtěla k Rusku, tudíž referendum by oficiálně vyhráli. Tedy buď Ukrajině něco nabídnout a území defacto odkoupit nebo požádat mezinárodní komunitu o řešení tohoto sporu. Vysláním svých sil a reálně okupací Krymu situaci příliš nezlepšili a když si k tomu přidám situaci na východě Ukrajiny (podpora separatistů ze strany RF) tak se není čemu divit, že Ukrajinci nejsou dvakrát rádi a Rusko dostalo tu reakci co dostalo.Skrýt celý příspěvekto jirosi co mě na tom baví? Že opět vytrháváte věci z kontextu jak to vždy umíte. Poukazuji na to že obyvatelé krymu od roku 1990 se snažily o samostatnost, vy tenhle fakt ...Zobrazit celý příspěvek
to jirosi
co mě na tom baví? Že opět vytrháváte věci z kontextu jak to vždy umíte. Poukazuji na to že obyvatelé krymu od roku 1990 se snažily o samostatnost, vy tenhle fakt naprosto opomíjíte a argumentujete vpádem ruských vojsk do krymu, což absolutně nemá nic společného se 25 letou snahou o odtržení. Chápete tenhle fakt nebo budete neustále jako papoušek brečet že ruská vojska obsadila krym?
To Danik
aby jsme se chápali, já zde neobhajuji vpád ruských sil na Krym od toho tu jsou jiní, jasně jsem v několika vláknech uvedl, že kdo dnes pořád spekuluje nad tím že to nebyla regulérní armáda je blb a že aktem ruska bylo porušení mezinárodního práva.
Doporočuji si vyhledat podklady k referendu které vydala ukrajinou pověřená krymská vláda, taktéž výsledky referenda jenž zmocnila ukrajina krymský parlament, který tohoto zmocnění využil a již známych výsledcích tohoto referenda byla krymská vláda ukrajinou donucena o stornování referenda. Pořád zde nechápete že vláda ukrajiny aby předešla nepokojům na Krymu vždy rozšířila a delegovala práva Krymské vládě, hned poté co vláda tyto pravomoce nabyla se snažila udělat vše aby došlo k odtržení, přičemž opět zakročila vláda Ukrajiny zrušením pravomocí, zrušením úřadu prezidenta a podobně. Tomuhle říkáte do budoucna vyřešení problému????
https://webcache.googleusercon...
zajímavé čtení pro ty kdo chtějí více pochopit mezinárodní právo a zejména nejisté chování členů OSN v případě Krymu a nejen jeho.Skrýt celý příspěvek
"Je klamstvom tvrdit, že by pripojenie obyvatelov krymu k Rusku zlepšilo šancu Ruska pri utoku na Varšavu." To tvrdíš ty, nie ja .... vymýšľať si nemusíš.... "Krym a bez ohladu ...Zobrazit celý příspěvek
"Je klamstvom tvrdit, že by pripojenie obyvatelov krymu k Rusku zlepšilo šancu Ruska pri utoku na Varšavu."
To tvrdíš ty, nie ja .... vymýšľať si nemusíš....
"Krym a bez ohladu na to či ho obsadili Rusi s medzinarodnym pravom je vyznamna zakladna pre ovladnutie Čierneho mora. "
Čierne more ovláda ten, kto ho môže "zašpuntovať". Kremeľ to ale NIKDY nebude.
"Okrem toho Rusko v Sevastopole flotilu malo aj predtym." Mohli ju tam mať podľa dohody naďalej, Rusko porušilo zmluvy ....Skrýt celý příspěvek@ Palo Satko "Obsadenie Pobaltia nema pre Rusov žiadny zmysel. " Rovnako aj obsadenie Krymu Ruskom bol nezmysel. navždy si poštvať bratský ukrajinský národ proti sebe .... Na ...Zobrazit celý příspěvek
@ Palo Satko
"Obsadenie Pobaltia nema pre Rusov žiadny zmysel. "
Rovnako aj obsadenie Krymu Ruskom bol nezmysel. navždy si poštvať bratský ukrajinský národ proti sebe .... Na tomto je najlepšie vidieť tá "slovanská vzájomnosť" pod zástavou RF ....
"Ruska politika je zamerana na dobro Rusov a a starost o Baltov medzi medzi dnešne ruske priority rozhodne nepatri "
Pod tým dobrom Rusov máš dúfam na mysli dobro vládnúcich oligarchov.... Pretože nemám pocit, že nejaký bežný občan zo Sibíri, či inej časti RF sa má "dobre".... Keď ho vládnuca oligarchia neustále okráda a namiesto do zvyšovania životnej úrovne Rusko "investuje" do rôznych wunderwaffen či na dobrodružstvá typu "Venezuela, Sýria, Donbas, Luhansko....."
