Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Polská stíhačka F-16; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na úroveň 3 % HDP. Stejně tak Polsko usiluje o připojení k aliančnímu programu sdílení jaderných zbraní (Nuclear sharing).

V letošním roce polské ministerstvo obrany hospodaří s rozpočtem 35,9 miliardy zlotých (224 miliard Kč), což představuje 2 % HDP. Podle polského ministra obrany Antoni Macierewicze však 2 % HDP nestačí na realizaci všech prioritních vojenských programů.

Ministerstvo obrany plánuje za prioritní vojenské programy utratit 130 miliard zlotých (814 miliard Kč). Tento odhad výdajů byl schválen ještě minulým ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem. Podle Macierewicze (ministr obrany od 2015) si však prioritní programy ve skutečnosti vyžádají 235 miliard zlotých (1,74 bilionu Kč).

Polský ministr obrany tak zdůraznil, že je nutné zvýšit rozpočet polského ministerstva obrany na 3 % HDP.

“Pan prezident správně uvedl, (...), že pro obnovu armády do té míry, aby byla schopna samostatné a efektivní obrany polského území, jsou nutné alespoň 3% HDP výdajů na armádu,” uvedl Macierewicz po summit NATO ve Varšavě v roce 2016.

Ke zvýšení vojenských výdajů na 3 % HDP vyzval nedávno i vlivný polský politik Jaroslaw Kaczynski, předseda politické strany PiS (Právo a Spravedlnost). Při současném výkonu polské ekonomiky, 3 % HDP odpovídají částce 53,9 miliardy zlotých (336 miliard Kč).

Podle Kaczynskeho je navýšení rozpočtu také nezbytné, aby Polsko mohlo usilovat o přičlenění do programu sdílení jaderných zbraní NATO.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašováni, hostí na svému území americké jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (více než 20 hlavic), Itálie ( 70 až 90 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 50 až 90 hlavic). Ve všech případech se jedná o taktické jaderné pumy B61 (síla 0,3–340 kt). Jako nosiče používají evropské země letadla F-16 nebo Tornado.

První zmínky o vážném zájmu Polska připojit se do programu sdílení jaderných zbraní se objevily na konci roku 2015. Tehdy Tomasz Szatkowski, náměstek ministra obrany uvedl, že polská vláda “zvažuje a analyzuje” možnost připojit se k programu sdílení amerických jaderných zbraní.

Proti takové aktivitě ale může podle Jakuba Palowskieho z webu Defence24 velmi silně vystupovat Německo, které se bojí zhoršení vztahů s Ruskem. Námitky k rozšiřování jaderných zbraní v Evropě projevil například německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Také generální náměstek tajemníka NATO Rose Gottemoeller uvedl, že rozvoj nových jaderných zbraní “neslouží bezpečnosti a stabilitě”.

Je také nutné vzpomenout na dohodu mezi NATO a Ruskem před 20 lety, kdy se Aliance rozšiřovala směrem na východ. Aliance Rusku deklarovala, že nebude na území nových členských států rozmísťovat nukleární zbraně ani "hlavní bojové síly".

Podle Palowskieho jednou z cest silnějšího polského politického postavení, ve smyslu vyjednávání o připojení k programu jaderného sdílení, je právě rychlejší posilování vojenského rozpočtu.

“Zvýšení kapacity polské obrany automaticky posílí postavení naší země v NATO a posílí důvěryhodnost před spojenci. Kromě vztahu s USA, spojenci budou ochotni dělat větší ústupky vůči Polsku. Varšava může hrát například větší roli v ochraně Pobaltských zemí nebo dokonce západní Evropy (a to i před útokem ruských manévrujících střel). To ale vyžaduje velmi rychlý růst výdajů na obranu, neboť 2 % HDP umožňuje modernizaci relativně malé části polských ozbrojených sil, a to pouze v omezené míře a v delším časovém horizontu,” píše ve svém textu Palowski.

Polsko ale při zvyšování vojenských výdajů narazí na několik zásadních problémů. Prvním je rychlost navyšování. Při skokovém navýšení polské ministerstvo obrany jednoduše dodatečné peníze nevstřebá.

