Polsko-americké cvičení Defender-Europe 20 Plus

Polsko-americké cvičení Defender-Europe 20 Plus
BVP Bradley / gov.pl (Zvětšit)

V těchto dnech probíhá polsko-americké brigádní cvičení Defender-Europe 20 Plus. Jde o „pohrobka“ plánovaného obřího cvičení Defender-Europe 20. V rámci Defender-Europe 20 Plus celkově 6000 amerických a polských vojáků cvičí v polském výcvikovém prostoru Drawsko Pomorskie.

Defender-Europe 20 mělo být největší alianční cvičení za posledních 25 let. Hlavním námětem cvičení se stal přesun několika amerických brigád (20 000 vojáků) z kontinentálních Spojených států do Evropy.

Američtí vojáci si měli sebou přivézt 20 000 kusů vybavení, včetně tanků, bojových vozidel pěchoty (BVP) nebo samohybných houfnic. Rovněž se počítalo s využitím 13 000 kusů vybavení z evropských předsunutých skladů APS (Army Prepositioned Stock). Pentagon chtěl do manévrů zapojit také 9000 amerických vojáků rozmístěných v Evropě. Počítalo se rovněž s masivními 4000 km dlouhými přesuny vojenské techniky po Evropě.

Defender-Europe 20 se v podstatě skládalo z několika podřízených cvičení – Allied Spirit 20, Dynamic Front 20, Joint Warfighting Assessment 20, Saber Strike 20, Swift Response 20 a Trojan Footprint.

Celosvětová pandemie Covid-19 ale znemožnila vykonat cvičení v plném rozsahu. Nakonec v rámci pozustavšího cvičení Defender-Europe 20 Plus proběhnou v plánovaném termínu jen hlavní manévry Allied Spirit 20 v polském výcvikovém prostoru Drawsko Pomorskie.

Do manévrů Allied Spirit 20 se zapojí 4000 amerických a 2000 polských vojáků. Hlavním námětem cvičení je překonání vodní překážky polsko-americkou divizí a operace polských výsadkových sil. Allied Spirit 20 potrvá od 5. června do 19. června.

Všechna ostatní výše uvedená podřízená cvičení proběhnou odděleně v příštích měsících.


Defender-Europe 20 Plus v Drawsko Pomorskie

Celkově do Evropy dorazilo v rámci Defender-Europe 20 Plus přes 6000 amerických vojáků a 3000 kusů vybavení (včetně tanků, BVP, logistických vozidel atd.). Ze skladů APS v Belgii a Německu bylo uvolněno 9000 nejrůznějších vozidel.

Americká armáda během manévrů Allied Spirit 20 v Polsku rozmístila mimo jiné 87 tanků M1A2 Abrams, 125 BVP Bradley, 18 samohybných houfnic Paladin nebo osm útočných vrtulníků Apache. Polská strana nasadila 13 tanků PT-91 Twardy, 20 BVP Rosomak, 54 BVP-1, 15 samohybných minometů RAK, ale i dva útočné vrtulníky Mi-24, dvě stíhačky F-16 nebo dopravní letadla.

Hlavním taktickým námětem Allied Spirit je překročení jezera Zly Leg. Nejdříve došlo ke společnému útoku polských BVP Rosomak a Bradley, za podpory polských samohybných minometů RAK a útočných vrtulníků Mi-24, na pozice nepřátel na přilehlém a protilehlém břehu.  


Překonávání jezera Zly Leg

Následně polský velitel praporu rozhodl o překročení vodní překážky pomocí obojživelných BVP Rosomak s pěchotou. 

Simulovaný protivník na protilehlém břehu byl ochromen palbou vrtulníků, BVP Rosomak a Bradley, i palbou minometů RAK. Během překročení vodního toku došlo k „zasažení“ dvou Rosomaků a k jejich záchraně pomocí motorových člunů. Celkově se na druhou stranu obojživelně dostalo 16 BVP Rosomak. Jako poslední vodní tok překonaly zdravotnické transportéry Rosomak WEM a pásové obojživelné transportéry PTS nesoucí americká vozidla Humvee.

Po dobytí druhého břehu se přistoupilo ke stavbě pontonového mostu, přes který se na protilehlý břeh dostaly tanky Abrams a BVP Bradley.


BVP Bradley překonávají pontonový most

Celé Polsko je protkáno obrovským množstvím vodních toků a vodních překážek. V éře přesných zbraní se ale nedá spoléhat na klasické mosty. Nejen, že mohou být zničeny, co hůř, mohou být zničeny zrovna v době, kdy přes ně bude projíždět vojenská technika. Schopnost vlastními silami překonávat vodní překážky bude mít proto strategický význam v případném válečném konfliktu.

Zajímavé je, že souběžně na Baltu probíhá největší polské cvičení Anakonda 20 (koná se každé dva roky), do kterého je zapojeno 5000 příslušníků polských pozemních sil, námořnictva a letectva. Během cvičení například polské F-16 odpálily střely Maverick proti námořním cílům na Baltském moři, stejně také polské samohybné houfnice Krab odstřelovaly cvičné námořní cíle.

Letošní cvičení Defender v Evropě není rozhodně poslední, ba naopak – cvičení Defender je nově založený každoroční výcvikový cyklus amerických ozbrojených sil, který otestuje masivní přesuny amerických vojáků do Evropy a Pacifiku. Příští rok se ale Pentagon zaměří spíše na cvičení Defender-Pacific 21, v rámci kterého dojde k přesunu celé americké divize (zřejmě námořní pěchoty).

Zdroj: Wojsko-PolskieDefence24, US Army Europe

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polská armáda převzala první sériové samohybné houfnice Krab

V těchto dnech polský 5. Lubušský dělostřelecký pluk převzal první baterii pásových samohybných ...

Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů

Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...

Přichází epocha polského bojového vozidla pěchoty Borsuk

Polský portál Dziennik Zbrojny přinesl obsáhlý materiál o třech zásadních projektech polských ...

První tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Polská armáda 8. května dokončila vojskové zkoušky tanků Leopard 2A4 modernizovaných na standard ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  09:51 15.06.2020
  • liberal shark
   13:17 17.06.2020

   Oficiální vyjádření polské strany pořád neexistuje, takže problém trvá.

   Oficiální vyjádření polské strany pořád neexistuje, takže problém trvá.

   • PavolR
    14:59 17.06.2020

    No neviem, v tom článku to otvorene označili za nedorozumenie.

    No neviem, v tom článku to otvorene označili za nedorozumenie.

 • Sgt Murphy
  13:24 14.06.2020

  Keď ste tu pripomenuli Česko-Poľský územný problém...

  Pomerne silný príhovor k stému výročiu podpísania Trianonskej zmluvy a územným nárokom Maďarska mal nedávno Viktor Orbán v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď ste tu pripomenuli Česko-Poľský územný problém...

  Pomerne silný príhovor k stému výročiu podpísania Trianonskej zmluvy a územným nárokom Maďarska mal nedávno Viktor Orbán v meste Sátoraljaújhely ležiacom na Slovenskej hranici.

  V niektorých vetách síce pripomína dôležitosť spojenectva štátov po rozdelení Maďarska Trianonskou zmluvou. Inými vetami však pripomína dôležitosť akejsi obnovy Maďarska v podobe spred 4. júna 1920.

  Z jeho slov idú vážne obavy o rešpektovanie tejto zmluvy Maďarskom.

  Posúďte sami. V jeho prejave zazneli vety ako:

  - "Západ znásilnil tisícročné hranice a dejiny strednej Európy."
  - "Tak ako je platné, že čo patrí spolu, to sa spojí, rovnako je pravdou, že čo nepatrí spolu, to sa aj rozpadne."
  - "Správne vraveli pred sto rokmi: my sa ešte zúčastníme na pohrebe tých, ktorí nás chceli položiť do hrobu."
  - "Aby tomu bolo tak aj naďalej, rýchlo napreduje aj budovanie novej maďarskej armády."
  - "Sto rokov trvajúca karanténa po Trianone sa skončila."
  - "Začal sa návrat Maďarov do ich vlasti."
  - "Privedieme Maďarsko až k bránam víťazstva."
  - "Čakajú na vás veľké časy."
  - "Pripravujte sa, každý deň sa pripravujte. Maďarsko predovšetkým, Pán Boh nad nami."
  - "Maďarsko do toho, Maďari do toho!"

  To sú veľmi silné slová z úst premiéra štátu, s ktorým sme viedli vojenský konflikt v roku 1919 a opäť v roku 1939, kedy okupoval značnú časť nášho územia.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   13:50 14.06.2020

   Pripomínam, že Slovensko-Maďarské vzťahy boli od samotného vzniku Slovenskej republiky vždy napäté, viz. vodné dielo Gabčíkovo, neutíchajúce spory s maďarskou menšinou na Slovensku ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pripomínam, že Slovensko-Maďarské vzťahy boli od samotného vzniku Slovenskej republiky vždy napäté, viz. vodné dielo Gabčíkovo, neutíchajúce spory s maďarskou menšinou na Slovensku a mnohé iné, ktoré vytvárali rozkol medzi obomi stranami dlhé roky a dodnes stoja vzťahy oboch krajín na tenkom ľade.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    13:30 15.06.2020

    Jaki polsko-czeski konflikt terytorialny? To "dobry temat" dla rosyjskich / niemieckich prowokatorów, którzy chętnie chcą wykorzystać takie antagonizmy do rozgrywania swoich ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jaki polsko-czeski konflikt terytorialny? To "dobry temat" dla rosyjskich / niemieckich prowokatorów, którzy chętnie chcą wykorzystać takie antagonizmy do rozgrywania swoich interesów...
    A nie jakiś poważny temat...

