Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Foto: Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain
Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do roku 2022 začne vybírat náhradu za své letité stíhací bombardéry Su-22 a stíhací letouny MiG-29. Jedním z “vysněných” adeptů je americký víceúčelový stíhací letoun F-35A Lightning II.

Sovětské dědictví

Páteř polského letectva v současné době tvoří 35 jednomístných stíhacích letounů F16C Block 52+ a 16 dvojmístných F-16D Block 52+. Letouny jsou pro boj s letouny protivníka vyzbrojeny střelami AIM-9X Sidewinder a AIM-120C AMRAAM.

Polské F-16 jsou také ve spolupráci se zaměřovacím kontejnerem Sniper schopné útočit na pozemní cíle. Náš severní soused disponuje přesně naváděnou (GPS) municí vzduch-země JDAM (Joint Direct Attack Munition - GBU-31, GBU-38), laserem naváděné pumy rodiny Paveway III (GBU-22, GBU-28) a střelami s plochou drahou letu středního dosahu AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon).

V minulém roce Polsko dokonce objednalo 44 střel vzduch-země dlouhého doletu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Na druhé straně v polském letectvu stále slouží 32 sovětských strojů MiG-29 a 18 strojů Su-22M4. Oba typy jsou však již notně zastaralé a je otázkou, kolik letounů má polská armáda skutečně letu schopných a jak se polskému letectvu daří udržovat výcvik.

Například MiG-29 je jedno z nejdražších letadel na provoz vůbec. Oficiálně musí stroj podstoupit generální opravu (zejména motor) pouze po 800 letových hodinách, což se nutně projevuje na leteckém výcviku pilotů. Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem.

Jak Su-22, tak i Mig-29y prošly dílčí modernizací. Su-22 lze používat v součinnosti s dalšími letadly NATO, ale bojová hodnota původně sovětských stíhacích bombardérů je velmi omezená. Polsko Su-22 především pro udržování leteckých návyků pilotů.

Lepší situace je u deset let mladších a modernizovaných MiGů-29. Avšak polské MiGy-29 nejsou víceúčelové letouny, ale pouze letouny pro vedení boje vzduch-vzduch. Původně frontové letouny MiGy trpí také malým dosahem a zastaralou avionikou a nemožností použít moderní zbraně.

Foto: Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

80 nových letadel

Polsko již několik let hledá náhradu za oba sovětské typy. Podle posledních informací již polské letectvo dokončilo vypracování operačních požadavku na nové stroj. Polsko požaduje víceúčelový stroj schopný ničit vzdušné, pozemní i hladinové cíle. Požaduje se také plná kompatibilita se systémy NATO.

Podle Jerzyho Gotowala, bývalého velitele polského letectva, náš severní soused potřebuje nejméně 80 víceúčelových (dvě letky), plně vybavených a vyzbrojených letadel.

V současné době Polsko zavádí do výzbroje školní proudové letouny M-346A Master. První z osmi objednaných letounů (+ opce na čtyři další) M-346A Master Polsko získá v listopadu letošního roku.

Pro potřeby Polska v minulém roce italská firma Alenia Aermacchi představila bitevní verzi označovanou jako M-346 LCA (Light Combat Aircraft). Na polské výstavě Radom Air Show 2015 Italové předvedli model M-346 LCA s britskými střelami vzduch-země Brimstone. Na přání ale nebude problém letoun vybavit nejmodernější výzbroji vzduch-vzduch a země-vzduch (JDAM, Paveway).

Zajímavou možností jsou nabízené letouny Eurofighter Typhoon. Evropský dvoumotorový letoun vyniká především schopností nést velké množství zbraní i senzorů a letovými výkony. Nejnovější verze je pak schopna používat nejmodernější generací zbraní vzduch-vzduch i vzduch-země.

Neposledně nákup evropských strojů jistě velmi silně posílí politické postavení Polska v Evropě, a především postavení Polska vůči Německu (sídlo výrobce Eurofighter Typhoon). Dodejme, že politické hledisko u takto velkých nákupů hraje vždy jednu z hlavních rolí.

Nabízí se také nákup dalších letadel F-16, což je díky již zavedeným F-16 pro Polsko zřejmě nejlepší poměr výkonu a ceny. Obrovským kladem je připravené kompletní pozemní zabezpečení pro provoz stíhaček F-16 a vycvičený personál. Nejsou tak nutné výrazné investice do infrastruktury, jako u konkurenčních letadel.

Poslední verze stíhačky F-16V navíc vyniká nejmodernějším elektronickým vybavením a schopností nést poslední generací zbraní. F-16 se finančně a výkonově nalézá mezi nabídkou M-346 a Eurofighter Typhoon.

