Polské F-35. Podpis smlouvy příští týden a žádné offsety

Polské F-35. Podpis smlouvy příští týden a žádné offsety
F-35A Lightning II a F-16C Fighting Falcon (2015) / Public Domain (Zvětšit)

První víceúčelová taktická nadzvuková stealth letadla páté generace F-35A Lightning II polské letectvo převezme v roce 2024. K podpisu finální nákupní smlouvy dojde příští týden. Vše potvrdil novinářům před pár dny polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Ministr Blaszczak nové informace uvedl v Polském rádiu ‒ jednání o dodávkách 32 F-35A Lightning II (dvě letky) jsou podle ministra „prakticky dokončena“. Blaszczak dále zdůraznil, že F-35A poskytnou skokovou výhodu oproti letounům F-16C/D zavedených do polského letectva na začátku tohoto století.

F-35A začnou od roku 2024 (v tomto roce se očekává dodávka čtyř F-35A) nahrazovat problematické polské frontové stíhačky MiGy-29 a stíhací bombardéry Su-22. Nejdřív polské F-35A zůstanou tradičně (jako u jiných zákazníků) nějaký čas na Lukeové letecké základně (Luke Air Force Base) v Arizoně kvůli přeškolení polských pilotů.

U první letky polských F-35A se očekává dosažení počátečních provozních schopností (IOC) v roce 2026 a u druhé v roce 2030.

Ministr dále zdůraznil, že F-35A poskytují kromě bojových možností také široké schopnosti průzkumu a velení. V současné době běžnou praxí je, že existují průzkumná, velitelská a bojová letadla. Průzkumná slouží k vyhledávání a označování cílů a také (což se opomíjí) k vyhodnocování úspěšnosti leteckých úderů. Bojová letadla jsou určená k ofenzivním akcím a velitelská ke koordinaci činnosti všech letadel. Letouny F-35A přitom vyhledávání cílů, koordinované ničení cílů a následné vyhodnocování zvládnou zcela samostatně bez podpory jiných letadel.

Polsko oznámilo zájem nakoupit F-35A v květnu minulého roku. Na podzim roku s prodejem souhlasilo americké ministerstvo zahraničí (resp. agentura DSCA) a následně vše schválil americký Kongres. Maximální prodejní cena byla ustavena na 6,5 miliardy dolarů, ale podle polských médií výsledná akviziční cena klesne ke čtyřem miliardám dolarů (90 miliard Kč).

Pokud je jednotková cena F-35A i s motorem 80 milionů dolarů, tak Polsko přímo za letouny vynaloží 2,5 miliardy dolarů. Dalších 1,5 miliardy dolarů (nebo možná o něco více) je nutné investovat do provozního, výcvikového a servisního zázemí, včetně nákupu náhradních dílů, výcviku polských pilotů v USA a americké servisní podpory. Polský web Defence24 upozorňuje, že další peníze spolknou doprovodné infrastrukturní projekty a nákup munice.


F-35B; ilustrační video

Prodej F-35A do Polska proběhne standardně přes program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sales), tedy formou vláda-vláda.

V případě nákupu F-35A se Varšava vzdala možnosti rozšíření polsko-americké průmyslové spoluprace, tedy offsetů. Američané nabídli Polsku možnost částečně se podílet na servisech letounů F-16 a C-130, což by ale vyžadovalo z polské strany investici jedné miliardy dolarů. Polsko raději ušetřené peníze využije do modernizace své armády.

Na druhou stranu odstranění podmínky offsetů vyjednávání zjednodušuje a zrychluje. V souvislosti s prodejem F-35A mezi sebou přímo jedná (mimo rámec FMS) americký a polský průmysl (business-to-business). Přímý podíl na výrobě nebo servisu F-35 je zřejmě pro Polsko nedostupný ‒ výroba a servis F-35 jsou již rozděleny mezi původní účastníky projektu.

„Program F-35 je zcela uzavřen. Ať už jde o výrobu letadel, jejich komponentů, údržbu nebo podporu provozu letounu. To se děje v rámci Global Support Solution [mezistátní spolupráce na projektu F-35] a ALIS [logistický systém F-35]. Není možné získat průmyslové výhody pro zemi, která není zahrnuta do programu F-35. Polsko mělo možnost se připojit [k programu F-35] během vlády koalice PO-PSL, kdy byl ministrem obrany Bogdan Klich,“ cituje Defence24 nejmenované zástupce ministerstva obrany. Podle stejných zástupců je nákup F-35A nejdůležitější prioritou polského ministerstva obrany.

Varšava se chce hned od začátku připojit do amerického programu robotického vedeného letadla (Loyal Wingman). Cílem programu je vyvinout a zavést do výzbroje výkonný proudový bojový dron, chceme-li „robotickou stíhačku“, schopnou bojovat po boku pilotovaných letadel (zejména F-35).

Polsko zahrnulo nákup loyal wingmanů do svého modernizačního plánu pro roky 2021 až 2035. Program nese jméno Pařát Harpyje (Harpi Szpon) a jak název napovídá, loyal wingmany budou přiřazeny k polským F-35A (program Harpyje; Harpia). Polský průmysl se může podílet například na projektu XQ-58A Valkyrie nebo ATS (Airpower Teaming System).

„Ministr Blaszczak se chce vyhnout chybám svých předchůdců. Skutečnost, že dříve nebylo rozhodnuto o připojení k programu F-35, značně oslabila naši vyjednávací pozici, pokud jde o získání průmyslové kapacity v rámci offsetů. Proto ministerstvo obrany plánuje vyjednávání o vstupu do programu Loyal Wingman při jeho zahájení. Vstup do programu v této fázi nám může poskytnout technologie a průmyslové výhody,“ cituje Defence24 nejmenované zástupce polského ministerstva obrany.

Zdroj: Defence24,2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II

Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...

Polsko urychluje nákup 32 víceúčelových letadel F-35A Lightning II

Polské ministerstvo obrany již zaslalo žádost o informace (Letter of Request) americké vládě ve věci ...

Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů

Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Tecka
    13:53 01.02.2020

    Artykuł Pana Marka Świerczyńskiego z „polityki inside „ warto przeczytać : ...Zobrazit celý příspěvek

    Artykuł Pana Marka Świerczyńskiego z „polityki inside „ warto przeczytać : https://www.polityka.pl/tygodn... Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
    10:09 01.02.2020

    Poliaci sa rozhodli pre F16+F35, uvidíme pre co sa rozhodnú Fíni. Aj tam beží zaujímavý proces, podobne ako svojho času vo Švajčiarsku. ...Zobrazit celý příspěvek

    Poliaci sa rozhodli pre F16+F35, uvidíme pre co sa rozhodnú Fíni. Aj tam beží zaujímavý proces, podobne ako svojho času vo Švajčiarsku.

    https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      19:50 01.02.2020

      Neopomínal bych ani to Rakousko. Celkově je teď docela dost zajímavých tendrů.

      Neopomínal bych ani to Rakousko. Celkově je teď docela dost zajímavých tendrů.

      • tryskac
        20:59 01.02.2020

        Je zaujimave sledovať, aké stroje sa stretli v tendri vo Fínsku. Kombinácia JAS39+Erieye, Super Hornet +Growler, F35... Fínsko ma 5.5 mil obyv ako SR, ale strategická dôležitosť ...Zobrazit celý příspěvek

        Je zaujimave sledovať, aké stroje sa stretli v tendri vo Fínsku. Kombinácia JAS39+Erieye, Super Hornet +Growler, F35... Fínsko ma 5.5 mil obyv ako SR, ale strategická dôležitosť hovorí jasnou rečou. Za pripomenutie tiež stojí, že vďaka offsetom za kúpu F18 sa z Nokie stal svetový leader v oblasti mobilných telefónov (svojho času)Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
    00:50 01.02.2020

    Príjemný neskorý večer všetkým čitateľom AN Obrovská gratulácia Poľsku ktoré sa podpisom tejto akvizície pridalo do elitného klubu prevádzkovateľov ...Zobrazit celý příspěvek

    Príjemný neskorý večer všetkým čitateľom AN

    Obrovská gratulácia Poľsku ktoré sa podpisom tejto akvizície pridalo do elitného klubu prevádzkovateľov PANTHRa.)

    https://www.lockheedmartin.com...

    Po nadobudnutí operačných spôsobilosťi 2026 bude Poľske letectvo lídrom v našej oblasti a skvelým vzorom ako budovať vzdušné sily v prospech najmodernejších technológií.
    Je to skvelá správa z hľadiska vedenia vzdušných operácii v rámci zabezpečenia vzdušného priestoru. Spolupráca PANTHER/FALCON je už overená a účinná kombinácia.)
    Poľsko si vybralo bezpečnosť a verejnosť to akceptovala.

    Je pekné sledovať záujem diskutujúcich na tému OSSR a FALCON

    Pár faktov pre pochopenie prečo FALCON

    Je to úplne nový stroj teda
    /drak vyrobený 2020/2021 4G+avionika,zbraňové systémy,REB,AESA AN/APG-83 Scalable Agile Beam Radar (SABR) technologie používané na 5G PANTHER/RAPTOR
    Požadované prevádzkové náklady použiteľnosť pri obrane a vzájomná spolupráca v NATO Integrated Air and Missile Defence System
    Dostupnosť do 2023 schopnosť nadobudnutia operačných spôsobilosťi do 2024

    A predovšetkým verejnosť ktorá prijala túto variantu s pochopením.

    PANTHER v OSSR .) je utópia a krásny sen ktorý sa možno raz splní.
    2017/2018 sme mali obrovský sklz a len 2 reálne varianty.

    Vyhrala ta najlepšia.)

    https://www.lockheedmartin.com... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      10:02 01.02.2020

      Ta F-35A v pozadí během Morawieckeho projevu vypadala prostě báječně, Polsko se v oblasti vojenských schopností zařadilo mezi nejlepší.

      Ta F-35A v pozadí během Morawieckeho projevu vypadala prostě báječně, Polsko se v oblasti vojenských schopností zařadilo mezi nejlepší.

    • Jirosi
      11:03 01.02.2020

      Je rok 2020, operační způsobilost bude v roce 2026. CR potřebuje letouny v roce 2027, tedy muselo by se vybrat/podepsat v roce 2021. Při využití opce v roce 2029, ale to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Je rok 2020, operační způsobilost bude v roce 2026.
      CR potřebuje letouny v roce 2027, tedy muselo by se vybrat/podepsat v roce 2021.
      Při využití opce v roce 2029, ale to je nejpozději v roce 2024!Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    21:04 31.01.2020

    A je to podpísané:

    https://spravy.pravda.sk/svet/...

    A je to podpísané:

    https://spravy.pravda.sk/svet/...

    • Rase
      00:10 01.02.2020

      Zmiňována je kusová cena 87,3 mil dolarů (necelé 2 mld Kč), zbytek je asi za vybavení atd. Celkem je za 32 F-35A zmiňována cena 4,6 mld dolarů (104,57 mld Kč). Osobně si myslím že ...Zobrazit celý příspěvek

      Zmiňována je kusová cena 87,3 mil dolarů (necelé 2 mld Kč), zbytek je asi za vybavení atd. Celkem je za 32 F-35A zmiňována cena 4,6 mld dolarů (104,57 mld Kč). Osobně si myslím že poměr cena / výkon je vlastně docela dost v pohodě.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
    11:50 30.01.2020

    Ani tie rakúske ef2000 tranche1 nevyzeraju zas tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani tie rakúske ef2000 tranche1 nevyzeraju zas tak bezbranne.
    https://www.eurofighter.com/ne... Skrýt celý příspěvek

    • logik
      12:39 30.01.2020

      Tak na air policing stačí jakýkoli nadzvuk co umí střílet rakety.....

      Tak na air policing stačí jakýkoli nadzvuk co umí střílet rakety.....

      • tryskac
        01:33 31.01.2020

        Pokiaľ sa pri tom air-policingu nezistí, že lietadlo, ktoré nekomunikovalo nie je A320, ale SU35S

        Pokiaľ sa pri tom air-policingu nezistí, že lietadlo, ktoré nekomunikovalo nie je A320, ale SU35S

        • Jura99
          12:22 31.01.2020

          To se zjišťuje při airpolicingu celkem pravidelně, že nekomunikující je ruský vojenský letoun. Je nějaký rozdíl jestli k němu startuje JAS-39 nebo F-18 ?

          To se zjišťuje při airpolicingu celkem pravidelně, že nekomunikující je ruský vojenský letoun. Je nějaký rozdíl jestli k němu startuje JAS-39 nebo F-18 ?

  • TomG
    09:14 30.01.2020

    Zajímavá diskuze a celkem zřejmá preference budoucího nákupu F35. Ale jak by vypadala reálná potřeba naší armády v případě vybudování americké letecké základny na našem území? viz ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavá diskuze a celkem zřejmá preference budoucího nákupu F35. Ale jak by vypadala reálná potřeba naší armády v případě vybudování americké letecké základny na našem území? viz např. https://aeronet.cz/news/a-je-t... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:18 30.01.2020

    Kritický názor k nákupu F-16C Block70 na Slovensku, srovnání s F-35A, https://vladimirbednar.blog.sm... Vidím to podobně už ...Zobrazit celý příspěvek

    Kritický názor k nákupu F-16C Block70 na Slovensku, srovnání s F-35A, https://vladimirbednar.blog.sm...
    Vidím to podobně už od počátku toho nákupu, bohužel od politiků, kteří koupí a nově zavedou výběhový model stíhačky, se obecně nedá čekat nějaká progresivní modernizace armády. Vždy to bude černá díra na peníze a těžko vysvětlovat daňovému polatníkovi výdaje do zastaralé techniky.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      12:27 30.01.2020

      Bednar je takovy slovensky "security magazin", porovnavani jablk s hruskama, tretinu informaci zamlzit, zbytek zjednodusit nebo rovnou prekroutit a vyjde mu to... ... no tak jak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Bednar je takovy slovensky "security magazin", porovnavani jablk s hruskama, tretinu informaci zamlzit, zbytek zjednodusit nebo rovnou prekroutit a vyjde mu to...
      ... no tak jak se mu to zrovna hodi, hlavne si kopnout (alespon uz teda nekope s gripenem).

      Vy tu taky opakovane pisete neco i kdyz cisla dokazuji ze pisete zhodnotme to mirne, nepresnosti. A pod dalsim clankem si to strihnene znovu. Takovy evergreen no. :)Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        15:54 30.01.2020

        Ta čísla toho až zas tak moc nedokazují, protože v rovnici je pár neznámých. Například nabídka na slovenské F-16 byla v původním rozsahu agentury DSCA v částce 2,9mld. USD, ...Zobrazit celý příspěvek

        Ta čísla toho až zas tak moc nedokazují, protože v rovnici je pár neznámých. Například nabídka na slovenské F-16 byla v původním rozsahu agentury DSCA v částce 2,9mld. USD, podepsáno bylo za 1,9mld. USD. Ví snad někdo mimo SK vládu (doufejme tedy, že aspoň ona to ví?), co vlastně bylo koupeno, co bylo z nabídky vyškrtnuto ? A máme polskou cenu 6,5mld. USD porovnávat s proškrtanou cenou 1,9mld. nebo s nabídkovou 2,9mld. USD ? Taknějak bych tipoval, že by bylo dobré porovnávat nabídku 14ks F-16 v ceně 2,9mld. USD s nabídkou 32ks F-35A v ceně 6,5mld. To i jedinec slabší v matematice rychle vyhodnotí, co je lepší. Obě ceny obsahují nějaké příslušentví a těžko porovnávat jedno proškrtané příslušentsví s druhým neproškrtaným.
        Jinak pokud zde budou články na toto téma a budu mít chuť i možnost napsat komentář, snad se nebudete zlobit, že mé komentáře budou obsahově kompatibilní, nevím co by mě přimělo změnit názor, že nákup F-16 vs. F-35A je nevýhodný. Ale jako každý se mohu mýlit, třeba stejně jako Nizozemí, Belgie, Norsko, VB, Japonsko, Izrael, Polsko, Itálie, Španělsko, Austrálie, Korea a další, kteří se mohli zmýlit, protože výhdonější než F-35 bylo koupit F-16, což vypočítalo jako první Slovensko, protože "čísla hovoří jasně" :-).Skrýt celý příspěvek

        • Clanek
          16:56 30.01.2020

          Takze znovu: - pletete jablka a hrusky (14 kusu vs. 32 kusu) - pletete jablka a hrusky (nakup v case 1 a nakup v case 2, dodani v case 3 a dodani v case 4) - pletete jablka a ...Zobrazit celý příspěvek

          Takze znovu:
          - pletete jablka a hrusky (14 kusu vs. 32 kusu)
          - pletete jablka a hrusky (nakup v case 1 a nakup v case 2, dodani v case 3 a dodani v case 4)
          - pletete jablka a hrusky (to ze F-35 nakupuje XY statu nedokazuje ani vyhodnost ani nevyhodnost F-16 pro Slovensko)

          Vse proste, overitelne fakty, ale kolovratek s nesmyslama jede dal, jako u toho Bednara... ale tak kdyz vas to bavi :)Skrýt celý příspěvek

          • logik
            18:45 30.01.2020

            - 14 versus 32 kusů - to je takovej problém to přepočítat? V o tolik jinej počet, aby do toho hrála množstevní sleva, to není. - rozdíl dodání není takový, aby ho nebylo Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

            - 14 versus 32 kusů - to je takovej problém to přepočítat? V o tolik jinej počet, aby do toho hrála množstevní sleva, to není.
            - rozdíl dodání není takový, aby ho nebylo Slovensko schopno pokrýt jinak.
            - to, kolik jiných zákazníků (ne)nakupuje nějaký produkt je vcelku rozumná indikace toho, zdali je produkt výhodný či konkurenceschopný....

            V podstatě smysl Tvého postu v kostce je:
            "Žádný zbrojní kontrakt nelze označit jako předražený, protože nikdo nikdy nekupuje přesně stejné věci v přesně stejný čas a tedy to nikdy nejde srovnat. A to, uznej sám, je prostě pitomost"Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            18:56 30.01.2020

            - počet kusů v kontraktu vláda-vláda (FMS) nemá vliv na cenu za kus (neexistuje něco jako množstevní sleva). - časy nákupu se liší o pouhý 1 rok, to nehraje žádnou roli - já bych ...Zobrazit celý příspěvek

            - počet kusů v kontraktu vláda-vláda (FMS) nemá vliv na cenu za kus (neexistuje něco jako množstevní sleva).
            - časy nákupu se liší o pouhý 1 rok, to nehraje žádnou roli
            - já bych naopak bez velkého počítání zpozorněl, když X provozovatelů F-16 místo dokoupení nejnovější verze raději nakoupí nové letadlo, ba dokonce tyto státy ani nemodernizují na verzi V a raději koupí nové letadlo.Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            19:41 30.01.2020

            @Logik To co pisete o 14ks vs 32ks je solidni blabol. Samozrejme ze je to problem prepocitavat bo to zazemi (dela klidne 1/3 kontraktu) muzete u obou nakupu poridit jen jedno, kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

            @Logik
            To co pisete o 14ks vs 32ks je solidni blabol. Samozrejme ze je to problem prepocitavat bo to zazemi (dela klidne 1/3 kontraktu) muzete u obou nakupu poridit jen jedno, kdyz to hodne zjednodusim. Jak se to asi projevi rozpocteno na 14 kusu a rozpocteno na 32 kusu?
            Rozdil dodani by slovensko jiste bylo schopno pokryt jinak, ale to "jinak" by byl vydaj navic. Vydaj ktery se tu rad zamlcuje (viz muj prvni koment "neco zamlzit"...). Ze jde "jen o rok" je taky usmevne, kdyz behem toho roku sla cena F=35 dolu z 89mil USD na 78mil USD (takze asi 15%).
            To kolik jinych zakazniku nakupuje F-35 znaci jejich ekonomickou silu a vyse polozenou latku toho co chteji mit pokud jde o jejich obranu. Zkracene: jsou bohati a chteji to nejlepsi a z toho jim vysla F-35. Znovu: nema to nic spolecneho s tim jak vyhodna je nebo neni F-16 pro Slovensko, ne kazdy resi pomer cena/vykon, nekdo proste veme to nejlepsi. Tez si nejsem jist jestli je uplne koser dokazovat cokoliv statama namocenyma v programu. Ty by ta letadla nakoupila nejspis tak jako tak.

