MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

MBT Revolution
Polská modernizace tanků Leopard 2A4 vychází z technologického demonstrátoru MBT Revolution; větší fotoRheinmetall

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2 PL. Modernizace polských tanků bude vycházet z technologického demonstrátoru MBT Revolution od německé firmy Rheinmetall.

V roce 2012 Polsko objednalo v Německu 128 starších tanků Leopard 2A4 a v roce 2013 za 256 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) dalších 119 tanků Leopard 2.

Druhá objednávka zahrnovala 105 novějších tanků Leopard 2A5 a 14 tanků Leopard 2A4. Součástí dodávky je také 220 podpůrných vozidel. Všechny tanky a podpůrná vozidla druhé objednávky dostane polská armáda do konce letošního roku.

Polsko dlouhodobě připravuje modernizaci nakoupených německých tanků Leopard na nejnovější standard označovaný jako Leopard 2 PL. Program však neřeší jen modernizaci techniky, ale také posílení polské vědecké a průmyslové základny. Polsku jde mimo jiné o vybudování komplexní domácí průmyslové základny, která bude schopna udržovat, opravovat a modernizovat tanky Leopard 2.

Cena zakázky za modernizaci 142 tanků na standard Leopard 2 PL dosáhne 2,3 miliardy zlotých (14,7 miliardy Kč).  Všechny modernizované tanky budou zařazeny u 10. obrněné jízdní brigády (10 Brygada Kawalerii Pancernej) a 34. obrněné jízdní brigády (34 Brygada Kawalerii Pancernej).

Hlavním dodavatelem technologií a koordinátorem modernizace se stane německá firma Rheinmetall. Za polskou stranu se účastní modernizace především vojenský podnik WZM (Wojskowe Zaklady Mechaniczne), výrobce optiky PCO (Państwowe Centrum Optyki) a pravděpodobně Bumar - Labedy.

“Polonizace” - v Polsku používaný termín pro užití polských technologií a komponentů u zahraniční vojenské techniky - dosáhne u modernizovaných tanků Leopard 2 PL 50 %. Německá Rheinmetall dodá přímo 70 % technologií a komponentů, polský průmysl 30 %.

Rheinmetall však od částí vlastních technologií a komponentů (především optiky, senzorů a elektroniky) předá kompletní technickou dokumentaci i výrobní práva polskému průmyslu. Tímto způsobem dosáhne polonizace modernizovaných tanků 50 %.

Podle současných plánů projde prvních 6 tanků přerodem na standard Leopard 2 PL v Německu. Zbytek tanků přebuduje polský WZM.

MBT Revolution

V současné době není známá přesná konfigurace tanků Leopard 2 PL. Středobodem modernizace se však stane technologický demonstrátor MBT Revolution s využitím polských technologií a komponentů.

MBT Revolution řeší několik klíčových oblastí - lepší pancéřovou ochranu, zvýšení palebné síly, zvýšení situačního povědomí, lepší bezpečnost jízdy, zlepšení komfortu pro posádku.

Základem MBT Revolution je nejnovější přídavný modulární pancíř AMAP (Advanced Modular Armor Protection). Ten se připevňuje k původnímu rovnému pancíři a zapůjčuje tanku nezaměnitelný agresivní vzhled. Podle výrobce se při konstrukci AMAP využilo keramických nanomateriálů, včetně moderních titanových a ocelových slitin. 

Modulární pancéřová ochrana zvyšuje odolnost tanku před podkaliberní i kumulativní tankovou municí, před reaktivním granátomety (RPG-7, RPG-29, atd.), dělostřeleckou munici (včetně naváděné) nebo proti minám a nástražným výbušným systémům (včetně výbuchem formovaným).

Díky modularitě lze v polních podmínkách zvyšovat pancéřovou ochranu proti konkretní hrozbě - např. pokud se ví, že nehrozí střet s tanky protivníka ale s jednotlivci s reaktivními granátomety.

K ochraně přispívá také obranný systém Rheinmetall ROSY. Pokud je tank ozářen laserovým paprskem, systém okamžitě vystřelí nad tank zadýmovací granáty. Během 0,6 sekundy se pak kolem tanku vytvoří hustá kouřová clona. Ideální pro zmatení laserem nebo infračerveně naváděných protitankových střel.

Jako v případě MBT Revolution, ani polská modernizace neřeší novou pohonnou jednotku.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků

Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...

Tank Leopard 3: Německo a Francie společně?

Německo oznámilo oficiální zahájení koncepčních prací na novém hlavním bojovém tanku Leopard 3. Dle ...

