160 raketometů Homar pro polskou armádu

Model raketometu Homar / Konflikty.pl přes Defence-Blog

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit 160 raketometů Homar - třikrát více, než byl původní požadavek. Informaci o navýšení počtu nakupovaných raketometů před několika dny oznámil médiím polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

Macierewicz v rádiu Jedynka uvedl, že nové raketomety budou jedním z hlavních prvků polského protiraketového deštníku. Zdá se tak, že se Polsko nechalo přímo inspirovat americkým konceptem protnutých oblastí (cross-domain; viz níže).

Podle dřívějších plánů Varšava počítala s třemi oddíly po 18 raketometech Homar a dvěma cvičnými raketomety (celkově 56 odpalovacích vozidel). Podle Macierewicze jsou však raketomety naprosto zásadní pro obranu státu a je proto nutné zvýšit jejich počet.

“Rakety Patriot jsou jen součástí tohoto projektu (protiraketové obrany - pozn. red.). Co se týče množství, hlavním nástrojem budou raketomety Homar. Chtěli jsme nakoupit asi 50 odpalovacích vozidel, nakoupíme 160,” uvedl v rádiu Jedynka Macierewicz.

Polsko plánuje raketomety Homar začlenit do revolučního systému velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) od americké firmy Northrop Grumman.

IBCS v podstatě slučuje pod jediné velení/řízení celou plejádu různorodých námořních/pozemních/leteckých senzorů, zbraňových systémů a prostředků radioelektronického boje. 

V případě raketového útoku na Polsko IBCS dokáže útočící raketu nejen zachytit, ale také vypočítat místo odpalu (i dopadu) a na toto místo v reálném čase navést palbu vlastních zbraňových systémů - například raketometů Homar. “Typickým nepřítelem” raketometů Homar budou ruské taktické raketové systémy Iskander.

Polsko proto pro raketomety Homar požaduje poslední verze raket země-země GLMRS s doletem 160 km, ale i perspektivní LRPF (Long-Range Precision Fires) s doletem až 500 km.

IBCS údaje o pozici nepřátelského stanoviště raket dokáže předat i polským stíhačkám F-16 - ty pak na nepřítele zaútočí střelami vzduch-země JASSM s doletem 370 km nebo JASSM-ER s doletem až 1000 km. IBCS samozřejmě bude řídit i akce pozemní raketové PVO středního dosahu (polský program Visla) a krátkého dosahu (Narev).

Dlužno dodat, že taktickým raketovým systémům přisuzuje větší váhu také americká armáda - ta repasuje, vylepší a opět zavede do aktivní služby 160 raketometů na pásovém podvozku M270 MLRS.

Aktivace raketometů, vývoj nových taktických střel země-země (LRPF), i výstava IBCS jde ruku v ruce se zmíněným konceptem protnutých oblastí (cross-domain). Koncept cross-domain umožňuje okamžitě zanášet do taktického obrazu pozice vlastních/nepřátelských sil a okamžitě je posílat do všech datově připojených námořních/pozemních/leteckých systémů. Jinak řečeno, to co vidí na svém obrázku pilot stíhačky, uvidí a “pochopí” také obsluha raketometu.

Jde vlastně o zcela novou úroveň koordinace operací letectva, pozemních sil a námořnictva, kdy díky moderním technologiím se informace mohou předávat v reálném čase - stejně tak v reálném čase mohou jednotlivé složky působit proti cílům na moři, zemi a vzduchu.

Velké modernizační plány polské armády, včetně budování konceptu cross-fire, jsou možné díky postupnému zvyšování obranných výdajů - v roce 2021 chce Polsko vydávat na obranu 2,1 % HDP a v roce 2030 minimálně 2,5 % HDP. Část polských politiků přitom mluví o urychleném zvýšení výdajů až na 3 % HDP.

V roce 2016 Polsko vydalo na obranu 2 % HDP, tj. 9,7 miliardy dolarů. Pro porovnání - Česká republika vydala v roce 2016 na obranu 1 % HDP, tj. 2,3 miliardy dolarů.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a vybavení pro družstvo lehké pěchoty budovaných jednotek polské teritoriální obrany. Většina výzbroje a výstroje je polské výroby.

Polská ochrana proti bitevním vrtulníkům a letadlům

Polská firma PIT-RADWAR dokončila vývoj kanónového systému protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu. Systém (zatím nemá jméno) se skládá ze tři základních částí a lze jej využít k ochraně stacionárních i mobilních objektů před útoky bitevních vrtulníků, letadel, dronů i před přesnou municí.

První samohybné minomety Rak pro polskou armádou

Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři velitelská vozidla AWD. Podle polských médií je Rak nejmodernější samohybný minomet na světě.

Efekt Trump: Polsko nakoupí za miliardy americké systémy Patriot a HIMARS

Obchod se zbraněmi dělá přátelé - polské ministerstvo obrany na pozadí návštěvy Donalda Trumpa ve Varšavě podepsalo se Spojenými státy dohodu o spolupráci na dvou klíčových zbrojních projektech polské armády. První program Visla řeší nákup prostředků protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu, program Homar nákup taktických raket země-země.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • PavolR
  19:26 22.07.2017

  Bola by celkom sranda, keby im teraz US senát niečo z toho, čo "požadujú" (?!?) blokol.

