Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Foto: Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain
Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do roku 2022 začne vybírat náhradu za své letité stíhací bombardéry Su-22 a stíhací letouny MiG-29. Jedním z “vysněných” adeptů je americký víceúčelový stíhací letoun F-35A Lightning II.

Sovětské dědictví

Páteř polského letectva v současné době tvoří 35 jednomístných stíhacích letounů F16C Block 52+ a 16 dvojmístných F-16D Block 52+. Letouny jsou pro boj s letouny protivníka vyzbrojeny střelami AIM-9X Sidewinder a AIM-120C AMRAAM.

Polské F-16 jsou také ve spolupráci se zaměřovacím kontejnerem Sniper schopné útočit na pozemní cíle. Náš severní soused disponuje přesně naváděnou (GPS) municí vzduch-země JDAM (Joint Direct Attack Munition - GBU-31, GBU-38), laserem naváděné pumy rodiny Paveway III (GBU-22, GBU-28) a střelami s plochou drahou letu středního dosahu AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon).

V minulém roce Polsko dokonce objednalo 44 střel vzduch-země dlouhého doletu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Na druhé straně v polském letectvu stále slouží 32 sovětských strojů MiG-29 a 18 strojů Su-22M4. Oba typy jsou však již notně zastaralé a je otázkou, kolik letounů má polská armáda skutečně letu schopných a jak se polskému letectvu daří udržovat výcvik.

Například MiG-29 je jedno z nejdražších letadel na provoz vůbec. Oficiálně musí stroj podstoupit generální opravu (zejména motor) pouze po 800 letových hodinách, což se nutně projevuje na leteckém výcviku pilotů. Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem.

Jak Su-22, tak i Mig-29y prošly dílčí modernizací. Su-22 lze používat v součinnosti s dalšími letadly NATO, ale bojová hodnota původně sovětských stíhacích bombardérů je velmi omezená. Polsko Su-22 především pro udržování leteckých návyků pilotů.

Lepší situace je u deset let mladších a modernizovaných MiGů-29. Avšak polské MiGy-29 nejsou víceúčelové letouny, ale pouze letouny pro vedení boje vzduch-vzduch. Původně frontové letouny MiGy trpí také malým dosahem a zastaralou avionikou a nemožností použít moderní zbraně.

Foto: Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

80 nových letadel

Polsko již několik let hledá náhradu za oba sovětské typy. Podle posledních informací již polské letectvo dokončilo vypracování operačních požadavku na nové stroj. Polsko požaduje víceúčelový stroj schopný ničit vzdušné, pozemní i hladinové cíle. Požaduje se také plná kompatibilita se systémy NATO.

Podle Jerzyho Gotowala, bývalého velitele polského letectva, náš severní soused potřebuje nejméně 80 víceúčelových (dvě letky), plně vybavených a vyzbrojených letadel.

V současné době Polsko zavádí do výzbroje školní proudové letouny M-346A Master. První z osmi objednaných letounů (+ opce na čtyři další) M-346A Master Polsko získá v listopadu letošního roku.

Pro potřeby Polska v minulém roce italská firma Alenia Aermacchi představila bitevní verzi označovanou jako M-346 LCA (Light Combat Aircraft). Na polské výstavě Radom Air Show 2015 Italové předvedli model M-346 LCA s britskými střelami vzduch-země Brimstone. Na přání ale nebude problém letoun vybavit nejmodernější výzbroji vzduch-vzduch a země-vzduch (JDAM, Paveway).

Zajímavou možností jsou nabízené letouny Eurofighter Typhoon. Evropský dvoumotorový letoun vyniká především schopností nést velké množství zbraní i senzorů a letovými výkony. Nejnovější verze je pak schopna používat nejmodernější generací zbraní vzduch-vzduch i vzduch-země.

Neposledně nákup evropských strojů jistě velmi silně posílí politické postavení Polska v Evropě, a především postavení Polska vůči Německu (sídlo výrobce Eurofighter Typhoon). Dodejme, že politické hledisko u takto velkých nákupů hraje vždy jednu z hlavních rolí.