Snem polských generálů je pak nákup stíhaček 5. generace F-35 Lightning II. Nákup a provoz F-35 však dalece převyšuje možnosti současného polského vojenského rozpočtu. Podle deníku Defence24 tak není vyloučeno, že v případě nákupu F-35 (ale nejen F-35) polský obranný rozpočet vzroste výrazně nad 2 % HDP.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...

Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal

Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?

Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  11:37 12.04.2016

  Fenri: ano, to je klasický způsob propagandy - definovat si kritéria tak, aby vyhrálo to, co preferuju. - Pokud chceš posuzovat schopnosti techniky, tak posuzuj schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: ano, to je klasický způsob propagandy - definovat si kritéria tak, aby vyhrálo to, co preferuju.

  - Pokud chceš posuzovat schopnosti techniky, tak posuzuj schopnosti ruské techniky v podpoře pozemních sil oproti schopnosti západní techniky v tomtéž proti stejnému nepříteli.
  - Pokud chceš dělat propagandu, tak si stanov umělé kritérium "podpora pozemních sil v Sýrii (to, že ruské nálety do zázemí poškodily IS více než spojenecké je vše - jen ne podložené tvrzení)", kde regulérní armádu podporují jen rusové a kupodivu Ti vyjde, že jsou tam Rusové nejlepší.

  PS: Btw. a slaď si noty - jednou tvrdíte, že Sýrie je výstavka ruských moderních zbraní, podruhé že to tam vyhrály staré osvědčené "křápy".Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:02 12.04.2016

  Booze uz aj tu ? Dneska uz je jedno, na ktorej diskusii na nete si. Je jedno v akej krajine. Vsade, kde je nieco spolocne so zahranicnou politikou mas takehoto poslusneho vojaka ...Zobrazit celý příspěvek

  Booze uz aj tu ? Dneska uz je jedno, na ktorej diskusii na nete si. Je jedno v akej krajine. Vsade, kde je nieco spolocne so zahranicnou politikou mas takehoto poslusneho vojaka ako fenri. Skoda, ze sa tu nedaju davat vracajuci smejkovia.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:56 12.04.2016

  Promiňte, uniklo mi, že jste napsal první příspěvek, kde nebyl někde ukrytý Putin alespoň mezi řádky. Mea culpa.
  Takže běžte do háje jen s těmi 30 Kč. To je snad korektnější.

  Promiňte, uniklo mi, že jste napsal první příspěvek, kde nebyl někde ukrytý Putin alespoň mezi řádky. Mea culpa.
  Takže běžte do háje jen s těmi 30 Kč. To je snad korektnější.

 • BrothersAndSisters
  10:47 12.04.2016

  fenri, kdo psal o Putinovi? Že by také malé vítězství nad něčím, co nebylo řečeno?

  fenri, kdo psal o Putinovi? Že by také malé vítězství nad něčím, co nebylo řečeno?

 • fenri
  10:02 12.04.2016

  BAnd S - Evropa je válcována omezováním občanských svobod ve jménu boje za lidská práva. Je omezováno držení zbraní apod. Je likvidována importem voličů pro levicové strany. ...Zobrazit celý příspěvek

  BAnd S - Evropa je válcována omezováním občanských svobod ve jménu boje za lidská práva. Je omezováno držení zbraní apod. Je likvidována importem voličů pro levicové strany.
  Nebavím se o nějaké masírce (já prostě miluji ten váš způsob, vložit někomu do úst něco, co neřekl a nad tím zvítězit), bavím se o tom, že jsou přijímány zákony zásadně omezující svobodu slova (abychom se hostů nedotkli). Bavím se o tom, že v Británii a jinde už nesmíte mít ani vzduchovku. Bavím se o tom, že nesmíte mít ani nůž (imigranti se nám bodají, tak zakážeme nože všem). V tomto je naše prohra. Přicházíme o to, co dělalo Evropu Evropou.
  S Putinem a 30 Kč jděte do háje.
  Logik - píšu-li o Syrii, myslím Syrii. O Iráku jsem nepsal.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:48 12.04.2016

  fenri: Ne, nad Sýrií vyhrála propagada. Denně se mluvilo o tom, o kolik metrů a km na západě postupuje Asadova armáda. To, že na východě ztrácel islámský stát daleko větší kusy ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ne, nad Sýrií vyhrála propagada. Denně se mluvilo o tom, o kolik metrů a km na západě postupuje Asadova armáda. To, že na východě ztrácel islámský stát daleko větší kusy území a daleko víc velkých měst pod tlakem Iráku a spojenců, o tom byly max krátké zprávy bez většího ohlasu....

