Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polští vojáci 12. mechanizované brigády s puškami Beryl. / 12 Brygada Zmechanizowana

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 útočných pušek Beryl v hodnotě 350 milionů zlotých (2.2 miliardy Kč). Většinu pušek podle všeho dostanou chystané jednotky teritoriální obrany.

Polská armáda sází na Beryl

Polská útočná puška wz. 1996 (wz. 96 Beryl) je hlavní zbraní polských vojáků. Je vyráběna od roku 1997 a nyní se ve výzbroji polských ozbrojených sil nachází přes 100 000 kusů této zbraně v různých variantách (verze A, B, C i karabina Mini-Beryl). Wz. 96C byl představen v roce 2009 a nyní nahrazuje starší varianty A/B, které jsou postupně modernizovány.

Jen minulý rok polské ministerstvo obrany od FB objednalo přes 27 000 pušek. Pokud uspějí i vyjednávání ohledně tohoto posledního kontraktu, dočká se polská armáda zhruba 86 500 nových Berylů, které budou dodány do roku 2019.

Zatím není jisté, zda Beryly připadnou chystaným útvarům teritoriální obrany, ale pokud objednávka projde, ministerstvu obrany se podaří “vymýtit” z ozbrojených sil zbraně v sovětské ráži 7,62×39 mm a nahradit je zbraněmi v NATO ráží 5,56×45 mm.

O zformování jednotek teritoriální obrany bylo rozhodnuto v rámci širokých a ambiciózních snah polské vlády o modernizaci a reformu armády. Plán spočívá ve vytvoření 17 brigád tvořenými 86 prapory vázanými na krajská města. Při naplnění početních stavů pod velení generálního štábu polské armády se zařadí 35 tisíc dobrovolníků.

Pokud se objednávka 53 492 útočných pušek wz. 96C Beryl a 3 842 karabin wz. 96C Beryl  (tzv. Mini-Beryl) uskuteční, půjde o největší zakázku firmy FB Radom za posledních 25 let.

Popagační video pušky Beryl.

FB (součást koncernu Polska Grupa Zbrojeniowa) má na svědomí také útočnou pušku wz. 88 Tantal a karabinu wz. 89 Onyks, předchůdce Berylu, jehož vývoj začal v první polovině devadesátých let.

Puška wz. 96C Beryl je postavena pro náboj 5,56×45 mm NATO, ale exportní verze existují i v ráži 7,62×39 mm (např. pro Nigérii). Celková délka zbraně je 910/980 mm podle polohy pažby. Rychlost střelby dosahuje teoreticky 700 ran/min. Hmotnost verze wz. 96C Beryl bez zásobníku je 3,65 kg.

Průtahy s vývojem nové útočné pušky MSBS

Ve stínu desetitisícové objednávky pušek Beryl je “příběh” útočné pušky MSBS (Modulowy System Broni Strzeleckiej), která ani po deseti letech vývoje není zavedena do výzbroje polské armády. Vývoj pušky přitom podle dřívějších informací Armádních novin prakticky skončil již v roce 2014.

Hlavní překážkou pro zavedení MSBS do výzbroje polské armády je byrokracie. O vývoj se stará FB Radom ve spolupráci s Vojenskou technickou akademií (Wojskowa Akademia Techniczna).

Popagační video MSBS

Projekt však financuje polské státní Národní centrum pro výzkum a vývoj (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), které vyžaduje splnění řady administrativních formalit. Podle polského zdroje Armádních Novin jde primárně o „papírový“ problém na ose průmysl-státní administrativa-vojsko.

FB Radon má na formálním ukončení vývoje přirozeně značný zájem. Po prodeji MSBS polské armádě totiž plánuje pušku nabízet v zahraničí. Ještě v roce 2014 se FB Radon pušku snažil nabídnout Francouzům , kteří tehdy hledali náhradu za FAMAS. Soutěž však nakonec vyhrál Heckler & Koch 416 F.

