Polské F-35. Podpis smlouvy příští týden a žádné offsety

-
23. 1. 2020
-
334 komentářů
-
Jan Grohmann
První víceúčelová taktická nadzvuková stealth letadla páté generace F-35A Lightning II polské letectvo převezme v roce 2024. K podpisu finální nákupní smlouvy dojde příští týden. Vše potvrdil novinářům před pár dny polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.
Ministr Blaszczak nové informace uvedl v Polském rádiu ‒ jednání o dodávkách 32 F-35A Lightning II (dvě letky) jsou podle ministra „prakticky dokončena“. Blaszczak dále zdůraznil, že F-35A poskytnou skokovou výhodu oproti letounům F-16C/D zavedených do polského letectva na začátku tohoto století.
F-35A začnou od roku 2024 (v tomto roce se očekává dodávka čtyř F-35A) nahrazovat problematické polské frontové stíhačky MiGy-29 a stíhací bombardéry Su-22. Nejdřív polské F-35A zůstanou tradičně (jako u jiných zákazníků) nějaký čas na Lukeové letecké základně (Luke Air Force Base) v Arizoně kvůli přeškolení polských pilotů.
U první letky polských F-35A se očekává dosažení počátečních provozních schopností (IOC) v roce 2026 a u druhé v roce 2030.
Ministr dále zdůraznil, že F-35A poskytují kromě bojových možností také široké schopnosti průzkumu a velení. V současné době běžnou praxí je, že existují průzkumná, velitelská a bojová letadla. Průzkumná slouží k vyhledávání a označování cílů a také (což se opomíjí) k vyhodnocování úspěšnosti leteckých úderů. Bojová letadla jsou určená k ofenzivním akcím a velitelská ke koordinaci činnosti všech letadel. Letouny F-35A přitom vyhledávání cílů, koordinované ničení cílů a následné vyhodnocování zvládnou zcela samostatně bez podpory jiných letadel.
Polsko oznámilo zájem nakoupit F-35A v květnu minulého roku. Na podzim roku s prodejem souhlasilo americké ministerstvo zahraničí (resp. agentura DSCA) a následně vše schválil americký Kongres. Maximální prodejní cena byla ustavena na 6,5 miliardy dolarů, ale podle polských médií výsledná akviziční cena klesne ke čtyřem miliardám dolarů (90 miliard Kč).
Pokud je jednotková cena F-35A i s motorem 80 milionů dolarů, tak Polsko přímo za letouny vynaloží 2,5 miliardy dolarů. Dalších 1,5 miliardy dolarů (nebo možná o něco více) je nutné investovat do provozního, výcvikového a servisního zázemí, včetně nákupu náhradních dílů, výcviku polských pilotů v USA a americké servisní podpory. Polský web Defence24 upozorňuje, že další peníze spolknou doprovodné infrastrukturní projekty a nákup munice.
F-35B; ilustrační video
Prodej F-35A do Polska proběhne standardně přes program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sales), tedy formou vláda-vláda.
V případě nákupu F-35A se Varšava vzdala možnosti rozšíření polsko-americké průmyslové spoluprace, tedy offsetů. Američané nabídli Polsku možnost částečně se podílet na servisech letounů F-16 a C-130, což by ale vyžadovalo z polské strany investici jedné miliardy dolarů. Polsko raději ušetřené peníze využije do modernizace své armády.
Na druhou stranu odstranění podmínky offsetů vyjednávání zjednodušuje a zrychluje. V souvislosti s prodejem F-35A mezi sebou přímo jedná (mimo rámec FMS) americký a polský průmysl (business-to-business). Přímý podíl na výrobě nebo servisu F-35 je zřejmě pro Polsko nedostupný ‒ výroba a servis F-35 jsou již rozděleny mezi původní účastníky projektu.
„Program F-35 je zcela uzavřen. Ať už jde o výrobu letadel, jejich komponentů, údržbu nebo podporu provozu letounu. To se děje v rámci Global Support Solution [mezistátní spolupráce na projektu F-35] a ALIS [logistický systém F-35]. Není možné získat průmyslové výhody pro zemi, která není zahrnuta do programu F-35. Polsko mělo možnost se připojit [k programu F-35] během vlády koalice PO-PSL, kdy byl ministrem obrany Bogdan Klich,“ cituje Defence24 nejmenované zástupce ministerstva obrany. Podle stejných zástupců je nákup F-35A nejdůležitější prioritou polského ministerstva obrany.
Varšava se chce hned od začátku připojit do amerického programu robotického vedeného letadla (Loyal Wingman). Cílem programu je vyvinout a zavést do výzbroje výkonný proudový bojový dron, chceme-li „robotickou stíhačku“, schopnou bojovat po boku pilotovaných letadel (zejména F-35).
Polsko zahrnulo nákup loyal wingmanů do svého modernizačního plánu pro roky 2021 až 2035. Program nese jméno Pařát Harpyje (Harpi Szpon) a jak název napovídá, loyal wingmany budou přiřazeny k polským F-35A (program Harpyje; Harpia). Polský průmysl se může podílet například na projektu XQ-58A Valkyrie nebo ATS (Airpower Teaming System).
„Ministr Blaszczak se chce vyhnout chybám svých předchůdců. Skutečnost, že dříve nebylo rozhodnuto o připojení k programu F-35, značně oslabila naši vyjednávací pozici, pokud jde o získání průmyslové kapacity v rámci offsetů. Proto ministerstvo obrany plánuje vyjednávání o vstupu do programu Loyal Wingman při jeho zahájení. Vstup do programu v této fázi nám může poskytnout technologie a průmyslové výhody,“ cituje Defence24 nejmenované zástupce polského ministerstva obrany.
Související články
Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko
Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...
-
05.06.2017
-
157 komentářů
-
Jan Grohmann
Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II
Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...
-
30.10.2018
-
34 komentářů
-
Tomáš Zwiefelhofer
Polsko urychluje nákup 32 víceúčelových letadel F-35A Lightning II
Polské ministerstvo obrany již zaslalo žádost o informace (Letter of Request) americké vládě ve věci ...
-
29.05.2019
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů
Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...
-
12.09.2019
-
171 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Skor je zaujimave, ako si USA (Trump) omotali Poliakov okolo prsta. Kúpiť tovar za 4-6mld USD, z roka na rok, bez kompenzácie, to sa len tak nevidí, z môjho pohľadu stávajú všetko ...Zobrazit celý příspěvek
Skor je zaujimave, ako si USA (Trump) omotali Poliakov okolo prsta. Kúpiť tovar za 4-6mld USD, z roka na rok, bez kompenzácie, to sa len tak nevidí, z môjho pohľadu stávajú všetko na jednu kartu. Aj keď vlastne to nie je prekvapivé, keď vidíme postoj DE k Rusku a Poľsku cez NordStream2, FR cez postoj "lacný poľský inštalatér"... Ak v ČR budete mat aj naďalej Babisa, dá sa očakávať rovnaký business pristup.Skrýt celý příspěvek
Trump Poláky nepotřebuje. Jsou to Poláci a střední Evropa, kdo potřebuje USA. A offsety můžete vyjednat pouze tehdy, když na to dodavatel přistoupí. V tomto případě se jedná o take ...Zobrazit celý příspěvek
Trump Poláky nepotřebuje. Jsou to Poláci a střední Evropa, kdo potřebuje USA. A offsety můžete vyjednat pouze tehdy, když na to dodavatel přistoupí. V tomto případě se jedná o take it or leave it.Skrýt celý příspěvek
Tak jestli Bureš po amerických mixérerech prosadí i F 35 tak ho namoudušu začnu volit. Je totiž reálně asi jediný politik v naší rozhádané zemi, kterému by to u voleb prošlo a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jestli Bureš po amerických mixérerech prosadí i F 35 tak ho namoudušu začnu volit. Je totiž reálně asi jediný politik v naší rozhádané zemi, kterému by to u voleb prošlo a tudíž se toho nemusí bát...Skrýt celý příspěvek
Tak hluboko bych nikdy neklesl, ale měl by u mě velké bezvýznamné plus :,-)
Tak hluboko bych nikdy neklesl, ale měl by u mě velké bezvýznamné plus :,-)
Já vím říká se tomu Stockholmský syndrom :-) Na druhou stranu účel světí prostředky :-)
Já vím říká se tomu Stockholmský syndrom :-) Na druhou stranu účel světí prostředky :-)
Já si myslím, že by bylo ideální, aby ty stíhačky Bureš koupil, pokud možno ještě před volbami - a následně mu to opravdu zlomilo vaz. :-)
Já si myslím, že by bylo ideální, aby ty stíhačky Bureš koupil, pokud možno ještě před volbami - a následně mu to opravdu zlomilo vaz. :-)
Samozřejmě že Babiš je bezpáteřní populista. Proto ve volebním roce nemůžeme čekat žádné kontroverzní armádní nákupy, možná vůbec žádné nákupy. Projekty které MO nestihne tenhle ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě že Babiš je bezpáteřní populista. Proto ve volebním roce nemůžeme čekat žádné kontroverzní armádní nákupy, možná vůbec žádné nákupy. Projekty které MO nestihne tenhle rok budou mít vážný problém.
Navíc by mě zajímalo co slíbil komunistům za tichou podporu nákupu amerických vrtulníků. Nechci si ani přestavovat co by chtěli za protislužbu v případě nákupu F-35.Skrýt celý příspěvek
1) Jak dopadly slavné offsety např. u Gripenů? 2) Pokud to bude za ty čtyři miliardy, tak v porovnání se Slovenskem, kteří koupili 14 F-16 za necelé dvě miliardy, to není vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
1) Jak dopadly slavné offsety např. u Gripenů?
2) Pokud to bude za ty čtyři miliardy, tak v porovnání se Slovenskem, kteří koupili 14 F-16 za necelé dvě miliardy, to není vůbec špatná cena.Skrýt celý příspěvekMůžete někdo specifikovat, za co jsou ty mínusy? Považujete cenu 4miliardy za 32 letadel špatnou?
Anebo hodnotíte offsety za Gripeny jako přínosné? Jaké konkrétně?Můžete někdo specifikovat, za co jsou ty mínusy? Považujete cenu 4miliardy za 32 letadel špatnou?
Anebo hodnotíte offsety za Gripeny jako přínosné? Jaké konkrétně?To jsou mínusy za to Slovensko, protože Slovensko vždy dělá správně a nesluší se kritizovat :-).
To jsou mínusy za to Slovensko, protože Slovensko vždy dělá správně a nesluší se kritizovat :-).
Tak ona to nebylo myšlený jako kritika Slovenska - F-35 mají stát 4mld+, zatímco 14F-16 stálo pod 2mld, a Poláci v tom asi nemají výzbroj atd.... Navíc víc letadel - menší kusová ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ona to nebylo myšlený jako kritika Slovenska - F-35 mají stát 4mld+, zatímco 14F-16 stálo pod 2mld, a Poláci v tom asi nemají výzbroj atd.... Navíc víc letadel - menší kusová cena.
Takže ty F-16 vyjdou levněji, než srovnatelnej počet F-35. Ale je pravda, že vlastně ne o tolik....Skrýt celý příspěveklogik: nákup F-16 nebyl nejlepší nápad, protože cena pořízení se opravdu moc neliší a schopnosti, morální životnost, podpora výrobce atp. je o dost rozdílná. Liší se cena provozu, ...Zobrazit celý příspěvek
logik: nákup F-16 nebyl nejlepší nápad, protože cena pořízení se opravdu moc neliší a schopnosti, morální životnost, podpora výrobce atp. je o dost rozdílná. Liší se cena provozu, není ale jasné o kolik.Skrýt celý příspěvek
Jako to jo, vidím to dosti podobně. Ale přecijenom to není cena 1:1 kus, takže pokud někdo (a to říkají i lidé z "oboru") berou stíhací letectvo v počtu pár kusů jako "hračky pro ...Zobrazit celý příspěvek
Jako to jo, vidím to dosti podobně. Ale přecijenom to není cena 1:1 kus, takže pokud někdo (a to říkají i lidé z "oboru") berou stíhací letectvo v počtu pár kusů jako "hračky pro armádu", tak pak je nákup levnějšího stroje ospravedlnitelný (zbyde víc peněz na důležitější projekty).
