Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Foto: Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain
Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do roku 2022 začne vybírat náhradu za své letité stíhací bombardéry Su-22 a stíhací letouny MiG-29. Jedním z “vysněných” adeptů je americký víceúčelový stíhací letoun F-35A Lightning II.

Sovětské dědictví

Páteř polského letectva v současné době tvoří 35 jednomístných stíhacích letounů F16C Block 52+ a 16 dvojmístných F-16D Block 52+. Letouny jsou pro boj s letouny protivníka vyzbrojeny střelami AIM-9X Sidewinder a AIM-120C AMRAAM.

Polské F-16 jsou také ve spolupráci se zaměřovacím kontejnerem Sniper schopné útočit na pozemní cíle. Náš severní soused disponuje přesně naváděnou (GPS) municí vzduch-země JDAM (Joint Direct Attack Munition - GBU-31, GBU-38), laserem naváděné pumy rodiny Paveway III (GBU-22, GBU-28) a střelami s plochou drahou letu středního dosahu AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon).

V minulém roce Polsko dokonce objednalo 44 střel vzduch-země dlouhého doletu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Na druhé straně v polském letectvu stále slouží 32 sovětských strojů MiG-29 a 18 strojů Su-22M4. Oba typy jsou však již notně zastaralé a je otázkou, kolik letounů má polská armáda skutečně letu schopných a jak se polskému letectvu daří udržovat výcvik.

Například MiG-29 je jedno z nejdražších letadel na provoz vůbec. Oficiálně musí stroj podstoupit generální opravu (zejména motor) pouze po 800 letových hodinách, což se nutně projevuje na leteckém výcviku pilotů. Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem.

Jak Su-22, tak i Mig-29y prošly dílčí modernizací. Su-22 lze používat v součinnosti s dalšími letadly NATO, ale bojová hodnota původně sovětských stíhacích bombardérů je velmi omezená. Polsko Su-22 především pro udržování leteckých návyků pilotů.

Lepší situace je u deset let mladších a modernizovaných MiGů-29. Avšak polské MiGy-29 nejsou víceúčelové letouny, ale pouze letouny pro vedení boje vzduch-vzduch. Původně frontové letouny MiGy trpí také malým dosahem a zastaralou avionikou a nemožností použít moderní zbraně.

Foto: Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

80 nových letadel

Polsko již několik let hledá náhradu za oba sovětské typy. Podle posledních informací již polské letectvo dokončilo vypracování operačních požadavku na nové stroj. Polsko požaduje víceúčelový stroj schopný ničit vzdušné, pozemní i hladinové cíle. Požaduje se také plná kompatibilita se systémy NATO.

Podle Jerzyho Gotowala, bývalého velitele polského letectva, náš severní soused potřebuje nejméně 80 víceúčelových (dvě letky), plně vybavených a vyzbrojených letadel.

V současné době Polsko zavádí do výzbroje školní proudové letouny M-346A Master. První z osmi objednaných letounů (+ opce na čtyři další) M-346A Master Polsko získá v listopadu letošního roku.

Pro potřeby Polska v minulém roce italská firma Alenia Aermacchi představila bitevní verzi označovanou jako M-346 LCA (Light Combat Aircraft). Na polské výstavě Radom Air Show 2015 Italové předvedli model M-346 LCA s britskými střelami vzduch-země Brimstone. Na přání ale nebude problém letoun vybavit nejmodernější výzbroji vzduch-vzduch a země-vzduch (JDAM, Paveway).

Zajímavou možností jsou nabízené letouny Eurofighter Typhoon. Evropský dvoumotorový letoun vyniká především schopností nést velké množství zbraní i senzorů a letovými výkony. Nejnovější verze je pak schopna používat nejmodernější generací zbraní vzduch-vzduch i vzduch-země.

Neposledně nákup evropských strojů jistě velmi silně posílí politické postavení Polska v Evropě, a především postavení Polska vůči Německu (sídlo výrobce Eurofighter Typhoon). Dodejme, že politické hledisko u takto velkých nákupů hraje vždy jednu z hlavních rolí.

Nabízí se také nákup dalších letadel F-16, což je díky již zavedeným F-16 pro Polsko zřejmě nejlepší poměr výkonu a ceny. Obrovským kladem je připravené kompletní pozemní zabezpečení pro provoz stíhaček F-16 a vycvičený personál. Nejsou tak nutné výrazné investice do infrastruktury, jako u konkurenčních letadel.

