Polonizovaný K2 Black Panther: Korejský tank pro Polsko

Polonizovaný K2 Black Panther: Korejský tank pro Polsko
K2 Black Panther / ROKA (Zvětšit)

V reportáži o polské vojenské výstavě MSPO 2018 jsme informovali o zájmu Jižní Koreje dodávat do Polska hlavní bojové tanky K2 Black Panther.  Podle nejnovějších informací Defence24 polská firma H. Cegielski-Poznań SA (HCP) spolu s jihokorejskou Hyundai Rotem nabízí polské armádě „polonizovanou“ verzi K2 Black Panther.

Na výstavě MSPO 2018 jihokorejská společnost Hyundai Rotem vystavovala společně s HCP na stánku české firmy TATRA TRUCKS. Tank K2 Black Panther byl na výstavě přítomen ve formě malého modelu.

HCP spolupracuje s českou Tatrovkou především na projektu těžkého víceúčelového vozidla Husar 4×4, což je polonizovaná verze vozidla Patriot 4×4. HCP nabízí vozidlo Husar 4×4 pro program Pegaz (program víceúčelového obrněného vozidla) polské armády a také jako velitelské vozidlo pro nakupované raketomety HIMARS v rámci programu Homar.

Podobně HCP navázala spolupráci s jihokorejskou Hyundai Rotem. Pokud polská armáda projeví zájem, již v příštím roce mohou obě společnosti začít vyvíjet „nový“ (viz níže) hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank) přímo nebo částečně vycházející z K2 Black Panther. V případě zájmu obě společnosti slibují zahájení sériové výroby již v roce 2023.

Samozřejmě jde pouze o velmi předběžnou nabídku (resp. informační „potravu“ pro média) ‒ ze strany polské armády zatím neexistuje jediný náznak zájmu o jihokorejský tank. Nicméně polská armáda požaduje (což samozřejmě nemusí odpovídat finančním možnostem polské ekonomiky) obecně k zajištění všech úkolů 1000 moderních MBT.  

V současné době se polská armáda soustředí především na modernizaci tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL. Polská armáda za modernizaci 142 tanků Leopard 2A4 zaplatí 2,7 miliardy zlotých (16,2 miliardy Kč). Polská armáda navíc jako dočasné řešení vylepší 318 tanků T-72, zřejmě na základě technologických demonstrátorů PT-91M2A1 nebo PT-91M2A2.


Propagační video HCP k projektu společného polsko-jihokorejského MBT.

V každém případě jihokorejský tank K2 Black Panther oproti německé konkurenci v podobě tanku Leopard 2 nabízí několik zásadních výhod ‒ Black Panther je především o 35 let mladší konstrukce než Leopard 2. Dále hmotnost jihokorejského tanku je v základu o pět tun nižší, což mimo jiné znamená, že Black Panther má dostatečnou rezervu v únosnosti podvozku pro instalaci dalšího vybavení (další pancíř, aktivní systémy ochrany, dálkově ovládané bojové moduly, atd.). Naproti tomu kvůli velké hmotnosti je modernizační potenciál tanku Leopard 2 již prakticky vyčerpán.

Existují přitom dvě cesty polsko-jihokorejské spolupráce. Podobně jako v případě tureckého tanku Altay mohou Jihokorejci polskému průmyslu pomoci vyvinout MBT zcela nové konstrukce podle požadavků polské armády. Dodejme však, že bohatšímu Turecku, které má navíc vyspělejší a rozsáhlejší zbrojní průmysl než Polsko, trval vývoj tanku Altay deset let. V takovém případě se nedá očekávat zahájení sériové výroby dříve než v roce 2030 (reálněji 2035).

Druhou možností, podporovanou Hyundai Rotem, je polonizace K2 Black Panther. V tomto případě jihokorejský tank získá polské komponenty, systémy i celé mechanické uzly. Jistý je také přenos jihokorejského know-how ve výrobě a servisu tanků do polského průmyslu.

Jihokorejci dokonce nabízejí polskému průmyslu spolupráci při vývoji nových variant tanků Black Panther a dokonce při vývoji nástupce XK3. Tento nový jihokorejský tank má být zaveden do výzbroje v roce 2030, tedy v době, kdy dojde k vyřazování nejstarších tanků K1 (hlavní jihokorejský MBT vycházející z amerického M1 Abrams).


