Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Příslušník GIGN s CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm. / GIGN

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. Zkoušena je i útočná puška CZ BREN 2 ve verzi pro munici 7,62×39 mm - stejnou verzi si nedávno pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

V nejbližší době do vybraných polských speciálních, armádních i policejních jednotek zamíří několik desítek zbraní z produkce České zbrojovky. Půjde mimo jiné o pistole CZ P-07, CZ P-09, nejnovější CZ P-10C, samopaly CZ Scorpion EVO 3 a útočné pušky CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 mm a 7,62×39 mm.

CZ BREN 2 budou dodány s hlavněmi různých délek, tlumiči, optickými zaměřovači a dalším příslušenstvím.

Zdůrazněme, že nejde o přímou iniciativu České zbrojovky, ale polského dovozce (firma Zbrojownia), který chce české zbraně představit domácím ozbrojeným složkám. Je však otázkou, především s ohledem na polský protekcionismus při nákupu zbraní, zda české zbraně v polských ozbrojených silách výrazněji uspějí.

Nicméně nákup českých bezzákluzových granátometů RPG-75 i minometů ANTOS ukazuje, že česká zbrojní produkce není v Polsku úplně bez šance. Teoreticky tak mohou polské speciální jednotky, např. GROM, nakoupit některé specializované verze českých zbraní.

V úvahu připadá především CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm a s hlavní dlouhou 9”. Právě tuto verzi si vybrala francouzská jednotka GIGN pro boj na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle) - Francouzi nakoupili celkově 68 zbraní a příslušenství. Zbraň s tak krátkou hlavní značně usnadňuje operátorům pohyb nejen v budovách, ale i ve vozidle nebo vrtulníku.

Podle polského dovozce GIGN nakoupil české zbraně po teroristických útocích ve Francii. Teroristé měli neprůstřelné vesty a byli vybaveni puškami AK-47. Francouzské zásahové jednotky ale většinou používaji zbraně pro munici 5,56×45 mm - ta má ale příliš nízký zastavovací účinek proti nepřátelům s neprůstřelnými vestami.

GIGN tak požadovala zbraň schopnou vyřadit protivníka v neprůstřelné vestě na vzdálenost až 400 m. Například NATO munice ráže 7,62×51 mm má dostatečný výkon, ale zbraně v této ráži jsou příliš velké a nevhodné pro CQB. Volba proto padla na sovětskou munici 7,62×39 mm.

Zároveň GIGN požadovala  pušku s hlavní dlouhou pouze 9”. Testování GIGN však prokázalo, že CZ BREN 2 i s tak krátkou hlavní zasahuje cíle lidské postavy na požadovanou vzdálenost 400 m.


CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm s 9" hlavní. / Zbrojownia

Nejnovější zbraně České zbrojovky byly v Polsku poprvé představeny na květnové výstavě Europoltech 2017. Podle polského dovozce zbraně mezi návštěvníky vyvolaly značný ohlas. Některé jednotky polské policie mají navíc již pistole CZ P-09 a samopaly Scorpion EVO 3 zavedeny ve své výzbroji - jak stojí v tiskové zprávě firmy Zbrojownia.

Radek Chaloupka, obchodní ředitel České zbrojovky pro Evropu, na výstavě Eurotech uvedl, že v případě větší objednávky se Česká zbrojovka nebrání ani transferu technologií a výrobě zbraní přímo v Polsku.

Samozřejmě také polské firmy nabízejí vlastní pistole a útočné pušky pro své ozbrojené síly - jde o pistoli PR-15 Ragun nebo útočnou pušku MSBS-5,56. Obě zbraně nyní testují budované síly teritoriální obrany. Avšak projekt MSBS-5,56 v Polsku trpí politickými průtahy, které zpožďují celý projekt. Ani po deseti letech vývoje tak MSBS-5,56 není zavedena ve výzbroji polské armády.

