Polská armáda sílí a zajímá se o budoucí tanky Leopard 3

Na obrázku modernizovaný tank Leopard 2 Revolution ; ilustrační foto;  větší foto / Rheinmetall  

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu Polska zúčastnit se vývoje a výroby nového německo-francouzského hlavního bojového tanku, médií označovaném jako Leopard 3. Polsko je připraveno zúčastnit se ambiciózního vývoje i díky rostoucím výdajům na obranu, které postupně vzrostou až na 2,5 % HDP.

Zatímco České republika zřejmě jen stěží splní cíl vydávat v roce 2020 na obranu 1,4 % HDP, náš severní soused má mnohem sebevědomější cíle. Od roku 2018 se začne rozpočet polského ministerstva obrany zvyšovat tak, aby v roce 2020 odpovídal 2,2 % HDP a v roce 2030 2,5 % HDP. Podle polského ministra obrany se ale Polsko bude snažit dosáhnout až 3% podílu HDP na obranných výdajích.

Díky značnému nárůstů výdajů i díky stabilnímu výhledu do budoucna polské ministerstvo obrany může nejen nakupovat nejmodernější zbraňové systémy, ale také se společně s polským průmyslem podílet na nejnáročnějších zbrojních projektech. 

Polsko tak nákupem zbraní neposiluje jen schopnost své armády, ale také svého obranného průmyslu. Právě polský podíl na vývoji špičkových zbraňových systémů a přístup ke špičkovému “západnímu” know-how má zajistit “technologický skok” polského obranného průmyslu.

Jednou z oblastí polského zájmu je i vývoj nového německo-francouzského tanku. “Bavíme se také o výrobě nového tanku v kooperaci s Německem a Francií,” uvedl na konci července ve Washingtonu Macierewicz.

Polský ministr obrany nezacházel do detailů a nezmíňoval konkretní firmy. Avšak francouzská firma Nexter a německá Krauss-Maffei Wegmann (KMW) informovaly o zájmu společně vyvinout nový tank jako nástupce německých Leopardů 2 a francouzských Leclerců. Obě firmy plánují rovněž vyvinout novou samohybnou houfnici. Vývoj nového tanku a houfnice podle předběžných plánů začne po roce 2025.

“Je to hlavním cílem naší strategie nabídnout připojení k francouzsko-německému programu i dalším evropským zemím,” uvedl v červnu Stéphane Mayer, předseda představenstva firmy Nexter. Mluví se především o možném zapojení Velké Británie, Španělska a Itálie.

Dodejme, že Francie, Německo a Polsko od roku 1991 tvoří tzv. Výmarský trojúhelník. Jedná se o volný spolek, který je určen ke koordinací společných politických zájmů všech tří zemí.

Francie má každopádně o polský trh značným zájem. Francouzská Airbus Helicopter dodá polské armádě (i přes všechny potíže) víceúčelové vrtulníky Caracal. Je zde také šance na dodávku bitevních vrtulníků Tiger nebo francouzských střel země-vzduch pro budovanou protivzdušnou obranu Polska.

Podle Defense News zájem Francie o polský trh je natolik velký, že minulý rok Paříž vyšla vstříc Varšavě a zrušila prodej výsadkových lodí Mistral do Ruska.

Avšak zpět k tankům. Ve výzbroji polské armády se nachází 250 relativně moderních tanků Leopard 2A4/2A5, 232 stárnoucích tanků PT-91 (modernizované T-72) a přes 580 zastaralých tanků T-72. Polské ministerstvo obrany dříve mluvilo o nutnosti mít ve výzbroji na 1000 nových tanků. Je však otázkou, jak finančně reálný je tento počet.

Varšava v každém případě potřebuje nahradit staré sovětské tanky. Problém je v tom, že Polsko již nemůže nakupovat starší tanky Leopard 2 z přebytků západních armád. Důvod je prostý - žádné přebytečné tanky Leopard 2 již na trhu nejsou. Ostatně i podle posledních zpráv sešlo z nákupu španělských starších tanků Leopard 2 Armádou ČR kvůli jejich špatnému technickému stavu.

Polsko tak musí nakoupit nejnovější tanky Leopard 2 (Leopard 2A7) od firmy KMW nebo investovat své úsilí do vyvíjeného nového evropského tanku “Leopard 3”.

Dodejme, že Polsko společně s Německem již připravuje modernizaci 128 polských tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL. Verze “2PL” bud výkonově odpovídat tankům Leopard 2A5 a Leopard 2A6. První prototypy Leopard 2PL Polsko získá k testům na konci roku 2017.