    A co miał Twoim zdaniem powiedzieć Orban z tej "okazji"
    - udać że tego wydarzenia nie było
    - powiedzieć - że "to dobrze że tak się stało"
    Dla mnie z tej wypowiedzi najważniejsze jest to
    - "Západ znásilnil tisícročné hranice a dejiny strednej Európy."
    To jest w kontekście konfliktu Bruksela vs Budapeszt...
    Ot konsolidacja opinii publicznej i "puste gadanie".

    Owszem Wasze relacje są trudne - ale w regionie są siły które mogą "balansować" takie antagonizmy - chociażby Rumunia (silniejsza od Węgier i też "skonfliktowana" )

    Generalnie suma sił w regionie jest ZERO i dopóki nie dpouścimy sił z zewnątrz (Niemcy, Rosja lub inne) to jest spokój i balans...
    Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     19:17 15.06.2020

     Hmm... zaujímavé, keď sa jedná čo i len najmenšiu zmienku o Poľské územia tak okrídlený Poľský Husári nasadajú na kone so zbraňami v rukách... keď sa jedná o Slovensko, tak Poliak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hmm... zaujímavé, keď sa jedná čo i len najmenšiu zmienku o Poľské územia tak okrídlený Poľský Husári nasadajú na kone so zbraňami v rukách... keď sa jedná o Slovensko, tak Poliak ide celú situáciu zľahčovať...
     Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      20:27 15.06.2020

      A czy to wstyd, że byliśmy kiedyś regionalnym mocarstwem?

      Sprawa nie jest taka prosta...
      I nie jest tak że każdy Polak 'tęskni" za Lwowem czy Wilnem.
      Raczej takich jest coraz ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A czy to wstyd, że byliśmy kiedyś regionalnym mocarstwem?

      Sprawa nie jest taka prosta...
      I nie jest tak że każdy Polak 'tęskni" za Lwowem czy Wilnem.
      Raczej takich jest coraz mniej

      Nie - nie bagatelizuję problemu węgiersko-słowackiego, ale powiedzmy sobie szczerze - siły są wyrównane i nie widać by w długoterminowej perspektywie coś się zmieniło.

      Orban może dużo mówić - ale ma zbyt wielu wrogów...
      Tak 'wojować' się nie da...
      Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   14:07 14.06.2020

   Ono i Československo udělalo Maďarům docela čáru přes rozpočet. Četl jsem práci zabývající se lingvistickým vývojem na Slovensku během R-U mocnářství a vývoj byl takový, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono i Československo udělalo Maďarům docela čáru přes rozpočet. Četl jsem práci zabývající se lingvistickým vývojem na Slovensku během R-U mocnářství a vývoj byl takový, že "Maďarizace" probíhala slušnou rychlostí a nebýt první republiky tak by podle těch prognoz slovenský jazyk úplně zanikl (podobně jako germanizace u nás). Jinak jsou to docela silná slova z úst premiéra země a to i když to budu brát s nadsázkou (vytrženo z kontextu). Snad vám nevyzbrojujeme nepřítele.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    18:07 14.06.2020

    "Kto hľadí na svet po maďarsky, vidí ho očami svätého Štefana. Hľadieť na 21. storočie očami svätého Štefana znamená to, že Karpatskú kotlinu chceme urobiť veľkou spoločne s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Kto hľadí na svet po maďarsky, vidí ho očami svätého Štefana. Hľadieť na 21. storočie očami svätého Štefana znamená to, že Karpatskú kotlinu chceme urobiť veľkou spoločne s národmi, s ktorými v nej spolunažívame."

    Napríklad by ma zaujímalo, v akom zmysle mám vnímať túto vetu. Práve totiž to bol Štefan I., ktorý pričlenil územie dnešného Slovenska k Uhorsku.

    Takže ak Orbánov príhovor mám brať doslovne tak celé je to čistá provokácia a významný bezpečnostný problém strednej EU.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     08:59 15.06.2020

     Historicky to bolo skôr naopak. Po smrti otca (997) z pozície nitrianskeho údelného kniežaťa postupne ako porážal svojich oponentov pripojil jednotlivé časti budúceho Uhorska k ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Historicky to bolo skôr naopak. Po smrti otca (997) z pozície nitrianskeho údelného kniežaťa postupne ako porážal svojich oponentov pripojil jednotlivé časti budúceho Uhorska k dnešnému Slovensku. ;-p Ale samozrejme tu bolo aj poľské intermezzo, kedy pravdepodobne istú časť Nitrianska ovládal Boleslav Chrabrý ( https://www.academia.edu/39653... ).
     Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:13 15.06.2020

      Ten odkaz je plný fabulácií čo keby niekedy sa stalo alebo nestalo. Neviem v ktorom paralelnom svete si akože podľa teba malo Nitrianske kniežatstvo pripojilo územia Uhorského ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ten odkaz je plný fabulácií čo keby niekedy sa stalo alebo nestalo. Neviem v ktorom paralelnom svete si akože podľa teba malo Nitrianske kniežatstvo pripojilo územia Uhorského kráľovstva a nie naopak...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:41 15.06.2020

      Ten odkaz je seriózna vedecká práca, ktorá sumarizuje čriepkovité a často nejasné informácie k téme dočasného poľského záboru územia Nitrianskeho kniežatstva.

      O Uhorskom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ten odkaz je seriózna vedecká práca, ktorá sumarizuje čriepkovité a často nejasné informácie k téme dočasného poľského záboru územia Nitrianskeho kniežatstva.

      O Uhorskom kráľovstve možno hovoriť až po korunovácií Štefana za kráľa. Pred nástupom sa územie budúceho kráľovstva skladalo z veľmi voľne previazaných kmeňových území, ktorých miestnie knižatá robili vlastnú politiku. Keď sa Štefan z pozície nitrianskeho kniežaťa prihlásil o veľkokniežací post po svojom otcovi - na ktorý podľa zvykového práva nemal nárok - celým jeho panstvom bolo iba Nitrianske kniežatstvo, ktoré zväčšoval o územia svojich porazených protivníkov, vytvoriac pritom centralizovaný štát podriadený priamo jeho osobe z milosti Božej. Tak sa sformovalo Uhorské kráľovstvo a celý tento proces bol odštartovaný v roku 997 vo vojenskom tábore pri Bíni.
      Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:09 14.06.2020

   To posledné je už roky rokúce obľúbeným terčom maďarských humoristov. ;-)

   Inak, vybrali ste z toho celého asi najnepodstatnejšie blbosti. Mňa osobne zaujalo skôr, čo hovoril o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To posledné je už roky rokúce obľúbeným terčom maďarských humoristov. ;-)

   Inak, vybrali ste z toho celého asi najnepodstatnejšie blbosti. Mňa osobne zaujalo skôr, čo hovoril o stavbe mostov a plynovej prípojky, ako i železničnej trate Belehrad-Budapešť, ako reflektovaní hospodárskej sily Maďarska, ako i to, že čo terajšia generácia pripraví, to nasledujúca dokončí.

   Osobne to nevnímam ako prejav snahy o priamu revíziu Trianonu, skôr znovaoživenie predstáv zo začiatku 20. storočia (už aj vtedy úplne uletených), podľa ktorých by Maďari mali byť hegemónmi stredného Dunaja a priľahlých častí Balkánu. A samozrejme už aj náznak, že zakomponuje do celého aj nasledujúcu generáciu, teda zrejme jeho syna Gašpara, ako svojho nástupcu čele Maďarska.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    17:54 14.06.2020

    PavolR: Som rád za tvoju reakciu na môj príspevok, pretože priznám sa nemám až taký veľký prehľad o dianí a problematike Maďarska a do akej mierny mám brať Orbánove slová s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Som rád za tvoju reakciu na môj príspevok, pretože priznám sa nemám až taký veľký prehľad o dianí a problematike Maďarska a do akej mierny mám brať Orbánove slová s nadhľadom.

    Avšak osobne mi nepríde ako "nepodstatná blbosť" alebo "humor", keď premiér susednej krajiny, s ktorou zdieľame nepríliš blahú minulosť a dvakrát v minulom storočí vojensky obsadila značnú časť nášho územia, má príhovor o akejsi zrade, krivdách, obnoveniu moci a územných nárokoch v kontexte miliardových nákupov novej vojenskej techniky.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:24 14.06.2020

     Ide o reflektovanie vojenskej sily. Plus už pár rokov sa snažia o vytvorenie spoločnej NATO-divízie s nami, Slovinskom a Chorvátskom. Na základe aktuálneho stavu armády by sa im ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ide o reflektovanie vojenskej sily. Plus už pár rokov sa snažia o vytvorenie spoločnej NATO-divízie s nami, Slovinskom a Chorvátskom. Na základe aktuálneho stavu armády by sa im ťažko zdôvodňovalo, prečo by malo takejto divízii veliť práve Maďarsko.
     Orbánova regionálna stratégia je založená na koncepcii "aby mali okolité štáty záujem na úspechu Maďarska". Jeho cieľom je "prebudovanie strednej Európy" v zmysle vytvorenia alternatívy k EU s centrom v Budapešti (verí v jej rozpad). Vynakladá preto veľké úsilie na všemožné previazanie záujmových krajín na Maďarsko. využíva peniaze daňových poplatníkov na tvorbu infraštruktúry v okolitých krajinách cez svojich oligarchov, v Slovinsku a Sev. Macedósku skúpili médiá a masívne podporujú s Orbánom spriaznené miestne strany (https://www.napi.hu/nemzetkozi... ; https://blog.atlatszo.hu/2018/... ). Buduje si pozície aj v Srbsku a Sev. Macedósku a v Kosove neustále navyšujú maďarský kontingent, zjavne so zámerom prebrať velenie vojenskej misie od Talianov.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:26 14.06.2020

      malo byť "... Srbsku, Bosne a v Kosove..."

      malo byť "... Srbsku, Bosne a v Kosove..."

