Polsko kupuje 1400 pásových bojových vozidel Borsuk

Polsko kupuje 1400 pásových bojových vozidel Borsuk
Bojové vozidlo pěchoty Borsuk / MON (Zvětšit)

Dnes v sídle Huta Stalowa Wola (HSW), za přítomnosti polského ministra obrany Mariusze Błaszczaka, byla uzavřena rámcová smlouva na dodávku téměř 1400 bojových vozidel pěchoty (BVP) a specializovaných vozidel na střední pásové platformě Borsuk. Jde o největší a nejkomplexnější polský zbrojní projekt od druhé světové války, se značným dopadem na polské ozbrojené síly, zbrojní průmysl a celou ekonomiku.

Borsuk a nové těžké BVP

Projekt Nového obojživelného bojového vozidla pěchoty NPBWP (Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty) Borsuk realizuje konsorcium vedené společnosti HSW (Huta Stalowa Wola), patřící pod Polskou zbrojní skupinu PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa).

Program Borsuk odstartoval v roce 2014 na základě projektu vyhlášeného Národním centrem pro výzkum a vývoj NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). První skutečný prototyp Borsuk vznikl v roce 2018 a byl osazen polským bezosádkovým bojovým modulem ZSSW-30 (Zdalnie Sterowany System Wieżowy). Program ZSSW-30 běžel (a běží) nezávisle na programu Borsuk.

Tovární zkoušky skončily v minulém roce. Od té doby je Borsuk připraven pro zavedení do výzbroje polské armády. V letošním roce polská armáda v rámci vojskových zkoušek otestuje první čtyři BVP Borsuk.


Slavnostní podepsání rámcové smlouvy

Borsuk je střední obojživelné pásové BVP s trojčlennou posádkou, šestičlenným výsadkem a modulem ZSSW-30. Bojová hmotnost v základní variantě je 28 tun. Čelní balistická ochrana poskytuje úroveň 4 podle STANAG 4569.

BVP Borsuk podle všeho nejdříve zamíří k 16. mechanizované divizi na sever Polska u Královce směrem na Pobaltí, kde začne působit vedle jihokorejských tanků K2.

V minulém roce polská armáda testovala těžké jihokorejské BVP AS21 Redback – to mělo původně zamířit právě k 18. divizi. Testování ale nedopadlo dobře. Prototyp se ukázal jako poruchový s projektovými nedostatky.

Varšava proto dnes oznámila záměr postavit vlastní neplovoucí těžké BVP. V plánu je přizpůsobit těžký podvozek z houfnic Krab (resp. K9) a osadit ho modulem ZSSW-30. Těžké BVP je určeno pro „hrotovou“ 18. divizi a bude operovat po boků tanků Abrams. 18. divize střeží Varšavu z východního směru čelem na Bělorusko a Smolenskou bránu. Jedná se jednoznačně o nejsilnější a nejdůležitější alianční vojenské uskupení na východní hranici NATO.


HSW vyrábí samohybné houfnice Krab využívající pásový podvozek z jihokorejské houfnice K9. Tento podvozek se má stát základem nového polského těžkého BVP s modulem ZSSW-30.

Borsuk jako páteř polských pozemních sil

Rámcová smlouva pokrývá výrobu více než 1000 BVP Borsuk a více než 300 specializovaných vozidel na platformě Borsuk. Přesná čísla nebyla uveřejněná, ale obecně jde o zhruba 1400 vozidel.

Mezi specializovaná vozidla patří: průzkumná ZUK, velitelská OSET, evakuační GOTEM, technického zabezpečení GEKON a vozidla pro radiační a chemický průzkum ARES.

Celý projekt Borsuk dosahuje hodnoty několik desítek miliard zlotých (stovek miliard korun), přičemž dodávky prvních vozidel jsou plánovány již v letech 2024 až 2025. Rychlost roční produkce má dosáhnout minimálně 100 vozidel (nejdříve od roku 2027 nebo 2028). Rámcová smlouva tedy pokrývá dodávku Borsuků téměř do roku 2040.

Vzhledem k budování nové čtvrté 18. mechanizované divize polská armáda potřebuje teoreticky vyzbrojit až 20 mechanizovaných praporů s pásovými BVP. V každém praporu je 58 BVP – čtyři roty se 14 BVP, plus dvě velitelská BVP praporu. V praporu budou na pásech i další speciální vozidla.