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

SPZR Poprad: Polský protivzdušný deštník krátkého dosahu

Polsko objednalo pro své ozbrojené síly nové komplety protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • nurek
  00:17 30.12.2015

  Witam sąsiadów Czechów i Słowaków. Czołem Bracia Węgrzy! Do: Lukas. Szanowny Panie. Chyba niepotrzebna była taka nerwowa reakcja. Kwota modernizacji, którą podałem w oparciu o ...Zobrazit celý příspěvek

  Witam sąsiadów Czechów i Słowaków. Czołem Bracia Węgrzy!
  Do: Lukas. Szanowny Panie. Chyba niepotrzebna była taka nerwowa reakcja. Kwota modernizacji, którą podałem w oparciu o wiarygodne źródła, okazała się właściwą w przeciwieństwie do tej podanej przez Pana. Co do wiarygodności publikacji wydawnictwa Altair to jestem przekonany (po wieloletniej lekturze), że nie odbiega ona od wiarygodności innych polskich wydawnictw publikujących w tej sferze tematycznej (też po wieloletniej lekturze). A czasami je przewyższa. Być może ma Pan osobiste jednostkowe doświadczenia w tym zakresie, ale to nie upoważnia Pana do generalizowania zwłaszcza na forum międzynarodowym. Proszę wziąć przykład z gospodarzy tego forum - oni tego nie robią, przynajmniej publicznie. Określenie "dokładniejsze informacje" i załączone linki odnosiły się do informacji zawartych w artykule Pana Redaktora Grohmanna a nie do Pana rzeczywistej czy wyimaginowanej wiedzy, o której nie raczyłem pamiętać. Sorry! Mea culpa. Napisał Pan, że o szczegółach umowy niewiele wiadomo, a następnie popełnia Pan trzy posty sugerujące określoną acz niezbyt jawną wiedzę w tym zakresie. To są właśnie głupoty (delikatnie) popełniane przez Pana wielokrotnie we wcześniejszych postach na tym forum (o innych forach - tutaj cisza). Cóż, każdemu wolno, byle tę zasadę stosować wobec wszystkich. Na tym, z mojej strony i w tym temacie koniec! Przepraszam Redakcję i wszystkich forumowiczów za to polsko-polskie niepotrzebne zamieszanie.
  Do Pana Redaktora Grohmanna. Szanowny Panie, oficjalne strony internetowe nie zawsze są wiarygodnym źródłem informacji. Być może już Pan wie, że przez wiele miesięcy trwała ostra walka miedzy WZM Poznań a Bumar - Łabędy o to, kto będzie głównym integratorem modernizacji Leopardów. Przypomnę także, że jeszcze kilka miesięcy temu na stronach czeskiej firmy RETIA były informacje o skonstruowanym przez nią superradarze, do którego Słowacy mogą co najwyżej dołożyć podwozie, Polacy - dokręcić parę śrubek, a Węgrzy - tylko zazdrościć. Jak jest naprawdę - wszyscy wiemy. To jest marketing. Życzę dalszego rozwoju tego bardzo ciekawego forum.
  Z szacunkiem
  nurekSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  15:31 29.12.2015

  Nie Leopard 2SG to normalny leopard 2A4 + dodatkowy pancerz od IBD W Leo 2PL wymienione będzie stabilizacja, elementy SKO, dowódca dostanie (wreszcie ) głowice termo ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie
  Leopard 2SG to normalny leopard 2A4 + dodatkowy pancerz od IBD

  W Leo 2PL wymienione będzie stabilizacja, elementy SKO, dowódca dostanie (wreszcie ) głowice termo (Hunter-Kiler nawet w nocy)
  Generalnie możliwości szybkiego i celnego ognia będą zbliżone do najnowszych Leopardów 2A6/A7
  Rożnica będzie w
  - brak L-55
  - słabsze opancerzenie...

  Chodzą sprzeczne informacje na jego temat.
  Niektórzy twierdzą że masa maksymalna Leoparda 2PL to 62.5, inni, że tylko do 60 ton. Twierdza też że pakiet opancerzenia obejmie tylko wieże (limit masy)

  Wówczas nasz leo 2 PL bardziej przypominałby Pz 87 WE
  http://www.militaryimages.net/...

  Ale to nie są potwierdzone informacje
  Trzeba czekać...Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  13:26 29.12.2015

  Tak různých variant té modernizace je povícero.
  Třeba to bude obdobné jako Singapurský Leopard 2 SG......

  Tak různých variant té modernizace je povícero.
  Třeba to bude obdobné jako Singapurský Leopard 2 SG......