Jsou zde ale i další příklady německo-polské spolupráce. Rheinmetall a polský průmysl například pracují na vývoji nového šestikolového obrněného průzkumného vozidla LOTR (Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznania). Polská armáda projevuje zájem o 250 vozidel LOTR jako náhradu za zastaralá sovětská průzkumná vozidla BRDM-2.

Zdroj: Defence24Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Ruský BMPT Terminátor-3 tankem budoucnosti?

Podle Ruslana Puchova, ředitele moskevského centra CAST (Centre for the Analysis of Strategies and ...

Nová polská minolovka Kormoran II

První polská minolovka třídy Kormoran II začala v Gdaňsku sérií námořních testů. Polsko plánuje ...

Nový izraelský obrněný transportér Eitan

Izraelské ministerstvo obrany v pondělí předvedlo netrpělivě očekávaný kolový obrněný transportér ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  12:38 09.08.2016

  Jak to mělo být, jak to bylo a jak to dopadlo s Plamenem by bylo moc zajímavé čtení...!

  Jak to mělo být, jak to bylo a jak to dopadlo s Plamenem by bylo moc zajímavé čtení...!

 • Zbrojir
  22:33 08.08.2016

  To zde casto pranyruji, ze zbrojni prumysl nepracuje za statni prostredky pro uspokojeni skutecnych potreb ozbrojenych sil, ale predevsim ve svem zajmu, resp. v zajmu nekolika ...Zobrazit celý příspěvek

  To zde casto pranyruji, ze zbrojni prumysl nepracuje za statni prostredky pro uspokojeni skutecnych potreb ozbrojenych sil, ale predevsim ve svem zajmu, resp. v zajmu nekolika vlivnych jednotlivcu.

  90. leta umoznovala, aby za hodne penez tento odvedl malo a nebo prakticky zadnou muziku.

  Plamen, tot hezky priklad vyhozenych miliard.

  V kauze Cunek (setreni okolo udajneho uplatku a jeho majetku) se provalily vazby vyrobce na jednu znamou parlamentni politickou stranu.

  Bohuzel, dodnes se na kontrakech se statem prizivuje nadmerny pocet neuzitecnych osob a instituci. Nikde to neni idealni, ale v CR je stav obzvlaste tristni.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:10 08.08.2016

  Zbrojir:
  děkuju za vysvětlení

  Zbrojir:
  děkuju za vysvětlení

 • Rase
  22:08 08.08.2016

  saracen: To nebylo kritizování SK zbrojního průmyslu, ale tak nějak i toho u nás. Celou dobu se na vývoj kašlalo a teď jsou portfólia taková mdlá. Přeci jen dávno už mohly být ...Zobrazit celý příspěvek

  saracen:
  To nebylo kritizování SK zbrojního průmyslu, ale tak nějak i toho u nás. Celou dobu se na vývoj kašlalo a teď jsou portfólia taková mdlá. Přeci jen dávno už mohly být hlavně ve standardu NATO. Kdyby se třeba místo Plamenu, investovaly finance do moderního 30mm kanónu v ráži NATO atd. Věže T-21 dobře znám, tam byl problém s vysokou cenu (když ještě byly plánovany stovky tanků). Problém vidím v tom, že se tehdy dál neprohlubovaly vazby na západní zbrojovky, ve společných projektech. Drtivá většina projektů z dřívější doby, které probíhaly jen v tuzemské režii, nestály za nic. Přitom se počítalo s exportním úspěchem (Plamen, T-72M4CZ, Alca atd.).
  Těch cca 20 let nicnedělání, teď těžko budeme dohánět během pár let, kdy je zájem.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  22:06 08.08.2016

  Pokud je razi 120mm myslena standardni munice pro Rh120 a odvozene, tak TK 125mm byly navrzeny pro MBT koncepce T-64/72 a pod., coz vyzaduje "delenou polospalitelnou munici". Pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je razi 120mm myslena standardni munice pro Rh120 a odvozene, tak TK 125mm byly navrzeny pro MBT koncepce T-64/72 a pod., coz vyzaduje "delenou polospalitelnou munici". Pri jejich vnitrnim usporadani je pouziti jednotne munice nerealne (neni prostor pro nabijece a rucni manipulaci s nabojem a ani pro vhodny nabijeci automat).

  Modernizovat sovetsky TK 125mm s predpokladem jeho pouziti v jinych MBT, resp. MBT zapadni koncepce, by pro mnoha technicka i obchodni uskali nebylo racionalni.

