Polsko bude mít nejsilnější dělostřelectvo v Evropě. Nabírá však skluz s drony.

Polsko bude mít nejsilnější dělostřelectvo v Evropě. Nabírá však skluz s drony.
Samohybná houfnice Krab / HSW (Zvětšit)

Přestože Polsko ctí závazky v NATO a investuje do své armády, seč mu státní rozpočet stačí, některé modernizační projekty nebo jejich dílčí části se mu zadrhávají. Tento problém se nevyhnul ani unikátnímu systému pro řízení dělostřelecké a raketové palby, přestože je úspěšně implementován od roku 2001.

Jde o komplexní řídící a podpůrný systém, který zahrnuje nejen systém řízení dělostřelecké palby TOPAZ, ale také implementaci průzkumných dronů FlyEye a dělostřeleckých radarů LIWIEC. Vše polské výroby a vyvinuté pro celé spektrum zbraní polských Raketových a dělostřeleckých vojsk.

Polská armáda na sklonku roku 2016 objednala 96 samohybných pásových houfnic Krab v hodnotě 28 miliard korun. Houfnice Krab mají ráži NATO 155 mm, na kterou chce přejít i česká armáda. Ta se dosud opírá o československá Samohybné kolové houfnice DANA, kterých i v Polsku stále slouží asi sto, avšak mají ráži bývalé Varšavské smlouvy, tedy 152 mm.

Kromě toho mají Poláci k dispozici až dvojnásobek sovětských houfnic 2S1 Gvozdika s ráží 122 mm. Polská armáda dále zakoupila 64 samohybných kolových minometů Rak s ráží 120 mm a výčet by mohl pokračovat dále. Je z něj patrné, že sjednotit systém řízení tak početné a rozdílné výzbroje, byla obrovská výzva.

Poláci to dokázali s vlastním systémem řízení palby dělostřelectva TOPAZ. Ten na společném cvičení polských a amerických jednotek v roce 2017 nadchl právě Američany – de facto jej v oficiálním hlášení uznali za lepší, jelikož je rychlejší a přesnější, než systém AFATDS řady č. 6 jakým sami disponují.


Dělostřelecký radar LIWEC; větší foto / PITRADWAR

Automatický systém řízení palby TOPAZ od polské společnosti WB Group je do polské armády zaváděn již od roku 2001 s tím, že je průběžně vyvíjen a rozšiřován. V první etapě začal řídit modernizované samohybné kanónové houfnice Gvozdika a DANA, v druhé etapě raketomety Langusta, nakonec nové houfnice Krab a minomety Rak.

Že jde o plně automatizovaný systém znamená, že v reálném čase zpracovává data z dronů, radarů a dalších pozorovacích systémů, provádí balistické výpočty, zamíření zbraní a korekci střelby, aniž by museli cokoli z toho zajišťovat ručně vojáci.

Jedním ze senzorů systému TOPAZ jsou zmíněné autonomní letouny FlyEye, které nejen detekují cíle, ale mohou provést i korekci palby na základě pozorování a vyhodnocení zásahu, popřípadě změny pozice cíle. Polská armáda nejprve zkoušela izraelské drony Orbiter, které ovšem nešlo integrovat do systému řízení palby, takže zautomatizovaná a zcela okamžitá korekce nebyla možná.


FlyEye

Tu zajistili až vlastní drony FlyEye, vyvinuté přímo pro automatizovaný systém řízení palby dělostřelectva , jenže právě na nich poslední roky polská armáda šetří. Poslední dodávky byly realizovány v roce 2013 a většině dělostřeleckých jednotek tak tyto „oči nad bojištěm“ chybí.

Až Polsko kolem roku 2025 dostane veškerou již objednanou techniku, bude disponovat nejsilnějším a nejmodernějším dělostřelectvem v Evropě. Respektive Brity a Francouze trumfne za předpokladu, že stihne odbrzdit také pozastavené objednávky, třeba právě na drony FlyEye. Pokud by některé dělostřelecké baterie, byť vybavené moderními houfnicemi Krab, nebyly souběžně vybaveny i potřebnou škálou pozorovacích senzorů, střílely by relativně drahou municí méně efektivně, než je na současném bojišti očekáváno.

Podrobně se problematice věnuje server Defence24.pl zde    

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Minomet - trpaslík se silou obra

Minomet má mezi zbraňovými systémy unikátní postavení. Jedná se o velmi lehký a jednoduchý zbraňový ...