Celkově polský mechanizovaný prapor potřebuje 90 obrněných vozidel, z toho minimálně 66 na platformě Borsuk – kromě BVP, také transportéry přenosných protitankových raketových kompletů Spike (šest na vozidlo) a průzkumné stroje. Pro naplnění tabulkových počtů je tedy potřeba 1280 BVP Borsuk – a to se bavíme pouze o bojových vozidlech pěchoty s věží ZSSW-30 a 30mm automatickým kanonem.


Borsuk bude tvoř páteř polských pozemních sil

„Více než 1000 BVP Borsuk“ tak může odpovídat 1044 BVP Borsuk pro 18 mechanizovaných praporů. Oněch více než 300 specializovaných vozidel pak bude tvořit (většinově) doprovodná / podpůrná vozidla těchto 18 praporů. Dva nebo tři mechanizované prapory 18. divize pak získají těžká BVP. Ale jde jen o spekulace. Přesná budoucí struktura 18 divize, resp. celých polských pozemních sil, jednoduše není oficiálně známa.

Jen pro představu. Polská armáda pro čtyři divize potřebuje tabulkově také deset mechanizovaných praporů s kolovými BVP. V každém praporu je opět 58 kolových BVP.

K naplnění deseti praporů je třeba 580 kolových BVP (nepočítáme speciální verze). Polská armáda prozatím získala 309 BVP Rosomak s modulem HITFIST-30P a získá 180 BVP Rosomak s věží ZSSW-30 (celkově tedy 489 kusů), plus 50 vozidel R-1 / R-2 s modulem HITFIST-30P a 28 s modulem ZSSW-30. Pro naplnění deseti praporů je ale zapotřebí nakoupit dalších 100 kolových BVP s bojovým modulem.

Celkově tedy čtyři polské divize, podle odhadované struktury, tabulkově potřebují téměř 2000 kolových a pásových středních / těžkých BVP. V plánu je přitom ještě postavit pátou a šestou divizi…

Zdroj: Wojsko Polskie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo ...

Přichází epocha polského bojového vozidla pěchoty Borsuk

Polský portál Dziennik Zbrojny přinesl obsáhlý materiál o třech zásadních projektech polských ...

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk pro slovenskou a českou armádu

Slovenské ministerstvo obrany obdrželo čtyři nabídky v procesu akvizice nových bojových vozidel ...

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk míří do armády

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) polské armádě již letos dodá čtyři testovací ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JVit
  08:04 05.03.2023

  Podle Wolskeho nebude budouci tezke BVP na trupu K9, protoze nema dostatecnou protiminovou ochranu. Mel by to byt uplne novy trup
  https://youtu.be/nFAcxzSvJjA?t...

  Podle Wolskeho nebude budouci tezke BVP na trupu K9, protoze nema dostatecnou protiminovou ochranu. Mel by to byt uplne novy trup
  https://youtu.be/nFAcxzSvJjA?t...

 • SpiritWar
  18:54 28.02.2023

  Pouzit podvozok z k9 na tezka bvp je vyborna volba,akurat ten modul ZSSW 30,na takej korbe a podvozku bude ako mucha na konari. Wolski inak ZSSW 30 velmi chvali, ze je to spickovy ...Zobrazit celý příspěvek

  Pouzit podvozok z k9 na tezka bvp je vyborna volba,akurat ten modul ZSSW 30,na takej korbe a podvozku bude ako mucha na konari.
  Wolski inak ZSSW 30 velmi chvali, ze je to spickovy produkt, tam hadam sa ty poliaci presadia ked uz sme sa my na to vysrali...Skrýt celý příspěvek

  • 3ngelchen
   19:41 28.02.2023

   Wolski kupodivu chvali vsechno co je polsky...Grot, maji nejlepsi modifikaci t-72 atd. :-D

   Wolski kupodivu chvali vsechno co je polsky...Grot, maji nejlepsi modifikaci t-72 atd. :-D

   • Lukas
    20:05 28.02.2023

    Wolski podpisał umowę z PGZ
    Więc...

    Więc już nie jest "niezależny"
    :P

    Wolski podpisał umowę z PGZ
    Więc...

