Polská armáda získá 53 000 útočných pušek MSBS-5,56 “Grot”

Útočná puška Grot; větší foto / Fabrika Broni 

Do roku 2020 polská armáda získá 53 000 útočných pušek ráže 5,56 mm Grot (dříve MSBS-5,56). V polské armádě pušky Grot postupně nahradí všechny standardní polské útočné pušky Beryl.

Vskutku historická dohoda byla podepsána v útery na probíhající polské vojenské výstavě MSPO 2017 v Kielcich. Dohodu podepsali zástupci Fabryka Broni (FB; výrobce pušky), zástupci polského zbrojního koncernu PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), pod kterou FB patří a také zástupci ministerstva obrany. Podpisu byl přítomen také polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

Novou útočnou pušku Grot získají polské speciální síly, jednotky pozemního vojska, námořnictva, letectva a jednotky budované teritoriální obrany. Armáda získá zbraně Grot C16FB-M1 klasické konstrukce (dříve MSBS-5,56K) pro munici 5,56×45 mm. Prvních tisíc zbraní jednotky teritoriální obrany obdrží do konce letošního roku.

Jméno “Grot” odkazuje na krycí přezdívku polského brigádního generála Stefana Roweckieho (1895-1944), který sloužil v polských legiích, bojoval v polsko-bolševické válce se zúčastnil se bojů v září 1939. Roweckieho nakonec jako člena zemské armády zajalo gestapo a po Varšavském povstání byl na příkaz Himmlera zastřelen.

Ministerstvo obrany za 53 000 pušek a příslušenství zaplatí 500 milionů zlotých (tři miliardy Kč) – jednotková cena ze systém Grot je tak 53 000 Kč. Taková cena samozřejmě neukazuje na skutečnou hodnotu samotné zbraně, protože součástí dohody jsou doplňky ke zbraní (bajonet, osm zásobníků, mechanická mířidla, popruh), skladovací obaly, čistící sady, nástroje pro zbrojíře, logistické zázemí, školení atd.

V rámci samostatné smlouvy dojde později k nákupu konverzních sad pro použití značkovací cvičné FX munice a k pořízení podvěsných jednoranných 40mm granátometů.


Propagační video nové polské útočné pušky.

Současný nákup pušek Grot je největší hromadný nákup pušek pro polskou armádu od roku 1989. Po 100 letech navíc polští vojáci získají zbraně kompletně navržené a vyrobené na polském území. Dříve v Polsku vyráběné zbraně byly převzaté a upravené německé nebo sovětské konstrukce.

“Je to opravdu jedinečná událost, nejen proto, že jsme byli právě svědky podpisu smlouvy v obří hodnotě 500 milionů zlotých, nejen kvůli objednávce 53 000 nejmodernějších zbraní na trhu, které získají speciální jednotky,  operační jednotky a vojska teritoriální obrany, a nejen proto, že prvních tisíc zbraní bude doručeno v tomto roce, ale především protože se vše zvládlo (dohodnutí smlouvy - pozn. red.) ve velmi krátkém čase,” uvedl Macierewicz.

Ministr obrany také uvedl, že “spolehlivost zbraně je naprosto jedinečná v porovnání s jakoukoliv jinou zbraní.”


Grot na americké výstavě SHOT Show 2016

Do konce letošního roku Fabrika Broni dodá i 490 pušek (MSBS-5,56R) pro ceremoniální účely – zbraň verze “R” však není určená pro používání ostré munice. Za pozornost také stojí, že podle současných smluv Fabrika Broni dodá polské armádě ještě 30 000 pušek Beryl. Polské ministerstvo obrany naposledy objednalo 17 621 útočných pušek Beryl 96C a 8400 zkrácených karabin Mini Beryl 96C v květnu 2016.

Prototyp pušky Grot vznikl již v roce 2007 a do výzbroje se tedy zbraň dostane až po deseti letech. Zdržení zapříčinila zejména skutečnost, že zbraň vyvinula Vojensko-technická akademie ve Varšavě (WAT) za veřejné peníze, ale zbraň bude vyrábět a dále prodávat soukromá firma Fabrika Broni.

