Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Americký prezident Donald Trump a polský prezident Andrzej Duda; větší foto / White House

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jedním z hlavních témat bylo zřízení trvalé americké vojenské základny v Polsku. Varšava je přitom ochotna se významně finančně podílet na výstavbě a provozu základny.

Hlavním výsledkem úterní návštěvy polského prezidenta Dudy ve Washingtonu bylo podepsání strategického polsko-amerického dokumentu „Ochrana svobody a bohatství díky polsko-americkému strategickému partnerství.“

Jde o novou verzi strategického dokumentu, který nahrazuje původní deset roků starý text. Formulace v dokumentu jsou však obecné, neboť na textu deklarace se pracovalo několik let.

Přijatý dokument se skládá ze tří pilířů. Prvním pilířem je rozšíření spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, druhým spolupráce v oblasti energetiky (včetně investic do infrastruktury a odmítání plynovodu Nord Stream 2), třetím je pak hospodářská spolupráce a investice.

„Vzhledem k výzvám, jimž čelí mezinárodní řád, uznáváme, že nastal čas posílit a upevnit strategické partnerství mezi našimi národy,“ stojí v textu deklarace, „Potvrzujeme náš respekt a závazek ke společným hodnotám a demokratickým zásadám, včetně svobody, nezávislých institucí a lidského práva. Vyjadřujeme hluboké přesvědčení, že další rozvoj našich vztahů v oblasti obchodu, obrany a energetiky zvýší bezpečnost obou našich zemí a celé transatlantické oblasti.“

„Toto partnerství má zásadní význam s ohledem na stále vážnější problémy v oblasti bezpečnosti, které představuje agresivní chování Ruska, šíření zbraní hromadného ničení na celém světě, terorismus, organizované pašování migrantů a napětí na Blízkém východě,“ stojí v deklaraci.

Deklarace dále zdůrazňuje potřebu přítomnosti aliančních sil ve východní části NATO a také důležitost přítomnosti amerických sil v Evropě. Zvažovaná americká základna v Polsku pak má posílit bezpečnost celé oblasti střední a východní Evropy.

Oba státy také chtějí bojovat proti německo-ruskému projektu plynovodu Nord Stream 2, který podle deklarace ohrožuje bezpečnost Evropy. „Budeme i nadále koordinovat naše úsilí v boji proti energetickým projektům ohrožujícím naši společnou bezpečnost, jako je Nord Stream 2,“ dočteme se v deklaraci.

Nicméně klíčovým bodem, a také nejvíce „geopoliticky symbolickým“, je případné zřízení americké vojenské základny na polském území. Podle představ by na polském území měl mít základnu celý americký obrněný brigádní bojový tým ABCT (Armored Brigade Combat Team) s tanky Abrams, bojovými vozidly pěchoty Bradley a samohybnými houfnicemi Paladin.


Společná tisková konference

Vyjednávání o americké základně v Polsku se vedou několik let a Polsko musí přesvědčit všechny klíčové americké vládní instituce, aby s trvalou americkou přítomností v Polsku souhlasily. Přesvědčit je má mimojiné finanční spoluúčast Polska na výstavbě základny ve výši dvou miliard dolarů.

Trump dokonce uvedl, že Polsko může zaplatit ještě více. „Polsko bude platit miliardy dolarů za základnu. Polský prezident nám nabídl mnohem více než dvě miliardy dolarů ... takže se na to podíváme,“ uvedl Trump.

„Všichni účastníci tohoto rozhodnutí [o vojenské základně v Polsku - pozn. red.] musí souhlasit. Patří mezi ně Bílý dům, Pentagon a ministerstvo zahraničí, ale také americké vojenské struktury, včetně Kongresu. Všichni se musí shodnout na této myšlence, rozsahu, formách a datech. Chceme toho dosáhnout v souladu s logikou takového rozhodovacího procesu. Nic nemůže být urychleno, nic se nemůže zkrátit,“ komentuje vyjednávání o zřízení stále americké vojenské základny v Polsku Krzysztof Szczerski, šéf kanceláře polského prezidenta.

