Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polští vojáci 12. mechanizované brigády s puškami Beryl. / 12 Brygada Zmechanizowana

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 útočných pušek Beryl v hodnotě 350 milionů zlotých (2.2 miliardy Kč). Většinu pušek podle všeho dostanou chystané jednotky teritoriální obrany.

Polská armáda sází na Beryl

Polská útočná puška wz. 1996 (wz. 96 Beryl) je hlavní zbraní polských vojáků. Je vyráběna od roku 1997 a nyní se ve výzbroji polských ozbrojených sil nachází přes 100 000 kusů této zbraně v různých variantách (verze A, B, C i karabina Mini-Beryl). Wz. 96C byl představen v roce 2009 a nyní nahrazuje starší varianty A/B, které jsou postupně modernizovány.

Jen minulý rok polské ministerstvo obrany od FB objednalo přes 27 000 pušek. Pokud uspějí i vyjednávání ohledně tohoto posledního kontraktu, dočká se polská armáda zhruba 86 500 nových Berylů, které budou dodány do roku 2019.

Zatím není jisté, zda Beryly připadnou chystaným útvarům teritoriální obrany, ale pokud objednávka projde, ministerstvu obrany se podaří “vymýtit” z ozbrojených sil zbraně v sovětské ráži 7,62×39 mm a nahradit je zbraněmi v NATO ráží 5,56×45 mm.

O zformování jednotek teritoriální obrany bylo rozhodnuto v rámci širokých a ambiciózních snah polské vlády o modernizaci a reformu armády. Plán spočívá ve vytvoření 17 brigád tvořenými 86 prapory vázanými na krajská města. Při naplnění početních stavů pod velení generálního štábu polské armády se zařadí 35 tisíc dobrovolníků.

Pokud se objednávka 53 492 útočných pušek wz. 96C Beryl a 3 842 karabin wz. 96C Beryl  (tzv. Mini-Beryl) uskuteční, půjde o největší zakázku firmy FB Radom za posledních 25 let.

Popagační video pušky Beryl.

FB (součást koncernu Polska Grupa Zbrojeniowa) má na svědomí také útočnou pušku wz. 88 Tantal a karabinu wz. 89 Onyks, předchůdce Berylu, jehož vývoj začal v první polovině devadesátých let.

Puška wz. 96C Beryl je postavena pro náboj 5,56×45 mm NATO, ale exportní verze existují i v ráži 7,62×39 mm (např. pro Nigérii). Celková délka zbraně je 910/980 mm podle polohy pažby. Rychlost střelby dosahuje teoreticky 700 ran/min. Hmotnost verze wz. 96C Beryl bez zásobníku je 3,65 kg.

Průtahy s vývojem nové útočné pušky MSBS

Ve stínu desetitisícové objednávky pušek Beryl je “příběh” útočné pušky MSBS (Modulowy System Broni Strzeleckiej), která ani po deseti letech vývoje není zavedena do výzbroje polské armády. Vývoj pušky přitom podle dřívějších informací Armádních novin prakticky skončil již v roce 2014.

Hlavní překážkou pro zavedení MSBS do výzbroje polské armády je byrokracie. O vývoj se stará FB Radom ve spolupráci s Vojenskou technickou akademií (Wojskowa Akademia Techniczna).

Popagační video MSBS

Projekt však financuje polské státní Národní centrum pro výzkum a vývoj (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), které vyžaduje splnění řady administrativních formalit. Podle polského zdroje Armádních Novin jde primárně o „papírový“ problém na ose průmysl-státní administrativa-vojsko.

FB Radon má na formálním ukončení vývoje přirozeně značný zájem. Po prodeji MSBS polské armádě totiž plánuje pušku nabízet v zahraničí. Ještě v roce 2014 se FB Radon pušku snažil nabídnout Francouzům , kteří tehdy hledali náhradu za FAMAS. Soutěž však nakonec vyhrál Heckler & Koch 416 F.

