Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?

Scipio
Bojové vozidlo pěchoty Scipio s věží TURRA 30 na výstavě IDET 2015; větší foto / Archiv autora

Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o prodeji polských obrněných vozidel Rosomak slovenské armádě. Polské a slovenské firmy dokonce na výstavě IDET 2015 představily společný projekt kolového bojového vozidla pěchoty Scipio. 

„Nutně potřebujeme kolová obrněná vozidla. Je to náš cíl do konce roku," řekl slovenský ministr obrany Glváč rádiu Expres. Slovensko projevuje zájem o osmikolová obrněná vozidla. Poptávaný počet ani konfiguraci vozidel však ministr neupřesnil.

Zda Slovensko skutečně nakoupí polská vozidla Rosomak, záleží na rozsahu zapojení slovenských firem do projektu. „Diskutujeme o možnosti spolupráce slovenského průmyslu na projektu. Pokud nebudeme do konce června úspěšní, vypíšeme otevřené výběrové řízení," vysvětluje Glváč.

Podle slovenských novin Denník N slovenská armáda do konce roku nakoupí pro jeden prapor 30 vozidel Rosomak. Konfigurace vozidel, ať už zbraňová, nebo elektronická, není známa. S velkou pravděpodobností však zbraňové systémy, při uzavření dohody, dodají slovenské firmy.

Na výstavě IDET 2015 jsme mohli vidět polsko-slovenské bojové vozidlo pěchoty Scipio, osazené slovenskou bezosádkovou věží TURRA 30 od firmy EVPÚ. Scipio využívá platformu polského kolového obrněného transportéru Rosomak. Je pravděpodobné, že slovenská armáda nakoupí vozidla v této konfiguraci.

Stanice TURRA 30 využívá původní 30mm sovětský kanon 2A42, známý z vozidel BVP-2 (volitelně americký Mk 44 Bushmaster II), a spřažený kulomet. Věž lze vybavit i protitankovými nebo protiletadlovými řízenými střelami. V úvahu připadají izraelské SPIKE nebo ruské KONKURS.

Polská armáda podepsala v roce 2002 smlouvu z finskou Patriou na nákup 690 vozidel AMV. V Polsku nese vozidlo AMV označení Rosomak. Do konce roku 2022 získá polská armáda dalších 307 vozidel Rosomak 8×8.

V roce 2013 polská firma Wojskowe Zaklady Mechaniczne (WZM) obdržela plná licenční práva na výrobu a prodej vozidel Rosomak (do roku 2023). Servis je firma oprávněna poskytovat až do roku 2052. WZM získala také volnost v integraci výzbroje nebo ve výběru budoucích průmyslových partnerů, například slovenských.

Polský průmysl finskou AMV pouze nekopíruje, ale provedl na vozidlu desítky konstrukčních změn. Ve výsledku jde o vozidlo s jinými takticko-technickými parametry. Hlavní změnou, díky úpravě vnějších rozměrů, je schopnost vozidel Rosomak transportu pomocí strojů C-130 Hercules a schopnost plavby.

Zdroj: Dzienik Zbrojnny, N-Dennik

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovensko směřuje k JAS-39 Gripen

Vzdušné síly Slovenské republiky v blízké budoucnosti s velkou pravděpodobností získají švédské ...

Slovenské tápanie vo vrtuľníkovej hmle

Od vyhlásenia ministra Martina Glváča o možnosti nákupu nových vrtuľníkov pre slovenské letectvo na ...

Obrněný transportér Piranha V pro Dánsko

Dánská armáda získá několik stovek kolových obrněných transportérů Piranha V od švýcarské firmy ...

IDET 2015: TITUS na podvozku TATRA 6x6

Blíží se jeden z nejvýznamnějších veletrhů obranných technologií – IDET 2015, který se bude konat ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  14:14 23.05.2015

  Powtarzam... W ocenie pojazdów nie zwracajacie uwagi na wieże... Rosomak może miec RCWS-30, a Pandur Hitfist 30p - to żaden problem. To że Rosomak nie ma Spike to tylko i ...Zobrazit celý příspěvek

  Powtarzam...
  W ocenie pojazdów nie zwracajacie uwagi na wieże...
  Rosomak może miec RCWS-30, a Pandur Hitfist 30p - to żaden problem.