Poslední verze stíhačky F-16V navíc vyniká nejmodernějším elektronickým vybavením a schopností nést poslední generací zbraní. F-16 se finančně a výkonově nalézá mezi nabídkou M-346 a Eurofighter Typhoon.

Snem polských generálů je pak nákup stíhaček 5. generace F-35 Lightning II. Nákup a provoz F-35 však dalece převyšuje možnosti současného polského vojenského rozpočtu. Podle deníku Defence24 tak není vyloučeno, že v případě nákupu F-35 (ale nejen F-35) polský obranný rozpočet vzroste výrazně nad 2 % HDP.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...

Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal

Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?

Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Stanyk
  12:06 12.04.2016

  Asi to tu zapadlo (psal o tom již Shania), ale pro polské letectvo bude hlavní zdroj rizika ruské systémy protiletadlové obrany, S-300, S-400 (a nižší kategorie), a nikoliv ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi to tu zapadlo (psal o tom již Shania), ale pro polské letectvo bude hlavní zdroj rizika ruské systémy protiletadlové obrany, S-300, S-400 (a nižší kategorie), a nikoliv ruské letectvo. Tyto systémy je Rusko schopno nasadit již nyní a mohlo odepřít přístup pro letadla ve značné území, jak se tomu stalo již v Sýrii. Proč by to nešlo zopakovat v oblasti Kaliningradu. A nešlo by o vyhlášení války, pouze hrozby, byť latentní, v případě použití takových systémů v případě eskalace nějaké krize. (a to že Rusko dokáže krizi minimálně eskalovat, na tom snad panuje shoda i mezi těmi, kteří tvrdí, že Rusko krize nevyvolává). Nevím do jaké míry je porušení mezinárodního práva (pravidelné) osvícení naváděcím radarem strojů cízího státu (třeba i civilních) na území mého státu.

  Tady bych chtěl připomenout, že samotná válka je prostředek politiky (C.v. Clausewitz), jeho poslední fáze. Ale politika za pomoci armády se dá dělat i bez samotné války, pochopitelně.

  Proto až přijde na řadu obnova letectva, tak se taková okolnost bude muset vzít v úvahu, minimálně stejně jako letka T50.

  Jinak docela by mě zajímalo, jak by k prodeji F-35 do ČR přistupoval USA za situace, kdy jsme sice členem NATO a EU, ale vrchní velitel naší armády (a hlavní adresát zpráv našich bezpečnostních služeb) jezdí do Ruska a Číny, inspirovat se jejich způsobu hospodářského růstu (viz. téma kradení technologií v Číně je notoricky známě).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:06 12.04.2016

  Sokrates: Myslim, ze to, ze Rusi skor ci neskor vyvoj T 50 dokoncia je jasne a nikto to tu nerozporuje. Co bola podstata mojho a ak som dobre pochopil aj logikoho prispevkuje, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: Myslim, ze to, ze Rusi skor ci neskor vyvoj T 50 dokoncia je jasne a nikto to tu nerozporuje. Co bola podstata mojho a ak som dobre pochopil aj logikoho prispevkuje, ze to bude s pravdepodobnostou bliziacou sa k istote neskor ako deklarovali a deklaruju. A teda, ze nasledujucich povedzme mozno 10 rokov sa nejakeho bojoveho nasadenia T 50 urcite nedockame. Nehovoriac o tom, ze ked odskocia Indovia, budeme radi, ak sa vobec niekedy dockame.
  Kolko lietadiel sa nasledne dostane do vyzbroje je dalsia hadanka. Faktom je, ze Rusi, napriek tomu, ze davaju na obranu 4 % HDP nemaju peniaze na rozhadzovanie. Okrem toho ich letectvo nie je uplne v najlepsej kondicii, ako si tu aj sam priznal. A kedze vsetci vieme o projektoch R 77, Mig 35 atd atd. Ktore boli vyvynute davnejsie, no pre nedostatok penazi sa dostavaju do vyzbroje az teraz, je absolutne opodstatnene pochybovat o rychlom zavedeni T 50 v nejakych väcsich poctoch. Cize T 50 je zatial rusky sen, ktory sa pomali (skutocne pomali) stava realitou.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:05 12.04.2016

