Polské ponorky Orka a střely Tomahawk

Francouzská ponorka třídy Scorpene; / Mak Hon Keong, CC BY-SA 3.0 

Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ponorky. První ponorku polské námořnictvo získá po roce 2025. Ponorky Orka mají nést střely s plochou dráhou letu kategorie Tomahawk.

Polsko vybírá mezi třemi typy ponorek – francouzskou třídou Scorpene, švédskou A26 (vylepšenou třídou Gotland) nebo německou Type 212 / Type 214. Německé ponorky však neumožňují v základu nést střely s plochou dráhou letu. Type 212 však může nést vyvíjené střely velmi krátkého dosahu IDAS (Interactive defence and attack system for submarines) a ze čtyř torpédometů Type 214 lze vypouštět protilodní střely Harpoon.

Z ponorek Scorpene lze naopak bez problémů odpalovat střely s plochou dráhou letu SCALP ( Système de croisière autonome à longue portée ) a A26 je navrhována s 18 vertikálními sily pro střely Tomahawk. Ponorka Scorpene je však již zařazena do služby, A26 je prozatím jen na papíře. Podle webu Defence24 však lze upravit i německé ponorky jako nosiče střel Tomahawk (i když taková verze zatím neexistuje).

Ponorky Scorpene lze použít pouze se střelami SCALP, střely jsou ale již součástí francouzské nabídky. Naopak pro německé ponorky by bylo nutno nakoupit střely Tomahawk zvlášť a následně provést úpravu na ponorkách.

Ještě v roce 2015 se počítalo s dodáním ponorek mezi roky 2022–2023. Podle Bartosze Kownackého, náměstka polského ministra obrany, jsou ale firmy schopny dodat první ponorku nejdříve sedm let po podpisu smlouvy. Podpis s vítěznou firmou se přitom očekává, pokud nedojde k průtahům, na konci roku 2018.

Nové útočné ponorky v polském námořnictvu nahradí jednu dieselelektrickou útočnou ponorku Orzel sovětské třídy Kilo (Projekt 877E) o výtlaku 3180 tun. Kromě toho polské námořnictvo provozuje čtyři ponorky třídy Kobben (Type 207) o výtlaku pouhých 485 tun, které získalo po roce 2002 od norského námořnictva. Všechny ponorky třídy Kobben však byly postaveny již v šedesátých letech 20. století a budou v následujících rocích vyřazeny (po příchodu ponorek Orka).

„Na přelomu let 2017 a 2018 plánujeme uzavřít největší smlouvu polského námořnictva – smlouvu na nákup ponorek s významnou účastí polského průmyslu. Partner zde bude samozřejmě buď německý, francouzský, nebo švédský,” uvedl Kownacki s tím, že celková výše kontraktu dosáhne 10 miliard zlotých (60 miliard Kč).


A26

Dlouhá doba dodání je daná snahou ministerstva obrany zapojit do programu polské loděnice. Vybudování potřebné infrastruktury v polských loděnicích si však vyžádá velké množství času.

Kownacki dále uvedl, že vyjednávání jsou v pokročilé fázi a na přelomu roku polské ministerstvo obrany vybere nejlepší nabídku. Následovat budou roční jednání s vítěznou firmou a finální smlouva se má podepsat na sklonku roku 2018.

Prioritou polského námořnictva je nákup nových útočných ponorek a střel s plochou dráhou letu, ale polské námořnictvo zamýšlí do roku 2021 získat tři nové minolovky Kormoran II. Ochranu 528 km dlouhého polského pobřeží Baltského moře v letech 2021–2026 posílí tři lodě třídy Miecznik a tři lodě třídy Czapla. Přesto podle webu Defence24 není situace v polském námořnictvu dobrá, protože jeho vybavení je velmi zastaralé.


Scorpene

S nákupem ponorek se váže nákup střel s plochou dráhou letu. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz nedávno sdělil, že právě problematika protilodních střel je důvodem, proč výběr ponorek trvá tak dlouho.

