Polská armáda chce sledovat satelity

Ground-based Electro-Optical Deep Space Surveillance
Sofistikovanou síť (optickou, radarovou) síť SSN (Space Surveillance Network) pro sledování kosmických objektů provozují Spojené státy. Na obrázku zařízení pro sledování objektů v hlubokém vesmíru GEODSS (Ground-based Electro-Optical Deep Space Surveillance) v Deiego Garcia patřící pod SSN. / Public Domain

Polské Národní výzkumné a vývojové centrum (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) vyhlásilo soutěž na dodavatelé systémů pro optické sledování objektů na oběžné dráze. Cílem je získat schopnost objevit a identifikovat kosmické objekty pohybující se nad Polskem, např. špionážní satelity.

Vyspělé země světa provozují vlastní systémy pro pozorování objektů ve vesmíru. Cílem je získat přehled o vesmírných objektech. Klíčové jsou především kosmické objekty, které mohou být hrozbou pro národní bezpečnost – např. špionážní satelity nebo dokonce zbraně (koncept orbitálního bombardování).

Například Spojené státy již od roku 1957 provozují síť pro pozorování objektů ve vesmíru SSN (Space Surveillance Network). Síť je umístěná po celém světě a obsahuje radarové a elektro-optické senzory. SSN nyní detekuje na 8000 objektů, od malých částí raket a satelitů (od 10 cm v průměru) až po velké satelity.

Součástí SSN je i systém GEODSS (Ground-based Electro-Optical Deep Space Surveillance) pro pozorování objektů v hlubokém vesmíru. GEODSS dokáže zachytit objekt o velikosti basketbalového míčku na vzdálenost 30 000 km a cestovního kufru na vzdálenost 56 000 km.

Podobnou schopnost plánuje získat polská armáda. Polsko plánuje v rámci programu Stavba automatického systému optického pátraní a pozorování objektů v kosmickém prostoru SST PL (Budowa zautomatyzowanego systemu optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmiczne) vybrat společnost, která výstavbu systému zajistí.

V podmínkách soutěže vydaných Národním výzkumným a vývojovým centrem stojí, že cílem je „získat schopnost pozorovat a sledovat objekty v prostoru, zejména umělé družice, které jsou zvláště důležité pro národní obranu a bezpečnost."

Podle Polska čím dál více subjektů disponuje schopností vysílat do kosmického prostoru objekty, s neznámým nákladem a s neznámým určením. Stejně je tak potřeba sledovat objekty vstupující do atmosféry, které mohou být hrozbou pro národní bezpečnost a obranu.

Klíčovými senzory pozorovací sítě SST PL se stanou robotické dalekohledy. Ty budou skenovat celou oblohu a v případě objevení objektu na něj navedou dalekohledy s vyšším rozlišením. Po získání údajů, jako je typ oběžné dráha, čas oběžné dráhy, velikost, hmotnost ho automatický systém zanese do katalogu.

Pozorovací systém umožní Polsku sledovat na 3000 objektů na nízké oběžné dráze LEO (Low Earth Orbit) a 100 objektů ve vyšších oběžných drahách.

Podle současného plánu musí zájemci o výstavbu pozorovací sítě předložit své nabídky do 15. záři. Očekává se, že senzorová síť začne dodávat informace od roku 2017.

Zdroj: Dzienik Zbrojnny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Visla: Raketový štít Polska

V květnu tohoto roku Polsko vybralo výrobce nového protileteckého a protiraketové systému středního ...

Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"

Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...

Plán „B“ pro íránský jaderný program

Spojené státy s Íránem vedou vyjednávání o „demilitarizováni“ íránského jaderného programu. ...

Velmoci a multipolarita I

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • belkin
  16:04 15.07.2015

  K tomu by nám mohl Lukas napsat nějakou podrobnost, přece jen bude informovanější.

  K tomu by nám mohl Lukas napsat nějakou podrobnost, přece jen bude informovanější.

 • belkin
  15:55 15.07.2015

  Anton: jak píšete, v souvislosti s patrioty a zájmu polska modernizovat loďstvo, to dává větší smysl.

  Anton: jak píšete, v souvislosti s patrioty a zájmu polska modernizovat loďstvo, to dává větší smysl.

