Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?
- 19. 5. 2015
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o prodeji polských obrněných vozidel Rosomak slovenské armádě. Polské a slovenské firmy dokonce na výstavě IDET 2015 představily společný projekt kolového bojového vozidla pěchoty Scipio.
„Nutně potřebujeme kolová obrněná vozidla. Je to náš cíl do konce roku," řekl slovenský ministr obrany Glváč rádiu Expres. Slovensko projevuje zájem o osmikolová obrněná vozidla. Poptávaný počet ani konfiguraci vozidel však ministr neupřesnil.
Zda Slovensko skutečně nakoupí polská vozidla Rosomak, záleží na rozsahu zapojení slovenských firem do projektu. „Diskutujeme o možnosti spolupráce slovenského průmyslu na projektu. Pokud nebudeme do konce června úspěšní, vypíšeme otevřené výběrové řízení," vysvětluje Glváč.
Podle slovenských novin Denník N slovenská armáda do konce roku nakoupí pro jeden prapor 30 vozidel Rosomak. Konfigurace vozidel, ať už zbraňová, nebo elektronická, není známa. S velkou pravděpodobností však zbraňové systémy, při uzavření dohody, dodají slovenské firmy.
Na výstavě IDET 2015 jsme mohli vidět polsko-slovenské bojové vozidlo pěchoty Scipio, osazené slovenskou bezosádkovou věží TURRA 30 od firmy EVPÚ. Scipio využívá platformu polského kolového obrněného transportéru Rosomak. Je pravděpodobné, že slovenská armáda nakoupí vozidla v této konfiguraci.
Stanice TURRA 30 využívá původní 30mm sovětský kanon 2A42, známý z vozidel BVP-2 (volitelně americký Mk 44 Bushmaster II), a spřažený kulomet. Věž lze vybavit i protitankovými nebo protiletadlovými řízenými střelami. V úvahu připadají izraelské SPIKE nebo ruské KONKURS.
Polská armáda podepsala v roce 2002 smlouvu z finskou Patriou na nákup 690 vozidel AMV. V Polsku nese vozidlo AMV označení Rosomak. Do konce roku 2022 získá polská armáda dalších 307 vozidel Rosomak 8×8.
V roce 2013 polská firma Wojskowe Zaklady Mechaniczne (WZM) obdržela plná licenční práva na výrobu a prodej vozidel Rosomak (do roku 2023). Servis je firma oprávněna poskytovat až do roku 2052. WZM získala také volnost v integraci výzbroje nebo ve výběru budoucích průmyslových partnerů, například slovenských.
Polský průmysl finskou AMV pouze nekopíruje, ale provedl na vozidlu desítky konstrukčních změn. Ve výsledku jde o vozidlo s jinými takticko-technickými parametry. Hlavní změnou, díky úpravě vnějších rozměrů, je schopnost vozidel Rosomak transportu pomocí strojů C-130 Hercules a schopnost plavby.
Zdroj: Dzienik Zbrojnny, N-Dennik
Související články
Slovensko směřuje k JAS-39 Gripen
Vzdušné síly Slovenské republiky v blízké budoucnosti s velkou pravděpodobností získají švédské ...
- 31.01.2015
- 120 komentářů
- Jan Grohmann
Slovenské tápanie vo vrtuľníkovej hmle
Od vyhlásenia ministra Martina Glváča o možnosti nákupu nových vrtuľníkov pre slovenské letectvo na ...
- 23.03.2015
- 45 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Obrněný transportér Piranha V pro Dánsko
Dánská armáda získá několik stovek kolových obrněných transportérů Piranha V od švýcarské firmy ...
- 04.05.2015
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
IDET 2015: TITUS na podvozku TATRA 6x6
Blíží se jeden z nejvýznamnějších veletrhů obranných technologií – IDET 2015, který se bude konat ve ...
