Polsko a Ukrajina vyvíjejí „východoevropský“ systém protivzdušné obrany

Polsko a Ukrajina vyvíjejí „východoevropský“ systém protivzdušné obrany
Koncept prostředku PVO R-27ADS (Air Defence System). / Artem (Zvětšit)

Polská firma WB Electronics a ukrajinská společnost Artem pracují na společném systému protivzdušné obrany krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defense) využívající ukrajinské střely vzduch-vzduch rodiny R-27. V podstatě půjde o „východoevropskou“ obdobu norského systému NASAMS (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System).

NASAMS je prostředek PVO typu SHORAD postavený kolem střely vzduch-vzduch středního dosahu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile), resp. její verze země-vzduch SLAMRAAM (Surfaced Launched AMRAAM).

Podle webu Strategy Page, který v roce 2016 komentoval nasazení kompletů NASAMS k ochraně citlivých cílů ve Washington, má SLAMRAAM dostřel 25 km (efektivní dosah je však nutné uvažovat v rámci celé baterie). Od letošního roku ale Raytheon nabízí pro NASAMS výkonnější verzi SLAMRAAM s dosahem 40 km.

NASAMS slouží v řadě zemí, kromě Norska také v Litvě, Finsku, Španělsku nebo Nizozemsku. NASAMS je také zvažován českou armádou v rámci hledání náhrady za prostředky PVO 2K12 Kub.

Nyní polské a ukrajinské firmy pracují na „východoevropské“ variantě norského NASAMS. Klíčové je, že se jedná o soukromý projekt obou firem a polský ani ukrajinský stát se na vývoji finančně nepodílí. Polsko-ukrajinský prostředek kategorie SHORAD má vycházet z konceptu pozemního systému PVO krátkého dosahu R-27ADS (Air Defense Systems) od firmy Artem.

Základem R-27ADS, a také zvažované polsko-ukrajinské verze, jsou původní sovětské střely R-27, a to buď s infračerveným nebo s radiolokačním naváděním. Všechny klíčové prvky střel, jako je raketový motor, palivo a naváděcí hlavice dokáže kijevská společnost Artem vyrobit.

Připomeňme, že střely R-27 začal vyvíjet moskevský institut Vympel po válce ve Vietnamu, kde Američané ve velkém nasadili střely vzduch-vzduch Sparrow. Střely Sparrow se dostaly do rukou Sovětského svazu, který pak získané poznatky využil pro vývoj R-27.

Ukrajina nabízí spolupráci Polsku ve vývoji systémů SHORAD již od začátku roku 2017. Ukrajinci doufají, že Polsko si R-27ADS (resp. jeho nejnovější variantu na podvozku polského nákladního autmobilu Jeltz) vybere pro svůj program protivzdušné obrany krátkého dosahu Narew

Informace o ukrajinském systému SHORAD využívající střely R-27 se však objevily již v roce 2015. Podle tehdejších zpráv střely země-vzduch R-27 s přídavným urychlovacím raketovým stupněm měly mít dosah 55 km.


Představení ukrajinských střel R-27 na polské výstavě MSPO 2017.

Naopak dle nejnovějších informací webu Defence Blog zvažované střely země-vzduch R-27 s infračerveným naváděním mají mít dosah 25 km, s aktivním radiolokačním naváděním (střela aktivně ozařuje cíl) 30 km a s pasivním radiolokačním naváděním (radiolokátor střely zpracovává odražený signál z pozemního naváděcího radiolokátoru) dosah až 110 km.

Polské firmy do projektu mohou dodat především radiolokační techniku, jako jsou přehledové a naváděcí radiolokátory, odpalovací kontejnery pro střely, elektro-optické systémy pro pasivní průzkum a navádění střel, prostředky velení a řízení boje a také komunikační systémy. Navíc polský WB Electronics je prostředníkem při dodávce 40 ukrajinských střel R-27R1 (s radiolokačním naváděním) za 128 milionů zlotých (763 milionů Kč) pro polské MiGy-29.

Většina technologií pro polsko-ukrajinskou verzi R-27ADS má být již k dispozici a podle Romana Mushala, obchodního zástupce WB Electronics, sériová výroba může začít do tří let. Ostatně ukrajinské a polské firmy již společně vyvíjejí a vyrábějí technologie pro raketové zbraně ‒ polská firma Gramat dodává tuhé palivo pro ukrajinské protitankové řízené střely Corsar.