„To skutečně zapříčinilo, že program Orka trvá tak dlouho. Program končí letos, kdy bude vybrán koproducent. Bude jistě vybrán, rozhodnutí jsem již učinil,” oznámil v pondělí Macierewicz.

Macierewicz také uvedl, že Polsko má zájem o americké střely Tomahawk bez ohledu na to, jak dopadne ponorkový tendr. „Máme o tomahawky zájem, ať už firma dodá ponorky s manévrujícími střelami, nebo ne. Máme o tomahawky zájem, i když nebudou použity na ponorkách,” informoval Macierewicz s tím, že Polsko může samozřejmě nakoupit střely s plochou dráhou letu také od jiného výrobce. Polsko má tak zájem umístit střely Tomahawk nebo SCALP i na své budoucí hladinové lodě.


Type 212

Podle Macierewicze nebude pro Polsko problém získat tak pokročilé zbraně, jako jsou střely Tomahawk. Macierewicz zdůraznil, že již nežijeme v „Obamově epoše” a situace je jiná. Americká strana je údajně velmi vstřícná, co se týče přenosu a poskytování špičkového vojenského know-how.

Poptávané střely s plochou dráhou letu umožní polskému námořnictvu zasazovat přesné údery na vzdálenost větší než 1000 km. Pořízení manévrujících střel je ale pouze částí příběhu. Polská armáda musí vytvořit například zcela nové mechanismy pro kontrolu a použití takto výkonných zbraní a také pořídit databází cílů.

Jak jsme uvedli ve článku „Železnice – nervový systém ruské armády“, mezi žádané cíle budou patřit například klíčové mosty a nádražní překladiště páteřních železničních tratí.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská armáda získá 53 000 útočných pušek MSBS-5,56 “Grot”

Do roku 2020 polská armáda získá 53 000 útočných pušek ráže 5,56 mm Grot (dříve MSBS-5,56). V polské ...

Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) ...

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2017

V polských Kielcích od 5. do 8. září probíhala tradiční výstava vojenské techniky MSPO 2017 ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    17:09 22.02.2020

    Medzitým pokročili jednania o zakúpení dvojice vyslúžilých ponoriek triedy Södermanland ( https://cs.wikipedia.org/wiki/... ) od Švédska - ...Zobrazit celý příspěvek

    Medzitým pokročili jednania o zakúpení dvojice vyslúžilých ponoriek triedy Södermanland ( https://cs.wikipedia.org/wiki/... ) od Švédska - https://www.navalnews.com/nava... Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    14:07 02.11.2017

    Lukas, takto vysvetlené to už dáva naozaj zmysel.

    Lukas, takto vysvetlené to už dáva naozaj zmysel.

  • logik
    13:50 02.11.2017

    strikehawk: A proto tak Rusko brojí proti podle Tebe klasickým "obranným" zbraním - fixní protiraketové obraně. A ono v tom svým způsobem (kdyby ovšem svoji "metodiku" aplikovalo ...Zobrazit celý příspěvek

    strikehawk: A proto tak Rusko brojí proti podle Tebe klasickým "obranným" zbraním - fixní protiraketové obraně.
    A ono v tom svým způsobem (kdyby ovšem svoji "metodiku" aplikovalo i samo na sebe, což jaksi nedělá) má pravdu. I 100% obranná zbraň může sloužit k tomu, že Ti usnadní útok, protože se nemusíš obávat obráncovi reakce.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    13:45 02.11.2017

    Sprawa okrętów podwodnych jest prosta. ale to długa historia i nie będę pisał szczegółów. Tak marynarka wojenna potrzebuję okrętów podwodnych - Bałtyk do dobry akwen dla ...Zobrazit celý příspěvek

    Sprawa okrętów podwodnych jest prosta.
    ale to długa historia i nie będę pisał szczegółów.

