Polsko kupuje jihokorejské raketomety Chunmoo

Polsko kupuje jihokorejské raketomety Chunmoo
K239 Chunmoo / Hanwha Defense (Zvětšit)

Polské ministerstvo obrany (MON) nedávno ohlásilo ambiciózní plán nákupu 500 amerických raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Plány se ale změnily. Polsko nakoupí „jen“ 200 raketometů HIMARS, k tomu však 300 jihokorejských raketometů K239 Chunmoo.

O nákupu jihokorejských raketometů informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Je to další z ambiciózních akvizic jihokorejské vojenské techniky – Varšava zatím závazně objednala 180 tanků K2, 212 samohybných houfnic K9A1 a 48 lehkých stíhaček FA-50. Navíc polská armáda během několika měsíců dostane několik stovek jihokorejských 40mm automatických granátometů AGL K4.

Blaszczak dnes začne několikadení návštěvu Jižní Koreje. Ve středu se v Koreji zúčastní slavnostního předání první várky polských tanků K2 a houfnic K9 – ještě letos polská 16. mechanizovaná divize získá deset tanků K2 a 24 houfnic K9A1. Současně šéf MON podepíše rámcovou smlouvu na dodávku téměř 300 raketometů Chunmoo.

Oficiálním důvodem nákupu jihokorejských raketometů je neschopnost amerického průmyslu dodat 500 HIMARSů v odpovídající čas. Můžeme však úspěšně spekulovat i o jiných důvodech – například o ochotě Korejců podělit se o technologie a know-how, o přenesení výroby do Polska a o korejské ochotě využívat polské technologie a komponenty. Takovou flexibilitu a vstřícnost – ať už jsou důvody byznysové, politické, byrokratické, právní nebo kulturní – Američané v žádném případě nemají.

Stačí porovnat první nákup polských raketometů HIMARS. Již v roce 2018 Polsko nakoupilo jeden oddíl raketometů HIMARS (3×6 raketometů), plus dva výcvikové raketomety za 414 milionů dolarů. Tyto tři baterie budou dodány na americké platformě FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) a s americkým systémem řízení palby (SŘP) AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System). Dodávky prvního oddílu proběhnou do konce roku 2023. Nákup ale je označován za polský tribut Američanům.

Polsko na konci května do Spojených států zaslalo žádost o nabídku LoR (Letter of Request) ve věci nákupu 486 raketometů HIMARS. Tentokrát Poláci požadovali vysokou míru polonizace a transfer know-how a technologií. Nyní se tedy mluví o nákupu „jen“ 200 HIMARSů. V jakém stavu jsou jednání, a tedy ochota Američanů podělit se o technologie, není jasné. V každém případě Korejci jsou nesrovnatelně flexibilnější:


Chunmoo

Podle Krzysztofa Plateka, mluvčího polské Agentury pro vyzbrojování, Polsko získá nástavby K239 Chunmoo umístěné na polských nákladních vozidlech Jelcz 8×8 spojené s polským SŘP (boje) Topaz. Soul poskytne řízené střely s doletem 70 a 290 kilometrů, plus transfer technologií. První raketomety do Polska dorazí již v roce 2023! Tedy ve stejnou dobu, jako před pěti lety objednané americké HIMARSy.

Právě neuvěřitelná časová flexibilita Jižní Koreje ve zbrojních dodávkách, podpořená velmi výkonným korejským zbraňovým průmyslem (což je dáno nutností neustálého zbrojení proti Číně, Severní Koreje a částečně i Japonsku), je hlavní předností nákupu korejských zbraní. Jižní Korea dokáže dodat zbraně o mnoho let rychleji, než západní firmy.

„Transfer technologií bude zahrnovat pořízení kompletních výrobních, servisních a modernizačních kapacit odpalovacích zařízení a raket s dosahem 70 a 290 kilometrů pro polské průmyslové subjekty,“ uvedl na Twitteru Plateka a následně dodal: „GMLRS je stále v plánu, protože mají být pořízeny také M142 HIMARS – více než 200 odpalovacích zařízení, zatímco spolu s asi 300 odpalovacími zařízeními K239 Chunmoo chceme pořídit schopnost vyrábět dva typy korejských střel, tj. s doletem 70 a 290 km.“


KTSSM

K239 Chunmoo může používat střely GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) ráže 227 mm z raketometů HIMARS, plus jihokorejské střely ráže 131 mm, 230 mm, 239 mm, 400 mm a 600 mm. Jistě lze integrovat i jiné typy (v budoucnu vyvinutých) střel. Nebudou to ale sovětské střely „Grad“ ráže 122 mm – ty ponesou polské raketomety WR-40 Langusta.

V každém případě Polsko získá i velmi výkonné korejské rakety KTSSM (Korean Tactical Surface-to-Surface Missile) schopné na vzdálenost 290 kilometrů doručit 500 kilogramů těžkou bojovou hlavici.

Hlavním rozdílem mezi polskými HIMARSy a Chunmoo je podvozková platforma a počty raket připravených ke střelbě. HIMARSy na podvozku Jelcz 6×6 ponesou v jediné raketnici šest satelitem naváděných střel GMLRS s doletem ±70 kilometrů nebo jednu střelu ATAMCS (Army Tactical Missile System) s doletem 300 kilometrů.

Naopak osmikolový Chunmoo ve dvou raketnicích převáží až 40 raket ráže 130 mm (dostřel 36 kilometrů), 12 raket GMLRS (70 kilometrů) nebo dvě střely KTSSM.


Ukrajinci začínají využívat střely GMLRS k ničení klíčové techniky přímo na bojišti. Je však možné, že na zveřejněných záběrech lze také vidět použití naváděných dělostřeleckých granátů Excalibur.

Mimochodem Lockheed Martin chystá zdvojnásobit roční produkci raket GMLRS. Výrobní závod v Camdenu v Arkansasu nyní ročně dokáže vyrobit 10 000 GMLRS. Současně Lockheed Martin již otestovala verzi GMLRS-ER (GMLRS-Extended Range) s doletem 150 kilometrů. Chunmoo může využívat střely GMLRS, a jistě i novější GMLRS-ER.

I když Polsko kupuje korejské raketomety, bez amerických technologií se neobejde. Moderní raketomety ke svému fungování potřebují satelitní navigaci, ideálně také satelitní komunikaci, satelitní prostředky průzkumu (optické, radiolokační, radioelektronické) a také odpovídající místo velení a řízení, které dokáže zpracovávat informace z průzkumu (ideálně s využitím prvků strojového učení) a také připravit palebné úlohy (kdy, čím a na co střílet). To platí především pro útoky na statické a klíčové cíle v hloubi území protivníka, jako jsou kasárna, velitelství, místa setkáni VIP, klíčové prvky infrastruktury, muniční sklady, seřadiště techniky, postavení protivzdušné obrany, radiolokátory atd.

Na druhou stranu Ukrajinci začínají HIMARSy vyžívat i přímo na bojišti k ničení obrněné techniky, objektů a živé síly. V tomto případě je řetězec ničení (kill chain), tedy celý řetězec kroků od objevení cíle, jeho identifikaci, výběr efektoru (raketomet, houfnice, dron atd.), zaměření cíle, povolení k palbě, zničení cíle, až po vyhodnocení útoku, jiný a výrazně kratší. Zásadní roli zde hrají průzkumné drony – ty nejen objevují / zaměřují cíle, ale co je důležité, vyhodnocují také úspěšnost útoku.


Takticko-operační komplex Hrim-2 na kyjevské vojenské přehlídce v roce 2021

Je tedy dobré si vždy připomínat, že samotné raketomety (vozidlo plus raketnice) je jen velmi malá část celého průzkumně-úderného raketového komplexu. To podstatné (mnohem dražší, technicky složitější a personálně náročnější) je vše okolo, co dovoluje raketometům přesně zasahovat cíle (ideálně každý den a během pár minut na vyžádání) na vzdálenosti desítky či stovky kilometrů.

Mimochodem raketové systémy jsou označovány jako hlavní vojenský prostředek schopný Ukrajině, ale i střední a východní Evropě, přinést dlouhodobou strategickou / politickou stabilitu ve vztahu k Rusku. Mluví se o tom otevřeně v Polsku i Ukrajině. Jedině masivní průzkumně-úderný komplex, využívající jako efektory zejména balistické rakety, a plně kontrolovaný Polskem a/nebo Ukrajinou, schopný zasáhnout jakékoliv cíle v Rusku až po Ural, bude dostačujícím odstrašujícím prostředkem vyrovnávající vojenský potenciál Ruska (vezme Rusku pohodlnost eskalovat bezpečnostní situaci v našem regionu) . A tedy přinášející dlouhodobou strategickou stabilitu v našem regionu.

Nákup raket s doletem 300 kilometrů tak je jen prvním krokem budování raketových schopností Polska (a přeneseně Ukrajiny). Druhým krokem bude, zejména po skončení války, v rámci Ukrajiny masivnější zavádění ukrajinských raketometů Hrom-2 (Spasan, Hrim-2) s doletem minimálně 500 kilometrů.

Ostatně důležitost raketových zbraní dlouhého dosahu si plně uvědomuje Rusko a začíná již z Íránu nakupovat íránské balistické rakety…což si recipročně v regionu střední a východní Evropy vyžádá zavádění protiraketových systémů.

Zdroj: Defense ONE, Defence24, i.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Letouny F-35 pomocí raketometů HIMARS zničí ruské systémy S-400

Americká armáda (US Army) pomocí výcvikové kampaně Project Convergence začleňuje prvky umělé ...

PREMIUM Raketové šílenství: Polsko kupuje 500 raketometů HIMARS

Polsko nakoupí 486 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) pro 27 raketových ...

Raketomety HIMARS pro Estonsko

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

PREMIUM Ukrajinu neomezuje málo HIMARSů, ale nedostatek munice

Z Ukrajiny neustále zaznívá volání po větším počtu amerických kolových raketometů HIMARS. Stovka ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  08:49 23.08.2023

  Tento týždeň začali dodávky:
  https://www.facebook.com/Hanwh...

  Tento týždeň začali dodávky:
  https://www.facebook.com/Hanwh...

 • Tecka
  11:25 11.11.2022

  I potwierdzenie wcześniejszych info od PGZ : ...Zobrazit celý příspěvek

  I potwierdzenie wcześniejszych info od PGZ : https://www.rp.pl/biznes/art37...
  W uzupełnieniu , ważna inwestycja (5 miliardów PLN) dla przemysłu zbrojeniowego.
  https://dlaprodukcji.pl/odbudo... Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  16:03 09.11.2022

  Miało być ogłoszone 7.11 a ogłoszono dzisiaj . Bardzo duży program około 40% projektu realizowane PL z produkcją wybranej amunicji . Docelowo , jeśli dobrze liczę to 508 sztuk ...Zobrazit celý příspěvek

  Miało być ogłoszone 7.11 a ogłoszono dzisiaj . Bardzo duży program około 40% projektu realizowane PL z produkcją wybranej amunicji . Docelowo , jeśli dobrze liczę to 508 sztuk wraz z wyrzutniami do szkolenia i setki pojazdów logistycznych i dowódczych. Ciekawostka to pojazd 6x6 na podwoziu Tatra , może Titus?
  https://milmag.pl/wieloprowadn... Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   11:44 10.11.2022

   Przy okazji Tatra będzie miała bardo duży kontrakt Wozy dowodzenia - plutonu i baterii będą na Waranie 4x4 (TatraSan ;-) ) 13 dar (12 Chunmoo i 1 M-142) to 39 baterii - czyli 273 ...Zobrazit celý příspěvek

   Przy okazji Tatra będzie miała bardo duży kontrakt
   Wozy dowodzenia - plutonu i baterii będą na Waranie 4x4 (TatraSan ;-) )
   13 dar (12 Chunmoo i 1 M-142) to 39 baterii - czyli 273 pojazdy 4x4...
   A jeszcze pojazdy dywizjonu...Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    20:22 10.11.2022

    Troszkę się uzbiera to racja, Gladius dla DAL i częściowo dla DAR . Pojawi się całkiem nowa wersja Liwca z oznaczeniem „P”. Od paru lat PiT - Radwar zmienia się z manufaktury w ...Zobrazit celý příspěvek

    Troszkę się uzbiera to racja, Gladius dla DAL i częściowo dla DAR . Pojawi się całkiem nowa wersja Liwca z oznaczeniem „P”. Od paru lat PiT - Radwar zmienia się z manufaktury w seryjną produkcję, inwestycje i zatrudnienie .Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:36 23.10.2022

  Kolejne doskonałe i obrazowe opracowanie Tomasza Dmitruka , dotyczące postępu Programu modernizacji technicznej . Ujęte zamówienia są uwzględnione od 300 milionów PLN wzwyż, czyli ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolejne doskonałe i obrazowe opracowanie Tomasza Dmitruka , dotyczące postępu Programu modernizacji technicznej . Ujęte zamówienia są uwzględnione od 300 milionów PLN wzwyż, czyli tych mniejszych w wykresie nie ma. Należy czytać od prawej do lewej , te przed czerwoną pionową linią to już zrealizowane a te przed zieloną to umowy w realizacji. Ciekawie się zapowiada perspektywa roku 2023 , prawdę powiedziawszy , troszkę przeraża skala. Czas realizacji mniej więcej 2035 , jednak uważam osobiście ,że cześć programów planowanych na przeszły rok zostanie zredukowana.
  https://pbs.twimg.com/media/Ff... Skrýt celý příspěvek

 • GrafvonLoyola
  13:02 23.10.2022

  U nás zatím žádné plány na pořízení MRLS bohužel nejsou, že?

  U nás zatím žádné plány na pořízení MRLS bohužel nejsou, že?

 • PavolR
  19:46 22.10.2022

  Iba postreh - Chunmoo by síce čisto fyzicky dokázal vystreľovať GMLRS / ER, no reálne má integrované iba M26A2 s dostrelom 45 km a je málo pravdepodobné, že LM pristúpi na ...Zobrazit celý příspěvek

  Iba postreh - Chunmoo by síce čisto fyzicky dokázal vystreľovať GMLRS / ER, no reálne má integrované iba M26A2 s dostrelom 45 km a je málo pravdepodobné, že LM pristúpi na integráciu, aby Poliaci museli kúpiť HIMARS.Skrýt celý příspěvek

 • Západňan
  15:27 22.10.2022

  Mám otázku na ty, kteří se v dané problematice lépe orientují. Polsko chce pořídit 300 kusů raketometů a k nim 12-14 tisíc raket. Jeden raketomet nese po nabití 12 raket typu ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám otázku na ty, kteří se v dané problematice lépe orientují. Polsko chce pořídit 300 kusů raketometů a k nim 12-14 tisíc raket. Jeden raketomet nese po nabití 12 raket typu GMLRS, tedy 300 raketometů by neslo 3600 raket. Z toho vyplývá, že by Polsko mělo rakety na čtvero nabití svých raketometů. Čtyřikrát nabít a odpálit rakety se dá stihnout během jednoho dne. K čemu budou raketomety dobré po odpálení všech těchto raket? Předpokládám, že Polsko chce vycvičit obsluhu pro všech 300 těchto raketometů. Co budou obsluhy dělat po odpálení raket? Půjdou na zbytek války domů? Mně to nedává smysl. K čemu je takové množství raketometů dobré, když k nim nemáme dost raket?