FB Radom počítá s výrobou 11 verzí MSBS. Šest v klasickém provedení - standardní karabina, karabina s granátometem, zkrácená karabina, lehký kulomet, puška pro přesnou střelbu a karabina pro ceremonie. Karabina v provedení bull-pup se chystá ve všech jmenovaných verzích, kromě verze pro ceremoniální povinnosti.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  14:18 04.02.2017

  Co na to říct, nejspíš stále nejsou spokojení s MSBS, že si ani netroufnou nechat vyrobit zkušební sérii (něco jako první Bren). Přesto dají fabrice v Radomi vydělat objednávkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Co na to říct, nejspíš stále nejsou spokojení s MSBS, že si ani netroufnou nechat vyrobit zkušební sérii (něco jako první Bren). Přesto dají fabrice v Radomi vydělat objednávkou starých pušek. Něco na způsob, kdyby AČR objednala místo Brenu Sa58 v 5,56x45 (ten byl vyvinut už dávno za socíku pro jakéhosi jihoamerického zákazníka). Jinými slovy, i v polském případě jde v podstatě o podporu domácího výrobce. Někdo řekne, že Beryl je stále dobrý a že pro zálohy stačí. Zálohy by měly mít stejně dobrou výzbroj jako hlavní síly, ani záloh není dost a proč je degradovat horší výzbrojí a výstrojí. Už nejsme v době první světové, kdy zbraň měla větší hodnotu než člověk.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:29 04.02.2017

  KOUMES https://en.wikipedia.org/wiki/... 9x39 nie je žiadne tajomstvo a je to par desatroci stará vec Fenri Ked myslím AK tak skor narazam na povodne ...Zobrazit celý příspěvek

  KOUMES


  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  9x39 nie je žiadne tajomstvo a je to par desatroci stará vec

  Fenri

  Ked myslím AK tak skor narazam na povodne sovietske kusy. Proste tam to spracovanie v porovnaní s Kosou neoslní. Pozor neriešim fincnost spoľahlivosť náročnosť yroby ste len prvý dojem ked sa pozrieš na tie zbrane. A AK striela proti Kose lahodne az na tu spust krmtora mi na Kose pride lepsiaSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:59 04.02.2017

  Slavo - ono záleží, jaké AK myslíte. Třeba zrovna ten Beryl, nebo Molot to zpracováním Kose spíš natřou, než naopak. Ale samozřejmě že AK složené v Rumunsku z dílů vyrobených v ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo - ono záleží, jaké AK myslíte. Třeba zrovna ten Beryl, nebo Molot to zpracováním Kose spíš natřou, než naopak. Ale samozřejmě že AK složené v Rumunsku z dílů vyrobených v Bulharsku na mašinách vyřazených z Polska (to je celkem častý zdroj) nebude zpracováním oslňovat, to máte jistě pravdu.
  Ona Kosa je prostě mírová puška. Hezká a v podstatě hračičkovsky fajnšmekrovská a přitom funguje velmi hezky a odolná. Jen to není nástroj na vyhrání války. Protože za stejnou dobu, co já vyrobím jednu Kosu v jediné zranitelné fabrice, co má dost sofistikovanou technologii a zdroj kvalitního materiálu, nepřítel naseká 5 Kalachů v objektech bývalých kolchozů biblických překováním pluhů. A ony budou střílet přinejlepším stejně dobře, jak ta Kosa.
  Genialita AK je v tom, že si stačí ohlídat těch pár málo funkčních ploch a ono to bude fungovat velmi dobře. Zbytek je kosmetika.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:52 04.02.2017

  Koumes: samopal v 7.62x51 je z definice nesmysl a za druhé představa střelby dávkou z krátkohlavňové pušky 7.62x51 (aby to byl "samopal" do města) je utopická i v případě, že by jí ...Zobrazit celý příspěvek

  Koumes: samopal v 7.62x51 je z definice nesmysl a za druhé představa střelby dávkou z krátkohlavňové pušky 7.62x51 (aby to byl "samopal" do města) je utopická i v případě, že by jí drželi zdatní chlapi, natož za situace, kdy armáde bere i chcípáky, které by před lety nevzali ani na úklid.

  Jinak s Vámi souhlasím, beze sporu.

  BTW: i mikroráže se dají použít ve městě z krátkých hlavní. Za použití moderních a zatraceně drahých střel mají velmi dobré výsledky. Ovšem nelze jimi vyzbrojit celé armády a zálohy. Ty střely jsou drahé. Levnější střela z dlouhé hlavně si v tomto případě vede podobně. Problém fakt nastal, když se řadoví blátošlapové zhlédli v krátkých karabinách speciálů (které jsou používány pro specifické, zpravidla CQB účely, chlapama, kteří stříli rodílem třídy lépe, než běžná pěchota a lze si pro ně dovolit drahé střelivo. Pro většinu pěšáků by měla (cena/výkon/již vyrobené zásoby) stačit stará SS109, která ovšem mezi 18"-20" není žádný čajíček. Jak si zjevně Poláci správně uvědomili.Skrýt celý příspěvek

