Polská armáda nakupuje vrtulníky a letadla

TS-11 Iskra
Foto: Polsko hledá náhradu za své cvičné stroje TS-11 Iskra / Wikipedia

Polsko dále mohutně modernizuje svou armádu. Vyzbrojovací úřad polského ministerstva obrany plánuje nakoupit 8 cvičných proudových letounů a 70 víceúčelových středních vrtulníků. O vítězích obou kontraktů má být rozhodnuto již v průběhu letošního roku.

AJT - nástupce TS-11 Iskra

V současné době tvoří hlavní cvičný proudový letoun polského letectva typ TS-11 Iskra, jehož počátky sahají až do 60. let minulého století. Původně se počítalo s ukončením provozu těchto letounů již v roce 2012, ale po neúspěšném tendru na nákup nových cvičných stíhaček z roku 2011 byl provoz strojů TS-11 Iskra prodloužen až do letošního roku. Polské ministerstvo obrany však počítá s tím, že letouny TS-11 Iskra budou v polské armádě létat minimálně do roku 2017.

Původně chtěla v rámci programu LIFT (Lead-in Fighter Trainer) polská armáda nakoupit 16 cvičně-bojových strojů. Poláci však kladli na stroje náročné technické požadavky, které žádný ze zájemců nemohl nebo nechtěl splnit. Později polské ministerstvo obrany poslalo dotaz o informaci (tzv. request for information, RFI) na nákup 16 méně technicky náročných strojů AJT (Advanced Jet Trainer).

Nakonec došlo k redukci poptávaných strojů na polovinu. Polská armáda vyhlásila tendr na 8 cvičných letounů s obcí na čtyři další. Zájemci mají své nabídky předložit do 2. května tohoto roku.

Black Hawk jako páteř polského vrtulníkového letectva?

Vedle nových školních proudových letadel chce Polsko nakoupit pro všechny své armádní složky i 70 nových víceúčelových vrtulníků. Do pozemního vojska zamíří 48 strojů, do námořnictva 12 a k letectvu 10 vrtulníků.

V pozemním vojsku budou sloužit pouze transportní vrtulníky. Pro potřeby námořnictva bude 6 strojů upraveno pro  pátrací a záchranářské operace a 6 strojů pro protiponorkový boj - půjde o nejdražší a technicky nejnáročnější variantu. Polské letectvo pak získá vrtulníky pro provádění CSAR (Combat search and rescue) a SAR (Search and Rescue) operací.

UH-60 Black Hawk Foto: Obrovské šance má americký stroj UH-60 Black Hawk / Wikipedia

Bohužel polská strana neuvolnila bližší technické informace o možných kandidátech. Vzhledem k historicky napjatým vztahům mezi Polskem a Ruskem můžeme ruské stroje rovnou vyškrtnout. Horkými kandidáty jsou tak americký UH-60 Black Hawk od firmy Sikorski nebo evropský NH-90 od firmy NHIndustries. Oba stroje jsou také dostupné v protiponorkové úpravě, i pro operace typu SAR i CSAR.

Především UH-60 Black Hawk má největší šance. Kromě toho, že je Polsko považováno za nejbližšího spojence USA, Black Hawky se dokonce kompletují v polské vrtulníkové firmě PZL Mielec.

První vrtulníky mají být dodány polskému letectvu mezi léty 2014-2015, poslední pak v roce 2022. Nejde však o poslední vrtulníkový tendr v Polsku, již od roku 2018 má být spuštěn program náhrady bitevních vrtulníků Mi-24.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová šance pro L-159 ALCA v Polsku?

Před pár lety projevilo Polsko zájem o cvičné a bojové lehké letouny. Původního tendru se účastnila ...

Polské letectvo: Síla, se kterou je třeba počítat

Středoevropská letectva jsou svým způsobem specifická i tím, že v nich lze nalézt zároveň letouny ...

Polská armáda plánuje ambiciózní modernizaci svého vrtulníkového letectva

Poláci měli vždy speciální vztah ke své armádě. Byla a je největším zdrojem polské národní hrdosti - ...

Česká TATRA se snaží prosadit v polské armádě

Český výrobce nákladních automobilů TATRA se ve spolupráci s polskou finanční skupinou MAW Telecom ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • raptor77
  15:17 06.03.2013

  Jak jsem to naučit. Mimochodem, spousta zábavy

  Jak jsem to naučit. Mimochodem, spousta zábavy

 • David Khol
  13:47 06.03.2013

  Tak mně osobně je ten polský přístup sympatičtější než čecháčkovství, které se občas projevuje voláním po zrušení stíhaček a pod. Ale i tak mi některé polské plány připadají jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mně osobně je ten polský přístup sympatičtější než čecháčkovství, které se občas projevuje voláním po zrušení stíhaček a pod. Ale i tak mi některé polské plány připadají jako přehnané - třeba vývoj nových tanků (lehkého Anders i MBT). A řekl bych, že to dopadne jako u námořnictva, které mělo velké plány a chtělo zavést moderní třídu korvet, do celého programu nasypalo obrovské množství peněz - a nakonec z toho nebude nicSkrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  06:56 06.03.2013

  raptor: A teď česky prosím. :)

  raptor: A teď česky prosím. :)

 • raptor77
  23:34 05.03.2013

  Ekonomické údaje ukazují, že žádná česká ekonomika je na místě, není pro nás jsou fakta