Sám to tak nevidím - ale je to pohled, který nejde shodit ze stolu jen tak - proto jsem svým příspěvkem nezamýšlel řešit cenu slovenské F-16, ale čistě to, že v tomto ohledu lze těžko kritizovat polskou cenu.Skrýt celý příspěvekJura99 Tak cenovy rozdil vime, neb coby zakazku na vyrobu 14 slovenskych F-16 dostal LM za 800mil pokud se nepletu, tzn. cena ciste stoje je 57mil USD a zbytek k tem skoro 2mld ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Tak cenovy rozdil vime, neb coby zakazku na vyrobu 14 slovenskych F-16 dostal LM za 800mil pokud se nepletu, tzn. cena ciste stoje je 57mil USD a zbytek k tem skoro 2mld USD dela zazemi, vycvik, zbrane... kde nemame moc predstavu co v tom je nebo neni. To je za stroje nakontraktovane v roce 2019 a dodane v letech 2022-2023. Ve stejny cas kdy OSSR nakoupila F-16 se F-35A kontraktovaly za 89-82mil USD, podle toho o ktery lrip slo a pokud by se nejak povedlo udrzet MiGy o rok dele a otalelo s nakupem az do lonskeho podzimu (coz predtim nikdo nemohl vedet), dalo by se uvazovat o cenach lrip 14, tedy tech magickych 80mil/kus. Dejme to stredni cislo at se v tom neplacame a porovnejme holou cenu F-16 Block 70 a F-35A:
Rozdil v porizovaci cene F-35 je +44% k cene F-16 navic, a k tomu
+ nakladnejsi zazemi
+ nakladnejsi provoz
Abych to prirovnal, je to jako byt na trhu pro prumernou oktavku za 650tis, ale vzit nalozeny superb za milion, bo prece skoro polovina ceny navic "se opravdu moc nelisi". :)Skrýt celý příspěvekclanek: rozdil kvalit, doby provozovatelnosti, podpory, bojove hodnoty mezi F16 a F35 je vetsi ne mezi oktavkou a superbem. Je to oktavka a ferrari, ale rozdil v cene pouze asi ...Zobrazit celý příspěvek
clanek: rozdil kvalit, doby provozovatelnosti, podpory, bojove hodnoty mezi F16 a F35 je vetsi ne mezi oktavkou a superbem. Je to oktavka a ferrari, ale rozdil v cene pouze asi tretinaSkrýt celý příspěvek
S tim ferrari zachazite do abstraktna, ktere se ponekud hure kvantifikuje. Ja zustanu u tech cisel, ktera jsou v pripade Slovenska jasna. Zadna "jen asi tretina", kdyz uz tak tech ...Zobrazit celý příspěvek
S tim ferrari zachazite do abstraktna, ktere se ponekud hure kvantifikuje. Ja zustanu u tech cisel, ktera jsou v pripade Slovenska jasna. Zadna "jen asi tretina", kdyz uz tak tech 44% ma bliz k polovine nez ke tretine, plus to zazemi, plus ten servis. Jednoduse v pripade slovenska by bylo porizeni F-35 vyrazne nakladnejsi, to je neokecatelny fakt.
Pokud jde o CR, tak ta bude nakupovat v jinem case, jinak budou vypadat promene te rovnice, jiny bude nejspis i vysledek. Tam treba pak skutecne vyjde "jen ta tretina", nebo cislo dokonce jeste hezci.Skrýt celý příspěvekClanek: jednak není jisté, že těch 800mil USD je prodejní cena strojů, víme jen že (asi) tuto cenu dostane výrobce od vlády USA. Dále by bylo dobré tu cenu vydělit jen 12, 2 cvičné ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: jednak není jisté, že těch 800mil USD je prodejní cena strojů, víme jen že (asi) tuto cenu dostane výrobce od vlády USA. Dále by bylo dobré tu cenu vydělit jen 12, 2 cvičné stroje by se u F-35A nepoužily, spárky neexistují a cvičí se na trenažéru. Pak vyjde jednotková cena 66mil. Srovnáme-li ji s poslední cenou F-35A 78mil. USD, pak je rozdíl v ceně pořízení skutečně malý, resp. záporný, protože schopnost F-16C Block72 a F-35A není 1:1. Zbývá otázka provozních nákladů, kde je rozdíl zhruba 15tis USD/hod. Zde se poměr opět zlepší menším nutným náletem F-35A (piloti méně létají, více trenažérují). No a pak bez jakéhokoliv počítání, není divné, že F-35A je nákupní trhák i u států, které by mohly jen modernizovat své F-16 na V ?Skrýt celý příspěvek
Pletete jablka a hrusky a do toho prichazite se vskutku specialni matematikou :D Tak nejdriv tu matematiku. 66mil za kus F-16 je vas ucelovy konstrukt, navic zcela postaveny na ...Zobrazit celý příspěvek
Pletete jablka a hrusky a do toho prichazite se vskutku specialni matematikou :D
Tak nejdriv tu matematiku.
66mil za kus F-16 je vas ucelovy konstrukt, navic zcela postaveny na hlavu. Co ma s jednotkovou cenou ef sestnactky spolecne to ze F-35 nema sparky a F-16 je potrebuje? Vubec nic. Furt to vychazi tak jak jsem napsal predtim, Slovensko poridilo 14 letadel, stoji 800mil, cena za kus je 57mil USD a nejake drobne. O tomhle nema cenu debatovat, to je holy fakt.
Ze se u F-35 sparka neporizuje na jednotkove cene F-16 nic nezmeni, to zmeni jen to ze na letku F-35 potrebujete 12 stroju za 984mil USD, a na letku F-16 efektivne 14 stroju za 800mil USD, a tedy muzu dojit k cislu kolik stoji na porizeni "jedna letka". Porovnat jen tak z fleku tyhle dve cisla ale zrovnatak nelze, nebo ne zcela. Tech 14 stroju je jednoduse 14 stroju, o dva vic nez v letce F-35, o 2 kusy bojove nasaditelneho zeleza navic. Nejde o vetrone, ale o stroje realne zvysujici bojovou hodnotu. To je prosty fakt i presto, ze se v case miru budou pouzivat pouze k vycviku, ale v case konfliktu jde o letadlo do boje. Takze pokud porovnavat cenu letky, tak je minimalne vhodne zminit ze letka F-16 sestava ze 14 stroju, narozdil od 12 clenne letky F-35. Dvanacticlene + parek trenazeru tojicich nekde v budove letiste, ktere zastanou trening, ale jen ten trening.
No a pak jeste ty jablka a hrusky.
F-35 v case podepisovani kontraktu Slovenskem nestala 78mil. Stala o 4 az 11mil vic. To je taky prosty fakt vychazejici z jednotkovych cen za LRIP 11 az 14. To sem rovnou muzete napsat ze Slovensko koupilo draze protoze za 10 let bude F-35 jeste levnejsi. Nepodstatne, neb nakupy se deji v nejakem case a vychazet se ma z dat platnych v tom case, ne z tech jake se vam zrovna hodi aby vam to vyslo.
PS: Pak se divte ze tu o vasem vztahu ke slovensku koluji vtipy, kdyz pokud jde o nej tak i prosta matematika musi jit stranou. :)Skrýt celý příspěvekClanek: matematika zřejmě funguje jen na Slovensku a v Bulharsku, ostatní provozovatelé F-16 kupodivu nekupují Block 70/72, ale rovnou F-35A. Co se týká ceny F-35A, tak její ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: matematika zřejmě funguje jen na Slovensku a v Bulharsku, ostatní provozovatelé F-16 kupodivu nekupují Block 70/72, ale rovnou F-35A. Co se týká ceny F-35A, tak její snižování je poměrně dlouho dopředu známé. Myslím, že jste podepsali smlouvu na F-16 o rok dříve než nyní Poláci na F-35A. Nejspíš ten rok nemá žádný zásadní význam ve střežení vzdušného prostoru SR, když se kupuje systém na 50let (F-16) nebo bezmála století (F-35A). Argument o nemožnosti vyčkat poklesu ceny, o které se ví, že klesne a na kolik, prostě neberu. Co se týká bojového nasazení spárek, zčásti souhlasím, použít jdou (s omezením zásoby paliva a pokud se nepletu nemá kanon), jen v době míru dělají práci, kterou u F-35A dělá trenažér.Skrýt celý příspěvek
Spárka sice může jít do boje, ale ty výkony jsou prostě nižší.
Zatím co v běžném provozu se budou spíše kanibalizovat pro ty hlavní stroje.Spárka sice může jít do boje, ale ty výkony jsou prostě nižší.
Zatím co v běžném provozu se budou spíše kanibalizovat pro ty hlavní stroje.Snizovani ceny F-35 dlouho dopredu zname neni. Je znam leda plan snizovani ceny, ktery se muze nebo nemusi povest naplnit. Jednotlive ceny jsou ale dojednavany az s kazdym dalsim ...Zobrazit celý příspěvek
Snizovani ceny F-35 dlouho dopredu zname neni. Je znam leda plan snizovani ceny, ktery se muze nebo nemusi povest naplnit. Jednotlive ceny jsou ale dojednavany az s kazdym dalsim LRIP a podle vysledku se pak zpetne hodnoti, jestli bylo planu dosazeno, nebo ne. V nekterych LRIP se to povedlo, v jinych ale zase ne.
Slovensko nakupovalo v case kdy byl na stole LRIP 12 a LRIP 13. LRIP 14 s kterym operujete prisel oznamen pul roku po podepsani Slovenska (v tom case se o nem jeste ani nejednalo) a predevsim ikdyz jde o bezprecedencne nejvetsi obchod tak vsechna letadla jsou jiz rozdelena. I Polsko bude muset pockat nejspis na LRIP 15 a dalsi. Pokud by slo Slovensko touto cestou, tak by sice usetrilo na letadlech samotnych, ale zase by na tu dobu muselo prodlouzit smlouvu s MIGem a zivit MIGy (uvidime kdy Polaci dostanou prvni F-35, ale bavime se o nekolika letech). Nula od nuly pojde, vyslo by to tak jako tak 80mil+. Luxus nakupovat za cenu pod 80mil bude mit za par let CR, ne Slovensko.
F16 na 50 let resp. F-35 na skoro stoleti je chymera. Realita bude takova ze zivotnost tech stroju bude 30-35 let a pak se uvidi, jestli se nakoupi nejaky vyssi blok stejneho stroje, nebo zda se na F-35 v tom case jiz nebude divat jako na 4gen dnes, jako na neco v cem pokracovat nemusi byt perspektivni neb tu s nama jiz bude 6th gen, a stejne se zacne zvazovat nahrada novym strojem.
Pokud jde o "matematicke dukazy" nakupama, ty dokazuji jen to ze bohate staty si dopreji drahe hracky a chude staty se musi spokojit s hrackami levnejsimi. Zadne jine kouzlo v tom neni treba hledat. Slovensko, zvlast pri pohledu na stav zbytku armady, neni bohaty stat. Tech 44% porizovaci ceny navic se da vhodneji vyuzit jinde. Za ty penize by treba kazdy pesak nemusel behat po cvicaku s kosou. Treba. Musim se opakovat, ale rozdil v cene neni zanedbatelny ani pomerove, a pro stat ekonomicke sily slovenska ani absolutne.