     • Nesher
      21:05 14.06.2020

      Tak na tohle jsem vážně zvědavý, něco podobného chtějí i Poláci, jejich inciativa "Trojmoří" (oprášený a lehce modernizovaný meziválečný plán Mezimoří) míří podobným směrem, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak na tohle jsem vážně zvědavý, něco podobného chtějí i Poláci, jejich inciativa "Trojmoří" (oprášený a lehce modernizovaný meziválečný plán Mezimoří) míří podobným směrem, centrum má být samozřejmě Varšava, která si alespoň byla schopná sehnat rétorickou podporu Washingtonu. Nicméně na nějakou skutečnou sféru vlivu jsou obě země příliš chudé a slabé.
      Nemohu než konstatovat, že jsem rád, že ani jedno není náš problém. K polské iniciativě je naše vláda, ale i opozice velmi vlažná a maďarské sny o novém Uhersku se nás od 1. 1. 1993 netýkají.
      Tedy si jen můžeme sednout a prodávat zbraně každému kdo je bude chtít, zatím vedou Maďaři :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      14:06 15.06.2020

      Pro Nesher
      Żeby to było takie proste
      Trójmorze to projekt amerykański.
      Proszę odróżnić to co mówią politycy od tego co jest rzeczywistością.
      To nie polscy politycy "wymyślili" to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro Nesher
      Żeby to było takie proste
      Trójmorze to projekt amerykański.
      Proszę odróżnić to co mówią politycy od tego co jest rzeczywistością.
      To nie polscy politycy "wymyślili" to pojęcie - tylko maja za zadanie je promować w ramach "strategicznego sojuszu"

      Czy to nie dotyczy Czech - wszystko zależy od tego czyje służby będą silniejsze...
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:07 15.06.2020

      Lukas
      Nechme toho, celý problém v našem nepochopení je v tom, že já Polsko trochu znám, kdežto ty Česko naziráš prostřednictvím polské mytologické historiografie.
      Ten projekt je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Nechme toho, celý problém v našem nepochopení je v tom, že já Polsko trochu znám, kdežto ty Česko naziráš prostřednictvím polské mytologické historiografie.
      Ten projekt je polský, svědčí o tom mj. i to jak se podobá meziválečnému Mezimoří. Máme takové přísloví, když něco vypadá jako kachna, kejhá to jako kachna, tak to zřejmě bude kachna.
      A u nás rozhodně nevyhrají ti co mají silnější tajné služby, ale ti co jsou pro nás důležití ekonomicky, což je Západní Evropa. Žádný blok chudých a ještě chudších, s americkou podporou nebo bez, prostě eventuální ztrátu trhu na západ od Aše nevykompenzuje.
      My si totiž na rozdíl od Poláků či Maďarů uvědomujeme, že pár staletí už velmoc nejsme a ani o nesmyslně neusilujeme. A jediné co nás může v tomhle prostoru udržet ve slušném stavu je pragmatismus. Tedy max. snaha o dobré vztahy se všemi, ale když dojde na lámání chleba, čistý pragmatismus. Aneb jak řekl jeden náš nedávný ministr zahraničí, "nemůžeme si dovolit dělat politiku proti Německu, protože pak začne dělat Německo politiku proti nám a hádejte kdo to v konečném výsledku vyhraje?"
      Polský a maďarský "kulturkampf" se Západem ani snaha o opětovnou christianizaci Evropy nikoho, krom volksrusáků, v ČR nedojímají.
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      21:24 15.06.2020

      PRO Nesher - skąd wiesz jaką ja mam wiedze historyczną?

      Mylisz się - ja jestem z tych ludzi którzy sa bardzo krytyczni wobec "polityki historycznej"
      ale powiedzmy sobie szczcrze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PRO Nesher - skąd wiesz jaką ja mam wiedze historyczną?

      Mylisz się - ja jestem z tych ludzi którzy sa bardzo krytyczni wobec "polityki historycznej"
      ale powiedzmy sobie szczcrze - KAŻDY ją uprawia.
      Wy też.
      Nie znasz idei międzymorza Piłsudskiego (Polaka urodzonego w zułowe - dzisiejsza Litwa - Zalavas) wiec "nie widzisz różnicy' z Trójmorzem które obejmuje Bałkany czy Rumunie.
      Trójmorze to projekt amerykański - szukanie analogi z Piłsudskim to taki tani marketing dla niedouczonych - takich co nie czytali ani Piłsudskiego ani Feliksa Koniecznego czy Wacława Nałkowskiego      Czytając twoje wypowiedzi o PL widzę, że pomimo kontaktu z PL wiele nie rozumiesz.
      Np. tego że nie ma żadnej "kulturkampf' z zachodem
      jest tylko wojna
      - polityków na usługach amerykańskich
      z
      - politykami na usługach niemieckich, którzy zostali 'zdetronizowani' w 2015 roku

      To tak naprawdę wojna o wpływy - kto będzie dominował politycznie... I realizował swoją 'wielką politykę"- drach nach osten w ramach integracji UE lub budowy "nowego kordonu sanitarnego"

      Reszta - czyli gadanie o "demokracji" czy "wartościach chrześcijańskich" - to bzdury dla naiwnych.

      Polityka to nie dziennik w TV
      Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:58 14.06.2020

     Ešte sa žiada dodať, že Orbán vynaložil obrovské úsilie, aby získal pozíciu Eurokomisára pre rozširovanie, lebo tak získa väčší vplyv na Balkáne (+ snaží sa cez tento post zlepšiť ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ešte sa žiada dodať, že Orbán vynaložil obrovské úsilie, aby získal pozíciu Eurokomisára pre rozširovanie, lebo tak získa väčší vplyv na Balkáne (+ snaží sa cez tento post zlepšiť svoje pozície v Turkickej rade). Počas koronakrízy vyviezli obzvlášť do Balkánskych krajín množstvo ochranných pomôcok (hoci doma sa ich nedostávalo): https://168ora.hu/itthon/szijj...

     Želiezko v ohni majú aj v Chorvátsku v podobe Miroslava Škora ( https://azonnali.hu/cikk/20200... ) , no ich vzťahy so samotnou krajinou sú zatiaľ skôr napäté. No a samozrejme je tu ešte Rumunsko, s ktorým budú mať najväčšie problémy: https://azonnali.hu/cikk/20191... ; https://azonnali.hu/cikk/20191... )
     Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:23 14.06.2020

      Takže Orbánova cesta ako "zblížiť" Slovensko s Maďarskom je ... "démonizovať" západnú EU, odmietať rozdelenie Uhorska Trianonskou zmluvou, vykresliť rozpad Uhorska ako zradu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takže Orbánova cesta ako "zblížiť" Slovensko s Maďarskom je ... "démonizovať" západnú EU, odmietať rozdelenie Uhorska Trianonskou zmluvou, vykresliť rozpad Uhorska ako zradu západných mocností a vykresliť Maďarsko ako obeť, "kúpiť si" slovenskú verejnú mienku, investovať prostriedky do slovenskej infraštruktúry a pripomenúť, že na dosiahnutie svojich cieľov budujú značnú vojenskú silu, aby "opäť žiarili všetky kamene na Svätováclavskej korune" a nakoniec sa centrum politického a vojenského diania oboch krajín opäť presunulo do Budapešti.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:43 14.06.2020

      Pardon, Svätoštefanskej koruny.

      Pardon, Svätoštefanskej koruny.

     • PavolR
      20:53 14.06.2020

      Zhruba tak. Našou výhodou je, že Maďarsko je relatívne chudobná nedemokratická krajina, ktorá svoje hospodárstvo dlhodobo doslova "prepaľuje", aby boli prostriedky na Orbánove ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zhruba tak. Našou výhodou je, že Maďarsko je relatívne chudobná nedemokratická krajina, ktorá svoje hospodárstvo dlhodobo doslova "prepaľuje", aby boli prostriedky na Orbánove maniere a popri tom vedie viacero konfliktov. Vlastne iba stačí chrúmať chipsy a sledovať, kedy im to cele vybuchne.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:05 14.06.2020

      ... pokiaľ by sa nezopakoval "scenár 1541" - teda, že by Orbána pri jeho páde zachytil Erdogan, ako jeho posledný spojenec. Vtedy by to len celé dostalo skutočne nepríjemný rozmer.
      Zobrazit celý příspěvek

      ... pokiaľ by sa nezopakoval "scenár 1541" - teda, že by Orbána pri jeho páde zachytil Erdogan, ako jeho posledný spojenec. Vtedy by to len celé dostalo skutočne nepríjemný rozmer.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:48 14.06.2020

