Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Foto: Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain
Jedním ze zvažovaných letounů je i F-35 Lightning II. Cena za nákup a provoz je však enormní; ilustrační foto / Public Domain

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do roku 2022 začne vybírat náhradu za své letité stíhací bombardéry Su-22 a stíhací letouny MiG-29. Jedním z “vysněných” adeptů je americký víceúčelový stíhací letoun F-35A Lightning II.

Sovětské dědictví

Páteř polského letectva v současné době tvoří 35 jednomístných stíhacích letounů F16C Block 52+ a 16 dvojmístných F-16D Block 52+. Letouny jsou pro boj s letouny protivníka vyzbrojeny střelami AIM-9X Sidewinder a AIM-120C AMRAAM.

Polské F-16 jsou také ve spolupráci se zaměřovacím kontejnerem Sniper schopné útočit na pozemní cíle. Náš severní soused disponuje přesně naváděnou (GPS) municí vzduch-země JDAM (Joint Direct Attack Munition - GBU-31, GBU-38), laserem naváděné pumy rodiny Paveway III (GBU-22, GBU-28) a střelami s plochou drahou letu středního dosahu AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon).

V minulém roce Polsko dokonce objednalo 44 střel vzduch-země dlouhého doletu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Na druhé straně v polském letectvu stále slouží 32 sovětských strojů MiG-29 a 18 strojů Su-22M4. Oba typy jsou však již notně zastaralé a je otázkou, kolik letounů má polská armáda skutečně letu schopných a jak se polskému letectvu daří udržovat výcvik.

Například MiG-29 je jedno z nejdražších letadel na provoz vůbec. Oficiálně musí stroj podstoupit generální opravu (zejména motor) pouze po 800 letových hodinách, což se nutně projevuje na leteckém výcviku pilotů. Údržbě nepomáhají ani vypjaté vztahy mezi Ruskem a Polskem.

Jak Su-22, tak i Mig-29y prošly dílčí modernizací. Su-22 lze používat v součinnosti s dalšími letadly NATO, ale bojová hodnota původně sovětských stíhacích bombardérů je velmi omezená. Polsko Su-22 především pro udržování leteckých návyků pilotů.

Lepší situace je u deset let mladších a modernizovaných MiGů-29. Avšak polské MiGy-29 nejsou víceúčelové letouny, ale pouze letouny pro vedení boje vzduch-vzduch. Původně frontové letouny MiGy trpí také malým dosahem a zastaralou avionikou a nemožností použít moderní zbraně.

Foto: Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Jedním z kandidátů je evropský výkonný stíhač Eurofighter Typhoon nabízený konsorciem Eurofighter Jagdflugzeug GmbH; ilustrační foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

80 nových letadel

Polsko již několik let hledá náhradu za oba sovětské typy. Podle posledních informací již polské letectvo dokončilo vypracování operačních požadavku na nové stroj. Polsko požaduje víceúčelový stroj schopný ničit vzdušné, pozemní i hladinové cíle. Požaduje se také plná kompatibilita se systémy NATO.

Podle Jerzyho Gotowala, bývalého velitele polského letectva, náš severní soused potřebuje nejméně 80 víceúčelových (dvě letky), plně vybavených a vyzbrojených letadel.

V současné době Polsko zavádí do výzbroje školní proudové letouny M-346A Master. První z osmi objednaných letounů (+ opce na čtyři další) M-346A Master Polsko získá v listopadu letošního roku.

Pro potřeby Polska v minulém roce italská firma Alenia Aermacchi představila bitevní verzi označovanou jako M-346 LCA (Light Combat Aircraft). Na polské výstavě Radom Air Show 2015 Italové předvedli model M-346 LCA s britskými střelami vzduch-země Brimstone. Na přání ale nebude problém letoun vybavit nejmodernější výzbroji vzduch-vzduch a země-vzduch (JDAM, Paveway).

Zajímavou možností jsou nabízené letouny Eurofighter Typhoon. Evropský dvoumotorový letoun vyniká především schopností nést velké množství zbraní i senzorů a letovými výkony. Nejnovější verze je pak schopna používat nejmodernější generací zbraní vzduch-vzduch i vzduch-země.