PS: F16D kanon samozrejme nest muze, tu nemoznost si pletete s tim co leta v ACR. :)
https://live.staticflickr.com/... Skrýt celý příspěvek@Jirosi 1) Zalezi s cim ty vykony srovnate, ve srovnani treba s Gripenem je i F16D premotorovana mrcha. 2) Treba Izraelu ty snizene vykony zjevne neprekazi, a to asi nikdo nema ...Zobrazit celý příspěvek
@Jirosi
1) Zalezi s cim ty vykony srovnate, ve srovnani treba s Gripenem je i F16D premotorovana mrcha. 2) Treba Izraelu ty snizene vykony zjevne neprekazi, a to asi nikdo nema tolik zkusenosti s nasazenim F-16 jako prave on a je to prave on kdo sazi hlavne na sparky. 3) Ale predevsim, i kdyby byly vhodne jen ke kanibalizaci, i to je plus ve svetle "je lepsi mit, nebo nemit" a jen to potvrzuje podstatu meho sdeleni.Skrýt celý příspěvekKanibalizace je super, ale jen v případě, že vydržíte do začátku války. Jenže, ono se kanibalizuje už v míru. Vy očekáváte 12+2 ks(na ty platíte), ale výsledek když se něco pokazí ...Zobrazit celý příspěvek
Kanibalizace je super, ale jen v případě, že vydržíte do začátku války. Jenže, ono se kanibalizuje už v míru. Vy očekáváte 12+2 ks(na ty platíte), ale výsledek když se něco pokazí je najedou 11 + 0 a méně.Skrýt celý příspěvek
Clanek: píšu, že "systém" je na 50 resp. 100let. Jestliže F-16 bude sloužit od 1973 do cca 2060, příliš nepochybuju, že F-35A to století dá. Systémem myslím, že životnost ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: píšu, že "systém" je na 50 resp. 100let. Jestliže F-16 bude sloužit od 1973 do cca 2060, příliš nepochybuju, že F-35A to století dá. Systémem myslím, že životnost konkrétního stroje bude sice menší, ale přikoupením novější verze se radikálně nezmění nákup zázemí tedy "sytému". Jinak o ceně pod 80mil. USD kolem 2020 se píše už pár let, pokud by SR Mig-29 uzemnila třeba hned, vůbec nic by se nestalo, akorát by tam rotovali spojenci jako nad Pobaltím. Piloti F-16 budou noví a struktury letectva by do té doby zůstaly v provozu, akorát bez letadel.Skrýt celý příspěvek
Ak sa pozrieme, ako to na Slovensku vyzerá vo vzťahu k Rusku a akú má Rusko podporu aj u niektorých vrcholových politikov, byť na mieste USA tak nám F-35 nepredám ani keby sme za ...Zobrazit celý příspěvek
Ak sa pozrieme, ako to na Slovensku vyzerá vo vzťahu k Rusku a akú má Rusko podporu aj u niektorých vrcholových politikov, byť na mieste USA tak nám F-35 nepredám ani keby sme za ne boli ochotný platiť dvojnásobok ceny F-22. Tie F-16 sú tak vrchol toho čo by som na mieste USA bol ochotný predať tak potenciálne nespoľahlivému partnerovi ako je Slovensko.Skrýt celý příspěvek
A v čom je tak vojenska vyhoda spojeneckej spolahlivosti? Že sme sa namočili do agresii voči Iraku v roku 2003 a že trčime v prehratej vojne v Afgane už temer 20 rokov? Urobili ...Zobrazit celý příspěvek
A v čom je tak vojenska vyhoda spojeneckej spolahlivosti? Že sme sa namočili do agresii voči Iraku v roku 2003 a že trčime v prehratej vojne v Afgane už temer 20 rokov? Urobili niečo Američania pre nas, čo sme im poriadne nezaplatili?
Že maju Slovaci normalny vztah k Rusom? A prečo by ho nemali mat? Zakladom našej štatnosti je Slovenske narodne povstanie v Druhej svetovej a boj proti Nemcom (bohužial, viac svetlych udalosti nemame, ale to nie je ruska chyba). My sme naozaj po boku Sovietov bojovali a pre Slovaka, ktory nepodstupil eurohujersku lobotomiu je Rus v Druhej svetovej spojenec.Skrýt celý příspěvek"...po boku Sovietov" A za to nám sebrali Zakarpatskou Ukrajinu? A to jsme ještě dopadli líp než Polsko, Finsko nebo Rumuni. Těm toho Stalin sebral mnohem víc. O Litvě, Lotyšsku a ...Zobrazit celý příspěvek
"...po boku Sovietov"
A za to nám sebrali Zakarpatskou Ukrajinu? A to jsme ještě dopadli líp než Polsko, Finsko nebo Rumuni. Těm toho Stalin sebral mnohem víc. O Litvě, Lotyšsku a Estonsku ani nemluvím. Už se probuď a zapomeň na tu pohádku o rudé armádě osvoboditelce. Normálně vyhnali protivníka - Němce - ze střední Evropy, aby si tu mohli vybudovat svoje impérium. A 40 let jim to pak vydrželo.Skrýt celý příspěvekNam Rusi nezobrali Zakarpatsku Rus. Nikdy k Slovensku nepatrila a nik po nej na Slovensku nevzdycha. Vam Čechom ano. Presnejšie Beneš ju daroval kamošovi Stalinovi. Prečo by ...Zobrazit celý příspěvek
Nam Rusi nezobrali Zakarpatsku Rus. Nikdy k Slovensku nepatrila a nik po nej na Slovensku nevzdycha. Vam Čechom ano. Presnejšie Beneš ju daroval kamošovi Stalinovi.
Prečo by Slovaci mali nastavovat svoje vztahy k Rusom za Druhej svetovej podla nackov v Pobalti? Rusi v 1944 prišli a spolu s Američanmi po vojne odišli. No a potom nam Češi odhlasovali spoločny stalinsky komunizmus. To su fakty.Skrýt celý příspěvekKlucove je to "v druhej svetovej"... odvtedy sa par veci stihlo pomenit... napriklad sme si od nasich "bratov" stihli vyskusat 23 rokov okupacie a vsemozne obstrukcie pri splacani ...Zobrazit celý příspěvek
Klucove je to "v druhej svetovej"... odvtedy sa par veci stihlo pomenit... napriklad sme si od nasich "bratov" stihli vyskusat 23 rokov okupacie a vsemozne obstrukcie pri splacani svojich starych zavazkov.
Pointa je ale niekde inde - je uplne jedno ci je sentiment k Rusku pozitivny alebo negativny a ci sa snim stotoznujeme alebo nie. Podstatne je, ze ten sentiment tu proste je, tak ze dodat najmodernejsiu techniku do statu, v ktorom je obrovska pravdepodobnost, ze v relativne kratkej dobe bude tato technika spristupnena konkurencnej mocnosti je proste hazard, ktory by som na mieste USA nebol ochotny podstupit.Skrýt celý příspěvekMarw to čo ty nazyvaš sentiment je podla mna pragmaticka politika. Nie je v žiadnom zaujme Slovenska viest vojnu s Ruskom. Dokonca ani podporit USA a NATO vo vojne s Ruskom a už ...Zobrazit celý příspěvek
Marw to čo ty nazyvaš sentiment je podla mna pragmaticka politika. Nie je v žiadnom zaujme Slovenska viest vojnu s Ruskom. Dokonca ani podporit USA a NATO vo vojne s Ruskom a už vôbec nie mat v čase mieru zle vztahy s Ruskom.
Už sme raz taku somarinu urobili. V roku 1941, kde samotne Nemecko malo ešte väčšiu dominaciu v Europe než teraz NATO. Židobolševicky furt opity mužik mal byt lahkou koristou, za 6 tyždov sme mali byt v Moskve a ako to dopadlo? Slovensko neochrania žiadne stihačky ale len dobry diplomat.Skrýt celý příspěvekPalo Palo... Taková typicky Ruská odpověď. Ano je pravdivá, ale podstatný kus v ní chybí, takže realita je někde jinde: "Rusi v 1944 prišli a spolu s Američanmi po vojne ...Zobrazit celý příspěvek
Palo Palo... Taková typicky Ruská odpověď. Ano je pravdivá, ale podstatný kus v ní chybí, takže realita je někde jinde:
"Rusi v 1944 prišli a spolu s Američanmi po vojne odišli."
Ano odešli. Ale nějak tady zapomněli soudruhy s NKVD a naopak odvezli okolo deseti tisíc Československých občanů, ze kterých se zpět vrátila sotva tisícovka. Zbytek zmizel někde v gulagu.
" No a potom nam Češi odhlasovali spoločny stalinsky komunizmus. "
To ano, ale bez těch "zapomenutých" soudruhů z NKVD a pomoci z Moskvy, by Gottwald neměl šanci.
"Presnejšie Beneš ju daroval kamošovi Stalinovi."
Ano, přesně tohle se traduje v komunistických a rusofilních kruzích. Opět k tomu tihle zmetci zapomínají dodat, že jaksi neměl na vybranou.
" ...podla nackov v Pobalti?"
A opět. Ano, Pobaltské státy vytvořily dobrovolnické jednotky SS. Ale proto, že předtím zažili "dobrodiní" Stalinského režimu. Ostatně Jako Slovák bych tohle absolutně nevytahoval. Pokud se nepletu, tak Slováci v červenci 1941 útočili po boku bratrských Německých jednotek...Skrýt celý příspěvekTorong, už pred časom som tu dal udaj na tabulku, kolko bolo v Česku komunistov v roku 1948. Presne 29.02.1948 KSČ: 1 400 000 členů. To si naozaj myslíš, že zopar špionov malo taku ...Zobrazit celý příspěvek
Torong, už pred časom som tu dal udaj na tabulku, kolko bolo v Česku komunistov v roku 1948. Presne 29.02.1948 KSČ: 1 400 000 členů. To si naozaj myslíš, že zopar špionov malo taku vahu? A vieš aky bol vysledok Ferbrara, Do strany vstupili dalšie tisice a tak 11.07.1948 KSČ: 2 500 000 členů (téměř). To nie komunisticka propaganda to su udaje z webu Totalita.cz http://www.totalita.cz/vysvetl...
Takže naozaj použivaj pravdu. Proste po oslobodeni to tak bolo a obyvatelia CSR mali na taku podporu komunistov a ZSSR svoje dôvody. Mnohi sakramentske dôvody.Skrýt celý příspěvekAle no tak... To, že měla KSČ obrovskou členskou základnu je sice fakt, ale přesto to nestačilo. Museli udělat puč. A ten byl velmi dobře připravený právě za pomoci Sovětské ...Zobrazit celý příspěvek
Ale no tak... To, že měla KSČ obrovskou členskou základnu je sice fakt, ale přesto to nestačilo. Museli udělat puč. A ten byl velmi dobře připravený právě za pomoci Sovětské rozvědky. Bez téhle pomoci by nikdy nedošlo ke spojení KSČ a sociální demokracie. Po čtyřech letech by došlo opět k volbám a ty už by pro KSČ tak dobře nedopadly. A ještě k těm počtům členů. Velmi dobře jsou známy způsoby agitace - vyhrožování, zastrašování, manipulace. Likvidace elit a to už před samotným pučem.
Například Jan Masaryk: (citace z wiki)
"Po válce se Masaryk smířil s orientací Československa na Sovětský svaz. Nová orientace na Východ byla způsobena zklamáním ze „zrady“ západních spojenců v Mnichově i špatnou zkušeností s německým sousedem a stále živými vzpomínkami na německou okupaci.[18] 21. března 1945 v Moskvě v rozhovoru s Klementem Gottwaldem vyjádřil loajalitu a ochotu přizpůsobit zahraniční politiku politice SSSR.[19] 30. července 1945 se Masaryk vrátil z exilu do Prahy.[20] Ministrem zahraničí zůstal i ve třech poválečných vládách Národní fronty (ve druhé Fierlingerově a v první a druhé Gottwaldově).