První samohybné minomety Rak pro polskou armádou

Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři ...

Systém řízení palby dělostřelectva TOPAZ pro Armádu České republiky

Na současném trhu existuje řada systémů řízení palby (SŘP) dělostřelectva, ze kterých si AČR může ...

Polská armáda převzala první sériové samohybné houfnice Krab

V těchto dnech polský 5. Lubušský dělostřelecký pluk převzal první baterii pásových samohybných ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Tecka
  15:56 13.08.2019

  Dzisiaj podczas przedwyborczej fety w HSW, minister obrony potwierdził, podpisanie umowy na kolejne systemy Rak

  • Tecka
   16:14 13.08.2019

   ..pomijając propagandę ,można zobaczyć w tle ,nową zrobotyzowaną linie do spawania korpusów K9PL i w przyszłości Borsuk . https://twitter.com/MON_GOV_PL...

 • danny
  12:23 09.08.2019

  Docela mě zaujalo, že první byly do TOPAZu plně integrovány Gvozdiky a Dany, zatímco nové prostředky až v další fázi. Hezká ukázka racionálního a celkem laciného multiplikátoru síly. Klidně bych se vsadil, že dvě stovky Gvozdik s dobrým sřp strčí do kapsy stovku nových Krabů a za poloviční náklady.
  V předposledním ATM byla pěkně popsána dávná modernizace rumunských Mig-21, se kterou se původně počítalo jako s dočasným řešením. To se nakonec ukázalo jako řešení na podstatně delší dobu a s překvapivě dobrými výsledky. Staré roury překonávaly nebo aspoň kvalitně sekundovaly na aliančních cvičeních mladším a podstatně dražším strojům.

  • skelet
   15:28 09.08.2019

   konkrétně F-16A/B MLU

 • Matesaax
  09:00 09.08.2019

  Docela by mě zajímalo,kde Poláci shání lidi do takové obrovské armády. Za situace, kdy se v naší armádě dlouhodobě nedaří obsazovat řadu mist, by mě zajímalo jak to dělají v Polsku, zejména, když hodně mladých lidí s Polska odchází na západ.

  • Miroslav
   09:49 09.08.2019

   Príde absolvent na úrad práce a tam mu povedia, že môže ísť do armády a keď odmietne tak si bude povinné odvody platiť sám. A to sa potom dosť uľahčuje rozhodovanie

   • Jirosi
    10:36 09.08.2019

    Pokud ti 30% díky tomu odejde do zahraničí. Není to úplně dobrý stav.
    Hlavní vliv je spíše v tom jak vnímá Polská společnost svoji armádu.

    • Miroslav
     12:25 09.08.2019

     O tom by iste vedeli viac povedať naši poľskí priatelia na tomto fóre. Určite je to kombinácia viacerých faktorov. Poľská armáda má ročný rozpočet 10 mld eúr čo je pomerne dosť na 100 tisícovú armádu. Treba si uvedomiť, že Poľsko a Maďarsko v rebríčkoch životnej úrovne či ekonomických rebríčkoch výraznejšie za SR aj ČR. A to môže byť značná motivácia, mať stabilnú a dobre platenú prácu... Možno majú aj iné benefity z toho plynúce. Napríklad v USA mladí ľudia idú dobrovoľne do armády lebo keď niečo odslúžia tak môžu ísť potom napríklad na vysokú školu na ktorú by sa ináč nedostali. Svoje určite zohrávajú aj kultúrne špecifiká. Niekde je služba v armáde vecou cti a niekde je to skôr hanba. Poznám kopu bývalých profíkov ktorí sa dnes ani nepriznajú, že slúžili. Poznám podplukovníka ktorý šiel robiť maliara lebo sa hanbil za to, že bol vojak

     • PavolR
      19:23 09.08.2019

      Neviem, ako v Poľsku, ale v Maďarsku je väčšina pozícií u silových zložiek zúfalo slabo platená (hlavne u polície, kde vraj až 40% uvažuje o odchode po tom, čo im odmietajú preplácať nadčasy, ale ani v armáde to nie je stále ideálne) a zároveň je na pracovnom trhu množstvo neobsadených pracovných miest. O možnosti práce v zahraničí ani nehovoriac. A tí úplne najbiednejší nemajú spravidla ani dostatočnú kvalifikáciu, ani vyvinutú pracovnú mobilitu, aby išli do armády.

