Polsko dodá na Ukrajinu protiletadlové komplety Piorun

Polsko dodá na Ukrajinu protiletadlové komplety Piorun
Litevský voják s polským systémem Grom / kam.lt (Zvětšit)

Polsko v nedávné době odsouhlasilo bezplatnou dodávku zbraňových systémů a munice na Ukrajinu. Dodávky zahrnují i neznámý počet přenositelných raketových systémů země-vzduch Piorun, což je nejnovější verze známého polského „manpadu“ Grom.

O historii a vlastnostech protiletadlových kompletů Grom a Piorun jsme psali v článku Polské přenositelné protiletecké systémy MANPADS. Piorun je zbraňový systém typu MANPADS (MAN-Portable Air-Defense System) a svůj prapůvod má v sovětské Igle-1. Nejnovější verze Grom a Piorun jsou ale již čistě polské konstrukce, kompletně vyvíjené, zdokonalované a vyráběné polským průmyslem. Všechna technologická řešení a součástková základna je pod plnou kontrolou Varšavy.

Grom a Piorun lze odpalovat z ramene nebo umístit na různé lafetace či platformy. Střely Piorun jsou například součástí polského kanonového protiletadlového systému Pilica ráže 23 mm, což je hluboká modernizace sovětského kompletu ZU-23-2. Další polský systém Poprad využívá platformu AMZ Zubr nesoucí čtyři střely Piorun.

Pevná lafeta ve spojení s výkonnými senzory, plus napojení na systémy velení a řízení protivzdušné obrany, umožňuje využít plný maximální dostřel střel Piorun 6500 metrů a dostup 4000 metrů.

O dodávkách Piorunů (ve verzi odpalované z ramene) na Ukrajinu informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Neznámý počet kompletů Piorun, plus nespecifikovaný typ a množství munice, má být převedeno z výzbroje polské armády na Ukrajinu zcela bezplatně.


Piorun v akci

„Dobrá zpráva. Na mou žádost přijala Rada ministrů rezoluci o pomoci Ukrajině. Poskytneme nejmodernější polské vybavení – přenosné protiletadlové raketové systémy Piorun a munici,“ uvedl minulý týden v úterý Blaszczak.

Poláci v dodávkách munice a zbraní na Ukrajinu nehodlají přestat. Podle portálu Defence24 běžící nebo chystané dodávky zahrnují munici pro protiletadlové kanony ráže 23 mm, 60mm minomety a dělostřeleckou munici ráže 122 milimetrů anebo 152 milimetrů.

Střely Piorun v ukrajinských rukou budou především obrovským nebezpečím pro ruské vrtulníky Mi-24, Mi-28 a Ka-52. Výrobce udává pravděpodobnost zásahu cíle (bez rušení) větší než 0,7, u bránícího se cíle (fléry) větší než 0,5.

Podle ukrajinského portálu Defence Express ale zkušenosti ukazují, že skutečná bojová účinnost manpadů se pohybuje do 20 %. Naprosto klíčová je kvalita výcviku obsluhy.


Stingery ve spojení s kvalitními zaměřovači lze použít i k ničení malých dronů, ve dne v noci.

Ukrajinská média v souvislosti s dodávkou manapdů mluví o afghánském scénáři – podle portálu Foregin Policy mudžahedíni v 80. letech pomocí kompletů MANPADS (Stingery, Igla, Redeye, HN-5, Blowpipe) sestřelili více než 270 sovětských letadel a vrtulníků. Celkově od roku 1979 do roku 1989 přišli Sověti o 333 vrtulníků a 118 letadel (nehody, sestřely).

Mudžahedíni dostali Stingery na podzim roku 1986 – celkově šlo o více než 2000 střel. Podle Sovětů Stingery měly 20% úspěšnost, tedy na každých pět výstřelů zasáhly jeden cíl. Naopak komplety Igla dosáhly účinnosti pouze tři až pět procent.

Například během gruzínsko-ruské války v roce 2008 při nasazení několika desítek manpadů došlo k sestřelu čtyř Su-25. Dva sestřelili Gruzínci, dva palbou do vlastních řad Rusové. Gruzínci používali mimo jiné polské Gromy.

„V reálných bojových podmínkách není vždy možné realizovat maximální možnosti zbraní [Stinger, Piorun]. Například pro zničení vzdušného cíle na vzdálenost 8000 metrů [v případě Stingeru] je nutné jej detekovat a zachytit na vzdálenost 8500 metrů. V praxi to není možné, protože je prostě těžké všimnout si cíle a druhým omezením je tvar terénu,“ připomíná omezení manpadů Mikola Matvievskij, šéf ukrajinské firmy Energija 2000.

Energija 2000 se specializuje na simulační a výcvikové technologie. Ukrajinské armádě dodává především simulátory k výcviku obsluhy kompletů MANPAD. Matvievskij v souvislosti se Stingery mluví o 120 sestřelených sovětských letadel a vrtulníků v Afghánistánu.


Výcvik ukrajinské armády se systémy Igla

Podle Matvievskije je komplety MANPADS nejlepší nasadit v rámci specializovaných jednotek, protože tak lze zajistit přístup k informacím o vzdušné situaci (typ, vzdálenost, kurz a rychlost cíle) a lépe organizovat řízení palby.

„Pokud nemá obsluha úplný obraz o stavu vzdušného prostoru, má velmi omezený čas na střelbu. Aby si všiml cíle, připravil zbraň a provedl výstřel, uběhne pár desítek sekund. Napájení Igly přitom běží pouze 30 sekund,“ říká Matvievskij.

K získání požadovaných schopností musí střelec provést v simulátoru minimálně 400 až 600 cvičných odpalů v různých podmínkách, na různé cíle, v různých výškách, vzdálenostech atd. To odpovídá non-stop dvoutýdennímu výcviku na simulátoru.

Ukrajinská armáda má prozatím ve výzbroji manpady Igla. Současně ale v těchto dnech dostává komplety Stinger od Spojených států, Litvy a Lotyšska. V případě Litvy půjde zřejmě o komplety Stinger DMS (Dual Mount Stinger), což je rozkládací lafeta nesoucí dvě střely Stinger, výkonnější pozorovací přístroje a možnost napojení na systémy velení a řízení palby. Tak lze využít maximální dosah střely Stinger (8000 metrů) a snáze dosáhnout maximální účinnosti, která se u Stingerů udává 0,8.

Zdroje: Defence Express, Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protiletadlové komplety RBS 70 NG pro Armádu České republiky

Společnost SAAB uzavřela smlouvu s českým ministerstvem obrany (MO) na dodávky nejnovějších systémů ...

Protitankové raketové komplety Javelin ve východní Evropě

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 341 ...

PREMIUM Polské přenositelné protiletecké systémy MANPADS

V Polsku je často v souvislosti s vývojem přenositelného protiraketového systému MANPADS ...

Skyranger 30 HEL: Moderní řešení vojskové protivzdušné obrany

Firma Rheinmetall představila novou verzi bojového modulu Skyranger 30 HEL (High-Energy Laser) pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  13:37 23.06.2022

  Poliaci objednávajú ďalších 3500 rakiet a 600 odpaľovacích zariadení. Dodávky začnú ešte tento rok:
  https://twitter.com/i/web/stat...

  Poliaci objednávajú ďalších 3500 rakiet a 600 odpaľovacích zariadení. Dodávky začnú ešte tento rok:
  https://twitter.com/i/web/stat...

  • Ján Paliga
   23:00 23.06.2022

   Mohli by sme sa ku nim pridať.... aspoň 1000 ks... Snáď to zodpovedných napadne.

   Mohli by sme sa ku nim pridať.... aspoň 1000 ks... Snáď to zodpovedných napadne.

  • Maximus
   09:08 24.06.2022

   Myslím ze i AČR by aspoň stovku odpalovacích zařízení potřebovala k doplnění RBS-70, které přece jen v kategorii “přenosný protiletadlový raketový komplet” patří mezi ty těžší a ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím ze i AČR by aspoň stovku odpalovacích zařízení potřebovala k doplnění RBS-70, které přece jen v kategorii “přenosný protiletadlový raketový komplet” patří mezi ty těžší a hůře přenosné.

   Minimálně jako dočasné řešení pro krytí dělostřeleckých baterii a mechanizovanych jednotek v poli proti dronum. Současné stavy RBS-70 nemají šanci tuto potřebu pokryt. Navíc jsou výrazně dražší.

   Snad se na podvozcích novych BVP dočkáme někdy i systému jako je SKYRANGER 30 HEL s alespoň 50 či lépe 100 kW laserem a raketami kategorie Stinger/perspektivním Piorun 2 (dosah 10 km)/APKWS. Řešilo by to SHORAD i C-RAM mechanizovanych jednotek velmi kvalitně.

   https://www.janes.com/defence-...
   Snad jednou, zatím by stačily i ty Pioruny :-))).Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    08:38 25.06.2022

    Tak předpokládám a doufám že AČR aspoň nějaké "klasické" MANPADy má (a ne jen Strely), ale tak nějak jsem si skoro jistý že jich nemá moc... tuším nějaké Stingery pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak předpokládám a doufám že AČR aspoň nějaké "klasické" MANPADy má (a ne jen Strely), ale tak nějak jsem si skoro jistý že jich nemá moc... tuším nějaké Stingery pro výsadkáře...
    Takže určitě dokoupit. Pioruny jsou dobré dostatečně, proč ne.
    Ohledně řešení kvalitativně vyššího... no asi bych se napřed zajímal o "něco" co má aspoň základní ABM schopnosti, explicitně proti Točkám a Iskanderům (proti Kalibrům a jiným subsonickým CM by měla fungovat "klasická" AA obrana tedy i Spyder a RBS by měly mít slušnou šanci)Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    15:26 25.06.2022

    AČR má po vyřazení zastaralých MANPADS Strela-2 ve výzbroji v této kategorii pouze 16 systémů RBS-70 a 16 novějších systémů RBS-70NG. Stingery opravdu nemáme, 601. skk má PTŘS ...Zobrazit celý příspěvek

    AČR má po vyřazení zastaralých MANPADS Strela-2 ve výzbroji v této kategorii pouze 16 systémů RBS-70 a 16 novějších systémů RBS-70NG. Stingery opravdu nemáme, 601. skk má PTŘS Javelin.

    V případě konfliktu vysoké intenzity je nutné zajistit obranu proti velice nízce létajícím letounům a zejména průzkumným a kamikadze dronům nejen pro dělostřelecké baterie, ale i pro mechanizované jednotky, výsadkový pluk, kritickou infrastrukturu a některé ODOS.

    Čast těchto ukolů pokryjí raketové systémy SHORAD - 4 baterie SPYDER. Tyto baterie jsou ale úplné minimum pro pokrytí významnějšího počtu KI a průmyslového zázemí republiky.
    Výkonově zdaleka nestačí k ničení operačně-taktických raket jako je Iskander.
    Pro tento účel by bylo vhodné doplnit baterie SPYDER systémy výrazně vyšší výkonové kategorie, např. 2 baterie BARACK 8 ER s dosahem 150 km a který se i v méně výkonné verzi BARACK 8 v Azerbajdžánu proti Iskanderu osvědčil. Výhodou tohoto řešení by byla bezproblémová integrace do PVO založená na izraelských raketách a radarech.

    Nicméně používat rakety systému SHORAD proti levným dronům, které mohou být nasazeny v masových počtech je technický i ekonomický nesmysl. S rozvojem laserových technologií a dostupnosti mobilních laserů o výkonu nejméně 50 kW (optimálně alespoň dvojnásobku) bude volba hlavního systému obany proti dronům zřejmá. Jejich masivní nástup lze očekávat ale až ve třicátých létech 21. století, kdy výkony dosahující alespoň 100 kW umožní využití jako systému C-RAM.
    Perspektivní je z tohoto hlediska třeba SKYRANGER 30 HEL, kdy kombinace kanonu s programovatelnou municí, laseru a řízených střel umožní sřp optimalizovat ničení jednotlivých cílů z hlediska efektivity a nákladů na zničení cíle. Na podvozku perspektivního BVP by byl takovýto systém velni učinným prvkem obrany mechanizovaných jednotek, pokud budeme počítat se spolupráci s vyššími prvky PVO a to především se stíhacím letectvem.

    Pokud se vrátíme více do současnosti a reality, tak nové dělostřelecké systémy budou vybaveny moderním SŘP, které umožňí koordinaci palby baterie i při rozptylu baterie na jednotlivé stroje. To je velice efektivní při taktice hit-and-run, která je nezbytná pro přežití dělostřeleckého systému na bojišti, kde má nepřítel funkční kapacity pro protibaterijní činnost.

    Prvním pilířem těchto kapacit jsou dělostřelecké radiolokátory, ale tuto schopnost získávají postupně i další radary na bojišti. Druhým pilířem je průzkum prováděný pomocí letadel či už spíše dronů, který nejen slouží k odhalování pozic a přesnému navedení dělostřelecké palby, ale v případě ozbrojených nebo kamikadze dronů může být využit k přímé likvidaci cíle.

    V současnosti nemá naše armáda nic, čím by mohla eliminovat nepřátelské drony nad bojištěm, pokud nebereme v potaz velmi omezené množství systémů RBS-70, z nichž část bude v případě válečného stavu vyčleněna k ochraně KI a ODOS, které nedokáže pokrýt systém SPYDER. Pro krytí manévrujících jednotek jich mnoho nezůstane.

    Do příchodu dostatčně výkonných a dostupných laserových zbraní je jedna z nejdostupnějších cest jako tuto obranu pořešit v AČR je nákup několika stovek systémů MANPADS a antidronových zbraní typu "DroneGun", jejichž kombinací by šly pořešit rizika plynoucí z větších dronů jako je Orlan-10 i malých levných komerčních dronů.

    Zkušenosti na Ukrajině ukázaly, že moderní MANPADS s infračerveným naváděním dokáží ničit efektivně drony vybavené spalovacím mototem a účinně omezují schopnosti nepřítele provádět útoky pomocí letadel a vrtulníků na bojišti. Rovněž byl zaznamenán nejméně jeden úspěšný sestřel sřely s plochou dráhou letu.

    AČR by se měla zamyslet nad participací na objednávkách polských MANPADS Piorun, jejichž předchůdci GROM se velmi osvědčili (kromě uvedených sestřelů mají na kontě dalších několik zásahů, které dané letouny vyřadily z operačního nasazení) v Gruzii a nové Pioruny ukazují svoje kvality na Ukrajině. Je to systém, který je minimálně kvalitativně srovnatelný s posledními verzemi Stingeru. Cenově by rovněž měly vycházet lépe, což je při ničení levných dronů dosti podstatný ukazatel. Využití kvalitních, ale extrémně drahých střel Bolide pro RBS-70, je to doslova "overklill".

    Například pro obranu manévrujících houfnic by byly dostačující "protidronové týmy" na Hiluxech vybavených MANPADS a "Antidron Gun" s informačním napojením na PVO systém pro získání základního přehledu na bojišti a pro případné varování před hrozbami určenými senzory nadřazených PVO systemů. Samozřejmě by díky MANPADS byl teto "antidron tým" schopen ničit nepřátelská letadla, vrtulníky a při troše štěstí a funkčním spojením s velením a řízením PVO i nějaký ten Kalibr, který se přirozeně pokud možno vyhýbá známým stanovištím výkonějších systémů PVO.

    Takto saturovaná PVO dělostřeleckých, mechanizovaných i pěších či výsadkových jednotek by výrazně posilovala efektivitu a schopnost přežití těchto jednotek na soudobém bojišti s nemalým odstrašujícím faktorem.Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  11:31 15.02.2022

  Fakt je iba jeden , že Putin ani vo sme nepočítal s tým , že Ukrajina bude mať tak obrovskú podporu , morálnu , finančnú a materialnu . Mal zautočiť nie v roku 2022 , ale niekdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Fakt je iba jeden , že Putin ani vo sme nepočítal s tým , že Ukrajina bude mať tak obrovskú podporu , morálnu , finančnú a materialnu .
  Mal zautočiť nie v roku 2022 , ale niekdy 2018. Dnes je to iná armáda čo proti menu stojí a má zbrane z ktorých majú ruskí generáli koprivku.Skrýt celý příspěvek

 • rabo123
  01:03 14.02.2022

  Páni, fakt tu nie je nikto s určitými vedomosťami z "veľkej" politiky ? Fakt tu ideme riešiť vojnu pre bezvýznamnú Ukrajinu ? Pre Rusko je Ukrajina nevýznamná. Do Ruska odišli už ...Zobrazit celý příspěvek

  Páni, fakt tu nie je nikto s určitými vedomosťami z "veľkej" politiky ? Fakt tu ideme riešiť vojnu pre bezvýznamnú Ukrajinu ? Pre Rusko je Ukrajina nevýznamná. Do Ruska odišli už po 2014 všetci relevantní vedci a stále za prácou chodia bežní ľudia. Ukrajina je taký nechcený štát. Pre Rusko už je nevýznamná a pre Európu je to tiež len problematický štát.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   01:31 14.02.2022

   " Pre Rusko je Ukrajina nevýznamná. " Preto ju napadli v roku 2014 a odvtedy robia všetko preto, aby ju zničili, či jej znížili reputáciu vo svete.... Ako napríklad na Slovensku, ...Zobrazit celý příspěvek

   " Pre Rusko je Ukrajina nevýznamná. "

   Preto ju napadli v roku 2014 a odvtedy robia všetko preto, aby ju zničili, či jej znížili reputáciu vo svete.... Ako napríklad na Slovensku, kde boli úspešní.....

   Vieš Rabko, čo sa vraví? "Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne...." alebo "Po smiechu príde plač....", prípadne "Kto seje vietor, žne búrku...."

   "Fakt tu ideme riešiť vojnu pre bezvýznamnú Ukrajinu ?" My to neriešime. Skôr to poriadne riešia v Kremli.... A to dokonca tak, že tisíce ruských vedcov žiadalo verejne ukončenie harašenia ruskými vojskami....