“Není to problém konstrukce, která je připravena k výrobě ve dvou verzích. Jedná se o “papírový” problém na ose průmysl - státní administrativa - vojsko. Chybí komunikace a spolupráce. Puška je v podstatě hotová - čeká jen na několik podpisů úředníků, ” uvedl pro Armádní noviny na konci minulého roku polský zdroj znalý pozadí vývoje pušky MSBS-5,56.

Zdroj: ZbrojowniaFAKT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Poučení pro Armádu ČR: Nad iráckým Mosulem zuří válka dronů

Boj o irácké město Mosul je zřejmě první případ, kdy bojující strany masově nasadily malé drony pro ...

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  13:59 03.04.2018

  Chudák holka po chemošce se smutně koukne z vokna a hned ji koupí z Brenu na solár...v tom vídeju.

  Jinak mě to blaží, když kupujou naše zbraně.
  Blažilo mě to už v sedmičce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chudák holka po chemošce se smutně koukne z vokna a hned ji koupí z Brenu na solár...v tom vídeju.

  Jinak mě to blaží, když kupujou naše zbraně.
  Blažilo mě to už v sedmičce, když těsně po revoluci říkali do školního rozhlasu, kolikátý jsme ve vývozu zbraní a rakovině.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:52 03.04.2018

  Nie je to nakoniec tak, že sa CZUB vytvorením pracovných miest v Maďarsku snaží znížiť vlastné výrobné náklady?

  Nie je to nakoniec tak, že sa CZUB vytvorením pracovných miest v Maďarsku snaží znížiť vlastné výrobné náklady?

 • PavolR
  12:48 03.04.2018

  Pozrel som si zatiaľ dostupný materiál k maďarskému armádnemu programu Zrínyi 2026 (tvl. maximum obrázkov - minimum obsahu) a teda nefiguruje tam vyslovene, že by sa v danom období ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozrel som si zatiaľ dostupný materiál k maďarskému armádnemu programu Zrínyi 2026 (tvl. maximum obrázkov - minimum obsahu) a teda nefiguruje tam vyslovene, že by sa v danom období chystali obmieňať ručné zbrane (ani na to momentálne nie sú vyčlenené peniaze).
  - sťahoval som odtiaľto: https://jogalappal.hu/letolthe...

  Je tam veľmi všeobecná zmienka o začiatku obnovy osobnej výbavy a v rámci programu osobných zbraní je vytýčený iba cieľ vybudovať výrobné zázemie pre novú jednotnú maďarskú rodinu ručných zbrani, ktoré umožní rýchlu náhradu a súbežné zásobovanie náhradnými súčiastkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:17 30.03.2018

  Na konci nasledujúceho článku som narazil na zaujímavú poznámku, že ešte nie je známe, či budú Brenmi nahradené aj maďarské AK-63, lebo zatiaľ budú v Maďarsku vyrábané iba zbrane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na konci nasledujúceho článku som narazil na zaujímavú poznámku, že ešte nie je známe, či budú Brenmi nahradené aj maďarské AK-63, lebo zatiaľ budú v Maďarsku vyrábané iba zbrane objednané Českom:
  https://www.portfolio.hu/short...

  Iba podotýkam, že maďarská firma HM Arzenál Zrt., ktorá teraz získala desaťročnú licenciu na P-07, P-09, Bren2 a Scorpion EVO III, realizuje momentálne aj objednávku na modernizáciu 7700 AK-63 pre maďarskú vlastibranu (2009-2018).
  http://www.hmarzenal.hu/vedelm...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:48 30.03.2018

  Musim prestat pri jidle cist AN, protoze pak clovek narazi na:"Jestli Slováci nakoupí Bren 2 celá V4 bude vyzbrojena českými zbraněmi, mimo Polska samozřejmě" a ma jidlo hned ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musim prestat pri jidle cist AN, protoze pak clovek narazi na:"Jestli Slováci nakoupí Bren 2 celá V4 bude vyzbrojena českými zbraněmi, mimo Polska samozřejmě" a ma jidlo hned vsude. :D
  Jinak pokud je BREN (konkretne BREN2) konecne ve stavu kdy si nezada s nejlepsimi, pak bych ho taky rad videl i na Slovensku. Vyvoj zaplacen CR, spickova zbran, pokud bude konkurenceschopna cenove tak i vzhledem k zavedeni u nejblizsich sousedu neni o cem. Pokud bude konkurenceschopna cenove (coz se ale za vlady SMERu stejne nedozvime, resp. dozvime a bude to spis presne naopak).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:13 30.03.2018

