Polsko koupilo jihokorejské lehké stíhačky FA-50

Polsko koupilo jihokorejské lehké stíhačky FA-50
Vizualizace FA-50PL / KAI (Zvětšit)

Polské ministerstvo obrany (MON) oficiálně podpisem stvrdilo nákup 12 jihokorejských lehkých stíhaček FA-50 a 36 pokročilejších verzí FA-50PL. Celková hodnota akvizice dosahuje tři miliardy dolarů (73,3 miliardy Kč).

Celkově dvě smlouvy podepsalo MON, resp. Vyzbrojovací Agentura (Agencja Uzbrojenia), s jihokorejskou společností KAI (Korean Aerospace Industries). Ta společně s Hyundai Rotem a Hanwha Systems patří mezi tři ústřední konglomeráty jihokorejského obranného průmyslu.

První smlouva se týká urgentní dodávky 12 lehkých stíhaček FA-50 ve stejné konfiguraci (Block 10), jakou má jihokorejské letectvo (ROKAF). Součástí dodávek jsou pochopitelně všechny nezbytné věci nutné pro provoz letounů – náhradní díly, spotřební materiál, manipulační a obslužná technika, nástroje, nářadí, přípravky, diagnostické systémy, počítačové vybavení, technická dokumentaci, technická podpora, vybavení pro piloty, simulátory, školení atd. Opět připomeneme základní a ve vojenství obecně platnou poučku – „věci okolo“ strojí stejně, jako samotné platformy.

Smlouva také zahrnuje dodávku letových FMS (Flight Model Simulator) a operačních simulátorů OFT (Operational Flight Trainer), plus výcvik polských pilotů a pozemního personálu v Korejské republice.

První smlouva má hodnotu 700 milionů dolarů bez DPH (17,1 miliardy Kč). Všech 12 nově vyrobených FA-50 Block 10 do Polska dorazí v druhé polovině příštího roku. Tato bezkonkurenční rychlost dodávek je možná díky tomu, že ROKAF (údajně neochotně) souhlasilo s upřednostněním dodávek FA-50 pro polské letectvo.


Slavnostní akt podpisu smlouvy akvizice FA-50 a FA-50PL pro polské letectvo; větší foto / MON

Předmětem druhé smlouvy je dodávka 36 FA-50PL a veškerých nezbytných provozně-výcvikových systémů. Hodnota druhé smlouvy činí 2,3 miliardy dolarů bez DPH (56,2 miliardy Kč).

Letoun FA-50PL má vycházet z vyvíjené verze FA-50 Block 20 a upravené podle polských požadavků. Zcela přirozeně tedy hrozí riziko prodloužení a prodražení vývoje a testování zatím neexistující verze „PL“. V každém případě polské letectvo první FA-50PL očekává v roce 2025, poslední v roce 2028.

Součástí zavádění FA-50 do polského letectva je transfer technologií, v jehož důsledku v Polsku vznikne servisní středisko pro letouny FA-50 s plánovaným termínem spuštění v roce 2026. Dále dojde k sjednocení prvních 12 FA-50 na standard FA-50PL, zřejmě s výrazným přispěním polského průmyslu. Očekává se také další rozvoj platformy FA-50PL, především integrace nové munice.


Maximální zatížení zavěsných bodů a typy podvěsů FA-50 Block 10 / KAI

Prvních 12 polských FA-50 dorazí na 23. základnu taktického letectva z Mińsku Mazowieckého (1. taktické křídlo). Zde jihokorejské stíhačky nahradí sovětské MiGy-29. Jelikož Polsko na Ukrajinu poslalo velké množství náhradních dílů pro MiGy-29 (možná i celé letouny) a výzbroje, bojová hodnota MiGů-29 v polském letectvu je prakticky nulová (to říkají i oficiální místa). Po zavedení FA-50 navíc Varšava může ukrajinskému letectvu předat další své migy. Mimochodem 14 MiGů-29 ukrajinské letectvo dříve nebo později získá z Bulharska, které přechází na stíhačky F-16.

Letouny FA-50PL v roce 2025 zamíří do 21. a 22. základny, taktéž patřící pod 1. taktické křídlo (1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego). To dovolí kompletně stáhnout všechny MiGy-29 a Su-22 z výzbroje polského letectva.

FA-50 je poháněn proudovým motorem s přídavným spalováním o tahu 79 kN. Maximální rychlost v čisté konfiguraci (beze zbraní) je Mach 1,5. Praktický bojový dolet (s výzbroji a přídavnými nádržemi) je do 500 kilometrů. Stroj unese pod trupem a křídly až 4500 kilogramů munice. Kvůli relativně nízké tuhosti křídel však vnější závěsné body unesou pouze lehkou výzbroj.

Polské letectvo základní verzi FA-50 využije především pro úkoly blízké letecké podpory (CAS) a hloubkové taktické údery AI (Air Interdiction). Pro tento úkol FA-50 ponese zejména střely vzduch-země AGM-65 Maverick – polské letectvo má zhruba 300 těchto střel. V typické konfiguraci FA-50 pojme jednu trupovou palivovou nádrž (650 litrů), čtyři střely Maverick a dvě střely Sidewinder na koncích křídel.


Speciální závěs pod pylonem F-16 umožňuje přenášet až tři střely Maverick (1984); větší foto / Department of Defense

Všechny polské FA-50 dostanou datalink Link 16 a identifikační systém vlastní-cizí (IFF) podle standardů NATO. Přesná podoba FA-50PL zatím není známa. Mluví se ale o novém radaru (AESA), systému pro doplňování paliva za letu, větší podtrupové přídavné palivové nádrži (1300 litrů) a o nové paletě zbraní (především laserem naváděné pumy). Zmiňováno je také použití pilotních přileb s průhledovými displeji.

Prodej FA-50 je pochopitelně obrovským úspěchem korejského obranného průmyslu. Korejská média zejména kvitují proniknutí na alianční trh s bojovými letadly. To má firmě KAI otevřít dveře do dalších tendrů, zejména ve Spojených státech, které hledají stovky nových cvičných (cvičně-bojových) letadel.

Úspěch je ještě působivější, když uvážíme, že po korejské válce v 50. letech žádný jihokorejský vojenský průmysl neexistoval. Samotná firma KAI vznikla až v roce 1999.

Jediný FA-50 se skládá z 200 000 až 300 000 dílů, přičemž většina dílů je vyráběna bez automatizace v malosériových objemech, s velkým podílem ruční práce. Díky tomu se na výrobě podílí řada korejských firem. Podle korejské akviziční kanceláře DAPA (Defense Acquisition Program Administration) „export jedné stíhačky je srovnatelný s efektem vývozu 1000 automobilů střední třídy.“

Zdroj: news1, Defence24, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

První prototyp korejské víceúčelové stíhačky KF-X

Slavnostní vyvedení (roll-out) prvního prototypu korejské víceúčelové stíhačky 4,5 generace KF-X ...

PREMIUM Jihokorejské stíhačky FA-50 pro celou Evropu?

Polsko včera pomocí několika rámcových smluv potvrdilo masový nákup jihokorejské vojenské techniky. ...

PREMIUM Kontroverzní polský nákup jihokorejských stíhaček FA-50

Nákup jihokorejských lehkých stíhaček FA-50 vyvolává v Polsku kontroverze a kritiku. Cílem tohoto ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  11:42 31.12.2023

  Nie rozumiem całej dyskusji F-16 dla OSSR vs FA-50 dla WP To, że PL dostała szybko FA-50 wynika z prostego faktu - to są maszyny które były produkowane dla ROKAF - i które ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie rozumiem całej dyskusji F-16 dla OSSR vs FA-50 dla WP
  To, że PL dostała szybko FA-50 wynika z prostego faktu - to są maszyny które były produkowane dla ROKAF - i które Koreańczycy "odstąpili" - by sprzedać kolejne 36 już w konfiguracji FA-50PL.

  Przypominam Warszawa w 2003 podpisała umowę na F-15 - pierwsze dostała 2006 i to w czasie gdy LM miał portfel zamówień i linia produkcyjna działała na dużych obrotach.
  Trudno powiedzieć który producent (LM, Boeing, Eurofighter GmbH, Saab, Dassault ) dziś jest w stanie dostarczyć pierwsze maszyny w 3 lata od podpisania umowy...

  Czy FA-50 byłby jakąś ciekawą alternatywą dla innych?
  To zależy...
  Kupno 12-16 WSB (F-16/JAS-39/EF2000 etc) + 8-12 FA-50 - sensu nie ma... Lepiej kupić kolejne 2-4 WSB...

  Ale jak ktoś się zastanawia czy kupić 12 WSB czy kupić 24 FA-50 to już kalkulacja jest inna...
  No bo jakby nie mówić - mówimy nie tylko o kosztach i parametrach taktyczno-technicznych, ale także o zdolności do realizowania zada przez lotnictwo.
  A tutaj w pewnym momencie ilość to też jakość...

  My kupiliśmy te maszyny bardziej z konieczności i mam nadzieje że będzie jakiś rozsądny pomysł na ich użycie...Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   13:43 31.12.2023

   Pretože niektorí jedinci dodnes, od podpísania zmluvy na dodanie F-16 do Vzdušných síl OS SR, stále bohužiaľ nedokázali prehryznúť, že sme zobrali práve tieto lietadlá a nie "low ...Zobrazit celý příspěvek

   Pretože niektorí jedinci dodnes, od podpísania zmluvy na dodanie F-16 do Vzdušných síl OS SR, stále bohužiaľ nedokázali prehryznúť, že sme zobrali práve tieto lietadlá a nie "low cost" trainer/fighter FA-50. Preto tu už piatym rokom vyplakávajú na AN.

   Pri analýze a evaluácii schopností FA-50 do Vzdušných síl Poľska sa brali ako priority rýchlosť dodania, keďže Kórejci dokázali stíhačky dodať čo najrýchlejšie a tiež celková cena a cena letovej hodiny, ako "low cost" doplnok už k zavedeným F-16 a budúcim F-35, keďže FA-50 (Block 10) stoja 1/2 z ceny plnohodnotných stíhačiek (Block 20 už budú podstatne drahšie) a letovou hodinou taktiež podstatne nižšou na air policing a výcvik pilotov a pozemného personálu (napr. na výcvikové misie "tango scramble"). Pričom FA-50 už budú mať tiež kapacity na misie Close Air Support, Strike Coordination and Reconnaissance a Air Interdiction. FA-50 majú tiež lepšie vyhliadky na operovanie z poľných letísk než zavedené F-16 a F-35.

   Som si ale istý že žiaden pilot by si do vzdušného súboja voči Su-30 alebo Su-35 nechcel sadnúť do FA-50. Žiaden. Ak by sa opäť malo vyberať do Vzdušných síl OS SR medzi "low cost" FA-50 a "high tech" F-35, tak F-16 bola medzi nimi stále najlepší kompromis.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:56 31.12.2023

    F 16 v nové verzi byla pro Slovensko v prosinci 2018 nejlepší řešení, které jste mohli udělat. Máte v inovovaném draku letadla nejmodernější elektroniku. Plně kompatiblní ...Zobrazit celý příspěvek

    F 16 v nové verzi byla pro Slovensko v prosinci 2018 nejlepší řešení, které jste mohli udělat. Máte v inovovaném draku letadla nejmodernější elektroniku. Plně kompatiblní víceúčelové letadlo s velkým spektrem integrovatelné munice a s výhledem na to, že i přes své stáří jste nebyli posledními zákazníky. Uvažovat v té době o drahých F35 by bylo politicky neprůchodné a nehospodárné pro vaší armádu.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     17:13 31.12.2023

     Myslím že F-35 by zruinovali obranný rozpočet aj dnes, sme na 2% a stačí to len tak tak a stále máme obrovský vnútorný dlh vo všetkých oblastiach ozbrojených síl. To by sme potom ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím že F-35 by zruinovali obranný rozpočet aj dnes, sme na 2% a stačí to len tak tak a stále máme obrovský vnútorný dlh vo všetkých oblastiach ozbrojených síl. To by sme potom snáď už museli osekať pozemné sily na jednu bojovú brigádu.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      15:40 01.01.2024

      Tak. Neříkám jestli by to nemělo smysl, tak daleko moje schopnosti nesahají, ale byla by to totální preference vzdušné složky armády...

      Tak. Neříkám jestli by to nemělo smysl, tak daleko moje schopnosti nesahají, ale byla by to totální preference vzdušné složky armády...

  • SYN_
   16:35 31.12.2023

   Kvantita je též kvalita... jistě, ale má to spoustu vyjímek. Taková Itálie měla na počátku II.světové několik tisíc tanků (no, bohužel pro ně převážně tančíků). "Výhodu" to mělo ...Zobrazit celý příspěvek

   Kvantita je též kvalita... jistě, ale má to spoustu vyjímek. Taková Itálie měla na počátku II.světové několik tisíc tanků (no, bohužel pro ně převážně tančíků). "Výhodu" to mělo hlavně v tom že pro protivníky měli víc cvičných cílů...Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    20:04 31.12.2023

    Pro SYN_ - ilość to także jakość... Nawet najlepsza maszyna nie będzie w dwóch miejscach jednocześnie (nawet F-35 nie ma zdolności bilokacji) Nawet najsprawniejsze armie mają ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro SYN_ - ilość to także jakość...
    Nawet najlepsza maszyna nie będzie w dwóch miejscach jednocześnie (nawet F-35 nie ma zdolności bilokacji)

    Nawet najsprawniejsze armie mają sprawność w okolicy 75 %
    Czyli na 10 maszyn jak masz 7-8 gotowych do lotu to jest super...
    Więc to czy flota ma 10 czy 20 maszyn ma znaczenie...

    Co do ceny - za 48 FA-50 płacimy 3 mld USD - z czego 2,7 mld to za 36 FA-50PL
    Czyli różnica w cenie jest...