Neposledně nákup evropských strojů jistě velmi silně posílí politické postavení Polska v Evropě, a především postavení Polska vůči Německu (sídlo výrobce Eurofighter Typhoon). Dodejme, že politické hledisko u takto velkých nákupů hraje vždy jednu z hlavních rolí.

Nabízí se také nákup dalších letadel F-16, což je díky již zavedeným F-16 pro Polsko zřejmě nejlepší poměr výkonu a ceny. Obrovským kladem je připravené kompletní pozemní zabezpečení pro provoz stíhaček F-16 a vycvičený personál. Nejsou tak nutné výrazné investice do infrastruktury, jako u konkurenčních letadel.

Poslední verze stíhačky F-16V navíc vyniká nejmodernějším elektronickým vybavením a schopností nést poslední generací zbraní. F-16 se finančně a výkonově nalézá mezi nabídkou M-346 a Eurofighter Typhoon.

Snem polských generálů je pak nákup stíhaček 5. generace F-35 Lightning II. Nákup a provoz F-35 však dalece převyšuje možnosti současného polského vojenského rozpočtu. Podle deníku Defence24 tak není vyloučeno, že v případě nákupu F-35 (ale nejen F-35) polský obranný rozpočet vzroste výrazně nad 2 % HDP.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard ...

Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal

Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?

Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Hubňa
  11:43 11.04.2016

  No, a co to třeba udělat tak, že se zprvu dokoupí letka F-16 pro vedení bitevních úkolů jako náhrada za Su-22, v polovině dvacátých let pak přijdou Typhoony, a od začátku třicátých ...Zobrazit celý příspěvek

  No, a co to třeba udělat tak, že se zprvu dokoupí letka F-16 pro vedení bitevních úkolů jako náhrada za Su-22, v polovině dvacátých let pak přijdou Typhoony, a od začátku třicátých let, až bude mít Rusko konečně v operační službě takové množství letadel páté generace, že to bude znamenat problém, začít nakupovat F-35, který už budou zajetý, a jejichž cena bude dál klesat? Ty můžou pomalu nahradit v té době 20-25 let staré F-16ky, za které ještě někdo rád zaplatí. Kombinace Typhoon a F-35 se mi osobně velmi zamlouvá.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  11:43 11.04.2016

  Je úplně jedno, jestli bude Su-50 zaveden roce 2022 nebo 2025. Dnes se letadla pořizují pro službu tvrající desítky let. Při rozumné rozvaze se tak budou Poláci těžko rozhodovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Je úplně jedno, jestli bude Su-50 zaveden roce 2022 nebo 2025. Dnes se letadla pořizují pro službu tvrající desítky let. Při rozumné rozvaze se tak budou Poláci těžko rozhodovat podle stavu letectev v aktuálním roce.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:34 11.04.2016

  !!!Byť!!! vypadá asi líp. Takže za tento extrém se omlouvám, škoda, že nelze upravit text napsanej. Hold rychlost a hovorový prasopis udělal svý.

  !!!Byť!!! vypadá asi líp. Takže za tento extrém se omlouvám, škoda, že nelze upravit text napsanej. Hold rychlost a hovorový prasopis udělal svý.

 • Shania
  11:31 11.04.2016

  pks_: no to je ten problém, že na to musíš navěsit pody, takže další miliony dolarů navíc za nákup i údržbu. Takže když ti už teď F16 Blok 60 stojí okolo 75 mil usd a to bez ...Zobrazit celý příspěvek

  pks_: no to je ten problém, že na to musíš navěsit pody, takže další miliony dolarů navíc za nákup i údržbu.

  Takže když ti už teď F16 Blok 60 stojí okolo 75 mil usd a to bez podů a další extra vybavy co potřebuje a F35 bude v tomto časovém horizontu za 75-85mil usd, má všechny systémy integrované...

  Největší problém vidím v tom, aby byla nějaká volná výrobní kapacita pro nové zájemce v tomto časovém období.

