Polské dělostřelectvo: Největší bojová formace v Evropě

-
25. 1. 2021
-
109 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Polské ozbrojené síly mají podle standardů NATO velmi početné dělostřelectvo – tvoří ho až 25 oddílů samohybného dělostřelectva a raketometů. Oddíly slouží u vševojskových brigád nebo spoluvytváří dělostřelecké pluky. Cílově bude dělostřelectvo modernizováno (proces již probíhá) a rozšířeno o další pluk.
Polské dělostřelectvo dnes a zítra
Každá z 12 motorizovaných, mechanizovaných a obrněných polských brigád nakonec získá jeden samohybný dělostřelecký oddíl (SDO). Prozatím většina oddílů má nyní ve výzbroji 122mm samohybné houfnice 2S1 Gvozdika (9 oddílů), ostatní mají samohybné 152mm houfnice vz.77 DANA (dva oddíly). Komě jednoho oddílu (tři baterie po šesti dělech) mají všechny ostatní tři baterie, každá z nich má osm houfnic.
Ostatní samohybné houfnice a celé raketové dělostřelectvo (oddíl raketového dělostřelectva; ORD) jsou seskupeny do tří raketových pluků: 5. (2×SDO, 2×ORD; 12. mechanizovaná divize), 11. (2×SDO, 2×ORD; 16. mechanizovaná divize) a 23. (2×SDO, 2×ORD; 11. obrněná jízdní divize). Budovaná 18. mechanizovaná divize stále nemá svůj vlastní dělostřelecký pluk.
Organizace SDO v plucích se liší – SDO s houfnicemi DANA mají 18 děl, zbytek (včetně raketových jednotek) má 24 dělostřeleckých systémů.
Kromě výše zmíněných pluků existuje nezávislý 14. protitankový pluk, který v současné době působí jako pomocná jednotka – to se změní, pokud obdrží nové raketové stíhače tanků. Kromě toho motorizované prapory vyzbrojené obrněnými transportéry Rosomak (osm praporů) dostávají rotu (každý prapor) samohybných minometů M120K Rak – osm v každé rotě. Podobné minomety na pásovém podvozku (na BVP Borsuk nebo transportéru Opal II) budou v budoucnu používat mechanizované prapory.
Velkou výhodou polského dělostřelectva je automatizovaný systém řízení palby Topaz vyráběný společností WB Group. Používá ho 5 SDO vyzbrojených vz.77 DANA, 7 SDO s 2S1 Gvozdika a všechny moderní dělostřelecké systémy (Rak, Krab). Raketové dělostřelectvo s WR-40 Langusta má pouze některé prvky systému.
V plné verzi umožňuje Topaz automatizaci velení a palby od úrovně oddílu a níže. Bohužel na úrovni pluku stále neexistuje žádný systém (např. C3IS Jasmine od společnosti Teldat) a problémem je také nízká dostupnost dronů – zatímco dělostřelecké pluky mají soupravy FlyEye (také produkt skupiny WB Group), dělostřelectvo mechanizovaných brigád nemá přístup k levným a efektivním průzkumným nástrojům (což je poněkud zachráněno díky radarovým stanicím Liwiec společnosti PGZ SA). Dalším problémem je malý počet nebo zastaralé vybavení ostatních dělostřeleckých průzkumných prvků – do budoucna jsou plánovány nákupy jak dronů, tak dalších prostředků podporujících dělostřelectvo.
Gvozdiky polské armády
Hlavními prostředky dělostřelectva jsou samozřejmě děla a raketomety:
2S1 Gvozdika
Samohybná 122mm houfnice 2S1 Gvozdika tvoří nejpočetnější vybavení polských dělostřelců. Nachází se v devíti oddílech, což odpovídá 210 zbraním (dalších 50 je uskladněných). Některé Gvozdiky byly vylepšeny díky instalaci systému Topaz. Houfnice jsou českému a slovenskému čtenáři dokonale známy, jejich mechanické části nebyly modernizovány, takže širší popis je zřejmě zbytečný. Podle Plánu technické modernizace 2016–2022 mají být částečně nahrazeny houfnicemi Krab a Kryl, ale v průběhu času došlo ke změně plánů. V každém případě se nepočítá s modernizací 2S1.
DANA M na MSPO 2020; větší foto, větší foto / Jan Grohmann
Vz.77 Dana
Vz.77 Dana je v Polsku označována jako wz.77 Dana. Nachází se v pěti SDO, což odpovídá 102 dělům (devět dalších je uskladněno nebo slouží k výcviku). Jedno dělo zůstalo firmami Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.a EG Polska Sp. Z o.o. (joint venture reprezentující na polském trhu firmy patřící pod Czechoslovak Group) modernizováno. Podle nového standardu houfnice nese jméno DANA M.
Změny se týkají hlavně podvozku, protože zbraňový systém byl v minulosti modernizován instalací systému Topaz. Byla použita nová, bohatě prosklená obrněná kabina pro velitele a řidiče. Ten dostal tři kamery, aby rozšířil své zorné pole směrem dozadu. Oba členové posádky mají nové protiminové sedačky, jejich pohodlí zvyšuje klimatizace a systém ochrany proti zbraním hromadného ničení. Upraven byl také motor Tatra (výkon zvýšen na 360 k / 265 kW, točivý moment zvýšen na 1650 Nm a současně snížena spotřeba paliva), což zlepšilo pohyblivost zbraně. V současné době probíhá výstavba druhé DANA M a polské ministerstvo obrany plánuje v nákupech pokračovat. Prodlouží životnost vz.77 přibližně o 10 let.
Samohybný minomet M120G bude zařazen k mechanizovaným praporům; větší foto / Bartłomiej Kucharski
Minomet M120 Rak
M120 Rak je nejmenším představitelem nové generace polského dělostřelectva. Jedná se o moderní modulární věžový systém, který lze instalovat na různé šasi. Dosud vstoupil do služby v kolové verzi, která je umístěná na patřičně upraveném podvozku obrněného transportéru Rosomak – nazývá se M120K Rak („K“ jako „kolové“).
Doposud bylo objednáno 15 minometných rot M120K, což může nepřímo naznačovat, že počet motorizovaných pěších praporů (na kolových obrněných transportérech) vzroste a počet mechanizovaných pěších praporů (na bojových vozidlech pěchoty Borsuk) se sníží.
V každém případě bylo dosud objednáno 122 M120K, včetně dvou výcvikových a odpovídajícího počtu doprovodných vozidel. Kromě toho bude v budoucnu objednáno pásové vozidlo M120G pro nejméně 11 rot (88 vozidel plus eventuálně výcviková vozidla). V minulosti se uvažovalo o zvýšení počtu čet M120 Rak v každé rotě ze dvou na tři nebo dokonce čtyři, při zachování počtu čtyř minometů na četu. Ministerstvo obrany nevylučuje návrat k těmto plánům, takže je možné, že v budoucnu bude počet 120mm samohybných minometů Rak v polské armádě o 50 % až 100 % vyšší, než vyplývá z výše uvedeného popisu.
Houfnice Krab ráže 155 mm
Houfnice Krab
V budoucnu se nosnou zbraní samohybného polského dělostřelectva stane samohybná houfnice Krab ráže 155 mm. Na Armádních novinách již byla popsána, takže pouze několik slov k doplnění.
Ministerstvo obrany Polské republiky uvádí zájem nakoupit další SDO Krab. V současné době se nakupuje pět SDO (120 děl plus dvě výcviková děla). V minulosti úředníci hovořili o nutnosti koupit až 500 Krabů, ale nyní se to zdá být spíše nereálné. Maximální možný (podle názoru autora) nákup je 12 SDO Krab: jeden pro každou mechanizovanou nebo obrněnou brigádu a pro každý dělostřelecký pluk (plus další děla pro výcvik). To odpovídá minimálně 290 dělům.
V současné době neexistují žádné plány na modernizaci houfnic Krab, ačkoli polské ministerstvo obrany údajně sleduje vývoj dělostřelectva v Německu a USA. V případě potřeby budou zbraně modernizovány. Jejich výrobce Huta Stalowa Wola S.A. (HSW; součást PGZ S.A.) má rozhodně odpovídající technické možnosti.
Samohybná houfnice Kryl na MSPO 2017; větší foto / Michał Derela, CC BY-SA 3.0
Houfnice Kryl
Samohybná houfnice Kryl je vyvíjená od roku 2011 konsorciem vedeným HSW. První prototyp (resp. technologický demonstrátor) byl představen na MSPO 2014. Dělostřelecká nástavba pochází z Izraele a vychází z houfnice ATMOS 2000 kalibru 155 mm od Elbit Systems. Podvozek 6×6 je polské výroby, jedná se o Jelcz 663.32 od firmy Jelcz (patřící HSW; součást PGZ). V roce 2015 proběhla série testů, včetně testovacích střeleb.
Mezi roky 2016 až 2020 došlo prakticky k zastavení projektu vzhledem k změnám v zadávacích podmínkách a kvůli zpoždění v dodávkách doprovodných vozidel samohybné houfnice Kryl (předmětem výzkumu a vývoje byl celý systém tvořící oddíl, nikoli pouze samotné dělo). Navzdory určitému zájmu ze zahraničí formálně stále pokračující vývojové práce znemožnily podepsaní smlouvy.
Dnes je známo pouze to, že armáda mění požadavky na samohybnou houfnici kalibru 155 mm. Nové požadavky byly výrobci předloženy v červnu 2020. V současné době jsou tyto požadavky implicitní – pravděpodobně bude použit těžší podvozek (8×8), což bude možné díky odstranění podivného požadavku na přepravu Krylu v C-130 Hercules.
Je možné, že tyto požadavky zahrnují také instalaci automatického nabíjecího zařízení. Ministerstvo obrany deklaruje ochotu koupit Kryl v rámci Programu technické modernizace na období 2021–2035. Není však známo, kdy a jakém rozsahu nákupy začnou (pravděpodobně stále neexistuje finální prototyp). Zdá se, že Kryla získají motorizované a mechanizované brigády s kolovými transportéry (jeden oddíl pro nejméně čtyři brigády) a divizní dělostřelecké pluky (1 SDO pro každý pluk).
BM-21 i RM-70
122mm dělostřelecké raketové odpalovače BM-21 a RM-70 jsou zastaralá zařízení a jsou pomalu vyřazována z provozu. Stále jsou ve výzbroji tří ORD, které jsou součástí dělostřeleckých pluků. Spolu s uloženými vzorky má Polsko 93 vozidel BM-21 a 29 vozidel RM-70. Nakonec mají být nahrazeny novějším vybavením. Neexistují žádné plány na jejich modernizaci.
WR-40 Langusta
WR-40 Langusta
WR-40 Langusta je polský 122mm dělostřelecký raketový systém. Polské dělostřelectvo má tři ORD Langusta (jeden v každém ze tří dělostřeleckých pluků) a tři výcvikové jednotky (celkem 75 kusů). Všechny aktuálně existující exempláře jsou ve skutečnosti modernizovanými BM-21 Grad, jehož palebná část byla přesazena na podvozek Jelcz P662D.35. V budoucnu se plánuje výměna starších raketových odpalovačů stejného kalibru za Langusty, což znamená, že polské ministerstvo obrany objedná minimálně tři nové ORD s WR-40 Langusta.
Nový, čtvrtý dělostřelecký pluk (pro 18. mechanizovanou divizi,) by měl navíc obsahovat další dva ORD. To znamená, že polské dělostřelectvo nakonec může mít celkem osm oddílů (192 odpalovacích vozidel plus výcviková) Langusta. Program Langusta je spojen s dodávkou moderních dělostřeleckých raket kalibru 122 mm rodiny Feniks s doletem přes 40 km. V roce 2019 objednalo ministerstvo obrany malou dávku (820 raket) Feniksů s tříštivo-trhavou bojovou hlavicí. Počítá se s dalšími objednávkami, ve hře je také nákup varianty Feniks-Z s kazetovou hlavicí (nesoucí protitankové a fragmentační střelivo).