            V podstate smysl meho prispevku je, ze z polovicatych informaci, jeste prikraslenych nejakym smerem, se jen tezko clovek dopracuje k nejakemu kloudnemu zaveru. Jura to tu razi s zeleznou pravidelnosti, vy jste se ted pridal. Az zde zazni ze F35 by SVK vysla o tolik a tolik draz, plus vyssi naklady na provoz, plus vyssi naklady na zazemi, plus delsi doba k dodani (a tedy znovu vyssi naklady na prodlouzeni udrzby neperspektivnich Migu), ale na oplatku je to o tolik a tolik lepsi letadlo. Nebudu mit s takovou informaci nejmensi problem. On si Jura ale tu prvni cast te informace zaokrouhli tu, zaokrouhli tam, neco uplne opomene, neco bagatelizuje aby mu z toho vyslo jedine: to co chce aby mu z toho vyslo, ze F-16 stoji jako F-35, "a to, uznej sam, je proste pitomost". :)
            Nestoji (dokazano nize).Skrýt celý příspěvek

          • logik
            22:19 30.01.2020

            Se zázemím máte pravdu. Píšu snad někde, že se to má přepočítat 1:1??? Nicméně i kdyby byla cena zázemí ta 1/3, jak píšeš, mění to na těch číslech něco podstatného? "Ze jde "jen o ...Zobrazit celý příspěvek

            Se zázemím máte pravdu. Píšu snad někde, že se to má přepočítat 1:1??? Nicméně i kdyby byla cena zázemí ta 1/3, jak píšeš, mění to na těch číslech něco podstatného?

            "Ze jde "jen o rok" je taky usmevne, kdyz behem toho roku sla cena F=35 dolu z 89mil USD na 78mil USD (takze asi 15%)."
            Vzhledem k tomu, že se o tomto poklesu ceny vědělo, takže se s ním dalo počítat, tak kde vidíš problém? Naopak v tomto klameš, protože v podstatě neexistovala možnost, že by Slovensko koupilo F-35 v tom daném roce za ty vysoké LRIPové ceny.

            "Zkracene: jsou bohati a chteji to nejlepsi a z toho jim vysla F-35."
            Bohatí? Polsko? Belgie? Španělsko? Taková Belgie má GDP jen cca 2 x tak velké, jako my, a na obranu nemá sebemenší důvod dávat důraz a také ho nedává - a kupuje 34 F-35.... Za 4 miliardy. Polsko pak má nižší GDP na hlavu než my skoro o polovinu - označovat ho za bohaté je hodně velkej nonsens.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            06:57 31.01.2020

            Clanek: bláboly bohužel lezou z vašich příspěvků. Zdržení o rok by žádnou ztrátou nebylo, protože provoz Mig-29 není dražší než F-16 a o rok později dodaným stíhačkám se nezkrátí ...Zobrazit celý příspěvek

            Clanek: bláboly bohužel lezou z vašich příspěvků. Zdržení o rok by žádnou ztrátou nebylo, protože provoz Mig-29 není dražší než F-16 a o rok později dodaným stíhačkám se nezkrátí životnost o ten rok, budou sloužit stále stejnou periodu, jen skončí o rok později. Co se týká ceny zázemí a znalosti na jak velký počet letounů je zázemí dimenzováno, to asi ví málokdo. Jisté je, že v "zázemí" je jakýsi balík zbraní a munice, náhradní motor (1-2ks na letku), letištní technika, přípravky k servisu a zejména logistika na X let (v případě SR dva roky). Všechny tyto položky cenově přísluší ke kusu letadla, neznamená, že logistika bude stejně drahá pro 14 nebo 32 letadel. Co může do jisté míry vyhovět 14,18,24 letadlům za jednu cenu, mohou být nějaké servisní přípravky nebo letištní technika, ale moc bych na to nevěřil. Rozhodně neplatí, že pro 32ks letadel Polákům postačí stejné zázemí jako pro 14ks, to je blábol. Co se týká státní prosperity jednotlivých kupujících F-35A. Mnozí z nich jsou zadlužení až po uši (viz. Řecko, Itálie, Španělsko, Japonsko), rovněž je dobré udělat si predikci na pár desítek let dopředu, protože se může stát, že Slovensko bude bohatnout, ale provozovat zastaralá letadla. A samozřejmě platí staré dobré pravidlo, nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Taková otázka, kolik cílů v případném konfliktu sestřelí ruský Su-35 z těch, které na radaru nevidí a kolik cílů z těch, které na radaru vidí ?Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            10:57 31.01.2020

            logik, Jura99 Za rok sa toho zmení veľa. Napríklad kauza S400 vs F35 v Turecku. Myslím si, že Poliaci šikovne využili to, že časť strojov, ktoré mali odobrať Turci, si zazmluvnili ...Zobrazit celý příspěvek

            logik, Jura99
            Za rok sa toho zmení veľa. Napríklad kauza S400 vs F35 v Turecku. Myslím si, že Poliaci šikovne využili to, že časť strojov, ktoré mali odobrať Turci, si zazmluvnili oni, preto je to tak rýchlo vybavené. Inak by asi museli čakať, kým sa vybavia pôvodní partneri a až potom by boli na rade oni.
            Čo sa týka ceny F35, tá ide dolu, ale určite sa zastaví na nejakom čísle a nebude to číslo menšie ako pri nákupe F-16 pre SK.
            Nezabúdajte na prevádzkové náklady, ktoré sú v tomto prípade o dosť vyššie v neprospech F35.
            Poľsko už má vybudované zázemie pre západné stroje, na SK sa to musí nakúpiť, tak isto ako to majú spomínané štáty zo západu, ktoré aj participovali na vývoji, takže logicky majú určité výhody pri obstarávaní.
            Na SK je cena aj s výzbrojou, ktorej má Poľsko plné sklady.
            Poliaci majú historické skúsenosti, keď si ich delili rôzne mocnosti, preto sa nechcú na nikoho spoliehať a budujú si vlastný systém obrany a neváhajú na to vynakladať veľké finančné prostriedky!

            Čo sa týka prevádzky lietadiel MiG 29, mám tieto lietadlá rád, ale ich servis je dosť kontroverzný. Z môjho pohľadu predražený a neefektívny, čo je dané krajinou pôvodu, ich prístupom k odberateľovi a aj koncepciou stroja.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:23 31.01.2020

            "Za rok sa toho zmení veľa. Napríklad kauza S400 vs F35 v Turecku." Ta ale je na stole už od roku 2017.... Tedy skoro dva roky před podpisem.... "Čo sa týka ceny F35, tá ide dolu, ...Zobrazit celý příspěvek

            "Za rok sa toho zmení veľa. Napríklad kauza S400 vs F35 v Turecku."
            Ta ale je na stole už od roku 2017.... Tedy skoro dva roky před podpisem....

            "Čo sa týka ceny F35, tá ide dolu, ale určite sa zastaví na nejakom čísle a nebude to číslo menšie ako pri nákupe F-16 pre SK."
            Tak určitě úplně stejná nebude. Ale cena pro Polsko nebo i pro další státy (např. Belgie) ukazuje, že je není nijak "nezaplatitelně" vyšší. Plus je třeba počítat s bojovou hodnotou, 1 F-35 se nerovná 1 F-16.

            "Nezabúdajte na prevádzkové náklady, ktoré sú v tomto prípade o dosť vyššie v neprospech F35."
            No, o kolik vyšší jsou opravdu je těžko říct. Z dat USAF lze vycházet těžko, tam hromada nákladů jde na vrub tomu, že jde o nový typ (takže se tam promítá cena budování zázemí), a především náklady na údržbu "kusovek" z prvních LRIPů se spoustou chyb.
            Já nezpochybňuju, že bude vyšší - zcela jistě třeba motor dražší bude - ale zcela jistě to reálně nebude ten prezentovaný poměr z čísel USAF.

            A dejmetomu, hypoteticky kdyby náklady oproti F-16 byly o 20% výš. Vyplatilo by se koupit F-35 - to bych řek že rozhodně ano? A kdyby 30%? 50%? Kde je vlastně ten strop?

            Kolem těch F-35, Gripenů, F-16 je spousta emocí, cílených manipulací a "fandovství" do jednotlivých letadel - když pominu cílené marketingové kampaně jednotlivých výrobců, kteří nezřídka šíří lži, že se z toho ztrácí racionalita.Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            21:19 31.01.2020

            Snažil som sa dať nejaké argumenty, určite tu nechcem písať na základe emócií. Napíšem to jednoducho: SK sa rozhodlo na základe odporúčaní leteckých odborníkov z VzS OSSR pre F-16. ...Zobrazit celý příspěvek

            Snažil som sa dať nejaké argumenty, určite tu nechcem písať na základe emócií.
            Napíšem to jednoducho: SK sa rozhodlo na základe odporúčaní leteckých odborníkov z VzS OSSR pre F-16. F-35 je pre nás pridrahý špás, tu treba komplexne riešiť ostatné zložky armády, ktoré majú muzeálne kusy vo výzbroji a ktoré potrebujú tiež obmeniť techniku, výstroj a výzbroj.
            Mňa teší, že aspoň takýmito krokmi sa dostávame k modernejšej výzbroji ako máme teraz.Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            21:45 31.01.2020

            Emócie tu predvádzajú iní diskutéri, ja určite nie.

            Emócie tu predvádzajú iní diskutéri, ja určite nie.

          • Jirosi
            10:54 01.02.2020

            Z klesajícím počtem létajích F-16, stejně jako z jejich stárnutím ty výdaje půjdou nahoru. Rozumím tomu proč Slovensko vybralo F-16, ale zrovna investice do dalších složek bych za ...Zobrazit celý příspěvek

            Z klesajícím počtem létajích F-16, stejně jako z jejich stárnutím ty výdaje půjdou nahoru.
            Rozumím tomu proč Slovensko vybralo F-16, ale zrovna investice do dalších složek bych za tím nehledal. VIz. situace v CR.Skrýt celý příspěvek

        • Huml
          23:21 30.01.2020

          To Jura99. Clanek má pravdu, pleteš jabka s hruškama. „proškrtanou cenou 1,9mld. nebo s nabídkovou 2,9mld. USD ?“ Nesmíš porovnávat max. možnou cenu, kterou by Američané ...Zobrazit celý příspěvek

          To Jura99. Clanek má pravdu, pleteš jabka s hruškama.
          „proškrtanou cenou 1,9mld. nebo s nabídkovou 2,9mld. USD ?“ Nesmíš porovnávat max. možnou cenu, kterou by Američané eventuálně akceptovali. Tam se nic neškrtalo, zde stačí číst pozorně: Maximální částka se schvaluje i pro případný další prodej leteckého vybavení a zbraní, aby se nemuselo absolvovat další schvalovací kolo. Škrtání tam nehledej. https://www.armadninoviny.cz/p...

          A s těmi státy si ujel ještě víc. To jsou až na jednu výjimku bohaté západní ekonomiky, které na to mají. Taková Korea má 11 nejvyšší HDP na světě. Malá Belgie ve své době nakupovala a licenčně vyráběla F-16ky a měla jich tehdy přes 160 a uživila to a po miléniu chtěla ušetřit, tak škrtala, ale mají na to. Na druhou stranu Polsko je 8x lidnatější země a to jde při akvizicích a rozpočtu kurevsky znát. Slováci mají několik provozuschopných strojů, kdyby do toho dříve i teď nasypali víc, provozuschopnost a nalétanost pilotů by byla větší, i když to jsou staré herky. Myslím, že za provoz platí polovinu našeho pronájmu a i tak, je to pro ně problém ufinancovat, když snad měli provozuschopné ~4 stroje.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            07:07 31.01.2020

            Pokud jeden kupující využije nabídku DSCA v rozsahu 60% položek a druhý kupující v rozsahu 100%, tak to samozřejmě neznamená, že první kupující uzavřel cenově výhodnější obchod. ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud jeden kupující využije nabídku DSCA v rozsahu 60% položek a druhý kupující v rozsahu 100%, tak to samozřejmě neznamená, že první kupující uzavřel cenově výhodnější obchod. Polsko je jen 6x lidnatější než Slovensko. Polsko bude provozovat nejméně 84ks stíhaček (48xF16+32xF35), pokud už to počítáte přes lidnatost, tak 84:6=14, což je přesně počet, který SR kupuje, bohužel jen s tím rozdílem, že se nejedná o nejmodernější typ. Slovensko má přitom vyšší HDP na hlavu než PL.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
      14:56 30.01.2020

      Toto je jeho asi najhorší článok, ktorý napísal. Navyše jeho gramatika je žalostná, mal by sa radšej vrátiť na základnú školu a doučiť sa ju.
      Výpovedná hodnota článku = 0.

      Toto je jeho asi najhorší článok, ktorý napísal. Navyše jeho gramatika je žalostná, mal by sa radšej vrátiť na základnú školu a doučiť sa ju.
      Výpovedná hodnota článku = 0.

      • HEKTOR
        15:53 30.01.2020

        no pán autor začínal v časopise apológia/obrana a to je top "plátok" ...a ten jeho článok je presne v tom duchu... tak na jednej strane sme mali kúpiť FA-50 lebo nám vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

        no pán autor začínal v časopise apológia/obrana a to je top "plátok" ...a ten jeho článok je presne v tom duchu...
        tak na jednej strane sme mali kúpiť FA-50 lebo nám vlastne stačí...a na druhej strane sme radšej kúpiť f-35,lebo tá mašina vyklepe všetko od gripenu po f-16n + mig-29....
        stále budem subjektívne tvrdiť,že inú možnosť ako kúpiť f-16n sme nemali...z možností ako fa-50 a gripen c/d fakt nie...Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          16:07 30.01.2020

          Pro airpolicing stačí nejjednodušší a nejlevnější nadzvukové letadlo, proto hledal, co by se do té podmínky vešlo, jestli to je FA-50, těžko říct. Pro moderní válku zase nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

          Pro airpolicing stačí nejjednodušší a nejlevnější nadzvukové letadlo, proto hledal, co by se do té podmínky vešlo, jestli to je FA-50, těžko říct. Pro moderní válku zase nějaký průměrný stroj nestačí, např. s českými JAS-39 asi nikdo v NATO do války nepočítá. Obdobně F-16 se budou za nějakých 15let provozovat v první linii ojediněle a pro operace v první linii s nimi asi také nikdo počítat nebude. SR ale kupuje letadlo na 40let.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            16:27 30.01.2020

            s nejasnou zahraničnou politikou by sa so slovenskom do "vojny" nerátalo ani keby sme mali vesmírnu loď enterprise...a volebné preferencie smeru a kotletu naznačujú že nejaká veľká ...Zobrazit celý příspěvek

            s nejasnou zahraničnou politikou by sa so slovenskom do "vojny" nerátalo ani keby sme mali vesmírnu loď enterprise...a volebné preferencie smeru a kotletu naznačujú že nejaká veľká zmena v tomto smere nebude...Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            19:44 30.01.2020

            @Hektor, pozitivum je ze Kotleba pripsal jen to co Fico odepsal, z ceho mi vychazi ze to procento inteligencne nesmelych je na Slovensku furt stejne. Vim, je to slaba utecha, ...Zobrazit celý příspěvek

            @Hektor, pozitivum je ze Kotleba pripsal jen to co Fico odepsal, z ceho mi vychazi ze to procento inteligencne nesmelych je na Slovensku furt stejne. Vim, je to slaba utecha, zvlast kdyz se bavime o 30-35% obyvatel, ale tak jako pozitivum beru alespon to, ze to cislo dal nestoupa.Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            11:03 31.01.2020

            Stále sa tu operuje, že F-16 sa kupuje na 40 rokov, nemyslím si to, bude to určite o 10 rokov menej, tak si ako dnešné stroje. Všetko zastaráva, ktovie čo bude lietať o 20 rokov, ...Zobrazit celý příspěvek

            Stále sa tu operuje, že F-16 sa kupuje na 40 rokov, nemyslím si to, bude to určite o 10 rokov menej, tak si ako dnešné stroje. Všetko zastaráva, ktovie čo bude lietať o 20 rokov, keď už teraz sa vyvíjajú bojové drony.Skrýt celý příspěvek

        • Janko Paliga
          00:02 31.01.2020

          ... skôr v bulvárnom plátku Obrana.... :-D Apológia v čase vzniku nebola žiadne terno, ale tesne pred jej pohltením bulvárnou Obranou (aj keď sa vlastne premenovala v roku 2000 na ...Zobrazit celý příspěvek

          ... skôr v bulvárnom plátku Obrana.... :-D

          Apológia v čase vzniku nebola žiadne terno, ale tesne pred jej pohltením bulvárnou Obranou (aj keď sa vlastne premenovala v roku 2000 na Armádu), zase taká zlá nebola.... Gyürosiho, či Stolárove články boli kvalitné.

          Bednár tu teraz kritizuje F-16, pred tým sa zasa vyjadroval ináč.... no Bednár ... :-D Gramatický purista nie som, ale v jeho prípade mi to občas oči kole ... :-D Kvitujem mu ale adresnú kritiku pochybení, je dobré, že nastavuje zrkadlo.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        15:57 30.01.2020

        to je pravda, gramatika mu nevyšla, rovněž samotné porovnání F-16 vs. F35A by na "odborníka" mělo být důkladnější, nestačí napsat, že kvalitativní rozdíl je několikanásobný. To ...Zobrazit celý příspěvek

        to je pravda, gramatika mu nevyšla, rovněž samotné porovnání F-16 vs. F35A by na "odborníka" mělo být důkladnější, nestačí napsat, že kvalitativní rozdíl je několikanásobný. To tuší i laik, ale v čem konkrétně, by "odborník" napsat měl.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    16:31 29.01.2020
  • TF_HU
    13:14 28.01.2020

    Hm. Když někdo vyřadí L159...na čem bude probíhat pokračovací výcvik pro JAS39 nebo F35?

    Hm. Když někdo vyřadí L159...na čem bude probíhat pokračovací výcvik pro JAS39 nebo F35?

    • Scotty
      14:14 28.01.2020

      Na L-39NG u CLV a L159 T1 a T2. Musel by se pravděpodobně změnit systém výcviku a piloti by na L-159 museli strávit výrazně kratší dobu.

      Na L-39NG u CLV a L159 T1 a T2. Musel by se pravděpodobně změnit systém výcviku a piloti by na L-159 museli strávit výrazně kratší dobu.