Nabízí se také nákup dalších letadel F-16, což je díky již zavedeným F-16 pro Polsko zřejmě nejlepší poměr výkonu a ceny. Obrovským kladem je připravené kompletní pozemní zabezpečení pro provoz stíhaček F-16 a vycvičený personál. Nejsou tak nutné výrazné investice do infrastruktury, jako u konkurenčních letadel.

Poslední verze stíhačky F-16V navíc vyniká nejmodernějším elektronickým vybavením a schopností nést poslední generací zbraní. F-16 se finančně a výkonově nalézá mezi nabídkou M-346 a Eurofighter Typhoon.

Snem polských generálů je pak nákup stíhaček 5. generace F-35 Lightning II. Nákup a provoz F-35 však dalece převyšuje možnosti současného polského vojenského rozpočtu. Podle deníku Defence24 tak není vyloučeno, že v případě nákupu F-35 (ale nejen F-35) polský obranný rozpočet vzroste výrazně nad 2 % HDP.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...

Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal

Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?

Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  07:30 13.04.2016

  Logik: 1.) Sotva tvrdit, že to byla občanská válka. V tom případě byla i v Egyptě a dalších zemích. Zemím, co podporují IS v Syrii by přecij enom dělalo větší problém tvářit se, ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) Sotva tvrdit, že to byla občanská válka. V tom případě byla i v Egyptě a dalších zemích. Zemím, co podporují IS v Syrii by přecij enom dělalo větší problém tvářit se, že nepodporují islamisty v Lybii, než v Syrii (viz pohled do mapy). Možnost neválčit tam pochopitelně byla a ví to každý, včetně Obamy. Prostě Sarkozy si potřeboval něco dokázat, celý casus beli. Kdyby to bylo nutné, tu válku by zahájily USA a ne Francouzi. S těmi radikály je to legrační - aby tam neválčili radikálové, tak tam vletíme a uděláme z toho zbrojnici i personální agenturu pro celý islamistický svět svět a z půlu země uděláme islamistickou provincii. Chytré. hele vzdejte to, tu Lybii považuje za chybu už i Obama. Nebudete mít zastání nikde.
  2.) Proti Asadovská opozice ve své sumě není o řád slabší než IS a hlavně součástí té opozice je i IS. Takže Rusové a SAA nebojovali jen proti protiasadovské opozici, ale k tomu ještě proti IS. O nepřítele více, než v Iráku. Mám na vás dotaz: tušíte vůbec, proti komu byly a jsou vedeny boje u Kuweiresu, al-Tabqa, Palmyře, Deir ez-Zuru? Schválěn, napište to. Porazit nesourodou protiasadovskou opozici je úkol srovnatelný s poražením IS, zvláště je-li ta opozice rozptýlena ve vlastním zázemí. A porazit nesourodou protiasadovskou opozici a k tomu IS je úkol nepochybně obtížnější, než porazit samotný IS.
  3.) V Syrii je konec? Od kdy? Rusko v Syrii samozřejmě vyhrálo, protože tam dosáhlo toho, co chtělo. Ruské základny jsou v bezpečí, Erdoganovi hrozí co chvilku prasknout žilka, získali loajalitu minimálně podstatné části země v regionu, kde žádnou pozici neměli. Stali se z nich zásadní hráči na Blízkém Východě (kdo z obyvatel Blízkého Východu předtím slušel o Rusech?), o Krymu se už nemluví, zakázky na zbraně se hrnou, spousta zbraňových systémů se otestovala a mohou se ladit dál, Šojgu si udělal pěkné cvičení a ztráty jsou minimální, možná srovnatelné s těmi cvičeními (tam také občas něco havaruje, někdo spadne pod tank či nabourá Kamaz s vojáky), reputace a pozice Ruska šla nepochybně nahoru (ve vašich očích pochopitelně ne, ale to je jaksi jedno).