 • KOUMES123
  08:51 04.02.2017

  Poláci to vyřešili v rámci svých možností nejlépe - vylepšili AK a vyrábějí ho v moderní fabrice. Zaznamenal jsem ale, že Rusové mají samopal speciálně pro boj ve městě v ráží 9x39 ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci to vyřešili v rámci svých možností nejlépe - vylepšili AK a vyrábějí ho v moderní fabrice. Zaznamenal jsem ale, že Rusové mají samopal speciálně pro boj ve městě v ráží 9x39 v vysokou průbojností, a s účinným dostřelem 200, 300 a 400 metrů. Zatím dodali jen pár stovek kusů nejdůvěryhodnějším spojencům a vše tají.
  Upřímně řečeno mikroráž - ať už 5,45 nebo 5,56 je pro boj ve městě na prd a válka budoucnosti bude hodně ve městech.
  Úvaha o podobném samopalu pro Českou armádu, případně o levném samopalu v ráži 9x39, nebo 7,62x 51 např. na bázi vz. 58 pro zálohy, či speciální jednotky by nebyla od věci.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:03 03.02.2017

  Tak mne to vysvetľovať nemusíš. Ale to nic nemení na fakte ze ked mas na strelnici vedľa seba Kosu a Ak tak ten rozdiel v spracovani je obrovsky. Cena a náročnosť na vyrobu tiež.

  Tak mne to vysvetľovať nemusíš. Ale to nic nemení na fakte ze ked mas na strelnici vedľa seba Kosu a Ak tak ten rozdiel v spracovani je obrovsky. Cena a náročnosť na vyrobu tiež.

 • fenri
  18:57 03.02.2017

  Zpracování nestřílí. Kosa byla materiálově a výrobně hodně náročná. Mohla si jí dovolit naše země, s dobrým strojírenstvím, která jich vyrobila pár, v míru a klidu. Za drsné války ...Zobrazit celý příspěvek

  Zpracování nestřílí. Kosa byla materiálově a výrobně hodně náročná. Mohla si jí dovolit naše země, s dobrým strojírenstvím, která jich vyrobila pár, v míru a klidu. Za drsné války by ta Kosa ani dělat nešla. Nebo ne v seriích, jako AK.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  18:22 03.02.2017

  Co sa tu človek nedozvie. Tak Kosa je znama malým rozptylom pri davke? Skoda ze to svojho casu zabudli povedať armadnym reprezentantom kde sa pre armádne družstvo vyvijala ...Zobrazit celý příspěvek

  Co sa tu človek nedozvie. Tak Kosa je znama malým rozptylom pri davke? Skoda ze to svojho casu zabudli povedať armadnym reprezentantom kde sa pre armádne družstvo vyvijala špeciálna laboracia aby pri davke mohli konkurovať ostatným tymom varšavskej zmluvy.

  Ako mam Kosu rad, ale ak niekto povie ze kope a zdviha menej ako AK nestrielal z oboch zbrani. AK je komfortom pri strelbe niekde úplne inde v tom istom kalbry. Len ked sa človek pozrie na to spracovanie je mu do placuSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:55 03.02.2017

  Ono by stačilo mít to prostě rozdělené v kombinaci: -7.62x51 pro DMR (+mě napadá jedno využití - doplním na konci textu) -5.56x45 s DLOUHOU HLAVNÍ (16, raději 18"+) pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono by stačilo mít to prostě rozdělené v kombinaci:
  -7.62x51 pro DMR (+mě napadá jedno využití - doplním na konci textu)
  -5.56x45 s DLOUHOU HLAVNÍ (16, raději 18"+) pro pěšáky

  Nebo oboje zrušit a sloučit a nahradil Grendelem, který by byl použitelný od PDW, útočné pušky, přes DMR až po univerzální kulomet.

  Jinak pro 7.62x51 mě napadá ještě jedno využití:
  když se podívate na tuto krasavici:

  http://www.springfield-armory....