  logik: A z čoho mám vyvodzovať v akom stave je program PAK FA? Z tvojich rečí, ktoré nevieš podložiť absolútne ničím? Ja vychádzam z článkov na serióznych ruských weboch a z ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: A z čoho mám vyvodzovať v akom stave je program PAK FA? Z tvojich rečí, ktoré nevieš podložiť absolútne ničím? Ja vychádzam z článkov na serióznych ruských weboch a z odborných leteckých časopisov, ktoré sa snažia informovať celkom objektívne a nešíria žiadnu propagandu. Budeš tu dookola mlátiť prázdnu slamu alebo nás obšťastníš aj nejakým článkom, ktorý vyvracia, čo som uviedol v predchádzajúcich príspevkoch?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:54 12.04.2016

  sokrates: Sorry, ale že nějakej článek napíše, že něco je, tak z toho vyvozovat - že to opravdu funguje - že to navíc funguje dle očekávání - že je to plně zaintegrováno do ...Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: Sorry, ale že nějakej článek napíše, že něco je, tak z toho vyvozovat
  - že to opravdu funguje
  - že to navíc funguje dle očekávání
  - že je to plně zaintegrováno do palubních systémů
  - že jsou vychytány všechny zásadní problémy v konstrukci
  - že jsou vychytány vůbec všechny problémy v konstrukci

  Může dělat propaganda, ale rozumnej člověk to nedělá. Mezi prototypem zabudovaným do letadla - a do software letadla plně integrovaného produkčního typu - je daleko větší cesta, než mezi ničím a prototypem.

  Viz opět F35 - prototyp F35 vzletěl za čtyři roky vývoje. Vývoj trvá let dvacet a zdaleka není ukončen...Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  11:39 12.04.2016

  niko: Ja som nikdy netvrdil, že všetko ide podľa plánu. Celý program je v sklze, o čom informujú aj Rusi. Posledné prognózy hovoria o zahájení sériovej výroby koncom 2016 alebo v ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: Ja som nikdy netvrdil, že všetko ide podľa plánu. Celý program je v sklze, o čom informujú aj Rusi. Posledné prognózy hovoria o zahájení sériovej výroby koncom 2016 alebo v roku 2017 a o zavádzaní do armády v 2019. Ten termín sa kľudne môže posunúť o ďalší rok. Ale ako je vidno z priložených článkov, množstvo technológií je už dotiahnutých takmer do konca a preto už dnes môžme povedať, že má bližšie k realite, ako ku snu. Ako som už uvádzal nižšie, je veľmi nepravdepodobné, že by T-50 v roku 2022 nadobudla plné operačné schopnosti, skôr len tie počiatočné. Taktiež si nemyslím, že už budúci rok budú mať K-77M, len poukazujem na to, že ten vývoj prebieha 10 rokov a je dosť pravdepodobné, že k 2022 ich mať budú. Su-35S, podobne ako Su-30, dnes skutočne nahrádzajú fyzicky a morálne zastarané MiG-29 a Su-27. Uvedom si, že na obrovskom ruskom území je asi 9 kľúčových základní, na ktorých je dislokovaných asi 400-500 stíhačov, vhodných do šrotu. Tieto počty nemôže slabá ruská ekonomika nahradiť drahými T-50, a to ani v polovičných množstvách. Úvaha o dvanástich PAK FA je však úplne scestná a vie to aj sám Borisov. Komu tento mediálny odkaz patril, môžme len špekulovať. Každopádne žiadna objednávka nebola znížená z 50 na 12, lebo žiadna neexistuje. Všetky tieto informácie v médiách sú len avizované plány ruského letectva, kontrakt bude uzavretý až po ukončení vývoja. 12 strojov je nelogických aj z hladiska toho, ako dnes Vzdušno-kozmické sily budujú svoju štruktúru. Na jednotlivých základniach sa snažia vytvoriť aspoň jeden pluk, pozostávajúci z dvoch 12-členných letiek. Nechcem sa tu hádať, koľko strojov Rusi nakoniec objednajú, príde mi to detinské. Ale bolo by od nich dosť hlúpe, keby po tom, čo investovali miliardy USD do vývoja, navýšili neúmerne jednotkovú cenu nákupom malého množstva lietadiel.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:37 12.04.2016

  Fenri: ano, to je klasický způsob propagandy - definovat si kritéria tak, aby vyhrálo to, co preferuju. - Pokud chceš posuzovat schopnosti techniky, tak posuzuj schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: ano, to je klasický způsob propagandy - definovat si kritéria tak, aby vyhrálo to, co preferuju.