- 13.05.2015
- 58 komentářů
- Tisková zpráva
To je jednoduche , zakladni koncepce je u obou rozdilna . Jiste jako ciste transporter pro hlidky v afganistanu by byl lepsi rosomak , ale pro normalni konflikt armad je proste ...Zobrazit celý příspěvek
To je jednoduche , zakladni koncepce je u obou rozdilna . Jiste jako ciste transporter pro hlidky v afganistanu by byl lepsi rosomak , ale pro normalni konflikt armad je proste pandur vhodnejsi . Otazka je jestli si CR muze dovolit ze sveho rozpoctu pokryt obranu vlasti i expedicni vojska .Skrýt celý příspěvek
Jen tak na odlehčení: Před pár lety na Bahnech stál Rosomák kousek od Panduru, tak se srovnání nabízelo. Na dotaz "co je lepší?" odpověděla posádka Panduru asi tak jako "no víte ...Zobrazit celý příspěvek
Jen tak na odlehčení:
Před pár lety na Bahnech stál Rosomák kousek od Panduru, tak se srovnání nabízelo. Na dotaz "co je lepší?" odpověděla posádka Panduru asi tak jako "no víte co, my to okoukli u Poláků a příjde nám lepší Rosomák, ale zase Poláci okoukli Pandur a podle nich je lepší Pandur" :DSkrýt celý příspěvekPochybuji , ze by nejaky normalni prislusnik ACR mel radeji rosomaky nez Pandrury II . Ono se staci poptat vojaku okolo vas . To , ze pandury jsou vyrazde drazsi je uz jina vec . ...Zobrazit celý příspěvek
Pochybuji , ze by nejaky normalni prislusnik ACR mel radeji rosomaky nez Pandrury II . Ono se staci poptat vojaku okolo vas . To , ze pandury jsou vyrazde drazsi je uz jina vec .
Osobne rosomaky slovakum nepreji ,ale stale lepsi nez ten srot co maji dnes .Skrýt celý příspěvekKarlos73: Podle některých zdrojů ovšem bylo u Pandurů pro Astán *vyměněno* ocelové pancéřování za kompozitní a byla tak zvýšena ochrana na Level 3. Čili to je o "přídavném" ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73: Podle některých zdrojů ovšem bylo u Pandurů pro Astán *vyměněno* ocelové pancéřování za kompozitní a byla tak zvýšena ochrana na Level 3. Čili to je o "přídavném" pancéřování, ne jen o vlastní korbě. Mám totiž podezření, že Level 4 Rosomáků také není v samotném autě, ale právě s pomocí modulártního pancéřování. Ale mohu se samozřejmě plést, nějak moc jsem se o to nezajímal.
Jinak osobně se domnívám, že ani jedno vozidlo nebude chybou. Výhoda Rosomáka je při spolupráci s Polskem – v případě krize v Evropě velmi pravděpodobné.
Ohledně porovnávání věží – jde skutečně o dvě rozdílné koncepce, každá se svými výhodami a nevýhodami. AČR zvolila pro Pandury otevřenou věž, protože ji má ve výzbroji 4. brn, jejímž posláním je být mobilní, k čemuž se otevřená věž hodí více, neb ji lze s pomocí jednoduché techniky rychle (de)montovat.Skrýt celý příspěvekKOLT, nie, nieje to len s pomocou modularneho pancierovania. "Stupeň balistické ochrany KTO Rosomak dle STANAG 4569 je ze přední polosféry (čelo korby a čelo a boky věže) na ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT, nie, nieje to len s pomocou modularneho pancierovania.
"Stupeň balistické ochrany KTO Rosomak dle STANAG 4569 je ze přední polosféry (čelo korby a čelo a boky věže) na úrovni 4. Zbytek korby a věže má balistickou ochranu na úrovni 3. Podvozek je chráněn proti minám a nástražným výbušným zařízením na úrovni 3a."
"Stupeň balistické ochrany korby a bezosádkové věže KOT Pandur II CZ dle STANAG 4569 je ze na úrovni 2. Podvozek je chráněn proti minám a nástražným výbušným zařízením na úrovni 3a. Na Pandur II CZ je možné umístit přídavné pancéřování Steyr HPA (nebylo AČR zakoupeno), které zvyšuje balistickou ochranu korby na úroveň 4."
Poliaci pre misiu v Afganistane pridali este modularne pancierovanie, plus pridavna ochrana LASSO ...
