Podepsáno: AH-64E Apache Guardian pro Polsko. Bez dronů ale půjde jen o drahé hračky
- 13. 8. 2024
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Dnes na polském letišti Inowrocław-Latkowo, domovském sídle polské 53. letecké základny 56. BLot (56. Baza Lotnicza), za přítomnosti místopředsedy vlády a ministra obrany Władysława Kosiniaka-Kamysze, proběhl podpis prováděcí smlouvy LOA (Letter of Acceptance) na nákup 96 vrtulníků AH-64E Apache Guardian. Součástí nákupu jsou rozsáhlé offsetové smlouvy pro polský průmysl. Klíčové však bude, jak se podaří Apache Guardian integrovat s drony – jinak vrtulníky na bojišti nepřežijí.
Smlouva na dodávku 96 vrtulníků AH-64E Apache Guardian je velmi rozsáhlá. Zahrnuje nejen samotné vrtulníky, ale také logistický a výcvikový balíček, munici a náhradní díly. V logistickém balíčku je mimo jiné vybavení pro údržbu vrtulníků, vybavení letišť/hangárů a technická podpora. Výcvikový balíček pokrývá specializovaný výcvik pilotů a technického personálu, včetně různých komplexních výcvikových pomůcek a nejrůznějších simulátorů.
„Bojové vrtulníky AH-64E Apache poskytnou armádnímu letectví zcela nové bojové schopnosti v oblasti úderů na cíle a průzkumu. Jde také o další epochální změnu v modernizaci a rozvoji vrtulníkového letectví polských ozbrojených sil. Polsko se také stane po USA druhým největším uživatelem těchto vrtulníků na světě,“ uvedlo po podpisu smlouvy polské ministerstvo obrany. Pořízení Apachů je svou důležitostí srovnáván s nákupem polských F-16. Polskou armádu ale nepochybně čekají podobné transformační složitosti.
„Tato dohoda mění tvář letectva, mění tvář fungování polské armády a doplňuje prováděné nákupy. Filozofie fungování polských ozbrojených sil je spolupráce, integrace, vše jsou spojené nádoby. Obrněné jednotky nemohou dobře fungovat bez dobrého průzkumu, nemohou dobře fungovat bez vrtulníků. Nemohou dobře fungovat bez dronů, bez vzdušných sil. Je to všechno systém propojených a spolupracujícíh nástrojů. Jsme odpovědná vláda a uvědujeme si svá rozhodnutí. A co je dnes nejdůležitější: Neexistuje důležitější otázka než mír. To je naléhavý úkol pro politiky. Armáda má být připravena na válku, aby se mohla v případě potřeby bránit. Politici musí udělat vše pro vítězství míru. To je náš úkol a úkol civilizovaných národů obecně. To nás spojuje se Spojenými státy. Láska k míru, láska ke svobodě, láska ke spravedlnosti, láska k demokracii. Tyto společné hodnoty se nemohou bránit samy o sobě. Hodnoty podle svého jména a podle svých atributů nejsou bráněny silou argumentů, jsou bráněny silou společnosti, silou spojenectví a silou armády,“ uvedl polský ministr obrany.
AH-64E Apache Guardian je špičkový stroj. Vše ale stojí ohromné peníze – Polsko za vrtulníky zaplatí 40 miliard zlotých (235 miliard Kč) a roční provoz celé flotily přijde na dvě miliardy zlotých (12 miliard Kč) – za roční provoz každého Apache tak polský daňový poplatník zaplatí 125 milionů Kč!
Finalizaci dohody s americkou vládou, která jménem Polska objedná vrtulníky od Boeingu, předcházel podpis rozsáhlých offsetových dohod s Lockheed Martin, General Electric a Boeing.
Apache a Abramsy budou v polské armádě úzce spolupracovat; větší foto / US Army
Vrtulníky získá 1. výsadková brigáda pozemních sil 1 BLWL (1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych) s domovskou základnou na 56. BLot ležící 180 kilometrů západně od Varšavy. Na hranice Běloruska Apache doletí za hodinu a půl.
Pod brigádu také 49. letecká základna 49. BLot (49 Baza Lotnicza) u města Pruszcz Gdański na pobřeží Baltského moře. Polská armáda počítá s nasazením Apache také nad Baltským mořem. Apache mají také působit ze základen v Malborku (v současnosti základna pro stíhací letouny MiG-29) a ve Świdniku (nová základna, vzniká poblíž lublinského letiště).
Apache Guardian nahradí zastaralé Mi-24. Ve výzbroji 1 BLWL jsou také obstarožní Mi-2 (některé z nich mají zbraňové závěsníky) a relativně moderní W-3PL Głuszec. Polští piloti nejdříve přejdou na osm pronajatých AH-64D Apache (dorazí do konce roku) a následně na zcela nové AH-64E Apache Guardian s datumem dodání 2028 až 2032. Polská strana se ale pokusí dodávky urychlit.
„Je to 96 nejpočetnějších bojových vrtulníků tohoto typu mimo armádu USA v jiných spojeneckých silách. Mají je Britové, má je Izrael, má je Jižní Korea, má je Austrálie, ale Polsko jich bude mít nejvíce. (...) Jejich prodej není otázkou uzavření dohody nebo obchodu. V mnoha případech jde o předání know-how. (...) Je to otázka odpovědnosti, komu to svěříte, a to je, upřímně řečeno, největší záruka bezpečnosti. Je to praktická záruka bezpečnosti. Je v tom zahrnut logistický balíček, výcvik, simulátory a munice. Tři offsetové dohody, investice do zařízení v Lodži a Dęblinu. Vrtulníky budou přítomny na základnách zde v Inowroclawi, Świdniku a Malborku. Podívejte se, kolik míst v Polsku bude zapojeno do servisu, do infrastruktury, do naplnění těchto aktivit. (...) Získáváme kapacity pro servis, opravy, modernizaci a dovybavení. Chtěl bych také velmi upřímně poděkovat představitelům polského a amerického zbrojního průmyslu za tuto spolupráci,“ zdůraznil šéf ministerstva obrany.
Před rokem první polští piloti a technici absolvovali výcvik na základně Fort Novosel v Alabamě – zde se soustředí výcvik amerických i zahraničních pilotů vrtulníků. Další výcvik polských pilotů a techniků je ale zcela nezbytný: Na jeden Apache jsou optimálně potřeba čtyři piloti. Jen polský létající personál Apache tedy bude čítat asi 400 lidí.
Právě na základně Fort Novosel došlo začátkem srpna k nehodě Apache, při které zemřel civilní instruktor. Byla to již třetí nevratná ztráta Apache v tomto roce (při jedné nehodě zemřela celá dvojčlenná osádka). Další tři Apache byly poškozeny při nehodách. Tyto ztráty s největší pravděpodobností souvisí se zvýšenou intenzitou výcviku americké armády vyplývající ze současné mezinárodní situace, plus rozsáhlé vrtulníkové flotily americké armády:
Na začátku roku 2024 měli Američané 824 Apache, včetně nejmodernějších AH-64E Apache Guardian. To je více než Rusové měli dohromady všech bojových vrtulníků (Mi-24/35, Mi-28 a Ka-52) před plnou invazi na Ukrajinu, kde ztratili přibližně 100 bojových vrtulníků.