Zbraň již byla připravena pro zavedení do výzbroje před dvěma lety, ale až do nynějška trvaly jednání mezi všemi subjekty, řešení formalit, licenční ujednání a převod dokumentace.

Zdroj: MILMAG

Nahlásit chybu v článku


Související články

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Německo hledá novou útočnou pušku

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

ICSR: Americká armáda přechází k ráži 7,62×51 mm

Podle amerických médií americká armáda (US Army) v rámci programu ICSR (Interim Combat Service ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • anmima
  17:10 02.01.2023

  Poľská armáda si objednala 70-tisíc útočných pušiek Grot, podľa médií je to len začiatok, pretože vláda chce zdvojnásobiť početnosť poľských ozbrojených síl na 300-tisíc mužov a ...Zobrazit celý příspěvek

  Poľská armáda si objednala 70-tisíc útočných pušiek Grot, podľa médií je to len začiatok, pretože vláda chce zdvojnásobiť početnosť poľských ozbrojených síl na 300-tisíc mužov a žien.

  Poľská armáda si doteraz – s aj dnešnou zmluvou – objednala asi 100-tisíc grotov, ktoré by mala dostať do konca roku 2026.

  Varšava modernizuje armádu a v posledných mesiacoch uzatvára zmluvy na obstaranie stoviek nových tankov a diel a desiatok lietadiel a vrtuľníkov. Odôvodňuje to snahou odstrašiť Rusko, aby po Ukrajine nezaútočilo na Poľsko. Chceme mier, a tak sa chystáme na vojnu, vysvetlil pred časom poľský minister obrany Mariusz Błaszczak.

  Prvé pušky Grot z poľskej zbrojovky Lucznik v Radomi prevzala v roku 2017 najprv vojská územnej obrany (WOT), predstavujúca poľskú obdobu aktívnych armádnych záloh, v roku 2019 aj armádne jednotky.

  Zavádzanie nových zbraní sprevádzala sprvu aj ostrá kritika „detských chorôb“. Zatiaľ čo experti chválili novátorskú modulárnu koncepciu, umožňujúcu mať pušku ako v klasickej podobe, tak v skrátenej podobe nazývanej bullpup, kedy je zásobník až za spúšťou v pažbe. Výrobca medzitým vyvinul vylepšenú verziu.

  Časť zbraní – podľa šéfa zbrojného koncernu PGZ Sebastiana Chwaleka „veľké množstvo“ – poskytla poľská vláda Ukrajine ako dar.

  „Sú to dobré a odskúšané zbrane, ktoré sa tešia uznaniu tak poľských, ako aj ukrajinských vojakov. Hoci bol tento výrobok kritizovaný, v boji sa osvedčil. A to je tá najdôležitejšia skúška, ktorú Grot zložil,“ vyhlásil Blaszczak po podpise zmluvy. S výrobcom vedie rokovania, ktorých výsledkom by malo byť uzavretie ďalších dohôd.

  „Naše potreby sú veľké. Snažíme sa dosiahnuť, aby poľská armáda mala aspoň 300-tisíc vojakov, a hovoríme preto o takomto počte pušiek. Ale to nie je všetko, pretože musíme mať nachystané zbrane pre naše zálohy,“ dodal. Dúfa, že groty uspejú aj pri vývoze do sveta. Šéf PGZ Chwalek hovoril už o úspechu na americkom a africkom trhu. (čtk, tvn 24, defence 24)Skrýt celý příspěvek

 • astor
  14:38 15.08.2018

  Polsko už od svého vzniku trpí komplexem méněcennosti a z toho vyplývá snaha tvářit se jako jakási lokální velmoc. Budování součané polské armády je toho důkazem, velkohubě ...Zobrazit celý příspěvek

  Polsko už od svého vzniku trpí komplexem méněcennosti a z toho vyplývá snaha tvářit se jako jakási lokální velmoc. Budování součané polské armády je toho důkazem, velkohubě vyhlašované zbrojní programy bez zřetele na aktuální technické a ekonomické podmínky své země dopadají většinou dost žalostně. Přitom měli docela slušnou VTZ ve vojenském oboru, stavěli vlastní leteckou a obrněnou techniku. Tyto jejich zkušenosti se díky snaze vypadat jako americká námořní pěchota se bohužel kamsi vytratily. Dnes je Polsko kulhajícím kolosem na hliněných nohách hlídající vrata do Evropy. Vzhledem k tomu, že jedná o zemi, která nás ve 20.století třikrát napadla, byl velmi obezřetný, pokud jde o všechna bývalá i současná spojectví s touto zemí.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  09:40 09.09.2017