    Więc już nie jest "niezależny"
    :P

  • Sgt Murphy
   16:13 02.03.2023

   Borsuk je tiež postavený na modifikovanom podvozku K9. Takže predpokladám že nové IFV bude prakticky viac pancierovaný Borsuk.

   Borsuk je tiež postavený na modifikovanom podvozku K9. Takže predpokladám že nové IFV bude prakticky viac pancierovaný Borsuk.

   • Tecka
    16:44 02.03.2023

    @ Sgt Murphy „ Borsuk je tiež postavený na modifikovanom podvozku K9” Nie jest .. i ziemia też nie jest płaska..

    @ Sgt Murphy „ Borsuk je tiež postavený na modifikovanom podvozku K9” Nie jest .. i ziemia też nie jest płaska..

    • Sgt Murphy
     18:16 02.03.2023

     Samozrejme že je. Univerzálna platforma od Bumaru na podvozku UMTP vám nevyšla, projekt Borsuku prevzal Huta Stalowa Wola, ktor´á "okopírovala" podvozok K9, od ktorého má technickú ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme že je. Univerzálna platforma od Bumaru na podvozku UMTP vám nevyšla, projekt Borsuku prevzal Huta Stalowa Wola, ktor´á "okopírovala" podvozok K9, od ktorého má technickú dokumentáciu na sériovú výrobu v Poľsku. Nie je to ten istý podvozok, ale je to derivát podvozku K9.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      07:45 03.03.2023

      Bzdura. O tym że HSW zbuduje Borsuka na bazie kadłuba K9 spekulowano. Spekulowano na samym początku programu czyli około 2014... Teraz z 100% pewnością można powiedzieć, że ...Zobrazit celý příspěvek

      Bzdura.
      O tym że HSW zbuduje Borsuka na bazie kadłuba K9 spekulowano.
      Spekulowano na samym początku programu czyli około 2014...

      Teraz z 100% pewnością można powiedzieć, że Borsuk nie ma nic wspólnego z K9.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      10:47 03.03.2023

      Tak určite. Len taká náhoda že HWS na Borsuka nemalo žiaden podvozok, ani prototyp, až pokiaľ k vám nepresunuli technickú dokumentáciu na K9 juhokórejci ;) vieš komu vrav také ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak určite. Len taká náhoda že HWS na Borsuka nemalo žiaden podvozok, ani prototyp, až pokiaľ k vám nepresunuli technickú dokumentáciu na K9 juhokórejci ;) vieš komu vrav také rozprávky. Ale jasne že priznať si to nemôžete že ste kórejčanom ukradli know how a začali na ich základe stavať podvozky mimo licenčnú zmluvu.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      11:26 03.03.2023

      ..jednak ,ziemia jest płaska.

      ..jednak ,ziemia jest płaska.

    • Sgt Murphy
     13:55 03.03.2023

     Tecka nie je to ináč aj dôvod prečo do HWS nechceli nemci posielať na opravu techniku poskytnutú Ukrajine? Pretože ste pýtali poskytnutie know how k technike nad potrebný rámec? ...Zobrazit celý příspěvek

     Tecka nie je to ináč aj dôvod prečo do HWS nechceli nemci posielať na opravu techniku poskytnutú Ukrajine? Pretože ste pýtali poskytnutie know how k technike nad potrebný rámec? Know how ktoré nemáte a jednoducho si ho ukradnete od spojencov, keď treba?Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      16:26 03.03.2023

      Są dwie opcje.. masz niezbite dowody na szpiegostwo przemysłowe. Zgłaszasz do prokuratory PL zawiadomienie o przestępstwie ,albo robisz z siebie idiotę na publicznym forum. ...Zobrazit celý příspěvek

      Są dwie opcje.. masz niezbite dowody na szpiegostwo przemysłowe. Zgłaszasz do prokuratory PL zawiadomienie o przestępstwie ,albo robisz z siebie idiotę na publicznym forum.
      ..dalej nie będę z Tobą polemizował, nie wygląda to poważnie.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:31 04.03.2023

      Tecka: Pokud to udělaly, tak k tomu určitě měli vládní krytí. Těžko si na ně stěžovat u té samé vlády... když to nedělá ani majitel..