Otázkou je, zda má podobný projekt v dnešním konkurenčním prostředí šanci uspět. Podle polského dopisovatele Armádních novin největší překážkou je silné politicko-průmyslové lobby v Polsku. “Ve všech programech západní a američtí výrobci za každou cenu ‚blokují‘ potenciální konkurenci. Proto existují problémy s ‚polonizací‘ Homara nebo Visly. Nikdo nechce, aby získané know-how posloužilo k vývoji vlastního produktu,“ uvedl pro Armádní noviny polský dopisovatel.

Zdroj: Artem, Defense-Blog, Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Manuever SHORAD Launcher: Protivzdušné krytí americké armády

Firmy Boeing a General Dynamics Land Systems (GDLS) představily vozidlo Manuever SHORAD Launcher ...

Protiletadlové komplety RBS 70 NG pro Armádu České republiky

Společnost SAAB uzavřela smlouvu s českým ministerstvem obrany (MO) na dodávky nejnovějších systémů ...

Protivzdušné systémy S-350 Viťaz pro ruskou armádu v roce 2019

Ruská vojska vzdušně-kosmické obrany (VVKO) letos převezmou první komplexy teritoriální obrany ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tecka
  09:22 13.01.2019

  flanker.jirka
  Chciałem nieśmiało przypomnieć,ze R-27 służy do walki na średnich i długich dystansach a pocisk leci do celu po krzywej balistycznej...to akurat bardzo ważne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  Chciałem nieśmiało przypomnieć,ze R-27 służy do walki na średnich i długich dystansach a pocisk leci do celu po krzywej balistycznej...to akurat bardzo ważne ,szczególnie jak ktoś chce używać takiej broni w walce manewrowej... to dosyć śmieszne a nawet zabawne a poza tym to nic nowego .
  Wracając na nasze (lokalne) podwórko .. Gapa w drugim etapie programu Wisła ,rośnie . Jak coś do nas trafi między 2027-28 rokiem to będzie dobrze! Stąd to ożywienie w programie Narew i Harpia...w końcu drenować z pieniędzy trzeba ,taki już los Europy środkowej, Was też to dotyczy ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:20 12.01.2019

  R27 był przez lata modyfikowany i to całkiem skuteczna broń . Nas interesuje zasięg 40 km i pułap 20 km ,to właściwie już jest a cała resztę tez mamy , czego ukrainie brakuje. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  R27 był przez lata modyfikowany i to całkiem skuteczna broń . Nas interesuje zasięg 40 km i pułap 20 km ,to właściwie już jest a cała resztę tez mamy , czego ukrainie brakuje. Osobiście to chętnie bym temu kibicował bo perspektywa wydrenowania naszego budżetu przez amerykańskie koncerny jest realna .
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:24 12.01.2019

   Asi největší počet nasazených střel v konfliktu byl mezi Eritreou a Ethiopií. Moc dobře to tam s R 27 nedopadlo údaje uvádí až 24 použitých raket a žádný ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Asi největší počet nasazených střel v konfliktu byl mezi Eritreou a Ethiopií. Moc dobře to tam s R 27 nedopadlo údaje uvádí až 24 použitých raket a žádný zásah.
   http://www.dankalia.com/archiv...
   Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  19:41 11.01.2019

  Koncept odpalovacího vozidla s 8 kontejnery na podvozku KraZ.
  https://www.behance.net/galler...

  Koncept odpalovacího vozidla s 8 kontejnery na podvozku KraZ.
  https://www.behance.net/galler...

  • Lukas
   20:14 11.01.2019

   To nie jest R27-ADS "autor" myli go z projektem "Narwa" -> dawny program "Dniepr" To bardziej "ambitny projekt" i dużo starszy... Kiedyś ukraińcy zakaldali że zami opracują cały ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To nie jest R27-ADS "autor" myli go z projektem "Narwa" -> dawny program "Dniepr" To bardziej "ambitny projekt" i dużo starszy... Kiedyś ukraińcy zakaldali że zami opracują cały system łącznie z nową rakietą na bazie komponentów R-27 (miała dysponować większym zasięgiem i być przygotowana do wyrzutni pionowych )
   Powtórzę - to są projekty przemysłowo miedzy firmami- i przede wszystkim ukraińskie. Strona polska ma potencjalnie dostarczyć to czego Ukraince nie produkują / nie mają technologi.
   Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:04 11.01.2019

