Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Foto: Polská stíhačka F-16C; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT
Polská stíhačka F-16C; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a průbojné munice pro stíhačky F-16 C/D Block 52+ polského letectva.  Pokud k nákup dojde, zásadním způsobem vzroste bojová hodnota celého polského letectva.

V současné době inspektorát analyzuje trh s příslušnou municí. Podmínkou je slučitelnost munice s polskými stíhačkami F-16 C/D Block 52+, resp. se softwarovou verzi M6,5+ hlavních počítačů stíhaček. 

V současné době polské F-16 procházejí softwarovou modernizací, z důvodu zavádění výkonných střel vzduch-země dlouhého dosahu AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Dodejme, že za modernizaci na verzi M6,5+, nákup 40 střel JASSM a kompletní pozemní zabezpečení (náhradní díly, obslužná technika, školení, atd.) Polsko zaplatí 250 milionů dolarů.

V případě pořízení protiradiolokačních střel letectvo našich severních sousedů získá mnohem větší možnosti v rámci taktiky DEAD (Destruction of Enemy Air Defenses) - tedy v boji s protivzdušnou obranou (PVO) protivníka. Podle dostupných informací je Polsku nabízena především střela AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile).

AGM-88E AARGM o délce 4,2 m (průměr 0,25 m, rozpětí 1,1 m) a hmotnosti 360 kg, je vybavena bojovou hlavicí o hmotnosti 68 kg. Dosah střely je 105 km, maximální rychlost Mach 1,9.

Střela je opatřena multisenzorovou naváděcí soustavou - palubním milimetrovým radiolokátorem s vysokou rozlišovací schopností, digitální pasivní naváděcí soustavou a satelitní navigací. Naváděcí soustava umožňuje velmi přesné navedení i v případě vypnutí radiolokátoru PVO protivníkem.

Foto: Odpal AGM-88 z americké stíhačky F-16; vÄ›tší foto / Public Domain Odpal AGM-88E z americké stíhačky F-16; větší foto / Public Domain

Po vypnutí zdroje vyzařování si AGM-88E AARGM jednoduše pamatuje přesnou polohu radiolokátoru a v konečné fázi navedení si pozici cíle upřesňuje vlastním aktivním radarem. Střela dokáže pomocí vlastního milimetrového radiolokátoru obraz cíle před dopadem nasnímat a poslat zpět do letadla - pilot tak okamžitě vyhodnotí úspěšnost útoku.

Inspektorát se rovněž zajímá o získání kazetových pum pro přesné ničení obrněné techniky a jiných odolných cílů (bunkry). V polských médiích se diskutuje o kazetové pumě CBU-105 (CBU-97).

CBU-105 je kontejnerová puma o délce 2,3 m, průměru 0,4 m a hmotnosti 421 kg. K aktivaci pumy (výmet dopravované submunice) dojde ve zvolené výšce nad terénem. Každá CBU-105 obsahuje 10 kusů válcové submunice BLU-108 snášející se na padáku. V každé BLU-108 jsou čtyři samostatně naváděné bojové hlavice, které ničí cíle výbuchem formovaným projektilem - hlavice se navádějí samostatně.

CBU-105 je vysoce účinná zbraň, jediná bomba dokáže zničit celý konvoj obrněných vozidel. Například jediný strategický bombardér B-52, ač to není jeho běžná výzbroj, pomocí plného nákladu bomb CBU-105 vyřadí celou tankovou divizi!

CBU-105 v akci. 

Dodejme, že Polsko, stejně jako Spojené státy, Rusko, Čína, Indie nebo Izrael, není člen Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Naopak například Česká republika nebo Slovensko jsou členy úmluvy. V poslední době média “grilovala” Saudskou Arábii za použití “zakázaných” kazetových pum CBU-105 v Jemenu.

Třetí poptávanou zbraní je vysoce průbojná munice - tu chce polské letectvo používat k ničení podzemních nebo vysoce odolných cílů (velitelská a komunikační střediska, kryty pro letadla na letištích, atd.).