  Tak je to taky celkem ideální zbraň pro CQB, která bude výhodu v tom, že tahle ráže zblízka (a ideálně s nějakou "zlou" střelou) nebude něco, s čím by protivník diskutoval. Prostě když podřebujete aby nastalo opravdu rychlé a relativně nekompromisní "vole padni", ale zároveň aby zůstala schopnost střílet efektivně relativně daleko (což by třeba brokovnice s hrubými broky či slugy nezajistila), je tahle fešanda od Sprigfieldu (či její SOCOm verze) celkem působivé nářadí..Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:41 03.02.2017

  "...mor na Amíky a jejich 5.56 :(..." Nikolvěk. Mor na ně za prosazení 7.62x51 mm jakožto náboje pro útočnou pušku. Tím totiž ve skutečnosti zabili 7 mm British. Přechod na ...Zobrazit celý příspěvek

  "...mor na Amíky a jejich 5.56 :(..."

  Nikolvěk. Mor na ně za prosazení 7.62x51 mm jakožto náboje pro útočnou pušku. Tím totiž ve skutečnosti zabili 7 mm British. Přechod na mikroráži pak byl typický odezdikezdismus. Nicméně 5.56x45 mm s odpovídající hlavní, stoupáním a střelou je vcelku postačující na většinu toho, co má u moderní pěchoty dělat. Problém je, že 14" hlaveň už je na dolní hranici použitelnosti. Pro typického blátošlapa na pikaču, přesně jak píšete. Jenže holt bude nějakou dobu trvat než přejde móda krátkých zbraní, která je do značné míry daná bojemi v Iráku a Astánu. K čištění staveb se prostě krátká hlaveň hodí. Jakmile vyjedete z kalátu, je to jinak...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:59 03.02.2017

  Teda, aby mě někdo neopravil: Tam si imperiální L1A1 užijete ;-)

  Teda, aby mě někdo neopravil: Tam si imperiální L1A1 užijete ;-)

 • fenri
  08:58 03.02.2017

  Charlie, ale ono to fakt nezvedá. Teda abych nekecal - nemám full auto, ale v singlech je to vzduchovka. Já jsem vyrostl na Kose a Dragunovovi (které obě mají píst oddělený od ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, ale ono to fakt nezvedá. Teda abych nekecal - nemám full auto, ale v singlech je to vzduchovka. Já jsem vyrostl na Kose a Dragunovovi (které obě mají píst oddělený od nosiče závorníku), a když jsem střílel z Beryla, tak píst nepíst, bylo to jak na pouti ze vzduchovky. Ještě o fous dál je samozřejmě 5.45, ale ta sice hodně zraňuje, ale moc toho neprostřelí.
  Ale máte SVATOU pravdu, že 5.56 je "zabíjeno" krátkými hlavněmi. Kouzlo té ráže je v tom, že musí být zatraceně rychlá a když si uděláte tacticool karabinu s krátkou hlavní, tak pak není divu, že protivník nechce padnout. Smysl to má jako PDW a náhrada samopalu na čištění budov či zákopů. Ale 90% pěšáků potřebuje trochu delší ruku.
  Jo, ta britská 7mm byla chytrá věc. Ostatně mi právě přijde, že Grendel, či trochu SPC se k tomu vrací.
  A FN FAL...jo, je to sice dlouhé a těžké bidlo, ale stejně - nemal tahle flinta něco do sebe? Moc se mi líbí....
  Mimochodem doporučuji filmy Bitva o Jadotville (Kongo) a '71 (Irsko) - tam si FN FALů užijete...Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:40 03.02.2017

  Fenri: kokám, že se nezbavili toho řešení "píst spojený s tělem" - to se pak člověk nediví, že to zvedá. Ale je dobře, že nechali dlouhý hlavně, ty krátký jsou pro 5.56 smrt, Amíci ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: kokám, že se nezbavili toho řešení "píst spojený s tělem" - to se pak člověk nediví, že to zvedá. Ale je dobře, že nechali dlouhý hlavně, ty krátký jsou pro 5.56 smrt, Amíci si pořád myslí že to vyřeší jiným projektilem ale prostě pro blátošlapa je krátká karabina na pikaču, nechápu kterej vůl jí schválil pro běžný vojsko (u paragánů nebo speciálů má samo svý opodstatnění).

  Mimochodem ale proti 7,62x39 5.56 nekope vůbec, to je jak střílet z malorážky.