      (Tím netvrdím, že se to stalo)

      Tecka: Pokud to udělaly, tak k tomu určitě měli vládní krytí. Těžko si na ně stěžovat u té samé vlády... když to nedělá ani majitel..

      (Tím netvrdím, že se to stalo)

     • GSGPoint
      10:49 04.03.2023

      Dokud jsem se nemusel přihlásit a ne jen číst vaše bludy šílence... 1. Borsuk nevychází z K9... Když jeho návrh začínal, HSW ještě nemělo kontrakt na licenční výrobu podvozků K9 ...Zobrazit celý příspěvek

      Dokud jsem se nemusel přihlásit a ne jen číst vaše bludy šílence...

      1. Borsuk nevychází z K9... Když jeho návrh začínal, HSW ještě nemělo kontrakt na licenční výrobu podvozků K9 ani know-how (prototyp AHS Krab, který pocházel z Koreje, byl představen v roce 2015)

      Každopádně jediná věc podobná z definice mezi K9 a Badger je hydropneumatické odpružení, i když v Badger je to řešení třetí strany určené pro něj, a ne to, co je v K9 ...


      2. Výrobce PzH2000 požadoval oddělení části hlavního vedení v Hutě Stalowa Wola (výrobce AHS Krab a BWP Borsuk) argumentoval, že tento závod je připraven okamžitě zahájit práce, PGZ a vláda s tím nesouhlasily, protože znamenalo to zastavení velké části výroby v HSW, dostal od PGZ odpověď, že jim závod nepředají, ale mohou jim udělat opravy, mimo jiné dělají, pak Němci začali fňukat, že HSW chtěl od nich know-how....

      PS: Polsko navrhlo 30 dalších lokalit, které Němci odmítli, protože chtějí pouze HSW Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:56 04.03.2023

      1. Prototyp borsuka postavila HSW v 2017 keď už mali know how z K9. Dovtedy bol borsuk len na papieri koncept HSW sa zďaleka ani nepodobal na finálnu verziu vychádzajúcu z K9. ...Zobrazit celý příspěvek

      1. Prototyp borsuka postavila HSW v 2017 keď už mali know how z K9. Dovtedy bol borsuk len na papieri koncept HSW sa zďaleka ani nepodobal na finálnu verziu vychádzajúcu z K9. https://defence24.com/polish-b...

      2. Tak znie Poľská verzia. Nemecká znie tak, že pýtali prázdnu halu (podobne ako v Michalovciach), ale Poliaci trvali na HWS a prenose know how do Poľska.Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  18:51 28.02.2023

  Jen tak na okraj. Souběžná výrobní kapacita ZTS Dubnice n/Váhom v 80tých létech: BVP-1,2 1000 ks/rok (celkem 17 677 - 344 ks) T-72 160 ks/rok (celkem 1 646 ks) 152 ShKH vz.77 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen tak na okraj.
  Souběžná výrobní kapacita ZTS Dubnice n/Váhom v 80tých létech:
  BVP-1,2 1000 ks/rok (celkem 17 677 - 344 ks)
  T-72 160 ks/rok (celkem 1 646 ks)
  152 ShKH vz.77 100 ks/rok (celkem 672 ks)Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   20:04 28.02.2023

   A jaki % elementów T-72 było produkowane w ZTS?
   Bo nawet w PL T-72 nie był w 100% produkowany w PL

   A jaki % elementów T-72 było produkowane w ZTS?
   Bo nawet w PL T-72 nie był w 100% produkowany w PL

  • Poly
   22:16 28.02.2023

   Porovnávej porovnatelné. Komplexnost moderní MBT a BVB je úplně někde jinde než tyhle staré krabice. Ale je, pravdou je, že tam pracovalo hodně lidí a celé ty molochy byly ...Zobrazit celý příspěvek

   Porovnávej porovnatelné. Komplexnost moderní MBT a BVB je úplně někde jinde než tyhle staré krabice. Ale je, pravdou je, že tam pracovalo hodně lidí a celé ty molochy byly kapacitou s kterou musel Západ počítat. Ale taky jsme stáli frontu na banány, zemědělství šlo do kytek, rusistánské chapadlo nás vysávalo,...Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    07:28 01.03.2023

    Hlavne však bolo, že v tej dobe malo ČSĽA viac tankov ako USA. Súdruhov veľmi iné nezaujímalo