 • Anton
  15:36 15.07.2015

  Možno že maju nejaku časť pravdy. Toreticky nejaký štát posiela satelit napríklad na účely meteoroogické, vedecké napríklad cez Čínu, Indiu, sukromnikov. Satelit skutočne ...Zobrazit celý příspěvek

  Možno že maju nejaku časť pravdy. Toreticky nejaký štát posiela satelit napríklad na účely meteoroogické, vedecké napríklad cez Čínu, Indiu, sukromnikov. Satelit skutočne zozačiatku napríklad rok robi výskumy počasia. Po roku alebo vo vhodnom čase môže byť preprogramovaný na ako rušička radarov, elektroniky,, navadzania a podobne.
  Protivzdušné systemy stačí iba na okamih ochromiť ako to sem tam aj zrealizoval Izrael.
  Tak isto môže Poľské sledovanie byť využité ako zosilnenie protivzdušnej obrany, či odlíšenie šumu pozadia, lebo zakupuju aj Patrioty a iné systemy protivzdušného štítu. A komponuju k tomu rôzne svoje požiadavky. Celkovu strategiu a program ale ťažko zverejnia a v niečom zamlžuju.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  14:12 15.07.2015

  Ona všeobecně optika je poměrně drahá záležitost, k tomu výkonný software atd... no, nevím,nevím na jakou cenu se dostanou a jesti se výhoda identifikace satelitu za ty prachy,za ...Zobrazit celý příspěvek

  Ona všeobecně optika je poměrně drahá záležitost, k tomu výkonný software atd... no, nevím,nevím na jakou cenu se dostanou a jesti se výhoda identifikace satelitu za ty prachy,za které by se mohli koupit zbraně vyplatí.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:03 15.07.2015

  To jak polsko vnímá svoji histrorii je jedna věc a že se cítí ohrožené je věc druhá. Polsko buduje svoji obranu vzhled ke svým možnostem asi nejefektivněji z V4. Má taky velkou ...Zobrazit celý příspěvek

  To jak polsko vnímá svoji histrorii je jedna věc a že se cítí ohrožené je věc druhá. Polsko buduje svoji obranu vzhled ke svým možnostem asi nejefektivněji z V4. Má taky velkou armádu.Že se snaží identifikovat a chránit před satelity je logické a přrozené.Můžeme diskutovat o ceně a smyslplnosti tohoto systému,ale opodstatňenost je zcela přirozená.Skrýt celý příspěvek

 • Anton
  11:47 15.07.2015

  Neviem ako presne informuju Poľsku verejnosť o 2 svetovej. Čiastočne si môžu za tie tragedie a rozdelenie aj sami. Odmietli nejaké spojenctvo s ČSR už presne nepamät o čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem ako presne informuju Poľsku verejnosť o 2 svetovej. Čiastočne si môžu za tie tragedie a rozdelenie aj sami. Odmietli nejaké spojenctvo s ČSR už presne nepamät o čo sa jednalo. Mali pohraničné požiadavky Tešínsko a podobne. Po zrade Západu v 1938 a nás bez nás Hitler zabral Sudety. Potom povolal Tisu ktorý ešte nebol zástancom rozdelenia ČSR do Berlína. Doslova sa vyhrážal Tisovi, že ak nevyhlási samostatnosť SR od ČSR rozdelia si SR Poliaci a Maďari. Tiso rátal že sa chytia Poliaci, Maďari, s Runmi o Zakarpatsku Ukrajinu a SR bude mať nejaký čas na prípravu. Nedorátal ale, že nás tí Maďari naozaj napadnú aj cez Zakarpatskú Rus. Hitler ale nemal záujem na konfliktov a donutil Tisa a spol k odstupení SR územi Maďarsku a Poľsku.
  Potreboval na Západ a proti Poľsku odvoleliť 40 divízii a preto donutil Tisa k vyhláseniu samostatnosti. Narušila sa totiž nejaka rovnováha v Strednej Europe. Aj po druhej svetovej ešte doznievali spory ČSR a Poľskom. Poľsko aj pred druhou svetovou aj dnes sa správa oveľa agresivnejšie ako SR, ČR. Je to markantne aj v ich protiRuskej propagande a postojoch na Ukrajine. Alebo aj zbrojení.
  Poľska verejnosť ale asi najviac vidí pakt Ribentrop-Molotov, kde si Stalin s Hitlerom dohodli rozdelenie Poľska a tragedie ako Katyňa Varšavské povstanie. Keby ale nenarušili určite spojenectvo s ČSR, nemali pohranične požiadavky napriklad Tešínsko a podobne tak možno nemuselo dôjsť k tým fatálnym tragédiam. Hrali príliš solove a nie vždy čisto.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  10:51 15.07.2015

