Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Foto: Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain
Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do roku 2022 začne vybírat náhradu za své letité stíhací bombardéry Su-22 a stíhací letouny MiG-29. Jedním z “vysněných” adeptů je americký víceúčelový stíhací letoun F-35A Lightning II.

Sovětské dědictví

Páteř polského letectva v současné době tvoří 35 jednomístných stíhacích letounů F16C Block 52+ a 16 dvojmístných F-16D Block 52+. Letouny jsou pro boj s letouny protivníka vyzbrojeny střelami AIM-9X Sidewinder a AIM-120C AMRAAM.

Polské F-16 jsou také ve spolupráci se zaměřovacím kontejnerem Sniper schopné útočit na pozemní cíle. Náš severní soused disponuje přesně naváděnou (GPS) municí vzduch-země JDAM (Joint Direct Attack Munition - GBU-31, GBU-38), laserem naváděné pumy rodiny Paveway III (GBU-22, GBU-28) a střelami s plochou drahou letu středního dosahu AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon).

V minulém roce Polsko dokonce objednalo 44 střel vzduch-země dlouhého doletu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Na druhé straně v polském letectvu stále slouží 32 sovětských strojů MiG-29 a 18 strojů Su-22M4. Oba typy jsou však již notně zastaralé a je otázkou, kolik letounů má polská armáda skutečně letu schopných a jak se polskému letectvu daří udržovat výcvik.

Například MiG-29 je jedno z nejdražších letadel na provoz vůbec. Oficiálně musí stroj podstoupit generální opravu (zejména motor) pouze po 800 letových hodinách, což se nutně projevuje na leteckém výcviku pilotů. Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem.

Jak Su-22, tak i Mig-29y prošly dílčí modernizací. Su-22 lze používat v součinnosti s dalšími letadly NATO, ale bojová hodnota původně sovětských stíhacích bombardérů je velmi omezená. Polsko Su-22 především pro udržování leteckých návyků pilotů.

Lepší situace je u deset let mladších a modernizovaných MiGů-29. Avšak polské MiGy-29 nejsou víceúčelové letouny, ale pouze letouny pro vedení boje vzduch-vzduch. Původně frontové letouny MiGy trpí také malým dosahem a zastaralou avionikou a nemožností použít moderní zbraně.

Foto: Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

80 nových letadel

Polsko již několik let hledá náhradu za oba sovětské typy. Podle posledních informací již polské letectvo dokončilo vypracování operačních požadavku na nové stroj. Polsko požaduje víceúčelový stroj schopný ničit vzdušné, pozemní i hladinové cíle. Požaduje se také plná kompatibilita se systémy NATO.

Podle Jerzyho Gotowala, bývalého velitele polského letectva, náš severní soused potřebuje nejméně 80 víceúčelových (dvě letky), plně vybavených a vyzbrojených letadel.

V současné době Polsko zavádí do výzbroje školní proudové letouny M-346A Master. První z osmi objednaných letounů (+ opce na čtyři další) M-346A Master Polsko získá v listopadu letošního roku.

Pro potřeby Polska v minulém roce italská firma Alenia Aermacchi představila bitevní verzi označovanou jako M-346 LCA (Light Combat Aircraft). Na polské výstavě Radom Air Show 2015 Italové předvedli model M-346 LCA s britskými střelami vzduch-země Brimstone. Na přání ale nebude problém letoun vybavit nejmodernější výzbroji vzduch-vzduch a země-vzduch (JDAM, Paveway).

Zajímavou možností jsou nabízené letouny Eurofighter Typhoon. Evropský dvoumotorový letoun vyniká především schopností nést velké množství zbraní i senzorů a letovými výkony. Nejnovější verze je pak schopna používat nejmodernější generací zbraní vzduch-vzduch i vzduch-země.

Neposledně nákup evropských strojů jistě velmi silně posílí politické postavení Polska v Evropě, a především postavení Polska vůči Německu (sídlo výrobce Eurofighter Typhoon). Dodejme, že politické hledisko u takto velkých nákupů hraje vždy jednu z hlavních rolí.