  Ale další věc co je hodně důležitá, že i malé množství F35 zvedne obrovským způsobem efektivitu jejich F16.

  Dnes se může vyplatit nakoupit dražší F-16 nebo EF, Rafale, ale tohle jsou nákupy strojů co budou provozovat minimálně 30 let, tzv přes 2050, USA se chce podobných letadel zbavit okolo 2030... Takže snaha ušetřit se může lehce vymstít, když budou muset nakoupit nové stroje podstatně dřív... Co by mohlo fungovat, je mít nějaké přechodné řešení letadel z druhé ruky na 10-15 let.

  Rusové můžou a taky nemusí mít prachy na to aby zprovoznili dost stealth strojů, ale ani nemusí, jejich letectvo není a nebude ten největší problém, ale jejich protiletadlové systémy...Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:28 11.04.2016

  Nedivím se jim, vzhledem k tomu, že jejich nepřítel numero jedna s Liliputinem v čele stále více zbrojí, logicky se ho Evropa důvodně bojí. My zatím spíme, jako kdyby zde byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Nedivím se jim, vzhledem k tomu, že jejich nepřítel numero jedna s Liliputinem v čele stále více zbrojí, logicky se ho Evropa důvodně bojí. My zatím spíme, jako kdyby zde byla pohoda, spolíháme na ostatní, což je bída. Co ovšem naši Severní sousedi vyberou je asi předem téměř jasné, nemají totiž ani v lásce Německo. Na F-35 asi nemají a F-16 zbývá. I v Polsku chybí logika a vybírá se na základě emocí, byď současní Němci již nejsou nebezpeční. Politiku sem netahám, je proměnlivá. Narozdíl od Ruska, zde nevládne jeden b(s malým)oss.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:27 11.04.2016

  Sokrates: No podla toho, ake info prenika posledny cas na verejnost je zrejme, ze rusky T 50 este ani zdaleka nie je vyzrete lietadlo 5 generacie. To malo byt v podstate aj dovod ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: No podla toho, ake info prenika posledny cas na verejnost je zrejme, ze rusky T 50 este ani zdaleka nie je vyzrete lietadlo 5 generacie. To malo byt v podstate aj dovod pre doobjednanie Su 35 ruskym letectvom na tabulkove miesta uz planovaneho T 50 a taktiez dovodom indickej skepsy.
  Vycitky su v podstate vo viacerych rovinach. Avionika T 50 nedosahuje uroven stihaca 5. generacie. V podstate jedine, co je na urovni 5. generacie je radar Irbis. IRST by malo byt tiez prevzate s Su 35. Myslienka nejakej lietajucej serverovne ako u F 35 absolutne zaostava. Planovane motory pre T 50 zatial nie su k dispozicii. Celkovy stealth charakter T 50 je predmetom diskusii. Na verejnost sa dostala informacia, ze by lietadlo malo mat RCS 0,5 m2. Neskor 0,3 m2 a neskor sa povedalo, ze oni to vlastne este nevedia. 0,5 m2 je samozrejme extrem, no minimalne to naznacuje, ze to s RCS nebude take uplne bezproblemove, ked sa s tym nechcu ani pochvalit.
  Cize ano. T 50 v roku 2022 asi bude v sluzbe u RuAF. Otazne je s akymi vlastnostami. V podstate aj spravanie USAF naznacuje, ze Rusku to s tou T 50 este potrva. Preto si nemyslim, ze by Poliaci mali nejaky vyslovene tlak kupovat F 35.Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  11:20 11.04.2016

  Myslím, že Poláci nebudou chtít zavádět víc jak dva typy letadel. Takže to vidím na pořízení dalších F-16 a doplněním několika F-35. Kolik bude F-35 záleží na ceně a dostupnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že Poláci nebudou chtít zavádět víc jak dva typy letadel. Takže to vidím na pořízení dalších F-16 a doplněním několika F-35. Kolik bude F-35 záleží na ceně a dostupnosti. Chybět bude jen těžký stíhač, ale ten by mohla částečně nahradit F-35 - ještě přesně naznáme parametry v praxi.