  Napadá mne jen jedna situace, kdy na počtu raketometů záleží. Hned na začátku války Poláci pomocí F-35 (a dalších průzkumných prostředků) přesně lokalizují ruské jednotky (ty, které se zrovna nepohybují, protože tento typ raket je určen na statické cíle) a pokusí se je hromadným odpálením velkého počtu raket v krátkém čase "smést."Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:53 22.10.2022

   1.- raketometov K239 bude 288 kusov
   2.- rôznych rakiet je objednaných 23k
   3.- licencia na výrobu rakiet kalibru 239 mm a 600 mm
   4.- plus cca 200 HIMARSov s raketami kalibru 227 mm

   1.- raketometov K239 bude 288 kusov
   2.- rôznych rakiet je objednaných 23k
   3.- licencia na výrobu rakiet kalibru 239 mm a 600 mm
   4.- plus cca 200 HIMARSov s raketami kalibru 227 mm

   • Západňan
    16:36 22.10.2022

    23000 raket + další domácí výroba, to vypadá už o něco lépe. Já jsem vycházel z příspěvku Tecky, v němž bylo zmíněno 12-14 tisíc kusů.

    23000 raket + další domácí výroba, to vypadá už o něco lépe. Já jsem vycházel z příspěvku Tecky, v němž bylo zmíněno 12-14 tisíc kusů.

    • Tecka
     09:22 23.10.2022

     Można przypuszczać, ze 23-24 tysiące to będzie produkcja w Kor. 12-14 tysięcy to info o pierwszej transzy (dostawie) z Kor. Reszta produkcji w PL, pamiętajcie ,że to dopiero umowa ...Zobrazit celý příspěvek

     Można przypuszczać, ze 23-24 tysiące to będzie produkcja w Kor. 12-14 tysięcy to info o pierwszej transzy (dostawie) z Kor. Reszta produkcji w PL, pamiętajcie ,że to dopiero umowa ramowa, główna umowa zostanie podpisana prawdopodobnie w grudniu. Trwa rozbudowa zakładów pod produkcje amunicji lufowej i rakietowej.. potrzeby są bardzo duże plus wsparcie dla UkrSkrýt celý příspěvek

  • SYN_
   17:08 22.10.2022

   V některých rážích je "náplň" tohoto raketometu jen 4ks (400mm) případně 2ks (600mm)...

   V některých rážích je "náplň" tohoto raketometu jen 4ks (400mm) případně 2ks (600mm)...

   • PavolR
    18:50 22.10.2022

    No tak zrovna 400mm-vé Poliaci používať nebudú. Iba základné 239mm ako alternatíva k NATO munícii a KTSSM-II, potenciálne KTSSM-III, ako kladivo na ruské delostrelectvo.

    No tak zrovna 400mm-vé Poliaci používať nebudú. Iba základné 239mm ako alternatíva k NATO munícii a KTSSM-II, potenciálne KTSSM-III, ako kladivo na ruské delostrelectvo.

    • Západňan
     20:21 22.10.2022

     Jak jsou na tom korejské rakety s přesností zásahu? Je srovnatelná s raketami HIMARS? Jsou k dispozici i hlavice proti měkkým cílům (ekvivalent alternative warheads)?

     Jak jsou na tom korejské rakety s přesností zásahu? Je srovnatelná s raketami HIMARS? Jsou k dispozici i hlavice proti měkkým cílům (ekvivalent alternative warheads)?

    • Západňan
     21:51 22.10.2022

     Tak jsem si uvědomil, že otázka ohledně přesnosti zásahu byla hloupá. Pokud to někdo ví, tak to nesmí prozradit, protože je to utajovaná skutečnost.

     Tak jsem si uvědomil, že otázka ohledně přesnosti zásahu byla hloupá. Pokud to někdo ví, tak to nesmí prozradit, protože je to utajovaná skutečnost.

 • Tecka
  10:52 19.10.2022

  No i poszło, umowa ramowa podpisana i jest potwierdzenie zakupu 239 600 mm , prawdopodobnie 12-14 tysięcy sztuk. ...Zobrazit celý příspěvek

  No i poszło, umowa ramowa podpisana i jest potwierdzenie zakupu 239 600 mm , prawdopodobnie 12-14 tysięcy sztuk.
  https://mobile.twitter.com/krz... Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:23 19.10.2022

  Já bych se tedy nepohorsoval nad tím že Evropsky zbrojní prumysl byl desítky let v utlumu.. Muzem se tu rozplývat na hirmarsy atd..ale ve finale by bylo lepsi kdyby takovehle ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych se tedy nepohorsoval nad tím že Evropsky zbrojní prumysl byl desítky let v utlumu.. Muzem se tu rozplývat na hirmarsy atd..ale ve finale by bylo lepsi kdyby takovehle zbrane nebyli vůbec potreba vyvíjet a vyrabet..Svet se tak nejak posunul k lepsimu za poslední stovku let, ale porád ne zrejme dost. Kdo ví treba se nynejsi situace jeste vyeskaluje a až to jednou skonci tak uz vsem dojde ze tohle uz nechteji zazít a bude to tečka..kdy do budoucna budou uz jen lokalni problemy ruznych skupin typu ISIS.
  Ceské firmy se muzou svezt na vyvoji zbraní..drony atd je perspektiva..ale do budoucna bych se spis zameril k vecem jako je projekt Stratom a Golem a vesmirne technologie..tam je perspektiva pro CR zajimavejsi a meli bychom zacit uz dnes.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:10 19.10.2022

   Tenhle pacifosmus, už jsme si snad vyzkoušeli dostatečně. Takže, není potřeba se těšit na další světovou válku.

   Tenhle pacifosmus, už jsme si snad vyzkoušeli dostatečně. Takže, není potřeba se těšit na další světovou válku.

   • SYN_
    13:01 20.10.2022

    Si vis pacem, para bellum...

    Si vis pacem, para bellum...

 • danny
  10:09 18.10.2022

  Z informací zde prezentovaných je člověku fakt smutno. Líbí se mi milosrdné označení - časová neflexibilita. Bohužel, výše popsané je projev totální deindustrializace Západu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Z informací zde prezentovaných je člověku fakt smutno. Líbí se mi milosrdné označení - časová neflexibilita. Bohužel, výše popsané je projev totální deindustrializace Západu. Problémy se schopností navýšit výrobní kapacity se projevují už roky. Není to problém jednoho výrobce, ale celého odvětví. Firmy si zvykly na prezentaci technologických vychytávek a ochotu vlád platit téměř libovolné částky. Konkurenční prostředí je významně potlačené a protekcionistická politika roky nenutila výrobce k jakékoli snaze vycházet zákazníkovi vstříc. Krásným příkladem je neochota Lockheed Martin použít polský podvozek a SŘP Topaz. Co to je? Lenost? Arogance? Pokud mám vyhlídky na prodej skoro 500 ks + hromadu munice (případně prodej licence na její výrobu), každá normálně fungující firma předvede aspoň minimální snahu si takového zákazníka předcházet.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   10:29 18.10.2022

   Np Niemcy próbują odbudować linię dla L2 , był plan leasingu dla mniejszych krajów i sfinansowania tego i ch kieszeni. Obecnie chyba nie są wstanie produkować L2 seryjnie w ...Zobrazit celý příspěvek

   Np Niemcy próbują odbudować linię dla L2 , był plan leasingu dla mniejszych krajów i sfinansowania tego i ch kieszeni. Obecnie chyba nie są wstanie produkować L2 seryjnie w większych ilościach. Himars to umowa rządowa US-PL , podwozia będą od Jelcza Topaz bms i łączność PLSkrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:12 18.10.2022

    Tak nejvyšší výroby dosahovali v letech 1985-92. Dnes už málokomu dochází, že to bylo před 30.lety.

    Tak nejvyšší výroby dosahovali v letech 1985-92. Dnes už málokomu dochází, že to bylo před 30.lety.

    • SYN_
     12:57 18.10.2022

     Tak oni už ani ti rusi dneska nestavějí (třeba) ty tanky nebo letadla tempem jako za studené války... ono už to dneska není jen o tom "ulít kuli" nebo vykovat ojnici, těch ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak oni už ani ti rusi dneska nestavějí (třeba) ty tanky nebo letadla tempem jako za studené války... ono už to dneska není jen o tom "ulít kuli" nebo vykovat ojnici, těch "hejblátek" je tam čím dál víc a bez mnoha z nich to nejen že funguje špatně, ale skoro vůbec...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:12 18.10.2022

    Zatím neměli potřebu velké výroby nových tanků. KMW živila modernizace starších Leopardů a výroba nových byla vyloženě udržovací záležitost.

    Zatím neměli potřebu velké výroby nových tanků. KMW živila modernizace starších Leopardů a výroba nových byla vyloženě udržovací záležitost.

  • liberal shark
   10:33 18.10.2022

   Je to typické monopolní chování, umožněné likvidací svobodného tržního hospodářství v Evropě. Hlavní příčinou je ultralevicová zelená diktatura v EU.

   Je to typické monopolní chování, umožněné likvidací svobodného tržního hospodářství v Evropě. Hlavní příčinou je ultralevicová zelená diktatura v EU.

   • Jirosi
    10:43 18.10.2022

    Tak pro tím trpí všechny zbrojovky světa...

    Tak pro tím trpí všechny zbrojovky světa...

    • liberal shark
     12:32 18.10.2022

     Nezdá se mi, že by US, JK nebo čínské zbrojovky nějak trpěly. Spíš si mnou ruce a kroutí hlavou nad tím, jak jsou ti Evropani blbí.

     Nezdá se mi, že by US, JK nebo čínské zbrojovky nějak trpěly. Spíš si mnou ruce a kroutí hlavou nad tím, jak jsou ti Evropani blbí.

     • Jirosi
      12:51 18.10.2022

      Pak asi zůstává otázka ve které zemi EU se ten HIMMARS objednava? Pokud si myslíte, že JK může ještě někomu dát v současném zaplnění linky PL zakázkou podobné termíny. Tak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Pak asi zůstává otázka ve které zemi EU se ten HIMMARS objednava?

      Pokud si myslíte, že JK může ještě někomu dát v současném zaplnění linky PL zakázkou podobné termíny. Tak se pletete, prostě budete cekag jako všude jinde.

      Zajímalo by mě, ve kterých zakázkách porazili Čínské zbrojovka ty západní...Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:03 18.10.2022

      to jirosi
      Otázka:
      Zajímalo by mě, ve kterých zakázkách porazili Čínské zbrojovka ty západní...

      Odpověď:
      Taková Afrika a Asie je plná čínských zbraní.

      to jirosi
      Otázka:
      Zajímalo by mě, ve kterých zakázkách porazili Čínské zbrojovka ty západní...

      Odpověď:
      Taková Afrika a Asie je plná čínských zbraní.

     • Jirosi
      13:21 18.10.2022

      Ls: Ale otázka zněla jinak..

      Ls: Ale otázka zněla jinak..

   • SYN_
    13:02 18.10.2022

    No zrovna tady ve zbrojním průmyslu až tak moc o likvidaci svobodného podnikání nejde... málokdo totiž chce dodat tank "jakýkoliv, obecný, takový co bude střílet" ale má podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

    No zrovna tady ve zbrojním průmyslu až tak moc o likvidaci svobodného podnikání nejde... málokdo totiž chce dodat tank "jakýkoliv, obecný, takový co bude střílet" ale má podstatně rozsáhlejší požadavky na to že musí navazovat (používat stejné díly, přípravky, munici, školení...) na to co už má, případně přímo provádí upgrade minulé verze na novější. A to jaksi taksi buď vůbec nedokáže udělat firma jiná, nebo by "aspoň" musela řešit milion certifikací a recertifikací... v tomto je konkurence hodně omezená sama od sebe. Nechcete tam někoho kdo se založil před rokem a nasliboval co všechno že dokáže dělat...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:54 18.10.2022

   Danny: Díváte se na problém ze spatne strany. Důvod proč, západní zbrojivky mají dlouhé cekaci lhůty, je často fronta zákazníků před vámi. Nasledne je to výsledek tlaku na ...Zobrazit celý příspěvek

   Danny: Díváte se na problém ze spatne strany.
   Důvod proč, západní zbrojivky mají dlouhé cekaci lhůty, je často fronta zákazníků před vámi. Nasledne je to výsledek tlaku na efektivitu výrobních procesů, pokud státy zbraně neobjednavaji po 100x ks, tak zbrojovka nemaji kapacity ty objednávky v takových množstvích plnit.

   Pak se tu uvádí jako proti klad linka z JK. Raketomety Chunmoo zavedený v roce 2015.
   218ks JK
   12ks UAE.. to je vše do objednávky z PL.

   Stejný výsledek je skoro u každé zbraně z portfolia JK.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:09 18.10.2022

   Možná dost přesně ví že by nikdy žádných 500 kusů neprodali. Američani mají prostě své podmínky prodeje zbraní. Berte nebo ne. Oni opravdu nejí potřebu někomu "podlézat". Jsou si ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná dost přesně ví že by nikdy žádných 500 kusů neprodali.
   Američani mají prostě své podmínky prodeje zbraní. Berte nebo ne. Oni opravdu nejí potřebu někomu "podlézat". Jsou si vědomí své pozice technologického lídra zbrojního průmyslu.Skrýt celý příspěvek

   • Náhodný kolemjdoucí
    22:23 18.10.2022

    LM měl kapacitu asi 60 HIMARS ročně, teď zmínili, že zvládnou 96 a možná bude tlak navýšit to ještě dál. Pro Polsko možná stále málo, ale třeba my bychom se tam asi vloudit ...Zobrazit celý příspěvek

    LM měl kapacitu asi 60 HIMARS ročně, teď zmínili, že zvládnou 96 a možná bude tlak navýšit to ještě dál. Pro Polsko možná stále málo, ale třeba my bychom se tam asi vloudit dokázali, kdyby byl dost zájem.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     13:07 20.10.2022

     Když se podívám kolik "muziky" dokáže nějakých 20 HIMARSů nadělat na Ukrajině tak si říkám že 96 za rok není vůbec málo. Daleko víc půjde o munici...

     Když se podívám kolik "muziky" dokáže nějakých 20 HIMARSů nadělat na Ukrajině tak si říkám že 96 za rok není vůbec málo. Daleko víc půjde o munici...