   A najnovšie:
   " Ruští generálové ve výslužbě kritizují prezidenta Vladimira Putina kvůli napětí, které vyvolává situace na Ukrajině. Rusko by se podle nich nemělo pouštět do invaze, v boji by totiž zůstalo proti spojeneckým armádám Západu osamoceno. Generálové v otevřeném dopise také vyzývají k Putinově rezignaci, označili ho za „neschopného a zkorumpovaného“." - https://www.idnes.cz/zpravy/za...

   Našťastie tu máme teba s vedomosťami z veľkej politiky, určite nám to všetko podrobne vysvetlíš....Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    05:58 14.02.2022

    On asi myslel, či si nebol minister zahraničných vecí alebo tak nejak :-)

    On asi myslel, či si nebol minister zahraničných vecí alebo tak nejak :-)

   • krllo
    14:37 14.02.2022

    Jasně, proto organizovali puč na Majdanu. Tak jo.

    Jasně, proto organizovali puč na Majdanu. Tak jo.

    • Ján Paliga
     21:08 14.02.2022

     No v Severnej Ázii možno.... To vy radi.... V súčasnosti to začína vyzerať, že sa ho tam v Severnej Ázii možno aj v blízkej dobe dočkáte.... Keď už bývalí generáli vyzývajú Vodcu, ...Zobrazit celý příspěvek

     No v Severnej Ázii možno.... To vy radi....

     V súčasnosti to začína vyzerať, že sa ho tam v Severnej Ázii možno aj v blízkej dobe dočkáte.... Keď už bývalí generáli vyzývajú Vodcu, aby prestal s agresiou, možno dôjde aj na aktívnych generálov....

     Tie rozprávky o puči na Majdane si nechaj pre domáce obecenstvo. Na Majdane šlo úplne o niečo iné, už stokrát sme ti to tu vyvrátili a stále si sa nepoučil....

     Tie desiatky tisíc ľudí, ktorí sa podieľali na protestoch, tam boli z vlastnej vôle.... To vy v Severnej Ázii ale nepoznáte....Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:08 14.02.2022

   Pokud je pro Rusy Ukrajina tak bezvýznamná tak ať od ní dají ty svoje špinavé pracky pryč.

   Pokud je pro Rusy Ukrajina tak bezvýznamná tak ať od ní dají ty svoje špinavé pracky pryč.

  • padre
   12:45 14.02.2022

   rabo123….tak přesně takhle mluvil Hitler o Československu v roce 1938…

   rabo123….tak přesně takhle mluvil Hitler o Československu v roce 1938…

   • Jan Padesátýpátý
    12:21 15.02.2022

    Nejenom Hitler, ale i Daladier s Chamberlainem. I jim připadalo zbytečné pomáhat bezvýznamné zemi kdesi na východě.

    Nejenom Hitler, ale i Daladier s Chamberlainem. I jim připadalo zbytečné pomáhat bezvýznamné zemi kdesi na východě.

    • SYN_
     08:45 25.06.2022

     Kdyby byli bývali aspoň mezitím nouzově zbrojili ("získali jsme čas") ale doufat že diktátora uspokojí frckem a on dá na dlouho pokoj? To snad mohl řešit jen člověk mdlého rozumu, ...Zobrazit celý příspěvek

     Kdyby byli bývali aspoň mezitím nouzově zbrojili ("získali jsme čas") ale doufat že diktátora uspokojí frckem a on dá na dlouho pokoj? To snad mohl řešit jen člověk mdlého rozumu, navíc koncentrovaný na něco úplně jiného (domácí politiku? transcendenci?? vlastní odchod do důchodu???).Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   11:37 15.02.2022

   Bazvýznamná Ukrajina ? Na bezvýznamý štát sa nevyhadzujú vom oknom miliardy dolárov ! Alevo si myslíš , že vytiahnuť do poľa , pod stany , v zime 140000 vojakov na celú zimu je ...Zobrazit celý příspěvek

   Bazvýznamná Ukrajina ? Na bezvýznamý štát sa nevyhadzujú vom oknom miliardy dolárov ! Alevo si myslíš , že vytiahnuť do poľa , pod stany , v zime 140000 vojakov na celú zimu je zadarmo ? Veď iba navariť kotle pohankovéj kaše a plné ešusy čaju je logistický problém pre ruských staršinov.Skrýt celý příspěvek

 • Fiagy
  15:02 13.02.2022

  Tak zjevně se cítí být soběstační se sýrem dle švýcarského receptu :-) Tvl. ti opravdu nepocházejí z naší ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak zjevně se cítí být soběstační se sýrem dle švýcarského receptu :-)
  Tvl. ti opravdu nepocházejí z naší planety.
  https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   11:42 15.02.2022

   Zabudol povedať , že nie je problém zaplniť pulty "ruským" syrom za 1200-1800 rubľov /kg / 14-21 €/kg/ nie je žiadny problém. Pri tom devočka , sprievodkyňa v Trassibírskom ...Zobrazit celý příspěvek

   Zabudol povedať , že nie je problém zaplniť pulty "ruským" syrom za 1200-1800 rubľov /kg / 14-21 €/kg/ nie je žiadny problém. Pri tom devočka , sprievodkyňa v Trassibírskom exprese , na YT povedala , že má 2800 rubľov mesačne a je plne spokojná!Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  14:51 13.02.2022

  https://www.armadnymagazin.sk/... Už i samotní "sputnikovci" hlásia, že sa Čečenci presúvajú k ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.armadnymagazin.sk/...

  Už i samotní "sputnikovci" hlásia, že sa Čečenci presúvajú k Ukrajine ... a to už končí "sranda" lebo práve Čečenci boli medzi prvými čo zaútočili v Donecku v roku 2014 ...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   17:28 13.02.2022

   Tak Čečenci jsou na obou stranách zákopů... Stejně je zvláštní, jak se po všech těch masakrech a válkách, stali z čečenců "Putinovi psi" na špinavou práci... Zkrátka pořád platí, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak Čečenci jsou na obou stranách zákopů...
   Stejně je zvláštní, jak se po všech těch masakrech a válkách, stali z čečenců "Putinovi psi" na špinavou práci... Zkrátka pořád platí, že "poturčenec horší Turka".Skrýt celý příspěvek

   • dusan1
    17:44 13.02.2022

    Otázka je čo sa stane, keď Rusi prestanú svoju "čečenskú svorku" kŕmiť miliardami dolárov ... Dnes je "kadyrovcom" super ... Rusi platia ich mafiánsku "republiku" de facto ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka je čo sa stane, keď Rusi prestanú svoju "čečenskú svorku" kŕmiť miliardami dolárov ...

    Dnes je "kadyrovcom" super ... Rusi platia ich mafiánsku "republiku" de facto nezávislú od Ruska ... a oni "len" pošlú sam tam pár sto či tisíc žoldákov kde treba ...

    Čo budú robiť títo vycvičení žoldáci, keď prestanú Rusi platiť ?Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   00:37 14.02.2022

   Boli časy, keď si na "špecializované" fóra neznalkovia ani nesiahli. Teraz si "odborníci" píšu čo chcú. Duško, čo je Tvoj zdroj? Pozrel som si ten Sputnik a kde to mám hľadať ? A ...Zobrazit celý příspěvek

   Boli časy, keď si na "špecializované" fóra neznalkovia ani nesiahli. Teraz si "odborníci" píšu čo chcú. Duško, čo je Tvoj zdroj? Pozrel som si ten Sputnik a kde to mám hľadať ? A kto kde zaútočil v Donecku ?Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    01:20 14.02.2022

    Rabo, azda si vtedy doma kachličkoval kúpeľňu, keď si si nevšimol, kto na Donbase v roku 2014 zaútočil? Alebo si z nás robíš dobrý deň...?

    Rabo, azda si vtedy doma kachličkoval kúpeľňu, keď si si nevšimol, kto na Donbase v roku 2014 zaútočil? Alebo si z nás robíš dobrý deň...?

   • Danik
    13:01 14.02.2022

    To by jste měl mít radost rado, za "starých dobrých časů" všeobjímající degenerace naší země, byste se sem asi nepodíval.

    To by jste měl mít radost rado, za "starých dobrých časů" všeobjímající degenerace naší země, byste se sem asi nepodíval.

  • Jura99
   10:30 14.02.2022

   dusan1: podíval jsem se na ten odkaz, tam je solidně nablito. Nevěřím, že existují tací jedinci, to je snad nějaká detence.

   dusan1: podíval jsem se na ten odkaz, tam je solidně nablito. Nevěřím, že existují tací jedinci, to je snad nějaká detence.

   • Ján Paliga
    21:11 14.02.2022

    No predstav si, takí jedinci existujú.... Dokonca u mňa v práci je ich väčšina. Živená Ohavnými správami, Zjem aj vlekom, Infovojnou a podobnými dezinformačnými webmi. Snažil som ...Zobrazit celý příspěvek

    No predstav si, takí jedinci existujú.... Dokonca u mňa v práci je ich väčšina. Živená Ohavnými správami, Zjem aj vlekom, Infovojnou a podobnými dezinformačnými webmi. Snažil som sa tam vyvracať lži, ktoré tam vypisujú, ale bol som zablokovaný..... Zle sa im čítala pravda ....Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     23:14 15.02.2022

     Tiež diskutujem na hlavnespravy a armadnymagazin. Snažím sa tamojšej úderke vysvetliť že amíci nepotrebujú útočiť na Rusko, majú iné záujmy (pacifik, vesmír). Zbytočne v lepšom ...Zobrazit celý příspěvek

     Tiež diskutujem na hlavnespravy a armadnymagazin. Snažím sa tamojšej úderke vysvetliť že amíci nepotrebujú útočiť na Rusko, majú iné záujmy (pacifik, vesmír). Zbytočne v lepšom prípade sa so mnou hádajú, v horšom mi vynadajú. Občas im tiež niečo šťavnaté napíšem. Proruskí politickí zástancovia majú USA za mordor a Rusko za krajinu svetla. A Putin je pre nich záchranca sveta sťa svätý Juraj na konci premáhajúci draka. Majú predstavy o zjednotení slovanov pod ruské krídelko ( ako z 19teho storočia vízie Štúra a Dostojevskeho ). ˇSlovanský mesianizmus v spojení s falošnými prestavami o Rusku ako krajine. Nevysvetlíš im, že USA nie sú satani a že rusi tiež nie sú anjeli.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:59 16.02.2022

      Mňa preventívne zablokovali... najprv si dávali načas so zverejňovaním mojich príspevkov, potrebovali ich odkontrolovať, či v nich je pravda, alebo nie.... A ke´ďže tam bola, ...Zobrazit celý příspěvek

      Mňa preventívne zablokovali... najprv si dávali načas so zverejňovaním mojich príspevkov, potrebovali ich odkontrolovať, či v nich je pravda, alebo nie.... A ke´ďže tam bola, dostal som ban... A príspevky s vulgarizmami veselo púšťali bez problémov.... to vieš, boli od "našich ľudí"... ;-)Skrýt celý příspěvek

 • The Pale Emperor
  13:32 13.02.2022

  V posledních hodinách masivní přesuny Ruské a Běloruské techniky poblíž ukrajinských ...Zobrazit celý příspěvek

  V posledních hodinách masivní přesuny Ruské a Běloruské techniky poblíž ukrajinských hranic
  https://twitter.com/theragex/s...
  https://twitter.com/ConflictsW...
  https://twitter.com/naqi1964/s...
  https://twitter.com/PSFAERO/st... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:55 13.02.2022

   odporná svoloč :-/.

   odporná svoloč :-/.

   • rabo123
    00:40 14.02.2022

    Tak toto získa ocenenie the Best ? Super.

    Tak toto získa ocenenie the Best ? Super.

    • Clanek
     13:23 24.06.2022

     Berte to tak ze Jura99 je the best v tom ve dvou slovech popsat trefne situaci, no a vy jste the best zase v tom byt rusackej trol.
     Kazdej jste dobrej v necem jinem. ;)

     Berte to tak ze Jura99 je the best v tom ve dvou slovech popsat trefne situaci, no a vy jste the best zase v tom byt rusackej trol.
     Kazdej jste dobrej v necem jinem. ;)

  • Jan Padesátýpátý
   14:55 13.02.2022

   podle mě jenom psychologická hra
   nemaj na to
   a když to zkusí dám jim na budku

   podle mě jenom psychologická hra
   nemaj na to
   a když to zkusí dám jim na budku

   • Rekky
    16:46 13.02.2022

    Kéž máte pravdu

    Kéž máte pravdu

   • rabo123
    01:05 14.02.2022

    Kto dá na "butku" komu ? Obávam sa , že Európa má už dosť USA .

    Kto dá na "butku" komu ? Obávam sa , že Európa má už dosť USA .

    • Ján Paliga
     01:17 14.02.2022

     V skutočnosti Európa má dosť Severnej Ázie.... A tá robí všetko preto, aby si ešte pod sebou ten konár poriadne podpílila..... Najlepšie je to vidieť na tom, ako sa Gazprom stal v ...Zobrazit celý příspěvek

     V skutočnosti Európa má dosť Severnej Ázie.... A tá robí všetko preto, aby si ešte pod sebou ten konár poriadne podpílila.....

     Najlepšie je to vidieť na tom, ako sa Gazprom stal v posledných týždňoch nedôveryhodným dodávateľom.... A bude z toho len jediné riešenie.....Skrýt celý příspěvek

  • The Pale Emperor
   17:17 13.02.2022

   Litva darovala Ukrajině Stinger Manpady https://twitter.com/a_anusausk... 32 (!!!) Frogfootů nově na základně Luninci a S-400 ...Zobrazit celý příspěvek

   Litva darovala Ukrajině Stinger Manpady
   https://twitter.com/a_anusausk...

   32 (!!!) Frogfootů nově na základně Luninci a S-400
   https://twitter.com/CSBiggers/...
   https://twitter.com/CSBiggers/...

   Čečenci na Krymu
   https://twitter.com/OAlexander...

   Nově vybudované "refueling stations"
   https://twitter.com/Angry_Staf... Skrýt celý příspěvek

   • The Pale Emperor
    17:20 13.02.2022

    Bohužel to vypadá, že invaze započne v řádu hodin. Obvzlášť velká aktivita je na hranicích v Bělgorodské oblasti, což naznačuje, že hlavní útok povede směrem na Charkov a Poltavu

    Bohužel to vypadá, že invaze započne v řádu hodin. Obvzlášť velká aktivita je na hranicích v Bělgorodské oblasti, což naznačuje, že hlavní útok povede směrem na Charkov a Poltavu

    • Danik
     19:49 13.02.2022

     Zpráva stará 6 dní ze Stratforu uvádí, že Rusko shromáždilo 70% sil, potřebných k invazi. Možná dnes dosáhli potřebného stavu. Jak se psalo v jednom z těch příspěvků. Buď Rusové v ...Zobrazit celý příspěvek

     Zpráva stará 6 dní ze Stratforu uvádí, že Rusko shromáždilo 70% sil, potřebných k invazi. Možná dnes dosáhli potřebného stavu. Jak se psalo v jednom z těch příspěvků. Buď Rusové v řádu hodin chtějí útočit a nebo utrácí pořádné množství peněz, aby to tak vypadalo.Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
     19:55 13.02.2022

     Rusi pre "cvičenie" zablokovali vzdušný i námorný priestor v Čiernom mori ... čiže ideálne podmienky pre útok ... bez svedkov.

     Rusi pre "cvičenie" zablokovali vzdušný i námorný priestor v Čiernom mori ... čiže ideálne podmienky pre útok ... bez svedkov.

     • rabo123
      00:43 14.02.2022

      Páni, a keď sa tak nestane tak sa tu budete kajať ?

      Páni, a keď sa tak nestane tak sa tu budete kajať ?

     • Danik
      13:11 14.02.2022

      Za co? za to, že jsme napsali, že to VYPADÁ (přiblížení dalších jednotek k hranici, vagónování obrněných jednotek a jejich přesun blíže k frontě, dělostřelectvo a MLRS se přesouvá ...Zobrazit celý příspěvek

      Za co? za to, že jsme napsali, že to VYPADÁ (přiblížení dalších jednotek k hranici, vagónování obrněných jednotek a jejich přesun blíže k frontě, dělostřelectvo a MLRS se přesouvá do palebných pozic, další letecké útvary přistávají na leteckých základnách, nebe je plné vrtulníků, PVO taktéž přesun do pozic a následné maskování, zvýšená aktivita ruského námořnictva v Černém moři a následná blokace prostoru v této oblasti, výstavba předsunutých opravných a zásobovacích stanovišť a předsunutých leteckých základen), že se Rusové chystají útočit? Ale ono to tak vypadá Rabo, za to, že jsem popsal realitu se kát nebudu, nejsme díkybohu v minulém režimu.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   00:39 14.02.2022

   No a keby ste si dali tú námahu , tak viete , že v Bielorusku prebieha cvičenie. Nečakajú na hraniciach.

   No a keby ste si dali tú námahu , tak viete , že v Bielorusku prebieha cvičenie. Nečakajú na hraniciach.

   • Ján Paliga
    01:14 14.02.2022

    A na čo teda čakáš? Už si tu mal dávno napísať poctivo odzdrojovaný príspevok a vyvracať všetky tvrdenia, ktoré tu na AN neboli v súlade s realitou.... A my čitatelia by sme mali ...Zobrazit celý příspěvek

    A na čo teda čakáš? Už si tu mal dávno napísať poctivo odzdrojovaný príspevok a vyvracať všetky tvrdenia, ktoré tu na AN neboli v súlade s realitou....