  Flader
  Kolik jich máte těch M4? A rozdíl v ceně muže dělat i příslušenství breny se u nás kupovali se vším ano US army kupuje M4 v přepočtu asi za cca 13 000 Kč, ale jedná se o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader
  Kolik jich máte těch M4? A rozdíl v ceně muže dělat i příslušenství breny se u nás kupovali se vším ano US army kupuje M4 v přepočtu asi za cca 13 000 Kč, ale jedná se o holou zbraň bez zásobníku ......
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:06 30.03.2018

  Jara,

  OSSR majú zavedených viacero zbraní v ráži 5,56. Neviem či je rozumné zavádzať ďalšiu. BREN2 síce je už naozaj kvalitná zbraň, ale čo sa týka ceny tak to bude mať hodne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara,

  OSSR majú zavedených viacero zbraní v ráži 5,56. Neviem či je rozumné zavádzať ďalšiu. BREN2 síce je už naozaj kvalitná zbraň, ale čo sa týka ceny tak to bude mať hodne ťažké. Pri nákupe M4 naposledy sa napríklad kupovali za cenu cca 900$.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:47 30.03.2018

  Jinak AČR bude kupovat zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů, viděl bych to na velitelství spec sil.... tak doufejme že to bude Hk416 :)

  Jinak AČR bude kupovat zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů, viděl bych to na velitelství spec sil.... tak doufejme že to bude Hk416 :)

 • Nesher
  11:43 30.03.2018

  Jara
  Z počátku bude v Maďarsku probíhat pouze montáž z dílů vyrobených v CZ, od roku 2019 bude postupně nabíhat výroba dílů přímo v HU.
  Podrobnosti zde: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Z počátku bude v Maďarsku probíhat pouze montáž z dílů vyrobených v CZ, od roku 2019 bude postupně nabíhat výroba dílů přímo v HU.
  Podrobnosti zde: http://www.palba.cz/viewtopic....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:37 30.03.2018

  PavolIR
  Diky za odkaz. Jinak i ve videu se píše assembled, tak jestli to s tím tendrem netendrem bylo jak naznačuješ, nedivím se že armáda bude brát zbraně montováné v Maďarsku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Diky za odkaz. Jinak i ve videu se píše assembled, tak jestli to s tím tendrem netendrem bylo jak naznačuješ, nedivím se že armáda bude brát zbraně montováné v Maďarsku výroba součástek, ale bude probíhat v uherském Brodě pak to dává smysl vy koupíte naše zbraně my vám zajistíme pracovní místa u vás .....,
  Jinak asi nejlepší propagační video BRENu a úspěch zbrojovky pokud vím tak největší konkurent v rámci V4 Msbs zatím nebuduje. Jestli Slováci nakoupí Bren 2 celá V4 bude vyzbrojena českými zbraněmi, mimo Polska samozřejmě
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:25 30.03.2018

  Už je na svete aj maďarské propagačné video na nové licenčné zbrane :
  https://www.youtube.com/watch?...

  Už je na svete aj maďarské propagačné video na nové licenčné zbrane :
  https://www.youtube.com/watch?...