  To że Rosomak nie ma Spike to tylko i wyłącznie wina ministerstwa obrony.
  Ponieważ już 1 kontrakt zakladał że 96 wozów ma mieć Spike.
  (To miało wyglądac tak: batalion miał mieć 3 kompanie po 13 KBWP- z tych 13 KBWP 4 miały mieć Spike LR - 1 w plutonie + wóz dowódcy . Dodatkowo batalion miał mieć czwartą kompanie - transporterów opancerzonych i tam miały być przenośne wyrzutnie Spike )

  Tyle, że potem zrezygnowano z transportera w 12,7 mm i planowano kupić RCWS-30 (z SPIKE LR)
  Ale ten oblał testy klimatyczne (na mrozie szwankowała wieża)

  MON chciał dogadać się z Rafael by ten zintegrował Spike z Hitfist 30p - ale Izraelczycy zarządali zbyt wiele pieniędzy...
  Stąd dziś projekt własnej wieży - ZSSW-30.
  http://vod.tvp.pl/audycje/publ...
  obejrzyjcie od 13:30Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:36 23.05.2015

  Základná verzia Pandur II CZ: Balistická ochrana podľa STANAG 4569: - čelo korby, veža: level 2 (7.62 x 39 API BZ) - boky korby. level 2 (7.62 x 39 API BZ) - ochrana voči ...Zobrazit celý příspěvek

  Základná verzia Pandur II CZ: Balistická ochrana podľa STANAG 4569:
  - čelo korby, veža: level 2 (7.62 x 39 API BZ)
  - boky korby. level 2 (7.62 x 39 API BZ)
  - ochrana voči mínam: level 3a

  Základná verzia KTO Rosomak:
  - čelo korby a veže, boky veže: level 4 (14.5x114AP)
  - boky korby: level 3 (7.62 x 51 AP)
  - ochrana voči mínam: level 3a

  Pokiaľ budeme kupovať vozidlá v základnej konfigurácii, vychádza mi len jedno a to že vhodnejšou voľbou podľa stupňa ochrany je pre slovenskú armádu KTO Rosomak. Vozidlám Pandur do Afganistanu sa zvyšovala ochrana na level 3, KTO Rosomaku na level 4/4+. Vozidlu Pandur II sa dá zvýšiť ochrana posádky na level 4 zatiaľ čo u vozidiel Patria AMV na level 5/5+ ( odolnosť čela korby voči 30 mm AP - predpokladám že tak isto aj vozidlám KTO Rosomak).

  KTO Rosomak je vďaka vyššej pancierovej ochrane ťažší než Pandur II (18 700 kg vs 22 000 kg). Dojazd u KTO Rosomak je ale aj cez to vyšší (700 vs 800 km).

  Optoelektronické vybavenie vozidiel je na prianie zákazníka ale myslím si že obidva vozidlá sú na takej istej úrovni aj dnes.

  Výzbroj oboch vozidiel môže byť podľa priania zákazníka taká istá, aj s AT raketami Spike LR.

  Desing? Viac sa mi páči KTO Rosomak než Pandur II. Podľa jednoduhších tvarov usudzujem že aj KTO Rosomak má lepšiu možnosť modulárneho pancierovania.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:13 23.05.2015

  Vestly: tak to je samozřejmě pohádka, možná tak s přídavnou mříží a ten 30mm, kanón by ho musel trefit někam do nejtužšího místa, ale spíše je to blbost proti 30 má prostě smůlu.

  Vestly: tak to je samozřejmě pohádka, možná tak s přídavnou mříží a ten 30mm, kanón by ho musel trefit někam do nejtužšího místa, ale spíše je to blbost proti 30 má prostě smůlu.

 • Vestly
  11:39 23.05.2015

  Polske Rosomaky prezili aj zasahy z viacerych RPG. Taktiez vie Rosomak odolat 30 mm kanonom, zatial co Pandur nie.