      Jediné v čo dúfam je, aby som nikdy nemusel stáť na Slovensko-Maďarskej hranici s puškou v ruke, poprípade moji potomkovia, ak by niekoho, napríklad Orbána napadlo, že bolo krivdou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jediné v čo dúfam je, aby som nikdy nemusel stáť na Slovensko-Maďarskej hranici s puškou v ruke, poprípade moji potomkovia, ak by niekoho, napríklad Orbána napadlo, že bolo krivdou voči Maďarsku a maďarskému obyvateľstvu keď museli v roku 1945 vrátiť juh Slovenska, ako to teraz vykresluje s Trianonskou zmluvou...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:35 15.06.2020

      Keď sa pozrieme, ako prepadol forint po tom, ako si Orbán nechal odhlasovať výnimočné právomoci na neurčitú dobu a že sa z toho prepadu už úplne nespamätá, tak je jasné, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Keď sa pozrieme, ako prepadol forint po tom, ako si Orbán nechal odhlasovať výnimočné právomoci na neurčitú dobu a že sa z toho prepadu už úplne nespamätá, tak je jasné, že Maďarsko si zbraňami hrkať nemôže dovoliť, ak nechce hospodársky tvrdo padnúť na hubu.
      Riziko by sa mohlo výraznejšie zvýšiť v prípade, ak by Orbánov režim vydržal do nástupu jeho syn, u ktorý na politickú koncepciu svojho otca namotáva náboženské vízie, má už za sebou kariéru vodcu novokalvínskeho náboženského hnutia ( https://168ora.hu/itthon/orban... ), nedávno absolvoval vojenský výcvik u špeciálov ( https://index.hu/belfold/2019/... ).
      Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   13:16 17.06.2020

   Někdo by měl Orbánovi připomenout, že Uherské království nebylo maďarské království, ale mnohonárodní stát. A také že původní abyvatelstvo panonské nížiny bylo slovanské a Maďaři ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Někdo by měl Orbánovi připomenout, že Uherské království nebylo maďarské království, ale mnohonárodní stát. A také že původní abyvatelstvo panonské nížiny bylo slovanské a Maďaři tam přišli jako nájezdníci.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    14:55 17.06.2020

    S prvou vetou súhlas, no s pôvodným obyvateľstvom by som veľmi nehrotil, lebo tak, ako aj u vás, tam boli ešte predtým Kelti, Panónci, dokonca čiastočne Rimania, rôzni Germáni, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S prvou vetou súhlas, no s pôvodným obyvateľstvom by som veľmi nehrotil, lebo tak, ako aj u vás, tam boli ešte predtým Kelti, Panónci, dokonca čiastočne Rimania, rôzni Germáni, Jazygovia a v rovnakom čase ako Slovania sa tam usádzali aj Avari. ;-)
    Skrýt celý příspěvek

 • technik
  22:55 09.06.2020

  Musel bych být jako velitel úplný retard překonávat vodní tok v místě předpokládaného výskytu nepřítele. Kouzlo plavbyschopnosti je právě v rychlé rekognoskaci vodního toku, dvou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musel bych být jako velitel úplný retard překonávat vodní tok v místě předpokládaného výskytu nepřítele. Kouzlo plavbyschopnosti je právě v rychlé rekognoskaci vodního toku, dvou přilehlých břehů a šup jsem na druhé straně kde pak operuji dle možností. Když už nacvičuji násilný přechod vodního toku tak s kompletní osádkou, munici a střelbou, pak to má nějaký význam.
  Jinak PTS potěšil je vidět že ani Němci nemají adekvátní náhradu tohoto vynikajícího stroje.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:23 10.06.2020
   Oblíbený příspěvek

   No víte, on nepřítel má dost často takovou nepříjemnou vlastnost. Využívat vodní toky ke své obraně. Vodní toky tak nějak tvoří přirozenou obranu, takže je pravděpodobné, že se u ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No víte, on nepřítel má dost často takovou nepříjemnou vlastnost. Využívat vodní toky ke své obraně. Vodní toky tak nějak tvoří přirozenou obranu, takže je pravděpodobné, že se u nich na druhém břehu bude vyskytovat nějaký ten protivník v určité síle.
   Prakticky píšete stejný nesmysl, jako alexa123 dole.
   Smyslem každého cvičení je totiž vyzkoušet si postupy za jistých okolností a v jistých situacích, které by v případném konfliktu mohli nastat. A ne polemizovat o tom, že za jiných podmínek by to vypadalo jinak. Jinačí způsob nasazení, za jinačích podmínek se bude nacvičovat na jinačím cvičení.
   Teď se cvičí tohle, protože velitelství rozhodlo, že je to potřeba nacvičit. Nic víc v tom není.
   Můžete totiž vy sám 100% potvrdit, že k tomuto nebo podobnému scénáři nemůže nikdy dojít?
   :)
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    10:04 10.06.2020

    Ne nepřítel většinou nemá prostředky obsazovat povodí řek ale spíše mosty.
    Nesmysly píšete vy. Tohle je prostý překonání vodního toku nic víc nic míň. Je to cvičiště pro plavbu s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ne nepřítel většinou nemá prostředky obsazovat povodí řek ale spíše mosty.
    Nesmysly píšete vy. Tohle je prostý překonání vodního toku nic víc nic míň. Je to cvičiště pro plavbu s předem vypracovanými okopy, vjezdy a výjezdy do vody. To je realitě hodně vzdálené, nenapadam způsob provedení ale scénář cvičení který je spíš dělaný pro PR než pro taktický nácvik násilného přechodu vodního toku s ostrou střelbou.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:53 10.06.2020
     Oblíbený příspěvek

     Ale no tak. Mosty bývají dost často to první co vyletí do luftu, protože představují nejjednodušší způsob překročení vodního toku.
     Řeky a vodní toky všeobecně jsou přirozenými ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale no tak. Mosty bývají dost často to první co vyletí do luftu, protože představují nejjednodušší způsob překročení vodního toku.
     Řeky a vodní toky všeobecně jsou přirozenými překážkami a brání se na nich jakékoli místo, kde je pravděpodobnost, že tam jde řeka, či vodní tok překročit. Překročit řeku, stejně jako jí bránit jde bambilióném způsobů, které se liší podle vaší síly, síly nepřítele, geografických podmínek a triliónem dalších a dalších proměnných. Neexistuje jeden jediný způsob a na to jsem upozorňoval. Proto jsem psal že je to podobný nesmysl jako psal alexa123. Ten si vybral jednu situaci a na ní staví úplně všechno.
     Jenže takhle to fakt nefunguje a armády musí nacvičovat vše, i to co se vám zrovna nezdá :-)
     Skrýt celý příspěvek

     • technik
      14:24 10.06.2020

      Ano musí nacvičovat vše ale že tady nacvičují tradiční plavby s taktickým manévrem a to neznamená že nacvičují násilný přechod vodního toku. Chápu že těžko můžete pochopit rozdíl, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano musí nacvičovat vše ale že tady nacvičují tradiční plavby s taktickým manévrem a to neznamená že nacvičují násilný přechod vodního toku. Chápu že těžko můžete pochopit rozdíl, stejne jako vaše vyhazování mostu, to že se to dělo za druhé světové je jedna věc ale v době kdy máte sto tunové mosty si to tak jednoduše nemuzete dovolit. Odpálit most je až to poslední možnost kdy obrana nemá šanci zastavit postup, schválně mluvím o postupu protože tím získáte max den na reorganizaci a nepřítel překoná vodní tok za pomoci ženistů. Takže je hezký že si odpalíte most ale moc to neřeší, přece jenom už jsou jiné možnosti než v roce 1943
      Skrýt celý příspěvek

     • mladas
      21:42 11.06.2020

      "Chápu že těžko můžete pochopit rozdíl, stejne jako vaše vyhazování mostu".... co popsal Klimesov s tím lze jen souhlasit... Vodní tok je překážka. Je-li druhá strana toku v rukou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Chápu že těžko můžete pochopit rozdíl, stejne jako vaše vyhazování mostu".... co popsal Klimesov s tím lze jen souhlasit... Vodní tok je překážka. Je-li druhá strana toku v rukou nepřítele a já se tam chci dostat, musim přeplavat, zlikvidovat odpor a udržet se... tomu se říká nasilný přechod vodního toku.
      "Tradiční" plavby se týkají jen a pouze výcviku v plavaní - bez střelby, bez bojového zajištění atd. Na videu nic takového nebylo.
      "Ne nepřítel většinou nemá prostředky obsazovat povodí řek ale spíše mosty."
      Chyba nepřítel většinou zničí mosty, aby Ti znesnadnil přechod na druhou stranu. Obranu pak volí s přihlédnutím na vodní překážku - provede ženijní průzkum terénu pro zjištění vhodných míst pro přechod přes překážku, a přijme opatření, aby Ti zabránil v přechodu.
      "S předem vypracovanými okopy, vjezdy a výjezdy do vody" - tak už to většinou na cvičácích bývá. Důvod je mmj. snadná údržba cvičiště, nižší riziko poškození techniky a taky pro PR :-). Nicméně při ostré situaci by se břehy pravděpodobně ženijně upravovaly (třeba trhavinou).
      Ničení mostů se stále používa -viz třeba na Ukrajině. Je to normální způsob jak omezit mobilitu protivníka (byť pro to platí jistá pravidla) ...ano Klimesov má zase pravdu.
      "Kouzlo plavbyschopnosti je právě v rychlé rekognoskaci vodního toku..." pokud Ti to povaha břehu a nepřítel dovolí (o tom už jsem psal).
      "PTS potěšil je vidět že ani Němci nemají adekvátní náhradu" - to bude asi tím, že je to slepá ulička vývoje. Sice to přepraví náklaďák, ale nejdřív musí být prázdný. Pokud něco táhneš za náklaďákem např. dělo - smůla. Buď máš plovoucí přívěs za PTS, nebo dělo jede až v další várce. Nakládka je sice poměrně rychlá, ale... prostě dnes už jsou lepší prostředky (M3, AAAB)
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      06:11 12.06.2020

