Polská modernizace ruských kulometů PKM

-
1. 8. 2012
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Podobně jako Armáda České republiky, i polská armáda řeší jak a čím nahradit své univerzální kulomety pěchoty. V případě AČR je cesta daná, díky naprosté morální zastaralosti a konstrukční nespolehlivosti dojde k postupné výměně všech kulometů UK 59 za belgické zbraně MINIMI. Na druhé straně není situace však tak jednoznačná, neboť ve skladech polské armády leží řada moderních kulometů polské výroby UKM-2000 a značné množství starších, ale spolehlivých ruských kulometů řady PKM.
Polský kulomet UKM-2000
Po přistoupení Polska do NATO v roce 1997 se objevil u našeho severního souseda problém s přezbrojením armády na jednotnou munici NATO. Na rozdíl od České republiky, která si s přezbrojením na společnou munici příliš hlavu nedělala, Poláci přistoupili k modernizacím svých pěchotních zbraní na náboje NATO. Vznikla tak cela řada polských konstrukcí vycházejících z původních ruských zbraní zavedených v polské armádě. Můžeme tak zmínit 5,56mm útočnou pušku wz.1996 Beryl (ex AK-47) nebo právě 7,62mm kulomet UKM-2000 (ex PKM).
Univerzální kulomet UKM-2000 (Uniwersalny Karabin Maszynowy wz. 2000) vychází z ruských zbraní řady PK, přesněji řečeno z modernizované verze PKM (Pulemjot Kalašnikova Modernizirovannyj). Vývoj kulometu UKM-2000 probíhal mezi léty 1998 až 2000. Hlavní odlišnost oproti ruským kulometům PKM byla především v použití NATO náboje 7,62x51mm a ve schopnosti používat standardní NATO rozpadající zásobníkový pás M13. Pozdější verze obdržely i montážní lištu pro rychlé upevnění nejrůznější zaměřovací optiky.
Foto: UKM-2000P / Wikipedia, Autor: Remigiusz Wilk
Z počátku si polská armáda pořídila jen několik kusů nových kulometů, větší nákupy se odehrávaly až od roku 2007, kdy Poláci nakoupili několik stovek kusů UKM-2000.
Připomeňme, že vzniklo několik verzí UKM-2000. V prvé řadě to je standardní pěchotní kulomet UKM-2000P (ruský ekvivalent PKM), odlehčená výsadková veze UKM-2000D a kulomet UKM-2000C určený pro lafetaci na vozidlech (ruský ekvivalent PKMT s elektromechanickou spouští). Verze UKM-2000C se používá například v polských kolových obrněných vozidlech KTO Rosomak, jako spřažený kulomet vedle 30mm kanónu.
Modernizace UKM-2000 v 21. století
Původní kulomety UKM-2000 jsou však již skoro 15 let staré konstrukce, navíc ještě ergonomicky vycházejí z původních ruských kulometů PKM (1969). Je tak jasné, že pokud Poláci chtějí své kulomety využívat na moderním bojišti, musejí přistoupit k jejich zásadní modernizaci nebo k vývoji, či nákupu nových zbraní.
Pro případ, že se polští vojáci přikloní k první variantě, polské zbrojařské firmy ZM Tarnóv a WMT vyvíjejí modernizovanou verzi UKM-2000 označovanou jako UKM-2013. Cílem obou firem je vytvořit moderní univerzální kulomet s vylepšenou funkčností a ergonomií, včetně možnosti rychle montáže nejrůznějšího taktického příslušenství. Pro zajímavost uveďme, že na konstrukci kulometu UKM-2013 pracují inženýři a designéři mající na svědomí vývoj nové polské útočné pušky MSBS (Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej).
Foto: Modernizace kulometu UKM-2000P z roku 2007. Sklopná pažba se do výzbroje nedostla, montážní lišta ano / Altair, Autor: Remigiusz Wilk
Nejedná se však o první pokus modernizovat kulomet UKM-2000. Již v roce 2007 ZM Tarnów představil upravený kulomet se sklopnou a délkově nastavitelnou pažbou, včetně nové montážní lišty nad vrchním pouzdrem závěru. Nastavitelná pažba se do výzbroje polské armády sice nikdy nedostala, ale UKM-2000 s horní montážní lištou polští vojáci používají.
V případě nejnovějšího provedení UKM-2013 jsou však modernizační zásahy mnohem hlubší. První rozdíl je v použití nové, kratší hlavně s podélným vnějším drážkováním, včetně upraveného tlumiče zášlehu. Nové jsou také montážní lišty, umístěné na horním pouzdru závěru a také trojice lišt na předpažbí. Další změny jsou víceméně ergonomické – např. nová dvounožka vyklápějící se vpřed, upravená pistolová a nosná rukojeť, jiné táhlo závěru.
Foto: Modernizovaný univerzální kulomet UKM-2013. Pískovou barvou jsou označeny modernizované díly. / Altair, Autor: Remigiusz Wilk
Největší zásahy se dotkly původní dřevěné pažby. V novém provedení je pažba výklopná na levou stranu, je dálkově stavitelná a má nový ergonomický tvar. V pažbě je rovněž zabudovaná speciální výklopná rukojeť. Ta v uzavřené poloze slouží k přidržování pažby druhou rukou při střelbě. Ve vyklopené pozici slouží jako pomocná rukojeť. Pažba obsahuje také výškově nastavitelnou lícní opěrku pro pohodlnější míření.
Foto: Detail pažby. Vidíme lícní opěrku v horní poloze (včetně "neergonomického" zubu na předním okraji opěrky) a pomocnou rukojeť vyklopenou v dolní pozici. / Altair, Autor: Remigiusz Wilk
Kromě vnějších změn se úpravy dotkly i vnitřní konstrukce zbraně. Upravené je pouzdro podávače, na kterém přibyly dodatečné zoubky usnadňující nabíjení zbraně. Nesmíme také zapomenout na zásobníkový "buben". Plechové provedení bylo zavrhnuto a nahrazeno novým textilním zásobníkem.