Ukrajinský dron zasahuje ruský Mi-28
Vzhledem k masivním ztrátám vrtulníků během ruské invaze na Ukrajinu, a současné ukrajinské invaze do Ruska, se prorokuje konec klasických bojových vrtulníků. Skutečně několik států oznámilo plány předčasně vyřadit / omezit klasické bojové vrtulníky, mimo jiné Japonsko, Německo a Španělsko. Na základě ukrajinských reálií také skončil americký program FARA (Future Attack Recon Aircraft).
Úplný konec bojových vrtulníků však nebude – naprosto jistě se ale změní taktika nasazení vrtulníků a vůbec celkové vnímání toho, jaká je jejich role na bojišti.
Na Ukrajině bojové vrtulníky nejsou „hrotem kopí“ pozemních sil působící nad územím protivníka, ale pohybují se spíše podél frontové linie jako podpůrné prostředky. Na vrtulníky čeká na bojišti mnoho nástrah, nově drony s autonomním naváděním – doslova před pár dny se Ukrajincům pomocí dronu podařilo „sundat“ ruský Mi-28. Není to ojedinělý případ, ale ozvěna budoucnosti, kdy nad bojištěm mohou létat ne desítky, ale stovky nebo tisíce autonomně naváděných dronů, včetně českých ARCZ08X.
„V roce 2024 budou vrtulníky na frontě, vzhledem k ohrožení a nasycení protiletadlovými prostředky, především provádět palebnou podporu podél linie bojového nasazení, využívat taktiku odstřelování obloukem [toss bombing; necílené údery neřízenými raketami]. Byly také prostředkem působení proti bezpilotním systémům,“ uvedl Serhij Kuzan, bývalý poradce ukrajinského ministerstva obrany.
Také Rusové pracují na nové výzbroji pro vrtulníky. Ch-39 umožní ničit cíle mimo dosah nepřátelské protivzdušné obrany; větší foto / Nickel nitride, CC0
Rusové například pro Ka-52 zavedli střelu vzduch-země Ch-39 LMUR (Legkaja mnogocelevaja upravljaemaja raketa) s doletem 14 500 metrů, hmotnosti 105 kilogramů (2× více než Hellfire) a optickým naváděním. Bojová hlavice střely váží 25 kilogramů. Při střelbě na cíl ležící mimo přímou viditelnost, se po odpálení střela navádí do cílové oblasti (která je např. sledována spolupracujícími drony) pomocí inerciální / satelitní navigace, optický senzor pak pomocí data-linku přenáší obrazové informace do vrtulníku, takže pilot může vybrat cíle a měnit kurz střely. Střela je zavedená do výzbroje od roku 2016, ale její výroba byla omezená (uvádí se cca 200 kusů).
Douglas Barrie, vedoucí pracovník pro vojenský letecký a kosmický průmysl v IISS (International Institute for Strategic Studies) uvedl, že „změny v taktice [nasazení ruských vrtulníků] a zavedení nových zbraní, zejména střely vzduch-země LMUR (známé také jako Ch-39), která má větší dolet, mají vliv.“
Také podle generálmajora Pierra Meyera, velitele francouzského letectva, jsou nutné změny v taktice a jako odstrašující příklad uvedl ruský aeromobilní výsadek na Hostomel v prvních dnech války: „V Hostomelu jsme viděli, jak ruské vrtulníky dva dny fungovaly téměř jako na přehlídce, v určité výšce a přilétaly hromadně, těsně vedle sebe – nakonec nejde o to, zda vrtulníky ještě mají své místo, ale o to, jak je používáme. […] Kdybychom se chovali jako ruské vrtulníky způsobem, o kterém mluvím, měli bychom úplně stejné ztráty.“
Podle Mayera – což je neustále a všude zdůrazňováno – je potřeba propojit bojové vrtulníky a drony. Podle Kuzana vrtulníky mohou fungovat jako mobilní místa velení a řízení (dronů), komunikační relé (zvyšující dosah přímého řízení dronů) nebo jako mobilní prostředky elektronického boje a zpravodajství. Například americká armáda vylepšuje (systém MUM-TX) své Apache Guardian tak, aby mohly komunikovat s drony na vzdálenost 50 kilometrů.
Odpal střely JAGM z vrtulníku Viper
Každopádně je jisté – českým vrtulníkům Viper nebo polským Apache Guardian protitankové střely Hellfire stačit nebudou. Nezbytností bude nasadit munici mnohem delšího doletu. Již zaváděné AGM-179 JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) mají možnost zamknutí cíle po výstřelu, takže lze z odstupu a krytu střílet „obloukem“ s tím, že si střela sama vyhledá a „zamkne“ cíl. Polsko hodlá postupně objednat až 460 JAGM.
V blízké budoucnosti se nabízí JAGM s prodlouženým doletem MR (Medium Range). JAGM-MR mají mít dolet 16 kilometrů a senzor kombinující optické, radarové a laserové navádění. Střely jsou kompatibilní se zbraňovými závěsníky M299 vrtulníků Viper a Apache Guardian. Zkušební odpaly JAGM-MR již proběhly před necelým rokem.
Americká námořní pěchota (USMC) zase pro Vipery vyvíjí levnou munici dlouhého dosahu LRAM (Long-Range Attack Munition) – elektricky poháněnou dron-střelu schopnou pracovat v roji. Podle Mařiňáků Hellfire prostě již nestačí. LRAM má mít dosah několik stovek kilometrů(!).
Výhodou je, že USMC zajistí integraci této výkonné munice na vrtulníky Viper – pokud je bude chtít Armáda ČR zavést, jediné, co musí udělat, je… vypsat tučný šek.
Související články
PREMIUM Polsko poptává 96 útočných vrtulníků AH-64E Guardian
Polské ministerstvo obrany (MON) poslalo vládě Spojených států žádost o nabídku RfP (Request for ...
- 09.09.2022
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Protitankové střely Hellfire pro polské vrtulníky AW149 a AH-64E Guardian
Polsko smluvně stvrdilo akvizici 800 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114R2 Hellfire za 150 ...
- 03.06.2023
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Američané souhlasí! Polsko získá 96 bojových vrtulníků AH-64E Guardian
Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) souhlasí s prodejem 96 bojových ...
- 23.08.2023
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Fantazie se stává realitou: Polsko kupuje 96 vrtulníků AH-64E Guardian
Ač tomu mnozí nemohli uvěřit, nákup 96 amerických bojových vrtulníků AH-64E Apache Guardian pro ...
- 25.07.2024
- 62 komentářů
- Jan Grohmann
Apache koncepcne vznikl pred temer padesati lety jako jedno z moznych reseni, jak zpomalit a pote zastavit tankove a obrnene kolony Varsavske smlouvy, ritici se k Atlantiku. V ...Zobrazit celý příspěvek
Apache koncepcne vznikl pred temer padesati lety jako jedno z moznych reseni, jak zpomalit a pote zastavit tankove a obrnene kolony Varsavske smlouvy, ritici se k Atlantiku. V podobne roli by v Polsku (proti Rusku a Belorusku) zrejme uspel, nicmene moznosti PVO jej dnes stavi do ponekud jine role (nejlepe s ponekud jinou vyzbroji vcetne raket odpalovanych za horizont). Pro mne jako pro fanouska letectvi je Apache krasnym strojem, jen je otazku, zda nebyl koupen k ponekud jinym ucelum nez bylo zamysleno a zda je jeho role (i s moderni vyzbroji) za tu cenu odpovidajici. Jenze na tuto otazku muze dat spravnou odpoved jen realita valecneho konfliktu... ktery nechci nijak privolavat. Ale za to, ze Polaci takhle zbroji jim davam jednicku, zvlaste ve svetle toho, jak zalostne vypada nase "vsevojskova" armada i po vsech poslednich nakupech. Tricet let jsme na armadu kaslali a po cesku jen zvanili a ted na polskem prikladu vidime, ze to slo i jinak... nestaci jen nadavat na Trumpa, ze po nas chtel 2% HDP, chtelo by to spise premyslet, jak vydaje na armadu podstatne zvysit (a pritom i strategicky premyslet). Ruske tanky uz u nas videt nikdy nechci (byly mi 3 roky, kdyz jsem je videl na budejovickem namesti naposledy)....Skrýt celý příspěvek
Čo sa týka budúcnosti CAS, doporučujem článok z roku 2016 https://warontherocks.com/2016...