Pro stíhačky F-16 je možné použít například americkou munici BLU-109/B (společně s různými “kity” přesného navedení, např. GBU-24, JDAM), která je schopna prorazit až 2 m železobetonu a explodovat se zpožděním. K dispozici je také střela AGM-130 s BLU-109/B jako bojovou hlavicí.

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni nyní prozkoumá možnosti zavedení těchto zbraní do polského letectva. Zásadní bude slučitelnost (získání certifikace) se softwarovou verzí palubních počítačů polských F-16.

Cesta podobných zbraní do polského letectva je ale ještě poměrné dlouhá - nejdříve je nutné vytvořit studii proveditelnosti a následně vypracovat takticko-technické požadavky. Teprve následně půjde oslovit potenciální dodavatele.

Zdroj: Defence24.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do ...

Polsko kupuje samohybné minomety Rak

Podle deníku IHS Janes, s odkazem na zdroje z polského průmyslu, ministerstvo obrany našich ...

Vrtulníky AH-64 Apache favoritem polského programu Kruk

Do konce června polské ministerstvo obrany rozhodne o vítězi programu Kruk. V rámci programu Kruk ...

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • logik
  09:50 10.05.2016

  Shania: To, že díky nečinnosti USA v Sýrii to vypadá tak jak to vypadá, s tím souhlasím. Ale nesouhlasím s tím, že kdyby se do toho USA nemíchali vůbec, tak by to vypadalo značně ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: To, že díky nečinnosti USA v Sýrii to vypadá tak jak to vypadá, s tím souhlasím. Ale nesouhlasím s tím, že kdyby se do toho USA nemíchali vůbec, tak by to vypadalo značně jinak. Protože Ti, co podporují džihhád by se do toho míchali stejně. Taková varianta by znamenala jen to, že by tam An-Nusra a ISIL ovládali ještě větší kusy území.

  Sanityangel1:
  Wall Street Journal není normální médium? CNN není normální médium? BBC není normální médium? Reuters není normální medium? Aljazeera není normální medium? NyTimes není normální médium? Oficiální stanovisko min. zahraničí USA není normální médium?
  Za tři minuty velmi rychlého prolítnutí Shaniou odkázaného článku jsem našel řádově desítky odkazů na tato média.

  Tvůj komentář - kdy tvrdíš, cituji: "ty tem blogyskum, ktere nejsou odkazany na jakekoliv normalni medium" jen ukazuje, že jen dokolečka omíláš své pravdy, a to, co se Ti do tvého vidění světa nehodí buďto vůbec nečteš.... anebo o tom lžeš.

  Nebo co si představuješ pod normálním médiem? Aeronet, Freepres a Sputnik????Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:44 10.05.2016

  sanityangel1: tomu blogu věřím proto, že Tom Cooper ho uvedl v denním shrnutí situace a cituji: As once again expertly summarized by Kyle Orton in his Whose Side is America on ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: tomu blogu věřím proto, že Tom Cooper ho uvedl v denním shrnutí situace a cituji:

  As once again expertly summarized by Kyle Orton in his Whose Side is America on in Aleppo?

  Takže pro mě to naprosto stačí jako důkaz že tento bloger píše k věci....

  A proč já TC věřím? za půl roku co sleduji jeho detailní informace o Syrii vím už dost dobře jakým způsobem reportuje, nejen o Syrii, Jemenu, jak detailně zná historii této oblasti, jeho knížky

  http://www.amazon.com/s/ref=dp...

  Někdo kdo napsal Syrian Conflagration: The Syrian Civil War, 2011-2013 (Middle East @ War)
  http://www.amazon.com/Syrian-C...

  Takže jo, já mu věřím a ne jen proto, že dokáže identifikovat desítky povstaleckých skupin a Asadovských skupin, zjistit kolik a jaké mají techniky, jaká je jejich struktura velení,komu podléhají.

  Možná se jeho názorů držím protože nevím o nikom kdo by se k takovým detailům jen přiblížil, nebo že jsou blízko těm mým, ty si samozřejmě můžeš věřit Spencerové, sice nevím jak se ona od těch blogisku co píšeš liší, ale je to tvoje věc.

