Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 1.

-
4. 10. 2021
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády nového vzoru ANV (Armia Nowego Wzoru). Téze projektu jsou jednoduché – dochází k překotné změně světového řádu a Polsko, zejména ozbrojené síly, musí čelit nové geopolitické realitě. V sázce je zejména prosperita budoucích generací.
ANV je extrémně ambiciózní iniciativou, ale oficiálně se ní nepodílí žádné polské státní instituce. Projekt ale podporují polští vojáci, odborníci i politici. S&F na projektu také spolupracuje s předními světovými odborníky, jako je George Friedman. Cílem ANV je v polské společnosti, politice a armádě spustit pozitivní myšlenkové zemětřesní – změnit pohled na to, jak mají (zejména) ozbrojené síly vypadat a čemu musí čelit. ANV ale není jen o polské armádě, ale o celkové odolnosti polského státu.
„Náš projekt je pokusem najít odpovědi na to, jakou nejlepší pozici má Polsko zaujmout v rychle se vyvíjejícím světovém řádu, který se mění před našima očima […]. Naše workshopy, ideje velké skupiny lidí [...] vedou k závěru, že potřebujeme posílit imunitní systém naší země, a především ozbrojené síly. V podstatě jde o to, aby Polsko bylo podmětem, nikoliv předmětem v nadcházející geostrategické hře,“ uvedl zakladatel S&F Jacek Bartosiak.
„Ve skutečnosti stojíme před výzvou podobnou té, které čelil Velký Sejm [Sejm Wielki; 1788] na konci první polské republiky. Buď vynaložíme velké úsilí na modernizaci našich ozbrojených sil, nebo prohrajeme jako tehdy a protrpíme, již ne my, ale příští generace, podobné důsledky tohoto selhání,“ varuje Bartosiak s odkazem na prohranou válku proti Prusku a Rusku (1794). V důsledku války Polsko na 123 let ztratilo samostatnost.
S&F zatím nepředstavil konkrétní způsob, jak reorganizovat, cvičit nebo vybavit polské ozbrojené síly. S&F v první fázi popisuje situaci ve světě, jaké jsou záměry Ruska (tedy hlavního protivníka Polska), jaká má být polská reakce a k čemu vlastně polské ozbrojené síly slouží.
Známe to i z České republiky. Kdo zná skutečně odpověď na otázku: „K čemu máme českou armádu?“ V drtivé míře jsou odpovědi abstraktní: „Každý sebevědomý stát musí mít přeci armádu!“ Poněkud odbytá odpověď na to, že Ministerstvo obrany České republiky hodlá utratit 50 miliard korun za bojová vozidla pěchoty (BVP). K čemu, proti komu, za jakým účelem? Jen proto, že to po nás chce NATO? Jedná se o 50 miliard korun, odpověď by měla být tedy zřejmě sofistikovanější a nenaznačovat pochybovačným tazatelům, že „nejsou dost zasvěcení“, „dost prozápadní“ a že mají „držet pusu a krok“.
Související články
PREMIUM New World Order: Washington může obětovat okrajové spojence
Michael Mazarr, starší analytik think-tanku RAND Corporation, dřívější profesor na US National War ...
-
04.08.2021
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Ruské elity: Střední Evropa nezná své místo
Polský historik, novinář, autor a odborník na ruský svět Marek Budzisz napsal článek „Východní ...
-
25.08.2021
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Rusko se NATO nebojí. To je třeba změnit
Americký expert na zahraniční vztahy Wess Mitchell napsal pro portál The National Interest ...
-
13.09.2021
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Západ se třese: Austrálie koupí americké jaderné útočné ponorky
Austrálie, Velká Británie a Spojené státy včera uzavřely společný technologicko-vojenský pakt AUKUS ...
-
17.09.2021
-
37 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.