Čo sa týka budúcnosti CAS, doporučujem článok z roku 2016 https://warontherocks.com/2016...
ono je to dočasné, zatím drony těží z toho že nejsou dobré rušičky, ale když vyvinou sledovač typu izraelského Trophy a scaner naváděcích signálů (malý a levný dron bude mít těžko ...Zobrazit celý příspěvek
ono je to dočasné, zatím drony těží z toho že nejsou dobré rušičky, ale když vyvinou sledovač typu izraelského Trophy a scaner naváděcích signálů (malý a levný dron bude mít těžko vícepásmový podšumový naváděcí systém) tak pak stačí rušička a je to, brzy se objeví dodavatelé příslušných kontejnerůSkrýt celý příspěvek
Skupina Vozimdrony pred pár týždňami ohlásila, že implementovali rozoznávanie obrazu do dronov a autonavigáciu v prípade straty signálu. A to je civilná skupinka, v podstate ...Zobrazit celý příspěvek
Skupina Vozimdrony pred pár týždňami ohlásila, že implementovali rozoznávanie obrazu do dronov a autonavigáciu v prípade straty signálu. A to je civilná skupinka, v podstate garážisti. Do roka - dvoch bude mať túto schopnost kdejaký dron.
Takž nie, rušička nestačí.Skrýt celý příspěvekPresne tak, myslím, že technologia autonomie a AI efektivne rušenie predbehne, to je obor do ktoreho dnes tečú miliardy dolarov po celom svete a bojove drony sa pri tom zvezu.
Presne tak, myslím, že technologia autonomie a AI efektivne rušenie predbehne, to je obor do ktoreho dnes tečú miliardy dolarov po celom svete a bojove drony sa pri tom zvezu.
Asi 3 týždne sa na palba.cz hádame o budúcnosti bojových vrtuľníkov. Celkovo sa zhodneme, že tie mašiny nebudú mať na výber a budú musieť útočiť z väčšej diaľky tak ako stojí v ...Zobrazit celý příspěvek
Asi 3 týždne sa na palba.cz hádame o budúcnosti bojových vrtuľníkov. Celkovo sa zhodneme, že tie mašiny nebudú mať na výber a budú musieť útočiť z väčšej diaľky tak ako stojí v článku. Obzvlášť v plochej krajine ako Poľsko, ukrajina budú vrtule senzormi vidieť na desiatky kilometrov. Nemajú sa tam často kde skryť, možno len za vežiakmi. Všade hrozí rýchly útok od VSHORAD. Takže- nejaká stíhačka alebo dron označí zhora laserom cieľ a vrtuľník zo vzdialenosti 20km vystrelí. V takom prípade sa predsa nemusí strieľať z drahej bojovej helikoptery za 50 milionov. Môže to byť kľudne dron alebo nejaký blackhawk, prípadne obrnené vozidlo.
Osobne si mylím, že veľkú časť close air support v blízkej budúcnosti preberú stealth drony útočiace zo stredných výšok s raketami a kamikadze dronmi. Dnešné projekty - CCA, nEUROn , ghost bat sú určené primárne na SEAD ale zvládnu aj iné úlohy.Skrýt celý příspěvekMomentálne dron, čo dokáže uniesť toľko čo Apache a ostať tak dlho vo vzduchu neexistuje.. Pokiaľ viem, tak ani nie je vo vývoji.. Ak by sa aj zajtra objavil - nie je reálne ...Zobrazit celý příspěvek
Momentálne dron, čo dokáže uniesť toľko čo Apache a ostať tak dlho vo vzduchu neexistuje..
Pokiaľ viem, tak ani nie je vo vývoji..
Ak by sa aj zajtra objavil - nie je reálne očakávať, že by sa do 15-20 rokov vôbec objavil na trhu a zrovna by ho niekto predal ihneď Poľsku..
Hádať sa môžete, koľko chcete - zatiaľ Apache je v podpornej úlohe ala F-15 nezastúpiteľný..Skrýt celý příspěvekNemusí to byť jeden dron, ale niekoľko menších a ľahších. Omnoho nižšia cena, a ak nejaké zlikvidujú, nebude to tak bolieť.
Nemusí to byť jeden dron, ale niekoľko menších a ľahších. Omnoho nižšia cena, a ak nejaké zlikvidujú, nebude to tak bolieť.
Fakt? tak zo srandy koľko stojí dron čo dokáže uniesť 1ks APKWS alebo NLOS alebo JAGM-MR missle? Koľko operátorov do toho budete musieť zapojiť tých dronov a aký budú mať ...Zobrazit celý příspěvek
Fakt? tak zo srandy koľko stojí dron čo dokáže uniesť 1ks APKWS alebo NLOS alebo JAGM-MR missle?
Koľko operátorov do toho budete musieť zapojiť tých dronov a aký budú mať dolet..
Ako sa tie drony budú brániť proti PVO nepriateľa?
Lebo Apache toto všetko vďaka AESA radaru, svojej relatívne veľkej nosnosti zvláda..
Iné je trafiť slepí Mi-28 dronom a úplne niečo iné Apache, ktorý ma už dnes prostriedky ako ten dron vidieť..
Dnes sú koncepty 4:
1. Buď máte FPV drony, ktoré majú dolet pár km a tie neviete presúvať inak, ako že ich naložíte do auta doveziete na miesto - tie vedia byť vyrábané v tisícoch.. no ak ich máte 100ks a potrebujete ich súrne 200 či 300 tak bude trvať hodiny dokým Vám ich autom dovezú..
Nazvyme ich taktické drony..
2. Potom tu máme drony typu Baba Yaga - tie majú dolet nižšie desiatky km - prakticky dostrel ako húfnica..
Tie sa vyrábajú v desiatkach alebo nižších stovkách kusov - znova nemajú dolet, aby vedeli pôsobiť v povedzme proti prečísleniu protivníka..
Možno ak by sa začali vyrábať o jeden či dva rady viac - tak by ste vedeli poslať do iného mesta 5-6 dronov navyše, teda tie čo sú na okraji sektora..
Nazvime ich operačné/ prípadne sektorové drony.
3. Potom tu máme všetko ostatné - viacero typov dronov, od tých menších až po drony MALE či loyal wingmann - všetko sú to kusovky alebo nízke desiatky kusov ročnej výroby, ktoré unesú už poriadnu prskavku no ich cena je vo vyšších jednotkách až desiatkách miliónov dolárov/EUR. Jedná sa vlastne o typy dronov, ktoré vznikli pred Ukrajinou a dnes sa ukazuje, že im hrozí vyhynutie (okrem LW) skôr ako Apachu - majú podobné aj lepšie parametre čo sa týka výdrže ako Apache - len ich nosnosť je tak nízka, že neunesú žiaden radar ani systém ochrany a sú dnes lovené prvými dvoma ak sa dostanú dostatočne blízko..