  Ano, Rusko podporuje diktátora a co má být? Vždyť také podporujeme své diktátory. Snad se nebudeme přít o tom, že Asadův režim byl rozhodně svobodnější režim, než režim našeho spojence SA a dalších pouštních monarchií. A srovnání předválečného Asadova režimu s Erdoganovým je také zajímavé. Najít rozdíl je úkol za deset zlatých bludišťáků. Západ se snaží demokratizovat tamní společnost? Aha, můžete uvést nějaké příklady, kdy se to povedlo a kolik to stálo mrtvých? A ta demokratizace spočívá v tom, že podporuji stát s jedním z nejméně demokratických režimů světa momentálně vedoucí dobyvačnou válku proti svému slabému sousedovi a zároveň podporuji demontáž státu, který na poměry regionu garantoval nebývalé náboženské svobody, práva žen a dokonce jisté prvky demokracie? Zajímavé, co z vás ještě nevypadne.
  Ty vaše kdybystické úvahy. Dojímá mne, jak články, které se vám nehodí označujete za fanstasmagorie, zprávy různých obuvníků, kteří Syrii možná nenajdou na mapě za fakta a svoje KDYBY považujete za axiomy. OK, budu argumentovat jako vy: kdyby tam západ 2013 vletěl, je v plamenech celý Blízký Východ a kdyby se nemontoval do arabských režimů, je tam dnes klid a o uprchlících nevíme. Q.E.D.
  P.S. - Ty počty máte od obuvníka z Londýna? A proč podle vás Rusové bombardují ta zdravotnická zařízení, jen tak, ze své potěchy? Pamatuji na kauzu kolem údajně vybombardovaných zdravotnických zařízení, někdy na přelomu roku. Všiml jste si, jak strašně rychle ta kauza utichla? Dokonce i soudruzi Palata s Novákem po počátečním nadšení nad výživným tématem utichli. Byl to fake. Trochu vám nehraje do not i to, že džihádisté musí videa z použití TOWů dávat na net pro své sponzory. A je dost lidí (i u nás), které baví identifikovat odkud ty střely byly odpáleny. A ejhle, často jsou to nemocnice. Tím se z nich stávají legitimní vojenské cíle. Takže když to shrnu: Izrael bombarduje nemocnice obsazené islamisty a používané jako vojenské objekty. USA dělají totéž, občas ani nepotřebují ty teroristy. A Rusové dělají totéž, ale u nich je to samozřejmě projev asiatské stepní krutosti. A 40 tisíc mrtvých civilů (bavím se jen o dolním odhadu počtu těch zabitých v souvislosti s bojovou činností USA v části Irácké kampaně) zemřelo radostně a spokojeně, zatímco ty 2000 (a neřeším věrohodnost tohoto čísla) zemřelo krutě a nehumánně.
  Já bych vám doporučoval přečíst si pro začátek něco o válce. Ona je totiž svině v jakékoliv době a onanie nad detaily techniky nemění nic na tom, že výsledkem je nějaký potrhaný, spálený, zmrzačený jouda, co s tím často nemusel mít nic společného.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:47 12.04.2016

  1.) V Lybii začala občanská válka sama. Západ se do ní teprv vmíchal. A ty ostatní státy, co se do toho míchaly v Sýrii, by se stejně začaly míchat i v Lybii, kdyby viděli možnost ...Zobrazit celý příspěvek

  1.) V Lybii začala občanská válka sama. Západ se do ní teprv vmíchal. A ty ostatní státy, co se do toho míchaly v Sýrii, by se stejně začaly míchat i v Lybii, kdyby viděli možnost podporovat radikální sunitský islám.
  Tam nebyla možnost neválčit. Tam byla jen možnost nechat tam prostor k válčení radikálům, nebo zasáhnout.

  2.) Ano, v soubojích Asada s protiasadovskou opozicí udělal ruský zásah podstatnou změnu. Ovšem protiasadovská opozice je daleko slabší cíl než IS a proto je Vaše srovnání západní a ruské taktiky nesmyslné, protože porazit nesourodou protiasadovskou opozici je úkol řádově jednodušší, než porazit IS.

  3) Zaprve - rusko tam nevyhrálo. Jen odvrátilo prohru. Teď je to plichta. Zadruhé: pomíjíte odlišnost cílů a obtížnost jejich dosazení, takže srovnáváte nesrovnatelné (a viz 2).
  Rusko tam podporuje diktátora v jeho snaze udržet moc - a k tomu je síla vhodný prostředek. Západ se snaží o demokratizaci tamní společnosti - a tohoto cíle se dá za použití síly dosáhnout daleko obtížněji.
  Nicméně máte pravdu v tom, že kdyby tam západ veto neveto v 2013 vlítl, tak by tam dnes situace byla o dost lepší.