K2 Black Panther v akci

Základní hmotnost K2 Black Panther je 55 tun a tank dokáže na pevné silnici vyvinout rychlost 70 km/h. Tank pohání německý dieselový power-pack MT 833 o výkonu 1103 kW (1500 koní). Posádku tvoří tři vojáci a nabíjecí automat umožňuje střílet rychlostí až deset ran za minutu. Ke střelbě je připraveno 16 nábojů a celkový palebný průměr je 40 nábojů ráže 120 mm.

Úroveň pancéřování každého tanku je střežené tajemství. Nejsilnější části čelního pancíře (věž) tanku Black Panther by ale měly odolat údajně jakékoliv současné protitankové munici, od podkaliberních střel (s wolframovým i uranovým penetrátorem) až po nejmodernější protitankové řízené střely (PTŘS).

Jihokorejci mohou také nabídnout velmi zajímavou protitankovou munici. Například podkaliberní náboj K279 dokáže údajně na 2000 m probít až 700 mm homogenní válcované oceli (RHAe). Přesné takticko-technické parametry munice jsou ale samozřejmě tajné. K2 navíc dokáže odpalovat z kanónu PTŘS KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition) s dostřelem až osm kilometrů ‒ KSTAM útočí na horní pancíř tanku.

Ač je jihokorejská nabídka zajímavá, polský vojenský rozpočet není nafukovací. Polská armáda sice stále oficiálně hledá MBT zcela nové konstrukce, ale je otázka, kdy k nákupu nového tank dojde. Je velmi pravděpodobné, že minimálně do roku 2040 se bude polská armáda opírat zejména o 149 ks modernizovaných tanků Leopard 2PL, 105 ks novějších tanků Leopard 2A5 a 318 ks modernizovaných T-72.

Zdroj: Defence24

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská armáda nakoupí 1600 obrněných vozidel

Polsko pokračuje v masivní modernizaci své armády. Polský Inspektorát pro vyzbrojování IU ...

Německé tanky Leopard pro polskou armádu

Polská armáda během několika příštích let výrazně posílí. Polské tankové jednotky získají z přebytků ...

K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA ...

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jancz
  11:23 11.12.2018

  já to říkal už tehdá, když se řešila situace u nás, kdyby se ve vyzbrojení spojila V4 tak můžeme mít nejmodernější tanky na světě a nemusíme ani trénovat čtvrtého člena osádky a ...Zobrazit celý příspěvek

  já to říkal už tehdá, když se řešila situace u nás, kdyby se ve vyzbrojení spojila V4 tak můžeme mít nejmodernější tanky na světě a nemusíme ani trénovat čtvrtého člena osádky a ještě je to jeden z nejlehčích MBT :) samozřejmě z toho nic nebude ale bylo by to krásné :DSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:25 12.12.2018

   Co by bylo krásného na tom, že by armády CR, CR, Maďarka podléhali ve výběru techniky Polsku?

   Co by bylo krásného na tom, že by armády CR, CR, Maďarka podléhali ve výběru techniky Polsku?

   • PavolR
    20:46 12.12.2018

    Veru, odhliadnuc od všetkých ostatných možných problémov, Poľsko potrebuje samo pre seba obmeniť také množstvo techniky, že by to pri naplno bežiacich výrobných linkách ako tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Veru, odhliadnuc od všetkých ostatných možných problémov, Poľsko potrebuje samo pre seba obmeniť také množstvo techniky, že by to pri naplno bežiacich výrobných linkách ako tak zvládlo možno za 12-15 rokov. Čo by sme dovdedy robili my? Mleli prstami?Skrýt celý příspěvek

   • jancz
    13:51 13.12.2018

    no šlo spíš o to, že kdybychom to chtěli jen my, tak nám Korejci neprodají Know how kvůli pár desítkám, ale kdyby se udělal nějakej kontrakt mezi V4 tak by to množstevně už bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    no šlo spíš o to, že kdybychom to chtěli jen my, tak nám Korejci neprodají Know how kvůli pár desítkám, ale kdyby se udělal nějakej kontrakt mezi V4 tak by to množstevně už bylo dostatečné aby Korea to know how prodala a každý by si vyráběl u sebe svoje verze, jen to know how by bylo nějak sdílené nebo tak něco, mým hlavní argumentem bylo, že to cenově nevyjde o moc dráž, je to modernější než leopardy, má to automat, takže bychom mohli zůstat u 3 členů osádky a navíc je to jeden z nejlehčích MBT takže i ty komunikace by tolik netrpěli a navíc ten tank má mnohem víc prostoru na budoucí modifikace, bylo to jen takové zbožné přání :)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:16 10.12.2018