      • Tango23
        13:34 29.01.2020

        Ja s dostupnych zdroju vzdy bral L-39NG jako project, ktery ma predevsim potencial u jiz zavedenych zakazniku L-39 a jejich prodej nebude zavisly na souhlasu americkych zakonodarcu ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja s dostupnych zdroju vzdy bral L-39NG jako project, ktery ma predevsim potencial u jiz zavedenych zakazniku L-39 a jejich prodej nebude zavisly na souhlasu americkych zakonodarcu z duvodu pouzitych technologii.

        Naopak u L-159 jako letounu pro pokracovaci vycvik predpokladam maximalni moznou kompaktibilitu avioniky/hardwaru a sofwaru obecne s hlavnim bojovym letoutem, ktery bude opet s kontrolou americanu, takze mi prijde naprosto logicka soubeznost obou typu.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          12:57 30.01.2020

          L-159 byl pokud o bojový letoun blízké letecké podpory. Cvičné letouny byli L-39. Později se neužitečné L-159, předělávali na T1/T2. L-39NG je jen návrat do původního stavu, bez ...Zobrazit celý příspěvek

          L-159 byl pokud o bojový letoun blízké letecké podpory.
          Cvičné letouny byli L-39. Později se neužitečné L-159, předělávali na T1/T2.
          L-39NG je jen návrat do původního stavu, bez L-159.

          V podstatě se dá říct, že pro zbytečné L-159 se našla práce v podobě filtru pro Jas-39, piloti jsou sice zkušení, ale tráví tam zbytečně roky.Skrýt celý příspěvek

    • tryskac
      14:24 28.01.2020

      Francúzi robia výcvik na Pilatus PC21 a potom už Rafale/Mirage.

      Francúzi robia výcvik na Pilatus PC21 a potom už Rafale/Mirage.

      • Jura99
        07:55 30.01.2020

        je to o penězích, pokračovací výcvik na L159 bude stát násobně méně než na spárce plnohodnotného stroje a to jak v pořízení stroje, tak v provozních nákladech. Správná cesta zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

        je to o penězích, pokračovací výcvik na L159 bude stát násobně méně než na spárce plnohodnotného stroje a to jak v pořízení stroje, tak v provozních nákladech. Správná cesta zřejmě není ani Pilatus ani L159, ale lehce nadzvukový jako je T-X a z něho pak hned na F-35A.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          12:30 30.01.2020

          Rozhodně nelze takto paušalizovat, záleží např. na pokročilosti simulátorů pro daný typ. Tzn. např. pro F-35 stačí "slabší" výcvikové stroje, než pro běžné 4.gen. A s rostoucí ...Zobrazit celý příspěvek

          Rozhodně nelze takto paušalizovat, záleží např. na pokročilosti simulátorů pro daný typ. Tzn. např. pro F-35 stačí "slabší" výcvikové stroje, než pro běžné 4.gen. A s rostoucí úrovní simulátorů (což se bude týkat všech stíhaček) se budou nároky na cvičný letoun dále snižovat.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          12:58 30.01.2020

          Zajímavé, že u F-35 se z výcvikovou spárkou ani nepočítá.

          Zajímavé, že u F-35 se z výcvikovou spárkou ani nepočítá.

    • Pavka
      22:22 28.01.2020

      Sice to asi vyzní jako narážka, ale můžete mi prosím vysvětlit, jaké že nenahraditelné zkušenosti a návyky dá budoucímu pilotu (možná lépe řečeno operátoru systémů) letounu jako je ...Zobrazit celý příspěvek

      Sice to asi vyzní jako narážka, ale můžete mi prosím vysvětlit, jaké že nenahraditelné zkušenosti a návyky dá budoucímu pilotu (možná lépe řečeno operátoru systémů) letounu jako je F-35 anabáze s L-159?

      Jako hodnotitel od klávesnice tvrdím, že celý "pokračovací výcvik na L-159 pro přechod na pokročilejší stroj" mi připadal od začátku jako klasický konstrukt jak omluvit hrubé podfinancování (nedostatek pokročilých strojů a jejich letových hodin) ve spojení se snahou ukázat alespoň malé pozitivum na přínosech L-159 pro armádu. Jinými slovy plýtvání potenciálem pilotů, ale pořád lepší než drátem do oka.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
    13:53 27.01.2020

    Inak zaujímavé, že niektorí tu diskutujúci sa pozastavovali nad "nízkou" bojaschopnosťou PL F16 a Poliaci si idú kúpiť ešte prevádzkovo náročnejší systém.... Asi to tak zle s F16 ...Zobrazit celý příspěvek

    Inak zaujímavé, že niektorí tu diskutujúci sa pozastavovali nad "nízkou" bojaschopnosťou PL F16 a Poliaci si idú kúpiť ešte prevádzkovo náročnejší systém.... Asi to tak zle s F16 nebude, len vyhodnotili, ze v čase keď nehrozí akútne nebezpečenstvo netreba prevádzkovať plný počet 48ks.
    Niektorí ste tu spomínali, ze L159 v ACR by bolo treba vyradiť a podobne a zabúdate, že platby štátu Aeru za rôznu údržbu a modernizácie boli nezanedbateľné v časoch finančnej suchoty, ostatne 2-3roky. Takže je to svojim spôsobom štátna podpora, ako vlastne už od začiatku tohto projektu.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      17:12 27.01.2020

      L-159 stál jen v pořízení asi 50mld., což je šílená suma. Na druhou stranu to je jen velmi malý argument držet ho ve výzbroji, pokud svými parametry nestačí.

      L-159 stál jen v pořízení asi 50mld., což je šílená suma. Na druhou stranu to je jen velmi malý argument držet ho ve výzbroji, pokud svými parametry nestačí.

      • tryskac
        17:25 27.01.2020

        Ono ta L159 je taky prípad... Ked si pozriete co dokaze L159E, tak to je rozdiel, a tie systémy si integrovaná súkromná spoločnosť, takže možnosti rozhodne sú (spomeniem Litening ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono ta L159 je taky prípad... Ked si pozriete co dokaze L159E, tak to je rozdiel, a tie systémy si integrovaná súkromná spoločnosť, takže možnosti rozhodne sú (spomeniem Litening pod, laserom navádzane bomby). Asi ale chyba vôľa..Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          18:14 27.01.2020

          projekt to je nedokončený, už si asi nikdo netroufl vyplatit další peníze na dovývoj.

          projekt to je nedokončený, už si asi nikdo netroufl vyplatit další peníze na dovývoj.

        • Jirosi
          21:02 27.01.2020

          ACR ty letouny nechce pro to aby si na nich cvičily sestřelovaní nadzvuky. Ale pro přímé bojové nasazení proti nepříteli.

          ACR ty letouny nechce pro to aby si na nich cvičily sestřelovaní nadzvuky. Ale pro přímé bojové nasazení proti nepříteli.

        • Pavka
          21:07 27.01.2020

          Jenže ona integrace další výzbroje neřeší hlavní nedostatky toho stroje, kde zcela zásadním je žalostně málo interního paliva (absence mokrého křídla spolu s nemožností tankování ...Zobrazit celý příspěvek

          Jenže ona integrace další výzbroje neřeší hlavní nedostatky toho stroje, kde zcela zásadním je žalostně málo interního paliva (absence mokrého křídla spolu s nemožností tankování za letu). Proč asi spousta starších letounů dostala možnost nosit konformní nádrže, F-35 je doslova létající nádrž a proč Grippen E má signifikantně víc interního paliva proti verzi C. A nakonec i L-39 NG má jako zásadní vylepšení právě mokré křídlo a víc inteního paliva.

          L-159 vždy ponese 2x přídavnou nádrž. Pro moderní CAS pak litening na trupovém závěsníku, 2x max. 250lb laserem naváděnou pumu a 2x Sidewinder pro vlastní ochranu. Vynechat Sidewinder ničemu moc nepomůže, protože pod vnějšími křídelními závěsníky stejně nic těžkého neunese. No a i s dvojicí přídavných nádrží v této konfiguraci nevydrží ve vzduchu moc dlouho. Nemožnost tankovat za letu už byla zmíněna. Mimochodem Grippen C v CAS konfiguraci taky není žádná hitparáda (proto opět verze E), ale pořád může využít 4 závěsníky pro těžkou výzbroj, k tomu nádrž pod trupem a samozřejmě litening.Skrýt celý příspěvek

          • tryskac
            23:27 27.01.2020

            Nejaké mokré krídlo na L159 leží kdesi v hangari, či niekedy letelo netuším, ale otestované bolo. Prečo niekto nenájde odvahu nahodiť ho na T2X neviem (teda tuším)... Ked vidíte co ...Zobrazit celý příspěvek

            Nejaké mokré krídlo na L159 leží kdesi v hangari, či niekedy letelo netuším, ale otestované bolo. Prečo niekto nenájde odvahu nahodiť ho na T2X neviem (teda tuším)... Ked vidíte co dokázali integrovať v USA (a to nie je výrobný podnik) tak to dava otázky na zamyslenie.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            01:33 28.01.2020

            tryskac Co dokázali tak zázřačného integrovat u Drakenu? Protože to co popisují na jejich stránkách teoreticky zvládá každá L-159 a nejsem si jist jestli u Drakenu to také není jen ...Zobrazit celý příspěvek

            tryskac
            Co dokázali tak zázřačného integrovat u Drakenu? Protože to co popisují na jejich stránkách teoreticky zvládá každá L-159 a nejsem si jist jestli u Drakenu to také není jen teoretická možnost.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:47 28.01.2020

            Když si spočítáš cenu letové hodiny u L159 a Gripenu, tak Ti najednou L-159 nesmyslná nepřijde. A to už vůbec nemluvím o tom, že při výcviku je úplně jedno, kolik a jak těžké ...Zobrazit celý příspěvek

            Když si spočítáš cenu letové hodiny u L159 a Gripenu, tak Ti najednou L-159 nesmyslná nepřijde.

            A to už vůbec nemluvím o tom, že při výcviku je úplně jedno, kolik a jak těžké neseš bomby..Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:59 01.02.2020

            Logic: Sice máte pravdu, ale pak místo 12 ks nadzvuků použitelných v boji máte 25+ks L-159 stojích na letišti. Nebo se snad počítá, že piloty nadzvuku budeme ztrácet až tak rychle? Zobrazit celý příspěvek

            Logic: Sice máte pravdu, ale pak místo 12 ks nadzvuků použitelných v boji máte 25+ks L-159 stojích na letišti. Nebo se snad počítá, že piloty nadzvuku budeme ztrácet až tak rychle?Skrýt celý příspěvek

    • Pavka
      20:21 27.01.2020

      Tak pokud je zde politická objednávka lít do Aera peníze skrz armádu (což i jinde ve světě není nic tak zvláštního). Tak to ale zase lze dělat i skrz L-39 NG, které má stále nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak pokud je zde politická objednávka lít do Aera peníze skrz armádu (což i jinde ve světě není nic tak zvláštního). Tak to ale zase lze dělat i skrz L-39 NG, které má stále nějaký potenciál vůči venkovním trhům i naší armádě - cvičný proudový letoun bude vždy potřeba. Ale L-159 je už z mého pohledu mrtvý projekt a nejspíš byl už od samého počátku. Nebo mi řekněte kolik let ještě čekat na jeho celkové hodnocení?Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    09:54 27.01.2020

    Podpisanie umowy w piątek w Dęblinie, na kwotę 4,6 miliarda USD. News ze stron MON..

    Podpisanie umowy w piątek w Dęblinie, na kwotę 4,6 miliarda USD. News ze stron MON..

    • Tecka
      14:36 27.01.2020

      W uzupełnieniu..pojawił się dzisiaj ,ciekawy artykuł na „tvn „ ,to wyjaśnia jedną z zagadek ,czy pierwsze f35 bedą w wersji f3 ..okazuje się , że jednak block 4 , tylko ciekaw ...Zobrazit celý příspěvek

      W uzupełnieniu..pojawił się dzisiaj ,ciekawy artykuł na „tvn „ ,to wyjaśnia jedną z zagadek ,czy pierwsze f35 bedą w wersji f3 ..okazuje się , że jednak block 4 , tylko ciekaw jestem czy US zdąży zakończyć pisanie software w tym roku. Jest też parę słów o potencjalnej lokalizacji baz i info o detalach zakupu : https://tvn24.pl/polska/umowa-... Skrýt celý příspěvek

      • Tecka
        15:03 27.01.2020

        ..aha..zapomniałem dodać, to jedna z ważniejszych info, zakup uwzględnia 8 pełnych symulatorów misji dla f35 block4

        ..aha..zapomniałem dodać, to jedna z ważniejszych info, zakup uwzględnia 8 pełnych symulatorów misji dla f35 block4

  • Jura99
    19:27 25.01.2020

    Takové tři roky nazpět by úvahy o F-35A pro AČR byly brány za úplné sci-fi, dnes je to celkem reálná diskuse a věřím, že za další tři roky ani nebude téma zvažovat nákup jiného ...Zobrazit celý příspěvek

    Takové tři roky nazpět by úvahy o F-35A pro AČR byly brány za úplné sci-fi, dnes je to celkem reálná diskuse a věřím, že za další tři roky ani nebude téma zvažovat nákup jiného stroje.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      19:37 25.01.2020

      neříkej hop..

      neříkej hop..

      • Scotty
        20:47 25.01.2020

        Přesně, pokud bych si měl na nějakou variantu vsadit. Pak by to bylo na přikoupení Gripenů na dvě letky a vyřazení L-159A.

        Přesně, pokud bych si měl na nějakou variantu vsadit. Pak by to bylo na přikoupení Gripenů na dvě letky a vyřazení L-159A.

        • skelet
          20:57 25.01.2020

          159 bude škoda

          159 bude škoda

          • Scotty
            21:33 25.01.2020

            Pokud na to dojde tak zůstanou dvoumístné verze u 213. výcvikové letky.

            Pokud na to dojde tak zůstanou dvoumístné verze u 213. výcvikové letky.

          • skelet
            21:36 25.01.2020

            já vím, však myslím ty jednomístné.

            já vím, však myslím ty jednomístné.

          • OndrejK
            13:46 26.01.2020

            Vyřazovat L-159A by byla velká škoda. Nebudou na konci životnosti a s nástupem generace F-35 bude takový levný bitevník potřeba ještě více než nyní. Je to podle mě nedoceněný ...Zobrazit celý příspěvek

            Vyřazovat L-159A by byla velká škoda. Nebudou na konci životnosti a s nástupem generace F-35 bude takový levný bitevník potřeba ještě více než nyní. Je to podle mě nedoceněný letadlo.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            15:06 26.01.2020

            Jediné škoda by ještě vznikla pokud by se v polovině životnosti do toho systému znova investovalo.

            Jediné škoda by ještě vznikla pokud by se v polovině životnosti do toho systému znova investovalo.

          • CerVus
            16:00 26.01.2020

            OndrejK: Ve 2029 budou tuším v polovině životnosti a bude u nich potřeba udělat rozsáhlou a nákladnou údržbu. Vzhledem k tomu, že se nerozšiřují jejich schopnosti, stále zůstávají ...Zobrazit celý příspěvek

            OndrejK: Ve 2029 budou tuším v polovině životnosti a bude u nich potřeba udělat rozsáhlou a nákladnou údržbu.
            Vzhledem k tomu, že se nerozšiřují jejich schopnosti, stále zůstávají daleko za možnostmi a Gripeny získaly schopnost útočit na pozemní cíle, tak nemá cenu tuto platformu držet.
            Lepší bodu dvě letky gripenů C.Skrýt celý příspěvek

          • Pavka
            16:48 26.01.2020

            Mě osobně přijde, že Gripeny C/D nejsou ten hlavní problém, ať už co se týče jeho provozu, ale i bojové hodnoty (minimálně ve vztahu ke stavu ostatních složek AČR) a jako jedno z ...Zobrazit celý příspěvek

            Mě osobně přijde, že Gripeny C/D nejsou ten hlavní problém, ať už co se týče jeho provozu, ale i bojové hodnoty (minimálně ve vztahu ke stavu ostatních složek AČR) a jako jedno z řešení řešení by mi dávalo smysl prodloužení pronájmu C/D o dalších cca 10let s navýšením počtů na min. 28ks (12+2), samozřejmě pokud bude taková nabídka ve hře. Což dá armádě další odklad k rozhodnutí o nákupu nového univerzálního stroje.

            Aktuální problém je podle mne L-159. To letadlo dle mého laického názoru neumí nic, co by nezvládl Gripen C řádově lépe, nebo velký bojový dron zase provozně levněji. Poslední jeho výhoda, v podobě asi velmi nízkých provozních nákladů, padne s rostoucím rozpočtem HDP. Dále po jeho případném vyřazení dojde z dlouhodobého hlediska k úsporám díky provozu pouze jednoho univerzálního typu letounu pro ochranu vzdušného prostoru i bitevní úlohy. Teď je podle mne nejvyšší čas, kdy by ještě mohl jít L-159, alespoň za pár šupů, prodat.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:08 27.01.2020

            Pavka: V roce 2029 prodloužíme pronájem Gripenu do 2039. A začneme zvyšovat počet(28ks). Nová letka získá bojeschopnost v roce 2032. V roce 2036 vybereme nástupce Gripenu, ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavka: V roce 2029 prodloužíme pronájem Gripenu do 2039. A začneme zvyšovat počet(28ks). Nová letka získá bojeschopnost v roce 2032. V roce 2036 vybereme nástupce Gripenu, předpoklad F-35, počet 16 ks. operační v roce 2039.
            2039 Gripeny začínají ukončovat činnost, do konce roku ukončuje první letka vyřazena. 2040 vyřazena druhá letka.
            Výsledek 16 ks F-35( doplně si vhodný ekvivalent 5.g).
            K čemu to navýšení bylo?Skrýt celý příspěvek

          • Pavka
            22:00 27.01.2020

            Jirosi: s těmi termíny máte nejspíš pravdu, já bych byl optimistou v tom, že když jsou Gripeny C/D aktuálně zavedeny i s bitevními schopnostmi, že bude nezbytné "jen" doplnění ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: s těmi termíny máte nejspíš pravdu, já bych byl optimistou v tom, že když jsou Gripeny C/D aktuálně zavedeny i s bitevními schopnostmi, že bude nezbytné "jen" doplnění stavů pilotů, personálu a vybavení pro údržbu, tedy nebude třeba po roce 29 budovat pro druhou letku nové schopnosti. Začalo by se už v roce 2025 (kdy tak jako tak musí padnout nějaké rozhodnutí) a kolem 30 by mohla již být druhá letka operační tím, když v 29 dostane svá letadla.

            Přitom počítám s rozprášením L-159 nejpozději k roku 29. Tedy zůstaly by na 10 let 2 letky gripenů (28ks celkem) a ty by se pak měnily za 16ks F-35???

            Jinak ještě jeden rozměr - přechod na F-35 tak jako tak počítám bude znamenat poslat téměř všechny současné piloty "do důchodu", neboť asi nemá smysl přeškolovat "starého" pilota na nový typ stroje, když mohu vycvičit nového mladšího, který vydrží na typu složit déle.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            10:13 28.01.2020

            Se dvemi "D" verzemi sotva stíháme vycvičit pilot co používá aktivní letka, nejsou hodiny pro výcvik pilotů pro další letku. Ti piloti by čekali až na nové(staré) stroje. ...Zobrazit celý příspěvek

            Se dvemi "D" verzemi sotva stíháme vycvičit pilot co používá aktivní letka, nejsou hodiny pro výcvik pilotů pro další letku. Ti piloti by čekali až na nové(staré) stroje.
            Samozdřejmě, že část současných by odešla do nové letky.

