Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

BVP Borsuk v průzkumném provedení. / HSW

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího bojového vozidla pěchoty (BVP) Borsuk od firmy HSW (Huta Stalowa Wola). Takový vývoj ale nepřispívá společnému polsko-českému nákupu bojových vozidel pěchoty - Češi preferují nákup zavedeného a bojem otestovaného zahraničního vozidla.

Firma HSW podepsala dohodu o vývoji polského BVP v roce 2014 s Národním centrem pro výzkum a vývoj NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) polského ministerstva obrany. HSW patří do skupiny PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa) a funguje jako koordinátor programu Borsuk.

Podle deníku Defence24 NCBiR již poslala do HSW klíčové dokumenty schvalující dosavadní milníky programu, studium proveditelnosti i předběžné technicko-taktické parametry BVP Borsuk. Jinak řečeno - polské ministerstvo obrany je spokojeno s vývojem vozidla Borsuk a uvolňuje další peníze na jeho vývoj.

Vývoj prototypu BVP Borsuk má být dokončen v roce 2019 a v roce 2021 nebo 2022 začnou dodávky sériových vozidel pro polskou armádu.

Na začátku roku přitom kolovaly zvěsti o tom, že polské ministerstvo obrany dá přednost nákupu zahraničního vozidla. Takové rozhodnutí by uvolnilo cestu společnému polsko-českému nákupu BVP. Připomeňme, že Česká republika plánuje nakoupit 230 nových pásových BVP.

Dlouho nebylo jasné, k jaké variantě se polské ministerstvo obrany přikloní. Hlavní problém byl v neexistenci lehkého zahraničního BVP schopného plavby. Polské ministerstvo obrany ale plovoucí pásové BVP považuje kvůli velkému množství vodních toků v Polsku za nenahraditelné. Nemluvě o silném lobbistickém tlaku polského průmyslu a také o přesvědčení polské vlády, že obranyschopnost Polska je úměrná schopnostem a výkonům domácího zbrojního průmyslu. 

Nejnovější vizualizace BVP Borsuk ze začátku letošního roku. / HSW

Podle informací HSW vývojové práce na polském BVP již značně postoupily. V pokročilé fázi jsou práce nad transmisí a pohonnou jednotkou typu power-pack. Vývoj transmise má na starosti firma BUMAR-Mikulczyce, pohonnou jednotku WZM Poznaň. Power-pack bude s největší pravděpodobností pořízen v zahraničí s tím, že WZM Poznaň získá kompletní licenční práva.

Borsuk ve verzi BVP dostane polskou bezosádkovou věž ZSSW-30 s 30mm automatickým kanónem. ZSSW-30 získá schopnosti “hunter-killer” a možnost odpalovat izraelské střely Spike.

V rámci vývoje HSW plánuje postavit počáteční předprototypový model v plné velikosti. Na tomto modelu se otestují konstrukční řešení, uspořádaní vozidla i otestují různé konstrukční celky (věž, pohonná jednotka, pojezdové ústrojí, elektronické systémy). HSW pak model podrobí zkoušce balistické odolnosti při kontrolované explozi.

Na základě balistických zkoušek bude upraven tvar a uspořádaní podvozku, zavěšení kol a zvolená síla pancéřování. Dojde také k ujasnění rozměrů a vnějšího/vnitřního uspořádání vozidla, načež do roku 2019 vznikne prototyp, který se podrobí vojskovým zkouškám polské armády.

Vozidlo technického zabezpečení Gekon. / HSW 

Podle deníku Defence24 nové BVP bude vycházet z pásové platformy UMPG (Uniwersalna Modulowa Platforma Gasienicowa) od firmy Obrum, další dceřiné společnosti PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa). UMPG však nemá schopnost plavby a je tedy otázkou, v jaké míře Borsuk bude z této platformy vycházet.

HSW plánuje dvě verze vozidla Borsuk - obojživelné (25 t) a těžce pancéřované (40 t). Pojezdové ústroji BVP Borsuk musí být proto dostatečně robustní, aby zvládlo nejen hmotnost 40 t, ale v budoucnu také instalaci dalších systémů - jako jsou aktivní systémy ochrany (APS) nebo například věž s kanónem ráže 105 mm nebo 120 mm.

Podvozek také udá velikost vnitřního prostoru - ten musí být dostatečně velký pro instalaci široké palety elektronických přístrojů, mít prostor pro skladování munice, ale i dostatečně velký prostor pro převoz polských vojáků vybavených komplety vojáka budoucnosti TYTAN. A samozřejmě, dostatečně velký objem korby je nutný k zajištění vztlaku při plavbě.

Podle deníku Defence24 se velikostně Borsuk bude blížit rozměrům německého BVP Puma (7,33×3,4×3,1 m).

Vozidlo Goth pro transport zraněných. / HSW

Kromě toho polští vývojáři musí myslet při konstrukci korby a podvozku i na specializované verze. Kromě BVP Borsuk HSW pracuje na obrněném transportéru Zuk, velitelském vozidle Oset, evakuačním vozidle Goth, odtahovém vozidle Gecko, na vozidlu pro chemickou, biologickou a radiační ochranu Ares, vozidle technického zabezpečení Gekon a na samohybném 120mm automatickém minometu Rak (M120G).

Rozpočet vývojové části programu Borsku (po stavbu prototypu) je 75 milionů zlotých (cca 457 milionů Kč). Jednotková cena BVP Borsuk je odhadována na 25 milionů zlotých (150 milionů Kč).

Vývoj západních bojových vozidel pěchoty stojí násobně více peněz a od začátku vývoje až po zavedení do výzbroje uběhne průměrně deset let. Pokud vývoj polského vozidla Borsuk začal v roce 2014, tak realistické zavedení do výzbroje je spíše rok 2024.

Je otázkou, zda Česká republika na pravděpodobně velmi náročný a obtížný vývoj polského BVP počká. Také Defence24 přiznává, že nákup společného BVP pro země Vyšehradské skupiny je nereálné, či přímo nemožný.

Polské ministerstvo obrany zatím neupřesnilo počet poptávaných BVP. Defence24 odhaduje potřeby na 1000 BVP Borsuk a až na 800 specializovaných verzí. Rychlost výroby při stávajících výrobních kapacitách polského průmyslu je 50 vozidel ročně. 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Nejnovější čínské tanky a obrněná vozidla

Čínský státní zbrojní gigant Norinco na letecké výstavě u města Ču-chaj (Zhuhai Air Show) ukázal ...

Modernizační plán polské armády na roky 2017 až 2022

Polské ministerstvo obrany před několika dny zveřejnilo aktualizovaný modernizační plán polských ...

Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  14:44 19.01.2017

  Tak se zdá, že opravdu z PL+CZ spolupráce definitivně sešlo.
  Podle vyjádření Daniela Koštovala (náměstka MO pro vyzbrojování) by v půlce letošního roku měly proběhnout srovnávací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zdá, že opravdu z PL+CZ spolupráce definitivně sešlo.
  Podle vyjádření Daniela Koštovala (náměstka MO pro vyzbrojování) by v půlce letošního roku měly proběhnout srovnávací testy možných adeptů přímo v ČR, vzhledem k tomu, že Poláci mají maximálně projekt a prototyp ještě není ani v dohledu, tak jsou ze soutěže venku. Smlouva by měla být podepsána v roce 2018.
  Další zajímavá informace je, že do konce ledna letošního roku musí vedení VzS AČR dodat přepracované specifikace nových víceúčelových vrtulníků.
  Více zde - http://www.euro.cz/politika/da...
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  13:36 08.12.2016

  Že by začiatok prerábky BVP na IFV Šakal rozobraním na korbu (fotky 20-29) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že by začiatok prerábky BVP na IFV Šakal rozobraním na korbu (fotky 20-29) ?
  https://www.aktuality.sk/fotog...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:24 07.12.2016

  To KOLT:
  pokud zde byla myšlena tažená houfnice, omlouvám se a beru zpět - z Vašeho příspěvku jsem nabyl dojmu, že by mělo jít o přetvoření NAMERu na ShKH, což by sice šlo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To KOLT:
  pokud zde byla myšlena tažená houfnice, omlouvám se a beru zpět - z Vašeho příspěvku jsem nabyl dojmu, že by mělo jít o přetvoření NAMERu na ShKH, což by sice šlo, ale...
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:15 07.12.2016

  BTW: když se bavíme o modernizaci pro AZ, je to nyní silně nadnesené i z organizačních důvodů, neboť mi není známa existence větší jednotky AZ než je rota.

  Nyní je AZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BTW: když se bavíme o modernizaci pro AZ, je to nyní silně nadnesené i z organizačních důvodů, neboť mi není známa existence větší jednotky AZ než je rota.

  Nyní je AZ využitelná vzásadě čtyřmi způsoby:
  1) doplnění profesionální jednotky (pak by měli cvičit na technice profesionální jednotky)
  2) posílení profesionální jednotky (pak by měli měli používat a MÍT techniku která je k tomu třeba)
  3) jako jádro mobilizačně vytvářené jednotky (pak by měli být po rychlém docvičení schopni sloužit na technice z NZ a učit povolané vojáky v povinné záloze a brance)
  4) při sloučení více jednotek AZ vytvořit vyšší jednotku (rychlejší než než třetí možnost)

  Dělat něco speciálně pro AZ dává u bojové techniky smysl jen u čtvrtého případu, u třetího případu to je technika určená pro alespoň část povinné zálohy. U druhého případu by to mělo smysl snad u combat support prostředků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:02 07.12.2016

  Katz:
  Tak tohle pobavilo:
  "U nás je to realita prvej línie a nie luxus hviezdnych vojen vo forme AZ." :)

  U nás je to pro jednu z brigád taky realita první linie, ale to nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Katz:
  Tak tohle pobavilo:
  "U nás je to realita prvej línie a nie luxus hviezdnych vojen vo forme AZ." :)

  U nás je to pro jednu z brigád taky realita první linie, ale to nic nemění na tom, že je to zoufalost. A AZ se to nyní týká tak, že některé jednotky AZ podléhají té brigádě, která bohužel ještě stále má BVP 2.

  Pokud vůbec chceme dát jednou, až budou nahrazena moderními IFV (2023 - 2026), BVP do skladu (byť i pro povinné zálohy), měli by projít alespoň částečnou modernizací. A to než do toho skladu vjedou, jinak je snad lepší ušetřit peníze za sklad a ty BVP sešrotovat. Bez alespoň částečné modernizace v té době stejně nebudou dobrá vůbec k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:53 07.12.2016

  Namer byl v IDF zkoušen i ve versi IFV, bylo jich pár, ale byly.

  pro MALI: Proč by podvozek Merkavy nedokázal utáhnout kanónovou houfnici :-?

  Namer byl v IDF zkoušen i ve versi IFV, bylo jich pár, ale byly.

  pro MALI: Proč by podvozek Merkavy nedokázal utáhnout kanónovou houfnici :-?

 • Mattauch
  21:49 07.12.2016

  MALI 07.12.2016 09:17
  Pokud vím taková modernizace BVP se opravdu nechystá, ale bylo by to pěkné. Ohledně toho kdo by případně měl takové modernizované BVP 2 obsluhovat, asi by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI 07.12.2016 09:17
  Pokud vím taková modernizace BVP se opravdu nechystá, ale bylo by to pěkné. Ohledně toho kdo by případně měl takové modernizované BVP 2 obsluhovat, asi by to bylo na delší debatu a bylo by potřeba nakousnout i mobilizační plánování - nutně by to nemuselo být jen pro AZ ale i pro povinnou zálohu.

  O výhodách CG nepochybuji, jen jsem chtěl dát najevo, že ač nejsem přesvědčen o nutnosti výměny RPG 7. Naprosto nepochybuji, že má li být nadále RPG 7 používán tak s PG - 7 si prostě nevystačíme. CG bych radši, ale jinde máme bolestivější díry.