  A ještě bych dodal - tak jako nikoho nenapadne kupovat výzbroj od Ruska, tak bych byl opatrný i s Německem. Tisíc let Drang nach Osten nelze jen tak zanedbat.

  A ještě bych dodal - tak jako nikoho nenapadne kupovat výzbroj od Ruska, tak bych byl opatrný i s Německem. Tisíc let Drang nach Osten nelze jen tak zanedbat.

 • liberal shark
  09:14 10.12.2018

  Nový design stránek se mi vůbec nelíbí. Je to méně přehledné a díky různým pluginům se to pomalu načítá. Chtělo by to ubrat různých parazitních "opiček" a nechat jen prostý seznam ...Zobrazit celý příspěvek

  Nový design stránek se mi vůbec nelíbí. Je to méně přehledné a díky různým pluginům se to pomalu načítá. Chtělo by to ubrat různých parazitních "opiček" a nechat jen prostý seznam článků a nástroj k tvorbě komentářů.
  Jinak k meritu článku - nákup MBT od Jižní Koreje nebo Japonska je jak vidno zcela reálnou možností. Zejména když mají standardní "západní" powerpack a výzbroj.Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  17:03 07.12.2018

  Esteticky se mi vůbec nelíbí a Poláci už mají zavedené L2, ale...

  Esteticky se mi vůbec nelíbí a Poláci už mají zavedené L2, ale...

  • Imax-CZ
   17:14 07.12.2018

   To mě se K2 líbí moc :) . Pro AČR by to byl skvělý tank ( nevím jak vysocí můžou být tankisti), ale jen pokid nebude AČR sama v Evropě s K2

   To mě se K2 líbí moc :) . Pro AČR by to byl skvělý tank ( nevím jak vysocí můžou být tankisti), ale jen pokid nebude AČR sama v Evropě s K2

   • Proxy
    18:48 07.12.2018

    To jen tak na okraj, ale bije mě do očí, jak moc věž K2 nelícuje s korbou v porovnání s tanky stylu Type 10 a novější verze L2 x)

    To jen tak na okraj, ale bije mě do očí, jak moc věž K2 nelícuje s korbou v porovnání s tanky stylu Type 10 a novější verze L2 x)

    • balm
     21:02 07.12.2018

     Laická veřejnost nemusí vždy sdílet nadšení např.: růžový nátěr bojových vozidel, ale to neznamená, že nejde o dobře promyšlené řešení s ohledem na maximální účinnost a ...Zobrazit celý příspěvek

     Laická veřejnost nemusí vždy sdílet nadšení např.: růžový nátěr bojových vozidel, ale to neznamená, že nejde o dobře promyšlené řešení s ohledem na maximální účinnost a efektivitu.

     Nemusí, ale když to funguje a plní svůj předem navržený účel, není důvod zastávat odmítavý postoj jen na základě estetického vnímání. Určitě to svůj důvod má, jinak by tank vypadal úplně jinak.

     P.S.: Růžové kamuflážní schéma se osvědčilo v pouštních podmínkách a používá se pro nátěr mobilních bojových vozidel Land Rover, jež používají k dálkovým misím jednotky SAS. Od nich pochází označení "Pinky".Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:42 07.12.2018

     Sice Růžové Land Rovery se opravdu během války v poušti proti Romelovi osvědčily. Ale kritizovaná mezera věž trup byla problémem i za té WW2. Příkladem jsou třeba tanky Panther, ...Zobrazit celý příspěvek

     Sice Růžové Land Rovery se opravdu během války v poušti proti Romelovi osvědčily. Ale kritizovaná mezera věž trup byla problémem i za té WW2. Příkladem jsou třeba tanky Panther, kde mezi verzemi A a G došlo k úpravě mantletu děla. Aby došlo k zmenšení tohoto prostoru.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     03:37 08.12.2018