Nabízí se také nákup dalších letadel F-16, což je díky již zavedeným F-16 pro Polsko zřejmě nejlepší poměr výkonu a ceny. Obrovským kladem je připravené kompletní pozemní zabezpečení pro provoz stíhaček F-16 a vycvičený personál. Nejsou tak nutné výrazné investice do infrastruktury, jako u konkurenčních letadel.

Poslední verze stíhačky F-16V navíc vyniká nejmodernějším elektronickým vybavením a schopností nést poslední generací zbraní. F-16 se finančně a výkonově nalézá mezi nabídkou M-346 a Eurofighter Typhoon.

Snem polských generálů je pak nákup stíhaček 5. generace F-35 Lightning II. Nákup a provoz F-35 však dalece převyšuje možnosti současného polského vojenského rozpočtu. Podle deníku Defence24 tak není vyloučeno, že v případě nákupu F-35 (ale nejen F-35) polský obranný rozpočet vzroste výrazně nad 2 % HDP.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...

Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal

Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?

Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  19:58 12.04.2016

  To Logik, ano Libye skutečně nebyl asi nápad USA (i když, dokud Kaddáfí bral petrodolary, tak byl skoro kamarád), ale Szarkozyho mindráků. Každopádně tvrdit, že by v Libyi vznikl ...Zobrazit celý příspěvek

  To Logik, ano Libye skutečně nebyl asi nápad USA (i když, dokud Kaddáfí bral petrodolary, tak byl skoro kamarád), ale Szarkozyho mindráků. Každopádně tvrdit, že by v Libyi vznikl IS jako v Syrii (mimochodem ani v té Syrii by nevznikl bez podpory ze strany Turecka, SA a předchozí likvidace Saddámovy armády) je bohapustá a nepravděpodobná spekulace. Je to stejné, jako tvrdit, že v rámci Arabského jara MUSEL vzniknout islámský stát i v Jordánsku, Bahrajnu, Egyptě, Tunisu, Maroku...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:55 12.04.2016

  To Logik: zkrátím váš příspěvek: "je jedno, co Fenri napsal (vlastně si to už ani nepamatuji a evidentně jsem to nepochopil), ale řekl to demagogicky a glorifikuje". Ano milý ...Zobrazit celý příspěvek

  To Logik: zkrátím váš příspěvek: "je jedno, co Fenri napsal (vlastně si to už ani nepamatuji a evidentně jsem to nepochopil), ale řekl to demagogicky a glorifikuje".
  Ano milý Logiku, označit nějaká letadla za klub důchodců a napsat, že na nich zas tak nezáleží je glorifikace.
  Chlape, tapetujete tu forum několik příspěvky o něčem, co jsem vůbec nenapsal (ba o samém opaku) a když vám to (asi) konečně dojde, tak alespoň napíšete, že to stejně bylo demagogické. Ani tím nezachráníte evidentní fakt, že v této debatě (která není debatou ale jen vaším osobním výpadem) jste prostě v roli mentálně trošku hendikepovaného jedince.
  Ano, když Rusko přišlo do Syrie, byl IS Daeš aspol. v posledním tažení a proto byl Assad na ústupu a v podstatě běžel countdown pádu Damašku.
  Zkuste srovnat náklady na spojeneckou účast a co z toho měli a totéž na ruské straně.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:49 12.04.2016

  PS: A za Lybii je opravdu třeba děkovat - tedy ne USA, ale Francii, ta to režírovala. Takhle je to jen totálně rozbitej stát. Ale nebýt vpádu tam, co by bránilo islamistům tam ...Zobrazit celý příspěvek

  PS: A za Lybii je opravdu třeba děkovat - tedy ne USA, ale Francii, ta to režírovala. Takhle je to jen totálně rozbitej stát. Ale nebýt vpádu tam, co by bránilo islamistům tam vytvořit podobnej "chalífát", jako vytvořili v Sýrii.