  Lukas 07.12. 2016 09:30
  Mě se MLI 84 celkem líbí. na tu dobu to nebyl špatný počin. Jen na můj vkus není zajištěn dostatečný přehled pro velitele vozidla (jen periskopy a to je málo).

  Finská modernizace také není špatná, ale mimochodem. Při tom co vše vyměnili z té věže zbyl opravdu jen skelet a kanon.

  Saracen 07.12.2016 18:29
  Zajímavá myšlenka... ale ač vím, že každý problém je zároveň příležitostí, obávám se, že vaše řešení může přinášet i neřešitelné příležitosti...

  dvě plnohodnotná družstva jsou značně nešikovná co se týče držení pohotovosti a střežení, zajištění 360, při rozdělení čety na podpůrnou a údernou sekci je to také velice nepraktické. Osobně se mi líbí systém čety o 4 strojích, z nichž tři vezou roj a čtvrtý je prázdný / může být využit pro posilové prostředky, atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  21:38 07.12.2016

  To Rase, 07.12.2016, 19:32:
  u té přepravní kapacity vozidel je nutné se podívat na to, v jaké konfiguraci vozidla ji firma udává (někteří ji udávají bez věže), u K21 je zase finta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase, 07.12.2016, 19:32:
  u té přepravní kapacity vozidel je nutné se podívat na to, v jaké konfiguraci vozidla ji firma udává (někteří ji udávají bez věže), u K21 je zase finta v tom, že tam nejsou protivýbuchové sedačky, ale je obyčejné lavice, jako v našem BVP, jenom ne uprostřed, ale po stranách. ještě tam chybí Tulpar s 3 + 9 (ale Já jsem tam napočítal jen 3+8 - ale v protivýbuchových sedačkách.
  No, s tím Wolfdogem bych asi ještě počkal až bude hotový alespoň prototyp - jestli vůbec bude.

  To Rase, 07.12.2016, 20:31:
  Namer je skutečně těžké OT (hodně těžké), ale už jsem viděl na webu fotku podvozku NAMER s namontovanou RCWS-30 (vypadalo to, že byl ve zkouškách izraelské armády) - takže není problém z něj BVP udělat, ale Izraelci takovou taktickou potřebu asi nemají.

  To KOLT
  Já bych byl s tou kanónovou houfnicí na podvozku NAMER opatrný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  21:35 07.12.2016

  Veľmi dobré blogové spracovanie nielen mechanizovanej čaty OS SR postavenej na BVP-1 a BVP-2 čo sa nebude líšiť ani pre najnovšie prírastky OS SR IFV Šakal (BVP-M2 SKCZ) je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veľmi dobré blogové spracovanie nielen mechanizovanej čaty OS SR postavenej na BVP-1 a BVP-2 čo sa nebude líšiť ani pre najnovšie prírastky OS SR IFV Šakal (BVP-M2 SKCZ) je tu:
  http://vladimirbednar.blog.sme...
  http://vladimirbednar.blog.sme...

  U nás je to realita prvej línie a nie luxus hviezdnych vojen vo forme AZ.
  Dá sa pracovať len s tým čo je a časom údajne pribudnú aj kolesové „IFV Corsac 8x8“ s vežou TURRA 30 od EVPÚ Defence čo nieje nič iné ako derivát rakúskeho Pandura, ktorý máte aj v AČR a tam sa bude dať potom taktika skombinovať a prekopať a zrejme bude aj miesto pre Javelin.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:40 07.12.2016

  Nicméně by se na IFV dal asi vcelku v pohodě předělat. S tím, že by uvezl téměř jakoukoliv věž – i s chystaným 130mm tankovým kanónem či 155mm kanónovou houfnicí :-)

  Nicméně by se na IFV dal asi vcelku v pohodě předělat. S tím, že by uvezl téměř jakoukoliv věž – i s chystaným 130mm tankovým kanónem či 155mm kanónovou houfnicí :-)

 • Lukas
  20:35 07.12.2016

  Nie wiadomo czy Borsuk będzie miał 8 foteli - są sprzeczne informacje (raz podają 8 raz 6)

  Rosomak ma 8 foteli - ale drużyna ma 6 osób (a w Afganistanie było nawet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie wiadomo czy Borsuk będzie miał 8 foteli - są sprzeczne informacje (raz podają 8 raz 6)

  Rosomak ma 8 foteli - ale drużyna ma 6 osób (a w Afganistanie było nawet 5)

  Generalnie u nas przygotowywana jest duża "przebudowa" struktury plutonu zmechanizowanego. Jeden z wariantów (nieoficjalny) wygląda tak"

  4 wozy piechoty
  3x drużyna
  - dowódca drużyny
  - strzelec (ukm 2000)
  - amunicyjny (pomocnik strzelca ukm)
  - grenadier (granatnik RGP-40)
  - strzelec (beryl / MSBS + lekki granatnik przeciwpancerny)
  - strzelec (beryl)

  drużyna wsparcia
  - dowódca plutonu
  - radiooperator
  - strzelec wyborowy (MSBS-7,62?)
  - celowniczy moździerza 60mm
  - amunicyjny moździerza 60 mm
  - celowniczy przeciwpancernego pocisku kierowanego "PIRAT"
  - pomocnik

  Ale to tylko nieoficjalny wariant (jeden z kilku)

  Póki co wojsko czeka aż przemysł zacznie produkcje nowych wzorów uzbrojenia.
  Dopiero gdy broń trafi do armii będzie decyzja jaki będzie wyglądać "nowy" pluton

  Ale raczej liczniejszy nie będzie
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:31 07.12.2016

  Namer není BVP, ale jen OT - byť hodně velké :)

  Namer není BVP, ale jen OT - byť hodně velké :)

 • KOLT
  20:30 07.12.2016

  3+9 zládá K21 a Namer
  :-)

  3+9 zládá K21 a Namer
  :-)

 • Rase
  19:32 07.12.2016

  3+6 zvládá Dardo, Bradley, Puma, Lynx KF31
  3+7 zládá Warrior
  3+8 zvládá CV90, ASCOD35/42, Lynx KF 41, Anders a Wolfdog
  3+9 zládá K21

  3+6 zvládá Dardo, Bradley, Puma, Lynx KF31
  3+7 zládá Warrior
  3+8 zvládá CV90, ASCOD35/42, Lynx KF 41, Anders a Wolfdog
  3+9 zládá K21

 • saracen
  18:29 07.12.2016

  Pre Rošťák: Skúsim ešte raz jednoduchšie. S nákresom nie je problém, ale s linkom áno.
  Mech. čata 29 chlapov:
  1 družstvo 8 vojakov - výsadok BVP
  2 družstvo 8 vojakov - výsadok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre Rošťák: Skúsim ešte raz jednoduchšie. S nákresom nie je problém, ale s linkom áno.
  Mech. čata 29 chlapov:
  1 družstvo 8 vojakov - výsadok BVP
  2 družstvo 8 vojakov - výsadok BVP
  3 družstvo 8 vojakov + VČ osádky BVP (3 ks)
  ZVČ + 3 členný tím (nazvyme ho ako AT Tím, AA tím to je jedno) - výsadok BVP

  Počet vojakov je zachovaný ako pri stávajúcej mech. čate, ale výhodu vidím práve v tom, že družstvá nie sú delené na osádky a roje a sú neustále kompaktné pri výcviku a aj v boji. Pri predpokladanej činnosti v zastavaných oblastiach nedochádza k preskupovaniu z dôvodu vytvárania tímov pre čistenie objektov. Je možné ich delenie na 4 členné a 2 členné tímy podľa potreby.
  Ideálnym riešením by bolo, ak by BVP malo kapacitu pre výsadok celého družstva, ale ako už niekto písal čím väčšie BVP tým ťažšie a následne drahšie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  10:52 07.12.2016

  Stirling: Jaké AZ máte na mysli? Ty u mechanizovaných praporů nebo nějaké teritoriální?
  Nepřipadá mi vhodné nechat u jedné z rot (AZ) techniku která je nevyhovující již nyní a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling: Jaké AZ máte na mysli? Ty u mechanizovaných praporů nebo nějaké teritoriální?
  Nepřipadá mi vhodné nechat u jedné z rot (AZ) techniku která je nevyhovující již nyní a ostatní roty mít na moderních BVP. Pokud ponechat BVP-2 tak v min modernizaci zmíněné Mattauchem
  Saracen:
  Omlouvám se, ale asi jsem už zdegenerovaný stávající sestavou mech. čet. ale Vaší teoretickou četu si nedovedu přestavit, bylo by možno to hodit na papír (nákres struktury) a dát sem na to link?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:41 07.12.2016

  PavolR:
  Přiznám se, že o OT-90M ZARMOT slyším poprvé díky za informaci. Přesně tak, moderní obdobu se zbraněmi kompatibilními s NATO.

  PavolR:
  Přiznám se, že o OT-90M ZARMOT slyším poprvé díky za informaci. Přesně tak, moderní obdobu se zbraněmi kompatibilními s NATO.

 • saracen
  10:38 07.12.2016

  K výberu BVP tiež prispejem vodou do mlyna, ale z inej strany. Treba si neustále uvedomovať, že BVP je iba technický prostriedok, ktorý sa môže pokaziť, poškodiť, zapadnúť a pod. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K výberu BVP tiež prispejem vodou do mlyna, ale z inej strany. Treba si neustále uvedomovať, že BVP je iba technický prostriedok, ktorý sa môže pokaziť, poškodiť, zapadnúť a pod. Základným stavebným kameňom mechanizovanej čaty je samotné mech. družstvo. Domnievam sa, že v CZ je štruktúra MČ taká istá ako v SK a teda, že samotná čata sa skladá z troch družstiev a VČ + ZVČ čo predstavuje spolu 29 chlapov. Umiestnenie v BVP-2 v SK predstavuje problém, nakoľko dvaja vojaci sedia za vodičom. Podľa môjho názoru je celkovo problém v tom, že 9 členné družstvo sa delí na obsluhu 3 + roj 6 vojakov. Domnievam sa, že pokiaľ má byť družstvo v boji efektívne malo cvičiť a bojovať spoločne v plnej zostave a nie iba v 2/3. Osobne si myslím, že pokiaľ by boli družstvá 8 členné, pri celkovom počte 29 vojakov vznikli by v čate 3 družstvá + VČ + ZVČ a ďalší 3 členný tím vyzbrojený možno CG, alebo Spikom, alebo hoc čo iné, pričom jedno z družstiev by primárne ovládalo BVP. V podstate by z môjho pohľadu bolo potrebné BVP s kapacitou 3 + 7 čo by aj vyhovovalo súčasnému počtu vojakov v MČ. Určite by som do čaty doplnil spojára, nakoľko udržiať spojenie pre VČ alebo ZVČ v teréne a počas boja je dôležité. Zdravotník u MČ je podľa môjho názoru zbytočný nakoľko by mal byť aj s vozidlom na úrovni roty.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:11 07.12.2016

  Rase:
  Čiže fakticky OT-90 M2 ...

  Rase:
  Čiže fakticky OT-90 M2 ...