  Polske Rosomaky prezili aj zasahy z viacerych RPG. Taktiez vie Rosomak odolat 30 mm kanonom, zatial co Pandur nie.

 • juhelak
  10:48 23.05.2015

  by mě zajímalo v čem přesně kdo porovnává. Proti tanku dostanou oba, ruční zbraně ustojej oba, rpg dostane oba. Přehled o okolí má zřejmě lepší pandur, tak má větší šanci odhalit ...Zobrazit celý příspěvek

  by mě zajímalo v čem přesně kdo porovnává. Proti tanku dostanou oba, ruční zbraně ustojej oba, rpg dostane oba. Přehled o okolí má zřejmě lepší pandur, tak má větší šanci odhalit nebezpečí a tím pádem přežít. Pandur může zneškodnit tank, nevim jestli rosomák v polske armadě vlastní takovy varianty.
  A kdyby se potkali někde na cestě tak těžko rict kdo by odjel po svých :)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  02:40 23.05.2015

  Pokud pominu že je Pandur strojem s poněkud přehnanou výbavou, výzbrojí a systémy, tak je to stroj více než kvalitní (v ČR nečekané). Přeci jen se zdá že zadání bylo poněkud výš ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud pominu že je Pandur strojem s poněkud přehnanou výbavou, výzbrojí a systémy, tak je to stroj více než kvalitní (v ČR nečekané). Přeci jen se zdá že zadání bylo poněkud výš než na stroje Rosomak. Navíc je potřeba zohlednit že věž Panduru není vyrobena doma (oproti té Polské), všechny výdaje se začnou kupit a výsledek je velice drahý (tím nepopírám šetření korupční kauzy). Pokud by bylo v zadání levné vozidlo pro přesun pěchoty k oblasti bojů (jako u španělů), tak by cena byla také výrazně nižší (nebyly by potřeba protitankové rakety, stačil by jen kulomet atd. vzniklo by kolové APC). Pokud ale budeme brát v potaz že za Irácké války bylo víc tanků zničeno raketami z Bradleyů než Abramsy (nepočítaje letectvo), tak ony Pandury nejsou zase tak blbou investicí. Průchodnost terénem, odolnost bude asi podobná jako u Rosomaka, ale důraz by měl být kladen i na výzbroj (patrně podobná) a hlavně systémy kterými jsou stroje osazeny. A ty jsou velice drahé. Výsledná cena pak skáče velice rychle. Tímhle článkem se nazastávám Pandurů, ale spíš chci říct, že výsledný stroj se koncepčně liší od Rosomaka (byť jsou opticky obdobné). Pandur má blíž k (plnohodnotnému) kolovému IFV, Rosomak je spíš osekané IFV (ale jde je mít ve větším množství za lepší cenu). Pokud si Slováci myslí že Rosomaky dostanou za cenu jako Poláci tak to opravdu ne. Podvozek je daný, ale výsledek se může razantně lišit (to se odrazí i na ceně).Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  21:43 22.05.2015

  KOLT: nemyslel som prave ze by mali priamo bojovat proti MTB, ostatne ziadne sudobe BVP by nemalo o moc viac sanci. skor mi ide o to ze by bol v nevyhode proti rovnakej kategorii ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: nemyslel som prave ze by mali priamo bojovat proti MTB, ostatne ziadne sudobe BVP by nemalo o moc viac sanci. skor mi ide o to ze by bol v nevyhode proti rovnakej kategorii najma tazsich pasovych BVP. Ako minimalnu poziadavku vidim odolnost celne proti zbrani ktoru mam a to pokial viem nesplnuje (zhodou okolnosti AMV udajne ano).
  Horsie ale je ze nema odolnost proti RPG (ako tazsie pasove typy vacsinou maju).
  Tie vyhrady nie su ani tak namierene proti Panduru ako typu ako skor proti kategorii vozidiel.
  Myslim ze ako Pandur tak AMV su dobre univerzalne platformy ale ako hlavne vyuzitie by som ich videl viac v ulohe OT (a dalsich podpornych vozidiel) ako BVP.
  Take BVP by som kupoval bud do expedicnej armady alebo do mixu s OT v pomere
  1:3 alebo 4 a nie opacne ako to nakupila ACR.