Střela Faniks ráže 122 mm; větší foto / Ministerstwo Obrony Narodowej
HIMARS
V rámci programu WR-300 Homar bylo plánováno zakoupit 3 ORD s municí s dosahem až 300 km. Potenciálními dodavateli byla především americká společnost Lockheed Martin (se systémem HIMARS) a izraelský průmysl (se systémy Lora a Extra). Raketomet měl být vyráběn v Polsku na základě licence a hlavními příjemci licence byly závody patřící do PGZ (zejména HSW). V důsledku politického rozhodnutí byla bohužel v Polsku opuštěna kompetence vyvíjet raketové dělostřelectvo a v roce 2018 se vláda rozhodla koupit jeden ORD HIMARS (s 18 odpalovacími a dvěma výcvikovými vozidly), a to navzdory vyšší ceně a vzdálenějšímu termínu dodání, než bylo plánováno u varianty s nákupem licence.
Kromě nosných raket, doprovodných vozidel a velitelského systému AFATDS, Polsko zakoupilo také 36 modulů pro šest raket M31A1, devět modulů pro šest M30A1 a 30 balistických raket krátkého dosahu ATACMS za téměř 2 miliardy PLN. Plánovány jsou další dodávky systému HIMARS – není známo, zda jsou podmínky stále příznivé hlavně pouze pro výrobce, nebo se vrátí myšlenka budování národních kompetencí v oblasti výroby těžkých raket. Systémy HIMARS pravděpodobně vytvoří samostatnou raketovou jednotku, pluk nebo brigádu, která bude k dispozici vrchnímu velení.
Protitankové dělostřelectvo
Protitankové dělostřelectvo zůstává poněkud stranou, v Polsku je zastoupeno 14. protitankovým plukem. V současné době je jednotka (nedávno rozvinutá ze 14. protitankového dělostřeleckého oddílu) vybavena pouze zcela zastaralými stíhači tanků 9P122 s archaickými raketami 9M14 Malutka (pravděpodobně 27 vozidel bez větší bojové hodnoty) a malým počtem přenosných moderních odpalovacích zařízení Spike LR. Cílově pluk získá těžké raketové stíhače tanků.
Během MSPO 2019 bylo představeno několik možných variant takových stíhačů. V současné době se uvažuje o použití kolového podvozku (Rosomak, Bobr nebo Pegaz?) nebo pásového (modernizovaný BWP-1, Opal II nebo Borsuk?). Polsku se nabízí protitankové střely Brimstone 2, Hellfire II, Spike ER a Spike NLOS. Pokud se koncepce pořízení stíhače tanků nezmění a dojde k podepsání smlouvy, stane se jedna z těchto střel klíčovou municí polského raketového dělostřelectva.
Je také možné ke každé divizi přiřadit vlastní oddíl nebo dokonce protitankový pluk, případně provést další organizační změny zvláštních protitankových jednotek.
FlyEye; větší foto / WB Group
Dlouhá cesta
Raketové síly a dělostřelectvo jsou jedním z nejaktivněji modernizovaných typů vojsk v celých ozbrojených silách Polské republiky. Od začátku 21. století bylo na tento účel vynaloženo několik miliard zlotých. Potřeby jsou však enormní, protože nakonec celé těžké dělostřelectvo získá nejméně:
- 26 samohybných minometných rot (208 samohybných minometů; plus výcviková vozidla);
- 20 DSO (pravděpodobně 480 155mm samohybných děl na pásovém / kolovém podvozku; plus výcviková děla);
- 8 ORD 122 mm (192 raketových odpalovačů; plus výcvikové);
- a nejméně tři těžké ORD (54 raketových odpalovačů; plus výcvikové).
To znamená nutnost získat celkem téměř 950 dělostřeleckých / raketových prostředků, z nichž některé jsou již v provozu nebo byly objednány.
Aby byla výše uvedená technika vhodná pro něco víc než jen přehlídky, budou vyžadovat obrovské množství munice (včetně naváděné, jako je polská laserem řízená munice APR120 pro Raky a APR155 pro Kraby a Kryly), stovky doprovodných vozidel (muniční a velitelská vozidla, pomocné zařízení různých typů), rozsáhlý komunikační systém, širokou škálu průzkumných prostředků atd. Teprve po vybudování celého systému bude polský generální štáb schopen uvažovat o plném využití možností „královny bojiště“. Podmínkou jsou obrovské finanční výdaje a jako obvyklé v případě plánů polských ozbrojených sil (a nejen polských), je třeba si položit otázku: je rozpočet dostatečný k provedení takto ambiciózních plánů? Může to tak být.
Výše uvedené úvahy se samozřejmě vztahují pouze na současné plány týkající se těžkého dělostřelectva, tj. ráže nad 100 mm. Kromě zmíněných používá polská armáda také minomety ráže 60 a 98 mm a protitanková výzbroj je přidělena nebo má být přidělena i mimo speciálně vytvořené protitankové jednotky. Nelze vyloučit vznik zcela nových kategorií dělostřeleckých zbraní: lehké tažené houfnice 105 mm nebo 155 mm (například v silách teritoriální obrany nebo v aeromobilních formacích), lehké 120mm samohybné minomety (jako izraelský Spear – také v lehkých jednotkách, pro které je Rak příliš velký a těžký) nebo těžké kamikaze drony (například izraelský Harop – v současné době má polská armáda pouze lehké kamikadze drony Warmates vyrobené společností WB Group).
Související články
Polský pohled: Posilování americké armády v Polsku
15. srpna, během Svátku polského vojska (Święto Wojska Polskiego), byla podepsána dohoda o posílení ...
-
04.09.2020
-
18 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Bojová vozidla pěchoty pro Visegrádské armády
Do přelomu 80. a 90. let byly armády zemí Visegrádské skupiny (V4) součástí armád Varšavské smlouvy, ...
-
04.11.2020
-
112 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Současnost a budoucnost polského tankového vojska
Teoreticky má Polsko jednu z největších flotil hlavních bojových tanků v rámci NATO. Asi 860 tanků ...
-
16.11.2020
-
52 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Polské dělostřelectvo: 500 samohybných houfnic Krab ráže 155 mm
Polská houfnice Krab je jednou z mála samohybných houfnic ráže 155 mm vyráběných na Západě. Tyto ...
-
11.12.2020
-
68 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Omlouvám se za "off topic", ale už vyšlo nové ATM a v něm článek o Dita. Popravdě, moc to ho tam není, ale pár věcí ano. 1) To co momentálně CSG staví není ani prototyp, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Omlouvám se za "off topic", ale už vyšlo nové ATM a v něm článek o Dita.
Popravdě, moc to ho tam není, ale pár věcí ano.
1) To co momentálně CSG staví není ani prototyp, ale pouze technologický demonstrátor.
2) Systém má být modulární, tj. schopný instalace na téměř jakýkoliv podvozek s patřičnou únosností, včetně pásového.
3) Věž je zcela automatická, s obsluhou se normálně počítá jen pro rektifikaci miřidel, případně v nouzové situaci (výpadku elektroniky).
4) Palubní řídící systém obsahuje balistický počítač, subsystémy diagnostiky, inerciální navigace, automatického navedení zbraně, autonomního výpočtu střeleckých prvků a výběru munice.
5) palbu lze vést různými způsoby (jednotlivé výstřely, kontinuální střelba s proměnlivými časovými prodlevami, metodická střelba s předvolenými časovými prodlevami mezi výstřely). Systém zvládá i střelbu MRSI.
6) V případě použití podvozku Tatra lze volit mezi modernizovaným podvozkem Tatra VP31 nebo Tatra Force s pohonem všech kol, centrálním dohušťováním a nezávisle zavěšenými polonápravami s pneumatikami R20 14.00
7) U všech technických parametrů, včetně hlavně je zdůrazněno, že jsou to hodnoty platné pro technologický demonstrátor, z čehož odvozuji, že sériové provedení může být odlišné.
8) Z kontextu plyne, že je systém primárně určen spíše pro export.Skrýt celý příspěvekhttps://www.armadninoviny.cz/s...
19.1.2021 vyšiel na AN článok o DITE, ktorý ale nikto nevidel a nie je ani dostupný.https://www.armadninoviny.cz/s...
19.1.2021 vyšiel na AN článok o DITE, ktorý ale nikto nevidel a nie je ani dostupný.Avšak kto vie, ten si článok dokáže vyvolať z pamäte (Internet nezabúda). Návod dávať nebudem, zrejme si to pán Grohmann pripravil dopredu, tak mu to nebudem kaziť :D
Avšak kto vie, ten si článok dokáže vyvolať z pamäte (Internet nezabúda). Návod dávať nebudem, zrejme si to pán Grohmann pripravil dopredu, tak mu to nebudem kaziť :D
Tak to není. Jen jsme dobří v OSINT :)
Tak to není. Jen jsme dobří v OSINT :)
To byl tlak CSG, zřejmě slíbili exkluzivitu ATM.
To byl tlak CSG, zřejmě slíbili exkluzivitu ATM.
To je jedno, aj tak tam nie je nič, čo by zvrátilo koleso dejín. Všeobecné bludy, že delo je zrejme slovenské ale DITU čaká veľký exportný úspech
To je jedno, aj tak tam nie je nič, čo by zvrátilo koleso dejín. Všeobecné bludy, že delo je zrejme slovenské ale DITU čaká veľký exportný úspech
Tak zrovna o tom není v článku v ATM ani slovo. Jen neustále opakují, že se jedná o technologický demonstrátor, takže sériové provedení (bude-li nějaké) se může dost lišit a to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak zrovna o tom není v článku v ATM ani slovo. Jen neustále opakují, že se jedná o technologický demonstrátor, takže sériové provedení (bude-li nějaké) se může dost lišit a to včetně původu použitých komponent.Skrýt celý příspěvek
V pondělí vydáme článek. Prozatím je DITA skutečně technologický demonstrátor. Takže než bude vyvinut prototyp, je třeba testovat, testovat, testovat... Vyvinout demonstrátor je ta ...Zobrazit celý příspěvek
V pondělí vydáme článek. Prozatím je DITA skutečně technologický demonstrátor. Takže než bude vyvinut prototyp, je třeba testovat, testovat, testovat...
Vyvinout demonstrátor je ta lehčí část. Provést zevrubné testování a vyvinout prototyp je mnohem obtížnější úkol. Uvidíme.Skrýt celý příspěvek
Již v minulosti jsem se zmiňoval, že český průmysl dokáže postavit houfnici 155mm. Smysl pořízení houfnice Caesar je čím dál tím menší.
Již v minulosti jsem se zmiňoval, že český průmysl dokáže postavit houfnici 155mm. Smysl pořízení houfnice Caesar je čím dál tím menší.
Hlavní důvody jsou jasné. Prověřená česká 155 dnes neexistuje a ještě dlouho nebude existovat a o dost vyšší cena plně automatické verze. A už o tom nemudrujte, buďte rádi, že ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavní důvody jsou jasné. Prověřená česká 155 dnes neexistuje a ještě dlouho nebude existovat a o dost vyšší cena plně automatické verze. A už o tom nemudrujte, buďte rádi, že konečně něco solidního bude. Snad i brzy.Skrýt celý příspěvek
Naopak příteli, diskuze ohledně jedné z nejdůležitějších zbraní je na místě. Caesar je jen nejlevnější (vč. izraelského ATMOSu) řešení. Tomu také odpovídá charakter houfnice tj. ...Zobrazit celý příspěvek
Naopak příteli, diskuze ohledně jedné z nejdůležitějších zbraní je na místě.