 • Rase
  10:00 07.12.2016

  Lukas:
  Ponechat původní věže se dá možná tak u BVP-2 a i tak by byl problém s municí a samotným kanónem (nekompatibilní s NATO). V případě BVP-1 nemá smysl nechávat původní věž - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Ponechat původní věže se dá možná tak u BVP-2 a i tak by byl problém s municí a samotným kanónem (nekompatibilní s NATO). V případě BVP-1 nemá smysl nechávat původní věž - k nim už nic není. Pak mě ještě napadá downgradovat oba stroje a věže nahradit dálkově ovládanou věžičkou s velkorážním kulometem, granátometem a senzory. To by nebylo drahé řešení.
  Pochybuju, že má smysl původní komponenty pro plavbyschopnost opravovat. Stejně by je museli vyměnit za nové. Já bych na tuto schopnost klidně rezignovat a ušetřené peníze investovat radši do termovize atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:51 07.12.2016

  bvp2 pro AZ klidně být může, ale rozhodně do toho neinvestovat nic velkého, prostě jen generálka. CSG takové generálky dělá pořád až budeme mít nové houfnice, bvp, tanky atd. tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bvp2 pro AZ klidně být může, ale rozhodně do toho neinvestovat nic velkého, prostě jen generálka. CSG takové generálky dělá pořád až budeme mít nové houfnice, bvp, tanky atd. tak můžeme přemýšlet co dát zálohám lepšího, ale to asi nikdy nenastane. Ani ten kanón a rakety pro bvp2 není problém vždyť sousedé pojedou asi na stejné platformě i u nových bvp. Takové řešení bude mít i tu výhodu, že se leč u záloh a značně zastaralé se zachová pásové vozidlo s možností plavby.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  09:46 07.12.2016

  To Mattauch, 07.12.2016,čas: 09:02:
  podle mého skromného názoru: vše, co zbude bude skelet věže a původní kanón (který ovšem není výkonově nic moc, nemáme pro něj náhradní díly a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Mattauch, 07.12.2016,čas: 09:02:
  podle mého skromného názoru: vše, co zbude bude skelet věže a původní kanón (který ovšem není výkonově nic moc, nemáme pro něj náhradní díly a především k němu nebudeme mít munici - protože ostatní BVP už budou na jiný náboj - 30x173 mm), takže výhodnější je podle mého názoru celá nová věž s jiným kanónem s maximální dědičností s ostatními (např. Samson-2), ale bude to hlavně o finančních možnostech.
  S prostorem pro Javelin - souhlas - v BVP-2 jej není kam dát. Vešel by se tam tak maximálně CG (s municí venku), nebo RPG-7 (ten už tam je).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:30 07.12.2016

  Po co instalować na starym wozie nowe wieże (które kosztuje 1/2 nowego BWP)
  Widzieliście rumuńskie BWP? Czecie MLI-84

  To nonsens
  Lepiej jak Finowie - lekko zmodernizować wozy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po co instalować na starym wozie nowe wieże (które kosztuje 1/2 nowego BWP)
  Widzieliście rumuńskie BWP? Czecie MLI-84

  To nonsens
  Lepiej jak Finowie - lekko zmodernizować wozy (termowizja, nowe środki łączności nowoczesny multispektralny kamuflaż)
  I zainwestować w uzbrojenie piechoty (desantu).
  Kupić lekkie, przenośne wyrzutnie Javelin / Spike (tak jak mają np. Amerykanie) lub mix - 1 Javelin na pluton + 2-3 NLAW, moździerze 60mm itd.

  Siła piechoty zmechanizowanej to nie tylko potencjał wozów piechoty
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  09:17 07.12.2016

  Zde diskutovaná problematika by se mohla rozdělit do dvou oblastí:
  A. Nové BVP pro AČR
  B. Modernizace stávajících BVP-2 pro AZ

  To Mattauch:
  ad B - celkově souhlasím, jen si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zde diskutovaná problematika by se mohla rozdělit do dvou oblastí:
  A. Nové BVP pro AČR
  B. Modernizace stávajících BVP-2 pro AZ

  To Mattauch:
  ad B - celkově souhlasím, jen si myslím, že v plánech MO zatím není taková modernizace (BVP pro AZ) uvažovaná, což je jistě škoda. V podstatě všechny zde uvedené náměty lze technicky vyřešit, je to jen otázka ceny. Ale možná si tento nápad CSG na MO prosadí - což bude nakonec jen dobře (jen aby z toho nebyl Šakal, ale oni umí i méně rozsáhlé, nebo smysluplnější modernizace);
  K struktuře družstva, čety: s tím zdravotníkem jsem to myslel tak, že by jim byl krátkodobě přidělen, stejně jako např. FAC, nebo ženista, tým C4ISTAR atd. Ne, že je ve struktuře napevno.
  U nových BVP se asi bude počítat s obdobným modelem jako u Pandurů; pro AZ to musí zůstat tak, jak to umožní BVP-2 (tam se nic jiného asi nevymyslí). Je však třeba vidět to, že i když např. ZVČ nakonec sesedne, tak v tom novém BVP musí mít rezervované místo - nějak se do prostoru sesednutí musí dopravit a nějak se k němu musí dostat potřebné taktické informace (a to už se dnes hlasem nedělá).

  K CG -RPG-7: CG je modernější, jsou k němu k dispozici pokročilé zaměřovače (se SŘP), je k němu k dispozici více druhů munice, jeho munice je modernější (má vyšší ničivost), je přesnější a je méně náchylná na boční vítr. V poslední verzi je CG také znatelně lehčí. Pro RPG-7 je sice k dispozici také více druhů munice, ale zdaleka ne tolik, jako pro CG, jsou i lepší zaměřovače, ale ne se SŘP a s termovizní větví. Právě s použitím dokonalého zaměřovače a s dokonalejším střelivem rapidně vzrůstá užitná hodnota CG pro vojáky.Vše tedy hovoří pro CG, ovšem až na cenu. Bude to o tom, zda na CG někdo ty peníze uvolní, nebo ne. Pokud ne, tak budeme muset zůstat u těch RPG-7.

  To Lukas:
  nechci zde hovořit za Rase, ale on psal o nové věži bez protitankových raket.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  09:02 07.12.2016

  Lukas:
  Výměna věže proto, že z té původní při nahrazení všeho co je k ničemu zbude kanon. Opravdu si netroufám odhadovat jaký by byl cenový rozdíl mezi podstatnou modernizací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Výměna věže proto, že z té původní při nahrazení všeho co je k ničemu zbude kanon. Opravdu si netroufám odhadovat jaký by byl cenový rozdíl mezi podstatnou modernizací stávající věže a nákupem nějakého nového jednoduchého typu.

  a kam že by ten javelin v prostoru roje dali? Pochybuji že se vejde do prostoru původně určeného pro strela 2m, takže jediná možnost využít prostor určený pro střely Fagot/Konkurz a ten je hodně vepředu. Moc si nedokážu představit je jak odtamtud roj tahá Javelin. Navíc v boji by se museli protahovat kolem točící se věže, což je o život.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:23 07.12.2016

  Pro Rase - po co wymieniać wieże?
  Taniej kupić wyrzutnie Javelin - i dać do drużyny?

  Pro Rase - po co wymieniać wieże?
  Taniej kupić wyrzutnie Javelin - i dać do drużyny?

 • Rase
  08:07 07.12.2016

  V tom případě, pokud tedy chcete, aby BVP-1/2 pořád mělo stejnou funkci, tak by se hodila hrubá modernizace jako to udělali Finové. Tam šlo tuším jen o optické, komunikační ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tom případě, pokud tedy chcete, aby BVP-1/2 pořád mělo stejnou funkci, tak by se hodila hrubá modernizace jako to udělali Finové. Tam šlo tuším jen o optické, komunikační systémy, maskovací síť a pár drobností. V našem případě tedy asi i to APU. Osobně bych ale nahradil i tu věž (něco levného)
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  00:53 07.12.2016

  Budu souhrnně reagovat na příspěvky od "MALI" a "Rase":

  1) super postřeh s lehkou modernizací BVP 2 pro AZ. Když bych to vzal ze svých praktických zkušeností a omezených ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budu souhrnně reagovat na příspěvky od "MALI" a "Rase":

  1) super postřeh s lehkou modernizací BVP 2 pro AZ. Když bych to vzal ze svých praktických zkušeností a omezených znalostí BVP (de fakto nic nevím o motoru a převodovém ústrojí) tak největší slabinou BVP 2 jsou spojovací prostředky (jak vnitřní, tak vnější komunikace), pozorovací prostředky, v podstatě neexistující systém řízení palby, absence APU, nedostatečný prostor pro výsadek, nedostatečný prostor pro vezení osobní výstroje vojáků, slabé pancéřování.
  a) Určitě je možné finančně únosné vyřešit problém spojovacích prostředků (opravdu by bylo fine, nemuset ukazovat řidiči kam má jet anténou od rf13 a domlouvat se sním, že když ho s ní praštím přes hlavu znamená to "stůj!").
  b) určitě není problém vyměnit NV přístroj řidiče, otázkou je možnost výměny prostředků SO a VD. To celkem souvisí s dalším bodem. Přičemž minimálně u VD by to chtělo více než jen modernizaci stávajícího přístroje. Ideálně nezávislý pozorovací přístroj s denní i noční větví. Stávající pozorovací přístroje SO a VD odpovídají šedesátým létům.
  c) absentuje dálkoměr, což mírně kompenzuje vycvičená osádky využíváním metné dálky - zoufalost. Stabilizátor sice celkem zvládá, ale SO zvládá tak do 20 - 25 km/h v terénu, pokud nechce mít monokl :), celkem fine je možnost sesouhlasit věž (jen směrově) s pozorovacím přístrojem velitele, ale jelikož možnosti pozorovacího přístroje velitele jsou značně omezené a v praxi hodně lidí radši kouká škvírou pod přivřeným poklopem... V tomhle to prostě není dobré a problémy B a C asi může rozumě odstranit jen větší zásah do věže, či její výměna.
  d) absence APU je celkem zlá. Baterie sice nějakou dobu utáhnou, radiostanici, NV i kompletní věž, ale dle stavu baterií a teploty jsou to desítky minut až jednotky hodin. Nahození motoru přitom automaticky znamená prozrazení pozice a zahlušení vojáků v okolí vozidel. Hlavně za tmy je to nepříjemné.
  e) když pomineme kompletní přestavbu, s prostorem výsadku toho moc nadělat nelze, ale hodně by pomohlo už vymontování nepoužitelných lafet pro ruční zbraně a odstranění různých nepoužívaných držáků. Do prostoru lafet by se daly vecpat alespoň malé batohy (25 - 30 litrů) roje.
  f) vzhledem k hmotnostním limitům neřešitelné nedostatky ochrany, ale bylo by fine doplnit na boky alespoň představnou mřížovou ochranu, za níž by se zároveň daly vozit velké batohy družstva, které prostě jinak není kam dát a vozí je tatra.

  2) Co se týče struktury družstva a čety.
  a) U družstva jsou používané dva modely. u KBVP Pandur II tvoří osádku Ř, SO a velitel vozu - VD je součástí roje a podléhá mu roj i KBVP. U BVP 2 se dosud používá model, kdy osádku tvoří Ř, SO a VD - roji velí velitel roje který je podřízen VD (ten zůstává v BVP).
  b) pokud vím nikde u mechny (v AČR) není součástí čety zdravotník, nicméně i v rámci mechny není četa jako četa a především rota jako rota - počty a funkce se mohou mírně lišit.
  c) Pokud řešíme pracoviště VČ a ZVČ je třeba vycházet z obvyklého rozdělení úkolů. Obvykle jeden z nich koordinuje sesedlé roje a druhý zůstává v BVP a velí celé četě. Obvykle sesedá s roji ZVČ, ale není to dogma. ZVČ potřebuje mít za jízdy vozidlem takový výhled aby si dokázal ujasnit kde vlastně je a měl by být napojen na komunikační systém vozidla. VČ potřebuje mít dostatečný přehled na to aby mohl velet celé četě a přitom ještě musí komunikovat s nadřízeným stupněm (tady bych rád podotkl, že je obvykle celá rota na jedné freq, takže najednou jede i 24 rdst - velení je tedy pro VČ celkem záhul). VČ na BVP 2 obvykle jede na pozici jednoho z VD, neboť jen tam má šanci si udržet přehled o situaci a možnost komunikovat.
  d) třeba četa AZ kde složím má tabulkově 3 družstva + VČ, ZVČ, Ř a SO. přidělena 4 BVP 2, takže pokud bychom ty čtyři stroje opravdu dostali, prostoru pro vezení specialistů přidělených nadřízeným stupněm máme dost.
  e) BVP 2 a pokud vím i KBVP Pandur II, má nominální kapacitu 3 + 7, ale jelikož ten 7 příslušník roje sedí na řidičem, je jeho sesednutí v praxi dost problematické a přehled (přes periskopy) taky moc nemá (alespoň u BVP 2).