  Munice pro Rh 120 pracuje s podstatne vyssimi tlaky, tento problem by vsak mohla modernizace "stredotlakeho dlouhohlavnoveho 125mm TK vyresit.Skrýt celý příspěvek

 • saracen
  21:53 08.08.2016

  4 Slavoslav Neviem či sa jednalo iba o zlepšenie presnosti samotného kanóna, alebo celého kompletu, ale ja som to pochopil podľa toho čo som čítal iba o uložení brzdovratného ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Slavoslav

  Neviem či sa jednalo iba o zlepšenie presnosti samotného kanóna, alebo celého kompletu, ale ja som to pochopil podľa toho čo som čítal iba o uložení brzdovratného mechanizmu a nie stabilizácie a pod. Niekde to na webe je písané, že išlo iba o to, aby sa pri výstrele zmenšilo asi kmitanie hlavne, ale neviem to presne.

  4 Rase
  Modernizácia ruského kanóna začala v čase, keď sa ešte uvažovalo o modernizácii celej T-72 a to bolo niekedy okolo roka 1999 a neskôr. To že ho ponúkali až do nedávna je prirodzené, nakoľko je ešte veľa užívateľov 72. V tom čase pre tento kanón vyvinuli aj podkalibernú muníciu TAPNA s celkom slušnou priebojnosťou okolo 530 mm na 2 km, a túto ponúkajú dodnes. Neviem na čo by vyvíjali kanón 120 mm keď by tento nebolo kde použiť. Takéto kanóny ponúka iba málo firiem na svete. Naopak pripravovali modernizáciu 72 výmenou celej veže spolu s firmou Nexter a tam bol aj tak kanón z Leclerku, avšak postavil sa iba model veže a všetko zamrzlo. Asi si uvedomili, že samotný podvozok stojí za prd a nemá zmysel vrážať do toho peniaze. Prečo neprerobili 30 na NATO muníciu neviem. Tá by teoreticly mohla byť konkurencie schopná. Skús sa spýtať v spoločnosti Excalibur, ktorá klon 30 taktiež vyrába, respektíve má v ponuke. A k tej poznámke o 155 mm hlavni iba toľko, že keď v ČR vyrobíte vy nejakú veľkorážovú hlaveň, u nás sa prestanú tváriť ako západná firma. Ale to asi nebude nikdy :-)))Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:33 08.08.2016

  saracen nehovoris o celkovom zlepseni presnosti? zhodou okolnosti mi svojho casu prednasal chla ktory sa na realizacii tejto modernizacie podielal a zmien tam bolo pozehnane ...Zobrazit celý příspěvek

  saracen

  nehovoris o celkovom zlepseni presnosti?

  zhodou okolnosti mi svojho casu prednasal chla ktory sa na realizacii tejto modernizacie podielal a zmien tam bolo pozehnane od ulozenia veze cez stabilizacny system atd.

  nie som si isty ci aj cele brzdovratne zariadenie neprekopaliSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:15 08.08.2016

  Nemáte tušení, proč za celou dobu od revoluce, neupravili v Konštruktě 2A46MS a nevytvořili variantu v ráži 120mm? To samé s rychlopalným kanónem ráže 30mm na munici NATO. Netvrdím ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemáte tušení, proč za celou dobu od revoluce, neupravili v Konštruktě 2A46MS a nevytvořili variantu v ráži 120mm? To samé s rychlopalným kanónem ráže 30mm na munici NATO. Netvrdím spouštět hned sériovou výrobu, ale prototyp na veletrhy, měli mít už dávno. Když už si chtějí hrát na "západní firmu" s hlavní ráže 155mm, tak můžou mít normální portfólio...Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:47 08.08.2016

  Nie wiem czy 23% ale prawdą jest ze dokonano pewnych modyfikacji (zbliżonych do tych zastosowanych w nowszych odmianach 2A46 z Rosji) i celność została poprawiona...

  Nie wiem czy 23% ale prawdą jest ze dokonano pewnych modyfikacji (zbliżonych do tych zastosowanych w nowszych odmianach 2A46 z Rosji) i celność została poprawiona...

 • saracen
  12:01 08.08.2016

  4 Lukas: Už viackrát som pri tvojom mene zachytil zmienku o tankovom kanóne 2A46MS. Mám informácieiba o tom, že to bola modernizácia Konštrukty Trenčín, ale nikde som sa ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Lukas:
  Už viackrát som pri tvojom mene zachytil zmienku o tankovom kanóne 2A46MS. Mám informácieiba o tom, že to bola modernizácia Konštrukty Trenčín, ale nikde som sa nedočítal, či bol aj reálne montovaný do tankov, ak nepočítam T-72M2 Moderna, ktorý existuje iba v jedinom kuse. Máš nejaké info o tomto kanóne, prípadne či zlepšenia deklarované výrobcom sú aj pravdivé. Výrobca, respektíve riešiteľ modernizácie deklaruje zlepšenie presnosti o 23%. Budem vďačný aj za nejaké linky. DíkySkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:06 08.08.2016

  Pro Thor - dobry żart... Od 50 lat na PL są wycelowane rakiety z głowicami jądrowymi... Niezależnie od tego czy byliśmy w Układzie Warszawskim, czy niezrzeszeni czy w NATO siły ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Thor - dobry żart...