Caesar je jen nejlevnější (vč. izraelského ATMOSu) řešení. Tomu také odpovídá charakter houfnice tj. dělo na podvozku Tatra.
Nabízí se ještě levnější řešení a to GO houfnic DANA s částečnou či větší modernizací.
Pokud náš průmysl dokáže vyvinout houfnici de-facto na přání zákazníka, byla by chyba tuto možnost ignorovat.
GO a dílčí modernizace houfnic DANA vyplní čas, než bude k dispozici houfnice DITA a zároveň uleví již tak vytíženému rozpočtu.Skrýt celý příspěvekAtmos nevyhověl požadavkům.
A opakuji, DITA není ani prototyp, jen technologický demonstrátor postavený na zahraničních komponentech. K bojovému systému má ještě pěkně daleko.Atmos nevyhověl požadavkům.
A opakuji, DITA není ani prototyp, jen technologický demonstrátor postavený na zahraničních komponentech. K bojovému systému má ještě pěkně daleko.Příteli, ATMOS vyhověl požadavkům. Pokud si myslíte, že původ zbraně (země NATO jak píšete níže) byl či je nějaký skalní požadavek při výběru, tak jste na hlubokém omylu. Jak a ...Zobrazit celý příspěvek
Příteli, ATMOS vyhověl požadavkům. Pokud si myslíte, že původ zbraně (země NATO jak píšete níže) byl či je nějaký skalní požadavek při výběru, tak jste na hlubokém omylu.
Jak a proč zavést houfnici DITA jsem se myslím vyjádřil dostatečně. Tak poukazování na prototyp je již irelevantní a zmatečné.Skrýt celý příspěvekNe diskuse už není namístě. Cesar byl vybrán a tečka. Vše ostatní už je jen bla bla bla a relativizování. O žádném českém řešení není rozumné diskutovat, protože neexistuje a ...Zobrazit celý příspěvek
Ne diskuse už není namístě. Cesar byl vybrán a tečka. Vše ostatní už je jen bla bla bla a relativizování. O žádném českém řešení není rozumné diskutovat, protože neexistuje a dlouho ještě - to zdůrazňuji - nebude existovat. Vývoj, zkoušky a zavedení do sériové výroby takového systému není otázka dvou let, ale 5 - 10 let. Takže pokud chceme mít do dvou let na dvoře moderní, solidní dělo, tak CESAR jasná a správná volba.Skrýt celý příspěvek
Přestože velice rád vidím náznak návratu dělostřelecké výroby zpět do ČR, určitě jsem pro nákup Caesaru. V podstatě polní houfnice připevněná na náklaďáku je trend a výkony má ...Zobrazit celý příspěvek
Přestože velice rád vidím náznak návratu dělostřelecké výroby zpět do ČR, určitě jsem pro nákup Caesaru. V podstatě polní houfnice připevněná na náklaďáku je trend a výkony má papírově špičkové. Nepřerušení palby kvůli přebíjení může být také výhoda, která kompenzuje tu o něco větší dřinu s obsluhou. Jediné co by stálo za snahu, požadovat větší přenos výroby i částí děla, nejen podvozku, do ČR.Skrýt celý příspěvek
Jura99 Konstrukce Caesaru apod. se hodí tam, kde mají celoroční teplé klima. Proto také největší úspěchy Caesaru, Atmosu, apod. jsou hlavně v těchto geografických polohách. Naopak ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Konstrukce Caesaru apod. se hodí tam, kde mají celoroční teplé klima. Proto také největší úspěchy Caesaru, Atmosu, apod. jsou hlavně v těchto geografických polohách. Naopak věžovým a v drtivé většině pásovým houfnicím se daří více na severu jako je třeba Evropa. Celá řada evropských států si pořídila v nedávné době plnohodnotné houfnice. Hlavním trhákem je K9.
Samozřejmě, vše má své pro a proti. Ovšem ČR se nachází ve střední Evropě a i kvůli tomu, by jsme se měli víc dívat na naše atmosférické podmínky a dokonce i na to, co tu roste. Aby jsme nedopadli jako s věží RCWS-30 kdy pro průjezdu lesem se jí dle Murphyho zákonů očešou senzory a je poškozena. Věž RCWS-30 se nehodí do střední Evropy. Dokonce ani Izrael tuto věž nezavedl.
S nákupem Caesaru se dopustíme stejné chyby jako nákupem věže RCWS-30 pro Pandury.Skrýt celý příspěvekRazem: Nemyslím si, že pohyb nabíječe u poloautomatu Caesaru je nějak neprováditelný v mrazu. Vždyť on pouze chytí střelu a položí ji na rameno o metr vedle. U automatu ani to ...Zobrazit celý příspěvek
Razem: Nemyslím si, že pohyb nabíječe u poloautomatu Caesaru je nějak neprováditelný v mrazu. Vždyť on pouze chytí střelu a položí ji na rameno o metr vedle. U automatu ani to nemusí. Hnací náplně jsou lehké. To se v naší populaci nenajde nikdo ochotný pracovat v zimě venku ? To na stavbách v mrazu makají už jen Ukrajinci a Češi jsou u kamen ? Jinak ale souhlasím s K9. Stálo za úvahu koupit kompletní výzbroj pro 7.mb najednou a u Korejců a houfnice vtělit do brigády.Skrýt celý příspěvek
Razem. Váš poslední příspěvek je nesmysl. Protože jak vysvětlíte skutečnost, že třeba takové Finsko sice provozuje cca 48 K-9, ale zároveň si drží cca 300 tažných houfnic? To není ...Zobrazit celý příspěvek
Razem.
Váš poslední příspěvek je nesmysl. Protože jak vysvětlíte skutečnost, že třeba takové Finsko sice provozuje cca 48 K-9, ale zároveň si drží cca 300 tažných houfnic?
To není o tom, v jakých podmínkách kdejaká armáda má operovat, protože zásobníky jednotlivých houfnice se nenabíjejí otočením Arabelinina prstenu, ale hezky ručně a je jedno jaké je v tu chvíli počasí. Pokud dělostřelci vypálí vše co mají, nezbývá jim nic jiného než vylézt ze stroje a začít nabíjet ať prší sněží nebo je hic. Na delší dobu si nemohou dovolit přerušit palbu. Nebo pořídit poměrně drahé nabíjecí vozidlo, které se ovšem nenakupuje v počtu 1:1.
To jaký stroj se pořídí či nepořídí ovlivňuje organizační struktura a způsob nasazení jednotek. Je nesmysl do pěších brigád řadit těžké samohybné houfnice s otočnou věží. Naopak když dělostřelce dáváte jako organickou součást těžké brigády je nesmysl do ní cpát tažné dělostřelectvo a volí se těší stroje s otočnou věží. Když se snažíte vybudovat těžkou brigádu na pásech, je do ní nesmysl cpát stroj na kolech, a když se snažíte vybudovat samostatný dělostřelecký oddíl tak víc než věž potřebujete univerzálnější platformu, která toho zvládá víc. A to vše vybíráte tak aby to bylo za přijatelnou cenu. Nikdo vám nedá 20 miliard na nákup strojů s otočnou pancéřovanou věží, když je velká pravděpodobnost, že zrovna toto jednotka nevyužije.
Tohle rozhoduje o tom jaký stroj se pořídí a nebo ne.
Počasí při výběru hraje až druhořadou roli, protože manuální práci a vystavení povětrnostním vlivům se v armádě a při boji nevyhnete.
Co se týče věže RCWS-30, tak její zvolení neovlivnilo počasí, ale to že AČR chtěla po nových KBVP plavby schopnost a tudíž potřebovala někde ušetřit váhu, tak zvolila lehkou bezosádkovou platformu. Poláci šli jinačím směrem a zvolili lehce pancéřovanou věž OTO Melara Hitfist 30, tuším, která sice ušetřila váhu ale její osádce poskytuje jen omezenou ochranu.Skrýt celý příspěvekMiroslav: to už je trochu posedlost, registrovat co jsem napsal a hledat rozpory. Výroba "částí děla" nemusí být hned hlaveň, ale třeba ta nabíjecí ramena, hydraulika, zásobníky, ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: to už je trochu posedlost, registrovat co jsem napsal a hledat rozpory. Výroba "částí děla" nemusí být hned hlaveň, ale třeba ta nabíjecí ramena, hydraulika, zásobníky, nástavba na podvozku atp. Jinak ale, pokud jde o hlavně, zde to vypadá na ucelenou zakázku cca 52ks hlavní, tolik Zuzan se zhruba vyrobilo za celou dobu po revoluci, pokud tedy myslíš to, co jsem psal o rentabilitě výroby hlavní pro Zuzanu v ZTS. Pokud to CSG myslí s houfnicemi vážně, dost možná se jim vlastní výroba hlavní pro nové houfnice i servis starších vyplatí. Třeba ty Azerbajdžánské Dany, nutno říct bohužel, si své hlavně zčásti ostřílely a mohou dřív nebo později potřebovat obnovu. Nicméně opět věřím, že soukromník si to spočítá a rozhodne se.Skrýt celý příspěvek
Jura: Áno, Mám takú záľubu... Mám pomerne dobrú pamäť a tiež rád dostávam cudzích ľudí do nekomfortných situácií. Tak prečo by som si to mal nechať ujsť keď mi tvoje bláboly tak ...Zobrazit celý příspěvek
Jura: Áno, Mám takú záľubu... Mám pomerne dobrú pamäť a tiež rád dostávam cudzích ľudí do nekomfortných situácií. Tak prečo by som si to mal nechať ujsť keď mi tvoje bláboly tak nahrávajú? Sám si za to môžeš. Keby si nekecal, tak ťa nenachytám jak malého chlapca na farskej hruške.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: tvé okolí tě musí milovat, ale na druhou stranu je dobré, že ti zjevně stačí jen pocit, že jsi někoho nachytal na švestkách, nezáleží ti, že skutečnost může být třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: tvé okolí tě musí milovat, ale na druhou stranu je dobré, že ti zjevně stačí jen pocit, že jsi někoho nachytal na švestkách, nezáleží ti, že skutečnost může být třeba úplně jiná. On i podprůměrný ekonom odhadne, že pokud je fabrika založená na produkci 100-200 hlavní ročně a ta produkce najednou spadne na 1, 2 nebo 5 hlavní ročně po dobu 30let, že ta hala, stroje a lidi nebudou mít do čeho píchnout a je nutné to zavřít nebo hledat jiný předmět výroby.Skrýt celý příspěvek
To je síce pravda, že tých hlavní sa už nevyrobí toľko ako kedysi. Hlavne tých väčších. Ale... 1/ Keď sa to neoplatí na Slovensku, prečo by sa to malo oplatiť v ČR? 2/ Tá výroba ...Zobrazit celý příspěvek
To je síce pravda, že tých hlavní sa už nevyrobí toľko ako kedysi. Hlavne tých väčších. Ale...
1/ Keď sa to neoplatí na Slovensku, prečo by sa to malo oplatiť v ČR?