    A my čitatelia by sme mali prínosný príspevok, niečo by sme sa aj podučili a o to tu predsa na AN ide, nie?Skrýt celý příspěvek

    • The Pale Emperor
     11:14 14.02.2022

     Já myslím, že Krllo, Rabo a Clibanarius spolu v Petrohradě sdílí kancelář:-) Tady se o diskuzi ani nemá cenu snažit, stejně si z toho nic nevezmou

     Já myslím, že Krllo, Rabo a Clibanarius spolu v Petrohradě sdílí kancelář:-) Tady se o diskuzi ani nemá cenu snažit, stejně si z toho nic nevezmou

     • Ján Paliga
      21:14 14.02.2022

      Keby len kanceláriu..... Určite nebudem preháňať, ak budem tvrdiť, že zdieľajú aj jedno a to isté telo.... ;- O diskusiu s nimi sa ani nesnažím, slovami klasika - "Je to marný, ...Zobrazit celý příspěvek

      Keby len kanceláriu..... Určite nebudem preháňať, ak budem tvrdiť, že zdieľajú aj jedno a to isté telo.... ;-

      O diskusiu s nimi sa ani nesnažím, slovami klasika - "Je to marný, marný, ... marný...."Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  19:52 12.02.2022

  NATO - i když Ruská Federace nezaútočí na Ukrajinu, tak má dva velké problémy. První je, že Bělorusko se defacto stává Ruskou Federací, ruský voják neodejde a východní křídlo je ...Zobrazit celý příspěvek

  NATO - i když Ruská Federace nezaútočí na Ukrajinu, tak má dva velké problémy. První je, že Bělorusko se defacto stává Ruskou Federací, ruský voják neodejde a východní křídlo je defacto nebránitelné (Pobaltí). Na Ukrajinu nemusí útočit - bude ji šikanovat a via tyto kroky ji bude kontrolovat. Druhý problém - je neakceschopné NATO. Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Bulharsko....to jsou země jejiž představitelé buď omítly reagovat na akce Ruské Federace anebo přímo potvrdily, že Krym je ruský. Smutné.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   21:45 12.02.2022

   Dnes je 12.2. a podle předpovědi počasí má být na východní Ukrajině příštích čtrnáct dni okolo 6-7 stupňů nad nulou ,místy mlhy a stálý déšť.Typická ruská zima s mrazy v ...Zobrazit celý příspěvek

   Dnes je 12.2. a podle předpovědi počasí má být na východní Ukrajině příštích čtrnáct dni okolo 6-7 stupňů nad nulou ,místy mlhy a stálý déšť.Typická ruská zima s mrazy v nedohlednu,všude metr bahna. Vypadá to ,že se ruský útok utopí v rasputici stejně jako útok Ády Hitlera před 80 lety. Ideální počasí pro chlapíky vyzbrojené Javeliny.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    10:14 13.02.2022

    Zrovna včera jsem viděl fotku z onoho ruského cvičení, jak bagr vyhrabává jednotku ruských tanků (cca šest) zapadlé v blátě. Minimálně se ukazuje, že ruské tanky nejsou proti blátu ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna včera jsem viděl fotku z onoho ruského cvičení, jak bagr vyhrabává jednotku ruských tanků (cca šest) zapadlé v blátě. Minimálně se ukazuje, že ruské tanky nejsou proti blátu imunní. Ostatně i za druhé světové války je trápilo počasí stejně jako Němce (jen se o tom tak nemluvilo).Skrýt celý příspěvek

    • Rekky
     12:20 13.02.2022

     Pánové, já bohužel váš optimismus nemohu sdílet. První fáze útoku by zcela jistě byly letecké a raketové, mířené na elektrárny, komunikační uzly atd. poté by přišlo na řadu letecké ...Zobrazit celý příspěvek

     Pánové, já bohužel váš optimismus nemohu sdílet. První fáze útoku by zcela jistě byly letecké a raketové, mířené na elektrárny, komunikační uzly atd. poté by přišlo na řadu letecké ostřelování ukrajinských pozemních jednotek a teprve poté by Rusáci poslali do útoku i pozemní vojska. To znamená že počasí, pro následujících 14 dní nemusí být pro Rusáky odrazující faktor.

     https://www.voxpot.cz/rozhodnu... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:45 13.02.2022

      Záleží od toho, ako rýchlo by chceli vytvoriť fait acoompli, nehovoriac, že by Ukrajinci získali nejaký čas mobilizovať. Taktiež by potrebovali výsledky "vyvažujúce" sankcie.

      Záleží od toho, ako rýchlo by chceli vytvoriť fait acoompli, nehovoriac, že by Ukrajinci získali nejaký čas mobilizovať. Taktiež by potrebovali výsledky "vyvažujúce" sankcie.

     • Jura99
      19:12 13.02.2022

      cim vic rusaci rozbiji infrastrukturu, tim paradoxne vyrobi lepsi prostredi pro "valku krys", ve ktere Ukrajinci umi, jak ukazali Kyborgove na doneckem letisti.

      cim vic rusaci rozbiji infrastrukturu, tim paradoxne vyrobi lepsi prostredi pro "valku krys", ve ktere Ukrajinci umi, jak ukazali Kyborgove na doneckem letisti.

     • Rase
      19:32 13.02.2022

      Jistě, ale letectvo a dělostřelectvo války nevyhrává. Dřív nebo později by stejně došlo k bojům o města, obléhání atd.

      Jistě, ale letectvo a dělostřelectvo války nevyhrává. Dřív nebo později by stejně došlo k bojům o města, obléhání atd.

    • rabo123
     01:11 14.02.2022

     A to bol v Bielorusku ? Počas cvičenia ?

     A to bol v Bielorusku ? Počas cvičenia ?

    • rabo123
     01:18 14.02.2022

     Rase, ak bude vojna s Ukrajinou a to nebude, ale ak by bola, tak to nebude o tankoch v blate.
     Priletia strely v počte 16 a vojna skončila.

     Rase, ak bude vojna s Ukrajinou a to nebude, ale ak by bola, tak to nebude o tankoch v blate.
     Priletia strely v počte 16 a vojna skončila.

     • Miroslav
      08:47 14.02.2022

      To sú také detinské predstavy, že Rus stlačí gombík, chvíľu čakajú, zazvoní telefón, že rakety zasiahli svoj cieľ a oni si otvoria vodku a vyložia nohy lebo vojna skončila.

      To sú také detinské predstavy, že Rus stlačí gombík, chvíľu čakajú, zazvoní telefón, že rakety zasiahli svoj cieľ a oni si otvoria vodku a vyložia nohy lebo vojna skončila.

     • padre
      13:19 14.02.2022

      rabo123…pokud dojde k invazi, tak tě mohu ujistit ,že to o těch tancích,BVPčkách,náklaďácîch a bagančatech v blátě bude,protože zkrátka nemrzne a s tím nikdo nic neudělá… a je ...Zobrazit celý příspěvek

      rabo123…pokud dojde k invazi, tak tě mohu ujistit ,že to o těch tancích,BVPčkách,náklaďácîch a bagančatech v blátě bude,protože zkrátka nemrzne a s tím nikdo nic neudělá… a je jedno kolik těch střel přiletí,jestli 16,26 nebo 50…Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:15 14.02.2022

      Rabko, tá vojna už JE - od roku 2014.....

      Rabko, tá vojna už JE - od roku 2014.....

  • PavolR
   18:49 13.02.2022

   Otázka je, či si ešte Rusko "môže dovoliť" nezaútočiť vzhľadom na vek a stav prevažnej časti techniky, ktorú celkom iste nebudú stíhať modernitzovať ani nahrádzať, kým ukrajinská ...Zobrazit celý příspěvek

   Otázka je, či si ešte Rusko "môže dovoliť" nezaútočiť vzhľadom na vek a stav prevažnej časti techniky, ktorú celkom iste nebudú stíhať modernitzovať ani nahrádzať, kým ukrajinská armáda sa má zväčšovať. Je to podobný prípad, ako keď v 1914 padlo rozhodnutie napadnúť Srbsko, ešte než sa spamätá z Balkánskych vojen a zosilnie...Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   01:10 14.02.2022

   Smutné ? Krym nebol nikdy Ukrajinský, ale to asi viete. To, že mali vlastní parlament a právo sebaurčenia viete tiež . Či ?

   Smutné ? Krym nebol nikdy Ukrajinský, ale to asi viete. To, že mali vlastní parlament a právo sebaurčenia viete tiež . Či ?

   • Badysak
    02:32 14.02.2022

    Právo na sebeurčení mají tak akorát Krymští tataři.

    Právo na sebeurčení mají tak akorát Krymští tataři.

   • Miroslav
    08:04 14.02.2022

    1/ Zaujímavé, že Rusku nevadil ukrajinský Krym po rozpade ZSSR, nevadil im ani pri podpise Budapeštianskeho memoranda a vlastne im to nevadilo ani počas celých tých desaťročí. Až ...Zobrazit celý příspěvek

    1/ Zaujímavé, že Rusku nevadil ukrajinský Krym po rozpade ZSSR, nevadil im ani pri podpise Budapeštianskeho memoranda a vlastne im to nevadilo ani počas celých tých desaťročí. Až zrazu keď im hrozí, že prídu o nájomnú zmluvu na základňu tak si spomenú a okamžite zaútočia. Tomu snáď nemôžeš veriť ani ty sám

    2/ Kaliningrad bol vždy nemecký, má Nemecko právo okamžite zaútočiť na Rusko a vziať si ho späť?

    3/ Vlastný parlament má kde kto. V podstate každé mesto alebo kraj. To je argument na odtrhnutie?

    4/ Úsmevné, že s argumentom, že Krym bol vždy ruský ste prišli až po určitom čase. Najprv ste blúznili o akýchsi nacistoch ktorí robia zle ruskej menšine. Dovtedy ste ani netušili, že Krym bol súčasťou RuskaSkrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     11:13 14.02.2022

     Krym ve skutečnosti ruský nebyl. Součástí ruského impéria se stal o 11 let později, než Polsko a i tehdy spadal pod tverskou oblast, tedy dnes jižní Ukrajinu. Integrální součástí ...Zobrazit celý příspěvek

     Krym ve skutečnosti ruský nebyl.
     Součástí ruského impéria se stal o 11 let později, než Polsko a i tehdy spadal pod tverskou oblast, tedy dnes jižní Ukrajinu.
     Integrální součástí Ruska jako RSFSR se stal až v roce 1945 a přestal jí být v roce 1954..

     No a v mezičase tam byly různé autonomní republiky, nezávislé státy, protektoráty a tak podobně.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:18 14.02.2022

    Sebaurčenie? A teraz majú aké sebaurčenie, keď sú v područí iného štátu? To nie je žiadne sebaurčenie.... Ruské obyvateľstvo na Kryme sú len prišelci, žiadne pôvodné obyvateľstvo. ...Zobrazit celý příspěvek

    Sebaurčenie? A teraz majú aké sebaurčenie, keď sú v područí iného štátu? To nie je žiadne sebaurčenie....

    Ruské obyvateľstvo na Kryme sú len prišelci, žiadne pôvodné obyvateľstvo. To pozabíjal súdruh Stalin, alebo ho rozviezol po raji robotníkov a roľníkov....Skrýt celý příspěvek

 • memo
  20:31 11.02.2022

  Doufám že je Ukrajinci nebudou nuceni použít ale o tom se nerozhoduje v Kyjevě ale v Kremlu. Jinak je to zcela jiný přístup od Polska v porovnáním s přístupem Německa, které ...Zobrazit celý příspěvek

  Doufám že je Ukrajinci nebudou nuceni použít ale o tom se nerozhoduje v Kyjevě ale v Kremlu.
  Jinak je to zcela jiný přístup od Polska v porovnáním s přístupem Německa, které zablokovalo odeslání houfnic z Estonska.
  Tento německý precedens je možné od té chvíle vždy použít proti Německu.
  Jestliže má AČR v plánu nakoupit obrněnou techniku pak bude dobré že všech nabídek vyloučit ty Made in Germany. Naštěstí ke všemu co Německo může nabídnout existují alternativní možnosti. Tedy žádné Leopardy, Pumy ani Lynxi, ani žádné Eurofightery. Přilby také jistě nepotřebujeme. V případě MBT je potřeba ještě zvážit zda Německo nemůže ovlivnit Francii v případě MBT Leclerc nebo Itálii v u C1 Ariete. Jestliže ano pak nemá smysl hledat dodavatele třeba tanků v Evropě. Jižní Korea nebo Japonsko mají co nabídnout. Podobně Izrael nebo USA.
  Přístup Německa k Ukrajině budiž varováním.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   00:07 12.02.2022

   On je hlavní rozdíl že ty houfnice byli prodané za podmínky že nebudou dál přeprodané/darované bez souhlasu Německa. Pravděpodobnost že ČR bude chtít darovat 200 Lynxů Ukrajině se ...Zobrazit celý příspěvek

   On je hlavní rozdíl že ty houfnice byli prodané za podmínky že nebudou dál přeprodané/darované bez souhlasu Německa. Pravděpodobnost že ČR bude chtít darovat 200 Lynxů Ukrajině se rovná nule. Takže vaše starosti jsou dojemné, ale zcela mimo.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    06:44 12.02.2022

    Stejně mi přijde nebezpečné nakupovat v Německu. Němci by mohli zarazit servis nebo dodávky náhradních dílů, pokud by se zbraně dostaly na Ukrajinu.

    Stejně mi přijde nebezpečné nakupovat v Německu. Němci by mohli zarazit servis nebo dodávky náhradních dílů, pokud by se zbraně dostaly na Ukrajinu.

   • dusan1
    10:00 12.02.2022

    No nie sú úplne "mimo" ... Čo keď Rusko požiada Nemecko aby nedodávali to či ono do ČR ... "aby sa neeskaloalo napätie" .... No nejako sa zabúda, že napr. pri NS2 hodilo cez ...Zobrazit celý příspěvek

    No nie sú úplne "mimo" ...

    Čo keď Rusko požiada Nemecko aby nedodávali to či ono do ČR ... "aby sa neeskaloalo napätie" ....

    No nejako sa zabúda, že napr. pri NS2 hodilo cez palubu nie len Urrajinu .. ale i Slovensko ...

    A momentálne sa vykašlalo na Litvu pri spore s Čínou...

    Nerobte si ilúzie .. Nemci by Vás hodili cez palubu úplne bez problémov ...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:56 12.02.2022

     Plynovod si řešte na Slovensku.
     Mezi pozicí Ukrajiny a ČR je diametrální rozdíl.

     Plynovod si řešte na Slovensku.
     Mezi pozicí Ukrajiny a ČR je diametrální rozdíl.

     • Dual
      12:36 12.02.2022

      Premiér Zeman prodal všechny plynovody na území České republiky do rukou Němců, ti už po NS2 přímo touží. Byznys je byznys.

      Premiér Zeman prodal všechny plynovody na území České republiky do rukou Němců, ti už po NS2 přímo touží. Byznys je byznys.

     • Jan Padesátýpátý
      13:48 12.02.2022

      není rozdíl mezi Ukrajinou a ČR. Pokud připustíme, že hranice lze násilím měnit a ostatní budou jen přihlížet, je to problém pro bezpečnost celé Evropy

      není rozdíl mezi Ukrajinou a ČR. Pokud připustíme, že hranice lze násilím měnit a ostatní budou jen přihlížet, je to problém pro bezpečnost celé Evropy

     • Scotty
      13:59 12.02.2022

      Jan Padesátýpátý
      Přímý soused, člen NATO a průmyslová základna mnohých německých firem. Myslím že jsme v naprosto jiné situaci.

      Jan Padesátýpátý
      Přímý soused, člen NATO a průmyslová základna mnohých německých firem. Myslím že jsme v naprosto jiné situaci.

     • Jan Padesátýpátý
      15:08 12.02.2022

      Scotty
      Teď jsme v naprosto jiné situaci, za 5 let už nemusíme být.
      Řekové si taky asi mysleli, že jsou v naprosto jiné situaci když se podepisoval Mnichov 1938

      Scotty
      Teď jsme v naprosto jiné situaci, za 5 let už nemusíme být.
      Řekové si taky asi mysleli, že jsou v naprosto jiné situaci když se podepisoval Mnichov 1938

     • The88
      20:54 12.02.2022

      Jan: jiste, ze hranice lze nasilim menit. Temer vsechny hranice v soucasnem svete ustanovilo nasili. Nekdy se to uznava (Jizni Sudan, Vychodni Timor, Chorvatsko), jinde (Kurdistan, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan: jiste, ze hranice lze nasilim menit. Temer vsechny hranice v soucasnem svete ustanovilo nasili. Nekdy se to uznava (Jizni Sudan, Vychodni Timor, Chorvatsko), jinde (Kurdistan, Somalialand, Zapadni Sahara) ne. A spousta pripadu "nekde mezi" (Krym, Kosovo, Taiwan, Palestina).Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:50 13.02.2022

      The88 Jižní Sudán a Východní Timor jsou příkladem rozdělení státu na dva, ne násilného posunutí hranice mezi dvěma státy. K tomu nedošlo ani v Chorvatsku, pokud se dobře pamatuju: ...Zobrazit celý příspěvek

      The88
      Jižní Sudán a Východní Timor jsou příkladem rozdělení státu na dva, ne násilného posunutí hranice mezi dvěma státy. K tomu nedošlo ani v Chorvatsku, pokud se dobře pamatuju: Chorvatsko má stejné hranice jako v době Jugoslávie.Skrýt celý příspěvek

     • The88
      17:45 14.02.2022

      Jan: Tak samozrejme, muzeme si kriteria upravovat tak dlouho, az to bude sedet jenom na jeden pripad. Ovsem, budete muset trochu pridat, porad zbyvaji Golanske Vysiny, Zapadni breh ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan: Tak samozrejme, muzeme si kriteria upravovat tak dlouho, az to bude sedet jenom na jeden pripad. Ovsem, budete muset trochu pridat, porad zbyvaji Golanske Vysiny, Zapadni breh Jordanu, Vietnam, Peru/Ekvador, Argentina/Bolivie, Paraguay/Brazilie...Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      20:00 14.02.2022

      The88 Golanské výšiny byly vybojované v obranné válce. Z Krymu Ukrajina na Rusko nikdy invazi nepodnikla. Stejně tak Ukrajina neostřeluje raketami Rusko (Západní břeh ...Zobrazit celý příspěvek

      The88
      Golanské výšiny byly vybojované v obranné válce. Z Krymu Ukrajina na Rusko nikdy invazi nepodnikla.
      Stejně tak Ukrajina neostřeluje raketami Rusko (Západní břeh Jordánu).
      Ostatní příklady neznám.