  Pro potřeby Ukrajiny a Polska by tohle mohlo stačit. Přeci jen chtějí domácí produkt za co nejnižší cenu. Pokud vychytají mouchy, tak asi proč ne. Pro malé armádky jako AČR bych se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro potřeby Ukrajiny a Polska by tohle mohlo stačit. Přeci jen chtějí domácí produkt za co nejnižší cenu. Pokud vychytají mouchy, tak asi proč ne. Pro malé armádky jako AČR bych se radši díval po něčem ověřeném a kvalitnějším / dražším. Moc se v těchto systémech neorientuju, ale řekněme že zmíněný SPYDER-MR by byl sázkou na jistotu. nedělá se něco podobného i v Evropě?

  ps. koukal jsem, že britové plánují osadit střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) na vozidlo Boxer (viz obrázek). Dostřel přesahuje 25 km a samotná střela dosahuje rychlostí Mach 3. Ten modul by uršitě šel osadit na Tatrovku .))

  https://www.armadninoviny.cz/d...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:39 11.01.2019

   Jestli je potřebou Ukrajiny a Polska utratit peníze, pak ano. Pokud se na soubodobém bojišti proti technologicky vyspělé armádě vyskytne SHORAD nebo VSHORAD bez sebemenší možnosti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jestli je potřebou Ukrajiny a Polska utratit peníze, pak ano. Pokud se na soubodobém bojišti proti technologicky vyspělé armádě vyskytne SHORAD nebo VSHORAD bez sebemenší možnosti působit proti RAM munici a dronům, tak neuspěje. Už jen dosah nových raket pro systém Grad takový systém převýší v dosahu, satelitně naváděná šiška z houfnice dnes dolétne i na 60 km. Obávám se, že právě rakety R 27 proti tomu budou nedostačující.
   Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    19:24 11.01.2019

    Toto je protiletadlový systém. Jeho dosah asi nemá smysl porovnávat s protizemními prostředky, protože je stejně nemůže ohrozit. Měl by být součástí vícevrstvé obrany a ničit jen ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Toto je protiletadlový systém. Jeho dosah asi nemá smysl porovnávat s protizemními prostředky, protože je stejně nemůže ohrozit. Měl by být součástí vícevrstvé obrany a ničit jen cíle odpovídající "váhové kategorie". Na drony se tak velké rakety stejně efektivně použít nedají a je potřeba něco menšího a lehčího.

    Proti Gradu je také neefektivní, protože i kdyby to uměl, tak k likvidaci jedné salvy raketometu vystřílí celý palebný průměr baterie a než přebije, tak je tu salva druhá. Nemá prostě smysl nasazovat raketu za 5 milionů proti raketkám za 20000 (s výjimkami ohrožení velmi důležitých cílů).
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:51 11.01.2019

     Tak že až radary řídící činnost tohoto SHORAD systému nepřítel zaměří, což se stane po jeho zapnutí ve 100% případů. Pošlou na něj vše co budou mít a pokud na to nebude moci ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak že až radary řídící činnost tohoto SHORAD systému nepřítel zaměří, což se stane po jeho zapnutí ve 100% případů. Pošlou na něj vše co budou mít a pokud na to nebude moci reagovat tak bude mit problém s vlastní existencí. A je jedno zda dělostřelectvo nebo letadla s taktikou SEAD. Letectvo se SHORAD systémům také snaží vyhýbat pomocí Stand off munice. Na co potom budou ty rakety střílet? Když vše co budou umět se bude pohybovat mimo dosah? Typický případ použití GBU 39 na cíle v Sýrii, letadla se vyhnou systémům krátkého dosahu, na SHORAD zbyde odhozená munice.
     Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    08:59 12.01.2019

    Na Grady mamy taki duet
    https://www.defence24.pl/cache...
    Gdzie będzie opracowywana nowa wersja - ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Na Grady mamy taki duet
    https://www.defence24.pl/cache...
    Gdzie będzie opracowywana nowa wersja - AESA
    +
    https://encrypted-tbn0.gstatic...
    Wystarczy dokupić trochę amunicji specjalnej

    https://i.ytimg.com/vi/j_e6TLA...
    https://www.leonardocompany.co...
    Tak trzeba rozwiązać problem "RAM"
    A nie budować zdolności zestrzeliwania pocisków przeciwnika - bo to zbyt kosztowne
    Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   18:08 11.01.2019