Po nějakou dobu doufal v úlohu ČSR coby „mostu mezi Východem a Západem“ a v demokratizaci SSSR. Byl ovšem zklamán nekompromisními sovětskými požadavky projevenými především v červenci 1947 Stalinovým nesouhlasem s účastí Československa na Marshallově plánu. Tehdy měl Masaryk po návratu z Moskvy v červenci 1947 spontánně pronést k Ivanu Herbenovi větu: „Do Moskvy jsem jel jako československý ministr, ale vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek.“ Zmiňuje to aspoň Ladislav Karel Feierabend ve svých pamětech.[21] Ministr spravedlnosti Prokop Drtina výrok nepotvrdil a vyjádřil se k němu: „Jestli to tak skutečně chápal, pak měl dle mého mínění z toho vyvodit důsledky“.[22] Jisté je jen, že Masaryk ze svého úřadu neodstoupil. Snažil se být loajální k Benešovi i ke Gottwaldovi, ale postupně se dostával do neřešitelné situace.
Masaryk byl jedním ze tří ministrů, kterým byly komunisty v září 1947 poštou zaslány krabičky s výbušninou (tzv. Krčmaňská aféra)."
Připadá ti tohle jako dobrovolnost?Skrýt celý příspěvek" pre Slovaka, ktory nepodstupil eurohujersku lobotomiu je Rus v Druhej svetovej spojenec" To mi je za spojenca, ktorý napriek výzvam o neútočení partizánov na dopravu cez ...Zobrazit celý příspěvek
" pre Slovaka, ktory nepodstupil eurohujersku lobotomiu je Rus v Druhej svetovej spojenec"
To mi je za spojenca, ktorý napriek výzvam o neútočení partizánov na dopravu cez Slovensko a koordinácii Východoslovenskej armády s útokom RKKA toto nerešpektoval....
Čo je to za spojenca, ktorý len čo vkročí na územie dnešnej SR, začína svojimi orgánmi SMERŠ a NKGB deportovať ľudí na otrocké práce do Gulagov (v "lepšom prípade"), v horšom projektil do zátylka.... O množstve okradnutých Slovákov, znásilnených žien (vi´ď prípad Anny Kolesárovej, ktorý ale nie je jediný), okrádanie Slovákov "osloboditeľmi"....
Či si priznáš, alebo nie, povstanie nehralo do karát boľševickej verchuške.... Príklad sme videli aj po povstaní vo Varšave, ako to tam dopadlo....
"Presnejšie Beneš ju daroval kamošovi Stalinovi."
To nie je pravda. Zorganizovalo sa tam zmanipulované referendum.....
Beneš sa podvolil tlaku boľševikov z Československa, tí dostali túto úlohu z Kremľa....
"Prečo by Slovaci mali nastavovat svoje vztahy k Rusom za Druhej svetovej podla nackov v Pobalti?"
Tí "náckovia" vznikli až po brutálnom zabratí krajín Pobaltia.... Po čistkách, ktoré tam vykonalo NKVD sa ani niet čo čudovať, že sa tam ľudia zradikalizovali, aby sa pomstili....
"Nie je v žiadnom zaujme Slovenska viest vojnu s Ruskom. "
Lenže Rusko si to nemyslí. Aj Ukrajina si myslela, že nie je v jej záujme viesť vojnu, lenže východný sused mal na to iný názor....
Svoje romantické ružové putinofilné okuliare by si si mal zložiť. Podporovať Putina NIE JE ROVNAKÉ, ako podporovať ruského občana. jedno s druhým sa vzájomne VYLUČUJE. Vidno to na životnej úrovni priemerného ruského občana.
"V roku 1941, kde samotne Nemecko malo ešte väčšiu dominaciu v Europe než teraz NATO. Židobolševicky furt opity mužik mal byt lahkou koristou, za 6 tyždov sme mali byt v Moskve a ako to dopadlo?"
O rozložení obrovského množstva vojsk, techniky a materiálu RKKA v bialystockom a ľvovskom výbežku v júni 1941 a na sovietsko-rumunských hraniciach v okupovanej Besarábii, Bukovine či Moldavsku si nepočul? Aj počty techniky oboch krajín boli zhruba na rovnakých počtoch, výrazne RKKA predčila v tankoch WH v pomere cca 3:1, v delostrelectve sa mi marí tiež (detailne sa mi to hľadať nechce), dokonca ešte pred 22.6.1941 vznikli v ZSSR FRONTY, ktoré vznikali LEN v čase vojny... Aj podľa ruských historikov to bolo troška ináč, ako sa nám dlhé roky tvrdilo.... Pravdu sa dozvieme až keď nám Kremeľ konečne prestane utajovať archívy ZSSR, s ktorým podľa jeho tvrdenia dnešná RF nemá nič.... Je teda čas sprístupniť dokumenty, aspoň do roku 1945.... Čoho sa boja? Že ľudia zahodia romantické predstavy o "osloboditeľoch"? Tých, ktorí s nacistami napadli Poľsko napriek zmluve o neútočení (jednej aj druhej strany voči Poľsku?)Skrýt celý příspěvekTorong, to čo pišeš o "puči" su ospravedlnujuce povedačky. Faktom je že Gottwald neporušil jedine zakonne a zvykove pravidlo pri riešni krizy, kreovani novej vlady a všetko mu ...Zobrazit celý příspěvek
Torong, to čo pišeš o "puči" su ospravedlnujuce povedačky. Faktom je že Gottwald neporušil jedine zakonne a zvykove pravidlo pri riešni krizy, kreovani novej vlady a všetko mu schvalil parlament zvoleny v roku 1946.
Lenže to sa nehodi do "Kramu narodnych dejin". My nič, my muzikanti, to všetko ti zli Rusi. Kurna ved som s vami žil "soudruzi". Išli ste si po krku už pri retribuciach a vydržali ste si navzajom posierat život až do Novembra a dnes je každy kto dokazal vypit 7 desitek za večer, disident. :) Machaček napisal knihu o Husakovi a vykopli ho z roboty. Nič sa nemeni, demokracia sem demokracia tam, kto nejde s davom ..... https://zurnal.pravda.sk/rozho... Skrýt celý příspěvekJanko Paliga prečo mne vypisuješ o nejakych soviestkych vojskach? Ved som napisal aj ja, že sme boli blbci ked sme verili Hitlerovi. Druha vec, čital si tu knihu o zavlečenych s ...Zobrazit celý příspěvek
Janko Paliga prečo mne vypisuješ o nejakych soviestkych vojskach? Ved som napisal aj ja, že sme boli blbci ked sme verili Hitlerovi.
Druha vec, čital si tu knihu o zavlečenych s mapou v ruke? Vieš prečo s mapou, lebo väčšina zavlečenych vtedy žila v Madarsku až po vojne sa to uzemie navratilo nasp§t do Československa.
A tiež by bolo dobre si prečitat, prečo ich zatkli. Skoro vždy na zaklade udania. Fero udal Rusom Joža, lebo mu prefikol ženu, že je nemecky špion, no a tak Jožo skončil v gulagu. Ako mal rusky poručik zistit či je to pravda? Ty keby si mal na starosti spravodajsku ostrahu vojenskej jednotky, by si čo urobil? Pustil ho? Američania robia to iste. Budeš riskovat život spolubojovnika pre nejakeho civila? Tieš naplnili veznice v Iraku, v Afganistane a na Kube aj uplne nevinnymi ludmi. Jednoducho tak to vo vojne funguje.Skrýt celý příspěvek"Janko Paliga prečo mne vypisuješ o nejakych soviestkych vojskach?" Píšem o tom, ako chápal oslobodenie náš spojenec a ako si to predstavoval. SNP mu teda do karát "osloboditeľa" ...Zobrazit celý příspěvek
"Janko Paliga prečo mne vypisuješ o nejakych soviestkych vojskach?"
Píšem o tom, ako chápal oslobodenie náš spojenec a ako si to predstavoval. SNP mu teda do karát "osloboditeľa" nenahrávalo.
"Vieš prečo s mapou, lebo väčšina zavlečenych vtedy žila v Madarsku až po vojne sa to uzemie navratilo nasp§t do Československa."
Lenže toto sa týkalo celého územia ČSR, nie iba Maďarskom okupovaného územia.
"A tiež by bolo dobre si prečitat, prečo ich zatkli. Skoro vždy na zaklade udania. "
Na prešetrenie udaní tu boli československé orgány. Aj keď na druhú stranu sú známe aj výčiny takého Karla Vaša s pravou rukou Viliamom Šalgovičom.... obaja agenti NKVD ....
A čo výčiny RKKA v ekonomickej oblasti a pohlavnej oblasti? Aj v týchto prípadoch poručík RKKA zistil narušenie "spravodajskej ostrahy"? Sú to iba obyčajné výhovorky....
Čítal si knihu Nikolaja Nikulina V První linii? tam sa ešte autor krotí v mnohých vyjadreniach .... Alebo odporúčam knihu ruského historika o partizáskych jednotkách na Ukrajine - Alexander Gogun - Stalinova komanda... Tam sa mi pri mnohých výčinoch partizánov na domácom obyvateľstve rozum zastavoval ....
PS: Len na okraj - hlavné štáty Spojencov boli USA, Veľká Británia, Francúzsko a ZSSR, teda nie Rusko. To zaniklo po boľševickom puči z roku 1917....Skrýt celý příspěvek
Byvaly polsky minister zahraničia: "Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - stwierdza ...Zobrazit celý příspěvek
Byvaly polsky minister zahraničia: "Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - stwierdza Sikorski. (http://www.tvn24.pl... ) Dnešny polsky nacionalizmus si vybral Rusa ako realneho nepriatela a tomu podriadil svoju politiku. Poliaci si predstavuju že minanim penazi v Amerike si kupuju bezpečnost. Problemom to začne byt, ked v ich hlavach skrstne napad, že si kupili aj vitazstvo ked oni zautočia ako prvi. Pre Rusov polske F-35 nie su problem, Rusi ich nebudu ani splacat ani prevadzkovat.Skrýt celý příspěvek
Ty jsi vážně mimo. 1) Proč by Polsko útočilo na Rusko a co by z toho asi mělo? Poláci neokupují území ve třech sousedních zemích jako Rusko. (Ukrajina, Gruzie, Moldávie) Kdo by ...Zobrazit celý příspěvek
Ty jsi vážně mimo.
1) Proč by Polsko útočilo na Rusko a co by z toho asi mělo? Poláci neokupují území ve třech sousedních zemích jako Rusko. (Ukrajina, Gruzie, Moldávie) Kdo by měl cokoliv z útoku na Rusko? Jediná zajímavá věc, kterou Rusko nabízí, jsou suroviny a ty je snadné si koupit. Západní Evropa to tak dělá desítky let. A podívej, kde je západ a kde je Rusko...
2) Až budeš mít chvilku, tak se koukni na mapu. Polsko s Ruskem nemá hranice. Jak by asi útočili?Skrýt celý příspěvekMne nukaš mapu a sam si ju niekedy videl? No ked si ju pojdeš susedovi požičat, tak mu povedz nech ti ukaže na mape Kaliningrad. :) Čo maš doma z USA? Auto? Počitač, Mobil? ...Zobrazit celý příspěvek
Mne nukaš mapu a sam si ju niekedy videl? No ked si ju pojdeš susedovi požičat, tak mu povedz nech ti ukaže na mape Kaliningrad. :)
Čo maš doma z USA? Auto? Počitač, Mobil? Pravdepodobne nič. Zhola nič. Ja mam z USA len Tabasco. No a v mrazaku mam Rusky štandart. Takže u mna su na tom Rusko a USA narovnako čo sa tyka ich exportnych uspechov.Skrýt celý příspěvekAd 1. Hranice Kaliningradu jsou rozhodující pro dobytí Ruska? Ad 2. počítají se původní vynálezy/licence, nebo je důležitá továrna/levná pracovní síla ....jinak mám z Vašich ...Zobrazit celý příspěvek
Ad 1. Hranice Kaliningradu jsou rozhodující pro dobytí Ruska?