  • Klimesov
   16:31 18.10.2022

   Už to psali jiní, takže se budu opakovat. Je nesmysl na základě informací v článku cokoli vyvozovat. Většina západních zbrojovek je vytížená výrobou, popřípadě servisem či ...Zobrazit celý příspěvek

   Už to psali jiní, takže se budu opakovat.
   Je nesmysl na základě informací v článku cokoli vyvozovat.
   Většina západních zbrojovek je vytížená výrobou, popřípadě servisem či modernizacemi, pro mnoho různých zákazníků.
   Kupříkladu výrobce HIMARS, vyrábí a servisuje tyto stroje pro celkem 12 států. Provozovateli systému HIMARS je: Armáda Spojených Států, Armáda Národní gardy, USMC, Rumunsko, Singapur, Ukrajina (tam navíc ještě nějaké dodávky budou), Spojené Arabské Emiráty, Jordán.
   Budoucí uživatelé jsou: Austrálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Tchaj-wan.
   To znamená, že výrobce musí plnit požadavky dvanácti uživatelů.

   Kolik zemí využívá nebo si objednalo raketomety Chunmoo? Cca 4. Provozovateli jsou Korea a Spojené Arabské Emiráty. A budoucí uživatelé budou Polsko možná Norsko.
   Takže pokud zrovna nevyrábím a pak mi přijde zakázka tak je asi jasné, že jí jsem schopný splnit rychleji než firma, která má před sebou ještě dalších 6 zájemců a o dalších 6 se musí starat.

   A tak by se dalo pokračovat s MBT, BVP, KBVP, houfnicemi atd. atd.

   Takže to není lenost ani arogance, ale spíše vytíženost západních zbrojovek oproti minimální vytíženosti těch Korejských zbrojovek. Západní zbraně slouží ve více státech a provádí se pro ně i servis, výroba náhradních dílů, či modernizace a podobně.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    08:54 19.10.2022

    Klimesov: sorry, chápu, jak to myslíš. Ale HIMMARSů se od roku 2002 vyrobilo 2 000 ks. Lockheed Martin produkuje nástavbu a integruje ji na podvozek FMTV, aktuálně dodávaný Oshkosh ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov: sorry, chápu, jak to myslíš. Ale HIMMARSů se od roku 2002 vyrobilo 2 000 ks. Lockheed Martin produkuje nástavbu a integruje ji na podvozek FMTV, aktuálně dodávaný Oshkosh Corporation, plus má na starosti produkci munice.
    Nepředpokládám, že by byly nějaké problémy s dodávkami a servisem podvozků. Těch vozidel se vyrobily desítky tisíc kusů, ano v cca 16 variantách, ale ty se liší primárně nosností a nikde jsem se nedostal k info, že by u tohoto designu byly problémy se spolehlivostí, dostupností náhradních dílů atd... Oshkosh, který vysoutěžil aktuální zakázku na výrobu designu, je primárně automobilka. S normálně nastavenými výrobními procesy atd...
    Fakt nevěřím, že servis a podpora pro odpalovací zařízení je tak náročná činnost, že by to Lockheedu bránilo v tom, aby zorganizoval výrobu tak, aby roční produkci navýšil na 150 - 200 ks, zvlášť, když máš díky výsostnému postavení, coby americká zbrojovka, přece jen větší šance na světových trzích. Že to jde, ukazují právě Korejci. Proto kritizuji "deindustrializaci". To je o průmyslových kapacitách. Jako sorry, chápu produkci 100 ks ročně u komplexního designu, jako je např. tank. Ale u raketometu se mi to přijímá těžko.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:03 19.10.2022

     Je to stejný problém jako u výroby F35, mohu udělat linku, aby je vyrobily v jediném roce. Ale krom zvýšení ceny, to má problém co budou ty další roky. Člověk vidí konečný ...Zobrazit celý příspěvek

     Je to stejný problém jako u výroby F35, mohu udělat linku, aby je vyrobily v jediném roce. Ale krom zvýšení ceny, to má problém co budou ty další roky.

     Člověk vidí konečný výrobek. Ale on je to celý řetězec, a ve výsledku je to odpalovací stanice pro rakety. Bez nich je to o ničemu, a těžko si někdo objedná raketomety bez raket.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:30 18.10.2022

  Vypadá to velmi šikovně. Univerzální raketomet, standardizované kontejnery s různými raketami, manipulační systém z MLRS, už chybí jen Sidewinder a AMRAAM :-). Na T-815-7 nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to velmi šikovně. Univerzální raketomet, standardizované kontejnery s různými raketami, manipulační systém z MLRS, už chybí jen Sidewinder a AMRAAM :-). Na T-815-7 nebo T-815-7 Titan by se perfektně vyjímal.Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  23:19 17.10.2022

  Hm, takový jeden oddíl Chunmoo, vyrobený klidně nástavby v Koreji, na podvozku Tatra, servisovaný (nástavba) v Polsku... to by nemuselo být marné... z hlediska munice by klidně ...Zobrazit celý příspěvek

  Hm, takový jeden oddíl Chunmoo, vyrobený klidně nástavby v Koreji, na podvozku Tatra, servisovaný (nástavba) v Polsku... to by nemuselo být marné... z hlediska munice by klidně stačilo kdyby jsme získali licenci na vlastní výrobu těch nejobyčejnějších 130mm HE, zbytek nakombinovat ty co se budou licenčně vyrábět v Polsku plus nějaké GMLRS-ER...

  Zde je ta Chunmoo munice tak nějak "graficky"... https://www.facebook.com/ROKAr... Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  17:07 17.10.2022

  keď sa Poliakom splnia všetky akvizície novej objednanej techniky, potom by som chcel ísť pozrieť na prehliadku Poľskej armády...klobúk dole a sánka tiež...v Ruskom GŠ budú musieť ...Zobrazit celý příspěvek

  keď sa Poliakom splnia všetky akvizície novej objednanej techniky, potom by som chcel ísť pozrieť na prehliadku Poľskej armády...klobúk dole a sánka tiež...v Ruskom GŠ budú musieť fasovať nové sady čistých trenírokSkrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:02 17.10.2022

  Proti Leopardu 2 nic nemám, ale při výrobě několika tanků za ...Zobrazit celý příspěvek

  Proti Leopardu 2 nic nemám, ale při výrobě několika tanků za měsíc...
  https://www.e15.cz/domaci/prvn...

  Podle mě je chyba kupovat tanky Leopard. Raději bych se domluvil s Poláky a Slováky a šel do K2.

  Německo prostě nemá dost výkonný zbrojní průmysl. Korejci ano.Skrýt celý příspěvek

  • IS-3
   15:15 17.10.2022

   No dostali jsme se tak trochu do pasti kvůli těm 14ti 2A4. Domluvilo se to dřív, než dodávky K2 do Polska a nedá se vycouvat. Taky mi to přijde škoda, tohle mohla bejt hodně ...Zobrazit celý příspěvek

   No dostali jsme se tak trochu do pasti kvůli těm 14ti 2A4. Domluvilo se to dřív, než dodávky K2 do Polska a nedá se vycouvat. Taky mi to přijde škoda, tohle mohla bejt hodně kvalitní spolupráce třech sousedních zemí. Mohla...Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    18:28 17.10.2022

    Neřekl bych, že to je past. Aspoň ne úplná, neřešitelná. O nových Leopardech ještě není vůbec nic rozhodnuto.

    Neřekl bych, že to je past. Aspoň ne úplná, neřešitelná. O nových Leopardech ještě není vůbec nic rozhodnuto.

    • Scotty
     19:19 17.10.2022

     Nicméně jednání probíhá s Němci. Ne s Korejci nebo Poláky. Samozřejmě pokud budou mít Němci přehnané požadavky nebo nebude jejich nabídka jinak vyhovovat není žádná cesta zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     Nicméně jednání probíhá s Němci. Ne s Korejci nebo Poláky. Samozřejmě pokud budou mít Němci přehnané požadavky nebo nebude jejich nabídka jinak vyhovovat není žádná cesta zcela uzavřená.
     Ovšem pokud bych si měl vsadit, tak bude přístí rok oznámená akvizice Leopardů.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:30 17.10.2022

      Od současného vedení MO těžko očekávat větší ambice a více sebevědomí k pořádným kroků, v obraně.

      Od současného vedení MO těžko očekávat větší ambice a více sebevědomí k pořádným kroků, v obraně.

     • skelet
      19:34 17.10.2022

      Jj, když pozoruju akvizice co probíhají nebo co se chystají, tak to očividně potvrzuje tvá slova

      Jj, když pozoruju akvizice co probíhají nebo co se chystají, tak to očividně potvrzuje tvá slova

     • Scotty
      23:37 17.10.2022

      flanker.jirka Tak zatím se "odhodlání" zástupců obrany oproti minulé garnituře zvedlo mnohonásobně. Ovšem je asi důvod proč se monetárně jde cestou Leopardu. Počkejme na to co se ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tak zatím se "odhodlání" zástupců obrany oproti minulé garnituře zvedlo mnohonásobně. Ovšem je asi důvod proč se monetárně jde cestou Leopardu. Počkejme na to co se nakonec vyjedná a jaké bude zapojení domácího průmyslu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:38 18.10.2022

      Scotty, skelet Zkuste se podívat na to jaké sekery vyrobily vlády ODS do rezortu obrany. Minule vlády rozpočty navyšovaly. Bohužel, zakázky byly nastavené na úsporné rozpočty ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, skelet
      Zkuste se podívat na to jaké sekery vyrobily vlády ODS do rezortu obrany. Minule vlády rozpočty navyšovaly. Bohužel, zakázky byly nastavené na úsporné rozpočty kdy se zcela rreálně uvažovalo i o konci bitevních vrtulníků. A v současnosti máte u kormidla lifi, kteří předchozí vlády kritizovali za výši rozpočtu a sami se chválí za to, že 2% HDP s bidou dají až na konci jejich volebního období. Oproti Polsku máme armádu v dezolatnim stavu nyní i z vybilenymi sklady což současně známé změny v zakázkách nepokryji.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:51 18.10.2022

      flanker.jirka
      Vlády ve kterých sedělo ANO zvýšily výdaje na obranu za posledních 8 let o 0,4% HDP. To myslím říká vše.

      flanker.jirka
      Vlády ve kterých sedělo ANO zvýšily výdaje na obranu za posledních 8 let o 0,4% HDP. To myslím říká vše.

     • flanker.jirka
      18:13 18.10.2022

      Scotty Jestli to chcete porovnávat na procenta, tak se podívejte kam se to dostalo od roku 2007 do roku 2014 (rozpočet na 2014 ještě sestavovala stará vláda bez čssd ano a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Jestli to chcete porovnávat na procenta, tak se podívejte kam se to dostalo od roku 2007 do roku 2014 (rozpočet na 2014 ještě sestavovala stará vláda bez čssd ano a lidivců). Z rozpočtu 1,74% HDP v roce 2007 to dopracovala ODS a její parta na 0,96% v roce 2014. To máte cca -0,7% dolů.
      V sumách je to ještě zajímavější. V roce 2014, tedy po vládách ODS musel rozpočet AČR vystačit s 41,069 mld Kč. Do roku 2021 to narostlo až na 84,944 mld Kč. Tedy více než jednou tolik v období kdy inflace byla v celku zanedbatelná.
      Za dobu vlád ODS se muselo škrtat kde se dalo, na lidech, na technice, na investicích. Došlo v propadu takovým způsobem, že se z toho armáda ještě dlouho nevyhrabe, i vzhledem k tomu, že se nyní nastartovala inflace.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:16 18.10.2022

      Scotty
      Nebo už si nepamatujete proč vznikla potřeba sepsat bílý trhací kalendář?

      Scotty
      Nebo už si nepamatujete proč vznikla potřeba sepsat bílý trhací kalendář?

     • Scotty
      20:46 18.10.2022

      flanker.jirka Ujišťuji vás že ža vlády ANO se také škrtalo na lidech i technice. Nábor byl poslední dva roky velice omezen. Znovu se začalo nabírat až letos. Co se techniky týče ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ujišťuji vás že ža vlády ANO se také škrtalo na lidech i technice. Nábor byl poslední dva roky velice omezen. Znovu se začalo nabírat až letos.
      Co se techniky týče podívejte se do KVAČR na letošní rok a porovnejte s realitou.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     09:35 18.10.2022

     No doufejme. Je tu několik perspektivnějších a potenciálně vhodnějších typů. Od K2 přes Type 10 až po AbramsX. I ten nový KF51 Panther by možná stál za úvahu. U letadel se díváme ...Zobrazit celý příspěvek

     No doufejme. Je tu několik perspektivnějších a potenciálně vhodnějších typů. Od K2 přes Type 10 až po AbramsX. I ten nový KF51 Panther by možná stál za úvahu. U letadel se díváme hodně dopředu (F-35 A) tak proč ne i u tanků ?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:01 18.10.2022

      Na K2 se bude v Evropě teprve budovat výrobní kapacita. O současné K2 nemá smysl uvažovat. Zajímavá bude až K2PL2. Ovšem do bude ještě trvat. Type 10 je čistá exotika a patrně by ...Zobrazit celý příspěvek

      Na K2 se bude v Evropě teprve budovat výrobní kapacita. O současné K2 nemá smysl uvažovat. Zajímavá bude až K2PL2. Ovšem do bude ještě trvat.
      Type 10 je čistá exotika a patrně by jsme byli jediný provozovatel v Evropě. Také to že by ho upravili pro naše požadavky je při odběru desítek kusů nereálné.
      AbramsX je koncepce a kdo ví jestli se bude vůbec vyrábět. Pokud ano bude reálně dostupný až ve třicátých letech.
      O KF51 by se dalo napsat to samé co o Abramsu. Koncept na kterém první zákazník zaplatí vychytávání porodních bolestí. Patrně by byl dostupný dřív než Abrams, ale za mě rozhodně ne.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:18 18.10.2022

      Scotty: Linka na K2X sice bude v Eu, ale výrobní kapacity bude nekoli dalších let vytizena.

      Scotty: Linka na K2X sice bude v Eu, ale výrobní kapacity bude nekoli dalších let vytizena.

     • liberal shark
      10:26 18.10.2022

      to Scotty On takový F-35 taky ještě zdaleka není proven design a nikdo neprotestuje :-). Životní cyklus tanků v armádě bývá výrazně delší než u letadel, tak proč se omezovat jen na ...Zobrazit celý příspěvek

      to Scotty
      On takový F-35 taky ještě zdaleka není proven design a nikdo neprotestuje :-). Životní cyklus tanků v armádě bývá výrazně delší než u letadel, tak proč se omezovat jen na bezprostředně dostupné typy ? Opravdu by nás zabilo zahrnout do vyhledávací studie i výše uvedené typy tanků ? Nebo se jen někomu nechce přemýšlet ?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:21 18.10.2022

      LS: Třeba proto, že se někdo na MO snad poučil z experimenty v minulosti...