  3) co se týče vyzbrojení CG, nyní máme RPG 7. Což je v zásadě stejná kategorie byť o něco méně účinné koncepce. Obecně bych řekl že je pro mechanizovanou pěchotu tahle kategorie zbraně spíše doplňkem a tedy bych ani tak netoužil po přezbrojení. Celkem bych se spokojil s dokoupením širšího záběru munice pro RPG 7.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:15 06.12.2016

  Mali: já nemyslel, že modernizace BVP je drahá. Ale v podáního Raseho, kdy se z toho stane prázdná skořápka mi to přijde jako vyhození peněz

  Mali: já nemyslel, že modernizace BVP je drahá. Ale v podáního Raseho, kdy se z toho stane prázdná skořápka mi to přijde jako vyhození peněz

 • MALI
  21:47 06.12.2016

  Nejprve oprava chyby v mém předchozím příspěvku - věta: "v každém BVP bude třeba mít ještě místo na převoz těchto tří osob" má správně znít: "v každém BVP bude třeba mít ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejprve oprava chyby v mém předchozím příspěvku - věta: "v každém BVP bude třeba mít ještě místo na převoz těchto tří osob" má správně znít: "v každém BVP bude třeba mít ještě místo na převoz jedné z těchto tří osob" ale všichni, kdo to četli to pochopili správně.

  To Rase: 06.12.2016, 16:15:
  Pokud se jedná o UGS od firmy Milrem, tak to nebylo cvičení estonských vojáků, ale praktická ukázka bezosádkového systému od této firmy (mimochodem, je to velmi povedená platforma s dobrými parametry). Mě ale poněkud uniká smysl přepravy vojáků bezosádkovým vozidlem, to už je přece lepší jej řídit přímo jedním z těch vezených vojáků. Žádný řídící systém zatím ještě není tak dobrý, aby se vyrovnal schopnému řidiči při jízdě v terénu - maximálně tak po pěkné cestě a to ještě bez nepředvídaných událostí. Ale firma potřebovala ukázat všechny praktické možnosti tohoto prostředku. Jako smysluplnější využití mi připadá transport zásob pro pěší jednotku, případně použití UGV jako mobilní lafety pro podpůrnou zbraň pěchoty (TK, AGL, lehký minomet a k nim příslušná munice) s tím, že tu zbraň si už ovládá voják. Ten bezosádkový prostředek pak jednoduše jede za vojákem v režimu sledování a nemusí se utrácet drahé peníze za autonomní schopnost pohybu UGV. Pak lze mít i ekonomicky příznivý bezosádkový systém (o tom byl tuším poslední článek AN pojednávající o "robotice" v US Army). Dalším stupněm je pak už dálkově řízené bezosádkové bojové vozidlo (UGCV).

  K přepravní schopnosti PUMY: už i Němci prý začínají uvažovat o tom, že je to málo. Ale oficiálně to zatím neřekli.
  Přepravovat VČ/ZVČ a nějakého přiděleného specialistu (zdravotníka, ženistu, FAC) je ale potřeba, vést je v samostatných, specializovaných vozidlech není dobrý nápad jak z hlediska taktiky (půjdou první do kytek), tak z ekonomického hlediska (cena dalších dvou vozidel). Jinou cestou by hypoteticky bylo snížení počtu členů výsadku. Snižovat počet výsadku pod šest lidí ale podle mého názoru není dobré : šest vojáků vytvoří dva tříčlenné týmy, což je optimální (dvojčlenný tým bude akční jen do té doby, než bude jeden z nich raněný, nebo mrtvý).

  To Skelet, 6.12.2016, 17:10:
  Kdybychom chtěli hypoteticky modernizovat BVP-1 (už je ale nemáme ve výzbroji - jen BVP-2), tak stejně musíme shodit věž, nebo ji totálně překopat, protože jejich 73 mm kanón 2A28 je v současnosti de facto k ničemu. Podvozek BVP-1 se od podvozku BVP-2 zase tak moc neliší - jeho modernizace by pak vyšla nastejno. Pro zásadní modernizaci je proto ekonomicky výhodnější využít BVP-1 - například ze šrotu (proto také IFV Šakal vznikl z BVP-1). Věž BVP-2 by sice šlo modernizovat, nebylo by to zase tak moc drahé, otázkou by však byla cena této modernizace ve vztahu k její užitné hodnotě a následné logistické a tím i ekonomické náročnosti zabezpečení jejího životního cyklu (ale toto téma už je asi hodně mimo zdejší diskuzi).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:16 06.12.2016

  pěkně drahá modernizace..

  pěkně drahá modernizace..

 • Rase
  19:14 06.12.2016

  skelet:
  ...k palebné podpoře pěchoty, nosič batohů, zásob a třeba i náhradní munice.
  Bez překopání konstrukce je to totiž jen těsná plechovka, takhle by měly nějakou potenciální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  ...k palebné podpoře pěchoty, nosič batohů, zásob a třeba i náhradní munice.
  Bez překopání konstrukce je to totiž jen těsná plechovka, takhle by měly nějakou potenciální funkci i pro budoucnost. Myšleno primárně pro mobilizovanou pěchotu nebo podpůrnou funkci vedle budoucích těžkých BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:10 06.12.2016

  K čemu by pak ty modernizované BVP-1 byly, když z nich vše odstraníš?

  K čemu by pak ty modernizované BVP-1 byly, když z nich vše odstraníš?

 • Rase
  16:15 06.12.2016

  Ony modernizované BVP-1/2 beru tak, že by v nich ani sedačky nebyly, jen úchyty na vybavení, atd. (a palivová nádrž) v případě nouze by do vozidla šlo naložit raněné, nebo tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ony modernizované BVP-1/2 beru tak, že by v nich ani sedačky nebyly, jen úchyty na vybavení, atd. (a palivová nádrž) v případě nouze by do vozidla šlo naložit raněné, nebo tam mohli přiskočit i nějací vojáci. Nedávno jsem viděl cvičení estonských vojáků s dálkově řízeným vozidelm, a bylo to dost inspirativní. klidně bych zrušil i zařízení na ochranu proti ZHN (ventilátory atd.) stejně tak komponenty pro plavbu.

  nebál bych se konfigurace 3+6 ,přeci jen takto to má třeba německá Puma, maximálně pak 3+8. Větší výsadek je už problém a vždy na úkor něčeho - ochrany atd. V případě pokud by bylo potřeba transportovat víc lidí, pak by se mělo jednat o OT (APC) tedy transportér bez věže. Právě APC zvládají podobný výsadek o kterém mluvíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  13:12 06.12.2016

  To zvýšení korby souvisí s protiminovou ochranou osádky (dvojité dno a zvýšení světlé výšky bojového prostoru z důvodu instalace výbuchu odolných sedaček), což by bylo zajisté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To zvýšení korby souvisí s protiminovou ochranou osádky (dvojité dno a zvýšení světlé výšky bojového prostoru z důvodu instalace výbuchu odolných sedaček), což by bylo zajisté žádoucí, ale okamžitě nám to zvedá bojovou hmotnost tak, že s minimálním modulárním pancéřováním nám z toho vyjde podvozek Šakala, který sice vypadá hezky, ale je krutě přetížený. Proto se někde musí udělat kompromis (to jen tak na okraj).

  S "dálkovým ovládáním" BVP se zatím dělají spíš pokusy (zatím jsou reálně odzkoušeny britský Black Knight, ruský Udar, izraelský Avantguard Mk2) jedná se o aplikaci bojových Robotických Aplikačních Kitů (RAK - jedna z mála zkratek, která je stejná jak v AJ, tak v ČJ) do běžných bojových vozidel. Pak jsou ještě RAK pro ženijní a pro dopravní aplikace (ty už jsou běžně zavedeny v armádách). U bojových aplikací je to trochu složitější - největší překážkou je zde zpoždění v přenosové trase mezi UGCV a stanicí operátora, pak také to, aby nám takového bojového robota někdo nezarušil, nebo dokonce nepřebral. Proto se zatím většinou používá přímé řízení (na přímou viditelnost antén komunikačních systémů). Takové použití standardních (i starších) bojových mašin se ukazuje (ve srovnání s čistě specializovanými UGCV) jako ekonomicky velmi výhodné.

  K počtu vojáků v novém BVP - je třeba vyjít ze struktur, které jsou v AČR zavedeny. To znamená, že každé BVP potřebuje mít svoji osádku (řidič, velitel osádky, střelec), která tam zůstává i po vysednutí roje (ti potřebují mít v BVP vytvořená pracoviště). Sesedající roj je standardně 6 vojáků, z nichž jeden je velitelem družstva (ty stačí jen převážet). Takže zatím máme 9 osob. Ale někde se ještě musí přepravovat velitel čety se svým zástupcem, někde zdravotník a naše mechanizovaná četa nic speciálního k jejich přepravě nemá, takže v každém BVP bude třeba mít ještě místo na převoz těchto tří osob, z nichž VČ a ZVČ bude také potřebovat pracoviště (to znamená minimálně nějaký vojenský ntb (který asi nemůže mít na kolenou), zdravotník zase zdravotnickou výbavu.
  Dále si myslím, že v každém novém BVP by mělo být k dispozici další místo - ať už pro převoz FAC, nebo pro operátora bezosádkového systému - například výše uvedeného BVP s instalovaným bojovým RAK, který pojede před tímto "mateřským BVP", bude svou existencí a palbou rozkrývat nepřítele, který na něj soustředí svoji palbu, čímž se sníží ostřelování mateřského BVP. Takto to zkoušeli Britové a vcelku se to (ve zkouškách) osvědčilo, jenže Black Knight byl spíš jen takový technologický demonstrátor a po ukončení zkoušek to dali "k ledu". Tak když se vrátím k tomu počtu lidí v novém BVP vychází mi: 3 + 6 + (1 až 2) = 10 až 11 osob (ale je tam třeba vidět ta pracoviště), což představuje 1200 až 1320 kg živého nákladu (tj. vojáků s osobní výbavou)
  Dále bude v tomto BVP třeba počítat s prostorem a zálohou nosnosti pro munici (přibližně 200 ks 30 mm munice, 1000 ks 7,62 mm munice a dvě PTŘS + munice pro zbraně roje a doporučil bych ještě 1x tarasnici Carl Gustaf + tak 10 až 12 nábojů a to na každé vozidlo (ale ty náboje do CG bych raději vozil v nějaké pancéřové schráně vně vozidla, mimo ten jeden, určený k prvnímu nabití tarasnice). Pak ještě nesmíme zapomenout na nějakou zásobu jídla a vody pro každého vojáka jedoucího v tomto BVP (10 kg na vojáka, takže dalších 100 až 120 kg). Celkem tedy tak 2,5 tuny zátěže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:29 06.12.2016

  MALI:
  za takových podmínek bysme rovnou mohli rezignovat na vlastní vývoj čehokoliv. Zmíním, že i maďaři tvoří vlastní kolové obrněné vozidlo a bude osazeno novými sedačkami z čr. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  za takových podmínek bysme rovnou mohli rezignovat na vlastní vývoj čehokoliv. Zmíním, že i maďaři tvoří vlastní kolové obrněné vozidlo a bude osazeno novými sedačkami z čr.
  S tou lehkou modernizací BVPček souhlas, zvyšovat korbu atd. by bylo zbytečné. Výhodou je, že by je šlo osadit i zařízením pro dálkové ovládání (Nexter to nabízí i u Titusu), přičemž by se zužitkovala jak nová bojová věž tak hlavně prostor pro výsadek, který by dobře posloužil pro transport batohů, munice a vybavení pro pěchotu. Tedy tak jako některé armády plánují využívat robotická vozítka. Povrch vozidla by pak bylo potřeba pokrýt úchyty pro přídavné pancéřování + klidně i maskovací síť.
  ps. jakou máš představu o počtu vojáků, které by mělo nové těžké BVP uvést ? Pandur pojme tuším 6 vojáků, myslíš že bude potřeba víc ?
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  23:17 05.12.2016