  Já bych chtěl někdy ozkoušet FN FAL v 7mm British, to musel být naprostej luxus... mor na Amíky a jejich 5.56 :( už by to chtělo, aby se někdo rozhoupal a konečně tenhle nepodarek šoupnul na smetiště dějin, kam patří,a přešlo se na něco normálního...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:25 02.02.2017

  Pracuji na sobě KOLTe.
  ...no, spíš se snažím.
  :-)

  Pracuji na sobě KOLTe.
  ...no, spíš se snažím.
  :-)

 • KOLT
  23:23 02.02.2017

  fenri, já u vás někdy nevím. Kdoví proč na mě působíte dojmem člověka, který nemá zrovna hypertrofovanou trpělivost ;-) Ale dohadovat se s někým, kdo argumentuje takovýmahle ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, já u vás někdy nevím. Kdoví proč na mě působíte dojmem člověka, který nemá zrovna hypertrofovanou trpělivost ;-) Ale dohadovat se s někým, kdo argumentuje takovýmahle kravinama, na to bych osobně trpělivost fakt neměl (a to jí prý mám na chlapa hodně :-) ). Příkrost tónu byla na spodní hranici oprávněnosti ;-)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:14 02.02.2017

  Beru to ve srovnání s Brodem či Ižmašem, tedy kvéry, o kterých se diskutovalo. Ale ony se zbraně sekají přecijenom jinak než auta nebo ajfouny. Takhle se dělá ...Zobrazit celý příspěvek

  Beru to ve srovnání s Brodem či Ižmašem, tedy kvéry, o kterých se diskutovalo.
  Ale ony se zbraně sekají přecijenom jinak než auta nebo ajfouny.
  Takhle se dělá Beretta:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  23:06 02.02.2017

  Pušku hodnotit nebudu, jen bych dovolil z pozice znalce strojní výroby podotknout, že "supermoderní" vybavení vypadá trochu jinak. Mají tam pěkně čisto, to jo :) a pár pěkných ...Zobrazit celý příspěvek

  Pušku hodnotit nebudu, jen bych dovolil z pozice znalce strojní výroby podotknout, že "supermoderní" vybavení vypadá trochu jinak. Mají tam pěkně čisto, to jo :) a pár pěkných mašin, ale tak ohromný podíl ruční výroby, přenosů z mašiny do mašiny, že to moc supermoderně nevypadá. Troufám si tvrdit, že tu samou práci by udělali s čtvrtinou opravdu moderních obráběcích center, ve kterých by se udělalo násobně víc kroků, než tohle jejich cmrndání sem a tam... Nebo třeba ta paní, co tam ručně popisovala těla pušek... Prostě supermoderní opravdu ne...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:57 02.02.2017

  Mastodonte - AK dělala celá Varšavské smlouva, kromě ČSSR (které se paradoxně v 80tých nepodařilo AK ani okopírovat a dotáhnout tam, kde byl Tantal - viz Lada) . Máte pravdu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodonte - AK dělala celá Varšavské smlouva, kromě ČSSR (které se paradoxně v 80tých nepodařilo AK ani okopírovat a dotáhnout tam, kde byl Tantal - viz Lada) . Máte pravdu, že hrdostí a neústupností a jistou řevnivostí jsou podobní Rusům (proto se tak často a rádi škorpí), na druhou stranu proč nemít v rámci jednoho vojenského paktu jednu flintu (notabene když ta flinta dělá vše co má, je levná a dobře se vyrábí).
  No a pak jim ta konstrukce zbyla a prostě potřebovali levně westernizovat AK. Tak se narodil Beryl. A ono pokud mát trochu v sobě základy AK, ta flinta je dost schopná.
  Polskou armádu nepochybně stojí ZÁSADNĚ méně, než by je stála libovolná západní, srovnatelně spolehlivá puška (vzhledem k tomu, že 90% stojí na AR, tak v tomto smyslu není co mnoho řešit), nebo BREN. Mají na ní linky, nadrilované vojáky, tak šli cestou zvýšení přesnosti a kvality, možnostíi "ověšení" zaměřovači apod. a trošku (ne moc) cestou zlepšení ergonomie.
  AK-101 vs. BERYL - myslím, že při střelbě se budou chovat stejně. Stejná ráže, stejné rozložení hmotnosti, atd. atd. Ty kvéry jsou tak moc odobné, že fakt netuším, proč myslíte, že AK-101 bude lepší.
  AK-74 je klidnější díky střelivu, které ale nesdílí s AK-101 a není NATO. To už Poláci měli na Tantalu. Ten byl jako AK-74.
  TOHLE je fakt schopná zbraň, co do kultivovanosti. To chování při dávce mě nepřestává fascinovat:
  https://www.youtube.com/watch?...
  A nebo Abakan...
  Ale Beryl je orailovaný AK-101 s teniferem. Nic víc, nic míň.
  No a větší výkon a materiály... já nevím, jaké představy panují, ale Beryl je dělaný na CNC mašinách, laserem kontrolovaný X-krát během výroby, hlavně kované za studena, na tom tenifer... jaké lepší materiály byste chtěl? Holý váží 2.9 Kg, což je na pístovou samočinou flintu s 18" hlavní super. Ano, mají hotovou novou flintu a nemají jí zavedenou kvůli administrativním průtahům a (IMHO), že jí zas tak nepotřebují. Nejsou v situaci jako my, kdy jsme měli Sa58, které nejmladší bylo víc, než nejstarším vojínům u útvarům a byly v ráži nekompatibilní se spojenci (byť ta ráže sama o sobě je celkem šikovná a zasloužila by si posouvat ve vývojí, no alespoň má "vnouče" v podobě Grendelu). Navíc Sa díky tomu, jak s jí otevírá celý vršek kvéru, je dost problematická z hlediska motnáže elektrooptických zařízení a tento problém u AK není.