FB Radom počítá s výrobou 11 verzí MSBS. Šest v klasickém provedení - standardní karabina, karabina s granátometem, zkrácená karabina, lehký kulomet, puška pro přesnou střelbu a karabina pro ceremonie. Karabina v provedení bull-pup se chystá ve všech jmenovaných verzích, kromě verze pro ceremoniální povinnosti.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  21:38 02.02.2017

  Mastodonte - AK-101 má ráži 5.56 úplně stejnou, jako Beryl a kope stejně. Méně kopou 5.45. AK-74 je fakt vrcholně příjemná flobertka. Ale jak píšu, s Berylem nastřílí moje malá ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodonte - AK-101 má ráži 5.56 úplně stejnou, jako Beryl a kope stejně. Méně kopou 5.45. AK-74 je fakt vrcholně příjemná flobertka. Ale jak píšu, s Berylem nastřílí moje malá dcera líp, než krutopřísní borci s tacticool ověšeným Sa-58. Takový ten kolorit českých střelnic....Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:37 02.02.2017

  Akvizice ČR pro potřeby sil teritoriální obrany ? Aha, já zapomněl. U nás se to jmenuje AZ aneb původem vysloužilci z armády. S občany se počítá v rámci případné mobilizace jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Akvizice ČR pro potřeby sil teritoriální obrany ?

  Aha, já zapomněl. U nás se to jmenuje AZ aneb původem vysloužilci z armády. S občany se počítá v rámci případné mobilizace jako s lidskými štíty. Aneb vezměte si všichni klacek a běžte bránit zem. Armáda ČR jako 2 brigádový expediční sbor pro hájení mezinárodních zájmů Manhattanu je českým daňovým poplatníkům na 2 věci. Oddělení akvizic a obraného plánování by měli lidé nakopat do zadku, aby začali již konečně používat mozek.

  Vidíte ten ohromný rozdíl v přípstupu mezi Polskem a ČR ?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:35 02.02.2017

  Mastodonte, problém je, že si pletete osobní názor s ověřitelným faktem: 1.) BERYL byl "vyvinut" v sedmdesátých letech v SSSR, je to totiž "vytuněný" AK a přerážovaný AK-74. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodonte, problém je, že si pletete osobní názor s ověřitelným faktem:

  1.) BERYL byl "vyvinut" v sedmdesátých letech v SSSR, je to totiž "vytuněný" AK a přerážovaný AK-74. Jeho vývoj Poláky nestál nic. Pouze ho dělají v moderní fabrice (srovnání Radomi a Brodu je pro nás tristní). Udělali přerážování na 5.56, protože jsou v NATO, jak jste jistě zaznamenal. A hodili na ro raily, což muselo opravdu neuvěřitelně náročná vývojová činnost.
  2.) Bavím se o tolerancích hlavně a jejího upevnění. Ty mají vliv na přesnost a věřte tomu, že Beryl je podstatně přesnější, než Sa-58. Ostatně, klidně vám nabízím vyzkoušení. Z obou pušek mám nastříleno několik tisíc kousků. Hádejte, kteoru jsem si nechal. Tu lepší...
  3.) KDE a PODLE čeho soudíte, že má větší zpětný ráz, než AK-101? CO konkrétně vás vede k této domněnce a k tomu, že na ní trváte, ačkoliv (chápu.li dobře) jste ani jednu z těch pušek v ruce v životě neměl.
  4.) PROČ se domníváte, že by Poláci raději zavřeli supermoderní zbrojovku v Radomi a kupovali pro svojí armádu pušky u Rusů? Zkuste to řicít před jedním Polákem. Podle naturelu se vám bud vysměje, nebo dá po papuli. Politicky, ekonomicky a i z hlediska národní bezpečnosti je to kolosální nesmysl...
  5.) AK-101 bylo dosud vyrobeno asi 1/4 co Berylů a zatím není mnoho informací o jejich bojovém nasazení. Nepochybuji, že AK-101 je výborná puška (jako AK-75, ze které vychází). Ale KDE berete informace, že jeho kvalita je stabilně vysoká, resp. vyšší, než u Beryla? Konkrétně, prosím. Rozhodně je vyrobená s menší pečlivostí, na starších strojích a bez teniferace namáhaných částí.
  6.) Polská kvalita (pokud nejde o vývoz odpadu z potravinářského průmyslu co ČR či SR) je minimálně ve zbrojní výrobě na velice dobré úrovni, lepší než v ČR.
  7.) JAK si nepomohli tím, že pro svojí teritoriální obranu nakoupí spousty velmi levných, přesných a odolných pušek? Co byste jim poradil vy?