"Okrem toho nejaky "baltsky sentiment" si Rusi sprotivili tym, že si prestali nahovarat, že Litevci, Lotyši a Estonci boli nejaki ruski spojenci cez vojnu. Faktom je že boli to spojenci Nemecka a niektori aj hnusni nackovia."
Zaujímavé, že tvrdíš B, ale o A mlčíš ako Červenáček z Rýchlych šípov....
Zabudol (alebo naschvál zamlčiavaš) príčinu radikalizácie občanov Pobaltia? (vlastne aj iných národností) - od obsadenia či časti Poľska, anšlusu Pobaltia, Bukoviny, Moldavska, Besarábie ..... prebiehali na zabratom území brutálne popravy rukami NKVD, v "lepšom" prípade iba deportácia na otrocké práce do likvidačných táborov Gulagov....
Dokonca aj mnohí Volynskí Češi tak skončili, paradoxne mnohých oslobodili pred istou smrťou vojaci Wehrmachtu ....
"Hnusní náckovia" boli v tom čase aj na Slovensku pod patronátom HSĽS a sú tu aj dnes a - ospevujú - BÁŤUŠKU z KREMĽA! :-DSkrýt celý příspěvek
Polsky instalater desi zapadoeuropanov zhruba rovnako, ako ten slovensky. Co znaci, ze prakticky vobec. Najvacsia vlna emigracie zo Strednej a Vychodnej Europy uz davno skoncila. ...Zobrazit celý příspěvek
Polsky instalater desi zapadoeuropanov zhruba rovnako, ako ten slovensky.
Co znaci, ze prakticky vobec.
Najvacsia vlna emigracie zo Strednej a Vychodnej Europy uz davno skoncila.
Dnes sa emigranti vracaju praveze domov a na trhu krajin Zap. Europy je nedostatok tak kvalifikovanej, ako aj nekvalifikovanej sily.
Inac ked si prepocitas pocet emigrantov na pocet obyvatelov a zapocitas do cielovych krajin aj Cechy, vtedy mozno s hrozou zistis, ze ta nasa slovenska emigracia je ovela vacsia, ako ta polska.
.
Doma samozrejme Poliaci maju urcite problemy.
Ako kazda krajina, vcitane Slovenska
Poliaci vsak tie ich problemy niekedy viac, niekedy menej uspesne aj riesia a uz dnes mozme s istotou povedat, ze su pri ich rieseni pred nami Slovakmi.
Nakoniec, aj polska armada a tento clanok su toho dokazom.
.
Poliakom v tej kupe blahozelam a zostava iba smutne konstatovat, ze ide o jednu z mala krajin Europy, ktora si uvedomuje sucasne hrozby a zodpovednost za udrzanie mieru.Skrýt celý příspěvekVracaju sa emgranti, ktori neuspeli. Proste mi čo sme tu zostali, sme im vytvorili podmienky, ktore oni považuju za vhodne pre život. Lenže tie počty su male a je im venovana ...Zobrazit celý příspěvek
Vracaju sa emgranti, ktori neuspeli. Proste mi čo sme tu zostali, sme im vytvorili podmienky, ktore oni považuju za vhodne pre život. Lenže tie počty su male a je im venovana väčšia publicita než realne predstavuju. Naše vystahovalectvo je strašne a mna pripada take konanie mladych až chrapunske, ale je pravdou, že sa nesnažime zbrojit a rozhadzovat ako by zajtra došla Potopa. Slovenskym problemom je nedovera k politikom a z toho prameniace osieranie všetkeho čo tu mame a robime. Ked si to uvedomíš, tak sme celkom normalne spravovanou krajinou s europskou mierou korupcie, zlodejiny a somarin.
Osobne si myslim, že kto ma rad vojenske hračky, bude v nasledujucich rokoch so slzami v očiach spominat na objednavky vojenskej techniky toho "excelentneho kapitana s Yoda syntaxom" a jeho družiny.Skrýt celý příspěvekEmigranti sa vracaju z roznych dovodov. Najcastejsim a najvacsim dovodom navratu je momentalne rodina a znami. Potom je mentalita a rozdielne prostredie a spolocnost. Z financneho ...Zobrazit celý příspěvek
Emigranti sa vracaju z roznych dovodov.
Najcastejsim a najvacsim dovodom navratu je momentalne rodina a znami.
Potom je mentalita a rozdielne prostredie a spolocnost.
Z financneho hladiska sa ten rozdiel uz podstatne zmensil, najma co sa tyka rodin s detmi.
.