 • PavolR
  11:13 30.03.2018

  Jara:
  Podľa všetkého sa išlo bez tendra, medzištátnou dohodou a načasovalo sa to účelovo pred voľbami (budú 8.4.). Koncept vyzerá inak byť podobný, ako slovenské 8x8: sú tam prvky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Podľa všetkého sa išlo bez tendra, medzištátnou dohodou a načasovalo sa to účelovo pred voľbami (budú 8.4.). Koncept vyzerá inak byť podobný, ako slovenské 8x8: sú tam prvky "výskumu a vývoja" v podobe maďarských špecifikácií a v kontexte toho, že zrejme sú v hra aj eurofondy, by som sa určite nedivil zakúpeniu nejakej časti maďarskej licenčnej produkcie AČR.
  Médiá blízke režimu už začali zverejňovať aj presne čo by sa malo v Maďarsku licenčne vyrábať: P-07, P-09, Bren2 a Scorpion EVO 3
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:00 30.03.2018

  Flader
  Ted se u vás mluví o velké modernizaci tak snad se u vás s nákupem útočných pušek počítá, mate teď z čeho vybírat Bren2,MSBS,HK433,HK416,RS556....no a to jsou jen typy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader
  Ted se u vás mluví o velké modernizaci tak snad se u vás s nákupem útočných pušek počítá, mate teď z čeho vybírat Bren2,MSBS,HK433,HK416,RS556....no a to jsou jen typy vašich sousedů a nejbližších spojenců. Jinak nosit v roce 2018 sa. Vzor 58 to je mi vašich mužů v misích opravdu líto
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:53 30.03.2018

  PavolIR
  Tak to bude hloupý přeřeknutí paní ministrině, smotali se jí informace a plácal kravinu....
  Zbraně pro AČR se budou vyrábět v ČR to je myslím bez diskuze.
  Zprava o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Tak to bude hloupý přeřeknutí paní ministrině, smotali se jí informace a plácal kravinu....
  Zbraně pro AČR se budou vyrábět v ČR to je myslím bez diskuze.
  Zprava o tom že Maďaři budou zavádět a licenčně vyrábět BREN2 je pro mě nová?
  Byl vypsán tendr který zbrojovka vyhrála ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:58 30.03.2018

  Ako to je s nákupom BRENov pre OSSR? Od nákupu BRENov 1 pre 2 rokmi zostalo nejak ticho. Jedine sa nakupovali nejaké M4 (asi pre Žilinu) a inak sa o pechotnej výzbroji nehovorí.

  Ako to je s nákupom BRENov pre OSSR? Od nákupu BRENov 1 pre 2 rokmi zostalo nejak ticho. Jedine sa nakupovali nejaké M4 (asi pre Žilinu) a inak sa o pechotnej výzbroji nehovorí.

 • PavolR
  08:59 30.03.2018

  Scotty:
  Podľa článku, na ktorý som dal odkaz to mala povedať samotná Slechtová:
  "E Magyarországon gyártott fegyverekből a cseh haderő is részesül majd - tette hozzá." V preklade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty:
  Podľa článku, na ktorý som dal odkaz to mala povedať samotná Slechtová:
  "E Magyarországon gyártott fegyverekből a cseh haderő is részesül majd - tette hozzá." V preklade to znamená "Z týchto v Maďarsku vyrobených zbrani dostanú časť aj české ozbrojené sily, dodala."
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  08:50 30.03.2018

  PavolR
  Z čeho soudíte že AČR bude nakupovat licenční Bren z Maďarska? Z toho co jsem slyšel se má licenční Bren od originálu mírně odlišovat podle požadavků Honvédségu.

  PavolR
  Z čeho soudíte že AČR bude nakupovat licenční Bren z Maďarska? Z toho co jsem slyšel se má licenční Bren od originálu mírně odlišovat podle požadavků Honvédségu.

 • Jara
  08:49 30.03.2018

  Rase
  Asi v tom budou i granatomety, ale taky by mě zajímalo kolik to bude kusů

  Rase
  Asi v tom budou i granatomety, ale taky by mě zajímalo kolik to bude kusů

 • PavolR
  08:38 30.03.2018

  Rase:
  AČR bude nakupovať aj z tých v Maďarsku licenčne vyrábaných zbraní - to je dnes akosi v móde. Už tam chýba iba "výskum a vývoj" a eurofondy :-). Maďarský kontrakt má hodnotu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  AČR bude nakupovať aj z tých v Maďarsku licenčne vyrábaných zbraní - to je dnes akosi v móde. Už tam chýba iba "výskum a vývoj" a eurofondy :-). Maďarský kontrakt má hodnotu 100 miliónov Eur: https://www.portfolio.hu/valla...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  08:32 30.03.2018