  Tady se mrkněte, jak vypadá nová fabrika, kde dělají Beryly:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  21:21 02.02.2017

  Dobre suhlasim s tebou v niecom ale ... nemozes porovnavat v spatnom raze pusky s razou 5,56 a 7,62. Vies dobre ako slavna bola 58cka prave pre jeho presnu strelbu davkami, vies ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobre suhlasim s tebou v niecom ale ... nemozes porovnavat v spatnom raze pusky s razou 5,56 a 7,62. Vies dobre ako slavna bola 58cka prave pre jeho presnu strelbu davkami, vies dobre ze nenesie do stran ale len mierne hore. Bolo by samozrejme zvlastne aby mala mensia raz vacsi ráz ako vacsia. Podla toho videa som usudil ze na 5,56 kopal celkom dost v porovnani s Ak101. Ok moj subj. nazor.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  21:16 02.02.2017

  Ale ved to je moj osobny nazor sa tolko nevzrusuj. So SA 58 mam odstrielane viac nez dost aj moji kolegovia a ziadne poruchy nic neviem odkial to mas. Sluzil si v armade ? ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale ved to je moj osobny nazor sa tolko nevzrusuj. So SA 58 mam odstrielane viac nez dost aj moji kolegovia a ziadne poruchy nic neviem odkial to mas. Sluzil si v armade ? Tolerancie o ktorych rozpravas su tam tiez z nejakeho dovodu ale to urcite vies akeho, ked sa tak javis ako odbornik. Preco by ten vývoj nestál tolko a mozno aj viac ? Asi nemas prehlad o tom kolko stoja vo svete armádne vývoje. Sú to obrovské ciastky a uz len pri malých úpravách. Uvedom si co je to vývoj a co za tým vsetko stojí. Tak mali radsej nakupit od zapadu nieco modernejsie teda. Co sa tyka AK -101 tak ten má stabilne vysokú kvalitu, nazvime to aj bojovú hodnotu, ale ved to si mozes hocikde nastudovat. OK snad ju raz vyskusam. mas na to svoj nazor respektujem to. Podla mna je to len obycajny klon ktorym si Poliaci nepomohli, a o Polskej kvalite sa da polemizovat.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:11 02.02.2017

  Aha Mastodonte, a jak jste z videa na youtube poznal zpětný ráz a kvalitu výroby? A pokud říkáte, že Sa-58 má zpětný ráz v pohodě, proč potom myslíte, že Beryl ho větší, než AK a ...Zobrazit celý příspěvek

  Aha Mastodonte, a jak jste z videa na youtube poznal zpětný ráz a kvalitu výroby? A pokud říkáte, že Sa-58 má zpětný ráz v pohodě, proč potom myslíte, že Beryl ho větší, než AK a je to jeho nevýhoda? Mám Sa i Beryla a nedá se to srovnávat.Zpětný ráz Beryla (jako každá mikroráže) je PODSTATNĚ menší, než u Kosy. To je prostě o něčem jiném.
  A nezlobte se ta vaše mantra, kolik musel stát vývoj Berylo je idiotská. JE to prostě AK, jehož vývoj zaplatili přes mnoha letysověti. Poláci ho jen přerážovali, lehounce vylepšili, podstatně kvalitněji vyrobili a hodili na to raily (to je něco, co u nás ve výborné kvalitě zvládá dvoumužná firma ve spolurpáci s jedním uškařem pro 58 - to si fakt Poláci dovolit mohou).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:07 02.02.2017