  • Lukas
   10:40 09.08.2019

   Też są problemy - choć głównym problemem jest biurokracja
   Po prostu by "dostać się do wojska' trzeba długo czekać (procedury)

   Ale są regiony gdzie chętnych jest bardzo dużo - bo wojsko to mimo wszystko stabilny pracodawca, a prawa emerytalne ma się po 25 latach służby....

 • Tecka
  19:44 08.08.2019

  Raczej napewno ,bedą kolejne zamówienia na system Rak i brakujące wozy rozpoznania . Z systemem Krab , problem polega na tym, ze HSW będzie musiało udowodnić ,ze ogarnie produkcje Borsuka i Kraba na jednej linii ...ale moim zdaniem , raczej napewno conajmniej jeden dywizjon powinien być zamówiony, powód jest prozaiczny ..na Borsuka trochę poczekamy

 • fido
  14:41 08.08.2019
  • (17)

  zamindrákovaná regionální "velmoc" zbrojí tempem, dá se říci, horečným. Řeči o strachu z Ruska dávají sotva polovičaté vysvětlení ... Z Polska začíná jít strach.

  • Miroslav
   14:50 08.08.2019

   Kedysi som čítal takú knihu od Georga Friedmana. Bola o tom ako bude vyzerať svet 21. storočia. Predpovedá v nej, že EÚ sa rozpadne a Poľsko sa ešte v prvej tretine storočia stane regionálnou mocnosťou v strednej Európe. Asi aj poliaci to čítali tak sa pripravujú :-)

   • Lukas
    15:05 08.08.2019

    Oczywiście że czytaliśmy Friedmana
    Kto nie lubi bajek ;)

  • skelet
   17:52 08.08.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   z Polska strach? V životě jsme s nimi neměli tak dobré vztahy, jak teď. A co jsem vypozoroval, tak Poláci nás mají celkem dost v oblibě.
   Místo strachu, bychom s nimi měli hodně spolupracovat a komunikovat, na podobné úrovni jako se Slováky.

  • flanker.jirka
   18:26 08.08.2019

   jsou to realisté, celá známá historie lidstva je jeden velký konflikt a je pouze otázkou času, kdy se "něco semele" i v Evropě. A nekoukejte jen na Rusko, i nás postupně zrazovaly státy ze všech světových stran, jde pouze o cenu zboží.

   • Miroslav
    18:52 08.08.2019

    Teraz si to nikto nevie predstaviť. Naše vojny sa vedú tisíce kilometrov ďaleko a prežívame ich len srkz televízne noviny. Ale ani to nebude večne. Dnes sa všetci eurotruhlíci usmievajú do kamier, presviedčajú nás akí sme všetci kamaráti a náš jediný nepriateľ je Rusko. Ale dokedy?

    Čo ak sa Ukrajina (rozlohou najväčšia krajina Európy) politicky a ekonomicky zosype a Rusko bude mať pocit, že je načase zasiahnuť? Bude to Európa akceptovať? Alebo sa Katalánsko opäť pokúsi zopakovať vyhlásiť samostatnosť a Madrid v snahe udržať krajinu pokope použije tanky? Ako na to zareaguje Európa? Čo ak prípadné osamostatnenie Katalánska spustí celú lavínu takých snáh? V Európe je celá rada regiónov ktoré majú dlhodobo pocit, že doplácajú na štátny útvar ktorého sú dnes súčasťou? (Lombardia, Bavorsko...). Nespustí to v Európe radu lokálnych konfliktov? Alebo ako by mohol vyzerať skutočný rozpad EÚ? Nemohol by nakoniec skončiť ozbrojeným konfliktom?

    Možnosti ako sa v Európe môžeme dožiť veľkého konfliktu je skutočne celá rada len momentálne si to nechceme priznať lebo žijeme v časoch hospodárskej konjuktúry. Jedla je dosť, práce tiež. Večer sadneme do vyhriatej obývačky so studeným pivom v ruke. Komu by sa chcelo do vojny? Ale nič netrvá večne.

    • PavolR
     19:28 08.08.2019
     • (2)
     Oblíbený příspěvek

     Teraz asi rozzúrim pár ľudí do nepríčetnosti, no ono je už pravdepodobnejšie, že sa politicky a ekonomicky zosype Rusko a Ukrajina bude mať pocit, že je načase zasiahnuť.