    Różnica w kosztach wynika z kilku faktów z których najpostszym jest to że że lekka maszyna ma słabszy (i bardziej rozpowszechniony ) silnik mniej zużywa paliwa
    A sama żywotność płatowca jest nawet wyższa niż F-16 (9 000 h)
    W końcu to maszyna szkolna.

    Ja osobiście nie jestem "szczęśliwy" z tego zakupu. Zwłaszcza, że FA-50PL to nie będzie maszyna oparta o proponowany przez KAI i LM wariancie dla USAF
    https://www.ainonline.com/cdn-...
    Dodatkowy konforemny zbiornik paliwa rozwiązałby pewne problemy z centralnym węzłem...

    Dodatkowo kwestia EW - pytanie czy MON kupi zasobniki EW takie jak te termy
    https://www.terma.com/media/sm... Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     23:54 31.12.2023

     Staršie Blk40-52 majú životnosť draku 8000 letových hodín, nové F-16 Blk 70/72 a upgrade starších kusov na F-16V majú už životnosť draku rozšírenú na min. 12000 letových hodín s ...Zobrazit celý příspěvek

     Staršie Blk40-52 majú životnosť draku 8000 letových hodín, nové F-16 Blk 70/72 a upgrade starších kusov na F-16V majú už životnosť draku rozšírenú na min. 12000 letových hodín s tým že výrobca testoval draky až do 27000 letových hodín (draky sa certifikujú na menej hodín než sú testované).

     Len pre zaujímavosť, PZL Mielec vyrába 50% z draku F-16 a rozširujú výrobu na 70-80% draku F-16 (aj naše F-16 sú tak z polovice vlastne poľské).

     Áno, to je ďalší downsize u FA-50. EW systémy môže niesť v externom kontajneri. Ak ich budete mať ešte so Sniper kontajnerom, tak na výzbroj ostáva už len 5 podvesníkov, z toho 2 na konci krídel kvôli štrukturalnej pevnosti len na ľahké Sidewindery. Takže ostávajú 3 podvesníky na AMRAAM a bomby. A niekto to fakt chce porovnávať s F-16 (Arthur, fakt naozaj?) Vaše F-16 majú ALQ-211(V)4 AIDEWS interne. Otázka či tie naše majú AIDEWS taktiež (ako píše dokument DSCA), alebo novšie AN/ALQ-254(V)1 Viper Shield (tie boli predstavené pre Blk 70/72 až v roku 2021). Každopádne, oba systémy sú nesené interne a nezaberajú miesto na nosníkoch.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      11:11 01.01.2024

      Mówisz że LM do bl 70 od razu deklaruje 12 000 h? A nie jest to 8000h - remont generalny - 4000h... Jeszcze jest kwestia cykli start/lądowanie. Ale to mało ważne F-16 bl 70 to ...Zobrazit celý příspěvek

      Mówisz że LM do bl 70 od razu deklaruje 12 000 h?
      A nie jest to 8000h - remont generalny - 4000h...
      Jeszcze jest kwestia cykli start/lądowanie.
      Ale to mało ważne F-16 bl 70 to dobra maszyna i szkoda że OSSR nie stać na 24-36 sztuk.
      Jeśli chodzi o koszty eksploatacji pamiętaj że silniki serii GE F404 były bardzo popularne i produkowane w kilku miejscach więc są relatywnie tanie.
      To robi cenę... I nas sprawa ceny RD-33 tworzyła absurd, że 1 h lotu MiG 29 nie był tańszy niż 1 h F-16.
      Więc dla nas FA-50 będzie tańszy...

      Ja już liczyłem i kombinowałem z węzłami- i nie znalazłem konfiguracji uzbrojenia w której FA-50 zabiera 4,5 tony. 3,6 to max.
      ^Pytanie jaki byłby promień działania (obstawiam, że około 250 km)

      Ja po cichu liczę, że MON kupi bomby kasetowe - i te proste MK-20 i bardziej wyrafinowane CBU 105 oraz, że kupi zasobnik EW w formie pylonów.
      Bo podwieszany pod centralny węzeł zasobnik w zasadzie uniemożliwi użycie sensownej broni klasy stand-off.
      Zasobnik pod centralnym węzłem może ma sens gdyby ktoś zdecydował się 12 FA-50GF przebudować na maszyny wild-weasel - przenoszące wyłącznie zasobniki EW i pociski AARGM)

      Jak już pisałem FA-50 trudno nazwać "dobrym wyborem".
      Ale trudno też nie zgodzić się z tezą że SP jest "pod ścianą". Jakby nie patrzeć za 3 mld USD kupiono sprzęt dla całego skrzydła.

      Szkoda tylko, że nie widać by ktoś planował zamówić kolejne 16-24 F-35ASkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:21 01.01.2024

      Nie, LM u nových Blk 70/72 deklaruje z výroby min. 12000 h s tým že po odlietaní a generálke to môže byť aj viac, keďže draky sú testované na 27000 h. Staršie Blk majú 8000 h, po ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, LM u nových Blk 70/72 deklaruje z výroby min. 12000 h s tým že po odlietaní a generálke to môže byť aj viac, keďže draky sú testované na 27000 h. Staršie Blk majú 8000 h, po štrulturálnych modifikáciách (modernizačné programy SLEP a "V" štandard) tiež 12000 h. Pričom zvýšená štrukturána pevnosť drakov sa odrazila nie len na celkovej vyššej živostnosti, ale aj vyššej životnosti draku pri vysokých G manévroch a aj zvýšený váhový limit nesených zbraní pod krídlami.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     15:43 01.01.2024

     Ano chápu že "poblíž" počtu 1 kus vzniká závažný problém že skutečně nedokáže být na dvou místech naráz. Ovšem v počtech (celkových ks bojových letounů) okolo 50 tento problém není ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano chápu že "poblíž" počtu 1 kus vzniká závažný problém že skutečně nedokáže být na dvou místech naráz. Ovšem v počtech (celkových ks bojových letounů) okolo 50 tento problém není až tak tragický...??
     To je myšlenková situace že "potřebuju být na dvou (mnoha..) místech" ale přitom "stačí když tam bude aspoň něco, třeba i symbolicky" což tento souběh nebývá až tak častý. Protože poslat někam jedno (celé:-) letadlo které ovšem bude mít horší schopnosti nemusí stačit a tak tam třeba budete muset poslat dvě... a už je to dražší, dvě levnější než jedno dražší!
     Prostě jsem si dovolil vyjádřit myšlenku že "typové složení" polského letectva F35+F16 se mi zdá velice dobré a neviděl jsem tam nutnost zavádět další typ. Ale pokud počty u současných typů skutečně rozšířit nešlo (nešlo? třeba použité F16?) tak potom holt asi takhle...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:17 01.01.2024

      48 kusů FA 50 schopných v budoucnu používat munici shodnou s F 16 a F 35 je vždy výhodně. K bojové hodnotě v podobě většího počtu nosičů se musí přídat větší pravděpodobnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      48 kusů FA 50 schopných v budoucnu používat munici shodnou s F 16 a F 35 je vždy výhodně. K bojové hodnotě v podobě většího počtu nosičů se musí přídat větší pravděpodobnosti udržení taktického letectva v konfliktu vyšší intenzity, kdy mise můžete podle náročnosti rozdělit a upravit mezí více typů a počet letadel. A je zde i benefit úspor při výcviku, ne vše se musí cvičit na za drahé provozní hodiny F 16 a F 35.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      20:44 01.01.2024

      50 maszyn dla państwa wielkości PL to niewiele... A mając na uwadze potencjalnego przeciwnika - to mało... Czy można było kupić więcej F-16 - owszem można było... (I o tym się ...Zobrazit celý příspěvek

      50 maszyn dla państwa wielkości PL to niewiele...
      A mając na uwadze potencjalnego przeciwnika - to mało...

      Czy można było kupić więcej F-16 - owszem można było... (I o tym się mówiło przez 18 lat...)
      Nowych - bo używane nie były ciekawe - ciekawe używane F-16 Amerykanie postanowili sobie zmodernizować... :/
      I raczej nie było szans na zakup 48 sztuk...

      Tak samo jak OSSR mogło wcześniej kupić F-16,
      a ACR zamówić F-35..

      Problem jest taki że "decydenci" nie traktowali tego zagadnienia na poważnie...
      I wszystkie decyzje są spóźnione o kilka lat.

      Jak pisałem wcześniej - jedyne zalety FA-50 to:
      - szybko (owe 12 sztuk)
      - tanio (jakby nie patrzeć to tylko 3 mld za 48 maszyn )

      Zobaczymy co z tym zrobią - bo jak wcześniej pisałem może być tak , iż powstaną dwa "równoległe" światy w SP
      pierwszy (dla najlepszych absolwentów szkoły lotniczej) - PZL-130 - M-346 - kursy w USA - służba na F16/F35
      drugi (tańszy) - PZL-130 - służba na FA-50...

      To też ma "pewną logikę"...
      Zobaczymy. Jakby tego nie oceniać wraz z równie przypadkowym zakupem samolotów AEW siły powietrzne dostały "potężny zastrzyk" możliwości.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:05 31.12.2023

   Byl bych bez obav, má-li to nahradit SU 22M4 a Mig 29, tak vám to bude sloužit dobře. S novým radarem, RWR a integrací AA střel to bude mít lepší BVR schopnosti než Mig 29 a s ...Zobrazit celý příspěvek

   Byl bych bez obav, má-li to nahradit SU 22M4 a Mig 29, tak vám to bude sloužit dobře. S novým radarem, RWR a integrací AA střel to bude mít lepší BVR schopnosti než Mig 29 a s možností nosit inteligentní stand off munici AG to nahradí SU 22M4. Ve výsledku můžete ulehčit činnost provozně drražším typům F 16 a F 35. I přes nižší nosnost než mají dražší letadla vám to může nosit munici jako SDB nebo cruise missile. A stále to má schopnost, díky nadzvuku, pomoci i držet hotovost v NATINAMDS. Stále platí to, že jste mezi Ruskem a Německem (kde pomalu a jistě rostou muslimské hordy) a nevíte odkud to přijde dříve, každá schopnost se bude hodit.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    17:35 31.12.2023

    Řekl bych že F-16 už je dostatečně levný provozně, nechápu kde by se vzal další výrazný potenciál pro provozní úspory... F-16 má drak téměř nesmrtelný, motor taky jeden, podobný... ...Zobrazit celý příspěvek

    Řekl bych že F-16 už je dostatečně levný provozně, nechápu kde by se vzal další výrazný potenciál pro provozní úspory... F-16 má drak téměř nesmrtelný, motor taky jeden, podobný... kde bude ten potenciál pro výrazné zlevnění vznikat?
    Za takových okolností je zavedený třetího typu do výzbroje přinejmenším diskutabilní.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     20:27 31.12.2023

     Zo štúdie pre Poľské vzdušné sily vyplýva že FA-50 stoja 40-50 mil. $, oproti tomu najnovšie F-16 80 mil. $ a F-35 90 mil. $. Takže už jednotková cena lietadiel je polovičná. Cena ...Zobrazit celý příspěvek

     Zo štúdie pre Poľské vzdušné sily vyplýva že FA-50 stoja 40-50 mil. $, oproti tomu najnovšie F-16 80 mil. $ a F-35 90 mil. $. Takže už jednotková cena lietadiel je polovičná. Cena letovej hodiny má byť tiež podstatne nižšia. Výhodou má byť tiež identický pohyb oboch kniplov v kokpite, teda inštruktor bude môcť lepšie pozorovať činnosť svojho študenta. Plusom je tiež rýchlejšie dodanie a tiež dobrú schopnosť tohto typu operovať z "poľných letísk" (DOL). FA-50 Blk 20 môžu plnohodnotne prevziať v Poľských vzdušných silách úlohy Su-22 a Mig-29 a prevziať aj niektoré úlohy F-16. Ale ako píšem, FA-50 sú ideálny doplnok plnohodnotných stíhačom, ale nie ich náhrada a Poľské vzdušné sily s nimi ani tak nezamýšľajú.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      16:02 01.01.2024

      Hmhm, ty výhody pro výcvik - to asi ano... to by vysvětlovalo těch 12... rozhodně mnohem lepší než M-346 které pokud vím byly definovány také jako cvičné/lehké bojové... Ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

      Hmhm, ty výhody pro výcvik - to asi ano... to by vysvětlovalo těch 12... rozhodně mnohem lepší než M-346 které pokud vím byly definovány také jako cvičné/lehké bojové...

      Ohledně té ceny za letovou hodinu - nezbývá než tomu věřit, zřejmě jim holt musel výrobce nabídnout vynikající cenu na máhradní díly... bohužel se tyto ceny skoro nikdy nepublikují :(Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      18:51 01.01.2024

      SYN_ Som zvedavý na budúcnosť M-346 v Poľsku po dodaní 48ks FA-50PL... Len pre kontext: Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Som zvedavý na budúcnosť M-346 v Poľsku po dodaní 48ks FA-50PL...

      Len pre kontext: Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů
      zdroj: https://www.armadninoviny.cz/r...

      P.S. kto vie možno Gréci prejavia záujem o tie Poľské M-346 ...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:30 31.12.2023

     F 16 není provozně levné letadlo, už jen z rozdílů ceny letadla FA 50 a F 16 je zřejmý rozdíl. V podobném poměru lze očekávat nižší náklady na náhradní díly. Palivo na tom bude ...Zobrazit celý příspěvek

     F 16 není provozně levné letadlo, už jen z rozdílů ceny letadla FA 50 a F 16 je zřejmý rozdíl. V podobném poměru lze očekávat nižší náklady na náhradní díly. Palivo na tom bude podobně, FA 50 je znatelně lehčí než F 16.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    20:22 31.12.2023

    Najpierw trzeba pomyśleć jakie zadania ma wykonywać FA-50... Bo być może ważniejszy jest air-policing - uzupełnianie obrony przeciwlotniczej w zwalczaniu pocisków cruise, ...Zobrazit celý příspěvek

    Najpierw trzeba pomyśleć jakie zadania ma wykonywać FA-50...
    Bo być może ważniejszy jest air-policing - uzupełnianie obrony przeciwlotniczej w zwalczaniu pocisków cruise, dronów

    SDB czy pociski Brimstone, AGM-65G to uzbrojenie do CAS. Latanie w roli "najnowocześniejszego" Su-25 jest ryzykowne gdy nie ma się odporności na ostrzał...