 • Rase
  13:04 29.12.2015

  Lukas: :D už vidim že má jenom přidanou věžičku U MBT Revolution mi přijde, že má ve všech rozích věže nějaké čidla, asi pro 360° ochranu vozidla, to snad Polská verze mít nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  :D už vidim že má jenom přidanou věžičku
  U MBT Revolution mi přijde, že má ve všech rozích věže nějaké čidla, asi pro 360° ochranu vozidla, to snad Polská verze mít nebude (bylo by to přehnaně drahé). Tenhle obrázek mi přijde mnohem přesnější:
  http://orig03.deviantart.net/0...
  Je to taky MBT Revolution, ale v nějaké původní osekanější varziSkrýt celý příspěvek

 • fant
  10:37 29.12.2015

  Jak ktoś jest zainteresowany tematem to myślę, że warto śledzić ten wątek na forum skyscrapercity. Zwłaszcza wpisy kolegi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak ktoś jest zainteresowany tematem to myślę, że warto śledzić ten wątek na forum skyscrapercity. Zwłaszcza wpisy kolegi Militarysty.
  http://www.skyscrapercity.com/... Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:30 29.12.2015

  Pro Rase - akurat net model był na stoisku KMW :) Z najnowszych informacji wychodzi że WZM nr. 5 będzie prowadziło prace przy power packu (czyli tylko remonty) - główne prace ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rase - akurat net model był na stoisku KMW :)

  Z najnowszych informacji wychodzi że WZM nr. 5 będzie prowadziło prace przy power packu (czyli tylko remonty) - główne prace mają być w Gliwicach (ale poczekajmy na jakieś dodatkowe informacje)

  W okolicach 2013 roku była pokazywana taka prezentacja "wizji modernizacji"
  - nocny przyrząd obserwacyjny dowódcy
  - nowa kamera termowizyjna dla gunnera
  - nowa elektryczna stabilizacja armaty
  - kamera do jazdy wstecz
  - nowy układ przeciwpożarowy
  - nowy fotel kierowcy
  - wzmocnienie kadłuba (przeciwminowe)
  - APU

  + jako opcja
  - system łączności z piechotą (Fonet)
  - system zarządzania pola walki BMS
  - klimatyzacja
  - układ chłodzenia elektroniki
  - zdalnie sterowany modu uzbrojenia

  Wydaje się że właśnie t tym kierunku poszedł MON (pytanie czy będzie BMS - czekamy na opracowanie polskiego BMS )Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:14 29.12.2015

  I na oficiálních stránkách WZM, který bude za polský průmysl koordinátorem modernizace, se píše o modernizaci na MBT Revolution.
  http://www.wzm.pl/?page_id=460...

  I na oficiálních stránkách WZM, který bude za polský průmysl koordinátorem modernizace, se píše o modernizaci na MBT Revolution.
  http://www.wzm.pl/?page_id=460...

 • Rase
  10:04 29.12.2015

  Jestli jsem to dobře pochopil, tak výsledná modernizace bude spíš než MBT Revolution, podobná Leopardu 2A4M. Takhle měl vypadat původní vzhled ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli jsem to dobře pochopil, tak výsledná modernizace bude spíš než MBT Revolution, podobná Leopardu 2A4M.
  Takhle měl vypadat původní vzhled modernizace:
  http://pbs.twimg.com/media/A14...
  Z vnějšku se tedy dá čekat jen přidání modulárního pancéřování, nějaké senzory a snad i dálkově ovládaná věžička. Zbytek bude modernizace vnitřního vybavení. Bude to tedy hodně ekonomická modernizace a vychytávky jako má MBT Revolution bych nečekalSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:26 29.12.2015

  Jakie dokładniejsze informacje? 1. Nie 2 415 000 000 - tylko 2. 000 415 000 zł I to za 128 pakietów modernizacyjnych (stąd też wcześniejsze informacje podające kwotę 2,3-2,5 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakie dokładniejsze informacje?

  1. Nie 2 415 000 000 - tylko 2. 000 415 000 zł
  I to za 128 pakietów modernizacyjnych (stąd też wcześniejsze informacje podające kwotę 2,3-2,5 mld - bo zapewne doliczano szacowany koszt remontów)

  To będzie Revolution - wbrew temu co Altair pisze (wiele głupot już pisali.)
  Pakiet Revolution nie jest "zamkniętą" ofertą jak np. pakiet od KMW - i z założenia ma powstawać pod życzenia klienta...

  Jeśli chodzi o szczegóły to wiadomo tylko:
  - ile to ma kosztować
  - kto ma być głównym integratorem

  - Polska wycofuje sie z klubu LeoBen (choć nie do końca bo do 2018 wsparcie z klubu LeoBen mają leopardy 2A5) i że podejmujemy próbę utworzenia własnego centrum obsługowo - magazynowego (maksymalne usamodzielnienie sie od wsparcia Bundeswehry)

  ^Co jest największą zaletą tej oferty. (Która technicznie nie była najlepsza...)


