Polská karabina MSBS je připravená pro světové trhy

Foto: MSBS / S laskavým svolením Equipped.pl
Foto: MSBS / S laskavým svolením Equipped.pl .

Polský vojenský odborný tisk informoval o prvním veřejném předvedení nové polské karabiny MSBS ve verzi bull-pup (MSBS-5,56B). Na střelnici Piastowie, nedaleko města Radomia, si mohla odborná věřenost rovněž prohlédnout a vyzkoušet nejnovější verzi karabiny klasické konstrukce MSBS a také novou polskou pistoli.

Polská karabina klasické konstrukce je označována jako MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) a je součástí projektu polského vojáka budoucnosti Tytan. Ke zbraní je k dispozici 40mm jednoranný granátomet a bajonet.

 

Vývoj MSBS je již dokončen. Podle polského magazínu Altair však zavedení karabiny do výzbroje brání byrokratické překážky, jako jsou například zatím nevyjasněné taktické a technické předpisy. Zavedení zbraně do polské armády se tak z tohoto roku odsouvá na rok příští.

 

Výrobce zbraně MSBS, polská firma Fabryka Broni Łucznik, se rozhodla zbraň certifikovat za vlastní prostředky. Polská karabina tak již od dubna může být nabízená na zahraničních trzích. Výrobce však bude muset nějakou dobu počkat na svého hlavního zákazníka – polskou armádu.

 

MSBS-5,56B Foto: MSBS-5,56B / S laskavým svolením Equipped.pl

 

Na střelnici Piastowie firma Fabryka Broni Łucznik představila poprvé i karabinu typu bull-pup označovanou jako MSBS-5,56B. Vývoj zbraně byl dokončen na konci minulého roku a v současné době prochází karabina MSBS-5,56B ostrými střeleckými zkouškami.

 

Jak klasická karabina, tak bull-pup karabina mají velký počet shodných dílů a především jednotné horní pouzdro závěru, společné předpažbí a hlaveň. Originální je pouze dolní část pouzdra závěru se zásobníkovou šachtou a rukojetí a spoušťovým mechanismus. V obou případech zůstává zásobník ve stejné poloze vůči vrchnímu pouzdru závěru.

 

Zajímavostí je použití rukojeti a přepínače palby z pušek AR-15/M-16. Na tomto poli je již těžko něco lepšího vymyslet. Nejen, že inženýři zjednodušili konstrukci zbraně, ale mohli využít i komerčně dostupné (a patřičně levné) díly z pušek AR-15/M-16.

Foto: MSBS / S laskavým svolením Equipped.pl

Foto: MSBS-5,56B vs. MSBS / S laskavým svolením Equipped.pl

Zajímavostí je také možnost zajistit zbraň bez zasunutého náboje v nábojové komoře. Jelikož je podobný systém chráněn dvěma světovými patenty, inženýři firmy Fabryka Broni Łucznik přišli s vlastním originálním. Své technické řešení si polská firma mimochodem nechala rovněž patentovat.

 

Fabryka Broni Łucznik počítá s výrobou 11 verzí MSBS. Šest v klasickém provedení - standardní karabina, karabina s granátometem, zkrácená karabina, lehký kulomet, puška pro přesnou střelbu a karabina pro ceremonie. Karabina v provedení bull-pup se chystá ve všech jmenovaných verzích, kromě verze pro ceremoniální povinnosti.

 

Foto: MSBS / S laskavým svolením Equipped.pl

Foto: Systém MSBS / S laskavým svolením 762PR

 

Za pozornost stojí verze pro reprezentativní úkoly. Zajímavostí je nahrazení polymerové nastavitelné pažby pevnou dřevěnou pažbou. U polských ceremoniálních jednotek má nahradit sovětské pušky SKS ráže 7,62 mm. Zbraň přitom bude plně bojově použitelná.

 

Polská odborná veřejnost na střelnici Piastowie si mohla také prohlédnou novou pistoli, rovněž předurčenou pro polského vojáka budoucnosti Tytan. Pistole je klasické konstrukce vyrobená převážně z hliníku a plastu. Na fotkách ji však neuvidíme, neboť její tvar a provedení ještě není chráněné průmyslovým vzorem.

Zdroj: Altair.com, Equipped.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská puška nové generace MSBS-5,56

Stejně jako Armáda České republiky, i polská armáda pracuje na svém vojákovi budoucnosti. V rámci ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády ...

Modernizace CZ 805 BREN

Nová útočná puška české armády CZ 805 BREN je již od počátku terčem kritiky. Jednou z výtek byl i ...

Nové zásobníky od firmy DH Industries pro CZ 805 BREN

Před více než týdnem jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o záměru Armády ČR pořídit si ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jancz
  15:38 08.08.2014

  napadá mě, je to využití změny ráže a délky hlavně taková nutnost že je v dnešní době kolem toho takové "haló" ? je to vůbec v bojových podmínkách využitelné? viděl jsem video na ...Zobrazit celý příspěvek

  napadá mě, je to využití změny ráže a délky hlavně taková nutnost že je v dnešní době kolem toho takové "haló" ? je to vůbec v bojových podmínkách využitelné? viděl jsem video na YT od kanálu "Military Arms Channel" kde testoval SCAR-L a BUSHMASTERA ACR (civilní verze) a měnil jim hlavně a vesměs obě zbraně potřebovali po výměně hlavně znovu nastřelit (je to ten správný výraz?) SCAR-L na tom byl o něco lépe se zachováním přesnosti, ale ne o mocSkrýt celý příspěvek

 • jancz
  15:30 08.08.2014

  koukám, že stejně jako u Bushmastera/Masady tak i tady přepínač reřimu střelby trochu zavazí :)

  koukám, že stejně jako u Bushmastera/Masady tak i tady přepínač reřimu střelby trochu zavazí :)

 • Mrzout
  21:05 26.03.2014

  Doporučuji video http://www.youtube.com/watch?a...

  Moc pěkná ukázka velmi povedené zbraně.

  Doporučuji video http://www.youtube.com/watch?a...

  Moc pěkná ukázka velmi povedené zbraně.

 • Poryv
  18:30 26.03.2014

  Vcelku pohledné pušky. Chybí tu ale nějaké TTD.

  Vcelku pohledné pušky. Chybí tu ale nějaké TTD.

 • dranel91
  11:21 26.03.2014

  Kde ji u nás koupit a za kolik?

  Kde ji u nás koupit a za kolik?

 • Laci
  20:26 25.03.2014

  Puška vypadá hodně povedeně, ergonomicky vypadá taky velmi dobře a jestli se Poláci vyhnuli chybám a zbytečným hloupostem, jaké provázely naši pušku při uvedeni na trh, tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Puška vypadá hodně povedeně, ergonomicky vypadá taky velmi dobře a jestli se Poláci vyhnuli chybám a zbytečným hloupostem, jaké provázely naši pušku při uvedeni na trh, tak to vypadá že nová zbraň bude pro polské vojáky velice vítaným přírůstkem.
  A jestli se podobá pušce Bushmaster ACR tak co..? Vsadili na jistotu a ta se u armády většinou vyplácí. Kdyby se CZUB nepokoušeli o zbytečnou originalitu a jisté prvky přejali ze zbraní běžně se vyskytující v armádách NATO, mohl by být výsledný produkt praktičtější a použitelnejší. Následnou cenu neřešim.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...