  Mě ale víc zajímá, co na to ČR? Asi nic...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:15 11.04.2016

  Napadá někoho také to, co mě? Tzn. že my máme Gripeny do roku 2024. Neměli bychom se tedy zkusit s Poláky domluvit? S výjimkou požadavku útoku na hladinové cíle budeme chtít ...Zobrazit celý příspěvek

  Napadá někoho také to, co mě? Tzn. že my máme Gripeny do roku 2024. Neměli bychom se tedy zkusit s Poláky domluvit? S výjimkou požadavku útoku na hladinové cíle budeme chtít podobné éro. Samozřejmě to nemusí nutně znamenat, že stejná letadla koupíme. Myslím, že Poláci půjdou cestou F-16 nebo F-35, kterážto první pro nás není moc výhodná a druhá je dosti drahá, ale i tak bych nelenil a nějakou iniciativu prováděl. Pokud už tedy není AČR či MO rozhodnutá provozovat dál stávající Gripeny (snad ne) nebo koupit/pronajmout Gripeny E/F (dobré levné řešení).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:10 11.04.2016

  Nechci vám brát iluze, ale pokud cena F-35 půjde dolů podle předpokladů (a ona už několik let jde), tak v roce 2022 bude stát méně než Typhoon a jen o málo více než F-16 Viper :-) ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci vám brát iluze, ale pokud cena F-35 půjde dolů podle předpokladů (a ona už několik let jde), tak v roce 2022 bude stát méně než Typhoon a jen o málo více než F-16 Viper :-) Takže žádné 1x F-35 nebo 2x F-16 se nekoná. A to ani nemluvím o tom, že jedna F-35 dokáže ze vzduchu sundat těch F-16 s vysokou pravděpodobností mnohem více než jen dvě ;-) (OK, to samozřejmě není úplně argument, protože potřebný počet je závislý na více věcech, to je bez debaty).

  Dokoupení F-16 by mělo význam jen v případě, že by Polsko mělo hodně hluboko do kapsy. Typhoon v případě, že by chtěli evropský stroj Rafale s vysokou pravděpodobností nekoupí, proč taky. Gripen E/F je podobná, byť modernější varianta, jako F-16, které už ale mají. Pak už vlastně zbývají nejmodernější verse F/A-18 SH a F-15 (asi Silent Eagle), ani jedno není zrovna low cost řešení. Fakt nevím, ale být na místě Poláků, tak už se začínám poohlížet po tom, kolik F-35 kdo odřekne, abych je koupil místo něj ;-)

  A ohledně ceny provozu – F-16 by měla ohromnou výhodu v existujícím zázemí. Pro jakékoliv jiné letadlo se musí vybudovat, čili to je pro všechny podobné. A cena ročního provozu skoro všeho je s F-35 +- srovnatelná, snad s výjimkou Gripenu, ale jestli i on byde ve versi E/F tak levný jako C/D, se tak úplně neví (nehledě na to, že ani ta C/D není tak levná, jak Švédi rádi píší).Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  10:49 11.04.2016

  niko: Neviem síce, aké systémy pre dosiahnutie plných operačných schopností T-50 máš na mysli, ale nebol by som si taký istý, že to Rusi do 2022 nezvládnu. Prvé dva prototypy PAK ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: Neviem síce, aké systémy pre dosiahnutie plných operačných schopností T-50 máš na mysli, ale nebol by som si taký istý, že to Rusi do 2022 nezvládnu. Prvé dva prototypy PAK FA už podstupujú letové testy s externe zavesenými maketami rakiet (RVV-MD, RVV-SD, Ch-31). Lietadlá chcú začať zavádzať už tento rok a počiatočné operačné schopnosti zrejme nadobudnú čoskoro potom. Skôr si myslím, že v roku 2022 nebudú mať dostatočné množstvo strojov, ktoré by predstavovalo významnú hrozbu pre potenciálneho protivníka.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:27 11.04.2016

  Osobne povazujem aj Typhoona za mozneho kandidata. Zalezi od toho, kto Poliakom co ponukne a kto im co slubi. Obe lietadla by zvysili potencial polskeho letectva velmi vyrazne.