      Všechny situace kdy silnější stát zaútočí na slabší a vezme mu území je třeba nejenom slovně odsoudit, ale útočníkovi to pořádně osladit, i za cenu že nás to bude něco stát.Skrýt celý příspěvek

  • Jilex
   13:48 12.02.2022

   Přístup Izraele k Ukrajině je obdobou německého ...Zobrazit celý příspěvek

   Přístup Izraele k Ukrajině je obdobou německého postoje:
   https://breakingdefense.com/20... Skrýt celý příspěvek

   • dusan1
    17:06 12.02.2022

    Tie vzťahy medzi Rusko a Izraelom sú celkovo dosť bizardné ... dosť podobné Tureckým. Na jednej strane je v Izraeli silná ruská menšina (hlavne "znovuobjavení" Židia), na druhej ...Zobrazit celý příspěvek

    Tie vzťahy medzi Rusko a Izraelom sú celkovo dosť bizardné ... dosť podobné Tureckým.

    Na jednej strane je v Izraeli silná ruská menšina (hlavne "znovuobjavení" Židia), na druhej strane Izrael pravidelne ničí infaštruktúru Asada a sklady Hamasu v Sýrii, kde sú "doma" tiež Rusi ....

    Izrael je známy svojou pragmetickou politikou, kde sa na morálku nehľadí (pokým nejde o Źidov) a ide sa po ťažkom pragmatizme. Čiže z tohto pohľadu nie je putinov režim problém, tak isto ako jeho angažovanie v zahraničí, pokým sa to nekryje so záujmami židovského štátu.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     21:22 12.02.2022

     V Izraeli je ruská menšina velmi významná ,má i svoji politickou stranu.Vzhledem ke specifikům izraelského politického systému musí každá izraelská vláda brát názory ruské menšiny ...Zobrazit celý příspěvek

     V Izraeli je ruská menšina velmi významná ,má i svoji politickou stranu.Vzhledem ke specifikům izraelského politického systému musí každá izraelská vláda brát názory ruské menšiny silně v potaz.Izraelské výzkumné ústavy jsou plné ruských vědců.Odešly tam celé konstrukční kolektivy.S žádným jiným státem nemá Rusko tak intenzivní letecké spojení.Rusko Izraeli naslouchá…a naopak.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      10:17 13.02.2022

      Vzhledem k tomu, že předci oněch "ruských židů" z toho úžasné Ruska z nějakého důvodu utekli, bych bral onen důraz na nějaké "bratříčkování" s velkou rezervou. Jedou si byznys, to ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu, že předci oněch "ruských židů" z toho úžasné Ruska z nějakého důvodu utekli, bych bral onen důraz na nějaké "bratříčkování" s velkou rezervou. Jedou si byznys, to ano (Izraelci jim často prodají co jinde ne), ale tím to končí.Skrýt celý příspěvek

     • JerzyŔ
      19:04 13.02.2022

      padre má pravdu a asi o tom něco ví. Já o tom vím jen jako laik z četby knih časopisů webů, takže rozhodně nejsem expert, nicméně četl jsem už dávno na to téma: v Izraeli jsou Židé ...Zobrazit celý příspěvek

      padre má pravdu a asi o tom něco ví. Já o tom vím jen jako laik z četby knih časopisů webů, takže rozhodně nejsem expert, nicméně četl jsem už dávno na to téma: v Izraeli jsou Židé různého původu a s různým vztahem sama sebe k židovství jak nábožensky, tak národnostně, politicky, lidsky. Jsou tam Židé žijící na území dnešního generace po staletí, přistěhovalci z blízkovýchodních zemí, z Evropy, kteří se zase člení na uprchlíci ze Španělska ve středověku po rekatolizaci, před nacismem těsně před válkou, po válce, další za komunismu, apod. Každá s těch skupin má i určitý název - vzpomínám na Sefardové nebo Aškenaziové, ale už si nepamatuji, ke které z těchto skupin tyto jména přiřadit - a i určité vzorce chování a zvyků, které si přinesli ze svých domovů, i když vlastně před nimi určitým způsobem utíkali. Popisují to většinou sebeironicky i židovští autoři románů a povídek.
      No a z carského impéria utíkali do Palestiny již minimálně v 19.století či před pogromy, či "za lepším". Pak po VŘSR, a pak už v době Sojuzu - v takových vlnách: v oteplení koncem 50. - začátkem 60.let, za pěrestrojky v 80. letech (snad byla i menší vlna v 70.?), no a po rozpadu SSSR.
      A tito "sovětští Židé" prchali hlavně za lepším ekonomicky a po lepším pracovním uplatnění; nevím, do jaké míry hrála "touha žít v demokracii". A jak říká dusan1, kolikrát to byli Rusové, kterým už bylo šumák, že jsou Židé, akorát využili (zneužili) této skutečnosti pro legální opuštění SSSR a vstřícné přijetí v Izraeli, protože v těch vlnách se jednalo vesměs legální emigraci Židů na základě sovětsko-izraelských dohod v rámci oteplení, ukázání dobré vůle apod., a nikoliv o ilegální útěky a la železná opona.
      No a tito "žido-rusové" už staletí srostlí s ruským/sovětským prostředím, žijící třeba ve smíšených manželstvích a z nich pocházející a mající spoustu známých a příbuzných nežidů - si opravdu, jak naznačuje padre - přineslo různé "rusácké móresy" I když z Ruska utíkali . Bylo o tom tehdy plno v izraelských mediích - požadovali dosti neurvale vysílání v ruštině, ruské školy, někteří dokonce zavedení ruštiny jako dalšího jazyka v Izraeli! Přišli s nimi různí mafiáni, agresívní týpky, vyděrači, výpalníci apod. Toto jsem zase četl v nějakým army či security či military či history časopise, kde byly články o izraelských bojových uměních, kurzech, policejních a protiteroristických jednotkách a kde se celkem striktně rozlišovalo - toto je příprava na boj proti (zejména arabským) teroristům, a toto pro policajty či ochranky třeba podnikatelů, diskoték apod. proti (zejména ruskojazyčným) "běžným kriminálníkům".
      A - Rase - "žido-rusové" udržují čilé kontakty s rodiči, prarodiči, strýci tetičkami, bývalými kolegy, v Rusku a - hm - jsou to kámoši. Není to tak, že by s uzlíkem nejnutnějších věcí utíkali z nenáviděného SSSR, a nemohou ho - následnické Rusko - ani vystát.Skrýt celý příspěvek

 • antoniok
  13:58 11.02.2022

  https://defence24.pl/sily-zbro...

  Mesko vyjednává o prodeji Pioruns do USA.

  https://defence24.pl/sily-zbro...

  Mesko vyjednává o prodeji Pioruns do USA.

 • Jura99
  13:49 11.02.2022

  Vypadá to, že nejdůležitější technika ruského tankového vojska je japonský bagr :-). https://defence-blog.com/over-... Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že nejdůležitější technika ruského tankového vojska je japonský bagr :-).
  https://defence-blog.com/over-... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   17:43 11.02.2022

   Ja stále hovorím, že na hovno je ti drahé auto s najlepším obutím keď je na vozovke blato.

   Ja stále hovorím, že na hovno je ti drahé auto s najlepším obutím keď je na vozovke blato.

   • Falko
    20:12 11.02.2022

    A vraj sankcie sú naprd

    A vraj sankcie sú naprd

    • Falko
     20:14 11.02.2022

     Keby, mali druhý japonský bager nemuseli by s útokom čakať, kým zamrzne zem.

     Keby, mali druhý japonský bager nemuseli by s útokom čakať, kým zamrzne zem.

    • Miroslav
     22:31 11.02.2022

     Ono to bahno je taká vec, že môžeš mať tank aký chceš a cez to sa proste prejsť nedá. To nie je otázka kvality. Rovnako tak keď je blato na ceste tak letiš do zvodidiel bez ohľadu ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono to bahno je taká vec, že môžeš mať tank aký chceš a cez to sa proste prejsť nedá. To nie je otázka kvality. Rovnako tak keď je blato na ceste tak letiš do zvodidiel bez ohľadu na to, či máš Mercedes alebo Škodovku. Blato je aj na ceste horšie ako ľadSkrýt celý příspěvek

 • ruleta
  10:46 11.02.2022

  Klasická šikana. Mimochodem blokáda je akt války.

  https://foreignpolicy.com/2022...

  Klasická šikana. Mimochodem blokáda je akt války.

  https://foreignpolicy.com/2022...

 • Upgrade
  14:28 10.02.2022

  Hypoteza: Cele tieto ruske manevre su o snahe Ruska prinutit zapad dat Ukrajinu nejak do late, lebo Rusi zrazu zistili, ze dnesna a buduca Ukrajina je najvacsie ohrozenie Ruska od ...Zobrazit celý příspěvek

  Hypoteza: Cele tieto ruske manevre su o snahe Ruska prinutit zapad dat Ukrajinu nejak do late, lebo Rusi zrazu zistili, ze dnesna a buduca Ukrajina je najvacsie ohrozenie Ruska od konca WWII. Celu studenu vojnu aj po nej koncil akykolvek moz`ny konflikt pri JZ a teda remize. Pri Ukrajine su ale Rusom JZ k nicomu, lebo by to znamenalo utocit nimi na skoro vlastne uzemie a teda Rusku prvy krat od WWII realne hrozi ze by mohlo prehrat. Dnes este sice nie, ale o par rokov je to celkom realna moznost.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:38 10.02.2022

   té hypotéze vůbec nerozumím. Ukrajina nikoho neohrožuje a není žádným rizikem, natož největším od WWII. Celý tento příběh je ruská agrese nevídaných rozměrů, ve snaze podmanit si ...Zobrazit celý příspěvek

   té hypotéze vůbec nerozumím. Ukrajina nikoho neohrožuje a není žádným rizikem, natož největším od WWII. Celý tento příběh je ruská agrese nevídaných rozměrů, ve snaze podmanit si Ukrajinu a nastolit tam nějaký nedemokratický loutkový režim, proti vůli Ukrajinců. Sami to známe z okupace 1968. Celá situace velmi nápadně připomíná také rok 1938. Zažíváme podobný Goebelsovský vodopád lží z ruské strany.Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    16:44 10.02.2022

    Putin si vytvoril na hraniciach 40-milionovy nepriatelsky narod a atomovky su mu k nicomu. Podla mna sa ich realne boja.

    Putin si vytvoril na hraniciach 40-milionovy nepriatelsky narod a atomovky su mu k nicomu. Podla mna sa ich realne boja.

    • krllo
     08:16 11.02.2022

     Dělal jste průzkum na Ukrajině ? Koukám, že i u kojenců. Měřítkem jsou třeba volby. Při posledních volbách bylo registrováno cca 35 milionů voličů a v druhém kole při cca 50% ...Zobrazit celý příspěvek

     Dělal jste průzkum na Ukrajině ? Koukám, že i u kojenců. Měřítkem jsou třeba volby. Při posledních volbách bylo registrováno cca 35 milionů voličů a v druhém kole při cca 50% účasti ziskal Zelenskyj cca 70% hlasů. To je plus minus 12 milionů. Co chce zbytek ??Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:29 11.02.2022

      Porošenka ? Ten ale není o nic méně protiruský. "Rus" je nyní na Ukrajině sprosté slovo, v tom mi můžete věřit.

      Porošenka ? Ten ale není o nic méně protiruský. "Rus" je nyní na Ukrajině sprosté slovo, v tom mi můžete věřit.

     • krllo
      08:59 11.02.2022

      Jura 99 jistě se nebudete zlobit, když vám napíši, že vám nevěřím. Agenturu pro výzkum veřejného mínění na Ukrajině jiste nemáte :-)

      Jura 99 jistě se nebudete zlobit, když vám napíši, že vám nevěřím. Agenturu pro výzkum veřejného mínění na Ukrajině jiste nemáte :-)

     • Jura99
      09:10 11.02.2022

      krllo: to sice nemám, ale kdyby to stálo za to, přivedu vyšší desítky svých ukrajinských přátel, kteří to hodně nahlas potvrdí.

      krllo: to sice nemám, ale kdyby to stálo za to, přivedu vyšší desítky svých ukrajinských přátel, kteří to hodně nahlas potvrdí.

     • Miroslav
      09:45 11.02.2022

      Koľko: Keď pominieme zvláštne diktátorské režimy a štátne skanzeny typu KĽDR kde 120% voličov volí vodcu pri účasti 100%, tak bežne majú civilizované krajiny účasť niekde okolo 60% ...Zobrazit celý příspěvek

      Koľko: Keď pominieme zvláštne diktátorské režimy a štátne skanzeny typu KĽDR kde 120% voličov volí vodcu pri účasti 100%, tak bežne majú civilizované krajiny účasť niekde okolo 60% a viacerých kandidátov. Čiže dosiahnuť aj 50% podiel v celej populácii je takmer nemožné.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:53 11.02.2022

      Miroslav Jenomže krllo se snažil na základě volebních výsledků bagatelizovat tvrzení od Upgrade ohledně toho, že si Rusko udělalo 40-miliónový nepřátelský stát z Urajiny. Což je od ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Jenomže krllo se snažil na základě volebních výsledků bagatelizovat tvrzení od Upgrade ohledně toho, že si Rusko udělalo 40-miliónový nepřátelský stát z Urajiny.
      Což je od krlla samozřejmě, bez urážky, demagogie, protože data k tomuhle se řídí úplně jinými průzkumy než z výsledků prezidentských voleb, protože tam můžete mít více kandidátů, kteří budou mít postoj vůči Rusku stejný, ale budou se lišit třeba v sociálních otázkách a hned máte rozdíl že.
      Takže krllo zas plácá nesmysly. Nemá cenu řešit :-)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:21 11.02.2022

      Klimesov S týmto doslova debilným argumentom sa stretávam aj na našich fórach pomerne často. Ja stále vravím, že kto nevolí, nech nenadáva. Ale zároveň hneď aj dodávam, že nevoliť ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      S týmto doslova debilným argumentom sa stretávam aj na našich fórach pomerne často. Ja stále vravím, že kto nevolí, nech nenadáva. Ale zároveň hneď aj dodávam, že nevoliť je legitímne právo a preto zahŕňať aj týchto alibistov do podielu celkovej populácie s oprávnením voliť je hlúposť. Pri tej štandardnej účasti 60% by kandidát musel získať 80-85% už v prvom kole (nechce sa mi to teraz rátať) aby mal kandidát nadpolovičnú podporu v populácii.

      Potom prídu do diskusie "alternatívne" entity ktoré vyhlasujú, že toto nie je môj prezident/ka a vytiahnu presne tento argument. Bohužiaľ, ja musím konštatovať, že aj taký tĺk ako Ivan Gašparovič ktorý nevedel bez breptu povedať súvislú vetu (napríklad na návšteve vnútrozemskej krajiny vychvaľoval ich krásne pobrežie) a na poľovačke ulovil len iného poľovníka bol môj prezident, aj keď som ho nevolilSkrýt celý příspěvek

     • krllo
      11:34 11.02.2022

      Klimešov nechci vám bourat babičky ani vaši demagogii. Volby něco jistě ukazují od rozdil od argumentace Jury99, že přivede desítky ukrajinskych přátel, kteří mi to vysvětlí ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimešov nechci vám bourat babičky ani vaši demagogii. Volby něco jistě ukazují od rozdil od argumentace Jury99, že přivede desítky ukrajinskych přátel, kteří mi to vysvětlí :-):-)
      A vy když máte zase svoje průzkumy, tak je zveřejněte i s odkazy. Jinak jen hloupě plácáte, ale horoucí srdce máte :-):-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:03 11.02.2022

      krllo Volby ukazují akorát to, který politik, strana či koalice má důvěru nadpoloviční většiny voličů. To je asi tak všechno. :-) Takže je mně líto, ale bagatelizace vám nevyšla. ...Zobrazit celý příspěvek

      krllo
      Volby ukazují akorát to, který politik, strana či koalice má důvěru nadpoloviční většiny voličů.
      To je asi tak všechno. :-)
      Takže je mně líto, ale bagatelizace vám nevyšla. Do příště se lépe připravte, protože opravdu vybrat jako bagatelizaci výsledek prezidentských voleb na Ukrajině, kde proti sobě stáli Zelenskyj a Porošenko, který asi nebude zrovna proruský kandidát že, je opravdu, bez urážky, demagogie.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      14:22 11.02.2022

      Klimešov Pobavil jste. A co ukazuje, že 40 milionu Ukrajinců je nepřátelsky naladěno vůči Rusku ? U kojenců jste očuchal plenky a hned jste měl jasno. A co další. Jste borec, vy ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimešov
      Pobavil jste. A co ukazuje, že 40 milionu Ukrajinců je nepřátelsky naladěno vůči Rusku ?
      U kojenců jste očuchal plenky a hned jste měl jasno. A co další. Jste borec, vy musite vejš.:-):-):-)Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:29 11.02.2022

      Jasně, Ukrajinci budou Rusko, které mu zabilo tisíce lidí, ukradlo Krym a okupuje Luhansk a Doněck, zdražilo plyn a hrozí mu invazí milovat.
      Jak jinak. Vždyť je to přece Rusko.

      Jasně, Ukrajinci budou Rusko, které mu zabilo tisíce lidí, ukradlo Krym a okupuje Luhansk a Doněck, zdražilo plyn a hrozí mu invazí milovat.
      Jak jinak. Vždyť je to přece Rusko.