  Ja myslim ze msbs je kus hlinikoveho profilu opracovany na cnc. Podobne ako stribog alebo brugger thomet napr. Takto je masova vyroba podstatne lacnejsia a dava vacsi zmysel ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja myslim ze msbs je kus hlinikoveho profilu opracovany na cnc. Podobne ako stribog alebo brugger thomet napr. Takto je masova vyroba podstatne lacnejsia a dava vacsi zmysel ako vysekavat kazdu pusku z bloku hliniku ako sochu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:49 08.09.2017

  "...To by u vojenskej zbrane spravil len totalny retard...."
  "...První BREN to měl taky..."
  No však právě ;-)

  Předpokládám, že z té hliníkové slitiny je to frézované.

  "...To by u vojenskej zbrane spravil len totalny retard...."
  "...První BREN to měl taky..."
  No však právě ;-)

  Předpokládám, že z té hliníkové slitiny je to frézované.

 • fenri
  21:46 08.09.2017

  První BREN to měl taky. Ale možná to je rozebíratelné, jen na obrázcích rozebrané MSBS, co jsem našel, je to vždy vcelku.

  První BREN to měl taky. Ale možná to je rozebíratelné, jen na obrázcích rozebrané MSBS, co jsem našel, je to vždy vcelku.

 • hurvo
  21:29 08.09.2017

  Nechce sa mi verit ze byt msbs mal nerozoberatelny zaver. To by u vojenskej zbrane spravil len totalny retard.

  Nechce sa mi verit ze byt msbs mal nerozoberatelny zaver. To by u vojenskej zbrane spravil len totalny retard.

 • fenri
  19:23 08.09.2017

  GAVL: je to z hliníkové slitiny (tělo). Jinak se mi zdá (ale nevím to zdaleka jistě), že MSBS má stejnou chybu, jako první BREN - sestava nosič závorníku-závorník není standardně ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL: je to z hliníkové slitiny (tělo). Jinak se mi zdá (ale nevím to zdaleka jistě), že MSBS má stejnou chybu, jako první BREN - sestava nosič závorníku-závorník není standardně rozebiratelná v rámci polní rozborky.
  Ovšem systém přestavby na bullpub je geniální.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  17:38 07.09.2017

  Taky by mě zajímalo z čeho to je. Vypadá to plastově. U vojenské zbraně to , ale nevidím jako to nejlepší řešení.

  Taky by mě zajímalo z čeho to je. Vypadá to plastově. U vojenské zbraně to , ale nevidím jako to nejlepší řešení.

 • Rase
  15:29 07.09.2017

  Jak je vlastně vyrobené tělo zbraně Grot - jedná se o nějaký výlisek z plastu / něčeho podobného, nebo je základ vyfrézovaný z kovu, tak jako u Brenu ? Mě totiž přijde že je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak je vlastně vyrobené tělo zbraně Grot - jedná se o nějaký výlisek z plastu / něčeho podobného, nebo je základ vyfrézovaný z kovu, tak jako u Brenu ? Mě totiž přijde že je to výlisek, což by patrně i zlevnilo výrobu, oproti Brenu, který měl být původně taky plastový.Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  15:17 07.09.2017

  GAVL: Podle fotky předpokládám, že se jedná o zámkový systém M-Lok. Ten a Keymod jsou na trhu už poměrně dlouho. Ani v jednom případě jsem neslyšel o nějakých negativních ohlasech. ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL: Podle fotky předpokládám, že se jedná o zámkový systém M-Lok. Ten a Keymod jsou na trhu už poměrně dlouho. Ani v jednom případě jsem neslyšel o nějakých negativních ohlasech.

  Největší výhodou je úspora váhy oproti klasickým dlouhým railům, které zabírají celé předpažbí. V případě zámkových systémů si dám krátký rail jenom tam, kde ho skutečně potřebuju. Navíc většina příslušenství dnes už umožňuje nasazení přímo do zámkového systému, bez použití railu.