  To, co bylo v Lybii totálně zvoraný byla následná "nepéče" o ten stát, nikoli samotný zásah.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:46 12.04.2016

  fenri: znova - je úplně jedno, co vyzdvihuješ, nekritizuju to, že něco vyzdvihuješ, to je mi jedno, kritizuju to, že to vyzdvihuješ demagogicky, protože ve skutečnosti měli ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: znova - je úplně jedno, co vyzdvihuješ, nekritizuju to, že něco vyzdvihuješ, to je mi jedno, kritizuju to, že to vyzdvihuješ demagogicky, protože ve skutečnosti měli spojenci za stejnou dobu úspěchy prostě větší.

  Rusko pravda působilo v civilisty více ovládaném území, ale to mu nijak nevadilo. Spojenci však nepomáhali osvobodit pouze poušť, jak tvrdíte ale i města - a to velká města jako Tikrít. Podobný úspěch se zatím rusům povedl jediný s Palmyrou - a to až v době, kdy IS kolabuje na všech frontách - kdy proti němu má výrazné úspěchy i ruskými nálety hodně oslabená Asadovská opozice.

  To, že tam spojenci jsou delší dobu - v tom máš pravdu. Ovšem To bych mohl podobně argumentovat, že Rusko tam přišlo slízat smetanu až v okamžiku, kdy už IS vyslábnul a šlo slízat smetanu. Smysl má porovnávat porovnatelné, tedy působení spojenců a Ruska proti IS za poslední půlrok. A tam je jednoznačné, že spojenci na IS osvobodili daleko větší území - a to ať ho budeš počítat na km^2, nebo na počet obyvatel.

  Takže prostě tvoje glorifikace Ruska, ať už glorifikuješ jeho zbraně, nebo jeho nasazení nebo co cheš je prostě mimo, protože v Sýrii proti IS Rusko oproti spojencům nic zas tak extra výjimečného neudělalo.

  A to tam nemá jen ten klub důchodců, naopak tam pravidelně nasazovalo své nejmodernější zbraně (SU-35, Mig-28N atd....).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:14 12.04.2016

  Shanio - ale vždyť přesně o tom přeci píši! Že nezáleží na tom o kolik % má kdo větší klacek, ale jak ho používá, na ovládání toho klacku (Obama ten klacek schválně drží u země, ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio - ale vždyť přesně o tom přeci píši! Že nezáleží na tom o kolik % má kdo větší klacek, ale jak ho používá, na ovládání toho klacku (Obama ten klacek schválně drží u země, Putin s ním máchá osto šest) a s jakým nasazením s tím klackem do boje jde. K čemu je západním armádam o 5% výkonější (a 50% dražší) výzbroj, když padne ministr obrany za to, že těmi superzbraněmi je zlikvidována cisterna ukradená teroristy?
  O tom, že USA udělají kůlničku na dříví z libovolné země nikdo nepochybuje. Za Libyi jim budeme asi ještě dlouho děkovat.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:09 12.04.2016

  Ještě logik: chjo, KDE konkrétně vyvozuji nějakou superioritu ruských zbraní?? Chlape, to jste prolhaný, nebo negramotný? Vždyť píšu doslovně, že na zbraních tolik nezáleží. Že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě logik: chjo, KDE konkrétně vyvozuji nějakou superioritu ruských zbraní?? Chlape, to jste prolhaný, nebo negramotný? Vždyť píšu doslovně, že na zbraních tolik nezáleží. Že důležité je nasazení, taktika, politické vedení, strategie, "ajfr". A co z toho pochopí "logik": že důležité jsou zbraně a že tím, že napíši, že na zbraních (tolik) nezáleží "dokazuji" superioritu klubu důchodců (starých letadel). NE "logiku". Tohle by fakt pobralo i malé dítě...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:07 12.04.2016

  fenri: sorry ale porovnavat vysledky ruaf s centcomem v syrii prostě nejde. jejich úkoly se naprosto liší a centcom proste obama drží celou dobu za koule. Kdyby měl centcom za ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: sorry ale porovnavat vysledky ruaf s centcomem v syrii prostě nejde. jejich úkoly se naprosto liší a centcom proste obama drží celou dobu za koule.