  Od 50 lat na PL są wycelowane rakiety z głowicami jądrowymi...
  Niezależnie od tego czy byliśmy w Układzie Warszawskim, czy niezrzeszeni czy w NATO siły strategiczne OBU mocarstw mają wycelowane głowice w ten jedyny płaski nizinny obszar w Europie gdzie można przerzucić tysiące czołgów ze wschodu na zachód (i na odwrót...)

  To czy Rosjanie maja Iskandery i czy one stacjonują w Obwodzie Kaliningradzkim to jest nie istotne wobec faktu posiadania IBCM, lotnictwa strategicznego itd...

  Iskandery to taki "tani straszak" dla naiwnych którym wydaje się, że serwilistyczna polityka wobec Moskwy coś nam da...
  A przecież nawet za czasu Układu Warszawskiego Rosjanie mieli "warianty" w których to oni robią z PL atomową pustynie...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:14 07.08.2016

  O čom im ide? Nebýt připosraný

  O čom im ide? Nebýt připosraný

 • Thor
  21:07 07.08.2016

  Poliaci sa tak trošku zbláznili, nedokážem to pochopiť, momentálne špičkový raketový komplex Iskander ktorý dokáže niesť jadrové hlavice, a je steel jeden z mála na svete, a do ...Zobrazit celý příspěvek

  Poliaci sa tak trošku zbláznili, nedokážem to pochopiť, momentálne špičkový raketový komplex Iskander ktorý dokáže niesť jadrové hlavice, a je steel jeden z mála na svete, a do dnešného dňa sa nedá detektovať a zostreliť je zamierený na Poľsko, o čo im ide.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:58 07.08.2016

  Efektywność - to inny temat... Już kiedyś o tym pisałem... W PL ustawa która zmusza rząd do przeznaczania na wojsko 1,95% HDP (pierwotnie miało być 2%) Co roku w budżecie ...Zobrazit celý příspěvek

  Efektywność - to inny temat...
  Już kiedyś o tym pisałem...
  W PL ustawa która zmusza rząd do przeznaczania na wojsko 1,95% HDP (pierwotnie miało być 2%)

  Co roku w budżecie "zatwierdzane jest" 1,95% na wojsko...
  Ale to nie znaczy że wojsko dostaje 1,95% PKB bo były lata (np. 2011/12) gdzie wojsko realnie otrzymało 1,6% (mimo iż w budżecie - było 1,95%)

  Jest pewna "praktyka" łamania ustawy - po prostu oficjalnie rząd w ustawie (budżecie) pisze 1,95%,. a nieoficjalnie ustala z ministrem obrony mniejsze nakłady...

  Tak to działa - i stąd co roku "miliony zł - na armie" przepadają...

  Wbrew pozorom "katolicko - konserwatywny" PiS nie jest wcale gwarantem realnego zwiększenia nakładów na wojsko...Skrýt celý příspěvek

 • David
  07:23 07.08.2016

  Pro Lukas - samozřejmě, mohou to být jen sliby. S tím i my tady v České republice máme své zkušenosti. Já osobně hlavně k těm 3% jsem spíše skeptický. Ale oněch 2,5% HDP vidím ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Lukas - samozřejmě, mohou to být jen sliby. S tím i my tady v České republice máme své zkušenosti. Já osobně hlavně k těm 3% jsem spíše skeptický. Ale oněch 2,5% HDP vidím celkem reálně, zvlášť v případě současné konzervativní vlády.
  Nicméně zkušenosti i z jiných zemí napovídají, že samo zvýšení vojenských výdajů neznamená, že tyto výdaje budou využívány účelně, že se podaří zrealizovat potřebné akvizice atd. Ale třeba připojení k programu Leopard 3 považuji za docela racionálníSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:14 06.08.2016

  Proponuje nie traktować na poważnie zapowiedzi zwiększenia budżetu do 2,5-3% HDP... Moim zdaniem jest to tylko propaganda rządu... Który już teraz znacznie obciążył budżet ...Zobrazit celý příspěvek

  Proponuje nie traktować na poważnie zapowiedzi zwiększenia budżetu do 2,5-3% HDP...
  Moim zdaniem jest to tylko propaganda rządu... Który już teraz znacznie obciążył budżet programem "500+" (jest to program świadczeń dla rodzin posiadających 2 lub więcej dzieci)
  Program "500+" ma kosztować ok 23 mld zł - to ok. 2/3 budżetu na wojsko...