  Takže pokud chceš o denním dění v syrii vědět víc, můžes se zaregistrovat zde acig.info a jit na forum, bez registrace se tam nedostaneš.

  TC píše např i na redditu, takže podívat i tam, např o IRGC a počtku konfliktu v syrii, AQ atd -- příspěvky od x_TC_x

  https://www.reddit.com/r/irani...


  A tady jako bonus jeho shrnutí o taktice ISIS:

  Now, for those who wonder how comes the Daesh can pull such stunts like these two counteroffensives against the Azaz Pocket, this month?

  Although the maps of battlefields in Iraq and Syria create the impression that the Daesh has thousands of miles of frontlines to protect, fact is that the Daesh does not really 'hold' something like 80% of its 'front lines': it's merely patrolling these areas, and securing them by the means of mines and IEDs.

  One of reasons it can do so it that it has excellent - and I'll repeat this to stress: excellent - intel-gathering capability and reconnaissance. Consisting of a mix of well-placed (and paid) informants (HUMINT), and electronic means (COMINT/SIGINT), this is providing really good intel on main concentrations of enemy forces, but especially their intentions and capabilities. This results in the Daesh understanding what are its enemies doing, when and where. This is what is providing it with the capability to launch such surprising attacks like in eastern Qalamoun or against Azaz Pocket, recently; but foremost, this is what is enabling it to run a continuous campaign of assassinations of different leaders of its opposition, in turn creating the feeling of 'omi-presence' and 'permanent threat'. It's extremely hard to run an orchestrated military campaign against it under such circumstances.

  Otherwise, whether it has 5,000, 15,000, or 50,000 'troops' doesn't matter that much, because Daesh has it easy to shuffle and re-shuffle its troops as it finds suitable. The fact is that the Daesh has a centralized command, and is 'surrounded'. Combination of these two means it has the advantage of 'inner line', which means that it has shorter ways to move its gangs from one frontline to the other.

  Obviously, Daesh is confronted by a number of disunited opponents: FSyA in northern Syria, Assadists and the IRGC in eastern Aleppo and all the way down to Palmyra (plus the isolated garrison in Dayr az-Zawr), Turkish Army, US/Western-supported Kurds in north-east Syria and northern Iraq, then Iraqi Army, Hashd (Shi'a militias) and various Sunni Arab militias in western Iraq... each of these is fighting for its own interests and in entirely different fashion, at - literally - 'different places in time and space'. Some of groups in question are de-facto forbidden, others don't want to fight beyond lines they have reached, some don't want to fight the Daesh (see Assadists) and others simply can't because they lack the ability. This means that Daesh can single out specific opponents and parts of the frontline and fight its opponents piece-meal, as and when it finds it opportune to do so.

  Extensive use of mines and IEDs is how Daesh is replacing lack of firepower in defence. They are easily overpowered by superior firepower, even by manoeuvre, but re-taking objectives from them is extremely problematic because even once the area is secured, one is all the time running into mines. Anybody trying to take some village of, say, 100-150 houses, can be sure this is so heavily mined, that it takes weeks to make safe again. That in turn means that the attacking force cannot secure a specific area without a significant quantitative advantage in troops: say, 'half' of these are necessary to fight the Daesh and hold the front-line, the other 'half' to de-mine the area. It also means that one can't simply re-capture the area and establish own frontlines there 'just like that': one must de-mine the area in order to be able to make use of it. All of that takes awfully lots of men, time and ressources.

  That's where groups with lesser manpower reserves are struggling.

  Then keep in mind the constantly increasing use of VBIEDs. For example, FSyA groups in Azaz Pocket were hit by more than 30 VBIEDs the last 2-3 weeks. Mind: while most are attracted by videos showing different 'monster' vehicles, many of VBIEDs in question are little more but one idiot with explosive pack on his back, driving a motorcycle.