            "Přitom počítám s rozprášením L-159 nejpozději k roku 29. Tedy zůstaly by na 10 let 2 letky gripenů (28ks celkem) a ty by se pak měnily za 16ks F-35???"

            " jako jedno z řešení řešení by mi dávalo smysl prodloužení pronájmu C/D o dalších cca 10let s navýšením počtů na min. 28ks (12+2)"

            Pokud to nevýšení pronájmu na 10. let je jako provizorní do 2039. Pak by mělo následovat trvalé řešení. Kdo dne vyvíjí letouny 5.g co by vyhovoval požadavkům CR... Nikdo, všichni chtějí výkonný stíhač, na levnou práci jetu F-35.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      22:19 25.01.2020

      Cele to stoji a pada s tim, jestli 2% hdp skutecne budou, nebo pujde jen o "slibem nezarmoutis". Bude-li rozpocet MO rust tak jak dnes politici slibuji a k cemu se ustne(!) ...Zobrazit celý příspěvek

      Cele to stoji a pada s tim, jestli 2% hdp skutecne budou, nebo pujde jen o "slibem nezarmoutis". Bude-li rozpocet MO rust tak jak dnes politici slibuji a k cemu se ustne(!) zavazuji, neni jediny duvod proc by CR nemela jit polskou cestou F-35 (realne nejspis polovicnim poctem).
      Dopredu bych s tim ale nepocital. V politice ani ekonomice clovek nevi co bude za rok, tim spis ne co bude za 7 let, a politici zde maji tradici skrtat pri prvni prilezitosti prave v kapitolach MO (naproti tomu polaci o davani 2% jen nekecaj, ale jdou si za tim systematicky/setrvale). Clovek si tak muze leda drzet palce aby se to vsechno ve spravny cas spravne seslo.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        10:41 26.01.2020

        Pokud by se mělo jednat o provoz jiného stroje než Jas-39 musí to sfouknout před 2025. Jinak opět mají Švédové volné pole pro nastavení ceny.

        Pokud by se mělo jednat o provoz jiného stroje než Jas-39 musí to sfouknout před 2025. Jinak opět mají Švédové volné pole pro nastavení ceny.

      • CerVus
        19:22 26.01.2020

        Tak dnes Andrej přiznal, že 2% armáda ve 2024 nedostane. S tím, že armáda tolik peněz podle něj vlastně ani nepotřebuje. Šilerová na stejnou otázku řekla, že to bude ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak dnes Andrej přiznal, že 2% armáda ve 2024 nedostane. S tím, že armáda tolik peněz podle něj vlastně ani nepotřebuje. Šilerová na stejnou otázku řekla, že to bude nepravděpodobné.
        Budeme rádi za konstantních 1,5%.
        A přesně proto jsme si pořídili vrtulníkové odpustky.Skrýt celý příspěvek

        • Ilawar
          23:13 26.01.2020

          Je to smutné, bohužel je to tak, je to "jen" o politické vůli.

          Celkem slušný článek:
          https://www.euro.cz/blogy/pf-2...

          Je to smutné, bohužel je to tak, je to "jen" o politické vůli.

          Celkem slušný článek:
          https://www.euro.cz/blogy/pf-2...

          • CerVus
            00:02 27.01.2020

            Tím se ale Jurovi rozplývají sny o F-35. Pokud bude armáda i v roce 2024 živořit s 1, 3% a dál marně vyhlašovat tendry na techniku, která už měla dávno být pořízena, tak není ...Zobrazit celý příspěvek

            Tím se ale Jurovi rozplývají sny o F-35. Pokud bude armáda i v roce 2024 živořit s 1, 3% a dál marně vyhlašovat tendry na techniku, která už měla dávno být pořízena, tak není šance, že by se pořídilo takhle provozně drahé letadlo. Samo sebou tím padá i nákup dalších vrtulníků v obráceném počtu. Takže u Saabu už mohou slavit. Jen asi zalitují, že opet nebudeme mít peníze na pořízení většího počtu strojů.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            00:29 27.01.2020

            CerVus Tak o roce 2024 se v tom článku nepíše nic. Dá se předpokládat růst rozpočtu MO určitě k 1.5% HDP. Jestli poroste dál je otázka spíš toho jak bude vypadat příští vláda. Jen ...Zobrazit celý příspěvek

            CerVus
            Tak o roce 2024 se v tom článku nepíše nic. Dá se předpokládat růst rozpočtu MO určitě k 1.5% HDP. Jestli poroste dál je otázka spíš toho jak bude vypadat příští vláda.
            Jen čistě ze zvědavosti, kde Babiš prohlásil že rozpočet MO nedosáhne 2% HDP?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:20 27.01.2020

            Výše rozpočtu je vysloveně na politicích. Do doby, než skončí pronájem gripenů (2027 popř. 2029 s opcí) proběhnou ještě troje parlamentní volby, byť rozhodnout musí nejpozději ...Zobrazit celý příspěvek

            Výše rozpočtu je vysloveně na politicích. Do doby, než skončí pronájem gripenů (2027 popř. 2029 s opcí) proběhnou ještě troje parlamentní volby, byť rozhodnout musí nejpozději vláda vzešlá z těch druhých voleb. Nemyslím, že podmínkou nákupu F-35A je zrovna rozpočet 2%HDP. Může stačit méně nebo nemusí stačit ani 2%. To závisí pouze na hospodaření MO. Stačí se podívat na dopravu, tam málem zmizlo půl miliardy za naprogramování e-shopu.Skrýt celý příspěvek

          • CerVus
            14:38 27.01.2020

            Scotty: Včera to bylo ve zprávách. Teď ale opravdu netuším na jaké stanici jsem to viděl.

            Scotty: Včera to bylo ve zprávách. Teď ale opravdu netuším na jaké stanici jsem to viděl.

          • Jirosi
            21:17 27.01.2020

            Cervus: 1,3-1,5 ve 2024 = cca 80-90 mld. Loni byl schválený 51 mld..
            I kdyby se letouny objednali v roce 2024, platby by šly až v těch dalších letech.

            Cervus: 1,3-1,5 ve 2024 = cca 80-90 mld. Loni byl schválený 51 mld..
            I kdyby se letouny objednali v roce 2024, platby by šly až v těch dalších letech.

  • Tecka
    13:23 25.01.2020

    Ciekawe zestawienie dostaw sprzętu wojskowego w 2019 : http://dziennikzbrojny.pl/aktu... Czy można ...Zobrazit celý příspěvek

    Ciekawe zestawienie dostaw sprzętu wojskowego w 2019 : http://dziennikzbrojny.pl/aktu...
    Czy można gdzieś przeczytać o zakupach czeskiej armii w 2019 roku? Co odebrano i w jakich ilościach, z góry dziękuję za informacje .Skrýt celý příspěvek

  • Danik
    20:07 24.01.2020

    Jsou tu narážky ve smyslu neschopnosti ČR financovat F-35. Dovolím si tedy reakci: Nehledě na politické názory (zde často z pohledu Rusko/USA/EU) je faktem, že F-35 se v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsou tu narážky ve smyslu neschopnosti ČR financovat F-35.

    Dovolím si tedy reakci:
    Nehledě na politické názory (zde často z pohledu Rusko/USA/EU) je faktem, že F-35 se v nadcházejících letech stane hlavním letounem vzdušné převahy a pozemní podpory pro státy v rámci EU, NATO a spojenců. USA, UK, Japonsko, Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Belgie, Izrael, Itálie, Singapur, J. Korea, Austrálie, Kanada. Nyní Polsko. Postupně tedy bude růst počet zavedených strojů a dá se předpokládat, že i klesat jednotková cena a budou odstraňovány porodní bolesti a zároveň bude vznikat slušné zázemí pro jejich provoz i opravy přímo v Evropě. Zároveň s tímto tak přibude počet vážných zájemců a F-35 se stane standardem vzdušných sil západních států.

    Norský případ nám poté ukazuje zajímavý náhled. Norům bylo kromě F-35 nabízen i Gripen NG, ovšem podle norské výběrčí komise byla F-35 nabídnuta v lepší cenové relaci (Saab se proti tomuto ohradil). To co je dále zajímavé je, že i když je Norské království bohatší než ČR (ovšem s poloviční populací a snižujícím se obranným rozpočtem 1,56% HDP oproti roku 2017 kdy to bylo 1,62% HDP), nyní provozují 46x F-16A a plánují 52x F-35 (30 objednáno z toho 22 už zavedeno). Do tohoto nejsou počítány cvičné stroje. Dá se tedy předpokládat, že ČR (která v rámci obrany ještě nemusí budovat a udržovat námořnictvo) by se zvyšujícím se HDP a obrannými výdaji zvládla utáhnout minimálně výměnu současných Gripenů v poměru 1:1. Pokud budeme uvažovat, že se vyřadí l-159 z bojových rolí a modernizované verze zůstanou pouze pro výcvik a export bude se moci popřípadě přikoupit více strojů.

    Samozřejmě budování vzdušných sil by nemělo být na úkor pozemních sil a jejich projektů (tanky, bvp, pvo, ženijní technika, zásobovací technika, dělostřelectvo, naplnění stavů, renovace VVP a kasáren, výzbroj a výstroj jednotlivce, radiolokátory, terénní automobily) a zároveň tu jsou jiné projekty vzdušných sil (vrtulníkové a transportní letectvo). I přes to nesouhlasím s definitivním odmítáním F-35 jako pro české vzdušné síly nedosažitelné a zbytečné volby, která vysaje celý obranný rozpočet.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      20:55 24.01.2020

      Z druhé strany se už letectvo omezuje od roku 2001 a vybírá si levnější řešení ve prospěch dalších sil. Výsledek je jen jeden, skoro všechny potřebuje generační obměnu.

      Z druhé strany se už letectvo omezuje od roku 2001 a vybírá si levnější řešení ve prospěch dalších sil. Výsledek je jen jeden, skoro všechny potřebuje generační obměnu.

      • Danik
        00:35 25.01.2020

        Souhlasím, ovšem ruku na srdce, ono celkově AČR byla donedávna dost omezována. Pravdou však zůstává, že pokud to MO myslí s ochranou vzdušného prostoru vážně, samotná PVO (která ...Zobrazit celý příspěvek

        Souhlasím, ovšem ruku na srdce, ono celkově AČR byla donedávna dost omezována. Pravdou však zůstává, že pokud to MO myslí s ochranou vzdušného prostoru vážně, samotná PVO (která nyní také není zrovna ve výborném stavu..) nestačí a je potřeba mít schopné stíhací letectvo. Letecká nadvláda je klíčovou složkou na moderním bojišti.Skrýt celý příspěvek

        • Larry
          06:16 25.01.2020

          Jsou to komedianti a ne ...Zobrazit celý příspěvek

          Jsou to komedianti a ne armáda
          https://www.securitymagazin.cz...
          https://www.securitymagazin.cz...

          Neschopnost MO nebo velení AČR dát úkol Vojenskému Zpravodajství, aby blbečci "prolustrovali" v resjtřících kdo byl a je vlastníkem, provozovatelem letadla s imatrikulací VP-CBF , osoby které stojí za firmou provozovatele- vlastníka, kde je a bylo letadlo provozované. Zjistit detaily o letadle u výrobce a teprve potom vše zvážit a pokračovat v kontraktu.
          A tak si s MO Omnipol stejně jako v případě zakázky na PSS věra NG vytřel řiť.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            07:55 25.01.2020

            Proč by je mělo zajímat kdo byl vlastníkem letadla? MO by kupovalo stroj od Omnipolu. No a Security magazín to je kapitola sama pro sebe.

            Proč by je mělo zajímat kdo byl vlastníkem letadla? MO by kupovalo stroj od Omnipolu. No a Security magazín to je kapitola sama pro sebe.

          • Jura99
            08:01 25.01.2020

            Jedine co stoji za vysetreni je cena te Very NG, coz Metnar uz vysetrit naridil a vedle toho dotycny "chybujici" urednik dostal padaka. Ostatni "kauzy" jsou blalboly ...Zobrazit celý příspěvek

            Jedine co stoji za vysetreni je cena te Very NG, coz Metnar uz vysetrit naridil a vedle toho dotycny "chybujici" urednik dostal padaka. Ostatni "kauzy" jsou blalboly securitymagazinu, ktery se strefuje jen do urcitych veci a jine zase okate protezuje. Kdyz neco poptavam, celkem obvykle se nabizeji ruzne nevyhodne veci o kterych se nedohodnu.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            08:30 25.01.2020

            Security magazín? To jako vážně???

            Security magazín? To jako vážně???

          • Larry
            14:20 25.01.2020

            Nejenom, že se začínají ztrácet příspěvky viz o obchodním modelu AN, které jsou pravdivé, ale redakce to nerada slyší :-))) Cena za PSS Věra NG - pan Pejšek z MO se omluvil s tím ...Zobrazit celý příspěvek

            Nejenom, že se začínají ztrácet příspěvky viz o obchodním modelu AN, které jsou pravdivé, ale redakce to nerada slyší :-)))

            Cena za PSS Věra NG - pan Pejšek z MO se omluvil s tím , "že si vzali ponaučení"
            Bylo to a je dohledatelné na mainstreamu.
            Příběh Bombardier Global 5000 prostě někdo vynesl ven a zpeněžil u medií.
            Protože čte Vlalang nebo TF_HU můžete se zeptat, případně ofiko dotaz.
            Zrovna bude ticho.....
            Protože vím, kdo se skrývá za identitou Vlalang, informaci, že jednali s o nákupu Global 5000 lze ve zdejších poměrech brát za ověřenou.

            Pořád si říkám, co mají z toho Omnipolu. První, která měla být na blacklistu.
            Tohle se dá domlouvat přímo s výrobcem fi. Bombardier. Nejlevnější.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            14:43 25.01.2020

            Larry Kupovali už olétaný Global 5000, v takovém případě není s výrobcem o čem jednat. Omnipol nabídl nejnižší cenu a vyhrál. V případě Věra NG se omluvili za to že neoslovili ...Zobrazit celý příspěvek

            Larry
            Kupovali už olétaný Global 5000, v takovém případě není s výrobcem o čem jednat. Omnipol nabídl nejnižší cenu a vyhrál.

            V případě Věra NG se omluvili za to že neoslovili Eru a nezjistili aktuální cenu. Můžeme si o tom myslet ledacos, ale důkaz o tom že je zakázka předražená nikdo nepřinesl. Ostatně o tom hodlají jednat poslanci výboru přímo s Metnarem a je na něm obhájit cenu zakázky.

            Myslím že kdo nemá IQ pod 80 tuší kdo asi bude Vlalang.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          10:21 25.01.2020

          Danik: Mě jen stále připadá, jako by si tu někteří mysleli, že ty Gripeny nejsou jen minimalistické řešení letectva. I to totiž potřebuje svoji techniku a počty dostat na funkční ...Zobrazit celý příspěvek

          Danik: Mě jen stále připadá, jako by si tu někteří mysleli, že ty Gripeny nejsou jen minimalistické řešení letectva. I to totiž potřebuje svoji techniku a počty dostat na funkční úroveň.
          Kdyby PVO 3x do roka praskla raketu, taky už dávno musí mít nové.Skrýt celý příspěvek

    • Huml
      10:47 25.01.2020

      Chlapi s rozumem. Norsko je jedna z nejbohatších zemí Evropy. Mimo jiné těží a vyváží ropu a zemní plyn, my to děláme přesně naopak. Spíš bych se podíval na Rakousko a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Chlapi s rozumem. Norsko je jedna z nejbohatších zemí Evropy. Mimo jiné těží a vyváží ropu a zemní plyn, my to děláme přesně naopak. Spíš bych se podíval na Rakousko a jejich Typhoony. My jsme oproti nim stále chudá postkomunistická země, která to stále lepí, jak se dá, proto to třeba u pozemního vojska vypadá stále jako v muzeu (pořád staré radary, BVP, tanky). Zřejmě v horizontu několika let nás čeká velmi drahá obměna pozemní techniky, PVO a vrtulníků. No a to zrovna dojdou Gripeny. Všechno v horizontu 5-8 let by to bylo příliš velké sousto najednou. Mým laickým pohledem to vidím za horizont roku 2035, kdyby jsme případné Gripeny vrátily zpět, nebo vedle do muzea a teprve potom by přišla řada na F-35.
      Z jiného úhlu. Je otázka, když jsme se tak akorát zmohly na 22 ostrých AMRAAMů, 4 Liteningy, tak jestli se zmůžeme po vypršení pronájmu na nejnovější supersonik. Mimochodem 100ks. AIM-9 jsme dostali zadara od Američanů a v roce 2025 se bude řešit jejich náhrada, což budou další náklady pro letectvo, aby to nebylo jak s těmi Litenigy.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        15:51 25.01.2020

        Tohle je právě ten zkreslený pohled na situaci. Ve skutečnosti náklady na to "lepení" byli srovnatelné z nákupem kvalitní techniky ze západu v jakém se pak provozovala ta ...Zobrazit celý příspěvek

        Tohle je právě ten zkreslený pohled na situaci. Ve skutečnosti náklady na to "lepení" byli srovnatelné z nákupem kvalitní techniky ze západu v jakém se pak provozovala ta "lepená".
        Ano, je to blbě. Ale všechno se to sešlo právě z důvodů lepení . Místo nákupu, alespoň části techniky na úrovni před 10. lety.

        Gripeny jsou Švédské, takže si nemáme co strčit do muzea pokud je neodkoupíme. Odkoupit letadla(50% životnosti, bezvadný stav někde tu šlo 65% původní ceny) do roku 2035 místo dnes pronajatého roku 2029, to už je snad do nebe volající blbost.
        Pokud je odkoupíme budou tu do konce životnosti z poklesem náletu to bude cca 20-30.let. Jediné co by je skutečně mohlo potom vyřadit je utajený problém draku, ale to opět jen zvyšuje nevýhodnost odkupu.Skrýt celý příspěvek

      • Danik
        21:08 25.01.2020

        Ano oproti Norsku jsme chudá země, ale výhledově je jejich obranný rozpočet pro rok 2020 na naše v hodnotě 154 miliard. ČR tento rok vydá 74 miliard Kč. Rozdíl tu tedy máme o 80 ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano oproti Norsku jsme chudá země, ale výhledově je jejich obranný rozpočet pro rok 2020 na naše v hodnotě 154 miliard. ČR tento rok vydá 74 miliard Kč. Rozdíl tu tedy máme o 80 miliard Kč, ovšem jak jsem psal výše my nemusíme budovat nákladné námořnictvo a nepočítám, že koupíme 52ks F-35 jako Norové. Už takhle jsme na necelé polovině jejich rozpočtu, takže provozovat řekněme 14ks F-35 pro začátek výhledově okolo roku 2025 až 2030 mi nepřijde naprosto nereálné.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      17:02 25.01.2020

      No všetko začína u politiky .... Ak by Maláčová presadila všetky svoje "ľudomilné" návrhy, tak v ČR nebudete riešiť modernizáciu letectva, ale rovno zrušenie armády ... a i to ...Zobrazit celý příspěvek

      No všetko začína u politiky ....