    Hlavne však bolo, že v tej dobe malo ČSĽA viac tankov ako USA. Súdruhov veľmi iné nezaujímalo

 • Tecka
  14:55 28.02.2023

  Tylko dorzucę nowe info w sprawie ciężkiego IFV: Demonstrator technologii ,nowego ciężkiego IFV , ma być zaprezentowany pod koniec 2023. Wniosek jest taki, że HSW już projektuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Tylko dorzucę nowe info w sprawie ciężkiego IFV:
  Demonstrator technologii ,nowego ciężkiego IFV , ma być zaprezentowany pod koniec 2023. Wniosek jest taki, że HSW już projektuje pojazd.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:40 28.02.2023

  Opravdu je 1400ks největší projekt v PL?

  Pri tom počtu Ks, je počet 100/rok v maximu mala rychlost výroby. Měli by mít víc jak dvojnásobek, a to se nebavim o zhoršení situace.

  Opravdu je 1400ks největší projekt v PL?

  Pri tom počtu Ks, je počet 100/rok v maximu mala rychlost výroby. Měli by mít víc jak dvojnásobek, a to se nebavim o zhoršení situace.

  • Pirat49
   14:47 28.02.2023

   Nez nabehnu na 100ks , par rockov to potrva.

   Nez nabehnu na 100ks , par rockov to potrva.

   • Poly
    15:11 28.02.2023

    Není to průměr? Na začátku min a na konci nejvíc?

    Není to průměr? Na začátku min a na konci nejvíc?

   • Jirosi
    16:49 28.02.2023

    Vsak v články píšou, že to mají dosáhnout kolem roku 2027-28. Ke konci bude zase vyroba klesat. Fakticky pak bude prezbrojeni trvat skoro 20.let, a bez ztráty vozidla. Při tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Vsak v články píšou, že to mají dosáhnout kolem roku 2027-28. Ke konci bude zase vyroba klesat. Fakticky pak bude prezbrojeni trvat skoro 20.let, a bez ztráty vozidla. Při tom počtu za 20.let, tak 100ks odepisi.
    Při válce jako na UA, pak jsou 1400+ks roční ztráty. To trošku nedava smysl, ve chvíli kdy jejich obnova je na 10-20.let.Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
     17:42 28.02.2023

     Taky asi sami ví co mohou ufinancovat bvp nejsou jediné co potřebují pokud se nepletu stále ještě je čeká nákup nějakých pořádných protiletadlových prostředků navíc už takhle toho ...Zobrazit celý příspěvek

     Taky asi sami ví co mohou ufinancovat bvp nejsou jediné co potřebují pokud se nepletu stále ještě je čeká nákup nějakých pořádných protiletadlových prostředků navíc už takhle toho nakoupili kopici. To ,že by sami vydrželi rok by bylo si myslím dostačující vzhledem k tomu ,že narozdíl od UA by v tom nebyli sami. Pokud každá země NATO v Evropě udělá alespoň poloviční nákupy na obranu by to myslím bylo dostačující.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:51 28.02.2023

      Ale za těch 20.let už ty dnešní budou dost silně zastaralé.
      Další věc je, že v čem jim budou vojáci dalších 20.let jezdit než na ně dojde ráda?

      Ale za těch 20.let už ty dnešní budou dost silně zastaralé.
      Další věc je, že v čem jim budou vojáci dalších 20.let jezdit než na ně dojde ráda?

     • peter111
      06:46 01.03.2023

      Jirosi: No budou jezdit v tom, co teď mají...překvapivě. Zrepasovat do šroubku staré BVP vyjde do 25ml Kč (podle ceny za T72EA) - což je 1/10 ceny nového BVP.

      Jirosi: No budou jezdit v tom, co teď mají...překvapivě. Zrepasovat do šroubku staré BVP vyjde do 25ml Kč (podle ceny za T72EA) - což je 1/10 ceny nového BVP.

     • Jirosi
      13:20 01.03.2023

      Peter111: Zrepasovat půjde, ale jeho bojová hodnota bude hluboko pod tou cenou.

      Peter111: Zrepasovat půjde, ale jeho bojová hodnota bude hluboko pod tou cenou.