 • raziel87
  14:14 14.07.2017

  upravuji na - vinou valné většiny

 • raziel87
  14:13 14.07.2017

  2 Lyšák

  blbost, offtopic je tu každou chvíli - vinou nás všech

 • Lyšák
  13:43 14.07.2017

  To: StandaBlabol:
  Máš něco k věci nebo jen ukájíš svou touhu někoho snižovat, abys pozvedl své ego?

  Tvé sáhodlouhé bláboly jen zbytečně zahlcují tuto diskuzi ještě zbytečnějšímy kecy.

  Takže své pseudopsychologické rozbory si nech na Facedook apod., protože my ostatní tu řešíme vojenskou tematiku!

 • Luky
  11:25 14.07.2017

  :D chlapi nechci se mezi vás moc míchat, ale vzhledem k tomu, že tu Fenri už vícekrát sám napsal, že učí, dělá oponentury, i že je mu přes 40....je skoro zbytečný k tomu vymýšlet dedukci sira Watsóna.

  Jinak ten digiraketomet vypadá jako velmi šikovná věcička. Jen by to pak neměli Poláci s tím Jirkou Frídmanovým přehánět. Je to ale nakažlivý, chápu to...
  Amíci budou mít svoje modernizovaný MLRS určitě taky napojené na síť spojenou s F-35.

 • fenri
  10:13 14.07.2017

  Standa:
  1.) napsal jsem tuším, protože jsem:
  1a.) nevěděl přesně, zda to byl rok 1956
  1b.) věděl, že někteří zůstali v zajetí mnohem déle, takže i těch 21 je málo. A čekal jsem, kdy se někdo vynoří s tím, že jsem bolševik, že píšu, že je pustili už v roce 1956, protože ten a ten a tolik a tolik tisíc pustili až mnohem později. Chápeme?
  2.) Ano, je to nekonzistentní formulace, když uvedu rok, kdy si myslím, že většina byla propuštěni a zároveň uvádím dobu k těm, co byli propuštěni později. Blbá formulace.
  3.) Já bojuji?
  Jakmile jste mě upozornil na chybu, HNED v dalším příspěvku píši, cituji:
  "a ano, je to moje chyba. Mea culpa, mea maxima culpa." To vám přijde jako bojování? Co víc mám podle vás napsat? Mám spáchat seppuku a streamovat to net? Bude vám to stačit? Napsal vy jste někdy něco podobného,a že by se našlo...?

  Za další:
  http://extrastory.cz/rusko-propusti-posledniho-nemeckeho-valecneho-zajatce-stalin-ho-obvinil-z-vrazdy-jeho-syna.html

  Jak je zřejmé, ne všichni zajatci strávili v SSSR max. 15 let (mnou chybně uváděných jako max. 20, ačkoliv max. 20 se do kategorie 15 vejde, zvláště když tam někteří byli mnohem déle). Ale budiž, je to nepodstatné a minoritní.

  Na vysoké škole sice někdy učím, ale vy jste psal, že jsem učitel. Nejsem učitel, takže opravdu mimo. Soudím, že někdy řídíte, jste tedy řidič (evidentně jste to psal jako povolání)? Možná si doma něco někdy spravíte? Jste instalatér? Tesař? truhlář? Zedník? Možná máte děti a možná se ty nešťastníky pokoušíte vychovat - vida: Jste učitel.

 • StandaBlabol
  09:52 14.07.2017

  Fenri napsal jsi "někteří až do r. 56, tuším, takže až přes 20 let v zajetí". Ale stejně nepřiznáš, že jsi místo 11 spočítal 21?

  A na vysoké škole učíš a přes 40 ti je, takže jsem se netrefil, nebo velmi málo. Taky dobrý. Tohle vlákno už nikdo nesleduje, tak proč se nepobavit.

  Vetšinou když tu upozorníš někoho na chybu (nebo lež, ale tohle není lež, jen jsi se s těmi lety přepočítal a u zajatců jen narychlo vygooglil nesprávné číslo), tak z diskuze prostě uteče. Ty bojuješ - i když nesmyslně - takže dominantní typ osobnosti. Co dál nám na sebe ještě práskneš?