BONUS: Shaed like drony - dopredu predprogramované drony, ktoré vedia zasiahnuť na veľké oblasti, no sú úplne slepé a používajú sa na zasahovanie pevných bodov.
Ja zatiaľ nevidím dron schopný uletieť stovky km, pôsobiť tam aktívne dlhé minúty až polhodinku.. a potom sa úspešne vrátiť.. Ku príkladu Apache odnesie 16 Hellfire..
Koľko dronov by ste tam dnes museli poslať? 16ks ak by uniesli 1ks Hellfire..
Ak 2 tak 8..
Plus tam treba zvlášť poslať dron čo bude mať AESA radar s dosahom 50km - ups taký neexistuje..
Plus Apache vie odniesť Sidewinderi na svoju ochranu - pokiaľ viem dron čo ich vie odpaľovať neexistuje..
Plus má ten Apache 1200 rán vo svojom 30mm dele.. zase taký dron neexistuje, čo by to mal..
Plus ten Apache vie ovládať iné drony a fungovať ako ich posilovač signálu.. znova koľko dronov tam pošlete s podobnými funkciami na povedzme 200km vzdialenosť??
Napočítajte si to prosím - tie všetky vlastnosti čo tá vrtuľa má a bude mať v blízkej budúcnosti.. mne nepríde, že by to bolo lacnejšie - logisticky to bude X násobne zložitejšie spraviť, aj keby sa razom objavili drony, čo vedia AESA, páliť z 30mm dela a strielať Sidewinderi - čo neexistujú dnes tak sa bavíme o dobrej 20-tke dronov, čo skoro každý bude stáť dobrých 5-10 milionov.. zopár bude v cene státisícoch..
Alebo pokryjete stovkami dronov ala Baba Yaga každých 10-20km a znova nebudete mať také schopnosti ako Apache.. to však nevie ani Ukrajina - najväčší výrobca/príjemca dronov na svete..
Skúste sa spýtať Ukrajincov, či by nechceli 100ks Apache :)Skrýt celý příspěvek
Vy si vyberete jednu situaci, která nejlépe vyhovuje vašim představám a na základě toho chcete něco rušit. A já se znovu ptán. Co budete dělat ve chvíli, kdy jednotky potřebují ...Zobrazit celý příspěvek
Vy si vyberete jednu situaci, která nejlépe vyhovuje vašim představám a na základě toho chcete něco rušit.
A já se znovu ptán.
Co budete dělat ve chvíli, kdy jednotky potřebují účinnou palebnou podporu a vy budete donucen poslat nějaký stroj do ohrožené zóny? Pokrčíte rameny a řeknete jim.: Nemám "umřete", nebo tam pošlete UH-60, jejíž schopnost přežít na bojišti je menší než u AH-64? A nebo tam pošlete něco co v sobě kombinuje velkou palebnou sílu, s odolností a účinnou manévrovatelností, takže ten stroj bude mít daleko větší šance na to přežít v ohrožené zóně?
Situace na bojišti se mění každým okamžikem a armáda jako celek musí být schopna na změny reagovat a k tomu potřebuje mít adekvátní zbraně.Skrýt celý příspěvekVeď sa v článku píše, že bojové vrtuľníky sú priamo v bojovej zone čoraz ohrozenejšie a budú musieť predlžiť streľbu na vzdialenosti desiatok km mimo vshorad. A ja hovorím, že ...Zobrazit celý příspěvek
Veď sa v článku píše, že bojové vrtuľníky sú priamo v bojovej zone čoraz ohrozenejšie a budú musieť predlžiť streľbu na vzdialenosti desiatok km mimo vshorad.
A ja hovorím, že na takú vzdialenosť to môže robiť aj blackhawk.Skrýt celý příspěvekA musí to být nějaký vrtulník ? Můžete poslat dělostřelectvo, můžete poslat letoun, můžete poslat něco stealth.. ˇPosílat něco co tam s velkou pravděpodobností ani nedoletí je ...Zobrazit celý příspěvek
A musí to být nějaký vrtulník ? Můžete poslat dělostřelectvo, můžete poslat letoun, můžete poslat něco stealth..
ˇPosílat něco co tam s velkou pravděpodobností ani nedoletí je trochu mrhání zdroji.Skrýt celý příspěvekSúhlas, dron je podľa mňa ešte lepší a na to aby prežil je treba aby bol stealth typ. Bude nutné vypracovať inú doktrínu CAS boja pre tieto drony.
Súhlas, dron je podľa mňa ešte lepší a na to aby prežil je treba aby bol stealth typ. Bude nutné vypracovať inú doktrínu CAS boja pre tieto drony.
Co když ty prostředky palebné podpory / CAS budete nucen rychle přemisťovat z jednoho frontového úseku na druhý? To drony nebo pozemní prostředky nestihnou.
Co když ty prostředky palebné podpory / CAS budete nucen rychle přemisťovat z jednoho frontového úseku na druhý? To drony nebo pozemní prostředky nestihnou.
Záleží na tom, aké sú to drony. Otázka je, či tých dronov nebude viac (aj rádovo) ako bojových vrtuľníkov , takže budú v dosahu každého sektora.
Záleží na tom, aké sú to drony. Otázka je, či tých dronov nebude viac (aj rádovo) ako bojových vrtuľníkov , takže budú v dosahu každého sektora.
A kdo se bude starat o údržbu těch 100 tisíců dronu? To že se FPV dron s ručním granátem skládá jen z kostry, moturo a řidící jednotky neznamená, že velké drony jsou na to stejně.
A kdo se bude starat o údržbu těch 100 tisíců dronu? To že se FPV dron s ručním granátem skládá jen z kostry, moturo a řidící jednotky neznamená, že velké drony jsou na to stejně.
8-10 m to mate ultralite ten moc munice neodnese, a zvláště ve stealth konfiguraci. Nic to neunese a díky stealth a pozorovacím prostředkům to bude stát stejně co F-35. Už vidím ...Zobrazit celý příspěvek
8-10 m to mate ultralite ten moc munice neodnese, a zvláště ve stealth konfiguraci. Nic to neunese a díky stealth a pozorovacím prostředkům to bude stát stejně co F-35.
Už vidím ministra jak to podepisuje.Skrýt celý příspěvekNebude stáť ani zďaleka toľko čo F-16 nie to ešte F-35.
Cena Ghost bat odhadovaná na 8-10 milionov. Drony od iných firiem môžu byť lacnejšie.Nebude stáť ani zďaleka toľko čo F-16 nie to ešte F-35.
Cena Ghost bat odhadovaná na 8-10 milionov. Drony od iných firiem môžu byť lacnejšie.Jo 10 mil dolaru na dvě bombičky to vůbec nebude bolet když to sundají.
https://www.armadninoviny.cz/l...Jo 10 mil dolaru na dvě bombičky to vůbec nebude bolet když to sundají.
https://www.armadninoviny.cz/l...
