Podepsáno: Polsko stvrdilo nákup 250 amerických tanků M1A2 SEPv3 Abrams

Podepsáno: Polsko stvrdilo nákup 250 amerických tanků M1A2 SEPv3 Abrams
M1A2 SEPv3 Abrams americké armády / Ministerstwo Obrony Narodowej (Zvětšit)

V prostorách výcvikového polygonu Wesolej, u 1. Varšavské obrněné brigády (1. Warszawskiej Brygady Pancernej), byla slavnostně podepsána smlouva na nákup 250 amerických tanků M1A2 SEPv3 pro polskou armádu. Cena zakázky dosahuje 4,75 miliardy dolarů (106 miliard Kč).

„Je to velmi důležitý den v historii polsko-americké spolupráce, ale také velmi důležitý den z hlediska historie polské armády. Před chvíli byla podepsána dohoda zaručující dodávku 250 tanků Abrams v nejnovější verzi pro polskou armádu. V červenci loňského roku jsme zde, na velitelství 1. varšavské obrněné brigády, pojmenované po Tadeuszi Kościuszkovi, hrdinovi obou národů – polského a amerického, společně s místopředsedou vlády Jaroslawem Kaczyńským, oznámili rozhodnutí polské vlády koupit tanky Abrams. Dnes jsme podepsali konečnou dohodu,“ uvedl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

„Dnes jsem se zúčastnil velmi důležité události pro bezpečnost Polska. Ministr Mariusz Blaszczak podepsal dohodu o nákupu 250 tanků Abrams pro polskou armádu. USA a Polsko jednotně ochrání každý centimetr území NATO. Jsme spolu a na tom se nic nezmění!“ komentoval podpis americký velvyslanec v Polsku Mark Brzezinski.

Kromě tanků Polsko získá 26 vyprošťovacích vozidel M88A2 Hercules a 17 mobilních mostů M1074 Joint Assault Bridge. Dodávky také zahrnují školení, logistiku, diagnostické nástroje, nářadí, simulátory, technickou podporu a náhradní díly (včetně náhradních motorů).

V Polsku vznikne celý výcvikový ekosystém pro tanky Abrams – polská armáda bude moci samostatně provádět výcvik posádek a tankových jednotek. Polské vojenské opravárenské závody zase získají kompetence pro servisování tanků Abrams.

Slavnostní podpis smlouvy

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Donald Trump „požehnal“ výrobě nových tanků M1A2C Abrams

Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil jedinou americkou tankovou továrnu JSMC (Joint ...

Program Vlk: Američané nabízejí polské armádě tanky Abrams

Polské ministerstvo obrany dlouhodobě hledá stovky nových hlavních bojových tanků. V polské armádě ...

250 amerických tanků M1A2C Abrams pro polskou armádu

Podle polského portálu Gazeta.pl Varšava hodlá nakoupit 250 amerických tanků M1A2C Abrams (M1A2 ...

Tanky Abrams pro Polsko: Tribut Washingtonu nebo pomoc spojence?

Dne 14. července 2021, během návštěvy 1. varšavské tankové brigády (1. Warszawska Brygada Pancerna) ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.