      LS: Třeba proto, že se někdo na MO snad poučil z experimenty v minulosti...

     • Scotty
      12:19 18.10.2022

      liberal shark Proti oběma zmíněným tankům je to už supervyzkoušené letadlo. Leopard se také bude jistě dát v budoucnu dále modernizovat. Třeba ten Panther není nic jiného než nová ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Proti oběma zmíněným tankům je to už supervyzkoušené letadlo.
      Leopard se také bude jistě dát v budoucnu dále modernizovat. Třeba ten Panther není nic jiného než nová věž posazená na podvozek Leopardu.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:37 18.10.2022

      To scotty To máte pravdu, ale s takovým přístupem by WH zůstala navěky u Pz-IV a RA u T-34 :-). Když jeden typ (Leo 2) dosahuje svého vývojového maxima, je nutné přemýšlet o další ...Zobrazit celý příspěvek

      To scotty
      To máte pravdu, ale s takovým přístupem by WH zůstala navěky u Pz-IV a RA u T-34 :-). Když jeden typ (Leo 2) dosahuje svého vývojového maxima, je nutné přemýšlet o další generaci. Neříkám nic jiného, než že se máme zamyslet nad všemi dostupnými typy včetně těch "exotických" a vývojových. Říká se tomu "thinking ot-of-the-box".Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:54 18.10.2022

      Ls: Z čeho vychazite, že L2 dosahl svého maxima...
      Kdyz sd podívám na K2, Type 10, tak jsou to o 20-30. Let mladší verze L2. Jen upravené pro místní podmínky jejich výrobců.

      Ls: Z čeho vychazite, že L2 dosahl svého maxima...
      Kdyz sd podívám na K2, Type 10, tak jsou to o 20-30. Let mladší verze L2. Jen upravené pro místní podmínky jejich výrobců.

     • liberal shark
      13:05 18.10.2022

      to jirosi
      K2 vychází z Abramsu a s vývojem pomáhal GD. Type 10 je originální japonský koncept.
      Kam myslíte, že se takový Leo 2 A7V ještě může vyvíjet ? Na Bismarcka ?

      to jirosi
      K2 vychází z Abramsu a s vývojem pomáhal GD. Type 10 je originální japonský koncept.
      Kam myslíte, že se takový Leo 2 A7V ještě může vyvíjet ? Na Bismarcka ?

     • Jirosi
      13:25 18.10.2022

      Ls: Tak co ty tanky přinesly oproti L2. ...
      Úspora hmotnosti to není, takže co je ten pokrok?

      Ls: Tak co ty tanky přinesly oproti L2. ...
      Úspora hmotnosti to není, takže co je ten pokrok?

     • liberal shark
      13:56 18.10.2022

      to jirosi Právě že úsporu hmotnosti ano (kromě jiného). A s tím i nižší spotřebu paliva, což je pro nás jakožto vnitrozemský stát bez zdrojů ropy strategicky důležité. Navíc jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      to jirosi

      Právě že úsporu hmotnosti ano (kromě jiného). A s tím i nižší spotřebu paliva, což je pro nás jakožto vnitrozemský stát bez zdrojů ropy strategicky důležité. Navíc jsou K2 i Type 10 od počátku dělané do hornatého terénu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:21 18.10.2022

      liberal shark
      Bude se vyvíjet tam kde je dnes koncept Pantheru. Prostě dostane novou věž se 130 mm dělem.

      liberal shark
      Bude se vyvíjet tam kde je dnes koncept Pantheru. Prostě dostane novou věž se 130 mm dělem.

     • Klimesov
      16:39 18.10.2022

      liberal shark Doufat můžeme v cokoli, ale prostě AČR tlačí čas. Roky se AČR zanedbávala, nákupy nových MBT odkládaly nebo řešili jiným způsobem a nyní na Ukrajině jde vidět, že MBT ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Doufat můžeme v cokoli, ale prostě AČR tlačí čas. Roky se AČR zanedbávala, nákupy nových MBT odkládaly nebo řešili jiným způsobem a nyní na Ukrajině jde vidět, že MBT typu T-72 už prostě nevyhovují modernímu bojišti a je to pojízdná rakev.
      A MO ČR společně s velením AČR má nyní dvě možnosti.
      Buď to se využije nabídku od Němců, která podle všech informací by dovolila přezbrojit na moderní MBT do roku 2026 - 2027, i když přesnější informace se teprve ukážou. Takže je to odhad. Ale je tu ten potenciál přezbrojit poměrně rychle.
      Nebo zvolí druhou pomalejší variantu a počká na něco jiného K2PL, K2NO, Abrams atd. atd. Tedy něco co by se do AČR zavedlo až po roce 2030.

      Který koncept nakonec vyhraje je otázka, kterou se teprve dozvíme.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:01 18.10.2022

      Ls: Jednání úspora hmotnosti co přinesly je menší tank promění osadku, a současně menI pancir... Druhou otázkou co by mě zajímala, kde jsou ty hory v CR, pro které chcete kupovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Ls: Jednání úspora hmotnosti co přinesly je menší tank promění osadku, a současně menI pancir...

      Druhou otázkou co by mě zajímala, kde jsou ty hory v CR, pro které chcete kupovat tak pro horské oblasti( obhajoba slabší ochrany).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:50 18.10.2022

     -

     -

  • Pirat49
   15:24 17.10.2022

   Nez sa do Polska prenesie vyroba este to potrva. ( Navyse nemusi to byt take terno ako sa zda. Nori pozadaju na K2 vyssiu vysku ,kvoli pohodliu posadky, neviem ako to budu mat v ...Zobrazit celý příspěvek

   Nez sa do Polska prenesie vyroba este to potrva. ( Navyse nemusi to byt take terno ako sa zda. Nori pozadaju na K2 vyssiu vysku ,kvoli pohodliu posadky, neviem ako to budu mat v PL)
   Tanky sa v dnesnej dobe daju obratom ruky predat, hoc aj naspet nemcom.
   Neviem ci ACR ma uz podposanu zaveznu zmlvu na dodavky novych LEO2.Skrýt celý příspěvek

   • pajo
    15:31 17.10.2022

    O novych Leo 2A7 sa ma este len jednat. Leopardy 2A4 sa daju casom predat ako zastarale a namiesto nich kupit K2PL. Zalezalo by na poliakoch, kedy a za akych podmienok by boli ...Zobrazit celý příspěvek

    O novych Leo 2A7 sa ma este len jednat. Leopardy 2A4 sa daju casom predat ako zastarale a namiesto nich kupit K2PL. Zalezalo by na poliakoch, kedy a za akych podmienok by boli ochotny ich dodat a pripadne uprednostnit vyrobu pre CR, kedze pojde radovo o mensi pocet nez pre samotne Polsko. Len to chce zacat jednat teraz sucasne s Nemeckom aj Polskom, aby Nemci pochopili, ze musia pridat plyn a nemaju nic v CR ci SR iste.Skrýt celý příspěvek

    • Wakantanka
     15:46 17.10.2022

     No ja neviem, mať Leo aj K2 znamená do budúcnosti vyššie logistické náklady plus dva krát riešiť zázemie na údržbu a opravy. Podľa mňa je lepšie mať jeden typ, buď Leo 2 alebo K2 ...Zobrazit celý příspěvek

     No ja neviem, mať Leo aj K2 znamená do budúcnosti vyššie logistické náklady plus dva krát riešiť zázemie na údržbu a opravy. Podľa mňa je lepšie mať jeden typ, buď Leo 2 alebo K2 zvlášť ak nepôjde o stovky kusov ako u poliakov.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:28 18.10.2022

      Ta jedna rota Leo 2 A4 bude stejně sloužit jen výcviku. Jediné perspektivní vozidlo bude ten jeden Bergepanzer 3, na který si mimochodem pěkně počkáme, než nám ho vyrobí.

      Ta jedna rota Leo 2 A4 bude stejně sloužit jen výcviku. Jediné perspektivní vozidlo bude ten jeden Bergepanzer 3, na který si mimochodem pěkně počkáme, než nám ho vyrobí.

     • Scotty
      12:20 18.10.2022

      Dva roky.

      Dva roky.

   • rtep
    15:53 17.10.2022

    myslím že se nemusí jednat jen o verzi K2Pl ale i o verzi K2NO, podstatné je aby někdo otevřel hubu a zeptal se, to platí ve stavebnictví kde se pohybuji i jinde v jiných oborech ...Zobrazit celý příspěvek

    myslím že se nemusí jednat jen o verzi K2Pl ale i o verzi K2NO, podstatné je aby někdo otevřel hubu a zeptal se, to platí ve stavebnictví kde se pohybuji i jinde v jiných oborech
    Líná huba - holé neštěstí
    prostě líně kecat jen o LEO s jedním výrobcem a nezeptat se u Korejců aspoň na zakladní podmínky , popřípadně dotaz nechtěli by jste nám na ukázku předvést vaši verzi K2NO když ještě verzi K2PL ladíte ....a hned si obchodníci na západ od nás začnou méně vymýšlet a více nabízet
    a to že dostaneme darem L2A4 no nikde není řečeno že si je nemůžeme nechat do doby než dorazí nové stroje a následně but předělat na L2A7 a nebo přesunout do nabídky k prodeji či přenechání pokud se ukáže že nabídka K2PL/NO nás vyjde levnějiSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:34 17.10.2022

     A kdy bude mít ta linka volne kapacity....
     Ty tanky co si objednali PL se musí někde vyrobit.

     A kdy bude mít ta linka volne kapacity....
     Ty tanky co si objednali PL se musí někde vyrobit.

     • DanCZer
      21:52 17.10.2022

      Na druhou stranu, teď se otevírají peněženky na vícero místech a objednávky jsou v objemech řádově převyšujících ty předválečné. Takže korejská ochota zvednout výrobu nemusí být ...Zobrazit celý příspěvek

      Na druhou stranu, teď se otevírají peněženky na vícero místech a objednávky jsou v objemech řádově převyšujících ty předválečné. Takže korejská ochota zvednout výrobu nemusí být jen slovní.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:40 18.10.2022

      Jenže, stejně mohou navýšit výrobu i Němci. Přitom jsou to Němci kdo potřebuje obnovit BW, zatím co JK má spíše nadvyzbroj.

      Jenže, stejně mohou navýšit výrobu i Němci. Přitom jsou to Němci kdo potřebuje obnovit BW, zatím co JK má spíše nadvyzbroj.

     • rtep
      09:27 18.10.2022

      jenže korejci prý dle infa co jsme někde četl či slyšel mají pásovou linku na bázi plynulé výroby jako mněl ford pro výrobu za války a zatímco němci mají stále systém výroby jako ...Zobrazit celý příspěvek

      jenže korejci prý dle infa co jsme někde četl či slyšel mají pásovou linku na bázi plynulé výroby jako mněl ford pro výrobu za války

      a zatímco němci mají stále systém výroby jako za války tj montážní místa na kterých se staví vždy 1 ks a k němu se přisouvá, funguje to taky je u toho vetší kontrola kvality ale oproti pásovému systému to nezrychlíšSkrýt celý příspěvek

  • Lukas
   16:26 17.10.2022

   Panowie ależ Praga (i Bratysława) miała wybór - niemieckie Leopardy - koreańskie K2 lub amerykańskie Abramsy - nowe lub z nadwyżek... W końcu mówimy o 50-100 wozach... Nie o ...Zobrazit celý příspěvek

   Panowie ależ Praga (i Bratysława) miała wybór
   - niemieckie Leopardy
   - koreańskie K2
   lub
   amerykańskie Abramsy - nowe lub z nadwyżek...
   W końcu mówimy o 50-100 wozach...
   Nie o 250...

   Ja nie twierdze że alternatywy były lepsze od Leoparda...
   Ja tylko stwierdzam, że mieliście wybór...Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    16:51 17.10.2022

    Polityka i zależności , nic więcej

    Polityka i zależności , nic więcej

   • Scotty
    19:21 17.10.2022

    S Abramsy jsme byli podle všeho odmítnuti. Respektive americký výrobce má na další roky plné kapacity. To byl patrně impuls k tomu začít jednat primárně s Německem.

    S Abramsy jsme byli podle všeho odmítnuti. Respektive americký výrobce má na další roky plné kapacity. To byl patrně impuls k tomu začít jednat primárně s Německem.

  • Sabuk
   16:35 17.10.2022

   Na začátku války se mohlo s Němci domluvit, že pošleme hned všechny naše T72 a BVP1 za 30ks provozuschopných LEO2A4 a mohlo být času na mudrování kdy doplnit další LEO2. To stejné ...Zobrazit celý příspěvek

   Na začátku války se mohlo s Němci domluvit, že pošleme hned všechny naše T72 a BVP1 za 30ks provozuschopných LEO2A4 a mohlo být času na mudrování kdy doplnit další LEO2.

   To stejné s BVP2. Kdyby jsme za všechny dostaly 100 Marderu, z nichž významná část by byla ve verzi 1A5, tak jsme to mohli do příchodu CV90 vydržet a Ukrajině vyrazně pomoci.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:11 17.10.2022

    Brát Marder by byla naprostá blbost.

    Brát Marder by byla naprostá blbost.

   • Sabuk
    17:22 17.10.2022

    Válka je 1000km na východ. Nám jsou obstarožní tanky a BVP k ničemu. Primární účel takového "obchodu" není mít prospěch pro sebe, ale poskytnout UK bezprodleně techniku. Pro nás ...Zobrazit celý příspěvek

    Válka je 1000km na východ. Nám jsou obstarožní tanky a BVP k ničemu.
    Primární účel takového "obchodu" není mít prospěch pro sebe, ale poskytnout UK bezprodleně techniku. Pro nás by to bylo přechodné řešení (3-6let) než přijde cv90 a leo2a7.
    Argumentace ,že by na to nebyly díly nebo nářadí je blbost. To by Němci dodali s tím. K čemu by jim taky byly díly na Mardery, když by žádné neměli.Skrýt celý příspěvek

    • Horny
     10:09 18.10.2022

     Bez urážky, ale mluvíš naivně jako nějaký vojáček... Přejít na nový typ tanku/bvp ale třeba i stíhačky, není jako koupit si nové auto. Musíš nejen vybudovat celou infrastrukturu, ...Zobrazit celý příspěvek

     Bez urážky, ale mluvíš naivně jako nějaký vojáček...

     Přejít na nový typ tanku/bvp ale třeba i stíhačky, není jako koupit si nové auto.
     Musíš nejen vybudovat celou infrastrukturu, ale i vycvičit lidi - obsluhu i techniky.
     To všechno stojí čas i peníze. Říkáš "přechodné řešení na 3-6 let"; ok, ale chápeš vůbec, že jenom těch 3-6 let potrvá, než bude nově zavedená technika plně bojeschopná?