     Trenckovi Panduři taky nosili růžové pláště. Je ověřené, že růžová maskuje (v dobovém boji) neskutečně skvěle. Nutno podotknout, že až do 19. století byla růžová na rovni rudé ...Zobrazit celý příspěvek

     Trenckovi Panduři taky nosili růžové pláště. Je ověřené, že růžová maskuje (v dobovém boji) neskutečně skvěle. Nutno podotknout, že až do 19. století byla růžová na rovni rudé barvě. Zženštilou je brána až docela nedávnoSkrýt celý příspěvek

    • balm
     16:59 08.12.2018

     @Jirosi: V dobách 2. světové války se vznikající SAS, pod taktovkou Davida Strirlinga, využívala schopností LRDG. Řekněme, že nejslavnější "Pinky" se začal vyrábět (LR S2A) až od ...Zobrazit celý příspěvek

     @Jirosi: V dobách 2. světové války se vznikající SAS, pod taktovkou Davida Strirlinga, využívala schopností LRDG. Řekněme, že nejslavnější "Pinky" se začal vyrábět (LR S2A) až od 50. let tohoto století a jestli umím dobře počítat, tak skončilo nejen africké tažení, ale také 2. světová válka a brigáda SAS byla rozpuštěna. Opět se zformovala a začínala v malajských džunglích. Kupeckými počty se lze dopátrat, že mise v Jemenu, Ománu (70 - 80. léta), ale také operace Desert Storm (Irák) se udály po 2. světové válce. "Pinky" s patrolami SAS lovil v západním Iráku rakety SCUD a přivolával na ně letecké údery koaličních sil.

     Jednotka Bravo Two Zero ... se proslavila tím, že porušila základní pravidlo, které původním členům SAS v africké poušti vštěpoval Stirling: "Musíte být dostatečně mobilní". Jak to dopadlo se můžete dozvědět i z filmové verze Bravo Two Zero.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:36 08.12.2018

     Balm: Opět tě zklamu, ale právě všechny ty jednotky v 50, 90.letech odkazovali na úspěchy v Africkém tažení během WW2. "začala používat místo vzdušných výsadků silně ozbrojené ...Zobrazit celý příspěvek

     Balm: Opět tě zklamu, ale právě všechny ty jednotky v 50, 90.letech odkazovali na úspěchy v Africkém tažení během WW2.
     "začala používat místo vzdušných výsadků silně ozbrojené džípy, a stala se pravou pohromou pro německá a italská letiště (do ledna 1943 přesáhl počet zničených letadel 250, a to se zanedbatelnými ztrátami na straně SAS)."
     https://cs.wikipedia.org/wiki/...
     Určitě jdou dohledat i lepší publikace.Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     07:25 10.12.2018

     Když už jsme u té růžové - první průzkumné spity byly také v této barvě :-)

     Když už jsme u té růžové - první průzkumné spity byly také v této barvě :-)

   • balm
    21:11 07.12.2018

    Pouze za předpokladu, že Korea nabídne "plnou verzi" své chlouby K2. I když se navývoji výrazně podíleli přenesené technologii (licence), stále se jedná o přísně chráněnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Pouze za předpokladu, že Korea nabídne "plnou verzi" své chlouby K2. I když se navývoji výrazně podíleli přenesené technologii (licence), stále se jedná o přísně chráněnou technologickou chloubu a dost pochybuji, že by Korea byla ochotna nabídnout špičku své technologie pro export. Maximálně nabídne kastrovanou verzi, kterou přejede konkurenční kastrát.

    Stejný tanky Polsko, ČR nebo kdokoliv jiný zkrátka nezíská. Nemluvím o nezbytné úpravě (integraci) systémů v souladu s požadavky NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:33 06.12.2018

  "Black Panther je především o 35 let mladší konstrukce než Leopard 2. Dále hmotnost jihokorejského tanku je v základu o pět tun nižší, což mimo jiné znamená, že Black Panther má ...Zobrazit celý příspěvek

  "Black Panther je především o 35 let mladší konstrukce než Leopard 2. Dále hmotnost jihokorejského tanku je v základu o pět tun nižší, což mimo jiné znamená, že Black Panther má dostatečnou rezervu v únosnosti podvozku pro instalaci dalšího vybavení (další pancíř, aktivní systémy ochrany, dálkově ovládané bojové moduly, atd.). Naproti tomu kvůli velké hmotnosti je modernizační potenciál tanku Leopard 2 již prakticky vyčerpán."

