Polské obrněné vozidlo PL-01

Foto: Vozidlo přímé podpory PL-01. / OBRUM
Foto: Vozidlo přímé podpory PL-01. / OBRUM

Polský vojenský průmysl rozvíjí koncept velmi zajímavé obrněné pásové platformy. Koncept se má stát během let základem pro novou rodinu polských obrněných vozidel UMPG (Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa). Jednou z chystaných verzí je i vozidlo přímé podpory PL-01, která má v polské armádě nahradit zastaralé sovětské tanky řady T-72.

Osvědčené technologie

Na obrázku zatím nevidíme prototyp ale technologický demonstrátor budoucího vozidla přímé bojové podpory. Projekt vzniká ve spolupráci polské firmy OBRUM a britské BAE Systems. Je otázkou, na kolik se jedná o PR akci polského vojenského průmyslu a na kolik se předvedený stroj podobá operačně použitelnému sériovému vozidlu.

Vozidlo v sobě kombinuje osvědčené a komerčně dostupné komponenty a také několik technologií dostupných (snad) v blízké budoucnosti. Všechny zásadní části jsou zahraniční produkce, ale polský průmysl je zkombinoval do rafinovaného celku. V každém případě PL-01 ukazuje několik skutečně zajímavých vizí a trendů pro bojová vozidla blízké budoucnosti.

Základ vozidla PL-01 tvoří podvozek švédského bojového vozidla pěchoty BAE Systems Hägglunds CV90 a automatickým 120mm kanón od belgické firmy CMI Defence. Zajímavostí je stealth konstrukce potlačující viditelnou, infračervenou i radarovou stopu.

Kde nic není, ani ...

Koncept počítá s využitím přelomové maskovací technologie ADVANCED od firmy BAS Systems. Jedná se speciální „tepelné dlaždice“ umístěné po obvodě vozidla. Ve spolupráci se senzory dokáží dlaždice kopírovat teplotu okolí a tak vozidlo učinit v infračerveném spektru prakticky neviditelné. Také dieselový motor je vybaven systémem pro rozptyl a chlazení výfukových plynů.

Video: ADVANCED / YouTube

„Infračervená kůže“ ADVANCED dokáže také ztížit identifikaci vozidla nebo dokonce promítnout tepelný obraz jiného vozidla – jako je civilního auta. Na moderním bojišti, kde řada průzkumných senzorů a přesných protitankových zbraní využívá infračervené (tepelné) záření se jedná o obrovskou taktickou výhodu.

Další funkce zní jako sci-fi, ale nejen, že je technicky možná, dokonce se na ní již pracuje. V době uvedení PL-01 na trh mají být na trhu k dispozici také flexibilní tenké LCD panely. Ty mohou být umístěny na povrch vozidla (případně lodě nebo letadla) a promítat libovolné obrazce.

Pomocí kamer kolem vozidla lze promítat obrazy z protilehlé strany vozidla a učinit ho tak „neviditelné.“ Otázkou je však odolnost, cena za pořízení a údržbu a hmotnost celého systému. Také je otázkou, zda taková sci-fi technologie není prostě jen PR akcí zmíněných výrobců.

Konstrukce PL-01 je také navržená s ohledem na malou radarovou stopu. Trup má být pokryt materiálem absorbující radarové paprsky. Také konstrukce tanku zajišťuje rozptyl radarových paprsků a tak špatnou čitelnost vozidla pro radary.

Foto: Vozidlo přímé podpory PL-01. / OBRUM

Foto: Vozidlo přímé podpory PL-01. / OBRUM

Takové řešení je účinné proti radarům a raketám využívající radarové vlny. Zmínit můžeme například bitevní vrtulníky AH-64D Apache Longbow nebo Mi-28N vybavené milimetrovým radarem nad hlavním rotorem.

Všechny výše uvedené technologie nemají učinit vozidlo neviditelným. Základem je maximálně snížit detekční vzdálenost vozidla a také ztížit protivníkovi identifikaci, což je rovněž velmi žádoucí.