     Tvoje řešení spočívá v tom, že za velké peníze "přechodně" zavedeš "nový" typ bvp, abys ho ve chvíli, kdy dorazí ten opravdu nový typ vyřadil ve chvíli, kdy se ho vojáci konečně naučí jakžtakž používat. A po celou tu dobu bude jednotka reálně nebojeschopná. To se teda fakt vyplatí.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      11:30 18.10.2022

      Mardery od Bundeswehru i Rheimettalu jsou bojeschopné. Ukrajinci jasně dokazují, že když se chce tak zavádění nových zbraní jde rychle. Vyškolit posádku je otázká 2měsíců. To ...Zobrazit celý příspěvek

      Mardery od Bundeswehru i Rheimettalu jsou bojeschopné.

      Ukrajinci jasně dokazují, že když se chce tak zavádění nových zbraní jde rychle. Vyškolit posádku je otázká 2měsíců. To stejné provozní údržba.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      16:13 18.10.2022

      Sabuk - tohle jsem přesně čekal. "Argumentaci Ukrajinou". 1) Je rozdíl mezi bojeschopností samotných vozidel a celkově jednotek, které je mají používat. 2) Ukrajinci jsou ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Sabuk - tohle jsem přesně čekal. "Argumentaci Ukrajinou".

      1) Je rozdíl mezi bojeschopností samotných vozidel a celkově jednotek, které je mají používat.

      2) Ukrajinci jsou ve válce, země je zmobilizovaná a fakticky fungující ve válečném hospodářství. Nic takového u nás reálně není (a doufejme nebude). Kromě toho v UA dosud žádné nové (tj. západní) tanky/bvp/letadla atp. nezavedli. Maximálně tak nějaké M113. To fakt není žádné měřítko.

      Promiň, ale celkově si to představuješ jako Hurvínek válku.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   16:59 17.10.2022

   Neplašme hady. Ještě se oficiálně nic nekupuje, a stále se má řešit nové MBT pro AČR až po roce 2030. Jen nyní se uvažuje o tom, že by se využila Německá nabídka, která by snad ...Zobrazit celý příspěvek

   Neplašme hady.
   Ještě se oficiálně nic nekupuje, a stále se má řešit nové MBT pro AČR až po roce 2030.
   Jen nyní se uvažuje o tom, že by se využila Německá nabídka, která by snad podle všech informací dovolila přezbrojit 73. tankový prapor snad mezi roky 2026 - 2027 a tím by modernizace 7. brigády byla urychlena.
   Proto je pravděpodobnost pořízení L2A7 nejvíce pravděpodobná, ale není 100%.
   Nezapomínejte, že ještě před 24. únorem se o nových MBT vůbec neuvažovalo a za cca 8 - 9 měsíců tuhle otázku nevyřešíte, pokud se vám samotný výrobce nenabídne předem a nehodí vám na stůl konkrétní nabídku.

   A co se týče K2, tak v Polsku se zatím K2PL nevyrábí ani pro potřeby Polské armády natož pro někoho jiného. Takže je nepravděpodobné, že jak K2PL nebo K2NO budou k mání před rokem 2030 pro AČR.
   Nyní je jednoduše rozhodující čas. MBT se roky u AČR zanedbávala a nyní...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:36 17.10.2022

    O nových MBT se uvažovalo, vzhledem ke stavu m4CZ. Ale jako vždy to skončilo malou domu v řádu miliard a další psedudoverzi T72. A řešení odloženo na neurčito.

    O nových MBT se uvažovalo, vzhledem ke stavu m4CZ. Ale jako vždy to skončilo malou domu v řádu miliard a další psedudoverzi T72. A řešení odloženo na neurčito.

    • skelet
     18:39 17.10.2022

     Řešení na neurčito? Jsi asi nečetl koncepci AČR, že?

     Řešení na neurčito? Jsi asi nečetl koncepci AČR, že?

     • Jirosi
      06:43 18.10.2022

      Kdyz MO napíše do koncepce ZŠ 10.let (kdo tam z dnešních lidi bubec bude), tak to je z vědomím, že se to koncepce ještě 3-4x změní. Takže, pokud se uvolnila miliarda na obnovu ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyz MO napíše do koncepce ZŠ 10.let (kdo tam z dnešních lidi bubec bude), tak to je z vědomím, že se to koncepce ještě 3-4x změní.

      Takže, pokud se uvolnila miliarda na obnovu (fakticky dalsi pseudoverze), tak to je na neurčito.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    23:03 17.10.2022

    "po roce 2030" je ve změněné situaci dnes naprosto neadekvátní. Neříkám že je to nutné řešit stylem "do zimy" ale "příští rok to aspoň objednat" je podle mně zcela namístě. ...Zobrazit celý příspěvek

    "po roce 2030" je ve změněné situaci dnes naprosto neadekvátní. Neříkám že je to nutné řešit stylem "do zimy" ale "příští rok to aspoň objednat" je podle mně zcela namístě. Modernizaci 72M4 bych založil do složky "minulost", jediné co může mít smysl je uvést do funkčního stavu a odeslat... příští rok na výcvik bude buď ty L2A4, a kdyby ne tak bych i nějaké půjčil, někdo v Evropě těch pár kousků dokáže chvíli postrádat...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:31 18.10.2022

     SYN_ Ano rok 2030 je za dané situace už nereálný, ale zase jak sám píšete tohle se nedá vyřešit za půl roku. Počítejte s tím, že minimálně rok budete řešit jen základní objednávku. ...Zobrazit celý příspěvek

     SYN_
     Ano rok 2030 je za dané situace už nereálný, ale zase jak sám píšete tohle se nedá vyřešit za půl roku. Počítejte s tím, že minimálně rok budete řešit jen základní objednávku. Stačí se podívat na výběr F-35. MO prohlásilo, že chce pořídit pro AČR F-35 a dali na to rok vyřešit základní koncepci smlouvy. Takže i kdyby se dnes kontaktovali Korejci na K2 tak by trvalo minimálně rok než by se něco vyjednalo, a je pravděpodobné že by se vyjednali pouze ty K2, které používá samotná Korea, tedy bez úprav. K2PL nebo K2NO by trvalo ještě dýl. Nejspíše.
     Co se týče T-72M4CZ, tak tady se bohužel projevuje špatné rozhodnutí předešlého vedení MO. Bylo rozhodnuto ty tanky zhodnotit za cca 2 miliardy korun z peněz daňových poplatníků. Něco takového a za takové peníze nemůžete jen tak odklidit na šroťák nebo jinam. Tímto rozhodnutí by si dotyčný koledoval jen o zbytečné problémy v budoucnu.
     Jediné řešení tady je přesunout ty T-72M4CZ do aktivních záloh a tam je nějakou dobu provozovat než jim vyprší jejich životnost a pak pořídit i pro aktivní zálohy nové stroje.

     Takže ono za téhle situace vybrat rychle nové MBT nebude nic jednoduchého. :-(Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      10:10 18.10.2022

      Inu, byl bych nakloněn věřit tomu že to opravdu rychleji nejde, ale vidět objednávky Polska tu víru "poněkud" nahlodává... asi důležité je chtít.

      Inu, byl bych nakloněn věřit tomu že to opravdu rychleji nejde, ale vidět objednávky Polska tu víru "poněkud" nahlodává... asi důležité je chtít.

     • Jirosi
      10:15 18.10.2022

      Odklidit na srotak, a pokusit se z těch 2mld zachránit co jede... Tohle byla jen další díra z rozpočtu MO. Jak chcete nefunkční stroje, kde jich většina predela na ...Zobrazit celý příspěvek

      Odklidit na srotak, a pokusit se z těch 2mld zachránit co jede...

      Tohle byla jen další díra z rozpočtu MO.

      Jak chcete nefunkční stroje, kde jich většina predela na T-72M4CZx...někam posílat, nebo dále provozovat?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      16:55 18.10.2022

      SYN_ Je to to stejné co jsem psal výše. Korejci mohou dodávat rychleji, protože prakticky nyní nevyrábí, neservisují atd. atd. Jediným uživatelem tanku K2 je Jižní Korea. Budoucími ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Je to to stejné co jsem psal výše.
      Korejci mohou dodávat rychleji, protože prakticky nyní nevyrábí, neservisují atd. atd.
      Jediným uživatelem tanku K2 je Jižní Korea. Budoucími Egypt, Polsko, Norsko a pak Turecko (jejich Altay je vyvinut na bázi K2)
      Takže Korejci mají volné kapacity nyní a Polsko popřípadě Norsko toho využilo.
      AČR původně chtěla nová MBT řešit až někdy kolem roku 2030, takže se nic neřešilo a zaspalo se.
      A Korejci budou nyní primárně řešit ty dřívější zákazníky, a ČR by se tak dostala na nějaké páté místo v pořadí a musela by čekat. Otázka je jak dlouho, ale pokud bychom chtěli něco na bázi K2NO nebo K2PL, tak nejspíše do roku 2030 asi. (můj odhad, jelikož ty stroje se nyní zatím ani nevyrábějí sériově)

      Jirosi.
      Já naprosto souhlasím, ale bohužel už se stalo.
      Předešlé MO podepsalo smlouvu a ty dvě miliardy se už nejspíš utrácejí, bohužel nevím jaké by tam byly poplatky za zrušení zakázky a tak podobně, takže nedokážu odhadnout jak moc by se vyplatilo kroky předchozí vlády stornovat nebo ne, jak rychle by něco takového šlo vůbec udělat v této situaci, a jak moc by na to v budoucnu doplatil nový Ministr/Ministryně Obrany.
      Ale s klidem mohu říct, že v minulém vedení MO se tímto krokem udělala chyba a teď je potřeba jí řešit a to nějakou dobu potrvá.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:05 18.10.2022

      PL si objednali 180ks K2, to i kdyby Jk začala okamžitě, bude rak 2-3 roky trvat, následně bude teprve mít volné objemy pro další zákazníky. Což, pouze jim vyjde Norsko = další rok ...Zobrazit celý příspěvek

      PL si objednali 180ks K2, to i kdyby Jk začala okamžitě, bude rak 2-3 roky trvat, následně bude teprve mít volné objemy pro další zákazníky. Což, pouze jim vyjde Norsko = další rok dele. A jsme tam kde jsme byli...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:10 17.10.2022

   Pokud mají vykrýt potřebu Bundeswehru a případně naší zakázku budou muset značně navýšit kapacitu výroby. Ta současná je pouze udržovací aby nemuseli úplně zavřít linku. Němci mají ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud mají vykrýt potřebu Bundeswehru a případně naší zakázku budou muset značně navýšit kapacitu výroby. Ta současná je pouze udržovací aby nemuseli úplně zavřít linku.
   Němci mají výkonný zbrojní průmysl jen poslední roky jede na neutrál.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:35 17.10.2022

   Vůbec bych se nezlobil, když bychom ze zbrojnich zakázek Německo vynechali. Dostali spolu s francouzi Evropu od roku 2014 do současného stavu, tak proč by na tom měli vydělávat?

   Vůbec bych se nezlobil, když bychom ze zbrojnich zakázek Německo vynechali. Dostali spolu s francouzi Evropu od roku 2014 do současného stavu, tak proč by na tom měli vydělávat?

   • Náhodný kolemjdoucí
    17:46 17.10.2022

    A my s Maďary se budeme tvářit, že jsme v Evropě 8 let vůbec nebyli a téměř kompletní energetická závislost na Rusku se nikdy nestala? Nebo jaký trest navrhujete pro nás? Krácení ...Zobrazit celý příspěvek

    A my s Maďary se budeme tvářit, že jsme v Evropě 8 let vůbec nebyli a téměř kompletní energetická závislost na Rusku se nikdy nestala?
    Nebo jaký trest navrhujete pro nás? Krácení dotací, které stejně financují západní země v čele s Němci a Francouzi?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:23 17.10.2022

     Promiňte, ale chod EU ve skutečnosti řídí němci a francouzi. A ti dovolili od roku 2014 putinovi dál existovat a připravovat se na současnou válku. Minimálně z ČR a Polska celou ...Zobrazit celý příspěvek

     Promiňte, ale chod EU ve skutečnosti řídí němci a francouzi. A ti dovolili od roku 2014 putinovi dál existovat a připravovat se na současnou válku. Minimálně z ČR a Polska celou dobu zaznívaly hlasy na tvrší sankce. Ale nikde k tomu nebyla ochota si to přiznat, němci a francouzi začali ukrajině pomáhat až když zjistili, že jsou sami proti zbytku demokratické Evropy.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      20:40 17.10.2022

      Tak z Česka zaznívaly celou dobu hlasy? Možná tak na nějakých internetových diskusích, protože naše minulá vláda naopak považovala sankce za zbytečné a byla spíš pro zrušení i toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak z Česka zaznívaly celou dobu hlasy? Možná tak na nějakých internetových diskusích, protože naše minulá vláda naopak považovala sankce za zbytečné a byla spíš pro zrušení i toho mála, které bylo schváleno.
      Z Hradu pak zaznívalo, že by se měla uznat anexe Krymu a Ukrajina dostat nějaké držhubné v ropě a plynu...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:49 18.10.2022

      Tady se ještě v roce 2021 vláda tvářila, ze by mel Rosatom stavetnove bloku JE.

      Tady se ještě v roce 2021 vláda tvářila, ze by mel Rosatom stavetnove bloku JE.

     • flanker.jirka
      07:44 18.10.2022

      Jirosi
      Proč si asi předchozí vláda nechala dodat bezpečnostní dotazníky?
      Jedná věc je někoho zvažovat do soutěže a druhá jej tam pustit.

      Jirosi
      Proč si asi předchozí vláda nechala dodat bezpečnostní dotazníky?
      Jedná věc je někoho zvažovat do soutěže a druhá jej tam pustit.

     • liberal shark
      09:23 18.10.2022

      to jirosi Žádná vláda ČR se nikdy netvářila, že by nové bloky měli stavět rusáci. To je prostě lež. Maximálně se prosazovala jejich účast v tendru, a to z obchodních důvodů. Minulý ...Zobrazit celý příspěvek

      to jirosi
      Žádná vláda ČR se nikdy netvářila, že by nové bloky měli stavět rusáci. To je prostě lež. Maximálně se prosazovala jejich účast v tendru, a to z obchodních důvodů. Minulý tendr na ETE rusáci prohráli a není důvod se domnívat, že by to v současném tendru dopadlo jinak.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:33 18.10.2022

      flanker.jirka
      Ten "bezpečnostní dotazník" byla úplná kravina a zbytečnost. Jen snaha odsunou rozhodnutí aby se konalo až po volbách.

      flanker.jirka
      Ten "bezpečnostní dotazník" byla úplná kravina a zbytečnost. Jen snaha odsunou rozhodnutí aby se konalo až po volbách.