  PS: Na to, že rusové cíleně ignorují civilní oběti ukazuje např. počet vybombardovaných zdravotnických zařízení. To, že Ruské ignorování civilních ztrát bylo daleko za hranou dokazuje i to, že se Rusové snaží ty vybombardované nemocnice házet na západní koaliciSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:14 12.04.2016

  Mimochodem revoluce v Egyptě měla skoro charakter občanské války a byla podobná tomu, se dělo v Syrii či Libyi před zahraničními intervencemi.

  Mimochodem revoluce v Egyptě měla skoro charakter občanské války a byla podobná tomu, se dělo v Syrii či Libyi před zahraničními intervencemi.

 • fenri
  22:12 12.04.2016

  Logik: 1.) občanská válka by sotva nastala bez podpory zahraničí. Tedy Západu v případě Libye a SA a Turecka v případě Syrie. Občanská válka automaticky neznamená instalaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) občanská válka by sotva nastala bez podpory zahraničí. Tedy Západu v případě Libye a SA a Turecka v případě Syrie. Občanská válka automaticky neznamená instalaci teroristického státu.
  2.) Je úplně jedno, kvůli jakým islamistům Asad prohrával. Ty skupiny často mění příslušnost a jsou ve své anticivilizovanosti stejné. To, že západ řekl, že "tihle kriplové jsou naši kluci a tihle ne" nic nemění na faktu, že Asad prohrával s islamisty (a ano, i trochou něčeho co, by se možná, ryze teoreticky a při jisté ztrátě kognitivních funkcí dalo nazvat demokratickou opozicí) a že ruský příchod to otočil. Během půl roku si tam za levný peníz zajistili pozici, zlepšili si své vnímání v řadě oblastí a udělali reklamu svým zbraním.
  3.) Znovu: tvrdil jsem, že Rusku se pomocí i starších zbraní dařilo lépe prosadit své zájmy (="vyhrát"), než Západu. Jste schopen to pochopit?
  4.) Postavil jste řadu debat na teoretických kdybystických premisách (kdybychom v Libyi neudělali válku, bya by tam válka...), tak bych se vámi do podobných úvah nepouštěl.
  BTW, pobavila mě vaše myšlenka, že Rusové na civily v Syrii kašlou. Podle obuvníka z Londýna padlo ruským náletům za oběť 2000 civilů. Teď neřeším, kolik civilů odložilo kalacha pět minut před svou smrtí či kolik z nich skutečně byli civilové, ale bohužel z jejch domu střílel TOW povstalců. V druhé válce v Iráku je USA připisováno 40 000 civilních obětí. V čem je rozdíl, Že 40 000 "zabitých USA" bylo zabito radostně a humánně a vlastně nebyli zabiti, nýbrž byli collateral damages a že 2000 "zabitých Rusy" bylo zabito z ryzího rukého plezíru? Vzpamatujte se, to je válka.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:56 12.04.2016

  fenri: 1) v Jordánsku, Bahrajnu, Egyptě, Tunisu, Maroku byla občanská válka? Asi ne, že? Že by to byl ten rozdíl oproti Lybii a Sýrii, proč se tam extrémistický IS neuchytil? ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1) v Jordánsku, Bahrajnu, Egyptě, Tunisu, Maroku byla občanská válka? Asi ne, že? Že by to byl ten rozdíl oproti Lybii a Sýrii, proč se tam extrémistický IS neuchytil?

  2) Asad byl na ústupu, ale nikoli primárně kvůli tlaku IS, ale kvůli tlaku další protiasadovské opozice. S ní měl Asadův režim daleko delší linii dotyku a proti ní byla vedena většina ruských úderů i největší Asadovi ofenzívy - a na této frontě se za půlrok ruského působení v Sýrii nejvíce změnilo.