  "...s konvenčnými náložami asi ťažko nejako citlivejšie ohrozia Rusku obranu. Tak proti komu? Pobaltie, SR, ČR ich veľmi nebudu mať chuť ohrozovať, keď sme sú v EU a NATO... ...Zobrazit celý příspěvek

  "...s konvenčnými náložami asi ťažko nejako citlivejšie ohrozia Rusku obranu. Tak proti komu? Pobaltie, SR, ČR ich veľmi nebudu mať chuť ohrozovať, keď sme sú v EU a NATO... "

  To těžko může člověk/občan státu Slovensko - se svými historickými zkušenostmi a postoji, jaké zastává a zastávalo (speciálně za 2. sv. války) vysvětlit člověku/občanovi státu Polsko, se svými historickými zkušenostmi a postoji, jaké zastávalo a zastává (speciálně za 2. sv. války)...Skrýt celý příspěvek

 • Anton
  10:14 15.07.2015

  Tí Poliaci má stale prekvapujú v poslednej dobe. Trochu som sa zasmial, ak som nedávno čítal, že chcú do roku 2030 nakúpiť asi 40 rakiet Tomahawk a ponorky. V roku 2030 budú už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tí Poliaci má stale prekvapujú v poslednej dobe. Trochu som sa zasmial, ak som nedávno čítal, že chcú do roku 2030 nakúpiť asi 40 rakiet Tomahawk a ponorky.
  V roku 2030 budú už asi Tomahawky zastarale a s konvenčnými náložami asi ťažko nejako citlivejšie ohrozia Rusku obranu. Tak proti komu?
  Pobaltie, SR, ČR ich veľmi nebudu mať chuť ohrozovať, keď sme sú v EU a NATO. Jedine ak by rátali s budúcim rozpadom EU. Potom by vystála možno znova Nemecká hrozba. Ale Nemecko je skôr ekonomická hrozba, lebo už dominuje ako líder v EU. Nemci, Francúzi, Briti, Turci majú vybavené armády v prvej top 10 na svete. Až to nepreženú ako Greci, ktorí asi chceli vyzbrojiť svoju armádu do prvej top 10 aby sa vyrovnali Turecku. Mali s nimi konflikt a stále spory o ostrovy. To bola tiež jedná zásadna príčina ich nesmierných ekonomickým problemom a dlhom. Môžu už zabudnuť na zásadnejšiu modernizáciu armády na takých 20 rokov!
  Ale v monitorovaní satelitov im celkom fandím. Treba to tam viacej monitorovať aj nezávislymi štátmi nemala by to byť len výsada veľmoci ako USA,Rusko, Čina.
  Ja neverím veľmi že naše veľmoci dodržuju príliš tie podpísané zmluvy. Najme ak sa to týka zbrojenia. Aj George Friedman hovoril o tom, že základom moci USA je že ovládaju oceány a vesmír. Je nádherna vec, že oni môžu napadať, ale ich asi ťažko môže niekto s týchto strategický dôvodov napadnuť.
  Teda aj keď Poliaci zistia špionážne satelity čo s tým urobia?
  Ak bude niekto chcieť mapy Poľska s veľkou presnosťou ich dodavaju aj Google.
  Sú už na nich dobre vidieť aj naše budovy. Je už veľa verejných snimok enviromentálnych družíc ako EU, tak aj NASA. Takže keby chcel nejaký Kim zo Severnej Korey zadať súradnice, alebo nejaký Ajatoláh, či vodca teroristov nebudú mať vyráznejši problem pohľadať si citlivejšie ciele.
  A možno si dobre predstaviť potom aku maju rozlišovaciu schopnosť potom armády naších veľmoci.
  Veľmoci to satelitné špehovanie diplomaticky naznačuju asi tak že treba vyčistiť obežnu dráhu od odpadu! Hovorí sa o tom verejne ako v USA, tak v EU, či v Rusku. Ono ich raz dva môžu očistiť možno aj od špionažnych satelitov vydávajucih sa za nejaké úlomky. S projektami na vyčistenie obežnej dráhy od smetia sa pridalo aj Japonsko.
  Čína tam zatiaš narobila akurát viac smetí keď si tam vyskušala zostrel vlastného satelitu a zožala nepríjemnu kritiku vo svete.