  Ekonomické údaje ukazují, že žádná česká ekonomika je na místě, není pro nás jsou fakta

 • Coffin Corner
  23:15 05.03.2013

  Polsko není v tak dobrém ekonomickém stavu, jakému odpovídá mohutná modernizace výzbroje a těm dvěma procentům výrazně pomáhá nalévání peněz do rozpočtu na dluh. A pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

  Polsko není v tak dobrém ekonomickém stavu, jakému odpovídá mohutná modernizace výzbroje a těm dvěma procentům výrazně pomáhá nalévání peněz do rozpočtu na dluh. A pokud se nenaplní očekávání ohledně těžby břidlicových plynů (jako že se původní optimistické odhady hodně redukují) čeká nás dříve,či později, další prasklá bublina ekonomického "zázraku" včetně krachu ambiciózní modernizace armády.Skrýt celý příspěvek

 • Heretic
  15:30 05.03.2013

  U nás raději než 100kč na armádu, 1 000 000 do kapsy kamarádovy - a voják at si chcípne. Až se něco stane - jakože se brzy stane, tak se budou divit. Celá situace mi připomíná ...Zobrazit celý příspěvek

  U nás raději než 100kč na armádu, 1 000 000 do kapsy kamarádovy - a voják at si chcípne.
  Až se něco stane - jakože se brzy stane, tak se budou divit.
  Celá situace mi připomíná řízenou likvidaci státu včetně armády.Skrýt celý příspěvek

 • HU
  13:17 05.03.2013

  ..třeba to položí i ten náš projekt pro vrtulníky Mil :-)

  ..třeba to položí i ten náš projekt pro vrtulníky Mil :-)

 • liberal shark
  07:44 05.03.2013

  Můžeme Polákům leda závidět. Po staletích válek proti Němcům, Rusům, Švédům a několika úplných porážek doprovázených likvidací celého státu se dokázali poučit.

  Můžeme Polákům leda závidět. Po staletích válek proti Němcům, Rusům, Švédům a několika úplných porážek doprovázených likvidací celého státu se dokázali poučit.

 • Refael
  23:35 04.03.2013

  U Polaku se mi libi, ze maji uplne jiny pristup k obrane, defakto stejny jako u nas v Izraeli. Poucili se z historie. Dokonce na zacatku 2.sv.valky mala jednotka polsk.vojaku na ...Zobrazit celý příspěvek

  U Polaku se mi libi, ze maji uplne jiny pristup k obrane, defakto stejny jako u nas v Izraeli. Poucili se z historie. Dokonce na zacatku 2.sv.valky mala jednotka polsk.vojaku na konich jako jedina presla behem nacist.agrese do Polska, do nacist.Nemecka.
  Takova odvaha ! ! !Skrýt celý příspěvek

 • raptor77
  21:07 04.03.2013

  F16 block 52 na gripena nigdy

  F16 block 52 na gripena nigdy

 • asdf
  20:57 04.03.2013

  mohou koupit od nas supermoderni W-3A nebo vymenou za stihacky 1:1 :D :D :D :D

  mohou koupit od nas supermoderni W-3A nebo vymenou za stihacky 1:1 :D :D :D :D

 • raptor77
  20:16 04.03.2013

  Omlouváme se za překlad
  Náměstek ministra obrany Waldemar Skrzypczak, dnes oznámila, že Polsko bude kupovat 128 tanků Leopard 2A4 primární nebo 2A5. Stály asi 100 milionů eur.

  Omlouváme se za překlad
  Náměstek ministra obrany Waldemar Skrzypczak, dnes oznámila, že Polsko bude kupovat 128 tanků Leopard 2A4 primární nebo 2A5. Stály asi 100 milionů eur.

 • raptor77
  20:14 04.03.2013
 • Muerte
  18:40 04.03.2013

  No jestli je tam míra korupce větší nebo menší nevím, ale Poláci mají uzákoněno, že na obranu jdou 2 procenta ze státního rozpočtu podle doporučení NATO. Takže žádný populistický ...Zobrazit celý příspěvek

  No jestli je tam míra korupce větší nebo menší nevím, ale Poláci mají uzákoněno, že na obranu jdou 2 procenta ze státního rozpočtu podle doporučení NATO. Takže žádný populistický škrty armádu neohrozí. Docela by nám takový zákon taky prospěl.Skrýt celý příspěvek

 • vanhouten
  16:26 04.03.2013

  je videt za polaci na armadu narozdil od CR maji. asi jim nemizi penize v cernych dirach jako u nas. pro nas jako CR je to smutne, ze spousty vojaku musi fungovat na strojich ...Zobrazit celý příspěvek

  je videt za polaci na armadu narozdil od CR maji. asi jim nemizi penize v cernych dirach jako u nas. pro nas jako CR je to smutne, ze spousty vojaku musi fungovat na strojich starych i pul stoleti.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub
  16:03 04.03.2013

  Tak uh60 su u poliakov takmer iste. Co sa tyka trenerov tak tam to bude zaujimave. Inak mi-24 mozu hahradit tie specialne blackhawky s riadenimy strelamy a s kanonom.

  Tak uh60 su u poliakov takmer iste. Co sa tyka trenerov tak tam to bude zaujimave. Inak mi-24 mozu hahradit tie specialne blackhawky s riadenimy strelamy a s kanonom.

Načítám diskuzi...