Raketomety HIMARS: Polsko buduje nové raketové vojsko

Raketomety M142 HIMARS; větší foto / Wyoming National Guard

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), odsouhlasila prodej 20 raketometů HIMARS (HIgh Mobility Artillery Rocket System) polské armádě. Hodnota obchodu dosáhne maximálně 656 milionů dolarů. Polsko raketomety využije především pro ničení postavení protivzdušné obrany (PVO) nepřítele.

Polská armáda se chystá především na teoretický střet s ruskou armádou. Není přitom důležité, jak je tento střet pravděpodobný nebo ne. Cílem zbrojení totiž není směřovat k válce, ale donutit protivníka, aby o možnosti nějaké ozbrojené akce vůbec neuvažoval. Pokud jste vojenský slabý tak protivník okamžitě do svých strategických plánů zahrne vojenská řešení jako alternativu k dosažení svých cílů ‒ proč taky ne?

Navíc v době mírové spolupráce (ekonomické, diplomatické, kulturní, atd.) země se silnější armádou má psychologicky lepší vyjednávací pozici, tedy lépe vnucuje svou vůli slabším zemím. Polská armáda má tedy v tomto jasný cíl ‒ znemožnit Rusku využívat svou vojenskou sílu (v mírové i válečné době; přímo i nepřímo) proti Polsku.

Jak jsme načrtli v článku Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna polská armáda mimo jiné počítá s tímto teoretickým scénářem ‒ Rusové pomocí střel s plochou dráhou letu a balistických raket zasáhnou letecké základny polské armády. Zbytky polského letectva se pak budou muset utkat jak s ruským letectvem, tak s ruskou PVO, která zajistí krytí ruským dělostřeleckým a raketovým jednotkám. Nemusí jít přitom o případ přímého ohrožení polského území, ale také o případ, kdy se Polsko rozhodne pomoci Ukrajině (např. zastavit ruskou armádu na Dněpru).

Opět zdůrazněme, že není nejdůležitější (důležité ano, ale ne nejdůležitější), zda je taková situace reálná nebo ne. Problém je, že Rusové tuto možnost mají (a stále ji posilují) a taky moc dobře ví, že Polsko je v tomto směru bezbranné ‒ to kromě jiného využívá ruská propaganda k moderování nálad polského obyvatelstva. Samozřejmě tento stav je pro Polsko nepřijatelný a snaží se ho změnit.

Jedním z úkolů polské armády a letectva je tedy boj s ruskou PVO. Po zničení ruské PVO je pak možné působit proti ruským dělostřeleckým a raketovým jednotkám, resp. ty bez ochrany PVO zastaví svůj postup nebo se stáhnou.

Ničení nepřátelské PVO zajistí mimo jiné nové polské raketomety Homar. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do budovaného polského velitelského systému protiletecké a protiraketové IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System).


Raketomety HIMARS v akci

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, která umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM (dolet 370 km), JASSM-ER (dolet 1000 km) a pobřežní raketové systémy NSM (podle profilu letu 185 až 555 km). Všechny tyto zbraně se stanou součástí zmíňovaného velitelského systému IBCS.

IBCS vytváří sdílený všeobjímající obrázek bojového prostoru. IBCS v podstatě slučuje pod jediné místo velení a řízení celou plejádu různorodých námořních/pozemních/leteckých senzorů, zbraňových systémů a prostředků radioelektronického boje. IBCS zajistí, aby se informace z libovolného připojeného senzoru okamžitě a v kontextu zanesly do společného počítačem generovaného obrazu vzdušného a pozemního prostoru.

V případě raketového útoku na Polsko IBCS dokáže útočící raketu nejen zachytit, ale také vypočítat místo odpalu a na toto místo v reálném čase navést palbu vlastních zbraňových systémů. Stejně tak dokáže zachytit střelu země-vzduch nepřátelské PVO a údaje o pozici odpalu automaticky předat polské armádě nebo letectvu, které na místo okamžitě zahájí palbu z raketometů Homar nebo pomocí střel JASSM / JASSM-ER.