Ad 2. počítají se původní vynálezy/licence, nebo je důležitá továrna/levná pracovní síla
....jinak mám z Vašich plamenných reakcí pocit, že vodka už není jen na mrazáku.Skrýt celý příspěvekČo maš doma z USA? Jak tohle souvisí s čímkoliv? Ale jinak létám tak z 50% Boeingem (zbytek Airbus), doma mám operační systém a spoustu programů v počítači, telefon, Netflix a ...Zobrazit celý příspěvek
Čo maš doma z USA? Jak tohle souvisí s čímkoliv? Ale jinak létám tak z 50% Boeingem (zbytek Airbus), doma mám operační systém a spoustu programů v počítači, telefon, Netflix a většinu filmů na něm, tiskárnu, léky, oblečení, atd., atd. Možná ne všechno vyrobeno v USA, ale vše od amerických firem, kterým patří patenty, licence, značky a inkasují zisky. Co máš doma od ruské firmy (vyrobeno klidně v Číně)?
Polský útok na Kaliningrad je blbost, která nestojí ani za komentář.Skrýt celý příspěvek@palo satko A proč mrazite vlajku? (standard != standart) @Standa Matrjošky ... darem od kolegů z Yakovlev, ačkoliv si nejsem jistý, jestli se to počítá. Z dovolené ze Sibiře ...Zobrazit celý příspěvek
@palo satko
A proč mrazite vlajku? (standard != standart)
@Standa
Matrjošky ... darem od kolegů z Yakovlev, ačkoliv si nejsem jistý, jestli se to počítá. Z dovolené ze Sibiře pár originálních ručně ušitých ušanek - beranic a několik málo suvenýrů např.: armádní nůž vyměněný s pohraničníkem, moc rozumět mu nebylo ... teda kromě otázky, jestli máme $ :-) Pár drobností "Made in Russia" by se našlo.Skrýt celý příspěvekHm, tak já mám v mrazáku taky Ruský štandard - -15°C... A co z toho? A co mám z Ameriky? Tak třeba v počítači procesor od Intelu. Internet na kterém teď píšu. Goretex v botách (ten ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, tak já mám v mrazáku taky Ruský štandard - -15°C... A co z toho? A co mám z Ameriky? Tak třeba v počítači procesor od Intelu. Internet na kterém teď píšu. Goretex v botách (ten mají i Rusové, protože vlastní alternativu nemají...) Akustickou i elektrickou kytaru. Obojí je sice vyrobeno v Japonsku, ale Japončíky by to nenapadlo vyrábět, kdyby nebylo pánů Fendera a Martina, kteří elektrickou (Fender) a akustickou (Martin) kytaru vymysleli. a hlavně dostali masově mezi muzikanty. Potom hromadu úžasné muziky - zrovna jsem si pouštěl rockabilly z 50-tých let a nemůžu zapomenout na džíny. A co mám z Ruska? Z přelomových věcí nic, ale pokud mám být poctivý, tak letecký simulátor DCS, který je asi nejlepší mezi běžně dostupnými vojenskými leteckými simulátory. Taky vyrábějí velmi dobré sady knipl+throttle páka+pedály pro ovládání simulátoru. Ale tady stojí za úvahu, že jednak jsou tohle výtvory nadšenců naprosto nezávislých na Ruském státu a za druhé, naprosto nesnášejí kritiku. Neberou ji jako zpětnou vazbu, ale jako osobní urážku.Skrýt celý příspěvek
@balm Matrjošky je třeba rozdupat a spálit - určitě maj vočička nebo štěnice. Aby vás soudruh Yakolef nepředběhl s elastyk-šlastyk křídlem.... ------ Mám z Ruska zimu v lednici a ...Zobrazit celý příspěvek
@balm
Matrjošky je třeba rozdupat a spálit - určitě maj vočička nebo štěnice.
Aby vás soudruh Yakolef nepředběhl s elastyk-šlastyk křídlem....
------
Mám z Ruska zimu v lednici a Flanker 1.1 pod Dosem (asi i Topplera). Zima furt utíká, protože děcka chtěj furt něco jíst a Flanker se mi cuká. Potřebuju Elbrusa a zámek na lednici.Skrýt celý příspěvekHistory. Kaliningrad je naozaj dôležity pre akekolvek pôsobenie vojenskych sil na Rusko. Je taka čerstva americka vojenska uvaha o navrate bašt (v chapani predsunuteho opevnenia) ...Zobrazit celý příspěvek
History. Kaliningrad je naozaj dôležity pre akekolvek pôsobenie vojenskych sil na Rusko. Je taka čerstva americka vojenska uvaha o navrate bašt (v chapani predsunuteho opevnenia) do moderneho vojenstva.
https://warontherocks.com/2020...
Taky maly citat: Similarly, it is hard to look at Kaliningrad without seeing a bristling defensive bastion in the heart of NATO —one that can easily take on an offensive role as a fortified pivot in support of Russian forces maneuvering in either the Baltic states or Poland. Farther south, Russia appears intent on making the Black Sea a Russian lake, with Crimea rapidly becoming the core of a military bastion capable of employing offensive fires to dominate the surrounding seas.Skrýt celý příspěvekpalo satko, "Kaliningrad je naozaj dôležity pre akekolvek pôsobenie vojenskych sil na Rusko." Lže nebo neumíš číst? Ten text jasně říká, že Kaliningrad není důležitý pro vojenské ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko,
"Kaliningrad je naozaj dôležity pre akekolvek pôsobenie vojenskych sil na Rusko."
Lže nebo neumíš číst? Ten text jasně říká, že Kaliningrad není důležitý pro vojenské působení na Rusko ale jako opevněný bod, který by podporoval ruský útok na Pobaltí nebo Polsko.Skrýt celý příspěvekStanda a čo tak použit zdravy rozum. Kaliningrad funguje tak aj tak. Alebo si naozaj mysliš, že zautočiš cez Estonsko na Petrohrad u a Rusi v Kaliningrade sa budu prizerat? ...Zobrazit celý příspěvek
Standa a čo tak použit zdravy rozum. Kaliningrad funguje tak aj tak. Alebo si naozaj mysliš, že zautočiš cez Estonsko na Petrohrad u a Rusi v Kaliningrade sa budu prizerat? Jednoducho nikdy nazautočiš cez Pobaltie, ked neodrovnaš Kaliningrad.Skrýt celý příspěvek
tryskac: souhlasím, že DE a FR jsou částečně nečitelné, nikdo neví, co budou mít za názor za 10let. Také víme, že východní státy nepovažují za 100% sobě rovné. Toto by určitě ...Zobrazit celý příspěvek
tryskac: souhlasím, že DE a FR jsou částečně nečitelné, nikdo neví, co budou mít za názor za 10let. Také víme, že východní státy nepovažují za 100% sobě rovné. Toto by určitě sehrát roli při výběru zbraní mohlo. Ale zde to měli Poláci celkem snadné v tom, že ani Němci, ani Francouci nevyrábí srovnatelně schopný stroj, jako je F-35A.Skrýt celý příspěvek
Takže pokud bychom vzali 16 ks, je to cca 50 mld CZK. (nicméně to bude určitě beze zbraní) Švédi to s prodejem olítaných Gripenu C/D do ČR budou mít těžké. Pokud nenabídnou ...Zobrazit celý příspěvek
Takže pokud bychom vzali 16 ks, je to cca 50 mld CZK. (nicméně to bude určitě beze zbraní)
Švédi to s prodejem olítaných Gripenu C/D do ČR budou mít těžké.
Pokud nenabídnou nějakou množinu variant modernizace od pidi za cca 15 ml USD jak jsme tu psal, tak v normální zemi budou prakticky bez šance.Skrýt celý příspěvekBych se docela chlamal, kdyby konečné řešení vzdušných sil AČR byl odkup 14-ti olétaných Gripenu C/D a doplnění o dalších 12 F-35 :D
Bych se docela chlamal, kdyby konečné řešení vzdušných sil AČR byl odkup 14-ti olétaných Gripenu C/D a doplnění o dalších 12 F-35 :D
To by mohlo napadnout leda někoho po lobotomii.
To by mohlo napadnout leda někoho po lobotomii.
:D :D :D Aby jsme se nakonec nedivili :D
:D :D :D Aby jsme se nakonec nedivili :D
Tahle varianta není na stole. Alespoň podle vyjádření předsedy komise která má najít nejvhodnější řešení budoucnosti letectva AČR. /Podle vedoucího komise Petra Čepelky připadají ...Zobrazit celý příspěvek
Tahle varianta není na stole. Alespoň podle vyjádření předsedy komise která má najít nejvhodnější řešení budoucnosti letectva AČR.
/Podle vedoucího komise Petra Čepelky připadají v úvahu tři varianty. Buď by mohli čeští stíhači dále létat na gripenech ve stávajících počtech, druhou možností je ponechání gripenů, ale zvýšení jejich počtu. „Další varianta je přechod na jinou platformu,“ nastínil Petr Čepelka, že není vyloučena ani naprostá proměna letového parku./
https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek
Ale pořizovací cena F35 není zásadní problém, zásadní je letová hodina, protože ty éra nám budou platné pouze, když budou ve vzduchu. A je rozdíl platit 25000 doláčů u F35 nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Ale pořizovací cena F35 není zásadní problém, zásadní je letová hodina, protože ty éra nám budou platné pouze, když budou ve vzduchu. A je rozdíl platit 25000 doláčů u F35 nebo 6000 u Gripenů. Protože ty olétané Gripeny máme na 15 let, a pak se můžeme poohlédnou po tom novém, co ekonomika této země poté dovolí, ale pokud dnes pořídíme F35 tak máme náklad 25 tis, dolárů na minimálně 30 let. A ty prachy v současných 10 letech potřebujeme v armádě nacpat i do jiných zbraní.Skrýt celý příspěvek
Čiže jednoducho povedané, Poľské letectvo bude za pár rokov mnohonásobne silnejšie než ruské. Poľsko nákupom F35 zabránilo invázii Ruska do Európy a za to by sme im mali poďakovať ...Zobrazit celý příspěvek
Čiže jednoducho povedané, Poľské letectvo bude za pár rokov mnohonásobne silnejšie než ruské. Poľsko nákupom F35 zabránilo invázii Ruska do Európy a za to by sme im mali poďakovať a nakúpiť ich technológie, kedže za svoje peniaze chránia aj nás.Skrýt celý příspěvek
To jsou slova jak za minuleho režimu
To jsou slova jak za minuleho režimu
Čo ? Neviem ako ste na prišli, ja len že sme s nimi v V4 a oni znášajú náklady na našu ochranu. Takže nalr. Slovensko by u nich mohlo servisovať Black Hawky, nakupovať bomby pre ...Zobrazit celý příspěvek
Čo ? Neviem ako ste na prišli, ja len že sme s nimi v V4 a oni znášajú náklady na našu ochranu. Takže nalr. Slovensko by u nich mohlo servisovať Black Hawky, nakupovať bomby pre F16 a naše Vz58 nahradiť MSBS...a tým by sme si boli kvit, zároveň by sa ukázala sila V4...Skrýt celý příspěvek
Pokud chcete někomu děkovat za ochranu tím, že budete kupovat jeho zbraňové systémy (na čemž není nic špatného, dělají to tak všechny slabší země, Polsko nevyjímaje), tak stačí ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud chcete někomu děkovat za ochranu tím, že budete kupovat jeho zbraňové systémy (na čemž není nic špatného, dělají to tak všechny slabší země, Polsko nevyjímaje), tak stačí pokračovat dosavadním způsobem. Tj. kupovat US zbraně (viz UH 60M a F 16), Polsko totiž nikoho nechrání, Polsko si tímto kupuje ochranu. Takže místo MSBS kupte M 16, místo Patrie Piranha V atd.Skrýt celý příspěvek
Nie, to my si kupujeme ochranu, Uh60 ani f16 nie sú stroje s ktorými by si Rusi pri masívnej invázií neporadili. Ale f35 je iná káva, taká o ktorej rusi vedia že má trpkú príchuť a ...Zobrazit celý příspěvek
Nie, to my si kupujeme ochranu, Uh60 ani f16 nie sú stroje s ktorými by si Rusi pri masívnej invázií neporadili. Ale f35 je iná káva, taká o ktorej rusi vedia že má trpkú príchuť a ktorá privádza aj vodkou prepitú myseľ na iné myšlienky než akými sú lúpežne výpravy.Skrýt celý příspěvek
Union 24 F 35 není nic co by mohlo masivní ruskou invazi zastavit. Asi (pokud by jim Rusové prvním překvapivým raketovým útokem nevyřadili základny) by jim způsobili nějaké ...Zobrazit celý příspěvek
Union
24 F 35 není nic co by mohlo masivní ruskou invazi zastavit. Asi (pokud by jim Rusové prvním překvapivým raketovým útokem nevyřadili základny) by jim způsobili nějaké problémy, ale to je vše. Polská armáda, ať už s F 35 nebo bez není reálně schopná ruskou invazi zastavit. Takže trvám na svém, Poláci si kupují ochranu a není to nic špatného.Skrýt celý příspěvekNesher 32 lietadiel kupuju podľa článku.. nie 24 ks.. 32 F-35 + 48 F-16 + 30 MIG-29.. to je cca 110 strojov.. (priznám sav presné počty neviem) Minimálne ak doteraz, ruskú ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
32 lietadiel kupuju podľa článku.. nie 24 ks..
