Podivné Baltské moře – řešení vojenské hrozby

Podivné Baltské moře – řešení vojenské hrozby
ORP Kormoran / Foto: Bart Corke, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Předchozí text skončil prezentací trojice axiomů pro polské námořnictvo MW (Marynarka Wojenna). Tento text zkouší analyzovat praktickou realizaci těchto axiomů.

Jelikož se předchozí text do značné míry soustředil na prezentaci geografie Baltského moře ve vojenském kontextu, je nutné rozsáhlejší představení základních myšlenek, na kterých je založeno následující pojednání o „třech axiomech“.

Klíčové, ale ne jednoduché, je jasné vymezení role námořnictva v ozbrojených silách:

V klasické triádě (pozemní, vzdušné a námořní síly) nikdy neexistuje „rovnováha“. Jedna ze tří stran tohoto „trojúhelníku“ je vždy jasně menší nebo větší než ostatní. Příkladem jsou americké ozbrojené síly – námořnictvo je jasně nejsilnějším prvkem „triády“ a je vždy v centru pozornosti americké vlády. Moc Washingtonu a jeho schopnost projekce síly totiž závisí na potenciálu námořnictva. Na druhé straně Rusko má tradičně silné pozemní síly a slabé námořnictvo (vzhledem k ambicím impéria). Stejný vzor platí pro všechny – i menší země se silným námořnictvem mají proporcionálně slabší pozemní síly. Omezené zdroje jednoduše nutí každého k volbě priorit a k následnému kompromisu.

Způsob volby priorit je jasný – je nutné vzít v potaz polohu země, vztahy s okolními sousedy a rovnováhu zájmů a závazků. Příkladem je Nizozemsko – stát neinvestuje významné peníze do ozbrojených sil (pouze 1,48 % HDP v roce 2021). Omezené rozpočtové zdroje donutily nizozemskou armádu vzdát se tanků, některých bojových vozidel pěchoty a dalších zbraní. Avšak ty samé nizozemské ozbrojené síly mají silné a neustále modernizované námořnictvo. To je výsledek volby priorit.

Jako alianční země, s ekonomikou úzce spojenou s ekonomikami všech svých sousedů, se Nizozemsko nemusí obávat přímé pozemní agrese. Jelikož však nizozemská monarchie má závislá území (Aruba, Curacao, Sint Maarten) a tradiční zájmy v Asii (Indonésie), z hlediska finančních zdrojů má nizozemské námořnictvo přednost.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí

Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné ...

S-70i Black Hawk pro polské speciální síly

Polské letectvo do konce roku převezme čtyři víceúčelové vrtulníky S-70i Black Hawk vyráběné v ...

Memento pro Armádu ČR: Polské servisní centrum pro námořní střely NSM

Polský koncern PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) dokončuje nové servisně-produkční centrum (Centrum ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.