  Zdá se že 4.brn je již přezbrojená na Bren 2. Zbývá tedy 7.mb, pluky podpory a zálohy.
  Neví někdo jak to vypadá s DMR puškou na bázi Bren 2? Přeci jen už by si Dragunovy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se že 4.brn je již přezbrojená na Bren 2. Zbývá tedy 7.mb, pluky podpory a zálohy.
  Neví někdo jak to vypadá s DMR puškou na bázi Bren 2? Přeci jen už by si Dragunovy zasloužily nahrazení novou puškou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  01:08 30.03.2018

  Tak maďaři podepsali smlouvu, že si v licenci vyrobí až 200 000 zbraní. Zmiňme, že armáda bude mít v ideálním případě 20 000 vojáků + 30 000 záložáků. Tedy zhruba 50 000 pušek Bren ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak maďaři podepsali smlouvu, že si v licenci vyrobí až 200 000 zbraní. Zmiňme, že armáda bude mít v ideálním případě 20 000 vojáků + 30 000 záložáků. Tedy zhruba 50 000 pušek Bren 2, stejný počet pistolí a zbytek nejspíš samopaly a různé speciály.

  AČR bude nakupovat braně od CZUB za cca 7 mld Kč což je neskutečná suma. Zvlášť pokud si vzpomeneme, jaký byl povyk při prvním nákupu za miliardu. Zdá se že celá armáda přejde na tento typ a ještě zbude hodně na sklad (!)
  Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  00:24 30.03.2018

  Chip jeden prasklej rám z kolika? Berreta 92 když ji zavedli jako M9 v USA army tak u normálních složek byla v pohodě ale u SF jim praskali rámy každou chvíli , měli hodně zranění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chip jeden prasklej rám z kolika? Berreta 92 když ji zavedli jako M9 v USA army tak u normálních složek byla v pohodě ale u SF jim praskali rámy každou chvíli , měli hodně zranění od závěru leticího do obličeje, takže byla vytvořená pro SF nová verze z jiných materiálů. Ja mám zkušenost s Fantomem u našeho pluku a nejsou závady, teda jsou námitky protože kdo ma malý ruce tak se mu s full size pistolí blbě manipuluje takže když už je závada tak jen díky špatný manipulaci ( holky to maj fakt blbý) střelby jsou každej měsíc vždy několik zásobníků vystřílím a nikdy nic neprasklo. Ted sem koukal po netu a ano u compaktu občas praskl rám ale u lidí co maj nástřel 15-20tisíc což je na hraně životnosti pistole, běžnej policajt co nastřílí pár set za rok nemá šanci aby tyhle hranice dosáhl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Valda1(valda)
  16:19 11.11.2017

  No koukám, že mnozí zde stále kopou do czub!
  Dobra všechno s czub je k ničemu a HK má patent na nejlepší zbraně.
  Zajímavé je, že tak krityzované zbraně zavádí ozbrojené složky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No koukám, že mnozí zde stále kopou do czub!
  Dobra všechno s czub je k ničemu a HK má patent na nejlepší zbraně.
  Zajímavé je, že tak krityzované zbraně zavádí ozbrojené složky po celém světě (i elitní složky jako CIGN).
  Zbraně od czub se zdá se mi kritizují jen v ČR,lidmi trpící utkvělou představou typu všechno od HK musí být za každou cenu lepší než něco českého.
  BREN, scorpion Evo 3,pistole p10 a další a další jsou všude jinde považovány za špičky na trhu.
  No a když někdo napíše ze jedna z nejlepších pistolovych konstrukci ano CZ75 je nekvalitní. Tak nezbývá než pochybovat o jeho zdravém úsudku.
  A k Hk zajímavé je ze pušky G36 se moc neosvědčily co pánové kritici??
  Skrýt celý příspěvek