Podle Szczerskiho v případě zřízení trvalé americké vojenské základny v Polsku půjde o „geopolitický průlom“. Nicméně rozhodnutí o zřízení americké základny v Polsku nelze očekávat do několika měsíců. Prozatím americký Kongres ve vojenském rozpočtu pro fiskální rok 2019 zadal ministerstvu obrany, aby do března 2019 vypracovalo zprávu o možném zřízení vojenské základny v Polsku. Dokud se Kongres s touto zprávou neseznámí, není možné od něj čekat v této věci stanovisko.

Po setkání obou prezidentů ve Washingtonu se však zdá, že Duda minimálně amerického prezidenta přesvědčil. „Polsko je ochotné učinit velice významný příspěvek Spojeným státům, aby do Polska přišly a byly zde přítomny. Vím, že Polsku se tato představa velmi líbí. A ano, my o ní uvažujeme,“ uvedl na společné tiskové konferenci Trump.


Cvičení Saber Strike 2018 za účasti americké armády proběhlo na území Polska a Pobaltí.

Trump také ocenil rostoucí výdaje Polska do obrany, které mají do roku 2020 vzrůst na 2,1 % HDP a nejméně na 2,5 % HDP do roku 2030. Toto zvýšení vojenských výdajů je dokonce v Polsku stvrzené speciálním zákonem, který na konci minulého roku podepsal právě prezident Duda. 

„Jsme potěšeni, že Polsko je vůdcem, pokud jde o výdaje na obranu. Polsko plní své závazky. Máme zájem poskytnout pomoc v oblasti obrany zemím, které se usilovně snaží posílit své vlastní vojenské kapacity,“ řekl Donald Trump po setkání s prezidentem Dudou.

Dlužno však připomenout, jak ostatně upozornil generál ve výslužbě Ben Hodges, který velel americkým silám v Evropě do konce minulého roku, přítomnost amerických sil v Polsku není jen bilaterální záležitostí Polska a USA.

„Soudržnost Aliance bude vždy považována za mojí nejdůležitější záležitost, takže jakékoli rozhodnutí o trvalém nasazení někoho, kdekoli, by mělo být provedeno po konzultaci s našimi spojenci, protože každý musí souhlasit, že se zlepší celková bezpečnost,“ říká Hodges.

Hodges nyní působí v think-tanku Center for European Policy Analysis a podle vlastních slov je zastáncem rotačního nasazení amerických sil ve střední a východní Evropě. Rotační nasazení má však jeden problém, tedy alespoň pro střední a východní Evropu ‒ z geopolitického hlediska nemá rotační nasazení prakticky žádný význam, protože se mohou Američané v případě potřeby z východní části Aliance kdykoliv stáhnout. Například v rámci dohody s Rusy stylem „něco za něco.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí

Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné ...

Systémy protivzdušné obrany Poprad pro polskou armádu

Polská armáda obdržela první systémy protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Poprad. Jedná se tak ...

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2018

V polském městě Kielce ve středním Polsku se uskutečnila tradiční mezinárodní vojenská výstava MSPO ...

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • GAVL
    23:25 19.09.2018

    Poláci to zas rozjížděj jak před druhou světovou.
    Naserou oba velký sousedy a pak budou brečet , že dostali přes hubu z obou stran.

    Poláci to zas rozjížděj jak před druhou světovou.
    Naserou oba velký sousedy a pak budou brečet , že dostali přes hubu z obou stran.

  • nvkl
    19:40 19.09.2018

    Doporucil bych ke cteni machiaveliho o umeni valecnem a vladare kde rozebira typy armad. Strucne shrnuto lze rici ze cizi armada na vesem uzemi bojuje pouze za sebe a v pripade ...Zobrazit celý příspěvek

    Doporucil bych ke cteni machiaveliho o umeni valecnem a vladare kde rozebira typy armad. Strucne shrnuto lze rici ze cizi armada na vesem uzemi bojuje pouze za sebe a v pripade valky vas bud vydrancuji, pouziji jako stit nebo utecou. Takze gl psonkove..Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    15:55 19.09.2018

    Ja powiem tak

    Są tacy którzy uważają że PiS wygrał wybory dzięki CIA

    I nie są to przeciwnicy PiSu

    Ja powiem tak

    Są tacy którzy uważają że PiS wygrał wybory dzięki CIA

    I nie są to przeciwnicy PiSu

  • danny
    15:53 19.09.2018

    Lukas: souhlasím, vidím to hodně podobně. Ale zřízení základny bych nevylučoval.