  3) evidentně jsi furt nepochopil, že nenapadám Tvůj závěr, tedy že je úplně jedno jestli jsi to tvrdil o ruských zbraních nebo o úžasném ruském nasazení nebo o Červené Karkůlce, nýbrž že napadám tvoji PREMISU: tedy že Rusku se v boji proti IS dařilo lépe než západním spojencům.
  Vzhledem k tomu, že v smysluplné debatě má smysl se bavit o závěrech, teprv když jsou dokázány premisy - a ty se furt dokolečka točíš na mé možná ne zcela přesné interpretaci Tvého závěru (protože mi o jeho přesnou interpretaci až tak nejde, jelikož prostě padá i s tou nepravdivou premisou) - tak je další debata na toto téma asi zbytečná.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:58 12.04.2016

  To Logik, ano Libye skutečně nebyl asi nápad USA (i když, dokud Kaddáfí bral petrodolary, tak byl skoro kamarád), ale Szarkozyho mindráků. Každopádně tvrdit, že by v Libyi vznikl ...Zobrazit celý příspěvek

  To Logik, ano Libye skutečně nebyl asi nápad USA (i když, dokud Kaddáfí bral petrodolary, tak byl skoro kamarád), ale Szarkozyho mindráků. Každopádně tvrdit, že by v Libyi vznikl IS jako v Syrii (mimochodem ani v té Syrii by nevznikl bez podpory ze strany Turecka, SA a předchozí likvidace Saddámovy armády) je bohapustá a nepravděpodobná spekulace. Je to stejné, jako tvrdit, že v rámci Arabského jara MUSEL vzniknout islámský stát i v Jordánsku, Bahrajnu, Egyptě, Tunisu, Maroku...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:55 12.04.2016

  To Logik: zkrátím váš příspěvek: "je jedno, co Fenri napsal (vlastně si to už ani nepamatuji a evidentně jsem to nepochopil), ale řekl to demagogicky a glorifikuje". Ano milý ...Zobrazit celý příspěvek

  To Logik: zkrátím váš příspěvek: "je jedno, co Fenri napsal (vlastně si to už ani nepamatuji a evidentně jsem to nepochopil), ale řekl to demagogicky a glorifikuje".
  Ano milý Logiku, označit nějaká letadla za klub důchodců a napsat, že na nich zas tak nezáleží je glorifikace.
  Chlape, tapetujete tu forum několik příspěvky o něčem, co jsem vůbec nenapsal (ba o samém opaku) a když vám to (asi) konečně dojde, tak alespoň napíšete, že to stejně bylo demagogické. Ani tím nezachráníte evidentní fakt, že v této debatě (která není debatou ale jen vaším osobním výpadem) jste prostě v roli mentálně trošku hendikepovaného jedince.
  Ano, když Rusko přišlo do Syrie, byl IS Daeš aspol. v posledním tažení a proto byl Assad na ústupu a v podstatě běžel countdown pádu Damašku.
  Zkuste srovnat náklady na spojeneckou účast a co z toho měli a totéž na ruské straně.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:49 12.04.2016

  PS: A za Lybii je opravdu třeba děkovat - tedy ne USA, ale Francii, ta to režírovala. Takhle je to jen totálně rozbitej stát. Ale nebýt vpádu tam, co by bránilo islamistům tam ...Zobrazit celý příspěvek

  PS: A za Lybii je opravdu třeba děkovat - tedy ne USA, ale Francii, ta to režírovala. Takhle je to jen totálně rozbitej stát. Ale nebýt vpádu tam, co by bránilo islamistům tam vytvořit podobnej "chalífát", jako vytvořili v Sýrii.

  To, co bylo v Lybii totálně zvoraný byla následná "nepéče" o ten stát, nikoli samotný zásah.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:46 12.04.2016

  fenri: znova - je úplně jedno, co vyzdvihuješ, nekritizuju to, že něco vyzdvihuješ, to je mi jedno, kritizuju to, že to vyzdvihuješ demagogicky, protože ve skutečnosti měli ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: znova - je úplně jedno, co vyzdvihuješ, nekritizuju to, že něco vyzdvihuješ, to je mi jedno, kritizuju to, že to vyzdvihuješ demagogicky, protože ve skutečnosti měli spojenci za stejnou dobu úspěchy prostě větší.