   Tak.. Tylko to nie jest projekt "polsko-ukraiński" tylko WBArtem... Więcej informacji znajdziesz na jego temat w mediach ukraińskich... To nie ma nic wspólnego z programem Narew... ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak.. Tylko to nie jest projekt "polsko-ukraiński" tylko WBArtem... Więcej informacji znajdziesz na jego temat w mediach ukraińskich... To nie ma nic wspólnego z programem Narew...
   Co do CAMM-ER - problem jak u wszystkich - producent nie wyraża ani zgody na modyfikacje systemu kierowania i dowodzenia, ani na pełną produkcje rakiet... Słowem płać i czekaj na pakiet modernizacyjny od MBDA i zapłać tyle ile chcą... Jak ktoś kupi 2-3 baterie może to ignorować... Ale nie jak ma ich kupić kilkanaście to boli bo przecież za 15 lat nie kupi nowszych systemów... Szczególnie kwestia systemu dowodzenia jest niepokojąca - wiemy wszyscy że "backdoor" w broni to nie teoria spiskowa i każdy zaawansowane element informatyczny ma taki "bezpiecznik". To dlatego na przykład USA blokuje sprzedaż izraelskich F-16 do Chorwacji...
   Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:30 11.01.2019

  Vždycky záleží na poměru cena - výkon. Oni Francouzi, USA ani Izraelci nejsou žádná charitativní organizace. A jak ukázal polský příklad s nákupem HIMARS, budou se přenosu výroby a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždycky záleží na poměru cena - výkon. Oni Francouzi, USA ani Izraelci nejsou žádná charitativní organizace. A jak ukázal polský příklad s nákupem HIMARS, budou se přenosu výroby a technologií bránit zuby nehty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zvonik
  06:26 11.01.2019

  Nekomentuji. Protože vím, proti komu že je ta obrana. Jinak to považuji za dobrý vtip pro hlupáky, ze kterých se mají na to dostat prachy... Ale budiž každému podle chuti. :-)))

  Nekomentuji. Protože vím, proti komu že je ta obrana. Jinak to považuji za dobrý vtip pro hlupáky, ze kterých se mají na to dostat prachy... Ale budiž každému podle chuti. :-)))

  • Miroslav
   06:32 11.01.2019

   Konkrétne PVO sa nedá využiť ináč ako na elimináciu útoku nepriateľa. A v tomto prípade si už len nepriateľ môže vybrať, či nepriateľom chce byť. Keď do Sýrie prišla S-300, tak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Konkrétne PVO sa nedá využiť ináč ako na elimináciu útoku nepriateľa. A v tomto prípade si už len nepriateľ môže vybrať, či nepriateľom chce byť. Keď do Sýrie prišla S-300, tak ovácie neutíchajú doteraz, a keď chce niekto PVO pre vlastnú potrebu a na vlastné územie, tak to už uráža.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    06:45 11.01.2019

    ale tam to jsou obranné rakety, zatímco tyto jsou útočné

    ale tam to jsou obranné rakety, zatímco tyto jsou útočné

    • Miroslav
     08:19 11.01.2019

     Nie som odborník ale ako ja som ešte nepočul, aby bola PVO vedená ako útočná zbraň. Raketa R-27 môže byť útočná zbraň ak je nesená na stíhačke. Ale ako s ňou možno útočiť ak bude ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nie som odborník ale ako ja som ešte nepočul, aby bola PVO vedená ako útočná zbraň. Raketa R-27 môže byť útočná zbraň ak je nesená na stíhačke. Ale ako s ňou možno útočiť ak bude súčasťou PVO?
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:24 11.01.2019

      Zkuste se zeptat třeba Sergeje Lavrova, ten vám to vysvětlí :-)).

      Zkuste se zeptat třeba Sergeje Lavrova, ten vám to vysvětlí :-)).

     • GlobeElement
      11:16 11.01.2019

      Abych to objasnil jednou provždy.

      Ruské zbraně jsou vždy obranné.
      Americké jsou vždy útočné.

      Už je to jasné?

      Abych to objasnil jednou provždy.

      Ruské zbraně jsou vždy obranné.
      Americké jsou vždy útočné.

      Už je to jasné?