     • rabl
      21:18 08.08.2019

      Pavliku tak ted jsi mě teda fakt naštval :DDD jen si to moc neumim představit ukrajina na tom není ekonomicky moc dobře a má dost práce se sebou :(

    • liberal shark
     13:41 09.08.2019

     JJ, to samé si lidi mysleli ve třicátých letech ...

  • kisam
   19:16 08.08.2019

   Horečné tempo zbrojenia? Vôbec nie. To že väčšina európskych štátov zanedbávaním zredukovala svoje armády na absolútne minimum neznamená že to je normálny stav. Naopak, je to výrazné podzbrojenie. Poliaci zbroja presne tak ako majú.

  • Poly
   08:38 09.08.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   To je teda pěkná volovina. Historicky Polsko s mindráky rozhodně problémy nemá. Povstali proti ruské verbeži historiky několikrát a stálo je to desítky tisíc lidí, podobně tomu bylo, když došlo na několik povstání proti fašistické bandě se stejnými následky.

   Ekonomicky zamindrákovaní taky být nemusí. Ve Střední Evropě mají nejsilnější ekonomiku a šestou největší v Evropské unii. Růst ekonomiky byl minulý rok 5,1 % a o čemž si my, při naší pseudovládě s číňanem a jeho poslušným psíkem v čele, můžeme nechat zdát vlhké sny.

   • Tecka
    09:04 09.08.2019

    Mnie zastanawia ,jak długo będziemy wstanie żyć w toksycznym politycznym świecie obecnej władzy.. do tej pory się udaje , bo mamy taką polską wielowarstwową rzeczywistość. Całe szczęście spora grupa ludzi i biznesu, która ciągnie nasz kraj do przodu , nie bierze w tym udziału: https://twitter.com/OstAusschu...

  • apache
   09:54 09.08.2019
   Oblíbený příspěvek

   Zamindrákovaná regionální velmoc? Tím musíte myslet Rusko, protože jsem si nevšiml, že by Polsko poslední dobou zabralo část území nějakému sousedovi, či bylo jakkoli agresivní na mezinárodní scéně. Největší nebezpečí pro sousedy Polska představuje polské hovězí. Jinak mít strach z Ruska je jedna věc, vědět co je rusák zač a podle toho se zařídit je věc druhá. Myslím, že Polsko je dlouhodobě velmi pragmatické co se týče Ruska.

   • Jirosi
    10:40 09.08.2019

    To by bylo řevu kdyby zabrali Kaliningrad...
    Obyvatelé tam by je jistě také přivítali. Pokud ne mohli by odejít. A pak by se případně udělalo referendum o tom zda je tam chtějí :)))

    • liberal shark
     13:43 09.08.2019

     Když jsem se dočetl, že místní civilisté v Královci chtěli pojmenovat letiště podle německého filosofa Immanuela Kanta, a jak jim to místní vojenský načálnik ztrhnul, tak mi podobný scénář přestal připadat tak nepravděpodobný :-).

 • lemkin
  14:28 08.08.2019
  Oblíbený příspěvek

  Vše polské výroby a vyvinuté pro celé spektrum zbraní polských Raketových a dělostřeleckých vojsk........., tahle věta je si myslím z hlediska jakési suverenity zásadní.

  Podíváme-li se, jak zbrojí naši sousedé (nyní spojenci, ale Evropské dějiny ukazují mnohé), tak je trestuhodný stav naší armády na pováženou. Polsko navíc buduje armádu tak říkajíc vše vojskovou. U nás budujeme pouze kasárna pro pár výsadkářů, jež přejmenujeme z praporu na pluk pořízením tabulkových míst a několika občanských zaměstnanců.

  Vzpomínám, jak jsme si jako kluci hráli na vojáčky a bojovali ve vší té technice......., dnešní děti bohužel můžou tak oprašovat rezavé stroje ve skladech nebo si létat a jezdit technikou na operativní leasing ještě ve směšných počtech. :-(

  • Scotty
   17:10 08.08.2019
   Oblíbený příspěvek

   Tak přeměna výsadkového praporu na pluk by měla být o dost komplexnější než jen navýšení počtu vojáků.

 • Miroslav
  13:28 08.08.2019

  Otázka do pléna... Bol by až taký problém na existujúce poľské Dany inštalovať 155 mm NATO kanón prípadne celú vežu? Alebo sovietskú ráž držia kvôli skladovým zásobám munície?

  • Lukas
   15:10 08.08.2019

   Nie ma sensu to nie "tylko 3mm" to zupełnie nowa haubica (inne rozmiary amunicji, zasady ładowania )
   W praktyce miałbyś nową haubice - na 30 letniej Tatrze...
   Szkoda że Słowacy tak późno wzięli się za prace nad EVA.

