Polská puška nové generace MSBS-5,56

MSBS-5,56 Radon
Foto: Nefunkční modely polské pušky nové generace MSBS-5,56 /Altair, Autor: Grzegorz Hołdanowicz

Stejně jako Armáda České republiky, i polská armáda pracuje na svém vojákovi budoucnosti. V rámci projektu ISW Titan (Indywidualny System Walky Tytan) plánuje Polsko zavést pro své vojáky zcela nové bojové uniformy, nové taktické vybavení, balistickou ochranu nové generace (vesta + přilba) nebo moderní elektrické, optické a komunikační přístroje. Jednou z nejdůležitějších součástí polského vojáka budoucnosti bude i nově vyvíjená polská osobní zbraň jednotlivce MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) v ráži 5,56 mm. Pojďme se na přirozeného konkurenta naší CZ 805 BREN podívat podrobněji.

 

Na projektu MSBS-5,56 pracuje polský výrobce zbraní Lucznik Radom společně s Vojensko-technickou akademií ve Varšavě. Práce na nové zbrani započaly již v roce 2007. O dva roky později byly veřejnosti představeny dva technologické demonstrátory, jeden v uspořádání bullpup, druhý klasické konstrukce se zásobníkem před rukojetí.V letošním roce má velení polské armády rozhodnout, kterému řešení dá přednost. Díky modulární koncepci je v sázce zavedení obou verzí zbraně. První skutečný před sériový model pak vznikne v letošním roce.

Výroba polské pušky nové generace MSBS-5,56 je rozdělená do pěti etap:

 • Etapa I - Vykonání potřebných analýz nutných ke konstrukci zbraně: operační, ekonomické a technické. Zároveň vypracovat takticko-technické standardy pro pušky ráže 5,56mm.

 • Etapa II - Návrh technologických demonstrátorů standardních pušek (základních) ráže 5,56 mm - v klasickém uspořádaní se zásobníkem před rukojetí a tzv. bullpup.

 • Etapa III - Výroba technologických demonstrátorů pro dva různé koncepty - v klasickém uspořádaní se zásobníkem před rukojetí a tzv. bullpup.

 • Etapa IV – Takticko-technické testování vyrobených technologických demonstrátorů.

 • Etapa V - Analýza výsledků testu a výběr vítězného řešení pro nový modulární systém střelné zbraně pro ozbrojené síly Polské republiky.

Vývoj zbraně je rozdělen mezi dva týmy. V prvním pracují konstruktéři a technologové na technickém řešení pušky, vnitřní mechanice zbraně, nabíjení, atd., včetně technologického řešení výroby. Druhý tým složený z profesionálních střelců, projektantů osobního vybavení a grafiků pracuje na ergonomii a designu pušky.

Cílem druhé skupiny je zajistit, aby ergonomie, komfort obsluhy a vzhled budoucí pušky reflektoval požadavky na nejmodernější zbraně pro 21. století. Finální zbraň pak vznikne spojením techniky technologického demonstrátoru a designu plastového modelu.MSBS-5,56 Radon Foto: Jak šel čas. Nahoře technologický demonstrátor, níže první návrh designu pušky (2010), úplně dole poslední verze designu pušky (2011) / Altair, oficiální materiály XVIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Uzbrojenie 2011 w PułtuskuTechnologické demonstrátory z roku 2009 sice obsahovaly všechny důležité mechanické součásti, ale vůbec neřešily komfort nošení zbraně, ergonomii, ovládací prvky nebo její vzhled. Tyto věci měl na starosti pravě druhý tým, který v roce 2010 představil první designovou studii obou konstrukčních řešení - bull-pup i klasického uspořádaní.

Oba designové návrhy vynikají futuristickým a agresivním vzhledem. Vlastní plastové modely byly vyrobeny pomocí technologie 3D tisku. Díky modelům ve skutečné velikosti tak mohla druhá skupina ve spolupráci s vojáky pečlivě ladit tvar, ergonomii a ovládací prvky. Výsledkem je nový model pušky z roku 2011 beroucí v potaz všechny připomínky vojáků a profesionálních střelců.

 

Ač vzhled může napovídat opak, uvnitř zbraně žádné převrtané novinky nenajdeme. Mechanika zbraně pracuje na osvědčeném principu odběrů plynů z hlavně, které působí na plynový píst s krátkým zdvihem. Závěr zbraně uzamyká rotační závorník se sedmi uzamykacími ozuby.