Ovšem jen za předpokladu statické fronty jako na Ukrajině. Nebo schopnosti PVO účinně krýt postupující vojsko. V tom druhém Rusové nic moc nepředvedli a v tom případě by měl ...Zobrazit celý příspěvek
Ovšem jen za předpokladu statické fronty jako na Ukrajině. Nebo schopnosti PVO účinně krýt postupující vojsko. V tom druhém Rusové nic moc nepředvedli a v tom případě by měl vrtulník mnohem větší pole působnosti.Skrýt celý příspěvek
Dobrý článek, souhlas. Vrtulníky musí být zapojeny do informační sítě, jinak narazí každou chvíli na postavení PVO a půjdou k zemi. Nemusí mít nutně vlastní drony, ale musí mít ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý článek, souhlas. Vrtulníky musí být zapojeny do informační sítě, jinak narazí každou chvíli na postavení PVO a půjdou k zemi. Nemusí mít nutně vlastní drony, ale musí mít přístup k průzkumným informacím a to v reálném čase. Střely s dosahem 15+ km budou životní nutnost. Pak mohou působit jako vysoce mobilní palebná podpora, dopravovat všechno možné a likvidovat jednotky protivníka pronikající na vlastní území, kde se vrtulníky budou moci bezpečně pohybovat před čelem a na křídlech protivníkova uskupení.Skrýt celý příspěvek
O zmysle jednoúčelových bitevných vrtuľníkov kategórie Apache, Kamov a pod. som začal pochybovať minimálne už pred rokom. Dnešná fronta je presýtená PVO a reálne to vidno na tom, ...Zobrazit celý příspěvek
O zmysle jednoúčelových bitevných vrtuľníkov kategórie Apache, Kamov a pod. som začal pochybovať minimálne už pred rokom. Dnešná fronta je presýtená PVO a reálne to vidno na tom, že ani stíhačky ani vrtuľníky nelietajú nad frontu nedajbože za frontu lebo budú zostrelené. Takže na čo je napríklad Apachom a pod. kanón? Na nič pretože bude musieť priletieť nad frontu aby ho použil ale to bude jeho koniec. Takže aké je podľa mňa riešenie? Vykašlať sa na jednoúčelové vrtuľníky kat. Apache a upraviť Blackhawky na "kvázi" bitevné vrtuľníky so schopnosťou nosiť rakety dlhého doletu kategórie JAGM. Aby takéto zbrane odpaľovali povedzme 5km pred frontou, na toto nepotrebujú byť pancierované a nemusia mať zbytočný kanón ktorý vôbec nepoužijú. Z výzbroje tak zmizne jedna podľa mňa prekonaná kategória vrtuľníkov a ušetrí sa X miliónov za výcvik a prevádzku - ich funkciu prevezmú vyzbrojené "bitevné" Blackhawky aj s možnosťou prepojenia s dronmi.Skrýt celý příspěvek
A co když se vám podaří potlačit nepřátelskou PVO a vytvořit tím prostor pro manévrový boj svých vlastních leteckých jednotek? Pak co? Budete nad nepřátelské bojiště posílat ...Zobrazit celý příspěvek
A co když se vám podaří potlačit nepřátelskou PVO a vytvořit tím prostor pro manévrový boj svých vlastních leteckých jednotek? Pak co? Budete nad nepřátelské bojiště posílat "pomalejší" a hůře manévrovatelné transportní vrtulníky, které dokáže ohrozit palba z ručních zbraní, ve chvílích kdy čas hraje tu nejdůležitější roli a vy během krátké chvíle musíte na bojiště dostat co možná největší palebnou sílu? Nebo budete na kdejaké neopancéřované vozidlo, náklaďák plýtvat drahou řízenou municí, místo toho aby jste je vyřadil z boje hlavňovou výzbrojí?
A takhle by se dalo pokračovat.
Tyto naivní názory na to jak zabránit ztrátám na bojišti, což je zhola nemožné ve válce prostě lidé umírají a technika se ničí, které ovšem vedou jen k oslabení armády a tím i k potencionálně vyšším ztrátám na životech i materiálu, při střetu, jsou opravdu krásné, zvláště když si uvědomíme, že armáda není o tom aby byla univerzální (univerzální voják, MBT, BVP, letadlo, vrtulník), ale o tom že má být poskládána ze specializovaných útvarů, které svou správnou kombinací a fungováním, dokáží nepřítele porazit.
Takové typické české myšlení. Teď ušetřím pár korun, abych v budoucnu ztratil více životů :-)Skrýt celý příspěvekManpady ani protivzdušné mikro drony nepotlačia, na to nech sa nikto nespolieha.
Manpady ani protivzdušné mikro drony nepotlačia, na to nech sa nikto nespolieha.
Špatně formulovaná věta. Měla znít takto: "Žádnou PVO nelze 100% potlačit a vždy nějaká na bojišti bude." :-) Tady bych reagoval, že máte pravdu a proto existují v armádě další ...Zobrazit celý příspěvek
Špatně formulovaná věta.
Měla znít takto: "Žádnou PVO nelze 100% potlačit a vždy nějaká na bojišti bude." :-)
Tady bych reagoval, že máte pravdu a proto existují v armádě další jednotky, jako jednotky REB, dělostřelectva, mechanizované svazy, průzkumu atd. atd. které při správné kombinaci mají za úkol nepřátelské jednotky potlačit a omezovat jejich účinnost. (pěší jednotka vyzbrojena manpady je těžko účinně použije, když na ně bude vyvíjet tlak mechanizovaná jednotka za podpory těžké techniky, a ta která bude umět ten mandped nakonec použít tak proti tomu tady je systém nasazení vrtulníků, vlastní ochrana a podobně.)
Ale jak jsem psal výše, 100% se ztrátám vyhnout nedá, to ovšem neznamená, že něco vyřadí z výzbroje, protože to teoreticky může nepřítel zničit.
A tím se dostáváme k tomu, co jsem už psal. Armáda je stavěná na specializovaných jednotkách, které mají své úkoly a ty mají provádět ve správné kombinaci. :-)Skrýt celý příspěvekManpady a drony po krátkom zácviku môže použiť aj partizáni a volksturm, keď to tak preženiem. Predstavte si mikro dron s dúchadlami, ktorý dosiahne rýchlosť 250km/h s ...Zobrazit celý příspěvek
Manpady a drony po krátkom zácviku môže použiť aj partizáni a volksturm, keď to tak preženiem. Predstavte si mikro dron s dúchadlami, ktorý dosiahne rýchlosť 250km/h s automatickou navigáciou na dron. Za cenu pár tisíc eur. Naštartujete ho, na monitore RC jednotky uzamknete blízko letiaci vrtuľník a on sa pustí po ňom ako vlk po srncovi.
Dron sa vojde do trubice podobnej manpadu.Skrýt celý příspěvekPredstavujem si ten dron a taktiež ten AESA radar na Apache, ktorý nemá Viper - ktorý po odladení ho detekuje a tým kanónom ho sundá - vďaka AI automaticky..
Predstavujem si ten dron a taktiež ten AESA radar na Apache, ktorý nemá Viper - ktorý po odladení ho detekuje a tým kanónom ho sundá - vďaka AI automaticky..
Upřímně, obdivuji toto abstraktní myšlení. Jasný důkaz toho, že stroje člověka nikdy nenahradí, protože ty tak uvažovat nedokážou. Nicméně, základní problémy ve vaší úvaze. 1) ...Zobrazit celý příspěvek
Upřímně, obdivuji toto abstraktní myšlení. Jasný důkaz toho, že stroje člověka nikdy nenahradí, protože ty tak uvažovat nedokážou.