      Ak by Maláčová presadila všetky svoje "ľudomilné" návrhy, tak v ČR nebudete riešiť modernizáciu letectva, ale rovno zrušenie armády ... a i to bude málo : )

      A politici v ČR konajú na politickú objednávku .... čiže uprednostňujú priority svojich voličov a tie nie sú určite v armáde.

      Na Slovensku sa to otočilo ..... ale len preto, že SNS u nás má z toho ťažký biznis ....

      Ale ako to sledujem u Vás... i Vy nakupujete tak "slovensky" .... vždy drahšie ako ostatní : (Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        19:34 25.01.2020

        Co se otočilo na Slovensku ? Koupili jste stíhačky a dodali vám zbylé vrtulníky. Ještě na něco jsem zapomněl ? Pozemní vojsko čeká na BOV 8x8 a 4x4. První článek o Scipiu tu byl v ...Zobrazit celý příspěvek

        Co se otočilo na Slovensku ? Koupili jste stíhačky a dodali vám zbylé vrtulníky. Ještě na něco jsem zapomněl ? Pozemní vojsko čeká na BOV 8x8 a 4x4. První článek o Scipiu tu byl v roce 2015, za těch 5 let se ještě nezačalo vyrábět. Rozpočet MO máte slušný, ale proč aspoň nekoupíte pušky, granáty, kulomety, tedy to co je snadné ?Skrýt celý příspěvek

        • Clanek
          21:57 25.01.2020

          Jeste zuzany 2.
          Co se nepovedlo je 8x8, 4x4 a radary.

          Jeste zuzany 2.
          Co se nepovedlo je 8x8, 4x4 a radary.

        • Janko Paliga
          22:22 25.01.2020

          .... kúpili sme staré Breny ... :-D

          .... kúpili sme staré Breny ... :-D

          • Jura99
            11:36 26.01.2020

            ale v mnozstvi 600ks, takze vas nemusi trapit jestli jsou stare, nove, dobre ci spatne :)

            ale v mnozstvi 600ks, takze vas nemusi trapit jestli jsou stare, nove, dobre ci spatne :)

          • Janko Paliga
            22:31 26.01.2020

            ....akcia, nekup to .... :-D Ešte by ste ich v ČR zošrotovali, chudinky jedni .... :-D

            ....akcia, nekup to .... :-D Ešte by ste ich v ČR zošrotovali, chudinky jedni .... :-D

        • dusan
          00:58 26.01.2020

          Napríklad to, že premiér nevyhlasuje, že peniaze na armádu nie sú nepotrebné .... a verejne nevyhlasuje, že "serie" na naše záväzky v NATO ... A teda sa zrazu nakupuje, i keď ...Zobrazit celý příspěvek

          Napríklad to, že premiér nevyhlasuje, že peniaze na armádu nie sú nepotrebné .... a verejne nevyhlasuje, že "serie" na naše záväzky v NATO ...

          A teda sa zrazu nakupuje, i keď tak po "slovensky" - nekoncepčne a kurupčne.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            10:43 27.01.2020

            Ahoj dusky :D Neviem o tom, že by nákup cez FMS bol korupčný.. a nákup dopravných lietadiel, skôr zatiaľ dopravných vrtuľníkov, bojových lietadiel - to všetko by som nekoncepčnou ...Zobrazit celý příspěvek

            Ahoj dusky :D

            Neviem o tom, že by nákup cez FMS bol korupčný..

            a nákup dopravných lietadiel, skôr zatiaľ dopravných vrtuľníkov, bojových lietadiel - to všetko by som nekoncepčnou asi ťažko nazval..
            letecké sily Slovenska sú prakticky všetky modernizované alebo v blízkej budúcnosti budú..
            To sú znaky koncepčnosti, dialo sa to počas viacerých ministrov, dokonca ani neboli z tej istej politickej strany..

            áno, niekto môže nariekať, že sme upustili od bojových helikoptér..
            A bude mať pravdu, ale je kopec štátov aj v NATO aj mimo nich, ktoré to spravili tiež.. je to také 50:50 riešenie..

            Čo sa týka blátošlapov - vyzbrojili sme len špeciálny pluk a ľudí na misiách..
            Tú by som povedal, že sme na tom až tak zle, až robíme dobre..
            Dnes už prakticky nemá zmysel to modernizovať, ak by sme to spravili alebo začali robiť pred 10 rokmi ako Česko - budiž..
            Ale dnes sa všetky štáty a hlavne náš spojenec č.1 snaží zaviesť nové raže a nové typy nábojov - chcú vehementne upustiť od starých NATO raži - pretože majú nízku lethalitu..
            Takže teraz minimálne 10-ročie by som vyčkával, je to jedna z hlavných priorít USA, niekoľko firiem už ukázalo zaujímavé riešenia a pomaly sa prechádza z prototypov na pred-sériovú výrobu..
            To isté sa deje na poli senzorov a ostatného vybavenia obyč. vojaka..

            Staré československé zbrane v našej výzbroji zabiť stále dokážu..

            Pozemná technika - tu sa chceli politici nabaliť, priznávam - ale to nestihli..
            Našťastie..
            Avšak modernizáciu BVP beriem kladne, za málo peniaz celkom dosť muziky, podobnou cestou sa vydali aj Fíni, takže nie sme jediný..
            Ak BVP objaví prvé vozidlo nepriateľa, bude ho môcť vďaka novým senzorom zamerať a vystreliť.. ak trafí tak 99% nepriateľov aj zničí.. jedine, že by stála proti nemu puma..
            Máme zároveň aj vyskúšanú aj turra-30, čo nie je málo..

            Práve pozemná technika je oblasť kde potrebujeme zabrať..
            Nápady z SNS nakúpiť vozidlá beriem len kladne, len nie korupčne ako oni plánovali..Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:11 27.01.2020

            darkstyle: ano, já bych také vyčkával desetiletí a pak ještě takových dalších 20let, jestli se ta nová ráže pušky osvědčí :DDD. Protože koupit teď třeba 10tis. zbraní ráže 5,56 by ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle: ano, já bych také vyčkával desetiletí a pak ještě takových dalších 20let, jestli se ta nová ráže pušky osvědčí :DDD. Protože koupit teď třeba 10tis. zbraní ráže 5,56 by byla nevídaná ztráta, když ti Amíci užuž zavádějí tu novou ráži :-). Jen to ještě sdělit Polákům, Maďarům, Francouzům a mnohým dalším, kteří kupují nové zbraně 5,56Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        20:32 25.01.2020

        "Ak by Maláčová presadila všetky svoje "ľudomilné" návrhy, tak v ČR nebudete riešiť modernizáciu letectva, ale rovno zrušenie armády ... a i to bude málo : )" Většina návrhů ...Zobrazit celý příspěvek

        "Ak by Maláčová presadila všetky svoje "ľudomilné" návrhy, tak v ČR nebudete riešiť modernizáciu letectva, ale rovno zrušenie armády ... a i to bude málo : )"

        Většina návrhů Maláčové jen srovnávala hodnoty výplat na úroveň 2009.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    19:11 24.01.2020

    A proč by měli Poláci cokoliv navíc dostat?? Žádné bonusy, offsety, nadstandartní výhody. Světu bylo jasné od počátku, že jsou do nákupu celí žhaví a nákup je jen otázkou ...Zobrazit celý příspěvek

    A proč by měli Poláci cokoliv navíc dostat?? Žádné bonusy, offsety, nadstandartní výhody.
    Světu bylo jasné od počátku, že jsou do nákupu celí žhaví a nákup je jen otázkou času.
    Proč by se měl výrobce podbízet a dávat cokoliv navíc???Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      20:49 24.01.2020

      Lidé si rádi malují věci růžově.
      Viz. očekávání výhodné nabídky na další pokračovaní Gripenu, opět na úkor Švédského letectva.

      Lidé si rádi malují věci růžově.
      Viz. očekávání výhodné nabídky na další pokračovaní Gripenu, opět na úkor Švédského letectva.

  • pavel rampir
    16:31 24.01.2020

    Píše se zda ža Polsko kupuje F-35. Jistě že se dá debatovat o různých věcech- cena, náklady na provoz, atd. Ale je to věc Poláků, Holanďanů,Norů a nevím koho ještě že si tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Píše se zda ža Polsko kupuje F-35. Jistě že se dá debatovat o různých věcech- cena, náklady na provoz, atd. Ale je to věc Poláků, Holanďanů,Norů a nevím koho ještě že si tento letoun pořídí a jak budou jeho koupí trpět .Ovšem zde se dozvíte vše, historie , ekonomika, HDP dokonce co má kdo v lednici a kolik bylo členů KSČ. A třeba také že Rusko sousedí s Polskem ( ale ne samo se sebou. :-)
    Moždá by někdy bylo třeba udržet nervy na uzdě a lidem kteří myslím záměrně tady uvádějí zavádějící témata nereagovat.
    Takže bych chtěl říci snad myšlenku která s tématem souvisí. NATO je organizace v které jsou státy dobrovolně a tím pádem mají mít podobné důvody v ní být členem. Proto si dovolím tvrdit že Polské letectvo prostě posílí letectvo států NATO a to je dobře. Máchat tady červeným hadrem že se chystají bojovat s Ruskem ( což tady také padlo) je troufám si tvrdit slabost ducha.
    Jinak letoun jako každý projekt si projde svými dětskými nemocemi a pak se stane dobrým eroplánem. A většinu trablů již zdá se za sebou.Skrýt celý příspěvek

  • Kikirík
    08:54 24.01.2020

    Chválim Poľsko, že to s obranou myslia vážne. Akurát nechápem, kde na všetko berú peniaze. Aj na tie ich vízie a ďalšie rôzne projekty... Len aby Poliaci nepadli na papuľu s tým ...Zobrazit celý příspěvek

    Chválim Poľsko, že to s obranou myslia vážne. Akurát nechápem, kde na všetko berú peniaze. Aj na tie ich vízie a ďalšie rôzne projekty... Len aby Poliaci nepadli na papuľu s tým zbrojením.
    32 lietadiel kúpili za celkom slušnú cenu. Toľko kusov by som rád videl aj u OS SR. 32 F-16 by bol dostatočný a rozumný počet.
    K poľským F-35... Aj keď ich kúpili za celkom slušnú cenu, teda zatiaľ, no zrejme im trochu zmizne úsmev, keď im “prídu” účty za prevádzkové náklady a údržbu. :D
    Áno logik, čakám, že tu začneš p´ísať o nízkych nákladoch a bla bla bla. No papier znesie veľa, ale realita je vždy iná.Skrýt celý příspěvek

    • Stana99
      09:37 24.01.2020

      Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč si myslíte, že v dlouhodobém horizontu budou náklady na provoz a údržbu astronomické v porovnání s ostatními letadly. Vím, že se o tom hodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč si myslíte, že v dlouhodobém horizontu budou náklady na provoz a údržbu astronomické v porovnání s ostatními letadly. Vím, že se o tom hodně mluví, ale moc to nechápu. Naše firma (různé pobočky po světě) dodává a opravuje systémy (APU, OBOGS atp.) do různých letadel včetně Jas-39, F-35, Eurofighter. Nejsem obchoďák, ale nedovedu si představit, že bychom účtovali několikanásobně vyšší částky za podobné produkty. Americká armáda si velice hlídá ceny a například i odvedené hodiny inženýrské práce na vládních zakázkách musíme reportovat.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        10:02 24.01.2020

        vy si budete moct účtovat to co, máte ve smlouvě s výrobcem, pro kterého to vyrábíte/opravujete. Kolik si bude výrobce dále účtovat koncovému uživateli je už druhá věc, která ...Zobrazit celý příspěvek

        vy si budete moct účtovat to co, máte ve smlouvě s výrobcem, pro kterého to vyrábíte/opravujete.
        Kolik si bude výrobce dále účtovat koncovému uživateli je už druhá věc, která vyplývá z jiné smlouvy. Počítejte s tím, že každý mezi vámi, výrobcem, nějakými subdodavateli a koncovým uživatelem si něco připočítá a kolikrát i v nekřestˇanských sumách, viz například firma Zenit, kteá slouží k protáčení peněz pro údržbu Sokolů v ČR.Skrýt celý příspěvek

        • Stana99
          10:13 24.01.2020

          Tomu rozumím, tento problém ale asi bude u všech letadel, nejen u F-35. Chápu taky že F-35 má více systémů než ostatní. Pořád mi to ale nevychází na astronomické rozdíly, podotýkám ...Zobrazit celý příspěvek

          Tomu rozumím, tento problém ale asi bude u všech letadel, nejen u F-35. Chápu taky že F-35 má více systémů než ostatní. Pořád mi to ale nevychází na astronomické rozdíly, podotýkám z dlouhodobého hlediska.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        11:26 24.01.2020

        To je v poriadku, ked je stanovana Vaša cena pre fakturaciu Američanom, Tak ste sa dohosdli. Ale Kikirik ma na mysli cenu, ktoru budu Američania fakturovat Poliakom. Budu chciet ...Zobrazit celý příspěvek

        To je v poriadku, ked je stanovana Vaša cena pre fakturaciu Američanom, Tak ste sa dohosdli. Ale Kikirik ma na mysli cenu, ktoru budu Američania fakturovat Poliakom. Budu chciet toko, kolko stoji cena inžinierskej prace v Polsku? Asi nie. A budu vôbec Poliaci mat možnost sa o tej cene jednat? Pochybujem.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          11:31 24.01.2020

          Tyto prodeje jdou zpravidla přes FMS, tedy za cenu stejnou jako američanům.

          Tyto prodeje jdou zpravidla přes FMS, tedy za cenu stejnou jako američanům.

          • palo satko
            12:24 24.01.2020

            A je v Polsku plat rovnaky ako v USA? Nie je. Lenže dolare treba zaplatit z dani, ktore sa nakoniec tak či tak vyberaju za pracu. Ak ma USA HDP (59800) na obyvatela dvakrat tak ...Zobrazit celý příspěvek

            A je v Polsku plat rovnaky ako v USA? Nie je. Lenže dolare treba zaplatit z dani, ktore sa nakoniec tak či tak vyberaju za pracu. Ak ma USA HDP (59800) na obyvatela dvakrat tak velky ako Polsko (29600), tak to nie je prave dobra sprava.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            12:30 24.01.2020

            Ono jich snad Polsko pořizuje jako USA?
            Nebo o čem točíš...

            Ono jich snad Polsko pořizuje jako USA?
            Nebo o čem točíš...

          • palo satko
            16:20 24.01.2020

            Jirosi o tom, že značnu čast servisu a všetok upgrade robia Američania. To je ako kupit Rolls Royce. Pekny spolahlivy, ale servis je až vo Viedni a stoji mailand. A musiš tam ist ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi o tom, že značnu čast servisu a všetok upgrade robia Američania. To je ako kupit Rolls Royce. Pekny spolahlivy, ale servis je až vo Viedni a stoji mailand. A musiš tam ist aj na vymenu oleja lebo maš po zaruke.
            Presne rovnako su na tom Poliaci: "Přímý podíl na výrobě nebo servisu F-35 je zřejmě pro Polsko nedostupný ‒ výroba a servis F-35 jsou již rozděleny mezi původní účastníky projektu." Takže ako pri Rollse, spakuj letadlo a chod ho servisovat do .... ato po celu životnost. Cca 40 rokov?Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:51 24.01.2020

            USA má cca 320 mil. obyv a HDP 59800. USA plánuje koupi 2500 ks F-35. Polsko má cca 38 mil obyv a 29600. Polsko plánuje koupit 32 ks F-35. Jednoduchou trojčlenkou dojdeš k tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

            USA má cca 320 mil. obyv a HDP 59800. USA plánuje koupi 2500 ks F-35.
            Polsko má cca 38 mil obyv a 29600. Polsko plánuje koupit 32 ks F-35.
            Jednoduchou trojčlenkou dojdeš k tomu, že by Polsko mělo zvládnou uživit asi 120 ks F-35, při stejném nákladu na HDP jako USA. Těch 32ks (1/4 možných) je zcela reálné číslo.

            Který jiný letoun vyráběný a servisovaný v Polsku by si doporučoval jako náhradu za Mig29/Su-22 Polákům na dalších 40. let ty?
            On totiž žádný letoun plnící tebou kladené parametry na F-35 neexistuje. Napřed se vrať do reality, a začni si vybírat z možností jaké Polsko má. Potom hodnoť, co by mohli získat koupí jiného stroje proti F-35.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:09 24.01.2020

            "Jirosi o tom, že značnu čast servisu "
            To je další lež.
            Servisní středisko pro evropské F-35 je v Itálii, takže servis bychom kupovali tam a ne od USA.

            "Jirosi o tom, že značnu čast servisu "
            To je další lež.
            Servisní středisko pro evropské F-35 je v Itálii, takže servis bychom kupovali tam a ne od USA.

          • Scotty
            21:56 24.01.2020

            palo satko My pronajímáme švédská letadla a přesto nemáme platy ani HDP jako Švédové. Vy kupujete F-16 a přesto nemáme platy ani HDP jako Američani. Tyto ukazatele o schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

            palo satko
            My pronajímáme švédská letadla a přesto nemáme platy ani HDP jako Švédové. Vy kupujete F-16 a přesto nemáme platy ani HDP jako Američani.
            Tyto ukazatele o schopnosti provozovat nějakou techniku neříkají vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

        • Stana99
          14:26 24.01.2020

          Tak s cenou za opravy a náhradní díly se kouzlit určitě dá. K tomu se nechci vyjadřovat. Záleží na kontraktu, můžete mít například neměnnou cenu za generální opravu bez ohledu na ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak s cenou za opravy a náhradní díly se kouzlit určitě dá. K tomu se nechci vyjadřovat. Záleží na kontraktu, můžete mít například neměnnou cenu za generální opravu bez ohledu na to co se mění nebo si platíte konkrétní opravy a výměny dílů na vašem motoru. Tato problematika se nevztahuje na konkrétní typ letadla, to platí pro všechny. Mě šlo o technickou náročnost a z toho vyplívající zmiňovanou několikanásobně vyšší cenu za provoz. To s těmi polskými inženýry jsem možná nepochopil, ale opravy řeší zpravidla výrobce nebo firma s autorizací výrobce, stejně jako u ostatních letadel.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            15:16 24.01.2020

            Mně největší smysl dávají zvýšené výdaje na udržování "stealth" charakteristik letadla. Vím, že nároky na provoz B-2 i F-22 jsou hodně vysoké. Speciální hangáry, časté obnovování ...Zobrazit celý příspěvek

            Mně největší smysl dávají zvýšené výdaje na udržování "stealth" charakteristik letadla. Vím, že nároky na provoz B-2 i F-22 jsou hodně vysoké. Speciální hangáry, časté obnovování nátěru, atd. F-35 má být v tomto ohledu mnohem lepší, ale pořád to asi nebude srovnatelné s "normální" stíhačkou. A ten její super výkonný motor asi taky bude stát víc - spotřeba i údržba - než jiné.Skrýt celý příspěvek

          • Stana99
            15:29 24.01.2020

            StandaBlabol – děkuji za odpověď. Můžete prosím doporučit nějakou stránku (pokud možno v angličtině) kde podobné věci nezaujatě řeší? Pokud tedy taková existuje.

            StandaBlabol – děkuji za odpověď. Můžete prosím doporučit nějakou stránku (pokud možno v angličtině) kde podobné věci nezaujatě řeší? Pokud tedy taková existuje.