  Kdyby měl centcom za ukol rozsekat infrastrukturu syrie, tak to zvladnou za tyden až mesíc (ala Libye). Jediné co v syrii dělali bylo CAS pro Kurdy a ničení vybraných cílu.

  Rusové v syrii pul roku bombardovali infrastrukturu rebelu ale i tak průlom v ofenzivních operacích nebyl díky bombardování, ale hlavně v jejich přítomnosti na zemi, tvz aspon castecné reformy, převzetí velení, nové vybavení, zelení mužíčci. Ale průlom (okolo prosince)stejně nastal až po té co tam Iran nahrnul desetitisíce zahraničních bojovníkůSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:06 12.04.2016

  Víc území? V Iráku je ale situace dost jiná. Bojuje se zde víceméně na jedné frontě (+spojenečtí Kurdové) a proti jedné straně. Nejsou zde hory. Je zde mnohem menší hustota ...Zobrazit celý příspěvek

  Víc území? V Iráku je ale situace dost jiná. Bojuje se zde víceméně na jedné frontě (+spojenečtí Kurdové) a proti jedné straně. Nejsou zde hory. Je zde mnohem menší hustota populace (kromě Mosulu), než v oblastech, kde se bojuje v Syrii. A hlavně - spojenci zde fungují cca 5x déle, než Rusové. Ano, je úžasné, že na rovině, v poušti a bez boje proti mnoha frakcím dobili spojenci za 5x delší dobu o něco větší kus pouště. Ovšem, k čemu jim to je? I ve spojenecké irácké vládě roste averze vůči USA (upřimně nevím proč, asi je za tím tlak Iránu a Ruska) a ztráta pozic na Blízkém východě je evidentní a běžně konstatovaný fakt. Rusové za zlomek ceny a za pětinové období otočili vývoj v Syrii, udělali reklamu zbraním a jsou silnými hráči v regionu. Vítězství není přeci to, kolik kg dražších bomb shodím někam do pouště, ale za kolik peněz prosadím své zájmy v regionu. A zde je poměr nákladů a výnosů jasný.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:29 12.04.2016

  fenri: Psal jste, cituji: "Nad Syrií se může prohánět überRaptor, ale vítěznou zbraní je klub důchodců v podání Su-24, Su25 a Mil-24. " Přičemž síly podporované tím "Raptorem" ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Psal jste, cituji: "Nad Syrií se může prohánět überRaptor, ale vítěznou zbraní je klub důchodců v podání Su-24, Su25 a Mil-24. "

  Přičemž síly podporované tím "Raptorem" dokázali na IS získat daleko více území, než ten klub důchodců - akorát prostě bojují s IS především na jiných frontách - takže to, že ten klub důchodců vítězí v Sýrii neukazuje nic jiného, než že v Sýrii nepůsobí (při nějaké vážnější podpoře pozemních sil) nic lepšího.

  Jelikož Vy z toho vyvozujete nějakou superioritu toho klubu důchodců nad Raptorem (nebo obecněji ruské taktiky nad západní), tak se prostě dopouštíte demagogie.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:11 12.04.2016