      Pochopíš jednu věc, že s dnešní ženijní technikou je ti úplně jedno jestli most stojí či nikoliv? Průměrné evropské řeky si schopen během několika málo hodin nahradit překonat za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pochopíš jednu věc, že s dnešní ženijní technikou je ti úplně jedno jestli most stojí či nikoliv? Průměrné evropské řeky si schopen během několika málo hodin nahradit překonat za pomoci pontonů. Nikdy a pokud se pletu dej sem odkaz v historii nedošlo k překonávání vodního toku v případě že na druhý straně je má břehy obsazeny protivník. Z 90 procent břehy budou zaminovany tak jako to bylo třeba na řece Uně v Jugoslávii, a pokud nemáš možnost udělat ženijní průzkum toku, břehů tak pustit se přes vodu s domněním že na druhé straně je protivník a i přes dělostřeleckou a vzdušnou přípravu je to sebevražda což dokazuje i dvě zničena vozidla při nácviku.
      Co se týká PTS kolik těch přívěsu mají české bojové roty? Líbí se mi jak tady tvrdíš něco přitom Američani kteří byli na posledních plavbách AČR byli z PTS unešeni a nechali se s ním vozit sem tam jak malé děti.
      Zničení mostu není omezení mobility protivníka, bože jak takový nesmysl můžeš vůbec říct, je to zpomalení postupu protivníka, pokud nedokážeš ubránit most stěží dokážeš ubránit povodí, to je jednoduchá rovnice která s dnešní ženijní technikou dělá řeku preplavitelnou dá se říct že kdekoliv.
      Skrýt celý příspěvek

     • mladas
      09:15 12.06.2020

      "Američani kteří byli na posledních plavbách AČR byli z PTS unešeni" jo tak to je silný argument, aby si jeho náhradu začli všichni pořizovat :-) Ty si byl na těch plavbách? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Američani kteří byli na posledních plavbách AČR byli z PTS unešeni" jo tak to je silný argument, aby si jeho náhradu začli všichni pořizovat :-) Ty si byl na těch plavbách? Protože Američani na těch plavbách rozhodně nebyli, ale byli na cvičení které se zaobíralo právě překonáváním vodního toku....ale ten rozdíl bude pro Tebe oříšek. Stejně jako jakákoliv překážka rovná se omezení mobility (české názvosloví - omezení pohybu).
      "Zpomalení postupu protivníka" - jestli na zpomalení postupu nepřítele použiješ jakýmkoliv způsobem překažky (zátarasy, ničení atd.) jedná se o omezení mobility (nabouráváš časový harmonogram postupu, změna plánu).
      "Z 90 procent břehy budou zaminovany" - jestli někde použiješ min. pole zpravidla si je i hlídáš - tudíš jsi schopný danou oblast postřelovat.
      " Sdnešní ženijní technikou dělá řeku preplavitelnou dá se říct že kdekoliv" když myslíš....
      "Průměrné evropské řeky si schopen během několika málo hodin nahradit překonat za pomoci pontonů" - máš pravdu (AČR Labe do hodiny), ale i to zdržení stačí nepříteli aby zaujal příslušná opatření...
      Ještě jedna věc: Pokud mezi stranami lítaji kulky - už se nemluví o protivníku, ale o nepříteli ;-)
      Skrýt celý příspěvek

     • mladas
      09:26 12.06.2020

      Ještě jedna věc: Překažky (zátarasy, ničení atd.) by na sebe měly navazovat. Tedy když se Ti podaří překoknat vodní překážku čekají na Tebe další překážky a zátarasy...

      Ještě jedna věc: Překažky (zátarasy, ničení atd.) by na sebe měly navazovat. Tedy když se Ti podaří překoknat vodní překážku čekají na Tebe další překážky a zátarasy...

     • Scotty
      11:28 12.06.2020

      technik
      /Líbí se mi jak tady tvrdíš něco přitom Američani kteří byli na posledních plavbách AČR byli z PTS unešeni a nechali se s ním vozit sem tam jak malé děti./
      Říkali že tohle ...
      Zobrazit celý příspěvek

      technik
      /Líbí se mi jak tady tvrdíš něco přitom Američani kteří byli na posledních plavbách AČR byli z PTS unešeni a nechali se s ním vozit sem tam jak malé děti./
      Říkali že tohle v Disneylandu nemají.
      Použitelnou techniku pro překonání vodního toku si představuji nějak takhle.
      https://www.natoaktual.cz/zpra...
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      12:22 12.06.2020

      To mladas
      Ano byl a ti Američani tam byli a to se můžeš stavět třeba na hlavu. Taktéž padly slova chvály na T72M4CZ a její schopnost brodění.
      To sccoty
      PTS má svoje výhody a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To mladas
      Ano byl a ti Američani tam byli a to se můžeš stavět třeba na hlavu. Taktéž padly slova chvály na T72M4CZ a její schopnost brodění.
      To sccoty
      PTS má svoje výhody a poměrně dobrou spolehlivost proto nevidím jediný důvod jej teď nahrazovat když jsou daleko potřebnější projekty a samozřejmě souhlasím že existují modernější prostředky ale agilita PTS ve vodě či v terénu je na 40 starý stroj velmi dobrá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:44 12.06.2020

      Pánové, tady jste narazili na Technika Pytlíka. Všude byl a všechno viděl. Všechno ví nejlíp, protože se vyklubal v prostoru pro výsadek...

      Pánové, tady jste narazili na Technika Pytlíka. Všude byl a všechno viděl. Všechno ví nejlíp, protože se vyklubal v prostoru pro výsadek...

     • Scotty
      13:09 12.06.2020

      technik
      Souhlasím že PTS je zajímavý kus vojenské historie, ale dnes už nic víc. Nosnost 10 tun je už prostě málo.
      To že se minimálně dalších 5 let nebude v téhle oblasti nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Souhlasím že PTS je zajímavý kus vojenské historie, ale dnes už nic víc. Nosnost 10 tun je už prostě málo.
      To že se minimálně dalších 5 let nebude v téhle oblasti nic kupovat souhlasím, ale na nákup nových pontonů bude stejně muset dojít.
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      17:40 12.06.2020

      To Torong
      Jo měl jsem to v životě štěstí odjezdit přes 20 druhů pásove a 30 druhů kolové techniky. Chápu že tě to strašně sere ale to není můj problém. Někdo prostě umí druhý ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Torong
      Jo měl jsem to v životě štěstí odjezdit přes 20 druhů pásove a 30 druhů kolové techniky. Chápu že tě to strašně sere ale to není můj problém. Někdo prostě umí druhý čumí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:49 16.06.2020

      Nezlob se, ale fakt si nesednu na zadek z toho, že jsi si zajezdil s tankem. Já pracoval s takovými technologiemi a podíval se do takových míst, o kterých se tobě ani nesnilo a je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nezlob se, ale fakt si nesednu na zadek z toho, že jsi si zajezdil s tankem. Já pracoval s takovými technologiemi a podíval se do takových míst, o kterých se tobě ani nesnilo a je otázkou jestli bys měl odvahu se tam podívat. Přesto se na lidi nedívám přes prsty a nedávám jim najevo, že jsou hlupáci, když se mnou nesouhlasí a netvářím se, že jenom já vím všechno nejlíp, jako to děláš ty.
      Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:10 09.06.2020

  Zajímavé je, že polská armáda okupuje české území a všem je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je, že polská armáda okupuje české území a všem je to jedno.

  https://www.denik.cz/regiony/p...
  Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   22:41 09.06.2020
   • (13)

   Spokojnie - jutro idziemy na Pragę...

   Tak więc chowaj piwo do piwnicy...

   Spokojnie - jutro idziemy na Pragę...

   Tak więc chowaj piwo do piwnicy...

   • cejkis
    23:39 09.06.2020

    Mne stačí polská prasata na českých silnicích natož číst tyhle žvejky.

    Mne stačí polská prasata na českých silnicích natož číst tyhle žvejky.

    • Lukas
     07:44 10.06.2020

     To co? - proklamacja 17 Bundeslandu?

     To co? - proklamacja 17 Bundeslandu?

   • liberal shark
    08:37 10.06.2020
    Oblíbený příspěvek

    Nechci tady startovat nějakou flame war, ale historické zkušenosti XX století nejsou zrovna nejlepší - pokus o jednostrannou anexi Těšínského knížectví v roce 1918, okupace území ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nechci tady startovat nějakou flame war, ale historické zkušenosti XX století nejsou zrovna nejlepší - pokus o jednostrannou anexi Těšínského knížectví v roce 1918, okupace území RČS v roce 1938, sabotování činnosti československé zahraniční armády během WW2, okupace a anexe Kladska v letech 1945 - 1956, brutální etnické čistky anektovaného území a soustavné přepisování historie, brutální chování polských pohraničníků v osmdesátých letech. Byl bych raději zticha a myslel na budoucnost.
    Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     09:16 10.06.2020

     Jeszcze dorzuć zabijanie polskich jeńców wziętych do niewoli przez czeskie wojsko w 1919

     Jeszcze dorzuć zabijanie polskich jeńców wziętych do niewoli przez czeskie wojsko w 1919

     • liberal shark
      10:57 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Neexistuje jediný důkaz pro takové tvrzení.