2/ Tá výroba tam už dávno nie je len o delách, takže si na seba vyrobia
3/ Jedná sa o strategickú spôsobilosť. Síce si nevieme vyrobiť stíhačku, ale vieme si vyrobiť prakticky akúkoľvek hlaveň, delo. Jedná sa o tzv vyhradené technické zariadenia pre kritickú infraštruktúru na ktorú samozrejme štát prispeje ak treba. Sú proste veci, do ktorých sa oplatí investovať aj keď je to ekonomický nonsens. Budeš sa čudovať, nie je to zase tak dávno, čo z tejto infraštruktúry bola vyňatá linka na výrobu tankov. Neviem čo je s ňou dnes, ale tá firma ju musela udržiavať vo funkčnom stave pre prípad potreby. Citujem riaditeľa ZŤS v článku z roku 2002:
Navyše, od minulého roku už spoločnosť nie je predmetom hospodárskej mobilizácie, teda nemusí zachovať výrobné kapacity pre prípad ohrozenia. J. Šupala preto odkazuje vláde: „Ak bude štát chcieť udržiavať výrobu tankov, nech si zariadenia odkúpi v konkurze.“Skrýt celý příspěvek
Český průmysl zatím postavil (staví) jen technologický demonstrátor a to tak, že stěžejní komponenty (hlaveň, úsťovou brzdu, nabíjecí mechanismus, software) dovezl ze zahraničí, ...Zobrazit celý příspěvek
Český průmysl zatím postavil (staví) jen technologický demonstrátor a to tak, že stěžejní komponenty (hlaveň, úsťovou brzdu, nabíjecí mechanismus, software) dovezl ze zahraničí, zřejmě ze Slovenska. Navíc to co zatím smontoval neodpovídá požadavkům AČR na nové dělo.Skrýt celý příspěvek
Jen pro zopakování, jaké jsou požadavky AČR na nové dělo...
Jen pro zopakování, jaké jsou požadavky AČR na nové dělo...
podvozek Tatra ráže 155/52 vyráběné v členské zemi EU či NATO sériově vyráběné a zavedené do výzbroje členského státu EU či NATO automatické nebo poloautomatické nabíjení posádka ...Zobrazit celý příspěvek
podvozek Tatra
ráže 155/52
vyráběné v členské zemi EU či NATO
sériově vyráběné a zavedené do výzbroje členského státu EU či NATO
automatické nebo poloautomatické nabíjení
posádka max. 4 osoby
co nejširší škála munice, včetně naváděné
Tedy je toho víc, tohle je to co si dám z hlavySkrýt celý příspěvekUlehčím vám to, zde jsou požadavky: Specifikace: • osádka do 4 osob • autonomní zbraňový komplet • dostřel přes 40 km • sekvenční palba se současným dopadem střel na cíl (MRSI) • ...Zobrazit celý příspěvek
Ulehčím vám to, zde jsou požadavky:
Specifikace:
• osádka do 4 osob
• autonomní zbraňový komplet
• dostřel přes 40 km
• sekvenční palba se současným dopadem střel na cíl (MRSI)
• 25 let životní cyklus
• celkem 52 samohybných děl
1. Samohybné dělo
• ráže 155 mm
• délka hlavně 52 ráží
2. Munice
• tříštivo-trhavá, dýmová, osvětlovací (HE, SMK, ILL)
• speciální a přesně naváděná munice (PGM/ PGK- precision guided munition/kit)
3. Vedení nepřímé střelby
• automatizovaný systém řízení palby dělostřelectva;
• automatické zamíření;
• alespoň poloautomatické nabíjení;
• minimálně 5-6 výstřelů za minutu
4. Zařízení pro zjišťování počáteční změny rychlosti střel
5. Maskování a vlastní ochrana
• multispektrální modulární mobilní maskování
• alespoň 7,62 mm kulomet NATO
6. Balistická ochrana
• protiminová ochrana
• ochrana proti dělostřeleckým šrapnelům a pěchotným zbraním
7. Mobilita
• podvozek 8×8 TATRA
• rychlost na silnici alespoň 70 km/h
• rychlost v terénu alespoň 30 km/h
• dojezd minimálně 500 km
• pomocná zdrojová jednotka (APU)
• vzdušná přepravitelnost
8. Spojovací, informační a jiné systémy
• systému vnitřní komunikace (intercom)
• VKV/UKV radiostanice pro hlasové a datové spojení
• integrace národního systému velení a řízení
• integrace systému řízení palby dělostřelectva
• GPS a inerciální navigační systém
• diagnostický systém vozidla s otevřenou architekturou
• systém bojové identifikace
• kolektivní systém automatizované ochrany proti ZHNSkrýt celý příspěvekRázem A jak víte, že bude s automatem, já jsem přesvědčen, že je to bude dánský model. Jinak Vám ta vypadla ta důležitá podmínka původ a zavedení v NATO. Proto nebyl brán v úvahu ...Zobrazit celý příspěvek
Rázem
A jak víte, že bude s automatem, já jsem přesvědčen, že je to bude dánský model.
Jinak Vám ta vypadla ta důležitá podmínka původ a zavedení v NATO. Proto nebyl brán v úvahu Atmos,
To, že je Dita technologický demonstrátor (ani ne prototyp), s nesprávnou délkou hlavně už ignorujte úplně.Skrýt celý příspěvekPříteli, požadavky o kterých mluvíte nejsou oficiální požadavky na novou houfnici. Samozřejmě mohou mít určitou váhu, pokud při výběru budou rovný kandidáti a musí se nějak ...Zobrazit celý příspěvek
Příteli, požadavky o kterých mluvíte nejsou oficiální požadavky na novou houfnici. Samozřejmě mohou mít určitou váhu, pokud při výběru budou rovný kandidáti a musí se nějak rozhodnout.
Požadavky, které jsem vám napsal jsou oficiální.
Ohledně dánských houfnic, tak ty ještě ani nejsou zavedeny. Jen si je Dánsko vybralo, natož aby byly operačně nasaditelné.Skrýt celý příspěvekRazem:
Dánové už na svých CAESARECH cvičí :-)
https://www.youtube.com/watch?...Razem:
Dánové už na svých CAESARECH cvičí :-)
https://www.youtube.com/watch?...Dánské houfnice jsou již zavedeny, probíhá na nich výcvik. Vzhledem k tomu, že žádný tendr na houfnice neproběhl, MO si vybralo napřímo, takže nemáte ponětí co a jakou váhu mělo. ...Zobrazit celý příspěvek
Dánské houfnice jsou již zavedeny, probíhá na nich výcvik.
Vzhledem k tomu, že žádný tendr na houfnice neproběhl, MO si vybralo napřímo, takže nemáte ponětí co a jakou váhu mělo. Já jen říkám co MO zveřejnilo v tisku, tedy, že systémy nevyráběné v NATO/EU byly v průběhu hodnocení vyřazeny. Stejně tak systémy původem z NATO/EU, ale nezavedené a nevyráběné, viz EVA. A že v realitě se vybíralo jen mezi Z2 a Caesar.Skrýt celý příspěvekRázem Což nic nemění na tom, že jsou oficiálně zařazené do výzbroje a dokonce byly objednány další. Jinak, když podle vás byl brán do úvahy i Atmos, tak jak mohla na druhém místě ...Zobrazit celý příspěvek
Rázem
Což nic nemění na tom, že jsou oficiálně zařazené do výzbroje a dokonce byly objednány další.
Jinak, když podle vás byl brán do úvahy i Atmos, tak jak mohla na druhém místě skončit Z2, která musí být i vzhledem ke konceptu (věžová houfnice) a spíše manufakturnímu způsobu výroby o mnoho dražší?
To, že se na začátku posuzovalo cca 8 systémů nikdo nepopírá, ale v realitě byly na startu jen dva, oba zavedené a vyráběné v EU/NATO.Skrýt celý příspěvekRazem Dánsko své CAESARY už do výzbroje zařadilo. Ovšem problémy ve výrobě spojené s pandemií COVIT - 19 odložilo dodávky všech kusů na jaro roku 2021. Původně měli dorazit všechny ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Dánsko své CAESARY už do výzbroje zařadilo. Ovšem problémy ve výrobě spojené s pandemií COVIT - 19 odložilo dodávky všech kusů na jaro roku 2021. Původně měli dorazit všechny v polovině roku 2020. Dodány byly ale pouze dva kusy pro potřeby výcviku. Což jsem také psal. Že Dánové už na svých CAESARECH cvičí.Skrýt celý příspěvekSpíše by to chtělo znát 11 kritérií ve studii proveditelnosti z roku 2019, podle kterých vzniklo toto hodnocení jednotlivých ...Zobrazit celý příspěvek
Spíše by to chtělo znát 11 kritérií ve studii proveditelnosti z roku 2019, podle kterých vzniklo toto hodnocení jednotlivých typů.
https://www.euro.cz/wp-content... Skrýt celý příspěvek
Projekt DITA se měl objevit minimálně 5. let na zpět aby o něm mohla AČR vůbec uvažovat jestli vývoj podpoří nebo ne. Teď už je tak trochu pozdě. Navíc s těmi finančními čachry co ...Zobrazit celý příspěvek
Projekt DITA se měl objevit minimálně 5. let na zpět aby o něm mohla AČR vůbec uvažovat jestli vývoj podpoří nebo ne.
Teď už je tak trochu pozdě. Navíc s těmi finančními čachry co se včil kolem armádního rozpočtu dějí, bude AČR ráda jestli bude mít aspoň na benzín. Ono totiž ve chvíli, kdy se počítá, že třeba první splátka za nová BVP bude ve výši až 4 miliard, je odebrání těch 10 miliard dost zásadní.
Takže pokud se bude něco rušit tak opět z nedostatku financí.
Každopádně rušit chystaný nákup nových houfnic na základě toho, že CSG předvedla technický demonstrátor, on to není ještě ani prototyp, by bylo hodně krátkozraké spíše hloupé. Od technického demonstrátoru k funkčnímu produktu může vést cesta dlouhá 5 - 10 let podle množství financování vývoje a podle samotných počadavků finálního odběratele.
Jak popsal Nesher. Finanční produkt se může od nynějšího vzhledu rapidně lišit.
A jelikož AČR se roky a roky jen bere a dává se jí zpět minimum, tak by za těchto podmínek trval ten vývoj pro potřeby AČR tak 20. let.
Nic méně. V budoucnu pokud by se AČR rozhodla do 7. brigády včlenit dělostřelecký oddíl, by DITA mohla v budoucnu sloužit jako zajímavá kombinace s podvozkem nového BVP. Ono takové vytvoření 75. smíšeného dělostřeleckého praporu, kde by byly samohybné minomety a houfnice na stejné platformě, by 7. brigádě docela slušelo. Každopádně dřív jak za 10 let se o tom nebude ani uvažovat. :-) Teď jsou na pořadu dne důležitější projekty :-)Skrýt celý příspěvekKonečně hlas rozumu.
Jinak já bych raději než další houfnici viděl v AČR raketomety.Konečně hlas rozumu.
Jinak já bych raději než další houfnici viděl v AČR raketomety.Jasně. Byla to jen úvaha, která by mohla v budoucnu 7. brigádě dát možnost operovat více samostatně. Šlo mi o to, že DITA by byla vhodnější spíše pro potřeby 7. brigády na pásovém ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně. Byla to jen úvaha, která by mohla v budoucnu 7. brigádě dát možnost operovat více samostatně. Šlo mi o to, že DITA by byla vhodnější spíše pro potřeby 7. brigády na pásovém podvozku, než pro potřeby 13. dělostřeleckého samostatného pluku.Skrýt celý příspěvek
Podle mého, je zase hloupé kupovat narychlo nejlevnější řešení houfnic ráže 155mm. Ostatní země také prodlužují životnost své techniky či délku její služby, než je k dispozici ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mého, je zase hloupé kupovat narychlo nejlevnější řešení houfnic ráže 155mm.
Ostatní země také prodlužují životnost své techniky či délku její služby, než je k dispozici nový produkt jejich průmyslu.
Přes dvacet let jsme v NATO a dělo ráže 152mm doposud nevadilo. Teď mu končí životnost a jeho modernizace má najednou vadit... I tanky T-72 nadále budeme provozovat a nikomu ráže 125mm nevadí.