  Rusko pravda působilo v civilisty více ovládaném území, ale to mu nijak nevadilo. Spojenci však nepomáhali osvobodit pouze poušť, jak tvrdíte ale i města - a to velká města jako Tikrít. Podobný úspěch se zatím rusům povedl jediný s Palmyrou - a to až v době, kdy IS kolabuje na všech frontách - kdy proti němu má výrazné úspěchy i ruskými nálety hodně oslabená Asadovská opozice.

  To, že tam spojenci jsou delší dobu - v tom máš pravdu. Ovšem To bych mohl podobně argumentovat, že Rusko tam přišlo slízat smetanu až v okamžiku, kdy už IS vyslábnul a šlo slízat smetanu. Smysl má porovnávat porovnatelné, tedy působení spojenců a Ruska proti IS za poslední půlrok. A tam je jednoznačné, že spojenci na IS osvobodili daleko větší území - a to ať ho budeš počítat na km^2, nebo na počet obyvatel.

  Takže prostě tvoje glorifikace Ruska, ať už glorifikuješ jeho zbraně, nebo jeho nasazení nebo co cheš je prostě mimo, protože v Sýrii proti IS Rusko oproti spojencům nic zas tak extra výjimečného neudělalo.

  A to tam nemá jen ten klub důchodců, naopak tam pravidelně nasazovalo své nejmodernější zbraně (SU-35, Mig-28N atd....).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:14 12.04.2016

  Shanio - ale vždyť přesně o tom přeci píši! Že nezáleží na tom o kolik % má kdo větší klacek, ale jak ho používá, na ovládání toho klacku (Obama ten klacek schválně drží u země, ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio - ale vždyť přesně o tom přeci píši! Že nezáleží na tom o kolik % má kdo větší klacek, ale jak ho používá, na ovládání toho klacku (Obama ten klacek schválně drží u země, Putin s ním máchá osto šest) a s jakým nasazením s tím klackem do boje jde. K čemu je západním armádam o 5% výkonější (a 50% dražší) výzbroj, když padne ministr obrany za to, že těmi superzbraněmi je zlikvidována cisterna ukradená teroristy?
  O tom, že USA udělají kůlničku na dříví z libovolné země nikdo nepochybuje. Za Libyi jim budeme asi ještě dlouho děkovat.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:09 12.04.2016

  Ještě logik: chjo, KDE konkrétně vyvozuji nějakou superioritu ruských zbraní?? Chlape, to jste prolhaný, nebo negramotný? Vždyť píšu doslovně, že na zbraních tolik nezáleží. Že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě logik: chjo, KDE konkrétně vyvozuji nějakou superioritu ruských zbraní?? Chlape, to jste prolhaný, nebo negramotný? Vždyť píšu doslovně, že na zbraních tolik nezáleží. Že důležité je nasazení, taktika, politické vedení, strategie, "ajfr". A co z toho pochopí "logik": že důležité jsou zbraně a že tím, že napíši, že na zbraních (tolik) nezáleží "dokazuji" superioritu klubu důchodců (starých letadel). NE "logiku". Tohle by fakt pobralo i malé dítě...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:07 12.04.2016

  fenri: sorry ale porovnavat vysledky ruaf s centcomem v syrii prostě nejde. jejich úkoly se naprosto liší a centcom proste obama drží celou dobu za koule. Kdyby měl centcom za ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: sorry ale porovnavat vysledky ruaf s centcomem v syrii prostě nejde. jejich úkoly se naprosto liší a centcom proste obama drží celou dobu za koule.

  Kdyby měl centcom za ukol rozsekat infrastrukturu syrie, tak to zvladnou za tyden až mesíc (ala Libye). Jediné co v syrii dělali bylo CAS pro Kurdy a ničení vybraných cílu.