  Nevím, jeslti to má smysl, ale vy také asi raději píšete a teoretizujete, než čtete či berete věci do svých rukou, že? Kolik myslíte, že stál vývoj Berylu? Nic. V devadesátých ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, jeslti to má smysl, ale vy také asi raději píšete a teoretizujete, než čtete či berete věci do svých rukou, že?
  Kolik myslíte, že stál vývoj Berylu? Nic. V devadesátých letech přerážovali Tantala na 5.56, začali ho dělat na moderních mašnách a pořádně a dodali na raily.
  Sa-58 není tak spolehlivá, trvanlivá a přesná (z velké části díky ráži) a hlavně se už 40 let nedělá.
  Ůvaha o tom, že vývoj Berylu stál jako 50 000 AK-101 je jednak na hraně hlouposti, stejně tak jako si myslet, že Poláci zavřeli své zbrojovky, aby kupovali pušky od Rusů.
  Kde jste vzal, že kvalita AK-101 je vyšší? Viděl jste strojní vybavení v Iževsku a v Radomi? Beryl je kvalitou NAD AK-101.
  Zkuste si ty pušky vyzkoušet, něco si přečíst a pak mudrovat.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  21:04 02.02.2017

  Fenri povedal som ze nemam skusenosti s tou zbranou videl som len videa na youtube nejake ako strielali. Ako som spomenul - su to vyhodene peniaze. Vyvoj bol urcite drahy. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri povedal som ze nemam skusenosti s tou zbranou videl som len videa na youtube nejake ako strielali. Ako som spomenul - su to vyhodene peniaze. Vyvoj bol urcite drahy. V jednej ruke udrzim pohode aj Sa vz 58 a ten je milion rokov stary.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  21:01 02.02.2017

  Neviem no oproti Sa vz.58 to by som musel odskusat. Uplne v pohode trafim so SA vz.58 stojacu figurinu na 300-400m s klasickymi mieridlami, jasne za predpokladu ze je dobre ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem no oproti Sa vz.58 to by som musel odskusat. Uplne v pohode trafim so SA vz.58 stojacu figurinu na 300-400m s klasickymi mieridlami, jasne za predpokladu ze je dobre viditelna. Kvalita 58cky je stale vyborná. Ja tomu nemam co vytknut... Ano spust je trochu tuhá ale v pohode s tym sa kvalitny strelec vzdy vysporiada. Ja osobne nevidim co take prevratne to Poliakom prinesie, akurat utratili obrovske peniaze na vyvoj co mohli nakupit 50 tisic Ak-101, Usetrene peniaze a kvalita vyssia.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:00 02.02.2017

  Upřesňuji - s tou ráží a zpětným rázem jsem myslel samozřejmě AK-105 v 5.45.
  Jinak řada AK-12 je už něco trochu jiného.

  Upřesňuji - s tou ráží a zpětným rázem jsem myslel samozřejmě AK-105 v 5.45.
  Jinak řada AK-12 je už něco trochu jiného.

 • fenri
  20:57 02.02.2017

  Mastodont - kolik jste s tím nastřílel, že jste odhadem z obrázku odhadl zpětný ráz? Dá se udržet v jedné ruce. Moje 11 ti letá dcera s ním střílí v pohodě. A to není Mastodont. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont - kolik jste s tím nastřílel, že jste odhadem z obrázku odhadl zpětný ráz? Dá se udržet v jedné ruce. Moje 11 ti letá dcera s ním střílí v pohodě. A to není Mastodont.