  To Rase:
  z vlastních zkušeností s bratry Poláky souhlasím s tímto názorem, s tím rozdílem, že nedoufám ani v tu věž (například viz poslední zkušenost se společným MADR pro země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  z vlastních zkušeností s bratry Poláky souhlasím s tímto názorem, s tím rozdílem, že nedoufám ani v tu věž (například viz poslední zkušenost se společným MADR pro země V4). Poláci mají velkou armádu, rozvinutý státní i soukromý zbrojní průmysl a proto si zkrátka všechno chtějí dělat sami. Ostatní země berou pouze jako zákazníky - bohužel.
  K tomu dilematu zda lehké plovoucí, nebo těžké BVP. AČR chce zcela určitě těžké BVP (prioritou bude ochrana osob proti minám, IED a ostřelování), ale s pohyblivostí BVP-1 / BVP-2. To znamená minimálně stejný, nebo vyšší měrný výkon (17 kW/t). Vzhledem k tomu, že má být požadován převoz většího počtu osob, než u BVP-2, sedících v zavěšených (protivýbuchových) sedačkách, bude muset být asi také podstatně větší (tj. delší). Na výšku dále korbu zvedne protiminové dvojité dno, takže se skutečně dostaneme na těch 35 až 40 tun. Můžeme tedy očekávat vozidlo s motorem o výkonu 600 až 700 kW. Výsledkem by pak mělo být větší, podstatně těžší, ale stejně pohyblivé vozidlo.
  Mimo tato těžká BVP by však AČR zcela určitě potřebovala i menší počet lehčích, plovoucích BVP, s určením pro průzkumné jednotky a pro ženisty (ženijní průzkum), ale těch je v AČR bohužel tak malý počet, že u nás nejsou (a asi ani nikdy nebudou) na pořadu dne.
  To spíš ty modernizované BVP-2 pro AZ, jak jsi psal níže, ale tam si nemyslím, že by to nutně musela být nějaká "úplně totální modernizace" ve stylu Šakal (stačí lehká bezosádková věž, např. RCWS Samson-2, dále zvážit, zda jít do modernizace = výměny pohonného systému, záložní energetický zdroj, modulární pancéřování do maximálně 15 tun bojové hmotnosti a dost).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:32 05.12.2016

  MALI:
  Poláci by se s námi samozřejmě moc rádi podělili o svá nová BVP, ale všechny stroje by se vyráběly v Polsku, k nám by šly až by oni měli dost pro sebe a jediné co bysme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  Poláci by se s námi samozřejmě moc rádi podělili o svá nová BVP, ale všechny stroje by se vyráběly v Polsku, k nám by šly až by oni měli dost pro sebe a jediné co bysme mohli dodat je tak akorát věž, v lepším případě a ještě jen ve verzi pro AČR.
  Docela by mě zajimal názor vojáků co slouží u BVP-2, zda chtějí radši lehké plavoucí BVP, nebo by měli radši těžké BVP (35-40t)
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:46 04.12.2016

  Úvaha ke článku, ke kterému je původně tato diskuze:
  Polsko - český projekt společného BVP vlastně nikdy nezačal - klasický případ rčení, že přání je otcem myšlenky.
  Taktické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úvaha ke článku, ke kterému je původně tato diskuze:
  Polsko - český projekt společného BVP vlastně nikdy nezačal - klasický případ rčení, že přání je otcem myšlenky.
  Taktické požadavky na nové BVP se u polské armády a u české armády výrazně odlišují (alespoň podle uvolněných informací). Polská armáda chce lehčí podvozek se zabezpečenou plovatelností, česká armáda chce zase vysoce odolný podvozek, který v základní úrovni pancéřování (zejména protiminové ochrany) neumožní plovatelnost. Jediné, v čem by se mohly shodovat jsou komponenty, ale to z hlediska toho, že v ČR neuvažujeme s vývojem, to u nás asi nebude možné a Poláci si nebudou pořizovat do svého nového BVP něco jen proto, že to má česká armáda. Jediné, co by snad mohlo být v polském a v českém BVP shodné, je věžový komplet. Zde se nabízí například nově vyvíjená polská věž ZSSW-30, ale to je iniciativa polského průmyslu a vůbec není jisté, zda bude v novém polském BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:22 04.12.2016

  To Rase 04.12.2016, 17:42:
  - dobrý postřeh s těmi AZ, jen jestli na ně naše MO myslí víc, než s osobní výstrojí a pěchotními zbraněmi ze skladů;
  - možná něco takového i nastane, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase 04.12.2016, 17:42:
  - dobrý postřeh s těmi AZ, jen jestli na ně naše MO myslí víc, než s osobní výstrojí a pěchotními zbraněmi ze skladů;
  - možná něco takového i nastane, kdo ví - budoucnost ukáže;
  - souhlas s Marderem EVO, nicméně tvrdím, že Lynx je nové BVP (možná je to jejich prvodílo, možná si jeho vývoj někde objednali, kdo ví - prodají pár tankových kanónů a peněz na to mají dost); ten Lynx nabízí například do Austrálie společně s Boxery a vůbec není špatný.

  To Katz 04.12.2016, 11:24:
  Turra 30 je samozřejmě bezosádková věž (možná to z mého předchozího komentáře nevyznělo), ale to, že se s ní počítá na Corsacku je dáno stejnými důvody, z jakých je /byla na Šakalovi = je vyráběna na Slovensku a je tam licenční slovenský kanón, používající na Slovensku zavedenou munici a licenční PTRK. Ale proč ne, z hlediska celého státu (Slovenska) to je lepší řešení, než koupit například několik technicky vyspělých věží LANCE a řešit pak jejich životní cyklus. Z hlediska těch vojáků v tom BVP už to tak příznivé není.
  S tou střelbou jsem měl na mysli střelbu z BVP jedoucího terénem na jedoucí cíl. To odkazované video jsem sice nenašel, ale měl jsem možnost vidět záznam ze Záhorie - tam měla Turra do dokonalosti ještě hodně daleko. Ale vše plyne, vše se vyvíjí, teď už může být SŘP ve věži Turra zase někde jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:42 04.12.2016

  On ten šakal nevypadá vůbec špatně, sice ne jako BVP pro řadovou armádu, ta si zaslouží stroj s pořádnou balistickou ochranou (cca 40tun), ale pokud by zbyly finance, tak by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  On ten šakal nevypadá vůbec špatně, sice ne jako BVP pro řadovou armádu, ta si zaslouží stroj s pořádnou balistickou ochranou (cca 40tun), ale pokud by zbyly finance, tak by se hodilo BVP-1/2 zachovat pro AZ. Myslím tím korbu upravenou ve stylu Šakala + věž RCWS-30 bez PTŘS. Zkrátka takové levné vozítko pro případ nouze (teritoriální obranu). Prioritou by ale samozřejmě mělo být oněch cca 200 pořádných, nových strojů.
  reálně by něco takového mohlo nastat snad jen, pokud by CSG nevyhrál tendr na náhradu BVPček.
  MALI: právě že Rheinmetall pár let zpátky představil koncept Marder EVO, tedy modernizační balíček. Nedlouho potom přišli s Lynxem. Navíc Rheinmetall není známý tím, že by konstruoval nová vozidla (oproti KMW) ale modernizují starší podvozky, nebo konstruují nové moderní věže a zbraně (podvozky ne). Tento demonstrátor bude zkrátka postavený z Marderu, ale v případě zájmu, by asi rozjeli novovýrobu. Navíc on i ten původní Marder je pořád velice kvalitní stroj a taky docela drahý (oproti BMP-1/2 atd.)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:08 04.12.2016

  super video Katz...dlouhý záběry, slušná hloubka....žádný pošahaný střihy, zrychlování, zpomalování stopáže, matrix rotace, přepálený postproces a všechny ty umachrovaný blbiny..

  super video Katz...dlouhý záběry, slušná hloubka....žádný pošahaný střihy, zrychlování, zpomalování stopáže, matrix rotace, přepálený postproces a všechny ty umachrovaný blbiny..

 • KOLT
  12:04 04.12.2016

  Nj, ale tam střílí z 2A42, o čemžto nikdo nepochybuje. Pochybnosti se vedou ohledně snadnosti zabudování Bushmasteru či jiného "západního" kanónu. (Což osobně nedokážu ani v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nj, ale tam střílí z 2A42, o čemžto nikdo nepochybuje. Pochybnosti se vedou ohledně snadnosti zabudování Bushmasteru či jiného "západního" kanónu. (Což osobně nedokážu ani v náznaku posoudit.)
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  11:24 04.12.2016

  MALI: "Až to uvidím střílet a trefovat, pak tomu budu věřit. Zatím, když se tak dívám na Turru (podotýkám, že ne na obrázku), tak tvrdím, že to technicky tak jednoduché nebude. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI: "Až to uvidím střílet a trefovat, pak tomu budu věřit. Zatím, když se tak dívám na Turru (podotýkám, že ne na obrázku), tak tvrdím, že to technicky tak jednoduché nebude. Tulpar má na rozdíl od Šakala bezosádkovou věž Mizrak"

  Len drobná poznámka: TURRA 30 je bezposádková, diaľkovo ovládaná veža na IFV Šakal (BVP-M2 SKCZ) a s najväčšou pravdepodobnosťou údajne aj na nadchádzajúcom kontrakte bude na IFV Corsac 8x8.

  Strieľať Šakala bolo možno vidieť minulý rok na cvičení s U.S. Stryker -mi a starými BVP-čkami (2:02 až do konca).
  link: https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  23:39 03.12.2016

  To Nesher, 01.12.2016, 13:51:
  Souhlasím, že Tulpar je technicky výborná mašina (dá se říct, že v současnosti jedna z nejlepších), ale v současnosti bych si od "Turka" nekoupil ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher, 01.12.2016, 13:51:
  Souhlasím, že Tulpar je technicky výborná mašina (dá se říct, že v současnosti jedna z nejlepších), ale v současnosti bych si od "Turka" nekoupil ani vzduchovku (i když jsou fakt dobré).
  Jedině, že by nám prodali kompletní licenci a celá výroba by byla kompletně přenesena k nám, o čemž však pochybuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  23:30 03.12.2016

  To RASE 2.12.2016, 10:12
  Ano, na trhu existuje spousta věcí, ale právě to, jak je spojit do funkčního celku a aby ten celek byl fakt dobrý, je ta největší frajeřina. To jen tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To RASE 2.12.2016, 10:12
  Ano, na trhu existuje spousta věcí, ale právě to, jak je spojit do funkčního celku a aby ten celek byl fakt dobrý, je ta největší frajeřina. To jen tak někdo neumí (ale spousta firem do toho fušuje). Dále také, ne vše, co vidíme na webu, je také reálně dostupné. Případně je dostupné, ale jen v omezené verzi, nebo za jistých omezujících podmínek.
  K IFV Lynx : zcela určitě zde nejde o překopání IFV Marder do nové podoby (například tak, jak vznikl z BVP-1,resp. 2 - Šakal). Stačí se podívat na jeho rozměry, hmotnosti, balistickou odolnost, výkon motoru, jízdní vlastnosti, nebo na počet přepravovaných osob - Lynx prostě z Marderu vzniknout nemohl. Ano inspirace konstruktérů Marderem zde nepochybně byla, ale proč se neinspirovat něčím, co dobře funguje a je to ověřené. Navíc, Lynx je modulární koncept nového bojového vozidla, s množstvím variant, což Marder nebyl.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  23:00 03.12.2016