     • Jan Padesátýpátý
      06:51 12.02.2022

      diskutovat s krllo, pokud je tématem Rusko, je ztráta času. Pořád dokolečka omílá to svoje i když jste mu to nekolikrát vyvrátili

      diskutovat s krllo, pokud je tématem Rusko, je ztráta času. Pořád dokolečka omílá to svoje i když jste mu to nekolikrát vyvrátili

    • Klimesov
     14:52 11.02.2022

     krllo. Já rád bavím lidi. A víte co je na tom všem nejvíc zábavné? Že nikdo netvrdí, že 40. miliónů Ukrajinců nenávidí Rusko. Ale že si Rusko svou špatnou politikou vytvořilo z ...Zobrazit celý příspěvek

     krllo.
     Já rád bavím lidi.
     A víte co je na tom všem nejvíc zábavné?
     Že nikdo netvrdí, že 40. miliónů Ukrajinců nenávidí Rusko.
     Ale že si Rusko svou špatnou politikou vytvořilo z 40. milionového národa nepřítele.
     Což je fakt, který vy jste jen nepochopil :-)Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    17:05 10.02.2022

    Já myslím, že pro Putina je riziko právě v tom, že by se Ukrajina dala dohromady a dostala se do civilizované Evropy, ekonomicky rostla. Už nyní je pro Rusy nepříjemné, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Já myslím, že pro Putina je riziko právě v tom, že by se Ukrajina dala dohromady a dostala se do civilizované Evropy, ekonomicky rostla. Už nyní je pro Rusy nepříjemné, že Ukrajinci mají neskonale více občanských práv, než oni, a to včetně opozičních politiků. Co když začne v Moskvě po takových právech poptávka? Stejně to je v Bělorusku.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     06:54 11.02.2022

     Proč už to neudělali ? Měli na to skoro 30 let.

     Proč už to neudělali ? Měli na to skoro 30 let.

     • The Pale Emperor
      07:42 11.02.2022

      Možná proto, že tehdy Ukrajina víceméně stagnovala a byla prorusky orientovaná? Obrat k západu začal až v roce 2014, kdy Janukovyč nařídil použít zbraně proti demonstrantům a za ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná proto, že tehdy Ukrajina víceméně stagnovala a byla prorusky orientovaná? Obrat k západu začal až v roce 2014, kdy Janukovyč nařídil použít zbraně proti demonstrantům a za pomocí Ruska následně utekl ze země, a když Rusko Ukrajinu napadlo, vojensky obsadilo Krym a vyvolalo konflikt na východě země, který do dnes živíSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:27 11.02.2022

      Ukrajina byla ruskou neoficiální gubernií, stav byla pro Rusko naprosto vyhovující.
      Jakmile se situace změnila - odvoláním Janukovyče - začal Putin magořit.

      Ukrajina byla ruskou neoficiální gubernií, stav byla pro Rusko naprosto vyhovující.
      Jakmile se situace změnila - odvoláním Janukovyče - začal Putin magořit.

     • krllo
      08:28 11.02.2022

      The Pale... Ukrajina se topí v obrovské korupci již od svého vzniku a je jedno jaký tam byl prezident..po roce 2014 se stal prezidentem Porošenko a toho zase honí kvuli korupci a ...Zobrazit celý příspěvek

      The Pale...
      Ukrajina se topí v obrovské korupci již od svého vzniku a je jedno jaký tam byl prezident..po roce 2014 se stal prezidentem Porošenko a toho zase honí kvuli korupci a Zelenskyj dokázal co ?
      A o životní úrovni hlasuji Ukrajinci nohana. Počáteční počet obyvatel klesá plynule z 50 milionů na dnešních 40 milionů. Životní úroveň tam nezlepšil zákaz používání ruštiny jako druhého jazyka, nyni zákaz vydávání novin a časopisů v ruštině a zákaz ruštiny na vyšších stupní škol. Co Ukrajina může nabídnout EU ? Levnou a kvalifikovanou pracovni sílu, proste kolonie.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:35 11.02.2022

      krllo: a teď nějaká čísla o demografii Ruska, že by také vymíralo ? Největší tragikomedie je zpráva, že v Rusku ročně zmizí asi 150tis. lidí beze stopy (!)

      krllo: a teď nějaká čísla o demografii Ruska, že by také vymíralo ? Největší tragikomedie je zpráva, že v Rusku ročně zmizí asi 150tis. lidí beze stopy (!)

     • The Pale Emperor
      09:00 11.02.2022

      krllo: A nezapomeňte ještě, že bijí černochy:-)

      krllo: A nezapomeňte ještě, že bijí černochy:-)

     • krllo
      09:04 11.02.2022

      Jura 99 Dobrý odklon

      Jura 99 Dobrý odklon

     • krllo
      09:13 11.02.2022

      The Pale.....
      A ještě někoho bijí. Napište to najednou, ať tady nezdržujeme :-):-)

      The Pale.....
      A ještě někoho bijí. Napište to najednou, ať tady nezdržujeme :-):-)

     • Klimesov
      10:04 11.02.2022

      Kdo tvrdí že to neudělali? Už rozpad SSSR byl prvním krokem vymanit se z toho bahna, které na východě bylo. To že se jim to na základě mnoha podnětů nedaří je už věc druhá a ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdo tvrdí že to neudělali?
      Už rozpad SSSR byl prvním krokem vymanit se z toho bahna, které na východě bylo.
      To že se jim to na základě mnoha podnětů nedaří je už věc druhá a závislá na podrobnějším studiu proč tomu tak je a kdo tam primárně stojí za korupcí a dalšími nešvary. Což ale asi po vás chtít nemůžu co?
      Nicméně nyní se o to snaží taky. Jak jim to dopadne se uvidí. :-)
      Takže asi tak mistře :-)Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      11:37 11.02.2022

      Klimešov , mistře 30 let je přeci dost a výsledek nula, tedy až na věrchušku a oligarchy. Ale vy jste z toho nadšený:-):-)

      Klimešov , mistře 30 let je přeci dost a výsledek nula, tedy až na věrchušku a oligarchy. Ale vy jste z toho nadšený:-):-)

     • Klimesov
      12:13 11.02.2022

      kllo. Ano za 30. let se Ukrajina moc neposunula. Nám to může sloužit jako odstrašující příklad toho, že ekonomická a politická spolupráce s Ruskem se nevyplácí, protože nikam ...Zobrazit celý příspěvek

      kllo.
      Ano za 30. let se Ukrajina moc neposunula.
      Nám to může sloužit jako odstrašující příklad toho, že ekonomická a politická spolupráce s Ruskem se nevyplácí, protože nikam nevede :-)
      ale tak vaše otázka nezněla že. :-)Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      14:35 11.02.2022

      Ad Ukrajina se topí v obrovské korupci již od svého vzniku a je jedno jaký tam byl prezident.... Nastáva výmena generácií a mladí ukrajinci toho marazmu majú po krk. Niet divu, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad Ukrajina se topí v obrovské korupci již od svého vzniku a je jedno jaký tam byl prezident....
      Nastáva výmena generácií a mladí ukrajinci toho marazmu majú po krk. Niet divu, že chcú smerovať do europy, aj tu sa dejú zlodejiny ale ani zďaleka nie v takom rozsahu.Skrýt celý příspěvek

    • Clibanarius
     08:29 11.02.2022

     Mají tolik občanských práv, že jich miliony utekly do Ruska nebo Beloruska kvůli práci o střední a západní Evropě ani nemluvě. Ukrajina měla na počátku 90.let cca 52 milionu. Teď ...Zobrazit celý příspěvek

     Mají tolik občanských práv, že jich miliony utekly do Ruska nebo Beloruska kvůli práci o střední a západní Evropě ani nemluvě. Ukrajina měla na počátku 90.let cca 52 milionu. Teď se mluví o zhruba 35-40 mil. Ten demografický vývoj je strašlivý.
     Rusko budou životní úrovní dohánět minimálně generaciSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:41 11.02.2022

      to víš že jo, všichni chtějí utéct do Běloruska :-D. Máš tam nějaký další vtip ? Ukrajinci nepochybně jezdí za prací po celé západní Evropě, která je na jejich práci z velké části ...Zobrazit celý příspěvek

      to víš že jo, všichni chtějí utéct do Běloruska :-D. Máš tam nějaký další vtip ? Ukrajinci nepochybně jezdí za prací po celé západní Evropě, která je na jejich práci z velké části závislá. Poslední roky ale už zdaleka nejezdí v takové míře, doma mají nízkou nezaměstnanost a mzdy rostou, je tam stavební boom a třeba stavební dělníci mají doma práce dost.Skrýt celý příspěvek

     • Clibanarius
      08:54 11.02.2022

      Poradím jim to až pojedu kolem nějaké stavby....ať se vrátí domů, že tam platí výborně a je tam stavební boom....říkal to Jura99

      Poradím jim to až pojedu kolem nějaké stavby....ať se vrátí domů, že tam platí výborně a je tam stavební boom....říkal to Jura99

     • Klimesov
      10:06 11.02.2022

      Clibanarius To jako vážně? Takže když člověk odjede někam za prací, tak to znamená že žije v utlačované zemi, kde není svoboda a mají nedostatek občanských práv? :D :D :D :D S vámi ...Zobrazit celý příspěvek

      Clibanarius
      To jako vážně?
      Takže když člověk odjede někam za prací, tak to znamená že žije v utlačované zemi, kde není svoboda a mají nedostatek občanských práv? :D :D :D :D
      S vámi je vážně zábava.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      11:40 11.02.2022

      Jura99 a ty své desitky ukrajinskych přátel přivezeš na mě až z Ukrajiny, kde maji výbornou práci ? Ty jim jiste zaplatíš vic než na Ukrajině a to tě šlechtí :-):-)

      Jura99 a ty své desitky ukrajinskych přátel přivezeš na mě až z Ukrajiny, kde maji výbornou práci ? Ty jim jiste zaplatíš vic než na Ukrajině a to tě šlechtí :-):-)

  • Miroslav
   18:01 10.02.2022

   Jediným rizikom ktoré Ukrajina predstavuje pre Rusko je, že začne ekonomicky rásť takým spôsobom, že bude schopná adekvátne a podľa západných štandardov riešiť svoje sociálne, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jediným rizikom ktoré Ukrajina predstavuje pre Rusko je, že začne ekonomicky rásť takým spôsobom, že bude schopná adekvátne a podľa západných štandardov riešiť svoje sociálne, bezpečnostné, politické a ekonomické problémy. Takáto Ukrajina by sa už nemohla stať súčasťou ZSSR 2.0

   Pre Rusko je to teraz alebo nikdy. Putin sa pustil do hry z ktorej už výjde buď ako hrdina, alebo ako slaboch (v očiach rusov). Buď získa Ukrajinu a stane sa z neho druhý Stalin, alebo z neho bude druhý Gorbačov ktorý prišiel o kolónieSkrýt celý příspěvek

   • krllo
    11:42 11.02.2022

    Za kolik staletí to bude a kolik Ukrajinců zbyde na Ukrajině ?

    Za kolik staletí to bude a kolik Ukrajinců zbyde na Ukrajině ?

    • Miroslav
     11:57 11.02.2022

     Južná Kórea sa premenila zo zaostalej agrárnej krajiny na technologického giganta za rádovo desiatky rokov. V tomto prípade má Ukrajina iste lepšiu východiskovú pozíciu ako južná ...Zobrazit celý příspěvek

     Južná Kórea sa premenila zo zaostalej agrárnej krajiny na technologického giganta za rádovo desiatky rokov. V tomto prípade má Ukrajina iste lepšiu východiskovú pozíciu ako južná KóreaSkrýt celý příspěvek

     • krllo
      14:37 11.02.2022

      Má to drobnou chybičku, že Ukrajinci nejsou Korejci :-) Ale oceňuji vaši snahu, i Ukrajinci se tomu zasmějí

      Má to drobnou chybičku, že Ukrajinci nejsou Korejci :-) Ale oceňuji vaši snahu, i Ukrajinci se tomu zasmějí

     • Miroslav
      17:47 11.02.2022

      No počkať... ak sú Ukrajinci v skutočnosti len stratenými súrodencami Rusov, tak potom aj Rusi sú lenivý a neschopný národ ktorý nikdy nebude žiť v blahobyte. Ale vraj v Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

      No počkať... ak sú Ukrajinci v skutočnosti len stratenými súrodencami Rusov, tak potom aj Rusi sú lenivý a neschopný národ ktorý nikdy nebude žiť v blahobyte. Ale vraj v Rusku blahobyt je už teraz. Tak teda ako? Niekto tu zavádza :-)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:50 10.02.2022

   Upgrade Ukrajina na Rusko nikdy nazaútočí. Dobře ví že by to byla pro ně sebevražda. Navíc to že Rusko nemůže použít JZ prostě není pravda. Na zničení větší části například Kijeva ...Zobrazit celý příspěvek

   Upgrade
   Ukrajina na Rusko nikdy nazaútočí. Dobře ví že by to byla pro ně sebevražda.
   Navíc to že Rusko nemůže použít JZ prostě není pravda. Na zničení větší části například Kijeva by stačila i taktická jaderná hlavice. Takový útok by území Ruska nijak vážně nezasáhl.Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    20:22 10.02.2022

    Akoze budu hadzat atomovky na kolisku Ruska, Kyjevsku Rus? To je podla mna aj na Rusov prilis.

    Akoze budu hadzat atomovky na kolisku Ruska, Kyjevsku Rus? To je podla mna aj na Rusov prilis.

    • Scotty
     20:28 10.02.2022

     Ako že ano. Pokud dojdou k tomu že je to nutné...

     Ako že ano. Pokud dojdou k tomu že je to nutné...

     • Upgrade
      23:56 10.02.2022

      Pokial by stali Ukrajinci pred Moskvou tak asi ano. Inak si to neviem predstavit.

      Pokial by stali Ukrajinci pred Moskvou tak asi ano. Inak si to neviem predstavit.

    • Rase
     07:27 11.02.2022

     Mohou dojít k závěru, že krátký a rychlý úder JZ je pro Rusko výhodnější, než obětovat desítky tisíc mladých vojáků v pozemním tažení s nejistým výsledkem. Logiku by to mělo.

     Mohou dojít k závěru, že krátký a rychlý úder JZ je pro Rusko výhodnější, než obětovat desítky tisíc mladých vojáků v pozemním tažení s nejistým výsledkem. Logiku by to mělo.

     • Jura99
      07:45 11.02.2022

      úder JZ třeba na Kijev by neměl vojenský ani politický vliv na města jako Lvov, Žitomir, Užhorod a další. Rusové se 100tis. armádou Ukrajinu nikdy nedobydou, bude po nich střílet ...Zobrazit celý příspěvek

      úder JZ třeba na Kijev by neměl vojenský ani politický vliv na města jako Lvov, Žitomir, Užhorod a další. Rusové se 100tis. armádou Ukrajinu nikdy nedobydou, bude po nich střílet každý kámen, jako na Doněckém letišti. Lidi jsou tam na rusáky strašně naštvaní.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      09:18 11.02.2022

      Klika, že nevelíte ruské armádě

      Klika, že nevelíte ruské armádě

     • mexir
      11:39 11.02.2022

      Krllo jakou pozici s Clinbariem zastáváte v Rusku vy? Diskuse díky vám tady padá na ústa. Proč jste proboha prorušťí? To vám nestačí historie vlastního národa, tedy jestli jste ...Zobrazit celý příspěvek

      Krllo jakou pozici s Clinbariem zastáváte v Rusku vy? Diskuse díky vám tady padá na ústa. Proč jste proboha prorušťí? To vám nestačí historie vlastního národa, tedy jestli jste Češi. Podle příspěvků o tom pochybuji. Divím se koho sem admin pustil. Kremloboty.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      11:56 11.02.2022

      Konvenčními zbraněmi můžete vést přesné udery co ochromi kde co. Viz USA v Iraku.

      Konvenčními zbraněmi můžete vést přesné udery co ochromi kde co. Viz USA v Iraku.

     • krllo
      12:05 11.02.2022

      Mexir, vy jste také dobrý oddíl. Popisuji situaci, tak jak ji vidim já a ne proto, abych byl proruský. Ale chápu, že když nejsou argumenty, tak se vytáhnou nálepky. A hned voláte ...Zobrazit celý příspěvek

      Mexir, vy jste také dobrý oddíl. Popisuji situaci, tak jak ji vidim já a ne proto, abych byl proruský. Ale chápu, že když nejsou argumenty, tak se vytáhnou nálepky. A hned voláte po cenzuře :-) Ten bolševismus je ve vás pěkně zazžraný:-) Vy si diskusi nenecháte rozvracet :-)
      Pro vaši informaci nevysilám z Petrohradu, ani z Moskvy ,ale z Mukačeva :-)Skrýt celý příspěvek

     • mexir
      12:35 11.02.2022

      Krlo to bylo konstatování a ne volání po cenzůře. Chápu že máme každý jiný názor. Ty Rusku fandící v Čechách nikdy nepochopím. Bolševika jste určitě nezažil. Nevíte o čem píšete.

      Krlo to bylo konstatování a ne volání po cenzůře. Chápu že máme každý jiný názor. Ty Rusku fandící v Čechách nikdy nepochopím. Bolševika jste určitě nezažil. Nevíte o čem píšete.

   • Miroslav
    20:56 10.02.2022

    To si zase nemyslím, že by na Kyjev stačila jedna jadrová hlavica. To ani náhodou. Na Moskvu mali američania vyčlenených nejakých 200 hlavíc. Najsilnejšia jadrová hlavica ktorú ...Zobrazit celý příspěvek

    To si zase nemyslím, že by na Kyjev stačila jedna jadrová hlavica. To ani náhodou. Na Moskvu mali američania vyčlenených nejakých 200 hlavíc.

