Polonizovaný K2 Black Panther: Korejský tank pro Polsko

Polonizovaný K2 Black Panther: Korejský tank pro Polsko
K2 Black Panther / ROKA

V reportáži o polské vojenské výstavě MSPO 2018 jsme informovali o zájmu Jižní Koreje dodávat do Polska hlavní bojové tanky K2 Black Panther.  Podle nejnovějších informací Defence24 polská firma H. Cegielski-Poznań SA (HCP) spolu s jihokorejskou Hyundai Rotem nabízí polské armádě „polonizovanou“ verzi K2 Black Panther.

Na výstavě MSPO 2018 jihokorejská společnost Hyundai Rotem vystavovala společně s HCP na stánku české firmy TATRA TRUCKS. Tank K2 Black Panther byl na výstavě přítomen ve formě malého modelu.

HCP spolupracuje s českou Tatrovkou především na projektu těžkého víceúčelového vozidla Husar 4×4, což je polonizovaná verze vozidla Patriot 4×4. HCP nabízí vozidlo Husar 4×4 pro program Pegaz (program víceúčelového obrněného vozidla) polské armády a také jako velitelské vozidlo pro nakupované raketomety HIMARS v rámci programu Homar.

Podobně HCP navázala spolupráci s jihokorejskou Hyundai Rotem. Pokud polská armáda projeví zájem, již v příštím roce mohou obě společnosti začít vyvíjet „nový“ (viz níže) hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank) přímo nebo částečně vycházející z K2 Black Panther. V případě zájmu obě společnosti slibují zahájení sériové výroby již v roce 2023.

Samozřejmě jde pouze o velmi předběžnou nabídku (resp. informační „potravu“ pro média) ‒ ze strany polské armády zatím neexistuje jediný náznak zájmu o jihokorejský tank. Nicméně polská armáda požaduje (což samozřejmě nemusí odpovídat finančním možnostem polské ekonomiky) obecně k zajištění všech úkolů 1000 moderních MBT.  

V současné době se polská armáda soustředí především na modernizaci tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL. Polská armáda za modernizaci 142 tanků Leopard 2A4 zaplatí 2,7 miliardy zlotých (16,2 miliardy Kč). Polská armáda navíc jako dočasné řešení vylepší 318 tanků T-72, zřejmě na základě technologických demonstrátorů PT-91M2A1 nebo PT-91M2A2.


Propagační video HCP k projektu společného polsko-jihokorejského MBT.

V každém případě jihokorejský tank K2 Black Panther oproti německé konkurenci v podobě tanku Leopard 2 nabízí několik zásadních výhod ‒ Black Panther je především o 35 let mladší konstrukce než Leopard 2. Dále hmotnost jihokorejského tanku je v základu o pět tun nižší, což mimo jiné znamená, že Black Panther má dostatečnou rezervu v únosnosti podvozku pro instalaci dalšího vybavení (další pancíř, aktivní systémy ochrany, dálkově ovládané bojové moduly, atd.). Naproti tomu kvůli velké hmotnosti je modernizační potenciál tanku Leopard 2 již prakticky vyčerpán.

Existují přitom dvě cesty polsko-jihokorejské spolupráce. Podobně jako v případě tureckého tanku Altay mohou Jihokorejci polskému průmyslu pomoci vyvinout MBT zcela nové konstrukce podle požadavků polské armády. Dodejme však, že bohatšímu Turecku, které má navíc vyspělejší a rozsáhlejší zbrojní průmysl než Polsko, trval vývoj tanku Altay deset let. V takovém případě se nedá očekávat zahájení sériové výroby dříve než v roce 2030 (reálněji 2035).

Druhou možností, podporovanou Hyundai Rotem, je polonizace K2 Black Panther. V tomto případě jihokorejský tank získá polské komponenty, systémy i celé mechanické uzly. Jistý je také přenos jihokorejského know-how ve výrobě a servisu tanků do polského průmyslu.

Jihokorejci dokonce nabízejí polskému průmyslu spolupráci při vývoji nových variant tanků Black Panther a dokonce při vývoji nástupce XK3. Tento nový jihokorejský tank má být zaveden do výzbroje v roce 2030, tedy v době, kdy dojde k vyřazování nejstarších tanků K1 (hlavní jihokorejský MBT vycházející z amerického M1 Abrams).


K2 Black Panther v akci

Základní hmotnost K2 Black Panther je 55 tun a tank dokáže na pevné silnici vyvinout rychlost 70 km/h. Tank pohání německý dieselový power-pack MT 833 o výkonu 1103 kW (1500 koní). Posádku tvoří tři vojáci a nabíjecí automat umožňuje střílet rychlostí až deset ran za minutu. Ke střelbě je připraveno 16 nábojů a celkový palebný průměr je 40 nábojů ráže 120 mm.

Úroveň pancéřování každého tanku je střežené tajemství. Nejsilnější části čelního pancíře (věž) tanku Black Panther by ale měly odolat údajně jakékoliv současné protitankové munici, od podkaliberních střel (s wolframovým i uranovým penetrátorem) až po nejmodernější protitankové řízené střely (PTŘS).

Jihokorejci mohou také nabídnout velmi zajímavou protitankovou munici. Například podkaliberní náboj K279 dokáže údajně na 2000 m probít až 700 mm homogenní válcované oceli (RHAe). Přesné takticko-technické parametry munice jsou ale samozřejmě tajné. K2 navíc dokáže odpalovat z kanónu PTŘS KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition) s dostřelem až osm kilometrů ‒ KSTAM útočí na horní pancíř tanku.

