Polské přenositelné protiletecké systémy MANPADS

Polské přenositelné protiletecké systémy MANPADS
Litevský voják s polským „manpadem“ Grom / Ministry of National Defence Republic of Lithuania (Zvětšit)

V Polsku je často v souvislosti s vývojem přenositelného protiraketového systému MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems) Grom („Hrom“) vyprávěn romantický špionážní příběh. Podle tohoto příběhu vývoj polského „manpadu“ umožnila odvážná akce polské rozvědky, která údajně ukradla dokumentaci a součástky sovětské Igly. Skutečná historie je však méně spektakulární, ale přesto zajímavá.

První zbraň této třídy – sovětská Strela-2 (SA-7 Grail) – se dostala do výzbroje protiletadlových jednotek polské armády na přelomu 60. a 70. let minulého století. Krátce poté (1972) dorazily modernější komplety Strela-2M (SA-7b Grail), jejichž licenční výroba začala v polovině 70. let v polských závodech Zaklady Metalowe MESKO (ZM MESKO) a pokračovala (i pro export) až do 80. let 20. století. Šlo však o omezenou licenční výrobu – samonaváděcí hlavice a motory dodával výhradně Sovětský svaz.

V 80. letech polská armáda zavedla malé množství sovětských kompletů 9K310 Igla-1 (SA-16 Gimlet) a v MESKO začaly přípravy na licenční výrobu exportní varianty Igla-1E. Polsko koupilo část dokumentace a komponentů pro výrobu první šarže střel Igla. Sovětská strana ale neposkytla technologii samonaváděcí hlavice 9E45, motoru a spouštěcího mechanismu (sestava rukojeti a veškerá elektronika kompletu). Všechny tyto citlivé technologie měly být dodávány ze SSSR na obdobných zásadách jako u licenční výroby kompletů Strela-2M.

V důsledku politických změn na počátku 90. let se Polsko zřeklo vojenských dodávek ze SSSR a zahájilo práce na vlastní a modernější verzi „manpadu“. Při vývoji měly být využity zkušenosti získané při výrobě systémů Strela-2M a Igla-1.

Vývojové práce začaly v roce 1992 v několika polských vědeckých a výzkumných institucích v rámci projektu „Nejnovější technologie systému protivzdušné obrany Grom.“

9K38 Igla; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Protiletadlové komplety RBS 70 NG pro Armádu České republiky

Společnost SAAB uzavřela smlouvu s českým ministerstvem obrany (MO) na dodávky nejnovějších systémů ...

ReWET NG – česká novinka pro moderní protiletadlové systémy RBS 70 NG

Už několik let se v české armádě mluvilo o nutnosti nahradit letité, původem sovětské ...

Podepsáno: Maďarsko získá systémy protivzdušné obrany NASAMS

Poslední říjnový den generálplukovník Ferenc Korom, velitel maďarských ozbrojených sil, podepsal ...

Modernizace polského letectva a protivzdušné obrany do roku 2035

Komise pro národní obranu polského Sejmu na včerejší schůzi probírala aktuální stav a modernizační ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.