Nakládaní kontejneru se šesticí raket rodiny GLMRS.

Toliko teorie. Co vlastně tedy Polsko kupuje? DSCA schválila prodej maximálně 20 odpalovacích vozidel M142 HIMARS, 36 kontejnerů (36×6 raket) s přesně naváděnými raketami M30 GMLRS Unitary s tříštivo-trhavou hlavicí, 9 kontejnerů (9×6 raket) s protipěchotními raketami M30A1 GLMRS Alternative Warheads (hlavice obsahuje 180 000 wolframových kuliček) a 30 velkých střel ATACMS. Rakety GLMRS mají dosah 70 až 80 km a ATACMS 300 km.

K řízení palby poslouží 24 přenosných ovládacích modulů AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System). Ty budou zřejmě umístěny (nebo mimo jiné umístěny) v 33 obrněných vozidlech M1151A1 „Humvee“.

Prodej je řešen v rámci programu Foreign Military Sales (FMS), tedy formou vláda-vláda. Po dvou týdnech bude polské vládě zaslán návrh smlouvy LOA (Letter of Offer and Acceptance) a povedou se jednání o této smlouvě. Podpis finální dohody se očekává ještě letos nebo v prvních měsících příštího roku.


Přenosný ovládací modul řízení palby AFATDS; větší foto / Raytheon

Zajímavé je, že nabídka neobsahuje žádnou offsetovou spolupráci. Raketomety dokonce budou využívat americké nákladní automobily FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles), nikoliv polské náklaďáky Jeltz.

Na dodávkách se tedy nebude nijak podílet polský průmysl, jak původně Varšava důrazně požadovala. Polsko chtělo zejména (kvůli úspoře nákladů a národní bezpečnosti/nezávislosti) začlenit do raketometů HIMARS vlastní systém řízení palby TOPAZ a získat know-how pro servis a výrobu raket GLMRS. Veškerý servis, především raket řady GLMRS a ATACMS, tedy zajistí (za patřičné peníze) americká firma Lockheed Martin.

Za pozornost stojí také nákup pouze 20 odpalovacích vozidel. Varšava přitom v první fází počítala s třemi oddíly s 54 raketomety HIMARS. Avšak rychlý nákup 20 raketometů HIMARS, tedy 18 raketometů pro jeden oddíl a dvou pro výcvik, umožní okamžitě začít s přezbrojením polských raketových vojsk. Varšava ale v budoucnu plánuje získat až 160 raketometů HIMARS.

Nákup raketometů HIMARS je však pouze prvním krokem k budování skutečně bojeschopného raketového vojska. Jednou věcí je mít zbraň, druhou věcí je vědět, kde se nachází cíl, na který se má střílet. Polská armáda proto plánuje zavést celou rodinu průzkumných dronů a zkoumá možnosti, jak získat přístup k informacím z průzkumných satelitů.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

160 raketometů Homar pro polskou armádu

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit 160 raketometů Homar - třikrát více, než byl původní požadavek. Informaci o navýšení počtu nakupovaných raketometů před několika dny oznámil médiím polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

Polsko chce protiradiolokační dělostřeleckou a raketovou munici

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni studuje možnost vývoje dělostřelecké a raketové munice s koncovým navedením na zdroje elektromagnetického (EM) záření. Houfnice s podobnou municí tak teoreticky získají možnost bodově ničit nejen radiolokátory protivníka (dělostřelecké, protivzdušné obrany), ale i zdroje rádiového vysílání.

Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). V prosinci 2016 došlo k druhé objednávce pokročilejších střel AGM-158B JASSM-ER (JASSM-Extended Range). Polský web Dziennik Zbrojny v nejnovějším článku shrnul všechna známá fakta o tomto utajovaném programu polského letectva.