  To PavolR:
  Velmi krátké technické srovnání BVP Šakal a Tulpar:
  Šakal je modernizované BVP-1/BVP-2 (rozsah modernizace je takový, že se jedná vlastně o přestavbu, která je možná z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR:
  Velmi krátké technické srovnání BVP Šakal a Tulpar:
  Šakal je modernizované BVP-1/BVP-2 (rozsah modernizace je takový, že se jedná vlastně o přestavbu, která je možná z obou technicky blízkých podvozků), které má základní bojovou hmotnost (tuším 17,5 t) na hranici technické únosnosti podvozku BVP-1/BVP-2 - žádná další možnost výraznějšího zvýšení balistické odolnosti zde už nebude technicky možná. Samotný podvozek má problém tuto hmotnost uvést vetší rychlostí po terénu (viz výsledky zkoušek BVP Šakal).
  Naproti tomu Tulpar (nepíši zde o verzi S) má podvozek s díly vyvíjenými pro MBT Altay, jeho maximální bojová hmotnost může být až 45 t. Dále má na rozdíl od Šakala (kde je "poléčený" motor z BVP-2 / i když alternativně prý tam může být motor Caterpillar, s roboticky řazenou převodovkou a dále však s původní transmisí a pásy z BVP-1/BVP-2); motor v podstatě shodný s CV90 Armadillo, plně automatickou převodovku, adaptivní pérování a napínání pásů. Jeho podvozek je tedy asi o dvě až tři generace nad Šakalem. Dále, uveze 11 osob.
  Z hlediska zbraňového systému má Šakal věž Turra se starým sovětským kanónem 2A42, který je sice ze zástavbového hlediska velmi příznivý, ale jehož náboj 30x165 mm je z hlediska průbojnosti pancíře na úrovni "západních" 25 (pomohlo by, kdyby byla lepší, šípově stabilizovaná munice s wolframovým penetrátorem). Tomuto kanónu odpovídá i "nevalný" SŘP se svým závislým zaměřovačem a jeho obrazovými senzory, které v podstatě odpovídají senzorům na zbraňových stanicích s těžkými kulomety. Použití PTRK 9M-113 Konkurs je v současnosti archaismus. Ve věži Turra jsou však tyto komponenty použity z ryze praktického, resp. ekonomického hlediska - protože se vyrábějí na Slovensku. Řeči, výrobce, že je možné dát na Turru Bushmaster II a PTRK SPIKE jsou víceméně úsměvné - slíbit se dá cokoli. Až to uvidím střílet a trefovat, pak tomu budu věřit. Zatím, když se tak dívám na Turru (podotýkám, že ne na obrázku), tak tvrdím, že to technicky tak jednoduché nebude. Tulpar má na rozdíl od Šakala bezosádkovou věž Mizrak s 30 mm AK Bushmaster (30x173mm) s podstatně lepším pancéřováním a PTRK LUMTAS (které mají laserem naváděné PTŘS s dostřelem 8 km) a především nezávislé, ve dvou osách stabilizované přístroje střelce a velitele, jejichž senzory mají více, než dvojnásobný dosah oproti senzorům v zaměřovači věže Turra. Dále má jeho SŘP funkci Hunter-Killer a soudě podle prototypu MBT Altay (od stejné firmy), nebyla by problémem ani funkce Killer - Killer. O tom si Šakal s věží Turra může nechat jen zdát. Jediným rozumným řešením z hlediska palebné síly Šakala, by bylo osazení věže SAMSON-2 na podvozek Šakala - pak by už zůstaly pouze problémy s podvozkem.
  No, neberu nikomu jeho názor, ale Já když si technicky srovnám Šakal a Tulpar, tak si vzpomenu na srovnání Trabanta a Mercedesu, bohužel (raději bych to viděl obráceně).
  K tomu plavání - IFV Tulpar samozřejmě neplave - firma Otokar má ještě o něco novější stroj Tulpar-S, který plave, ale jde o úplně jinou konstrukci (nevím, proč to nenazvali nějak jinak).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:08 03.12.2016

  Rase:
  No tak holá, 25-tonová, verzia Tulpara sa práve v parametroch, ktoré majú vplyv na výslednú cenu (výzbroj, elektronika, korba), asi veľmi od Šakala líšiť nebude, akurát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  No tak holá, 25-tonová, verzia Tulpara sa práve v parametroch, ktoré majú vplyv na výslednú cenu (výzbroj, elektronika, korba), asi veľmi od Šakala líšiť nebude, akurát odpadávajú obmedzenia dané sovietskou konštrukciou. Teda má lepšiu protimínovú ochranu dna, dá sa naň zavesiť omnoho viac prídavného pancierovania a netreba robiť kompromis medzi vnútorným priestorom a palivovými nádržami. Na cene sa môže viditeľne odraziť aj podiel dostupných, sériovo vyrábaných komponentov a rozsah výroby (tie dva kusy Tulparov išli pre tureckú armádu evidentne hlboko pod cenu nesériovej výroby).

  To s tou prezentáciou som si všimol, ale nie je možné, že ten obrázok Kaplana-20 tam proste dali preto, lebo je to jediná moderná neruská konštrukcia, ktorá vie plávať? Neviem, či by som to porovnával s vizualizáciou Wolfdoga, na ktorej už niekto viditeľne pracoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:33 02.12.2016

  PavolR:
  cenově na tom Tulpar není moc odlišně od Šalala... což mi přijde zvláštní. Jinak i na nějakém polském veletrhu měli ve vizualizacích budoucího polského IFV, turecký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  cenově na tom Tulpar není moc odlišně od Šalala... což mi přijde zvláštní. Jinak i na nějakém polském veletrhu měli ve vizualizacích budoucího polského IFV, turecký Kaplan-20. Zkrátka oboum státům nabízí svůj produkt BAE. co se týče Zetoru, tak hledal bych inspiraci na východě, klidně i to rusko, korea, čína - možností je spousta. Tyto státy jsou konstrukčně taky dost vysoko.
  Jinak, když koukým na ty polské modely, tak je to remake BMP-1, možná i korejského K-21. Nic víc nic míň. Přeci jen potřebují tisíce co nejlevnějších vozidel, my jsme v jiné situaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:59 02.12.2016

  Čo sa Wolfdoga týka, tak ja myslím, že pôjde o Tulpar s vymenenými (domácimi, resp. európskymi) "vnútornosťami". Myslím si to hlavne z dvoch dôvodov:
  1.- Jeho vizuálizácia má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa Wolfdoga týka, tak ja myslím, že pôjde o Tulpar s vymenenými (domácimi, resp. európskymi) "vnútornosťami". Myslím si to hlavne z dvoch dôvodov:
  1.- Jeho vizuálizácia má množstvo spoločných znakov práve s Tulparom
  2.- Firma Otokar na Eurosatory 2016 prezentovala už iba Tulpar-S. Prečo?

  Pokiaľ by sa moje podozrenie potvrdilo, tak by Wolfdog pri štandardných parametroch mohol vynikať modularitou a z toho plynúcou nízkou cenou -> samozrejme za predpokladu, že firma Otokar ohľadne neho nekecá a tá cena 1,2 mil./kus, za čo išli 2 skúšobné kusy tureckej armáde, je reálna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:57 02.12.2016

  Tak omluva. PMMC G5 je údajně nový stroj, a u FFG jen zůročili zkušenosti z přestaveb transportérů M113. I tak ale se jedná o firmu, která má bohaté zkušenosti s přestavbou těžké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak omluva. PMMC G5 je údajně nový stroj, a u FFG jen zůročili zkušenosti z přestaveb transportérů M113. I tak ale se jedná o firmu, která má bohaté zkušenosti s přestavbou těžké techniky, na rozdíl od Zetoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:02 02.12.2016

  Zetor bude určitě upravená nějaká jiná platforma jinak to prostě není možné.
  Vytvořit na zelené louce konkurenceschopné bvp, bez účasti státu či jiného dodavatele již hotové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zetor bude určitě upravená nějaká jiná platforma jinak to prostě není možné.
  Vytvořit na zelené louce konkurenceschopné bvp, bez účasti státu či jiného dodavatele již hotové platformy navíc za poloviční dobu co ostatní....
  Borsuk vypadá dobře, ale jsem rád, že se do vývoje nepouští čr. Na to jsme opravdu malá země a bude dostatečné zavést již ověřenou platformu, kterou si doma jen vyrobíme, případně upravíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:12 02.12.2016

  GAVL:
  Spousta věcí se dá koupit na trhu, pásy, převodovka, motor, elektronika atd. jen je potřeba někdo kdo ví jak všechno spojit do funkčního celku. Pak jsou i malé firmy, jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL:
  Spousta věcí se dá koupit na trhu, pásy, převodovka, motor, elektronika atd. jen je potřeba někdo kdo ví jak všechno spojit do funkčního celku. Pak jsou i malé firmy, jako německá FFG, kde dokázali úžasně překopat původní M-113 do podoby PMMC G5 (účastnilo se dánského tendru) - původně jsem si myslel že je to nové vozidlo. Nebo když Rheinmetall překopal Marder do podoby Lynx. Obě firmy ale už měly funkční základ. Buď tedy Zetor překopává něco co již existuje, nebo jim někdo se stavbou vozidla pomáhá.

  Víc o FFG:
  http://www.ffg-flensburg.de/en...
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  08:47 02.12.2016

  Přijde mi , že pokud by Zetor měl strategického partnera tak se o něm ví.
  Stejně tak jako se ví , že na traktory jim dělá nově design Pininfarina.

  Přijde mi , že pokud by Zetor měl strategického partnera tak se o něm ví.
  Stejně tak jako se ví , že na traktory jim dělá nově design Pininfarina.

 • Jura99
  18:11 01.12.2016

  Nechápu, proč je kontrakt na modernizaci BVP pro OSSR tajný. V ceně bude jistě munice, minimálně PTŘS. Pak je podíl údajné celkové ceny a počet ks jen velmi hrubý odhad.

  Nechápu, proč je kontrakt na modernizaci BVP pro OSSR tajný. V ceně bude jistě munice, minimálně PTŘS. Pak je podíl údajné celkové ceny a počet ks jen velmi hrubý odhad.

 • Hardzo
  15:54 01.12.2016

  Katz : Aj ja si myslím. No ešte niečo musíš odrátať na provízie. :) Ale taksi myslím, že 18ks Šakalov teraz ,aj keď z nedostatkami, je asi lepšie ako 5-6 ASCODov za 10 rokov. Keby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Katz : Aj ja si myslím. No ešte niečo musíš odrátať na provízie. :) Ale taksi myslím, že 18ks Šakalov teraz ,aj keď z nedostatkami, je asi lepšie ako 5-6 ASCODov za 10 rokov. Keby sa ich malo prerobiť všetkých 90 a za rok by kúpili a dodali ASCOD v rovnakom počte, tak to by sa dalo hovoriť o zbytočne vyhodených peniazoch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  14:55 01.12.2016

  Hardzo, Jura99 : A práve preto ten rozdiel 900 000 € ide ostatnej modernizácie samotného BVP-2 do podoby IFV Sakal (18ks za 27mil € = 1,5mil € / ks)

  Hardzo, Jura99 : A práve preto ten rozdiel 900 000 € ide ostatnej modernizácie samotného BVP-2 do podoby IFV Sakal (18ks za 27mil € = 1,5mil € / ks)

 • Hardzo
  14:29 01.12.2016

  Katz, Jura99 : Neviem aká je aktuálna cena dnes,ale TURRA 30 by mala stáť 600.000E bez DPH.. teda aspoň tu som to našiel.: www.crz.gov.sk/index.php?ID=60...

  Katz, Jura99 : Neviem aká je aktuálna cena dnes,ale TURRA 30 by mala stáť 600.000E bez DPH.. teda aspoň tu som to našiel.: www.crz.gov.sk/index.php?ID=60...