  Więc skąd wezmą pieniądze na zwiększenie budżetu wojska? ("Właśnie)

  Nie jesteśmy potęga i długo nie będziemy...
  Budżet wojska po przeliczeniu na USD jest na poziomie budżetu Holandii - a tak z pewnością potęga militarną nie jest...
  Co z tego że żołnierze zarabiają mniej niż w Holandii skoro sprzęt mamy zachodni (więc równie drogi)

  Natomiast prawdą jest że temat wojska cieszy się w PL dużym zainteresowaniem. Dlatego politycy muszą zawsze coś robić w temacie wojska. Niestety najczęściej tylko udają...

  Dlatego też nadal są potężne zaległości modernizacyjne...


  Wracając do czołgów - wbrew pozorom włoski Ariete nie jest nowoczesny
  Gdyby w Waszych T-72M4Cz wymienić stabilizacje 2E28M na EPS-72 Albatros (wydatek ok. 250 000 USD) oraz ew, armatę na 2A46MS (słowacka ;) ) to niczym by nie ustępował... (Naprawdę Ariete jest mocno "średni")Skrýt celý příspěvek

 • David
  20:42 06.08.2016

  Pro kubo 4747 - Ukrajina před vypuknutím konfliktu ozbrojené síly spíše zanedbávala. Na obranu šlo cca 1% HDP. Armáda měla sice obrovské početní stavy výzbroje, ale pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro kubo 4747 - Ukrajina před vypuknutím konfliktu ozbrojené síly spíše zanedbávala. Na obranu šlo cca 1% HDP. Armáda měla sice obrovské početní stavy výzbroje, ale pouze zastaralé, až na několik výjimek pocházející ještě z dob Sovětského svazu. Samozřejmě, dnes je to tam jiné
  Oproti tomu Polsko již delší dobu vydává 2%HDP - a to ten polský HDP je výrazně vyšší než ten ukrajinský. Nyní to bude ještě více...A i díky tomu Polsko již realizovalo celou řadu přezbrojovacích programů ( samozřejmě, celá řada se jich zase nepovedla, ale tak tomu je i v jiných státech, nikdo není neomylný).
  A co se týče bojové schopnosti a připravenosti, tu vzhledem k profesionalizaci a vyšším standartům NATO hodnotím poměrně vysoko. Ostatně dostupné záběry z cvičení ukazují slušnou úroveňSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:43 06.08.2016

  O Italy bych se nebál, ti tradičně hodně využívají německé konstrukce. Čekám že se do projektu v nějaké fázi zapojí. Stejně tak britové (BAE), jen je zatím hodně brzo. Pro projekt ...Zobrazit celý příspěvek

  O Italy bych se nebál, ti tradičně hodně využívají německé konstrukce. Čekám že se do projektu v nějaké fázi zapojí. Stejně tak britové (BAE), jen je zatím hodně brzo. Pro projekt by ale bylo velice vhodné, získat technologie a spolupráci těchto států. Uvidíme co Švédsko a Švýcarsko. Docela by mě zajmalo, co Američané, jestli opráší nějaký starší projekt nebo už tanky úplně odepsali.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:56 06.08.2016

  Som prekvapený, že do projektu Leopard 3 sa nezapojilo Taliansko - krajina, ktorá vyrabala vlastné tanky. To znamená, že má reálne skúsenosti z vývoja a výroby tankovej techniky - ...Zobrazit celý příspěvek

  Som prekvapený, že do projektu Leopard 3 sa nezapojilo Taliansko - krajina, ktorá vyrabala vlastné tanky. To znamená, že má reálne skúsenosti z vývoja a výroby tankovej techniky - na rozdiel od Poľska.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  14:42 06.08.2016

  Dávid: Z Poľska sa stáva vojenská mocnosť, avšak otázkou ostáva, aká je skutočná bojová pripravenosť a schopnosť Poľskej armády. Ani Ukrajinská armáda nevyzerala na tom relatívne ...Zobrazit celý příspěvek

  Dávid: Z Poľska sa stáva vojenská mocnosť, avšak otázkou ostáva, aká je skutočná bojová pripravenosť a schopnosť Poľskej armády. Ani Ukrajinská armáda nevyzerala na tom relatívne zle, ale prax ukázala ´veľkú neschopnosť.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5