          • Jirosi
            17:21 24.01.2020

            Sem tam se tu o tom o problémech moderních kompozitů rozepíše Balm. Jinak si to všichni drží pod pokličkou. Ono zase práce z pokročilými materiály je Know-How co jinak než přes ...Zobrazit celý příspěvek

            Sem tam se tu o tom o problémech moderních kompozitů rozepíše Balm.
            Jinak si to všichni drží pod pokličkou.

            Ono zase práce z pokročilými materiály je Know-How co jinak než přes armádu moc získat nejde. Potom ti vyškolení odborníci posouvají ty ostatní odvětví.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            19:28 24.01.2020

            to Stana99, bohužel Vás asi zklamu. Moje zkušenost je, že nejlepší informace jsou pořád ještě placené. Listování starými L+K nebo ATM se vždycky hodí. Špatný není třeba web: ...Zobrazit celý příspěvek

            to Stana99,

            bohužel Vás asi zklamu. Moje zkušenost je, že nejlepší informace jsou pořád ještě placené. Listování starými L+K nebo ATM se vždycky hodí. Špatný není třeba web: www.thedrive.com/the-war-zone.... Skrýt celý příspěvek

          • Stana99
            16:34 25.01.2020

            Tak L+K jsem v rychlosti proletěl (poslední 2 roky) a moc jsem tam toho nenašel. V podstatě jen jeden článek o B2. Píše se tam o jejich možném vyřazení. Je to kvůli čím dál ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak L+K jsem v rychlosti proletěl (poslední 2 roky) a moc jsem tam toho nenašel. V podstatě jen jeden článek o B2. Píše se tam o jejich možném vyřazení. Je to kvůli čím dál komplikovanější údržbě. Cituji z L+K „Nejde přitom jen o technologie a materiály stealth, ale o dostupnost většiny potřebných náhradních dílů.“. Zmiňují „syndrom mizejících dodavatelů“ kterým se nevyplatí obnovovat výrobu kvůli jednotkám kusů. Nicméně vzhledem k plánovanému zavádění B-21 není údržba stealth hlavní důvod nebo tuto technologii v posledních letech výrazně vylepšili, když do toho znovu jdou. ATM nám firma bohužel neplatí. Ještě zkusím projít thedrive.com, ale asi to bude jak píše Jirosi, drží si to pod pokličkou.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      09:39 24.01.2020

      Přesně, máš pravdu, papír snese všechno - třeba opakovaná tvrzení o tom, jak je F-35 drahá a Gripen drahý, aniž by pro to byl přinesen jediný relevantní důkaz....

      Přesně, máš pravdu, papír snese všechno - třeba opakovaná tvrzení o tom, jak je F-35 drahá a Gripen drahý, aniž by pro to byl přinesen jediný relevantní důkaz....

    • Jura99
      09:46 24.01.2020

      Zastaralá nebo ne tak schopná zbraň je ve výsledku velice drahá pro malý stát a malou armádu. Co by např. ČSR dala za to, mít místo dvojplošníků B-534 moderní jednoplošník a otázka ...Zobrazit celý příspěvek

      Zastaralá nebo ne tak schopná zbraň je ve výsledku velice drahá pro malý stát a malou armádu. Co by např. ČSR dala za to, mít místo dvojplošníků B-534 moderní jednoplošník a otázka obráceně, zaútočil by Hitler kdybychom měli třeba 1500 moderních stíhaček ? A kdyby ano, jak by dopadl ? Co nás těch chybějících 1500 stíhaček ve finále stálo ? Zničení hospodářství na 70let, to je vysoká cena. Zkrátka F-35A nemá konkurenci a dost možná vydrží do 22. století. To gripen a F-16 nikoliv.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
      09:50 24.01.2020

      Kikirík - ak vyradia mig-29 a su-22 tak ušetrené náklady presunú na prevádzkovanie f-35...a myslím že poliaci to utiahnu,sú tak nastavení... u nás to je iné a myslím že 14ks f-16 ...Zobrazit celý příspěvek

      Kikirík - ak vyradia mig-29 a su-22 tak ušetrené náklady presunú na prevádzkovanie f-35...a myslím že poliaci to utiahnu,sú tak nastavení...
      u nás to je iné a myslím že 14ks f-16 je dostačujúci...ak politici nebudú brať obranu tak vážne ako ju teraz berú,tak 14ks je aj veľa...lebo viem si reálne predstaviť,že aby sa prípadne ušetrilo,tak sa oseká lietanie-je to také slovenské...a názory typu -f-16 stáli cca 2mld,keby sme dali "iba" ešte o 2mld viac,tak by sme mali f-35 sú nereálne a trošku úsmevné...už len "minutie" 2mld na stíhačky bolo pre civilnú verejnosť ťažko stráviteľné...
      ako mať f-35 by bol dobrý krok do budúcnosti,to je proste fakt...ale kúpiť 12ks f-35 a potom budú "zaparkované" na letisku lebo prevádzka je drahá a je treba ešte modernizovať tanky,bvp,pvo,tak to asi fakt nemá význam...
      možno raz,keď sa bude menej kradnúť,keď budeme mať jasne nastavenú zahraničnú politiku,atď...Skrýt celý příspěvek

      • Gibon
        16:38 24.01.2020

        Kúpiť F-35 naozaj nie je problem. Tolko priplatit sa da. Ale tym to nekonci. Taka Austrália kupila 450 amramov za 1,2mld dolarov. A to su len amramy. Lebo mat 14 stihaciek a k ...Zobrazit celý příspěvek

        Kúpiť F-35 naozaj nie je problem. Tolko priplatit sa da. Ale tym to nekonci.
        Taka Austrália kupila 450 amramov za 1,2mld dolarov. A to su len amramy.

        Lebo mat 14 stihaciek a k tomu 25 amramov, nie je funkcne letectvo.

        Poliaci dlhodobo investovali aj do nakupu municie. Ti si mozu prechod na F-35 dovolit. Rovnako cast zazemia F16 a F35 je rovnaka a zároveň ho vlastnia..Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          17:55 24.01.2020

          Která část zázemí je podle vás pro F-16 a F-35 stejná?
          Tedy stejné pro ty dva typy, a jiná pro všechny ostatní....

          Která část zázemí je podle vás pro F-16 a F-35 stejná?
          Tedy stejné pro ty dva typy, a jiná pro všechny ostatní....

        • HEKTOR
          20:14 24.01.2020

          Gibon - áno,to som tu aj x-krát spomenul,že budeme mať napr. 12ks f-35 a v muničáku 14 rakiet...a piloti moc nelietajte,veď viete že "motohodina" je drahá... :( a priplatiť sa ...Zobrazit celý příspěvek

          Gibon - áno,to som tu aj x-krát spomenul,že budeme mať napr. 12ks f-35 a v muničáku 14 rakiet...a piloti moc nelietajte,veď viete že "motohodina" je drahá... :(
          a priplatiť sa dá,ako dá...subjektívne budem rád,ak f-16 budú lietať a piloti nalietajú cca asi toľko ako napr. teraz česi na gripenoch...a miesto t-72 uvidím aspoň cca 30 leopardov a miesto bvp-1/2 budú pumy...a samozrejme ukončiť tragédiu menom -vydra- a zobrať napr. boxer...Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            21:18 24.01.2020

            Dufam ze viac... Cesky priemer 95lh na pilota rocne zdaleka nedosahuje NATO standard 140lh (+40lh na simulátore) A inak suhlasim az na Vydru. Okolo Boxera je rovnako humbuku ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Dufam ze viac... Cesky priemer 95lh na pilota rocne zdaleka nedosahuje NATO standard 140lh (+40lh na simulátore)
            A inak suhlasim az na Vydru. Okolo Boxera je rovnako humbuku ako okolo Pumy.
            A toho Boxera otvori RPGcko presne tak isto ako tu Vydru. Ale to je na dlhu debatu.Skrýt celý příspěvek

        • HEKTOR
          21:55 24.01.2020

          Gibon - aj sa bojím zamyslieť,koľko majú nálet naši na migoch...hm,možno radšej 95h v hrsti,ako 140h na streche... no nechcem riešiť balistickú odolnosť,ale mňa len mrzí koľko sa ...Zobrazit celý příspěvek

          Gibon - aj sa bojím zamyslieť,koľko majú nálet naši na migoch...hm,možno radšej 95h v hrsti,ako 140h na streche...
          no nechcem riešiť balistickú odolnosť,ale mňa len mrzí koľko sa na vydre stopilo na "vývoji"...sme mohli mať 150 f-35 :(Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            09:10 25.01.2020

            65LH. Piloti zaradeni do hotovosti 85LH.

            MOSR stal prototyp Vydry 6mil.€. Ziadne ine platby tam neboli.

            65LH. Piloti zaradeni do hotovosti 85LH.

            MOSR stal prototyp Vydry 6mil.€. Ziadne ine platby tam neboli.

          • HEKTOR
            21:43 25.01.2020

            Gibon - vďaka za info,celkom ma to zaujímalo...ak to je tak,tak potom to nie je až také zlé... mosr neverím ani slovo...museli tam byť nejaké "šedé" financie...na to by som aj krk ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon - vďaka za info,celkom ma to zaujímalo...ak to je tak,tak potom to nie je až také zlé...
            mosr neverím ani slovo...museli tam byť nejaké "šedé" financie...na to by som aj krk vsadil...a že neboli malé...Skrýt celý příspěvek

    • Tango23
      10:04 24.01.2020

      Urcite to budou resit novou emisi bondu. A v celku verim, ze se po nich jen zaprasi. Historicky zadluzenost Polska neni take nijak dramaticka. Oproti nam maji sice horsi rating, ...Zobrazit celý příspěvek

      Urcite to budou resit novou emisi bondu. A v celku verim, ze se po nich jen zaprasi. Historicky zadluzenost Polska neni take nijak dramaticka. Oproti nam maji sice horsi rating, cili vice nakladu na obsluhu dluhu, ale porad vse v mezich, ktere jim pri "politicke vuli" nebudou delat problemy dluhy splacet pri soucasnem nebo i mirnejsim rustu HDP. Bezpecnost je zaklad pro dalsi investice kapitalu, takze jednoduse stejne nemaji moc na vyber. My bychom si mohli dovolit i vice, bohizel "smradek ale teploucko"..."nehas co te nepali"...atd. .. je proste silne zakoreneny argument v hlavach mnoha lidi.Skrýt celý příspěvek

    • IS-3
      15:42 24.01.2020

      Promiňte, ale 32 F-16ek pro zemi velikosti Slovenska by byl totální overkill, kterej by se jen těžko financoval, když vemu v podtaz, že by byla v provozu celá flotila.

      Promiňte, ale 32 F-16ek pro zemi velikosti Slovenska by byl totální overkill, kterej by se jen těžko financoval, když vemu v podtaz, že by byla v provozu celá flotila.

      • HEKTOR
        20:19 24.01.2020

        IS-3 - "veľkosťou" myslíte rozlohu krajiny,alebo ekonomiky.? lebo ak myslíte veľkosť krajiny,tak to myslím nehrá rolu..ekonomika už áno...a samozrejme aj politické ciele...lebo ...Zobrazit celý příspěvek

        IS-3 - "veľkosťou" myslíte rozlohu krajiny,alebo ekonomiky.?
        lebo ak myslíte veľkosť krajiny,tak to myslím nehrá rolu..ekonomika už áno...a samozrejme aj politické ciele...lebo vtedy ide asi aj ekonomika bokom...Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        22:15 24.01.2020

        32ks by byl rozumny pocet. Letka airpolicing, letka pro operace NATO a zbytek zaloha.

        32ks by byl rozumny pocet. Letka airpolicing, letka pro operace NATO a zbytek zaloha.

  • Pepin Nešpor
    18:36 23.01.2020

    Pánové vraťte se z vlhkého snu pro nás F-35 bohužel nepřipadá v úvahu astronomické náklady a astronomický provoz! Bohužel jako milovník military bych siho přál též. Jinak prejte ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové vraťte se z vlhkého snu pro nás F-35 bohužel nepřipadá v úvahu astronomické náklady a astronomický provoz! Bohužel jako milovník military bych siho přál též.
    Jinak prejte to polakum aspoň ho brzy uvidíme na dnech nato. Ikdyz vte době ho budou mít vicero zemi v Evropě no vlastně půl EvropySkrýt celý příspěvek

    • Jura99
      19:12 23.01.2020

      nesmysl. Odpadne placeni za Gripen, pribude placeni za F35. Ten rozdil pokryje zanedbatelna cast z navyseni rozpoctu MO

      nesmysl. Odpadne placeni za Gripen, pribude placeni za F35. Ten rozdil pokryje zanedbatelna cast z navyseni rozpoctu MO

      • CerVus
        19:43 23.01.2020

        Budeme mít 16 krásných F-35 s minimální výzbrojí, ale zbytek armády bude k smíchu. Současný počet letadel je nevyhovující. Potřebujeme jich nejméně 24 a s tím, že cena za letovou ...Zobrazit celý příspěvek

        Budeme mít 16 krásných F-35 s minimální výzbrojí, ale zbytek armády bude k smíchu. Současný počet letadel je nevyhovující. Potřebujeme jich nejméně 24 a s tím, že cena za letovou hodinu je u f-35 minimálně dvojnásobná oproti možné konkurenci, tak to určitě nesežere jen zanedbatelnou část navýšení.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          20:22 23.01.2020

          Druhy pronajem gripenu zacal v 2014 pri rozpocru 41mld. Od 2024 ma byt 2% HDP coz bude delat asi 110mld. Temer trojnasobny rozpocet umozni koupit a provozovat F35A zcela urcite a ...Zobrazit celý příspěvek

          Druhy pronajem gripenu zacal v 2014 pri rozpocru 41mld. Od 2024 ma byt 2% HDP coz bude delat asi 110mld. Temer trojnasobny rozpocet umozni koupit a provozovat F35A zcela urcite a nejen ty. BTW nalet pilotu na F35 je mensi, pouzivaji se casteji trenazery.Skrýt celý příspěvek

          • CerVus
            21:09 23.01.2020

            Jenže pronájem gripenů je rozložen do celé délky kontraktu. Navíc to píšeš pomalu tak jako by to armádní rozpočet výrazněji nezasáhlo, ale ona přitom čelí dlouhodobému ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže pronájem gripenů je rozložen do celé délky kontraktu. Navíc to píšeš pomalu tak jako by to armádní rozpočet výrazněji nezasáhlo, ale ona přitom čelí dlouhodobému podfinancování a gripeny jsou tak drahé, že za tu dobu drtivá většina veškeré výzbroje spadla ze stavu zastaralé do kolonky archaické nebo rovnou vyřazené a opuštěné.
            Je snad jasné že musíme kromě letadel ve stejnou dobu koupit i tisíce aut, minimálně 40 tanků, vrtulníky, přepravní letadla, dělostřlectvo a znovu vybudovat kompletní pvo, L-159 budou přesně tou dobou potřebovat rozsáhlou generálku. A to není zdaleka všechno.
            Navíc značná část rozpočtu padne na provozí a mzdové výdaje a tomu, že reálně budeme dávat 2% DPH snad nikdo ani nevěří. To bychom si pravě teď ostatně nekupovali sakra drahé odpustky.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            09:41 24.01.2020

            "Jenže pronájem gripenů je rozložen do celé délky kontraktu." A? To je jako pro ČR případně problém si na to půjčit a dvacet let to splácet? Jasně, půjčka něco stojí, ale oproti ...Zobrazit celý příspěvek

            "Jenže pronájem gripenů je rozložen do celé délky kontraktu."
            A? To je jako pro ČR případně problém si na to půjčit a dvacet let to splácet?
            Jasně, půjčka něco stojí, ale oproti tomu, kolik jsme přepláceli gripeny leasingem, to jsou drobné....Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:51 24.01.2020

            CerVus: rozložení splátek je věc finančního nástroje, pokud dodavatel chce zaplatit hned, stát vystaví dluhopisy, zaplatí hned a interně si to s obranou vyřídí na splátky. Gripen ...Zobrazit celý příspěvek

            CerVus: rozložení splátek je věc finančního nástroje, pokud dodavatel chce zaplatit hned, stát vystaví dluhopisy, zaplatí hned a interně si to s obranou vyřídí na splátky. Gripen za tu cenu nebyl bojeschopný, stačil na kvalitní výcvik pilotů na západní technice a nahánění zbloudilých letadel. Chyběla většina výzbroje i zásoby munice. Takže ta zaplacená cena je deformovaná, je nižší, než by letadlo připravené pro boj muselo stát.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            10:41 24.01.2020

            Cervus: F-35 se sice vyrábí rychlosti 120+ ks za rok, ale těžko nám z toho dodají 24 ks v jediném roce. Takže i cena F-35 by byla rozložena do 3-5.let. Prvotní nákup bude jen jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Cervus: F-35 se sice vyrábí rychlosti 120+ ks za rok, ale těžko nám z toho dodají 24 ks v jediném roce. Takže i cena F-35 by byla rozložena do 3-5.let.
            Prvotní nákup bude jen jako náhrada Jas-39 = 12/14 ks, potom časem možná navýšení. Navýšení nadzvuku bude na úkor L-159, takže tam se by se pak vylepšoval minimální počet pro výcvik.Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          20:38 23.01.2020

          Nepotřebujeme "nejméně 24 ks". Chceme co nejsilnější letectvo za co nejnižší náklady. A pokud 16 F-35 zaručí větší sílu než 24 Gripenů, tak proč nemít F-35. Rozhodující je poměr ...Zobrazit celý příspěvek

          Nepotřebujeme "nejméně 24 ks". Chceme co nejsilnější letectvo za co nejnižší náklady. A pokud 16 F-35 zaručí větší sílu než 24 Gripenů, tak proč nemít F-35. Rozhodující je poměr cena x výkon.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      21:15 23.01.2020

      Tak reálně, pokud budeme dávat na obranu 2% HDP, nebude finanční zátěž na provoz F-35 větší, než když sme v době krizí atd. (dávali na obranu cca 1% HPD) a začali provozovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak reálně, pokud budeme dávat na obranu 2% HDP, nebude finanční zátěž na provoz F-35 větší, než když sme v době krizí atd. (dávali na obranu cca 1% HPD) a začali provozovat Gripeny. Jasně, může se stát, že finance nebudou, další krize atd. pak nemá smysl řešit pořízení nových stíhaček, ale i tanků, houfnic, BVP atd. atd.Skrýt celý příspěvek

      • JP--
        08:42 24.01.2020

        Navíc i při ceně 50000 usd za 1 let hodinu. Tak pro 16 kousků s ročním náletem 350 h/stroj je to nejakych 7 mld Kč ročně. Samozřejmě je to hodně moc od oka bůh ví co v těch 50000 ...Zobrazit celý příspěvek

        Navíc i při ceně 50000 usd za 1 let hodinu. Tak pro 16 kousků s ročním náletem 350 h/stroj je to nejakych 7 mld Kč ročně. Samozřejmě je to hodně moc od oka bůh ví co v těch 50000 usd je, ale rámcově to dává představu alespoň o řadových nákladech a tohle by armádní rozpočet ustál už teď.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          12:10 24.01.2020

          Priemerná cena celej flotily je 42 tis dolárov. Priemerná cena nových strojov je cca 32 000.. V celej flotile sú zarátané aj prototypné prvé kusy, kt. sa musia zo stavu block 1 ...Zobrazit celý příspěvek

          Priemerná cena celej flotily je 42 tis dolárov.
          Priemerná cena nových strojov je cca 32 000..