GO a dílčí modernizaci houfnic DANA s vizí zavedení nové české houfnice DITA (dle požadavků AČR) je investice do české ekonomiky a průmyslu a navíc v současné době je to úspora, protože AČR čeká celá řada modernizačních projektů.Skrýt celý příspěvekJasně, budeme modernizaci nastavovat podle to co a kdy CSG vyplodí. Jinak, byť to odmítáte vzít na vědomí, DITA dle toho co o ní víme, není české, ale slovenské dělo. Takže to není ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, budeme modernizaci nastavovat podle to co a kdy CSG vyplodí. Jinak, byť to odmítáte vzít na vědomí, DITA dle toho co o ní víme, není české, ale slovenské dělo. Takže to není "jejich" původu.Skrýt celý příspěvek
jilec To lze i u Caesarů, nakoupí je CSG a prodá MO. Jen si za to něco vezme, což mimochodem i u DITA, když to doveze ze Slovenska, tak si na to také něco přehodí. Jinak tu všichni ...Zobrazit celý příspěvek
jilec
To lze i u Caesarů, nakoupí je CSG a prodá MO. Jen si za to něco vezme, což mimochodem i u DITA, když to doveze ze Slovenska, tak si na to také něco přehodí.
Jinak tu všichni odmítají vidět dvě věci, existuje nějaký plán modernizace a děla jsou na řadě dnes. Za pět let se budou řešit jiné věci. A DITA je jen technologický demonstrátor.
Navíc jen to, že NEXTER koupí podvozky Tatra pro francouzskou armádu (Caesar 8x8) je pro český průmysl lepší varianta než, že tu někdo smontuje za použití dovezených komponent ze Zuzany 2000 (tj. více jak dvacet let starého děla) něco co se nazve českou houfnicí, přičemž český bude jen pádvozek, stejně jako u Caesaru.Skrýt celý příspěvekRazem. Bylo vám to tu napsáno už několikrát. CSG svůj technologický demonstrátor staví primárně na technologiích ze zahraničí. To, že na nynější vizualizace houfnice DITA vypadá ...Zobrazit celý příspěvek
Razem. Bylo vám to tu napsáno už několikrát. CSG svůj technologický demonstrátor staví primárně na technologiích ze zahraničí. To, že na nynější vizualizace houfnice DITA vypadá jako DANA neznamená, že to tak bude. Nyní se bavíme pouze o nápadu. CSG má nyní nápad, a aby svůj nápad mohla prezentovat potenciálním zákazníkům vytvořila technologický demonstrátor, a ten sestavila z dostupných dílů ze zahraničí. Finální produkt může klidně vypadat jako AT-AT ze Star Wars.
Navíc CAESARY jsou na podvozku tatra takže se jedná o produkt českého průmyslu. A i v budoucnu DITA bude minimálně samotnou zbraň mít ze zahraničí, protože u nás se hlavně na houfnice nevyrábějí a CSG těžko bude investovat své finance do vývoje nové hlavně stejně tak AČR. Jednodušší a rychlejší je koupit licenci nebo přímo produkt v cizině.
Nic se nekupovalo narychlo. Nad nákupy se uvažuje delší dobu.
Navíc nejedná se o nejlevnější řešení, ale o cenově přijatelné řešení pro potřeby AČR nebo spíše pro potřeby 13. dělostřeleckého samostatného pluku a jeho operačních rozkazech.
Armáda není holubník a každá jednotka má své rozkazy, své postupy a své úkoly, které má plnit. A jelikož 13. dělostřelecký pluk je samostatný a není přičleněn k žádné z mechanizovaných brigád, bude muset plnit úkolů daleko více, od přímé palebné podpory konrétnímu praporu, přes všeobecnou podporu na konkrétním úseku fronty, podle vyžádání jednotky co bude podporu potřebovat, až po přesné údery na velkou vzdálenost pomocí přesně naváděné munice, protože AČR chybí raketomety, takže dělostřelci potřebují schopnosti aby mohli tento nedostatek aspoň částečně suplovat.
Tohle, ale žádná modernizace houfnic DANA nenabízí, a jiné dělostřelecké systémy na pásové podvozku jsou pro tyto potřeby zase zbytečně drahé v dnešní době.
Ráže 152 mm vadí už delší dobu, akorát s tím nikdo nic nedělal.
GO a dílčí modernizace houfnic DANA jsou jen plýtváním financí a zdrojů, žádná úspora, protože neposunou schopnosti AČR a 13. dělostřeleckého pluku nikam. A čekat na DITU? V Armádě je potřeba na všechno čas. Houfnice se nezavádějí tak, že je jednotka dostane a hned všechno umí. Podle techniky a její schopnosti se upravuje následná taktika, strategie, operační postupy atd. atd.
Zavedení nové techniky do armády je zdlouhavý projekt. Zvlášť, když musíte zavádět něco s čím armáda dosud neměla zkušenosti. To je práce na dalších minimálně 5 let.
A AČR už ten čas nemá. Čím víc budeme čekat tím to bude v budoucnu finančně náročnější.
Navíc nákup CAESARU je podpora českého průmyslu. Navíc je to jednodušší, rychlejší a levnější cesta jak adekvátně modernizovat schopnosti 13. dělostřeleckého pluku.Skrýt celý příspěvekRazem: ráže 125mm vadí rovněž, ale na nákup nových tanků zkrátka nejsou peníze a každý kdo se podívá na stav techniky ví, že na něj dalších deset let nebude. A díky KSČM, a ...Zobrazit celý příspěvek
Razem: ráže 125mm vadí rovněž, ale na nákup nových tanků zkrátka nejsou peníze a každý kdo se podívá na stav techniky ví, že na něj dalších deset let nebude. A díky KSČM, a připosranosti Babiše z nich, se to provizorium protáhne o dalších pět let minimálně.Skrýt celý příspěvek
Jeśli chodzi o działo do DITU - to ja nie widzę problemu. W Europie jest kilka firm, które mogą dostarczyć odpowiednie działa - Nexter, Rheinmetall, Yugoimport SDPR, HSW. Dla ...Zobrazit celý příspěvek
Jeśli chodzi o działo do DITU - to ja nie widzę problemu.
W Europie jest kilka firm, które mogą dostarczyć odpowiednie działa - Nexter, Rheinmetall, Yugoimport SDPR, HSW.
Dla mnie wielką szkodą jest że nie udało się nawiązać współpracy międznarodowej (czesko-polsko-słowackiej) i opracować jedno działo na Tatrze.
Skorzystli by wszyscy - bo skala ewentualnego kontraktu byłaby na tyle duża, że "każdy by zarobił"
A nie ukrywam, że moim zdaniem Tatra 8x8 jest najlepszym podwoziem na Kryla.Skrýt celý příspěvekNezbývá než Polsku závidět. V hypotetickém konvenčním konfliktu s Ruskem nebo Německem (ano, schválně píšu i Německo, neboť geopolitické vztahy i globální politika se mění ...Zobrazit celý příspěvek
Nezbývá než Polsku závidět.
V hypotetickém konvenčním konfliktu s Ruskem nebo Německem (ano, schválně píšu i Německo, neboť geopolitické vztahy i globální politika se mění každým dnem - dneska kamarád, zítra nepřítel), by tohle udělalo slušnou paseku.Skrýt celý příspěvekNetreba toľko zbraní aby si musel vyhrať, stačí toľko, aby prípadný zisk nepriateľa neprevyšoval straty. Myslím, že to sa Poľsku aj celkom podarilo. Nemecku, tobôž nie Rusku by sa ...Zobrazit celý příspěvek
Netreba toľko zbraní aby si musel vyhrať, stačí toľko, aby prípadný zisk nepriateľa neprevyšoval straty. Myslím, že to sa Poľsku aj celkom podarilo. Nemecku, tobôž nie Rusku by sa neubránili, ale nikto nepôjde do konfliktu ktorý bude tak ťažko zaplatený obeťami a škodamiSkrýt celý příspěvek
Miroslav - osobne nemám dojem že by terajšia poľská armáda nejak veľmi zaostávala za nemeckou hlavne po správach v akom stave by mal byť bundeswehr...a poliaci stále posilujú... a ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav - osobne nemám dojem že by terajšia poľská armáda nejak veľmi zaostávala za nemeckou hlavne po správach v akom stave by mal byť bundeswehr...a poliaci stále posilujú...
a čo sa týka rusov,tak v minulosti boli povestní ako im veľmi záležalo na stratách,ale čo by bolo teraz...Skrýt celý příspěvekRóżnica między Polską a Niemcami jest taka, że w Niemczech obywatele są często jawnie informowani o problemach. Na przykład wiem, jaki % SPz Puma jest niesprawny. Polski obywatel ...Zobrazit celý příspěvek
Różnica między Polską a Niemcami jest taka, że w Niemczech obywatele są często jawnie informowani o problemach. Na przykład wiem, jaki % SPz Puma jest niesprawny. Polski obywatel nie ma takiego przywileju, bo nie jest traktowany jako właściciel państwa, lecz jako ktoś, kto ma dawać pieniądze i nie pytać o ich wydawanie.Skrýt celý příspěvek
Tromp - toto nie je iba v poľsku,ale myslím že tento problém má aj slovensko,česko,maďarsko...proste bývalý východný blok...ďalší rozdiel medzi západnou a východnou európou...
Tromp - toto nie je iba v poľsku,ale myslím že tento problém má aj slovensko,česko,maďarsko...proste bývalý východný blok...ďalší rozdiel medzi západnou a východnou európou...
Jestli jsem si správně přeložil Trompův komentář, tak s první polovinou nemůžu souhlasit. V dobách míru je určitě dobré, aby občané měli transparentní přehled o důležitých ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli jsem si správně přeložil Trompův komentář, tak s první polovinou nemůžu souhlasit.
V dobách míru je určitě dobré, aby občané měli transparentní přehled o důležitých vojenských zakázkách, jejich ceně apod. A to z důvodů potírání korupce.
Nicméně co se týče stavu bojeschopnosti, kvalitě a počtu nasaditelných strojů, to bych raději mlžil, jenom co to jde. Nejlépe bych prohlašoval, že většina vojska je schopná boje ve velmi krátkém čase.
Pro malé státy může takové dělání "ramen" být otázkou mezi životem a smrtí.
A nepřítele s nekvalitním zpravodajským materiálem tohle může odradit od potenciálního konfliktu - neví, do čeho jde.Skrýt celý příspěvekstepan - ak narážate na niečo ako vojenské tajomstvo,tak áno,má to zmysel...ale osobne si myslím,že len v prípade keby napr. v ossr už mali 14ks f-16 a 80% pilotov by dostalo ...Zobrazit celý příspěvek
stepan - ak narážate na niečo ako vojenské tajomstvo,tak áno,má to zmysel...ale osobne si myslím,že len v prípade keby napr. v ossr už mali 14ks f-16 a 80% pilotov by dostalo brušnú virózu- to by mi dávalo zmysel tajiť,tých pár dní :)
ale tajiť že platíme ťažké € za servisovanie migov-29 a TAJIŤ koľko je prevádzkovo schopných mi nepríde ako vojenské tajomstvo,ale ako odrb...
a osobne si nemyslím,že v dnešnej dobe by zachránilo malé štáty pred napadnutím - dělání "ramen".dnes už rozviedka dokáže asi dosť presne zistiť ako má ktorá krajina silnú armádu...Skrýt celý příspěvek
Smutné, že naši kluci z minometek dostali akorát nové Tatrovky, kterými mohou tahat ty své muzejní kousky.
Smutné, že naši kluci z minometek dostali akorát nové Tatrovky, kterými mohou tahat ty své muzejní kousky.
Snad jste nečekal, že by někdo na tu tatrovku udělal platformu, aby z toho mohl být samohybný minomet?
Rozhodně má AČR asi největší 120 mm minomet.Snad jste nečekal, že by někdo na tu tatrovku udělal platformu, aby z toho mohl být samohybný minomet?