    Koreańczycy zapowiedzieli, że jednak będą budować specjalny "lżejszy" wariant KEPD (Taurus) - pocisk pod KF-21 i FA-50
    Taki pocisk + JSOW (których niestety WP ma zbyt mało) dałby możliwość uczynienia z FA-50 lekkiej platformy dla broni stand-off.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:32 29.12.2023

  Prvých 12 kusov je už "pod strechou":
  https://www.facebook.com/arogu...

  Prvých 12 kusov je už "pod strechou":
  https://www.facebook.com/arogu...

  • Arthur
   00:17 30.12.2023

   Pripomeňme, že k podpisu zmluvy došlo v 9/2022 až sa natíska "paralela" so slovenskými F-16, ktorých počet kusov na Slovensku je 0 (slovom nula) pričom zmluva bola podpísaná v ...Zobrazit celý příspěvek

   Pripomeňme, že k podpisu zmluvy došlo v 9/2022 až sa natíska "paralela" so slovenskými F-16, ktorých počet kusov na Slovensku je 0 (slovom nula) pričom zmluva bola podpísaná v 12/2018 !
   Až sa natíska otázka či budú aj tieto poľské KAI FA-50 Fighting Eagle strážiť vzdušný priestor SR ?Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    02:36 30.12.2023

    Je to pár týdnů co jsem viděl zprávu že první "slovenský" F-16V absolvoval zkušební let... Jinak co na tom není jasné, když si zvolí typ o který je menší zájem tak ho dostanou ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to pár týdnů co jsem viděl zprávu že první "slovenský" F-16V absolvoval zkušební let...

    Jinak co na tom není jasné, když si zvolí typ o který je menší zájem tak ho dostanou rychleji, to je celkem běžné... než Putin zaútočil, vypadalo to že na nějakém tom roku až tak nesejde...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:28 30.12.2023

    Ne vždy dostane zahraniční zákazník přednost před domácím letectvem. Stačí si vzpomenout na situaci Iráku, který potřeboval letadla rychle a tak i přes objednávku FA 50 sáhnul po L ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne vždy dostane zahraniční zákazník přednost před domácím letectvem. Stačí si vzpomenout na situaci Iráku, který potřeboval letadla rychle a tak i přes objednávku FA 50 sáhnul po L 159, které byly uloženy ve skladech co by nepotřebný materiál v ČR.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:49 30.12.2023

    Účelovo bol zvolený typ s dlhšou dodacou dobou, aby sa mohlo čo najdlhšie ryžovať na MiGoch. Chvála Bohu sú už fyzicky preč. ;-)

    Účelovo bol zvolený typ s dlhšou dodacou dobou, aby sa mohlo čo najdlhšie ryžovať na MiGoch. Chvála Bohu sú už fyzicky preč. ;-)

    • Raven98
     11:07 30.12.2023

     Alternatíva v podobe Gripenu C by nebola podľa mňa lepšia z dlhodobého hľadiska, dodanie F35 (na ktoré nemáme) alebo Gripenu E by bolo zrejme ešte neskôr. Jediná životaschopná ...Zobrazit celý příspěvek

     Alternatíva v podobe Gripenu C by nebola podľa mňa lepšia z dlhodobého hľadiska, dodanie F35 (na ktoré nemáme) alebo Gripenu E by bolo zrejme ešte neskôr. Jediná životaschopná možnosť, ktorá sa bohužiaľ neposudzovala by bolo zaobstaranie olietaných F-16 na cca 10 rokov a potom kúpa niečoho nového. V našich podmienkach by k tomu ale zrejme nedošlo a tie olietané stroje by sme prevádzkovali kým by sa nerozpadli. Takže za mňa to nedopadlo až tak zle. Správna možnosť bola samozrejme sa zbaviť MiGov oveľa skôr.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:21 30.12.2023

      Znáte nějakého nespokojeného zákazníka, kterému by se F 16 nelíbily? (já ne)

      Znáte nějakého nespokojeného zákazníka, kterému by se F 16 nelíbily? (já ne)

     • SYN_
      17:44 30.12.2023

      MOŽNÁ by se bylo dalo dohodnout zapůjčení řádově 4-5ks F-16 do doby než budou dodány nově vyrobené... což by též umožnilo o něco dřív začít výcvik létajícího ale i pozemního ...Zobrazit celý příspěvek

      MOŽNÁ by se bylo dalo dohodnout zapůjčení řádově 4-5ks F-16 do doby než budou dodány nově vyrobené... což by též umožnilo o něco dřív začít výcvik létajícího ale i pozemního personálu...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:02 30.12.2023

      Prečo by sme to ako čierny pasažier robili keď máme na to solidárnych ľudí... Viacúčelové FA-50PL Fighting Eagle získajú AESA radar Phantom Strike od spoločnosti Raytheon, ktorý ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by sme to ako čierny pasažier robili keď máme na to solidárnych ľudí...

      Viacúčelové FA-50PL Fighting Eagle získajú AESA radar Phantom Strike od spoločnosti Raytheon, ktorý im možní efektivnu realizáciu požadovaných cielových funkcií pre plnenie misii vzduch-vzduch a vzduch-zem pričom FA-50PL môžu vyhľadávať, sledovať a zamerovat vzdušné a pozemné cie na velmi dlhú vzdialenosť s čím súvisí, že FA-50PL získajú strely AMRAAM (Advanced Medium Range Air to Air Missile). Na rozdiel od starších radarov ktoré sa pohybujú mechanicky, AESA radar PhantomStrike umožňuje vysielať paprsky rádiových vln do rôzných smerov, bez nutnosti pohybovať anténou.

      V ideálnej situácii by JAS-39 Gripen C MS20 Block 1 nemal mať v BVR "súbojí" šancu voči KAI FA-50PL...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:16 31.12.2023

      Načo porovnávaš Gripen a Golden Eagle? Žiaden z nich nikdy nebude stáť proti sebe. Obom stíhačom z NATO sú protivníci Mig-29, Su-27, Su-30 a Su-35 zo vzdušných síl Ruskej ...Zobrazit celý příspěvek

      Načo porovnávaš Gripen a Golden Eagle? Žiaden z nich nikdy nebude stáť proti sebe. Obom stíhačom z NATO sú protivníci Mig-29, Su-27, Su-30 a Su-35 zo vzdušných síl Ruskej federácie.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      21:46 31.12.2023

      Pro Sgt Murphy To nie takie łatwe - jednym z pierwszych zadań SP podczas "wojny polsko-rosyjskiej" jest zniszczenie wszelkich pasów dróg z których WWS może perować. Nie ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Sgt Murphy
      To nie takie łatwe - jednym z pierwszych zadań SP podczas "wojny polsko-rosyjskiej" jest zniszczenie wszelkich pasów dróg z których WWS może perować.

      Nie wyeliminuje to ruskiego lotnictwa - ale...
      Ale startujące z dalszych baz Su cz MiGi nie będą miały zapasu paliwa.
      Zapasu potrzebnego do walki powietrznej...

      W takiej sytuacji to nawet FA-50 "ma szanse" z Su-35...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:35 01.01.2024

      Lukas ja tomu rozumiem. Na vybojovanie vzdušnej nadvlády a jej udržanie máte primárne F-16 a onedlho F-35 a v súčinnosti s ďalšími strojmi z NATO (Rafale, Eurofighter, F-18, ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas ja tomu rozumiem. Na vybojovanie vzdušnej nadvlády a jej udržanie máte primárne F-16 a onedlho F-35 a v súčinnosti s ďalšími strojmi z NATO (Rafale, Eurofighter, F-18, F-22...) ako aj na misie SEAD/DEAD a zničenie letísk, z ktorých budú štartovať Sučka a Migy. FA-50 máte úplne k iným účelom. Len pripomínam že porovnávať FA-50 proti iným lietadlám NATO je zcestné, neviem o tom že by Poľsko plánovalo napadnúť inú krajinu NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      12:59 01.01.2024

      Pro Sgt Murphy Wywalczenie przewagi jest niewykonalne - bez wsparcia konkretnych sił NATO od pierwszego dnia. (SP musiałoby dysponować około 200 maszyn) Natomiast realnym zadaniem ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Sgt Murphy
      Wywalczenie przewagi jest niewykonalne - bez wsparcia konkretnych sił NATO od pierwszego dnia. (SP musiałoby dysponować około 200 maszyn)
      Natomiast realnym zadaniem jest wykorzystanie faktu ograniczonej infrastruktury w Królewcu i Białorusi do sparaliżowania zdolności ruskiego lotnictwa.

      W efekcie nad polskim niebem nikt nie będzie miał panowania... I będzie można "bić ruskich" po kawałku. (brak infrastruktury = ograniczona liczba operacji lotniczych)

      W tym scenariuszu dużo prościej opisać role artylerii rakietowej (Chunmoo, Himars) w niż opisać co realnie ma realizować FA-50.

      Mam nadzieje, że te wszystkie wypowiedzi o "mniejszym F-16" to była tylko propaganda, a w MON na poważnie prowadzą prace analityczne nad wykorzystaniem tych maszyn.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:20 30.12.2023

     Přehlížíte, že se kontrakt uzavřel na konci roku 2018, rusák tolilk nezlobil a migy vám dokázaly hotovost obsloužit, dodací lhůta zněla do konce roku 2023. 5 let je v případě ...Zobrazit celý příspěvek

     Přehlížíte, že se kontrakt uzavřel na konci roku 2018, rusák tolilk nezlobil a migy vám dokázaly hotovost obsloužit, dodací lhůta zněla do konce roku 2023. 5 let je v případě přechodu na nový typ tak akortá, u Vás spojeno s výcvikem lidí prakticky od nuly a to včetně pilotů, tak výcviku na podpůrné technologie, západního typu. Všichni si snad ještě pamatujeme jak moc zasáhla pandemie Covid19 do ekonomiky a průmyslu, z tohot úhlu pohledu je zpoždění pochopitelné.
     https://www.armadninoviny.cz/s...
     Oproti ČR jste to měli naplánované s ukončením provozu Migů 29. ČR musí naopak dál vyjednávat pronájem Gripenů až do roku 2035.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:00 30.12.2023

      ad. posledná veta: bude zaujímavé sledovať aké podmienky Vám ponúkne "ohrdnutá nevesta" tak aby ste mali aspoň pocit, že ste vyjednávali...

      ad. posledná veta: bude zaujímavé sledovať aké podmienky Vám ponúkne "ohrdnutá nevesta" tak aby ste mali aspoň pocit, že ste vyjednávali...

     • flanker.jirka
      10:06 31.12.2023

      Arthur Švédové budou rádi, když jim ty letadla nebudou stát v hangáru a budou alespoň trochu vydělávat. Pokud by hodně tlačili na pilu, tak je zde možné přechodné řešení, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Švédové budou rádi, když jim ty letadla nebudou stát v hangáru a budou alespoň trochu vydělávat. Pokud by hodně tlačili na pilu, tak je zde možné přechodné řešení, které máte nyní u vás.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      19:51 31.12.2023

      flanker.jirka Myslím, že UA otvorila čo sa týka kapacity nové možnosti takže moc by som týmto dnes neargumentoval... P.S. a kto vie či aj Maďari po nich alebo časti z nich ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Myslím, že UA otvorila čo sa týka kapacity nové možnosti takže moc by som týmto dnes neargumentoval...

      P.S. a kto vie či aj Maďari po nich alebo časti z nich neskočia ako po udenom veď tí už teraz modenizujú na MS20 Block 2.2 nie to ešte po 2027 (2029) MS20 Block 3 a 4...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:17 31.12.2023

      Arthur Transfér gripenů na Ukrajinu bude něco stát, buď se to prosadí ze společných fondů, nebo to budou muset švédové zatáhnout sami, protože Ukrajina sama na to mít nebude. Co ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Transfér gripenů na Ukrajinu bude něco stát, buď se to prosadí ze společných fondů, nebo to budou muset švédové zatáhnout sami, protože Ukrajina sama na to mít nebude. Co když jim peníze z fondů někdo v NATO nebo EU na tento transfér odmítne?Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    22:22 30.12.2023

    Je naozaj potrebné SPAMovať týmto príspevkom každý článok o dodávke FA-50 do Poľska?

    Je naozaj potrebné SPAMovať týmto príspevkom každý článok o dodávke FA-50 do Poľska?