  Nie wiemy natomiast
  - jaki ma być zakres prac... (Wiadomo że największe zmiany obejmie system kierowania ogniem, napędy oraz stabilizacje - ale istotnych szczegółów brak)

  - jakie komponenty wybrano... (samych pakietów opancerzenia od IBD jest kilka do wyboru...)Skrýt celý příspěvek

 • nurek
  00:31 29.12.2015

  Witam sąsiadów Czechów i Słowaków. Czołem Bracia Węgrzy! Artykuł zawiera wiele nieprecyzyjnych i błędnych informacji. Umowa o modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4 została ...Zobrazit celý příspěvek

  Witam sąsiadów Czechów i Słowaków. Czołem Bracia Węgrzy!
  Artykuł zawiera wiele nieprecyzyjnych i błędnych informacji. Umowa o modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4 została podpisana 28.12.2015 r. Ma ona wartość 2,415 miliardów złotych. Kwota ta nie obejmuje kosztów remontów czołgów. Pozostałe 14 czołgów Leopard 2A4 (dostarczonych do Polski w 2015 roku) zostanie zmodernizowanych po roku 2021 na podstawie nowej umowy. Podstawą modernizacji nie będzie pakiet MBT Revolution lecz nowa wersja Leopard 2PL opracowana przez Rheinmetall i polskie firmy. Głównym wykonawcą modernizacji będą Zakłady Mechaniczne Bumar - Łabędy w Gliwicach. Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Poznaniu przeprowadzą tylko remonty silników czołgów. Jeśli w przyszłości zostanie przeprowadzona modernizacja posiadanych przez Polskę czołgów Leopard 2A5 to jej wykonawcą będą WZM w Poznaniu. Polecam dokładniejsze informacje:
  http://www.altair.com.pl/news/...
  http://www.altair.com.pl/news/...
  http://dziennikzbrojny.pl/aktu...
  http://dziennikzbrojny.pl/aktu...
  http://www.defence24.pl/287506...
  http://mon.gov.pl/aktualnosci/...
  http://polska-zbrojna.pl/home/...
  Pozdrawiam!
  nurekSkrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  21:58 28.12.2015

  Ak myslíš HEAT ako strelu vypálenú z nejakého druhu ručnej protitankovej zbrane tak máš pravdu. Pri malom uhle dopadu u starších zbraní nemusí dôjsť k jej odpáleniu. Je to však ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak myslíš HEAT ako strelu vypálenú z nejakého druhu ručnej protitankovej zbrane tak máš pravdu. Pri malom uhle dopadu u starších zbraní nemusí dôjsť k jej odpáleniu. Je to však nepravdepodobné že by sa niekto trafil priamo do takéhoto miesta. Dnes je to nepravdepodobné. Pokiaľ sa jedná ale o HEAT strelu vypálenú z dela, tak tam sa tento účinok skoseného panciera míňa. Tu diskutovaný je však problém tzv. shot trap na veži tankov leopard 2. Ten jediný má takúto konštrukciu veže.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:41 28.12.2015

  Sgt Murphy: asi to neplati pre dnesne HEAT strely (aj ked dnes sa uz nerobia strely s priamym utokom ale skor dochadza k top attack utoku na ciel) no v 80tych rokoch sa ziadna HEAT ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: asi to neplati pre dnesne HEAT strely (aj ked dnes sa uz nerobia strely s priamym utokom ale skor dochadza k top attack utoku na ciel) no v 80tych rokoch sa ziadna HEAT strela nedokazala vysporiadat s pancierom skosenym na viac ako 83 stupnov... skratka fuse (zapalka?) sa neaktivovala tak ako mala...

  pri tom skosenom pancieri veze, ak ti HEAT strela vleti do tej medzery, s velkou pravdepodobnostou ostane zaseknuta stenami o vez a trup a nedojde k narazu fuse (zapalky) o pancier, takze nedojde k jej aktivacii..

  no a co sa tyka APFSDS penetratoru, ak dojde k deflekcii, kusy penetratoru sice maju stale dost energie na prerazenie slabeho panciera, no rozhodne same o sebe nebudu dostatocne na to aby prenikli prednym pancierom tanku. skor hrozi nebezpecenstvo zasahu takymi crepinami v okoli tanku, ci poskodenia pristrojov na strope veze, no APFSDS sipova strela ktora dopadne na pancier inac ako hrotom sa okamzite rozlomi (energia strely je tym padom vyplytvana na neefektivny naraz voci pancieru)Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  21:05 28.12.2015

  jj284b neviem akú spojitosť si našiel medzi tzv. shot trap a SLAT pancierom. Ale si mimo.

  jj284b neviem akú spojitosť si našiel medzi tzv. shot trap a SLAT pancierom. Ale si mimo.