 • Nesher
  13:51 01.12.2016

  Rase
  To samozřejmě nepopírám, moje poznámka směřovala k tomu, že dohoda se Zetorem může být i v tom smyslu, že se vezme hotové turecké BVP, trochu se upraví a máme Vlčáka. Navíc v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  To samozřejmě nepopírám, moje poznámka směřovala k tomu, že dohoda se Zetorem může být i v tom smyslu, že se vezme hotové turecké BVP, trochu se upraví a máme Vlčáka. Navíc v Turecku jsou dva projekty, FNSS s podporou BAE Kaplan a Otokar s projektem Tulpar (nevím zda jim s tím také někdo pomáhá). Pokud by to toiž nebylo Vámi zmiňované Iveco, tak už opravdu zbývají ti Turci. Leda že by to byla nějaká dohoda s Rusy, ale o tom pochybuji.
  Ohledně Zetoru a výrobou dílu, vzhledem k tomu, že si dělají i vlastní motory, tak to čistá skládačka asi nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  13:27 01.12.2016

  Jura99: "Jinak ta modernizace BVP pro OS SR nemá být verze Šakal, ale na spodek bez valných změn se posadí věž Turra."

  To by nedávalo zmysel pretože veža TURRA 30 nestojí 1.5 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: "Jinak ta modernizace BVP pro OS SR nemá být verze Šakal, ale na spodek bez valných změn se posadí věž Turra."

  To by nedávalo zmysel pretože veža TURRA 30 nestojí 1.5 mil EUR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:11 01.12.2016

  Jak to má vlastně Zetor s výrobou dílů? opracovávají velké ocelové díly, nebo jen kompletují dovezené dílce jako stavebnici?
  Charfi: ...můžeme doufat, že to nebudou rusové, nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak to má vlastně Zetor s výrobou dílů? opracovávají velké ocelové díly, nebo jen kompletují dovezené dílce jako stavebnici?
  Charfi: ...můžeme doufat, že to nebudou rusové, nebo ukrajinci
  Pepa: Strnad už má ASCOD a spolupracuje s General Dynamics )
  Nesher: Turkům (FNSS) pomáhá BAE, nebo v případě tanku Altay zase Rheinmetall. Ti nám s ničím nepomůžou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  11:57 01.12.2016

  Co se týká Wolfdoga a Zetoru, tak tam prostě ještě někdo musí být. Nedovedu si představit, že firma na výrobu traktorů v roce 2014 založí sesterskou, zbrojařskou firmu a ta, bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká Wolfdoga a Zetoru, tak tam prostě ještě někdo musí být. Nedovedu si představit, že firma na výrobu traktorů v roce 2014 založí sesterskou, zbrojařskou firmu a ta, bez jakýchkoliv zkušeností a know-how, představí do roku 2019 funkční a kvalitní BVP. To je holá utopie. Takže to asi fakt bude trochu jinak a ti Němci a Italové se přímo nabízí. Jsem hrozně zvědavej co z toho nakonec bude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:52 01.12.2016

  Rase
  Ohledně těch mimoevropských firem bych zase tak skeptický nebyl, např. Turci by jistě byli ochotní k nějaké spolupráci.

  Rase
  Ohledně těch mimoevropských firem bych zase tak skeptický nebyl, např. Turci by jistě byli ochotní k nějaké spolupráci.

 • Pepa
  11:35 01.12.2016

  Rase:

  Mě něco říká: "Za vším hledej Strnada." ...

  Rase:

  Mě něco říká: "Za vším hledej Strnada." ...

 • lemkin
  10:27 01.12.2016

  Obranyschopnost Polska je úměrná schopnostem a výkonům domácího zbrojního průmyslu.

  Ono by to tak mělo být ale i u nás - proto BREN, BVP které si tady sami vyrobíme. I houfnici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obranyschopnost Polska je úměrná schopnostem a výkonům domácího zbrojního průmyslu.

  Ono by to tak mělo být ale i u nás - proto BREN, BVP které si tady sami vyrobíme. I houfnici na kolech nepotřebujeme zahraniční, raketomety také tak. Navíc ty peníze zůstanou většinou tady a ne v zahraničí. Navíc bude co nabízet na export.

  Tedy Wolfdog a nebo ASCOD, který se v rámci licence bude dát ještě dál prodat - třeba alespoň na Slovensko v rámci unifikace vojsk.

  No a těm k Polákům - jedna platforma pro 25t a 40t no nevím nevím, zase nějaký Polský kočkopes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:17 01.12.2016

  Pepa:
  To je jen můj odhad. Italové byli dřív v ČR velice aktivní, třeba když se vybírala náhrada za OT-64, teď ale mlčí, možná tedy něco kují. Stejný případ jsou Němci, ti se také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepa:
  To je jen můj odhad. Italové byli dřív v ČR velice aktivní, třeba když se vybírala náhrada za OT-64, teď ale mlčí, možná tedy něco kují. Stejný případ jsou Němci, ti se také neprojevují, což je podezřelé. Rozhodně bysme neměli počítat s tím, že Wolfdog vzniká jen tak, bez účasti nějakého velkého zbrojařského podniku. Víme jen že to není BAE a ani General Dynamics. Tak zbýva Iveco, KMW, tedy firmy co by něco podobného zvládly. Rheinmetall by asi nabídl Lynx (to je podvozkové maximum co zvládají). Mimoevropské podniky si škrtám, protože i v jejich případě jsou do vývoje zapojeny velké firmy jako BAE atd.
  Až tedy za pár let vyjede "čistě české BVP" bude hodně zajimavé hledat jaká zahraniční firma stojí v pozadí a projekt zastřešila.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  09:55 01.12.2016

  Rase:
  Proč myslíš, že Wolfdog vychází z Darda? Mě ta jeho vizualizace daleko nejvíc připomíná ASCOD...jak počtem pojezdových kol a jejich vzájemnou polohou, tak umístěním výfuku.

  Rase:
  Proč myslíš, že Wolfdog vychází z Darda? Mě ta jeho vizualizace daleko nejvíc připomíná ASCOD...jak počtem pojezdových kol a jejich vzájemnou polohou, tak umístěním výfuku.

 • Rase
  08:24 01.12.2016

  Charfi:
  Ono celé to je o slovíčkaření. Ajax je jak samotné bojově-průzkumné vozidlo (bez výsadku) tak i název platformy z niž vycházejí vozidla s věží (bez věže je PMRS), nově i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charfi:
  Ono celé to je o slovíčkaření. Ajax je jak samotné bojově-průzkumné vozidlo (bez výsadku) tak i název platformy z niž vycházejí vozidla s věží (bez věže je PMRS), nově i název "pásové části" vyzbrojovacího programu :) Ideální by tak bylo porovnání třeba ASCODu 42 nebo 35, bez věže, právě s podvozkem PMRS (z niž vychází Ares, Athena atd.) tady by mohla být cena přívětivá + dodatečně připočítat cenu třeba věže a systémů (třeba izraelské věže, Turry nebo něčeho od Rheinmetallu). Přeci jen britové klasické BVP ani nemají, nebo jinak, k tomu slouží WCSP - tedy modernizovaný Warrior osazený novou věží s CT40. Zkrátka umím si představit transportér Ares osazený věží Turra jako ekonomicky výhodné řešení :) Nebo nějakou bezosádkovou věží, aby neomezovala výsadek (!) Ještě dodám, že jak mám rád Pumu, tak i ona má pár much. Hlavně malý výsadek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:15 01.12.2016

  Jak někteří píšete, že bren je odstrašující případ vývoje vlastní techniky, tak je to přesně obráceně. Bren 1 je sice průměrná zbraň ale Bren 2 je už špičková, žádný průšvih se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak někteří píšete, že bren je odstrašující případ vývoje vlastní techniky, tak je to přesně obráceně. Bren 1 je sice průměrná zbraň ale Bren 2 je už špičková, žádný průšvih se nestal. Technicky se průšvih vlastně nestal u žádné nové techniky pro AČR, T-72M4CZ, Pandury i L-159 jsou dobré stroje, akorát předražené :-) a v neodpovídajících počtech (tanků málo, bitevníků hodně). Takže domácího stroje bych se po technické stránce nebál, čeho se nedostává, je času na vývoj, takže podvozek to chce vzít licenční, případně 7.br také přezbrojit KBVP a pásové BVP odložit na tu imaginární třetí brigádu za 10let. Jinak ta modernizace BVP pro OS SR nemá být verze Šakal, ale na spodek bez valných změn se posadí věž Turra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  04:05 01.12.2016

  Rase: Četl jsem tvůj článek na fóru a jedna věc, kterou zmiňuješ i tady v komentářích, se mi nezdá. A to konkrétně porovnání Ajaxu a Pumy. On je Ajax asi opravdu dražší, ale co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Četl jsem tvůj článek na fóru a jedna věc, kterou zmiňuješ i tady v komentářích, se mi nezdá. A to konkrétně porovnání Ajaxu a Pumy. On je Ajax asi opravdu dražší, ale co je to Ajax? Ajax (pokud se bavíme přímo o verzi Ajax) je PRŮZKUMNÝ a útočný vozidlo, nabitý celou řadou senzorů, který se v klasických BVP (jako třeba právě Puma) nenachází. Právě všechny ty sensory, systémy a radar, obrovským způsobem zvedají cenu Ajaxu oproti zdánlivým "konkurenčním BVP". Ale Ajax není BVP v klasickým slova smyslu. Posádka 2+4 jen ukazuje, že tu není prostor pro výsadek a to je vlastně jeden z hlavních předpokladů, co májí bojová vozidla pěchoty splňovat... dopravit vojáky na bojiště a následně poskytnout palebnou podporu. Cenově srovnávat britský Ajax a Pumu prostě nejde. Není to stejná kategorie. Českej průzkumnej Pandur KBV-PZLOK je taky dražší než bojovej KVBP.

  To ovšem neznamená, že pro AČR nemůže vzniknout český "BVP Ajax", vycházející z britskýho programu, kterej i kvůli absenci velký části senzorů a dalšího průzkumnýho vybavení, bude výrazně levnější (i než Puma) a bude splňovat požadavky AČR. Vlastně to tak i vypadá, protože si nedovedu představit, že nám CSG a GD budou nabízet Ascody vycházející z těch co mají Rakušani, nebo Španělé. To už je trochu historie. Já v tuhle variantu upřímně doufám, protože Ajax vypadá naprosto super a upravit ho na BVP by nemusel být takovej problém. Navíc ta cena by u nás mohla být ještě nižší, i kvůli tomu, že Britové kupují 40mm kanoný (AČR pravděpodobně zvolí 30mm) a ochrana jejich vozidel je až na 4 - 5+ podle STANAG. Což u tohohle typu techniky je uplná špičk. U AČR je ale možný, že by zvolila, kvůli nižší hmotnosti a právě i ceně, slabší ochranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  22:16 30.11.2016

  Priznám sa čakal som, že to takto dopadne.
  Každá krajina má primárne svoj piesoček a len si robí predpolie prípadne zadné vrátka. Som zvedavý čo bude ak onedlho "traktoristi" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Priznám sa čakal som, že to takto dopadne.
  Každá krajina má primárne svoj piesoček a len si robí predpolie prípadne zadné vrátka. Som zvedavý čo bude ak onedlho "traktoristi" predstavia svoje BVP.
  Možno to Poliaci len predvídali a išli svojou cestou...

  Čas však neúprosne plynie pretože pokiaľ by ktorékoľvek ministerstvo obrany krajín Vyšehradské skupiny hoci aj zajtra podpísalo zmluvu na nové BVP-čka, tak by trvalo dva až tri roky, než by sa BVP-čka vyrobili, otestovali a než by sa na ne vycvičili posádky.