   • Sgt Murphy
    22:48 30.12.2023

    KAI F/A-50 Block 10, ktoré dostali teraz Poliaci zďaleka nezastúpia F-16, ktoré dostaneme onedlho my, max by lietali ten air policing. Radar to má EL/M-2032, žiadne AESA. A-A ...Zobrazit celý příspěvek

    KAI F/A-50 Block 10, ktoré dostali teraz Poliaci zďaleka nezastúpia F-16, ktoré dostaneme onedlho my, max by lietali ten air policing. Radar to má EL/M-2032, žiadne AESA. A-A výzbroj tvorí 20 mm kanón A-50 a IR rakety AIM-9 v starších verziách L, M, P a S. A-G výzbroj tvoria rakety AGM-65 Maverick vo verziách A, B, D a G, hlúpe bomby Mk 82, bomby s GPS navádzaním GBU-38/B JDAM, bomby CBU-105 a neriadené rakety Hydra 70. Nemá integrované riadené rakety AIM-9 v najnovšej verzii X ani radarom navádzané rakety AIM-120 AMRAAM. Tie prídu až s neskoršou verziou Block 20, ako aj AESA radar. Integrované majú tiež laserom navádzané bomby GBU-12 Paveway, avšak navadzacie kontajnery AN/AAQ-33 Sniper, avšak tie môžu byť umiestnené len pod stredným závesníkom, kde obvykle býva zavesená prídavná nádrž, takže lietadlu táto konfigurácia skracuje už tak krátky dolet. Dalo by sa povedať že vo verzii Block 20 budú už mnohým tieto lietadlá "dobiehať" F-16, ale oproti nim stále unesú len polovičnú váhu výzbroje na 7 závesníkoch, oproti F-16 ktorá má 9 závesníkov +2 na senzory a s podstatne slabšími letovými výkonmi (rýchlosť, akcelerácia, stúpavosť, dostup, takmer polovičný dolet). Navyše Block 20 stále nelieta, je ešte vo vývoji a tie F/A-50 sú síce fajn, ale ako "doplnok" k podstatne výkonnejším, plnohodnotným stíhačom ako F-35. Navyše prehliadaš fakt, že podľa pôvodnej zmluvy malo byť našich 7 prvých F-16 už dnes doma. Nestíha výrobca, keďže do toho vpadla pandémia Covid-19, čo je ale externý faktor, ktorý sa nedal žiaľ nijako ovplyvniť. A nestíhajú ani úpravy letiska Sliač, z kadiaľ tie stíhačky operovať dnes stále nemôžu. Neviem nad čím tu teda plačeš. Bral sa ten najvhodnejší stíhač čo sa týka pomerov cena, dostupnosť a výkony, ktoré ponúka. To že politici vybavil Rusom zmluvu na oplátku za poskytnuté provízie, za ktorú naše Mig-29 lietali s letovou hodinou drahou ako stealth bombardéry B-2 je vec druhá, tie šroty nemali dávno vo Vzdušných silách čo hľadať ani ruský technici na Sliači, už dávno tu mali za pár drobných hliadkovať Poliaci či Česi ako sa to deje dnes a len samotný SMER môže za to že tie Mig-29 tu lietali do rozpadnutia, ako všetko ostatné v OS SR a zmluva na nové stíhačky prišla až 2018 a nie skôr.Skrýt celý příspěvek

  • ggtt
   16:10 21.09.2022

   Prominou.. chyba komentar k linku. V kratkosti - Nad komentuje, preco je v Korei a ako to suvisi so slovenskymi potrebami.

   Prominou.. chyba komentar k linku. V kratkosti - Nad komentuje, preco je v Korei a ako to suvisi so slovenskymi potrebami.

  • Praclik
   08:40 23.09.2022

   Niekolko postrehov z tohto rozhovoru z Nadom: 1. Tanky vobec nespomenul, hovoril o dronoch a cvicnych lietadlach. 2. Pri lietadlach hovoril, ze sa rokuje s viacerymi vyrobcami a ...Zobrazit celý příspěvek

   Niekolko postrehov z tohto rozhovoru z Nadom:

   1. Tanky vobec nespomenul, hovoril o dronoch a cvicnych lietadlach.
   2. Pri lietadlach hovoril, ze sa rokuje s viacerymi vyrobcami a ked budu mat aspon 3 ponuky na stole, tak si mozu vybrat. To naznacuje, ze prebehne normalne vyberove konanie.
   3. Cenu za lietadla odhadol na 15-30m Eur za kus a uvazuje sa nad 10-12ks.
   4. Pri dronoch sa rokuje tiez s viacerymi spolocnostami, pravdepodobne bude tiez vyberove konanie, ked dostanu viacero ponuk.Skrýt celý příspěvek

   • Praclik
    08:41 23.09.2022

    s Nadom*

    s Nadom*

   • BobDylan
    12:42 23.09.2022

    Tá zmena v počtoch možno napovedá, že sa s 2. letkou fakt ráta aj na bojové operácie. Donedávna bolo požadovaných 8-10, teraz 10-12 lietadiel a aj predpokladaná cenovka šla z ...Zobrazit celý příspěvek

    Tá zmena v počtoch možno napovedá, že sa s 2. letkou fakt ráta aj na bojové operácie. Donedávna bolo požadovaných 8-10, teraz 10-12 lietadiel a aj predpokladaná cenovka šla z 10-15M na kus (čo stačí na kategóriu L-39NG, M-345) na 15-30M (za čo by už možno aj TA-50 mohlo byť)Skrýt celý příspěvek

    • Matesaax
     08:52 26.09.2022

     TA-50 prostě na Slovensku nedává žádný smysl.Kupovat pro jednu letku F-16 druhou letku nadzvukových cvičných letadel,které výkonově nejsou daleko za tou F-16 je hodne drahá ...Zobrazit celý příspěvek

     TA-50 prostě na Slovensku nedává žádný smysl.Kupovat pro jednu letku F-16 druhou letku nadzvukových cvičných letadel,které výkonově nejsou daleko za tou F-16 je hodne drahá sranda.Kdyby se místo F-16 koupilo 24 FA/TA-50,tak by to nebylo špatný.Větší část letadel v bojové verzi a menší v cvičné.Ale v současné situaci už by bylo lepší koupit třeba o 4 F-16 víc a třeba jen minimum cvičných letadel okolo 6 kusů..Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      13:43 26.09.2022

      FA-50 umí pro výcvik minimálně to samé jako TA-50. Proto Poláci berou FA-50 - je to dvoumístná cvičně-bojová "spárka".

      FA-50 umí pro výcvik minimálně to samé jako TA-50. Proto Poláci berou FA-50 - je to dvoumístná cvičně-bojová "spárka".

     • Praclik
      14:35 26.09.2022

      @Maximus: Poliaci ich nenakupuju na vycvik, ale ako lahke stihacky maju nahradit Mig-29 a Su-22. Samotny vyrobca ich predava primarne ako lahke stihacie lietadla, nie na vycvik. ...Zobrazit celý příspěvek

      @Maximus: Poliaci ich nenakupuju na vycvik, ale ako lahke stihacky maju nahradit Mig-29 a Su-22. Samotny vyrobca ich predava primarne ako lahke stihacie lietadla, nie na vycvik. Ale je to v podstate jedno, lebo pre nas tender je FA-50 to prilis draha verzia (rozpocet 15-30m Eur/ks).Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      19:55 26.09.2022

      Pro Praclik Tak naprawdę to FA-50 nie zastąpi MiG-29 i Su... Bo przecież kupiliśmy 32 F-35A FA-50 "rozbuduje" SP o kolejne dwie eskadrę Obecnie jest 6 eskadr - 3 na F-16, 2 na ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Praclik
      Tak naprawdę to FA-50 nie zastąpi MiG-29 i Su...
      Bo przecież kupiliśmy 32 F-35A
      FA-50 "rozbuduje" SP o kolejne dwie eskadrę
      Obecnie jest 6 eskadr - 3 na F-16, 2 na MiG-29 i 1 na Su22
      a będzie 8 eskadr:
      3 na F-16, 2 na F-35 i 3 na FA-50Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      11:04 27.09.2022

      @Lukas: Ako prve ale pride 12 FA-50 v roku 2023. Az nasledne pridu F-35 v roku 2024. Budete po doruceni 12 FA-50 nadalej prevadzkovat Mig-29 a Su-22, alebo sa niektora z tychto ...Zobrazit celý příspěvek

      @Lukas: Ako prve ale pride 12 FA-50 v roku 2023. Az nasledne pridu F-35 v roku 2024. Budete po doruceni 12 FA-50 nadalej prevadzkovat Mig-29 a Su-22, alebo sa niektora z tychto letiek vyradi?Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      14:38 27.09.2022

      Pro Praclik Logika - umowa na F-35 podpisano w 2020... Jak będzie - F-35 trafią do Świdwina (czyli za Su-22) i Łask (obok F-16) FA-50 do Mińska Maz (za MiG-29) Tyle ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Praclik
      Logika - umowa na F-35 podpisano w 2020...

      Jak będzie - F-35 trafią do Świdwina (czyli za Su-22) i Łask (obok F-16)
      FA-50 do Mińska Maz (za MiG-29)
      Tyle wiemy
      Prawdopodobnie kolejna eskadra FA-50 trafi do Malborka
      A gdzie trzecia?
      Ja stawiam Radom....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:00 27.09.2022

      Lukas
      Čekal bych, že FA 50 nahradí SU 22 a F 35 nahradí Mig 29.

      Lukas
      Čekal bych, že FA 50 nahradí SU 22 a F 35 nahradí Mig 29.

     • Lukas
      20:42 27.09.2022

      Pro flanker.jirka Gdyby zakup FA-50 był częścią jakiegoś planu "rozwoju Sił Powietrznych" to pewnie masz racje. Ale... Ale to jest pomysł który powstał po 24.02.2022... I składa ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro flanker.jirka
      Gdyby zakup FA-50 był częścią jakiegoś planu "rozwoju Sił Powietrznych" to pewnie masz racje.
      Ale...
      Ale to jest pomysł który powstał po 24.02.2022...
      I składa się z dwóch komponentów
      - ministra, który chce przed wyborami zrobić sobie "ładne zdjęcie" na tle nowego samolotu bojowego
      - generałów którzy chcą więcej eskadr - bo 8 eskadr to szanse na utrzymanie dodatkowego skrzydła

      Póki co najciekawsze uzbrojenie dla FA-50 to bomby KGGB
      Szkoda że nie można kupić JSOW-A i JSOW-B.Skrýt celý příspěvek

 • Alfikus
  15:20 21.09.2022

  Pár ks TA 50 by sa zišlo aj hneď...

  Inak už minulý rok kórejské médiá informovali o veľkom záujme SR,teraz je správny čas zviesť sa na poľskej vlne

  Pár ks TA 50 by sa zišlo aj hneď...

  Inak už minulý rok kórejské médiá informovali o veľkom záujme SR,teraz je správny čas zviesť sa na poľskej vlne

  • HEKTOR
   20:26 21.09.2022

   Alfikus - mohli by ste špecifikovať, konkrétne k čomu by sa ossr zišlo tých pár ta-50.???

   Alfikus - mohli by ste špecifikovať, konkrétne k čomu by sa ossr zišlo tých pár ta-50.???

   • Alfikus
    21:07 21.09.2022

    Airpolicing,začiatok prípravy pilotov na F16... Využitie by mal... Alebo sa ideme spoliehať na iných...? Keby bola možnosť získať ich,len blázon by zavahal

    Airpolicing,začiatok prípravy pilotov na F16... Využitie by mal... Alebo sa ideme spoliehať na iných...? Keby bola možnosť získať ich,len blázon by zavahal

    • HEKTOR
     22:31 21.09.2022

     Alfikus - a koľko myslíte že je počas jedného roka akcií -renegat- nad slovenskom aby sme ešte okrem f-16 ako nosného typu prevádzkovali ešte aj ta-50 .??? koľko myslíte že sa ...Zobrazit celý příspěvek

     Alfikus - a koľko myslíte že je počas jedného roka akcií -renegat- nad slovenskom aby sme ešte okrem f-16 ako nosného typu prevádzkovali ešte aj ta-50 .???
     koľko myslíte že sa napr. ročne vycvičí nových pilotov .??? nebol by lepší komplet výcvik niekde v zahraničí.???
     a na nikoho sa nemusíme spoliehať ak prídu f-16...
     a len detail, my nič nezískame len tak... ta-50by sa museli zakúpiť...Skrýt celý příspěvek

     • Alfikus
      16:45 22.09.2022

      Že sa musia kúpiť to viem aj sám...týmto myslením si vystačíme aj s vetronmi...

      Že sa musia kúpiť to viem aj sám...týmto myslením si vystačíme aj s vetronmi...

     • Alfikus
      16:49 22.09.2022

      Niekto sa tu moc spolieha na spojencov... Keď bude moc horúco,každý si bude variť vlastnú kašičku...výcvik prebieha aj teraz na F16 vonku,keď už tak .... O záujme SK o FA 50 sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Niekto sa tu moc spolieha na spojencov... Keď bude moc horúco,každý si bude variť vlastnú kašičku...výcvik prebieha aj teraz na F16 vonku,keď už tak .... O záujme SK o FA 50 sa písalo už minulý rok v kórejských médiách...a my nevidíme,aké su tam zákulisné dohodySkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:13 22.09.2022

      Alfikus - tu nejde o nejaké spoliehanie sa na spojencov...asi žijete ešte v časoch čsľa keď vysoké školy chŕlili ročne stovky pilotov...prečo myslíte že skončila vysoká škola v ...Zobrazit celý příspěvek

      Alfikus - tu nejde o nejaké spoliehanie sa na spojencov...asi žijete ešte v časoch čsľa keď vysoké školy chŕlili ročne stovky pilotov...prečo myslíte že skončila vysoká škola v košiciach.??
      ako som sa už pýtal vyššie, koľko myslíte že budú ossr ročne potrebovať nových pilotov.?na 16stky možno prvé roky ani jedného a na spartany/turbolety a uhčka to určite nebudú desiatky...a pre tieto jednotkové kusy máme mať vytvorený viacvrstvový výcvikový systém.???
      človek nemusí byť študovaný ekonóm aby pochopil, že pre letectvo veľkosti ossr je najlepšia možnosť zakúpenie "balíčka" u spojencov kde po výcviky príde hotový pilot schopný nasadenia.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     08:13 22.09.2022

     Jen blázen by váhal kdyby byly zadarmo, ale oni za něj chtějí peníze, a ne úplně málo... s příslušenstvím to vychází na 60M$ za kus. Dostupnost... no asi těžko to dostanete před ...Zobrazit celý příspěvek

     Jen blázen by váhal kdyby byly zadarmo, ale oni za něj chtějí peníze, a ne úplně málo... s příslušenstvím to vychází na 60M$ za kus. Dostupnost... no asi těžko to dostanete před poláky, takže něco jako '25-26... opravdu to vypadá jako taková bomba?Skrýt celý příspěvek

    • Raven98
     09:56 22.09.2022

     Problém je, že sa aj tak budeme spoliehať na iných. V rámci štúdia piloti prejdú výcvikom na Z-142 (alebo niečom podobnom). Predpokladám, že ich nechcete hneď potom poslať na ...Zobrazit celý příspěvek

     Problém je, že sa aj tak budeme spoliehať na iných. V rámci štúdia piloti prejdú výcvikom na Z-142 (alebo niečom podobnom). Predpokladám, že ich nechcete hneď potom poslať na FA-50.Skrýt celý příspěvek

     • Alfikus
      16:46 22.09.2022

      Nie,kúpime im nadzvukové vetrone....