Špičkové elektronické vybavení

BAE Systems nabízí pro vozidlo i multi-spektrální system DAS (Distributed Aperture System) převzatý ze stíhačkF-35 Lightning II. V podstatě jde o sérii senzorů (kamer) rozmístěných po celém trupu a zprostředkovávající celokruhový obraz kolem vozidla.

Posádka, nebo spíše jen velitel, mají přilbu s průhledovými displeji a polohovými senzor y.  Na průhledové displeje se pak promítá obraz přesně ze směru, kterým se posádka dívá – klidně skrze stěn vozidla. S y stém může pracovat s denní, noční i termovizní kamerou.



Video: Vozidlo přímé podpory PL-01. / YouTube

Nejmodernější ochrana a výzbroj

Základní ochranu PL-01 tvoří  kompozitní  pancíř úrovně Level 5 (25 mm APDS-T z 500 metrů).  K základnímu pancíři lze pak připojit  keramické plát posilující pancéřovou ochranu.

Základní hmotnost vozidla PL-01 je 33 tun, s přídavným pancířem 39 tun.  Počítá se také s instalací aktivního obranného s y stému, například izraelského Troph y.

Palebnou sílu PL-01 zajistí 105 nebo 120 mm automatický kanón. V bezosádkové věži najde místo 16 nábojů, v korbě pak dalších 24 nábojů. Standardem je pak koaxiální 7,62mm kulomet a dálkově ovládan á  zbraňová stanice.

Zda  představuje PL-01  reálný předobraz budoucího polského obrněného vozidla se dozvíme již za dva rok y.  V té době má vzniknou t skutečný  protot y p budoucího vozidla přímé podpor y.  Vozidlo se následně bude ucházet o místo v polské armádě, která hledá náhradu za tank T-72.



Zdroj: Foxtrot Aplha

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy rozšiřují vojenskou spolupráci s Polskem a Pobaltím

Spojené státy posilují svou vojenskou spolupráci s Polskem a Baltskými státy v reakci na události na ...

Advanced Super Hornet pro Polsko?

Nejvyšší zástupci Boeingu před pár dny nabídli Polsku širokou vojenskou spolupráci. Boeing nabízí ...

Polská karabina MSBS je připravená pro světové trhy

Polský vojenský odborný tisk informoval o prvním veřejném předvedení nové polské karabiny MSBS ve ...

Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby v Polsku

„Alfa, cíl 120, 50 zachytit. Alfa, cíl zničit, samostatně jednou.“ Podobné povely směřující z ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • liberal shark
    12:54 04.04.2014

    Tak nevím, opravdu si PL může dovolit zavést a provozovat specializované pásové vozidlo přímé palebné podpory jako doplněk ke svým Leopardům ? Pokud to chtějí pro své husarské ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nevím, opravdu si PL může dovolit zavést a provozovat specializované pásové vozidlo přímé palebné podpory jako doplněk ke svým Leopardům ? Pokud to chtějí pro své husarské brigády, bylo by asi rozumější zvolit stejnou kolovou platformu.Skrýt celý příspěvek

  • Ezekyl
    11:47 03.04.2014

    Všichni : jedná se o prezentaci technologického demonstrátoru. Pokud jste někdy viděli rozdíl mezi technologickým demonstrátorem a sériovou výrobou, pustíte právy tohoto typu k ...Zobrazit celý příspěvek

    Všichni : jedná se o prezentaci technologického demonstrátoru. Pokud jste někdy viděli rozdíl mezi technologickým demonstrátorem a sériovou výrobou, pustíte právy tohoto typu k vodě. Jednak v dnešní době je od technologického demostrátoru k sériovce cesta dlouhá i desítky let (ale nemusí to tak být). Za dva roky prototyp (bude zpoždění), pak tendr (zpoždění), pak předsériová výroba (zpoždění) a nakonec sériová... Ve fázi prototypu už rozhodně nebudou zakryté pásy, jelikož oficiálně dojde ke snížení požadavků na radarový odraz... (skutečnost bude taková, jak psali přede mnou - nemožnost opravy pásu :-) )

    Za druhé použití bude v mnohem menším a nekvalitnějším rozsahu, než na demonstrátoru. Například může být použita horší kvalita lcd na panelech reaktivního pancéřování - pouze pro rozbití siluety vozidla (nevadí poškrábané LCD/krty kamer). Tato funkce by byla zachována i při částečném poškození určitého procenta lcd.