  Osobne si myslim ze sa situacia vykrystalizuje v buducnosti tak ze s tankami budu operovat tazke BVP alebo OT na baze tankovych podvozkov ako to maju uz davno Izraelci (namer, azacharit) a v blizkej buducnosti sa chystaju Rusi s T-15.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:07 22.05.2015

  Kolt, ak chceme porovnavat Pandur a Rosomak, mali by sme porovnavat najma podvozok. Veza sa da namontovat na hocijake ot(aj patrie mozu byt osadene rcws vezou, ktoru mate na ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, ak chceme porovnavat Pandur a Rosomak, mali by sme porovnavat najma podvozok. Veza sa da namontovat na hocijake ot(aj patrie mozu byt osadene rcws vezou, ktoru mate na panduroch ), cize palebna podpora je samozrejmost. Rozlisnost je prave v tom podvozku. Patria je v zaklade lepsie chranena, co je jednoznacne plus, najma pre take male armady ako je ta slovenska.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:50 22.05.2015

  Počujte, Kefalín. A čo si vy predstavujete pod tým 'pôsobiť v prvej linii'? :-) Jestli si někdo představuje, že Pandury pojedou po boku tanků při útoku obrněné divize, jak si to ...Zobrazit celý příspěvek

  Počujte, Kefalín. A čo si vy predstavujete pod tým 'pôsobiť v prvej linii'? :-)

  Jestli si někdo představuje, že Pandury pojedou po boku tanků při útoku obrněné divize, jak si to VS plánovala s BVP 1/2, tak to asi neee. Tedy, ne že by se se svojí výbavou nedokázaly postavit starším typům tanků (pokud jim tedy konečně pořídí dost Spiků), ale proti T-72B3 nebo čemukoliv obdobnému by neměli moc šancí. Pandury mají především dovést výsadek na místo určení, a pak jej palebně podporovat – ničit zodolněné cíle, palposty, obrněnou techniku atd. A to zvládnou stejně dobře jako jakékoliv jiné obdobné vozidlo.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  15:48 22.05.2015

  jura99: to myslim nie je uplne pravda. Pandur ma byt podla zadania urceny do prvej linie, inak by nemalo asi zmysel aby bol vybaveny tak drahou vezou. Ci je ovsem realne schopny ...Zobrazit celý příspěvek

  jura99: to myslim nie je uplne pravda. Pandur ma byt podla zadania urceny do prvej linie, inak by nemalo asi zmysel aby bol vybaveny tak drahou vezou.
  Ci je ovsem realne schopny posobit v prvej linii je otazka.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:32 22.05.2015

  Pokud se nepletu, tak náš Pandur neměl sloužit jako MRAP nebo vozidlo k "prorážení fronty", je naopak vybaven pro elektronickou analýzu bojiště, tím též zdůvodňují vysokou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se nepletu, tak náš Pandur neměl sloužit jako MRAP nebo vozidlo k "prorážení fronty", je naopak vybaven pro elektronickou analýzu bojiště, tím též zdůvodňují vysokou pořizovací cenu. Když už se OT dostane do první linie, není velký rozdíl v odolnosti proti 12,7mm nebo 14,5mm.Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  14:31 22.05.2015

  Súhlasím, pokiaľ viem, v prípade BVP-čiek schopnosť brodenia/plavby nebýva využívaná často a radšej ju obetujú balistickej ochrany. Nepočítam, že tu by to malo byť inak. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Súhlasím, pokiaľ viem, v prípade BVP-čiek schopnosť brodenia/plavby nebýva využívaná často a radšej ju obetujú balistickej ochrany. Nepočítam, že tu by to malo byť inak. Na Slovensku je veľa vody, ale ide skôr o úzke rieky s hlbokým korytom než veľké a plytké vodné plochy vhodné na vrodené či plavbu.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:06 22.05.2015