   • Flader
    16:35 08.08.2019

    Lukas, neviem si dosť reálne predstaviť ako terajšia vaša vláda nakupuje húfnice zo Slovenska.

    • Lukas
     21:35 08.08.2019

     A wiesz że Słowacy startowali w przetargu na Kraba?
     W 1997 oferowali - 155mm SpGH HIMALAYA
     https://www.vojsko.net/photo/p...
     Ta haubica w 100% pasowała do wyobrażeń naszych wojskowych (oni też chcieli osadzić haubice na T-72 mieć Msta-b tylko w standardzie NATO)
     Ale po testach stwierdzono że kadłub T-72 to nie jest najlepszy pomysł i już w ponowionym przetargu - w 1999 (zmieniono wymagania na podwozie na znane z późniejszego kraba - UPG-NG) Nie wiem dlaczego ale z 3 ofert (Pz2000, AS90 i Himalaya) Himalaya odpadła pierwsza nie kwalifikując się o prób poligonowych

  • Jirka555
   15:46 08.08.2019

   Nebylo by nejjednodušší prevrtat dělo Dany na 155mm?

   • Flader
    16:34 08.08.2019
    Oblíbený příspěvek

    Nebolo. Dana používa nábojnice, 155mm NATO húfnice používajú celospálitelné nábojky. To znamená aj iný nabíjací automat. Vznikla by tak v podstate taká polovičná Zuzana prvej generácie.

 • hafusak2
  13:18 08.08.2019

  U toho minometu RAK jsem prohledal kde co, ale nikde nenašel, jestli je stejně jako ruský Vasiljok nebo NONA schopen přímé palby na kratší vzdálenosti jako polní kanon. Nanašli jste to někdo?

 • liberal shark
  10:44 08.08.2019

  Skoro se bojím zeptat, jaký systém řízení dělostřelecké palby máme my a jak je odolný proti předpokládaným protiopatřením vyspělého protivníka ?

  • Dzin
   11:56 08.08.2019

   Co se dá na netu dohledat, disponuje naše armáda SŘP ASPRO.

   Zde je o něm krátké pojednání, byť 10 let staré.

   https://vojenskerozhledy.cz/ka...

   • liberal shark
    13:57 08.08.2019

    Přečetl jsem. Nic moc :-((.

    • Dzin
     14:35 08.08.2019

     Nj, je to starý izraelský systém. Ale s nákupem nové samohybné houfnice by měl být pořízen i nový SŘP.

  • Migi
   18:45 08.08.2019

   U nás bych až tak neřešil SŘP v situaci kdy dělostřelectvo může navést z celé armády pouze pár specialistu a normální bigoš si děla nenavede....

   • Scotty
    20:33 08.08.2019

    Neměl by k tomu v budoucnu sloužit Titus ve verzi Místo koordinace palebné podpory?

    • Migi
     23:39 08.08.2019

     Vůbec nejde o techniku. Dělo zvládne člověk navést s dalekohledem a vysílačkou. Jde o to, že kromě plánovaných paleb nikdo nenechá navést dělostřelbu nikoho, kdo nemá dělostřelecký ČVO, tzn. není dělostřelec. Takže třeba pokud mechanizovaný prapor dostane podporu děl, ale nedorazí k němu dvojice návodčích z Jinců, tak má smůlu a žádná dělostřelba nebude....

  • flanker.jirka
   19:11 08.08.2019

   Raději se neptejte, neměl by jste klidný spánek při porovnání technologií dělostřelectev. Jediné co nejde upřít, máme špičkové radary, ale je to jako auto bez kol.

 • PavolR
  09:59 08.08.2019
  Oblíbený příspěvek

  Skôr než, že Poľsko ctí záväzky v NATO by som povedal, že záväzky v NATO ctia Poľsko, lebo oni by takto zbrojili aj bez nich. ;-)

  Každopádne by dobre padli už aj články z iných častí Európy, kde sa dejú zaujímavé veci. Napríklad Cyprus sa chystá nakúpiť tanky Leopard2 cez lízingovú konštrukciu EU len to trocha viazne, tak by možno bolo fajn nažhaviť kontakty redakcie na KMW, že ako sa veci majú, kto z majiteľov L2 vycúval a prečo ...