  Nakoniec paradoxne sa zrejme v krátkodobom horizonte zrealizuje len tzv. "spoločný podnik (join venture) obranného priemyslu ČR a SR" vo forme BVP-M2 SKCZ alias IFV Šakal pre OS SR v počte 18ks (zrejme tam budú mať zmluvne aj opciu na ďalšie kusy).
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:47 30.11.2016

  Tahle manažerská malost mne vždy vytáčí. Proč nelze při těchto zbrojních programech postupovat stejně jako např. při programu F22. Všechny společnosti soutěží o nejlepší stroj a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tahle manažerská malost mne vždy vytáčí. Proč nelze při těchto zbrojních programech postupovat stejně jako např. při programu F22. Všechny společnosti soutěží o nejlepší stroj a poté bude vybrán vítěz. Ovšem na produkci vybraného typu se budou podílet všichni uchazeči. Aplikované do středevrospké formy to může vypadat asi takto:

  Ve výsledku tak může vzniknout BVP nejlepších kvalit a podle jednoho projektu jej budou vyrábět všechny země. Případná produkce do zahraničí se rovněž bude sdílet.

  JE TO TAK TEŽKÉ!!!???
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  19:46 30.11.2016

  to Rase: na palbě pěknej článek, mrkni na věžě Valhalla http://www.valhalla-turrets.co...

  Padousek: pokud to vyhráli Izraelci, tak jsem spokojen, jako PVO Spydery a budu chochtat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Rase: na palbě pěknej článek, mrkni na věžě Valhalla http://www.valhalla-turrets.co...

  Padousek: pokud to vyhráli Izraelci, tak jsem spokojen, jako PVO Spydery a budu chochtat blahem ;-)

  k článku: Nepřeju Polsku nic špatného, ale aby se neuvyzkumačili....a prd z toho...no tak my půjdeme vlastní cestou, ušetříme čas diskuzema

  ....taky bych raději ráži 35 bo 40....na netu je spousta srovnání s 25, 30 a oproti nim jsou ty větší ráže to už safra velký rozdíli v síle, dostřelu....možnostech programovatelné munice....
  Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  19:16 30.11.2016

  juhelak: v pátek Stropnický vyhlásí vítěze tendru na 3D radary, podle E15 vyhrali izraelci

  juhelak: v pátek Stropnický vyhlásí vítěze tendru na 3D radary, podle E15 vyhrali izraelci

 • Rošťák
  19:07 30.11.2016

  petres: Já vím, ale psal jsem že doufám :)

  petres: Já vím, ale psal jsem že doufám :)

 • petres
  19:01 30.11.2016

  Rošťák
  co se týká ráže 40 mm byl bych skeptický . Armáda jasně deklarovala (myslím si, že jsem to zaslechl i v nějakém minulém vyjádření gen. Bečváře), že budoucí pásové BVP chce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rošťák
  co se týká ráže 40 mm byl bych skeptický . Armáda jasně deklarovala (myslím si, že jsem to zaslechl i v nějakém minulém vyjádření gen. Bečváře), že budoucí pásové BVP chce v ráži 30 mm (pravděpodobně s programovatelnou municí jako má Puma). Také bych raději viděl ráži 40 CTA nebo 35/50 mm Bushmaster.
  Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  18:59 30.11.2016

  Pšonské BVP bude s největší pravděpodobností mix zemědělského sračkometu, KUKA vozu a hovnocucu....:) a vzhledem ke "kvalitě" pšonského průmyslu a provedení bude celý tento podnik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pšonské BVP bude s největší pravděpodobností mix zemědělského sračkometu, KUKA vozu a hovnocucu....:) a vzhledem ke "kvalitě" pšonského průmyslu a provedení bude celý tento podnik nasměřován zejména k tomu, aby se to prodalo komukoliv, kdo jim za to zaplatí zlotůfkami....neboť i jakýkoliv šmejd se musí VYPLATIT, a pro pšonské chazarské šmelinář to platí dvounásob....pro vše od lze hodnotit slovy: CO JE PŠONSKÉ - TO JE ŠIZENÉ.....:)....a co vy na to místní rození válečníci a geniální vojevůdci?....:)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  18:54 30.11.2016

  Rase
  souhlasím, že rozhodnutí Polska přezbrojení 7.mb so spíše prospěje nebude se protahovat (až se s Poláky domluvíme na nějakém řešení akceptovatelném oběma stranami) a budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  souhlasím, že rozhodnutí Polska přezbrojení 7.mb so spíše prospěje nebude se protahovat (až se s Poláky domluvíme na nějakém řešení akceptovatelném oběma stranami) a budeme vybírat mezi již prověřenými platformami i s nějakým přínosem pro naše firmy (výroba u nás).
  " Výsledkem budou stejně dva odlišné stroje jen s podobným vzhledem.". Já bych to viděl naopak, vzhled může být rozdílný (například u lehčí plovoucí verze vyšší boky), ale shodný bude power pack, výzbroj, SŘP a další systémy.

  CerVus
  "Jak na to nebude koukat někdo soudný, kdo tomu alespoň trochu rozumí, tak zas koupíme předražený polofunkční prototyp, který nikdo jiný nemá. A navíc to bude v nesmyslné maximální konfiguraci. To, že by se to pořizovalo společně s Polskem byla naše jediná záchrana."
  Přijde mi, že je to právě naopak, Borsuk je zatím na papíře a může se dovyvíjet za pochodu stejně jako BREN. CV90 nebo ASCOD je již ověřená jistota.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  18:52 30.11.2016

  Nějak nevím, já moc nevěřím že to dotáhnou do konce, jako několikrát v minulosti. A rozhodně si nemyslím že se bude čekat na toto vozidlo pro výběrové řízení, protože pokud se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak nevím, já moc nevěřím že to dotáhnou do konce, jako několikrát v minulosti. A rozhodně si nemyslím že se bude čekat na toto vozidlo pro výběrové řízení, protože pokud se nemýlím, tak by Ačr chtěla první nová vozidla v horizontu 2019/2020, tudíž by toto pro nás bylo pozdě, pokud se optimisticky počítá se zavedením v roce 2021/22 a moc nevěřím, že by při produkci 50 ks ročně dali přednost exportu před vlastní armádou .......... Částečně souhlasím s Rase o jednotné pásové platformě pro BVP / Dělostřelectvo / Minomety a ostatní specializovaná vozidla, případně i stíhače tanků s 120 mm (zajímavá kombinace by byla jedna četa 3 vozidel v rotě se 3 mechanizovanými četami ), ale rozhodně jsem zastáncem plnohodnotných MBT. Jinak já mam svého favorita - CV90 ( a doufám se 40 mm) ......
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:05 30.11.2016

  Cervus: Myslím že armádě je to jedno kolik to stálo..spíš jak to funguje. V té době jsme koupili jedno z nejlepších řešení. Pandury sou fajn, už je máme taky skoro deset let, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus: Myslím že armádě je to jedno kolik to stálo..spíš jak to funguje. V té době jsme koupili jedno z nejlepších řešení. Pandury sou fajn, už je máme taky skoro deset let, potenciál pořád mají. A těch 10,5 miliardy ted zpetně příjde uplně v pohodě ve svetle toho že na bvp planují rozpočet 50 mld. :)
  Polsko vychrlí něco lehkého co poplave a ochranu to bude mít možná mensi nez ten pandur...nejsme tak bohatí aby jsme kupovali tyhle levné řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  17:55 30.11.2016

  Rase : ok. tvůj kanál sem četl, a asi sem nabyl mylně dojmu že něco představí jest letos. No nejsem si jisty jestli mají sanci když vydou s demonstrátorem třeba v řádu mesicu před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase : ok. tvůj kanál sem četl, a asi sem nabyl mylně dojmu že něco představí jest letos. No nejsem si jisty jestli mají sanci když vydou s demonstrátorem třeba v řádu mesicu před vyhlasenim řízení..to by připomelo bren a myslim že v současnosti už by to neprošlo..dneska je to opak..sou přehnaně opatrni něco koupit.

  btw: uvidíme co Stropnický ohlasí v ten pátek. Vetší spolupraci s izraelci bych bral..už ted s nimi spolupracujeme na zavádění kybernetické obrany. Btw ještě možná ohlaší nákup několika desítek amerických pušek pro snipery. Překvapilo mě že k těm cirka 30 puškám prý objednali 21 000 nábojů. Nevím kolik výstřelů mají životnost ty pušky :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:39 30.11.2016

  Juhelak:
  Teprve vznika nebo vznikl stroj k tovarnim zkouskam. Z toho se ven asi nic nedostane. Demonstrator vznikne az nasledne. Presne roky co jsem nasel najdes na Palbe (Zetor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak:
  Teprve vznika nebo vznikl stroj k tovarnim zkouskam. Z toho se ven asi nic nedostane. Demonstrator vznikne az nasledne. Presne roky co jsem nasel najdes na Palbe (Zetor Wolfdog).

  CerVus:
  Mozna, to uvidime az casem. Treba se nabidnou nemci osekanou Pumu za dobrou cenu. Preci jen takovy Ajax byl drazsi nez Puma. Moznosti je spousta. Ze vznikne paskvil hrozi jen u Zetoru, pokud to neni jen prekapotovane Dardo.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:21 30.11.2016

  "Stroj na míru přesně pro nás." Jsem se musel při vzpomínce na pandury nebo breny usmát. Nám tyhle věci nejdou. Jak na to nebude koukat někdo soudný, kdo tomu alespoň trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Stroj na míru přesně pro nás." Jsem se musel při vzpomínce na pandury nebo breny usmát. Nám tyhle věci nejdou. Jak na to nebude koukat někdo soudný, kdo tomu alespoň trochu rozumí, tak zas koupíme předražený polofunkční prototyp, který nikdo jiný nemá. A navíc to bude v nesmyslné maximální konfiguraci. To, že by se to pořizovalo společně s Polskem byla naše jediná záchrana.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  17:04 30.11.2016

  Taky budu radši pokud si vyberme stroj na míru přesně pro nás.
  Rase: nevíš jestli nebylo v minulosti někde zmíněno, že měl být prototyp od zetoru venku už do konce letošního roku? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky budu radši pokud si vyberme stroj na míru přesně pro nás.
  Rase: nevíš jestli nebylo v minulosti někde zmíněno, že měl být prototyp od zetoru venku už do konce letošního roku? Mám dojem že to nekdy bylo zmíněno ale informace o stroji jsou pořád na nule..
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:53 30.11.2016

  Jednou byl tady na AN článek o "historii polských plánů na náhradu BVP-1"... už když se po revoluci zbavili svých BVP-2, chtěli mít něco "lepšího" a i dnes, po těch téměř 30ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednou byl tady na AN článek o "historii polských plánů na náhradu BVP-1"... už když se po revoluci zbavili svých BVP-2, chtěli mít něco "lepšího" a i dnes, po těch téměř 30ti letech mají jen ty staré původní BVP-1. Přeju jim, ať jim to tentokrát vyjde, ale budu radši, když si budeme stavět svoje vozidla jen dle požadavků AČR - žádné kompromisy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  16:04 30.11.2016

  Poláci začínají být nesoudní, chtějí vyvíjet VŠECHNO.

  Poláci začínají být nesoudní, chtějí vyvíjet VŠECHNO.

 • Rase
  15:54 30.11.2016

  Nechápu, jak chtějí zkombinovat na jednom podvozku obojživelné vozidlo cca 25 tun a 40ti tunový stroj. Výsledkem budou stejně dva odlišné stroje jen s podobným vzhledem. Pro nás je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, jak chtějí zkombinovat na jednom podvozku obojživelné vozidlo cca 25 tun a 40ti tunový stroj. Výsledkem budou stejně dva odlišné stroje jen s podobným vzhledem. Pro nás je tento debakl "dobrou" zprávou a můžeme se neohlížet na sladění požadavků. Když se podíváte na Woldoga (Vlčáka) od Zetoru, nebo ASCOD 35/42 tak ty jsou mnohem masivnější už v základu. To samé CV90 nebo Puma. Borsuk připomíná spíš lehké korejské BVP K-21. Pro nás by bylo lepší jít cestou jen těžkého stroje s váhou cca 35-42 tuny, už kvůli nosnosti (kanón, houfnice atd.). Pokusil jsem se ro nahodit tady:

  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Skrýt celý příspěvek