  Pro Petr M Pierwszy kontrakt (2002 rok) wyglądał tak - 313 KBWP Rosomak z Hitfist 30p (w tym 96 miało mieć SPIKE LR) - 125 Rosomak - transporter opancerzony z karabinem ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Petr M
  Pierwszy kontrakt (2002 rok) wyglądał tak
  - 313 KBWP Rosomak z Hitfist 30p (w tym 96 miało mieć SPIKE LR)
  - 125 Rosomak - transporter opancerzony z karabinem maszynowym 12.7mm (zdalnie sterowana wieża)
  - 78 wozów dowdzenia (róznego typu)
  - 41 wóz ewakuacji medycznej (WEM)
  - 34 wóz pogotowia technicznego
  - 32 wozy rozpoznawcze
  - 23 wozy wsparcia artyleryjskiego (nie wiadomo co to miało być - moździerze?)
  - 22 wozy inżynieryjne
  - 17 wozow rozpoznania chemicznego
  - 5 wozów rozpoznania inżynieryjnego

  Jeśli chodzi o pancerz
  Rosomak i Pandur - w wersji bazowej (bez ododakowego pancerza) mają bardzo podobną ochronę balistyczną - fizyki nie oszukasz - podobne wymiary i masa...
  Istotna różnica może być w osłonie przeciwminowej - wynika to z innej budowy Rosomaka
  http://static.polskieradio.pl/...
  Ta "rama" sprawia, że Rosomak dość dobrze znosi wybuchy IED.

  Co do pływania...
  Pamiętajcie - Slowacy moga kupić Rosmaka i inną wieżą - lżejszą
  Dziś jest duży wybór - nie tak jak 12-15 lat temu...

  Spokojnie moga zrobić tak, że prócz wozów kupią "pakiety" opancerznia dodatkowego...
  W czasie pokoju wozy jeździłby jako lekkie - pływajace.
  W czasie wojny wystarczy kilka godzin aby kazdy wóz otrzymał dodatkowe opancerzenie (przy okazji można odblokować silnik by miał większą moc - tak robiono w Afganistanie)
  "Rosiek" z dodatkowym pancerzem wytrzymywal nawet rpg-7 - więc nie jest zły...

  Rozmawiałem z technikami z 52 batalionu remontowego w Czarne - oni remontowali wozy po misji (Rosomaki M1M). Założenie pancerza silami samej zalogi wozu to jest dość prosta sprawa. (nie trzeba mieć do tego specjalnych narzędzi czy sprzętu...)Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  12:26 22.05.2015

  Polaci koupili 690 Patria AMV za 40 milionů Kč za stroje v této konfiguraci. 313 fighting vehicles with the Oto Melara Hitfist 30P turret and 30mm ATK mk44 guns; 87 vehicles ...Zobrazit celý příspěvek

  Polaci koupili 690 Patria AMV za 40 milionů Kč za stroje v této konfiguraci.

  313 fighting vehicles with the Oto Melara Hitfist 30P turret and 30mm ATK mk44 guns;
  87 vehicles equipped with under armour operated 12.7mm heavy machine guns;
  118 command and control vehicles:
  48 engineer reconnaissance vehicles;
  46 armoured battlefield ambulances;
  46 armoured recovery vehicles; and
  32 6×6 configuration reconnaissance AMVs

  Co se týče licenčních Rosomáků roku 2013 objednali Poláci 307 kusů v ceně 33 milionů Kč za stroj při kurzu dolaru roku 2013.
  Takže Slováci by mohli mít pořídit stejně vyzbrojené srovnatelné stroje za 1/4, 1/3 ceny toho, co my Pandury.Skrýt celý příspěvek

 • m164
  12:16 22.05.2015

  Keď si predstavím, ako vyzerá väčšina vodných tokov na Slovensku - úzke a hlboké korytá s vyvýšeným brehom proti povodniam a so strmým klesaním, neviem, ako by ich chceli preplávať ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď si predstavím, ako vyzerá väčšina vodných tokov na Slovensku - úzke a hlboké korytá s vyvýšeným brehom proti povodniam a so strmým klesaním, neviem, ako by ich chceli preplávať mimo povodňovú sezónu. Celý koncept nutnosti veľkého množstva obojživelných transportérov mi príde veľmi zastaralý. OSSR nepotrebuje byť za každú cenu schopné čo najrýchlejšie prekonať všetky prekážky smerom na západ a dostať sa čo najhlbšie do Nemecka bez ohľadu na straty ako v minulosti. Nehovorím, aby OSSR nemala vo výzbroji niekoľko špecializovaných obojživelných vozidiel, no požadovať to od všetkých pásových i kolesových, mi príde zbytočné navyšovanie nákladov a znižovanie ochrany posádky.