  Osobne povazujem aj Typhoona za mozneho kandidata. Zalezi od toho, kto Poliakom co ponukne a kto im co slubi. Obe lietadla by zvysili potencial polskeho letectva velmi vyrazne.

 • pks_
  10:12 11.04.2016

  Já nechápu, co řešíte. Polsko si koupí další F-16. V jeho situaci je určitě lépe mít 2ks F-16 než 1ks F-35. Sjednotí si tím letecký park a pokud na to navěsí nějaké účinné REB ...Zobrazit celý příspěvek

  Já nechápu, co řešíte. Polsko si koupí další F-16. V jeho situaci je určitě lépe mít 2ks F-16 než 1ks F-35. Sjednotí si tím letecký park a pokud na to navěsí nějaké účinné REB kontejnery, tak to bude po všech stránkách lepší řešení. Změnit to může jedině velkorysá cenová nabídka na F-35, ta ale na 75% nepřijde (jedině snad, že by se Tuskovi podařilo protlačit TTIP a za odměnu (zradu EU) by dostal slevu).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:43 11.04.2016

  No Poliakom fandim aj ja, ale treba sa na to pozriet realisticky. Je silno otazne, ci F 35 bude o 5 rokov v takom stave, aby bola jednotkova cena, prevadzkove naklady a vycvyk pre ...Zobrazit celý příspěvek

  No Poliakom fandim aj ja, ale treba sa na to pozriet realisticky. Je silno otazne, ci F 35 bude o 5 rokov v takom stave, aby bola jednotkova cena, prevadzkove naklady a vycvyk pre poliakov zaujimave. Skor si myslim, ze poliaci vytiahli kartu F 35, aby trochu urobili svali pred Ruskom. Do pripady skor prichadza F 16 a Typhoon. Obe liatadla sa v poslednych verziach vyrovnaju sucasnym modernym ruskym liatadlam, ktore RuAF prave zavadza. A predstava, ze T 50 bude do roku 2022 plne operacne schopny a hlavne s tymi systemami, ktore by mal mat je asi nerealna.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:25 11.04.2016

  Jestli bude mit F-35 sanci nebo ne bude zalezet krom politicke vule a finacnich moznostech hlavne na dvou (tri) vecech: 1) V jakem stavu bude program F-35 v case kdy se o nakupu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli bude mit F-35 sanci nebo ne bude zalezet krom politicke vule a finacnich moznostech hlavne na dvou (tri) vecech:
  1) V jakem stavu bude program F-35 v case kdy se o nakupu bude v Polsku rozhodovat (jednotkova cena, rychlost produkce, prvotni nekolikalete zkusenosti statu s F-35 atd.), a hlavne
  2) co v te dobe bude mit zavedeno Rusko. Zavedeno, ne na papire. Pokud ani za 5 let Rusko nebude mit ve sluzbe jedine letadlo pate generace, myslim ze i Polaci naznaji, ze by F-35 byla pro ne zbytecny luxus. Pokud Rusko mit 5. gen. letadel ve sluzbe bude, predpokladam ze Polsko po F-35 skoci a za me udela dobre.
  3) Dalsi duvod co hraje F-35 do karet je, ze by se Polsko mohlo casem dopracovat do bodu kde i zbyvajici F-16 postupne nahradi dalsimi F-35, cimz by z 3 typu presli na typ jeden a docela by me zajimalo jestli (neberouc v potaz porizovaci naklady, ktere budou enormni) takove reseni nebude levnejsi nez udrzba sice jednoduchsich, ale tri (dvou) ruznych typu letadel.

  Ted ty pocty, inu, nevim nakolik 80 letadel rovna se dve letky, a je taky temer jiste ze z poctu 80 letadel mnoho nezustane, ale ikdyby slo o polovicni pocet letadel v kvalite eurofigteru, nebo jeste lepe F-35, tak to bude ve vnimani stredni evropy ultimatni uderni sila a zaroven uderni sila s kterou by muselo pocitat i Rusko.
  Polakum fandim.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7