  - Pokud chceš posuzovat schopnosti techniky, tak posuzuj schopnosti ruské techniky v podpoře pozemních sil oproti schopnosti západní techniky v tomtéž proti stejnému nepříteli.
  - Pokud chceš dělat propagandu, tak si stanov umělé kritérium "podpora pozemních sil v Sýrii (to, že ruské nálety do zázemí poškodily IS více než spojenecké je vše - jen ne podložené tvrzení)", kde regulérní armádu podporují jen rusové a kupodivu Ti vyjde, že jsou tam Rusové nejlepší.

  PS: Btw. a slaď si noty - jednou tvrdíte, že Sýrie je výstavka ruských moderních zbraní, podruhé že to tam vyhrály staré osvědčené "křápy".Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:02 12.04.2016

  Booze uz aj tu ? Dneska uz je jedno, na ktorej diskusii na nete si. Je jedno v akej krajine. Vsade, kde je nieco spolocne so zahranicnou politikou mas takehoto poslusneho vojaka ...Zobrazit celý příspěvek

  Booze uz aj tu ? Dneska uz je jedno, na ktorej diskusii na nete si. Je jedno v akej krajine. Vsade, kde je nieco spolocne so zahranicnou politikou mas takehoto poslusneho vojaka ako fenri. Skoda, ze sa tu nedaju davat vracajuci smejkovia.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:56 12.04.2016

  Promiňte, uniklo mi, že jste napsal první příspěvek, kde nebyl někde ukrytý Putin alespoň mezi řádky. Mea culpa.
  Takže běžte do háje jen s těmi 30 Kč. To je snad korektnější.

  Promiňte, uniklo mi, že jste napsal první příspěvek, kde nebyl někde ukrytý Putin alespoň mezi řádky. Mea culpa.
  Takže běžte do háje jen s těmi 30 Kč. To je snad korektnější.

 • BrothersAndSisters
  10:47 12.04.2016

  fenri, kdo psal o Putinovi? Že by také malé vítězství nad něčím, co nebylo řečeno?

  fenri, kdo psal o Putinovi? Že by také malé vítězství nad něčím, co nebylo řečeno?

 • fenri
  10:02 12.04.2016

  BAnd S - Evropa je válcována omezováním občanských svobod ve jménu boje za lidská práva. Je omezováno držení zbraní apod. Je likvidována importem voličů pro levicové strany. ...Zobrazit celý příspěvek

  BAnd S - Evropa je válcována omezováním občanských svobod ve jménu boje za lidská práva. Je omezováno držení zbraní apod. Je likvidována importem voličů pro levicové strany.
  Nebavím se o nějaké masírce (já prostě miluji ten váš způsob, vložit někomu do úst něco, co neřekl a nad tím zvítězit), bavím se o tom, že jsou přijímány zákony zásadně omezující svobodu slova (abychom se hostů nedotkli). Bavím se o tom, že v Británii a jinde už nesmíte mít ani vzduchovku. Bavím se o tom, že nesmíte mít ani nůž (imigranti se nám bodají, tak zakážeme nože všem). V tomto je naše prohra. Přicházíme o to, co dělalo Evropu Evropou.
  S Putinem a 30 Kč jděte do háje.
  Logik - píšu-li o Syrii, myslím Syrii. O Iráku jsem nepsal.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:48 12.04.2016

  fenri: Ne, nad Sýrií vyhrála propagada. Denně se mluvilo o tom, o kolik metrů a km na západě postupuje Asadova armáda. To, že na východě ztrácel islámský stát daleko větší kusy ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ne, nad Sýrií vyhrála propagada. Denně se mluvilo o tom, o kolik metrů a km na západě postupuje Asadova armáda. To, že na východě ztrácel islámský stát daleko větší kusy území a daleko víc velkých měst pod tlakem Iráku a spojenců, o tom byly max krátké zprávy bez většího ohlasu....

  sokrates: zabudovat radar (cokoli) do letadla je to nejmenší. Daleko nejvíc práce na letadlu je napsat patřičný software. F35 má věci zabudované a létá s nimi už kolik let - a software se furt píše. Takže to, že je něco zabudováno v SU50 fakt není důkaz toho, že to je plně funkční.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:47 12.04.2016

  To sokrates: Hej, vsetko ide podla planu. Len RuAF z povodne objednanych 52 strojov, nakoniec prevezme 12. Borisov vysvetluje, ze T 50 budu mat v rezerve, ale najprv idu vytazit 4+ ...Zobrazit celý příspěvek