  Sure, all the anti-Daesh 'parties' are very alert about VBIEDs meanwhile, and most of these are destroyed before hitting, but some are still getting through. That's like with Japanese mass Kamikaze attacks back in mid-1945: no matter how many were shot down (and they were really shot down in thousands), few always came through, and when they came through, they were causing heavy damage.

  Considering the relatively small size of most of military groups facing Daesh, it's unsurprising if even 'just one' VBIED is often causing painful blows.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  23:40 09.05.2016

  Hele Shanio, uprimne, ty tem blogyskum, ktere nejsou odkazany na jakekoliv normalni medium, fakt veris? Mam si taky jeden zalozit na wordpress.com a napsat tam velkym, ze Shania ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele Shanio,

  uprimne, ty tem blogyskum, ktere nejsou odkazany na jakekoliv normalni medium, fakt veris? Mam si taky jeden zalozit na wordpress.com a napsat tam velkym, ze Shania si sedi na vedeni, abys pochopil? Ty fakt veris i rucnikari z anglicke garaze, jak ma dokonale zmaknutou situaci o Syrii?

  Hele, znalosti zbrani ok, i kdyz ne se vsemi vecmi se da souhlasit, jako projekce sily letadlovych svazu nebo monitorovani pohybu letadlovych lodi, ale tady mam fakt pocit, ze jste takovi Dr. Jekyll a Mr. Hyde.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:49 09.05.2016

  sanityangel1: Nemám nic proti použití CBU a ti co je zabanovali jsou blbci, na plošné cíle nic lepšího není, takže o to tu vůbec nejde. Jde mi o záměrné použití CBU proti ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Nemám nic proti použití CBU a ti co je zabanovali jsou blbci, na plošné cíle nic lepšího není, takže o to tu vůbec nejde. Jde mi o záměrné použití CBU proti civilistům... Takže kolik z těch CBU zaměrně USA shodili na hustě obydlené oblasti jako např. města?
  -------------------
  Ty si opravdu myslíš, že chodím po internetu a čtu si různé články a z toho si pak analyzuji nesmírně složitou situaci v Syria? Vážně?:) Opravdu ne, na to tu mám lidi jako Tom Cooper a pár dalších co se tomu věnují na plný úvazek.

  Odkazuješ na články, které tvrdí že Aleppo ovládá JAN, napsal jsme ti proč to tak Washington uvadí a proč lžou, dal jsme ti i odkaz na článek který ti detailně popisuje aktuální situaci v Aleppu. Navíc jsi dostal i článek popisující situaci na straně rebelů a proč z ní džihadisté profitují.

  Nikde jsem netvrdil, že tam nejsou žádní džihadisti a bude jich tam jen a jen víc, pokud se politika US nezmění.

  Když už jseš u těch džihadistů, tak by tě mimochodem mohlo zajímat, že druhá strana nelení a jen IRGC už má 70 000 vlastních džihadistů v Syrii. Pravda jen 8000 je z Iranu, zbytek jsou Afganci nebo Irančani (zajímavé, že je víc Iranských IRGC v Syrii bojujici proti rebelum než jich v Iraku bojuje proti ISIS).Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:40 09.05.2016

  Hele Shanio, zase jsi me pobavil, rekni, jak presne rozlisujes, ktere clanky z Ministerstva obrany USA jsou lzive a ktere ne, kdyz je sem linkujes. Mas nejaky super tajny ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele Shanio, zase jsi me pobavil,

  rekni, jak presne rozlisujes, ktere clanky z Ministerstva obrany USA jsou lzive a ktere ne, kdyz je sem linkujes. Mas nejaky super tajny algoritmus, napr. kostku, nebo jiny sofistikovany klic? A co kdyz i jine zdroje rikaji, ze v Aleppu je nekolik tisicovek dzihadistu:

  http://atimes.com/2016/02/asia...

  Nebo, ze ohrozuji primeri:

  http://bigstory.ap.org/article...

  Nebo, ze slavni obranci Aleppa se sjednotili pod Ahrar ash-Sham:
  http://www.literarky.cz/blogy/...
  a z clanku odkaz:
  http://www.middleeasteye.net/n...