  Celkem by mně zajímalo na jakých parametrech vnitřního vybavení článek staví.
  Ono to spíše vypadá, že kluci prostě snížili hmotnost, kde to šlo. Tedy i použití méně únosného podvozku. V ostatním vybavení je to zase jen L2...Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   20:31 06.12.2018

   Jj, vypadá to tak, že K2 je "odlehčená". Korba by měla být o něco menší rozměry než u L2, má jen 6 pojezdových kol, ale jsou zase dál od sebe. U Leclercka by měla být ještě kratší ...Zobrazit celý příspěvek

   Jj, vypadá to tak, že K2 je "odlehčená". Korba by měla být o něco menší rozměry než u L2, má jen 6 pojezdových kol, ale jsou zase dál od sebe. U Leclercka by měla být ještě kratší korba při stejné hmotnosti celku, takže je asi odolnější. A taky má 6 pojezd. kol.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   20:14 08.12.2018

   To ze na leo 2 se už toho dál moc navěsit nedá je známý fakt, ono toho na něj za ta léta navěsily opravdu hodně, takže článek prostě jednoduše počítá s tím, že konstrukčně novější ...Zobrazit celý příspěvek

   To ze na leo 2 se už toho dál moc navěsit nedá je známý fakt, ono toho na něj za ta léta navěsily opravdu hodně, takže článek prostě jednoduše počítá s tím, že konstrukčně novější stroj má vyšší modernizacni potenciál..... nevím kde berete přesvědčení že celkově menší “korba/spodek” musí mít menší rezervu nosnosti, nejde jen o počet pojezdových kol! Měl by jste vědět že K2 disponuje špičkovým hydropneumatickým odpruženim, napříkladSkrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:32 09.12.2018

    Což právě neplatí. L2 v poslední verzi a7+ dostal nové torzní tyče. Tedy nosnost se zvýšila proti porovnání z předchozími verzemi. Jenže právě, že K2 nešel po vyšší nosnosti, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Což právě neplatí. L2 v poslední verzi a7+ dostal nové torzní tyče. Tedy nosnost se zvýšila proti porovnání z předchozími verzemi. Jenže právě, že K2 nešel po vyšší nosnosti, ale cílem byla nižší hmotnost. Už jen to, že Korejci verzi srovnatelně vybavenou představili teprve nedávno do soutěže pro Omán. A novinek co něco váží na tam tanku je dost.
    A pak je tu Turecký Altay(65t). Což je tank navržený na základě Koreyských technologii, takový pokus na základě přenesených technologii L2. Vyrobit zpětně L2.Skrýt celý příspěvek

    • Jara
     19:14 09.12.2018

     Neplatí? Takže u posledního A7 měnili torzky protože mají dostatečnou rezervu? Aha .... necítíte troch rozpor ve vašich příspěvcích ? K2 je prostě lehčí, kompaktnější, není to ...Zobrazit celý příspěvek

     Neplatí? Takže u posledního A7 měnili torzky protože mají dostatečnou rezervu? Aha .... necítíte troch rozpor ve vašich příspěvcích ?
     K2 je prostě lehčí, kompaktnější, není to žádný zmenšený leo2.
     Můj odhad je že má rezervu v nosností do 65 tun, tedy při stejne hmotnosti ponese mnohem více “ochrany” než leo2 při stejné palebné síle a pohyblivosti a proč si to myslím ? Proč by MTU 833 nemohl táhnout 65 tun u K2, když je tahá v leo2? A na cěm se zakládá váš předpoklad, že podvozek K2 neunese to co leo 2? Protože je menší? Ano i věž má menší a taky má nabíjecí automat...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     07:03 10.12.2018

     Jara: Nikde sem nepsal o rezervě L2, ale jen o tom že článek předpokládá větší rezervu K2, ale důkazy pro to nemá. Z technologii K2 je složený Turecký klon L2 a váží vice než ...Zobrazit celý příspěvek