MSBS-5,56 Radon Foto: Jak šel čas. Nahoře technologický demonstrátor bullpup, níže první návrh designu pušky (zkrácena karabina, 2010), úplně dole poslední verze designu pušky (standartní provedení, 2011) / Altair, oficiální materiály XVIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Uzbrojenie 2011 w PułtuskuMSBS-5,56 může střílet jednotlivými náboji nebo také v plně automatickém režimu. Na rozdíl od české pušky CZ 805 BREN chybí možnost střelby dvojranou. V duchu moderních zbraní je ovladač režimu palby a pojistka umístěna na obou stranách zbraně. Rovněž táhlo závěru lze umístit na levou nebo pravou stranu. Zbraň přijímá zásobníky shodné s normou STANAG.

Součásti projektu MSBS je vývoj i dalších zbraní:

 • Zkrácená karabina

 • Základní automatická puška

 • Podvěsný granátomet

 • Puška pro vybrané střelce

 • Lehký kulomet

Avšak opravdu originální a netradiční je modularita zbraně. Nemluvíme tady však o modulární změně ráže, ale o možnosti konvertovat zbraň z uspořádání bullpup do klasického uspořádání se zásobníkovou komorou před rukojetí! Tuto netradiční konverzi umožňuje univerzální monolitická horní část pouzdra závěru (upper receiver) a společné předpažbí.

MSBS-5,56 Radon

Foto: Vojáci testují ergonomií plastového modelu pušky / WAT , Autor: Jacek Bożejko

Vymění se pouze dolní část pouzdra závěru (lower receiver) se zásobníkovou šachtou, rukojetí a spoušťovým mechanismem. V obou případech zůstává zásobník ve stejné poloze vůči vrchnímu pouzdru závěru, jen se de facto přesune  rukojeť - buď před, nebo za zásobníkovou komoru. Opravdu zajímavý nápad. Otázkou však je, zda má pro vojáky nějaké reálné uplatnění.Na základě systému MSBS se také počítá s výrobou pušky v ráži 7,62 mm. Zatím ale není jisté, zda se bude jednat jen o speciální varianty pušek pro vybrané střelce nebo také pro pušky základního provedení.Od letošního roku až do roku 2013 bude pokračovat testování sériového prototypu a vývoj dalších zbraní systému MSBS - zkrácená karabina, podvěsný granátomet, puška pro vybrané střelce nebo lehký kulomet. Zavedení nové kolekce zbraní do polské armády se plánuje mezi lety 2014-2016, samozřejmě s ohledem na napjatý vojenský rozpočet.

Takticko-technické informace

Polská automatická puška MSBS-5,56

Výrobce

Fabryka Broni "Łucznik" – Radom Sp. z o.o.

Datum zahájení seriové výroby

Předpoklad 2014-2016

Kalibr

5,56 mm (výhledově 7,62 mm)

Náboj

5,56x45 mm

Zásobník

30-ti raný dle STANAG 4179

Délka

Bullpup : 720 mm

Klasické uspořádání (plně vytažená pažba) : 980 mm

Délka hlavně

Základní verze : 406 mm

Zkrácená karabina : 254 mm nebo 330 mm

Puška pro vybrané střelce a lehký kulomet : 508 mm

Váha

Bullpup : 3,4 kg

Klasické uspořádání : 3,7 kg

Teoretická kadence střelby

700-750 ran za minutu

Fotogalerie

MSBS-5,56 MSBS-5,56 MSBS-5,56
MSBS-5,56 MSBS-5,56 MSBS-5,56

 

Zdroj: Altair, magnum X , Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...

Nové odstřelovací pušky pro americké speciální jednotky

V roce 2009 vyhlásilo americké velitelství speciálních operací (SOCOM) program na novou odstřelovací ...

VIDEO: ACR - Adaptivní bojová puška

V roce 2006 vyvinula coloradská firma Magpul Industries novou modulární útočnou pušku Magpul ...

