Polské protiletecké komplety Piorun ochrání norské těžební plošiny

Polské protiletecké komplety Piorun ochrání norské těžební plošiny
Podpis smlouvy na nákup polských kompletů Piorun pro norskou armádu / Mesko (Zvětšit)

Polská firma Mesko norské armádě dodá člověkem přenositelné protiletadlové střely MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems) Piorun. Oslo nasadí polské komplety Piorun proti ruským dronům špehující norskou plynovou a ropnou infrastrukturu.

Ukrajinská protivzdušná obrana (PVO) je nedoceněným hrdinou ukrajinsko-ruské války. Pravda, v posledních týdnech získává slávu díky odrážení ruských raketových útoků proti ukrajinské infrastruktuře. Posledních devět měsíců ale ukrajinská PVO plní ještě důležitější úkol – brání ruskému letectvu získat leteckou převahu v ukrajinskému vzdušném prostoru. Ruské letectvo celých devět měsíců nemůže beztrestně podnikat nálety na ukrajinské cíle a musí používat zbraně dlouhého dosahu. Činnost ruského letectva nad Ukrajinou je velmi silně potlačena.

Na nejnižší úrovni potlačující roli plní komplety MANPADS, ať už jde o polské komplety Grom, Piorun, americké Stinger, britské STARStreak nebo francouzské Mistral. Ty ničí zejména ruské bojové vrtulníky, drony, ale i ruská proudová letadla, která kvůli výkonným kompletům ukrajinské PVO (jako je S-300 nebo Buk) musí létat v nízké letové hladině. Tam na ně ale čekají ukrajinští operátoři s MANPADy.

Podle potvrzených obrazových informací (Oryx) Rusové přišli minimálně o 147 dronů (především Orlan-10), velkou část z nich sestřelily právě MANPADy. Střela MANPAD je sice výrazně dražší než cena dronu, ale tady se efektivita měří jinak – neposuzuje se cena dronu, ale škoda, jakou může dron napáchat na zemi‚ například tím, že koordinuje palbu nepřátelského dělostřelectva.

Zasáhnout cíl pomocí MANPADu není nic jednoduchého. Jde o bezmála 20 kilogramů těžké zařízení, operátor má jen pár sekund na reakci a často musí působit za palby protivníka – jak ostatně vysvětluje níže přiložené video. Efektivita nasazení MANPADů je tak maximálně do 20 % – tedy na jeden zničený cíl připadá pět a více použitých střel. Rozhodující roli pochopitelně hrají bojová zkušenost a výcvik obsluhy.

Ukrajinský voják s MANPADem Igla

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Polské přenositelné protiletecké systémy MANPADS

V Polsku je často v souvislosti s vývojem přenositelného protiraketového systému MANPADS ...

Polsko dodá na Ukrajinu protiletadlové komplety Piorun

Polsko v nedávné době odsouhlasilo bezplatnou dodávku zbraňových systémů a munice na Ukrajinu. ...

PREMIUM Estonsko kupuje polské protiletadlové komplety Piorun

Estonsko od polské firmy ZM Mesko SA, součást PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa), nakoupí sto přenosných ...

PREMIUM Pilica+: Základ integrované a vícevrstvé polské protivzdušné obrany

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak počátkem října podepsal rámcovou dohodu o nákupu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.