Rozhodně má AČR asi největší 120 mm minomet.Samohybný minomet PRAM na podvozku BVP, kterého se tuším vyrobilo pár kusů by asi i podle dnešních měřítek nebyl špatný. Ten vezený, resp. tažený je už trošku out.
Samohybný minomet PRAM na podvozku BVP, kterého se tuším vyrobilo pár kusů by asi i podle dnešních měřítek nebyl špatný. Ten vezený, resp. tažený je už trošku out.
Silné delostrelectvo dáva tušiť, kto je očakávaným protivníkom. Pre domáceho čitateľa je asi najzaujímavejšia práve tá Dana. Zaujímala by ma budúcnosť Dan v poľskej armáde. Opustia ...Zobrazit celý příspěvek
Silné delostrelectvo dáva tušiť, kto je očakávaným protivníkom. Pre domáceho čitateľa je asi najzaujímavejšia práve tá Dana. Zaujímala by ma budúcnosť Dan v poľskej armáde. Opustia Poliaci po skončení životnosti Dan koncept ťažkých kolesových húfnic a pôjdu cestou kvantity v prospech ľahkých húfnic? Alebo to potenciálne budú chcieť nahradiť povedzme Z2 (alebo iným konkurenčným riešením)?Skrýt celý příspěvek
Mnohem větší šanci než Zuzana má Dita. Rozdíl v ceně bude znatelný a Poláci si dobře rozmyslí, do čeho investují. Mají hodně rozdělaných programů a každý zlotý se počítá.
Mnohem větší šanci než Zuzana má Dita. Rozdíl v ceně bude znatelný a Poláci si dobře rozmyslí, do čeho investují. Mají hodně rozdělaných programů a každý zlotý se počítá.
A prečo by mala byť Dita výrazne lacnejšia ako Zuzana? Je k tomu nejaký racionálny dôvod? Teda, keď Dita vôbec bude, akože zatiaľ nie je okrem demonštrátora. Dita má narozdiel od ...Zobrazit celý příspěvek
A prečo by mala byť Dita výrazne lacnejšia ako Zuzana? Je k tomu nejaký racionálny dôvod? Teda, keď Dita vôbec bude, akože zatiaľ nie je okrem demonštrátora. Dita má narozdiel od Zuzany slabší kanón. Dôvodom zrejme bude práve to, že ho pre Ditu má dodávať výrobca ZuzanySkrýt celý příspěvek
Tak slovenský kanón byl asi vybrán jako nejlevnější řešení, tedy to stačí. Pokud by byl zájem o něco lepšího / dražšího, tak bych se nedivil ani osazení něčím od Rheinmetallu, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak slovenský kanón byl asi vybrán jako nejlevnější řešení, tedy to stačí. Pokud by byl zájem o něco lepšího / dražšího, tak bych se nedivil ani osazení něčím od Rheinmetallu, který nedávno podepsal spolupráci s CSG. Předpokládám že věž Dity je dostatečně dimenzovaná i na výkonnější hlaveň.Skrýt celý příspěvek
Jsme zvědavý na schopnosti toho automatického nabíjení u Dity. Osádka zjevně sedí v kabině podvozku a věž pracuje automaticky, dokud má munici a hnací náplně. Takže to patrně umí ...Zobrazit celý příspěvek
Jsme zvědavý na schopnosti toho automatického nabíjení u Dity. Osádka zjevně sedí v kabině podvozku a věž pracuje automaticky, dokud má munici a hnací náplně. Takže to patrně umí vybrat příslušný typ granátu, odebrat správný požadovaný počet nábojek, časovat granáty atp. Ta kratší délka hlavně může mít X motivů, v neposlední řadě i ten Miroslavův, i když mi to přijde spíš nejapné, domnívat se zachránit před konkurencí dodávkou jen "horšího" kanonu.Skrýt celý příspěvek
Jura: Mám také informácie, že tam bude kratší kanón práve z dôvodu, že sa chráni Know-how. Či je to pravda, to potvrdiť neviem ale zmysel to dáva. Producenti zbraní nezvyknú ...Zobrazit celý příspěvek
Jura: Mám také informácie, že tam bude kratší kanón práve z dôvodu, že sa chráni Know-how. Či je to pravda, to potvrdiť neviem ale zmysel to dáva. Producenti zbraní nezvyknú dodávať mimo svoj domáci trh plnú verziu toho najlepšieho čo dokážu vyprodukovať. Konieckoncov Dita by bola priama konkurencia a oni na to nemajú dôvod ich takto podporiťSkrýt celý příspěvek
Miroslav: to mi přijde jako nejmíň pravděpodobná verze. Tu houfnici asi nestaví kvůli tomu, aby byla horší a nikdo si ji nekoupil, předpokládám, že už vědí. kdo si ji objedná a ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: to mi přijde jako nejmíň pravděpodobná verze. Tu houfnici asi nestaví kvůli tomu, aby byla horší a nikdo si ji nekoupil, předpokládám, že už vědí. kdo si ji objedná a proč tam bude L45. Mimochodem to dělo v Daně (a dalších verzích) je evoluce sovětské houfnice D-20, takže tam nějaký zásadní patent asi nebude. V neposlední řadě je slévárna odlitků hlavní ZTS Metalurg v rukou CSG, takže je opravdu otázka, kdo tam za jak dlouhý konec provazu tahá. Příští měsíce ukážou, co to ta Dita vlastně je.Skrýt celý příspěvek
Predsa aby sa nezasekla v T - križovatke :D Teraz vážne. Patent tam asi nebude ale výrobné know-how tam je. A komu predajú čo, je len ich vec. Keď si doma nedokážeš vyrobiť niečo ...Zobrazit celý příspěvek
Predsa aby sa nezasekla v T - križovatke :D
Teraz vážne. Patent tam asi nebude ale výrobné know-how tam je. A komu predajú čo, je len ich vec. Keď si doma nedokážeš vyrobiť niečo sám, tak je to jedno či tam je alebo nie je patent. Rozhoduje ten, kto to vyrobiť vie. Nehovoriac o tom, že ZŤS Metalurg je zatvorená. Hlavne dodáva ZŤS Špeciál, člen DMD Group (nepliesť si s MSM Group čo je Slovenská vetva CSG)Skrýt celý příspěvekMiroslav: neplést si odlévání a tepelné zpracování hlavně s obráběním hlavně. Obojí je technologický proces na cestě k získání hlavně a jedno bez druhého k finálnímu výrobku nevede ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: neplést si odlévání a tepelné zpracování hlavně s obráběním hlavně. Obojí je technologický proces na cestě k získání hlavně a jedno bez druhého k finálnímu výrobku nevede :-). Dokonce bych si tipnul, že odlévání a tepelné zpracování hlavně bude podstatně náročnější na zkušenost než obrábění, kde postačí "jen" odpovídající CNC stroj a naťukat do něj hodnoty.Skrýt celý příspěvek
Predpokladám, že ZŤS Špeciál ako výrobca hlavní nie je priamo závislý od ZŤS Metalurg. Ináč by mali záujem o to, aby nepadli alebo aby ich predtým nezískal CSG. Buď majú dostatočnú ...Zobrazit celý příspěvek
Predpokladám, že ZŤS Špeciál ako výrobca hlavní nie je priamo závislý od ZŤS Metalurg. Ináč by mali záujem o to, aby nepadli alebo aby ich predtým nezískal CSG. Buď majú dostatočnú zásobu výkovkov na sklade, alebo surovinu dodáva niekto iný.
Ale vôbec, urobiť delo, to nie je len o tom vyvŕtať dieru do guľatiny. Je to celý mechanizmus a ten už iste nie je len kópia ruskéhoSkrýt celý příspěvekJán Paliga: To, že ZŤS Špeciál bral surovinu zo ZŤS Metalurg je známe. Skôr ide o to, že Špeciálu asi osud Metalurgu nejak zvlášť nevadí. Nepokúsili sa ani zabrániť prevzatiu CSG a ...Zobrazit celý příspěvek
Ján Paliga: To, že ZŤS Špeciál bral surovinu zo ZŤS Metalurg je známe. Skôr ide o to, že Špeciálu asi osud Metalurgu nejak zvlášť nevadí. Nepokúsili sa ani zabrániť prevzatiu CSG a ani sa nepokúsili dodávateľa zachrániť, odkúpiť. Teda zjavne majú alternatívu. A rozhodne to nemusí byť CSG. Na Slovensku to nie je jediná kováreň. Dokonca priamo v Dubnici je ešte jedna. Názov písať nebudem.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: výroba kanonů v Dubnici za posledních 30let spadla do fáze klinické smrti. Ty podniky byly stavěny na produkci stovek hlavní ročně pro tanky, děla atp. takže není ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: výroba kanonů v Dubnici za posledních 30let spadla do fáze klinické smrti. Ty podniky byly stavěny na produkci stovek hlavní ročně pro tanky, děla atp. takže není překvapením, že když se tanky a děla už nevyrábějí, že ani výroba hlavní nebude bez odbytu udržitelný byznys. Těch cca 50ks hlavní pro Zuzany za posledních 30let patrně nevydělalo ani na roztopení pece. ZTS Metalurg šel poslední desetiletí z ruky do ruky (viz. jejich stránky) a nákup podniku státem bez zajištění odbytu jeho produkce by bylo mrhání státními prostředky. Podobná budoucnost bohužel s největší pravděpodobností čeká celou výrobu Zuzan, když nemají žádného zákazníka.Skrýt celý příspěvek
,,ZTS Metalurg šel poslední desetiletí z ruky do ruky (viz. jejich stránky) a nákup podniku státem bez zajištění odbytu jeho produkce by bylo mrhání státními prostředky". - Ja ...Zobrazit celý příspěvek
,,ZTS Metalurg šel poslední desetiletí z ruky do ruky (viz. jejich stránky) a nákup podniku státem bez zajištění odbytu jeho produkce by bylo mrhání státními prostředky".
- Ja neviem kde som písal o tom, že by štát mal kupovať ZŤS Metalurg. ZŤS Špeciál síce patrí štátu, ale myslím, že som napísal dosť jasne, a hneď niekoľkokrát, že ZŤS Metalurg asi nie je podstatný pre chod hlavňového programu keď k tomu nezaujali žiaden postoj. Zase mi chceš nahovoriť niečo, čo som nepovedal, aj keď ty by si bol rád, keby som to povedal. Mimochodom, ZŤS Metalurg nie je jediná kovárňa na Slovensku. Priamo v Dubnici funguje napríklad Metalurgia - TS
,,Podobná budoucnost bohužel s největší pravděpodobností čeká celou výrobu Zuzan, když nemají žádného zákazníka"
- Zuzana nemá žiadneho zákazníka lebo podľa teba je to zlý koncept bez perspektívy ktorý sa navyše zasekáva v T- križovatkách. Ale zaaaroveň tu budeš ako prvý tlieskať a vychvaľovať DITU - kópiu Zuzany, dokonca so slovenským kanónom ktorý podľa teba tiež nemá žiadneho zákazníka. A som si tiež istý, že ti nebude ani vadiť, že je to prototyp bez zavedenej sériovej výroby.Skrýt celý příspěvekZuzana zatím nemá (kromě OSSR) žádného dalšího uživatele a ani mít nemůže. Důvod je jednoduchý: produkuje ji státní firma, která je ve fázi klinické smrti a přežívá jen na penězích ...Zobrazit celý příspěvek
Zuzana zatím nemá (kromě OSSR) žádného dalšího uživatele a ani mít nemůže. Důvod je jednoduchý: produkuje ji státní firma, která je ve fázi klinické smrti a přežívá jen na penězích od státu - ať už nákup Zuzan jejichž cena byla přemrštěná, ale jinak se to asi udělat nedalo. Tato firma nemá moc velkou motivaci se snažit, protože si drží stát, stát zaplatí ztrátu, stát se postará.. Kdyby ji měl soukromník, tak by se buď víc snažili, nebo by šla firma do kopru. Tím, že se dostala ven Dita byť se ještě nejedná o finální produkt ukazuje, že tento koncept není vyloženě slepou uličkou, pouze se nejedná o "main stream". Podstatný rozdíl v budoucnu bude v síle lobbingu. Protože co si budeme povídat CSG umí dost silně lobbovat za své zájmy :)Skrýt celý příspěvek
Ja som skôr poukazoval na Jurovu vysokú schopnosť akceptovať dvojaký meter. Slovenské hovno mu smrdí ale o českom bude tvrdiť, že je to lekvár. To je jeho problém, nie problém CSG, ...Zobrazit celý příspěvek
Ja som skôr poukazoval na Jurovu vysokú schopnosť akceptovať dvojaký meter. Slovenské hovno mu smrdí ale o českom bude tvrdiť, že je to lekvár. To je jeho problém, nie problém CSG, Zuzany alebo kohokoľvek iného na tejto diskusiiSkrýt celý příspěvek
Miroslav Není hovno jako hovno. Jak už uváděl Nesher v jiné části diskuze tak Dita je něco jiného než Z2. -Věž je zcela automatická -Věž lze umísti na jakékoliv vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Není hovno jako hovno.