     • Scotty
      09:35 18.10.2022

      liberal shark
      Rusové tu měli velkou lobby a je dost pravděpodobné že by podali nejlepší nabídku.

      liberal shark
      Rusové tu měli velkou lobby a je dost pravděpodobné že by podali nejlepší nabídku.

     • liberal shark
      09:42 18.10.2022

      to scotty Rusové tu v jaderné oblasti stále mají velkou lobby ( a tím rozhodně nemyslím Zemana s Nejedlým :-)). Ale nejlepší nabídku v žádném případě nepodali a nikdy podat ...Zobrazit celý příspěvek

      to scotty
      Rusové tu v jaderné oblasti stále mají velkou lobby ( a tím rozhodně nemyslím Zemana s Nejedlým :-)). Ale nejlepší nabídku v žádném případě nepodali
      a nikdy podat nemohou. Rosatom je prostě systémově neschopen nabídnout a dodat JE do jakékoli civilizované země. Jejich pokusy fatálně selhaly v USA, Finsku, Maďarsku a sype se jim to dokonce i v Turecku. V zemích třetího světa uspěli jedině díky vlastnímu financování, kvůli kterému tunelují ruský důchodový fond.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:11 18.10.2022

      LS: To chce mít hodně velké klapky na očích, aby jste neviděl ru zakázku silou na míru Rosatomu.... Bylo osloveno několik firem stávajících JE s požadavkem na blok o výkonu co má ...Zobrazit celý příspěvek

      LS: To chce mít hodně velké klapky na očích, aby jste neviděl ru zakázku silou na míru Rosatomu....

      Bylo osloveno několik firem stávajících JE s požadavkem na blok o výkonu co má jediný v nabídce Rosatom...

      Kdyz vite, že dodavatel selhává. Pak ho ani neoslovite. Neplánujeme blok z výkonem co má jediný, atd.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:41 18.10.2022

      to jirosi S tím výkonem je to jen další brutální lež. Bloky od výkonu 1200 MWe nabízí od počátku WEC - AP1000. KHNP a Framatom připravují APR1000 a EPR1200. Zadávací dokumentace ...Zobrazit celý příspěvek

      to jirosi
      S tím výkonem je to jen další brutální lež. Bloky od výkonu 1200 MWe nabízí od počátku WEC - AP1000. KHNP a Framatom připravují APR1000 a EPR1200. Zadávací dokumentace je napsaná zcela technologicky neutrálně. Nikoho nezvýhodňuje. Výkon bloků je omezen pouze ekologickou únosností lokality a schopnostmi naší elektrizační soustavy.
      Smrt ekofašimu !Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:28 18.10.2022

      LS: Ne, to je realita... Nabízí, ale nikde nestojím = predelavat= vyšší náklady a problémy při stavbě. Připravují, právě pro nás tender... Pokud určitě limit výkonu bloku, co má ...Zobrazit celý příspěvek

      LS: Ne, to je realita...

      Nabízí, ale nikde nestojím = predelavat= vyšší náklady a problémy při stavbě. Připravují, právě pro nás tender...

      Pokud určitě limit výkonu bloku, co má jediný účastník v provozním stavu (předělat výkon Je, není uprava Excelu)

      Výkon bloku... ehm, ty společnosti běžné dodávají blokuky az o výkonu 1600MW. Lokalita zvládá soudech elektrárny 1200MW+ současně bloky (2000+1200 =3200 > 2x1600..)

      Mohli bychom argumentovat použitím pro JETE, ale tam se bloku 1200Mw neplánuje...Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      11:58 18.10.2022

      to Jirosi Vy jste fakt dezinformátor. Ve světě stojí 6 bloků WEC AP1000, z toho 4 v provozu a dva se právě spouštějí. A ty vaše ostatní nesmyslné a nepodložené výroky ani nemá cenu ...Zobrazit celý příspěvek

      to Jirosi
      Vy jste fakt dezinformátor. Ve světě stojí 6 bloků WEC AP1000, z toho 4 v provozu a dva se právě spouštějí. A ty vaše ostatní nesmyslné a nepodložené výroky ani nemá cenu komentovat. Jen tak mimochodem, jak víte, co je nebo není v zadávací dokumentaci, když tvrdíte, že je psaná na tělo rusům ?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:15 18.10.2022

      Ls: Budu čekat, až vám dojde, že se nebavime o dnešním stavu. Ale o sr u v letech 2018-9. Takže, kolik jich fungovalo? 1. 22.10.2018 2. 9.1.2029 Do provaleni Vrbetic, vláda na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ls: Budu čekat, až vám dojde, že se nebavime o dnešním stavu. Ale o sr u v letech 2018-9.

      Takže, kolik jich fungovalo?
      1. 22.10.2018
      2. 9.1.2029

      Do provaleni Vrbetic, vláda na vzdor opozici nutné potřebovala Rosatom tendru. Kdyby ho neviděla jako výherce, těžko by ho tak bránila.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:22 18.10.2022

      liberal shark Maďaři v projektu stavby s Rosatomem pořád pokračují. Nicméně tady Rusové skoupili několik podstatných firem a na dostavbu Dukovan se tu roky celkem nepokrytě ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Maďaři v projektu stavby s Rosatomem pořád pokračují. Nicméně tady Rusové skoupili několik podstatných firem a na dostavbu Dukovan se tu roky celkem nepokrytě připravovali.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:42 18.10.2022

      to scotty Maďaři sice s Pakš II oficiálně pokračují, ale reálně mají několik let skluz. Pořád nemají ani projektovou ani licenční dokumentaci, natož povolení. Reálně ještě nekopli ...Zobrazit celý příspěvek

      to scotty
      Maďaři sice s Pakš II oficiálně pokračují, ale reálně mají několik let skluz. Pořád nemají ani projektovou ani licenční dokumentaci, natož povolení. Reálně ještě nekopli do země.
      Ty české firmy skoupené rusy už jim nepatří (ŠJS). A pro výstavbu stejně nebudou moc potřeba. Nikdo nechce zbytečně riskovat s novým subdodavatelem.

      a naposled pro dezinformátora Jirosiho:
      v roce 2018 první blok, v roce 2019 všechny čtyři, na přelomu 2022-23 další
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Vláda razila účast Rosatomu jako účastníka z obchodních důvodů, aby zvýšila konkurenci. Kde jste sebral ten blábol, že v něm viděla vítěze ? Dodejte odkazSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:04 18.10.2022

      Ls: Sami vaše argumenty ukazují, že Rusové tu byli těžce angazovani... Napíšu znova, ze hodnotíme situaci ve stavu před provalenim Vrbetic... ne v roce 2022/23... Ona totiž vláda ...Zobrazit celý příspěvek

      Ls: Sami vaše argumenty ukazují, že Rusové tu byli těžce angazovani...

      Napíšu znova, ze hodnotíme situaci ve stavu před provalenim Vrbetic... ne v roce 2022/23... Ona totiž vláda (Havlíček) mohla těžko vědět, ze dojde k provaleni, následn válce na UA, a prodeji Škody J.S.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      13:23 18.10.2022

      liberal shark: přeji hodně úspěchů s předskokanstvím EPR1200, to se může velice snadno dostat do situace Olkiluoto3/Flamanville, dostavba v řádu 20 let a za několikanásobek původní ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark: přeji hodně úspěchů s předskokanstvím EPR1200, to se může velice snadno dostat do situace Olkiluoto3/Flamanville, dostavba v řádu 20 let a za několikanásobek původní ceny... teprve dneska se dá jakžtakž považovat EPR1700 za typ který překonal prototypovou fázi...Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:59 18.10.2022

      to SYN_
      A kde je napsáno, že vyhraje Framatome ? Ještě ani nepřišly nabídky.

      to SYN_
      A kde je napsáno, že vyhraje Framatome ? Ještě ani nepřišly nabídky.

     • Scotty
      17:50 18.10.2022

      liberal shark Proč zvát do soutěže někoho s kým ve finále nechcete podepsat smlouvu? To z "obchodních důvodů" je dost zoufalej Havlíčkův kec. Také před rokem nikdo nemohl tušit že ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Proč zvát do soutěže někoho s kým ve finále nechcete podepsat smlouvu?
      To z "obchodních důvodů" je dost zoufalej Havlíčkův kec.
      Také před rokem nikdo nemohl tušit že o zdejší podniky zpola nedobrovolně Rusové přijdou. Korejci nabízeli Rusům odkup JS a byli odmítnuti. Proč asi?
      Zdejší subdodavatelé budou celkem zásadí. Nepochbuji že bude požadováno maximální zapojení zdejšího průmyslu.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      09:59 20.10.2022

      to scotty To snad ani nestojí za odpověď. Vy zřejmě vůbec nevíte, proč se pořádají obchodní soutěže a výběrová řízení. Možná jste myšlenkově uvízl v době, kdy existoval jediný druh ...Zobrazit celý příspěvek

      to scotty
      To snad ani nestojí za odpověď. Vy zřejmě vůbec nevíte, proč se pořádají obchodní soutěže a výběrová řízení. Možná jste myšlenkově uvízl v době, kdy existoval jediný druh od každého zboží. Kupoval jste vůbec v životě něco složitějšího než pytlík rohlíků ? Uvědomujete si vůbec, že se tu bavíme o stovkách miliard z veřejných prostředků ? Jak dlouho honili Vlastu Parkanovou po soudech kvůli několika ušmudlaným milionům za "hypoteticky předražené" letouny CASA295 ?Skrýt celý příspěvek

     • petres
      11:11 20.10.2022

      liberal shark Scotty má pravdu. Odpověste si na tu základní otázku, kterou položil. "Proč zvát do soutěže někoho, s kým ve finále nechcete podepsat smlouvu?" Je to nesmysl. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Scotty má pravdu. Odpověste si na tu základní otázku, kterou položil. "Proč zvát do soutěže někoho, s kým ve finále nechcete podepsat smlouvu?" Je to nesmysl. Pokud toho dodavatele skutečně ze závažných důvodů nechcete, tak ho vyloučím. Pokud to neudělám, pak se vystavuji vážnému riziku, že nechtěný uchazeč vyhraje a já s tím nic nenadělám. Nebo si skutečně myslíte, že ostatní uchazeči budou snižovat cenu jen tak, když tedy Rosatom je tam jenom kvůli snížení ceny a já jako zadavatel, ho pak po vyhlášení vyloučím a budu doufat, že to Rosatom nebude řešit soudně? Tváříte se jak mistr světa, který má za sebou množství výběrových řízení velkého rozsahu jako zadavatel. Ale máte za sebou alespoň jedno? Já ano, tak neplácám nesmysly.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:33 20.10.2022

      to petres Kolik veřejných výběrových řízení na investiční celky račte mít za sebou vy, že tu plácáte takové nesmysly ? O sobě tu žádné detaily psát nebudu. Osoba vašich bohatých ...Zobrazit celý příspěvek

      to petres

      Kolik veřejných výběrových řízení na investiční celky račte mít za sebou vy, že tu plácáte takové nesmysly ? O sobě tu žádné detaily psát nebudu. Osoba vašich bohatých životních a investičních zkušeností jistě pochopí proč.Skrýt celý příspěvek

  • Náhodný kolemjdoucí
   17:42 17.10.2022

   A není to v případě Česka celkem jedno? Tempem 4 tanky za měsíc by bylo za rok hotovo a stihli by i vyprošťovací tanky. To samé s raketomety - našich 6 - 24 kusů Američané zvládnou ...Zobrazit celý příspěvek

   A není to v případě Česka celkem jedno? Tempem 4 tanky za měsíc by bylo za rok hotovo a stihli by i vyprošťovací tanky.
   To samé s raketomety - našich 6 - 24 kusů Američané zvládnou vyrobit snáz než nějakých 500 pro Polsko, ale budeme mít platformu, kterou používá velká část Evropy (včetně Polska).Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    19:14 17.10.2022

    Maďarsko objednalo 44 nových Leopardů na konci roku 2018. Zatím nemá ani jeden nový.

    Maďarsko objednalo 44 nových Leopardů na konci roku 2018. Zatím nemá ani jeden nový.

    • flanker.jirka
     19:24 17.10.2022

     Tedy před válkou a dodací lhůty jsou nastavené na mírový provoz.

     Tedy před válkou a dodací lhůty jsou nastavené na mírový provoz.

     • Jan Grohmann
      23:01 17.10.2022

      No, ve válce jsme od roku 2014, a pořád nic. Teď jsme ještě více ve válce osm měsíců... a pořád nic. Jak dlouho budeme čekat, než se západní průmysl přeorientuje na válečnou ...Zobrazit celý příspěvek

      No, ve válce jsme od roku 2014, a pořád nic. Teď jsme ještě více ve válce osm měsíců... a pořád nic. Jak dlouho budeme čekat, než se západní průmysl přeorientuje na válečnou výrobu, rok, dva, pět let? Deset?
      První komplet Spyder dostaneme v roku 2025 (poslední 2028), první F-35A v roce 2029 (2035), první CV90... 2026 (2032)? První Leopardy 2027 (2030)?Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      00:24 18.10.2022

      Ono "válečné" navýšení vojenské výroby asi bude primárně pro potřeby té války (a částečně na doplnění armád, které darovaly svou techniku). Abychom my dostali rychleji obrněnce, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono "válečné" navýšení vojenské výroby asi bude primárně pro potřeby té války (a částečně na doplnění armád, které darovaly svou techniku). Abychom my dostali rychleji obrněnce, které jsme přitom ani neobjednali, to prostě nebude priorita.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      05:55 18.10.2022

      Přesně tak, ještě je nemáme ani objednané a už je jasné že budou kdovíkdy? A kdo to teda víc brzdí, výrobci nebo (ne)objednatelé??

      Přesně tak, ještě je nemáme ani objednané a už je jasné že budou kdovíkdy? A kdo to teda víc brzdí, výrobci nebo (ne)objednatelé??

     • Jirosi
      07:00 18.10.2022

      JG: Výrobce plní, co si zákazník objedná..

      Co si CR objednala, a Německo nedodalo od 2014... Bez objednávky mají vyrábět na sklad??

      JG: Výrobce plní, co si zákazník objedná..

      Co si CR objednala, a Německo nedodalo od 2014... Bez objednávky mají vyrábět na sklad??