  Osobne si myslím že naše podarené veľmoci už maju vyvinuté špionážne satelity schopné aj väčšich presunov a manevrovania a neustále túto schopnosť vylepšujú aj so stealth technikami.
  Ako porušiť zmluvy o protiraketovej obrane a zbraniach vo vesmíre?
  Nuž mať to tam pod ostrohľadom by narobilo asi veľa kritiky vo svete. Je to aj nákladna vec na obsluhu a vyžaduje pozemnu obsluhu. Ono su aj rôzne EMP zbrane ktoré tam rýchlo vyradia elektroniku. Elektroniku vyradí aj jadrovy výbuch na obežnej dráhe, či erupcia na Slnku ktorá si to sem tam zamieri na Zem. Ale oni tam tie zbrane môžu vyniesť dajme tomu do pár hodín, dní v prípade potreby. Rosiahle konflikty sa neodhrovaju nahle ale stupňujú po čase. Ako Karibska kríza okolo Kuby.
  A tak v dobe mieru si tam skúšaju tie zbrane a protiraketové obrany a podobne. Ťahaju to často aj pod civilnými projektami rôzne mlžia a my preto nevidime skutočne výdavky na armády.
  Poliaci veľa zdaru! Ale pamätajte, že bývaly ZSSR sa nerozpadol kvôli vojenskej slabosti, ale kvôli premršteným výdavkom na Armádu.
  Nemecko a Japonsko rozdrvané a zdevastované po druhej svetovej sa ekonomický spamätali a dostali medzi top 5 ekonomických veľmocij pomocou demilitirázicie! Nemuseli tak šialene zbrojiť.
  Aj príklad premrštených výdavkov v Grecku nech je pre Vás výstraha!
  Čo keby ste sa zapojili radšej do vývoja 3D tlačiarny v rámci V4 pre svoje armády?
  Tie staršie by sa mohli časom dávať do priemyslu podľa nejakého zadefinovaného kľúča.
  To ste tam nezachytili, že US armáda už modernizuje napríklad svoje námornictvo 3D tlačiarňami? Spočítajte koľko by tak vaša armáda ušetrila na výdavkov, už len v zásobovani, logistike a ktoré by ste mohli preinvestovať hoc aj do tých ponoriek!
  Alebo radšej vyvýjať bezpilotné drony hoc aj v rámci V4. Zatiaľ sa drony nepočítaju do zbraní dlhého doletu, či s plochou dráhou. Aj s drónmi Vás tam môžu špehovať, či ohroziť. Spomeňte si na Francúzov a preletom neznámych dronov nad ich jadrovými elektrárňami. Tie drony su asi lacnejšie aj na prevádzku ako superstíhačky, či nie?
  Zbrojiť ale s rozumom a s výhľadom do budúnosti!
  Na to majú v USA malu skupinu supermozgov, ktorá musí rotovať a nepodlieha plne byrokrácii. Prepája nové smery technologie, záujmy armády so záujmami ekonomiky.
  Založiť taku malu skupinu supermozgov by ani významne nezaťažilo váš rozpočet na armádu!Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:39 14.07.2015

  Belkin: Oni si určitě vyberou místa, kde těch mraků je co nejméně. Navíc, k tomu, aby objevili satelit, stačí ho jednoduše zachytit. Typ oběžné dráhy, rychlost, výška a tvar ...Zobrazit celý příspěvek

  Belkin: Oni si určitě vyberou místa, kde těch mraků je co nejméně. Navíc, k tomu, aby objevili satelit, stačí ho jednoduše zachytit. Typ oběžné dráhy, rychlost, výška a tvar objektu napoví hodně. Navíc si to mohou porovnat s oficiální databázi satelitů.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:43 13.07.2015

  Tož nesmí být mraky,jinak přeju PKV (polskému kosmickému vojsku) hodně štěstí a co nejvíce bezoblačný dnů.

  Tož nesmí být mraky,jinak přeju PKV (polskému kosmickému vojsku) hodně štěstí a co nejvíce bezoblačný dnů.

 • liberal shark
  17:14 13.07.2015

  Tak tomu říkám prozíravé rozhodnutí strategického významu.

  Tak tomu říkám prozíravé rozhodnutí strategického významu.

Načítám diskuzi...