     Jara: Nikde sem nepsal o rezervě L2, ale jen o tom že článek předpokládá větší rezervu K2, ale důkazy pro to nemá.
     Z technologii K2 je složený Turecký klon L2 a váží vice než L2!
     Takže, pokud používá stejné technologie a konstrukční celky. Tak někde tu hmotnost jaksi museli odebrat .... A pak je tu Leclerc jak uvedl Trener, co je ještě kompaktnější a váží opět 55t...
     "Proč by MTU 833 nemohl táhnout 65 tun u K2,"
     Asi proto nerozporuji motor, ale podvozek. Kratší tank, menší plocha pásů, horší měrný tlak... atd.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  14:42 06.12.2018

  Tank od Němců nechci (Nárokovali si pohraničí, budou třeba jednou zase), navíc je mají strašlivě těžký. Korejci se snaží, propagují jak mohou. Jednáni s nimi by bylo patrně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tank od Němců nechci (Nárokovali si pohraničí, budou třeba jednou zase), navíc je mají strašlivě těžký. Korejci se snaží, propagují jak mohou. Jednáni s nimi by bylo patrně reálnější jak s nejistou Ukrajinou ohledně Jataganu/Oplotu.

  Za mě proč ne, je to asi jediný váhově vyhovující typ. Japonec neprodává, Francouz nevyrábí. Rusko politicky neprůchodné, Ukrajina má problém sama se sebou.


  Design stránek......, takhle ne pane Grohman :D Proč musím po přečtení článku narazit na FB like, pak na odkazy ke článkům co jsem už četl a pak teprve diskuzi? :D Za mě palec dolů.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:40 06.12.2018

  Kdyby po něm v Polsku sáhli, tak by to byla celkem jasná volba i pro nás. Dva prapory K2 doplněné dvěma prapory TD na podvozku nových BVP. Nový Leo bude mít sice vždy větší ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby po něm v Polsku sáhli, tak by to byla celkem jasná volba i pro nás. Dva prapory K2 doplněné dvěma prapory TD na podvozku nových BVP.
  Nový Leo bude mít sice vždy větší modernizační potenciál, jenže AČR něco jednou zavede a v drtivé většině případů na to už nikdy nesáhne.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:21 06.12.2018

   Tak ono i kdyby po nich nesáhli poláci, tak má pořízení K2 smysl (pokud bude chtít AČR plnohodnotné MBT). Vedle Leclerců, Leopardů a Abramsů, by ostudu rozhodně neudělaly, spíš ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ono i kdyby po nich nesáhli poláci, tak má pořízení K2 smysl (pokud bude chtít AČR plnohodnotné MBT). Vedle Leclerců, Leopardů a Abramsů, by ostudu rozhodně neudělaly, spíš naopak. Předpokládám že by přidalo i pár menších států v okolí. Spíš mě zajímá, co konkrétně znamená ona polonizace - konkrétně zda by stačilo koupit tanky přímo od Hyundai Rotem (jen dát české popisky, nějakou evropskou elektroniku, místo korejských derivátů) a moct hned používat, nebo je v něčem nějaký problémSkrýt celý příspěvek

   • PavolR
    13:27 06.12.2018

    V článku píšu:
    "...tank získá polské komponenty, systémy i celé mechanické uzly."

    V článku píšu:
    "...tank získá polské komponenty, systémy i celé mechanické uzly."

    • Rase
     13:36 06.12.2018

     díky, v našem případě by bylo něco takového asi dost zbytečné. Spíš použít nějaké komponenty od němců z Leopardu 2A7EU (2A7V), kvůli unifikaci. Kanón by byl ideální vysokotlaký ...Zobrazit celý příspěvek

     díky, v našem případě by bylo něco takového asi dost zbytečné. Spíš použít nějaké komponenty od němců z Leopardu 2A7EU (2A7V), kvůli unifikaci. Kanón by byl ideální vysokotlaký L55A1 (o 20% lepší než L55), jelikož zvládá i speciální munici (vyvíjenou). Pokud se do K2 vlezou bez problému naši tankáni, tak pak bych byl proSkrýt celý příspěvek

  • 3RMO
   11:18 08.12.2018

   CerVus doufám že nové BVP nevyhraje Lynx kf41. nevím kolik měří Lumír Němec ale na tomto videu dělá reklamu Lynxu a to je neskutečně velká ...Zobrazit celý příspěvek