    • Mortles
     19:15 28.02.2023

     Spíš než problém, že poláci jsou pomalí , je problém, že všichni ostatní jsou mnohem pomalejší. Je to k zaplakání... ještě, že máme ty američany, aby nás vytáhli z průseru. Děsím ...Zobrazit celý příspěvek

     Spíš než problém, že poláci jsou pomalí , je problém, že všichni ostatní jsou mnohem pomalejší. Je to k zaplakání... ještě, že máme ty američany, aby nás vytáhli z průseru. Děsím se, co se stane, až nebudou moct.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:52 28.02.2023

      Opravdu l třeba CR/SR plánuje dodávky CV90 po 10ks/rok, aby to taky dalo těch 20.let?

      Opravdu l třeba CR/SR plánuje dodávky CV90 po 10ks/rok, aby to taky dalo těch 20.let?

     • Mortles
      09:02 01.03.2023

      ČR nakupuje méně per capita a i tak, kdy má být první kus? Ještě není podepsaná smlouva, nevím o tom, jestli je už nějaký rozvrh dodávek, ono to také nebude hned.

      ČR nakupuje méně per capita a i tak, kdy má být první kus? Ještě není podepsaná smlouva, nevím o tom, jestli je už nějaký rozvrh dodávek, ono to také nebude hned.

     • Jirosi
      13:22 01.03.2023

      Tady ani nejde o to kdy bude první, ale o to kdy bude poslední ks. Tzn. Staré zmizí ze služby, ten den totiž armáda fakticky přejde na novou platformu. Nebude to hned, ale taky v ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady ani nejde o to kdy bude první, ale o to kdy bude poslední ks. Tzn. Staré zmizí ze služby, ten den totiž armáda fakticky přejde na novou platformu.

      Nebude to hned, ale taky v nich nebudou vojáci jezdit dalších 20.let.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      13:55 01.03.2023

      Nejde, o to, kdy bude poslední kus. :) Ale kdy 7. mb bude s novým BVP bojeschopná podle aliančních standardů. To ještě pár let potrvá po dodání posledního kusu. Neboli, kdy se ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejde, o to, kdy bude poslední kus. :) Ale kdy 7. mb bude s novým BVP bojeschopná podle aliančních standardů. To ještě pár let potrvá po dodání posledního kusu.
      Neboli, kdy se dosáhne IOC a pak FOC. To je směrodatné.

      Zaparkovat BVP do garáží (doufejme nových, klimatizovaných) je ta lehčí část.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:59 01.03.2023

      JG: Ano, máte pravdu.
      Ale pokud v PL dokonci dodávky o několik let později, tak i tu bojeschopnost získají u všech jednotek podstatně později.

      JG: Ano, máte pravdu.
      Ale pokud v PL dokonci dodávky o několik let později, tak i tu bojeschopnost získají u všech jednotek podstatně později.

     • SYN_
      01:10 03.03.2023

      Právě nikoliv u všech jednotek... mnohé z nich už tou dobou budou na novém typu 5let secvičené. Na rozdíl od nás oni nemají JEDNU jednotku...

      Právě nikoliv u všech jednotek... mnohé z nich už tou dobou budou na novém typu 5let secvičené. Na rozdíl od nás oni nemají JEDNU jednotku...

     • Jirosi
      18:15 05.03.2023

      Která z pohledu hranice kterou musí bránit bude mít menší zastoupení než dodane vozidla na obraně CR.

      Ne, stát velikosti PL, nelze bránit jednou jednotkou.

      Která z pohledu hranice kterou musí bránit bude mít menší zastoupení než dodane vozidla na obraně CR.

      Ne, stát velikosti PL, nelze bránit jednou jednotkou.

 • Splasher
  14:15 28.02.2023

  Neuvěřitelný počty strojů všech kategorií.
  My se tady zatím budeme hádat s Vojáčky, SPD a spol.zda si můžeme dovolit 50 tanků a 24 stíhaček.

  Neuvěřitelný počty strojů všech kategorií.
  My se tady zatím budeme hádat s Vojáčky, SPD a spol.zda si můžeme dovolit 50 tanků a 24 stíhaček.

  • Jirosi
   14:38 28.02.2023

   Cca 4x větší PL budu armádu o 1400ks BVP, tzn. 350ks, a CR plánuje 210+ks.