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o budoucnosti polského letectva i o budoucnosti vedení leteckých operací celkově. Jedním z hlavních témat současného polského letectva je nákup několika desítek nových víceúčelových stíhaček, které nahradí zastaralé sovětské stíhací bombardéry Su-22 a frontové stíhačky MiG-29.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

 • Gibon
  18:16 05.12.2018

  Rase: vedel by si to rozviest? Lebo si neviem dost dobre predstavit, ako si pilot vystreli z raketometu.
  Musi tam byt podla mna splnene hafo podmienok, aby nieco take vyslo...
  a vyuzitelnost v praxi bude nulova si myslim.

 • Tecka
  20:13 04.12.2018

  Pół żartem ,pół serio..obecnie nasz inspektorat uzbrojenia przeniósł się do Waszyngtonu . To czego się spodziewać ?

 • Kusa
  19:54 04.12.2018

  No ono možná vzhledem k tomu co předvádí rusák na ně pospíchají a proto berou jak jsou.

 • strikehawk
  17:01 04.12.2018

  Lukas

  a důvod? Odmítla již MBDA MdCN dodat nebo nabídnout?

  Co Trump nabízí ? Tomahawk?

 • Lukas
  16:41 04.12.2018

  Dokładnie...
  Trump też "zakazał" Macronowi sprzedaż MdCN do PL...

  Więc okrętów podwodnych też nie będzie...

  Widocznie boją się drażnić niedźwiedzia

 • Rase
  16:22 04.12.2018

  No oni Poláci chtěli původně koupit raketomety od Izraelců, ty by byly osazeny na vlastní podvozky. To se ale nelíbilo američanům, kteří prosadili prodej raketometů jako komplet. Tak se to ale myslím zdůvodnilo v jednom starším článku tady na AN

 • Clanek
  15:48 04.12.2018

  Jestli se nepletu tak UK planovalo (planuje?) poridit vsechny zamyslene F-35 coby B, i ty "suchozemske". Na druhou stranu mi v pripade Polska dava smysl poridit i "jen" A. To zniceni vsech letist nenadalym utokem se lip rekne nez nasledne ucini, zvlast kdyz jen v Polsku se bavime o snad 2 desitkach cilu a radeji poridit o par kusu vic.
  Ad HIMARS, trosku mi unika pointa kupovat to na americkem podvozku, na kterem nic dalsi v posle armade jezdit nebude. Asi nema smysl poridit ted 20 raketometu na US podvozku a zbytek na PL a jen pro raketomety, ktere jdou krasne osadit snad na vse, si komplikovat logistiku? Smysl mi to dava snad jen jako gesto proti domacimu zbrojarskemu molochu, aby si nemyslel ze ma vsechno jiste. Pocet je pak taky jen zakladni, doufam ze dalsi zakazka na nasobek tehle prvni vlastovky budou brzo nasledovat. Osobne mi investice do HIMARS dava jeste vetsi smysl nez JASSM, tim spis nez nejake blaznive plany na ponorky s tomahawkama. Ty si v pripade Polska vylozene rikaji o eliminaci prave ve prospech posileni pozemnich raketometovych oddilu.

 • Rase
  13:49 04.12.2018

  Ona ta F-35 dává pro Polsko čím dál víc smysl, přeci jen v kombinaci s HIMARS je z nic velice zajímavá dvojice. Moc se mi líbí (plánovaná?) možnost, kdy si pilot letounu převezme navádění protizemní střely z raketometu na cíl. V úvodu článku byla zmíněna i nutnost čelit hrozbě zničení letišť - tedy by to chtělo si raději připlatit za verzi F-35B, s kolmým startem. Menší zbraňová šachta se dá kompenzovat zmíněnou schopností "přebírat" navádění střel, které se k cíli dostanou jiným způsobem, než ve vlastním stroji. Koncept propojeného bojiště dává neskutečné možnosti.