    Také nepředopkládám, že se to stane standardní výbavou "řadových" jednotek, ale spíše drahým doplňkem jednotek speciálních...

    Dle mého tedy Polsko zainvestovalo do vzdálené futuristické technologie, která má do implementace ještě VELMI daleko...Skrýt celý příspěvek

  • rainerum
    22:04 02.04.2014

    sám jsem nebyl na cvičení ale zúčastnil jsem se vojenských cvičení italské armády abych to lépe vysvětlil necvičil jsem ( nejsem členem armády) ale přihlížel jsem vojenskému ...Zobrazit celý příspěvek

    sám jsem nebyl na cvičení ale zúčastnil jsem se vojenských cvičení italské armády
    abych to lépe vysvětlil necvičil jsem ( nejsem členem armády) ale přihlížel jsem vojenskému cvičení EISkrýt celý příspěvek

  • Lukas
    20:06 02.04.2014

    Cześć! Sprostuje tylko kilka informacji 1. armata jest niemiecka - Rheinmetall LLR L/47 2. Wóz ma miec mase do 35 ton (takie są wymagania programu z którego jest WWB ...Zobrazit celý příspěvek

    Cześć!
    Sprostuje tylko kilka informacji
    1. armata jest niemiecka - Rheinmetall LLR L/47
    2. Wóz ma miec mase do 35 ton (takie są wymagania programu z którego jest WWB funasowane)
    3. W wymaganiach nie ma nic o stealth - futurystyczny design to marketing...
    Ale stelath dla czołgu jest wykonalny - już w PT-91 została zastosowana farba która pochłania fale radiowe... (niewiele ale zawsze...)
    Są siatki masujuce - systemy chlodzenia spalin, źródła zasilania... Tak wiec można obnżyć sygnaturę radarową/ termiczną czołgów...

    4. Wóz ma powstać jako nowa konstrukcja - to nie bedzie CV90.
    OBRUM ma 4 lata na opracowanie prototypu do badań kwalifikacyjnych. Dostał na ten cel 90 mln zł (ok. 22 mln Euro)

    No i na koniec najtrudniejsze - To nie jest czołg - tylko WWB (Wóz Wsparcia Bojowego - combat support vehicle jak to by powiedzieli Amerykanie)
    WWB bardziej przypomina szwedzki Ikv 91 niż czołg...
    Poprostu ma to być uzupełnienie dla zmodernizowanych Leopardów "PL"Skrýt celý příspěvek

  • rainerum
    18:54 02.04.2014

    sám jsem nebyl na cvičení ale zúčastnil jsem se vojenských cvičení italské armády a asi jsem se špatně vyjádřil to lcd považuji za totální blbost do doby než se vynalezne povrch na ...Zobrazit celý příspěvek