Podle současných představ navýšení polského vojenského rozpočtu nad úroveň 2 % HDP začne v roce 2018. V roce 2020 obranné výdaje stoupnou na 2,2 % HDP a v roce 2030 na 2,5 % HDP. Samozřejmě při politické vůli je možné celý proces urychlit.

Avšak Polsko také musí najít cestu, jak do obrany přesměrovat ze státního rozpočtu více peněz. Navýšení rozpočtu ministerstva obrany automaticky znamená, že Varšava sníží výdaje v jiných oblastech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kruan
  16:11 27.02.2017

  Semtam: ano přiznám se, že na první pohled mě otázka zaujala. Sice ne svým obsahem, to ani nešlo, protože žádný obsah nemá, ale spíš dávkou byzantské blazeované blahorodnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: ano přiznám se, že na první pohled mě otázka zaujala. Sice ne svým obsahem, to ani nešlo, protože žádný obsah nemá, ale spíš dávkou byzantské blazeované blahorodnosti.

  Tak jsem si říkal, že ta otázka třeba není tak debilní a chtěl jsem se dozvědět víc. Zkrátka, že mohou být i jiní varianty než pouze a)

  Tak díky za potvrzení platnosti varianty a)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:40 27.02.2017

  Takeda Podobně jako u Kruana. Vás mohu ujistit, že nikoho jsem nenálepkoval. Kde prosím vás a koho? Má otázka je jen pro ty, kdo systematicky lžou. Opět, pokud se tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Takeda

  Podobně jako u Kruana.

  Vás mohu ujistit, že nikoho jsem nenálepkoval. Kde prosím vás a koho?

  Má otázka je jen pro ty, kdo systematicky lžou. Opět, pokud se tak cítíte, můžete odpovědět, pokud ne, nevšímejte si toho.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:34 27.02.2017

  Kruan Tak jinak, má otázka je myslím jasně položena, pokud se vás týká i když jste se této diskuze neúčastnil, ale vnitřně s vámi rezonuje, tak můžete odpovědět. Když ne, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kruan

  Tak jinak, má otázka je myslím jasně položena, pokud se vás týká i když jste se této diskuze neúčastnil, ale vnitřně s vámi rezonuje, tak můžete odpovědět.

  Když ne, tak ne.

  Nejde o to, kdo v čem zalhal, jedná o to, že někteří lžou pravidelně a na to se ptám. Na ten důvod.

  Je to docela těžká otázka, protože ne každý kdo tak činí zná odpověď.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  14:34 27.02.2017

  semtam: Ach jo... s Vámi je někdy fakt potíž. Nejde o to, že máte jiný názor na věci. To je ok. Ale vy hned nálepkujete. Vstoupíte do diskuze, prohlásíte, že jste si jí přečetl ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Ach jo... s Vámi je někdy fakt potíž. Nejde o to, že máte jiný názor na věci. To je ok.

  Ale vy hned nálepkujete. Vstoupíte do diskuze, prohlásíte, že jste si jí přečetl a všichni kteří říkají něco, s čím nesouhlasíte jsou hned lháři, fašisti, marxisto-wahábisti a nebo manipulátoři.

  Pokud se ale bavíme o dějinách (tady diskuze o tom, co se stalo s Ukrajinou), tak samotná fakta jsou k ničemu. Vždycky musí být zasazená do nějakýho kontextu. Ta ukrajina je tak živá, že žádný soudný historik Vám nedá definitivní odpověď. Prostě to zatím nikdo neví. Nemáme otevřený archivy. Aktéři jsou živí a na tom co říkají, může záviset jejich politická kariéra nebo i život.

  Můžete mít fůru faktů (Vaší víru v to, že jsou to čistá fakta, nic než fakta, fakta faktoucí bych fakt chtěl mít) a můžete mít i bandu titulů z historie, politické geografie, politologie, ale v současné době ten jakýs takýs slušný pravdivý obrázek událostí prostě nesložíte.