  Logik - nebudu řešit, že obecná intenzita bojů, jejich komplikovanost (i ve smyslu komplikovanosti a mnohostranosti konfliktu) v Syrii je podle všeho větší, než v Iráku, ale zeptám ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik - nebudu řešit, že obecná intenzita bojů, jejich komplikovanost (i ve smyslu komplikovanosti a mnohostranosti konfliktu) v Syrii je podle všeho větší, než v Iráku, ale zeptám se, jak podle Vás mám hodnotit nasazení starých ruských letadel v Iráku, když zde Rusové žádné nenasadili? Mám-li hovořit o nasazení nějakých strojů v boji, musím hovořit o bojích, kde jsou ty stroje přítomné. Stíháte to pobrat? Omlouvám se, že nic nenapíšu o nasazení ruských letadel při válce o Falklandy. Sice zde bylo několik brilantních leteckých akcí, je to zajímavé téma, Britové se zde (bohužel) naposledy předvedli ve velkém, jako schopní válečníci i politici, ale má to jeden háček: ruská letadla zde nebyla. Proto ani nenapíši o ruském angažmá v Iráku: oni tu prostě nejsou. Chápete to, nebo to mám ještě dál rozvést?
  Jinak pokud se nemýlím, Západ v Syrii úřadoval cca dva roky a výsledky známe.
  Su-47 (na rozdíl od F-22) nikdy nebyl produčním strojem a jeho vývoj probíhal jako malá soukromá iniciativa jedné firmy víceméně k oveření jedné technologie, resp. aerodynamického řešení. Nešlo o komplexní zbraňový systém a T-50 s ním nemá společného skoro nic.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:04 12.04.2016

  Shania - o ambicioznosti JSF nikdo nepochybuje. Na druhou stranu se domnívám, že v podmínkách ruské ekonomiky a jejich možností je konstrukce PAKu minimálně stejně velký oříšek, ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - o ambicioznosti JSF nikdo nepochybuje. Na druhou stranu se domnívám, že v podmínkách ruské ekonomiky a jejich možností je konstrukce PAKu minimálně stejně velký oříšek, jako konstrukce F-35 v amerických podmínkách. Ne-li větší. A zdá se mi, že problémy PAKu nejsou v porovnání s vývojem podobných letadel i ve velkých ekonomikách či mnohonárodních projektech nijak dramatické.
  To, že Indové nejsou spokojení není relevantní argument. Ačkoliv nebyli schopni dosud vyvinout ani použitelnou útočnou pušku, jsou nespokojeni s výrobky a přístupem dodavatelů zbraní a techniky z celého světa.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:36 12.04.2016

  fenri: Program JSF je porovnatelný (v požadavcích) tak možná s FTX (F-111), požadavky na program byly obrovské a to může za tu "delší" dobu vývoje a velkou část problém v ranných ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Program JSF je porovnatelný (v požadavcích) tak možná s FTX (F-111), požadavky na program byly obrovské a to může za tu "delší" dobu vývoje a velkou část problém v ranných fazích.

  PAK FA není ani zdaleka tak ambiciozní program (a pokud to porovnáváš s evolucí u F-22 na F-35, tak tady máš zcela jasnou evoluci z SU-27,30, 35 na PAK FA v mnohem větším měřítku) a nejspíš by už měli dávno IOC, pokud by neměli problém s financováním.

  Porovnávat JSF s PAK FA moc nejde, hlavně proto, že o ruském projektu a jejich problémech nevíme vůbec nic.

  Jediné co víme je, že prototypy lítají, Indové nejsou spokojení a celkové objednávky jsou na naprostém minimu.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:19 12.04.2016

  sokrates: Odkud máte čerpat info? Samozřejmě, že z odborných materiálů. Ovšem ne způsobeb, jakým to činíte - nýbrž vyvozovat z nich pouze to, co z nich vyvozovat alespoň s ...Zobrazit celý příspěvek

  sokrates:
  Odkud máte čerpat info? Samozřejmě, že z odborných materiálů. Ovšem ne způsobeb, jakým to činíte - nýbrž vyvozovat z nich pouze to, co z nich vyvozovat alespoň s nějakou mírou jistoty lze.
  Z Vámi odkazovaných materiálů se dá odvodit, že Rusové mají od těch věcí prototyp. Nelze z nich vyvozovat to, že je vývoj těchto věcí (skoro) dokončen a že mají parametry akceptovatelné pro bojové éro. A proto protestuji, když to vyvozujete.