  Jinými slovy Poláci nejsou tolik tlačení do MSBS, jako my do Brenu. Mají levnou a dobrou flintu pro blátošlapy. A můžou jich za pár šupů sekat mraky.

  No a proč ne BRENa? Protože Poláci, a protože první za nic nestál a než byl BREN2, měli (po technické stránce) hotovou MSBS, která (asi) bude dobrá. Teď ještě dojít k názoru, že jí chtějí a opapírova to.

  Děkuji za přání a nechť to dobře střílí i Vám. A hlavně ať můžeme střílet i nadále. A kdybyste měl cestu...
  A pokud můj tón zněl příkře, tak si to neberte - ta představa, jak Poláci předělávají Radom na fabriku na vibrátory a kupují od Rusů Akáčka ze mě po těžkém dni vykřesala ještě trochu té energie a ajfru :-)Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  22:30 02.02.2017

  hmm som ti vlastne napisal to iste ako prispevok ty predomnou.. nestiham uz ani citat no ok. Nech ti to teda striela, hodne zdaru.

  hmm som ti vlastne napisal to iste ako prispevok ty predomnou.. nestiham uz ani citat no ok. Nech ti to teda striela, hodne zdaru.

 • mastodont
  22:08 02.02.2017

  Je toho strasne moc na co sa da odpovedat ale nejdem tu hrat vojnu so slovami. Za vyskusanie dopredu dakujem no z logistickeho hladiska sa asi nedostavim :). Trosku sa mi bije to ...Zobrazit celý příspěvek

  Je toho strasne moc na co sa da odpovedat ale nejdem tu hrat vojnu so slovami.
  Za vyskusanie dopredu dakujem no z logistickeho hladiska sa asi nedostavim :).
  Trosku sa mi bije to vase porovnavanie Polskej narodnej hrdosti s tým ako skopírovali vlastne ruskú zbran. Poliaci sú mentalitou blízko Rusom, hrdí,neústupčiví,tvrdohlaví,bojovní. Akurát Rusov bolo vzdy viac a zahnali ich skor ako Poliaci obsadili ruské územia.
  To že majú tak kvalitnú fabriku ako spomínate znamená, že by sa mohli vybudiť aj na vacsí výkon ako spominaný Beryl. Predsa technológia a materiály sú uplne inde
  (netvrdím ze je vyrobený z úplného srotu), pozrite si videá Ak-101 alebo práve tu starsich 74iek 5.45, myslite ze dokaze Beryl takto stabilne drzat hlaven pri davkach ?
  https://www.youtube.com/watch?...

  Myslim si ze nie spatne dielenske spracovanie.
  Co sa tyka Fabriky v Izmashi, neviem aké tam maju stroje ale co som videl videá tak tam mali normalne moderne CNC stroje, to je problem kupit stroje v dnesnej dobe ?
  Mozno s tym nema nic spolocne ale minule som kupil polske takticke gate a rozpadli sa mi zachvilku, nema cenu ani spominat dalej. Hlavne ze 80€ a vyvinuli ich v spolupraci s Grom.
  Ak sú takí hrdí mohli sa radsej zamerať na iný západný typ pušky. Napr od vás Bren2. Ja osobne s 1tkou nemam dobre skusenosti no pocul som ze na dvojke to odstranili.
  Som unaveny uz nechce sa mi nejak moc do debaty uz idem asi spat, tazky den.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3