  Vlastně je to dost million dollar question. Kdybyste dovedl nějak nevyvratitelně vyložit události na Ukrajině, komu co patří, tak Vám asi propagandisti obou stran budou chtít utrhnout ruce. I když jedna strana Vám kromě nohou bude chtít trhat i další důležité kousky.

  A tímpádem je docela dobře možné, že logik a jiní mají jiný NÁZOR než vy, ale z marxismu-wahábismu (co to vlastně je?) by se dali obvinit jen stěží.

  A jaká se dá vést diskuze, když už jste kolegy a asi i mě (nevim), takhle hezky zařadil?Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  14:20 27.02.2017

  Semtam: něco konkrétního by se v repertoáru nenašlo?

  Semtam: něco konkrétního by se v repertoáru nenašlo?

 • semtam
  13:58 27.02.2017

  logik, kruan

  Má otázka byla vámi nepochopena.

  Ptal jsem se cituji: Co vás vede k tomu překrucovat historii, daná fakta, apod?

  A mělo to svůj kontext...

  logik, kruan

  Má otázka byla vámi nepochopena.

  Ptal jsem se cituji: Co vás vede k tomu překrucovat historii, daná fakta, apod?

  A mělo to svůj kontext...

 • logik
  10:57 27.02.2017

  semtam: Víš, další vlastnost slušných lidí - a ta chodí ruku v ruce s tou, co jsem již zmiňoval - je nebýt přesvědčen o své bohorovnosti a neomylnosti - a tedy pokud někdo jiný ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Víš, další vlastnost slušných lidí - a ta chodí ruku v ruce s tou, co jsem již zmiňoval - je nebýt přesvědčen o své bohorovnosti a neomylnosti - a tedy pokud někdo jiný tvrdí něco jiného než já, tak ho nepovažovat za blba nebo lháře, ale prostě za člověka, co má jiný názor či jiné informace (možná lepší, možná horší - a debata slouží k tomu toto zjisit) než já.

  Pokud tuto vlastnost postrádáš, tak se prosím nezúčastňuj debat, protože to je nutný předpoklad pro to, aby debata měla smysl.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  09:10 27.02.2017

  Semtam: na otázku, jestli je slušné lhát jsis prakticky odpověděl sám o 2 příspěvky níže. U slušných lidí se lhaní bere jako něco neslušného, oni se tím vlastně i z kategorie ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: na otázku, jestli je slušné lhát jsis prakticky odpověděl sám o 2 příspěvky níže.

  U slušných lidí se lhaní bere jako něco neslušného, oni se tím vlastně i z kategorie slušných mohou přesunout mezi neslušné.

  A u některých zvláštních až podivínských kategorií, např.u bolševiků a jejich pohrobků, nacistů a jejich mutací atd. se lhaní bere jako jejich přirozenost a nic, čemu by bylo nutné se divit.

  Často se ovšem toto jejich přirozené lhaní mísí s nedostatkem vzdělání a inteligence, a svůj projev nezřídka doprovázejí agresí jak slovní tak i fyzickou.

  Nedávno krásný příklad poskytl ten ruský motorkář, co chtěl s kumpány zajet do Berlína a cestou dával interview do televize. Na otázku jestli ví, že SSSR v roce 1939 přepadlo Polsko ve spolupráci s Hitlerem odpověděl ve smyslu, že se tazatel zbláznil. A ještě se u toho pěkně rozkatil.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:14 27.02.2017

  logik

  A je slušné lhát?

  logik

  A je slušné lhát?

 • logik
  23:13 26.02.2017

  tom75: myslíš jako lidi v Sudetech a Těšínsku a Čečně? Nebo to platí jen pro lidi, co chtějí k Rusku? semtam: U slušných lidí je zvykem, když s někým nesouhlasím, tak říci proč. ...Zobrazit celý příspěvek

  tom75: myslíš jako lidi v Sudetech a Těšínsku a Čečně? Nebo to platí jen pro lidi, co chtějí k Rusku?

  semtam: U slušných lidí je zvykem, když s někým nesouhlasím, tak říci proč. A ne lidi s jiným názorem urážet.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  18:30 26.02.2017

  Dobře Polsko, zdá se, že naši sousedé berou svoji obranu skutečně vážně. Jsem zejména zvědav na rozvoj leteckých sil a protiraketové obrany.