 • fenri
  09:30 14.07.2017

  Standa: netrefil, nebo velmi, velmi málo.
  Sice někdy vzácně učím, resp. přednáším na VŠ, ale není to ani moje povolání, a ani tam nemám problém s žáky. Je to bokovka pro zábavu a krejcary na koníčky. To spíš už dělám dost oponentur. Takže jste fakt mimo. Nicméně děláte analýzu i těch, co uráží mne? Tam to nevadí, že? A pokud poměrně triviální věc vysvětluji už po desáté a stále to (ani za použití symbolů), někdo nechápe, tak prostě nutně pochybuji o intelektu dotyčného. Je to divné? Prostě se nesetkávám s tak tupými posluchači, to je celé.
  Nicméně když jsme se tak skvěle dostali z, pro článek důležité diskuze o zajatých Němců k psychoanalýze Fenriho, můžete tedy konkrétně uvést co vám vadí na mém textu? JAKÁ je konkrétně ta moje údajná chyba?
  Jinak mohl byste ve článku o fregatách pro USN udělat třeba analýzu mé dnešní raní stolice? Bude to také k věci, takové přesně ve vašem duchu.
  V kategorii neoddiskutovatelně zajatých těch zmizelých prostě je těch +/- 380 tisíc. To je moje chyba? Je moje chyba, že jsem tam nezahrnul různě pochybně zmizelé (z nichž opravdu asi většina zajata byla)? Opakuji - nedal jsem je tam proto, že jsem se chtěl vyhnout diskuzím s trolly. A kterou kategorii jsem myslel, jsem uvedl hned, jak se trollové vynořili, což je asi 20+ příspěvků zpět. A konečně: i když je tedy započítám, na podstatě mého sdělení to nemění VŮBEC NIC. Chápete to? Já fakt nechápu to tapetování. Jo, tak tam klidně zahrňte vojáky i s rýmou, výhřezem plotýnek, nastydlými vaječníky....co je vám libo, na podstatě to nic nemění, stejně jako to nic nemění na tom čísle které jsem uvedl. Psal jsem příspěvek do diskuze, ne akademickou práci. Nenapsal jsem všechna čísla k problematice, všechny zdroje, všechny autory, jejich oponenty, míry nejistot, okrajové podmínky, bla, bla, bla. Byl to příspěvek do diskuze. Když se vynořil problém s číslem, napsal jsem jasně, které jsem myslel, proč jsem ho použil i že je to nestranné, protože stejný typ ztrát jsem použil i pro druhou stranu.
  Ano, měl jsem napsat hned od začátku, že je řeč pouze o lidech ze zajateckých táborů (to jsem fakt podcenil, že když se někdo na ty zdroje mrkne, že už se nepodívá, o které kategorii je řeč), měl uvést, že máme i X a Y neznámých na obou stranách a se slušným potenciálem na několik disertaček rozvést kolik % z toho byli zajatci a kolik ne a kolik % z těch zajatců bylo zabito a kolik zraněno a kolik umřelo hlasy a kolik stářím.... Ale tak nějak mi to nepřišlo podstatné, resp. adekvátní typu komunikačního kanálu. Ano, příště mohu každou zmínku o čemkoliv vypracovávat do detailů akademické práce. Bylo by ale fér, aby to dělali i ostatní.

  K těm 20 letům: uvedl jsem max., resp. přibližně, protože:
  -na podstatě jestli to bylo 15 nebo 20 to nic nemění - 15 na Sibiři v lágru je prostě strašně dlouho
  .15 je zaokrouhleno 20
  -ano, neuvedl jsem to úplně pokaždé, protože mi to přišlo zbytečné a marně jsem spoléhal na posluchačovu vnímavost
  -ne všichni byli propuštěni 1956, ale to je opravdu minorita
  -a ano, je to moje chyba. Mea culpa, mea maxima culpa. . Dokonce na sebe vytáhnu další svojí chybu, kterou jste nezmínili (abyste neřekl, že mé sebevědomí je v troskách) - psal jsem o Rusech co byli 3 roky v německém zajetí, ačkoliv tam teoreticky mohli být skoro 4 roky. Ale upřimně pochybuji, že by se někdo ze zajatých z léta 1941 vůbec dožil jara 1945. A tato námitka platí i pro druhou stranu...

  Co máte k polským raketometům, Freude?

 • StandaBlabol
  08:58 14.07.2017

  Fenri,

  tak schválně. Způsob, jakým oponenta mentoruješ a zároveň urážíš ("pochopí to Váš mozeček", "pro úplného blba") ukazuje na povolání s formální autoritou - úředník, doktor, nejspíš učitel. Asi na střední nebo vysoké škole, protože to používáš rutinně, takže tě tvoji žáci dostávají do úzkých celkem pravidelně. To by děcka na základce nezvládly.

  Neschopnost přiznat chybu ukazuje na nevyzrálost nebo nedostatek sebevědomí. Tobě bude víc než 40 (mě taky), takže platí to druhé. Myslíš, že máš na víc než dělat učitele, ale nevyšlo to a není to tvoje chyba.

  Trefil jsem se?

  Ještě mi prosím vysvětli, jak zajatci z roku 45 (nebo i 41 - 44) dokázali strávit v zajetí do roku 56 celkem 20 let. No, určitě jsi se nepřepočítal a já úplně špatně pochopil, jak to myslíš. To víš, ten můj malý mozeček.:)
  Cituji tě: "Ale pokud v roce 45 zajali čtyřiceti-padesátiletého odvedence, tak za 20 let na Sibiři prostě mohl umřít věkem"....."někteří až do r. 56, tuším, takže až přes 20 let v zajetí").

  Trefil jsem se?

 • fenri
  07:50 14.07.2017

  Jinak s vaším druhým příspěvkem, až na úvod, víceméně souhlasím.

Stránka 1 z 5