"Pro misi v Afghánistánu bylo vozidlo modifikováno na verzi KTO Rosomak-M1. Hlavním cílem modifikace bylo zvýšit balistickou ochranu čela korby vozidla na úroveň 4+ a boků korby a věže na úroveň 4. Dále byla tato verze vybavena systémem detekce střelby (vzdálenost a azimut místa výstřelu) Pilar. V roce 2009 byla představena verze Rosomaku-M1 se systémem LASSO, který slouží k ochraně před střelami z ručních protitankových zbraní (RPTZ)."
Cize KTO Rosomak je lepsie pancierovany ako Pandur II. v zakladnej verzii, ma lepsie jazdne vlastnosti. Ale kazdy stroj ma svoje specifikacie, ma svoje vyhody a nevyhody.Skrýt celý příspěvekKolt: Vzhledem k množství munice ve skladech je samozřejmě lepší volbou cz805, protože druhý den konfliktu ji bude možné použít už jen jako palici. A v tomto ohledu nemá Bren, ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: Vzhledem k množství munice ve skladech je samozřejmě lepší volbou cz805, protože druhý den konfliktu ji bude možné použít už jen jako palici. A v tomto ohledu nemá Bren, vzhledem ke své hmotnosti a ostrým RIS lištám, mezi moderními puškami konkurenci. No a ta mačeta maskovaná za bajonet taky přijde vhod.Skrýt celý příspěvek
Ohledně balistické ochrany. Jak velký rozdíl je vlastně mezi Rosomákem a Pandurem? A není to jen o zvolené úrovni pomocí modulárního pancéřování, tzn. řešitelné jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně balistické ochrany. Jak velký rozdíl je vlastně mezi Rosomákem a Pandurem? A není to jen o zvolené úrovni pomocí modulárního pancéřování, tzn. řešitelné jeho výměnou/přidáním?
Jura99: Je to OT, ale vy byste si do bitvy radši vzal CZ805 než G36? Mno, vaše volba :-)Skrýt celý příspěvekDakujem Lukasovi za clanok k KTO Rosomak. K tomu porovnaniu medzi KTO Rosomak a Pandur II. viac v clanku ...Zobrazit celý příspěvek
Dakujem Lukasovi za clanok k KTO Rosomak.
K tomu porovnaniu medzi KTO Rosomak a Pandur II. viac v clanku
http://www.onwar.eu/2009/10/12...
K zamyslanemu Ceskemu nasadeniu Pandur II v Afganistane - "Lze tedy konstatovat, že Rosomak je lépe chráněný, než Pandur a je pravděpodobné, že při těch útocích, kde bylo polské vozidlo pouze poškozeno, by došlo u českého vozidla k jeho zničení. Můžeme tedy předpokládat, že ve stejném bezpečnostním prostředí bude míra ztrát a rozsah poškození českých Pandurů vyšší než u lépe chráněných polských Rosomaků." Preto som na zaciatku tejto diskusie konstatoval, ze zamer OS SR kvitujem, bol by som velmi rad, ak by Slovensko zvolilo ako svoj novy BVP KTO Rosomak (Scipio). V jeho prospech hovoria hlavne cena, balisticka ochrana, mobilita a jazdne vlastnosti. Moznost zapojenia slovenskych firiem. (nech sa na mna Ceski priatelia nehnevaju, ale s Pandurom II boli pri vojskovych skuskach problemy - pri zvyseni balistickej ochrany (zataze) sa zhorsuju jazdne vlastnosti Pandur II. Podvozok pri vojskovych skuskach zaznamenal viacero problemom, odtrhnuta naprava, odtrhnute koleso,atd.) A pri ceskej konfiguracii Pandur II. s vezou RAFAEL ide o dost drahu kofiguraciu, aj ked je to spickovy stroj so spickovou zbranou.