  sokrates: zabudovat radar (cokoli) do letadla je to nejmenší. Daleko nejvíc práce na letadlu je napsat patřičný software. F35 má věci zabudované a létá s nimi už kolik let - a software se furt píše. Takže to, že je něco zabudováno v SU50 fakt není důkaz toho, že to je plně funkční.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:47 12.04.2016

  To sokrates: Hej, vsetko ide podla planu. Len RuAF z povodne objednanych 52 strojov, nakoniec prevezme 12. Borisov vysvetluje, ze T 50 budu mat v rezerve, ale najprv idu vytazit 4+ ...Zobrazit celý příspěvek

  To sokrates: Hej, vsetko ide podla planu. Len RuAF z povodne objednanych 52 strojov, nakoniec prevezme 12. Borisov vysvetluje, ze T 50 budu mat v rezerve, ale najprv idu vytazit 4+ generaciu. Nato objednaju Su 35. 98 Su 35 sa neobjednava ako ty pises na miesta starych Mig 29 a Su 27, ale na tabulkove miesta T 50. Indovia nadavaju na avioniku a nekvalitne vyhotovenie konstrukcie lietadla. Hlavne, ze ruske media nas krmia s tym, ze 2020 bude mat RuAF T 50 v plnej operacnej sposobylosti a nove R 77 uz buducy rok. Tak to sudruhom drzim palce.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  08:18 12.04.2016

  Ale no tak fenri, Evropa je válcována leda tak podobnejma kecama. Západ se podle nich hroutí desetkrát denně a prohrává válku za válkou. Je to velká masírka, kdy jsou občané jedné ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak fenri, Evropa je válcována leda tak podobnejma kecama. Západ se podle nich hroutí desetkrát denně a prohrává válku za válkou. Je to velká masírka, kdy jsou občané jedné z nejvyspělejších částí světa přesvědčování, že horší místo k životu je snad ani potkat nemohlo. Jaké snahy jsou v pozadí je zřejmé - ať vyjdou do ulic tupohlavové protestovat proti Romům, Muslimům, sňatkům homosexuálů, nebo 30 Kč u doktora, vždycky to kupodivu skončí záplavou transparentů proti NATO, EU, USA a případně Izraeli. Velká protizápadní masírka. V diskuzích, na fórech na Hradě i v podhradí. Je to o hlasitosti, Zeman hlučně vítal čínskou delegaci, Sobotka byl tiše v Bílém domě. Ticho léčí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:54 12.04.2016

  Války vyhrává vůle, nasazení, politika, odvaha, zaťatost. Obávám se, že v současné Evropě je prožívání toho, co se řeší v této diskuzi ryzí technicistní onanií. Nad Syrií se ...Zobrazit celý příspěvek

  Války vyhrává vůle, nasazení, politika, odvaha, zaťatost.
  Obávám se, že v současné Evropě je prožívání toho, co se řeší v této diskuzi ryzí technicistní onanií.
  Nad Syrií se může prohánět überRaptor, ale vítěznou zbraní je klub důchodců v podání Su-24, Su25 a Mil-24.
  Evropa je zase válcována zbraněmi ve složení: IT platforma - Cortex, MediaTek, Qualcomm, Datalink - WhatsApp, Facebook, IRST - selfie, zbraňová platforma - dítě v objektivu novináře.
  Lžeme si do kapsy pánové, naše děti s těmi letadly už létat nebudou...Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:49 11.04.2016

  niko/logik: To, že Vy dvaja o avionike pre PAK FA zhola nič neviete, neznamená, že zvyšok sveta to "s určitosťou nevie" alebo "by to jen mělo být". S novým AESA radarom lietal ...Zobrazit celý příspěvek

  niko/logik: To, že Vy dvaja o avionike pre PAK FA zhola nič neviete, neznamená, že zvyšok sveta to "s určitosťou nevie" alebo "by to jen mělo být".

  S novým AESA radarom lietal už 3. prototyp v roku 2012:
  http://www.niip.ru/upload/pres...

  O odlišnom optickom systéme, ktorým sú vybavené T-50, sa píše už od 2014 (v kontexte, že už to je), viď. príklad aj v aktuálnom článku z 2016:
  http://aviation21.ru/t-50/...

  O systéme L402 sa z pochopiteľných dôvodov nedá nič oficiálne nájsť, ale o vývoji v tejto oblasti nikto vo svete nepochybuje.

  RVV-SD sú od februára 2016 zavedené:
  http://bmpd.livejournal.com/17...

  ...a na K-77M sa pracuje od 2006, tak predpokladám, že do 2022 bude k dispozícii:
  http://rbase.new-factoria.ru/m...

