Policie ČR získala dron od Vojenského technického ústavu

Český BRUS po Policii ČR. Drony budou hrát čím dál větší roli v bezpečnostních složkách. / VTÚ  

Oficiální předání bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) z produkce Vojenského technického ústavu, s. p., respektive jeho odštěpného závodu Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany Územnímu odboru Příbram Krajského ředitelství policie Středočeského kraje mělo slavnostní průběh.

Prologem předání „brusu" byla prezentace státního podniku o bezpilotní platformě, jehož výzkumem a výrobou se odborníci úseku speciálních zástaveb a bezpilotních prostředků VTÚL a PVO vedeným Ing. Jiřím Kuzdasem zabývají přes třicet roků. 

Počínaje průzkumným letounem Sojka-III, přes bezpilotní terč s pevným křídlem Sokol a konče sofistikovaným rotorovým prostředkem s kolmým startem a přistáním nesoucím název BRUS.

„Dlouhodobé úsilí zaměstnanců VTÚ dospělo k dnešnímu dni, kdy předáváme dva kusy bezpilotního prostředku BRUS. Těší mě, že Policie ČR našla uplatnění naší bezpilotní platformy, která nabízí specifické využití. VTÚ tímto deklaruje svoji profesní připravenost, a to vyvíjet a vyrábět sofistikované technologie jak pro ozbrojené síly, tak i složky integrovaného záchranného systému," říká ředitel státního podniku VTÚ Mgr. Jiří Protiva.

Také hodnocení ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje plukovníka JUDr. Václava Kučery je pozitivní: „Začátek nasazení BRUSu plánujeme v brdských lesích, kde se zaměříme na rekognoskaci tamní lokality. Dále půjde o součinnost s jednotkami hasičského záchranného sboru."

"Následně se nám nabízejí další aktivity, při nichž budeme získávat potřebné profesní zkušenosti pro další operační využití bezpilotního prostředku. Jedná se o další příklad oboustranně výhodné spolupráce VTÚ a Policie ČR. Státní podnik nám předává prostředek na vysoké technické úrovni." dodal Kučera.

BRUS lze přepravovat v kompaktním kufru. / VTÚ 

Není tajemstvím, že praktické využití bezpilotního prostředku BRUS bude v gesci příbramského územního odboru Policie ČR.

„Je to významný posun v technickém zabezpečení policie. S BRUSem k nám přichází vyšší efektivita naší činnosti. Unikátní řídící systém tohoto bezpilotního prostředku nám do budoucna umožní autonomní lety s konkrétním zadáním," konstatuje zástupce vedoucího územního odboru Příbram plukovník Ing. Ondřej Smotlacha.

BRUS dokáže zůstat ve vzduchu celkem 40 minut, dolet je 10 km a vystoupat dokáže do 1000 m. Nese dvě kamery noční a denní, které je možné během letu přepínat.

Slavnostní předání dronu BRUS do rukou Policie ČR. Na fotce dobře vynikají rozměry dronu. / VTÚ

Pro snadnou přepravu a manipulaci byl systém BRUS navržen jako skládací. Ve složeném stavu jsou jeho rozměry 60 cm x 70 cm x 90 cm a vejde se tedy do kufru běžného osobního automobilu.

Šest rotorů poskytuje bezpilotnímu prostředku velikou stabilitu a dostatek výkonu pro plnění úkolů. Rotory o průměru 70 cm jsou navrženy pro docílení ideálního výkonu a účinnosti, zároveň však dosahují velmi nízké hlučnosti.

Základní parametry bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS):

 + průměr 120 cm

 + výška 50 cm

 + vrtule 70 cm

 + konstrukce uhlíková

 + maximální tah 180 N

 + příkon motorů 6 x 400 W

 + prázdná hmotnost 4,5 kg

 + maximální hmotnost 10 kg

 + letová výdrž 40 minut

Zdroj: Tisková zpráva

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Vozidla GXV-T: Konec diktátu pancíře?

Americká vojenská výzkumná organizace DARPA udělila osm vývojových kontraktů v rámci projektu GXV-T (Ground X-Vehicle Technology). Cílem GXV-T je prozkoumat možnosti, jak zvýšit schopnost přežití ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2016, které se letos koná ve španělské Zaragoze od 16. do 26. května. Účastní se ho ...

Nová hybná síla světa: Americká Third Offset Strategy

V roce 2014 se objevily informace o tom, že americký ministr obrany Ashton Carter nařídil zahájení takzvané Third Offset Strategy, což by se dalo volně přeložit jako Třetí kompenzační strategie. Cílem ...

Dron Improved Avenger pro průzkum bojiště

General Atomics Aeronautical Systems Inc. (GA-ASI) na podzim letošního roku chystá první let vylepšeného bezpilotního proudového letadla Improved Avenger. Vylepšený stroj ponese na své palubě nové ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
Stránka 1 z 2