      Nie,kúpime im nadzvukové vetrone....

     • HEKTOR
      21:14 22.09.2022

      "Nie,kúpime im nadzvukové vetrone...." - fundovaný názor....

      "Nie,kúpime im nadzvukové vetrone...." - fundovaný názor....

    • SYN_
     17:53 30.12.2023

     Na to co zmiňujete by je museli dodat (včetně jednání, smluv atd.) tak do půl roku což je extrémně šíbeniční termín. Jinak dojdou nějakého půl roku před prvními F16 a to už fakt ...Zobrazit celý příspěvek

     Na to co zmiňujete by je museli dodat (včetně jednání, smluv atd.) tak do půl roku což je extrémně šíbeniční termín. Jinak dojdou nějakého půl roku před prvními F16 a to už fakt nemá cenu...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:27 30.12.2023

      To, že niečo 12ks príde pred prvými 1-2ks nevypadá nič o ich operačnej spôsobilosti...

      To, že niečo 12ks príde pred prvými 1-2ks nevypadá nič o ich operačnej spôsobilosti...

  • Raven98
   09:55 22.09.2022

   Pamätám si, že ešte tak pred rokom MOSR uvádzalo, že chce kúpiť 8-10 kusov lietadiel ako náhradu za L-39 za zhruba 100 miliónov EUR. Tak asi navýšili rozpočet...

   Pamätám si, že ešte tak pred rokom MOSR uvádzalo, že chce kúpiť 8-10 kusov lietadiel ako náhradu za L-39 za zhruba 100 miliónov EUR. Tak asi navýšili rozpočet...

 • Desertfremen
  09:43 21.09.2022

  Prečo tento kórejský stroj? Má dosť nízku maximálnu rýchlosť (cca 1500 km/hod). Ak ho nasadíte proti éru so silným motorom ktoré má maximálku 2000 km/hod alebo 2500 km/hod tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Prečo tento kórejský stroj?

  Má dosť nízku maximálnu rýchlosť (cca 1500 km/hod). Ak ho nasadíte proti éru so silným motorom ktoré má maximálku 2000 km/hod alebo 2500 km/hod tak to by som v tom lietadle sedieť nechcel... To je ako keby sa v 1938 stretli dvojplošníky AVIE B-534 proti Bf-109...

  Chceli ľahkú jednomotorovú stíhačku s lacnou letovou hodinou, s radarom AESA a možnosťami niesť najmodernejšie zbrane NATO tomu rozumiem. Avšak nie je taký aj Grippen E/F? A schopnosti Grippenu (nie len takticko-operačné ale aj letové) sú o dva levely vyššie ako u FA-50...Skrýt celý příspěvek

  • Josse
   10:51 21.09.2022

   Stejně jako cena je 2x výš

   Stejně jako cena je 2x výš

  • Jirosi
   10:53 21.09.2022

   Proč upovat Gripen E/F, když máte zavedenou F35.... on totiž bude cenově podobný.
   Cena letové hodiny C/D je na úrovni F35! + leasing (celkové je to 64tis USD/h).

   Proč upovat Gripen E/F, když máte zavedenou F35.... on totiž bude cenově podobný.
   Cena letové hodiny C/D je na úrovni F35! + leasing (celkové je to 64tis USD/h).

   • CerVus
    16:53 21.09.2022

    Opravdu budeš do ceny za letovou hodinu počítat leasing? To můžeš rovnou rozpočítat pořizovací cenu F-35 rozpočítanou na předpokládaný počet hodin v rámci životního cyklu.

    Opravdu budeš do ceny za letovou hodinu počítat leasing? To můžeš rovnou rozpočítat pořizovací cenu F-35 rozpočítanou na předpokládaný počet hodin v rámci životního cyklu.

    • Maximus
     17:37 21.09.2022

     To máš marné, někteří “brouci Pytlíci” stále nepochopili zakladni principy operativního leasingu vs. srovnání nákladu při zakoupení výrobku (amortizace, náklady na servis, etc). ...Zobrazit celý příspěvek

     To máš marné, někteří “brouci Pytlíci” stále nepochopili zakladni principy operativního leasingu vs. srovnání nákladu při zakoupení výrobku (amortizace, náklady na servis, etc). Že sčítají “hrušky s jablky” jim vůbec nevadí :-)))Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      18:15 21.09.2022

      Když on se tak zoufale snaží "bojovat" za vysněnou F-35 (kterou tu tak jako tak budeme mít), že předkládá naprosto absurdní argumenty. Už z principu věcí nemůže stroj vzniklý jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Když on se tak zoufale snaží "bojovat" za vysněnou F-35 (kterou tu tak jako tak budeme mít), že předkládá naprosto absurdní argumenty.
      Už z principu věcí nemůže stroj vzniklý jako ekonomická alternativa provozně vycházet jako špičkový s mnohem větším a složitějším motorem. To už tu rovnou může stavět na rovno Octavii RS s Bugatti Veyron.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:43 21.09.2022

      CerVus: Nebojuji za F35, ale za přiznání nákladů na program Jas39/L159. Oboje je neúměrně zatez pro letectvo za poskytované služby.

      CerVus: Nebojuji za F35, ale za přiznání nákladů na program Jas39/L159. Oboje je neúměrně zatez pro letectvo za poskytované služby.

     • Jirosi
      18:47 21.09.2022

      Maximus: Kdybych nechápal rozdíl, těžko bych uvedel číslo jako priznany součet (máte to v zavorce). Jenže, do vašich výmysou se nehodí přiznat, že danne řešení není 1/10, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Kdybych nechápal rozdíl, těžko bych uvedel číslo jako priznany součet (máte to v zavorce).

      Jenže, do vašich výmysou se nehodí přiznat, že danne řešení není 1/10, ale maximálně na úrovni 1/3. Protože, pak to nedava smysl.
      Ono je snáší navážet se do oponenta.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:16 23.09.2022

      ...

      ...

     • Maximus
      09:17 23.09.2022

      Při vší úctě k vyrazu diskutujici oponent, tak cloveka ktery nechape po opakovanem vysvetlovani i od řady dalsich diskutujicich latku, ktera se nově zacina už i ucit na ZŠ v ...Zobrazit celý příspěvek

      Při vší úctě k vyrazu diskutujici oponent, tak cloveka ktery nechape po opakovanem vysvetlovani i od řady dalsich diskutujicich latku, ktera se nově zacina už i ucit na ZŠ v ramci "Zakladu financni gramotnosti" , tak takovou osobu nelze vubec brat jako nejakeho relevantniho oponenta.

      Chapu Jirosi, že pri vasem veku a vzdělání to muze pusobit složitě, ale vyhody a nevyhody operativniho leasingu vs. celkové naklady na vlastnictvi není až tak tezke rozpocitat a pochopit.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:36 21.09.2022

     CeVus: Uvádím to čistě z důvodu, aby tu stále někteří nesnili o úspoře v podobě koupě "levnějšího" letadla. To, že CR provozuje C/D za náklady jako USAF F35 je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

     CeVus: Uvádím to čistě z důvodu, aby tu stále někteří nesnili o úspoře v podobě koupě "levnějšího" letadla.

     To, že CR provozuje C/D za náklady jako USAF F35 je prostě fakt.

     Jasne, protože náklady na ledovou hodinu nejsou porovnatelny parametr..Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      08:17 22.09.2022

      Ano, pak tedy se stejnými náklady, ale BEZ počáteční investice.

      Ano, pak tedy se stejnými náklady, ale BEZ počáteční investice.

     • Jirosi
      16:49 22.09.2022

      Usaf
      F-35 cca 30-35tis USD
      L159 cca 9500 USD
      CR
      C/D cca 32-34 tis USD
      L159 cca 9000 USD

      Usaf
      F-35 cca 30-35tis USD
      L159 cca 9500 USD
      CR
      C/D cca 32-34 tis USD
      L159 cca 9000 USD

     • CerVus
      10:13 23.09.2022

      To opravdu nedokážeš pochopit že někdo si letadlo koupí a nezapočítává do ceny za letovou hodinu náklady na zapůjčení, ale někdo další si ho půjčí a náklady do toho počítat prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      To opravdu nedokážeš pochopit že někdo si letadlo koupí a nezapočítává do ceny za letovou hodinu náklady na zapůjčení, ale někdo další si ho půjčí a náklady do toho počítat prostě musí?
      Navíc jak by ti asi s těmi čísly zamával fakt, kdy by nám čistě teoreticky Saab ty letadla nechal za zůstatkovou cenu a platil by se čistě jejich provoz? Spadlo by ti to o 3/4 a zbortilo by se ti to jako domeček postavený z karet.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:24 24.09.2022

      CerVus: Za C/D platíme 30-35tis USD/h +Dalších 30-25 tis za platbu leasingu. Dohromady to bylo cca tech 64 tis USD. Co je na tom k nepochopení? I kdyby nám je nechal Saab ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus: Za C/D platíme 30-35tis USD/h
      +Dalších 30-25 tis za platbu leasingu.
      Dohromady to bylo cca tech 64 tis USD.

      Co je na tom k nepochopení?
      I kdyby nám je nechal Saab zadarmo, tak stále musíme zaplatit zazemi (30-60%nákupní ceny).
      Ale letová hodina bude stále stát těch 30-35tis USD (=reálné to bude víc, klesne totiž počet letových hodin, a současně zacne růst počet poruch z důvodu stari stroje).

      Takže, žádný pad o 3/4 ceny se konat nebude. Spise to vyskočí někam k 40 tis USD.
      Pri takové ceně a poskytovanym službam je to spise k placi.Skrýt celý příspěvek

 • Pirat49
  23:22 20.09.2022

  CR urcite nebude robit vycvik pilotov F35tiek na L39NG ale tiez bude uvazovat o niecom inom.
  Mozno kooperacia z SVK , my dodame vycvik na FA50 a CR zakladny na L39NG.

  CR urcite nebude robit vycvik pilotov F35tiek na L39NG ale tiez bude uvazovat o niecom inom.
  Mozno kooperacia z SVK , my dodame vycvik na FA50 a CR zakladny na L39NG.

  • Scotty
   01:41 21.09.2022

   Základní výcvik zcela jistě na L-39NG pokročilý na L-159. Výcvik na F-35 v USA. Jedné co se bude muset vyjednat je zda Američani uznají hodiny odlétané u nás nebo budou muset v USA ...Zobrazit celý příspěvek

   Základní výcvik zcela jistě na L-39NG pokročilý na L-159. Výcvik na F-35 v USA. Jedné co se bude muset vyjednat je zda Američani uznají hodiny odlétané u nás nebo budou muset v USA začínat od nuly.
   To že by jsme kupovali jakékoli jiné nadzvukové letadlo než F-35 je nereálné. Navíc je otázka zda by hodiny na FA-50 byly nějak přínosné pro výcvik na F-35.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   07:37 21.09.2022

   Proc asi Američané zavádějí letoun podobné kategorie, tj. cvičný případně cvičně -bojový nadzvuk jako je T-7A, či budoucí vítěz programu ATT? Uvedu citaci J.G. “mají přitom jediný ...Zobrazit celý příspěvek

   Proc asi Američané zavádějí letoun podobné kategorie, tj. cvičný případně cvičně -bojový nadzvuk jako je T-7A, či budoucí vítěz programu ATT? Uvedu citaci J.G. “mají přitom jediný cíl – šetřit letové hodiny a životnost F-35A. Letová hodina F-35A stojí zhruba 35 000 dolarů. V případě T-7A nebo ATT chce USAF dosáhnout desetkrát menší částky”.

   Nechci se zase dostat do zabomysiho sporu, jestli letová hodina F-35 stojí 35 000 nebo “jen” 25 000$. Faktem je, ze letová hodina T-7A nebo FA-50 je výrazně levnější než u F-35 a šetří letove hodiny pro skutečný bojový výcvik a ty nejsou plýtvány pro pokračovací letecky výcvik, který lze absolvovat výrazně levněji.

   Je potřeba brát v úvahu, ze někdy je potřebná i kvantita a řesit cost-effectiveness analysis (CEA) vs. cost-benefit analysis (CBA).

   Nevím Scotty, proc vidím tvůj příspěvek jen někdy? Blokování?Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:19 21.09.2022

    Red Hawk vznikl pro jediný účel. Zajistit odpovídající výcvik pro piloty letadel páté generace. Není to stroj se kterým by se počítalo na jakékoli bojové mise. tedy cena letové ...Zobrazit celý příspěvek

    Red Hawk vznikl pro jediný účel. Zajistit odpovídající výcvik pro piloty letadel páté generace. Není to stroj se kterým by se počítalo na jakékoli bojové mise. tedy cena letové hodiny je v zásadě irelevantní. Je docela možné že bude cena letové hodiny vyšší než u současného Talonu.
    Zásadní otázka je má T-50 stejné možnosti jako T-7? Uznávali by Američan výcvik provedený na těchto letadlech mino jejich výcvikový program?Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     18:08 21.09.2022

     USA s jejich pocty bojových letadel v aktivní službě (jen letectvo přes 2000 strojů) i odstavených v poušti si muže dovolit provozovat několik set čistě cvičných letadel. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

     USA s jejich pocty bojových letadel v aktivní službě (jen letectvo přes 2000 strojů) i odstavených v poušti si muže dovolit provozovat několik set čistě cvičných letadel. Navíc zmiňovaný program ATT počítá i s ozbrojenou variantou.