    Tak marynarka wojenna potrzebuję okrętów podwodnych - Bałtyk do dobry akwen dla okrętów podwodnych. (szczególnie małych konwencjonalnych)
    Gorzej z jednostkami nawodnymi bo Polska to nie Szwecja - nie ma wysp oraz zatok gdzie okręty mogą się "chować". A Rosja jest blisko i łatwo może prowadzić uderzenia lotnicze i rakietowe z lądu....

    Analizy na temat OP (skrót - okręt podwodny) trwają już wiele lat...
    Marynarze chcą okrętu z AIP - bo to daje możliwość patrolowania przez wiele tygodni (okręt nie musi zawijać do portu gdzie jest narażony na łatwe wykrycie i zniszczenie)

    Temat pocisków manewrujących to dzieło lobbystów.
    Lobby francuskie które promowało okręty Scorpene opłaciło min artykuły na Defence 24 (i osobę Maksymiliana Dury - komandora rezerwy, "eksperta" od spraw morskich )
    Nie wiem kto jeszcze został "kupiony" ale wiem że dopiero 3 lata temu wpisano do wymagań "Orki" pociski manewrujące. (Francuzi chcieli wygrać z Niemcami którzy byli faworytem - wiadomo Tusk i Merkel...)

    Tyle że władza się zmieniła...
    Szkoda tylko, że nikt nie sprawdził dlaczego w programie "odziedziczonym" po PO jest taki głupi wymóg...

    Głupi bo kilka tomahawków nie ma żadnej strategicznej wartości.
    Za to komplikacje programu i koszt zakupu staje się ogromny...

    Żaden z okrętów - prócz Scorpene (i hiszpańskiego S-80) nie jest przystosowany do odpalania pocisków manewrujących.
    Francuzi nie chcą sprzedać Naval Scalp bez okrętu - zostaje więc Tomahawk.
    A Amerykanie nie będą chcieli "dać" tych pocisków tak jak nie chcą np. transferu technologi silników rakietowych w ramach offsetu za program" Wisła"

    Dla informacji - Hiszpanie mają mieć w S-80 tomahawki. Ale USA zachowa możliwość kontroli hiszpańskich pocisków.

    Dlatego też prawdopodobnie nie uda się szybko kupić OP.

    Politycy nie potrafią szybko rewidować błędnych koncepcji.
    Zwłaszcza jeśli przez ostatnie 3 lata poprzedni jak i nowy minister mówił o okrętach z pociskami jako broni strategicznej i odstraszającej...

    Marynarze chcieli zwykłego okrętu podwodnego, uzbrojonego w lekkie torpedy i miny który zastąpi stare Kobbeny i Kilo
    To lobbyści wykreowali irracjonalne wymagania.

    Z resztą to nie jedyny problem Marynarki Wojennej, która po 1989 nie potrafi znaleźć sobie miejsca w Siłach Zbrojnych RPSkrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    09:31 02.11.2017

    Jecchus 1 ) některé zbraně prostě k útoku použít nejdou ....jsou z principu obranné/defenzivní. Např PRO se stacionárními sily. Tvoje definice má vážné mezery...sorry 2) ...Zobrazit celý příspěvek

    Jecchus

    1 ) některé zbraně prostě k útoku použít nejdou ....jsou z principu obranné/defenzivní. Např PRO se stacionárními sily. Tvoje definice má vážné mezery...sorry

    2) přímo samozřejmě ne ale ke konfrontaci může dojít vzhledem k vývoji na Ukrajině nebo Bělorusku. Polsko zde hraje aktivní roli ....ve finanční podpoře protivládních sil, podněcování protestů apod...viz Ukrajina

    3) ano i v mediích se objevili komentáře ( zřejmě přejaté s Polského tisku) o Polském přání a nabídce redislokovat JZ z Turecka /Incirlik , které se jeví jako nespolehlivé do Polska.