   Cca 4x větší PL budu armádu o 1400ks BVP, tzn. 350ks, a CR plánuje 210+ks.

   • Poly
    15:10 28.02.2023

    Podle toho počtu by jsme měli mít stovky tanků a ještě nedávno se řešilo jestli zase neopravíme ty křápy a nebo neuděláme tank z BVP. Náš přístup k obraně je k smíchu.

    Podle toho počtu by jsme měli mít stovky tanků a ještě nedávno se řešilo jestli zase neopravíme ty křápy a nebo neuděláme tank z BVP. Náš přístup k obraně je k smíchu.

    • Jirosi
     16:45 28.02.2023

     Ty staré za 2mld repasuje VOP.

     Pokud bychom chtěli mít armádu na úrovni PL, pak ano. Ale jak vidíte, CR plánuje asi poloviční počty jako PL. (Neznamená, že PL počty /8)

     Ty staré za 2mld repasuje VOP.

     Pokud bychom chtěli mít armádu na úrovni PL, pak ano. Ale jak vidíte, CR plánuje asi poloviční počty jako PL. (Neznamená, že PL počty /8)

     • Splasher
      17:00 28.02.2023

      Poloviční? Spíše desetinové. A to ČR nemusí řešit námořnictvo.

      Poloviční? Spíše desetinové. A to ČR nemusí řešit námořnictvo.

     • Jirosi
      17:10 28.02.2023

      1400/210=0,15 = cca 6,67x
      1400/10 = 140 ks

      1400/210=0,15 = cca 6,67x
      1400/10 = 140 ks

     • Scotty
      18:15 28.02.2023

      Splasher
      Řekl bych reálné počty a ne stavění vzdušných zámků jako v Polsku.

      Splasher
      Řekl bych reálné počty a ne stavění vzdušných zámků jako v Polsku.

     • Lukas
      18:54 28.02.2023

      Pro Scotty To mówisz, że nie kupiono już 550 czołgów - czyli więcej niż cała Europa w ostatnich 20 latach? A realizowany 20 lat temu Rosomak to nie był przypadkiem największy ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty
      To mówisz, że nie kupiono już 550 czołgów - czyli więcej niż cała Europa w ostatnich 20 latach?
      A realizowany 20 lat temu Rosomak to nie był przypadkiem największy program wozu piechoty w NATO (nie licząc USA)

      Tak - póki co jest to umowa ramowa... Zakładająca pewien cel.
      Tak - produkcja potrwa kilkanaście lat... Ale modernizacja jest procesem ciągłym. Zapewne przez te 20 lat powstanie Borsuk- M1, M1A1 itd itp.
      WP realizuje kilkanaście ważnych programów
      masz Borsuka, będzie K2PL
      masz artylerię - M-142, Chunmoo, K9PL
      o obronie przeciwlotniczej (Wisła, Narew, Pilica). nie wspominam...
      Nie ma co się "ekscytować" tempem produkcji Borsuka...
      Szczególnie, że nie wszystko zależy tylko i wyłącznie od HSW
      Przykładowo - HSW nie produkuje ani power-packa.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:38 28.02.2023

      Uvidíme jaké bude realita plnění rámcových smluv. Nicméně to hlavní na co narážím je ten že u nás je reálný plán naplnění armády personálem do stávajících nebo nových jednotek na ...Zobrazit celý příspěvek

      Uvidíme jaké bude realita plnění rámcových smluv. Nicméně to hlavní na co narážím je ten že u nás je reálný plán naplnění armády personálem do stávajících nebo nových jednotek na 30 000 vojáků. Pokud bych překlopil personální plán polské armády k mám měla by se AČR zvětšit na víc jak 80 000 profesionálních vojáků. Nereálné.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      19:59 28.02.2023

      Pro Scotty Tak tylko nawet jeśli Warszawa zrealizuje 1/2 "planu" to i tak więcej niż ktokolwiek w NATO. I oto generalnie chodzi - 90% projektów zbrojeniowych nie jest ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty
      Tak tylko nawet jeśli Warszawa zrealizuje 1/2 "planu" to i tak więcej niż ktokolwiek w NATO.