Nicméně, základní problémy ve vaší úvaze.
1) Vycházíte z toho co se děje na Ukrajině, kde se ale používá odlišná technika s odlišným způsobem nasazení, jinačí technikou a používáním. Lítají tam primárně Sovětské/Ruské stroje, které se ovšem podle Sovětské/Ruské doktríny nasazují na bojišti jinak než ty západní.
2) Vnímáte boj jak střet techniky s jinou technikou, nikoli jako střet armády (jednotky) s jinou armádou (s jinými jednotkami). Díky tomu dochází ke zkreslení, že čisté použití techniky problém vyřeší, protože já přece budu mít na zádech zbraň, která kterou budu moci odpálit z ramene a ta poletí rychlostí 250km/h. Ale už neřešíte to jestli vy vůbec budete mít možnost ten manpad nebo ten váš vysněný dron reálně použít, protože nepřítel se vás pokusí potlačit všemi možnými prostředky, což může být dělostřelecká palba, která vás přibije na zem nebo do krytu, kulometná palba, palba protivníkova BVP či MBT, prostě na tom bojišti se toho pohybuje více, co dokáže manpad, či jeho obsluhu vyřadit z boje a tím vytvořit prostor pro jiné kusy techniky či jednotky, které zase potlačují jiné zbraně a jednotky. :-) Proto neustále píšu, vše závisí na tom jak účinně dokáže armáda své jednotky koordinovat a kombinovat.
Tohle všechno je závislé na průzkumu a identifikaci cíle.
3) Naivně si myslíte, že nepřítel se nechá zničit a nebude provádět protiopatření v podobě krytí za terénní překážky, pokrytí vlastní palbou a podobně a vy budete mít nekonečné množství času na to ho zničit.
:-)
4) A znovu opakuji. 100% se ztrátám vyhnout nedá, je to zhola nemožné, ale nemít ve výzbroji nějaký kus techniky jen proto, že ho jde zničit je krátkozraké a nesmyslné myšlení, protože zničit jde vše. Proto znovu opakuji, armády nejsou stavěné na univerzálnosti, ale na specializaci, kdy se tyto specializace kombinují. :-)Skrýt celý příspěvekKlimesov, máš pravdu , sila je v kombinácii zbraní. Na základe toho čo vidím do budúcna, sa bojové vrtuľníky pre malé a chudobné armády neoplatia. Veľká je nákupná cena a veľmi ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov, máš pravdu , sila je v kombinácii zbraní. Na základe toho čo vidím do budúcna, sa bojové vrtuľníky pre malé a chudobné armády neoplatia. Veľká je nákupná cena a veľmi drahý je servis. A ich prínos bude do budúcna menší ako dnes.
Nech sa tomu venujú bohaté armády ako Rusko, USA, Čína. Tie si kupujú bojové vrtule po stovkách. Čo sa týka Poľska, ak chcú dávať na zbrojenie 4 percentá HDP, je to ich vec.Skrýt celý příspěvekpjaro77 Tak ono většina chudých států nemají ani moderní MBT, natož letouny nebo vrtulníky. Většina dokonce nemá ani na moderní vybavení a ochranné pomůcky pro své vojáky. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek
pjaro77
Tak ono většina chudých států nemají ani moderní MBT, natož letouny nebo vrtulníky. Většina dokonce nemá ani na moderní vybavení a ochranné pomůcky pro své vojáky.
Ovšem tohle není o tom jestli je někdo chudý nebo bohatý, ale o tom jak moc chce mít efektivní armádu. Jakou má doktrínu, s jakými ztrátami počítá, čím nahradí absenci určité techniky a podobně.
Ano UH-60 může klidně odpalovat střely s dlouhým dosahem přes 20 km, a není k tomu nutně potřeba bitevní vrtulník. Ale jakmile se na bojišti změní situace, a vy tu UH-60 budete muset poslat blíže k nepříteli, tedy 20 km a míň, tedy nebudete moct využít výhody vzdálenosti, máte zaděláno na problém, protože UH-60 v této roli, nebo jakýkoli jiný dopravní vrtulník ověšený výzbrojí, není tak efektivní a je daleko větší pravděpodobnost, že ho ztratíte, zatím co bitevník zvládne efektivně provádět obojí, je na to konstruován.Skrýt celý příspěvekKlimesov vy ste nepochopil článok ? Ani situácia s ruskými vrtuľníkmi na ukrajine ? Bojová zona je tak nasýtená PVO, že si zanedlho nikto nedovolí bojový vrtuľník posielať na ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov vy ste nepochopil článok ? Ani situácia s ruskými vrtuľníkmi na ukrajine ?
Bojová zona je tak nasýtená PVO, že si zanedlho nikto nedovolí bojový vrtuľník posielať na krátku vzdialenosť k nepriateľským jednotkám. Obzvlášť si to nemôžu dovoliť malé armády s 10-15kusmi týchto mašín.
A REB s manpadmi a laserom riadenými stugnami neurobí nič .
Ak je nevyhnutne ničiť zo vzduchu nepriateľskú techniku takto nakrátko, pošlú sa kamikadze drony, strely vypúšťané z menších dronov a presné delostrelectvo. Rovnako ako to robia ukrajinci.Skrýt celý příspěvek
Potlačit PVO nepřítele je docela oříšek. A živit 96 moderních bitevních vrtulníku, to je oříšek ještě větší. Očekávám čas, kdy budou autonomní sebevražedné drony sundávat ...Zobrazit celý příspěvek
Potlačit PVO nepřítele je docela oříšek. A živit 96 moderních bitevních vrtulníku, to je oříšek ještě větší.
Očekávám čas, kdy budou autonomní sebevražedné drony sundávat vrtulníky. Přiletí bez varování a laserové rušičky nebo fléry budou k prdu. A ten čas nastane velmi brzy.
Není to české myšlení a není to pár korun. Je to zatraceně velký balík.Skrýt celý příspěvekAno autonomní drony, na ty jsem zapomněl a na to odpovědi není. Na zbraň, která ještě sice ani neexistuje a jejíž nasazení a fungování v rámci bojiště je předmětem debat a teorií, ...Zobrazit celý příspěvek
Ano autonomní drony, na ty jsem zapomněl a na to odpovědi není.
Na zbraň, která ještě sice ani neexistuje a jejíž nasazení a fungování v rámci bojiště je předmětem debat a teorií, se opravdu reagovat nedá.
Jen by mě zajímala jedna věc.
Podle jakých informací se tyto autonomní drony budou vlastně rozhodovat? Podle radarové stopy, podle IR stopy, podle vizuální stopy a jejich následné porovnávání s interní databankou a pamětí? A co se stane, když nepřítel nebude ohledně těchto informací sdílný? Nedá k dispozici své radarové stopy, IR stopy a vizuální stopy pro potřeby autonomních dronů, a navíc se je bude snažit všemožně rozbít a změnit. Na bojišti vytvoří podmínky s obrovským množstvím klamných cílů, které budou simulovat jednotlivé kusy techniky, na základě jakých informací to ten autonomní dron rozezná? Kdy se do těch dronů budou vlastně tyto informace nahrávat, v tovární hale, v týlu na bojišti? Jak dlouho toto nahrávání bude trvat, kdo ho bude řešit? A jak bude řešena komunikace mezi drony, tak aby všechny neletěli na jeden cíl, ale aby si ty cíle rozdělily? Jak vlastně bude řešeno u autonomních dronů způsob priority cíle a na jakých základech? (ono totiž bude trochu k prdu, když dron bude útočit na 30 km vzdálený cíl, když ten důležitější bude asi 500 m před pěchotou a ohrožovat jí) Jak bude řešena odolnost proti rušení atd. atd.