  A jinak s temi CBU, to uz jsem se fakt malem neudrzel. Ukaz, kde presne jsem psal o USA a Indianech? Dle meho skromneho nazoru, i ten nejvetsi moulik by si mohl dat do googlu:
  USA cluser bomb

  a 3. odkaz:
  http://www.stopclustermunition...

  2003-2006 in Iraq:
  The US and UK use nearly 13,000 cluster munitions containing an estimated 1.8 to 2 million submunitions in the three weeks of major combat. A total of 63 CBU-87 bombs were dropped by US aircraft between May 1, 2003 and August 1, 2006.

  2001- 2002 in Afghanistan:
  The US drops 1,228 cluster bombs containing 248,056 bomblets.

  1998-1999 in Albania:
  Yugoslav forces launch cross-border rocket attacks and NATO forces carry out six aerial cluster munition strikes.

  Takze Rusaci si s USA muzou akorat tak podat ruku v pouzivani kazetovych bomb.

  To segal7:
  Je to fakt hrozne zjistit, ze ne jenom ta hloupa Spencrova, ale i Amici tvrdi, ze Aleppo ovladaji odnoze An-Nusry. Ta deprese, uplne Vas chapu. Mel byste proti tem komunistum na Ministry of Defence radne zakrocit. Co kdybyste vyrazil do USA, a tam jim vse objasnil. Jen si nezapomente spravne vyplnit VISA form. Hlavne ty otazky ohledne ucelu cesty: https://ceac.state.gov/genniv/... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:21 08.05.2016

  sanityangel1: nádhera že, problém je a to se divím, že to analytička Spencerová neodhalila, je to že ten člověk lže/překrucuje realitu na to aby byla v souladu s oficiální ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: nádhera že, problém je a to se divím, že to analytička Spencerová neodhalila, je to že ten člověk lže/překrucuje realitu na to aby byla v souladu s oficiální politickou lini co aktuálně Obama/Kerry vedou.
  Vedení USA prostě neví co má dělat, posledních pár let situaci na blízkém východě jen zhoršují, takže teď tam jsou pro ně dvě oddělené záležitosti a to občanská válka a válka proti ISIS.

  Takže aby jsi rozuměl proč to ten člověk řek je to, že Rusko a USA se snaží končit občanskou válku mírovou dohodou (pro USA za každou cenu) bez ohledu na to jestli Asad a hlavně rebelové (vzhledem k tomu že jde vlastně o kapitulaci) vůbec momentálně vyjednávat chtějí….

  Pro rebely je problém taky to, že je to jako vždy když jde o příměří dohodnuté rusy výhodné jen pro jednu stranu (kdy tomu bylo jinak) platí jen do další ofenzívy… tady navíc mají Asadisti a RuAF volné ruce v bombardování kohokoliv koho označí za JAN.

  USA na druhé straně se snaží kontrolovat dodávky rebelům a tím je kontrolovat, takže když nedělají něco co oni nechtějí (např poruší přímeří), utnou jim dodávky. Blbý je že Obama si netroufne na Katar, takže JAN s dodávkami skoro nikdy problém nemá a tím zvyšují jejich vliv v regionu. Takže např aktuální boje s FSA s ISIS u Azazu kde jednu chvíli FSA má dost munice a i leteckou podporu a druhý den jim oboje utnou a ISSI provede protiofenzivu… Další den zas je tu zpet letecká podpora a dromy zabijou 70 Daesh, pak zas nic a pořád dokola.

  Takže když Asad a RuaF porušují příměří v Alepu bombardováním “JAN“ tak to ohrožuje mírový proces, takže Kerry nemůže říct, že porušují příměří, ale naopak je to v pohodě, protože na JAN se příměří stejně nevztahovalo…. Takže za tímhle hledej důvod, proč prohlásí, že JAN ovládá Alepo (už to nemůžu znovu najít, ale myslím že to stanovisko ten den pak i upravili) a takže problém vyřešen, až na to že ty údery nejsou jako vždy mířeny na JAN….