      Neexistuje jediný důkaz pro takové tvrzení.

   • Nesher
    10:09 10.06.2020
    • (2)
    Oblíbený příspěvek

    Typicky polská reakce, bohužel. Vám tohle vážně přijde normální? Vím, že jde o pár metrů přímo na hranici, nicméně tam WP nemá co dělat a už vůbec ne s nabitými zbraněmi ohrožovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Typicky polská reakce, bohužel. Vám tohle vážně přijde normální? Vím, že jde o pár metrů přímo na hranici, nicméně tam WP nemá co dělat a už vůbec ne s nabitými zbraněmi ohrožovat občany ČR. Představte si kdyby jsme to my, Němci nebo Litevci provedli vám, tak budete mávat šavlemi jak pominutí. Mimochodem si vzpomínám jak za povodní v roce 2002 byla v Polsku celonárodní hysterie, dokonce se o tom jednalo v Sejmu, kvůli zcela lživé zprávě, že české Mi 24 zničily na polské straně jakousi hráz, aby se voda vylila do Polska a zachránily se vesnice na české straně. A to byl přitom fake news, tohle je fakt. A jestli, jak píšete níže, došlo jen k jakémusi navigačnímu omylu, tak je myslím čas WP rozpustit a vybudovat znovu, protože k čemu je armáda, která
    v době GPS nenajde ani čáru na mapě?
    Skrýt celý příspěvek

   • GSGPoint
    21:02 11.06.2020

    Lukas, nasi żołnierze weszli kilka metrów na terytorium Czech i chociaż nie wierzę w grożenie bronią cywilom, to jednak przyznać trzeba że zrobili źle. Myślę że dyplomaci użyli ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Lukas, nasi żołnierze weszli kilka metrów na terytorium Czech i chociaż nie wierzę w grożenie bronią cywilom, to jednak przyznać trzeba że zrobili źle. Myślę że dyplomaci użyli słowa ,,przepraszam" i na tym powinno się to zakończyć. Obecnie mamy inne sprawy na wschodzie i północy, nie ma potrzeby aby budzić czeską fobię na punkcie wymyślonej chęci okupacji Pragi... (Chociaż nie ukrywam że władze w Warszawie zachowują się jak dzieci wmawiając że Czesi to nasi przyjaciele...)
    Skrýt celý příspěvek

  • Baron
   23:29 09.06.2020
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Neuvěřitelná arogance, nechápu, že z toho hlavní téma všech zpráv. Podobné excesy by měla vláda okamžitě a nekompromisně řešit, jinak budeme za ustrašený sašky. Doufám, že něco ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Neuvěřitelná arogance, nechápu, že z toho hlavní téma všech zpráv. Podobné excesy by měla vláda okamžitě a nekompromisně řešit, jinak budeme za ustrašený sašky. Doufám, že něco podobného se ze strany Poláků nebude opakovat, jinak budou na místě obavy z možných budoucích územních nároků Varšavy.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    07:41 10.06.2020
    • (10)

    Tak, jasne - będą roszczenia terytorialne...

    I pomyśleć kto komu zarzuca "anachroniczne myślenie"...

    Tak, jasne - będą roszczenia terytorialne...

    I pomyśleć kto komu zarzuca "anachroniczne myślenie"...

    • Scotty
     08:24 10.06.2020
     • (2)
     Oblíbený příspěvek

     Vaši vojáci by měli primárně vypadnout na svojí stranu údajně uzavřené hranice a zůstat tam. Potom nebude nic vyvolávat špatné vzpomínky.

     Vaši vojáci by měli primárně vypadnout na svojí stranu údajně uzavřené hranice a zůstat tam. Potom nebude nic vyvolávat špatné vzpomínky.

     • Lukas
      08:47 10.06.2020

      Ja jednak zakładam że jakiś głupek źle wydał rozkaz lub też źle zrozumiał / wykonał rozkaz...
      To temat dla służby dyplomatycznej i tyle...

      Robienie z tego "wielkiej medialnej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja jednak zakładam że jakiś głupek źle wydał rozkaz lub też źle zrozumiał / wykonał rozkaz...
      To temat dla służby dyplomatycznej i tyle...

      Robienie z tego "wielkiej medialnej afery" jest właśnie "wywoływaniem wspomnień"...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:32 10.06.2020
      • (2)
      Oblíbený příspěvek

      Tak předpokládám že vojáci co tam hlídkují nejsou hlupáci a ví kudy prochází hranice. To že tam chrápu u ohníčku by mě nevadilo, ale to že buzerují lidi co tam procházejí v pořádku ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak předpokládám že vojáci co tam hlídkují nejsou hlupáci a ví kudy prochází hranice. To že tam chrápu u ohníčku by mě nevadilo, ale to že buzerují lidi co tam procházejí v pořádku není.
      Nevím jak by se vám líbilo kdyby se němečtí vojáci nasunuli za vaše hranice s tím že mají asi špatné rozkazy. To by jistě také evokovalo jisté historické paralely.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:17 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Scotty
      V klidu, nic jiného od nich čekat nemůžeš, jak my jeden z mála soudných Poláků jednou řekl "Poláci jsou Rusové co si o sobě myslí, že jsou Francouzi".
      Spíše mě zajímá proč ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      V klidu, nic jiného od nich čekat nemůžeš, jak my jeden z mála soudných Poláků jednou řekl "Poláci jsou Rusové co si o sobě myslí, že jsou Francouzi".
      Spíše mě zajímá proč je už PČR dávno nepozatýkala, pro krajskou zásahovku to mohlo být dobré cvičení, důvodů je proto dost, např. nedovolené ozbrojování, omezování osobní svobody, nezákonný dovoz zbraní.....
      Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      11:06 10.06.2020

      Cześć Nesher..miałem się nie udzielać w tej „fascynującej” dyskusji , ale to zaczyna przypominać „emocjonalną biegunkę” Nesher.. „ jsou Rusové co si o sobě myslí, že jsou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Cześć Nesher..miałem się nie udzielać w tej „fascynującej” dyskusji , ale to zaczyna przypominać „emocjonalną biegunkę” Nesher.. „ jsou Rusové co si o sobě myslí, že jsou Francouzi” , kolejny , Scotty.. „Pokud vám přejde normální roztahovat se na území jiného státu, pak nesete o nic lepší než Rusové„ . Mijają lata i na tym forum nic się nie zmienia, podobnie jak w czeskim społeczeństwie o czym dobrze wiemy. Utknęliście w mentalnym skansenie , generując anachronizmy głównie o swoich sąsiadach . Czas mija , świat idzie do przodu a Wy dalej na tym samym dworcu czekacie na pociąg , który już odjechał.. Incydent z polskimi Szwejkami jest tylko pretekstem ... Myślicie ,że po stronie polskiej jest taka skala słownej agresji jak u Was? Wystarczy czytać czeską prasę lub posłuchać ludzi ,którzy współpracowali z Czechami..naprawdę to wyglada bardzo źle. I dodam na koniec, jestem w pełni świadom, że mój wpis kompletnie nic nie zmieni w tej materii , dlatego to mój ostatni wpis na tym forum . Pozdrawiam !
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      11:21 10.06.2020

      Pro Nesher
      Odezwali się "święci"
      Ja nie chce cytować niektórych wypowiedzi Czechów na temat Czechów - ja tu tylko "gościem" jestem....
      Tylko powiedz mi jedno
      Czy w 1919-20 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro Nesher
      Odezwali się "święci"
      Ja nie chce cytować niektórych wypowiedzi Czechów na temat Czechów - ja tu tylko "gościem" jestem....
      Tylko powiedz mi jedno
      Czy w 1919-20 Masaryk z niecierpliwością czekał na Armie Czerwoną?

      Pro Scotty - wiesz, ja byłem w WP i jestem w stanie sobie wyobrazić ze owi patrolujący żołnierze nie wiedzieli dokładnie gdzie i jak przebiega granica - to nie Straż Graniczna...
      Lub byli na tyle głupi że postanowili "sami sobie pozwiedzać".

      Ot tego są dyplomaci - Attaché wojskowy i noty dyplomatyczne
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:04 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Lukas
      Člověk nemusí být zrovna geniální lingvista aby pochopil zdělení této cedule.
      https://www.denik.cz/galerie/p...
      Nepochybuji ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Člověk nemusí být zrovna geniální lingvista aby pochopil zdělení této cedule.
      https://www.denik.cz/galerie/p...
      Nepochybuji o tom že podobné cedule jsou i na polské straně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:32 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Lukas
      Nevím co se u vás říká o Masarykovi a první republice, ale opravdu u nás neměl nikdo důvod očekávat Rudou armádu. V tu dobu ještě bojovali naše legie proti bolševikům na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Nevím co se u vás říká o Masarykovi a první republice, ale opravdu u nás neměl nikdo důvod očekávat Rudou armádu. V tu dobu ještě bojovali naše legie proti bolševikům na Sibiři.
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      12:33 10.06.2020

      PRO Scotty - ja nie wiem co tam się dokładnie stało.
      I nie mam zamiaru "bronić" nikogo...

      Ja tylko zwracam uwagę że od rozwiązywania takich problemów są odpowiednie instytucje.

      PRO Scotty - ja nie wiem co tam się dokładnie stało.
      I nie mam zamiaru "bronić" nikogo...