Ač je jihokorejská nabídka zajímavá, polský vojenský rozpočet není nafukovací. Polská armáda sice stále oficiálně hledá MBT zcela nové konstrukce, ale je otázka, kdy k nákupu nového tank dojde. Je velmi pravděpodobné, že minimálně do roku 2040 se bude polská armáda opírat zejména o 149 ks modernizovaných tanků Leopard 2PL, 105 ks novějších tanků Leopard 2A5 a 318 ks modernizovaných T-72.

Zdroj: Defence24

 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polská armáda nakoupí 1600 obrněných vozidel

Polsko pokračuje v masivní modernizaci své armády. Polský Inspektorát pro vyzbrojování IU (Inspektorat Uzbrojenia) tlumočil zájem polské armády nakoupit 1600 lehkých obrněných vozidel. V polské armádě mají nahradit polské terénní pick-upy Honker.

Německé tanky Leopard pro polskou armádu

Polská armáda během několika příštích let výrazně posílí. Polské tankové jednotky získají z přebytků německé armády 119 tanků Leopard, logistická vozidla a bohaté příslušenství za 250 miliónů dolarů (5 miliard Kč).

K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA (Defense Acquisition and Procurement Agency) smlouvu na dodání prvních sto nejnovějších jihokorejských hlavních bojových tanků K2 „Black Panther“ (Černý panter). Smlouva dosahuje hodnoty 820,29 milionu dolarů.

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle Dynamics 2018) představil pod přezdívkou Black Knight prototyp modernizovaného tanku Challenger 2. Britská armáda plánuje rozsáhlé vylepšení tanků Challenger 2 a zvažuje řešení od BAE Systems nebo konkurenční německé firmy Rheinmetall.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • liberal shark
  09:16 10.12.2018

  A ještě bych dodal - tak jako nikoho nenapadne kupovat výzbroj od Ruska, tak bych byl opatrný i s Německem. Tisíc let Drang nach Osten nelze jen tak zanedbat.

 • liberal shark
  09:14 10.12.2018

  Nový design stránek se mi vůbec nelíbí. Je to méně přehledné a díky různým pluginům se to pomalu načítá. Chtělo by to ubrat různých parazitních "opiček" a nechat jen prostý seznam článků a nástroj k tvorbě komentářů.
  Jinak k meritu článku - nákup MBT od Jižní Koreje nebo Japonska je jak vidno zcela reálnou možností. Zejména když mají standardní "západní" powerpack a výzbroj.

 • Proxy
  17:03 07.12.2018

  Esteticky se mi vůbec nelíbí a Poláci už mají zavedené L2, ale...

 • Jirosi
  16:33 06.12.2018

  "Black Panther je především o 35 let mladší konstrukce než Leopard 2. Dále hmotnost jihokorejského tanku je v základu o pět tun nižší, což mimo jiné znamená, že Black Panther má dostatečnou rezervu v únosnosti podvozku pro instalaci dalšího vybavení (další pancíř, aktivní systémy ochrany, dálkově ovládané bojové moduly, atd.). Naproti tomu kvůli velké hmotnosti je modernizační potenciál tanku Leopard 2 již prakticky vyčerpán."

  Celkem by mně zajímalo na jakých parametrech vnitřního vybavení článek staví.
  Ono to spíše vypadá, že kluci prostě snížili hmotnost, kde to šlo. Tedy i použití méně únosného podvozku. V ostatním vybavení je to zase jen L2...

 • lemkin
  14:42 06.12.2018

  Tank od Němců nechci (Nárokovali si pohraničí, budou třeba jednou zase), navíc je mají strašlivě těžký. Korejci se snaží, propagují jak mohou. Jednáni s nimi by bylo patrně reálnější jak s nejistou Ukrajinou ohledně Jataganu/Oplotu.

  Za mě proč ne, je to asi jediný váhově vyhovující typ. Japonec neprodává, Francouz nevyrábí. Rusko politicky neprůchodné, Ukrajina má problém sama se sebou.


  Design stránek......, takhle ne pane Grohman :D Proč musím po přečtení článku narazit na FB like, pak na odkazy ke článkům co jsem už četl a pak teprve diskuzi? :D Za mě palec dolů.

 • CerVus
  12:40 06.12.2018

  Kdyby po něm v Polsku sáhli, tak by to byla celkem jasná volba i pro nás. Dva prapory K2 doplněné dvěma prapory TD na podvozku nových BVP.
  Nový Leo bude mít sice vždy větší modernizační potenciál, jenže AČR něco jednou zavede a v drtivé většině případů na to už nikdy nesáhne.

 • Rase
  10:40 06.12.2018

  se mi tam (10:38) ani neukázalo moje jméno (Rase)

 • 10:38 06.12.2018

  Ten korejský tank XK3 čtvrté generace, nebo přesněji jeho model, byl představený letos v červenci (viz obrázek). Zajímavé je, že koncepcí docela připomíná starší polský projekt PL-01 (Gepard), který byl nedávno zrušený a zvažuje se jeho pokračování.

  http://www.palba.cz/album/albums/userpics/12832/BBOEkwa_img.jpg

 • Gibon
  10:32 06.12.2018

  V ktorom vesmire je Turecko bohatsie ako Polsko?

  HDP Polska je na hlavu asi o 30% vyssie ako HDP Turecka.

 • Gibon
  10:25 06.12.2018

  Na to existuje jedno riesenie. Adblock!

Stránka 1 z 2