     To ale není rozhodne případ ostatních letectev, kde se každá bojová letka počítá. Řada zemi počítá i s cvičným letouny jako s “druholiniovými” bojovým letouny - typicky to dosud je L-39ZA v Africe a Asii, ale třeba Britové a Finové počítají s BAE Hawk.

     Proto je logické využít cvičný nadzvukový stroj s kvalitním AESA radarem (který nemají ani nejmodernější Su-35) a se schopnosti nést široké spektrum řízené munice včetně výkonné AA rakety AMRAAM či perspektivní protilodní a protizemni střely NSM jako bojové stroje.

     Prostě letectvo jen s několika letkami F-16 a případne F-35 si nemůže dovolit provozovat specializovaný nadzvukový stroj parametrově se blížící Gripenu C/D jen jako čistě cvicny stroj.

     Lockheed Martin - výrobce F-35 pravě spolupracoval s KAI na T-50 s úmyslem vytvořit cvičný letoun pro pokračovací výcvik budoucích pilotů F-16 a F-35. FA-50PL bude se schopnostmi ještě mnohem dal než původní T-50.

     https://www.lockheedmartin.com... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:11 21.09.2022

      Pokud někdo požaduje vyloženě nadzvukový bitevník je FA-50 jistě jedna z možností. Ovšem u cvičných letadel USAF je porazil Boeing a dál se tím směrem rozvíjí jen T-7. Hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud někdo požaduje vyloženě nadzvukový bitevník je FA-50 jistě jedna z možností.

      Ovšem u cvičných letadel USAF je porazil Boeing a dál se tím směrem rozvíjí jen T-7. Hlavní otázka je jestli budou Američani akceptovat výcvik mimo jejich standardy na T/FA-50. V tomhle ohledu mám pochybnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:54 22.09.2022

      Co se týká využití FA-50 pro pokračovací výcvik, tak to beru za otevřenou věc - je to na vyjednávání Poláků s USA, KAI a Lockheedu. Myslím, ze Lockheed Martin jako výrobce F-35 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Co se týká využití FA-50 pro pokračovací výcvik, tak to beru za otevřenou věc - je to na vyjednávání Poláků s USA, KAI a Lockheedu. Myslím, ze Lockheed Martin jako výrobce F-35 a spoluautor T-50 rad hodí nějaký ten klacek Boeingu pod nohy ;-)Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:43 22.09.2022

      Bylo by rozhodně žádoucí aby FA-50PL byl dál než T-50, jinak by byl téměř bezbranný (paleta výzbroje podobná L-159).

      Bylo by rozhodně žádoucí aby FA-50PL byl dál než T-50, jinak by byl téměř bezbranný (paleta výzbroje podobná L-159).

   • Jirosi
    08:37 21.09.2022

    Ok, sice uvádíte ledovou cenu F35, ale odmítáme diskuzi... Ale pak je tu letová hodina 10x nižší... I za ledovou hodinu L159, kde fakticky neplatilo nákupní cenu jim vychází na ...Zobrazit celý příspěvek

    Ok, sice uvádíte ledovou cenu F35, ale odmítáme diskuzi...

    Ale pak je tu letová hodina 10x nižší... I za ledovou hodinu L159, kde fakticky neplatilo nákupní cenu jim vychází na 9500USD. To není 1/10, ale cca 30%.
    Přitom získáte letadlo, co bojové nikdy nenasadite.

    Možná to má smysl, když kupujete stovku ks F35. A vás pool pilotů jsou tisíce. Ale ne pro zemi, která řeší zda koupi celou 1.letku.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    17:44 21.09.2022

    Jirosi, klidně si zpochybňuj citaci pana J.G.. Tímto ještě jednou majitele tohoto webu žádám, aby zrušil nebo zavedl reciproční blokaci Jirosiho. Opravdu mě nebaví, pokud tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, klidně si zpochybňuj citaci pana J.G..

    Tímto ještě jednou majitele tohoto webu žádám, aby zrušil nebo zavedl reciproční blokaci Jirosiho. Opravdu mě nebaví, pokud tento “brouk Pytlik” muže komentovat moje příspěvky a já nemohu reagovat a ani je při přihlášení nevidím. Takto si premium členství opravdu nepředstavuji !!!!Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:39 21.09.2022

     Jste vtipnej, když nakonec musíte pozitivní moje "hloupe: argumenty...

     Jste vtipnej, když nakonec musíte pozitivní moje "hloupe: argumenty...

    • Jirosi
     18:58 21.09.2022

     Použil jsem reálné náklady...

     Použil jsem reálné náklady...

   • Maximus
    09:52 22.09.2022

    • Jirosi
     16:56 22.09.2022

     Můžete se urážet jak chcete, ale ty informace padly v minulé diskuzi, které jste se také účastnil. (Tehdy, jste se ještě byl za ledovou hodinu u Gripenu cca 8tis USD)

     Můžete se urážet jak chcete, ale ty informace padly v minulé diskuzi, které jste se také účastnil. (Tehdy, jste se ještě byl za ledovou hodinu u Gripenu cca 8tis USD)

    • Maximus
     10:04 25.09.2022

     Chytráčku ta hodnota vycházela ze zkušenosti s Gripeny C/D v JAR, které je mají ve vlastnictví a do nákladu na letovou hodinu nepočítají leasing. Při “ tvé “logice” by jsi měl i ...Zobrazit celý příspěvek

     Chytráčku ta hodnota vycházela ze zkušenosti s Gripeny C/D v JAR, které je mají ve vlastnictví a do nákladu na letovou hodinu nepočítají leasing. Při “
     tvé “logice” by jsi měl i rozpocitavat do letové hodiny F-35 pořizovací cenu a všechny standardní upgrady a modernizace po celou dobu používání letadla.

     Proste meleš nesmysly a jsi na to ještě hrdý :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:16 25.09.2022

      Už jsme to tu několikrát řešili. Pořizovací cena se započítávat nemůže. Cena pronájmu musí. Dnes v AČR Gripen létá za 675 424,- taková je realita "levného" stroje. Upřímně o co si ...Zobrazit celý příspěvek

      Už jsme to tu několikrát řešili. Pořizovací cena se započítávat nemůže. Cena pronájmu musí. Dnes v AČR Gripen létá za 675 424,- taková je realita "levného" stroje.
      Upřímně o co si počítají nebo kdysi napočítali v JAR je úplně irelevantní.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:19 26.09.2022

      Maximus: To číslo je z marketingove prezentace, všichni ostatní ho jen slepé opakuji. Žádné reálné podklady k tomu nejsou.

      Maximus: To číslo je z marketingove prezentace, všichni ostatní ho jen slepé opakuji. Žádné reálné podklady k tomu nejsou.

     • Maximus
      13:48 26.09.2022

      Scotty - že i ty nechápeš principy operativního leasingu vs. vlaství mě opravdu překvapuje. Když si někdo bere auto na leasing, tak to snad porovnává s nákupem auta včetně rozdílu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - že i ty nechápeš principy operativního leasingu vs. vlaství mě opravdu překvapuje.

      Když si někdo bere auto na leasing, tak to snad porovnává s nákupem auta včetně rozdílu mezi pořizovací cenou a zbytkovou hodnotou při případném prodeji. Tu si musíš také rozpočítat do nákladů na km (v případě letadla na letovou hodinu). Tedy pokud počítáme, že to auto bylo placeno z rodinného rozpočtu (v případě Gripenů ze státního rozpočtu).

      Základy finanční gramotnosti měly být povinné na ZŠ už dávno :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:32 26.09.2022

      Maximus: To číslo je bez pronajmu!
      Uz to vezmete v potaz...

      Maximus: To číslo je bez pronajmu!
      Uz to vezmete v potaz...

 • OZsemlye
  17:39 20.09.2022

  Až rozum sa zastaví, prečo tak rýchlo museli kúpiť nevyskúšanú techniku. A keď už tie stroje, potom nerozumiem prečo si nevybrali F-16 Block 70 ...

  Až rozum sa zastaví, prečo tak rýchlo museli kúpiť nevyskúšanú techniku. A keď už tie stroje, potom nerozumiem prečo si nevybrali F-16 Block 70 ...

  • Flader
   18:08 20.09.2022

   A odpoveď je jednoduchá. Linka na F-16 je teraz vyťažená a nové stroje by dostali neskôr.

   A odpoveď je jednoduchá. Linka na F-16 je teraz vyťažená a nové stroje by dostali neskôr.

   • Náhodný kolemjdoucí
    18:29 20.09.2022

    Pokud Slovensko nespěchá jako Polsko, tak může zvážit právě i jiné možnosti.

    Pokud Slovensko nespěchá jako Polsko, tak může zvážit právě i jiné možnosti.

    • Poly
     19:18 20.09.2022

     Slovensko právě moc čas nemá.

     Slovensko právě moc čas nemá.

     • Náhodný kolemjdoucí
      19:22 20.09.2022

      A je reálné, že s polskou zakázkou by Korejci dokázali dodat rychleji než Američané již nasmouvané stroje?

      A je reálné, že s polskou zakázkou by Korejci dokázali dodat rychleji než Američané již nasmouvané stroje?

     • SYN_
      19:46 22.09.2022

      Není, zvlášť když už korejci mají polskou zakázku...
      Symbolicky vyzbrojené stroje by Slovensko mohlo mít tak za 2 roky, trochu solidně za 4 (opravdu nejdřív).

      Není, zvlášť když už korejci mají polskou zakázku...
      Symbolicky vyzbrojené stroje by Slovensko mohlo mít tak za 2 roky, trochu solidně za 4 (opravdu nejdřív).

  • CerVus
   19:47 20.09.2022

   V horizontu 30 let bude ta Fa-50 mnohem levnější na provoz než stejný počet F-16. Poskytne více než dostatek pilotů pro výkonnější stroje a bude mít vyšší bojovou hodnotu než kdy ...Zobrazit celý příspěvek

   V horizontu 30 let bude ta Fa-50 mnohem levnější na provoz než stejný počet F-16. Poskytne více než dostatek pilotů pro výkonnější stroje a bude mít vyšší bojovou hodnotu než kdy měla L-159, která nás vyšla na mnohem víc peněz. Navíc by s nimi musel soupeř vážně počítat. A soupeř je tu primárně Rusko, které v současné době dostává sodu i od archaických Migů-29, když jsou správně použity.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    06:04 21.09.2022

    Popravdě pokud CR, USA provozují podstatně levnější L159 za cca 9 tis UDS/h. Tak představa, že usetri vzhledem ke schopnostem co získají je poněkud mimo. Pokud by místo toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Popravdě pokud CR, USA provozují podstatně levnější L159 za cca 9 tis UDS/h.
    Tak představa, že usetri vzhledem ke schopnostem co získají je poněkud mimo.

    Pokud by místo toho navýšily F35 určitě by dosáhli lepších úspor, a ty stroje by měli neporovnatelnou bojovou hodnotu.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     16:54 21.09.2022

     Já neporovnával náklady na letovou hodinu, ale náklady na pořízení jednoho kusu. A ty byly u L-159 na ceně nové F-16.

     Já neporovnával náklady na letovou hodinu, ale náklady na pořízení jednoho kusu. A ty byly u L-159 na ceně nové F-16.

     • Jirosi
      18:41 21.09.2022

      Jenže, ty dlouhodobě náklady nejsou dane pořizovací cenou. Ale prave náklady na ledovou hodinu. Pokud nastane válka, tak vám jsou tyhle letadla, ale k prdu. Tedy celou dobu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže, ty dlouhodobě náklady nejsou dane pořizovací cenou. Ale prave náklady na ledovou hodinu.
      Pokud nastane válka, tak vám jsou tyhle letadla, ale k prdu. Tedy celou dobu platíte něco, co nema reálné využití.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:56 21.09.2022

      Ps:Jak se vám v tom výpočtu projevuje, že F16 už mají zavedenou. Zatím co pro Fa50 musí vše zaplatit od 0.

      Ps:Jak se vám v tom výpočtu projevuje, že F16 už mají zavedenou. Zatím co pro Fa50 musí vše zaplatit od 0.

 • Pirat49
  17:33 20.09.2022

  Do buducna o nich uvazuje aj SVK. Vtedy uz budu zavedene v PL a min. tam bude servis a nejaka vyroba nahr.dielov. Takze .... preco nie. Na druhu stranu toto lietadlo nieje ...Zobrazit celý příspěvek

  Do buducna o nich uvazuje aj SVK.
  Vtedy uz budu zavedene v PL a min. tam bude servis a nejaka vyroba nahr.dielov. Takze .... preco nie.
  Na druhu stranu toto lietadlo nieje vhodne pre vycvik novackov....
  Provozovat 2 typy lahkych stihacov urcite nebudeme...letovy vycvik v spolupraci z CR by bol mozno riesenim....urcite sa najdu ludia ,ktory s tym nebudu suhlasit.
  Tak ci onak bude to zaujimave.Skrýt celý příspěvek

  • Náhodný kolemjdoucí
   18:35 20.09.2022

   Odbýt výcvik v LOM nebo jiném podobném centru a pak si dát na Slovensku LIFT na FA-50 s tím, že část pilotů na nich zůstane a většina přejde na F-16?

   Odbýt výcvik v LOM nebo jiném podobném centru a pak si dát na Slovensku LIFT na FA-50 s tím, že část pilotů na nich zůstane a většina přejde na F-16?

   • Pirat49
    23:18 20.09.2022

    Asi tak.

    Asi tak.

   • Praclik
    00:10 21.09.2022

    Na LIFT sluzi TA-50. "T-50: Advanced trainer version. TA-50: Lead-in fighter trainer and light attack version. FA-50: Light fighter/attack ...Zobrazit celý příspěvek

    Na LIFT sluzi TA-50.