  Fenri:
  - Je úplně jedno, jestli hodnotíte zbraně, nasazení nebo cokoli. Pokud si uděláte umělou kategorii "Sýrie", kde ve větším působí pouze Rusko, tak Vám samozřejmě Rusko vyhraje.
  Nedokazuje to ovšem nic, protože za stejných podmínek spojenci v Iráku dosáhli úspěchů daleko větších.

  - Pokud argumentujete F22, tak k vývoji T50 musíte připojit např. dobu vývoje Su-47.

  - Vývoj F35A netrval zas o tolik déle než F22. Když se přihlédne k tomu, že F35 má daleko složitější avioniku a daleko širší záběr použití, tak se mi nezdá vývoj F35 o tolik průšvihovější. Rozdíl byl akorát v tom, že u F22 všichni akceptovali jeho vysokou cenu (což ovšem skončilo tím, že se jich koupilo málo, takže vlastně průšvihem), zatímco u F35 byl silnej tlak na to, aby to nestálo majlant a proto bylo kolem spousta kontroverze.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:59 12.04.2016

  Ještě k Raptoru - myslím, že to je epochální éro, nejen svými vlastnostmi, ale tím, jak vznikalo a jak se povedlo. Trochu se obávám, že jde v tomto ohledu o jeden z posledních ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k Raptoru - myslím, že to je epochální éro, nejen svými vlastnostmi, ale tím, jak vznikalo a jak se povedlo. Trochu se obávám, že jde v tomto ohledu o jeden z posledních přelomových zbraňových systémů, jehož vývoj proběhl relativně (sic!) hladce.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:58 12.04.2016

  Clanek - F-35 jsem zvolil právě proto, že k němu existovala již velmi rozsáhlé know-how z Raptoru. Jistě nerovnatelně větší, než z Raptoru vytěžili Rusové. Přesto je jeho vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek - F-35 jsem zvolil právě proto, že k němu existovala již velmi rozsáhlé know-how z Raptoru. Jistě nerovnatelně větší, než z Raptoru vytěžili Rusové. Přesto je jeho vývoj enormně dlouhý, drahý a bolestný. Ve srovnání s ním, se vývoj T-50 nejeví tak špatně. Za další na jedné straně se bavíme o vývoji podpořeném ekonomikami a vědou (řekněme) 700 milionů lidí, na druhé straně cca 150ti (při vší úctě, zatím nevím o žádném konkrétním a zásadním příspěvku Indů, kromě věčného brblání, stejně jak nad Rafalem, Tatrou, T-90 a kdovím čím vším). Prostě se domnívám, že vývoj T-50 (při uvážení disponibilních zdrojů a ztracené dekády) běží překvapivě dobře. Uvažme, jak dlouho trvá BAE upgrade Gripenu na NG. A to je neporovnatelně "drobnější" záležitost.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:45 12.04.2016

  Fenri co tu zo seba robim zadarmo ?

  Fenri co tu zo seba robim zadarmo ?

 • Shania
  13:30 12.04.2016

  LM vypustili PR video o laserech

  Laser Weapon Systems Capabilities for Air, Land and Sea Platforms

  https://www.youtube.com/watch?...

  LM vypustili PR video o laserech

  Laser Weapon Systems Capabilities for Air, Land and Sea Platforms

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Clanek
  13:20 12.04.2016

  @fenri Obecne s tim co pisete souhlas, ale precijen bych se pozastavil nad tim ze za priklad davate F-35 a ne raptor, kdyz F-35 mela a stale ma sve porodni bolesti prave proto ...Zobrazit celý příspěvek

  @fenri
  Obecne s tim co pisete souhlas, ale precijen bych se pozastavil nad tim ze za priklad davate F-35 a ne raptor, kdyz F-35 mela a stale ma sve porodni bolesti prave proto kolik a jake verze se zaroven vyvijeli a kolik pozadavku to letadlo musi uspokojit.
  Druha fakticka, jedna vec je byt prukopnik, jako prvni stavet neco co nikdo predemnou nepostavil a tady snad uznate ze takova cesta je vzdy tezsi, a neco jine je delat neco podobne 15-20let pozdeji po tom co vidim co udelal muj konkurent a dost mozna mam i minimalne dilci pristup k vysledku vyvoje onoho soka. Netvrdim ze Rusko vlastni plany na F-22, navic s plany stroju a stroju na vyrobu stroju, ale tak nejak predpokladam ze Rusko na poli spionaze uplne nespi a minimalne k necemu si pricichlo. USA nemelo ve svem case k cemu pricichavat.