      I oto generalnie chodzi - 90% projektów zbrojeniowych nie jest realizowanych w zakładanej ilości.
      Zauważ, że tym razem Warszawa nie tylko "mówi" - ale już robi...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:22 28.02.2023

      /Tak tylko nawet jeśli Warszawa zrealizuje 1/2 "planu" to i tak więcej niż ktokolwiek w NATO./ To nepochybně je. Ovšem tady se často kritizuje malá ambicióznost plánů české ...Zobrazit celý příspěvek

      /Tak tylko nawet jeśli Warszawa zrealizuje 1/2 "planu" to i tak więcej niż ktokolwiek w NATO./
      To nepochybně je.

      Ovšem tady se často kritizuje malá ambicióznost plánů české armády. Ovšem já říkám že je to spíš uměřenost. Mohli by jsme si na papíře namalovat dvakrát takovou armádu, ale už dopředu by bylo jasné že to nikdy nebude realita.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      10:23 01.03.2023

      Pro Scotty w 2002 zamówiliśmy 690 a po aneksach 997 Rosomaków - przy zdecydowanie mniejszym budżecie i zupełnie innym "klimacie" Co do realizmu... W tym samym czasie ACR chciało ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty
      w 2002 zamówiliśmy 690 a po aneksach 997 Rosomaków - przy zdecydowanie mniejszym budżecie i zupełnie innym "klimacie"

      Co do realizmu...
      W tym samym czasie ACR chciało 199 Pandurów...
      A ile kupiło?
      Więc...Skrýt celý příspěvek

     • Trener
      07:54 04.03.2023

      Nedávno jsem četl vyjádření bývalého PL vojáka na vys. funkci, že ten pl. výzbrojní plán je nereálný, ať už z finanční otázky, nebo personální naplněností. Zmiňoval i platové ...Zobrazit celý příspěvek

      Nedávno jsem četl vyjádření bývalého PL vojáka na vys. funkci, že ten pl. výzbrojní plán je nereálný, ať už z finanční otázky, nebo personální naplněností. Zmiňoval i platové podmínky, které se porovnávaly s kamioňáky a prý, že i armádu opouštějí vojáci. Bylo zmíněno, zdali všechnu tu techniku zvládne obsluhovat "obyčejný voják". Třeba v případě BVP to může být bez problému, ale jinde....Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      10:57 04.03.2023

      Pro Trener
      Dlatego wielu oczekuje, że po wyborach powróci obowiązkowa służba wojskowa.
      Co do kosztów - mówiłem sam program Wisła będzie kosztować więcej niż Borsuki.

      Pro Trener
      Dlatego wielu oczekuje, że po wyborach powróci obowiązkowa służba wojskowa.
      Co do kosztów - mówiłem sam program Wisła będzie kosztować więcej niż Borsuki.

   • segal7
    22:16 28.02.2023

    Ale to jsou jenom střední BVP, ještě budou mít těžké

    Ale to jsou jenom střední BVP, ještě budou mít těžké

    • aladar2403
     10:03 01.03.2023

     Len či tá príprava na existujúcu vojnu by sa nemali pripravovať na vojnu budúcnosti. Predsa len taká vojna ako je medzi ruskom a ukrajinou už nebude.

     Len či tá príprava na existujúcu vojnu by sa nemali pripravovať na vojnu budúcnosti. Predsa len taká vojna ako je medzi ruskom a ukrajinou už nebude.

     • Lukas
      10:31 01.03.2023

      Dlatego WP będzie miało inne zdolności niż ukraińska armia. To co widzimy to finalizacja programu który rozpoczęto 10 lat temu... Programu który trzeba zrealizować - niezależnie ...Zobrazit celý příspěvek

      Dlatego WP będzie miało inne zdolności niż ukraińska armia.

      To co widzimy to finalizacja programu który rozpoczęto 10 lat temu...
      Programu który trzeba zrealizować - niezależnie od wydarzeń na Ukrainie...


      Nawet 1400 Borsuków nie jest tak ogromnym wydatkiem jak budowa obrony przeciwlotniczej...
      Sam program Wisła jest bardziej kosztowny...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:23 01.03.2023

      Jako, ze po roce 2014 už nebude valka z Rusko/UA?

      Jako, ze po roce 2014 už nebude valka z Rusko/UA?

Načítám diskuzi...