    Lukas: souhlasím, vidím to hodně podobně. Ale zřízení základny bych nevylučoval.

  • Lukas
    15:50 19.09.2018

    Nie To po prostu korelacja polskiego syndromu z 1939 i 1945 - czyli "sojusznicy zdradzają" Dlatego chcemy baz USA -bo wierzymy że skoro wojsko USA Będzie to na pewno USA ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie
    To po prostu korelacja

    polskiego syndromu z 1939 i 1945 - czyli "sojusznicy zdradzają"
    Dlatego chcemy baz USA -bo wierzymy że skoro wojsko USA Będzie to na pewno USA zaangażuje się w ew. konflikt - po stronie PL.
    Takie robienie z żołnierzy USA "zakładników"

    z amerykańską polityka "renegocjacji" reguł gry na międzynarodowej
    Amerykanom nie podoba się polityka zbliżenia Niemiec i Rosji...

    To ich zdaniem zbyt wzmacnia Rosję - a ta ma być słaba i "niepewna" przyszłości - bo tylko taka nie będzie "asertywna" wobec USA

    Amerykanie nie chcą walczyć z Rosją - ale potrzebują "napuścić" Rosję na Chiny...
    Jeśli jednak Rosja z Niemcami zrobią "deal" to USA nie "zmusi" Moskwy do tego by tańczyła jak Waszyngton zagra...

    I to jest grane. wspieranie PL przez USA ma dwa cele
    - "koń trojański" - który ma od wewnątrz sabotować niemieckie projekty w ramach UE
    - podbicie stawki w "rozmowach" z Moskwą...

    Ja nie mam złudzeń - jeśli będzie taka potrzeba to w imię "antychińskiego sojuszu" USA i Chin, Amerykanie sprzedadzą nas tak samo jak sprzedano pół Europy sowietomSkrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    15:07 19.09.2018

    to Lukas :
    Rozumím tomu dobře, že se jedná o polský vzkaz nejen do Moskvy, ale i do Berlína a Paříže ?

    to Lukas :
    Rozumím tomu dobře, že se jedná o polský vzkaz nejen do Moskvy, ale i do Berlína a Paříže ?

  • Lukas
    13:55 19.09.2018

    Spokojnie - bez ekscytacji... Nie będzie bazy w PL... Nie pamiętacie historii tarczy antyrakietowej.... Na razie do "Wielcy" negocjują... USA rzuciło kartę "Polska" - ...Zobrazit celý příspěvek

    Spokojnie - bez ekscytacji...

    Nie będzie bazy w PL...

    Nie pamiętacie historii tarczy antyrakietowej....

    Na razie do "Wielcy" negocjują...

    USA rzuciło kartę "Polska" - by zdenerwować Moskwę i przypomnieć Niemcom "kto tu tworzy reguły"

    A nasi naiwni wierzą, że Amerykanie uwikłają się w długotrwałe i kosztowne gwarancje dla Europy centralnej.
    I to w sytuacji gdy zagrożenie dla USA jest w Azji nie w Europie...Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    12:51 19.09.2018

    Na case zbalit sa z Reichu a posunut blizsie k hrozbe.
    Jedine, ze by Rusko zbalilo svoje posadky v Kaliningrade a prevelilo ich 1000km od hranic s EU.

    Na case zbalit sa z Reichu a posunut blizsie k hrozbe.
    Jedine, ze by Rusko zbalilo svoje posadky v Kaliningrade a prevelilo ich 1000km od hranic s EU.

  • astor
    12:20 19.09.2018

    Ta americká základna v Polsku je dobrá věc pro posílení slabého sebevědomí až mindráku Poláků obecně, ale především z Rusů. Každopádně sníží napětí v regionu, tak jak to Američani ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta americká základna v Polsku je dobrá věc pro posílení slabého sebevědomí až mindráku Poláků obecně, ale především z Rusů. Každopádně sníží napětí v regionu, tak jak to Američani umí. Jak jsem již včera napsal, satrapie je státní útvar ekonomicky a politicky závislý na svém patronovi, garantujícím satrapii nezávislost ve všech oblastech...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3