  Takže na závěr, pokud chceš vědět aktuální stav, tady máš shrnutí: Whose Side is America on in Aleppo?
  https://kyleorton1991.wordpres...

  Vzhledem k tomu že je to pekelně dlouhé, tak tady část k tomu kdo ovládá Aleppo:

  ...In sum, al-Nusra has a presence in Aleppo City, and Ahrar al-Sham, too, is present, as is the Abu Amara Special Forces, a unit of 300 rebels led by Muhanna Jaffala, which joined Ahrar in October while remaining somewhat autonomous. But the rebel-held areas of Aleppo City are overwhelmingly under the control of Fatah Halab (Aleppo Conquest), an operations room that specifically excludes al-Nusra.

  A jako bonus rozhovor s členem 1st Coastal Division FSyA
  http://www.wsj.com/articles/fo...

  --------------------------------------

  K těm CBU… je mi jedno kdo jiný je použil na civilisty, nehraj si zase na to, že USA vyvraždili indiany a všichni ostatní teď můžou udělat to stejné. Jestli je Ukrajina shodila na města, tak je to hnus, stejně tak kdyby to udělali USA, ale oba víme, že tohle jim přišít nemůžeš, tak aspoň ukážeš prstem aspoň na jejich “spojence“.

  Dle mého názoru USA situaci v syrii mají odpovědnost, hlavně za to jak se to dlouho táhne a nakonec i za intervenci Rusů, je to kvůli jejich polovičatým řešením a neschopnosti mít efektivní politiku. Buď tedy mají rebely naplno podporovat (stačilo by nepřímo zásobováním) a nebo se do toho vůbec neplést… To co dělají je to, že žíkají budeme vás podporovat, ale jen aby se neřeklo a ještě řídí i to co mají dělat ostaní země zapojené do konfliktu, výsledek je dlouhá občanská válka, růst extremismu (z valné většiny díky slabé podpoře umírněných skupin) a intervenci Rusů.

  Na druhou stranu se divím, že je někdo zaslepený nad tím, koho Rusové ve skutečnosti bombardují… Jako kdyby se jejich taktika od Afganistanu změnila, máme tu několik k jejich válek, kde to bylo to stejné… Tady je jediný rozdíl v tom, že na zemi za ně umírají jiní a podle toho ty ztráty taky vypadají.Skrýt celý příspěvek

 • segal7
  14:59 08.05.2016

  sanityangel1 nic dohledávat nehodlám a ani nebudu, znám dobře názory(on je to v podstatě jeden hlavní který prostupuje všemi ostatními a to je ten, že za vše špatne na tomto světě ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1
  nic dohledávat nehodlám a ani nebudu, znám dobře názory(on je to v podstatě jeden hlavní který prostupuje všemi ostatními a to je ten, že za vše špatne na tomto světě může arciďábel USA) antiamerikanistky, antiizraelky pí Spencrové věřící na všechna možná i nemožná spiknutí...
  takže jestli je tato paní pro Vás zárukou objektivity a serióznosti, chápu, že jsem pro Vás troll a věřte, že jsem jím rád.Skrýt celý příspěvek

 • cirdo
  21:00 07.05.2016

  Nerad sa pustam do offtopic diskusii, ale tak co uz. @sanityangel1 Dakujem za McCainov citat a nastastie viem si ho prelozit. O tom ze by "UA pouzivaly v Donbase a Luhansku ...Zobrazit celý příspěvek

  Nerad sa pustam do offtopic diskusii, ale tak co uz.