    Najsilnejšia jadrová hlavica ktorú majú USA vo výzbroji má absolútny ničivý účinok na 9 km2, teda štvorec 3x3 kmSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:45 10.02.2022

     Na Hirošimu stačila jedna jejíž ničivý potenciál se nedá dnešní i taktickou hlavicí vůbec srovnat. Little boy měl sílu 15 kt a hlavice Iskanderu má až 50 kt. Psychologický efekt ...Zobrazit celý příspěvek

     Na Hirošimu stačila jedna jejíž ničivý potenciál se nedá dnešní i taktickou hlavicí vůbec srovnat.
     Little boy měl sílu 15 kt a hlavice Iskanderu má až 50 kt.
     Psychologický efekt zasažení hlavního města atomovou zbraní bude zdrcující v každém případě.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:40 10.02.2022

      U jadrových zbraní neplatí priama úmera koľko kt, toľko km2. Samozrejme, že každá hlavica je problém, ale netreba si to predstavovať tak, že jeden výbuch ničí celé mestá, čo ...Zobrazit celý příspěvek

      U jadrových zbraní neplatí priama úmera koľko kt, toľko km2. Samozrejme, že každá hlavica je problém, ale netreba si to predstavovať tak, že jeden výbuch ničí celé mestá, čo dokonca štáty. To je taká všeobecne zažitá predstava. Američania mali len pre CS vyčlenených niekoľko desiatok hlavíc, pričom sa predpokladali straty na úrovni do 1 milióna (a aj to by bola asi väčšina z Prahy kde bolo vybraných celkom 69 cieľov). To je koľko? 6-7% z celkového počtu obyvateľov? Často sa môžeš stretnúť s takou informáciou, že jadrový arzenál by dokázal zničiť Zem neviem koľkokrát. Je to blbosť samozrejme. Iste by odpálenie všetkých jadrových zbraní znamenal úplný rozvrat spoločnosti, ale rozhodne nie zánik civilizácie, a už vôbec nie Zeme. Mimochodom, asteroid ktorý pred 45 miliónmi rokov dopadol na polostrov Yucatan uvoľnil niekoľko stonásobne viac energie ako všetky jadrové zbrane sveta. Skôr by šlo ako hovoríš o psychologický efekt.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:03 11.02.2022

      Jedna hlavice by naprosto stačila.
      https://nuclearsecrecy.com/nuk...

      Jedna hlavice by naprosto stačila.
      https://nuclearsecrecy.com/nuk...

     • Miroslav
      09:56 11.02.2022

      Šikovná aplikácia, dobrá sranda, ďakujem :-) A teraz k veci. Odpálil som túto virtuálnu 50 kt bombu nad mojím okresným 35 tisícovým mestom. Obete 17k, 11k zranených v meste ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Šikovná aplikácia, dobrá sranda, ďakujem :-)

      A teraz k veci. Odpálil som túto virtuálnu 50 kt bombu nad mojím okresným 35 tisícovým mestom. Obete 17k, 11k zranených v meste ale celkový dosah len po prvé obce od mesta. Teda v konečnom dôsledku nič moc. Takých miest je aj na malom Slovensku či Česku pomerne dosť. Myslíš, že by to stačilo na Kyjev ktorý má 4 milióny obyvateľov?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:15 11.02.2022

      Je otázka z jakých dat vycházejí. Ty počty obětí bych bral jen značně orientačně.
      Znovu říkám že vymazání centra hlavního města by bohatě stačilo na podlomení bojové morálky.

      Je otázka z jakých dat vycházejí. Ty počty obětí bych bral jen značně orientačně.
      Znovu říkám že vymazání centra hlavního města by bohatě stačilo na podlomení bojové morálky.

     • skelet
      10:48 11.02.2022

      lidská psychika je v tomto poměrně složitá. Ono vyhlazení města může naopak zbytek státu poměrně dost nakrknout. Příkladem je například ona druhá světová. Japonská města byla ...Zobrazit celý příspěvek

      lidská psychika je v tomto poměrně složitá. Ono vyhlazení města může naopak zbytek státu poměrně dost nakrknout.
      Příkladem je například ona druhá světová. Japonská města byla systematicky vyhlazována a přesto to jejich vůli bojovat nijak nezlomilo. Ani ta jaderná bomba to de facto nedokázala. Ten odpor tam zlomilo jen uvědomnění si, že Amíci je mohou kompletně vyhladit, aniž by se Japonci mohli bránit.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:23 11.02.2022

      Skelet: Tam to šialenstvo zastavil až cisár. Keby to nezastavil, tí šialenci by bojovali fakt do posledného muža

      Skelet: Tam to šialenstvo zastavil až cisár. Keby to nezastavil, tí šialenci by bojovali fakt do posledného muža

     • pjaro77
      14:54 11.02.2022

      ...Často sa môžeš stretnúť s takou informáciou, že jadrový arzenál by dokázal zničiť Zem neviem koľkokrát. Je to blbosť samozrejme. Iste by odpálenie všetkých jadrových zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

      ...Často sa môžeš stretnúť s takou informáciou, že jadrový arzenál by dokázal zničiť Zem neviem koľkokrát. Je to blbosť samozrejme. Iste by odpálenie všetkých jadrových zbraní znamenal úplný rozvrat spoločnosti, ale rozhodne nie zánik civilizácie, a už vôbec nie Zeme.....
      To zničenie bolo myslené ohľadne života , nie rozbitie zemegule a počítalo sa s kumulatívnym efektom rádioaktívneho zamorenia a nukleárnej zimy. Tiež si myslím, že by to život nevymazalo, to by sa musela zem roztaviť do hlbky niekoľkých kilometrov.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:51 11.02.2022

      Pjaro: Ani ten asteroid ktorý bol väčšou pohromou pre planétu nedokázal vyhladiť všetky druhy. Skôr došlo k porušeniu rovnováhy lebo aj dinosaury žili ešte pomerne dlho po tej ...Zobrazit celý příspěvek

      Pjaro: Ani ten asteroid ktorý bol väčšou pohromou pre planétu nedokázal vyhladiť všetky druhy. Skôr došlo k porušeniu rovnováhy lebo aj dinosaury žili ešte pomerne dlho po tej katastrofe, len sa im už nedarilo. A myslím, že človek je ešte stále chytrejší ako krokodíl aby sa udržal pri životeSkrýt celý příspěvek

    • SYN_
     11:37 11.02.2022

     Kolegové, nematlejte do sebe pojmy "zničení" a "zasažení", jak bylo skutečně demonstrováno v Hirošima/Nagasaki tak i jedna poměrně slabá exploze vyvolá něco čemu bych řekl "velké ...Zobrazit celý příspěvek

     Kolegové, nematlejte do sebe pojmy "zničení" a "zasažení", jak bylo skutečně demonstrováno v Hirošima/Nagasaki tak i jedna poměrně slabá exploze vyvolá něco čemu bych řekl "velké potíže" v milionovém městě... Jako jasně že většina obyvatel přežije, ale minimálně má poněkud jiné problémy než pokračovat ve fabrice výrobou válečného materiálu nebo ve štábu plánováním přesunů jednotek atd...
     Též jakékoliv paralely se studenou válkou pro Moskvu musí být zatížené mj. i tím že se nedalo počítat s tím že by 100% hlavic prošlo... zrovna Moskva měla ABM obranu už za studené války...Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    11:54 11.02.2022

    Ukrajinska armáda možná ne, ale polovojenské jednotky jako prapor Azov v klidu mohou. Inspirace Kosovo. Teroristicka organizace UCK trvale útočila na Srby a USA se to hodilo ke ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajinska armáda možná ne, ale polovojenské jednotky jako prapor Azov v klidu mohou. Inspirace Kosovo. Teroristicka organizace UCK trvale útočila na Srby a USA se to hodilo ke splnění úkolu, ze zbytek Jugoslavie musi být rozbit. Nahodili bombardéry a bylo. Natočí se pár propagačních videí, jak chrabři
    teroristi z Azovu trpi a zkusi to. O podobný scénář se pokoušelo NATO i v Syrii, jenže Trump měl rozum, což senilnimu Bidenovi chybí. Ten nevi která bije :-(:-(Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:34 11.02.2022

     Za balkánský nacionalizmus může USA? Bomba. to je dobré vědět, že bylo odhaleno další spiknutí ještěrů.
     Za co ještě může USA? Za to že srbské vojska obléhala Sarajevo 1 429 dní?

     Za balkánský nacionalizmus může USA? Bomba. to je dobré vědět, že bylo odhaleno další spiknutí ještěrů.
     Za co ještě může USA? Za to že srbské vojska obléhala Sarajevo 1 429 dní?

     • Miroslav
      19:04 11.02.2022

      Jednoduché myšlienky si vyžadujú jednoduché riešenia. Za všetko môžu USA a židia. Tým pádom sa nemusíš nad ničím iným zamýšľať. Veď aj USA zničili východný blok lebo sa báli ČSĽA a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jednoduché myšlienky si vyžadujú jednoduché riešenia. Za všetko môžu USA a židia. Tým pádom sa nemusíš nad ničím iným zamýšľať. Veď aj USA zničili východný blok lebo sa báli ČSĽA a závideli nám našu korunu a vyspelý priemysel. Dúfam, že som neprezradil zbytočne veľa...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:16 11.02.2022

     Srbi prví zaútočili na ostatné národnosti v Juhoslávii.... A týmto činom si proti sebe poštvali všetkých. Analogicky je to dnes s RF.... Vraj UCK, preto Srbi masakrovali ženy, ...Zobrazit celý příspěvek

     Srbi prví zaútočili na ostatné národnosti v Juhoslávii.... A týmto činom si proti sebe poštvali všetkých. Analogicky je to dnes s RF.... Vraj UCK, preto Srbi masakrovali ženy, deti, starcov....Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      23:44 15.02.2022

      UCK by som na vašom mieste neobhajoval. Srbi sú akí sú ale s Kosovom UCK chytili slinu a začali si predstavovať, že získajú ďalšie územie, kde je balkánska menšina. Ako prvé sa ...Zobrazit celý příspěvek

      UCK by som na vašom mieste neobhajoval. Srbi sú akí sú ale s Kosovom UCK chytili slinu a začali si predstavovať, že získajú ďalšie územie, kde je balkánska menšina. Ako prvé sa zamerali na Macedonsko, kde robili problémy v roku 2001.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:42 16.02.2022

      A obhajujem? Chápeš písanému textu? Alebo to vy v Rusku nedokážete, ak sa jedná o cudzí jazyk? Kde tam vidíš obhajobu?

      A obhajujem? Chápeš písanému textu? Alebo to vy v Rusku nedokážete, ak sa jedná o cudzí jazyk? Kde tam vidíš obhajobu?

    • Danieeel
     21:55 11.02.2022

     Viete vy co? Chodte do hociktoreho mesta v cechach, a spytajte sa Ukrajincov na to, co sa Vam snazil vysvetlit Jura - mate ich v CR dost. Ale za jedno mozu Putinovi dakovat: ...Zobrazit celý příspěvek

     Viete vy co?
     Chodte do hociktoreho mesta v cechach, a spytajte sa Ukrajincov na to, co sa Vam snazil vysvetlit Jura - mate ich v CR dost. Ale za jedno mozu Putinovi dakovat: spravil z nich naozaj narod, ktory je v niektorych otazkach fakt velmi jednotny napriec celym politickym spektrom. Jedna sa napriklad o bezpecnost svojich blizkych, o ktoru za vojny naozaj obcas ide, ale aj ohladom odovzdavani uzemi do spravy susedom.
     Ak by ste v lete sli na dovolenku do Chorvatska, spytajte sa tam na nazor na Srbov a preco im po tych vsetkych vojnach s ich "slovanskymi bratskymi narodmi naveky" nakoniec Albrightová klepla po prstoch. V Bosne to vrie pod poklickou doteraz koniec koncov.
     To Vam fakt staci nejaky propagandisticky pamflet a zmaze Vam aj pamat aj sudnost pekne naraz?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:35 11.02.2022

      Dobre, že si spomenul Bosnu kde sa to opäť blíži k občianskej vojne, v lepšom prípade len k rozpadu krajiny

      Dobre, že si spomenul Bosnu kde sa to opäť blíži k občianskej vojne, v lepšom prípade len k rozpadu krajiny

     • Danieeel
      00:13 12.02.2022

      Presne, zachytil som to i ja. A uplne zbrucha a bez znalosti veci: ale vobec by som sa necudoval, keby to stupnovani napatia od bosniackych srbov nejakym sposobom nemalo prsty ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne, zachytil som to i ja.
      A uplne zbrucha a bez znalosti veci: ale vobec by som sa necudoval, keby to stupnovani napatia od bosniackych srbov nejakym sposobom nemalo prsty Rusko. Minimalne im ale taketo dalsie "posteklenie" bezpecnosti v europe pride v tychto dnoch velmi vhod.
      USA a UK vyzyvaju na okamzite opustenie svojich obcanov z Ukrajiny - Sergej zase zvysuje stavky. Lyze Trussovej asi moc nejde karta... Ale vlastne v tejto chvili nikto nevie, kym to divadielko nedohraju o co komu ide. Kazdopadne Rusa cimsi pekne nasrala.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:58 12.02.2022

      Putinova jachta nečakane odišla z nemeckého prístavu kde trvalo kotvila, a v tomto čase by už mala byť prekotvená v Kaliningrade. USA vyzvali diplomatov aby urýchlene opustili ...Zobrazit celý příspěvek

      Putinova jachta nečakane odišla z nemeckého prístavu kde trvalo kotvila, a v tomto čase by už mala byť prekotvená v Kaliningrade. USA vyzvali diplomatov aby urýchlene opustili Ukrajinu. Ukrajina rozmiestňuje svoje systémy S-300 pozdĺž hraníc s Ruskom, aj keď Ukrajinská vláda vytrvalo popiera, že by malo k niečomu dôjsť. Ruská TASS prišla s informáciou, že na Ukrajine sa našli masové hroby.

      To tiež niečo napovedá a nedá sa vylúčiť, že útok naozaj príde v najbližších dňoch.

      Mimochodom, Bosna je problém dlhodobo. Niečo ako Minské dohody. Len sa konzervuje status quo bez reálneho riešenia. Skôr alebo neskôr sa niečo stať musí.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      10:20 13.02.2022

      Miroslav:
      ještě zbývá video s upalováním miminek a nečekané ochromování ukrajinské infrastruktury. Uvidíme ale jaké bude počasí, zatím Rusům zrovna nepřeje.

      Miroslav:
      ještě zbývá video s upalováním miminek a nečekané ochromování ukrajinské infrastruktury. Uvidíme ale jaké bude počasí, zatím Rusům zrovna nepřeje.

  • Ján Paliga
   23:39 10.02.2022

   Ukrajina zaútočila na malé hrdinské Rusko a okupuje mu územie a posiela zelených mužíkov okupovať ruské územia....

   Aj ja chcem taký dobrý matróze... ;-

   Ukrajina zaútočila na malé hrdinské Rusko a okupuje mu územie a posiela zelených mužíkov okupovať ruské územia....

   Aj ja chcem taký dobrý matróze... ;-

   • Upgrade
    00:01 11.02.2022

    Po 10 rokoch hospodarskeho rastu postavila Ukrajina konkurencie schopne letectvo a rozhodla sa dobit naspat Krym, poloostrov s pozemnym pristupom z Ukrajiny. Podla mna to nie je ...Zobrazit celý příspěvek

    Po 10 rokoch hospodarskeho rastu postavila Ukrajina konkurencie schopne letectvo a rozhodla sa dobit naspat Krym, poloostrov s pozemnym pristupom z Ukrajiny. Podla mna to nie je az take nerealne, ako to na prvy pohlad vyzera.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:42 11.02.2022

     rusáci Krym ještě sami vrátí a s omluvou, až u nich diktatura padne, o čemž nepochybuju, že se jednou stane.

     rusáci Krym ještě sami vrátí a s omluvou, až u nich diktatura padne, o čemž nepochybuju, že se jednou stane.

     • skelet
      10:55 11.02.2022

      nevrátí, maximálně se dohodnou na kompenzacích.

      nevrátí, maximálně se dohodnou na kompenzacích.

    • Ján Paliga
     21:19 11.02.2022

     No, matróze je isto veľmi kvalitný.... Na Ukrajine majú dostatok filipa, a vedia, že akýkoľvek útok na svoje územia by znamenal zničenie Ukrajiny. Lebo presne na to čaká ...Zobrazit celý příspěvek

     No, matróze je isto veľmi kvalitný....

     Na Ukrajine majú dostatok filipa, a vedia, že akýkoľvek útok na svoje územia by znamenal zničenie Ukrajiny. Lebo presne na to čaká RF....Lenže to sa neudeje. Ukrajina neprišla o svoju príčetnosť....Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   11:21 11.02.2022

   Prohrát by snad mohli jedině v případě že by sami zaútočili, a to ještě vietnamským/afghánským způsobem, tj. tak dlouho by vítězili (nerozhodujícím způsobem, proti ...Zobrazit celý příspěvek

   Prohrát by snad mohli jedině v případě že by sami zaútočili, a to ještě vietnamským/afghánským způsobem, tj. tak dlouho by vítězili (nerozhodujícím způsobem, proti polopartizánskému nepříteli) až by seznali že jim to za ty ztráty nestojí...
   Žádným způsobem si nedokážu představit scénář jakým Ukrajina proniká 10+ kilometrů do ruského území...Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  14:15 10.02.2022

  Hodně zajímavé z Defence24: "The only advantage Stinger has over the Polish missile probably stems from the fact that it is a US-made product. When it comes to the remaining ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodně zajímavé z Defence24:

  "The only advantage Stinger has over the Polish missile probably stems from the fact that it is a US-made product. When it comes to the remaining parameters of the missile, including the pricetag, “Piorun” missiles are considered to be a better choice by the experts, not only being advantageous over the US solution, but also being better than the latest Russian 9K333 system."