   CerVus
   doufám že nové BVP nevyhraje Lynx kf41. nevím kolik měří Lumír Němec ale na tomto videu dělá reklamu Lynxu a to je neskutečně velká kráva....
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    15:12 08.12.2018

    No pořád lepší Lynx než Ascod. Ten s tou tankovou věží a přídavnou balistickou ochranou vypadá strašně. Přál bych to Švédům, ale ti to kvůli Gripenům už nezískají, takže Pumu i bez ...Zobrazit celý příspěvek

    No pořád lepší Lynx než Ascod. Ten s tou tankovou věží a přídavnou balistickou ochranou vypadá strašně. Přál bych to Švédům, ale ti to kvůli Gripenům už nezískají, takže Pumu i bez toho 120mm dela.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:40 06.12.2018

  se mi tam (10:38) ani neukázalo moje jméno (Rase)

  se mi tam (10:38) ani neukázalo moje jméno (Rase)

  • Jan Grohmann
   12:28 06.12.2018

   Pracujeme na tom.

   Pracujeme na tom.

 • 10:38 06.12.2018

  Ten korejský tank XK3 čtvrté generace, nebo přesněji jeho model, byl představený letos v červenci (viz obrázek). Zajímavé je, že koncepcí docela připomíná starší polský projekt ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten korejský tank XK3 čtvrté generace, nebo přesněji jeho model, byl představený letos v červenci (viz obrázek). Zajímavé je, že koncepcí docela připomíná starší polský projekt PL-01 (Gepard), který byl nedávno zrušený a zvažuje se jeho pokračování.

  http://www.palba.cz/album/albu... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:07 06.12.2018

   Tak tie koncepty sú vzhľadom na podobné požiadavky (napr. stealt) riešené dosť podobne a hlavne hranato. Každopádne si na obrázku všímam, že posádka je dvojčlenná, veža ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak tie koncepty sú vzhľadom na podobné požiadavky (napr. stealt) riešené dosť podobne a hlavne hranato.
   Každopádne si na obrázku všímam, že posádka je dvojčlenná, veža bezposádková ... a to vpredu na bokoch sú snáď solárne panely??? :-)
   Ale vyzerá to nesporne zaujímavo.

   To s miznúcim nickom robí aj iným - systém ešte hapruje.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    11:44 06.12.2018

    Přesně jak říkáš. Jsem i celkem zvědavý, jak bude mít vozidlo řešený nabíjecí automat. Řekl bych že má být munice usazená v karuselu pod věží - tak jako u M1 TTB (Tank Test Bed). V ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně jak říkáš. Jsem i celkem zvědavý, jak bude mít vozidlo řešený nabíjecí automat. Řekl bych že má být munice usazená v karuselu pod věží - tak jako u M1 TTB (Tank Test Bed). V podstatě když na tu věž z TTB přidáme na boky Trophy a kompozitní pancíř, výsledek bude obdobný. V tom boxu na konci korby, budou nejspíš vertikálně uložené PTŘS. Motor nejspíš vpředuSkrýt celý příspěvek

    • PavolR
     23:04 06.12.2018

     Podľa mňa to budú batérie. ;-) PTRS sú navyknutí odpaľovať cez hlaveň.

     Podľa mňa to budú batérie. ;-) PTRS sú navyknutí odpaľovať cez hlaveň.

  • 19:02 07.12.2018

   Tak PL-01 není nic jiného než trochu upravený CV90120t.

   Tak PL-01 není nic jiného než trochu upravený CV90120t.

 • Gibon
  10:32 06.12.2018

  V ktorom vesmire je Turecko bohatsie ako Polsko?

  HDP Polska je na hlavu asi o 30% vyssie ako HDP Turecka.

  V ktorom vesmire je Turecko bohatsie ako Polsko?

  HDP Polska je na hlavu asi o 30% vyssie ako HDP Turecka.

  • Jan Grohmann
   11:10 06.12.2018

   Turecko má 2,5x více obvytel. Má tedy silnější ekonomiku.

   Turecko má 2,5x více obvytel. Má tedy silnější ekonomiku.