  @sanityangel1
  Dakujem za McCainov citat a nastastie viem si ho prelozit. O tom ze by "UA pouzivaly v Donbase a Luhansku kazetove bomby proti civilistum" tam nevidim. Chapem ale ze to znie lepsie nez: "UA citili ze musia pouzit kazetove bomby.", ale je to zavadzanie hodne nejakeho bulvarneho platku.
  Ak ich pouzili, a su vraj dokazy ze ano, tak z nutnosti a ucite nie cielene proti civilistom. Hlavne ak RussiaToday kazdy prehresok dokladne spropaguje a prifarbi.
  Boje sa odohravali v blizkosti obyvanych stvrti a sam si pametam na video ako povstalecky GRAD zaparkoval pri panelakoch a spustil palbu.
  UA nieje signatarom Dovohoru o kazetovej municii, rovnako ani Rusko, USA, Cina atd. a ani sa im nedivim, pretoze je to ucinny sposob plosneho nicenia v potencionalnej vojne.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:28 07.05.2016

  Drahy segal7e, jste proste troll. Spencerova ma tam link na US department of ...Zobrazit celý příspěvek

  Drahy segal7e,

  jste proste troll. Spencerova ma tam link na US department of Defence:
  http://www.defense.gov/News/Ne...

  Takze, kdybyste nebyl troll, tak byste si dohledal na zdroji:

  Q: And do you believe at this point that they're preparing for an end to the cease-fire? Does it look that way from their positioning?

  COL. WARREN: Well, you know, I'm not going to predict -- (inaudible) -- what their intentions are. What I do know is that we have seen, you know, regime forces with some Russian support as well begin to mass and concentrate combat power around Aleppo. So this is something we're concerned about and something we'll keep an eye on.

  That said, it's primarily al-Nusra who holds Aleppo, and of course, al-Nusra is not part of the cessation of hostilities. So it's complicated. We're watching it. Our focus, though, as the Combined Joint Task Force, is ISIL. And so don't forget that, that's our focus. The cessation of hostilities, the diplomatic and political processes -- while they certainly have -- are of interest to us and potentially could influence our operations peripherally, our focus remains ISIL

  Teda jestli to nebudou vlastne maskovani putinovci Ti kluci z US Department.

  A pro Cirdu:

  “I think that if we had provided them with the weapons they need, they wouldn’t have felt they had to use cluster bombs. So, it’s partially our fault,” John McCain
  o Ukrajinske vlade.

  A kazdy prece vi, ze americti senatori nelzou :) stejne jako americti kandidati na prezidenta - Hillary Clinton: 'We Created al-Qaeda'

  https://www.youtube.com/result... Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  17:25 07.05.2016

  segal7 môžete mi povedat aký máte problém s článkom p.Spencerovej?Je to jediná česká analityčka aj na na Sýriu ktorá ju pravidelne navštevuje aj počas vojnového konfliktu a ako ...Zobrazit celý příspěvek

  segal7 môžete mi povedat aký máte problém s článkom p.Spencerovej?Je to jediná česká analityčka aj na na Sýriu ktorá ju pravidelne navštevuje aj počas vojnového konfliktu a ako jediná mala možnosť viesť rozhovor z Asadom.Skrýt celý příspěvek

 • cirdo
  16:58 07.05.2016

  Na Slovensku plati Dovohor o kazetovej municii iba od 1.1.2016. Dovtedy sme ju veselo vyvyjai, vyrabali a exportovali. Takze my nemame komu co vycitat alebo sa byt do hrude ze aky ...Zobrazit celý příspěvek

  Na Slovensku plati Dovohor o kazetovej municii iba od 1.1.2016. Dovtedy sme ju veselo vyvyjai, vyrabali a exportovali. Takze my nemame komu co vycitat alebo sa byt do hrude ze aky sme my moralisti.

  sanityangel1
  UK je skratka pre United Kingdom a oni v Donbase a Luhansku nebojuju, tak neviem preco ten McCain klame. Mozno preto ze je americky senator a oni vraj vzdy klamu (vid slovensky poslanec).Skrýt celý příspěvek

 • segal7
  15:35 07.05.2016

  sanityangel1
  jo literarky to je seriozní zdroj....v haló novinách něco nepsali?

  sanityangel1
  jo literarky to je seriozní zdroj....v haló novinách něco nepsali?

 • sanityangel1
  12:39 07.05.2016

  Hele Shanio a co ma byt, Allepo ovlada z prevazne casti An-Nusra, alespon to tvrdi ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele Shanio a co ma byt,

  Allepo ovlada z prevazne casti An-Nusra, alespon to tvrdi Pentagon.
  http://literarky.cz/blogy/tere...