Těžká odstřelovací puška XM109

Na bitevním poli se často stane, že síla klasických ručních palných zbraní je nedostatečná. Důvod je ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jenda
  10:54 24.02.2012

  Myslim, ze konverze na bullpup by byla lehce mozna i treba u cz 805, scar a pod. Stacilo by vyrobit lower recever v bullpup usporadani a vhodnou kratouckou pazbu....jiné ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze konverze na bullpup by byla lehce mozna i treba u cz 805, scar a pod. Stacilo by vyrobit lower recever v bullpup usporadani a vhodnou kratouckou pazbu....jiné konstrukcni upravy nejsou potreba.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel
  02:08 19.02.2012

  Ta klasická verze je opravdu až nehezky podobná SCARu...

  Ta klasická verze je opravdu až nehezky podobná SCARu...

 • Jan Grohmann
  22:38 16.02.2012

  Doplněna fotogalerie do článku

  Doplněna fotogalerie do článku

 • Jan Grohmann
  21:16 16.02.2012

  Prostá kopie ACR to není, jen kvůli možnosti konverze bullpup-klasická koncepce. Vzhledově si ale podobné jsou.

  Prostá kopie ACR to není, jen kvůli možnosti konverze bullpup-klasická koncepce. Vzhledově si ale podobné jsou.

 • Jakub
  21:05 16.02.2012

  2:el barto
  Souhlasim, pamatuju, jak sem kdesi cetl, ze je BREN napodobenina SCARu... Avsak nejsou si vubec podobny v porovnani Radonu a ACR :-)

  2:el barto
  Souhlasim, pamatuju, jak sem kdesi cetl, ze je BREN napodobenina SCARu... Avsak nejsou si vubec podobny v porovnani Radonu a ACR :-)

 • el barto
  16:03 16.02.2012

  to sa zda len mne alebo je to okopirovana ACR?

  to sa zda len mne alebo je to okopirovana ACR?

 • Manix
  10:31 16.02.2012

  To Uwe: tohle je zaručená zpráva, říkali to kluci na chodbě :-) . Zámysl tady opravdu je, ovšem kdy se dostanou do Logaru či Wardaku, to je ve hvězdách. Zatím se tam holt budou ...Zobrazit celý příspěvek

  To Uwe: tohle je zaručená zpráva, říkali to kluci na chodbě :-) . Zámysl tady opravdu je, ovšem kdy se dostanou do Logaru či Wardaku, to je ve hvězdách. Zatím se tam holt budou ládovat uherskobrodské škatule... Nebo si koupíme šachty a zásobníky za svoje ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Uwe
  10:24 16.02.2012

  Manix: "Do misí nafasujeme šachtu a standard NATO zásobníky." - tak az to uvidim, tak uverim... ale to zjistime v breznu (kdy maji udajne 805 ve vetsim dojit do Logaru)

  Manix: "Do misí nafasujeme šachtu a standard NATO zásobníky." - tak az to uvidim, tak uverim... ale to zjistime v breznu (kdy maji udajne 805 ve vetsim dojit do Logaru)

 • Manix
  09:51 16.02.2012

  Vidím, že naši severní sousedi jdou při vývoji trošku lepši cestou, než naše domácí zbrojovka (a je opravdu naše?). Podle nejnovějších zpráv sice CZUB pružně zareagovala změnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že naši severní sousedi jdou při vývoji trošku lepši cestou, než naše domácí zbrojovka (a je opravdu naše?). Podle nejnovějších zpráv sice CZUB pružně zareagovala změnou sklopné pažby za pažbu teleskopickou, nicméně jedna z nejčastěji kritizovaných součástí zbraně - zásobník - zůstává. Do misí nafasujeme šachtu a standard NATO zásobníky. PROČ nemohly být tyto zásobníky standartní již od začátku a pro všechny zbraně? Zásobníky G-MAG a podobné nemají ve světě konkurenci. Abych se ale vrátil k útočné pušce Radon - musím uznat, že je mi sympatičtějši klasická verze než varianta bull-pup. Dokonce v tomto ohledu ani nevidím smysl konverze zbraně. Oproti BRENu vidím další výhodu jednoznače ve způsobu vypouštění zásobníku ala M4 a v absenci dvouranné dávky. A jako poslední věc mě zaujal krátký rail na podpažbí zbraně - zde vidím nevýhodu z důvodu obtížnějsí montáže granátometu a malou variabilitu pro volbu umístění rukojeti.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...