    4) nemůžete se divit že většina obyvatelstva neschvaluje zvyšování rozpočtu a utrácení za zbraně když téměř každý projekt nákupu je provázen vážnými pochybnostmi a podezřením z korupce. MO se ani nesnaží o transparentní výběrové řízeníSkrýt celý příspěvek

  • Sholva
    09:24 02.11.2017

    Lepší vlhký sen než suchý. Z vlhkého se prosadí suchá verze, ze suché verze zbude kulový - jako u nás. Plně chápu, že mají velké řeči a usilují o hračky pro velké kluky - ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Lepší vlhký sen než suchý. Z vlhkého se prosadí suchá verze, ze suché verze zbude kulový - jako u nás. Plně chápu, že mají velké řeči a usilují o hračky pro velké kluky - ve výsledku se třeba nedostanou na všechno, co chtěli, ale rozhodně budou dál, než my - tady ani armáda není schopná jasně nadefinovat, co vlastně chce. A jít si za tím. Pak se to nějak pytlíkuje a jsme kde jsme...Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    23:22 01.11.2017

    Zobaczymy jak sie sprawy potoczą...sam jestem ciekaw ;)

    Zobaczymy jak sie sprawy potoczą...sam jestem ciekaw ;)

  • Karlos73
    22:00 01.11.2017

    Poľsko sa snaží prepracovať do III. vojenskej námornej ligy. Chce hrať výraznejšiu úlohu v námorníctve v rámci NATO a Európskych loďstiev...budujú cieľavedomo svoju armádu aby sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Poľsko sa snaží prepracovať do III. vojenskej námornej ligy. Chce hrať výraznejšiu úlohu v námorníctve v rámci NATO a Európskych loďstiev...budujú cieľavedomo svoju armádu aby sa mohli zapojiť aj medzinárodných konfliktoch mimo Európsky kontinent - mimo Baltické more...
    https://zpravy.idnes.cz/polsko... Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
    21:48 01.11.2017

    strikehawk: Ad 1) Neexistují žádné obranné nebo útočné zbraně. Je to jen stále se opakující nesmysl. Všechny zbraně jsou ze své podstaty určeny k útoku (na cíl). Rozlišení by ...Zobrazit celý příspěvek

    strikehawk:

    Ad 1) Neexistují žádné obranné nebo útočné zbraně. Je to jen stále se opakující nesmysl. Všechny zbraně jsou ze své podstaty určeny k útoku (na cíl). Rozlišení by mělo spočívat v tom, jestli se používají k obraně anebo k útoku. Tzn. např., že jedna a tatáž zbraň může být použita v obraně i v útoku. Konkrétně zmiňované Tomahawky mohou být použity k likvidaci vybraných cílů před zahájením útoku na druhého a ten druhý může následně odpovědět (mimo jiné) třeba také těmi Tomahawky (např. na ponorkách v Baltu, že ano...;) ), což by bylo jednoznačně v (sebe)obranné použití totožného zbraňového systému...

    Ad 2) Jako že Polsko hodlá po odchodu Putina vojensky napadnout Rusko? Opravdu?

    Ad 4) Máte nějaké bližší informace o polských realizací, záměrech, plánech nebo jen úvahách ohledné jaderných zbraních?

    Ad 5) Za dané situace ale myslím, že je nebezpečné, pokud my ve srovnání s Polskem na obranu vlastně dost kašleme.Skrýt celý příspěvek

  • copy
    21:04 01.11.2017

    jen další z Polských vlhkých snů :-)

    jen další z Polských vlhkých snů :-)

  • strikehawk
    20:36 01.11.2017

    Tečka 1) už z plánovaných akvizic některých typu zbraní je zřejmé ze Polsko nebuduje armádu defenzivniho charakteru ale útočného......ostatně Tomahawk jistě není sebeobrana ...Zobrazit celý příspěvek

    Tečka

    1) už z plánovaných akvizic některých typu zbraní je zřejmé ze Polsko nebuduje armádu defenzivniho charakteru ale útočného......ostatně Tomahawk jistě není sebeobrana zbraň ale má smysl čisté jako prostředek překvapivého úderu