  Navic, kdyz UK pouzivaly v Donbase a Luhansku kazetove bomby proti civilistum, jak nam prozradil pan senator McCain, tak se taky nic nedelo.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  21:40 06.05.2016

  cbu-105 je navadena AT munice. formuje prubojne projektily a proto je vybavena dvema navedecimi systemy..toto neni HE plosna munice, ale navadena presna munice. jak je, ale videt ...Zobrazit celý příspěvek

  cbu-105 je navadena AT munice. formuje prubojne projektily a proto je vybavena dvema navedecimi systemy..toto neni HE plosna munice, ale navadena presna munice. jak je, ale videt na videu BLU-108 je naprosto neefektivni a jeji navadeci system je naproste selhani. podstata systemu je ta ze vystreleny puk z nosice BLU-108 ma v presny okamzik detekovany dvojitym systemem detekce IR/LASER zformovat projektil ktery pak zasahne cil. jak sami vidite dopady projektilu jsou drtive mimo. plosne se pouzivaji "puky" ktere proste exploduji v urcene vysce nebo pri dopadu a jejich podstata je rozprostrit se na plose efektivne k zniceni cile a to se urcuje vyskou vymetu.
  AT je precision guided.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  17:34 06.05.2016

  Tak když už se tady zmiňují ty explozí formované penetrátory, tak si dovolím trochu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak když už se tady zmiňují ty explozí formované penetrátory, tak si dovolím trochu offtopic.

  http://www.technickytydenik.cz... Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:25 06.05.2016

  mne to pride celkom zabavne ako dexnom usudil ze nic netrafili len preto ze nevidel klasicke "holywoodske explozie"... submunicia pouziva exploziou formovany projektil.. ten ...Zobrazit celý příspěvek

  mne to pride celkom zabavne ako dexnom usudil ze nic netrafili len preto ze nevidel klasicke "holywoodske explozie"... submunicia pouziva exploziou formovany projektil.. ten neobsahuje ziadnu vybusnu zlozku a nici ciel kinetickou energiou... ak cvicny ciel nema ziadnu municiu ci palivo ktore by sa mohli zasahom vznietit, tak taky zasah na niekolko sto metrov len velmi tazko identifikovat...

  navyse, Airforce by asi sotva nakupovala bomby ktore pocas testov nic nezasiahli... na rozdiel od vas, oni videli co tie subprojektily zasiahli... mali moznost preskumat tie ciele podrobneSkrýt celý příspěvek

 • jsk1
  15:27 06.05.2016

  nerfí ani prd? bože ty jsi chytráček! Cíl enejsou naložené municí ani palivem, to bys teprve viděl ten ohňostroj! ty jsden odborníjku

  nerfí ani prd? bože ty jsi chytráček! Cíl enejsou naložené municí ani palivem, to bys teprve viděl ten ohňostroj! ty jsden odborníjku

 • Shania
  11:06 06.05.2016

  dextom: pozde, rusove si uz tu megaparty s vlastnimi cbu udelali https://www.youtube.com/watch?...

  dextom: pozde, rusove si uz tu megaparty s vlastnimi cbu udelali https://www.youtube.com/watch?...

 • SeaWolf
  10:26 06.05.2016

  dexnom
  To je "kazetová puma" to má působit plošně ne bodově, vlastní schránka se jen navádí do prostoru cíle kde se oddělí submunice.

  dexnom
  To je "kazetová puma" to má působit plošně ne bodově, vlastní schránka se jen navádí do prostoru cíle kde se oddělí submunice.

 • dexnom
  10:14 06.05.2016

  naprosta pecka to video CBU-105 kdy to netrefi ani prd ani v jednom testu. Jestli si tohle polaci koupi tak rusaci usporadaj megaparty

  naprosta pecka to video CBU-105 kdy to netrefi ani prd ani v jednom testu. Jestli si tohle polaci koupi tak rusaci usporadaj megaparty

Načítám diskuzi...