 • Sgt Murphy
  21:03 28.12.2015

  Moderné projektily sa síce neodrážajú, ale úlomky penetrátoru majú dostatočne silnú kinetickú energiu aby prerazili veľmi slabý pancier v danom mieste a poškodili tak mechaniku ...Zobrazit celý příspěvek

  Moderné projektily sa síce neodrážajú, ale úlomky penetrátoru majú dostatočne silnú kinetickú energiu aby prerazili veľmi slabý pancier v danom mieste a poškodili tak mechaniku otáčania veže. Pri takto skosenom pancieri zavedenom od leo2a5 sa robili testy vystrelením voči bloku NERA panciera tanku leo umiestneného na čele veže. NERA pancier spôsobil že úlomky zlomeného penetrátora smerovali smerom dnu - hore, voči hlavnému pancieru nie do priestoru medzi vežou a korbou. Tento pancier zrejme podobný účinok mať nebude ani žiadny iný.Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  19:30 28.12.2015

  jj284b : Děkuji konečně mi to někdo vysvětlil .

  jj284b : Děkuji konečně mi to někdo vysvětlil .

 • jj284b
  18:58 28.12.2015

  je dost mozne ze ak by do tej medzery vletela HEAT strela, tak by medzera zafungovala podobne ako SLAT pancierovanie a to ze by sa hlavica zachytila a nedoslo by inicializacii ...Zobrazit celý příspěvek

  je dost mozne ze ak by do tej medzery vletela HEAT strela, tak by medzera zafungovala podobne ako SLAT pancierovanie a to ze by sa hlavica zachytila a nedoslo by inicializacii hlavice.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:56 28.12.2015

  "moderne projektily sa uz neodrazaju." - myslene tak, ze po pripadnom odraze stracaju svoju schopnost prebijat pancier.

  "moderne projektily sa uz neodrazaju." - myslene tak, ze po pripadnom odraze stracaju svoju schopnost prebijat pancier.

 • jj284b
  18:56 28.12.2015

  dante1: moderne projektily sa uz neodrazaju... akykolvek odraz znamena pre kineticky penetrator ze sa zlomi a cela energia sa vyplytva neefektivne.. odrazene projektily boli hrozba ...Zobrazit celý příspěvek

  dante1: moderne projektily sa uz neodrazaju... akykolvek odraz znamena pre kineticky penetrator ze sa zlomi a cela energia sa vyplytva neefektivne.. odrazene projektily boli hrozba pocas WW2 no nie dnes. APFSDS projektil ak dopadne hociako inac ako hrotom voci pancieru, tak dojde k jeho zlomeniu.. podobne HEAT strely potrebuju iniciovat exploziu voci pancieru, takze dopad v medznom uhle by znamenal ze by sa hlavica neinicializovala..Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:51 28.12.2015

  na te modernizaci bude asi nejduležitejsi elektronika. Jen dve věci jakožto naprostý laik. Nestacil by na přední korbě nejaky menší "plůtek" ktery by v prichazející střele ...Zobrazit celý příspěvek

  na te modernizaci bude asi nejduležitejsi elektronika. Jen dve věci jakožto naprostý laik. Nestacil by na přední korbě nejaky menší "plůtek" ktery by v prichazející střele aktivoval tu penetraci která by se vypálila v tom volném prostoru mezi veží a podvozkem? možná jen chápu blbeě smyl tech ochraných kleci co se používali na vozidla.
  2. Příjde mi zvláštní že při tech modernizacích už nepřemyšlí nad aktivní obranou tanku. Přitom v izraeli už to nekolik let funguje..a u nás se to už pár let vyvíjí( pokud se nepletu meli s tim vylézt v 2016, jmeno projektu uz si nevzpomenu.)Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  17:56 28.12.2015

  Tak co se týká toho prostoru mezi věží a korbou to jsem taky moc nepobral navíc některe verze leopardu mají tak divně tvarovanou věž že zásah do spodní části by mohl střelu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak co se týká toho prostoru mezi věží a korbou to jsem taky moc nepobral navíc některe verze leopardu mají tak divně tvarovanou věž že zásah do spodní části by mohl střelu nasmněrovat přímo do tohoto prostoru nevim no :-( snad páni konstruktéři ví co dělají https://www.google.cz/search?q... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2