  V čem je lepší AK-101? Konkrétně? Ano, bude mít mírně leší zpětný ráz (jako AK-74 a vše v 5.45), ale je hůř a méně přesně vyrobený. Argonomie a vše ostatní je stejné.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:55 02.02.2017

  AK-74 -> Tantal (zkrácená karabina 10" Onyx) -> Beryl (zkrácený na 16" Commando a na PDW 10"MiniBeryl). Beryl má několik variant lišících se hlavně railovým systémem (nejpve ...Zobrazit celý příspěvek

  AK-74 -> Tantal (zkrácená karabina 10" Onyx) -> Beryl (zkrácený na 16" Commando a na PDW 10"MiniBeryl). Beryl má několik variant lišících se hlavně railovým systémem (nejpve zkoušeli i něco vlastního, proprietárního).
  Spousta dílů na to pasuje z AKM či AK-74.
  V podstatě by se dal zařadit do vývojové větve pušek jako Valmet, Galil, Vektor. Z nich je nejmaldší a IMHO nejlepší.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:49 02.02.2017

  no pozrel som si teda par videi vratane ústrojenstva vo vnutri a mozem len poznamenať že poliaci s nicim novym neprisli a to absolutne. A najvacsi problem vidim asi v spatnom raze ...Zobrazit celý příspěvek

  no pozrel som si teda par videi vratane ústrojenstva vo vnutri a mozem len poznamenať že poliaci s nicim novym neprisli a to absolutne. A najvacsi problem vidim asi v spatnom raze ktory ma porovnatelny s klasickym AK, trosku to tlmi ta pazba ze je zrovnaná oproti staremu AK,, ale nevidim v tom zasadny rozdiel. AK tie nedostatky ktore malo uz davno odstranilo a momentalne nove typy ako AK-101 - 12 sú na lepsej urovniSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:49 02.02.2017

  Je to klon AK. V podstatě čistokrevný, ale přesně a kvalitně vyrobený AK v ráži 5.56. Hlaveň a píst jsou v teniferu. Velmi slušná spoušť (ve srovnání s Sa58), 18" dlouhá hlaveň, ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to klon AK. V podstatě čistokrevný, ale přesně a kvalitně vyrobený AK v ráži 5.56.
  Hlaveň a píst jsou v teniferu.
  Velmi slušná spoušť (ve srovnání s Sa58), 18" dlouhá hlaveň, za studena kovaná.
  Vylepšená pojistka (přeřaďovač) tak, že jde snadno ovládat ukazovákem silné ruky. Zvětšené ovládání vypouštění zásobníku, urychlující přebití.
  Přesný, dá se pod 2MOA. Američané v testech někdy uvádí, že se dostali s vybraným střelivem až k 1 MOA. K tomu jsem osobně skeptický.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:41 02.02.2017

  Nie som specialista na Polske zbrane ale kazdy si snad vsimol že vývoj toho Berylu asi hodne ovplyvnil Kalashnikov. Neviem ako je to s ústrojenstvom vo vnútri no rád by som sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie som specialista na Polske zbrane ale kazdy si snad vsimol že vývoj toho Berylu asi hodne ovplyvnil Kalashnikov. Neviem ako je to s ústrojenstvom vo vnútri no rád by som sa pozrel nato aby som to vedel porovnať napr. s vz.58,Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:29 02.02.2017

  Vzhledem k nízké ceně Berylu, jeho spolehlivosti a životnosti a slušné účinnosti (neprojevil se něm tolik mor krátkých hlavní degradujících účinek 5.56) je to rozumná cesta. ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k nízké ceně Berylu, jeho spolehlivosti a životnosti a slušné účinnosti (neprojevil se něm tolik mor krátkých hlavní degradujících účinek 5.56) je to rozumná cesta. Ergonomické handicapy oproti AR či SCAR like puškám jsou přijatelnou cestou.Skrýt celý příspěvek

 • sokol.vojtech@gmail.com
  12:56 02.02.2017

  v clanku je 2x zminena puska wz. 98C Beryl, predpokladam ze se jedna o preklep a jde o wz. 96C

  v clanku je 2x zminena puska wz. 98C Beryl, predpokladam ze se jedna o preklep a jde o wz. 96C

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3