    2) načasování konfrontace s RF zjevně koreluje s nutným odchodem V Putina v tomto období a změnou vedení.......je jasné ze některé kruhy v Polsku za tím vidí jisté “geopolitické” příležitosti......pokud tedy se změna vedení v RF nepovede a země se propadne do chaosu....pokud Rusko výměnu vedení zvládne musí si Polsko i ostatní nechat zajít chuť. Proti Rusku pod vedením silné autority a kompetentním armádním velením jaké má Rusko dnes nemá Polsko sebemenší šanci

    3) od mých polských přátel vím ze současné polské vedení je nejenom extrémně protiruske ale i protievropske......doufejme tedy ze změna vedení v Polsku bude mít rovněž blahodárný vliv a převáží racionální sily a návrat k evropské politice

    4) polské sny o jaderné zbraní jsou naštěstí dost mimo......šance je získat je pouze ve formě rozmístění amerických taktických bomb jaké má Německo, Belgie a Holandsko. Pro Polské ego super věc .....ve střední Evropě si budou hrát na supervelmoc..... reálné využití v hypotetickém boji proti RF dnes téměř k nicemu
    Vlastní vývoj na dlouho.....země má evidentně vědecké kapacity schopné toto zvládnout ale Polsky průmysl je o koňské délky pozadu

    5) z Českého pohledu je dobře ze aspoň někdo ve střední Evropě udržuje armádu na jaketakes úrovni protože hrozby nepochází jenom z východu ale i z jiných směru......dokonce bych řekl ze ta východní je nakonec nejmenší :-)
    Ale k Polským východním dobrodružstvím se asi nepřidámeSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    20:24 01.11.2017

    Pokud si tento záměr zařadíme do celkových plánů na modernizaci polských ozbrojených sil v příštích 10 letech, tak musí být každému kdo umí trochu počítat naprosto jasné, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud si tento záměr zařadíme do celkových plánů na modernizaci polských ozbrojených sil v příštích 10 letech, tak musí být každému kdo umí trochu počítat naprosto jasné, že je to nesmysl. Jen ohlášené programy v příštích deseti letech (namátkou: nové BVP, modernizace tanků, raketomety, nová obrněná auta 4x4, transportní a bitevní vrtulníky, fregaty, korvety, ponorky, další stíhačky, kompletní obnova PVO.......) by znamenaly výdaje v desítkách miliard, a to nikoli zlotých, ale Euro. To si 35 mil. země (3 mil. Poláků žijí v zahraničí) jejíž HDP na hlavu je signifikantně nižší než to naše a která zároveň akceleruje navyšování sociálních výdajů (hlavní zdroj popularity současné polské vlády) prostě nemůže dovolit. Megalomanie je bohužel jeden z aspektů polské národní povahy. Čímž neříkám, že se nepovede realizovat nic, ale i půlka by byl velký úspěch. Přičemž čím sofistikovanější a dražší program, tím menší šance na jeho realizaci.Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    20:18 01.11.2017

    Měli bychom také nějakou pořídit! Třeba na ochranu vnější hranice EU - mohla by periskopem propichovat nafukovací čluny invazních armád. Máme přístav v Hamburku a mohla by také ...Zobrazit celý příspěvek

    Měli bychom také nějakou pořídit! Třeba na ochranu vnější hranice EU - mohla by periskopem propichovat nafukovací čluny invazních armád. Máme přístav v Hamburku a mohla by také střežit průplav Dunaj - Odra - Labe :-).

    Poláci se takto uzbrojí k míru - nezbude jim na opravdu efektivní zbraně. Ještě letku F-35, aspoň 50ks a je konec :-)Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    19:43 01.11.2017

    Przetargi na statki zaopatrzenia już ruszają ,generalnie teraz wszystko idzie pod OP.
    Druga część Twojej wypowiedzi... Wolę nie komentować ;)

    Przetargi na statki zaopatrzenia już ruszają ,generalnie teraz wszystko idzie pod OP.
    Druga część Twojej wypowiedzi... Wolę nie komentować ;)

  • Argonaut.CZ
    18:39 01.11.2017

    Netuším, jak to Poláci chtějí provozovat, ale protože to budou diesel-elektrické ponorky, tak pokud by chtěli větší dosah, museli by mít zásobovací lodě, aby je dokázali provozovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Netuším, jak to Poláci chtějí provozovat, ale protože to budou diesel-elektrické ponorky, tak pokud by chtěli větší dosah, museli by mít zásobovací lodě, aby je dokázali provozovat v Atlantiku, nebo více na severu... Na dlouhé odloučení od základny to není. Proti Rusku to bude dost málo, ale náklady budou enormní.