    sám jsem nebyl na cvičení ale zúčastnil jsem se vojenských cvičení italské armády a asi jsem se špatně vyjádřil to lcd považuji za totální blbost do doby než se vynalezne povrch na který se nechytá prach ba naopak ho odpuzuje a k kamerám ty už se používají akorát v menší míře (ve předu a nad rampou) a to i v afganu a Iráku. Existují speciální skla který se dají horko těžko poškrabat a teprve za nima by musela bejt kamera.
    Jo a spásama souhlasím tam by se to muselo řešit při výměnně použítím jeřábu (těžkýho) a nebo skácením krytí jenom tak jak jsou dnes.
    A to že design je pokrokový neznamená nic. A třeba v roce 2020 už by reálně mohl fungovat (bez lcd) do tý doby by byl další pokrok v stelth nátěru, protože nová je jenom kombinace elektroniky, pokročilý design a potřeba je jenom dodělat ADVANCED a nějak vyřešit DAS pro pozemní stroje (ochrana objektivů hlavně) Američani vyvíjeli M1 7 let do prvního serijového stroje a to byla studená válka a kdyby to někdo už druhý rok odsoudil za nesmysl (plynovou turbínu třeba) a stopnul tak by ho dnes neměli takže za 10 let (od začátku projektu) to považuji za uskutečnitelné (první serijový)
    Ty americký programy jsou mnohem nacionálnější než je tenhle.
    A určitě se to nebude moc pokládat za náhradu MBT i když to bude mýt velkou bojovou hodnotuSkrýt celý příspěvek

  • stetula
    18:17 02.04.2014

    rainerum, pepe420, je vidět že jste neviděli tank v pořádném boji nabo akci , ale nevadí zkuste si na youtube najít tanková cvičení a podívejte se co tam s nimi dělají . on totíž ...Zobrazit celý příspěvek

    rainerum, pepe420,
    je vidět že jste neviděli tank v pořádném boji nabo akci , ale nevadí zkuste si na youtube najít tanková cvičení a podívejte se co tam s nimi dělají . on totíž tank není určenej pro přehlídky , ale pro boj a to pěkně tvrdej a proto že je neustále vystaven pěkně tvrdým podmínkám tak tato fikce je prostě nesmysl aji kdyby třeba za 50 let takové technologie byly . mimochodem už vidím jak v afgánistánu mění LCD display nebo tam pořád čistí panoramatické kamery.
    pokud tady někdo z diskutujících byl v afgánistánu tak vám velice rád povykládá co dělá prach a písek s objektivy CCD kamer a veškerými ioptickými přístroji :):):)
    proto se používají jenom v nejnutnějších případech

    jo a jsem zvedavej jak na tomto krasavci budou pod palbou měnit článek pásu :):):)
    možná by nám to Poláci mohli předvést :):) já se budu řechtat až se budu za břicho popadat . pokud to někdo dělal tak se chláme se mnouSkrýt celý příspěvek

  • pepe420
    17:44 02.04.2014

    stetula: Každá nová zbraň je většinou dražší než ta z předchozí generace, to platí nejen u tanků, ale také u letadel (viz cena letadel 4. a 5. generace). Pokud jde o zašpinění ...Zobrazit celý příspěvek

    stetula: Každá nová zbraň je většinou dražší než ta z předchozí generace, to platí nejen u tanků, ale také u letadel (viz cena letadel 4. a 5. generace). Pokud jde o zašpinění kamer, tak na tom výrobce jistě pracuje, byla by hloupost myslet si, že udělají tank jen na přehlídky a reálné využití se blíží nule. V oblasti nanotechnologií se za posledních 20 let udělal obrovský skok dopředu, nedávno se někde objevila zpráva, že americké firmy pracují na materiálech, které se budou samy čistit, takže v budoucnu by jistě nebyl problém aplikovat něco takového na tento tank, nemluvě o LCD panelech, jejichž cena hodně klesla, teď to možná vypadá jako nesmysl, ale v budoucnu budou takové panely téměř zadarmo, stejně jako mikročipy atd. Každopádně polský koncept se dost podobá americkým vizím na tank budoucnosti (kolem roku 2045-2050),určitě je čeká ještě dlouhá cesta,ale věřím,že nakonec uspějí,jedno je mi jasné,toto je koncept budoucnosti,jednou zajistí zemím NATO důležitou výhodu,až se západní tanky potkají na Ukrajině s Armatou :-)Skrýt celý příspěvek