  "For instance, the minimum engagement altitude may be considered to be a disadvantage, in case of the Stinger missile. The unofficial data suggests that the earlier variants of the Stinger system had been incapable of acting against targets flying below the altitude of 200 metres, which is a capacity that has turned out to be useful when shooting down the helicopters. Meanwhile, Piorun missiles undergo test firing against targets hung at the height of 10 meters. Maximum engagement altitude is defined as 5000 metres. This range of altitudes makes it virtually impossible for the enemy to operate helicopters at the frontline.

  Piorun utilizes a new photo-diodes based seeker (the older seekers used photo-resistors). This extends the operation time for the seeker, which also translates into longer range, exceeding 6 kilometres. Thus, the missile may act against incoming targets at distances higher than 12 kilometres, if the target speed is defined as around 400 metres per second. "Skrýt celý příspěvek

  • Krakonoš
   14:17 10.02.2022

   No nekupte to :D

   No nekupte to :D

  • Lukas
   22:50 10.02.2022

   Akurat to czy Piorun lepszy jest od 9K333 (Verba) to kwestia "dyskusyjna" Nie wiemy na 100% jak dokładnie zbudowana jest głowica pioruna - czy 2 czy 3 fotodiody (i w jakich ...Zobrazit celý příspěvek

   Akurat to czy Piorun lepszy jest od 9K333 (Verba) to kwestia "dyskusyjna"
   Nie wiemy na 100%
   jak dokładnie zbudowana jest głowica pioruna - czy 2 czy 3 fotodiody (i w jakich zakresach)
   Nie wiemy też czy Rosjanie mówią prawdę że 9K333 ma 3 zakresy (średnia i daleka podczerwień oraz ultrafiolet)

   Zasięg "to nie wszystko"...Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  14:01 10.02.2022

  Pre Ukrajinu sú tieto dodávky životne dôležité, lebo PVO je najslabším článkom ukrajinského pozemného vojska. Samozrejme je to obmedzená pomoc, ale za "málo peˇňazí, veľa ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre Ukrajinu sú tieto dodávky životne dôležité, lebo PVO je najslabším článkom ukrajinského pozemného vojska. Samozrejme je to obmedzená pomoc, ale za "málo peˇňazí, veľa muziky".

  Na vysoko letiaci nadzvuk je to neúčinné, ale na väčšinu prostriedkov ruskej vzdušnej podpory (vrtuľníky, Su-25, drony) to stačí.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  13:24 10.02.2022

  Omlouvám se za šlápnutí vedle, ale: Ke konfliktu Rusko x Ukrajina jsem nikde snad nezaznamenal to, že by OSN vyslalo jednotky na dělící čáru např. 5km do hloubky z obou stran. ...Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za šlápnutí vedle, ale:

  Ke konfliktu Rusko x Ukrajina jsem nikde snad nezaznamenal to, že by OSN vyslalo jednotky na dělící čáru např. 5km do hloubky z obou stran. Asi je jasné, že by to neprošlo vlivem veta Ruska, ale já jsem to ani nikde nezaznamenal. Proto bylo OSN vytvořeno. Rusko se obává vpádu Ukrajiny na Donbas a Ukrajina se bojí výpadu z Donbasu na Ukrajinu. Není nic jednoduššího, než obě strany nahradit jednotkami OSN. Ještě před 10 lety se alespoň alibisticky tlachalo na půdě OSN, teď už se s tím nikdo ani nezaobírá.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:34 10.02.2022

   Na východě Ukrajiny probíhá mise OBSE protože to je v její kompetencích. V říjnu minulého roku musela být z bezpečnostních důvodu přerušena.

   Na východě Ukrajiny probíhá mise OBSE protože to je v její kompetencích. V říjnu minulého roku musela být z bezpečnostních důvodu přerušena.

  • ruleta
   13:56 10.02.2022

   OBSE je z pohledu Ruska mrtvá. Tak funguje Rusko :D

   https://tass.com/politics/1389...

   OBSE je z pohledu Ruska mrtvá. Tak funguje Rusko :D

   https://tass.com/politics/1389...

   • Klimesov
    14:07 10.02.2022

    Tak už jsem slyšel i názory, že z pohledu Ruska Ukrajina neexistuje a je to uměle vytvořený stát a ve skutečnosti Ukrajinci jsou Rusové :D :D Takže asi tak. Já jen odpovídám ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak už jsem slyšel i názory, že z pohledu Ruska Ukrajina neexistuje a je to uměle vytvořený stát a ve skutečnosti Ukrajinci jsou Rusové :D :D
    Takže asi tak.
    Já jen odpovídám Standovi, že v Evropě má tyhle věci na starosti OBSE a že do října minulého roku tam byla.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   13:58 10.02.2022

   Je o tom sa zbytočné baviť, lebo Rusko chce mať tam "mierotvorcov" ... ale vlastných. Čo by znamenalo legitimizovať okupáciu. OSN má zmysel na diskusia medzi štátmi .... reálne ...Zobrazit celý příspěvek

   Je o tom sa zbytočné baviť, lebo Rusko chce mať tam "mierotvorcov" ... ale vlastných. Čo by znamenalo legitimizovať okupáciu.

   OSN má zmysel na diskusia medzi štátmi .... reálne môže zasiahnuť len keď sa veľmoci dohodnú ... a samotná OSN nemôže nikde vyslať vojská - lebo jednak ich nemá, ale hlavne musí to byť odsúhlasené na pôde OSN. Čiže reálne fyzicky môže byť OSN len tam kde sa zbližujú záujmy veľmocí. Ak je jedna do toho zapojená, tak je ne nepriechodné.Skrýt celý příspěvek

   • Standa
    14:21 10.02.2022

    Přesně a já být na straně USA a vypadat jako nezávislý mírotvůrce, tak bych navrhl rezoluci o nasazení mírových jednotek, které by separovaly obě strany a přesně bych čekal na veto ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně a já být na straně USA a vypadat jako nezávislý mírotvůrce, tak bych navrhl rezoluci o nasazení mírových jednotek, které by separovaly obě strany a přesně bych čekal na veto od Ruska a při každé příležitosti bych jim to omlátil o hlavu. To je podle mě ztracená příležitost. Na tom by se krásně ukázalo, kdo je agresor a kdo má na trvání konfliktu větší zájem. Vůbec nechápu, že si to USA nechalo ujít.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:31 10.02.2022

     https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Vyslání mírových sil OSN není tak jednoduché. Ona je to ...Zobrazit celý příspěvek

     https://www.ceskenoviny.cz/zpr...

     Vyslání mírových sil OSN není tak jednoduché. Ona je to otázka kdo všechno bude členem těchto mírových sil a jeden z členů by byli i Ruské vojska, proto zatím ani Ukrajina a ani nikdo jiný nepožádal o tuto možnost. Dokud budou Rusové přímo vojensky zainteresovaní do dění na Ukrajině, tak je prosazení mírových sil bez přítomnosti Rusů nepravděpodobné a s přítomnosti Rusů nežádoucí pro ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    14:38 10.02.2022

    Takoví ruští mírotvorci byli v Jižní Osetii a všichni víme, jak to dopadlo.

    Takoví ruští mírotvorci byli v Jižní Osetii a všichni víme, jak to dopadlo.

   • montecasino1
    16:10 10.02.2022

    neviem či ste dnes zachytili správu,že komunisti v Ruskej dume chcú predložiť prezidentovi Putinovi návrh na uznanie najskôr oboch odštiepeneckých území Ukrajiny za samostatné ...Zobrazit celý příspěvek

    neviem či ste dnes zachytili správu,že komunisti v Ruskej dume chcú predložiť prezidentovi Putinovi návrh na uznanie najskôr oboch odštiepeneckých území Ukrajiny za samostatné štáty aby bolo možné im "legálne" prísť na pomoc v prípade ich napadnutia Ukrajinou,neskôr k tomu majú pribudnúť Osetsko a Podnestersko .K podpore tohto návrhu sa už prihlásili aj ďalšie strany v dume. No čože to nevydumali v tej dume. Toto bola ranná správa na RTVS.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     14:23 11.02.2022

     Akože si výhradne sami uznajú nový status Donbasu a Luhanska a sami prídu na pomoc ? To by potom mohli pokračovať v Poľsku, Slovensku, Česku, Rumunsku... Mimochodom, ak napadne ...Zobrazit celý příspěvek

     Akože si výhradne sami uznajú nový status Donbasu a Luhanska a sami prídu na pomoc ? To by potom mohli pokračovať v Poľsku, Slovensku, Česku, Rumunsku...
     Mimochodom, ak napadne Rusko Ukrajinu, bolo by dobré keby Moldavci a UK spacifikovali a vyhodili ruskú menšinu aspoň v Podnestersku. Riešenie to síce je hnusné , ale stále lepšie ako by sa mali opakovať ďalšie a ďalšie sudety.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  13:13 10.02.2022

  V Afganistánu asi moc Igel nebylo...

  V Afganistánu asi moc Igel nebylo...

 • Deutschmann
  13:01 10.02.2022

  Otázkou je zda by bylo možné koupit tento typ i pro AČR, protože bohužel ničím takovým nedisponujeme. Já osobně si myslím že by každý prapor (či pluk) měl disponovat pár kusy ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázkou je zda by bylo možné koupit tento typ i pro AČR, protože bohužel ničím takovým nedisponujeme. Já osobně si myslím že by každý prapor (či pluk) měl disponovat pár kusy podobné výzbroje. Sice máme RBS 70, ale toto je trochu jinde (myšleno mnohem méně náročné na obsluhu). A pokud už Polsko dovolilo vyvést pár kusů na Ukrajinu, tak by nákup pro ČR snad neměl být problém.Skrýt celý příspěvek

  • Krakonoš
   13:06 10.02.2022

   Velmi dobrý postřeh, naše armáda má v tomto směru velký deficit. Bohužel modernizační programy se táhnou, mají nešťastný postup a na mnoho schopností se zapomíná.

   Velmi dobrý postřeh, naše armáda má v tomto směru velký deficit. Bohužel modernizační programy se táhnou, mají nešťastný postup a na mnoho schopností se zapomíná.

  • Mbelda
   14:56 10.02.2022

   Zdravím, AČR má manpad strela. Dostřeluje zásoby z dob minulých. Hlavně střela Bolide do rbs 70 stojí přes jeden meloun, zato strela v řádu vyšších desetitisíců.

   Zdravím, AČR má manpad strela. Dostřeluje zásoby z dob minulých. Hlavně střela Bolide do rbs 70 stojí přes jeden meloun, zato strela v řádu vyšších desetitisíců.

   • Deutschmann
    15:39 10.02.2022

    Dle mých posledních informací, se s nimi občas ve Strakonicích cvičí a hlavně jsou prý střely po nějaké expiraci. Kdyby se s nimi počítalo, tak jsou někde sem tam zmíněny (aspoň na ...Zobrazit celý příspěvek

    Dle mých posledních informací, se s nimi občas ve Strakonicích cvičí a hlavně jsou prý střely po nějaké expiraci. Kdyby se s nimi počítalo, tak jsou někde sem tam zmíněny (aspoň na www.army.cz... ) , ale nikde se o nich nemluví, takže by to mělo být jen pro nezapomenutí jak se s takovouto výzbrojí pracuje.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:42 11.02.2022

     Na Slovensku sa Strelám-2M niekoľkokrát predlžovala životnosť asi do roku 2014. Používali sa na výcvik obslúh kompletov 9K38 Igla. Do roku 2005 sa chodievalo strieľať na strelnicu ...Zobrazit celý příspěvek

     Na Slovensku sa Strelám-2M niekoľkokrát predlžovala životnosť asi do roku 2014. Používali sa na výcvik obslúh kompletov 9K38 Igla. Do roku 2005 sa chodievalo strieľať na strelnicu pri Kežmarku, neskôr sa strieľalo na strelnici na Tureckom Vrchu. Nejaké streľby S-2M prebehli aj v zahraničí, napríklad v roku 2007 v ČR... - https://11b.mil.sk/26710/?pg=1... , https://11b.mil.sk/26871/?pg=1... , ....Skrýt celý příspěvek

   • Mbelda
    17:33 10.02.2022

    Chtěli je prodat, ale byla obava, aby nepadly do nesprávných rukou. Tak se dostřeluji.

    Všeobecné rakety potřebují údržbu jako cokoliv jiného.

    Chtěli je prodat, ale byla obava, aby nepadly do nesprávných rukou. Tak se dostřeluji.

    Všeobecné rakety potřebují údržbu jako cokoliv jiného.

   • SYN_
    16:14 11.02.2022

    Spoléhat se na tyto staré kousky (jak morálně, tak fyzicky) v čemkoliv vážnějším může být velmi nebezpečné pokud s tím počítají jako víc než cvičné...

    Spoléhat se na tyto staré kousky (jak morálně, tak fyzicky) v čemkoliv vážnějším může být velmi nebezpečné pokud s tím počítají jako víc než cvičné...

  • SYN_
   16:12 11.02.2022

   I zde tedy zmiňují nižší účinnost při používání málo kvalifikovanými vojáky, ale pořád si myslím že to je jinde než RBS... takže by to umožnilo integrální "sebeobranu" jednotek, a ...Zobrazit celý příspěvek

   I zde tedy zmiňují nižší účinnost při používání málo kvalifikovanými vojáky, ale pořád si myslím že to je jinde než RBS... takže by to umožnilo integrální "sebeobranu" jednotek, a ne jen závislost na tom co jim přidělí (nebo nepřidělí) z nadřízených složek... zaměřování čistě optické/infra, bez radarů... horší ale jednodušší, bez závislosti.
   Něco jako když se na výkonnější ATGM tvoří speciální týmy, ale RPG dostává "obyčejný voják" maximálně s trochou výcviku extra...Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:59 11.02.2022

    Výcvik týchto kompletov je v celku jednoduchý. Veď počas základnej vojenskej služby trvala poddôstojnícka škola na výcvik S-2M 2 mesiace. A s dnešnými možnosťami trenažérov za ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Výcvik týchto kompletov je v celku jednoduchý. Veď počas základnej vojenskej služby trvala poddôstojnícka škola na výcvik S-2M 2 mesiace. A s dnešnými možnosťami trenažérov za ten čas by bol výcvik efektívnejší.... - https://11b.mil.sk/68351/?pg=1...

    Ako sa kedysi na mojej ZVS-ke pejoratívne vravelo - dokázala by to aj cvičená opica.... ;-

    Podľa môjho názoru by niekoľko strelcov, ktorí by sa dali vycvičiť vcelku rýchlo, by boli isto prínosom pre "bigošov" či delostrelcov a iné mobilné jednotky. Samozrejme, nebude to "game-changer", ale svoje to isto spraví....Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  12:59 10.02.2022

  Je otázka kolik toho poláci sami mají a kolik toho pošlou. Originally ordered in Dec. 2016, Poland is expected to take possession of the full order of 420 launchers and 1,300 ...Zobrazit celý příspěvek

  Je otázka kolik toho poláci sami mají a kolik toho pošlou.

  Originally ordered in Dec. 2016, Poland is expected to take possession of the full order of 420 launchers and 1,300 rockets by the end of the year.

  https://breakingdefense.com/20... Skrýt celý příspěvek

 • Krakonoš
  12:22 10.02.2022

  Tohle je dobrý polský kalkul. Válka na Ukrajině s velkou pravděpodobností nebude, ale přesto Polsko dodá Ukrajině pár svých nejmodernějších MANPADů Piorun. Proč? Protože Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je dobrý polský kalkul. Válka na Ukrajině s velkou pravděpodobností nebude, ale přesto Polsko dodá Ukrajině pár svých nejmodernějších MANPADů Piorun.
  Proč? Protože Ukrajina své MANPADy nevyrábí a nyní získala nepřímo od USA prostřednictvím Litvy a Lotyšska (...) Stingery. Až Ukrajina bude nahrazovat staré Strely a Igly, tak se obrátí na toho, od koho má darované MANPADy, protože už má s nimi zkušenost a zároveň to bude forma jakéhosi díku. Polsko v této věci konkuruje USA :DSkrýt celý příspěvek

  • GrafvonLoyola
   12:48 10.02.2022

   Doufám že máš pravdu, ale abys se s tím nepřepočítal. Rusové už lepší možnost v příštích pár letech mít nebudou protože covid, plyn (lépe řečeno poloprázdné zásobníky), volby ve ...Zobrazit celý příspěvek

   Doufám že máš pravdu, ale abys se s tím nepřepočítal. Rusové už lepší možnost v příštích pár letech mít nebudou protože covid, plyn (lépe řečeno poloprázdné zásobníky), volby ve Francii, odešla frau Merkel, Biden a midterms → teď nebo nikdy.
   Putin už před sebou nemá tolik času, a pokud by ztratil Ukrajinu tak bude v ruský historiografii horší jak Jelcin. A pokud do toho půjde tak to imo nebude jen nějáká mini invaze nebo punitive strike, protože náklady na vstup do konfliktu jsou u všech víceméně stejně (sankce, znepřátelení Evropy → začne se vyzbrojovat), takže bych si troufnul i tvrdit že min. celá levobřežní Ukrajina + Kyjev (z euroasijských důvodů - křest Sv. Vladímíra)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:49 10.02.2022

   tvoje starosti asi Ukrajina vubec nema. Nyni bude nejdulezitejsi vycvicit obsluhy a pak zacit sundavat agresory z nebe jednoho po druhem.

   tvoje starosti asi Ukrajina vubec nema. Nyni bude nejdulezitejsi vycvicit obsluhy a pak zacit sundavat agresory z nebe jednoho po druhem.

   • Krakonoš
    12:59 10.02.2022

    A jsme právě u toho, podle USA je válka na spadnutí a může začít každým dnem. Nyní se modlí, ať se to povede v únoru. Jaký smysl má dodávat MANPAD, na který není ukr. armáda ...Zobrazit celý příspěvek

    A jsme právě u toho, podle USA je válka na spadnutí a může začít každým dnem. Nyní se modlí, ať se to povede v únoru. Jaký smysl má dodávat MANPAD, na který není ukr. armáda vycvičena? To je jen mrhání potenciálem a penězi. Daleko vhodnější pro horký konflikt je Grom, který více odpovídá Iglám, které má Ukrajina k dispozici.