Jak už uváděl Nesher v jiné části diskuze tak Dita je něco jiného než Z2.
-Věž je zcela automatická
-Věž lze umísti na jakékoliv vozidlo odpovídající hmotnosti
To že to v současnosti připomíná Zuzanu je asi dáno tím že jeto demonstrátor a tudíž se staví na dostupném a levném řešení.Skrýt celý příspěvekfaraonamumu: Zuzanu má vo výzbroji grécka armáda v počte 12 ks. Aj keď vo verzii 2000, nie Z2. Mali záujem o ďalších 8 ks ale túto opciu si už potom neuplatnili.
faraonamumu: Zuzanu má vo výzbroji grécka armáda v počte 12 ks. Aj keď vo verzii 2000, nie Z2. Mali záujem o ďalších 8 ks ale túto opciu si už potom neuplatnili.
Al Capone: To zase nepreháňajme, že DITA je niečo úplne iného. Podvozok rovnaký. Veža odvodená zo Zuzany, 40 ks nábojov rovnaký, delo aj s celým nabíjacím automatom od totožného ...Zobrazit celý příspěvek
Al Capone: To zase nepreháňajme, že DITA je niečo úplne iného. Podvozok rovnaký. Veža odvodená zo Zuzany, 40 ks nábojov rovnaký, delo aj s celým nabíjacím automatom od totožného dodávateľa. Tomu ani sám nemôžeš uveriť, že CSG posledné roky rozoberala Dany a popritom robila vlastný vývoj až do takej miery, že im v podstate vyšlo to isté.Skrýt celý příspěvek
Citujem: Houfnice DITA má hlaveň ráže 155 mm dlouhou 45 ráží. Zajímavé je použití dvoukomorové úsťové brzdy, která nápadně připomíná úsťovou brzdu ze slovenských houfnic Zuzana 2 a ...Zobrazit celý příspěvek
Citujem: Houfnice DITA má hlaveň ráže 155 mm dlouhou 45 ráží. Zajímavé je použití dvoukomorové úsťové brzdy, která nápadně připomíná úsťovou brzdu ze slovenských houfnic Zuzana 2 a Eva. Vzhledem k úzké spolupráci českého a slovenského průmyslu lze tedy u houfnic DITA očekávat hlaveň slovenské konstrukce a výroby.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: to je hlaveň, ale co nabíjecí automat ? O Ditě nemám žádné informace, ale pokud je to technologický demonstrátor, který teprve budou testovat, tak to spíš nenasvědčuje, ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: to je hlaveň, ale co nabíjecí automat ? O Ditě nemám žádné informace, ale pokud je to technologický demonstrátor, který teprve budou testovat, tak to spíš nenasvědčuje, že by použili už existující a ověřený mechanismus z DANY/ONDAVY/ZUZANY. Spíš to nasvědčuje úplně novému mechanismu.Skrýt celý příspěvek
Jasné. Technologický demonštrátor, teda ešte ani nie prototyp, doteraz len repasovali mašiny zo 70-tých rokov ale už majú naprojektovanú najzložitejšiu časť celého systému - ...Zobrazit celý příspěvek
Jasné. Technologický demonštrátor, teda ešte ani nie prototyp, doteraz len repasovali mašiny zo 70-tých rokov ale už majú naprojektovanú najzložitejšiu časť celého systému - nabíjací automat. Taký vývoj je dlhý a drahý. Prečo by investovali do toho keď ešte ani nevedia, či sa to vôbec niekedy bude vyrábať? Ak je DITA vôbec funkčná a nie je to len maketa, tak iste tam má kúpený systémSkrýt celý příspěvek
Miroslav: Stavíte na vodě. Vše co jste napsal jsou jenom domněnky. Taky jednu přidám. V CSG moc dobře vědí do čeho budou investovat svůj čas a prostředky. Z toho plyne že kupce ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
Stavíte na vodě.
Vše co jste napsal jsou jenom domněnky.
Taky jednu přidám.
V CSG moc dobře vědí do čeho budou investovat svůj čas a prostředky. Z toho plyne že kupce už mají.
Ale znova opakuji je to jen moje domněnka.
Co se tíče nabíjecího automatu - Je to jen strojařina. V čechách je x firem které se zabívají průmyslouvou automatizací a todle v podstatě není nic jiného.Skrýt celý příspěvekMiroslav: už to napsal Al Capone, tak jej s dovolením jen zopakuji, posun granátů v karuselu je poměrně primitivní úkol pro průmyslovou automatizaci, která je dnes všudypřítomná. ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: už to napsal Al Capone, tak jej s dovolením jen zopakuji, posun granátů v karuselu je poměrně primitivní úkol pro průmyslovou automatizaci, která je dnes všudypřítomná. Máš opravdu desítky, ne-li stovky firem, které automatizaci dělají a z nich řekněme několik bude schopných udělat robustní konstrukci schopnou práce ve škále provozních podmínek a pohrají si s výběrem odolných součástek. Není to nějaký svatý grál, určitou hodnotu má spíš to následné testování a čas, který konstrukci prověřil.Skrýt celý příspěvek
Ja v priemyselnej automatizácií roky podnikám. Sám mám projekčnú kanceláriu, takže poučovať ma je zbytočné. Ty si to všetko predstavuješ jak Hurvínek válku. Ale v jednom máš ...Zobrazit celý příspěvek
Ja v priemyselnej automatizácií roky podnikám. Sám mám projekčnú kanceláriu, takže poučovať ma je zbytočné. Ty si to všetko predstavuješ jak Hurvínek válku. Ale v jednom máš pravdu. Aby sa overila funkčnosť, spoľahlivosť, odolnosť, bezpečnosť, ergonómia a ďalšie aspekty, musí byť vystrelených stovky výstrelov a potom nasledujú väčšinou ďalšie úpravy a ďalšie skúšky. Trvá to roky a stojí milióny. Aj tebe musí byť jasné, že buď tam majú celý kanón kúpený alebo majú nefunkčnú maketu. Alebo mi chceš tvrdiť, že firma čo doteraz robila repas zrazu vyvinula nový systém a úplnou náhodou s rovnakými parametrami ako ten, ktorý predtým rozoberali a skladali?Skrýt celý příspěvek
Miroslav: vždyť píšu, že stovky firem, že dokonce i Miroslav ... :-). V rámci tvé logiky by ale podnikání v projekci průmyslové automatizace mělo být celkem bezpředmětné, když ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: vždyť píšu, že stovky firem, že dokonce i Miroslav ... :-). V rámci tvé logiky by ale podnikání v projekci průmyslové automatizace mělo být celkem bezpředmětné, když podle tebe jinými slovy všechny fungující a ověřené systémy už byly vyvinuty před desítkami let a nic nového nejde vymyslet a vyrobit, protože to trvá dlouho a nikdo jiný než Konštrukta to neumí. To je samozřejmě nesmysl, tvé podceňování CSG je dost zaslepené, na to že děláš v průmyslu. Zkus si dát na papír, co celá CSG za poslední roky vyprodukovala a v jakém množství. Pak si polož otázku, jestli jsou nebo nejsou schopni sestavit něco tak jednoduchého, jako je nabíjecí mechanismus. Mimochodem nabíjecí mechanismus DANY/Z2 je starodávná generace automatizace, podívej se na video mechanismu třeba Archeru, byť netvrdím či spíš nevím, jestli je takto sofistikovaná věc v boji výhodná.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: "Aby sa overila funkčnosť, spoľahlivosť, odolnosť, bezpečnosť, ergonómia a ďalšie aspekty, musí byť vystrelených stovky výstrelov a potom nasledujú väčšinou ďalšie úpravy ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
"Aby sa overila funkčnosť, spoľahlivosť, odolnosť, bezpečnosť, ergonómia a ďalšie aspekty, musí byť vystrelených stovky výstrelov a potom nasledujú väčšinou ďalšie úpravy a ďalšie skúšky. Trvá to roky a stojí milióny"
S tím se dá souhlasit.
A jak dlouho podle Vás trvá navrhnout a postavit demonstrátor?Skrýt celý příspěvekJura: Ja som písal, že všetko už bolo vyvinuté? Neblázni. Zacituj mi to prosím. Zase klameš a fabuluješ ako vždy. Ale na to som si u teba už zvykol. Mimochodom, nabíjací systém ...Zobrazit celý příspěvek
Jura: Ja som písal, že všetko už bolo vyvinuté? Neblázni. Zacituj mi to prosím. Zase klameš a fabuluješ ako vždy. Ale na to som si u teba už zvykol. Mimochodom, nabíjací systém Dany a Z2 je úplne odlišný. Koniec-koncov, už Ondava mala prepracovaný celý automat, závery, nabíjanie... Taktiež úsťová brzda je úplne iná. Dana mala jednokomorovú, Zuzana má dvojkomorovú. Okrem základného dizajnu nemá Dana a Z2 spoločné skoro nič.