  Rusové v syrii pul roku bombardovali infrastrukturu rebelu ale i tak průlom v ofenzivních operacích nebyl díky bombardování, ale hlavně v jejich přítomnosti na zemi, tvz aspon castecné reformy, převzetí velení, nové vybavení, zelení mužíčci. Ale průlom (okolo prosince)stejně nastal až po té co tam Iran nahrnul desetitisíce zahraničních bojovníkůSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:06 12.04.2016

  Víc území? V Iráku je ale situace dost jiná. Bojuje se zde víceméně na jedné frontě (+spojenečtí Kurdové) a proti jedné straně. Nejsou zde hory. Je zde mnohem menší hustota ...Zobrazit celý příspěvek

  Víc území? V Iráku je ale situace dost jiná. Bojuje se zde víceméně na jedné frontě (+spojenečtí Kurdové) a proti jedné straně. Nejsou zde hory. Je zde mnohem menší hustota populace (kromě Mosulu), než v oblastech, kde se bojuje v Syrii. A hlavně - spojenci zde fungují cca 5x déle, než Rusové. Ano, je úžasné, že na rovině, v poušti a bez boje proti mnoha frakcím dobili spojenci za 5x delší dobu o něco větší kus pouště. Ovšem, k čemu jim to je? I ve spojenecké irácké vládě roste averze vůči USA (upřimně nevím proč, asi je za tím tlak Iránu a Ruska) a ztráta pozic na Blízkém východě je evidentní a běžně konstatovaný fakt. Rusové za zlomek ceny a za pětinové období otočili vývoj v Syrii, udělali reklamu zbraním a jsou silnými hráči v regionu. Vítězství není přeci to, kolik kg dražších bomb shodím někam do pouště, ale za kolik peněz prosadím své zájmy v regionu. A zde je poměr nákladů a výnosů jasný.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:29 12.04.2016

  fenri: Psal jste, cituji: "Nad Syrií se může prohánět überRaptor, ale vítěznou zbraní je klub důchodců v podání Su-24, Su25 a Mil-24. " Přičemž síly podporované tím "Raptorem" ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Psal jste, cituji: "Nad Syrií se může prohánět überRaptor, ale vítěznou zbraní je klub důchodců v podání Su-24, Su25 a Mil-24. "

  Přičemž síly podporované tím "Raptorem" dokázali na IS získat daleko více území, než ten klub důchodců - akorát prostě bojují s IS především na jiných frontách - takže to, že ten klub důchodců vítězí v Sýrii neukazuje nic jiného, než že v Sýrii nepůsobí (při nějaké vážnější podpoře pozemních sil) nic lepšího.

  Jelikož Vy z toho vyvozujete nějakou superioritu toho klubu důchodců nad Raptorem (nebo obecněji ruské taktiky nad západní), tak se prostě dopouštíte demagogie.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:11 12.04.2016

  Logik - nebudu řešit, že obecná intenzita bojů, jejich komplikovanost (i ve smyslu komplikovanosti a mnohostranosti konfliktu) v Syrii je podle všeho větší, než v Iráku, ale zeptám ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik - nebudu řešit, že obecná intenzita bojů, jejich komplikovanost (i ve smyslu komplikovanosti a mnohostranosti konfliktu) v Syrii je podle všeho větší, než v Iráku, ale zeptám se, jak podle Vás mám hodnotit nasazení starých ruských letadel v Iráku, když zde Rusové žádné nenasadili? Mám-li hovořit o nasazení nějakých strojů v boji, musím hovořit o bojích, kde jsou ty stroje přítomné. Stíháte to pobrat? Omlouvám se, že nic nenapíšu o nasazení ruských letadel při válce o Falklandy. Sice zde bylo několik brilantních leteckých akcí, je to zajímavé téma, Britové se zde (bohužel) naposledy předvedli ve velkém, jako schopní válečníci i politici, ale má to jeden háček: ruská letadla zde nebyla. Proto ani nenapíši o ruském angažmá v Iráku: oni tu prostě nejsou. Chápete to, nebo to mám ještě dál rozvést?
  Jinak pokud se nemýlím, Západ v Syrii úřadoval cca dva roky a výsledky známe.
  Su-47 (na rozdíl od F-22) nikdy nebyl produčním strojem a jeho vývoj probíhal jako malá soukromá iniciativa jedné firmy víceméně k oveření jedné technologie, resp. aerodynamického řešení. Nešlo o komplexní zbraňový systém a T-50 s ním nemá společného skoro nic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7