      Ja tylko zwracam uwagę że od rozwiązywania takich problemów są odpowiednie instytucje.

     • Lukas
      12:46 10.06.2020

      Pro Scotty - a co robiła Czechosłowacja gdy walczyliśmy z Armią Czerwoną?
      Na co liczyły władze w Pradze "kibicując" upadkowi Warszawy?

      Widzisz w tym logikę?
      To nie jest "złośliwe ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty - a co robiła Czechosłowacja gdy walczyliśmy z Armią Czerwoną?
      Na co liczyły władze w Pradze "kibicując" upadkowi Warszawy?

      Widzisz w tym logikę?
      To nie jest "złośliwe pytanie" - może "czeska polityka historyczna" zna odpowiedź.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:44 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      No do Polsko-Sovětské války se Československo nijak nezapojilo. Což se dá očekávat když jsme proti sobě bojovali ani ne před rokem. Pokud jde o často zmiňovanou stávku železničářů, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No do Polsko-Sovětské války se Československo nijak nezapojilo. Což se dá očekávat když jsme proti sobě bojovali ani ne před rokem. Pokud jde o často zmiňovanou stávku železničářů, tak s tou neměla československá vláda nic společného. Pro Bolševiky bylo Československo kapitalistický stát a opravdu krom pár radikálů neměl nikdo důvod vítat Rudou armádu.
      Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      17:26 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Nejak tak ... na vybudovanie blokpostu majú dosť miesta na svojej strane hranice.

      To Scotty:
      "No do Polsko-Sovětské války se Československo nijak nezapojilo. Což se dá očekávat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nejak tak ... na vybudovanie blokpostu majú dosť miesta na svojej strane hranice.

      To Scotty:
      "No do Polsko-Sovětské války se Československo nijak nezapojilo. Což se dá očekávat když jsme proti sobě bojovali ani ne před rokem."
      Ono teritoriálne spory prebliehali až do polovice leta 1920... kedy Poliaci vraždili predstaviteľov čs. verejnej správy aj civilistov. Takže nevôľa pomáhať bola namieste.

      To Lukas:
      Neviem či v Prahe "kibicovali" Sovietom ale určite viem že vo Varšave aj v Krakove roku 1919 "kibicovali" sovietskym Maďarom :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:30 10.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Lukas, Tecka: mě především zaráží, že zde ještě na téma nelegálního překročení českých hranic vašimi ozbrojenými vojáky machrujete. Stát se to obráceně, tak pokud bych měl nějaký ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lukas, Tecka: mě především zaráží, že zde ještě na téma nelegálního překročení českých hranic vašimi ozbrojenými vojáky machrujete. Stát se to obráceně, tak pokud bych měl nějaký důvod psát na polském fóru, nejpíš bych psal něco ve smyslu, že to je trapný omyl.
      Jinak to, že lijete velké sumy do zbrojení ještě neznamená, že budete zapomínat financovat školství. Negramotnost by v Evropě měla být už zcela výjimečný jev, takže i Polák by si měl uměl přečíst ceduli POZOR STÁTNÍ HRANICE !
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      19:27 10.06.2020

      Pro Jura99
      A czy ty nie rozumiesz że ja po prostu NIE WIEM jak to się stało...
      Ja też Nie rozumiem jak pomimo oznakowania terenu ci żółnierze postanowili zrobić to co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro Jura99
      A czy ty nie rozumiesz że ja po prostu NIE WIEM jak to się stało...
      Ja też Nie rozumiem jak pomimo oznakowania terenu ci żółnierze postanowili zrobić to co zrobili...
      Po prostu nie wiem...

      Jednocześnie ja nie znam całej sprawy - więc nie oceniam...
      Bo to co napisały media może nie być w 100% kompletne. (Prywatnie mam złe doświadczenia z mediami dlatego nie wierze w rzetelność dziennikarzy)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:35 10.06.2020

      Seznam zprávy:
      /„Umístění stanoviště bylo výsledkem nedorozumění, a ne záměrnou činností a bylo neprodleně napraveno,“ napsalo polské ministerstvo obrany na dotaz Seznam Zpráv. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Seznam zprávy:
      /„Umístění stanoviště bylo výsledkem nedorozumění, a ne záměrnou činností a bylo neprodleně napraveno,“ napsalo polské ministerstvo obrany na dotaz Seznam Zpráv. Vojáci prý nebránili fotografování kapličky, ale samotného kontrolního bodu.

      O tématu napsal v úterý liberální polský deník Gazeta Wyborcza a další polská média a na sociálních sítích se už stala „polská invaze“ terčem vtipů./
      https://www.seznamzpravy.cz/cl...
      Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:51 10.06.2020

     Tecka
     Ti o těch Rusech a Francouzích mám z Polska.
     Jinak k těm změnám s ujíždejícím vlakům, to říkejte doma, to Polsko se vrací pod PiS vrací k zpět.
     Nás naši sousedé, bez výjimky, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tecka
     Ti o těch Rusech a Francouzích mám z Polska.
     Jinak k těm změnám s ujíždejícím vlakům, to říkejte doma, to Polsko se vrací pod PiS vrací k zpět.
     Nás naši sousedé, bez výjimky, zajímají jako obchodní partneři a případně jako příležitostní spojenci v rámci EU. Toť vše. Nemáme zájem o nějaké bloky, to nám nic dobrého nepřinese.
     A jinak k té agresi, stačí si občas přečíst nějakou diskuzi pod článkem týkající se ČR v polských novinách, tam se to pepiky jen hemží. A když už mluvíš o té zkušenosti Poláků pracujících s Čechy, měl a stále ještě, byť v omezené míře, mám tuto zkušenost. Byl jsem v teamu, který v rámci nadnárodní společnosti přebíral vedení v jedné polské firmě. To byla vážně tvrdá škola, firma před krachem, ale naprosto silná opozice vůči jakýmkoliv změnám, nenávist k novému českému vedení ještě než stačilo cokoliv udělat značná (Polákovi přece nebude v Polsku šéfovat Čech). Nakonec, byť to nebylo vůbec v plánu, jsme museli vyhodit nejen nejvyšší vedení, ale i skoro celý střední management, všude jen chaos, totální neorganizovanost, megalomanie a házení klacků pod nohy. Dnes je pobočka v rámci CEE regionu jedna z nejlepších, nicméně nejvyšší vedení musí být stále české, jinak by to nefungovalo. To nejlepší co z Polska mám je manželka, mimochodem její otec je můj zdroj ohledně té podobnosti Poláků a Rusů. Takže já narozdíl od teb vycházím z osobních zkušeností.
     Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:39 10.06.2020
    Oblíbený příspěvek

    Na MO šla žádost o informace podle Kužílkova zákona. O výsledku bude informováno.

    Na MO šla žádost o informace podle Kužílkova zákona. O výsledku bude informováno.

    • Nesher
     09:52 10.06.2020
     Oblíbený příspěvek

     Ta měla jít na Ministerstvo vnitra, nejsme ve válce, tedy za ochranu hranice odpovídá PČR.
     Jinak, ta reakce obou zdejších polských přispěvatelů ve smyslu o nic nejde, vyvoláváte ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ta měla jít na Ministerstvo vnitra, nejsme ve válce, tedy za ochranu hranice odpovídá PČR.
     Jinak, ta reakce obou zdejších polských přispěvatelů ve smyslu o nic nejde, vyvoláváte duchy minulosti, jen dokresluje jak si Polsko tu vzájemnou spolupráci představuje.
     Protože o ono o něco jde, polští vojáci s nabitými zbraněmi vstoupili bez pozvání na území cizího státu a brání jeho obyvatelům v pohybu. Kdyby tohle udělal někdo jim, tak se pominou.
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:59 10.06.2020

      Uvidíme, jak odpoví eggheads z Kulatého náměstí ;-).

      Uvidíme, jak odpoví eggheads z Kulatého náměstí ;-).

     • liberal shark
      13:23 17.06.2020

      Měl jste pravdu, odloženo pro nepříslušnost.

      Měl jste pravdu, odloženo pro nepříslušnost.

  • flanker.jirka
   19:16 10.06.2020

   cejkis
   jste se trochu pomátl, vše se vysvětlilo, ale je vidět, že i v době GPS a jiných vychytávek se najdou natvrdlí velitelé, kteří "neznají mapu" :-D

   cejkis
   jste se trochu pomátl, vše se vysvětlilo, ale je vidět, že i v době GPS a jiných vychytávek se najdou natvrdlí velitelé, kteří "neznají mapu" :-D

   • PavolR
    15:58 14.06.2020

    Najskôr sa spoliehali na nejakú lacnú gps navigáciu. Alebo zistili, že na zdolanie koronavírusu nemajú dosť kaplniek. ;-p

    Najskôr sa spoliehali na nejakú lacnú gps navigáciu. Alebo zistili, že na zdolanie koronavírusu nemajú dosť kaplniek. ;-p

 • tomas.kotnour
  19:21 09.06.2020

  Docela by mě zajímalo, jaký smysl má cvičit překročení řeky na takto upraveném toku. Obdobně je to s budováním pontonových mostů. Kolik toků je takto upravených? Z jedné strany se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo, jaký smysl má cvičit překročení řeky na takto upraveném toku. Obdobně je to s budováním pontonových mostů. Kolik toků je takto upravených? Z jedné strany se prostřednictvím simulačních systému, jako je MILES, snažíme maximálně přiblížit reálným podmínkám, ale pak prostě pošlu jednotky do prostoru, kde si někdo hrál týden s bagrem. Chápu, že pro nováčky je potřeba postupných kroků, než je, jak se říká, rovnou hodit mezi krokodýly, ale to snad na takto velkém cvičení nehrozí. Když vidím taková to cvičení, tak se mi vždy vybaví záběry z cvičení v Německu z roku 1984, kde to bylo trochu jiné kafe.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

  • petres
   21:09 09.06.2020

   Díky za toto video, to by si měli opakovaně pouštět ti, kteří jsou zastánci plavbyschopnosti KBVP, aby pochopili jaký je problém dostat se na druhém břehu (kam se nedostanu v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Díky za toto video, to by si měli opakovaně pouštět ti, kteří jsou zastánci plavbyschopnosti KBVP, aby pochopili jaký je problém dostat se na druhém břehu (kam se nedostanu v bojových podmínkách se ženijní technikou, aby se výjezd vozidel upravil) z vody. To říkám z vlastní zkušenosti, brody i plavby (podle techniky) jsem na ZVS párkrát zažil.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    22:40 09.06.2020

    Kupując 22-26 tonowe KBWP warto było mieć możliwość pływania...