  A čo sa týka Poľska, tak to z Ruska rozhodne strach mať nemusí. Či už s PAK FA alebo bez nich, Rusko si najbližších pár desaťročí takúto vojnu nemôže dovoliť. Ak by aj Rusko malo podobné ambície, čo si myslím, že nemá, tak by si aj tak muselo nechať zájsť chuť. Bola by to totiž pre Rusov či už z vojenského alebo ekonomického hľadiska jasná samovražda.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  23:10 11.04.2016

  JirkaM: Proč by to měla být propaganda? Rusové by Polákům za Eura možná rádi něco prodali, ale Rusové jsou v Polsku populární asi jako příušnice.

  JirkaM: Proč by to měla být propaganda? Rusové by Polákům za Eura možná rádi něco prodali, ale Rusové jsou v Polsku populární asi jako příušnice.

 • JirkaM
  22:25 11.04.2016

  "Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem." a to je pravda, nebo propaganda? Odhaduju to na to durhé, ale rád se nechám vyvést z omylu. Rusové jsou schopní ...Zobrazit celý příspěvek

  "Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem." a to je pravda, nebo propaganda? Odhaduju to na to durhé, ale rád se nechám vyvést z omylu. Rusové jsou schopní prodávat raketové motory do USA, takže bych se moc divil, kdyby nechtěli něco za eura prodat Polákům.

  S těmi Italskými Jaky dělají Poláci dobře. Když už jsme rezignovali na skutečné stíhačky, taky by tahle letadla byla daleko vhodnější pro nás i jako stíhačky. Jenže, to video s Kavanem jsme asi všichni viděli, takže není co řešit.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:09 11.04.2016

  Sokrates stealth lietadla sa da vypočítat na zaklade modelovania uz v stadiu navrhu. Nasledne sa s nim pochválit jako to bolo u F 22 a F 35. A ako pise logik, ak s tym Rusi napriek ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates stealth lietadla sa da vypočítat na zaklade modelovania uz v stadiu navrhu. Nasledne sa s nim pochválit jako to bolo u F 22 a F 35. A ako pise logik, ak s tym Rusi napriek viacerym pochybnostiam mlcia, asi sa velmi nemaju s cim chvalit. Hlavne, kde s ostatními zbranami sa radi pochvalia.

  Co sa tyka veci ktore s urcitostou vieme, ako pises, tak tie urcite niesu N036, 101KS atd. Skor by som povedal, ze to su prave věci, ktore z urcitostou nevieme. Zatial len vieme, ze T-50 lieta s drvivou vacsinou avioniky z Su 35 a vyvoj meska viac jako sa cakalo. A panuju viacere pochybnosti o parametrech stroja. To nehovorim o rychlosti zavadzania R 77 v Rusku atd.
  Cize myslim, ze Poliaci sa este urcitu dobu ruských T 50 nemusia bat. Hlavne ak od tohto roku umiestnia USA do Polska F 22.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:50 11.04.2016

  Sokrates - definice stealth je dost vagní, ale RCS je dobře definovanej údaj - a pokud se o něm mlží, tak určitě ne proto, že by se bylo čím chlubit. Zbytek Tvého postu je co by ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates - definice stealth je dost vagní, ale RCS je dobře definovanej údaj - a pokud se o něm mlží, tak určitě ne proto, že by se bylo čím chlubit.

  Zbytek Tvého postu je co by mělo být, nikoli co je. Ano, pokud by tyto plány byly splněny a zmiňované komponenty budou fungovat tak, jak je plánováno, tak bude T50 výborné letadlo. Otázka je, zdali budou. A to se nedá říci dříve, než budou hotovy, což teď nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:42 11.04.2016

  niko: Neviem, nakoľko bude T-50 stealth a ťažko to vyjadria aj samotní vývojári, keďže definícia stealth lietadla je dosť vágna. Čo ale vieme s určitosťou je fakt, že nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: Neviem, nakoľko bude T-50 stealth a ťažko to vyjadria aj samotní vývojári, keďže definícia stealth lietadla je dosť vágna. Čo ale vieme s určitosťou je fakt, že nebude disponovať avionikou, prebratou z Su-35S. Na rozdiel od 35-ky bude vybavená AESA radarom N036, elektro-optickým systémom 101KS a systémom elektronických protiopatrení L402. Nová bude aj výzbroj, ako napr. rakety K-77M a K-74M2. Výkonnejšie motory majú byť hotové do roku 2018, takže v tom 2022 môžu mať Rusi celkom slušný stíhač, ktorý bude podstatne výkonnejší ako Su-35S. A nezmení na tom nič ani nákup 98 Su-35S, ktoré majú len zaplátať diery po vyradených Su-27 a MiG-29.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 7