  Pro zajímavost přikládám jedno video:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:26 07.09.2017

  K puškám - zajímavé je srovnání s Brenem 2. Ten vypadá podstatně více TactiCool a "přísně". Ovšem stále je dost hranatý a rozježený raily, přičemž ale (subjektivně!) se zdá, že ...Zobrazit celý příspěvek

  K puškám - zajímavé je srovnání s Brenem 2.
  Ten vypadá podstatně více TactiCool a "přísně". Ovšem stále je dost hranatý a rozježený raily, přičemž ale (subjektivně!) se zdá, že horní rail má kratší. .Naházet tedy na to sestavu zvětšovák+kolimátor+noční vidění bude obtížnější. Prodírání se houštím, mlázím a blátem bude s MSBS asi jednodušší. Futuristický tlumič plamene na ústí BREN2 podle v terénu, vegetaci, prodírání se kdekoliv, troskami... také nebude výhoda. Bude se to zachytávat i za výstroj apod.

  Co zaráží víc, je volba délek hlavně:
  Základ MSBS je (rozumně) 16" Je to naprosté minimum k tomu, aby ta puška měla na delší vzdálenost alespoň nějaký stop efekt. Připomeňme, že 5.56 je designováno na 20" a i když mezi tím účinnost střel šla radikálně nahoru (M193 -> SS109 -> M855A1+Mk262+Mk318), limity tohoto kalibru jsou dané. Navíc velkou většinu zásob a uloženek armád NATO tvoří a dlouho bude tvořit SS109 a ten potřebuje rychlost.
  Zkrácená karabina (PDW) od MSBS má 10". DMR MSBS bude mít také 16", ale terčovou a dvoustupňovou spoušť.

  Oproti tomu zkrácený BREN2 má 8" (to je docela unikum), další verze 11" a konečně "dlouhý" BREN2 má 14". To je stále o fous méně, než standardní krátká karabina M4 (14.5"), která se s SS109 (nemluvě o M193) moc nepředvádí, co se zastavujícího účinku týče.
  Tady vidím do budoucna žalostný nedostatek BREN2, že pokud se nepřejde na jinou ráži (jakože jentak asi ne, byť by to bylo žádoucí), nebo dokud nebude mít armáda sklady plné milionů (alespoň) M588A1, bude mít v případě války český voják docela výrazný hendikep, hlavně na delší vzdálenost.
  Váhy se srovnávají obtížně, u BREN2 je uváděno 2.76kg, ale soudím, že to patří k tomu 8" flusátku. MSBS má skoro o kilo více (3.56) s 16". Kolik by vážil B2 s 16" si netroufnu říct. Délky jsou srovnatelné14" B2 měří 877mm (pažba vyklopena), 16" MSBS 900 mm. Zde je zajímavé, že "starý" Beryl s 18" hlavní (která činí i obyčejné SS109 docela "zlými" náboji), měří 910 mm (ačkoliv hlaveň je o 5 cm delší než MSBS a o 10 cm delší, než u B2!). Je vidět, že MSBS ani BREN nepřinášejí kompaktnější sestavu těla a závěrového, spoušťového a bicího ústrojí. Zde zůstane asi AR nepřekonána. V tomto bodě se pokrok nekoná.

  Zaráží mě udávaná nižší životnost, než u Berylu, ale to může být dáno jinou normou na posouzení opotřebení, takže v tomto bodě těžko srovnávat.
  Moc rád bych si obě zbraně porovnal vedle sebe, včetně rozborky. Ale předběžně se mi MSBS hodně líbí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:30 07.09.2017

  JirkaM: A kde je pro vás hranice toho, co je derivát AK a co není?

  JirkaM: A kde je pro vás hranice toho, co je derivát AK a co není?

 • Lukas
  06:16 07.09.2017

  Gwarantowana żywotność lufy - 15 000 strzałów
  Co do ceny - pamiętajcie, że to z podatkiem VAT - 23%

  Gwarantowana żywotność lufy - 15 000 strzałów
  Co do ceny - pamiętajcie, że to z podatkiem VAT - 23%

 • JirkaM
  23:48 06.09.2017

  A to je další derivát kalašnikovu, nebo něco doopravdy nového?