32 F-35 + 48 F-16 + 30 MIG-29.. to je cca 110 strojov.. (priznám sav presné počty neviem)
Minimálne ak doteraz, ruskú inváziu na Európu, mohol začať aj západný vojenský okruh sám a dostal by sa až k Berlínu ak by veľká Aliancia/USA rýchlo nezasiahla. Toto tvrdenie prestáva pomaly platiť, o 5-7 rokov povedať, že už to nebude možné ak má k tomu čo povedať Poľsko..
Tých su-35s zas nebude o toľko viacej ako F-35 (ja si myslím, že 1:2 F-35 ustojí ak sa správne použije) a block 50 na F-16 je viac ako zdatným súperom su-30SM.. na MIG-29 ostanú su-27, ktoré ešte stále slúžia..
ˇAk k tomu pridáte krytie patriotov.. Bude to dosť nepríjemné prostredie pre každého..
Lebo reálne ak sa začnú susedné vojenské okruhy premiestňovať, tak je čas dokým sa premiestnia, zoskupia a prejdu k poľským hraniciam aby spojenci zareagovali.. Ono sa dajú aj civilné a dopravné lietadlá použiť na núdzové premiestňovania vojakov a techniky.
Táto možnosť doteraz na stole nebola..Skrýt celý příspěvekdarkstyle Ano vím, ale asi ne všechny budou bojeschopné. Mig 29 budou po dodání F 35 vyřazeny, to samé platí pro Su 22. A teď si trochu zavěštím (takže to tak berte), ale já být ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle
Ano vím, ale asi ne všechny budou bojeschopné.
Mig 29 budou po dodání F 35 vyřazeny, to samé platí pro Su 22.
A teď si trochu zavěštím (takže to tak berte), ale já být Rusákem co che zaútočit na Polsko, tak využiji jednoho z těch jejich monstrózních cvičení Západ, které předem ohlásím, tedy Polsko nebude po zjištění, že se nemalá část ruské armády (speciálně letectvo) přesunuje vyhlašovat mobilizaci. A první úder provedu někdy mezi třetí až čtvrtou ránou masivním nasazením Iskanderů, Kalibrů a dalších střel ze dvou směrů (z východu a Kaliningradu), cílil bych právě na letecké základny a stanoviště PVO (s Iskanderem si Patriot a ani nic jiného co Poláci mají neporadí), díky kombinaci satelitů a dalších průzkumných prostředků bych věděl kam mířit. Okamžitě poté, by měl následovat masivní letecký útok podpořený stejně masivní REB, který by polský systém PVO (už tak narušený a zmatený) ještě více degradoval. Takže velká část letišť, radarů a spol. je poškozena, část letadel zničena, zbytek bojuje zoufalou bitvu s nepřítelem, který má kvantitativní a v jistém ohledu i kvalitativní převahu (viz právě balistické střely) a zároveň má omezenou podporu vlastního systému velení a řízení. Výsledkem je buď zničení polského letectva, nebo ústup toho co zbude do Německa, ČR a SR. Buď jak buď, Rusové mají vzdušnou převahu a jejich pozemní síly (násobně silnější) porážejí polskou armádu.
Jedinou polskou nadějí je masivní reakce NATO (čti ozbrojených sil USA).
Čímž nechci říct, že nákup F 35 je zbytečný, rozhodně polské ozbrojené síly posílí, ale není to ultimativní věc, která jednou pro vždy zažehná ruskou hrozbu. Což není pravda, stejně jako není pravda, že Polsko si nákupem F 35 a dalších US systémů nekupuje americkou ochranu a zájem. Protože přesně to dělá, schopnosti těch systémů (jakkoliv skvělé), jsou až na druhém místě.Skrýt celý příspěvekTo Nesher, Stejna vyhrada jako nahore. Jak by Rusko zautocilo pod zaminkou cviceni Zapad, kdyz nemaji spolecnou hranici??? To by nejdriv museli prejet Pobalti, Ukrajinu nebo ...Zobrazit celý příspěvek
To Nesher,
Stejna vyhrada jako nahore. Jak by Rusko zautocilo pod zaminkou cviceni Zapad, kdyz nemaji spolecnou hranici??? To by nejdriv museli prejet Pobalti, Ukrajinu nebo Belorusko. Toho by si asi vsimli....Skrýt celý příspěvekStanda Za prvé jsem řekl, že je to věštění. Za druhé, Západ se dá uspořádat i v Bělorusku (už se to myslí i stalo) Za třetí, anschlus Běloruska je jedním ze špatně skrývaných ...Zobrazit celý příspěvek
Standa
Za prvé jsem řekl, že je to věštění.
Za druhé, Západ se dá uspořádat i v Bělorusku (už se to myslí i stalo)
Za třetí, anschlus Běloruska je jedním ze špatně skrývaných dlouhodobých ruských cílů.Skrýt celý příspěvekNesher Iskander aj Kaliber je suprova vec.. ale kaliningradská enkláva je z poľského územia na dostrel obyčajnej kaťuše z 2 svetovej vojny.. Takže dokým na tie letiská dopadnú ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Iskander aj Kaliber je suprova vec.. ale kaliningradská enkláva je z poľského územia na dostrel obyčajnej kaťuše z 2 svetovej vojny..
Takže dokým na tie letiská dopadnú prvé Islanders, tak poľské delostrelectvo môže ostreľovať toto územie (nadsázka)..
Problém je ten, že už jedná f-35 vo vzduchu a ver tomu, že poliaci sú behom cvičení vždy v pohotovosti, práce vtedy prekvapivý útok ako naznačuješ nespravíš..
Vrátim sa späť, už len jedna f-35 vypočíta miesta odpalov iskandrov a kalibrov a navedie svoje raketomety na dané miesta..
Ja neviem či patrioty pomôžu alebo nie, ale oni kupujú najnovšiu verziu patriotov.. hádam vďaka neustálej aktualizovanej pozícií z f-35 a pôsobeniu reb z f-35 bude kaliber a iskander slepý alebo aspoň oslepovaný..
Či si zabudol, že ten deň má aj Poľsko.. takže v obrannom postavení f-35+patriot a útok himmars je to nebezpečná kombinácia..
A ako som písal, treba prejsť to Bielorusko.. alebo si ho najprv silou pripojiť..
Z dlhodobej perspektívy, ak poliaci budú pokračovať s rastom hdp a investovaním do armády..
Za 15-20 rokov nebudú Rusi vedieť bez pyrrovho víťažstva zvíťaziť.. ešte sme ďaleko..
Ale Rusko musí nové schopnosti vyvinúť, postaviť fabriku a nakúpiť..
Poľsku stačí len nakupovať..Skrýt celý příspěvekdarkstyle Obávám se, že moc koukáš na TV. Polsko rozhodně nedrží během ruských cvičení armádu v pohotovosti, to jestli nějaká F 35 bude během hypotetického ruského útoku ve vzduchu ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle
Obávám se, že moc koukáš na TV.
Polsko rozhodně nedrží během ruských cvičení armádu v pohotovosti, to jestli nějaká F 35 bude během hypotetického ruského útoku ve vzduchu je fuk. Polákům by nezbyl čas, bavíme se o desítkách sekund. Letiště rozbité, PVO také, nebo zpomalená silným rušením, do toho o pár minut později koordinované útoky letectva s palbou dělostřelectva všeho druhu a první ruské jednotky nastupují. Než by si uvědomili co se děje a kde jsou cíle, vyvedli jednotky z kasáren (většina důstojníků i mužstva bude navíc doma) a trochu to zkoordinovali, uběhnou desítky minut, ne-li hodiny.
Ty "kaťuše" mají Rusové též a v mnohem větším počtu, stejně jako mají dostatečné průzkumné kapacity, takže oni budou střílet taky a víc.
Opakuji, samotné Polsko nemá šanci hypotetickou masivní ruskou invazi zastavit. Každý moderní systém jim samozřejmě může pomoci trochu vyrovnat síly a prodloužit to, ale porážku neodvrátí. Proto trvám na tom, že polské nákupy jsou motivovány v první řadě politicky a teprve poté se řeší to ostatní. A není to nic špatného, děláme to tak všichni a konkrétně ČR by to měla dělat častěji, ty vrtulníky jsou zatím dost málo.Skrýt celý příspěvekto Nesher, "Opakuji, samotné Polsko nemá šanci hypotetickou masivní ruskou invazi zastavit. Každý moderní systém jim samozřejmě může pomoci trochu vyrovnat síly a prodloužit to, ...Zobrazit celý příspěvek
to Nesher,
"Opakuji, samotné Polsko nemá šanci hypotetickou masivní ruskou invazi zastavit. Každý moderní systém jim samozřejmě může pomoci trochu vyrovnat síly a prodloužit to, ale porážku neodvrátí. Proto trvám na tom, že polské nákupy jsou motivovány v první řadě politicky"
Ten tvůj scénář pořád neberu. Ale souhlasím, že současné Polsko by samo ruský útok neodrazilo. Nicméně to ještě neznamená, že nákupy zbraní jsou jen politická věc.
1) Útočník vždy zaútočí spíš na slabší než silnější stát. Takže Polákům může stačit, že vybudují silnější armádu než třeba Ukrajina, Rumunsko. A pokud by např. Putin chtěl řešit ztrátu domácí popularity konfliktem jako v roce 2014, vybere si někoho jiného.
2) I když víš, že vyhraješ, pořád zvažuješ poměr zisků a ztrát. A pokud je obránce příliš silný a bude se bránit tvrdě, tak můžeš dojít k názoru, že se ti vítězství nevyplatí. Viz. Zimní válka s Finskem 1939-1940.