     • Scotty
      09:39 18.10.2022

      Jan Grohmann Celkem důvěryhodný zdroj říká že je možný začátek dodávek kolem roku 2025, ale logicky nemůže vyjednávání trvat další dva roky... U CV90 začnou dodávky podstatně dřív. Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann
      Celkem důvěryhodný zdroj říká že je možný začátek dodávek kolem roku 2025, ale logicky nemůže vyjednávání trvat další dva roky...
      U CV90 začnou dodávky podstatně dřív.Skrýt celý příspěvek

     • TC82
      21:15 18.10.2022

      JG: Za jak dlouho se zapadni prumzsl preorientuje na velecnou vyrobu, uvidime od okamziku kdy nekdo zada zakazku na takovou vyrobu. Az bude mit KMW zavaznou objednavku na 1000ks ...Zobrazit celý příspěvek

      JG: Za jak dlouho se zapadni prumzsl preorientuje na velecnou vyrobu, uvidime od okamziku kdy nekdo zada zakazku na takovou vyrobu.
      Az bude mit KMW zavaznou objednavku na 1000ks L2, tak uvidime jak dlouho jim bude trvat prejet z 2 mesicne, na 2 denne.Skrýt celý příspěvek

    • Náhodný kolemjdoucí
     20:22 17.10.2022

     Ano, jejich dodávky se plánují od příštího roku. Pokud by to bylo dáno čekací dobou u výrobce a ne harmonogramem samotného Maďarska, tak by se na Česko dostalo někdy po výměně BVP ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, jejich dodávky se plánují od příštího roku. Pokud by to bylo dáno čekací dobou u výrobce a ne harmonogramem samotného Maďarska, tak by se na Česko dostalo někdy po výměně BVP a oba programy by na sebe plynule navázaly, což by bylo finančně více snesitelné.
     Osobně bych se nedivil, kdyby naše armáda požadovala výrazně pomalejší dodávky než dostat vše v jeden rok - to mělo spíše zdůraznit, že na rozdíl od Polska nejsou jednotky kusů měsíčně v kontextu naší armády nijak malé číslo.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     06:57 18.10.2022

     JG: Čtěte svoje články vůbec? 107ks 2017 BW modernizace 101ks 2019 BW modernizace 44ks 2019 Hun objednávka Nabízejí ve stejných termínech modernizace dalším zemím jako Norsko, ...Zobrazit celý příspěvek

     JG: Čtěte svoje články vůbec?

     107ks 2017 BW modernizace
     101ks 2019 BW modernizace
     44ks 2019 Hun objednávka

     Nabízejí ve stejných termínech modernizace dalším zemím jako Norsko, CR, atd.
     Současně vyrábějí ještě Pz.2000.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:59 18.10.2022

      + uvedení do provozu tsh A4 co dali Maďarsku, CR, atd.

      + uvedení do provozu tsh A4 co dali Maďarsku, CR, atd.

     • Scotty
      12:29 18.10.2022

      Minimálně pro nás dělá ty A4 Rheinmetall.

      Minimálně pro nás dělá ty A4 Rheinmetall.

  • Jirosi
   18:31 17.10.2022

   Az na to z čeho ten blízký zdroj vychází... V současné době aktualizují ranky BW, Maďarsku.. Pokud si někdo myslí, že K2 z JK dostaneme rychlej je naivní. Před objednávkou PL to ...Zobrazit celý příspěvek

   Az na to z čeho ten blízký zdroj vychází...
   V současné době aktualizují ranky BW, Maďarsku..

   Pokud si někdo myslí, že K2 z JK dostaneme rychlej je naivní. Před objednávkou PL to byla hypoteticky možnost. Dnes si musíme stoupnout za PL ...Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   22:46 17.10.2022

   Možná by nebylo schopné Německo v přijatelném čase uspokojit nároky Polska, na potřeby české armády však podle mého názoru bude stačit v pohodě...

   Možná by nebylo schopné Německo v přijatelném čase uspokojit nároky Polska, na potřeby české armády však podle mého názoru bude stačit v pohodě...

   • antoniok
    21:27 18.10.2022

    My Poláci se domníváme, že Německo není spolehlivým partnerem, zejména pokud jde o politiku vůči Rusku. Musíme mít partnera pro výrobu zařízení, který nám bude dodávat náhradní ...Zobrazit celý příspěvek

    My Poláci se domníváme, že Německo není spolehlivým partnerem, zejména pokud jde o politiku vůči Rusku. Musíme mít partnera pro výrobu zařízení, který nám bude dodávat náhradní díly v případě války s Ruskem. Německo nás může díky své politice odříznout od náhradních dílů.
    Kromě toho spolupráce s Německem na tancích Leopard 2, které jsme získali, a jejich modifikace na verzi 2PL představuje řadu neúspěchů, a to vinou německého partnera. Německé společnosti nás považují za méněcenného partnera.

    Jedno je jisté, klíčové vojenské vybavení od Německa kupovat nebudeme.Skrýt celý příspěvek

    • Náhodný kolemjdoucí
     00:32 19.10.2022

     Tak jasně, pomocná ruka je jen na konci vlastní paže. Na druhou stranu Česko nemá na nějaké vojenské čučche zdroje.

     Tak jasně, pomocná ruka je jen na konci vlastní paže. Na druhou stranu Česko nemá na nějaké vojenské čučche zdroje.

    • SYN_
     13:14 20.10.2022

     Ono to zase až tak moc nevadí, nezdá se mi že by tu někdo kritizoval vaše kroky, prostě je bereme jako fakt. Teoreticky je možné že zjistíte že jinde to není o moc lepší, anebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono to zase až tak moc nevadí, nezdá se mi že by tu někdo kritizoval vaše kroky, prostě je bereme jako fakt. Teoreticky je možné že zjistíte že jinde to není o moc lepší, anebo najdete lepšího dodavatele což je taky v něčem dobré...
     Naše situace není úplně totožná (minimálně jak jsem už poukázal v těch počtech kusů) takže nám můžou některé věci vycházet jinak.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   09:56 18.10.2022

   ...častý argument "žádný strach, Němci prostě rozšíří/znásobí výrobní kapacity je komický... k jakékoliv fabrice v Německu vede minové pole razítek, povolení, buzerace ...Zobrazit celý příspěvek

   ...častý argument "žádný strach, Němci prostě rozšíří/znásobí výrobní kapacity je komický... k jakékoliv fabrice v Německu vede minové pole razítek, povolení, buzerace atd.
   ...počet nutných štemplů a meetingů o termínech meetingů k projednání návrhů na zlepšení genderové spravedlnosti sociálních zařízení v uvažované trafice u cesty je neskutečný...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:30 18.10.2022

    Pak přijde Tesla, postaví továrny na zelené louce (lesu) .... když se nechce nejde nic..

    Pak přijde Tesla, postaví továrny na zelené louce (lesu) .... když se nechce nejde nic..

    • RiMr71
     15:19 18.10.2022

     ...jasně, tam to šlo naprosto hladce.... Jirosi, ty jsi fakt věřící...

     ...jasně, tam to šlo naprosto hladce.... Jirosi, ty jsi fakt věřící...

     • Jirosi
      18:08 18.10.2022

      Na poměry jaké popisujete to hladce šlo. Jistě v Číně to samé postavili za rok. Ale VW stejnou továrny budu stave 2-3x déle.

      Na poměry jaké popisujete to hladce šlo. Jistě v Číně to samé postavili za rok. Ale VW stejnou továrny budu stave 2-3x déle.

 • Tecka
  13:21 17.10.2022

  Zamówienie w KOR ,to 288 wyrzutni Chunmoo i 23 tysiące rakiet. Reszta będzie produkowana w PL

  Zamówienie w KOR ,to 288 wyrzutni Chunmoo i 23 tysiące rakiet. Reszta będzie produkowana w PL

  • Tecka
   13:39 17.10.2022

   Prawdopodobnie 239 mm i 600 mm.

   Prawdopodobnie 239 mm i 600 mm.

   • Tecka
    13:55 17.10.2022

    ..i zmiana planów ( powód może być bardzo ciekawy) , podpisanie umowy w środę w Warszawie, Błaszczak nie leci do KOR

    ..i zmiana planów ( powód może być bardzo ciekawy) , podpisanie umowy w środę w Warszawie, Błaszczak nie leci do KOR

    • Jan Grohmann
     15:03 17.10.2022

     Jaký je důvod? :)

     Jaký je důvod? :)

     • Tecka
      15:15 17.10.2022

      Chyba chodzi o „bitwę o atom” ten energetyczny , oczywiście ;) Co też może się skończyć kolejnym konfliktem z Berlinem

      Chyba chodzi o „bitwę o atom” ten energetyczny , oczywiście ;) Co też może się skończyć kolejnym konfliktem z Berlinem

     • liberal shark
      09:25 18.10.2022

      to Tecka

      Poláci byli vždy dobří obchodníci a vyjednavači. 6 bloků JE už je pořádný vyjednávací nástroj :-)).

      to Tecka

      Poláci byli vždy dobří obchodníci a vyjednavači. 6 bloků JE už je pořádný vyjednávací nástroj :-)).

     • Jirosi
      11:36 18.10.2022

      LS: Pokud chce CR pokračovat z Jadernou energetickou, tak také poptávám 6 nových Bloku JE.

      LS: Pokud chce CR pokračovat z Jadernou energetickou, tak také poptávám 6 nových Bloku JE.

     • liberal shark
      12:04 18.10.2022

      to Jirosi
      A kam je chcete umístit ? Na EDU se vejdou dva (po odstavení starých VVER-440) a na ETE taky dva (vedle stávajících VVER-1000).

      to Jirosi
      A kam je chcete umístit ? Na EDU se vejdou dva (po odstavení starých VVER-440) a na ETE taky dva (vedle stávajících VVER-1000).

     • Jirosi
      12:27 18.10.2022

      2x JEDu 4x JETE Říká se tomu sériová výroba. Dnes plánujeme jeden reaktor, a budeme rádi když bude fungovat skoro za 15.let. Dalších cca 15.let máte dostavbu Temelína, ale to už ...Zobrazit celý příspěvek

      2x JEDu
      4x JETE
      Říká se tomu sériová výroba. Dnes plánujeme jeden reaktor, a budeme rádi když bude fungovat skoro za 15.let. Dalších cca 15.let máte dostavbu Temelína, ale to už jsme někde za rokem 2050, přitom v roce 2062 budou mít původní za sebou 60.let v provozu. Takže, i tam se musí řešit náhrada.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:34 18.10.2022

      Ps: Přijde vám to šílené, tak si uvědomte, že JEDU se začal projektovat v roce 1978 a Temelín byl spuštěn v roce 2002. Tzn. 6 bloku jsme staveli 24.let. Nepočítám, že dnes bychom ...Zobrazit celý příspěvek

      Ps: Přijde vám to šílené, tak si uvědomte, že JEDU se začal projektovat v roce 1978 a Temelín byl spuštěn v roce 2002. Tzn. 6 bloku jsme staveli 24.let. Nepočítám, že dnes bychom to zvládly rychleji.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:49 18.10.2022

      to jirosi Rok 2060 (možná i 2080) je daleko. To nemá smysl řešit dneska. Kdo ví, co bude za těch 30-40 let na trhu. Navíc odstranění dnešních bloků potrvá takových 10 let a ...Zobrazit celý příspěvek

      to jirosi
      Rok 2060 (možná i 2080) je daleko. To nemá smysl řešit dneska. Kdo ví, co bude za těch 30-40 let na trhu. Navíc odstranění dnešních bloků potrvá takových 10 let a postavit nové bloky mimo dnešní lokalitu je velice obtížné.

      Temelín se dělal dlouho, protože rusák nedodal prováděcí projekt, navíc se v polovině musel radikálně předělat na základě zásadních bezpečnostních námitek IAEA. Dneska sháníme dokončený projekt, pokud možno reálně fungující. A určitě se nebude zbytečně modifikovat.
      Mimochodem první blok byl spuštěn v roce 2000. Projekt ETE 34 běží už minimálně 15 let.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:40 18.10.2022

      Ls: Daleko, ale ono je vše na začátku daleko... Čas letí, a svět nečeká. Včera daleko, dnes realita. Vsak jsme psal o lokacích dnešních JE... Odstranění JE, je také energeticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Ls: Daleko, ale ono je vše na začátku daleko...
      Čas letí, a svět nečeká. Včera daleko, dnes realita.
      Vsak jsme psal o lokacích dnešních JE... Odstranění JE, je také energeticky náročný průmysl

      To je z pohledu historie zcela nepodstatné. U stavby na destileti se vždy vyskytnou problémy, zdržení, atd.

      Na SR onehdal spustily Mochovce 3. Zahájení výstavby 1987. Myslíte, že tenkrát uvažovali o roce 2022?Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      14:04 18.10.2022

      to Jirosi Tak fajn. Rozbijte prasátko, vyběhejte si všechna potřebná povolení, vyberte si projekt, sežeňte dodavatele a postavte si vlastní elektrárnu, které zajistí ČR ...Zobrazit celý příspěvek

      to Jirosi

      Tak fajn. Rozbijte prasátko, vyběhejte si všechna potřebná povolení, vyberte si projekt, sežeňte dodavatele a postavte si vlastní elektrárnu, které zajistí ČR spolehlivé dodávky elektřiny za rozumnou cenu.
      Hint: větrníky ani slunečníky to nejsou :-).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:09 18.10.2022

      Ls: Napsal jsem že si máme objednaf sériovou stavbu 6. Bloku pokud to myslíte z Je vážně, a by tu začněte mít o oze..

      Ls: Napsal jsem že si máme objednaf sériovou stavbu 6. Bloku pokud to myslíte z Je vážně, a by tu začněte mít o oze..

     • Tecka
      10:43 19.10.2022

      liberal shark Powiedzmy.. to też jest źródło kolejnego konfliktu. Prawo unijne jest restrykcyjne , cel jest jasny. Pod ograniczeniem emisji kryje się kontrola rynku energetycznego ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Powiedzmy.. to też jest źródło kolejnego konfliktu. Prawo unijne jest restrykcyjne , cel jest jasny. Pod ograniczeniem emisji kryje się kontrola rynku energetycznego EU , wojna w Ukr zdemolowała plany Berlina handlu paliwami z Rus i odsprzedaży z marzą w UE. To miał być deal stulecia..Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      06:53 20.10.2022

      Podobno jest już bardzo blisko do podpisania umów na budowę dwóch elektrowni atomowych. Wygląda ,że oferta US i KOR

      Podobno jest już bardzo blisko do podpisania umów na budowę dwóch elektrowni atomowych. Wygląda ,że oferta US i KOR

  • Lukas
   16:30 17.10.2022

   Jaka reszta? Jelcze?
   :P
   A Mariusz nie boi sie nowego szefa w BBN?

   Jaka reszta? Jelcze?
   :P
   A Mariusz nie boi sie nowego szefa w BBN?