     • skelet
      11:28 11.01.2019

      protože tyto rakety budou útočit na mírotvůrné ruské bojové letouny, bránící opolčenecké jednotky, které se rozhodly bránit Kyjev před ukrajinským zlem!
      rakety S-300 brání ...
      Zobrazit celý příspěvek

      protože tyto rakety budou útočit na mírotvůrné ruské bojové letouny, bránící opolčenecké jednotky, které se rozhodly bránit Kyjev před ukrajinským zlem!
      rakety S-300 brání mírotvůrného Assada před zlovolným Izraelem, který rozpoutal všechny války světa za posledních 4 tisíce let! (a k tomu mohou za erektivní dysfunkci mnoha statečných mužů, kteří jsou pak schopni pohlavního styku jen, když přispějí svým dílem v boji s tímto všeovládajícím národem)
      nechápu co na tom nechápeš.
      Skrýt celý příspěvek

    • segal7
     17:15 11.01.2019

     Jo taaak:-):-)

     Jo taaak:-):-)

 • fenri
  21:00 10.01.2019

  Mě jenom zaráží, že když čtu o vývoji Vitjazu (ano, jde o jinou třídu, ale gro problému a řešených úloh je zde stejné), tak vidím, kolik peněz a práce to Almaz-Anteji dalo, jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě jenom zaráží, že když čtu o vývoji Vitjazu (ano, jde o jinou třídu, ale gro problému a řešených úloh je zde stejné), tak vidím, kolik peněz a práce to Almaz-Anteji dalo, jak se do toho zapojili Jižní Korejci penězi i know-how (a řekl bych, že technologicky žádná ořezávátka nejsou) a trvalo to roky. Nebo kolik peněz a času stojí Izrael (s podporou Raytheonu a dalších z USA) vývoj Spideru a dalších. A pak Ukrajinci s Poláky soukromě za rok, dva na bázi staré sovětské rakety sfouknou něco údajně super. Rusům, Jihokorejcům, Izraeli, USA to trvá dlouhé roky, cpou do toho nejmodernější know-how a pak se pár chytrých hlav v Polské republice a v Ukrajině dá dohromady a vytuní 45 let starou raketu, že je to skoro stejné?
  Nějak mě jímá skepse...
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:05 10.01.2019

   Keď sa im už podarilo vyrobiť nerozbitné skleničky...

   Keď sa im už podarilo vyrobiť nerozbitné skleničky...

  • skelet
   21:49 10.01.2019

   je taky otázkou jak dlouho na tom dělali na Ukrajině sami.

   je taky otázkou jak dlouho na tom dělali na Ukrajině sami.

  • Lukas
   00:25 11.01.2019

   A kto powiedział że koncepcja R-27ADS jest "super"?
   Nie nie jest... Realnie taki system może zwalczać cele powietrzne w granicach 20 km (Jak NASAMs z normalnym AIM-120C - tylko że ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A kto powiedział że koncepcja R-27ADS jest "super"?
   Nie nie jest... Realnie taki system może zwalczać cele powietrzne w granicach 20 km (Jak NASAMs z normalnym AIM-120C - tylko że do NASAMSa będzie rakieta 40 km+ - AMRAAM-ER)
   Projekt w takiej formie (R-27ADS) ma taką zaletę że to układanka gotowych elementów...
   Bo pocisk jest- jaki jest ale jest... (myślę, że z samolotami myśliwsko-szturmowymi czy śmigłowcami R-27 sobie poradzi )
   Systemy dowodzenia są - nie mówimy to o 100% nowym lecz rozwiązaniach opracowanych i wdrożonych zarówno w modernizacjiach radizeckich systemów przeciwlotniczych jak i w Popradzie...
   Radary - tak samo...

   Tu w zasadzie nie ma tylko wyrzutni... Oraz integracji wszystkich elementów...
   Czy to będzie tak skuteczne jak np. Spyder - nie wiem...
   Nie wiem czy ostatecznie powstanie... Ale nie można od razu mówić, że to bez sensu... Użytkowników rakiet R-27 jest dużo... I wielu z nich nie ma nowoczesnych systemów przeciwlotniczych i nie stać ich na zakup "zachodnich" konstrukcji jednocześnie nie koniecznie chcą kupić rosyjskie...
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:33 11.01.2019

    Naprostý souhlas. Už ani USA netrvají na špičkové úrovni všech systémů za každou cenu. Pokud tento systém umožní efektivně ničit určité kategorie vzdušných cílů a dostatečně zvýší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Naprostý souhlas. Už ani USA netrvají na špičkové úrovni všech systémů za každou cenu. Pokud tento systém umožní efektivně ničit určité kategorie vzdušných cílů a dostatečně zvýší náklady agresora, pak si své místo zaslouží.
    Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  20:49 10.01.2019

  Sice to nesouvisí s tématem, ale rozhodně to pobaví, hlavně ten exoskelet :-)
  https://www.rt.com/news/448398...