3) Spojenci ti spíš a snáz pomůžou, pokud sám máš silnou armádu. Např. pokud by Poláci někdy měli těch vysněných 800 tanků, tak v případě ohrožení jim stačí poskytnout např. letecké krytí, REB prostředky a podobně. A nemusí USA do Polska složitě a draho přes moře přepravovat těžkou výzbroj, tanky a BVP.Skrýt celý příspěvekStanda Upřímně je mi jedno co bereš nebo nebereš, jsem přesvědčený, že mám pravdu. K tomu zbytku, já neříkám, že jde jen o politiku, já říkám, že jde hlavně o politiku. A tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Standa
Upřímně je mi jedno co bereš nebo nebereš, jsem přesvědčený, že mám pravdu.
K tomu zbytku, já neříkám, že jde jen o politiku, já říkám, že jde hlavně o politiku. A tedy technické parametry jsou méně důležité, nikoliv, že se k nim nepřihlíží.
Dám ti otázku, představ si, že by např. Airbus měl letadlo srovnatelné s F 35 a za lepší cenu. Myslíš, že by ho koupili? Já ne. A proč ne? Protože politika.
Samozřejmě, že silná armáda může odradit potencionálního útočníka, ale i v tom případě je nejlepším odstrašením spojenectví s USA (prostě Rusák si nemůže být jist reakcí USA a tak to raději zkusí jinde) než sebelepší systémy.
Takže, a v tom s tebou souhlasím, pokud bude Rusák kvůli uvadající podpoře režimu chtít opět rozjet nějakou omezenou a vítěznou válku, tak si nevybere ani Polsko a ani jiný členský stát NATO, ale třeba opět Gruzii, v nejhorším možném případě zkusí nějaké omezené akce vůči neutrálnímu Finsku či Švédsku. Např. obsadí nějaký finský ostrov a pak bude čekat co se stane.Skrýt celý příspěvekNesher:"Obávám se, že moc koukáš na TV." "A první úder provedu někdy mezi třetí až čtvrtou ránou masivním nasazením Iskanderů, Kalibrů a dalších střel ze dvou směrů " Problém je, ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher:"Obávám se, že moc koukáš na TV."
"A první úder provedu někdy mezi třetí až čtvrtou ránou masivním nasazením Iskanderů, Kalibrů a dalších střel ze dvou směrů "
Problém je, že na TV koukáš moc ty. Rusové nemohou provést masivní úder Iskandery, protože jich prostě nemají dost. Všechny zásoby by spotřebovali v Polsku, nebo by museli nasadit JZ. Co by jim zbylo na potlačení posil NATO do Polska, případně na USA odvetu?
Nikdo nevystřílí všechny svoje zbraně v jediné bitvě, to si vyzkoušeli Japonci v PH a jak to dopadlo...Skrýt celý příspěvekJirosi Obávám se, že jsi buď mé příspěvky v tomto vláknu nečetl pozorně, nebo to nechceš chápat. Já jsem opakovaně zdůraznil, že celý ten scénář je validní pouze a jenom pro ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Obávám se, že jsi buď mé příspěvky v tomto vláknu nečetl pozorně, nebo to nechceš chápat.
Já jsem opakovaně zdůraznil, že celý ten scénář je validní pouze a jenom pro situaci kdy Polsko stojí proti ruské invazi samo. A právě, aby tuto hrozbu (a nutnou říci jedinou možnou ruskou hrozbu) eliminovali, tak si skrz nákupy US zbraní budují postavení "blízkého" spojence USA, přeloženo kupují si ochranu.
Mimo jiné i proto, že Polsko evidentně moc nevěří v NATO jako takové (respektive jeho evropskou část), buduje kontakty na USA i mimo struktury NATO. A v tomhle mají podle mě pravdu. Takže jsme zase zpět na začátku, nejde tu primárně o kvality F 35 (jakkoliv nezpochybnitelné), ale o politiku.Skrýt celý příspěvek"Já jsem opakovaně zdůraznil, že celý ten scénář je validní pouze a jenom pro situaci kdy Polsko stojí proti ruské invazi samo. " a) Věříš dostatečnému počtu F-35, a nemusíš ...Zobrazit celý příspěvek
"Já jsem opakovaně zdůraznil, že celý ten scénář je validní pouze a jenom pro situaci kdy Polsko stojí proti ruské invazi samo. "
a) Věříš dostatečnému počtu F-35, a nemusíš používat berličku o vlivu
b) Počet letadel je malí, a jediný jejich účel je vázání se na USA
V každém případě pokud tvů scénář nemá smysl, nemá smysl ho sem ani psát.
On garantem NATO v Evropě nejsou Evropské státy, ale USA. Ručí totiž všem.
Když by bylo napadeno více států v Evropě souběžně, neměl by ti kdo přijít na pomoc. Evropské státy nemají armádu na více front.Skrýt celý příspěvek
Nehnevajte sa, ale Poliaci žiadnu obranu SR ani ČR nezabezpečuju. Zabezpečujú, keď tak, svoju obranu,kedze hlavný protivník Poľska sú Rusi.
Nehnevajte sa, ale Poliaci žiadnu obranu SR ani ČR nezabezpečuju. Zabezpečujú, keď tak, svoju obranu,kedze hlavný protivník Poľska sú Rusi.
darkstyle: Ty migy bych z toho počtu vyškrtl. Jasně se píše že je mají F-35 nahradit a ani servisně na tom nejsou ty staré krámy nejlépe. Na druhou stranu údajně Polsko hledá ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle: Ty migy bych z toho počtu vyškrtl. Jasně se píše že je mají F-35 nahradit a ani servisně na tom nejsou ty staré krámy nejlépe. Na druhou stranu údajně Polsko hledá peníze na pořízení dalších F-16. Takže půjdou Americkou a Izraelskou cestou.Skrýt celý příspěvek
Prečo by som mal? Veď lietajú aj so su-22 čo je generačné úplne inde lietadlo, prečo by s mig-29 nejakú dekádu nepotiahli, hlavne keď si ich vedia sami servisovať.. Nikde z ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo by som mal?
Veď lietajú aj so su-22 čo je generačné úplne inde lietadlo, prečo by s mig-29 nejakú dekádu nepotiahli, hlavne keď si ich vedia sami servisovať..
Nikde z poľska som nepočul, že by f-35 mali nahradiť mig-29..
Maximálne sa to dočítaš na zahraničných weboch bez citácie poliakov.. všade hovoria, že do cca 2030 ich mať budú a ak je potreba aj ďalej..
Ja to skôr vidím, že po príchode 32ks f-35 sa doobjedná ďaľších 32 kúskov a až s príchodom druhej várky sa začnú vyraďovať miginiSkrýt celý příspěvekDobře, ale spíš mi dává větší smysl ty Migy nahradit dalšími F-16. A to navýšení jejich počtů se na Polských webech už najít dá. Su-22 si nechají, ty nemají konkurenci a u nás byla ...Zobrazit celý příspěvek
Dobře, ale spíš mi dává větší smysl ty Migy nahradit dalšími F-16. A to navýšení jejich počtů se na Polských webech už najít dá. Su-22 si nechají, ty nemají konkurenci a u nás byla chyba je vyřazovat. Jinak by si s dvojící F-16/F-35 sjednotili platformy. Viper už má navíc i některé systémy sdílené, migy navíc nemají datalink.Skrýt celý příspěvek
Cervus Su 22 nemají konkurenci? V porovnání s čím? Je to starý klumpr, který horko těžko udržují letuschopný, v reálné válce nepoužitelný. A mýlíš, hned jak dostanou F 35, tak je ...Zobrazit celý příspěvek
Cervus
Su 22 nemají konkurenci? V porovnání s čím? Je to starý klumpr, který horko těžko udržují letuschopný, v reálné válce nepoužitelný. A mýlíš, hned jak dostanou F 35, tak je pošlou do šrotu.Skrýt celý příspěvek
Ake polske technologie na pan na rozume? Formy na vyrobu oštiepkov? Prevadzkovy poriadok bytunkov? Ani za toho Boha si nedokažem spomenut čo založene na polskej technologii mam ...Zobrazit celý příspěvek
Ake polske technologie na pan na rozume? Formy na vyrobu oštiepkov? Prevadzkovy poriadok bytunkov? Ani za toho Boha si nedokažem spomenut čo založene na polskej technologii mam doma?Skrýt celý příspěvek
Co furt máte s tou invazí Ruska do Evropy? Furt dokola samé plky o tom jak je na tom Rusko špatně, že má jen ropu a plyn, armáda v troskách, nic nedokáží dotáhnout do konce a vy ...Zobrazit celý příspěvek
Co furt máte s tou invazí Ruska do Evropy?
Furt dokola samé plky o tom jak je na tom Rusko špatně, že má jen ropu a plyn, armáda v troskách, nic nedokáží dotáhnout do konce a vy furt lezete pod postel vystrašení Ruskou invazí do Evropy.
Co by Rusko získalo invazí do Evropy? Komu by pak prodávali suroviny?
Jsem si stoprocentně jistý, že nikdo z vás nedokáže napsat jediný rozumný důvod pro ruskou invazi do Evropy.
Předem díky za mínusy.Skrýt celý příspěvekJde o to, jakou invazi myslíš. Ta vojenská je, alespoň proti členům NATO, téměř vyloučená. O to vážnější je invaze ekonomická a politická. Vytváření ekonomických závislostí, ...Zobrazit celý příspěvek
Jde o to, jakou invazi myslíš. Ta vojenská je, alespoň proti členům NATO, téměř vyloučená. O to vážnější je invaze ekonomická a politická. Vytváření ekonomických závislostí, dezinformace, podpora protizápadních stran. To se reálně děje. Ani ne tak v Polsku, jako hlavně u nás a je tak úplně křivé označovat za snižování ruského vlivu nákup 14 vrtulníků od USA, když se zároveň zcela reálně chystá dovršení energetické závislosti na Rusku přenecháním jim dostavby našich jaderek.Skrýt celý příspěvek
Olaf
Nevím o tom že by se něco takového v případě JZ plánovalo. Vyřazení Mi-24 a nákup amerických vrtulníků rozhodě je snížení závislosti na Rusku.Olaf
Nevím o tom že by se něco takového v případě JZ plánovalo. Vyřazení Mi-24 a nákup amerických vrtulníků rozhodě je snížení závislosti na Rusku.Vyřazení Mi-24 a nákup amerických vrtulníků je snížení závislosti na Rusku právě a jen co se týká vrtulníků a je zcela nesrovnatelně malé s obludným nárůstem té závislosti v ...Zobrazit celý příspěvek
Vyřazení Mi-24 a nákup amerických vrtulníků je snížení závislosti na Rusku právě a jen co se týká vrtulníků a je zcela nesrovnatelně malé s obludným nárůstem té závislosti v případě přiklepnutí dostavby Temelína a Dukovan Rusům. Tady už mluvíme o propojení podstatné části české energetické a průmyslové kapacity na Rusko s logickým dopadem na naši zahraniční politiku. Tvrdíš-li, že se něco takového neplánuje, doporučuji prostudovat výroky nejvyšších našich představitelů na dané téma. Začni třeba se Zemanem..Skrýt celý příspěvek
Olaf Zrovna v tomhle má Zeman vlivu co by se za nehet vešlo. Pokud čtu kroky Babiše za poslední dobu správně tak se spíš snaží dobře vycházet s Američany. Nákup vrtulníků není jen ...Zobrazit celý příspěvek
Olaf
Zrovna v tomhle má Zeman vlivu co by se za nehet vešlo. Pokud čtu kroky Babiše za poslední dobu správně tak se spíš snaží dobře vycházet s Američany.