    Rzeki są różne warunki brzegowe, głębokość, nurt etc...
    Ale jak masz możliwość to ją masz...

    I przeciwnik to też ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kupując 22-26 tonowe KBWP warto było mieć możliwość pływania...

    Rzeki są różne warunki brzegowe, głębokość, nurt etc...
    Ale jak masz możliwość to ją masz...

    I przeciwnik to też musi kalkulować...
    Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:11 10.06.2020

   Ono to je jednoduché. Každý plánovač velitel atd. se chce extrémním případům jako je ve vámi sdíleném videu vyhnout, protože při nich hrozí zbytečná ztráta techniky, životů, nebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono to je jednoduché. Každý plánovač velitel atd. se chce extrémním případům jako je ve vámi sdíleném videu vyhnout, protože při nich hrozí zbytečná ztráta techniky, životů, nebo zbytečné zpomalení postupu. A raději volí lepší průzkum, který by našel místo k jednoduššímu překročení řeky. Je daleko jednodušší a účinnější udělat dobrý průzkum a najít vhodné místo pro přebrodění, než se zbytečně snažit přebrodit něco kde to pomalu ani nejde :-)
   Proto se tyto postupy nacvičují častěji. Je vetší pravděpodobnost, že je armáda bude využívat.
   Ale nezoufejte armády nacvičují i to co je ve vašem odkaze, protože je potřeba aby osádky uměli i toto, ono totiž né vždy se můžete spolehnout na to, že budete mít dobré podmínky. :)
   Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  19:01 09.06.2020

  Pisem z mobilu takze sorry sorry a sorry.
  Asi budem blbec ale cim preboha utociace BVP-cka likvidovali nepriatelsku obranu na druhom brehu? Svojimi kanonikmi 30mm? Pretoze moja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pisem z mobilu takze sorry sorry a sorry.
  Asi budem blbec ale cim preboha utociace BVP-cka likvidovali nepriatelsku obranu na druhom brehu? Svojimi kanonikmi 30mm? Pretoze moja predstava o prekroceni rieky typu Visly a pod. je taka ze musi byt urobeny tazky delostrelecky a letecky prepad druhej strany aby sa plavajuce BVP-cka vóbec mohli dostat na druhy breh. Ale urobit "tazky znicujuci prepad" vzduchovkami 30mm - tak to je teda bez komentara. Ak si Rusi precitali tento clanok resp. scenar cvicenia tak urcite robia analyzu o IQ US autora scenara tohto cvicenia.
  Skrýt celý příspěvek

  • MeV6
   22:32 09.06.2020

   Dobře, ten mobil Vás omlouvá, protože je to v článku jasně napsané - "za podpory polských samohybných minometů RAK a útočných vrtulníků Mi-24, na pozice nepřátel na přilehlém a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dobře, ten mobil Vás omlouvá, protože je to v článku jasně napsané - "za podpory polských samohybných minometů RAK a útočných vrtulníků Mi-24, na pozice nepřátel na přilehlém a protilehlém břehu."
   Chce to pečlivěji číst.
   Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    08:28 10.06.2020

    ... Chce to pečlivěji číst...

    Ja by som povedal - chce to "líp přemýšlet a hlavne logicky uvažovat". Pozri si dokumenty z 2.vojny keď Rusi prekračovali Dneper. S minometmi 120mm a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ... Chce to pečlivěji číst...

    Ja by som povedal - chce to "líp přemýšlet a hlavne logicky uvažovat". Pozri si dokumenty z 2.vojny keď Rusi prekračovali Dneper. S minometmi 120mm a Mi-24 by si tam ani neprdli. Bolo to o masívnej niekoľkohodinovej delostreleckej paľbe 122 a 152mm a masívnom bombardovaní a aj tak im to veľmi nepomohlo. Prečo sa Amici zúfalo snažili získať nepoškodený most cez Rýn, keď podľa teba stačí niekoľko RAK-ov a Mi-24 aby sa dostali na druhú stranu. Pozri si aspoň 2x-3x https://www.youtube.com/watch?... a zistíš, že prekročenie veľkej vodnej plochy je jedno veľké zúfalstvo a opäť iba zúfalstvo. Tebou spomínané RAK-y a Mi-24 sú na smiech.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:59 10.06.2020
     Oblíbený příspěvek

     Palebná podpora Sovětských vojsk na Dněpru za Druhé Světové Války odpovídala síle protivníka.
     Znáte vy sílu protivníka v tomto cvičení? Neznáte.
     Takže cvičení je zaměřeno na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Palebná podpora Sovětských vojsk na Dněpru za Druhé Světové Války odpovídala síle protivníka.
     Znáte vy sílu protivníka v tomto cvičení? Neznáte.
     Takže cvičení je zaměřeno na překročení vodního toku za určitých podmínek. Kdy je daná síla nepřítele a vaše síle. A je na vás jak si poradíte. Příští měsíc můžou cvičit překročení vodního toku pěchotou jen za podpory kulometné palby a za další měsíc můžou nacvičovat přechod vodního toku za pomocí intenzivní dělostřelecké palby a masivní podpory letectva.
     Ono totiž při cvičeních se vždy nacvičuje jistá specifická situace, za stanovených podmínek aby se vyzkoušeli postupy jak moc jsou účinné nebo neúčinné a podle výsledku se postupy upravily tak aby byly efektivnější do dalšího cvičení popřípadě ostrého nasazení. Dost často se taky nacvičuje stylem, že protivník má početní, palebnou i geografickou výhodu.
     Ale to by jste všechno věděl, kdyby jste se o armádu, armády a vojenskou techniku skutečně zajímal. :-)
     Skrýt celý příspěvek

     • alexa123
      09:18 10.06.2020

      Že toto nevedeli Amici v marci 1945 keď boli posratí z toho, že mali problém prekročiť Rýn. V marci 1945, keď Amici mali absolútnu prevahu vo všetkom a Nemci "nemali čo žrať". A ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Že toto nevedeli Amici v marci 1945 keď boli posratí z toho, že mali problém prekročiť Rýn. V marci 1945, keď Amici mali absolútnu prevahu vo všetkom a Nemci "nemali čo žrať". A napriek tomu mali Amici problém prekročiť Rýn. Prečo asi?
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:58 10.06.2020

      alexa123
      Spojenecká vojska překročila Rýn mezi 24. - 28. březnem. Tedy za 4 dny.
      Toliko k té vaší hovadině :-)

      alexa123
      Spojenecká vojska překročila Rýn mezi 24. - 28. březnem. Tedy za 4 dny.
      Toliko k té vaší hovadině :-)

     • Lukas
      11:26 10.06.2020

      W 2016 na ćwiczeniach "Anakonda" zdobywano most - w Toruniu....

      W 2016 na ćwiczeniach "Anakonda" zdobywano most - w Toruniu....

    • Tecka
     09:00 10.06.2020

     Przecież to jest pokazówka dla VIP ..??
     Jak to u nas mówią , przyjeżdżają misie , to się robi małe show .. a później powrót do normalnych zajęć. @alexa123 jak chcesz oglądać ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Przecież to jest pokazówka dla VIP ..??
     Jak to u nas mówią , przyjeżdżają misie , to się robi małe show .. a później powrót do normalnych zajęć. @alexa123 jak chcesz oglądać kolorowe obrazki, to tutaj masz więcej ..
     Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   22:38 09.06.2020

   To się mylisz - bo Rosjanie robią dokładnie to samo...
   Jedną z "form natarcia" jest forsowanie rzeki (Offensive river crossings )

   Ma to miejsce gdy chcemy przekroczyć rzekę w ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To się mylisz - bo Rosjanie robią dokładnie to samo...
   Jedną z "form natarcia" jest forsowanie rzeki (Offensive river crossings )

   Ma to miejsce gdy chcemy przekroczyć rzekę w miejscu bronionym
   Do tego celu prowadzimy kombinowany atak
   - z powietrza (lotnictwo, śmigłowce, siły aeromobilne)
   - artylerią (niszczenie przedniego skraju obrony, paraliż odwodów, ogień kontbateryjny i osłonowy )
   oraz wykonujemy rzut szturmowy - na pływających wozach bojowych - celem zdobycia przyczółka....

   Na ćwiczeniach nie było spójnego sceniarusza - ćwiczono tylko pewne elementy z róznych form przekraczania rzeki...
   Skrýt celý příspěvek