  Sice to nesouvisí s tématem, ale rozhodně to pobaví, hlavně ten exoskelet :-)
  https://www.rt.com/news/448398...

  • Miroslav
   20:54 10.01.2019

   Miestny šaman je asi fanúšik filmu Hviezdna pechota

   Miestny šaman je asi fanúšik filmu Hviezdna pechota

 • marfolodej
  20:09 10.01.2019

  pokud něco podobného koupit tak jedině SPYDER-MR

  pokud něco podobného koupit tak jedině SPYDER-MR

 • flanker.jirka
  18:53 10.01.2019

  Zajímavý pokus jak se zkusit posílit SHORAD systémy. Ale, R 27 v originále má slabiny, malá spolehlivost proti manévrujícím cílům (musí vyvinout jiné autopiloty a možná posílit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý pokus jak se zkusit posílit SHORAD systémy. Ale, R 27 v originále má slabiny, malá spolehlivost proti manévrujícím cílům (musí vyvinout jiné autopiloty a možná posílit pevnost střely) chybí možnost odpalu LOAL (aby to mohlo konkurovat ostatním, musí navrhnout a odzkoušet LOAL a jedno nebo dvoucestný datalink mezi raketou a zemí), jak je to s odolnosní dostupných IRH a SARH proti ECM prostředkům, klamným cílům? A konečně, kdo jim tu snahu zaplatí?

  Ne, že by to nešlo, spartánsky se to používalo v Jemenu,
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  nebo třeba v Jugoslávii byly osazené staré dobré ještěrky raketami R 73 s urychlovacím motorem, níže na odkazu
  http://www.ausairpower.net/APA...
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:19 10.01.2019

  Pri dosahu 40 km by malo už celkom zaujímavé pokrytie. Povedzme si úprimne, že z východu už nič kupovať nebudeme a západné systémy sú drahé. Ak sa to podarí, tak vidím veľký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri dosahu 40 km by malo už celkom zaujímavé pokrytie. Povedzme si úprimne, že z východu už nič kupovať nebudeme a západné systémy sú drahé. Ak sa to podarí, tak vidím veľký potenciál pre množstvo krajín ktoré potrebujú vymeniť staré sovietské systémy ako BUK či KUB
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:06 10.01.2019

  Dvaja veľkí nepriatelia sa spojili proti ich spoločnému nepriateľovi.

  Dvaja veľkí nepriatelia sa spojili proti ich spoločnému nepriateľovi.

  • astor
   20:41 10.01.2019

   Vzhledem ke špičkové úrovni vojenské produkce obou zmíněných stran ten produkt bude zajisté majstrštyk. Ale plánování jim jde skvěle! :-))))

   Vzhledem ke špičkové úrovni vojenské produkce obou zmíněných stran ten produkt bude zajisté majstrštyk. Ale plánování jim jde skvěle! :-))))

   • Miroslav
    20:57 10.01.2019

    Nemusí to byť zase celé zle. Ak sa im podarí dobre skooperovať radar, software a rakety tak to môže byť aj celkom podarené dielo. Uvidíme...

    Nemusí to byť zase celé zle. Ak sa im podarí dobre skooperovať radar, software a rakety tak to môže byť aj celkom podarené dielo. Uvidíme...

    • astor
     21:33 10.01.2019

     Není problém v tomto segmentu cokoliv vyrobit na špičkové úrovni, problém je s uplatněním produkce na trhu za stávající situace kartelizace a lobbingu velkých hráčů v oboru. Viz ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Není problém v tomto segmentu cokoliv vyrobit na špičkové úrovni, problém je s uplatněním produkce na trhu za stávající situace kartelizace a lobbingu velkých hráčů v oboru. Viz případ L39NG, pěkné letadlo se solidními výkony, i nějaké ty objednávky jsou, ale co naplat, naši spojenci ze západu si to nekoupí, ti bývalí z VS leda by to bylo gratis, takže to bude finanční propadák. V tom Polsko - Ukrajinském kšeftu by to nebylo jinak. Primární zájem našich spojenců z NATO je nakupovat od nich výzbroj a ne podporovat náš zbrojní průmysl.
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:28 11.01.2019

      Řekl bych, že to alexa123 docela vystihl. PL a UK to nedělají primárně na prodej, ale pro sebe.

      Řekl bych, že to alexa123 docela vystihl. PL a UK to nedělají primárně na prodej, ale pro sebe.