    "T-50: Advanced trainer version.
    TA-50: Lead-in fighter trainer and light attack version.
    FA-50: Light fighter/attack version."
    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

    • Náhodný kolemjdoucí
     12:30 21.09.2022

     Pak je otázka, co si od toho Slovensko slibuje. Smíšená letka cvičných a bojových strojů je možná, ale pokud by to mělo sloužit i jako druhá bojová letka, tak by byl problém, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Pak je otázka, co si od toho Slovensko slibuje. Smíšená letka cvičných a bojových strojů je možná, ale pokud by to mělo sloužit i jako druhá bojová letka, tak by byl problém, že část strojů má omezené bojové kapacity.
     Na druhou stranu Korejci to snad dost upravují na míru zákazníka, takže by asi nebyl problém alespoň u pár bojových strojů zprovoznit i kapacitu pro lift.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     19:49 22.09.2022

     To ovšem neznamená že FA-50 se na výcvik použít nedají... naopak to neplatí, TA-50 může bojovat tak maximálně kanonem, možná.

     To ovšem neznamená že FA-50 se na výcvik použít nedají... naopak to neplatí, TA-50 může bojovat tak maximálně kanonem, možná.

     • Maximus
      10:18 25.09.2022

      Presne tak, FA-50 umi to samé jako předchozí jednodušší verze, ale ve verzi Block 20, resp. FA-50PL s AESA radarem a integrovanými AMRAM, NSM, SDB, etc. se blíží efektivitou ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne tak, FA-50 umi to samé jako předchozí jednodušší verze, ale ve verzi Block 20, resp. FA-50PL s AESA radarem a integrovanými AMRAM, NSM, SDB, etc. se blíží efektivitou plnohodnotnemu bojovém supersoniku ala F-16 modernějších verzi.
      Největší limit je v doletu a částečně v nosnosti a manevrovatelnosti. U letadel doplnujici F-16/F-35 a například v Polsku nahrazující archaického MiG-29 a Su-22 to ale není zas takový hendikep.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      12:30 25.09.2022

      @ Maximus Ocena z perspektywy ostatniego zakupu dla ŠP , jest myląca. Chciałem przypomnieć o zapisie w planie modernizacji armii , o pozyskaniu samolotu przewagi powietrznej. Jest ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Maximus
      Ocena z perspektywy ostatniego zakupu dla ŠP , jest myląca.
      Chciałem przypomnieć o zapisie w planie modernizacji armii , o pozyskaniu samolotu przewagi powietrznej. Jest spore prawdopodobieństwo, że ten zapis nie będzie martwy.Skrýt celý příspěvek

  • osozu
   20:58 20.09.2022

   Jaro Nad akurat na ceste do Korei takze asi je na tom nieco, mozno este tanky od nich a bude vsytarane

   Jaro Nad akurat na ceste do Korei takze asi je na tom nieco, mozno este tanky od nich a bude vsytarane

   • Praclik
    00:11 21.09.2022

    K tankom sa Nad po oznameni 15 L2 vyjadril, ze toto volebne sa ziadne kupovat nebudu.

    K tankom sa Nad po oznameni 15 L2 vyjadril, ze toto volebne sa ziadne kupovat nebudu.

    • Alfikus
     15:21 21.09.2022

     Len aby to nebolo inak

     Len aby to nebolo inak

   • Jirosi
    06:05 21.09.2022

    Az na všechny ty budoucí problémy co vám to přinese.

    Az na všechny ty budoucí problémy co vám to přinese.

 • Kfir
  17:20 20.09.2022

  Pred 24.2. som nad FA-50 neuvažoval a skôr sa prikláňal k nákupu L-39NG na výcvik. Teraz však táto voľba dáva logiku.

  Pred 24.2. som nad FA-50 neuvažoval a skôr sa prikláňal k nákupu L-39NG na výcvik. Teraz však táto voľba dáva logiku.

  • mudry.udrzbar
   17:35 20.09.2022

   Pre OSSR vobec cvicna letka logiku nedava, cast vycviku treba outsourcovat a cast realizovat na F-16V, ktore budu v letuschopnom stave v podstatne vyssom pocte ako Mig-29. Peniaze ...Zobrazit celý příspěvek

   Pre OSSR vobec cvicna letka logiku nedava, cast vycviku treba outsourcovat a cast realizovat na F-16V, ktore budu v letuschopnom stave v podstatne vyssom pocte ako Mig-29. Peniaze treba investovat do rozvoja armady a zbranovych systemov, ktore momentalne chybaju viac.Skrýt celý příspěvek

   • Raven98
    13:50 21.09.2022

    Presne, pochybujem že by sme mali na to prevádzkovať FA50, výcvik na L-39NG bude zrejme mrhanie hodinami na F-16 pri dodatočnom výcviku alebo ďalší výcvik mimo SK na niečom á la ...Zobrazit celý příspěvek

    Presne, pochybujem že by sme mali na to prevádzkovať FA50, výcvik na L-39NG bude zrejme mrhanie hodinami na F-16 pri dodatočnom výcviku alebo ďalší výcvik mimo SK na niečom á la T-38. Keby sme aj kúpili FA50, zrejme by sme musili platiť základný výcvik na niečom menej výkonnom zase mimo SK.
    Z hľadiska obrany štátu by väčší zmysel namiesto letky L39NG dávalo kúpiť letku bojových dronov alebo nových PVO systémov.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:26 20.09.2022

  12ks 700mil = 58,3mil/ks
  36ks 2300mil = 63,8mil/ks

  Vim, že Pl upřednostňuje rychlost dodávek. Ale opravdu je to až tak smysluplná volba?

  12ks 700mil = 58,3mil/ks
  36ks 2300mil = 63,8mil/ks

  Vim, že Pl upřednostňuje rychlost dodávek. Ale opravdu je to až tak smysluplná volba?

  • Josse
   17:02 20.09.2022

   Vždyť se píše že dalších 36 ks bude ve verzi PL kterou je třeba vyvinout (což někdo musí zsplatit) a bude se lišit.

   Vždyť se píše že dalších 36 ks bude ve verzi PL kterou je třeba vyvinout (což někdo musí zsplatit) a bude se lišit.

   • Stonkeeper
    17:15 20.09.2022

    To je pravda. Ale otazka porad zustava stejna:)

    To je pravda. Ale otazka porad zustava stejna:)

  • skelet
   17:03 20.09.2022

   Smazáno-omyl

   Smazáno-omyl

  • ruleta
   17:36 20.09.2022

   Nedava to smysl, navic si budou platit certifikace na nove zbrane a PL je jeste ve vyvoji. Uz to prepocitavali ...dostanou 48 a mohli mit 24 F-35 (jasne naklady na provoz budou ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedava to smysl, navic si budou platit certifikace na nove zbrane a PL je jeste ve vyvoji. Uz to prepocitavali ...dostanou 48 a mohli mit 24 F-35 (jasne naklady na provoz budou jinde).Skrýt celý příspěvek

  • Náhodný kolemjdoucí
   17:38 20.09.2022

   Co ty ceny obsahují?

   Co ty ceny obsahují?

   • Jirosi
    06:06 21.09.2022

    Čísla jsou z článku zde, je tam i naznačeno, co je součástí.

    Čísla jsou z článku zde, je tam i naznačeno, co je součástí.

  • Riiiederner
   07:48 21.09.2022

   Jako za mě asi ne spíše si myslím, že by udělali lépe s nákupem 24ks základní tréninkové verze a 24/36ks f16 za vice méně stejnou cenu. Nakonec nepřijde mi hrozba ze strany ruska ...Zobrazit celý příspěvek

   Jako za mě asi ne spíše si myslím, že by udělali lépe s nákupem 24ks základní tréninkové verze a 24/36ks f16 za vice méně stejnou cenu. Nakonec nepřijde mi hrozba ze strany ruska až tak velká aby to tak chvátalo.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    19:57 22.09.2022

    Ta základni verze je téměř bezzubá... však ji později sami hodlají upgradovat na PL (ale to nebude zadara). Hrozba... no pokud je nezanedbatelná, tím spíš by to chtělo solidně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta základni verze je téměř bezzubá... však ji později sami hodlají upgradovat na PL (ale to nebude zadara). Hrozba... no pokud je nezanedbatelná, tím spíš by to chtělo solidně ozbrojené letadla ne jen "holubice míru".
    Toto mi dává smysl jen pokud chtějí co nejdřív zahájit výcvik (rozšířený počet).Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   19:53 22.09.2022

   Tak je to "s příslušenstvím", samotné stroje jsou cirka půlka... jako cena to až tak hrozná není, ale bez té Block-20 to bude téměř bezzubé, a dát na slib je trochu riziko jak moc ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak je to "s příslušenstvím", samotné stroje jsou cirka půlka... jako cena to až tak hrozná není, ale bez té Block-20 to bude téměř bezzubé, a dát na slib je trochu riziko jak moc se splní...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  15:36 20.09.2022

  Uvidíme ako dopadne rokovanie ministra obrany s CEO významnej kórejskej obrannej spoločnosti KAI. Potrebujeme poriadne cvično - bojové Fighting Eagle. A nie nejaké ...Zobrazit celý příspěvek

  Uvidíme ako dopadne rokovanie ministra obrany s CEO významnej kórejskej obrannej spoločnosti KAI.

  Potrebujeme poriadne cvično - bojové Fighting Eagle.
  A nie nejaké "štetkolaky"...

  Je síce smutné, že Nám až Poliaci v mnohom otvorili oči. Nevadí. Nikdy nie je neskoro.

  zdroj: https://www.facebook.com/photo... Skrýt celý příspěvek

  • Praclik
   15:55 20.09.2022

   Ak sa aj bude nakupovat nejake cvicne lietadlo, tak bude musiet najprv prebehnut vyberko. Na priamo sa da nakupovat iba za urcitych podmienok - priklad vymysleny spolocny vyvoj BOV ...Zobrazit celý příspěvek

   Ak sa aj bude nakupovat nejake cvicne lietadlo, tak bude musiet najprv prebehnut vyberko. Na priamo sa da nakupovat iba za urcitych podmienok - priklad vymysleny spolocny vyvoj BOV 8x8 Vydra. Otazka je tiez ci by sa kupovalo T-50 alebo TA-50, co je rozdiel oproti Polsku, ktore berie stihacie FA-50.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    16:20 20.09.2022

    FA-50 Block 20 má AESA radar a dokáže niesť širokú škálu AA BVR, WVR rakiet a AG zbraní. Ktoré iné cvičné lietadlo toto dokáže? Aktuálne žiadne, takže to výberové konanie sa dá ...Zobrazit celý příspěvek

    FA-50 Block 20 má AESA radar a dokáže niesť širokú škálu AA BVR, WVR rakiet a AG zbraní. Ktoré iné cvičné lietadlo toto dokáže? Aktuálne žiadne, takže to výberové konanie sa dá veľmi jednoducho ušiť na mieru. Ak má SR kupovať nejaké lietadlo tejto kategórie tak nech už z toho máme maximum, ako píše Arthur žiadne štetkolaky. Ale nepovedal by som že nám museli Poliaci otvárať oči, jednoducho prevádzka malého počtu trainer/combat pre SR nie je rentabilná. Teraz máme ale jednoznačne jedinečnú príležitosť keďže Poľsko si k tým 48 ks dotiahne aj všeko potrebné na výcvik a servis, takže môžeme plne využiť ich kapacít.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     16:24 20.09.2022

     * prevádzka malého počtu trainer/combat z druhej strany sveta pre SR nie je rentabilná.

     * prevádzka malého počtu trainer/combat z druhej strany sveta pre SR nie je rentabilná.

     • Jirosi
      16:35 20.09.2022

      Vám by se vic vyplatilo pořídit levny tréninkový stroj, respektive možná tréning mimo SR. A ušetřené penize koupit další F16.

      Vám by se vic vyplatilo pořídit levny tréninkový stroj, respektive možná tréning mimo SR. A ušetřené penize koupit další F16.

     • Lukas
      21:56 20.09.2022

      Dokładnie - lepiej kupić dodatkowe 2-4 dwumiejscowe F-16
      A szkolenie na ATJ/LIFT "kupować" od innych...


      No chyba że ktoś wpadnie na pomysł kupna 12-16 LIFT..
      :/

      Dokładnie - lepiej kupić dodatkowe 2-4 dwumiejscowe F-16
      A szkolenie na ATJ/LIFT "kupować" od innych...


      No chyba że ktoś wpadnie na pomysł kupna 12-16 LIFT..
      :/

    • Tecka
     16:54 20.09.2022

     @Sgt Murphy W przypadku wersji PL nie ma jeszcze wiążącej decyzji jaka antena AESA ..to może być LIG Nex1 lub coś innego. Na przykład szykuje się MLU dla F-16 ;) Jest też opcja ...Zobrazit celý příspěvek

     @Sgt Murphy
     W przypadku wersji PL nie ma jeszcze wiążącej decyzji jaka antena AESA ..to może być LIG Nex1 lub coś innego. Na przykład szykuje się MLU dla F-16 ;)
     Jest też opcja zbiorników konforemnych ,dla zwiększenia miejsca pod płatowcem.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      20:42 20.09.2022

      Tecka - na 90% będize to LIG... Amerykanie A co do bajerów CFT - to będą - po 2030... I to na tyle małe że szkoda gadać... Już większy sens miała by wymiana silników na GE F414 - ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka - na 90% będize to LIG...
      Amerykanie
      A co do bajerów CFT - to będą - po 2030... I to na tyle małe że szkoda gadać...
      Już większy sens miała by wymiana silników na GE F414 - no ale i to KAI zaniechał

      Ty lepiej zadaj sobie pytanie jaki RWR i jaki zasobnik ECM będzie...
      Co ja pytam - czy w ogóle będzie...Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      06:44 21.09.2022

      Bez rwr ani rusz, co tu sobie wyobrażać..