Ale ano již brzy přijde zázračný algoritmus, který umožní autonomním dronům vše dělat bez průzkumu, dat a podobně. Jediné co bude stačit je prsknout dron do vzduchu, kde bude nekonečně dlouho hlídat a pak z ničeho nic zaútočí. :-)Skrýt celý příspěvekAko rozozná pozemnú techniku alebo vrtuľník raketa s infra alebo radarovým navádzaním ? Odkiaľ majú softwaroví inžinieri stopy všetkých možných vozidiel a helikopter čo sú dnes ...Zobrazit celý příspěvek
Ako rozozná pozemnú techniku alebo vrtuľník raketa s infra alebo radarovým navádzaním ? Odkiaľ majú softwaroví inžinieri stopy všetkých možných vozidiel a helikopter čo sú dnes na trhu ?Skrýt celý příspěvek
pjaro77 Dobrá otázka. Celé je to dáno poměrně složitým a sofistikovaným způsobem do které ho je zapojeno mnoho živé síly a další techniky, která je založena na plánování, doktríně ...Zobrazit celý příspěvek
pjaro77
Dobrá otázka.
Celé je to dáno poměrně složitým a sofistikovaným způsobem do které ho je zapojeno mnoho živé síly a další techniky, která je založena na plánování, doktríně a mnoha dalších aspektech.
Od prvotních průzkumných operací, pomocí optických, IR, radarových nebo jiných průzkumných prostředků, které sbírají data o nepříteli, analyzují se, na jejich základech se vyhodnocují primární a sekundární cíle, až po přímý průzkum na samotném bojišti, rozsáhlou komunikaci napříč jednotkami, mezi technikou, jednotlivými typy techniky a jednotlivým velením jednotek.
Ano i situace, kdy levný dron zasáhne svůj cíl je reálně práce desítek lidí a všemožné techniky, plánování, rozhodování a podobně, která tento zásah umožní. Je to práce lidí, které lze z boje vyřadit, techniky, kterou lze zničit či rušit a tím snižovat její účinnost, či pomocí šikovného manévru všechny překvapit, zaskočit a tím eliminovat schopnost klást odpor nebo vést jakoukoli činnost.
Celé je to jeden obrovský proces, za kterým stojí lidé, jejich vynalézavost, schopnost rozhodování a převzetí zodpovědnosti, která se buduje postupem času pomocí učení a získávání zkušeností, osvojování schopnosti zbraní a podobně.
Proto by mě zajímalo, jak se vlastně celá tahle složitá mašinérie (od průzkumu, přes identifikaci a rozhodnutí co je prioritní a co ne až po samotné vedení útoku) dá nacpat do autonomního dronu, když je teda ta budoucnost a bude tu co nevidět?
Protože pokud tohle ty autonomní drony nebudou umět, tak se nejedná o žádné autonomní drony, o žádnou zázračnou techniku, o žádnou změnu ve válčení, ale pouze o jiný název zbraně/zbraní, které se už nyní používají, jako PTŘS Javelin, kterou můžeme klidně nazvat autonomním dronem. :-)Skrýt celý příspěvekSamostatní terminátori nie sú alebo v labákoch určite testujú použitie roja dronov v štýle - choď na súradnice X, Y, nájdi tam bojovú techniku a vojakov a znič všetko, čo tam ...Zobrazit celý příspěvek
Samostatní terminátori nie sú alebo v labákoch určite testujú použitie roja dronov v štýle - choď na súradnice X, Y, nájdi tam bojovú techniku a vojakov a znič všetko, čo tam nájdeš.
Zatiaľ bude stačiť, keď poloautonomny dron rozpozná zo vzduchu holý či maskovaný tank a sám dokáže napáliť do neho.Skrýt celý příspěvekPjaro, i kdyby něco testovali. Beztak to bude jenom další druh zbraně. Nezlobte se, Klimesov Vám to jasně popisuje. Zaškatulkoval jsem si vás jako internetového válečníka.
Pjaro, i kdyby něco testovali. Beztak to bude jenom další druh zbraně. Nezlobte se, Klimesov Vám to jasně popisuje. Zaškatulkoval jsem si vás jako internetového válečníka.
V pohode. Internetoví válečníci sediaci v zákope s okuliarmi na hlave rozdrvili dobrú polovicu obrnenej techniky valiacej sa na ukrajinu.
V pohode. Internetoví válečníci sediaci v zákope s okuliarmi na hlave rozdrvili dobrú polovicu obrnenej techniky valiacej sa na ukrajinu.
Ten člověk v tom zákopu je pěchota, která místo RPG/minometu může použít ten FPV dron. A toho oprerátora kryje třeba celé družstvo. A pěchota není internetový válečník.
Ten člověk v tom zákopu je pěchota, která místo RPG/minometu může použít ten FPV dron. A toho oprerátora kryje třeba celé družstvo. A pěchota není internetový válečník.
Mal som na mysli fakt, že hračku roky rozvíjali itečkári a RC kutilovia. Behom roka ju premenili na významnú zbraň, ktorá značne prispela k zničeniu ruskej techniky. S dronmi ...Zobrazit celý příspěvek
Mal som na mysli fakt, že hračku roky rozvíjali itečkári a RC kutilovia. Behom roka ju premenili na významnú zbraň, ktorá značne prispela k zničeniu ruskej techniky. S dronmi bojuje aj spústa mladých, ktorí predtým sedeli za stolom a hrali hry alebo súťažili s FPV dronmi.Skrýt celý příspěvek
Polské nákupní tornádo! Je to neuvěřitelné, je to úchvatné, je to dechberoucí!!! Jen nechápu, jak dokáží na všechnu tu techniku sehnat kvalifikovaný personál (piloty, operátory, ...Zobrazit celý příspěvek
Polské nákupní tornádo!
Je to neuvěřitelné, je to úchvatné, je to dechberoucí!!!
Jen nechápu, jak dokáží na všechnu tu techniku sehnat kvalifikovaný personál (piloty, operátory, servisní techniky včetně IT, pomocný personál...).
Mně dělá už léta problém sehnat do firmy pár pologramotných blbů, kteří si samostatně utřou zadek, pak umejou ruce a druhý den přijdou včas do práce. A to vím, co mluvím s ostatníma, že v tom nejsem zdaleka sám! Takže to obdivuju. Úkáčka tam asi za to neposaděj - to dělám teď totiž já, a ještě jsem za ně rád.Skrýt celý příspěvekMáš lidí pořádně zaplatit. Za zebrackou mzdu se nikdo nepretrhne. Za chvíli ti zdrhnou i ti Ukrajinci..... Odborná a zodpovědná práce něco stojí... když Poláci chtějí špičkovou ...Zobrazit celý příspěvek
Máš lidí pořádně zaplatit. Za zebrackou mzdu se nikdo nepretrhne. Za chvíli ti zdrhnou i ti Ukrajinci.....