Najvacsim problemom Slovenska sme momentalne my - Slovaci.
A najma nasa katastrofalna neschopnost sebakritiky.
.
Na Slovensku sa ziadne problemy neriesia, pretoze my Slovaci si tie problemy ani nedokazeme priznat, ze u nas existuju a ze my sme za tie problemy zodpovedni.Skrýt celý příspěvekMladí se vrátí obvykle do domoviny. Možná i čtvrtina mých spolužáků po VŠ zmizela v zahraničí, ale postupně se většina vrátila. Důvod - časem jim chyběl jejich rodný jazyk a česká ...Zobrazit celý příspěvek
Mladí se vrátí obvykle do domoviny. Možná i čtvrtina mých spolužáků po VŠ zmizela v zahraničí, ale postupně se většina vrátila. Důvod - časem jim chyběl jejich rodný jazyk a česká nátura. Poznali na vlastní jak to chodí jinde a to jim stačilo. Vydělali si dost na to, aby si koupili byt/dům bez hypotéky, mají lepší zkušenosti, takže problém s tím, že by nesehnali práci nemají. Když už někdo zůstal, tak obvykle holky, které se tam přivdaly. Byť osobně znám holku, která si nabrnkla borce v Manchesteru a teď bydlí u nás v maloměstě. Chudák je tu s angličtinou úplně ztracenej... Známýho brácha se vrátil po 12 letech z USA. Měl tam rozjetou firmu, prodal ji a teď bydlí v ČR. Taky se vrátil, protože mu to chybělo a nikdy nezapadl.
V Polsku to není nijak jiné. Celý tento východní blok je plus minus stejnej. U nás ve firmě makali ukáčka. Co jsem se s nimi bavil, ani je nenapadlo, že by tu zůstali. Chtěli bydlet tam, kde to znají a kde jsou doma. Zůstávají jen výjimky. Kdyby ne, tak tu máme za pár let 700 000 Ukrajinců, Rumunů, Bulharů a kdo ví čeho natrvalo. Jenže drtivá většina se vrátí.Skrýt celý příspěvek
Vy si myslite, ze ti polaci, cesi, slovaci se na zapade chteli usadit? Omyl. Devadest procent tam jelo na par let, vydelat prachy a ty pak v rodne zemi prostavet a jinak utratit. ...Zobrazit celý příspěvek
Vy si myslite, ze ti polaci, cesi, slovaci se na zapade chteli usadit? Omyl. Devadest procent tam jelo na par let, vydelat prachy a ty pak v rodne zemi prostavet a jinak utratit. To neni jako drive za komousu, kdy lide emigrovali a nemohli se vratit, protoze smejdi co tu vladli by je zavreli.Skrýt celý příspěvek
Vrací se nesmíšené rodiny nebo jedinci. Přiženěný nebo přivdaná k cizincovi má o důvod méně se vracet. Jinak politické události posledního roku na SK bohužel překonávají ...Zobrazit celý příspěvek
Vrací se nesmíšené rodiny nebo jedinci. Přiženěný nebo přivdaná k cizincovi má o důvod méně se vracet. Jinak politické události posledního roku na SK bohužel překonávají představivost. Aby mafie ovládala většinu politického spektra se jinde moc nevidí.Skrýt celý příspěvek
Temer cely medialny priestor patri Pente a Esetu a novinari sa dnes volaju prestituti a tak vyzeraju "spravy", ktore citas. Vrazda Kuciaka bol zlocin a ako sa ukazalo spachali ho ...Zobrazit celý příspěvek
Temer cely medialny priestor patri Pente a Esetu a novinari sa dnes volaju prestituti a tak vyzeraju "spravy", ktore citas. Vrazda Kuciaka bol zlocin a ako sa ukazalo spachali ho uboziaci na objednavku sebadostrediveho debila. Mafia take a takto zlociny nerobi. Druha vec je, ze Cesko naozaj nie je vzorom spravovaneho statu. Napr. nam nevladla "carevna" ako vam za Necasa. :)Skrýt celý příspěvek
@ Palo Satko "Temer cely medialny priestor patri Pente a Esetu a novinari sa dnes volaju prestituti a tak vyzeraju "spravy", ktore citas." Ale no..... :-D Preháňaš. Mimochodom, ...Zobrazit celý příspěvek
@ Palo Satko
"Temer cely medialny priestor patri Pente a Esetu a novinari sa dnes volaju prestituti a tak vyzeraju "spravy", ktore citas."
Ale no..... :-D Preháňaš.