  Dobře Polsko, zdá se, že naši sousedé berou svoji obranu skutečně vážně. Jsem zejména zvědav na rozvoj leteckých sil a protiraketové obrany.

 • semtam
  15:49 26.02.2017

  No, pročetl jsem si diskuzi. A zase masakr :D Člověk neví jestli se má smát, či upustit slzu nad někým, kdo se mateřským způsobem upíná k modlám, jaké "dokazují" jeho vidění ...Zobrazit celý příspěvek

  No, pročetl jsem si diskuzi. A zase masakr :D

  Člověk neví jestli se má smát, či upustit slzu nad někým, kdo se mateřským způsobem upíná k modlám, jaké "dokazují" jeho vidění světa. A to, že jde o faktické lži je vedlejší.

  Pro ty, kteří pochopili na koho je to určeno mám otázku.

  Co vás vede k tomu překrucovat historii, daná fakta, apod?

  Dělají to většinou lidé typu fašistů, marxisto-wahabistů, různých manipulátorů apod. Patříte do těchto skupin, či máte k tomu jiné důvody?

  Děkuji za odpovědi...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:04 26.02.2017

  fenri tym ci obyvatelia krymu stali, alebo nestali o prislusnost k UA by som si nebol isty. Strany ktore mali vo svojom programe odtrhnutie od UA pripadne priclenenie k RF ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  tym ci obyvatelia krymu stali, alebo nestali o prislusnost k UA by som si nebol isty. Strany ktore mali vo svojom programe odtrhnutie od UA pripadne priclenenie k RF zrovna velke % vo volbach na Kryme nedostavali a ich zastupenie v parlamente bolo minoritne. Referendum kde sa zucastnilo cez 100% obyvatelov nema zmysel brat v uvahu za danych okolnosti.

  A komu patril Krym po pravnej stranke vyriesila Duma RF v 98mom ak ma pamat neklame ked uznala Krym ako sucast UA.Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  14:38 26.02.2017

  Co kdyby ste to nechali na obyvatelych krymu kam chtej patrit

  Co kdyby ste to nechali na obyvatelych krymu kam chtej patrit

 • palo satko
  14:35 26.02.2017

  suchojznosu,

  ešte že tvojou rusofobiou netrpeli muži či bojovali so Svobodom. Vdaka ním môžem pisat jak česky žandar, ako sa u nas vravievalo.

  suchojznosu,

  ešte že tvojou rusofobiou netrpeli muži či bojovali so Svobodom. Vdaka ním môžem pisat jak česky žandar, ako sa u nas vravievalo.

 • suchojznosu
  16:28 25.02.2017

  O cem to tu pisete? Dat nekomu dum, smluvne mu garantovat vlastnictvi a za par let si pro nej zase prijit, ze byl a bude vzdycky muj, je jen a jen ruska predstava o pravu a ...Zobrazit celý příspěvek

  O cem to tu pisete? Dat nekomu dum, smluvne mu garantovat vlastnictvi a za par let si pro nej zase prijit, ze byl a bude vzdycky muj, je jen a jen ruska predstava o pravu a spravedlnosti. Ucinit tak v noci, v prestrojeni a se zbrani v ruce jen potvrzuje, ze pachatel dobre vedel, ze jde krast. Pojmenovat takovou kradez spravedlivym navracenim je hanebne. Rozpoutat nasledne jeste proti zaskocenemu majiteli valku a pokusit se mu ukrast i dalsi domy je jeste podlejsi. Oznacit pak takove napadeni, jako obranu pred napadenym, je cynicke. Ucinit tohle vsechno nesrovnatelne slabsimu sousedovi je navic ostudne zbabele.