    Důvod proč dodali nyní Pioruny jsem napsal výše. Není to kvůli nějaké aktuální hrozbě, ale je to otevření dveří pro budoucí prodej na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:08 10.02.2022

     Důvod, proč dodali Pierun je ten, že vyrábějí a mají Pierun. Pro Ukrajinu je asi jedno, jaký je to typ, používat se budou všechny stejně. USA upozorňují na možnou ruskou agresi ...Zobrazit celý příspěvek

     Důvod, proč dodali Pierun je ten, že vyrábějí a mají Pierun.
     Pro Ukrajinu je asi jedno, jaký je to typ, používat se budou všechny stejně.

     USA upozorňují na možnou ruskou agresi aby daly Rusku najevo, že o něm vědí. Jako když se dítěti, které si chce bez dovolení vzít čokoládu říká: Já tě vidím.

     Zatím to funguje a doufejme, že že to bude fungovat natolik, aby se Ivan vrátil domů.

     Polsko má ovšem jiný důvod vyzbrojit Ukrajinu. Nechce mít na hranicích ruskou armádu. Je mnohem lepší, aby případný ruský útok zastavili Ukrajinci, než aby to museli dělat Poláci. My bychom měli uvažovat úplně stejně.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      13:17 10.02.2022

      Trochu se zamyslíme, Piorun, aby byl efektivně použit je přímo úměrný s výcvikem obsluhy. Pokud má válka začít za pár dní, tak na Pioruna nevycvičíte nikoho. Daleko levnější Gromy, ...Zobrazit celý příspěvek

      Trochu se zamyslíme, Piorun, aby byl efektivně použit je přímo úměrný s výcvikem obsluhy. Pokud má válka začít za pár dní, tak na Pioruna nevycvičíte nikoho. Daleko levnější Gromy, které jsou navíc více příbuzné Iglám zná Ukrajina dobře a jsou proto nyní mnohem vhodnější. Teda pokud se stále budeme tvářit, že to USA zobeme z ruky.

      Samozřejmě, že se již připravujeme na drtivé vítězství, jak jsem psal minule, protože po cvičeních se ruská armáda zase stáhne. To dá rozum.

      Strach Polska z ruské armády na jeho hranicích jsou trochu úsměvné. Za prvé v Kalinigradu a potažmu v Bělorusku je na hranicích má a v případě Ukrajiny je počet 100-130 tis. mužů a žen dost málo na okupaci Ukrajiny až k polským hranicím. Navíc toto číslo nelze spolehlivě ověřit.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      13:26 10.02.2022

      Kdyz dam stranou ty krakonosovy sracky o tom, ze nelze nic vlastne spolehlive overit a ze masivni shromazdovani vojaku a techniky a pozadavky Putina jsou asi nahodne v case a navic ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyz dam stranou ty krakonosovy sracky o tom, ze nelze nic vlastne spolehlive overit a ze masivni shromazdovani vojaku a techniky a pozadavky Putina jsou asi nahodne v case a navic vubec neumoznuji toto interpretovat jako hrozbu vpadu, tak...

      - Polaci maji Gromu mnohem vice
      - Grom ma uz RF zmapovany, padl jim do rukou v Gruzii

      moc nedava smysl jim posilat Pioruna, kdyz "sami maji malo" a poslou jeste mene a navic hrozi, ze i to male "nove" know how muze padnout RF do rukou...Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:27 10.02.2022

      Krakonoš Efektivita každé zbraně je závislá na výcviku. Zakládat na této všeobecné známosti nějaké domněnky je zcestné. Pokud dobře čtu tak v článku se nic nepíše o urychleném ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoš
      Efektivita každé zbraně je závislá na výcviku.
      Zakládat na této všeobecné známosti nějaké domněnky je zcestné.
      Pokud dobře čtu tak v článku se nic nepíše o urychleném dodání proto aby je Ukrajinská armáda mohla nasadit už zítra. S tímhle spojení jste přišel vy.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      13:30 10.02.2022

      už na pohlad je evidetne, ze vycvicena obsluha Igly zvladne obsluhovat aj Piorun, zakladne prvky oboch systemov budu totozne. Manpad s IČ navadzanim nie je ziadna hviezdna ...Zobrazit celý příspěvek

      už na pohlad je evidetne, ze vycvicena obsluha Igly zvladne obsluhovat aj Piorun, zakladne prvky oboch systemov budu totozne. Manpad s IČ navadzanim nie je ziadna hviezdna technologia aj v clanku sa pise o vycviku v rozsahu 2 tyzdnov.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      13:35 10.02.2022

      Ach ta ruská ruleta, stále nemůže pochopit, že zbraň, na kterou je vycvičená armáda je mnohem účinnější, než ta zbraň na kterou vycvičená není. A je jedno co má Rusko zmapovaný, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach ta ruská ruleta, stále nemůže pochopit, že zbraň, na kterou je vycvičená armáda je mnohem účinnější, než ta zbraň na kterou vycvičená není. A je jedno co má Rusko zmapovaný, když tuto výzbroj nemá zmapovanou ani Ukrajina.

      Klimesov, vzhledem k tomu, že USA nyní tvrdí, že útok začne v únoru, tak opravdu může začít i zítra. Jsme v únoru...
      Pokud opravdu chápete význam a smysl výcviku, tak jste mě zajisté pochopil.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      13:41 10.02.2022

      Strilis do sveho, protoze muj prispevek je jen potvrzeni tveho prvniho (az na ty tvoje sracky). Tj. smysl by davalo poslat Grom, ale jelikoz chtej do budoucna business poslou ...Zobrazit celý příspěvek

      Strilis do sveho, protoze muj prispevek je jen potvrzeni tveho prvniho (az na ty tvoje sracky). Tj. smysl by davalo poslat Grom, ale jelikoz chtej do budoucna business poslou Piorun.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:42 10.02.2022

      Pokud informace nelžou, rozdíl mezi Gromem a Piorunem je v motoru a v čidle. Používání je stejné. Kdo je vycvičen na používání Stingeru/Igly/Gromu, ten dokáže použít i Piorun. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud informace nelžou, rozdíl mezi Gromem a Piorunem je v motoru a v čidle. Používání je stejné. Kdo je vycvičen na používání Stingeru/Igly/Gromu, ten dokáže použít i Piorun. Takže nechápu, v čem by jako měl být problém.

      A co se Krakonošova vítězství týče, ano, pokud Rusko nezaútočí a stáhne se, je to přesně toho, čeho chce Ukrajina, ale i západ dosáhnout. Nikdo nechce v Evropě horkou válku.
      Jak říká klasik, kdo chce mír, chystá se na válku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:46 10.02.2022

      Pokud dostanou Pioruny do ruky jedinci původně vyškolení na S2 nebo Iglu, tak za dva dny to budou umět používat úplně pohodě.
      Výcvik operátorů od nuly potrvá v řádech týdnů.

      Pokud dostanou Pioruny do ruky jedinci původně vyškolení na S2 nebo Iglu, tak za dva dny to budou umět používat úplně pohodě.
      Výcvik operátorů od nuly potrvá v řádech týdnů.

     • Krakonoš
      14:08 10.02.2022

      Infomace o Gromu a Pierunu tvrdí, že navádění je jiné, je jiná hlavice, atd. Jasně jsou postaveny na stejné architektuře, ale přechod na Pieruna z Igly, apod. aby se mohl opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Infomace o Gromu a Pierunu tvrdí, že navádění je jiné, je jiná hlavice, atd. Jasně jsou postaveny na stejné architektuře, ale přechod na Pieruna z Igly, apod. aby se mohl opravdu efektivně používat nebude za pár dní, ani za pár týdnů. A vzhledem k tomu, že u těchto systémů je výcvik přímo úměrný jejich účinnosti, tak dodání jen pár dní před předpokládanou (smyšlenou) invazí je blbost. Ten smysl je ekonomický, jak jsem psal.

      Pro Globeho a za rok bude další invaze, mimochodem ještě jedna invaze na Ukrajinu byla na jaře minulého roku, ale na to se už zapomělo.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      14:10 10.02.2022

      Pro představu se uvádí, že polské Gromy v Gruzii byli málo účinné, protože výcvik nebyl zdaleka ukončen. A co vlastnila Gruzie kromě Gromů? Ano, byli to Igly...

      Pro představu se uvádí, že polské Gromy v Gruzii byli málo účinné, protože výcvik nebyl zdaleka ukončen. A co vlastnila Gruzie kromě Gromů? Ano, byli to Igly...

     • GlobeElement
      14:30 10.02.2022

      Hele, Krakonoši, je sranda jak se snažíš zdůvodnit, proč jsou polské PVO zbraně Ukrajině na nic. Není to spíš naopak? Není to náhodou tím, že Rusům začalo ze sílící Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

      Hele, Krakonoši, je sranda jak se snažíš zdůvodnit, proč jsou polské PVO zbraně Ukrajině na nic. Není to spíš naopak? Není to náhodou tím, že Rusům začalo ze sílící Ukrajiny lepit?
      Chápu, že bys byl radši, kdyby Ukrajina nedostala nic, ale realita je taková, že lehkých zbraní má už docela dost. Možná to není dost na to, aby eliminovala ruskou převahu, ale bolelo by to.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      14:34 10.02.2022

      flanker.jirka To bych tak rozhodně jednoduše neviděl. On ten Piorun je poměrně unikátní v tom, jak pracuje senzor společně s počítačem. Umí rozeznat fléry, vektor pohybu, rychlost ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      To bych tak rozhodně jednoduše neviděl. On ten Piorun je poměrně unikátní v tom, jak pracuje senzor společně s počítačem. Umí rozeznat fléry, vektor pohybu, rychlost cíle, zda cíl zrychluje a nebo zpomaluje, podle tepla odhadnout typ cíle atd. Počítač to sice dá dokupy, ale už to není namiř a zmáčkni. Těch vojáků je habaděj + test s pohyblivým cvičným terčem,...Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      14:57 10.02.2022

      Jednoduše, je to blbost. Ukrajina byla nezranitelnější hned po Majdanu, kdy se její armáda prakticky skoro rozpadla. Poté rok od roku byla silnější a silnější. Kdyby Rusko chtělo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jednoduše, je to blbost. Ukrajina byla nezranitelnější hned po Majdanu, kdy se její armáda prakticky skoro rozpadla. Poté rok od roku byla silnější a silnější. Kdyby Rusko chtělo zaútočit a okupovat významný kus Ukrajiny, tak to udělá dávno, protože lepší chvíle na to nebude.
      Rusko není malý dítě a tak ví, že Ukrajina je v současné době jen nástrojem USA proti Rusku a proto Rusko volá po jednání s USA a bezpečnostních zárukách. V zájmu Ruska není okupace Ukrajiny, zájmem Ruska je obchod s Evropou a jeho bezpečnost. To samé má Evropa, ale komu se to nehodí je USA a tak to hrotí.

      Hele v tý hypnóze budeš muset být x let, protože Rusko obdobná cvičení bude dělat.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:57 10.02.2022

      Gromy v Gruzii: The Grom proved to be an effective weapon. In 2007 Georgia bought 30 Grom launchers with 100 missiles. During 2008 Russo-Georgian War a total of 12 Grom missiles ...Zobrazit celý příspěvek

      Gromy v Gruzii:

      The Grom proved to be an effective weapon. In 2007 Georgia bought 30 Grom launchers with 100 missiles. During 2008 Russo-Georgian War a total of 12 Grom missiles were launched against Russian planes and helicopters and 9 missiles hit their targets.

      9 zásahů z 12 výstařelů - mně přijde, že byli vycvičení docela dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      15:10 10.02.2022

      Krakonoš. Ruští vojáci jsou na východě Ukrajiny už od roku 2014. Pomohli prakticky vytvořit Doněckou a Luhanskou oblast. Rusko před osmi lety připojilo cizí část území k sobě, ergo ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoš.
      Ruští vojáci jsou na východě Ukrajiny už od roku 2014. Pomohli prakticky vytvořit Doněckou a Luhanskou oblast.
      Rusko před osmi lety připojilo cizí část území k sobě, ergo udělalo to co jste popisoval. :)
      Problém je v tom, že Ukrajina je pro Rusko velice důležitá a jak chcete navázat diplomatická jednání a nějakou spolupráci se zemí, které jste anektoval kus území a vaši vojáci zabíjí jejich obyvatele?
      Svádět to na USA?Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      15:14 10.02.2022

      "V roce 2008 vyšlo najevo, že ZM Mesko o dva roky dříve dodala do Gruzie 30 přenosných odpalovacích zařízení a 100 střel Grom. Byly použity v srpnu 2008 v konfliktu s Ruskem o ...Zobrazit celý příspěvek

      "V roce 2008 vyšlo najevo, že ZM Mesko o dva roky dříve dodala do Gruzie 30 přenosných odpalovacích zařízení a 100 střel Grom. Byly použity v srpnu 2008 v konfliktu s Ruskem o Jižní Osetii. Dvě odpalovací zařízení, pravděpodobně z Gruzie, ukořistili Rusové v říjnu téhož roku v Čečensku. Podle údajů získaných z Gruzie „Gromy“ zasáhly celkem devět ruských letadel. Rozbor zapisovačů v jednotlivých odpalovacích zařízeních však ukázal, že bylo odpáleno celkem patnáct raket, z toho třináct v podmínkách umožňujících sestřelení cíle. Je třeba poznamenat, že operátoři absolvovali pouze krátké zaškolení."

      https://www.armadninoviny.cz/p...

      Rusko přišlo v Gruzii o 4 letadla. 2 působením gruzínské PVO, 2 vlastními sestřely.

      Gromů bylo odpáleno celkem 15. Kolik jich skutečně našlo cíl je otázka, působili i další prostředky PVO.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:33 10.02.2022

      Krakonoši, ano, Rusko mělo nelepší podmínky pro úplnou porážku Ukrajiny v roce 2014, ale v té době se neodvážilo přímé agrese, přece jenom mělo platné (i když porušené) smlouvy o ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoši, ano, Rusko mělo nelepší podmínky pro úplnou porážku Ukrajiny v roce 2014, ale v té době se neodvážilo přímé agrese, přece jenom mělo platné (i když porušené) smlouvy o uznání hranic, o přátelství a spolupráci, Budapešťské memorandum. Proto ti zelení mužíci, proto na východě údajní dovolenkáři.

      Ale dovolenkáři na Ukrajinu nestačili a Putinovi došlo, že pokud chce Ukrajinu porazit, musel by nasadit regulérní armádu a otevřeně útočit.

      Jinak je fajn, že potvrzuješ 9 zásahů Gromem, jestli to bylo z 12 nebo 15 výstřelů je vcelku jedno (článek uvádí 20% účinnost, tohle by ji mnohokrát překonalo). Zásah ještě neznamená sestřel, cíl může být jen poškozen. Hlavice Gromu má 1,27 kg, to není moc, A-A raketa R-77 má hlavici těžkou 30 kg, ten rozdíl se nějak projevit musí.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      22:23 10.02.2022

      GlobeElement Porovnání s těžkou AA střelou nedává smysl. Ty vybuchují na principu přiblížení. MANPADS obvykle zpožděně po přímém zásahu. Výbuch víc jak kila trhaviny v letounu a ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Porovnání s těžkou AA střelou nedává smysl. Ty vybuchují na principu přiblížení. MANPADS obvykle zpožděně po přímém zásahu. Výbuch víc jak kila trhaviny v letounu a nebo přímo na něm ho minimálně zkriplí.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:42 11.02.2022

      Poly - ruční protiletadlová střela při zásahu cíl poškodí, ale třeba bitevní letoun něco vydrží.

      Poly - ruční protiletadlová střela při zásahu cíl poškodí, ale třeba bitevní letoun něco vydrží.

     • Poly
      09:49 11.02.2022

      GlobeElement
      Dyť to píšu, že ho minimálně poškodí. A ať je to letoun jaký chce, tak je dost velká šance, že nedokončí misi.

      GlobeElement
      Dyť to píšu, že ho minimálně poškodí. A ať je to letoun jaký chce, tak je dost velká šance, že nedokončí misi.

   • JP--
    15:49 10.02.2022

    Bych si tady tipnul, že to zas takový problém nebude největší problém u manpadu je kam si stoupnout a kdy a na co ho odpálit, samotný zaměření a odpal se od Igly asi moc lišit ...Zobrazit celý příspěvek

    Bych si tady tipnul, že to zas takový problém nebude největší problém u manpadu je kam si stoupnout a kdy a na co ho odpálit, samotný zaměření a odpal se od Igly asi moc lišit nebude. Zbraně se dělají čím dál tím uživatelsky příjemnější. Pokud mají dost maníků rozumně vycvičených na Iglu a jenom přejdou na Piorun a jejich efektivita by měla výrazně vzrůst velice rychle.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:59 10.02.2022

   Tak jednoduché to není. Piorun je na seznamu (velmi krátkém, neb Polsko žádným velkým domácím know-how nedisponuje) vybavení, které nelze exportovat. To, že ho poslali na Ukrajinu ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak jednoduché to není. Piorun je na seznamu (velmi krátkém, neb Polsko žádným velkým domácím know-how nedisponuje) vybavení, které nelze exportovat. To, že ho poslali na Ukrajinu je vcelku překvapení a MON se tomu usilovně bránilo, nicméně podlehlo tlaku politiků.
   Ostatně když se před pár lety u nás rozvířila poněkud nesmyslná aféra jak je RBS 70NG drahý a k ničemu a MO bylo nuceno poptat i jiné systémy, tak nám Poláci nabídli jenom Grom a ještě velmi draho. Dráž než Stinger nebo Mistral.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...