  V takovych podminkach je zdrzeni T-50 (do dnes nevime kdy to letadlo bude vyrabeno a nasazeno a co vsechno bude treba z puvodne planovanych schopnosti obetovat) za me proste horsi vysledek. Ne spatny, jde probuh furt o letadlo pate generace, ale proste horsi (cti, urcite ne dobry nebo chvalitebny).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:36 12.04.2016

  Niko - zkuste porovnat dobu vývoje F-35 (od zahájení koncepčních prací po dosažení plné operační způsobilosti ve všech rolích, pro které byl plánován) a pak to srovnejte s T-50 a ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko - zkuste porovnat dobu vývoje F-35 (od zahájení koncepčních prací po dosažení plné operační způsobilosti ve všech rolích, pro které byl plánován) a pak to srovnejte s T-50 a zohledněte míru investovaných prostředků. On ten vývoj T-50 není o nic pomalejší, než vývoj jiných, generačně porovnatelných strojů jinde. Zkuste nahodit příklad srovnatelného letadla, které bylo zavedeno do výzbroje v termínu, který byl při zahájení prací očekáván. Podobné projekty jsou dnes všechny ve skluzu. Dokonce projekty zásadně jednodušší. V aktuálním ATM máte hezký článek o K-2. Je až zarážející, jak nebyla Jižní Korea schopná (v podstatě) okopírovat německý powerpack a kolik miliard dolarů to stálo. A to se pohybujeme v technologické oblasti o několik řádů jednodušších, než je 6g letadlo.
  Mimochodem v "úplně nejlepší kondici" je málokteré letectvo. Možná Izraelské?
  Jo a jasně, dostal jsem za každý řádek 10 rublů. Kolik platí vám? Nechce se mi věřit, že to ze sebe děláte zadarmo...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:23 12.04.2016

  Logik - je pro Vás problém pochopit poměrně prostou větu? Jasně píši, že války rozhoduje spíše nasazení, morálka, politika, strategie, taktika... než to, zda má někdo o 0.001% ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik - je pro Vás problém pochopit poměrně prostou větu?
  Jasně píši, že války rozhoduje spíše nasazení, morálka, politika, strategie, taktika... než to, zda má někdo o 0.001% výkonnější zbraň. A vaše reakce? "Pokud chcete srovnávat zbraně..." Já nevím, ale snad i dítě by z mého textu pochopilo, že zbraně srovnávat nechci. Přímo a jasně píši, že to neustálé srovnávání je prostě technicistní onanie, poměřování si klacků... A vy z toho soudíte, že srovnávám zbraně. Hezké.
  Kdo konkrétně píšu, že Syrie je výstavka ruské moderny a jak to změní fakt, že většinu práce tam odvádějí stará letadla? Nepřipadáte si trochu mimo?
  Bojím se, že až se někdy zmíním, že Slunce je (+/-) kulaté, začnete tu psát sáhodlouhé ciráty na téma, jak jsem napsal, že Slunce je hranaté.
  K té Syrii - napsal jsem jasnou krátkou větu o Syrii a vy se čertíte, že to neplatí pro Irák. Ano, neplatí to pro Irák, neplatí to pro Zimbabwe ani pro Špicberky. Psal jsem o Syrii. Je to tak složité? Vyčítate Shaniovi, že když píše o F-35, že nepíše o SPADu či Mitsubishi X-2?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 6