  Iba ak by sa dala dosiahnuť pôvodná balistická ochrana spätným navrátením modulov, potom by to bola čisto otázka financií. Avšak hádam ani USMC nemá taký pomer obojživelnej techniky proti ostatnej ako v OSSR.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:47 22.05.2015

  Může někdo z insiderů objasnit, nakolik je ta schopnost plavby využívaná? Nakolik se to cvičí a jak se předpokládá využití této schopnosti? TO by skutečně nestačila schopnost ...Zobrazit celý příspěvek

  Může někdo z insiderů objasnit, nakolik je ta schopnost plavby využívaná? Nakolik se to cvičí a jak se předpokládá využití této schopnosti? TO by skutečně nestačila schopnost nějakého slušného brodění?
  Protože se mi zdá, že jak "to" má umět plavat, tak je to sice podstatně dražší, ale zase to na drahou stanu nemá takovou bal. ochranu... :)Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  10:27 22.05.2015

  Však to... Rád by som videl Rosomaka s Pandurom proti sebe, v priamom porovnaní... Žiaľ, v poslednom čase je na MOSR trend nakupovať bez tendrov, bez výberových konaní, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Však to... Rád by som videl Rosomaka s Pandurom proti sebe, v priamom porovnaní... Žiaľ, v poslednom čase je na
  MOSR trend nakupovať bez tendrov, bez výberových konaní, lebo takto je to "výhodnejšie" - pretože to Glváč povedal. A nakupuje sa to, čo do Glváč zmyslí, bez prieskumu trhu, oslovenia výrobcov, než špecifikácie požiadaviek. Proste si Glváč niečo dohodne a o deň už nakupuje.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  00:40 22.05.2015

  Souhlasím, že se to nedá posoudit od oka a hlavně těch verzí je tolik, že každá se hodí pro něco jiného. Z tohoto pohledu je škoda, že na Slovensku neproběhne výběrové řízení. ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím, že se to nedá posoudit od oka a hlavně těch verzí je tolik, že každá se hodí pro něco jiného. Z tohoto pohledu je škoda, že na Slovensku neproběhne výběrové řízení. Myslím, že ohledně rosomáku rozhodně nesáhnou vedle (to spíše s tou věží - přesněji s tou rusky vyzbrojenou variantou). Každopádně zrovna u této verze, kde je podobná velikost vozidla, konfigurace - oba plavou a váží podobně je podle mě nesmysl, aby měl rosomák výrazně odlišnou balistickou ochranou, to je prostě o zdravém rozumu. Ostatní je pak o tom jak se dá na vozidlo navěsit přídavné pancéřování atd. Mě by zajímalo srovnání třeba ohledně podvozku a jeho průchodnosti terénem, prostoru ale třeba i té plavby nebo provozních nákladů. Také bude zajímavé co EA upraví na panduru, protože jsem slyšel, že chystají i vlastní modifikace.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  22:16 21.05.2015

  Beld, nemluvte obecné fráze, pokud řeknete v čem je to, či ono vozidlo lepší, tak to uveďte jasně a konkretně. Tak jen plevelíte diskuzi.

  Beld, nemluvte obecné fráze, pokud řeknete v čem je to, či ono vozidlo lepší, tak to uveďte jasně a konkretně. Tak jen plevelíte diskuzi.

 • Vestly
  18:52 21.05.2015

  beld: V com presne je v normalnom konflikte armad pandur vhodnejsi?

  beld: V com presne je v normalnom konflikte armad pandur vhodnejsi?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4