Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 1.

Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 1.
Polský odstřelovač / Foto: Combat Camera Poland, CC BY-NC 2.0 (Zvětšit)

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády nového vzoru ANV (Armia Nowego Wzoru). Téze projektu jsou jednoduché – dochází k překotné změně světového řádu a Polsko, zejména ozbrojené síly, musí čelit nové geopolitické realitě. V sázce je zejména prosperita budoucích generací.

ANV je extrémně ambiciózní iniciativou, ale oficiálně se ní nepodílí žádné polské státní instituce. Projekt ale podporují polští vojáci, odborníci i politici. S&F na projektu také spolupracuje s předními světovými odborníky, jako je George Friedman. Cílem ANV je v polské společnosti, politice a armádě spustit pozitivní myšlenkové zemětřesní – změnit pohled na to, jak mají (zejména) ozbrojené síly vypadat a čemu musí čelit. ANV ale není jen o polské armádě, ale o celkové odolnosti polského státu.

„Náš projekt je pokusem najít odpovědi na to, jakou nejlepší pozici má Polsko zaujmout v rychle se vyvíjejícím světovém řádu, který se mění před našima očima […]. Naše workshopy, ideje velké skupiny lidí [...] vedou k závěru, že potřebujeme posílit imunitní systém naší země, a především ozbrojené síly. V podstatě jde o to, aby Polsko bylo podmětem, nikoliv předmětem v nadcházející geostrategické hře,“ uvedl zakladatel S&F Jacek Bartosiak.

„Ve skutečnosti stojíme před výzvou podobnou té, které čelil Velký Sejm [Sejm Wielki; 1788] na konci první polské republiky. Buď vynaložíme velké úsilí na modernizaci našich ozbrojených sil, nebo prohrajeme jako tehdy a protrpíme, již ne my, ale příští generace, podobné důsledky tohoto selhání,“ varuje Bartosiak s odkazem na prohranou válku proti Prusku a Rusku (1794). V důsledku války Polsko na 123 let ztratilo samostatnost.

S&F zatím nepředstavil konkrétní způsob, jak reorganizovat, cvičit nebo vybavit polské ozbrojené síly. S&F v první fázi popisuje situaci ve světě, jaké jsou záměry Ruska (tedy hlavního protivníka Polska), jaká má být polská reakce a k čemu vlastně polské ozbrojené síly slouží.

Známe to i z České republiky. Kdo zná skutečně odpověď na otázku: „K čemu máme českou armádu?“ V drtivé míře jsou odpovědi abstraktní: „Každý sebevědomý stát musí mít přeci armádu!“ Poněkud odbytá odpověď na to, že Ministerstvo obrany České republiky hodlá utratit 50 miliard korun za bojová vozidla pěchoty (BVP). K čemu, proti komu, za jakým účelem? Jen proto, že to po nás chce NATO? Jedná se o 50 miliard korun, odpověď by měla být tedy zřejmě sofistikovanější a nenaznačovat pochybovačným tazatelům, že „nejsou dost zasvěcení“, „dost prozápadní“ a že mají „držet pusu a krok“.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM New World Order: Washington může obětovat okrajové spojence

Michael Mazarr, starší analytik think-tanku RAND Corporation, dřívější profesor na US National War ...

PREMIUM Ruské elity: Střední Evropa nezná své místo

Polský historik, novinář, autor a odborník na ruský svět Marek Budzisz napsal článek „Východní ...

PREMIUM Rusko se NATO nebojí. To je třeba změnit

Americký expert na zahraniční vztahy Wess Mitchell napsal pro portál The National Interest ...

PREMIUM Západ se třese: Austrálie koupí americké jaderné útočné ponorky

Austrálie, Velká Británie a Spojené státy včera uzavřely společný technologicko-vojenský pakt AUKUS ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.