   • Gibon
    12:15 06.12.2018

    Tak podla tejto logiky je Cesko a Rumunsko rovnako bohate a SR je bohatsia ako Luxembursko.
    Tu to trochu zavana ceskou zavisti...

    Tak podla tejto logiky je Cesko a Rumunsko rovnako bohate a SR je bohatsia ako Luxembursko.
    Tu to trochu zavana ceskou zavisti...

    • Jura99
     14:20 06.12.2018

     Poznámku o české závisti nechávám stranou, protože nerozumím v jaké souvislosti. Síla ekonomiky je samozřejmě platný ukazatel, např. Čína má na hlavu asi poloviční HDP než ...Zobrazit celý příspěvek

     Poznámku o české závisti nechávám stranou, protože nerozumím v jaké souvislosti. Síla ekonomiky je samozřejmě platný ukazatel, např. Čína má na hlavu asi poloviční HDP než Slovensko a přesto má třeba letadlovou loď a stíhačky 5.gen.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     15:43 06.12.2018

     Napriek tomu Cina nie je bohata krajina a 3/4 obyvatelov v chudobe aj zije. A Turecko nie je bohatsia krajina ako Polsko. Ma vacsiu ekonomiku. Ale nie je bohatsie. A dlhodobo tu ...Zobrazit celý příspěvek

     Napriek tomu Cina nie je bohata krajina a 3/4 obyvatelov v chudobe aj zije.
     A Turecko nie je bohatsia krajina ako Polsko. Ma vacsiu ekonomiku. Ale nie je bohatsie.
     A dlhodobo tu vnimam strach z Polska. Polsko sa stava regionalnou mocnostou a ak to pojde takto dalej, tak sa stane aj Europskou. A to niektori ceski kolegovia nedokazu stravit, lebo ČR na to svojou velkostou nema a nikdy mat nebude.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:53 06.12.2018

     Z hlediska dodavatele zbraní je který stát lepší zákazník, Lucembursko s HDP 100tis. USD/hlavu nebo Čína se 16tis.USD/hlavu ? :-) S tím Polskem to jsou bláboly.

     Z hlediska dodavatele zbraní je který stát lepší zákazník, Lucembursko s HDP 100tis. USD/hlavu nebo Čína se 16tis.USD/hlavu ? :-) S tím Polskem to jsou bláboly.

    • Gibon
     14:44 07.12.2018

     OK, chapem tento postoj.
     V tom pripade Rumunsko je bohatsie ako Ceska republika.

     OK, chapem tento postoj.
     V tom pripade Rumunsko je bohatsie ako Ceska republika.

  • PavolR
   11:12 06.12.2018

   Najskôr sa narážalo na obnos, ktorý si môžu Turci dovoliť vynaložiť na vojenské projekty v porovnaní s Poľskom. Lebo aj keď už aj Poľsko dokázalo, že je schopné vraziť do rôznych ...Zobrazit celý příspěvek

   Najskôr sa narážalo na obnos, ktorý si môžu Turci dovoliť vynaložiť na vojenské projekty v porovnaní s Poľskom. Lebo aj keď už aj Poľsko dokázalo, že je schopné vraziť do rôznych projektov (často nakoniec zastavených) veľké sumy, na turecký zbrojný priemysel a financie doňho vkladané proste nemá.Skrýt celý příspěvek

  • Zdenoušek
   20:43 06.12.2018

   Já bych spíš řekl, že Češi ti leží v žaludku než nějaká česká závist.

   Já bych spíš řekl, že Češi ti leží v žaludku než nějaká česká závist.

 • Gibon
  10:25 06.12.2018

  Na to existuje jedno riesenie. Adblock!

  Na to existuje jedno riesenie. Adblock!

  • M.d@k
   13:59 06.12.2018

   AdBlock jsem zakázal, protože mi blokoval i obrázky v článcích, ale Ghostery funguje.

   AdBlock jsem zakázal, protože mi blokoval i obrázky v článcích, ale Ghostery funguje.

 • Azarchaniel
  10:01 06.12.2018

  Nový dizajn je pekne hnusný, málo funkčný, totálne nemoderný a plný reklám.

  Nový dizajn je pekne hnusný, málo funkčný, totálne nemoderný a plný reklám.

Načítám diskuzi...