  • Rase
   10:25 08.08.2019

   myslím že je chce obdobně pořídit i Rumunsko. V programu je rovněž Řecko a Španělsko, ale ty asi budou fungovat jen jako pronajímatel. Krom nových tanků totiž mají na skladě cca 300 Leopardů 2A4 ještě z přebytků Bundeswehru. Nějaký menší počet z nich by se tedy dal ještě použít k přestavbě na 2A7EU.

   ps. zajímavé věci se dějí i ve Španělsku (pořizují nová Pizarra a 8x8), Francii a podobně, ale to není tak čtenářsky zajímavé jako Rusko a Polsko.

   • Clanek
    10:33 08.08.2019
    Oblíbený příspěvek

    Tak zase ta ctenarska zajimavost je zde na miste. Tam kde se Polaci pomalu radi k nejsilnejsim delostrelectvum na kontinentu, s moznou ambici byt tim vubec nejsilnejsim, tam se fanda ACR musi koukat presne opacnym smerem, k tem nejslabsim delostrelectvum na kontinetu (s nabehem byt tim vubec nejslabsim). A neni to hezky pohled.
    Co delaji spanele nebo rekove je v tomhle ohledu mene zajimave prirozene.

   • PavolR
    10:38 08.08.2019

    Ale tak jasné, to som iba tak nadhodil problematiku a preto som sa sústredil špeciálne na Cyprus, lebo ten je viac ohrozený. K tej problematike by bolo zaujímavé zistiť napr. prečo môže Španielsko dať do programu iba 19 tankov a prečo viaznu rokovania o obyčajných 102 tankoch (60 pre Rumunsko a 42 pre Cyprus), keď ich ešte majú byť údajne na rôznych miestach stovky. Gréci s Erdoganom pred bránami zjavne až 83 tankov do dlhodobého prenájmu dať nechcú (alebo tiež nemôžu?). A kde sú ostatní???

    • Rase
     13:57 08.08.2019

     Nj. už se jich asi hodně zlikvidovalo nebo dohoblovalo, případně překopalo na podpůrné verze. Nějaké teď budou na trhu, jelikož Norové se budou zbavovat Leopardů 2A4.

     • PavolR
      19:24 08.08.2019

      Z celkových 52 tankov majú Nóri v službe iba 36 a aj tie, kto vie, v akom budú stave, keď príde na lámanie chleba. nie od nich možno reálne rátať tak s 20-25 tankmi schopnými ďalšej prevádzky. To je +- nič. Zaujímavejšie bude až začnú tanky obmieňať Švajčiari.

   • Lukas
    13:10 08.08.2019

    Niemcy nie mają 300 leopardów 2A4...
    Gdyby mieli to by je sprzedali (byli chętni)

    Program leasingu L2A7 ma być pomocą dla KMW oraz próbą zdobycia nowych klientów...

    Co do ciekawych informacji - podobno LM oświadczył że może wznowić produkcje F-22 - w wariancie eksportowym, o ile będą chętni na minimum 300 maszyn

    • Jirosi
     13:16 08.08.2019

     Ten program není pomoc pro tu firmu, ale pomoc státům modernizovat tankové vojsko na moderní verze. Případně se seznámení států co na to nemají z novou technikou.

     • Miroslav
      13:24 08.08.2019
      Oblíbený příspěvek

      Je to predovšetkým marketingový ťah. Dáme vám do prenájmu naše prebytočné tanky ktoré by ináč boli v sklade. Vy si na ne vycvičite posádky, vytvoríte štruktúry a zázemie a potom vám už neostane nič iné len si tie Leopardy kúpiť. Na dobré sa zvyká rýchlo a ľahko

     • rabl
      15:19 08.08.2019

      takže něco jako že ti Rusové darují polofunkční techniku a tobě nezbude nic jiného než si ji u nich nechat draze opravit a zmodernizovat ? a to se vyplatí:))

     • Miroslav
      16:52 08.08.2019

      Aj to je cesta. Dokonca by som povedal, že ešte s pridanou hodnotou. Okrem nákupu novej techniky keď šrot definitívne umrie je v tom ešte aj nekonečný repas beznádejne chorého pacienta

     • Jirosi
      20:49 08.08.2019

      Miroslav: To je operativní lizačka, ty platíš pronájem, palivo, munici, posádky.

      Spíše tím naznačují, že ty A4 už prostě potřebují upgrade nebo se hodí leda do šrotu. Přitom až to budou chtít všichni, tak bude čekačka.