 • Chip
  19:16 19.09.2017

  Nehledě na to, že po extempore s nákupem CZ 75 Compact, (minulý týden nám na strelnici opět praskl u jedné rám) nemá ČZ UB u PČR zrovna dobrou pověst. U krátkych zbraní se teď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nehledě na to, že po extempore s nákupem CZ 75 Compact, (minulý týden nám na strelnici opět praskl u jedné rám) nemá ČZ UB u PČR zrovna dobrou pověst. U krátkych zbraní se teď nakupuji Glocky a u dlouhych Hk 416, MP7 a MP 5. A po tom, jak zbrojovka vymrdala s AČR jsem tomu rád. Jsem zvědavý jak dopadne nové výběrové řízení na 4000 ks pistoli, pro doplněni stavu, kam se ČZ UB chysta s P 10. Už ted si to chce pojistit tim, že strelecké reprezentaci PČR dodala P10 pro mistrovstvi světa v Abu dhabí. No uvidime jak to dopadne... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:45 01.08.2017

  Především v době, kdy URNa přezbrojovala na moderní zbraně, CZUB neměla v nabídce nic, čím by mohla podobnou jednotku uspokojit. Nemodernizovaná Sa. 58 a nekvalitní CZ-75 skutečně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Především v době, kdy URNa přezbrojovala na moderní zbraně, CZUB neměla v nabídce nic, čím by mohla podobnou jednotku uspokojit. Nemodernizovaná Sa. 58 a nekvalitní CZ-75 skutečně nejsou zbraně pro jednotku podobného určení. Zkušenosti s jejich pistolemi vedly nakonec k tomu, že Glocky a HK dostala nejen URNa, ale i zásahové jednotky na krajích. K tomu tradičně arogantní přístup zástupců CZUB (dneska je to snad už o něco lepší, ale bývala to tragédie). Nikdo se nemůže divit, že s nimi podobné jednotky (včetně 601. skss) nechtějí mít nic společného.

  Naproti tomu HK, jak na civilisty se*e (you suck and we hate you), o státní zakázky se stará velmi slušně. K tomu mají podstatně širší sortiment (kupříkladu ekvivalent MP-7 má jen hodně málo zbrojovek, CZUB rozhodně ne) a povšechně vysokou kvalitu.

  A nakonec – když máte podobnou jednotku vycvičenou a dlouhodobě zvyklou na konkrétní zbraně, se kterými je spokojená, musíte mít setsakra dobrý důvod pořídit jí jiné. Národní hrdost jím rozhodně není. A jiný momentálně není.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:42 31.07.2017

  Jan: Asi jsem zaujatý to připouštím, ale přišla zbrojovka za poslední roky s něčím co opravdu po větší zátěži funguje? Co dodávka pro AČR nebo PČR to problém. Opravdu se jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan: Asi jsem zaujatý to připouštím, ale přišla zbrojovka za poslední roky s něčím co opravdu po větší zátěži funguje? Co dodávka pro AČR nebo PČR to problém. Opravdu se jim podařilo z toho polotovaru, kterým byl bren 1 udělat špičkovou zbraň úrovně hk416? Cenou se jí blíží a s čím jiným srovnávat novou zbraň než s tou nejžádanější.
  Bren 2 je podle mě tam, kde měl být původně bren 1 a jako nová zbraň potřebuje čas na vychytání případných problémů. Evo je asi to nejlepší co dělají, jenže i tak má prý pár chyb. Já na czub koukám holt pesimisticky. Vlastně i na Aero. Není tu dost peněz na vývoj takže je pro naše firmy těžké se na nabitém trhu uplatnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • dejf
  18:27 31.07.2017

  sem jedinej, kdo je skeptickej k informaci, že 7,62x39 v 9" hlavni může fungovat na 400 metrů? aby to nebylo jako s M-14, která při ukázkách taky vypadala, že střelba dávkou se dá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sem jedinej, kdo je skeptickej k informaci, že 7,62x39 v 9" hlavni může fungovat na 400 metrů? aby to nebylo jako s M-14, která při ukázkách taky vypadala, že střelba dávkou se dá v pohodě kontrolovat...