  To sokrates: Hej, vsetko ide podla planu. Len RuAF z povodne objednanych 52 strojov, nakoniec prevezme 12. Borisov vysvetluje, ze T 50 budu mat v rezerve, ale najprv idu vytazit 4+ generaciu. Nato objednaju Su 35. 98 Su 35 sa neobjednava ako ty pises na miesta starych Mig 29 a Su 27, ale na tabulkove miesta T 50. Indovia nadavaju na avioniku a nekvalitne vyhotovenie konstrukcie lietadla. Hlavne, ze ruske media nas krmia s tym, ze 2020 bude mat RuAF T 50 v plnej operacnej sposobylosti a nove R 77 uz buducy rok. Tak to sudruhom drzim palce.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  08:18 12.04.2016

  Ale no tak fenri, Evropa je válcována leda tak podobnejma kecama. Západ se podle nich hroutí desetkrát denně a prohrává válku za válkou. Je to velká masírka, kdy jsou občané jedné ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak fenri, Evropa je válcována leda tak podobnejma kecama. Západ se podle nich hroutí desetkrát denně a prohrává válku za válkou. Je to velká masírka, kdy jsou občané jedné z nejvyspělejších částí světa přesvědčování, že horší místo k životu je snad ani potkat nemohlo. Jaké snahy jsou v pozadí je zřejmé - ať vyjdou do ulic tupohlavové protestovat proti Romům, Muslimům, sňatkům homosexuálů, nebo 30 Kč u doktora, vždycky to kupodivu skončí záplavou transparentů proti NATO, EU, USA a případně Izraeli. Velká protizápadní masírka. V diskuzích, na fórech na Hradě i v podhradí. Je to o hlasitosti, Zeman hlučně vítal čínskou delegaci, Sobotka byl tiše v Bílém domě. Ticho léčí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:54 12.04.2016

  Války vyhrává vůle, nasazení, politika, odvaha, zaťatost. Obávám se, že v současné Evropě je prožívání toho, co se řeší v této diskuzi ryzí technicistní onanií. Nad Syrií se ...Zobrazit celý příspěvek

  Války vyhrává vůle, nasazení, politika, odvaha, zaťatost.
  Obávám se, že v současné Evropě je prožívání toho, co se řeší v této diskuzi ryzí technicistní onanií.
  Nad Syrií se může prohánět überRaptor, ale vítěznou zbraní je klub důchodců v podání Su-24, Su25 a Mil-24.
  Evropa je zase válcována zbraněmi ve složení: IT platforma - Cortex, MediaTek, Qualcomm, Datalink - WhatsApp, Facebook, IRST - selfie, zbraňová platforma - dítě v objektivu novináře.
  Lžeme si do kapsy pánové, naše děti s těmi letadly už létat nebudou...Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:49 11.04.2016

  niko/logik: To, že Vy dvaja o avionike pre PAK FA zhola nič neviete, neznamená, že zvyšok sveta to "s určitosťou nevie" alebo "by to jen mělo být". S novým AESA radarom lietal ...Zobrazit celý příspěvek

  niko/logik: To, že Vy dvaja o avionike pre PAK FA zhola nič neviete, neznamená, že zvyšok sveta to "s určitosťou nevie" alebo "by to jen mělo být".

  S novým AESA radarom lietal už 3. prototyp v roku 2012:
  http://www.niip.ru/upload/pres...

  O odlišnom optickom systéme, ktorým sú vybavené T-50, sa píše už od 2014 (v kontexte, že už to je), viď. príklad aj v aktuálnom článku z 2016:
  http://aviation21.ru/t-50/...

  O systéme L402 sa z pochopiteľných dôvodov nedá nič oficiálne nájsť, ale o vývoji v tejto oblasti nikto vo svete nepochybuje.

  RVV-SD sú od februára 2016 zavedené:
  http://bmpd.livejournal.com/17...

  ...a na K-77M sa pracuje od 2006, tak predpokladám, že do 2022 bude k dispozícii:
  http://rbase.new-factoria.ru/m...