Co sa tyka konfiguracie Scipio, je pre mna sklamanim veza TURRA 30 v konfiguracii so sovietskym kananom 2A42 a raketami Konkurs. (samotna architektura tejto veze je pokrokova, davam jej sancu) OS SR by s tymto uz nemali vobec pocitat a na nove zbranove systemy uz montovat zbrane v konfiguracii NATO. Ak TURRA 30 vie nahradit sovietsky kanon za Mk44 Bushmaster II, tak nech sa uz s tymto pocita. Kanon 2A42 a strelivo k nemu, nech sa vyuziva pre BVP 2.Skrýt celý příspěvekPro apache Oj nie wiesz jak Polacy potrafią narzekać... Polak, który nie narzeka, to nie Polak :D Z ...Zobrazit celý příspěvek
Pro apache
Oj nie wiesz jak Polacy potrafią narzekać...
Polak, który nie narzeka, to nie Polak :D
Z resztą...
http://militarium.net/ocena-te...
To jest OFICJALNA ocena techniczna Rosomaka...
Czyli wszystko bez tajemnic*
*Tyle że po polsku...
Ciekawe jest to że jesteśmy w stanie dostarczyć 30 wozów (bazowych - bez wiez) nawet jutro. (Bo prawie 100 czeka w Siemianowicach Śląskich....)Skrýt celý příspěvekV jednom komentáři zde zaznělo, že Rosomáka si vojáci pochvalují kdežto u Panduru si stěžují. No já mám zkušenost jinou - kamarád s Pandurem jezdí jako řidič a žádný nářky nemá. Co ...Zobrazit celý příspěvek
V jednom komentáři zde zaznělo, že Rosomáka si vojáci pochvalují kdežto u Panduru si stěžují. No já mám zkušenost jinou - kamarád s Pandurem jezdí jako řidič a žádný nářky nemá. Co sme se bavili tak jediné negativní ohlasy jsou na věci plynoucí čistě z koncepce kolového stroje, tedy byly by i u Rosomáka. Podle mě problém je jinde, a to v české tradici na všechno si stěžovat a nebýt vděčný za nic. Poláci jsou rádi že mají moderní stroj, vojáci i veřejnost. U nás je to jiné, veřejnost bude nadávat za všech okolností. Kdyby se místo Pandurů koupily Rosomáky, jejich pověst u české veřejnosti by byla naprosto stejná.Skrýt celý příspěvek
Když porovnám 2A42 a Mk44, tak bych ruské železo nezatracoval. Oba mají volbu dvou druhů munive. Pro Mk44 hovoří munice kompatibilní s NATO, pro 2A42 cena munice a její zásoby. ...Zobrazit celý příspěvek
Když porovnám 2A42 a Mk44, tak bych ruské železo nezatracoval. Oba mají volbu dvou druhů munive. Pro Mk44 hovoří munice kompatibilní s NATO, pro 2A42 cena munice a její zásoby. Mk44 bude mít lepší průbojnou munici. 2A42 bude vzhledem ke kadenci výrazně účinnější proti vzdušným cílům, zvlášť vrtulníkům...Skrýt celý příspěvek
To petres: pár údajov je tu: http://defence-blog.com/?p=551...
To petres: pár údajov je tu: http://defence-blog.com/?p=551...
Pozemná technika je kritickom stave, nákup novej mozno hodnotit jednoznacne pozitivne. Vyber je tiez dobry a ked sa bude aspon z casti vyrabat u nas je to len prinos pre Slovensko. Zobrazit celý příspěvek
Pozemná technika je kritickom stave, nákup novej mozno hodnotit jednoznacne pozitivne. Vyber je tiez dobry a ked sa bude aspon z casti vyrabat u nas je to len prinos pre Slovensko.Skrýt celý příspěvek
saracen: Ty věže takto postavené vůbec nelze srovnávat (náskok věže od rafael je velký), jestli to na to dají opravdu takhle tak je to velká chyba a to vozidlo tím "znehodnotí" a ...Zobrazit celý příspěvek
saracen: Ty věže takto postavené vůbec nelze srovnávat (náskok věže od rafael je velký), jestli to na to dají opravdu takhle tak je to velká chyba a to vozidlo tím "znehodnotí" a hlavně by to byl asi NATO unikát zavádět něco takového nového do výzbroje.
Jinak mě nejvíce mrzí, že nemohlo proběhnout výběrové řízení, kde by se pandur s rosomakem utkaly, ale jestli už je rozhodnuto tak by to byla jen šaškárna.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...