  jinak ta volba ráže je docela zajímavá, čekal bych 300AAC nebo něco podobnýho, zajímavý, jak dlouho už ten náboj všichni považujou za přežitek a přece se točí...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:28 31.07.2017

  CerVus - myslím, že tak trochu kecáte.
  Bren 2 "blíží se" západním zbraním "vychytá mouchy" jsou samoúčelně znějící fráze nulové informační hodnoty. To by mě třeba zajímalo, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus - myslím, že tak trochu kecáte.
  Bren 2 "blíží se" západním zbraním "vychytá mouchy" jsou samoúčelně znějící fráze nulové informační hodnoty. To by mě třeba zajímalo, které západní zbraně nemají "mouchy"
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:49 28.07.2017

  ,kuchar33: No to je jednoduché. URNA očividně nepoptávala zbraně v ráži 7,62. To je jediný případ kdy dává Bren smysl. Ani Evo ano bren 2 se na současnou konkurenci nechytá. Blíží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ,kuchar33: No to je jednoduché. URNA očividně nepoptávala zbraně v ráži 7,62. To je jediný případ kdy dává Bren smysl. Ani Evo ano bren 2 se na současnou konkurenci nechytá. Blíží se, to ano, ale pořád to není ono. Navíc tyto jednotky potřebují mít kvalitní a prověřené zbraně. Bren 2 je už kvalitnější zbraň než ta v podstatě před-sériová první generace, ale i tak bude trvat než se vychytají mouchy i na něm.
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  15:26 28.07.2017

  Warnost: Protože máte asi něco se zrakem.

  Warnost: Protože máte asi něco se zrakem.

 • Zdenoušek
  09:29 26.07.2017

  Tak alespoň nějaký kontrakt pro speciály, držím pěsti.

  Tak alespoň nějaký kontrakt pro speciály, držím pěsti.

 • Jura99
  19:39 25.07.2017

  kuchar33: sice máte v principu pravdu, ovšem pravdou je i to, že zrovna CZUB si nemůže ani trochu stěžovat na nepodporu státu. Nechci tu dokola vypisovat známá fakta o zakázkách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kuchar33: sice máte v principu pravdu, ovšem pravdou je i to, že zrovna CZUB si nemůže ani trochu stěžovat na nepodporu státu. Nechci tu dokola vypisovat známá fakta o zakázkách pro CZUB a kvalitě jejich plnění.
  Skrýt celý příspěvek

 • kuchar33
  15:11 25.07.2017

  Rase: To chapu ale proc nepodporovat nasi zbrojovku kdys mp5 je zastarala zbran a GS5 straci prestnost jak se tu psalo a nadruhou stranu politici maji plnou pusu kecu jak budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: To chapu ale proc nepodporovat nasi zbrojovku kdys mp5 je zastarala zbran a GS5 straci prestnost jak se tu psalo a nadruhou stranu politici maji plnou pusu kecu jak budou podporovat nase vyrobky a potom todle to fakt nechapu at se dilo dari
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:06 25.07.2017

  kuchar33:
  URNA si může nakupovat co chce, Heklery jsou u speciálů (obecně) velice oblíbené, tak asi chtějí zbraň jako mají jejich kolegové na Západě. Navíc se asi chtějí odlišovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kuchar33:
  URNA si může nakupovat co chce, Heklery jsou u speciálů (obecně) velice oblíbené, tak asi chtějí zbraň jako mají jejich kolegové na Západě. Navíc se asi chtějí odlišovat od Armády, tak je to pro mě pochopitelné a nikterak to nesnižuje schopnosti BREN 2.

  ps. poláci by si už s těmi MSBS opravdu měli pohnout, už jim dost ujíží vlak a propásli už dost tendrů
  Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  10:57 25.07.2017

  Proč mi ten BREN 2 na úvodní fotce připomíná spíš BREN 1?

  Proč mi ten BREN 2 na úvodní fotce připomíná spíš BREN 1?