Nákup vrtulníků není jen odměna techniky, ale i zpráva Američanům že jsme ochotni nakupovat jejich zbraně. Zajímavé je že žádná z minulých "prozápadních" vlád nikdy žádný takový nákup vojenské techniky neprosadila. Čímž se nechci zastávat Babiše, ale to je prostě fakt.Skrýt celý příspěvek
Nevím co myslíš invazí politickou, ale předpokládám, že ekonomickou invazí myslíš spolupráci Německo-Rusko na projektu Nordstream 2. Vytváření ekonomických závislostí je mi k ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím co myslíš invazí politickou, ale předpokládám, že ekonomickou invazí myslíš spolupráci Německo-Rusko na projektu Nordstream 2. Vytváření ekonomických závislostí je mi k smíchu, když musíme dodržovat sankce, které má třeba zrovna to Německo na háku, ve skutečnosti jde jen o dokončení vytlačení postkomunistických zemí z Ruska a převzetí jejich pozic.
O dostavbě JE netuší nikdo nic. Jestli se to vůbec stane, bude to Westinghouse a rozhodně to nebude před volbama. Babiš nemá koule na to, aby to dal Rusku. A i kdyby to dostali Rusové, bude to mnohem menší nárůst závislosti než do jaké se pouští Německo.Skrýt celý příspěvek
Můžeš vyjmenovat důvody k tomu proč by mělo Rusko napadnout Donbas, a tím ztratit zbytek Ukrajiny(narušení řetězců)?
Můžeš vyjmenovat důvody k tomu proč by mělo Rusko napadnout Donbas, a tím ztratit zbytek Ukrajiny(narušení řetězců)?
Myslím si, že Rusko bylo k akcím na Ukrajině fakticky donuceno. Hrozilo jim, že přijdou o základnu na Krymu, Donbas byl snaha zajistit si přístup na Krym po zemi bez nutnosti ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím si, že Rusko bylo k akcím na Ukrajině fakticky donuceno.
Hrozilo jim, že přijdou o základnu na Krymu, Donbas byl snaha zajistit si přístup na Krym po zemi bez nutnosti stavět most, který je navíc v případě války snadno zničitelný.
K narušení řetězců by došlo tak jako tak. Nebo si snad myslíš, že v případě přidružení a případného členství Ukrajiny v EU (tak jak se to tom tehdy mluvilo), by jim ty řetězce zůstaly? Že by si EU nechala na svém území ruskou námořní základnu? Fakticky poté došlo k přičlenění Ukrajiny k NATO.
Ztráta Ukrajiny byla nevyhnutelná, zachránili pro sebe alespoň Krym.Skrýt celý příspěvekRusko hrozila jediná věc, a to že by se mohlo ukázat jak špatně to tam místní vůdcové vedou. Takhle zabili dvě mouchy jednou ranou. Na Ukrajině je ještě hůře než v Rusku, a využily ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko hrozila jediná věc, a to že by se mohlo ukázat jak špatně to tam místní vůdcové vedou. Takhle zabili dvě mouchy jednou ranou. Na Ukrajině je ještě hůře než v Rusku, a využily výhodnou příležitost k invazi.
Bavíš se v řádech desítek let z nejasným výsledkem. V tom čase by mohlo mít podepsanou přístupovou smlouvu i Rusko.Skrýt celý příspěvekIkdyby jsi měl pravdu, tak jak přesně to ospravedlňuje Ruskou agresi? Jinak je to klasická lež. Základnu na Krymu jim nikdo nebral. Pokud by neokupovali Krym, pak by žádnou cestu ...Zobrazit celý příspěvek
Ikdyby jsi měl pravdu, tak jak přesně to ospravedlňuje Ruskou agresi? Jinak je to klasická lež. Základnu na Krymu jim nikdo nebral. Pokud by neokupovali Krym, pak by žádnou cestu přes Donbas nepotřebovali. Řetězce z Ukrajiny by jim nikdo nebral, kdyby tak nutně nepotřebovali vnějšího nepřítele, tedy NATO. NATO se až do vyhlášení nové Ruské doktríny, ve které označilo NATO jako nepřítele snažilo o spolupráci s Ruskem.Skrýt celý příspěvek
... prečo teda ruské podniky prestali už v roku 2013 brať subdodávky od ukrajinských podnikov, pričom cca 25% agregátov v zbraniach RF tvoria dodávky z Ukrajiny? U niektorých ...Zobrazit celý příspěvek
... prečo teda ruské podniky prestali už v roku 2013 brať subdodávky od ukrajinských podnikov, pričom cca 25% agregátov v zbraniach RF tvoria dodávky z Ukrajiny? U niektorých systémov dokonca podstatne viac....
Dokonca na svoje Sojuzy namontovali svoje ruské náhrady, ktoré dokonca ani neboli certifikované na raketu, na rozdiel od ukrajinských .... A niektoré súčasti nie sú schopní vyrábať v Rusku dodnes.... Stálo im to zato? Poštvať si proti sebe kultúrne najbližšiu krajinu? Ekonomicky ju ničiť, napadnúť jej územie a umelo ju vyciciavať živením konfliktu na Donbase a v Luhansku....Skrýt celý příspěvek
Paráda do té doby bude snad Věra NG tak budou konečně možnosti si F35 pořádně očuchat. Jinak velký skok pro polské letectvo uvidíme jak se poperou s provozem.
Paráda do té doby bude snad Věra NG tak budou konečně možnosti si F35 pořádně očuchat. Jinak velký skok pro polské letectvo uvidíme jak se poperou s provozem.
vzhledem k tomu, že naši piloti nacvičují vzdušné souboje s těmi polskými (a dle mých zdrojů si nevedou vůbec špatně), tak zřejmě si je ošahají i jinak, než jen Věrou ;)
vzhledem k tomu, že naši piloti nacvičují vzdušné souboje s těmi polskými (a dle mých zdrojů si nevedou vůbec špatně), tak zřejmě si je ošahají i jinak, než jen Věrou ;)
Tak určitě ale v tomhle případě se dají očekávat jisté výsledky ale co se týká Věry NG domnívám se že by mohly být zjištěny velmi překvapivé výsledky :) jinak naši piloti byli vždy ...Zobrazit celý příspěvek
Tak určitě ale v tomhle případě se dají očekávat jisté výsledky ale co se týká Věry NG domnívám se že by mohly být zjištěny velmi překvapivé výsledky :) jinak naši piloti byli vždy top.Skrýt celý příspěvek
A jaké překvapivé výsledky by sis představoval? Já chápu,že strašně moc chceš dokázat, že F 35 stojí za prd, ale zkus se trochu zamyslet. F 35 se začal vyvíjet od roku 1992. V dané ...Zobrazit celý příspěvek
A jaké překvapivé výsledky by sis představoval? Já chápu,že strašně moc chceš dokázat, že F 35 stojí za prd, ale zkus se trochu zamyslet. F 35 se začal vyvíjet od roku 1992. V dané době už Amíci věděli o existenci pasivního systému Tamara, stejně jako to, že tento systém má k dispozici Rusko a vyvezen byl třeba do Sýrie. Během operace Desert Shield provedly z tohoto důvodu F 117 několik testovacích letů kolem Syrských hranic (Jordánsko bylo na straně spojenců) s výsledkem nezjištěn. Stejně tak bylo provedeno několik letů v Turecku k hranicím Ruska se stejným výsledkem.
Další věcí je, že pasivní sledovací systémy se běžně využívají v civilním letectví, tedy nejde o nějakou wunderwaffe. Z jakého důvodu předpokládáš, že tyto informace Amíci do vývoje F 35 nezahrnuli a s pasivním sledovacím systémem nepočítali? Nebo jsi opravdu tak naivní, že pasivní sledovací systémy vyrobené v bývalé tesla Pardubice považuješ za ultimátní zbraň, proti které prostě není obrana?Skrýt celý příspěvekTo se pleteš, F35 a opakuji to asi 40x je nejlepší co se momentálně dá na trhu koupit. To jen k ty moji zášti. Druhá věc trochu mě trápí odhalitelnost F35 radary pracující na velmi ...Zobrazit celý příspěvek
To se pleteš, F35 a opakuji to asi 40x je nejlepší co se momentálně dá na trhu koupit. To jen k ty moji zášti. Druhá věc trochu mě trápí odhalitelnost F35 radary pracující na velmi nízkých kmitočtech cca do 30 kHz. Za další věřím že NG bude schopná odhalit F35 což ale nemusí znamenat přímé ohrožení F35. Důvod je ten že 100% (možná se pletu a jsou výjimky) PVO naváděcích radaru pracuje v X a jiných pásmech na které je právě F35 stavěná a účinná. Otázkou je zda v budoucnosti data z Věry by mohly posloužit k přímému navedení prostředků PVO. Každopádně není to jen o PVO prostředcích ale i o včasné výstraze a vyslání skupiny stíhačů proti F35 kde už je reálné ohrožení těchto letounů. Při nejhorším scénáři kdy se NG neosvědčí každopádně donutí F35 pracovat v tichém režimu kdy letoun ztrácí v celku podstatne a proklamované vlastnosti které díky datalinku nebude moct přenášet ve wingu nebo na nadřízený stupeň.
Jinak jestli si dobře pamatuji někdy tuším v 90 letech na nás byl vytvářen poměrně velký nátlak v případě prodeji Tamary do Číny. Takže zase tak US v pohodě co se týká české Věry neni. Ono totiž není pasivka jako pasivka. Víc než technologie je unikátní výpočtová matrice SW.Skrýt celý příspěvekTak radar z principu žádnou wunderwaffe ani ultimátní zbraní být nemůže, protože ani nestřílí, ani nevybuchuje. Naopak jako wunderwaffe byly označovány neviditelné ...Zobrazit celý příspěvek
Tak radar z principu žádnou wunderwaffe ani ultimátní zbraní být nemůže, protože ani nestřílí, ani nevybuchuje.
Naopak jako wunderwaffe byly označovány neviditelné letadla.
Zjištěním cíle ho nesestřelíš.
Nehledě k tomu, že nemáš důkaz, že cíl byl nezjištěn.Skrýt celý příspěvek
Naši piloti byli vždy top, ale letecké souboje vždy probíhají, tak aby nedošlo k okamžitému smazaní nepřítele. Vždy se cvičení nataví tak, aby se piloti mohli něco naučit na ...Zobrazit celý příspěvek
Naši piloti byli vždy top, ale letecké souboje vždy probíhají, tak aby nedošlo k okamžitému smazaní nepřítele. Vždy se cvičení nataví tak, aby se piloti mohli něco naučit na strojích kterými disponují.
Pokud by měli jen "kanon", pro lépe vybaveného protivníka bude limitem také jen jeho použití.Skrýt celý příspěvek
Akorát, že v "civilním" provozu létá F-35A s radarovým odražečem. Sice pasivní systém nepracuje úplně s RCS, ale ta nejnovější Věra (údajně) pracuje i s anomáliemi v běžném ...Zobrazit celý příspěvek
Akorát, že v "civilním" provozu létá F-35A s radarovým odražečem. Sice pasivní systém nepracuje úplně s RCS, ale ta nejnovější Věra (údajně) pracuje i s anomáliemi v běžném radiovém vysílání, které mohly způsobit letící objekty.Skrýt celý příspěvek
no řekněme že při samotných zkouškách Tamary byly zachyceny cíle letící v naprostém rádiovém klidu, sice na malou vzdálenost ale byly. A ano NG má tuto vlastnost daleko násobně ...Zobrazit celý příspěvek
no řekněme že při samotných zkouškách Tamary byly zachyceny cíle letící v naprostém rádiovém klidu, sice na malou vzdálenost ale byly. A ano NG má tuto vlastnost daleko násobně zdokonalenou.Skrýt celý příspěvek
Tak je stačí vyrábět jako párky, abychom pokryli celí prostor.
Kdo ty tisíce stanic pro malou CR bude obsluhovat?Tak je stačí vyrábět jako párky, abychom pokryli celí prostor.
Kdo ty tisíce stanic pro malou CR bude obsluhovat?
Načítám diskuzi...