Odborná a zodpovědná práce něco stojí... když Poláci chtějí špičkovou techniku musí především investovat do lidíSkrýt celý příspěvekPořádně zaplatit znamená co? Spousta dnešních absolventů VŠ bez pracovních zkušeností má naprosto nereálná platová očekávání. Přijde chlapec na pohovor na juniorní pozici v IT a ...Zobrazit celý příspěvek
Pořádně zaplatit znamená co? Spousta dnešních absolventů VŠ bez pracovních zkušeností má naprosto nereálná platová očekávání. Přijde chlapec na pohovor na juniorní pozici v IT a chce 80 tisíc nástupní plat... Pracovní zkušenosti nula.
Jako ano, zaměstnanec by neměl být odrbáván, ale na druhou stranu ani zaměstnavatel. A zaměstnanec tam je proto, aby vytvářel pro zaměstnavatele nějakou hodnotu., ne aby zahříval židli.Skrýt celý příspěvekMzdovou úroveň přece určuje trh práce a danna lokalita, když si frajirek s čerstvým diplomem myslí že si z něho všude sednou na zadek tak ho pošli ať se podívá kolem a řekne ti kde ...Zobrazit celý příspěvek
Mzdovou úroveň přece určuje trh práce a danna lokalita, když si frajirek s čerstvým diplomem myslí že si z něho všude sednou na zadek tak ho pošli ať se podívá kolem a řekne ti kde mu dají tyhle peníze. Takhle jsem to dělal já ....polovina se vrátila, někteří hned někteří po roce až zjistí realitu u jiných.
A já se dnešním mladým nedivím že to zkouší. Mzdy jsou v Čechách stále na velmi nízké úrovni. A oni prostě nechtějí pracovat za nedůstojnou mzdu jako to dělala a dělá ( většinově) moje generace.Skrýt celý příspěvek
Když už mi tedy tykáte, což je pro mě symbol nevychovaného burana, tak plat 60-70tis. čistého rozhodně nepovažuji za žebrácký a člověk by čekal, že za to už může něco po lidech ...Zobrazit celý příspěvek
Když už mi tedy tykáte, což je pro mě symbol nevychovaného burana, tak plat 60-70tis. čistého rozhodně nepovažuji za žebrácký a člověk by čekal, že za to už může něco po lidech chtít. Bohužel nemůže. Příspěvek jsem psal jako obdiv k Polákům, že to všechno personálně zvládnou. Že se ozvou přesně s tímhle Vaším stupidním argumentem nýmandi, kteří s personalistikou a logistikou nemají žádné zkušenosti, ale rozdávají naivní rozumy, jsem čekal. Ostatně takových diskutujících všeználků je tady plno.
p.s. Dnešní mladá generace vloček, či jak se jmenuje, vychovávaná internetovými influencekokoty je naprosto marná. Moje pracovní zkušenosti s ní jsou otřesné. Takhle to prostě dřív nebylo. Konzultuju to s kolegy z firem napříč obory, s řediteli středních škol, mistry odborného výcviku z učilišť, s docenty a děkany. Všechny ty lidi velice dobře znám a všude bez rozdílu stejná otřesná píseň - z jednoho běhu jsou použitelní jeden dva lidi, ostatní nemají zájem. Tahle generace nesnese JAKOUKOLIV(sic) drobnou zátěž nebo stresovou situaci a představa, že je posadím do APACHE(když se tedy laskavě dostaví), aby bránili naši zemi, mi nahání spíš hrůzu než pocit bezpečí. Zatím to táhnou (a asi i v armádě) zkušení pardi, ale ti jednoho dne skončí a zbyde vám pak jen ta hromada techniky a vybavení. Rád bych věřil, že se to změní, ale nevěřím tomu. Jen výše platu, to rozhodně nezmění.Skrýt celý příspěvekZe by jste za 80-90k nesehnal nikoho kdo si umi utrit zadek? Proboha, kde to zijete? Nevim v jakym delate oboru, ale kdyby to bylo IT, tak vam muzu poslat par junioru za pulku a ...Zobrazit celý příspěvek
Ze by jste za 80-90k nesehnal nikoho kdo si umi utrit zadek? Proboha, kde to zijete? Nevim v jakym delate oboru, ale kdyby to bylo IT, tak vam muzu poslat par junioru za pulku a zvladnou vam i neco naprogramovat.Skrýt celý příspěvek
S vykáním nemám problém ale v internetovém světě v anonymním prostředí používám primárně tykání. Doporučuji nehodnotit lidí podle povrchních kritérií. Souhlasím že 80-90 tisíc je ...Zobrazit celý příspěvek
S vykáním nemám problém ale v internetovém světě v anonymním prostředí používám primárně tykání. Doporučuji nehodnotit lidí podle povrchních kritérií.
Souhlasím že 80-90 tisíc je slušná mzda a člověk už může mít vysoké požadavky. Statisticky ale tuto mzdu nebere v ČR více než 10% spíše kolem 5% zaměstnanců. Takže se bude jednat o specifickou a náročnou práci kde vzdělávání nebo vysoká odbornost je nutností.Skrýt celý příspěvekOstatně soudím, že mzdová úroveň v ČR je někde na 50% ekonomicky udržitelné úrovně a z toho pramení velká část našich současných problémů - nízká domácí poptávka, nízké odvody na ...Zobrazit celý příspěvek
Ostatně soudím, že mzdová úroveň v ČR je někde na 50% ekonomicky udržitelné úrovně a z toho pramení velká část našich současných problémů - nízká domácí poptávka, nízké odvody na zdravotní a důchodové pojištění a také nízké daňové výnosy (v absolutní hodnotě). Ceny zboží a služeb jsou na evropské úrovni a tudíž někde úplně jinde.Skrýt celý příspěvek
Tak první věc. Ty jednotky s novou technikou se budou utvářet roky, tady konkrétně dodávky budou trvat minimálně 4 roky a pak další roky bude trvat výcvik a získávání zkušeností ...Zobrazit celý příspěvek
Tak první věc.
Ty jednotky s novou technikou se budou utvářet roky, tady konkrétně dodávky budou trvat minimálně 4 roky a pak další roky bude trvat výcvik a získávání zkušeností atd.
Laická veřejnost zapomíná, že podpisem nákupní smlouvy teprve všechno začíná a budování armády je běh na dlouhou trať. Proto také je potřeba kvalitní a stabilní financování.
Druhá věc. Prvotní personál se bude brát již ze stávajících pilotů. Nynější jednotky vyřadí staré krámy a přesedlají na nové stroje, dále je možnost provádět rotace a převelení uvnitř armády.
Nějakou jednotku rozšíříte, nějakou zmenšíte tak přebytečnému personálu nabídnete možnost sloužit jinde.
Poslední věc, mladší generace raději slouží na moderní technice než na něčem na čem sloužili jejich pradědové, ruku v ruce s tím jdou různé platové jistoty, atraktivita armády u obyvatelstva a podobně. (Dám příklad. Pokud starší generace bude neustále té mladší vykládat jak nynější armáda je na hovno, jak oni sloužili v té nejlepší armádě a podobné srance, moc mladých nepřesvědčí v tom aby měli o armádu a obranu země zájem).
Samozřejmě, plány na výstavbu a modernizaci jsou jedna věc, a realita nakonec je úplně jiná, a ty největší problémy Poláky teprve čekají. Ale problémy jsou od toho aby se řešily a vyřešily a ne aby se na jejich základě něco odpískalo už na samém začátku. Ano Poláci jdou do rizika, ale to je správně, protože pouze takový přístup posouvá dopředu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...