 • kuchar33
  08:58 25.07.2017

  Dobry den to je hezke ze v polsku budou mit ceske zbrane a proc ceske zbrane nemaji nasi policiste z urny minuli tyden psali v pravu ze budou kupovat z brane od hekl kochu 9 modelu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobry den to je hezke ze v polsku budou mit ceske zbrane a proc ceske zbrane nemaji nasi policiste z urny minuli tyden psali v pravu ze budou kupovat z brane od hekl kochu 9 modelu celkovy pocet tet nevym ale v hodnote 63milionu tak kde je chyba kdys se v clanku pise ze je bren dobry tak proc je nema nase urna to je lepsi nez francouzi a polaci to si nemislim dekuji za odpovet at se dilo dari
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:35 24.07.2017

  Lukas:
  Taky spíš věřím v úspěch v Estonsku než v Polsku nebo jiné velké zemi. Estonská média odhadují, že za nové zbraně by mělo být utraceno až 75 mil.eur. Podle plánů by mělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Taky spíš věřím v úspěch v Estonsku než v Polsku nebo jiné velké zemi. Estonská média odhadují, že za nové zbraně by mělo být utraceno až 75 mil.eur. Podle plánů by mělo být v letech 2018 až 2021 pořízeno cca 11 000 nových pušek. Dalších cca 18 000 by mělo být pořízeno do konce roku 2024.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:27 24.07.2017

  Lukas
  Podobno część kontraktu na baryle ma byc zamieniona na MSBS 'chodzi o ostatni aneks . Pozdr

  Lukas
  Podobno część kontraktu na baryle ma byc zamieniona na MSBS 'chodzi o ostatni aneks . Pozdr

 • Lukas
  18:36 24.07.2017

  Pro RASE - FB ma zakontraktowaną produkcje na ok. 35 tyś beryli
  Raczej nowego kontraktu nie dostanie :D

  Oczywiście Szanse by BREN trafił do WP są bliskie zeru....
  Testy maja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro RASE - FB ma zakontraktowaną produkcje na ok. 35 tyś beryli
  Raczej nowego kontraktu nie dostanie :D

  Oczywiście Szanse by BREN trafił do WP są bliskie zeru....
  Testy maja albo na celu zapoznanie się z konstrukcją - poznanie "trendów" w rozwoju karabinków...
  Byc może kupią jaką partie dla Wojsk Specjalnych - wszak te "kolekcjonują" różne modele broni - na potrzeby szkolenia, oraz "specyficznych potrzeb"
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  17:31 24.07.2017

  povedal by som ze bren v polskej armade nema sancu, to by museli vediet zalobovat aj politici cr u svojich kolegov v polsku, kde je silna snaha vyzbrojit armadu vyrobkami "made in ...
  Zobrazit celý příspěvek

  povedal by som ze bren v polskej armade nema sancu, to by museli vediet zalobovat aj politici cr u svojich kolegov v polsku, kde je silna snaha vyzbrojit armadu vyrobkami "made in poland" a to mi pride dost nerealne.

  k tym GIGN brenom, neviete niekto ktora municka im doda municiu? snad to nebude sellier and bellot ci?
  Skrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  17:29 24.07.2017

  Skutečné válečná zbraň => VHS2 !
  Pokud je kalašnikov vyhrál Vietnamskou válku tak jsou VHS i VHS2 vyhrály válku proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skutečné válečná zbraň => VHS2 !
  Pokud je kalašnikov vyhrál Vietnamskou válku tak jsou VHS i VHS2 vyhrály válku proti ISLIu

  http://www.jutarnji.hr/incomin...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:51 24.07.2017

  Pro specialni jednotky policie a mozna i armady, by mohly mit sanci. Zalezi ale na kontaktech prostrednika. Pro armadu ale pujdou MSBS, prinejhorsim dalsi Beryly. Reklama je to ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro specialni jednotky policie a mozna i armady, by mohly mit sanci. Zalezi ale na kontaktech prostrednika. Pro armadu ale pujdou MSBS, prinejhorsim dalsi Beryly. Reklama je to ale dobra.
  Skrýt celý příspěvek