Polská armáda získá 53 000 útočných pušek MSBS-5,56 “Grot”

Útočná puška Grot; větší foto / Fabrika Broni 

Do roku 2020 polská armáda získá 53 000 útočných pušek ráže 5,56 mm Grot (dříve MSBS-5,56). V polské armádě pušky Grot postupně nahradí všechny standardní polské útočné pušky Beryl.

Vskutku historická dohoda byla podepsána v útery na probíhající polské vojenské výstavě MSPO 2017 v Kielcich. Dohodu podepsali zástupci Fabryka Broni (FB; výrobce pušky), zástupci polského zbrojního koncernu PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), pod kterou FB patří a také zástupci ministerstva obrany. Podpisu byl přítomen také polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

Novou útočnou pušku Grot získají polské speciální síly, jednotky pozemního vojska, námořnictva, letectva a jednotky budované teritoriální obrany. Armáda získá zbraně Grot C16FB-M1 klasické konstrukce (dříve MSBS-5,56K) pro munici 5,56×45 mm. Prvních tisíc zbraní jednotky teritoriální obrany obdrží do konce letošního roku.

Jméno “Grot” odkazuje na krycí přezdívku polského brigádního generála Stefana Roweckieho (1895-1944), který sloužil v polských legiích, bojoval v polsko-bolševické válce se zúčastnil se bojů v září 1939. Roweckieho nakonec jako člena zemské armády zajalo gestapo a po Varšavském povstání byl na příkaz Himmlera zastřelen.

Ministerstvo obrany za 53 000 pušek a příslušenství zaplatí 500 milionů zlotých (tři miliardy Kč) – jednotková cena ze systém Grot je tak 53 000 Kč. Taková cena samozřejmě neukazuje na skutečnou hodnotu samotné zbraně, protože součástí dohody jsou doplňky ke zbraní (bajonet, osm zásobníků, mechanická mířidla, popruh), skladovací obaly, čistící sady, nástroje pro zbrojíře, logistické zázemí, školení atd.

V rámci samostatné smlouvy dojde později k nákupu konverzních sad pro použití značkovací cvičné FX munice a k pořízení podvěsných jednoranných 40mm granátometů.


Propagační video nové polské útočné pušky.

Současný nákup pušek Grot je největší hromadný nákup pušek pro polskou armádu od roku 1989. Po 100 letech navíc polští vojáci získají zbraně kompletně navržené a vyrobené na polském území. Dříve v Polsku vyráběné zbraně byly převzaté a upravené německé nebo sovětské konstrukce.

“Je to opravdu jedinečná událost, nejen proto, že jsme byli právě svědky podpisu smlouvy v obří hodnotě 500 milionů zlotých, nejen kvůli objednávce 53 000 nejmodernějších zbraní na trhu, které získají speciální jednotky,  operační jednotky a vojska teritoriální obrany, a nejen proto, že prvních tisíc zbraní bude doručeno v tomto roce, ale především protože se vše zvládlo (dohodnutí smlouvy - pozn. red.) ve velmi krátkém čase,” uvedl Macierewicz.

Ministr obrany také uvedl, že “spolehlivost zbraně je naprosto jedinečná v porovnání s jakoukoliv jinou zbraní.”


Grot na americké výstavě SHOT Show 2016

Do konce letošního roku Fabrika Broni dodá i 490 pušek (MSBS-5,56R) pro ceremoniální účely – zbraň verze “R” však není určená pro používání ostré munice. Za pozornost také stojí, že podle současných smluv Fabrika Broni dodá polské armádě ještě 30 000 pušek Beryl. Polské ministerstvo obrany naposledy objednalo 17 621 útočných pušek Beryl 96C a 8400 zkrácených karabin Mini Beryl 96C v květnu 2016.

Prototyp pušky Grot vznikl již v roce 2007 a do výzbroje se tedy zbraň dostane až po deseti letech. Zdržení zapříčinila zejména skutečnost, že zbraň vyvinula Vojensko-technická akademie ve Varšavě (WAT) za veřejné peníze, ale zbraň bude vyrábět a dále prodávat soukromá firma Fabrika Broni.

Zbraň již byla připravena pro zavedení do výzbroje před dvěma lety, ale až do nynějška trvaly jednání mezi všemi subjekty, řešení formalit, licenční ujednání a převod dokumentace.

Zdroj: MILMAG

Nahlásit chybu v článku


Související články

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Německo hledá novou útočnou pušku

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

ICSR: Americká armáda přechází k ráži 7,62×51 mm

Podle amerických médií americká armáda (US Army) v rámci programu ICSR (Interim Combat Service ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  17:42 06.09.2017

  Pro RiMr71 - Tak, takie wypowiedzi to specjalność Macierewicza...

  Pro RiMr71 - Tak, takie wypowiedzi to specjalność Macierewicza...

 • GAVL
  16:50 06.09.2017

  Docela by mě zajímalo jak bude pokračovat ta jejich Bullpup verze ta se mi líbila. Zda to někdy zavedou. Docela by mě zajímal názor na ty raily boční a spodní. Přijde mi to moc ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo jak bude pokračovat ta jejich Bullpup verze ta se mi líbila. Zda to někdy zavedou.

  Docela by mě zajímal názor na ty raily boční a spodní. Přijde mi to moc pěkně vymyšleno.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:34 06.09.2017

  Postup zavedení také zjevně byl daleko od ideálního, nicméně ve srovnání s tragikomedií, která se na stejné téma odehrála u nás, je to ještě dobrý způsob.

  Postup zavedení také zjevně byl daleko od ideálního, nicméně ve srovnání s tragikomedií, která se na stejné téma odehrála u nás, je to ještě dobrý způsob.

 • RiMr71
  15:40 06.09.2017

  ".....kvůli objednávce 53 000 nejmodernějších zbraní na trhu....” uvedl Macierewicz." ...až tak? :)   Citujeme: "...najnowocześniejszych karabinów, jakie w ogóle istnieją," :) ...Zobrazit celý příspěvek

  ".....kvůli objednávce 53 000 nejmodernějších zbraní na trhu....” uvedl Macierewicz." ...až tak? :)
   
  Citujeme: "...najnowocześniejszych karabinów, jakie w ogóle istnieją," :) AdminSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:37 06.09.2017

  Už to vidím - VIS vz. 35?

  Už to vidím - VIS vz. 35?

 • RiMr71
  15:33 06.09.2017

  K videu - no, poté co to z té krátké (polské?) zbraně nasype ze dvou metrů hrdinně do trička, nemůžu si pomoct, ale při střelbě vedené následně na 15-20m stříli nevlastenecky z ...Zobrazit celý příspěvek

  K videu - no, poté co to z té krátké (polské?) zbraně nasype ze dvou metrů hrdinně do trička, nemůžu si pomoct, ale při střelbě vedené následně na 15-20m stříli nevlastenecky z Glocka... :)

  Tak co, jak je na tom Grot ve srovnání s novým Brenem?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2