      Bez rwr ani rusz, co tu sobie wyobrażać..

     • Lukas
      07:10 21.09.2022

      Tecka - wyobrażać sobie można wszystko...
      Skoro kupują maszyny bez snipera (czyli absolutnego minimum)

      Tecka - wyobrażać sobie można wszystko...
      Skoro kupują maszyny bez snipera (czyli absolutnego minimum)

     • Tecka
      07:33 21.09.2022

      Pierwsza dostawa to szkolenie i nawyki dla sierotek.. za resztę sobie zapłacimy. Trzeba trzymać się mocno poręczy ,bo bedą kolejne zakupy . Miłego dnia , trzeba iść do pracy..

      Pierwsza dostawa to szkolenie i nawyki dla sierotek.. za resztę sobie zapłacimy. Trzeba trzymać się mocno poręczy ,bo bedą kolejne zakupy . Miłego dnia , trzeba iść do pracy..

     • Lukas
      08:42 21.09.2022

      Tecka - pierwsza partia jest po to by minister sobie zrobił zdjęcia przed wyborami.... Możemy założyć się jak będzie wyglądał F/A-50 PL - radar LiG - centralny podwieszany ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka - pierwsza partia jest po to by minister sobie zrobił zdjęcia przed wyborami....

      Możemy założyć się jak będzie wyglądał F/A-50 PL
      - radar LiG
      - centralny podwieszany zbiornik 300 gal + sonda do tankowania na miękkim boomie
      - integracja z AIM-9X i AIM-120C
      i na tym koniec tematu...

      Skysheld nie kupią - bo Izrael nie jest w tej materii "wiarygodny"
      A o urządzeniach pokroju AL/ALQ-131 możemy sobie pomarzyć...Skrýt celý příspěvek

    • Incre
     17:37 20.09.2022

     Stetkolak? Já nevím, ale budete mít 14 ks F-16, na to je nutné cvičné letadlo s podobnými parametry jako hlavní stíhací? Nevidím v tom dost logiku, pokud by SK chtělo dvě letky, ...Zobrazit celý příspěvek

     Stetkolak? Já nevím, ale budete mít 14 ks F-16, na to je nutné cvičné letadlo s podobnými parametry jako hlavní stíhací? Nevidím v tom dost logiku, pokud by SK chtělo dvě letky, tak by dávalo více smysl přikoupit F16tky...pro nové piloty bohatě stačí L-39NG na výcvik, nebo případně Italska, respektive Britská cesta...Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      23:58 20.09.2022

      Za mna inak uplny suhlas, ak treba nutne cvicne, tak radsej nieco lacnejsie ako L-39NG a ked bojove, tak dalsie F-16. Cokolvek ine je mackopes.

      Za mna inak uplny suhlas, ak treba nutne cvicne, tak radsej nieco lacnejsie ako L-39NG a ked bojove, tak dalsie F-16. Cokolvek ine je mackopes.

    • Praclik
     23:56 20.09.2022

     Nie je nahodou FA-50 len lahky stihac? Cvicne varianty su T-50 alebo pokrocilejsi TA-50. Pokial viem, tak Slovensko chce cvicno-bojovu verziu, co najviac splna TA-50. Zaroven podla ...Zobrazit celý příspěvek

     Nie je nahodou FA-50 len lahky stihac? Cvicne varianty su T-50 alebo pokrocilejsi TA-50. Pokial viem, tak Slovensko chce cvicno-bojovu verziu, co najviac splna TA-50. Zaroven podla toho polskeho nakupu vychadza FA-50 ovela drahsie, ako bol povodne odhadovany rozpocet na cvicne lietadla.

     "T-50: Advanced trainer version.
     TA-50: Lead-in fighter trainer and light attack version.
     FA-50: Light fighter/attack version."
     https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      07:43 21.09.2022

      To je stále problém jednotková vs. systémová cena. Kdo to mícha dohromady, tak se správného výsledku nikdy nedobere. FA-50 umi to samé jako T-50 nebo TA-50, ale díky radaru a ...Zobrazit celý příspěvek

      To je stále problém jednotková vs. systémová cena. Kdo to mícha dohromady, tak se správného výsledku nikdy nedobere.

      FA-50 umi to samé jako T-50 nebo TA-50, ale díky radaru a dalším systémům je lze použit jako “FA”Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      17:58 22.09.2022

      @Maximus: Bohuzial to neviem najst, ale ak si dobre pamata, tak Nad hovoril o rozpocte cca 300m Eur na nakup 8-10 cvicnych lietadiel. A do toho sa rozhodne s FA-50 nezmestime.

      @Maximus: Bohuzial to neviem najst, ale ak si dobre pamata, tak Nad hovoril o rozpocte cca 300m Eur na nakup 8-10 cvicnych lietadiel. A do toho sa rozhodne s FA-50 nezmestime.

   • Arthur
    16:41 20.09.2022

    Jasne, že by malo prebehnúť výberko. V demokraciách karpatského typu však politici a úradníci "milujú" výnimky o to viac keď viete ešte aj "politickým rozhodnutím" niektoré štáty ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasne, že by malo prebehnúť výberko. V demokraciách karpatského typu však politici a úradníci "milujú" výnimky o to viac keď viete ešte aj "politickým rozhodnutím" niektoré štáty (a ich zbrojovky) ani neosloviť na podanie ponuky.

    Hádajte ako SR nakupovala napr. UH-60M Black Hawk.

    Ostatne na SR máme "veľmi dobrú" skúsenosť s G2G "obstarávaniami" ako boli F-16, 3DRL či BOV8x8 a BVP.

    Aby som to vysvetlil až takú, že v jednom z nich "BVP" to už Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nedalo a zmohol sa aspoň medzirezortnom pripomienkovom konaní na konštatovanie (slabúčko hryzkal) cit.

    "Vyhodnotenie zaslaných ponúk na predmet nákupu „Pásové bojové obrnené vozidlá a pásové obrnené vozidlá (PBOV a POV) Ministerstvo obrany Slovenskej republiky realizuje na základe výnimky z uplatňovania pravidiel verejného obstarávania, konkrétne podľa § 1 ods. 2 písm. ab) zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o verejnom obstarávaní“).

    Uplatňovanie pravidiel verejného obstarávania podľa zákona o verejnom obstarávaní a rovnako uplatňovanie výnimiek z jeho pôsobnosti je v kompetencii každého verejného obstarávateľa. Verejný obstarávateľ je v prípade uplatnenia niektorej z výnimiek z pôsobnosti zákona o verejnom obstarávaní zaťažený bremenom preukázania existencie zákonných podmienok pre jej uplatnenie.

    Obstarávanie vojenského materiálu formou G2G predstavuje výnimku zo súťažného postupu zadávania zákaziek, ktorá musí byť uplatňovaná reštriktívne, a to s cieľom nevytvárať neodôvodnené prekážky neumožňujúce relevantným subjektom zbrojného priemyslu nediskriminačný a transparentný prístup k vojenským zákazkám.

    Úrad poukazuje na skutočnosť, že v súvislosti s uplatňovaním G2G výnimky je potrebné brať na zreteľ Usmernenie Európskej komisie k zadávaniu zákaziek medzi vládami v oblasti obrany a bezpečnosti z 2. 12. 2016, ktoré kladie dôraz na to, aby uplatňovanie tejto výnimky malo charakter „ultima racio“, t. j. jej uplatňovanie by malo byť realizované až po dôkladnej analýze že zadanie konkrétnej zákazky inej vláde je jediným alebo najlepším riešením na splnenie požiadaviek verejného obstarávania určených kupujúcou vládou a to z dôvodu neexistencie hospodárskej súťaže alebo inej objektívnej nemožnosti realizovať nákup podľa pravidiel verejného obstarávania.

    V tejto súvislosti úrad poukazuje aj na skutočnosť, že zbrojný priemysel vnútorného trhu EÚ je v rámci segmentu obrnených vozidiel pomerne rozvinutý, t. j. na vnútornom trhu EÚ je dlhodobo adaptovaných niekoľko zbrojoviek, ktoré vyrábajú a dodávajú obrnené vozidlá."Skrýt celý příspěvek

    • Praclik
     00:02 21.09.2022

     G2G obstaravania ale po prebehnuti vyberoveho konania. Nepamatam si uz uplne, ako sa nakupovali prve UH-60, ale to riesila este predchadzajuca vlada. Dokupenie dalsich dvoch kusov ...Zobrazit celý příspěvek

     G2G obstaravania ale po prebehnuti vyberoveho konania. Nepamatam si uz uplne, ako sa nakupovali prve UH-60, ale to riesila este predchadzajuca vlada. Dokupenie dalsich dvoch kusov uz logicky cez vyberko nebolo, lebo na to sme dostali peniaze od USA (50% sumy, max 50m Eur, ak si dobre pamatam) a mohli sme iba nieco od nich nakupit. Inak vsetky (velke) nakupy prebehli normalne vez vyberove konania.Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      00:07 21.09.2022

      *velke nakupy za sucasnej vlady.

      *velke nakupy za sucasnej vlady.

  • skelet
   17:04 20.09.2022

   Vy jste měli dostat nějaké požívané letadla, které by byly opraveny novým nátěrem?
   Mám pocit, že nechápeš co je to "štětkolak"

   Vy jste měli dostat nějaké požívané letadla, které by byly opraveny novým nátěrem?
   Mám pocit, že nechápeš co je to "štětkolak"

   • Arthur
    17:06 20.09.2022

    Práve naopak mám pocit, že sa až moc dobre rozumieme...

    Práve naopak mám pocit, že sa až moc dobre rozumieme...

   • Kfir
    17:11 20.09.2022

    Vy ste za štetkolak dosadili L-39NG, že vás to slovo tak irituje?

    Vy ste za štetkolak dosadili L-39NG, že vás to slovo tak irituje?

    • Incre
     17:40 20.09.2022

     Mám pocit, že až zase přijde na SK k moci Fico, tak máte po ptakach....dost pochybuju, že on bude dávat prachy na takovéto "cvičné" letadla...snad aspoň nestornuje ty F-16tky a ...Zobrazit celý příspěvek

     Mám pocit, že až zase přijde na SK k moci Fico, tak máte po ptakach....dost pochybuju, že on bude dávat prachy na takovéto "cvičné" letadla...snad aspoň nestornuje ty F-16tky a nepořídí namísto toho Mig-35...? Moc by mě to nepřekvapiloSkrýt celý příspěvek

     • Praclik
      00:04 21.09.2022

      Za vlady SMERu sa F-16 vybrali, takze si nemyslim, ze by ich rusili. Co sa tyka cvicnych, tak by to skor pouzili na nabalenie sa, takze nakup by kludne prebehnut mohol, ale za ...Zobrazit celý příspěvek

      Za vlady SMERu sa F-16 vybrali, takze si nemyslim, ze by ich rusili. Co sa tyka cvicnych, tak by to skor pouzili na nabalenie sa, takze nakup by kludne prebehnut mohol, ale za vacsie peniaze do kapsy velkeho sefa.Skrýt celý příspěvek

    • Náhodný kolemjdoucí
     17:47 20.09.2022

     Já myslel, že tam autor míří k navýšení F-16.
     Ale jestli myslel L-39NG, tak rovnou může ministr s KAI domluvit i nákup KT-1.

     Já myslel, že tam autor míří k navýšení F-16.
     Ale jestli myslel L-39NG, tak rovnou může ministr s KAI domluvit i nákup KT-1.

     • Kfir
      18:31 20.09.2022

      Ja neviem čo tým autor a skelet mysleli. Možno som to len nepochopil. Osobne F-16 block 70 za štetkolak nepovažujem. Do úvahy treba brať aj fakt, že sme ich neobjednali po 24.2., ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja neviem čo tým autor a skelet mysleli. Možno som to len nepochopil. Osobne F-16 block 70 za štetkolak nepovažujem. Do úvahy treba brať aj fakt, že sme ich neobjednali po 24.2., ale pred, keď slovo armáda v EÚ bola škaredé slovo. Teda s výnimkou Poľska. Tam rozmýšlali o pár krokov dopredu.Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      00:06 21.09.2022

      @Kfir: Nemam pocit, ze by Polsko predtym rozmyslalo velmi dopredu. Ved vacsina tych nakupov, co teraz rozbehli je narychlo a vo vacsich poctoch, ako predtym uvazovali.

      @Kfir: Nemam pocit, ze by Polsko predtym rozmyslalo velmi dopredu. Ved vacsina tych nakupov, co teraz rozbehli je narychlo a vo vacsich poctoch, ako predtym uvazovali.

    • skelet
     19:31 20.09.2022

     Já si za to nedosadil nic, protože OSSR žádný olitany stroj nenabízí. Já jsem kdysi označil Arthurovi vize levných modernizaci BVP jako stětkolaky a od té doby to slovy rve všude. ...Zobrazit celý příspěvek

     Já si za to nedosadil nic, protože OSSR žádný olitany stroj nenabízí.
     Já jsem kdysi označil Arthurovi vize levných modernizaci BVP jako stětkolaky a od té doby to slovy rve všude. Očividně ho moc nechápe.Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      20:08 20.09.2022

      Tak potom som to zle pochopil. Moja chyba.

      Tak potom som to zle pochopil. Moja chyba.

     • Flader
      21:04 20.09.2022

      Neboj, on sa zase naučí iné nové slovíčko alebo slovný obrat a zase ho bude rok točiť dookola...

      Neboj, on sa zase naučí iné nové slovíčko alebo slovný obrat a zase ho bude rok točiť dookola...

   • pjaro77
    20:52 21.09.2022

    Kľud, štatkolak je Arthurovo obľúbené slovo. Používa ho skoro všade v diskusii.

    Kľud, štatkolak je Arthurovo obľúbené slovo. Používa ho skoro všade v diskusii.

Načítám diskuzi...