Al Capone: Záleží od toho, či je to naozaj len maketa na marketing alebo funkčné dielo. Nedá sa presne kvantifikovať. Postaviť naozaj funkčný systém môže trvať aj celé roky. Záleží samozrejme od mnohých faktorov. Pripomínam, že sa stále bavíme len o demonštrátore, nie prototype.Skrýt celý příspěvekMiroslav: předmětem testů nejspíš nebude hlaveň a závěr, ale podávání granátů a nábojek. Takže stovky i tisíce "výstřelů" se otestuje nasucho. Do toho desítky či nižší stovky ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: předmětem testů nejspíš nebude hlaveň a závěr, ale podávání granátů a nábojek. Takže stovky i tisíce "výstřelů" se otestuje nasucho. Do toho desítky či nižší stovky ostrých pro ověření kompletní funkce. Ale bavíme se o ničem, ta mechanika určitě patří k jednodušším úkolům, podívej se kam se robotizace posunula od 80let, viz. třeba jak ve filmu Bony a klid hlavní hrdina bodoval napůl ručně karoserie Š120, dnes to komplet dělají robotické systémy.Skrýt celý příspěvek
Ty sa rád oháňaš ekonomickou efektivitou. Ty mi teraz povedz, či je ekonomicky efektívne pre CSG vyvíjať niečo, čo vlastne ešte nepotrebujú, nevedia či vôbec budú potrebovať, koľko ...Zobrazit celý příspěvek
Ty sa rád oháňaš ekonomickou efektivitou. Ty mi teraz povedz, či je ekonomicky efektívne pre CSG vyvíjať niečo, čo vlastne ešte nepotrebujú, nevedia či vôbec budú potrebovať, koľko toho budú potrebovať a pritom to môžu kúpiť z vedľajšej krajiny komplet so všetkým. Dobre vieš, že je to blbosť. možno to nakoniec skopírujú a budú vyrábať vlastné, tomu by som aj veril. Ale ísť od nuly, to pre nich nemá zmysel. časový a ani finančný. Ja som nikdy nepovedal, že by to nezvládli. Ja som povedal, že to teraz pre nich nemá význam. Slovenského výrobcu posielaš do krachu lebo toho vyrábajú málo ale českého, ktorý nemá ešte ani prototyp povyšuješ. V tvojich príspevkoch nenachádzam logiku. Teda jenu predsa, teba proste žerie, že u nás to vedia, tie delá a u vás nie. Len kľud súdruh, u nás zase nevedia podzvukové stíhačky a nebudem sa preto hádzať o zemSkrýt celý příspěvek
Miroslav: ten slovenský výrobce (resp. on je spíš koordinátor subdodávek) by měl především ukázat schopnost houfnice prodávat, ale jako státní podnik asi nemusí, i když na to měl ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: ten slovenský výrobce (resp. on je spíš koordinátor subdodávek) by měl především ukázat schopnost houfnice prodávat, ale jako státní podnik asi nemusí, i když na to měl desítky let času. Místo toho jej coby původního producenta předbíhají jiné soukromé firmy, např. polské DANY repasují v STV a CSG má prodejní úspěchy s modernizací vz.77, kterou zásadně předělali, zdigitalizovali a posunuli do 21. století. Pokud soukromá CSG cítí zájem, tak to je prostě tržní chování, snaží se nabídnout produkt, na který je potenciální poptávka.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: "Záleží od toho, či je to naozaj len maketa na marketing alebo funkčné dielo..." Velmi diplomatická odpověď v které jste sám přiznal že vlastně nevíte, protože je tam ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
"Záleží od toho, či je to naozaj len maketa na marketing alebo funkčné dielo..."
Velmi diplomatická odpověď v které jste sám přiznal že vlastně nevíte, protože je tam mnoho neznámých. Jak tedy můžete vědět že to není vlastní vývoj na kterém už nejakou dobu pracují?
Miroslav:
"Ty mi teraz povedz, či je ekonomicky efektívne pre CSG vyvíjať niečo, čo vlastne ešte nepotrebujú, nevedia či vôbec budú potrebovať, koľko toho budú potrebovať "
A jak víte že to nepotřebují atd.
Kdybych se oháněl logikou tak přece když nakoupím hotové řešení od jiné firmy a dám tomu jinou kapotáž tak nestavím technologický demonstrátor.
Nehledě na to že Konstrukta (doufám že jsem to napsal správně) nenabízí bez osádkovou věž na 40 nábojů. Zde by se jednalo o kombinaci Z2 a Evy.Skrýt celý příspěvek
Ja by som sa Juro99 vôbec nezaoberal, uz dávnejšie si všímam, že jediné príspevky sú podnecovanie k SR/ČR nenávisti. Nikdy nič konštruktívne nenapísal, neviem prečo. Možno je to ...Zobrazit celý příspěvek
Ja by som sa Juro99 vôbec nezaoberal, uz dávnejšie si všímam, že jediné príspevky sú podnecovanie k SR/ČR nenávisti. Nikdy nič konštruktívne nenapísal, neviem prečo. Možno je to len zámer, prilákavat sem diskutujúcich, aby mala stránka väčšiu sledovanosť.
Btw Al capone, aj EVA ma vežu celkom automatickú a rovnaké servopohony a algoritmi ovládania sú aj v Z2. Takže o tom potom. Ale samozrejme CSG si môže na svoj produkt dat aj kaňon z USA, DE ci odkiaľkoľvek, kde im ho predaju. A tam je práve problém. Lebo ten výrobca kanonu sa spýta otazku: prečo by sme vám mali predať kanon? My vám predáme celé delo, nielen kanon.. Prečo by ste na nás mali parazitovat? A verte že to je dost možný postup. Akurát sa na PL webe rieši otázka prenosu výroby Bushmasteru do Poľska a verte či nie, aj to je problém a to kúpili od Patriot, cez F16 až po HIMARS a aj tak je problém predať licenciu na Bushmastera.Skrýt celý příspěvekDraculos+Miroslav: nic z toho, co tvrdíte jsem nenapsal, je to pouze vaše projekce, co byste si přáli, abych napsal a vy se mohli do mě strefovat :-). O DITĚ jsem napsal, že ...Zobrazit celý příspěvek
Draculos+Miroslav: nic z toho, co tvrdíte jsem nenapsal, je to pouze vaše projekce, co byste si přáli, abych napsal a vy se mohli do mě strefovat :-). O DITĚ jsem napsal, že příští měsíce teprve ukážou, co je to zač a pak že jsem zvědavý na fungování mechanismu věže. Spojitost se Slovenskem se vyvrbila až když Miroslav tvrdil, že má "své" informace, že L45 je tam proto, že DMD nedá z ruky svůj nejlepší kanon a konkurentovi pustí pouze druhořadý kus. To přišlo mě jako málo pravděpodobná varianta, když vyvíjím celý systém, určitě mě nezastaví případný šprajc jednoho x možných dodavatelů kanonu. Tak či onak jsem nepsal o Slovensku nic a docela mi vadí vaše ukřivděné poplakávání.Skrýt celý příspěvek
Jura, nehraj sa na mentálne retardovaného. Dobre vieš, čo som ti vyčítal... Zuzane dlhodobo vyčítaš, že je to starý koncept, že je to nepredajné a nikto to nechce, že to má malú ...Zobrazit celý příspěvek
Jura, nehraj sa na mentálne retardovaného. Dobre vieš, čo som ti vyčítal... Zuzane dlhodobo vyčítaš, že je to starý koncept, že je to nepredajné a nikto to nechce, že to má malú kadenciu, že je to drahé, že húfnice patria na pásy, že sa to bude zasekávať na T-križovatkách.... (to sú všetko tvoje vyjadrenia, a nie len v tejto diskusii. Ja amnéziou netrpím a pamätám si to veľmi dobre čo tu píšeš). A keď v ČR postavia prakticky kópiu, tak už nejak tieto námietky od teba nepočuť. Čím to teda bude? Stojím si za tým čo som už napísal... slovenské hovno ti smrdí a české vydávaš za lekvár. A teraz nezabudni vyvolať diskusiu o tom, že ,,ukřivděně poplakáváme". Máš v tom prax.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: celkem dobře jsi vyjmenoval nevýhody Z2, za kterými si opravdu stojím a současně je potřeba říct, že tyto nevýhody prozatím u DITY buď nejsou nebo nevíme jestli jsou. ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: celkem dobře jsi vyjmenoval nevýhody Z2, za kterými si opravdu stojím a současně je potřeba říct, že tyto nevýhody prozatím u DITY buď nejsou nebo nevíme jestli jsou. Kupříkladu neznáme cenu, jen víme, že cena zásadního repasu DANy pro UA stojí údajně 1mil. USD a tam si od boku tipnu, že dovyrobit věž nebude stát zbytek do ceny Z2 (5,97mil. EUR), takže mohu se mýlit, ale očekávám cenu DITY o dost nižší než Z2. Hlaveň také při L45 trčí na můj vkus tak akorát, takže opět není co srovnávat s Z2 která má L52. Nebudu DITu zatím nijak zvlášť hodnotit, pouze jsem docela pochopitelně rád, že se v ČR zase (snad) začínají dělat děla, současně jsem rád, že je nedělá ČR, ale soukromník na své riziko a se svou předpokládatelnou chutí uspět na trhu (narozdíl státního podniku).Skrýt celý příspěvek
Takže starý koncept ťažkej veže na kolesovom podvozku odrazu problém nie je? A kde sa vyparil? V tých peniazoch ktoré rátaš? A celé to tvoje počítanie peňazí stojí na vode. Vieš ...Zobrazit celý příspěvek
Takže starý koncept ťažkej veže na kolesovom podvozku odrazu problém nie je? A kde sa vyparil? V tých peniazoch ktoré rátaš? A celé to tvoje počítanie peňazí stojí na vode. Vieš kde je ten rozdiel? Že pánovi Strnadovi zaplatili základ biznisu daňoví poplatníci tým, že štát za ich peniaze nakúpil Dany a teraz ich v podstate rozdáva. Uvidíme koľko bude stáť DITA na ktorú bude treba kupovať úplne všetko nové. Tipujem, že veľký rozdiel oproti Z2 nebude, ak teda vôbec nejaký budeSkrýt celý příspěvek
Každá z houfnic má soubor výhod a soubor nevýhod, žádná není dokonalá ve všem. Stále si myslím, že věž patří na pásy, ale pokud to bude jediná "vada" a pokud bude kolový podvozek ...Zobrazit celý příspěvek
Každá z houfnic má soubor výhod a soubor nevýhod, žádná není dokonalá ve všem. Stále si myslím, že věž patří na pásy, ale pokud to bude jediná "vada" a pokud bude kolový podvozek velmi průchodivý terénem, tak dejme tomu. Psal jsem o DANA M2. Tam při její stavbě CSG vycházela z levně získané vz.77, ale předělala podvozek, zcela nově dala kabinu, optoelektroniku a provedla celkovou rozborku sborku věže. Pokud to stálo údajných 1mil. USD, přijde mi, že provedli práci cenově ekvivalentní nejméně dodávce nového podvozku a optoelektroniky, takže chybí cena za novou věž. Tam se musíme nechat překvapit, pokud se DITA někdy někomu prodá a pokud se cenu dozvíme.Skrýt celý příspěvek
V Polsku se říká, že se Kryl neskončil, až se uvolní kapacity a budou peníze, tak se rozhodně má s kolovou houfnicí pokračovat. HSW pravděpodobně Kryl překonstruuje (přesné ...Zobrazit celý příspěvek
V Polsku se říká, že se Kryl neskončil, až se uvolní kapacity a budou peníze, tak se rozhodně má s kolovou houfnicí pokračovat. HSW pravděpodobně Kryl překonstruuje (přesné požadavky WP zatím nejsou známy).
Když dokáží (byť komplet na importovaném know-how) stavět Kraba, postavit kolovou houfnici nebude zase takový problém. Na to nikoho dalšího nepotřebují.Skrýt celý příspěvekTrend v lehkých kolových houfnicích se v poslední době posunul směrem od 6x6 k 8x8, tedy předpokládám, že i polský Kryl bude reflektovat tento trend a přesune se na těží podvozek. ...Zobrazit celý příspěvek
Trend v lehkých kolových houfnicích se v poslední době posunul směrem od 6x6 k 8x8, tedy předpokládám, že i polský Kryl bude reflektovat tento trend a přesune se na těží podvozek. Tedy budou mít něco jako je Caesar 8x8.Skrýt celý příspěvek
Wiem tyle, ile napisałem. Na razie zmodyfikowano jedną DANA do standardu DANA M. Trwa produkcja drugiego egzemplarza, a Ministerstwo Obrony Narodowej chce kontynuować modyfikację. ...Zobrazit celý příspěvek
Wiem tyle, ile napisałem. Na razie zmodyfikowano jedną DANA do standardu DANA M. Trwa produkcja drugiego egzemplarza, a Ministerstwo Obrony Narodowej chce kontynuować modyfikację. Ile ich docelowo powstanie - nie wiem. Myślę, że nie mniej, niż 1 dywizjon (18-24 działa). W dalszej przyszłości DANA zostaną zastąpione przez AHS Krab i MOŻE AHS Kryl. Zależy, co się będzie dalej działo z Krylem, na co wystarczy pieniędzy i tak dalej.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...