  A čo sa týka Poľska, tak to z Ruska rozhodne strach mať nemusí. Či už s PAK FA alebo bez nich, Rusko si najbližších pár desaťročí takúto vojnu nemôže dovoliť. Ak by aj Rusko malo podobné ambície, čo si myslím, že nemá, tak by si aj tak muselo nechať zájsť chuť. Bola by to totiž pre Rusov či už z vojenského alebo ekonomického hľadiska jasná samovražda.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  23:10 11.04.2016

  JirkaM: Proč by to měla být propaganda? Rusové by Polákům za Eura možná rádi něco prodali, ale Rusové jsou v Polsku populární asi jako příušnice.

  JirkaM: Proč by to měla být propaganda? Rusové by Polákům za Eura možná rádi něco prodali, ale Rusové jsou v Polsku populární asi jako příušnice.

 • JirkaM
  22:25 11.04.2016

  "Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem." a to je pravda, nebo propaganda? Odhaduju to na to durhé, ale rád se nechám vyvést z omylu. Rusové jsou schopní ...Zobrazit celý příspěvek

  "Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem." a to je pravda, nebo propaganda? Odhaduju to na to durhé, ale rád se nechám vyvést z omylu. Rusové jsou schopní prodávat raketové motory do USA, takže bych se moc divil, kdyby nechtěli něco za eura prodat Polákům.

  S těmi Italskými Jaky dělají Poláci dobře. Když už jsme rezignovali na skutečné stíhačky, taky by tahle letadla byla daleko vhodnější pro nás i jako stíhačky. Jenže, to video s Kavanem jsme asi všichni viděli, takže není co řešit.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:09 11.04.2016

  Sokrates stealth lietadla sa da vypočítat na zaklade modelovania uz v stadiu navrhu. Nasledne sa s nim pochválit jako to bolo u F 22 a F 35. A ako pise logik, ak s tym Rusi napriek ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates stealth lietadla sa da vypočítat na zaklade modelovania uz v stadiu navrhu. Nasledne sa s nim pochválit jako to bolo u F 22 a F 35. A ako pise logik, ak s tym Rusi napriek viacerym pochybnostiam mlcia, asi sa velmi nemaju s cim chvalit. Hlavne, kde s ostatními zbranami sa radi pochvalia.

  Co sa tyka veci ktore s urcitostou vieme, ako pises, tak tie urcite niesu N036, 101KS atd. Skor by som povedal, ze to su prave věci, ktore z urcitostou nevieme. Zatial len vieme, ze T-50 lieta s drvivou vacsinou avioniky z Su 35 a vyvoj meska viac jako sa cakalo. A panuju viacere pochybnosti o parametrech stroja. To nehovorim o rychlosti zavadzania R 77 v Rusku atd.
  Cize myslim, ze Poliaci sa este urcitu dobu ruských T 50 nemusia bat. Hlavne ak od tohto roku umiestnia USA do Polska F 22.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:50 11.04.2016

  Sokrates - definice stealth je dost vagní, ale RCS je dobře definovanej údaj - a pokud se o něm mlží, tak určitě ne proto, že by se bylo čím chlubit. Zbytek Tvého postu je co by ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates - definice stealth je dost vagní, ale RCS je dobře definovanej údaj - a pokud se o něm mlží, tak určitě ne proto, že by se bylo čím chlubit.

  Zbytek Tvého postu je co by mělo být, nikoli co je. Ano, pokud by tyto plány byly splněny a zmiňované komponenty budou fungovat tak, jak je plánováno, tak bude T50 výborné letadlo. Otázka je, zdali budou. A to se nedá říci dříve, než budou hotovy, což teď nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:42 11.04.2016

  niko: Neviem, nakoľko bude T-50 stealth a ťažko to vyjadria aj samotní vývojári, keďže definícia stealth lietadla je dosť vágna. Čo ale vieme s určitosťou je fakt, že nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: Neviem, nakoľko bude T-50 stealth a ťažko to vyjadria aj samotní vývojári, keďže definícia stealth lietadla je dosť vágna. Čo ale vieme s určitosťou je fakt, že nebude disponovať avionikou, prebratou z Su-35S. Na rozdiel od 35-ky bude vybavená AESA radarom N036, elektro-optickým systémom 101KS a systémom elektronických protiopatrení L402. Nová bude aj výzbroj, ako napr. rakety K-77M a K-74M2. Výkonnejšie motory majú byť hotové do roku 2018, takže v tom 2022 môžu mať Rusi celkom slušný stíhač, ktorý bude podstatne výkonnejší ako Su-35S. A nezmení na tom nič ani nákup 98 Su-35S, ktoré majú len zaplátať diery po vyradených Su-27 a MiG-29.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 6