  • rainerum
    16:49 02.04.2014

    ono to asi funkční bude a projetím křovím se to nezničí ale ADVANCED asy funguje zatím jen jako prototyp ostatní elektronika už funguje na jiných strojích teda kromě flexibilních ...Zobrazit celý příspěvek

    ono to asi funkční bude a projetím křovím se to nezničí ale ADVANCED asy funguje zatím jen jako prototyp ostatní elektronika už funguje na jiných strojích teda kromě flexibilních tenkých LCD panelů které asi nic nevydrží, tak na příklad DAS je na F-35 kde se intenzivně testoval a do vývoje se dali šílený prachy, potom Trophy toho mají izraelci na svých vozidlech. A stelth povrchu se nic nesmělo dotknout před 20 lety a od té doby se určitě vylepšil no nejsem si jist jestli by to šlo ale možná by nad tu barvu mohli dát něco jako ochranný lak nebylo by to tak účinný jako na letadlech ale přesto by se snížila jeho viditelnost na radarech.
    Stejně si myslím že to ještě nějak rok se vyvíjet bude. Ale hlavní překážkou je asi i bude cena která bude astronomickáSkrýt celý příspěvek

  • VojtaM
    15:54 02.04.2014

    Souhlasím se stetulou. Toto už bylo jednou v ATM prezentované a říkal jsem si, že je to sice super věc možná tak do pouště...moooožná, ale jakmile přijde první křoví, nedejbože ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím se stetulou. Toto už bylo jednou v ATM prezentované a říkal jsem si, že je to sice super věc možná tak do pouště...moooožná, ale jakmile přijde první křoví, nedejbože průjezd lesem, o blátě nemluvě, je po celém slavném stealth prvku. A za další. Ono i v Afgánistánu ty tanky třeba u Dánů vypadají jako vánoční stromeček. Kupa nářadí, zásob, maskovací stříška nad věží sloužící jako slunečník...fakt mazec. TAkový vetešnictví na kolečkách a pak vidím tuto uhlazenou věc....pěkná, super do sci-fi filmu, efektní na výstavu, ale prakticky....nesmysl. Zapomněli asi na jedno, že tank není letadlo....Skrýt celý příspěvek

  • JiriTintera
    14:40 02.04.2014

    Vážení, asi před půl rokem jsem zde napsal: "Přepokládám, že Poláci se snaží tímto krokem vyřešit konstrukční problémy Anderse a BAe zase díky této spolupráci začne řešit ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážení,
    asi před půl rokem jsem zde napsal: "Přepokládám, že Poláci se snaží tímto krokem vyřešit konstrukční problémy Anderse a BAe zase díky této spolupráci začne řešit modernizaci podvozku CV90."

    Nyní mám téměř jistotu, že nadnárodní BAe získala v Polsku dalšího sponzora pro výzkum svých futuristických vizí a že se nejedná o aprílový příspěvek páně Grohmanna.Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    14:19 02.04.2014

    no nebudu tady shazovat Polský průmysl , ale o projektu si myslím své :) ale ,, kdyby ,, se náhodou podařilo takový stroj vyrobit : tak zaprvé - nedovedu si představit tu ...Zobrazit celý příspěvek

    no nebudu tady shazovat Polský průmysl , ale o projektu si myslím své :)

    ale ,, kdyby ,, se náhodou podařilo takový stroj vyrobit :

    tak zaprvé - nedovedu si představit tu astronomickou cenu každého vyrobeného stroje
    - dále , bude obrovská cena na za údržbu a správné skladování díky RAM povrchu !!!

    a jestli tady nekdo z Vás byl u tanků tak Vám jistě potvrdí , že povrchy RAM a kamery které budou snímat a vysílat obraz na povrch tanku je jenom utopie protože jeden výjezd do horšího terénu ( průjezd stavbou , dřevinami atd ) tak je po celém RAM a kamerách :) když vidím jak jezdily tanky ze cvičení na libavé a co se s nimi potom dělo v opravnách tak se této myšlence musím jenom smát :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...