    Při tomhle tempu je za pár let napadne vstoupit do jaderného klubu.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    16:25 01.11.2017

    David Szwecja jest nadal neutralna ,powoli staje sie to problemem a nie zaletą..jedna z opcji ,to uderzenie przez Finlandię i Szwecję albo odrazu przez Szwecję po zajęciu ...Zobrazit celý příspěvek

    David
    Szwecja jest nadal neutralna ,powoli staje sie to problemem a nie zaletą..jedna z opcji ,to uderzenie przez Finlandię i Szwecję albo odrazu przez Szwecję po zajęciu strategicznej wyspy gotland . A propos Rosji , szykują sie na pełną konfrontacje miedzy 2028-2032, uznają ten czas na graniczny w globalnym konflikcie o w pływy w regionie ,takie założenia ....czy słuszne ? nawet do Niemców to dotarło ;) podczas jednej z ostatnich gier strategicznych dano Rosji jasny sygnał ,ze jak sie cos zacznie w regionie to stracą Kaliningrad. Temat jest bardzo rozległy i jestem ciekaw co o tym myślicie?Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    15:33 01.11.2017

    Miroslav: Myslím si že dôvod prečo zbrojí Poľsko je, ako si povedal, budovanie novej stredoeurópskej mocnosti, aká si protiváha Nemecka a Francúzka, ktorých politika pripomína skôr ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: Myslím si že dôvod prečo zbrojí Poľsko je, ako si povedal, budovanie novej stredoeurópskej mocnosti, aká si protiváha Nemecka a Francúzka, ktorých politika pripomína skôr diktát než partnerstvo.

    Druhotný dôvod je Rusko, s ktorým Poľsko nemalo a nebude mať dobré vzťahy a na vine nebude Poľsko. Nepamätám si ani jedno Poľské vojenské cvičenie na bombardovanie Ruska atómovými zbraňami a obsadenie Moskvy. Naopak, Ruské cvičenia majú vždy taký istý alebo podobný kontext.Skrýt celý příspěvek

  • David
    15:16 01.11.2017

    Pro Sgt Murphy - já pokládám za přehnanou spíše velikost těch lodí, resp. ponorek. Prostě by podle mě bylo lepší mít větší množství menších jednotek. A to Švédsko má přeci jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Sgt Murphy - já pokládám za přehnanou spíše velikost těch lodí, resp. ponorek. Prostě by podle mě bylo lepší mít větší množství menších jednotek. A to Švédsko má přeci jen poněkud lepší polohuSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    14:47 01.11.2017

    Nikto ma nepresvedčí, že Poľsko zbrojí proti Rusku. Skôr by som povedal, že tým zbrojením a protieurópskou revoltou sa snažia budovať svoj image novej stredoeurópskej mocnosti. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikto ma nepresvedčí, že Poľsko zbrojí proti Rusku. Skôr by som povedal, že tým zbrojením a protieurópskou revoltou sa snažia budovať svoj image novej stredoeurópskej mocnosti. A myslím, že sa im to aj celkom darí.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    14:43 01.11.2017

    Sgt Murphy
    Projekt Miecznik, Czapla zawieszony...nie ma pieniędzy. Poza tym teraz chcemy fregat a to kosztuje, marzenie to fregaty typu Iver Huitfeldt

    Sgt Murphy
    Projekt Miecznik, Czapla zawieszony...nie ma pieniędzy. Poza tym teraz chcemy fregat a to kosztuje, marzenie to fregaty typu Iver Huitfeldt

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2