Mimochodom, ty čítaš ktoré? Zjem aj vlek, Pohlavné správy, Infovojnu, Kulturblog a podobné dezinformačné nezmysly platené Kremľom? :-D
Nepoužívaš vlastnú hlavu, keď nevieš odlíšiť "propagandu" od reality? To sa musíš spoliehať na niekoho, kto ti dá rozumy? Nevieš rozlišovať dobro od zla? Klamstvo od pravdy? radšej si necháš ťahať medové motúzy od "spasiteľov" sľubujúcich raj bez námahy? Lenže toto v skutočnej realite NEEXISTUJE. Existuje iba tvrdá práca a "uťahovanie opaskov".... o tom je život .... bez práce nie sú koláče.... :-DSkrýt celý příspěvek
"Naše vystahovalectvo je strašne a mna pripada take konanie mladych až chrapunske" A mne chrapúnske pripadá to, že sa občan neustále necháva kupovať "sociálnymi istotami, vlakmi ...Zobrazit celý příspěvek
"Naše vystahovalectvo je strašne a mna pripada take konanie mladych až chrapunske"
A mne chrapúnske pripadá to, že sa občan neustále necháva kupovať "sociálnymi istotami, vlakmi "zadarmo"", lenže je to v skutočnosti okrádanie občana .... o neskutočnej korupcii a zdeformovanému súdnictvu a prokuratúre ani nevravím. Hanba Slovákom, že sa nevedia ozvať, iba ako ovce raz za 4 roky sa nechajú medovými motúzami popoťahovať popod nos, v horšom prípade nejaký primitív začne strašiť nejakými imigrantami, ktorí na Slovensku ani nie sú.... A podstatné problémy vďaka primitívom sa vôbec, ale vôbec neriešia .... Tí sa iba tešia, ako dostanú zo štátneho rozpočtu príspevky na nakupovanie bývania a ešte z toho spravia "stranícku nehnuteľnosť".... Za naše dane ..... obludnosť.Skrýt celý příspěvek
Gratulace, chápu, proč na to spěchají, že to vzali i bez offsetů, navíc ta cena je fakt dobrá. Myslím, že my bychom si měli počkat, až se podaří letadlo úplně doladit, nejlépe s ...Zobrazit celý příspěvek
Gratulace, chápu, proč na to spěchají, že to vzali i bez offsetů, navíc ta cena je fakt dobrá. Myslím, že my bychom si měli počkat, až se podaří letadlo úplně doladit, nejlépe s modernizací Block 4, kdy to bude plnohodnotná verze.
Na bloombergu psali, že letadlo má ještě nedořešených 13 nejvážnějších problémů kategorie 1, kde jsou teď nově zařazeny problémy s kanónem, který nestřílí rovně a praská jeho uchycení.
https://www.bloomberg.com/news...
Nedotažené verze pak vyžadují příliš vysoký poměr hodin servisu vůči hodinám provozu a ty první kousky jsou pak takové "hangar queens".Skrýt celý příspěvekČets to vůbec? Poláci dostanou block 4. Anebo ten úvod o Polácích byl jen "úvod" k tradičnímu "hejtu" F-35 - zatímco např. stav F-35 z prvních LRIPů se naprosto netýká jak Poláků, ...Zobrazit celý příspěvek
Čets to vůbec? Poláci dostanou block 4.
Anebo ten úvod o Polácích byl jen "úvod" k tradičnímu "hejtu" F-35 - zatímco např. stav F-35 z prvních LRIPů se naprosto netýká jak Poláků, tak potenciálně nás.
Kanón sice teoreticky ano, ale je to nová věc - takovejdle problémů má každé letadlo X. Není vůbec podstatné, že se to objevilo, ale jestli to výrobce dokáže rychle vyřešit. A to se mu zatím u obdobných problémů dařilo.Skrýt celý příspěvek"Gratulace, chápu, proč na to spěchají, že to vzali i bez offsetů, navíc ta cena je fakt dobrá. "
Někoho to možná překvapuje, ale ty offsety opravdu nejsou zadarmo."Gratulace, chápu, proč na to spěchají, že to vzali i bez offsetů, navíc ta cena je fakt dobrá. "
Někoho to možná překvapuje, ale ty offsety opravdu nejsou zadarmo.
Je to posun v obranychopnosti na úplně jinou úroveň, mít letadlo, které nepřítel vidí jen na velmi krátkou vzdálenost nebo nevidí vůbec, navíc zapojený do IBCS. Je vidět, že to ...Zobrazit celý příspěvek
Je to posun v obranychopnosti na úplně jinou úroveň, mít letadlo, které nepřítel vidí jen na velmi krátkou vzdálenost nebo nevidí vůbec, navíc zapojený do IBCS. Je vidět, že to Poláci berou vážně.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...