          V celej flotile sú zarátané aj prototypné prvé kusy, kt. sa musia zo stavu block 1 čosi dostať na block 3-4..

          Tieto čísla však máme za rok 2018..
          Sme v roku 2020..

          Nálet 350 na stroj sa blíži americkému nasadeniu, pri gripenoch je to výrazne menej..
          Takže z tvojích 7 mld bude nakoniec pri reálnom nálete a cene 32 tis nakoniec 4 MLD.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      19:39 23.01.2020

      Pěkný článek. F-35 mi paradoxně dává smysl jen v případě, kdybychom pořizovali větší počet letadel. Tak 20+. Se 14 stíhačkami budeme vždy moct dělat maximálně air policing a ...Zobrazit celý příspěvek

      Pěkný článek.

      F-35 mi paradoxně dává smysl jen v případě, kdybychom pořizovali větší počet letadel. Tak 20+. Se 14 stíhačkami budeme vždy moct dělat maximálně air policing a občas vypomáhat v Pobaltí a na Islandu. A na to je F-35 prostě zbytečně drahá.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        22:31 23.01.2020

        Pěkný článek???? Vojáček tam i přes upozornění mává těma údajnejma nákladama na letovou hodinu. Jsou dvě možnosti: buďto je hloupý a nechápe ani takto jednoduchou věc, anebo ...Zobrazit celý příspěvek

        Pěkný článek????
        Vojáček tam i přes upozornění mává těma údajnejma nákladama na letovou hodinu. Jsou dvě možnosti: buďto je hloupý a nechápe ani takto jednoduchou věc, anebo úmyslně lže....

        Omlouvám se, že jsem tak tvrdý, ale na tu nesmyslnost těch čísel jsme ho tu upozorňovali.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          13:32 24.01.2020

          Tobě se snad fotka "Rafale"(obr.22) z popiskou EF nelibí?

          Tobě se snad fotka "Rafale"(obr.22) z popiskou EF nelibí?

          • Jiří Vojáček
            12:39 25.01.2020

            Dobrý den, bohužel člověk neovlivní, jaké fotky s jakými popisky vám k článku přidá editor. Mnou dodané fotografie (a popisky) jsou 1-17.

            Dobrý den, bohužel člověk neovlivní, jaké fotky s jakými popisky vám k článku přidá editor. Mnou dodané fotografie (a popisky) jsou 1-17.

        • Jiří Vojáček
          12:41 25.01.2020

          Upozornění od místního Pepka Vyskoče (tedy vás) chválabohu nikdo nebereme vážně.

          Upozornění od místního Pepka Vyskoče (tedy vás) chválabohu nikdo nebereme vážně.

          • logik
            22:10 30.01.2020

            Ano - klasika. Kdo neumí svůj názor obhájit argumenty, tak sahá po urážkách....

            Ano - klasika. Kdo neumí svůj názor obhájit argumenty, tak sahá po urážkách....

        • technik
          20:09 25.01.2020

          Logiku
          Všichni lžou jen ty jsi letadlo

          Logiku
          Všichni lžou jen ty jsi letadlo

    • Karlos73
      19:49 23.01.2020

      V článku vôbec nespomínate F-16 Block 70/72... :) Selektívny výber? :)

      V článku vôbec nespomínate F-16 Block 70/72... :) Selektívny výber? :)

      • vixl
        22:05 23.01.2020

        Neboj, F-16 budou, protože budeme muset.

        Neboj, F-16 budou, protože budeme muset.

      • Jiří Vojáček
        12:42 25.01.2020

        F-16 tam několikrát naznačuji. Jistě je to varianta, jakkoli bych spíše tipoval, že pokud bude vybráno americké řešení, půjde o 12-16 kusů F-35A.

        F-16 tam několikrát naznačuji. Jistě je to varianta, jakkoli bych spíše tipoval, že pokud bude vybráno americké řešení, půjde o 12-16 kusů F-35A.

    • Olivav
      09:32 24.01.2020

      Pěkně napsáno. Skoro bych po přečtení viděl jako nejrozumnější variantu najít překlenovací typ ve formě Jas 39 ať už odkupem či odkupem a dokoupením pár modernějších verzí. Hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

      Pěkně napsáno. Skoro bych po přečtení viděl jako nejrozumnější variantu najít překlenovací typ ve formě Jas 39 ať už odkupem či odkupem a dokoupením pár modernějších verzí. Hlavní by pak bylo připojit se k projketu NGF. Sic Tempest tam má ty Švédy a ti nám dodali stávající letadla.

      Rozhodně bych raději viděl cestu Evropskou než tu z USA.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        12:37 24.01.2020

        Aktuální provizorium bude trvat 25.let, na kolik ho chcete prodlužovat?

        Aktuální provizorium bude trvat 25.let, na kolik ho chcete prodlužovat?

        • Olivav
          19:05 24.01.2020

          Otázka je kolik let to bude času: https://www.flightglobal.com/f... No a nakonec je tu hezký článek o ...Zobrazit celý příspěvek

          Otázka je kolik let to bude času: https://www.flightglobal.com/f...

          No a nakonec je tu hezký článek o Retii. Ta by třeba zrovna mohla nějak participovat.

          Raději NGF a naše zapojení do Evropských projektů než F-35.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:23 24.01.2020

            Nemusíte čekat, už i v tendru na náhradu Mig-21 byli EF/Raf. Ale ani tenkrát to nebyli vhodné typy pro CR. NGF bude jejich nástupce, jeho parametry opět nebudou vyhovovat CR, to ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemusíte čekat, už i v tendru na náhradu Mig-21 byli EF/Raf. Ale ani tenkrát to nebyli vhodné typy pro CR. NGF bude jejich nástupce, jeho parametry opět nebudou vyhovovat CR, to ani nemluvím o ceně takového stroje.
            Pokud je F-35 drahá, z čeho se bude platit NGF?

            Nikdo v Evropě na Evropskou stíhačku kategorie jako CR nečeká, všichni kupují co je F-16/F-35.Skrýt celý příspěvek

      • balm
        12:54 25.01.2020

        Evropská cesta znamená riziko, protože i když např.: Německo s vyspělými technologiemi, průmyslovou základnou a dlouhodobými zkušenostmi, dokáže vyvinout a vyrobit "cokoliv", stává ...Zobrazit celý příspěvek

        Evropská cesta znamená riziko, protože i když např.: Německo s vyspělými technologiemi, průmyslovou základnou a dlouhodobými zkušenostmi, dokáže vyvinout a vyrobit "cokoliv", stává se čím dál více nepředvídatelným. Žádný stát si nemůže dovolit býti závislý na nepředvídatelném státě, s často zcela nesmyslnou politikou. Partnerství je stejné, proto se do partnerství s Německem nikdo nehrne. Už ne, protože VB, IT, SPA se poučili a nechtějí investovat prostředky a své zdroje do projektu, který bude jeden z partnerů sabotovat a hrozit, že přestane vyrábět konstrukční sestavu. Proto není zájem o společné projekty. Stejně dopadne spolupráce Francie a Německa na společném tanku. Zatím se jeden na vlně prospěšné publicity, ale ta skončí (odpočet začíná podpisem smlouvy) a dopadne to stejně jako u všech velkých projektů - podrazy, neochota a vlastní zájmy.

        To už je lepší nakoupit si zbraňové systémy v zemích jako USA, Jižní Korea, Japonsko ... s nižšími riziky.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      13:56 24.01.2020

      Vždy mám rád, když autor kreativně dokáže ze Švédských nejvíce olétaných Jas-39 co se chystají vyřazovat. Udělat letouny z 50% olétanosti draku, co se budou prodávat pod ...Zobrazit celý příspěvek

      Vždy mám rád, když autor kreativně dokáže ze Švédských nejvíce olétaných Jas-39 co se chystají vyřazovat. Udělat letouny z 50% olétanosti draku, co se budou prodávat pod cenou.

      Případně by mě zajímalo, kdo má být tím zahraničním zákazníkem který plánuje zaplatit ty modernizační projekty na C/D JAR, Thaisko, nebo Maďaři na svoje pronajaté?
      Pokud to bude platit CR, pak to těžko můžeme nazvat úsporou.Skrýt celý příspěvek

      • Jiří Vojáček
        12:53 25.01.2020

        Informace o vyřazování verzí C/D nejsou dedukcí, vycházím z dokumentů Flygvapnet, které jsou veřejně dostupné a švédský i britský tisk na ně opakovaně odkazoval v článcích o ...Zobrazit celý příspěvek

        Informace o vyřazování verzí C/D nejsou dedukcí, vycházím z dokumentů Flygvapnet, které jsou veřejně dostupné a švédský i britský tisk na ně opakovaně odkazoval v článcích o programu Gripen E.

        Zájem o olétané gripeny je zejména v USA, kde o modernizovaných verzích C/D uvažují některé soukromé kontraktorské firmy. Upozorňuji, že nejde o nic nového, v tzv. agresorských letkách už působily letouny Draken i Viggen.

        Pokud jde o vámi zmíněne nejvíce olétané gripeny, ty budou v roce 2027 dávno dávno vyřazené. Ale to jsou verze A a B, já psal o verzích C a D. Ty budou v roce 2027 maximálně v polovině životnosti a zkonzultováno s několika leteckými publicisty, odhad 65% ceny nového kusu je relevantní. Určitě však nejde o prodej pod cenou, jak naznačujete. Pořád je to 35 milionů dolarů za 25 let starý letoun.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          20:09 25.01.2020

          Zatím je informace taková, že verze D se nebude vyřazovat. A u verze C se teprve uvidí. První půjdou stroje z nejnižší životností draku. 50% životnosti se týkalo životnosti našich ...Zobrazit celý příspěvek

          Zatím je informace taková, že verze D se nebude vyřazovat. A u verze C se teprve uvidí.
          První půjdou stroje z nejnižší životností draku. 50% životnosti se týkalo životnosti našich pronajatých udržovaných verzí. Švédské stroje na tom budou hůře, ty co budou vyřazovat určitě.

          Draken koupí cokoliv co za nízkou cenu, ale to ještě neznamená, že to někdo prodá.

          F-35 se vyčítá drahost, ale letoun za 80m se kupuje na 30+let.
          Jaká tedy musí být cena u Gripenu co si chceme koupit na 10. let(2029-2040)?
          35m mi do té rovnice levného letoun moc nevychází.Skrýt celý příspěvek

          • Jiří Vojáček
            21:20 25.01.2020

            Omlouvám se, ale v několika drobnostech vás opravím: 1) Verze D se bude vyřazovat v závislosti na vývoji verze F, o kterou stojí Brazilci. 2) Verze C se vyřazovat bude, teď, když ...Zobrazit celý příspěvek

            Omlouvám se, ale v několika drobnostech vás opravím:

            1) Verze D se bude vyřazovat v závislosti na vývoji verze F, o kterou stojí Brazilci.

            2) Verze C se vyřazovat bude, teď, když si tady píšeme, je schváleno vyřazení šedesáti kusů, které Flygvapnet provozoval. Těch třicet dlouhodobě uložených se bude vyřazovat jako posledních.

            3) Švédské gripeny mají menší nálet, než naše.

            4) Pokud se bude nakupovat a dál provozovat Gripen, samozřejmě to bude až do konce životnosti, to se bavíme někde o roce 2050. Co myslíte těmi deseti lety, to netuším.

            Omlouvám se, ale v té životnosti, olétanosti a cenách máte fakt bordel.
            Jinak vás tady ale stále beru jako jednoho z lépe informovaných diskutujících.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:00 26.01.2020

            1) D se nebude vyřazovat, protože ty F by se museli vyrobit. Švédové nestojí o další výrobu. Tu právě budou hrát na jiné uživatele. 2) Což nerozporuje co sem napsal. 3) Nálet a ...Zobrazit celý příspěvek

            1) D se nebude vyřazovat, protože ty F by se museli vyrobit. Švédové nestojí o další výrobu. Tu právě budou hrát na jiné uživatele.

            2) Což nerozporuje co sem napsal.

            3) Nálet a stav draku jsou dvě různé věci. Pár hodin vysokého přetížení drak odrovná více než tisíce hodin kroužení kolem letiště.

            4) Bordel v tom nemám, ale všichni píšou o dočasném řešení formou odkupu. Ale dočasné řešení na 30.let není moc dočasné.
            Stejně tak navýšení strojů strojů zní super. Ale ještě nikdo neodpověděl, kam se budou pohybovat počty v letectvu po jeho ukončení. Protože ten směr je dolů opět na dnešní počty z důvodu ceny.
            Osobně bych moc nedal za to, že se bude jednat o koupi F-35. Všichni ostatní výrobci dnes staví letouny vyšší kategorie, tedy i dražší.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:18 26.01.2020

            Pokud bych přistoupil na vaši tezi, že jejich největší uživatel k roku 2030 svoje stroje uzemní a zůstanou v provozu jen CR, Hun, Thajsko, Jar. Jaký to bude mí dopad na časy ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud bych přistoupil na vaši tezi, že jejich největší uživatel k roku 2030 svoje stroje uzemní a zůstanou v provozu jen CR, Hun, Thajsko, Jar. Jaký to bude mí dopad na časy oprav(nasaditelnost), cenu oprav, případně další vývoj stroje?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    13:58 23.01.2020

    Logický krok a na trhu stíhacích-víceúčelových letadel prakticky jediný nákup bez adekvátního konkurenta. Všechno ostatní je o generaci starší. Ve zpravodajství ČT byla reportáž o ...Zobrazit celý příspěvek

    Logický krok a na trhu stíhacích-víceúčelových letadel prakticky jediný nákup bez adekvátního konkurenta. Všechno ostatní je o generaci starší. Ve zpravodajství ČT byla reportáž o týmu, který vybírá budoucí řešení stíhacího letectva AČR, bylo tam řečeno, že jsou tři varinaty, a) zachovat Gripen, b) zachovat a přikoupit Gripen, c) koupit jiný systém, bylo řečeno, že inspirací jsou jiné státy NATO. Tak jen doufám, že tou inspirací byly myšleny Polsko, VB, Itálie, Španělsko, Nizozemí, Belgie, Řecko a nikoliv Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Chorvatsko. Ačkoliv i Rumunsko o F-35A uvažuje a Chorvatsko vybráno nemá. Jelikož nahrazovat 4.gen Gripen za 4.gen F-16 nedává smysl, tak bych si vsadil na nákup F-35A. Nějakých 32ks by spolu s polskými už začalo útočníka odrazovat od blbých nápadů.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
      15:24 23.01.2020

      Odhad počtu důchodců, podporujících nákup 32ks F-35:
      2 300 000 : 2
      :-D

      Odhad počtu důchodců, podporujících nákup 32ks F-35:
      2 300 000 : 2
      :-D

      • Jura99
        15:33 23.01.2020

        Jenže polské letectvo není 32ks F-35A, mají ještě 48ks F-16 a dost možná další přikoupí. Takže pro nás je 32ks tak spodní limit :D

        Jenže polské letectvo není 32ks F-35A, mají ještě 48ks F-16 a dost možná další přikoupí. Takže pro nás je 32ks tak spodní limit :D

      • Poly
        08:14 24.01.2020

        Důchodcům je to fuk. Jakékoli rozhazování je jim ukradený. Drtivá většina nemá ani ponětí, co stávající vláda dělá a jak rozhazuje. Přece jim ten skvělý Andrejko pohodil ...Zobrazit celý příspěvek

        Důchodcům je to fuk. Jakékoli rozhazování je jim ukradený. Drtivá většina nemá ani ponětí, co stávající vláda dělá a jak rozhazuje. Přece jim ten skvělý Andrejko pohodil tisícovku... Prachy, které by kvůli případnému nákupu F-35 chyběly by se vzaly se sektoru, který Babiškovi žádné hlasy do uren nedává. Ideálně infrastruktura, případně zdravotnictví, životní prostředí,...Skrýt celý příspěvek

      • JardaBrum
        08:18 24.01.2020

        Luky to je ubohost...

        Luky to je ubohost...

        • Luky
          09:57 24.01.2020

          Fakt se domnívám, že je Jura99 v tomto dost rarita. Ale měl jsem dát alespoň : 3 (ještě Šedivý). @Poly Důchodci se zajímají a zajímat se budou. Zajímajících se důchodců bude čím ...Zobrazit celý příspěvek

          Fakt se domnívám, že je Jura99 v tomto dost rarita.
          Ale měl jsem dát alespoň : 3 (ještě Šedivý).

          @Poly
          Důchodci se zajímají a zajímat se budou. Zajímajících se důchodců bude čím dál víc.
          Včetně nás dvou.
          ---------
          Osobně bych z USA nevzal ani čutory, dokud si doma neudělají konečně pořádek.
          Mám ale obavy, že probíhající proces na Guantanamu je fraška (rád se nechám překvapit).Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            10:54 24.01.2020

            :-D Víc a kolik to je těch víc? Alespoň ten miliónek? Důchodci na počítači neuměj a moc se to nelepší. Značná část je hendikepovaná tak, že jsou rádi, že zvládnou pustit telku. A ...Zobrazit celý příspěvek

            :-D Víc a kolik to je těch víc? Alespoň ten miliónek? Důchodci na počítači neuměj a moc se to nelepší. Značná část je hendikepovaná tak, že jsou rádi, že zvládnou pustit telku. A počet takových roste každým rokem s tím jak populace extrémně stárne. Takže naopak, skupina, která lze velmi jednoduše manipulovat je čím dál větší. A výhledově k razantnímu zvýšení takto negramotných seniorů. Právě teď je v ČR cca 800 000 diabetiků. Možná i majoritní část čeká v důchodu nepříjemnost jménem neuropatie. Stačí si zajít na oddělení diabetologie. Ti staříci nejsou schopní ani vytočit číslo na mobilním telefonu.Skrýt celý příspěvek

          • Ilawar
            23:45 25.01.2020

            Víš Luky ono by stačilo předtím než odsoudíš příspěvek trochu počítat. Jak psal v této diskuzi Jura99 a bylo to uvedené i v předvánočním článku o F-35 a ČR, tak na F-35 (a nové ...Zobrazit celý příspěvek

            Víš Luky ono by stačilo předtím než odsoudíš příspěvek trochu počítat. Jak psal v této diskuzi Jura99 a bylo to uvedené i v předvánočním článku o F-35 a ČR, tak na F-35 (a nové MBT, PVO, HiMARS apod.) je ČR bohatá dost.

            V článku je uvedeno, že pořízení 32 F-35 vyjde na cca 4mld USD, + 1mld na výzbroj - jsme na 5mld USD - to při současném kurzu dělá cca 120mld Kč.
            Takže stačí, aby ČR plnila své smluvní závazky - dávala 2% HDP na obranu - tzn. do rozpočtu MO by ročně přiteklo o 45mld Kč - takže za necelé 3 roky by ty peníze na 32 F-35 byly.

            Klidně bychom mohli mít i tři letky po 12 kusech - 36 F-35, což byl původně požadovaný počet nadzvukových stíhaček. V ročních nákladech by to dělalo cca 14 až 16% rozpočtu MO. Bylo by to hodně, ale dle mého názoru stále únosné.