   • Tecka
    16:47 17.10.2022

    Trochę marudzisz

    Trochę marudzisz

    • Tecka
     16:47 17.10.2022

     ;)

     ;)

     • Lukas
      16:53 17.10.2022

      To zależy Na pytanie czy wole orygialnego M-142 czy K239 na Jelczu z Topazem odpowiadam - że oczywiście wole Koreańczyka... Ale pośpiech - zwłaszcza wyborczy jest złym ...Zobrazit celý příspěvek

      To zależy
      Na pytanie czy wole orygialnego M-142 czy K239 na Jelczu z Topazem odpowiadam - że oczywiście wole Koreańczyka...

      Ale pośpiech - zwłaszcza wyborczy jest złym doradcą...
      Jeśli wyrzutnie mają trafić szybko to trudno polonizacje...
      Inna sprawa że ilość wyrzutni jest ... bardzo duża...

      Jakby każda dywizja miała dywizjon rakietowy - taki duży z 27 wyrzutniami to, moim zdaniem, byłoby bardzo dobrze...
      W końcu ostatecznie liczy się targeting i zapas amunicji...Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      17:03 17.10.2022

      To poczekajmy do środy, o co chodzi w tym wszystkim..bo info ,iż my tylko 239 i600 od KoR ,zmienia perspektywę

      To poczekajmy do środy, o co chodzi w tym wszystkim..bo info ,iż my tylko 239 i600 od KoR ,zmienia perspektywę

     • Lukas
      17:22 17.10.2022

      Dla mnie koreańczyk z koreańskimi rakietami - dla dywizji
      A oryginalne Himarsy - dla pułku rakiet (brygady rakiet) dla naczelnego dowdcy

      Dla mnie koreańczyk z koreańskimi rakietami - dla dywizji
      A oryginalne Himarsy - dla pułku rakiet (brygady rakiet) dla naczelnego dowdcy

     • Tecka
      18:10 17.10.2022

      A dla mnie Koreańczyk z dystansem do 70 km min , robionym u nas..musowo .
      Czy US da nam kupić 500+ ?
      „Czerwony guzik” dla naczelnego ..niedługo IMINT, SATCOM i pewnie SIGINT.

      A dla mnie Koreańczyk z dystansem do 70 km min , robionym u nas..musowo .
      Czy US da nam kupić 500+ ?
      „Czerwony guzik” dla naczelnego ..niedługo IMINT, SATCOM i pewnie SIGINT.

     • Lukas
      21:37 17.10.2022

      SIGINT? - Ja tam myślę, że co najmniej od początku lutego w Przasnyszu wszyscy "jadą na koksie" - by nie usnąć na dyżurach... Najpierw od Wuja Sama kupmy te 500 ATCMS GLSDB i inne ...Zobrazit celý příspěvek

      SIGINT? - Ja tam myślę, że co najmniej od początku lutego w Przasnyszu wszyscy "jadą na koksie" - by nie usnąć na dyżurach...

      Najpierw od Wuja Sama kupmy te 500 ATCMS
      GLSDB i inne rakiety 150km (GMLRS ER)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:14 17.10.2022

  Nechápu, proč se Američani tak zuřivě brání přenesení HIMARSu na zákaznickou kolovou platformu ?

  Nechápu, proč se Američani tak zuřivě brání přenesení HIMARSu na zákaznickou kolovou platformu ?

  • Scotty
   13:26 17.10.2022

   Zkrátka to neumožňují (a to zdaleka ne jen u HIMARS). Ber nebo nech být.

   Zkrátka to neumožňují (a to zdaleka ne jen u HIMARS). Ber nebo nech být.

   • skelet
    13:45 17.10.2022

    bude i zajímavé, jak si Jelcz poradí s podvozkem pro K239 Chunmoo. Přeci jen korejský originál má na šířku 2,9metru.

    bude i zajímavé, jak si Jelcz poradí s podvozkem pro K239 Chunmoo. Přeci jen korejský originál má na šířku 2,9metru.

    • Tecka
     13:53 17.10.2022

     KOR Chunmoo trafi na podwozie 8x8 a US Himars na 6x6

     KOR Chunmoo trafi na podwozie 8x8 a US Himars na 6x6

     • skelet
      14:27 17.10.2022

      píši o šířce podvozku, což je 2,9 metru. Jelcz 882 má šířku 2,55 metru.

      píši o šířce podvozku, což je 2,9 metru. Jelcz 882 má šířku 2,55 metru.

     • Tecka
      15:12 17.10.2022

      Są nowe modele C882.57 CSS, P882.57 TS , C882.62 8x8 i 112.57 10x10. Nie wiem jaka jest szerokość osi , więcej dostępnych danych tech jest w książce Wojciech Połomski.

      Są nowe modele C882.57 CSS, P882.57 TS , C882.62 8x8 i 112.57 10x10. Nie wiem jaka jest szerokość osi , więcej dostępnych danych tech jest w książce Wojciech Połomski.

     • Tecka
      13:09 19.10.2022

      @skelet
      To tylko wizualizacja , finalnie może być podobnie
      https://pbs.twimg.com/media/Ff...

      @skelet
      To tylko wizualizacja , finalnie może być podobnie
      https://pbs.twimg.com/media/Ff...

    • DanCZer
     15:43 17.10.2022

     A v čem je problém? Pokud se raketnice vejde na rozměry polských silnic, tak případná menší stability podvozků se může řešil hydraulickými podpěrami.

     A v čem je problém? Pokud se raketnice vejde na rozměry polských silnic, tak případná menší stability podvozků se může řešil hydraulickými podpěrami.

     • tomas.kotnour
      16:33 17.10.2022

      Jo, to si u Rheinmetallu řekli také a vyšla jim z toho 45tunová kolová samohybka.

      Jo, to si u Rheinmetallu řekli také a vyšla jim z toho 45tunová kolová samohybka.

     • flanker.jirka
      19:26 17.10.2022

      tomas.kotnour
      AČR vycházejí v poslední době auta s nástavbami také o váze tanku a ani se z toho nevystřelí.

      tomas.kotnour
      AČR vycházejí v poslední době auta s nástavbami také o váze tanku a ani se z toho nevystřelí.

     • skelet
      19:29 17.10.2022

      O tom výstřelu to je víš?

      O tom výstřelu to je víš?

     • DanCZer
      21:49 17.10.2022

      @skelet: To byl komentář k mému postu?

      @skelet: To byl komentář k mému postu?

     • RiMr71
      09:46 18.10.2022

      "O tom výstřelu to je víš?"

      ...vím...

      "O tom výstřelu to je víš?"

      ...vím...

  • Lukas
   21:48 17.10.2022

   Bo zmiana "platformy" na Jelcza (w cm - nie calach) to nie jest największy problem... Największym jest Topaz - amerykański AFATDS jest z lat 90tych Kolejny problem to amunicja - ...Zobrazit celý příspěvek

   Bo zmiana "platformy" na Jelcza (w cm - nie calach) to nie jest największy problem...
   Największym jest Topaz - amerykański AFATDS jest z lat 90tych
   Kolejny problem to amunicja - nas nie interesuje wyłącznie "montaż" rakiet. Przemysł chciał mieć możliwość opracowywania własnych wariantów rakiet227mm. Tu zapewne chodzi temat i rakiet cargo i rakiet naprowadzanych na np. wiązkę lasera - generalnie tańsze niż GMLRSy pociski...Skrýt celý příspěvek

 • ArcheologJD
  12:13 17.10.2022

  První raketomety do Polska dorazí již v roce 2023! Tedy ve stejnou dobu, jako před pěti lety objednané americké HIMARSy. Právě neuvěřitelná časová flexibilita Jižní Koreje ve ...Zobrazit celý příspěvek

  První raketomety do Polska dorazí již v roce 2023! Tedy ve stejnou dobu, jako před pěti lety objednané americké HIMARSy.

  Právě neuvěřitelná časová flexibilita Jižní Koreje ve zbrojních dodávkách, podpořená velmi výkonným korejským zbraňovým průmyslem (což je dáno nutností neustálého zbrojení proti Číně, Severní Koreje a částečně i Japonsku), je hlavní předností nákupu korejských zbraní. Jižní Korea dokáže dodat zbraně o mnoho let rychleji, než západní firmy....
  Narovinu, časová Ne flexibilita západních zbrojovek je prostě neuvěřitelná. Dodací lhůty cca 5 let u již vyvinutých a sériově vyráběných zbraňových systémů jsou prostě zahanbující.Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   13:43 17.10.2022

   Som tu niekde cital, ze pre oblast vojenskej vyroby prakticky nieje mozne dostat komercny uver, ani bankove zaruky. To sa potom tazko rozsiruje vyroba…

   Som tu niekde cital, ze pre oblast vojenskej vyroby prakticky nieje mozne dostat komercny uver, ani bankove zaruky. To sa potom tazko rozsiruje vyroba…

   • TomG
    14:06 17.10.2022

    Ano, je to složité. Naštěstí je zde "šedá zóna", tj. prolínání civilní a vojenské výroby, které je i ze strany komerčních bank financovatelné (tj. příklad naší Tatry).

    Ano, je to složité. Naštěstí je zde "šedá zóna", tj. prolínání civilní a vojenské výroby, které je i ze strany komerčních bank financovatelné (tj. příklad naší Tatry).

   • ArcheologJD
    20:21 17.10.2022

    Poskytování úvěrů se mělo zlepšit.
    Klasický problém, rudozelení pokrokáři až do teď považovali zbrojní průmysl za zlo, které je potřeba vymýtit.

    Poskytování úvěrů se mělo zlepšit.
    Klasický problém, rudozelení pokrokáři až do teď považovali zbrojní průmysl za zlo, které je potřeba vymýtit.

    • Josse
     22:52 17.10.2022

     To jsem zvědav. Mám mini firmu s licencí a v bance jsem naklusaný několikrát za rok dokládat nějaké papíry, čestné prohlášení, podpisy od druhého jednatele, UZ a DPPO posílám sám ...Zobrazit celý příspěvek

     To jsem zvědav. Mám mini firmu s licencí a v bance jsem naklusaný několikrát za rok dokládat nějaké papíry, čestné prohlášení, podpisy od druhého jednatele, UZ a DPPO posílám sám hned jak je protože ho po mě stejně budou chtít jako každý rok... účet už byl i ve výpovědní lhůtě... u té samé banky a pobočky mám účet na druhé ičo na hospodu, taky sro a taky tam jsme dva, v bance byl kolega jednou při založení účtu a já nikdy...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:07 17.10.2022

      Bez urážky, ale je trochu rozdíl jestli do banky přijdete vy nebo někdo z Rheinmetallu.

      Bez urážky, ale je trochu rozdíl jestli do banky přijdete vy nebo někdo z Rheinmetallu.

     • liberal shark
      06:13 18.10.2022

      To scotty Třeba ČEZ má s bankami stejné problémy. Neustále musí dokládat vysvědčení udržitelnosti, genderove spravedlnosti a dalších progresivistickych vymyslu. Jinak se s ním ...Zobrazit celý příspěvek

      To scotty
      Třeba ČEZ má s bankami stejné problémy. Neustále musí dokládat vysvědčení udržitelnosti, genderove spravedlnosti a dalších progresivistickych vymyslu. Jinak se s ním banky vubec nebaví.Skrýt celý příspěvek

     • Josse
      06:31 18.10.2022

      Scotty nemyslím si. Pracoval jsem v CZUB a ta měla založené účty snad u všech bank a i tak se řešilo že "u banky xy jsou účty na vyplatu mzdy, ale nechtějí mít nic společného se ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty nemyslím si. Pracoval jsem v CZUB a ta měla založené účty snad u všech bank a i tak se řešilo že "u banky xy jsou účty na vyplatu mzdy, ale nechtějí mít nic společného se zbraněmi, takže na platby za zbraně je účet u xyz ale ti zase nechtějí mít nic společného s vychodem tak na platby z východu je banka xyzx" a i tak se řešilo že typicky afriku nikdo dělat nechtěl. Takže k čemu vám je že vyhrajete tendr v Keni když vám na žádný účet v Evropě nepřijdou jejich peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:10 18.10.2022

      Josse: Tak vy vidíte jen účet. Oni všechny ty ostatní problémy tam protlačit penize, nebo je protlačit zpět....

      Josse: Tak vy vidíte jen účet. Oni všechny ty ostatní problémy tam protlačit penize, nebo je protlačit zpět....

     • Josse
      08:40 18.10.2022

      Jirosi ne já vidím tu buzeraci když se jedná o zbraně. Banky uměle dělají problémy. Když v bance řeknete že děláte do zbraní tak nastane otočka o 180 a problém je vše.

      Jirosi ne já vidím tu buzeraci když se jedná o zbraně. Banky uměle dělají problémy. Když v bance řeknete že děláte do zbraní tak nastane otočka o 180 a problém je vše.

     • Jirosi
      11:31 18.10.2022

      Tak, když bance hrozi zavření mnohem likrativnejsich trhu než js vás účet...

      Tak, když bance hrozi zavření mnohem likrativnejsich trhu než js vás účet...

  • Jirosi
   07:07 18.10.2022

   To bohužel není žádný zázrak. Pouze a jen to ukazuje volné kapacity (neměli žádné objednavky). Což, zase naznačuje nedůvěru zákazníků.. U zbraní není až tak podstatne, zda ...Zobrazit celý příspěvek

   To bohužel není žádný zázrak.
   Pouze a jen to ukazuje volné kapacity (neměli žádné objednavky). Což, zase naznačuje nedůvěru zákazníků..

   U zbraní není až tak podstatne, zda přijdou za 1. Nebo 5.let., ale aby fungovali i po tom co tu 30.let budou.Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    09:44 18.10.2022

    Jirosi, ty zas perlíš...! Třeba na UA je úplně jedno, jestli HIMARS, NASAMS nebo IRIS-T dostanou teď nebo za pět let? Hlavní je, aby fungovaly za 30 let...? WTF? ...jak je možné, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, ty zas perlíš...!
    Třeba na UA je úplně jedno, jestli HIMARS, NASAMS nebo IRIS-T dostanou teď nebo za pět let? Hlavní je, aby fungovaly za 30 let...? WTF?

    ...jak je možné, že jeden člověk může být tak mimo ale úplně ve VŠEM?Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:27 18.10.2022

     Ono se diskutuje o nákupu zbraní pro UA. Nebo tu jen zbytečně Trollite? Takže, znova bavíme se o PL/CR. Tady je celkem jedno zda ty zbraň dostaneme letos (tezko, aleda jako UA ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono se diskutuje o nákupu zbraní pro UA. Nebo tu jen zbytečně Trollite?

     Takže, znova bavíme se o PL/CR. Tady je celkem jedno zda ty zbraň dostaneme letos (tezko, aleda jako UA ulozenky), nebo za 3-5.let.

     Rusko v současné době je plně vytíženosti válkou na UA. Další roky po konci války se zní bude vzpamatovat.

     PS: Schválně si vypisete kolik techniky dostala z výroby, nebo třeba z JK.
     Dostali HIMMARS, nikoliv z linky v JK Chunmoo... proč asi...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...