  A to je další derivát kalašnikovu, nebo něco doopravdy nového?

 • fenri
  22:01 06.09.2017

  Argonaut: pokud materiály a životnost nebudou horší než u Berylu (což by při více než dvoj, trojnásobné ceně být nemusely), tak není důvod k pochybám.

  Argonaut: pokud materiály a životnost nebudou horší než u Berylu (což by při více než dvoj, trojnásobné ceně být nemusely), tak není důvod k pochybám.

 • Argonaut.CZ
  21:20 06.09.2017

  Jednotková cena je zajímavá, nákup na našem MO by se mohl učit:). Když se člověk podívá na cenu nových pěchotních zbraní na např. Zeleném sportu, notabene předělaných na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednotková cena je zajímavá, nákup na našem MO by se mohl učit:). Když se člověk podívá na cenu nových pěchotních zbraní na např. Zeleném sportu, notabene předělaných na Semi-auto/zcivilněných, tak mi cena nepřijde nereálná, navíc v tomto objemu. Otázkou jsou materiály a životnost.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:40 06.09.2017

  RiMr71 - tak, na filmi jest wz.35 VIS - a dokładniej egzemplarz (replika) z serii wyprodukowanych w 2015 roku - na 90 lat Fabryki Broni. (i 80 lat tej konstrukcji) Wierz mi - ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 - tak, na filmi jest wz.35 VIS - a dokładniej egzemplarz (replika) z serii wyprodukowanych w 2015 roku - na 90 lat Fabryki Broni. (i 80 lat tej konstrukcji)

  Wierz mi - niejeden żołnierz Gromu zamieniłby Glocka za VISa :-)Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:53 06.09.2017

  Taka "propaganda" (Wiesz musisz jakoś zachęcić te 45 tyś ochotników) A poważnie... Na dziś WOT dostaje to samo co jednostki operacyjne - czyli wz 93. W operacyjnych są też ...Zobrazit celý příspěvek

  Taka "propaganda" (Wiesz musisz jakoś zachęcić te 45 tyś ochotników)

  A poważnie... Na dziś WOT dostaje to samo co jednostki operacyjne - czyli wz 93.
  W operacyjnych są też jednostki które nadal używają AKM/AKMS

  Jak znam działalność WOG (logistycy) to będą jednostki które będą miały nowe sorty i takie co będą w starych (nie zależnie czy mówimy o WOT czy o operacyjnych)

  Z resztą wz. 93 ma swoje zalety - jedną (ignorowaną) jest fakt że łatwo określić przynależność państwowąSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:16 06.09.2017

  Tak si říkám, že 53 000 pušek, je na první sérii tak nějak hodně. Přeci jen testovala se sice dlouho, ale že hned bude v top stavu. Přeci jen i u nás, bylo těch 8 000 CZ 805 v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak si říkám, že 53 000 pušek, je na první sérii tak nějak hodně. Přeci jen testovala se sice dlouho, ale že hned bude v top stavu. Přeci jen i u nás, bylo těch 8 000 CZ 805 v první várce dost všelijakých a pořádná je až druhá várka (BREN 2). Nahradit ale 53 000 pušek v případě průšvihu, je něco jiného, než 8 000. Pokud jsou určené pro teritoriální obranu, tak je to asi jedno a adekvátní. Hodně optimistická mi přijde i ta cena, ale snad to mají nějak podložené a nezjistí se, že je potřeba zaplatit dvojnásobek. Jsem ale rád, že MSBS jde konečně do výroby.

  ps. nedopadne to nakonec tak, že TO a speciálové budou mít Grot a super nové uniformy, ale řadová armáda bude mít Beryl 96C a uniformy ve vzoru 93 ?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:51 06.09.2017

  CZ805 byla při zavádění také světový unikát, EVO nejlepší samopal na světě, atp., normální marketing, to se nesmí brát tak vážně...

  CZ805 byla při zavádění také světový unikát, EVO nejlepší samopal na světě, atp., normální marketing, to se nesmí brát tak vážně...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2