            Chce to "jen" politickou vůli ta 2% HDP na obranu dávat.
            A když není vůle, tak alespoň tvrdý tlak od spojenců - tedy od spojence - na dodržování závazků. V tomhle dělá Trump dobrou práci.Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            13:23 26.01.2020

            Víš Ilaware, ono by stačilo nebásnit jen o ceně nákupu.

            Víš Ilaware, ono by stačilo nebásnit jen o ceně nákupu.

          • Jirosi
            15:15 26.01.2020

            Luky: Ilawar: " V ročních nákladech by to dělalo cca 14 až 16% rozpočtu MO" 2% cca 100 mld. Kc 14-16 mld. Kc / rok Po 30.letech cca 420-480 mld. Kc bez inflace. V článku co tu ...Zobrazit celý příspěvek

            Luky: Ilawar: " V ročních nákladech by to dělalo cca 14 až 16% rozpočtu MO"

            2% cca 100 mld. Kc
            14-16 mld. Kc / rok
            Po 30.letech cca 420-480 mld. Kc bez inflace.
            V článku co tu byl, vycházeli podobná čísla. Přitom by to bylo funkční letectvo.
            https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            16:47 26.01.2020

            @Jirosi No jasně...se můžeš přetrhout, abys furt přesvědčoval, že je 20 miliard za 10+ let hrozně předražená zlodějina, ale ročně to vypláznout "těm správnejm" je bezva kauf. Tahle ...Zobrazit celý příspěvek

            @Jirosi
            No jasně...se můžeš přetrhout, abys furt přesvědčoval, že je 20 miliard za 10+ let hrozně předražená zlodějina, ale ročně to vypláznout "těm správnejm" je bezva kauf.
            Tahle společnost řeší a bude řešit mnohem důležitější věci a 1,5 miliardy vs 15 miliard ročně dle mě rozdíl je. Pro tebe a pár fanboys možná ne.

            Další věc je, jaké zásoby munice má taková operační letka skutečně mít, pokud má dávat vojenský smysl.
            Když budu zdrženlivě (optimisticky) uvažovat dvě letky Gripenů, odhaduji na letku alespoň:
            cca 200 ks IR (IRIS/Winder)
            cca 120 ks ARH (Meteor/Amraam)
            ----
            400 ks hloupé bomby, alespoň dvě ráže
            400 ks LGB, alespoň dvě ráže
            120 ks AG ŘS (AGM65 +)
            60 ks cruise msl (KEPD..)
            + nějaké LAU/ raketnice + hromada munice do kanonů, návnady atd.

            Takže se nebojte, i tak bude za co utrácet. Pokud máte opravdu strach o naši obranu...Skrýt celý příspěvek

          • Ilawar
            22:59 26.01.2020

            Samozřejmě, že by se musela koupit munice. Pokud bys četl co jsem napsal - navedu tě - v druhém odstavci: "V článku je uvedeno, že pořízení 32 F-35 vyjde na cca 4mld USD, + 1mld ...Zobrazit celý příspěvek

            Samozřejmě, že by se musela koupit munice.
            Pokud bys četl co jsem napsal - navedu tě - v druhém odstavci:

            "V článku je uvedeno, že pořízení 32 F-35 vyjde na cca 4mld USD, + 1mld na výzbroj - jsme na 5mld USD"

            Myslíš, že 1mld USD je na zbraně málo?
            Při těhle penězích za rakety a bomby už výrobci dávají množstevní slevy.
            A výcvik se dá naplánovat tak, aby se rakety spotřebovaly během životnosti. Každý rok by MO nakoupilo jenom co by se vystřílelo - a zase byl by to dlouhodobý kontrakt -> dají se vyjednat zajímavé podmínky.

            "V ročních nákladech by to dělalo cca 14 až 16% rozpočtu MO. Bylo by to hodně, ale dle mého názoru stále únosné."

            - Dávat za opravdu funkční stíhací letectvo 1/6 rozpočtu MO je podle mě naprosto OK, zvlášť když by to bylo s nejlepším dostupným letadlem co je a příštích 15 let bude na trhu.
            Pořád by zbylo dost peněz na přezbrojení/obnovení schopností zbytku letectva i celých pozemních sil (včetně MBT, mobilní i stacionární PVO, hlavňového i raketového dělostřelectva, průzkumu/zpravodajství, etc.).Skrýt celý příspěvek

          • Ilawar
            23:00 26.01.2020

            to bylo na Lukyho

            to bylo na Lukyho

          • Luky
            11:00 27.01.2020

            .... jak jsem jen mohl ve výzbroji zapomenout na "trendy" SDB. ---------- Tak se podívej na strukturu rozpočtu MO. Hledat to teď přesně nebudu, ale cca polovina+ platy. Bývalo to ...Zobrazit celý příspěvek

            .... jak jsem jen mohl ve výzbroji zapomenout na "trendy" SDB.
            ----------
            Tak se podívej na strukturu rozpočtu MO.
            Hledat to teď přesně nebudu, ale cca polovina+ platy.
            Bývalo to celkem 50-60 miliard, teď myslím nárůst na cca 65.
            Na modernizaci celé armády šlo míň, než bys dal jen na letadla (techniku).
            Můžete si tu s Jurou a Jirošim rozvíjet konjunkturistický rozpravy, ale mám z toho takový pocit, jako když svazáci jásají v září 1989 nad nákupem 144 MiGů-29 a výměnou všech SA-2 za S-300....na věčný časy a nikdy jinak.
            Sorryjako.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:30 27.01.2020

            Luky: Píšeš tu o munici pro letectvo, ale tu tam už Ilawar zahnul jak ti to rozepsal. Můžeš pro změnu ty rozepsat kolik z tebou citované 1,5 mld, jde na ty platy, provoz Gripenu, ...Zobrazit celý příspěvek

            Luky: Píšeš tu o munici pro letectvo, ale tu tam už Ilawar zahnul jak ti to rozepsal.
            Můžeš pro změnu ty rozepsat kolik z tebou citované 1,5 mld, jde na ty platy, provoz Gripenu, nebo dokonce na tu tvoji munici....

            Odpově´d nečekám, protože tam nejde nic.
            Jen v té munici to z 15. mld dělá 20% = 3 mld.) Fakt se těším, až se jednou dozvíme celo částku za Gripen (pronájem, platy, palivo, zbraně). Aby už bylo jasno.Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
      15:45 23.01.2020

      32 ks f35 tak to jsem se zasmál až mi vyhrkly slzy. Aby to Vaše třetí možnost nedopadla spíše jako inspirace v Litvě , Estonsku nebo na Islandu.... 32ks:-)

      32 ks f35 tak to jsem se zasmál až mi vyhrkly slzy. Aby to Vaše třetí možnost nedopadla spíše jako inspirace v Litvě , Estonsku nebo na Islandu.... 32ks:-)

      • Kichot
        16:17 23.01.2020

        Dneska je problém naplnit počty pilotů u jediné letky Gripenů. Podle M.O. je počet pilotů přibližně 1,5 na letadlo, reálně je to ještě míň. Bo nejsou peníze a tím pádem lidi. ...Zobrazit celý příspěvek

        Dneska je problém naplnit počty pilotů u jediné letky Gripenů. Podle M.O. je počet pilotů přibližně 1,5 na letadlo, reálně je to ještě míň. Bo nejsou peníze a tím pádem lidi. Ideálně by bylo 2 až 2,5 pilota na letadlo. Lepší u tak malé armády bych řekl 2,5-3. ( Letadlo nahradíš rychle, vycvičeného pilota ne) Plus pomocný personál. To prostě naše ekonomika neutáhne. Dle mého názoru stačí 1 letka f35 25 pilotů a využít potenciál tohoto stroje jako velitele roje dronů atp. Tzn raději nakoupit wingmany ,dostatečné počty výzbroje v hi-tech kvalitěSkrýt celý příspěvek

        • Jura99
          16:24 23.01.2020

          Pochybuju, že by chyběly peníze na piloty, důvod bych hledal jinde, nechce se mi to hledat, ale pronajaté Gripeny mají limitované hodiny provozu, takže už dva piloti na stroj by ...Zobrazit celý příspěvek

          Pochybuju, že by chyběly peníze na piloty, důvod bych hledal jinde, nechce se mi to hledat, ale pronajaté Gripeny mají limitované hodiny provozu, takže už dva piloti na stroj by nenalétali doporučený roční nálet hodin pro jednoho pilota, kvůli vyčerpání hodin stroje.Skrýt celý příspěvek

          • CerVus
            16:58 23.01.2020

            Akorát, že u těch pronajatých Gripenů jsou předplacené letové hodiny obrovská výhoda, protože ti piloti mohou létat mnohem více než by tomu bylo, kdyby letouny patřily nám. Což už ...Zobrazit celý příspěvek

            Akorát, že u těch pronajatých Gripenů jsou předplacené letové hodiny obrovská výhoda, protože ti piloti mohou létat mnohem více než by tomu bylo, kdyby letouny patřily nám. Což už v několika článcích zaznělo přímo od leteckého personálu.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:25 23.01.2020

            CerVus: nevím, je možné že švédský personál udržuje vysokou provozuschopnost, že by letadlo ve vlastnictví o mnoho více než je ten povolený limit hodin stejně nenalétalo.

            CerVus: nevím, je možné že švédský personál udržuje vysokou provozuschopnost, že by letadlo ve vlastnictví o mnoho více než je ten povolený limit hodin stejně nenalétalo.

          • Jirosi
            13:18 24.01.2020

            Jura99: To je tím, že Jas-39 udržuje český personál za české mimo kontrakt ze Švédy. To co naráží CerVus, je výměna problémových dílů za nové ze skladů ve Švédsku. Tím se ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99: To je tím, že Jas-39 udržuje český personál za české mimo kontrakt ze Švédy.
            To co naráží CerVus, je výměna problémových dílů za nové ze skladů ve Švédsku.
            Tím se zrychluje čas prostoje letounu, ale platíme si za to. Pokud si za to zaplatíme u F-35, můžeme ji mít taky 95% času on..Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          19:56 23.01.2020

          "Dneska je problém naplnit počty pilotů u jediné letky Gripenů. " Dnes armáda provozuje 25 ks L-159, kde piloti čekají až se těch pár nejlepších dostane až na Gripen. Problém je ...Zobrazit celý příspěvek

          "Dneska je problém naplnit počty pilotů u jediné letky Gripenů. "

          Dnes armáda provozuje 25 ks L-159, kde piloti čekají až se těch pár nejlepších dostane až na Gripen. Problém je spíše doba než se piloti vůbec dostanou do kokpitu Jas-39, než jejich počet.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:08 24.01.2020

            ... kde jsou ty doby, kdu se hned po škole šlo na porkačovací výcvik na Mig 21 a Su 7.

            ... kde jsou ty doby, kdu se hned po škole šlo na porkačovací výcvik na Mig 21 a Su 7.

          • Scotty
            11:43 24.01.2020

            flanker.jirka
            Výhoda tohoto systému je že se na Gripen dostanou už zkušení a vylétaní piloti. Nevýhodou je že už jsou logicky starší.

            flanker.jirka
            Výhoda tohoto systému je že se na Gripen dostanou už zkušení a vylétaní piloti. Nevýhodou je že už jsou logicky starší.

    • JP--
      16:12 23.01.2020

      16 F-35 na místo gripenů stačí. Dvě letky po 16-ti jsou dobrý vtip, na to nikdo nedá peníze a reálně nejsou ani potřeba. Vždyť dneska není rozumné množství munice ani pro gripeny, ...Zobrazit celý příspěvek

      16 F-35 na místo gripenů stačí. Dvě letky po 16-ti jsou dobrý vtip, na to nikdo nedá peníze a reálně nejsou ani potřeba. Vždyť dneska není rozumné množství munice ani pro gripeny, musí se dořešit vrtulníky, radary PVO, tanky, PTŘS, ženijní vybavení, maskáče, drony....... MOD chce zvyšovat počet vojáků. Prostě prachy na 32 kusů nebudou. Zvyšovat počet gripenů a provozovat je dál by mělo smysl, kdyby šly L-159ky, ale s tim se taky nepočítá, jinak F -35 v minimálním rozumném počtu by bylo OK.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        16:17 23.01.2020

        24 by stačilo, F 35 nemá cvičnou verzi, takže dvě letky po dvanácti.

        24 by stačilo, F 35 nemá cvičnou verzi, takže dvě letky po dvanácti.

      • Jura99
        16:55 23.01.2020

        Vloni jsme byli s rozpočetm MO na 1,2%HDP v částce 65mld.. Pokud se splní sliby a v roce 2024 bude 2% HDP, odpovídá to částce 109mld., plus zvýšení o předpokládejme že bude růst ...Zobrazit celý příspěvek

        Vloni jsme byli s rozpočetm MO na 1,2%HDP v částce 65mld.. Pokud se splní sliby a v roce 2024 bude 2% HDP, odpovídá to částce 109mld., plus zvýšení o předpokládejme že bude růst HDP. Co jiného byste chtěl se 45mld. Kč navíc ročně dělat, než je utratit za smysluplné zbraně (plus k tomu nárůst spojené režie) ?Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          19:59 23.01.2020

          Rozpustit je na domácí vývoj výzbroje u spřátelených firem, které by pak vojáci nemohli používat :) (sarkasmus)

          Rozpustit je na domácí vývoj výzbroje u spřátelených firem, které by pak vojáci nemohli používat :) (sarkasmus)

        • otecko
          22:20 23.01.2020

          Co? Tak já vám povím, MO a GŠ spočítalo, že za roky, kdy se na obranu nedává 2% HDP což je brutto celkem 10 let naroste vnitřní dluh armády na 600 mld. korun. Takže, ne jen F35, ...Zobrazit celý příspěvek

          Co? Tak já vám povím, MO a GŠ spočítalo, že za roky, kdy se na obranu nedává 2% HDP což je brutto celkem 10 let naroste vnitřní dluh armády na 600 mld. korun. Takže, ne jen F35, ne jen tanky, BVP, radary, Dany, PVO a další rozpadají se i kasárna... Máme pár elitních jednotek a zbytek je na veteránských číslech či rovnou zaparkováno v kopřivách. Sundejte si klapky z očí konečně, všichni!!! Neexistuje druh vojska, který by nepotřeboval novou techniku či vybavení. Jste zapomněli, jak vypadala přehlídka ke 100 výročí republiky? Nebo ztase chcete mít jednu výstavní bojovou jednotku a ty ostatní jezdící v Uazech, BVP 2, T72 CZ a podobně? Já tedy ne!Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:25 24.01.2020

            raději méně, ale špičkové techniky. Pokud koupíte nějakou stíhačku minulého století, můžeme i jako BVP koupit oprášený Bradley, tank M60 Patton (izraelskou Sabru) atd.

            raději méně, ale špičkové techniky. Pokud koupíte nějakou stíhačku minulého století, můžeme i jako BVP koupit oprášený Bradley, tank M60 Patton (izraelskou Sabru) atd.

          • Jirosi
            10:31 24.01.2020

            600 mld. sice dluh je, ale z toho už zpětně 300+ mld. armádě nikdy zpětně nevrátíte.

            600 mld. sice dluh je, ale z toho už zpětně 300+ mld. armádě nikdy zpětně nevrátíte.

          • otecko
            14:51 24.01.2020

            Jura 99... aha, takže necháte z armády jen letiště v Čáslavi, kde bude špičková F35, a zbytek co? Co zvládne samotná F35 bez podpory ženistů, pokud budou potřebovat záložní ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura 99... aha, takže necháte z armády jen letiště v Čáslavi, kde bude špičková F35, a zbytek co? Co zvládne samotná F35 bez podpory ženistů, pokud budou potřebovat záložní letiště, ukrytí, co zvládne F35 pokud se přiblíží nepřítel po zemi s x tanky, PVo taky nebudete potřebovat, proože přece máte špičkové F35, že? Nebo snad armáda nepotřebuje další složky obrany, chcete tvrdit, když budemít jednu špičkovou? Hmmm, úžasná logika, zkuste to na GŠ, třeba tu vaši koncepci vezmou za své!
            Prostš si ty nesmysly o pár špičkových jednotkách a dalšich co budou paběrkovat schovejte hodně hluboko, jde o nesmysl na entou!
            ČR potřebuje slušnou vševojskovou armádu, už proto, že nikdo neví, co bude za 15-20 let v Evropě a proti komu budeme nakonec svou obranu směřovat. A musíme být celkově tak silní, aby ten, kdo nás bude chtít sežrat, měl dostatečné obavy že ho to bude stát spoustu sil a tak si to rozmyslí. Dvě tři letky F35 nás zaručeně od takového jednání nezachrání!Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            14:53 24.01.2020

            Jiroši-zpětně ne, proto by neměl být konečný cíl 2% HDP, ale více, aby se ten dluh časem umazal.

            Jiroši-zpětně ne, proto by neměl být konečný cíl 2% HDP, ale více, aby se ten dluh časem umazal.

          • Jirosi
            16:21 24.01.2020

            Otecko: Tohle právě zpětně nejde. Pokud jsme místo Jas-39/L-159 36/72 provozovali jen 12/25, nelze zpětně vrátit armádě ani provozní náklady, ani investice do koupě. Letouny by ...Zobrazit celý příspěvek

            Otecko: Tohle právě zpětně nejde.
            Pokud jsme místo Jas-39/L-159 36/72 provozovali jen 12/25, nelze zpětně vrátit armádě ani provozní náklady, ani investice do koupě. Letouny by byli stejně olétanné a museli se měnit. Tenhle dluh prostě zpětně nemáte jak zaplatit, tahle můžeme pokračovat u většiny toho kumulovaného dluhu.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:54 24.01.2020

            ótéčko: to chápete špatně. Méně, ale špičkové techniky neznamená rušit schopnosti, ale třeba místo ojetých 150 tanků koupit prapor funglovek L2A7+, a totéž u děl, raketometů atp. ...Zobrazit celý příspěvek

            ótéčko: to chápete špatně. Méně, ale špičkové techniky neznamená rušit schopnosti, ale třeba místo ojetých 150 tanků koupit prapor funglovek L2A7+, a totéž u děl, raketometů atp. Prostě brát be kompromisu jen to nejlepší.Skrýt celý příspěvek

    • balm
      13:18 25.01.2020

      Existuje ještě jeden víceúčelový kandidát 5. generace, který disponuje všemi požadovanými vlastnostmi, včetně rozumných provozních nákladů. Bohužel i dvěma nevýhodami. V první řadě ...Zobrazit celý příspěvek

      Existuje ještě jeden víceúčelový kandidát 5. generace, který disponuje všemi požadovanými vlastnostmi, včetně rozumných provozních nákladů. Bohužel i dvěma nevýhodami. V první řadě jde o stroj, který je stále ještě ve vývoji a IOC nabude až v roce 2027 (reálně se zpozdí minimálně o 2 roky) a za druhé, jde o dvoumotorový stroj.Skrýt celý příspěvek

      • Ilawar
        23:08 25.01.2020

        Zeptám se blbě - to myslíte Tempest? To je opravdu už takhle daleko? Jestli jo tak BAE smekám. Nebo myslíte to něco o čem Fra a Ger mluví jako o 6. gen a loni se dohodli, že se ...Zobrazit celý příspěvek

        Zeptám se blbě - to myslíte Tempest? To je opravdu už takhle daleko? Jestli jo tak BAE smekám.

        Nebo myslíte to něco o čem Fra a Ger mluví jako o 6. gen a loni se dohodli, že se zkusí dohodnout na společném vývoji?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2