Foto: Detail upraveného pouzdra podávače / Altair, Autor: Remigiusz Wilk
Polské pěchotní zbraně zítřka
Kromě modernizace stávajících kulometů UKM-2000 pracují obě firmy také na zcela nové konstrukci označované pracovně jako UKM-2015 . Podle číselného označení můžeme zjistit, v kterém roce se nového polského kulometu dočkáme. Má se jednat o modulární konstrukci s možností rychle výměny hlavně. Mechanismus zbraně bude klasické konstrukce - odběr plynů z hlavně a uzamykání nábojové komory pomocí otočného závorníku s ozuby. Nová zbraň má být schopná střelby pouze nepřerušovanou dávkou.
Připomeňme, že polské firmy také pracují na nové útočné pušce MSBS ráže 5,56mm. Zatím byl veřejnosti představen jen technologický demonstrátor, kde se odzkoušel vlastní střelecký mechanismus zbraně a designerský model zbraně, kde byla testována nejlepší ergonomie a funkčnost zbraně. Jak se Polákům povedl skloubit oba dva pohledy, se můžete přesvědčit na letošním polském zbrojním veletrhu MSPO, kde poprvé uvidíme i zmiňovaný kulomet UKM-2013.
Zdroj: Altair
Související články
M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě
Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand. Avšak již záhy po zavedení do ...
-
31.10.2011
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
MINIMI - nový standardní kulomet pro Armádu České republiky
Není žádným tajemstvím, že současný standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59 má svá ...
-
15.01.2012
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Těžká odstřelovací puška XM109
Na bitevním poli se často stane, že síla klasických ručních palných zbraní je nedostatečná. Důvod je ...
-
08.02.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Polská puška nové generace MSBS-5,56
Stejně jako Armáda České republiky, i polská armáda pracuje na svém vojákovi budoucnosti. V rámci ...
-
15.02.2012
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Kdyz se ale podivate na obrazky , tak oba typy jak UKM 2000 tak UKM 2013 sou krmene zprava a vyhazujou nalevo nasekany zbytek pasu, nabojnice (luski) maji byt vyhazovany doprava ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyz se ale podivate na obrazky , tak oba typy jak UKM 2000 tak UKM 2013 sou krmene zprava a vyhazujou nalevo nasekany zbytek pasu, nabojnice (luski) maji byt vyhazovany doprava presne naopak nez u PK/PKM a UKM 2000 ,tak jako u vsech zapadnich konstrukci.
Asi tak bych to napsal, a pravdepodobne to bylo i tak myslenoSkrýt celý příspěvekNa fotce detailu upraveného pouzdra podávače (ono vlastně na všech) je vidět že nábojovej pás je podáván z pravé strany a jeho části vylétávají zleva. Nebudem diskutovat o tom co a ...Zobrazit celý příspěvek
Na fotce detailu upraveného pouzdra podávače (ono vlastně na všech) je vidět že nábojovej pás je podáván z pravé strany a jeho části vylétávají zleva. Nebudem diskutovat o tom co a jak je psáno, ale ta změna podávání a výhozu je nutná.Skrýt celý příspěvek
sem Polak , opsal ste to dobre ,ale nedava to smysl , protoze zbytky pasu budou vyhazovany doprava a pasem to taky budou krmit zprava , cili nekde nekdo udelal chybu :)
sem Polak , opsal ste to dobre ,ale nedava to smysl , protoze zbytky pasu budou vyhazovany doprava a pasem to taky budou krmit zprava , cili nekde nekdo udelal chybu :)
Děkuji pánové za připomínku. Je to zvláštní, zdroj opravdu mluví o nabíjení z pravé strany, jako mají "západní" kulomety. Pro ty, kteří umí polsky: Łuski mają być wyrzucane – w ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji pánové za připomínku. Je to zvláštní, zdroj opravdu mluví o nabíjení z pravé strany, jako mají "západní" kulomety.
Pro ty, kteří umí polsky: Łuski mają być wyrzucane – w przeciwieństwie do PK/PKM i UKM-2000 na prawą stronę, a taśma nabojowa M13 podawana z prawej strony, tak jak ma to miejsce we wszystkich zachodnich konstrukcjach.
Pro jistotu jsem zmínku o nabíjení smazal.Skrýt celý příspěvekPěknej článek, o tom podávání zleva je to pravda. Rád bych nějakej článek o tý chystaný polský útočný pušce MSBS. Zbraň vypadá velice pěkně (i když je to designersky kopie Magpul ...Zobrazit celý příspěvek
Pěknej článek, o tom podávání zleva je to pravda. Rád bych nějakej článek o tý chystaný polský útočný pušce MSBS. Zbraň vypadá velice pěkně (i když je to designersky kopie Magpul Masada/Bushmaster ACR). Zajímavě vypadá i její bull-pup verze.Skrýt celý příspěvek
Dobrý den, zase článek který mě zaujal, ale nechci opravovat ale jen upozornit na chybu ,že téměř všechny kulomety západních konstrukcí mají podávaní nábojového pásu zleva (M249, ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý den, zase článek který mě zaujal, ale nechci opravovat ale jen upozornit na chybu ,že téměř všechny kulomety západních konstrukcí mají podávaní nábojového pásu zleva (M249, M60, M2,M1919, MG4). Protože většína lidí na planetě má silnější pravou ruku a natažení závěru u kulometu je pro slabého jedince opravdu namáhavé.
Díky za váš zajímavý članek.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...