  Kdyz je pri tom nahodou nektery z tech vyslanych zabijaku zajat, nebo zabit, je zapren. Jeho matka, otec nebo zena, pokud se odvazi zeptat, kde je jejich syn, nebo aspon jeho telo, jsou sikanovani a zastrasovani. Zadne vysvetleni, odskodneni nebo pohreb. Nic. To je taky ruske. Od nepameti. I velebni nasilnickych psychopatu jako byl Motorola a Givi a jejich oznaceni za narodni hrdiny k tomu patri.

  Take oznacovani vlastnich odvaznych novinaru, spisovatelu, vzdelanych vedcu a opozicnich politiku, kdyz tomu netleskaji, za vlastizradce, je toho soucasti. To je rusky zpusob formovani narodniho uvedomeni. Zpusob nasilneho formovani historicke pameti.

  1,5 milionu migrantu neni pro Evropu zadnym nebezpecim ve srovnani s invazi vice nez 100 milionu k valce hystericky ponoukanych Rusu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:56 25.02.2017

  fenri Vaše "objavy" o tom, že Krym nepatril Ukrajine by ste mali prezradiť pánovi Putinovi .. kadejako zdôvodňoval obsadenie Krymu, ale to, že "nepatril Ukrajine" ho nenapadlo : ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Vaše "objavy" o tom, že Krym nepatril Ukrajine by ste mali prezradiť pánovi Putinovi .. kadejako zdôvodňoval obsadenie Krymu, ale to, že "nepatril Ukrajine" ho nenapadlo : )Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  06:33 25.02.2017

  fenri: Od roku 1954 až do ruskej invázie vznikla celá škála právne záväzných dokumentov (najskôr vnútroštátnych, neskôr aj medzinárodných), v ktorých figuruje Krym ako súčasť ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Od roku 1954 až do ruskej invázie vznikla celá škála právne záväzných dokumentov (najskôr vnútroštátnych, neskôr aj medzinárodných), v ktorých figuruje Krym ako súčasť Ukrajiny. V tejto diskusii padla dosiaľ reč o niekoľkých dokumentoch, ktoré môžeme považovať za akési míľniky, ale fungovanie štátu v každodennej právnej realite so sebou prináša aj vznik dielčích dokumentov, ktoré priestor medzi týmito "hlavnými" zmluvami zapĺňajú. Zoberme si napríklad ako najznámejšiu takú zmluvu o prenájme čiernomorskej námornej základne Ruskom, ktorá bola aj predlžovaná. Bilaterálna medzinárodná zmluva, v ktorej si Rusko prenajíma základňu o kryme od koho asi? Správne, od Ukrajiny.

  Na druhej strane v danom období absentujú akékoľvek právne dokumenty, ktoré by príslušnosť Krymu k Ukrajine spochybňovali.

  A len tak mimochodom - Golanské výšiny stále patria právne Sýrii. Nič také ako "faktické vlastníctvo" neexistuje. Právne sa to nazýva okupácia. ;)Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:51 24.02.2017

  mělo tam být:
  Prostě o Český stát v Sudetech nikdo (OK, velká většina) nestojí a tak je jeho příslušnost k ČSR jen ryze teoretický pojem....

  mělo tam být:
  Prostě o Český stát v Sudetech nikdo (OK, velká většina) nestojí a tak je jeho příslušnost k ČSR jen ryze teoretický pojem....

 • logik
  22:49 24.02.2017

  fenri: "Prostě o Ukrajinský stát na Krymu nikdo (OK, velká většina) nestojí a tak je jeho příslušnost k UA jen ryze teoretický pojem" Takže opravdu hájíme Hitlera: Prostě o ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: "Prostě o Ukrajinský stát na Krymu nikdo (OK, velká většina) nestojí a tak je jeho příslušnost k UA jen ryze teoretický pojem"

  Takže opravdu hájíme Hitlera:
  Prostě o Ukrajinský stát na Krymu nikdo (OK, velká většina) nestojí a tak je jeho příslušnost k UA jen ryze teoretický pojem

  Nebo se toto smí používat jen pokud to nahrává Rusku?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 9